184/1994. (XII. 29.) Korm. rendelet

a Társadalombiztosítási Igazolványról

A Kormány az 1975. évi II. törvény (a továbbiakban: T.) módosításáról szóló 1992. évi IX. törvény 49. § (7) bekezdés e) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:

1. § (1) A Társadalombiztosítási Igazolvány (a továbbiakban: Igazolvány) első lapja az állandó Társadalombiztosítási Azonosító Jelet tartalmazó hatósági igazolás. A második lap az egészségügyi szolgáltatásra való jogosultságot Igazoló lap. Az Igazolvány (Igazoló lap) hátoldalán a háziorvos a bejelentkezés (átjelentkezés) elfogadását igazolja.

(2) Az (1) bekezdésben foglaltaktól eltérően a kiskorú magyar állampolgár, továbbá az öregségi, rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjas és az öregségi nyugdíjkorhatár betöltését követően hozzátartozói nyugellátásban részesülők Igazolványa egy lapból áll, amely az állandó Társadalombiztosítási Azonosító Jelet igazolja.

(3)[1] Az (1)-(2) bekezdésben foglaltaktól eltérően a fogvatartottak - a szabadságvesztés büntetését töltő személyek kivételével - egészségügyi szolgáltatásra való jogosultságát a fogva tartást foganatosító szerv erre a célra rendszeresített nyomtatványon igazolja.

2. § (1) A Társadalombiztosítási Azonosító Jel a társadalombiztosítási nyilvántartásokban szereplő személyek egyedi azonosítására szolgáló állandó számjel.

(2) A Társadalombiztosítási Azonosító Jel az egészségügyi szolgáltatásra való jogosultság kezdetekor, legkorábban 1995. január 1-jétől adható ki.

3. § (1) Az Igazolványt (1. számú melléklet) a 10. § (2) bekezdése szerint bejelentésre kötelezett szerv (személy) igénylésére az illetékes Megyei (Fővárosi) Egészségbiztosítási Pénztár, vasutas biztosítottak és eltartott hozzátartozóik esetén a Vasutas Társadalombiztosítási Igazgatóság (a továbbiakban együtt: MEP) állítja ki és 30 napon belül eljuttatja a bejelentésre kötelezetthez. Eltartott hozzátartozó részére - a kiskorú gyermek kivételével - Igazolvány akkor igényelhető, ha az eltartás tényéről az eltartó írásban nyilatkozott.

(2) A bejelentésre kötelezett szerv (személy) annak a személynek, aki korábban Betegbiztosítási Igazolvánnyal (igazolványokkal) rendelkezett, annak bevonása után adja át az Igazolványt. Az Igazolvány átvételét a jogosult aláírásával igazolja. A bevont igazolványokat a bejelentésre kötelezett havonta - a tárgyhónapot követő hó 5. napjáig - köteles az illetékes MEP-hez jegyzék kíséretében megküldeni.

(3) Az egyéni vállalkozó és eltartott hozzátartozója, továbbá az egészségügyi szolgáltatás igénybevételére jogosító megállapodást kötött személy részére az Igazolványt, illetőleg az Igazoló lapot az illetékes MEP állítja ki és juttatja el a törzsszám kiadását, illetőleg a megállapodás megkötését követő 30 napon belül. Az egyéni vállalkozó eltartott hozzátartozójának Igazolvány, illetőleg Igazoló lap az eltartói nyilatkozat benyújtásával, igénylésre adható ki.

(4)[2] Az, aki a biztosítás megszűnését követően a MEP-től táppénzben, baleseti táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban vagy gyermekgondozási segélyben részesül, az illetékes MEP-től igényelheti saját részére és eltartott hozzátartozójának az igazolványt és az igazoló lapot. Az eltartott hozzátartozó esetén - a kiskorú eltartott kivételével - az eltartói nyilatkozatot csatolni kell.

(5) Az 1. § (2) bekezdésében említett nyugellátásban részesülő személyek, továbbá az átmeneti járadékban, rendszeres szociális járadékban, egészségkárosodási járadékban, valamint rokkantsági járadékban részesülők részére az Igazolványt a MEP hivatalból állítja ki, és juttatja el a jogosulthoz.

(6) Az (5) bekezdésben említett személyek az eltartott hozzátartozóik részére - az eltartói nyilatkozat benyújtásával - a lakóhelyük szerint illetékes MEP-től igényelhetik az Igazolványt.

