Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

450/B/2000. AB határozat

jogszabály alkotmányellenességének utólagos megállapítására és megsemmisítésére irányuló indítványokról

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság jogszabály alkotmányellenességének utólagos megállapítására és megsemmisítésére irányuló indítványok tárgyában meghozta a következő

határozatot:

1. Az Alkotmánybíróság a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról szóló 35/2000. (XI. 30.) BM rendelet 16. § (1) bekezdése f) pontja, 33. § (1) bekezdése d) pontja, 44. § (2) bekezdése f) pontja, 88. § (1) bekezdése c) pontja, 88/A. § (3) bekezdése, 89. § (2) bekezdése a)-b)-c) pontjai, 92. § (1) bekezdése, valamint 102. § (7) bekezdése alkotmányellenességének megállapítására és megsemmisítésére irányuló indítványt elutasítja.

2. Az Alkotmánybíróság a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról szóló 35/2000. (XI. 30.) BM rendelet 97. § (2) bekezdése alkotmányellenességének megállapítására és megsemmisítésére irányuló indítványokat elutasítja.

3. Az Alkotmánybíróság a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról szóló 35/2000. (XI. 30.) BM rendelet 17. § (2) bekezdése, és - a 44. § (2) bekezdése f) pontja kivételével - 44. §-a alkotmányellenességének megállapítására és megsemmisítésére irányuló indítvány tárgyában az eljárást megszünteti.

Indokolás

I.

1. Az eredeti indítványában az indítványozó a közúti közlekedés rendőrhatósági igazgatásáról szóló 48/1997. (VIII. 26.) BM rendelet több rendelkezésének alkotmányellenességét állította. Miután ezt a rendeletet a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról szóló 35/2000. (XI. 30.) BM rendelet (a továbbiakban: Mr.) 2001. január 1-jével hatályon kívül helyezte, az indítványozó az Mr. -re vonatkozóan nyilatkozott a korábbi indítványában foglaltak fenntartásáról, visszavonásáról, illetve kiterjesztéséről.

Az indítványozó az Mr. több rendelkezését alkotmányellenesnek tartja az alábbiak szerint:

1. 1. Az Mr. -nek az indítvány benyújtásakor hatályos, az előzetes eredetiség ellenőrzését szabályozó 44. §-át az Alkotmány 37. § (3) bekezdésébe ütközőnek tartotta az indítványozó. Az Mr. 44. § (5) bekezdésében felsorolt esetekben a jármű műszaki eredetiségét pályázat útján kijelölt szakértői állomás vizsgálati szakvéleményével kell igazolni, ami ellentétes az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvénnyel (a továbbiakban: Áe.), a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvénynek (a továbbiakban: Ptk.) a szerződés kötelező megkötésére vonatkozó rendelkezéseivel, s így végső soron a jogalkotásról szóló 1987. évi XI. törvény (a továbbiakban: Jat.) 1. § (2) bekezdésével.

1. 2. Az Mr. 44. § (5) bekezdésének f) pontjával - amely az Mr. -nek az indítvány benyújtásakor hatályos szövege szerint a jármű tulajdonjogában bekövetkezett változás nyilvántartásba vételét az előzetes eredetiségre vonatkozó vizsgálati szakvélemény beszerzésétől teszi függővé - a jogalkotó túllépte az Mr. megalkotására a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény (a továbbiakban: Kktv.) 48. § (3) bekezdésének d) pontjában kapott felhatalmazást. Ez ellentétes az Alkotmány 37. § (3) bekezdésével, továbbá a 13. § (1) bekezdésével, miután a járműtulajdonos rendelkezési jogait is sérti.

1. 3. Az indítványozó érvelése szerint az Mr. 88. § c) pontja, valamint az Mr. 97. § (2) bekezdésének a második fordulata, azért ütközik az Alkotmány 37. § (3) bekezdésével, mert az e rendelkezésekben előírt adatszolgáltatási kötelezettség figyelmen kívül hagyja az ügyfélnek az

Áe. 27. § (1), illetve 29. § (4)-(5) bekezdésében biztosított "hallgatás jogát", de hivatkozik az indítványozó azokra a rendelkezésekre is, amelyek a szabálysértési eljárás, a büntetőeljárás és a polgári perrendtartás terén szabályozzák a vallomás-, illetve a nyilatkozattétel jogszerű megtagadásának eseteit.

