Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

32022R0850[1]

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2022/850 rendelete (2022. május 30.) a polgári és büntetőügyekben folytatott igazságügyi együttműködés területén történő, határokon átnyúló elektronikus adatcserére szolgáló számítógépes rendszerről (e-CODEX-rendszer) és az (EU) 2018/1726 rendelet módosításáról

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS (EU) 2022/850 RENDELETE

(2022. május 30.)

a polgári és büntetőügyekben folytatott igazságügyi együttműködés területén történő, határokon átnyúló elektronikus adatcserére szolgáló számítógépes rendszerről (e-CODEX-rendszer) és az (EU) 2018/1726 rendelet módosításáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 81. cikke (2) bekezdésére, valamint 82. cikke (1) bekezdésére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,

tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére (1),

rendes jogalkotási eljárás keretében (2),

mivel:

(1) A polgárok és a vállalkozások igazságszolgáltatáshoz való hatékony hozzáférésének biztosítása, valamint a tagállamok közötti, polgári - többek között kereskedelmi - és büntetőügyekben folytatott igazságügyi együttműködés megkönnyítése az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) harmadik részének V. címében meghatározott, a szabadságon, a biztonságon és a jog érvényesülésén alapuló uniós térség fő célkitűzései közé tartozik.

(2) Időnként nehéz hozzáférni az igazságszolgáltatási rendszerekhez több ok, például a formális és költséges jogi eljárások, az elhúzódó eljárások, valamint a bírósági rendszerek igénybevételének magas költségei miatt.

(3) Fontos ezért olyan megfelelő csatornák kialakítása, amelyek biztosítják az igazságszolgáltatási rendszerek hatékony digitális együttműködését. Ezért alapvető fontosságú, hogy uniós szinten olyan információtechnológiai rendszer jöjjön létre, amely lehetővé teszi az ügyekkel kapcsolatos adatok gyors, közvetlen, interoperábilis, fenntartható, megbízható és biztonságos, határokon átnyúló, elektronikus úton történő cseréjét a személyes adatok védelméhez való jog mindenkori tiszteletben tartása mellett. Egy ilyen rendszer elő kell, hogy segítse az igazságszolgáltatáshoz való hozzáférés javítását és az átláthatóságot azáltal, hogy a nemzeti vagy uniós jog által előírt esetekben lehetővé teszi a polgárok és a vállalkozások számára, hogy digitális formában cseréljenek dokumentumokat és bizonyítékokat az igazságügyi vagy egyéb illetékes hatóságokkal. Az említett rendszernek erősítenie kell a polgárok Unióba vetett bizalmát, valamint a tagállamok igazságügyi és egyéb illetékes hatóságai közötti kölcsönös bizalmat.

(4) Ösztönözni kell a polgári és büntetőügyekben folytatott eljárások digitalizálását a jogállamiságnak és az alapvető jogokkal kapcsolatos garanciáknak az Unióban való megerősítése érdekében, különösen az igazságszolgáltatáshoz való hozzáférés megkönnyítése révén.

(5) Ez a rendelet a polgári és büntetőügyekben folytatott igazságügyi együttműködés területén történő, határokon átnyúló elektronikus adatcserére vonatkozik. A polgári és büntetőügyekben folytatott igazságügyi együttműködést, valamint az igazságügyi és egyéb illetékes hatóságok vonatkozó hatásköreit az uniós jogi aktusokkal és az Európai Unió Bíróságának ítélkezési gyakorlatával összhangban kell értelmezni.

(6) Az ügyekkel kapcsolatos adatok határokon átnyúló elektronikus cseréje céljából már korábban kifejlesztésre kerültek olyan eszközök, amelyek nem váltották fel, illetve nem tették szükségessé a tagállamokban már meglévő háttérrendszerek lecserélését vagy azok költséges módosítását. Az online adatcsere révén folytatott e-igazságügyi kommunikáció (e-CODEX) rendszere az ezidáig kifejlesztett legfontosabb ilyen eszköz.

(7) Az e-CODEX-rendszer kifejezetten arra szolgál, hogy megkönnyítse a határokon átnyúló elektronikus adatcserét a polgári és büntetőügyekben folytatott igazságügyi együttműködés területén. A polgári és büntetőügyekben folytatott eljárások fokozott digitalizációjával összefüggésben az e-CODEX-rendszer célja az illetékes hatóságok közötti, határokon átnyúló kommunikáció hatékonyságának javítása, valamint a polgárok és a vállalkozások igazságszolgáltatáshoz való hozzáférésének megkönnyítése. Az e-CODEX-rendszernek az (EU) 2018/1726 európai parlamenti és tanácsi rendelettel (3) létrehozott, a szabadságon, a biztonságon és a jog érvényesülésén alapuló térség nagyméretű IT-rendszereinek üzemeltetési igazgatását végző európai uniós ügynökség (eu-LISA) számára történő átadásáig az e-CODEX-rendszer a tagállamok és szervezetek uniós programokból finanszírozott konzorciumának (a továbbiakban: az e-CODEX-rendszert igazgató szervezet) igazgatása alatt fog állni.

(8) Az e-CODEX-rendszer interoperábilis megoldást kínál az igazságszolgáltatási ágazat számára az illetékes nemzeti hatóságok, például a bíróságok vagy egyéb szervezetek informatikai rendszereinek összekapcsolásához. Ennélfogva az e-CODEX-rendszert kell előnyben részesített megoldásnak tekinteni a polgári és büntetőügyekben folytatott igazságügyi együttműködés területén történő kommunikáció céljára használt, a nemzeti informatikai rendszereket összekötő interoperábilis, biztonságos és decentralizált kommunikációs hálózat vonatkozásában.

(9) E rendelet alkalmazásában az elektronikus adatcsere kiterjed minden, az e-CODEX-rendszeren keresztül elektronikus formátumban továbbítható tartalomra, így például szövegekre, valamint hang-, kép- és audiovizuális felvételekre, strukturált vagy strukturálatlan adatok, fájlok vagy metaadatok formájában.

(10) E rendelet nem írja elő az e-CODEX-rendszer kötelező használatát. Ugyanakkor az e rendeletben foglaltak semmilyen módon nem akadályozzák meg a tagállamokat abban, hogy annak kísérleti jellegű használatával járó eseteket fejlesszenek ki és tartsanak fenn.

(11) Az e-CODEX-rendszer két szoftverelemből áll: egy olyan átjáróból, amely a többi átjáróval való üzenetváltásra szolgál, és egy csatlakozóból, amely több funkciót is biztosít az üzenetek nemzeti informatikai rendszerek közötti továbbításához kapcsolódóan. Az átjáró jelenleg az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköznek a Bizottság által fenntartott, "eDelivery"-ként ismert építőelemén alapul, a csatlakozó igazgatását pedig az e-CODEX-rendszert igazgató szervezet végzi. A csatlakozó olyan funkciókat biztosít, mint az elektronikus aláírások biztonsági könyvtáron keresztüli ellenőrzése és a kézbesítés igazolása. Ezenkívül az e-CODEX-rendszert igazgató szervezet adatsémákat fejlesztett ki az azon polgári és büntetőeljárások során használandó digitális űrlapokhoz, amelyek tekintetében kísérleti jelleggel már alkalmazza az e-CODEX-rendszert.

(12) mivel az e-CODEX-rendszer fontos szerepet tölt be az Unión belüli igazságügyi együttműködés területén történő, határokon átnyúló információcserében, az e-CODEX-rendszert egy, a rendszer működésére és fejlesztésére vonatkozó szabályokat előíró, fenntartható uniós jogi keret révén kell létrehozni. E jogi keretnek biztosítania kell az Európai Unió Alapjogi Chartájában előírt alapvető jogok, így különösen az annak VI. címében - és kiváltképpen a hatékony jogorvoslathoz és a tisztességes eljáráshoz való jogról szóló 47. cikkben - foglalt alapvető jogok védelmét. E jogi keret semmilyen módon nem áshatja alá az említett alapvető jogok védelme szempontjából kulcsfontosságú eljárási jogok védelmét. Ezenkívül egyértelműen meg kell határoznia és keretbe kell foglalnia az e-CODEX-rendszer komponenseit, a rendszer technikai fenntarthatóságának és biztonságának garantálása érdekében. Az e-CODEX-rendszernek meg kell határoznia az e-CODEX hozzáférési pontok informatikai komponenseit, amelyeknek a más azonosított átjárókkal való biztonságos kommunikáció céljára szolgáló átjáróból és az üzenetváltások támogatására szolgáló csatlakozóból kell állniuk. Az e-CODEX-rendszernek digitális eljárási szabványokat is tartalmaznia kell annak érdekében, hogy támogassa az e-CODEX hozzáférési pontok használatát a polgári és büntetőügyekben folytatott igazságügyi együttműködés területén elfogadott uniós jogi aktusokban előírt jogi eljárások során, valamint hogy lehetővé tegye az e-CODEX hozzáférési pontjai közötti információcserét.

(13) Tekintettel arra, hogy a szemantikus interoperabilitás tényezője - mint az interoperabilitás egyik rétege - hozzá kell, hogy járuljon e rendelet azon céljának eléréséhez, hogy megvalósuljon a két vagy több fél közötti szabványos és érdemi kapcsolattartás, kiemelt figyelmet kell fordítani az uniós e-igazságügyi alapszókészletre, amely egy olyan, újrafelhasználható szemantikai kifejezéseket és fogalommeghatározásokat tartalmazó eszköz, amely az adatok időbeli és felhasználási eseteken átívelő egységességének és minőségének biztosítását szolgálja.

