28/2004. (III. 10.) FVM rendelet

a természetes édesítőszerek termékpályáinak szabályozásához kapcsolódó egyes kérdésekről

Az agrárpiaci rendtartásról szóló 2003. évi XVI. törvény 32. §-ának (1) bekezdés a) és d) pontjaiban kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. §

E rendelet alkalmazásában:

a) Szakmaközi Egyezmény: az a megállapodás, amelyet a cukorrépa-termesztők és a cukorgyártók szakmai szervezetei kötnek egymással a 4. §-ban meghatározottak szerint.

b) Cukorrépa szállítási jog: az országos kvótához szükséges cukorrépa mennyiség; elsősorban a hagyományosan cukorrépa-termesztéssel foglalkozó mezőgazdasági termelők számára megállapított azon cukorrépa mennyiség (tonnában és 16% cukortartalmú utánfejelt cukorrépában kifejezve), amelyet évente megtermelhetnek és értékesíthetnek egy kvótával rendelkező cukorgyár számára.

c) Kvótajogosult gazdálkodó szervezet: olyan jogi személy vagy jogi személyiség nélküli gazdasági társaság, amely számára a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter (a továbbiakban: miniszter) e rendelet 1. számú mellékletében kvótát állapít meg. Amennyiben egy társaság több termelőüzemmel rendelkezik, figyelembe véve a cukorrépa-termesztők érdekeit is, a számára meghatározott kvótát felosztja az egyes gyárai között, és ezt írásban bejelenti a miniszter számára e rendelet hatálybalépésétől számított tizenöt napon belül.

2. §

(1) A Magyar Köztársaság számára meghatározott répacukor és izoglükóz kvóta mértékét a cukorágazat piacának közös szervezéséről szóló 1260/2001/EK tanácsi rendelet (a továbbiakban: Tanácsi Rendelet) 11. cikke rögzíti A és B kvóta szerinti bontásban. Az országos kvóta kvótajogosult gazdálkodó szervezetek (a továbbiakban: kvótajogosult) közötti felosztását - a (3) bekezdésben felsorolt terméktanácsok javaslatának figyelembevételével született miniszteri döntés alapján - e rendelet 1. számú melléklete tartalmazza.

(2)[1] A Tanács 318/2006/EK rendelete a cukorágazat piacának közös szervezéséről 9. cikke - a kiegészítő izoglükóz kvótáról -, valamint a Bizottság 493/2006/EK rendelete a cukorágazat piacának közös szervezését érintő reform keretében átmeneti intézkedése megállapításáról, valamint az 1265/2001/EK és a 314/2002/EK rendelet módosításáról szóló 9. cikk és I. Melléklete - az átmeneti izoglükóz kvótáról - alapján Magyarország számára meghatározott izoglükóz kvóta felosztását e rendelet 1/a. és 2. számú melléklete tartalmazza.

(3) Kvótajogosult csak az lehet, aki tagja a Cukor Terméktanács, illetve a Magyar Szeszipari Szövetség és Terméktanács (a továbbiakban: terméktanácsok) egyikének. Kvótajogosult a részére biztosított kvótával csak az e rendeletben meghatározott keretek között rendelkezhet.

(4) A Tanácsi Rendeletben foglaltak szerint a közösségi kvótarendszer keretében termelt termékek értékesítési garanciái egy adott gazdasági évben csökkenthetők annak érdekében, hogy az EU teljesítse a WTO megállapodás szerint vállalt kötelezettségeit. Az Európai Unió Bizottsága (a továbbiakban: Bizottság) által meghatározott kvótacsökkentést követően a miniszter a megállapított alapkvótákkal arányosan rendelettel csökkenti a kvóta mennyiségeket.

(5) Amennyiben egy kvótajogosult egymást követő két gazdasági év során önhibájából nem termeli meg a számára meghatározott kvóta legalább 80%-át, a miniszter dönt a kvótajogosult kvótájának legfeljebb tíz százalékkal való csökkentéséről, a visszavont mennyiséget pedig a Tanácsi Rendelet 12. cikkelyének megfelelően újrafelosztja.

(6) A kvótajogosult jogutód nélküli megszűnése esetén - az érintett Terméktanácsok javaslatát figyelembe véve - a miniszter dönt a megszűnő gazdálkodó szervezet kvótájának újrafelosztásáról.

(7) A Tanácsi Rendelet IV. Melléklete II. pontjának (6) bekezdésében meghatározott esetben a miniszter dönthet a kvóták érintett részének kiutalásáról. Minden, az A és B kvóta változásával kapcsolatos döntésről a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) tájékoztatja a Bizottságot a Tanácsi Rendeletben meghatározottaknak megfelelően.