4. § (1) Az Igazolvány tulajdonosa köteles az egészségügyi szolgáltatás igénybevételekor vagy azt követő 15 napon belül az Igazolványt és kérésre a személyazonosságára vonatkozó okiratot - személyi igazolvány, útlevél stb. - bemutatni.

(2) Azt, aki az egészségügyi szolgáltatásra való jogosultságát az (1) bekezdésben említett időtartamon belül nem igazolta, az egészségügyi szolgáltató a 107/1992. (VI. 26.) Korm. rendelet 8. §-a alapján a térítési díj fizetésére hívhatja fel. A jogosulatlanul igénybe vett szolgáltatás díja az Egészségbiztosítási Alap terhére nem számolható el.

5. § (1) Az egészségügyi szolgáltatásra való jogosultság alapjául szolgáló jogviszony megszűnését követő 3 munkanapon belül az Igazolvány tulajdonosa az Igazoló lapot az eltartott hozzátartozójának Igazoló lapjával együtt - külön felhívás nélkül - köteles a bejelentésre kötelezett szerv (személy) rendelkezésére bocsátani a jogosultság megszűnésének felvezetése érdekében.

(2) A 16. § (4) bekezdése szerinti esetben a jogosultság megszűnésének napját az 1995. január 1-jét megelőzően kiadott és 1994. december 31-ét követően érvényes Betegbiztosítási Igazolványra is fel kell vezetni az (1) bekezdés megfelelő alkalmazásával.

6. § A biztosítás szünetelésének kezdetekor, a biztosítás megszűnésére, a szünetelés befejezésekor pedig a biztosítás kezdetére előírt rendelkezéseket kell alkalmazni a biztosítottra és eltartott hozzátartozójára.

7. § Annak, aki egyidejűleg több jogcímen jogosult egészségügyi szolgáltatásra és részére 1994. december 31-ét követően Igazolvány már kiadásra került, újabb jogosultságot Igazoló lapot kiadni nem lehet mindaddig, amíg az igazolt jogosultsága fennáll.

8. § (1) Ha az Igazolvánnyal rendelkező személy egészségügyi szolgáltatásra ismét jogosultságot szerez, részére a bejelentésre kötelezett szerv (személy) igénylése alapján az illetékes MEP új Igazoló lapot állít ki. Az új Igazoló lapot a bejelentésre kötelezett a 3. § (2) bekezdésében előírtaknak megfelelően a korábbi Igazoló lap bevonásával és azon legutóbb feltüntetett háziorvos nevének és személyi orvosi bélyegző számának átvezetését követően adja át a jogosultnak.

(2) Az Igazolványt, illetőleg az Igazoló lapot a bejelentésre kötelezettnek a bejelentéssel egyidejűleg kell igényelnie, kivéve, ha a korábbi jogosultság már megszűnt, vagy a bejelentési határidőn belül megszűnik. Ez esetben az Igazoló lapot 3 munkanapon belül kell igényelni.

9. § (1) Az Igazolvány elvesztése, megrongálódása vagy megsemmisülése esetén a jogosult másodlat kiállítását az illetékes MEP-től kérheti.

(2) A jogosult 500 forint összegű igazgatás szolgáltatási díjat köteles fizetni az illetékes MEP-nek a másodlat kiállításáért.

Adatszolgáltatás

10. § (1) Az egészségügyi szolgáltatásra jogosultakat a (2) bekezdésben felsorolt szerveknek (személyeknek) a székhelye (telephelye) szerint illetékes MEP-hez be kell jelenteni.

(2) Bejelentésre kötelezett a munkáltató [89/1990. (V. 1.) MT rendelet 484. §] a biztosítottak és eltartott hozzátartozóik - kivéve az egyéni vállalkozókat és eltartott hozzátartozóikat -, továbbá a biztosítás megszűnését követően a munkáltató által folyósított táppénzben, baleseti táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban, gyermekgondozási segélyben részesülők és eltartott hozzátartozóik esetén.

(3) Bejelentésre kötelezett továbbá

1.[3] az illetékes települési önkormányzat jegyzője a rendszeres szociális segélyben, ápolási díjban, gyermeknevelési támogatásban, jövedelempótló támogatásban, hadigondozotti pénzellátásban részesülők és ezek eltartott hozzátartozói, a szociális szempontból rászorulónak minősülő személyek, továbbá a T. 118. § (1) bekezdésének s) pontjában említett kiskorú magyar állampolgár esetén, ha eltartója a T. 10. §-a, illetőleg a T. 118. § (1) bekezdésének a)-p) pontjában említett jogcímeken egészségügyi szolgáltatásra nem jogosult.