Az Alkotmánybírósághoz benyújtott másik indítvány úgyszintén az "önvád elhárításának" "törvényi és alkotmányos lehetőségére" hivatkozással kezdeményezi az Mr. 97. § (2) bekezdése alkotmányellenességének megállapítását és megsemmisítését. Az Mr. 97. § (2) bekezdését támadó indítványokat - tárgyuk azonosságára tekintettel -az Alkotmánybíróság egyesítette, és egy eljárásban bírálja el.

1. 4. Az előző ponthoz kapcsolódva az indítványozó azt is állítja, hogy az adatszolgáltatás megtagadása esetén a jármű forgalomból való kivonásának elrendelése [Mr. 88. § c) pontja] - annak önkényes volta miatt - sérti a jogállamiságot [Alkotmány 2. § (1) bekezdését]. Egyrészt azért, mert lehetővé teszi, hogy a járművet olyan okból vonják ki a forgalomból, amely nem feltétele a forgalomba helyezésnek, másrészt, mert a gépjárműnek az adatszolgáltatás megtagadása miatti forgalomból való kivonása szükségtelenül korlátozza a tulajdon használatához fűződő jogokat is.

1. 5. Az indítványozó ugyancsak a jogállamiság és a tulajdonjog védelme elvét sértőnek tartja az Mr. 92. §-ának második mondatát. E rendelkezés szerinte önkényesen és hátrányosan megkülönbözteti azt a közeli hozzátartozót, akinek a részére elidegenítették a forgalomból kivont járművet.

1. 6. A jogalkotói felhatalmazás túllépésére [Alkotmány 37. § (3) bekezdésére] hivatkozással kérte az indítványozó az Alkotmánybíróságot az Mr. 84. § (1) bekezdése j) pontjának, továbbá a 89 § (2) bekezdése a)-b)-c) pontjainak, valamint 92. §-ának a megsemmisítésére. Véleménye szerint a Kktv. 48. § (3) bekezdésének már említett d) pontja "nem adott felhatalmazást arra a belügyminiszternek, hogy a forgalomból való kivonást, mint szankciót rendelje jogellenes magatartás elkövetéséhez. A forgalomból való kivonás fix időtartama nem hagy lehetőséget arra, hogy a felróhatóság mértékét a hatóság figyelembe vegye. "

1. 7. Az indítványozó az Mr. több rendelkezését azért tartja alkotmányellenesnek, mert a megfogalmazásukban szereplő "és/vagy" kötőszó alternatívvá, bizonytalanná teszi a jogi szabályozás tartalmát. Eszerint a jogbiztonság alkotmányos követelményével és a Jat. 18. § (2) bekezdésével ellentétes az Mr. 16. § (1) bekezdésének f) pontja, 17. § (2) bekezdése, 33. § d) pontja, 44. § (5) bekezdésének d) és e) pontja, valamint 102. § (7) bekezdése.

II.

1. Az Alkotmány indítványban hivatkozott rendelkezései:

"2. § (1) A Magyar Köztársaság független, demokratikus jogállam. "

"13. (1) A Magyar Köztársaság biztosítja a tulajdonhoz való jogot. "

"37. § (3) A Kormány tagjai törvényben vagy kormányrendeletben foglalt felhatalmazás alapján feladatkörükben eljárva rendeletet adnak ki, amelyek törvénnyel és kormányrendelettel nem lehetnek ellentétesek. A rendeleteket a hivatalos lapban ki kell hirdetni. "

2. A Jat. indítványok által hivatkozott hatályos rendelkezései:

"1. § (2) E rangsornak megfelelően az alacsonyabb szintű jogszabály nem lehet ellentétes a magasabb szintű jogszabállyal. "

"18. § (2) A jogszabályokat a magyar nyelv szabályainak megfelelően, világosan és közérthetően kell megszövegezni. "

3. A Kktv. indítvány által hivatkozott rendelkezésének az indítvány benyújtásakor hatályos szövege:

"48. § (3) Felhatalmazást kap

(...)

d) a belügyminiszter, hogy a közlekedésrendészeti intézkedések végrehajtásának módját, a közúti járművek vezetésére jogosító engedély, a törzskönyv, a gépjármű hatósági engedélye és jelzése gyártásának, forgalmazásának, kiadásának, használatának szabályait, helyszíni elvételük és visszavonásuk feltételeit, az engedélyek és jelzések tartalmi, formai követelményét, valamint a megkülönböztető és figyelmeztető jelzés felszerelésének, engedélyezésének szabályait, használatuk és visszavonásuk rendjét,

(...)

rendeletben állapítsa meg. "

4. A Kktv. indítvány által hivatkozott rendelkezésének az indítvány elbírálásakor hatályos szövege:

"48. § (3) Felhatalmazást kap

(...)