(14) mivel biztosítani kell az e-CODEX-rendszer hosszú távú fenntarthatóságát és irányítását, ezzel egyidejűleg tiszteletben tartva az igazságszolgáltatás függetlenségének elvét is, ki kell jelölni egy megfelelő szervezetet az e-CODEX-rendszer igazgatására. Az igazságszolgáltatás függetlenségét - az e-CODEX-rendszer említett szervezeten belüli irányításával összefüggésben - biztosítani kell.

(15) Az e-CODEX-rendszer igazgatására legmegfelelőbb szervezet egy ügynökség, mivel annak irányítási struktúrája lehetővé tenné a tagállamok számára, hogy az ügynökség igazgatótanácsában, programirányítási tanácsában és tanácsadó csoportjában való részvétel révén közreműködjenek az e-CODEX-rendszer igazgatásában. Az eu-LISA releváns tapasztalattal rendelkezik a nagyméretű informatikai rendszerek igazgatásában. Ezért az eu-LISA-t kell megbízni az e-CODEX-rendszer igazgatásával. Módosítani kell továbbá az eu-LISA jelenlegi irányítási struktúráját az igazgatótanács feladatainak kiigazítása és az e-CODEX tanácsadó csoport létrehozása révén. Az (EU) 2018/1726 rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell. Egy külön e-CODEX programirányítási tanácsot is létre kell hozni, a nemek egyensúlyának figyelembevételével. Az e-CODEX programirányítási tanácsnak tanácsokkal kell ellátnia az eu-LISA igazgatótanácsát a tevékenységek rangsorolását illetően, ideértve a digitális eljárási szabványok, új funkciók és új szoftververziók kidolgozását is.

(16) Az (EU) 2018/1726 rendelet 19. cikkének megfelelően az eu-LISA igazgatótanácsának feladata többek között annak biztosítása, hogy az eu-LISA valamennyi olyan döntése és intézkedése, amely érinti a szabadságon, a biztonságon és a jog érvényesülésén alapuló térség nagyméretű informatikai rendszereit, tiszteletben tartsa az igazságszolgáltatás függetlenségének elvét. Az eu-LISA irányítási struktúrája és finanszírozási rendszere is garantálja az említett elv tiszteletben tartását. Fontos továbbá bevonni a jogi szakmai szervezeteket, valamint más szakértőket és releváns érdekelt feleket az e-CODEX-rendszer irányításába az e-CODEX tanácsadó csoporton és az e-CODEX programirányítási tanácson keresztül. A jogi szakmai szervezetek, valamint más szakértők és releváns érdekelt felek bevonására vonatkozó részletes szabályok és feltételek bizonyára lehetővé teszik majd az említett szervezetek, szakértők és érdekelt felek hatékony részvételét és a velük való hatékony konzultációt, nevezetesen annak biztosítása által, hogy visszajelzéseiket megfelelően figyelembe veszik.

(17) Figyelembe véve az eu-LISA-nak a határregisztrációs rendszer (EES), az Európai Utasinformációs és Engedélyezési Rendszer (ETIAS), a harmadik országbeli állampolgárokkal és a hontalan személyekkel szemben hozott ítéletekre vonatkozó információval rendelkező tagállamok azonosítására szolgáló központosított rendszer (ECRIS-TCN), a korszerűsített Schengeni Információs Rendszer (SIS), a Vízuminformációs Rendszer (VIS) és az Eurodac fejlesztésével és igazgatásával kapcsolatos kiemelt feladatait, valamint az uniós információs rendszerek közötti interoperabilitás keretének létrehozásával kapcsolatos stratégiai feladatát, az eu-LISA-nak 2023. július 1. és 2023. december 31. között kell átvennie az e-CODEX-rendszer feletti felelősségi jogkör gyakorlását.

(18) Az e-CODEX-kapcsolattartókat fel kell jogosítani arra, hogy e rendeletnek megfelelően technikai támogatást kérjenek és abban részesüljenek, továbbá e kapcsolattartóknak támogatniuk kell az e-CODEX-rendszer tagállamok közötti működtetését. Az eu-LISA által elvégzendő tevékenységekkel kapcsolatos, szolgáltatási szintre vonatkozó követelmények keretében szabályozni kell a tagállami és bizottsági e-CODEX-kapcsolattartók számát, amelynek arányosnak kell lennie a tagállamok, valamint a Bizottság által engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontok számával, valamint az általuk alkalmazott digitális eljárási szabványok számával.

(19) Az e-CODEX-rendszert a határokon átnyúló polgári és büntetőügyekben lehet használni. Lehetővé kell tenni az e-CODEX-rendszernek és az e-CODEX-rendszer komponenseinek a nemzeti vagy uniós jog szerinti igazságügyi együttműködés hatályán kívül eső egyéb célokra történő használatát, amennyiben ez a használat nem akadályozza az e-CODEX-rendszer használatát. Ezt a rendeletet kizárólag a kapcsolt rendszerek közötti, az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontokon keresztül a megfelelő digitális eljárási szabványokkal összhangban megvalósuló, határokon átnyúló adatcserére kell alkalmazni.

(20) Az eu-LISA kell, hogy felelős legyen az e-CODEX-rendszer komponenseiért, kivéve az átjáró igazgatását, mivel ezt jelenleg a Bizottság biztosítja az eDelivery-n belül, ágazatközi alapon. Az eu-LISA-nak át kell vennie a csatlakozó igazgatásával és a digitális eljárási szabványokkal kapcsolatos felelősségi jogkör teljeskörű gyakorlását az e-CODEX-rendszert igazgató szervezettől. Mivel az átjáró és a csatlakozó az e-CODEX-rendszer szerves részét képező komponensek, az eu-LISA-nak biztosítania kell, hogy a csatlakozó kompatibilis legyen az átjáró legújabb verziójával. Ebből a célból a Bizottságnak e rendelet hatálybalépésétől kezdve be kell vonnia az eu-LISA-t az e-CODEX-rendszer feletti felelősségi jogkör gyakorlásának eu-LISA általi átvételét megelőző előkészítő munkába, valamint az eDelivery megfelelő irányítási szervébe.

(21) E rendelet végrehajtása egységes feltételeinek biztosítása érdekében a Bizottságra végrehajtási hatásköröket kell ruházni. Ezeket a végrehajtási hatásköröket a 182/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek (4) megfelelően kell gyakorolni. Az ebben a keretrendszerben elfogadott végrehajtási jogi aktusoknak meg kell határozniuk a következőket: az e-CODEX-rendszer komponenseinek alapjául szolgáló - többek között a biztonságra, valamint az integritás és a hitelesség ellenőrzésének módszereire vonatkozó - minimális műszaki előírásokat és szabványokat; az eu-LISA által végzendő tevékenységekkel kapcsolatos, szolgáltatási szintre vonatkozó követelményeket, valamint az említett tevékenységekhez szükséges egyéb műszaki előírásokat, ideértve az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontokhoz rendelt e-CODEX-kapcsolattartók számát, amelynek arányosnak kell lennie az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontok számával, valamint az általuk alkalmazott digitális eljárási szabványok számával; továbbá az e-CODEX-rendszer átadására és átvételére vonatkozó egyedi szabályokat. A végrehajtási jogi aktusok megállapíthatnak olyan digitális eljárási szabványokat is, amelyek támogatják az e-CODEX-rendszernek a polgári és büntetőügyekben folytatott igazságügyi együttműködés területén zajló eljárásokban való használatát.

(22) A csatlakozónak alkalmasnak kell lennie a 910/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletben (5) előírt elektronikus bélyegzők és elektronikus aláírások valamennyi típusának technikai támogatására. A Bizottság által meghatározott minimális műszaki előírásoknak és szabványoknak ki kell terjedniük a csatlakozóra vonatkozó biztonsági üzemeltetési szabványokra. A csatlakozó működésére vonatkozó biztonsági követelményeknek figyelembe kell venniük az információbiztonságra vonatkozó előírásokat és a meglévő uniós jogi aktusokat, például a 910/2014/EU, az (EU) 2016/679 (6) és az (EU) 2018/1725 (7) európai parlamenti és tanácsi rendeletet, valamint az (EU) 2016/680 európai parlamenti és tanácsi irányelvet (8).

(23) Meg kell határozni az eu-LISA-nak az e-CODEX-rendszer igazgatásával kapcsolatos konkrét feladatait.

(24) Az eu-LISA feladatkörének a része kell legyen, hogy szükség esetén új funkciókat adhasson hozzá az e-CODEX-rendszerhez. Ilyen új funkció kell, hogy legyen az egyes engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontokon keresztül küldött és fogadott technikai üzenetek számára vonatkozó releváns statisztikai adatok lekérdezését a csatlakozónál lehetővé tevő funkció.

(25) Nemzeti szinten lehetővé kell tenni a tagállamok számára, hogy engedélyezzék a közigazgatási szervek vagy jogi személyek, például magánvállalkozások és jogi szakembereket képviselő szervezetek részére az e-CODEX hozzáférési pontok működtetését. A tagállamoknak jegyzéket kell vezetniük az ilyen engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontokról, és e pontokról értesíteniük kell az eu-LISA-t annak érdekében, hogy lehetővé váljon az említett hozzáférési pontok számára az egymással való interakció a releváns eljárások keretében. Az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontokat nemzeti szinten működtető szervezeteknek meg kell felelniük az (EU) 2016/679 rendeletben meghatározott adatvédelmi követelményeknek és elveknek. Uniós szinten lehetővé kell tenni a Bizottság számára, hogy engedélyezze az Unió intézményeinek, szerveinek, hivatalainak és ügynökségeinek e-CODEX hozzáférési pontok működtetését. A Bizottságnak jegyzéket kell vezetnie az ilyen engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontokról, és e pontokról értesítenie kell az eu-LISA-t annak érdekében, hogy lehetővé váljon az említett hozzáférési pontok számára az egymással való interakció a releváns eljárások keretében. Az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontokat uniós szinten működtető szervezeteknek meg kell felelniük az (EU) 2018/1725 rendeletben meghatározott adatvédelmi követelményeknek és elveknek. Az e-CODEX-rendszer igazgatását ugyan az eu-LISA-nak kell ellátnia, az e-CODEX-rendszer decentralizált jellegére tekintettel az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontok létrehozásának és működtetésének felelőssége azonban kizárólag az érintett engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontokat üzemeltető szervezeteket terheli. Az alkalmazandó joggal összhangban az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontot működtető szervezetnek kell felelnie az adott engedélyezett e-CODEX hozzáférési pont üzemeltetéséből eredő károkért. A tagállamoknak és a Bizottságnak ellenőrizniük kell, hogy az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontokat működtető szervezetek rendelkeznek-e az e-CODEX-rendszer megfelelő és megbízható működésének biztosításához szükséges műszaki felszereléssel és emberi erőforrásokkal. Amennyiben az említett szervezetek nem rendelkeznek a szükséges műszaki felszereléssel és emberi erőforrásokkal, az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontjuk engedélyezett státuszának meg kell szűnnie.