2. az Országos Kárrendezési és Kárpótlási Hivatal a nemzeti gondozási díjban részesülő esetén,

3. az egyház az egyházi személyek és eltartott hozzátartozóik esetén,

4. az egyházi nyugdíjat folyósító szerv az egyházi nyugdíjasok és eltartott hozzátartozóik esetén,

5.[4] az oktatási intézmény a T. 118. § (1) bekezdés m) pontjában említett tanulók esetén.

6. a folyósító szerv a bányászati keresetkiegészítésben részesülők és eltartott hozzátartozóik esetén,

7. a területileg illetékes hadkiegészítő parancsnokság a biztosítási jogviszonyban nem álló sorkatonai szolgálatot teljesítők és eltartott hozzátartozóik esetén,

8. az illetékes Munkaügyi Központ a polgári szolgálatot teljesítők és eltartott hozzátartozóik esetén,

9. a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete a tagjai és eltartott hozzátartozóik esetén,

10. a gyermek- és ifjúságvédő intézetek az ideiglenes hatályú beutaltak, az intézeti elhelyezettek, az intézeti és állami nevelt gyermekek esetén,

11. személyes gondoskodást nyújtó bentlakásos szociális intézmény az ott elhelyezettek esetén,

12. a fogva tartást foganatosító szerv a fogva tartottak esetén.

(4) A (3) bekezdés 1-12. pontjában említett személyeket abban az esetben kell bejelenteni, ha azok a T. 118. § (1) bekezdése alapján jogosultak egészségügyi szolgáltatásra.

(5)[5] A munkáltató a biztosítási jogviszony, illetőleg a biztosítás szünetelésének kezdő napját, a biztosítás alapjául szolgáló jogviszony jogcímkódját, a biztosítás megszűnésének, illetve a biztosítás szünetelésének befejező napját a tárgyhónapot követő hónap 10. napjáig az előírt nyomtatványon vagy mágneses adathordozón köteles bejelenteni (2. számú melléklet).

(6)[6] A (3) bekezdés 1-12. pontjaiban említett szervek, személyek az egészségügyi szolgáltatásra való jogosultság kezdő napját és megszűnésének napját a jogosultság jogcímének megjelölésével a tárgyhónapot követő hónap 5. napjáig, az előírt nyomtatványon vagy mágneses adathordozón kötelesek bejelenteni (3. számú melléklet). A munkáltató a biztosított eltartott hozzátartozóját, továbbá a (3) bekezdés 1-12. pontjában említett szervek, személyek az egészségügyi szolgáltatásra való jogosultság kezdő napját és megszűnésének napját, a jogosultság jogcímének megjelölésével a tárgyhónapot követő hónap 10. napjáig, az előírt nyomtatványon vagy mágneses adathordozón kötelesek bejelentetni.

11. § Az egészségügyi szolgáltatásra jogosult köteles bejelenteni az eltartott hozzátartozójának e jogcímen fennálló egészségügyi szolgáltatásra való jogosultsága megszűnését az azt követő 8 napon belül. A bejelentéssel egyidejűleg az eltartott hozzátartozó Igazolványát - Igazoló lapját - a jogosultság megszűnésének bejegyzésére rendelkezésre kell bocsátani.

12. § Ha a bejelentésre kötelezett az e jogszabályban előírt kötelezettségeinek nem vagy nem az előírt határidőben és módon tesz eleget a T. 111. §-a és a 89/1990. (V. 1.) MT rendelet 325. §-a alapján, az illetékes MEP rendbírság fizetésére kötelezi.

Vegyes rendelkezések

13. §[7] A bejelentésre kötelezettek az 1995. március 31-i állapotnak megfelelően kötelesek valamennyi egészségügyi szolgáltatásra jogosult személyt 1995. április 20-ig az előírt nyomtatványon vagy mágneses adathordozón bejelenteni. A Megyei (Fővárosi) Egészségbiztosítási Pénztár vezetője a bejelentésre előírt határidő meghosszabbítását legfeljebb 1995. május 31-ig engedélyezheti.

14. § Az egészségügyi szolgáltatásra jogosult eltartott hozzátartozójának kell tekinteni a T. 15. § (3) bekezdése értelmében

a) a kiskorú gyermeket, ideértve az örökbe fogadott mostoha és nevelt gyermeket is,

b) a vele közös háztartásban élő, azt a nagykorú gyermeket, szülőt - ideértve az örökbem fogadó, mostoha és nevelő szülőt is - nagyszülőt, unokát, házastársat és testvért, akinek havi jövedelme nem haladja meg a naptári év első napján érvényes minimális bér összegét.