d) a közlekedésrendészetért felelős miniszter, hogy a közlekedésrendészeti intézkedések végrehajtásának módját,

(...)

i) a közlekedésrendészetért felelős miniszter, hogy a közúti járművek vezetésére jogosító engedély, a törzskönyv, a gépjármű hatósági engedélye és jelzése gyártásának, forgalmazásának, kiadásának, használatának szabályait, helyszíni elvételük és visszavonásuk feltételeit, az engedélyek és jelzések tartalmi, formai követelményét, valamint a megkülönböztető és figyelmeztető jelzés felszerelésének, engedélyezésének szabályait, használatuk és visszavonásuk rendjét rendeletben állapítsa meg. "

5. Az Mr. támadott rendelkezéseinek az indítványok benyújtásakor hatályos szövege:

"16. § (1) A külföldi hatóság által kiállított és érvényes vezetői engedély (nemzetközi vezetői engedély)- kivéve az ideiglenes jelleggel vagy a járművezetés tanulására kiadott okmányokat - akkor jogosít vezetésre, ha tartalmazza:

(...)

f) a "permis de conduire" címfeliratot, az engedélyt kiadó ország nevét és/vagy államjelzését, feltéve, hogy a rovatok és a bejegyzések latin betűkkel vagy angol kurzív betűkkel történtek, vagy ebben a formában meg vannak ismételve. "

"17. § (2) Amennyiben a külföldi vezetői engedélyből a hiteles fordítást követően sem állapítható meg a járművezetési jogosultság tartalma, a közlekedési igazgatási hatóság a cseréhez a tanfolyammentes gyakorlati és/vagy közlekedési ismeretekből történő vizsgát is megköveteli. "

"33. § A vezetői engedély a vezetési jogosultság szünetelésének lejártát követően is csak akkor adható vissza, ha

(...)

d) soron kívüli orvosi és/vagy rendkívüli pályaalkalmassági vizsgálatra kötelezés esetén a járművezető e kötelezésnek eleget tett. "

"44. § (1) A közlekedési igazgatási eljárásban a jármű műszaki eredetiségét a pályázat útján kiválasztott eredetiség vizsgáló vállalkozás és a vele szerződött eredetiség vizsgáló állomás (a továbbiakban: szakértői állomás) vizsgálati szakvéleményével kell igazolni.

(2) Az előzetes eredetiség ellenőrzés a járművek adatainak és a jármű okmányának vizsgálatára terjed ki.

(3) A szakértői állomás köteles a járműazonosító adatokat - a külön jogszabályban meghatározott díj ellenében biztosított - nyilvántartásban is ellenőrizni, valamint a szakvélemény kiadásáról és a vizsgálat eredményéről nyilvántartást vezetni. A szerződési feltételek teljesítését, így különösen az adatellenőrzési és nyilvántartási kötelezettséget, valamint a szakértői állomás működésének személyi és tárgyi feltételeit (8. számú melléklet) a Hivatal ellenőrzi.

(4) A szakvéleményt a járműkísérő lapra kell felvezetni, ami tartalmazza a jármű műszaki adatait, az alkalmazott vizsgálati eljárás megnevezését, a vizsgálat eredményét és az esetlegesen észlelt elváltozások okát.

(5) Az előzetes eredetiség ellenőrzést el kell végezni:

a) a külföldről behozott használt, továbbá nem a gyártótól, illetve márkakereskedőtől közvetlenül beszerzett új jármű első forgalomba helyezésekor,

b) a forgalomból végleg kivont járművek ismételt forgalomba helyezésekor,

c) a kivitel előtt Magyarországon már forgalomba helyezett járművek külföldre történő értékesítése miatt a jármű forgalomból történő kivonásakor, illetve a kiviteli rendszám kiadásakor,

d) a járműben használt alváz és/vagy motor beépítésének nyilvántartásba vételekor,

e) ha a közlekedési hatóság a jármű alváz- és/vagy motorszámában az eredeti állapothoz képest változást észlel,

f) a jármű - kivéve a lassú járművet és a lassú jármű pótkocsiját - tulajdonjogában bekövetkezett változás nyilvántartásba vételekor.

(6) A nyilvántartásba vételhez olyan szakvélemény fogadható el, amelynek kiállítása óta hatvan napnál több nem telt el.