(26) A tagállamoknak felügyelniük kell a felelősségi körükbe tartozó engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontokat, különösen akkor, ha azokat olyan szervezetek működtetik, amelyek nem közigazgatási szervek. A tagállamoknak biztosítaniuk kell, hogy megfelelő adatbiztonsági intézkedések legyenek érvényben.

(27) A tagállamoknak tájékoztatniuk kell a nyilvánosságot az e-CODEX-rendszerről nagyméretű kommunikációs csatornákon, többek között weboldalakon vagy közösségimédia-platformokon keresztül.

(28) Az egyes tagállamoknak ugyan maguknak kell meghatározniuk azokat a digitális eljárási szabványokat, amelyek alkalmazására az egyes engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontok jogosultak, az egyes tagállamoknak azonban biztosítaniuk kell, hogy az e rendelet alapján végrehajtási jogi aktusok útján elfogadott valamennyi digitális eljárási szabvány alkalmazandó legyen a területükön.

(29) Létre kell hozni egy olyan mechanizmust, amelynek keretében nyomon lehet követni azon eszközök hatását, amelyek lehetővé teszik az adatok Unión belüli, határokon átnyúló elektronikus cseréjét a polgári és büntetőügyekben folytatott igazságügyi együttműködés terén. Az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontokat működtető szervezeteknek ezért képesnek kell lenniük arra, hogy szisztematikusan átfogó adatokat gyűjtsenek és tároljanak az e-CODEX-rendszer használatára vonatkozóan. Ennek - amellett, hogy biztosítania kell a kölcsönös elszámoltathatóságot és az átláthatóságot - nemcsak a vonatkozó adatok gyűjtése terén végzett tagállami munkát kell elősegítenie, hanem jelentősen meg kell könnyítenie a polgári és büntetőügyekben folytatott igazságügyi együttműködés terén elfogadott jogi aktusoknak a Bizottság általi utókövetését is. A begyűjtött információk csak személyes adatnak nem minősülő, összesített adatokból állhatnak.

(30) Az e-CODEX-kapcsolattartók számára az e-CODEX-rendszerrel - többek között az átjáróval - kapcsolatosan nyújtott technikai támogatás során az eu-LISA-nak egyedüli kapcsolattartó pontként kell működnie.

(31) Az eu-LISA-nak magas szintű biztonságot kell fenntartania feladatainak ellátása során. A szoftverek további technikai fejlesztése vagy frissítések kifejlesztése során az eu-LISA-nak az (EU) 2018/1725 rendelettel összhangban eleget kell tennie a beépített biztonság, valamint a beépített adatvédelem az és alapértelmezett adatvédelem elveinek. Az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontot működtető szervezetnek felelősséggel kell tartoznia az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontjának közbeiktatásával továbbított adatok biztonságáért és védelméért.

(32) Az Európai Uniónak a Tanács keretében ülésező tagállamai közötti, az Európai Unió érdekében kicserélt minősített adatok védelméről szóló megállapodás (9) 2. cikkében meghatározott minősített adatok nem továbbíthatók az e-CODEX-rendszeren keresztül, kivéve, ha teljesülnek az említett megállapodásban, egyéb uniós jogi aktusokban és a nemzeti jogban előírt vonatkozó feltételek.

(33) Az e-CODEX-rendszer átvételének az eu-LISA általi megfelelő előkészítése érdekében az e-CODEX-rendszert igazgató szervezetnek 2022. december 31-ig olyan átadási dokumentumot kell benyújtania, amelyben meghatározza az e-CODEX-rendszer átruházásának részletes szabályait - ideértve a sikeres átadási folyamatnak és e folyamat sikeres lezárásának a kritériumait - az e rendelet alapján elfogadott bizottsági végrehajtási jogi aktusokban meghatározottak szerint. Az átadási dokumentumnak ki kell terjednie az e-CODEX-rendszer komponenseire, azaz az átjáróra, a csatlakozóra és a digitális eljárási szabványokra, valamint a vonatkozó támogató szoftvertermékekre, dokumentációra és egyéb eszközökre. A Bizottságnak nyomon kell követnie az átadási és átvételi folyamatot annak biztosítása érdekében, hogy az megfeleljen az e rendelet alapján elfogadott végrehajtási jogi aktusoknak és az átadási dokumentumnak. Az átvételre csak azt követően kerülhet sor, hogy a Bizottság az e-CODEX-rendszert igazgató szervezettel és az eu-LISA-val folytatott konzultációt követően megállapította, hogy a folyamat sikeresen lezárult. Az átadási dokumentum benyújtását követően, az e-CODEX-rendszernek az eu-LISA részére történő sikeres átadásáig az e-CODEX-rendszert igazgató szervezet kizárólag az e-CODEX-rendszer javító karbantartását célzó változtatásokat eszközölhet az e-CODEX-rendszerben, és kizárólag ilyen célból bocsáthat ki új szoftververziót.

(34) Az e-CODEX-rendszernek az eu-LISA részére történő átadása során azt is biztosítani kell, hogy az e-CODEX-rendszerhez és a vonatkozó támogató szoftvertermékekhez, dokumentációhoz és egyéb eszközökhöz kapcsolódó bármely szellemitulajdon-jog vagy felhasználói jog átruházásra kerüljön annak érdekében, hogy az eu-LISA el tudja látni az e rendelet szerinti feladatait. Az e-CODEX-rendszer fő szoftverkomponensei esetében azonban nincs szükség szerződéses átruházásra, mivel az említett szoftverkomponensek nyílt forráskódúak, és az európai uniós nyilvános licenc vonatkozik rájuk.

(35) Annak érdekében, hogy a Bizottság rendszeresen értékelni tudja az e-CODEX-rendszert, az eu-LISA-nak kétévente jelentést kell tennie a Bizottságnak az e-CODEX-rendszer technikai fejlődéséről és működéséről. A jelentés megalapozása érdekében a tagállamoknak megfelelő információkat kell szolgáltatniuk az eu-LISA-nak a területükön lévő kapcsolt rendszerekhez szükséges engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontokról, és a Bizottságnak is releváns információkat kell szolgáltatnia az uniós intézmények, szervek, hivatalok és ügynökségek által működtetett engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontokra vonatkozóan.

(36) Az e-CODEX tanácsadó csoportnak biztosítania kell az eu-LISA számára az e-CODEX-rendszerrel kapcsolatos szükséges szakértelmet, különösen azáltal, hogy előmozdítja a tapasztalatok és a legjobb gyakorlatok cseréjét. Lehetővé kell tenni az e-CODEX tanácsadó csoport számára, hogy bevonják az új digitális eljárási szabványok kidolgozásába, beleértve a tagállami kezdeményezésen alapuló szabványalkotást is.

(37) Az e-CODEX programirányítási tanács tagjai és póttagjai hivatali idejének megújíthatónak kell lennie. Kellő figyelmet kell fordítani a különböző tagállamoknak az e-CODEX programirányítási tanácsban való képviseletére, amelyet lehetőség szerint ösztönözni kell annak biztosítása érdekében, hogy idővel valamennyi tagállam képviseltethesse magát az e-CODEX programirányítási tanácsban.

(38) Feladatainak ellátása során az e-CODEX programirányítási tanácsnak biztosítania kell, hogy az eu-LISA által az e-CODEX-rendszerrel kapcsolatban végrehajtott valamennyi intézkedés, legyen szó akár technikai - például az infrastruktúrára, az adatgazdálkodásra és az adatelkülönítésre vonatkozó - intézkedésekről, akár szervezeti - például a kulcsfontosságú személyzetre és az egyéb emberi erőforrásokra vonatkozó - intézkedésekről, összhangban álljon az igazságszolgáltatás függetlenségének elvével.

(39) Annak érdekében, hogy az Európai Parlament és a Tanács fel tudja mérni az e-CODEX-rendszer átruházásának sikerességét, valamint azt, hogy az e-CODEX-rendszer általában véve mennyire működik megfelelően, a Bizottságnak rendszeresen átfogó értékelést kell készítenie az e-CODEX-rendszerről. A Bizottságnak az első ilyen értékelést három évvel azután kell elkészítenie, hogy az eu-LISA átveszi az e-CODEX-rendszer feletti felelősségi jogkör gyakorlását, majd ezt követően négyévenként.

(40) Elegendő erőforrást kell biztosítani az eu-LISA számára ahhoz, hogy megfelelő módon tudja ellátni az e rendeletben meghatározott új feladatait. Az e-CODEX-rendszer e rendelettel összhangban történő működtetésére előirányzott erőforrások semmilyen más célra nem használhatók fel.