15. § A részletes eljárási szabályokat a 4. számú melléklet tartalmazza.

16. § (1) Ez a rendelet 1995. január 1-jén lép hatályba, egyidejűleg az 54/1992. (III. 21.) Korm. rendelet, továbbá az egészségügyről szóló 1972. évi II. törvény végrehajtásáról rendelkező 16/1972. (IV. 29.) MT rendelet 13/B. §-ának (2) bekezdéséből az "és a biztosítási igazolvány ellenőrző szelvényét", továbbá a 13/C. §-ának (2) bekezdéséből a "biztosítási igazolvány orvos szelvényét és", az (5) bekezdéséből "továbbá biztosítási igazolványának orvos szelvényét" szövegrészek hatályukat vesztik.

(2) Ahol a jogszabály Betegbiztosítási Igazolványról, biztosítási igazolványról rendelkezik, azon Társadalombiztosítási Igazolványt kell érteni.

(3) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg

a) az egészségügy társadalombiztosítási finanszírozásának egyes kérdéseiről szóló 52/1993. (IV. 2.) Korm. rendelet 17. §-ának (2) bekezdése a) pontjában; 19. §-a (1) bekezdésének felvezető mondatában és (1) bekezdésének b) pontjában, valamint (3) bekezdésében, továbbá 20. §ának (2) bekezdésében és (3) bekezdése b) pontjában a "személyazonosító" szövegrész helyébe "társadalombiztosítási azonosító" szövegrész lép;

b) az egészségügyi szakellátás társadalombiztosítási finanszírozásának egyes kérdéseiről szóló 9/1993. (IV. 2.) NM rendelet 6., 7., 10. és 12. számú mellékletében a "biztosítási személyazonosító jel" szövegrészek helyébe a "társadalombiztosítási azonosító jel" szövegrész lép.

(4) Az 1995. január 1-je előtt kiadott és 1994. december 31-e után is érvényes Betegbiztosítási Igazolvány bemutatásával változatlanul igénybe vehető az egészségügyi szolgáltatás.

(5) A (4) bekezdés szerinti Betegbiztosítási Igazolvánnyal rendelkező személy kérésére e rendeletben foglaltaknak megfelelően Társadalombiztosítási Igazolványt kell kiadni. A Betegbiztosítási Igazolvány használatához az érintett személy hozzájárulását vélelmezni kell, ha nem kéri az új Igazolvány kiadását.

(6) Az egészségügyi szolgáltatások társadalombiztosítási finanszírozásához szükséges dokumentációkban 1995. december 31-ig a személyazonosító jel is használható.

(7) 1995. január 1-jétől a háziorvos finanszírozásának alapja a társadalombiztosítási azonosító jel, ha a választás Társadalombiztosítási Igazolvánnyal történt.

(8) E rendeletben meghatározott feladatok ellátására a fegyveres erők és a rendvédelmi szervek, valamint a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok megállapodást kötnek az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral.

(9) A nyugellátásban, átmeneti járadékban, rendszeres szociális járadékban, egészségkárosodási járadékban, rokkantsági járadékban részesülők esetén a bejelentési és az adatszolgáltatási eljárás rendjére az Országos Egészségbiztosítási Pénztár és az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság megállapodást köt.

Horn Gyula s. k.,

miniszterelnök

1. számú melléklet a 184/1994. (XII. 29.) Korm. rendelethez

2. számú melléklet a 184/1994. (XII. 29.) Korm. rendelethez

3. számú melléklet a 184/1994. (XII. 29.) Korm. rendelethez

4. számú melléklet a 184/1994. (XII. 29.) Korm. rendelethez

1. Az egészségügyi szolgáltatásra jogosultakat a rendelet 10. § (2)-(3) bekezdésében felsorolt szervek, személyek az előírt nyomtatványon és módon (2-3. számú melléklet) kötelesek bejelenteni a székhelyük (telephelyük) szerint illetékes MEP-hez. A bejelentőlapokon igényelni kell az Igazolványt illetőleg az Igazoló lapot, figyelemmel a 7. § rendelkezéseire.

2. Eltartott hozzátartozó bejelentéséhez - kiskorú kivételével - az eltartónak az eltartás tényét nyilatkozattal kell igazolnia. A nyilatkozatnak tartalmaznia kell

- az eltartott személyi adatait,

- a hozzátartozói kapcsolatot,

- a közös háztartásban élés tényét,

- az eltartott havi jövedelmét.