(8) A Tanácsi Rendeletben meghatározott, gazdálkodó szervezetek közötti kvóta-átruházásához a minisztérium jóváhagyása szükséges.

(9) A Tanácsi Rendelet 14. cikkének megfelelően, ha egy gazdálkodó szervezet az általa kvótán felül termelt cukor egészének vagy egy részének következő évre való átviteléről dönt, akkor arról az adott gazdasági év február 1-jéig értesíti a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalt (a továbbiakban: MVH), amely a vonatkozó közösségi jogszabályoknak megfelelően jár el.

3. §[2]

(1) A cukorilletékek megállapításáért, kivetéséért és beszedéséért - az Európai Unió saját forrásaival kapcsolatos kötelezettségek teljesítésében részt vevő intézmények feladat- és hatásköréről, valamint a kapcsolódó eljárásrendről szóló 84/2004. (IV. 19.) Korm. rendelet alapján - az MVH a felelős.

(2) A kvótajogosult illetékfizetési kötelezettségének a cukorágazatban a kvótarendszer alkalmazására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról szóló 314/2002/EK bizottsági rendeletben (a továbbiakban: VR) foglaltak szerint tesz eleget. A kirótt illetéket az MVH által megadott számlára kell befizetni.

(3) Amennyiben illetékfizetési kötelezettségének a kvótajogosult határidőben nem tesz eleget, akkor az MVH a Közösségek saját forrásainak rendszeréről szóló 94/728/EK, Euratom határozat végrehajtásáról szóló 1150/2000/EK Euratom tanácsi rendelete 11. cikkében meghatározott kamat megfizetésére kötelezi az érintett kvótajogosultat.

4. §

(1) A termelők képviseletében a Cukorrépa-termesztők Országos Szövetsége (a továbbiakban: CTOSZ), a cukorgyártók képviseletében a Cukoripari Egyesülés (a továbbiakban: CIE) megállapodást (a továbbiakban: Szakmaközi Egyezmény) kötnek a Cukor Terméktanács keretein belül.

(2) A megkötött Szakmaközi Egyezménynek a közösségi szabályozással összhangban kell lennie, különös tekintettel a Tanácsi Rendelet III. Mellékletében foglaltakra. Ennek figyelembevételével a megkötött Szakmaközi Egyezményt jelen rendelet kihirdetésétől számított tizenöt napon belül módosítani kell. A termeltetési-értékesítési szerződés nem tartalmazhat a Szakmaközi Egyezményben foglaltakkal ellentétes feltételeket.

(3) A felek érdekeinek védelmében - a cukorgyártók és cukorrépa-termelők között megkötött szerződések tagállamok által történő felügyeletéről szóló 1516/1974/EGK bizottsági rendelet előírásait figyelembe véve - a miniszter rendszeresen ellenőrzi, hogy a Szakmaközi Egyezmény a közösségi szabályokkal összhangban van-e. A Cukor Terméktanács köteles a hatályos Szakmaközi Egyezményt tárgyév május 20-áig a miniszterhez eljuttatni.

(4) Amennyiben egy termelő megszünteti a répatermesztést, répaszállítási jogának újrafelosztásáról - a répatermesztők regionális szövetsége és a kvótajogosult társaság javaslata alapján - a Cukor Terméktanács jogosult dönteni pályázattal való meghirdetés útján. A répatermesztés megszüntetéséről a Cukor Terméktanácsot január 15-éig értesíteni kell. Cukorrépa-szállítási jogot csak a földtulajdonnal vagy érvényes földhasználati szerződéssel rendelkező természetes vagy jogi személy, illetve jogi személyiség nélküli gazdálkodó szervezet kaphat, aki tagja a Cukor Terméktanácsnak. A répaszállítási jog felosztásáról és a megállapodásban foglalt egyéb feltételekről a Cukor Terméktanács értesíti a termelőket.

(5) Egy adott gazdasági évben a cukorgyártó a számára meghatározott cukorkvóta száz százalékának megtermeléséhez szükséges cukorrépa mennyiségre köt szerződést. A cukorgyártó minden szállítási joggal rendelkező termelőjének, az általuk létrehozott és a minisztérium által elismert termelői csoportjának - a termelői csoport tagjai szállítási joga alapján - köteles a szállítási joga száz százalékára szerződést felajánlani.

(6) A cukorrépa termelő kérheti a kvótacukor előállításához szükséges cukorrépa mennyiségen felül átadott szerződött vagy szerződésen felüli cukorrépának a következő gazdasági év szállítási joga terhére történő átvitelét a Szakmaközi Egyezményben meghatározott feltételek szerint.