(41) Ami az e rendeletben meghatározott feladatok ellátása során felmerülő költségeket illeti, e rendelet egyetlen rendelkezése sem akadályozhatja a tagállamokat abban, hogy az e-CODEX-rendszer nemzeti szintű megvalósításához uniós finanszírozási programokból finanszírozást igényeljenek.

(42) E rendelet egyetlen rendelkezése sem akadályozza meg azt, hogy - amennyiben a nemzeti jog lehetővé teszi - az információknak és különösen az e rendelet szerinti értesítéseknek az eu-LISA részére való benyújtása automatizált módon történjen.

(43) E rendelet nem szolgáltat konkrét jogalapot személyes adatok kezelésére. A személyes adatok e rendelet alapján történő kezelésének összhangban kell lennie az alkalmazandó adatvédelmi szabályokkal. A tagállamok területén e rendeletnek megfelelően létrehozott engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontokat működtető szervezetek által végzett személyesadat-kezelésre az (EU) 2016/679 rendelet, valamint a 2002/58/EK (10) és az (EU) 2016/680 európai parlamenti és tanácsi irányelv alkalmazandó.

(44) Az uniós intézmények, szervek, hivatalok és ügynökségek által e rendelet alapján végzett személyesadat-kezelésre az (EU) 2018/1725 rendelet alkalmazandó.

(45) Lehetővé kell tenni, hogy nemzetközi szervezetek és azok nemzetközi közjog által szabályozott alárendelt szervei, vagy két vagy több ország közötti megállapodás által vagy ilyen megállapodás alapján létrehozott más érintett szervezetek vagy szervek érdekelt félként részt vegyenek az e-CODEX-rendszerben azt követően, hogy annak üzemeltetési igazgatása az eu-LISA-hoz került. E célból, valamint az e-CODEX-rendszer hatékony, szabványosított és biztonságos működésének biztosítása érdekében az eu-LISA számára lehetővé kell tenni, hogy az (EU) 2018/1726 rendelettel összhangban munkamegállapodásokat kössön az említett nemzetközi szervezetekkel, illetve más szervezetekkel és szervekkel.

(46) mivel e rendelet céljait, nevezetesen az e-CODEX-rendszer uniós szintű létrehozását és az eu-LISA-nak a rendszer igazgatásával való megbízását a tagállamok nem tudják kielégítően megvalósítani, az Unió szintjén azonban az intézkedés terjedelme és hatása miatt e célok jobban megvalósíthatók, az Unió intézkedéseket hozhat az Európai Unióról szóló szerződés (EUSZ) 5. cikkében foglalt szubszidiaritás elvének megfelelően. Az említett cikkben foglalt arányosság elvének megfelelően ez a rendelet nem lépi túl az e célok eléréséhez szükséges mértéket.

(47) A Bizottságnak tanulmányoznia kell annak a megvalósíthatóságát, hogy harmadik országok lehetőséget kapjanak az e-CODEX-rendszerben való részvételre, és szükség esetén jogalkotási javaslatot kell előterjesztenie az ilyen részvétel lehetővé tétele, valamint az ezt célzó szabályok és eljárások meghatározása céljából.

(48) Az EUSZ-hez és az EUMSZ-hez csatolt, Dánia helyzetéről szóló 22. jegyzőkönyv 1. és 2. cikkével összhangban Dánia nem vesz részt ennek a rendeletnek az elfogadásában, az rá nézve nem kötelező és nem alkalmazandó.

(49) Az EUSZ-hez és az EUMSZ-hez csatolt, az Egyesült Királyságnak és Írországnak a szabadságon, a biztonságon és a jog érvényesülésén alapuló térség tekintetében fennálló helyzetéről szóló 21. jegyzőkönyv 1. és 2. cikkével és 4a. cikkének (1) bekezdésével összhangban, az említett jegyzőkönyv 4. cikkének sérelme nélkül, Írország nem vesz részt ennek a rendeletnek az elfogadásában, az rá nézve nem kötelező és nem alkalmazandó.

(50) Az eu-LISA székhelye Tallinnban (Észtország) jött létre. Tekintettel az e-CODEX-rendszer sajátos jellegére és jellemzőire, az e-CODEX-rendszert Tallinnban (Észtország) tűnt célszerűnek kialakítani, és annak üzemeltetési igazgatását ellátni.

(51) Az európai adatvédelmi biztossal az (EU) 2018/1725 rendelet 42. cikkének (1) bekezdésével összhangban konzultációra került sor, és a biztos 2021. január 26-án véleményt nyilvánított,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. FEJEZET

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

1. cikk

Tárgy

(1) Ez a rendelet meghatározza az e-CODEX-rendszer jogi keretét.

(2) Ez a rendelet szabályokat állapít meg a következőkre vonatkozóan:

a) az e-CODEX-rendszer meghatározása, felépítése, funkciói és igazgatása;

b) a szabadságon, a biztonságon és a jog érvényesülésén alapuló térség nagyméretű IT-rendszereinek üzemeltetési igazgatását végző európai uniós ügynökségnek (eu-LISA) az e-CODEX-rendszerrel kapcsolatos feladatai;

c) a Bizottság, a tagállamok és az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontokat működtető szervezetek feladatai;

d) az e-CODEX-rendszer biztonságát szolgáló jogi keret.

2. cikk

Hatály

Ezt a rendeletet a polgári és büntetőügyekben folytatott igazságügyi együttműködés területén az e-CODEX-rendszeren keresztül történő, az említett területen elfogadott uniós jogi aktusokkal összhangban folytatott elektronikus adatcserére kell alkalmazni.

3. cikk

Fogalommeghatározások

E rendelet alkalmazásában:

1. "e-CODEX-rendszer" (az online adatcsere révén folytatott e-igazságügyi kommunikáció rendszere): a határokon átnyúló kommunikációra szolgáló olyan decentralizált és interoperábilis rendszer, amelynek célja a - minden elektronikusan továbbítható tartalomra kiterjedő - elektronikus adatok gyors, biztonságos és megbízható cseréjének elősegítése a polgári és büntetőügyekben folytatott igazságügyi együttműködés területén;

2. "e-CODEX hozzáférési pont": a hardver-infrastruktúrán telepített olyan szoftvercsomagok, amelyek képesek az információkat más e-CODEX hozzáférési pontokra biztonságos és megbízható módon továbbítani, illetve onnan fogadni;

3. "engedélyezett e-CODEX hozzáférési pont": a Bizottság vagy egy tagállam által engedélyezett olyan e-CODEX hozzáférési pont, amelyről a 6. cikk (4) bekezdésével vagy a 8. cikk (1) bekezdésével összhangban értesítették az eu-LISA-t, és amely legalább egy digitális eljárási szabványt alkalmaz;

4. "engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontot működtető szervezet": olyan, a nemzeti jog által felhatalmazott nemzeti közigazgatási szerv vagy jogi személy, illetve olyan uniós intézmény, szerv, hivatal vagy ügynökség, amely engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontot működtet;

5. "e-CODEX-kapcsolattartó": olyan, valamely tagállam vagy a Bizottság által kijelölt természetes személy, aki a 7. cikk (3) bekezdésével összhangban a 7. cikk (1) bekezdésének f) pontja szerinti technikai támogatást kérhet és kaphat az eu-LISA-tól az e-CODEX-rendszer valamennyi komponensével kapcsolatban;

6. "kapcsolt rendszer": olyan informatikai rendszer, amely más ilyen informatikai rendszerekkel való adatcsere céljából kapcsolódik valamely e-CODEX hozzáférési ponthoz;

7. "központi tesztelési platform": az e-CODEX-rendszer olyan, kizárólag tesztelésre használt komponense, amely olyan funkciókat biztosít, amelyek segítségével az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontot működtető szervezetek ellenőrizhetik, hogy engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontjaik megfelelően működnek-e, és hogy az említett engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontokhoz rendelt kapcsolt rendszerekben megfelelően alkalmazzák-e a digitális eljárási szabványokat;

8. "üzleti folyamatmodell": több, egymáshoz kapcsolódó, strukturált tevékenység vagy feladat koncepcionális modelljének grafikus és szöveges ábrázolása a vonatkozó adatmodellekkel együtt, valamint az a sorrend, amelyben a tevékenységeket vagy feladatokat el kell végezni annak érdekében, hogy két vagy több fél között szabványosított és érdemi interakció alakuljon ki;

9. "digitális eljárási szabvány": az üzleti folyamatmodellekre és az adatsémákra vonatkozó olyan műszaki előírások, amelyek az uniós e-igazságügyi alapszókészlet alapján meghatározzák az e-CODEX-rendszer keretében megosztott adatok elektronikus struktúráját.

4. cikk

A megkülönböztetés tilalma és az alapvető jogok tiszteletben tartása

Az e-CODEX-rendszeren keresztül történő elektronikus adatcsere által érintett valamennyi személy alapvető jogait és szabadságait - különösen az igazságszolgáltatáshoz való tényleges hozzáféréshez való jogot, a tisztességes eljáráshoz való jogot, a megkülönböztetés tilalmának elvét, a személyes adatok védelméhez való jogot és a magánélethez való jogot - az uniós joggal összhangban teljeskörűen tiszteletben kell tartani.

2. FEJEZET

AZ E-CODEX-RENDSZER FELÉPÍTÉSE, FUNKCIÓI ÉS A RENDSZERREL KAPCSOLATOS FELADATOK

5. cikk

Az e-CODEX-rendszer felépítése

(1) Az e-CODEX-rendszert a következők alkotják:

a) az e-CODEX hozzáférési pont;

b) digitális eljárási szabványok; és

c) a mellékletben felsorolt támogató szoftvertermékek, dokumentáció és egyéb eszközök.