A nyilatkozatot a bejelentésre kötelezett köteles a bejelentési lapok mellett tárolni.

3. A MEP a bejelentőlapon közölt adatokat felülvizsgálat után nyilvántartásba veszi. A nyilvántartásba vétel tényét a bejelentőlapon igazolja és az Igazolványokkal, (Igazoló lapokkal) együtt a bejelentésre kötelezettnek átadja vagy postán továbbítja.

Ha a MEP adataiból megállapítható, hogy újabb Igazoló lapot kiadni nem kell, mert a jogosult már rendelkezik érvényes Igazoló lappal vagy Igazolvánnyal, ezt a tényt a bejelentőlapon jelzi.

Az eltartott hozzátartozó Igazolványának, illetve Igazoló lapjának átvételére a 3. § (2) bekezdésében foglaltakat kell alkalmazni azzal az eltéréssel, hogy az igazolványt (Igazoló lapot) az eltartó vagy az általa meghatalmazott személy veheti át.

A mágneses adathordozón történő bejelentés esetén a MEP által visszaküldött floppyról kinyomtatott nyilvántartáson kell az Igazolvány (Igazoló lap) átvételét aláírással igazolni.

4. A 9. §-ban említett esetben az egészségügyi szolgáltatásra jogosult az Igazolványról (Igazoló lapról) Másodlatot személyesen vagy megbízott útján igényelhet az illetékes MEP-től.

A Másodlatként kiállított Igazolványt (Igazoló lapot) a jogosult (vagy megbízottja) az igazgatási szolgáltatási díj befizetésének igazolásakor veheti át az illetékes MEP-től.

5. A bejelentésre kötelezettek a MEP által - nyilvántartásba vétel után - visszaküldött bejelentőlapokat (mágneses adathordozókat) és eltartói nyilatkozatokat kötelesek időrendi sorrendben biztonságosan tárolni és 10 évig megőrizni, továbbá ellenőrzésre a MEP, illetőleg a Nyugdíjbiztosítási Igazgatóság ellenőreinek rendelkezésre bocsátani.

6. A bejelentésre kötelezett szerv, jogutód nélküli megszűnése esetén, a bejelentőlapokat (a floppykat) az eltartói nyilatkozatokkal együtt, jegyzék kíséretében az illetékes MEP részére köteles átadni.

A jegyzéknek tartalmaznia kell - évenkénti bontásban - a bejelentőlapok (floppyk), nyilatkozatok számát.

7. A bejelentésre kötelezett a jelentési kötelezettségét mágneses adathordozón (floppyn) a 2. és 3. számú mellékletben meghatározott file struktúra formában teljesítheti.

A feldolgozás eredményéről a MEP kísérőlevéllel, a floppy egyidejű visszaküldésével ad tájékoztatást.

8. A 13. §-ban előírt bejelentési kötelezettség általános és teljes, független a korábbi bejelentésektől, és attól is, hogy az egészségügyi szolgáltatásra való jogosultságot milyen jogcímen igazolták.

Lábjegyzetek:

[1] Beiktatta a 32/1995. (III. 31.) Korm. rendelet 39. § (1) bekezdése. Hatályos 1995.04.01.

[2] Megállapította a 32/1995. (III. 31.) Korm. rendelet 39. § (2) bekezdése. Hatályos 1995.04.01.

[3] Megállapította a 32/1995. (III. 31.) Korm. rendelet 39. § (3) bekezdése. Hatályos 1995.04.01.

[4] Megállapította a 32/1995. (III. 31.) Korm. rendelet 39. § (3) bekezdése. Hatályos 1995.04.01.

[5] Módosította a 32/1995. (III. 31.) Korm. rendelet 40. § (2) bekezdése. Hatályos 1995.04.01.

[6] Módosította a 32/1995. (III. 31.) Korm. rendelet 39. § (3) bekezdése. Hatályos 1995.04.01.

[7] Megállapította a 32/1995. (III. 31.) Korm. rendelet 39. § (4) bekezdése. Hatályos 1995.04.01.

[8] Módosította a 32/1995. (III. 31.) Korm. rendelet 40. § (1) bekezdése. Hatályos 1995.04.01.

[9] Módosította a 32/1995. (III. 31.) Korm. rendelet 40. § (1) bekezdése. Hatályos 1995.04.01.

Tartalomjegyzék