(7) A természetes édesítőszerek termékpályáinak szabályozásáról szóló 88/2001. (X. 29.) FVM rendelet alapján kiosztott szállítási jogokat az uniós kvótához szükséges szállítási jogokhoz be kell számítani. Az így kiosztott és az uniós kvótához tartozó szállítási jogok közötti különbséget a már meglévők arányában kell meghatározni.

(8) Amennyiben egy termelő két egymást követő évben nem tud eleget tenni szállítási kötelezettségének - "vis major" esetét kivéve -, akkor a répatermesztők regionális szövetsége és a kvótajogosult társaság javaslata alapján a Cukor Terméktanács dönthet szállítási jogának csökkentéséről. A csökkentés mértékét és annak részleteit a felek közösen kidolgozzák.

5. §

(1) A Bizottságnak továbbított adatokat az MVH a közléstől számított öt napon belül megküldi a minisztérium számára. Az adatokat az MVH-nak és a minisztériumnak az adatvédelmi jogszabályoknak megfelelően kell kezelnie, azok kizárólag a termékpálya piacszabályozás körében használhatók fel.

(2) Kommunikációs, jelentési és adatközlési feladataikat a vonatkozó közösségi jogszabályoknak, a cukorágazat piacának közös szervezéséről szóló 1260/2001/EK, a cukorágazatban a kvótarendszer alkalmazására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról szóló 314/2002/EK, valamint a cukorágazaton belüli közlemények tekintetében az 1785/81/EGK tanácsi rendelet alkalmazása részletes szabályainak megállapításáról szóló 779/1996/EK, a cukornak a következő gazdasági évre történő átvitelére vonatkozó részletes szabályok megállapításáról szóló 65/82/EK, a kvótán felüli cukortermelésre vonatkozó részletes végrehajtási szabályok megállapításáról szóló 2670/81/EK, a vegyiparban használt egyes cukortermékekre nyújtott termelési visszatérítések tekintetében a 1260/2001/EK tanácsi rendelet alkalmazása részletes szabályainak megállapításáról szóló 1265/2001, a cukor intervenciós hivatalok által történő felvásárlása és értékesítése tekintetében a 1260/2001/EK tanácsi rendelet végrehajtása részletes szabályainak megállapításáról 1262/2001, a 314/2002/EK rendelet módosítását tartalmazó 38/2004 EK, a Cseh Köztársaság, Észtország, Ciprus, Lettország, Litvánia, Magyarország, Málta, Lengyelország, Szlovénia és Szlovákia uniós csatlakozása miatt a cukor szektorra vonatkozó átmeneti intézkedésekről szóló 60/2004/EK bizottsági rendeleteknek megfelelő határidőre kötelesek teljesíteni: a)

aa) a kvótajogosultak,

ab) a vegyipari feldolgozók az MVH felé;

b)

ba) az MVH,

bb) a minisztérium,

a Bizottság felé.

(3) Amennyiben egy kvótajogosult társaság nem tesz eleget adatszolgáltatási kötelezettségeinek, szándékosan téves adatokat közöl, vagy az ellenőrzést akadályozza, a miniszter a Tanácsi Rendelet 12. cikkének megfelelően csökkentheti a számára megállapított kvóta mértékét.

(4)[3] Amennyiben az izoglükózgyártó kvótajogosult arról dönt, hogy

a) a VR 4a. cikk (2) bekezdésének a) pontja alapján május és június havi termelését összevonja és átviszi a következő gazdasági évre, azt az MVH-nál a következő gazdasági év július 15-éig kell kérelmeznie,

b) a VR 4a. cikk (2) bekezdésének b) pontja alapján június havi termelésének egy részét vagy egészét összevonja a következő gazdasági év július havi termelésével, azt az MVH-nál a következő gazdasági év július 15-éig kell kérelmeznie. Az átvitelre szánt mennyiség nem haladhatja meg az izoglükózgyártó összesített A és B kvótájának hét százalékát.

(5) Az izoklükózgyártó köteles haladéktalanul bejelenteni az MVH részére a glükóz vagy polimerei izomerizá-ciójára használható berendezéseit.

(6) Az izoglükózgyártó a VR 4a. cikkének (1) bekezdésében meghatározott jelentést az MVH részére köteles benyújtani.

(7) A VR 4. cikk (3) bekezdés szerinti jelentéshez szükséges adatokat május 1-jéig az MVH részére kell megküldeni, melynek határidőre történő beküldéséért a kvótajogosultak felelnek.