(2) Az e-CODEX hozzáférési pontokat a következők alkotják:

a) a közös protokollokon alapuló szoftverből álló átjáró, amely lehetővé teszi a távközlési hálózaton keresztül történő biztonságos információcserét az azonos protokollokat használó más átjárókkal;

b) a csatlakozó, amely lehetővé teszi a kapcsolt rendszerek összekapcsolását az a) pontban említett átjáróval, és amely az alábbiakat lehetővé tévő, közös nyílt protokollokon alapuló szoftverből áll:

i. az üzenetek strukturálása, naplózása és összekapcsolása;

ii. az üzenetek integritásának és hitelességének ellenőrzése;

iii. a kicserélt üzenetek átvételére vonatkozó, időponthoz kapcsolt bizonyíték létrehozása.

6. cikk

A Bizottság feladatai

(1) A Bizottság 2022. december 31-ig végrehajtási jogi aktusok útján meghatározza a következőket:

a) az e-CODEX-rendszer 5. cikkben említett komponenseinek alapjául szolgáló - többek között a biztonságra, valamint az integritás és a hitelesség ellenőrzésének módszereire vonatkozó - minimális műszaki előírások és szabványok;

b) az eu-LISA által végzendő, a 7. cikkben említett tevékenységekkel kapcsolatos, szolgáltatási szintre vonatkozó követelmények, valamint az e tevékenységekhez szükséges egyéb műszaki előírások, beleértve az e-CODEX-kapcsolattartók számát is;

c) a 10. cikkben említett átadási és átvételi folyamatra vonatkozó egyedi szabályok.

(2) A Bizottság végrehajtási jogi aktusok útján digitális eljárási szabványokat fogadhat el, kivéve, ha a digitális eljárási szabványok elfogadását a polgári és büntetőügyekben folytatott igazságügyi együttműködés területére vonatkozó egyéb uniós jogi aktusok már előírják.

(3) Az e cikk (1) és (2) bekezdésében említett végrehajtási jogi aktusokat a 19. cikk (2) bekezdésében említett vizsgálóbizottsági eljárás keretében kell elfogadni.

(4) A Bizottság jegyzéket vezet az uniós intézmények, szervek, hivatalok és ügynökségek által működtetett, engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontokról, valamint azokról a digitális eljárási szabványokról, amelyeket az említett egyes engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontok alkalmaznak. A Bizottság haladéktalanul értesíti az eu-LISA-t az említett jegyzékről és annak minden változásáról.

(5) A Bizottság az általa engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontok számával és az ezen engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontok által alkalmazott digitális eljárási szabványok számával arányos számú e-CODEX-kapcsolattartót jelöl ki. Kizárólag az említett e-CODEX-kapcsolattartók jogosultak arra, hogy a 7. cikk (1) bekezdésének f) pontjában említett technikai támogatást kérjenek és kapjanak az uniós intézmények, szervek, hivatalok és ügynökségek által működtetett e-CODEX-rendszerrel kapcsolatban, az e cikk (1) bekezdésének b) pontja alapján elfogadott végrehajtási jogi aktusokban meghatározott feltételeknek megfelelően. A Bizottság értesíti az eu-LISA-t az általa kijelölt e-CODEX-kapcsolattartók jegyzékéről és annak minden változásáról.

7. cikk

Az eu-LISA feladatai

(1) Az eu-LISA felel az e-CODEX-rendszernek az 5. cikkben említett komponenseiért - az átjáró kivételével -, továbbá különösen az alábbi feladatokért:

a) a szoftvertermékek és egyéb eszközök fejlesztése, karbantartása, hibajavításai és frissítései, többek között a biztonsággal kapcsolatban, valamint terjesztésük az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontokat működtető szervezetek részére;

b) az e-CODEX-rendszer komponenseivel, annak támogató szoftvertermékeivel és egyéb eszközeivel kapcsolatos dokumentáció elkészítése, naprakészen tartása és frissítése, valamint az említett dokumentáció terjesztése az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontokat működtető szervezetek részére;

c) az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontok kimerítő jellegű felsorolását tartalmazó konfigurációs fájl fejlesztése, karbantartása és frissítése - beleértve azokat a digitális eljárási szabványokat is, amelyeket ezen egyes engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontok alkalmaznak -, valamint terjesztése az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontokat működtető szervezetek részére;

d) technikai változtatások elvégzése, valamint új szoftververziók formájában közzétett új funkciók hozzáadása az újonnan felmerülő, például a 6. cikk (2) bekezdésében említett végrehajtási jogi aktusokból fakadó követelmények teljesítése érdekében, vagy adott esetben az e-CODEX tanácsadó csoport kérésére;

e) az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontok bevonásával végzett tesztelési tevékenységek támogatása és koordinálása, a hálózati összekapcsoltságot is beleértve;

f) az e-CODEX-rendszerrel kapcsolatos technikai segítségnyújtás az e-CODEX-kapcsolattartók számára;

g) a digitális eljárási szabványok fejlesztése, bevezetése, karbantartása és frissítése, továbbá azok terjesztése az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontokat működtető szervezetek részére;

h) a hozzá bejelentett, engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontok jegyzékének, valamint azon digitális eljárási szabványoknak a honlapján történő közzététele, amelyeket ezen egyes engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontok alkalmaznak;

i) a 6. cikk (2) bekezdésében említett végrehajtási jogi aktusok előkészítésével összefüggésben a Bizottság szolgálataitól érkező, technikai tanácsadásra és támogatásra irányuló kérelmek megválaszolása;

j) az új digitális eljárási szabványok iránti igény felmérése, továbbá ilyen szabványok értékelése és kidolgozása, többek között az e-CODEX-kapcsolattartóknak szóló műhelytalálkozók szervezése és elősegítése révén;

k) a digitális eljárási szabványok alapjául szolgáló uniós e-igazságügyi alapszókészlet fejlesztése, karbantartása és frissítése;

l) biztonsági üzemeltetési szabványok fejlesztése és terjesztése a 11. cikkben előírtak szerint;

m) az (EU) 2018/1726 rendelettel összhangban az e-CODEX-rendszer technikai használatára vonatkozó képzés nyújtása - többek között az összes érintett érdekelt fél számára -, beleértve az online képzési anyagok biztosítását is.

(2) Az eu-LISA felel a következő további feladatokért is:

a) a technikai helyszínein a feladatai ellátásához szükséges hardver és szoftver informatikai infrastruktúra biztosítása, üzemeltetése és karbantartása;

b) központi tesztelési platform biztosítása, üzemeltetése és karbantartása, biztosítva ugyanakkor az e-CODEX-rendszer többi részének integritását és rendelkezésre állását;

c) a nagyközönség tájékoztatása az e-CODEX-rendszerről nagyméretű kommunikációs csatornák, többek között honlapok vagy közösségimédia-platformok segítségével;

d) az e-CODEX-rendszerrel és az általa végzett tevékenységekkel kapcsolatos nem technikai jellegű információk összeállítása, frissítése és online terjesztése.

(3) Az (1) bekezdés f) pontjának alkalmazása céljából az eu-LISA hivatali időben készenléti jelleggel erőforrásokat bocsát rendelkezésre annak érdekében, hogy az e-CODEX-kapcsolattartók számára egyedüli kapcsolattartó pontot biztosítson a - többek között az átjáróval kapcsolatos - technikai támogatás céljára.

8. cikk

A tagállamok feladatai

(1) A tagállamok az alkalmazandó nemzeti és uniós joggal összhangban engedélyezik a területükön működő kapcsolt rendszerekhez szükséges e-CODEX hozzáférési pontokat. A tagállamok jegyzéket vezetnek az említett engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontokról és azon digitális eljárási szabványokról, amelyeket az egyes engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontok alkalmaznak. A tagállamok haladéktalanul értesítik az eu-LISA-t az említett jegyzékről és annak minden változásáról. A tagállamok felügyelik az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontjaikat, biztosítva azt, hogy az engedélyezés alapjául szolgáló feltételek folyamatosan teljesüljenek. A tagállamok nem működtetik az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontjaikat harmadik országokban.

(2) Minden tagállam az általa engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontok számával és az említett engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontok által alkalmazott digitális eljárási szabványok számával arányos számú e-CODEX-kapcsolattartót jelöl ki. Kizárólag az említett e-CODEX-kapcsolattartók jogosultak arra, hogy a 7. cikk (1) bekezdésének f) pontjában említett technikai támogatást kérjenek és kapjanak a 6. cikk (1) bekezdésének b) pontja alapján elfogadott végrehajtási jogi aktusokban meghatározott feltételeknek megfelelően. Minden tagállam értesíti az eu-LISA-t az általa kijelölt e-CODEX-kapcsolattartók jegyzékéről és annak minden változásáról.

9. cikk

Az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontokat működtető szervezetek feladatai

(1) Az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontot működtető szervezet felel a hozzáférési pont biztonságos kialakításáért és biztonságos működtetésért. Az említett feladat magában foglalja az 5. cikk (2) bekezdésének b) pontjában említett csatlakozó ahhoz szükséges kiigazításait, hogy az kompatibilis legyen bármely kapcsolt rendszerrel.

(2) Az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontot működtető szervezetnek az e-CODEX hozzáférési pontot engedélyező tagállam rendelkezésére kell bocsátania a 15. cikk (1) bekezdésében, valamint a polgári és büntetőügyekben folytatott igazságügyi együttműködés területén elfogadott vonatkozó uniós jogi aktusokban meghatározott statisztikai adatokat.

(3) Az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pont és bármely kapcsolt rendszer működtetéséből eredő károkért az alkalmazandó jog alapján az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontot működtető szervezetet terheli felelősség.