(8) A kvótajogosultak, az MVH által jóváhagyott vállalkozások részére történő a VR 1. cikk (2) bekezdésének f), illetve h) pontjában meghatározott termékek szállítása esetén, a szállítást megelőző öt nappal kötelesek az MVH-t értesíteni. A jóváhagyott vállalkozások a VR 1a. cikkének (3) bekezdése értelmében, a kvótajogosultak által beszállított cukortermékekből általuk alkohollá, rummá, élesztővé, kenhető sziruppá és 'Rins appelstropp' termékké feldolgozott termékekről a VR (6) bekezdés a) pontja szerinti bontásban adatszolgáltatást kötelesek végezni az adott kvótajogosult felé. A kvótajogosultak kötelesek az általuk szállított és a vállalkozók által feldolgozott termékekről a VR 1a. cikkének (6) bekezdése szerinti adatokat negyedévenkénti, havi bontásban, a tárgynegyedévet követő hónap utolsó napjáig az MVH részére továbbítani.

(9) Az MVH felé benyújtandó kérelmeket, jelentéseket az MVH által rendszeresített formanyomtatványon kell benyújtani.

6. §[4]

7. §

(1) A Magyar Köztársaság, mint cukortermelő tagállam által kijelölt intervenciós hivatal az MVH.

(2) Az intervenciós felvásárlásokat és értékesítéseket az MVH-nak a cukor intervenciós hivatalok által történő felvásárlása és értékesítése tekintetében a 1260/2001/EK tanácsi rendelet végrehajtása részletes szabályainak megállapításáról szóló 1262/2001/EK bizottsági rendeletnek (a továbbiakban: VR1) megfelelően kell végrehajtania.

(3) A VR13. cikkelyében meghatározott specializálódott cukorkereskedők elismerése az MVH feladata. A megadott, megújított vagy visszavont elismerésekről az MVH köteles értesíteni a Bizottságot és az érintett kereskedőt.

(4) Az intervenciós felajánlást az MVH számára ajánlatban kell megtenni, ami a VR1 által előírt kötelező elemeken kívül további, az MVH által előírt adatokat is tartalmazhat.

8. §

(1) A vegyiparban használt egyes cukortermékek utáni termelési visszatérítéshez kapcsolódó feladatokat a vegyiparban használt egyes cukortermékekre nyújtott termelési visszatérítések tekintetében a 1260/2001/EK tanácsi rendelet alkalmazása részletes szabályainak megállapításáról szóló 1265/2001/EK bizottsági rendeletnek (a továbbiakban: VR2) megfelelően az MVH hajtja végre.

(2) A támogatás igénybevételéhez a feldolgozó vállalat MVH általi egyszeri, előzetes jóváhagyása szükséges. A jóváhagyási kérelmet az MVH részére, az általa kiadott formanyomtatványon lehet benyújtani.

(3) Az ígérvény iránti kérelmet, illetve a támogatási kérelmet a VR2 10. és 12. cikkének megfelelő, MVH által kiadott formanyomtatványon kell a hivatalhoz benyújtani.

(4) A feldolgozó a támogatás igénybevételéhez a beszállított cukorról a támogatási kérelemmel egy időben kész-, letjelentést köteles beküldeni az MVH részére, az MVH által rendszeresített formanyomtatványon.

(5) Az alaptermékek feldolgozásának ellenőrzéséért felelős hatóság az MVH.

(6)[5] A VR2 10. cikk (2) bekezdésének b) pontja szerinti irat kiadásáért az MVH a felelős.

9. §

A cukor termékpálya hatékony működése érdekében az MVH jogosult ellenőrizni - beleértve a helyszíni ellenőrzést is - a cukor termékpálya szereplői által a részére szolgáltatott adatok hitelességét.

10. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetés napján lép hatályba azzal, hogy a 2004. évi termésre vonatkozó szerződésekre az e rendeletben foglaltakat kell alkalmazni.

(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a természetes édesítőszerek termékpályáinak szabályozásáról szóló 88/2001. (X. 29.) FVM rendelet hatályát veszti azzal, hogy rendelkezéseit - az (1) bekezdés szerinti szerződések kivételével - a folyamatban lévő ügyekre alkalmazni kell.