10. cikk

Átadás és átvétel

(1) Az e-CODEX-rendszert igazgató szervezetnek 2022. december 31-ig közös átadási dokumentumot kell benyújtania az eu-LISA-nak, amelyben meghatározza az e-CODEX-rendszer átruházásának részletes szabályait, beleértve a sikeres átadási folyamatra, a folyamat sikeres lezárására és a kapcsolódó dokumentációra vonatkozó kritériumokat is, a 6. cikk (1) bekezdésének c) pontja alapján elfogadott végrehajtási jogi aktusokban meghatározottak szerint. Az átadási dokumentumnak tartalmaznia kell továbbá az e-CODEX-rendszerrel, valamint az eu-LISA 7. cikk szerinti feladatainak ellátását lehetővé tévő, a mellékletben felsorolt támogató szoftvertermékekkel, dokumentációval és egyéb eszközökkel kapcsolatos szellemitulajdon-jogokra, illetve használati jogokra vonatkozó rendelkezéseket.

(2) Az (1) bekezdésben említett átadási dokumentum kézbesítésétől számított hat hónapon belül le kell bonyolítani az e-CODEX-rendszert igazgató szervezet és az eu-LISA közötti átadási és átvételi folyamatot. Az átadásig az e-CODEX-rendszert igazgató szervezet továbbra is teljeskörű felelősséggel tartozik az e-CODEX-rendszerért, és biztosítania kell, hogy ne eszközöljenek változtatásokat az e-CODEX-rendszerben, továbbá ne bocsássanak ki új szoftververziót, kivéve az e-CODEX-rendszer javító karbantartásának céljára.

(3) A Bizottság figyelemmel kíséri az átadási és átvételi folyamatot annak biztosítása érdekében, hogy az e-CODEX-rendszert igazgató szervezet és az eu-LISA az (1) bekezdésben említett kritériumok alapján megfelelően végrehajtsa az e-CODEX-rendszer átruházásának részletes szabályait. A Bizottság 2023. július 31-ig tájékoztatást nyújt az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak az átadási és átvételi folyamatról.

(4) Az eu-LISA 2023. július 1. és 2023. december 31. között, attól az időponttól veszi át az e-CODEX-rendszer feletti felelősségi jogkör gyakorlását, amikor a Bizottság - az e-CODEX-rendszert igazgató szervezettel és az eu-LISA-val folytatott konzultációt követően - megállapítja, hogy az átadási és átvételi folyamat sikeresen lezárult.

11. cikk

Biztonság

(1) Az e-CODEX-rendszer sikeres átvételét követően az eu-LISA felel azért, hogy feladatainak ellátása során magas szintű biztonságot tartson fenn, ideértve a 7. cikk (2) bekezdésében említett hardver és szoftver informatikai infrastruktúra biztonságát is. Az eu-LISA mindenekelőtt kidolgozza és karbantartja az e-CODEX biztonsági tervet, és gondoskodik az e-CODEX-rendszernek az említett biztonsági tervvel összhangban való működtetéséről, figyelembe véve az e-CODEX-rendszerben kezelt információk minősítését és az eu-LISA információbiztonsági szabályait. A biztonsági tervben rendelkezni kell az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontokat működtető szervezetek részvételével történő rendszeres biztonsági ellenőrzésekről és auditokról, beleértve az e-CODEX-rendszer szoftverbiztonsági értékelését is.

(2) Feladatainak ellátása során az eu-LISA érvényesíti a beépített biztonság, valamint a beépített és alapértelmezett adatvédelem elveit.

(3) Az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontokat működtető szervezetek kizárólagos felelősséggel tartoznak azok biztonságos kialakításáért és biztonságos működtetéséért, többek között az azok közbeiktatásával továbbított adatok biztonságáért, figyelembe véve a 6. cikk (1) bekezdésének a) pontja alapján elfogadott végrehajtási jogi aktusokban meghatározott műszaki szabványokat, valamint az e cikk (6) bekezdésében említett biztonsági szabályokat és iránymutatást.

(4) Az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontokat működtető szervezeteknek bármely biztonsági incidensről haladéktalanul értesíteniük kell az eu-LISA-t és - nemzeti jog alapján felhatalmazott nemzeti közigazgatási szerv vagy jogi személy által működtetett engedélyezett e-CODEX hozzáférési pont esetében - az említett engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontok azon jegyzékét vezető tagállamot, amelyen az adott hozzáférési pont szerepel, illetve - uniós intézmény, szerv, hivatal vagy ügynökség által működtetett engedélyezett e-CODEX hozzáférési pont esetében - a Bizottságot.

(5) A sebezhetőségeknek vagy biztonsági incidenseknek az eu-LISA általi észlelése vagy a biztonsági incidenseknek a (4) bekezdés szerinti bejelentése esetén az eu-LISA elemzi a biztonsági incidenst, és haladéktalanul tájékoztatja az incidens által érintett, engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontokat működtető szervezeteket és az e-CODEX tanácsadó csoportot.

(6) Az eu-LISA az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontok vonatkozásában biztonsági szabályokat és iránymutatást dolgoz ki. Az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontokat működtető szervezeteknek nyilatkozatot kell benyújtaniuk az eu-LISA számára, amelyben igazolják az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontokra vonatkozó biztonsági szabályoknak való megfelelésüket. Az említett nyilatkozatokat évente vagy minden olyan esetben frissíteni kell, amikor egyébként is valamilyen változtatásra van szükség.

12. cikk

Az e-CODEX tanácsadó csoport

(1) 2023. január 1-jétől az (EU) 2018/1726 rendelet 27. cikke (1) bekezdésének dc) pontja alapján létrehozott e-CODEX tanácsadó csoport biztosítja az eu-LISA számára az e-CODEX-rendszerrel kapcsolatos szükséges szakértelmet, különösen az eu-LISA éves munkaprogramjának és éves tevékenységi jelentésének összeállításával összefüggésben. Az e-CODEX tanácsadó csoport az egyes tagjaiból álló alcsoportokat hozhat létre konkrét kérdések megvizsgálása céljából, ideértve konkrét digitális eljárási szabványokat is.

(2) Az e-CODEX tanácsadó csoportnak különösen:

a) nyomon kell követnie az e-CODEX-rendszer tagállami végrehajtásának alakulását;

b) fel kell mérnie az új digitális eljárási szabványok iránti igényt, továbbá értékelnie kell és ki kell dolgoznia ilyen szabványokat;

c) elő kell mozdítania az ismeretek megosztását;

d) nyomon kell követnie, hogy az eu-LISA megfelel-e a 6. cikk (1) bekezdésének b) pontja alapján elfogadott végrehajtási jogi aktusban meghatározott, a szolgáltatási szintre vonatkozó követelményeknek;

e) véleményt kell készítenie a 16. cikkben említett jelentés tervezetéről.

(3) A 10. cikkben említett átadási és átvételi folyamat során az e-CODEX tanácsadó csoportnak rendszeres időközönként, az átadási és átvételi folyamat sikeres lezárultáig legalább kéthavonta, azt követően pedig legalább hathavonta kell üléseznie.

(4) Az e-CODEX tanácsadó csoportnak minden ülése után jelentést kell készítenie az e-CODEX programirányítási tanács számára. Az e-CODEX tanácsadó csoportnak biztosítania kell az e-CODEX programirányítási tanács feladatainak támogatásához szükséges technikai szakértelmet.

(5) Az e-CODEX tanácsadó csoportnak be kell vonnia a releváns érdekelt feleket és szakértőket a munkájába, köztük az igazságszolgáltatás olyan tagjait, valamint olyan jogi szakembereket és szakmai szervezeteket, akiket, illetve amelyeket érint az e-CODEX-rendszer, akik, illetve amelyek a rendszer felhasználói, vagy akik, illetve amelyek részt vesznek a rendszerben.

13. cikk

Az e-CODEX programirányítási tanács

(1) Az eu-LISA igazgatótanácsa 2023. január 1-jéig létrehoz egy állandó e-CODEX programirányítási tanácsot.

Az e-CODEX programirányítási tanács:

a) tanácsokkal látja el az eu-LISA igazgatótanácsát az e-CODEX-rendszer hosszú távú fenntarthatóságával kapcsolatban, különösen a 10. cikkben említett átadási és átvételi folyamat során, a tevékenységek és más stratégiai kötelezettségvállalások rangsorolása tekintetében;

b) biztosítja az e-CODEX-rendszer megfelelő igazgatását; és

c) nyomon követi az igazságszolgáltatás függetlensége elvének tiszteletben tartását, és szükség esetén megelőző vagy korrekciós intézkedésekre tesz javaslatot.

Az e-CODEX programirányítási tanács nem rendelkezik megbízatással az eu-LISA igazgatótanácsa tagjainak képviseletére.

(2) Az e-CODEX programirányítási tanács a következő tíz tagból áll:

a) a 12. cikkben említett e-CODEX tanácsadó csoport elnöke;

b) az eu-LISA igazgatótanácsa által kinevezett nyolc tag; és

c) a Bizottság által kinevezett egy tag.

Az e-CODEX programirányítási tanács minden tagjához póttag társul. Az eu-LISA igazgatótanácsa biztosítja, hogy az e-CODEX programirányítási tanács általa kinevezett tagjai és póttagjai rendelkezzenek a feladataik ellátása tekintetében a szükséges tapasztalattal - többek között az igazságszolgáltatás területén - és szakértelemmel.

(3) Az e-CODEX programirányítási tanács tagjainak és póttagjainak hivatali ideje négy év, és a hivatali idő megújítható.

(4) Az eu-LISA részt vesz az e-CODEX programirányítási tanács munkájában. Ennek érdekében az eu-LISA egy képviselője részt vesz az e-CODEX programirányítási tanács ülésein, hogy beszámoljon az e-CODEX-rendszerrel kapcsolatos munkáról, valamint bármely egyéb kapcsolódó munkáról és tevékenységről.

(5) Az e-CODEX programirányítási tanács legalább hathavonta egyszer, szükség esetén pedig ennél gyakrabban ülésezik. Az e-CODEX programirányítási tanács rendszeresen, és legalább minden ülést követően írásbeli jelentést nyújt be az eu-LISA igazgatótanácsa számára az e-CODEX-rendszer helyzetéről és az annak tekintetében tett előrelépésről.

(6) Az e-CODEX programirányítási tanács meghatározza saját eljárási szabályzatát, amelynek különösen a következőkre vonatkozó szabályokat kell magában foglalnia:

a) az elnök és az elnökhelyettes kiválasztása, valamint hivatali idejük;

b) az ülések helyszíne;

c) az ülések előkészítése;

d) érdekelt felek és szakértők részvétele az üléseken, beleértve az igazságszolgáltatás olyan tagjait, olyan jogi szakembereket és szakmai szervezeteket, akiket, illetve amelyeket érint az e-CODEX-rendszer, valamint akik, illetve amelyek a rendszer használói vagy akik, illetve amelyek részt vesznek a rendszerben;

e) annak biztosítását célzó kommunikációs tervek, hogy az eu-LISA igazgatótanácsának azon tagjai, akik az e-CODEX programirányítási tanácsnak nem tagjai, folyamatosan teljeskörű tájékoztatásban részesüljenek az e-CODEX programirányítási tanács munkájáról.

(7) Az (EU) 2018/1726 rendelet 21. cikkének (1) bekezdése értelemszerűen alkalmazandó az e-CODEX programirányítási tanács elnöke és elnökhelyettese tekintetében.

(8) Az e-CODEX programirányítási tanács tagjai és póttagjai esetében felmerülő valamennyi utazási és ellátási költségnek észszerűnek és arányos mértékűnek kell lennie, és azt az eu-LISA fedezi az eljárási szabályzatának megfelelően.

(9) Az eu-LISA az e-CODEX programirányítási tanács számára titkárságot biztosít.

14. cikk

Az igazságszolgáltatás függetlensége

(1) Az e rendelet szerinti feladatai ellátása során valamennyi szervezet köteles - tekintettel a hatalmi ágak szétválasztásának elvére - tiszteletben tartani az igazságszolgáltatás függetlenségének elvét.

(2) Az említett célból az eu-LISA az e-CODEX-rendszer céljára rendelkezésére bocsátott erőforrásokat teljes egészében annak e rendelet szerinti működtetésére fordítja, és biztosítja, hogy az e-CODEX-rendszer igazgatásában a 12. és a 13. cikknek megfelelően igazságügyi képviselők is részt vegyenek.

15. cikk

Értesítések

(1) Azt követően, hogy az eu-LISA sikeresen átvette az e-CODEX-rendszer feletti felelősségi jogkör gyakorlását, a tagállamok minden évben január 31-ig értesítik az eu-LISA-t a következő statisztikai adatokról:

a) a területükön működő kapcsolt rendszerekhez szükséges egyes engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontokon keresztül küldött, illetve fogadott technikai üzenetek száma a vonatkozó engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontok és digitális eljárási szabványok szerinti bontásban, kivéve, ha más uniós jogi aktus értelmében egyenértékű értesítési eljárás alkalmazandó;

b) a területükön belüli kapcsolt rendszerekhez szükséges engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontokat működtető szervezetek által észlelt, az e-CODEX-rendszer biztonságára hatást gyakorolt incidensek száma és típusa, kivéve, ha más uniós jogi aktus értelmében egyenértékű értesítési eljárás alkalmazandó.

(2) Az e-CODEX-rendszer feletti felelősségi jogkör gyakorlásának az eu-LISA általi sikeres átvételét követően a Bizottság minden évben január 31-ig értesíti az eu-LISA-t a következő statisztikai adatokról:

a) az Unió intézményei, szervei, hivatalai és ügynökségei által működtetett minden egyes engedélyezett e-CODEX hozzáférési ponton keresztül küldött, illetve fogadott technikai üzenetek száma a vonatkozó engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontok és digitális eljárási szabványok szerinti bontásban, kivéve, ha más uniós jogi aktus értelmében egyenértékű értesítési eljárás alkalmazandó;

b) az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontokat működtető szervezetek által észlelt, az e-CODEX-rendszer biztonságára hatást gyakorolt incidensek száma és típusa, amennyiben e szervezetek uniós intézmények, szervek, hivatalok és ügynökségek, kivéve, ha más uniós jogi aktus értelmében egyenértékű értesítési eljárás alkalmazandó.

(3) Az e cikk (1) és a (2) bekezdése szerinti értesítésekben meg kell erősíteni, hogy naprakészek-e az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontoknak és a digitális eljárási szabványoknak a 6. cikk (4) bekezdésében, valamint a 8. cikk (1) bekezdésében említett jegyzékei.

16. cikk

Nyomon követés és jelentéstétel

(1) Az eu-LISA két évvel azután, hogy átvette az e-CODEX-rendszer feletti felelősségi jogkör gyakorlását, majd azt követően kétévente jelentést nyújt be a Bizottságnak az e-CODEX-rendszer technikai működéséről és használatáról, ideértve az e-CODEX-rendszer biztonságát is.

(2) Az eu-LISA összefoglalja a Bizottságtól és a tagállamoktól a 6. cikk (4) bekezdése, a 8. cikk (1) bekezdése és a 15. cikk alapján kapott adatokat, és az e cikk (1) bekezdésében meghatározott jelentés részeként rendelkezésre bocsátja a következő mutatókat:

a) azoknak a digitális eljárási szabványoknak a jegyzéke és száma, amelyek tekintetében a jelentéstételi időszakban az e-CODEX-rendszert alkalmazták;

b) az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontok száma tagállamonként, valamint digitális eljárási szabványonként;

c) az egyes engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontok között az e-CODEX-rendszeren keresztül küldött technikai üzenetek száma digitális eljárási szabványonként;

d) az e-CODEX-rendszer biztonságára hatást gyakorolt incidensek száma és típusa, valamint az e-CODEX biztonsági terv betartására vonatkozó információk.

(3) Három évvel azután, hogy az eu-LISA átvette az e-CODEX-rendszer feletti felelősségi jogkör gyakorlását, majd azt követően négyévente a Bizottság átfogó értékelést készít az e-CODEX-rendszerről. Ezen átfogó értékelés magában foglalja e rendelet alkalmazásának értékelését és az elért eredmények összevetését a kitűzött célokkal, továbbá lehetséges jövőbeli intézkedéseket javasolhat. A Bizottság értékeléseinek elkészítésekor objektív alapon ismét megvizsgálja az e-CODEX programirányítási tanács szerepét és annak fenntartását, és szükség esetén javításokra irányuló javaslatot tesz. A Bizottság az átfogó értékelést megküldi az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak.

17. cikk

Együttműködés nemzetközi szervezetekkel

(1) Az eu-LISA munkamegállapodásokat köthet nemzetközi szervezetekkel és azok nemzetközi közjog által szabályozott alárendelt szerveivel, vagy két vagy több ország közötti megállapodás által vagy ilyen megállapodás alapján létrehozott más érintett szervezetekkel vagy szervekkel annak lehetővé tétele érdekében, hogy azok az e-CODEX-rendszer használata során technikai támogatást kérjenek és kapjanak. Az említett munkamegállapodásokat az (EU) 2018/1726 rendelet 43. cikkének megfelelően kell megkötni.

(2) Az e cikk (1) bekezdésében említett munkamegállapodások lehetővé tehetik egy természetes személy kapcsolattartónak történő kijelölését nemzetközi szervezetenként, szervenként vagy más szervezetenként, aki jogosult a 7. cikk (1) bekezdésének f) pontjában említett technikai támogatás kérésére és fogadására a 6. cikk (1) bekezdésének b) pontja alapján elfogadott végrehajtási jogi aktusokban meghatározott feltételek szerint, feltéve, hogy az ilyen technikai támogatás nem érinti a 20. cikk (1) bekezdésében említett költségeket.

3. FEJEZET

MÓDOSÍTÓ RENDELKEZÉSEK

18. cikk

Az (EU) 2018/1726 rendelet módosítása

Az (EU) 2018/1726 rendelet a következőképpen módosul:

1. Az 1. cikk a következőképpen módosul:

a) a szöveg a következő bekezdéssel egészül ki:

"(4a) Az ügynökség felel a polgári és büntetőügyekben folytatott igazságügyi együttműködés területén történő, határokon átnyúló elektronikus adatcserére szolgáló számítógépes rendszer (a továbbiakban: e-CODEX-rendszer) fejlesztéséért és üzemeltetési igazgatásáért, a technikai fejlesztéseket is beleértve.";

b) az (5) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

"(5) Kizárólag akkor utalható az ügynökség felelősségi körébe a szabadságon, a biztonságon és a jog érvényesülésén alapuló térség e cikk (3), (4) és (4a) bekezdésében említettektől - így a meglévő rendszerektől - eltérő nagyméretű IT-rendszereinek előkészítése, fejlesztése és üzemeltetési igazgatása, ha az EUMSZ 67-89. cikkén alapuló, e rendszereket szabályozó, vonatkozó uniós jogi aktusok így rendelkeznek, figyelembe véve adott esetben az e rendelet 14. cikkében említett kutatási fejleményeket és az e rendelet 15. cikkében említett kísérleti projektek és igazoló vizsgálatok eredményeit."