(3) Ez a rendelet a következő közösségi jogszabályok végrehajtására vonatkozó rendelkezéseket tartalmazza: a cukorágazat piacának közös szervezéséről szóló 1260/2001/EK, a cukorrépa-szállítási szerződések és a cukorrépa árára vonatkozó áremelések és árcsökkenések tekintetében a 1260/2001/EK tanácsi rendelet alkalmazásának részletes szabályai megállapításáról szóló 1261/2001/EK tanácsi rendeletekkel; valamint a cukor intervenciós hivatalok által történő felvásárlása és értékesítése tekintetében a 1260/2001/EK tanácsi rendelet végrehajtása részletes szabályainak megállapításáról szóló 1262/2001/EK, az intervenciós hivatalok által felvásárolt cukor minőségének meghatározására szolgáló módszerek megállapításáról szóló 1265/69/EK, és a mezőgazdasági termékek intervenciós készleteinek felmérésére és moni-toringjára vonatkozó szabályok megállapításáról szóló 2148/96/EK, a vegyiparban használt egyes cukortermékekre nyújtott termelési visszatérítések tekintetében a 1260/2001/EK tanácsi rendelet alkalmazása részletes szabályainak megállapításáról szóló 1265/2001/EK, a cukorágazatban a kvótarendszer alkalmazására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról szóló 314/2002/EK, a cukorágazaton belüli közlemények tekintetében az 1785/81/EGK tanácsi rendelet alkalmazása részletes szabályainak megállapításáról szóló 779/96/EK, a cukornak a következő gazdasági évre történő átvitelére vonatkozó részletes szabályok megállapításáról szóló 65/82/EGK, a kvótán felüli cukortermelésre vonatkozó részletes végrehajtási szabályok megállapításáról szóló 2670/81/EGK, és a cukorgyártók és cukorrépa-termelők között megkötött szerződések tagállamok által történő felügyeletéről szóló 1516/74/EGK bizottsági rendelet.

Dr. Németh Imre s. k.,

földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter

1/a. számú melléklet a 28/2004. (III. 10.) FVM rendelethez[6]

Az országos répacukor és izoglükóz kvótának a kvótajogosultak közötti elosztásáról

KvótajogosultFehércukor kvótaIzoglükóz kvóta
Fehércukor egyenértékbenSzárazanyag egyenértékben (tonna)
Eastern Sugar Zrt.108 093
Magyar Cukor Zrt.147 037
Mátra Cukor Zrt.146 454
Összesen401 684
KvótajogosultFehércukor kvótaIzoglükóz kvóta
Fehércukor egyenértékbenSzárazanyag egyenértékben (tonna)
Hungrana Kft.2006/2007 gazdasági évben199 143
2007/2008 gazdasági évben191 845
2008/2009 és azt követő gazdasági években218 954

1/b. számú melléklet a 28/2004. (III. 10.) FVM rendelethez[7]

Az országos répacukor és izoglükóz kvótának a kvótajogosultak közötti, 2005/2006-os gazdasági évre vonatkozó elosztásáról

KvótajogosultFehér cukor "A" kvótaFehér cukor "B" kvótaIzoglükóz "B" kvótaIzoglükóz "B" kvóta
Fehércukor egyenértékbenSzárazanyag egyenértékben
tonna
Eastern Sugar Rt.104 752,8321,8
Magyar Cukor Rt.142 589,9438,4
Mátra Cukor Rt.141 928,8435,5
Hungrana Kft.118 727,19 302,7
Összesen:389 271,51 195,7118 727,19 302,7"

2. számú melléklet a 28/2004. (III. 10.) FVM rendelethez[8]

Az átmeneti időszakra vonatkozó izoglükóz kvóta mértékéről

Izoglükóz kvóta szárazanyag egyenértékben (tonna)
Hungrana Kft.34 407

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 48/2006. (VI. 22.) FVM rendelet 7. § (2) bekezdése. Hatályos 2006.06.22.

[2] Megállapította a 159/2004. (XI. 2.) FVM rendelet 1. § - a. Hatályos 2004.11.05.

[3] Megállapította a 159/2004. (XI. 2.) FVM rendelet 2. § - a. Hatályos 2004.11.05.

[4] Hatályon kívül helyezte a 159/2004. (XI. 2.) FVM rendelet 5. § (1) bekezdése. Hatálytalan 2004.11.05.

[5] Beiktatta a 159/2004. (XI. 2.) FVM rendelet 3. § - a. Hatályos 2004.11.05.

[6] Megállapította a 48/2006. (VI. 22.) FVM rendelet 7. § (3) bekezdése. Hatályos 2006.06.22.

[7] Beiktatta a 99/2005. (X. 238.) FVM rendelet 1. §-a. Hatályos 2005.10.31.

[8] Megállapította a 48/2006. (VI. 22.) FVM rendelet 7. § (3) bekezdése. Hatályos 2006.06.22.

Tartalomjegyzék