2. A szöveg a következő cikkel egészül ki: "8b. cikk Az e-CODEX-rendszerrel kapcsolatos feladatok Az e-CODEX-rendszerrel kapcsolatban az ügynökség ellátja: a) az (EU) 2022/850 európai parlamenti és tanácsi rendelettel (*1) ráruházott feladatokat; b) az e-CODEX-rendszer technikai használatára vonatkozó képzéssel kapcsolatos feladatokat, beleértve az online képzési anyagok biztosítását is. (*1) Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2022/850 rendelete (2022. május 30.) a polgári és büntetőügyekben folytatott igazságügyi együttműködés területén történő, határokon átnyúló elektronikus adatcserére szolgáló számítógépes rendszerről (e-CODEX-rendszer) és az (EU) 2018/1726 rendelet módosításáról (HL L 150.., 2022.5.31., 1. o.).""

3. A 14. cikk (1) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

"(1) Az ügynökség nyomon követi a SIS II, a VIS, az Eurodac, az EES, az ETIAS, a DubliNet, az ECRIS-TCN, az e-CODEX-rendszer és az 1. cikk (5) bekezdésében említett egyéb nagyméretű IT-rendszerek üzemeltetési igazgatása szempontjából fontos kutatási fejleményeket."

4. A 17. cikk (3) bekezdése a második albekezdés után a következő albekezdéssel egészül ki:

"Az 1. cikk (4a) bekezdésében és a 8b. cikkben említett, az e-CODEX-rendszer fejlesztésével és üzemeltetési igazgatásával kapcsolatos feladatokat Tallinnban (Észtország) kell végrehajtani."

5. A 19. cikk (1) bekezdése a következőképpen módosul:

a) az ff) pont helyébe a következő szöveg lép: (*2) Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2018/1861 rendelete (2018. november 28.) a határforgalom-ellenőrzés terén a Schengeni Információs Rendszer (SIS) létrehozásáról, működéséről és használatáról, a Schengeni Megállapodás végrehajtásáról szóló egyezmény módosításáról, valamint az 1987/2006/EK rendelet módosításáról és hatályon kívül helyezéséről (HL L 312., 2018.12.7., 14. o.)." (*3) Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2018/1862 rendelete (2018. november 28.) a rendőrségi együttműködés és a büntetőügyekben folytatott igazságügyi együttműködés terén a Schengeni Információs Rendszer (SIS) létrehozásáról, működéséről és használatáról, a 2007/533/IB tanácsi határozat módosításáról és hatályon kívül helyezéséről, valamint az 1986/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet és a 2010/261/EU bizottsági határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 312., 2018.12.7., 56. o.).";"

"ff) elfogadja a következő rendszerek műszaki működéséről szóló jelentéseket:

i. a SIS, az (EU) 2018/1861 európai parlamenti és tanácsi rendelet (*2) 60. cikkének (7) bekezdése és az (EU) 2018/1862 európai parlamenti és tanácsi rendelet (*3) 74. cikkének (8) bekezdése szerint;

ii. a VIS, a 767/2008/EK rendelet 50. cikkének (3) bekezdése és a 2008/633/IB határozat 17. cikkének (3) bekezdése szerint;

iii. az EES, az (EU) 2017/2226 rendelet 72. cikkének (4) bekezdése szerint;

iv. az ETIAS, az (EU) 2018/1240 rendelet 92. cikkének (4) bekezdése szerint;

v. az ECRIS-TCN rendszer és az ECRIS referenciaalkalmazás, az (EU) 2019/816 rendelet 36. cikkének (8) bekezdése szerint;

vi. az interoperabilitási komponensek, az (EU) 2019/817 rendelet 78. cikkének (3) bekezdése és az (EU) 2019/818 rendelet 74. cikkének (3) bekezdése szerint;

vii. az e-CODEX-rendszer, az (EU) 2022/850 rendelet 16. cikkének (1) bekezdése szerint;

b) az mm) pont helyébe a következő szöveg lép:

"mm) biztosítja a következők évenkénti közzétételét:

i. az (EU) 2018/1861 rendelet 41. cikkének (8) bekezdése és az (EU) 2018/1862 rendelet 56. cikkének (7) bekezdése értelmében a SIS-ben tárolt adatok közvetlen keresésére jogosult illetékes hatóságok jegyzéke, valamint az (EU) 2018/1861 rendelet 7. cikkének (3) bekezdése, illetve az (EU) 2018/1862 rendelet 7. cikkének (3) bekezdése alapján a SIS (N.SIS) nemzeti rendszerek és a SIRENE-irodák jegyzéke;

ii. az (EU) 2017/2226 rendelet 65. cikkének (2) bekezdése szerinti illetékes hatóságok listája;

iii. az (EU) 2018/1240 rendelet 87. cikkének (2) bekezdése szerinti illetékes hatóságok listája;

iv. az (EU) 2019/816 rendelet 34. cikkének (2) bekezdése szerinti központi hatóságok jegyzéke;

v. az (EU) 2019/817 rendelet 71. cikkének (1) bekezdése és az (EU) 2019/818 rendelet 67. cikkének (1) bekezdése szerinti hatóságok jegyzéke;

vi. az (EU) 2022/850 rendelet 7. cikke (1) bekezdésének h) pontja szerinti engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontok jegyzéke;".

6. A 27. cikk (1) bekezdése a következő ponttal egészül ki:

"dc) e-CODEX tanácsadó csoport;".

4. FEJEZET

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

19. cikk

Bizottsági eljárás

(1) A Bizottságot egy bizottság segíti. Ez a bizottság a 182/2011/EU rendelet értelmében vett bizottságnak minősül.

(2) Az e bekezdésre történő hivatkozáskor a 182/2011/EU rendelet 5. cikkét kell alkalmazni.

20. cikk

Költségek

(1) A 7. cikkben említett feladatok végrehajtása során felmerülő költségeket az Unió általános költségvetése fedezi.

(2) A 8. és a 9. cikkben említett feladatok költségeit a tagállamok vagy az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontokat működtető szervezetek viselik.

21. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet a Szerződéseknek megfelelően teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó a tagállamokban.

Kelt Brüsszelben, 2022. május 30-én.

az Európai Parlament részéről

az elnök

R. METSOLA

a Tanács részéről

az elnök

B. LE MAIRE

(1) HL C 286., 2021.7.16., 82. o.

(2) Az Európai Parlament 2022. március 24-i álláspontja (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé) és a Tanács 2022. április 12-i határozata.

(3) Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2018/1726 rendelete (2018. november 14.) a szabadságon, a biztonságon és a jog érvényesülésén alapuló térség nagyméretű IT-rendszereinek üzemeltetési igazgatását végző európai uniós ügynökségről (eu-LISA), az 1987/2006/EK rendelet és a 2007/533/IB tanácsi határozat módosításáról, valamint az 1077/2011/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 295., 2018.11.21., 99. o.).

(4) Az Európai Parlament és a Tanács 182/2011/EU rendelete (2011. február 16.) a Bizottság végrehajtási hatásköreinek gyakorlására vonatkozó tagállami ellenőrzési mechanizmusok szabályainak és általános elveinek megállapításáról (HL L 55., 2011.2.28., 13. o.).

(5) Az Európai Parlament és a Tanács 910/2014/EU rendelete (2014. július 23.) a belső piacon történő elektronikus tranzakciókhoz kapcsolódó elektronikus azonosításról és bizalmi szolgáltatásokról, valamint az 1999/93/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 257., 2014.8.28., 73. o.).

(6) Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/679 rendelete (2016. április 27.) a természetes személyeknek a személyes adatok kezelése tekintetében történő védelméről és az ilyen adatok szabad áramlásáról, valamint a 95/46/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (általános adatvédelmi rendelet) (HL L 119., 2016.5.4., 1. o.).

(7) Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2018/1725 rendelete (2018. október 23.) a természetes személyeknek a személyes adatok uniós intézmények, szervek, hivatalok és ügynökségek általi kezelése tekintetében való védelméről és az ilyen adatok szabad áramlásáról, valamint a 45/2001/EK rendelet és az 1247/2002/EK határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 295., 2018.11.21., 39. o.).

(8) Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/680 irányelve (2016. április 27.) a személyes adatoknak az illetékes hatóságok által a bűncselekmények megelőzése, nyomozása, felderítése, a vádeljárás lefolytatása vagy büntetőjogi szankciók végrehajtása céljából végzett kezelése tekintetében a természetes személyek védelméről és az ilyen adatok szabad áramlásáról, valamint a 2008/977/IB tanácsi kerethatározat hatályon kívül helyezéséről (HL L 119., 2016.5.4., 89. o.).

(9) HL C 202., 2011.7.8., 13. o.

(10) Az Európai Parlament és a Tanács 2002/58/EK irányelve (2002. július 12.) az elektronikus hírközlési ágazatban a személyes adatok kezeléséről, feldolgozásáról és a magánélet védelméről ("Elektronikus hírközlési adatvédelmi irányelv") (HL L 201., 2002.7.31., 37. o.).

MELLÉKLET

A 10. CIKK ALAPJÁN AZ EU-LISA-NAK ÁTADANDÓ SZOFTVERTERMÉKEK, DOKUMENTÁCIÓ ÉS EGYÉB ESZKÖZÖK

1. A központi tesztelési platform;

2. A konfigurációkezelő eszköz, amely a 7. cikk (1) bekezdésének c) pontjában említett feladat ellátásának elősegítésére használt szoftvertermék;

3. A metaadat workbench, amely a 7. cikkben említett feladatok bizonyos részei ellátásának elősegítésére használt szoftvertermék;

4. Az uniós e-igazságügyi alapszókészlet, amely egy újrafelhasználható szemantikai kifejezéseket és fogalommeghatározásokat tartalmazó eszköz az adatok időbeli és felhasználási eseteken átívelő egységességének és minőségének biztosítására;

5. Az architektúradokumentáció, amely az érdekelt felek számára az azon választható szabványokkal kapcsolatos technikai és tájékoztató ismeretek nyújtására használt dokumentáció, amelyeknek az e-CODEX-rendszer egyéb eszközeinek meg kell felelniük.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32022R0850 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32022R0850&locale=hu

Tartalomjegyzék