(7) A műszaki eredetiség igazolása nélkül is nyilvántartásba kell venni a jármű tulajdonjogában bekövetkezett változást, ha annak jogalapja öröklés, gazdasági társaságok átalakulásával bekövetkezett vagyonszerzés, amikor az újonnan létrejött gazdálkodó szervezet a korábbinak általános jogutódja lesz, illetve ha a jármű nyilvántartott üzemben tartója változatlan marad, feltéve, ha polgári jogi szerződés teljesülésével a jármű tulajdonosává válhat. "

"84. § (1) A rendőr a forgalmi engedély műszaki lapját a helyszínen elveszi, illetve a rendszámtáblát érvényteleníti, ha

(...)

j) a jármű elidegenítése esetén a jármű jogszerű megszerzője bejelentési kötelezettségének a kötelezettség keletkezésétől számított tizenöt napon belül önhibájából nem tett eleget. "

"88. § A közlekedési igazgatási hatóság - a kivonási okot észlelő hatóság értesítése alapján - a jármű forgalomból történő kivonását hivatalból rendeli el a 84. § (1) bekezdésében meghatározott esetekben, továbbá, ha

(...)

c) a járműnyilvántartás szerinti tulajdonosa (üzemben tartója) a rendőrhatóság felhívására a jármű mindenkori vezetőjére vonatkozó adatszolgáltatást jogos indok nélkül megtagadja, vagy valótlan adatot közöl, valamint ha a járművek üzletszerű bérbeadásával foglalkozó vállalkozó a külön jogszabályban meghatározott nyilvántartási kötelezettségének nem tesz eleget,

"89. § (2) A 84. § (1) bekezdés j) pontja esetében a kivonás időtartama, ha a mulasztás:

a) tizenöt nap és egy hónap közé esik, két hónap,

b) egy hónap és három hónap közé esik, négy hónap,

c) három hónap és hat hónap közé esik, hat hónap,

"92. § A forgalomból történő kivonás elrendelése esetén a kivonás határidejének lejárta előtt a jármű újból forgalomba helyezhető, ha azt elidegenítették és a jármű forgalomból való kivonásának oka megszűnt. E szabály nem alkalmazható, ha az elidegenítés a Ptk. 685. § b) pontjában meghatározott közeli hozzátartozó részére történt. "

"97. § (2) A jármű tulajdonosa köteles a rendőrhatóság, illetve a közlekedési igazgatási hatóság felszólítására nyolc napon belül a járművet megszemlélésre (vizsgálatra) bemutatni és a járművezető személyéről adatot szolgáltatni. "

"102. § (7) 1984. január 1-je és 1992. december 31-e között a fegyveres erők illetékes szerve által kiadott "C" és/vagy "E" kategóriára érvényesített vezetői engedély továbbra is jogosít a fegyveres erők üzemeltetésébe tartozó jármű vezetésére, amennyiben a járművezető a "B" kategóriában érvényesített vezetői engedéllyel is rendelkezik. "

6. Az Mr. támadott rendelkezéseinek az indítványok elbírálásakor hatályos szövege:

"16. § (1) A külföldi hatóság által kiállított és érvényes vezetői engedély (nemzetközi vezetői engedély)- kivéve az ideiglenes jelleggel vagy a járművezetés tanulására kiadott okmányokat - akkor jogosít vezetésre, ha tartalmazza:

(...)

f) a "permis de conduire" címfeliratot, az engedélyt kiadó ország nevét és/vagy államjelzését, feltéve, hogy a rovatok és a bejegyzések latin betűkkel vagy angol kurzív betűkkel történtek, vagy ebben a formában meg vannak ismételve. "

"33. § A vezetői engedély a vezetési jogosultság szünetelésének lejártát követően is csak akkor adható vissza, ha

(...)

d) soron kívüli orvosi és/vagy rendkívüli pályaalkalmassági vizsgálatra kötelezés esetén a járművezető e kötelezésnek eleget tett. "

"44. § (1) A járművek előzetes eredetiségvizsgálata elvégzését a Hivatal által kiállított határozattal (hatósági bizonyítvánnyal) kell igazolni.

(2) Az előzetes eredetiségvizsgálatot - a (9) (10) bekezdésekben foglaltakat kivéve - el kell végezni:

a) használt, továbbá a gyártótól származó járműkísérőlappal nem rendelkező új jármű, valamint a járműnyilvántartásba korábban még nem vett lassú jármű, vagy egyéb jármű első forgalomba helyezésekor;

b) a forgalomból végleg, illetve átmeneti időszakra kivont járművek ismételt forgalomba helyezésekor, illetve a forgalomból ideiglenesen kivont járművek esetén az ismételt forgalomba helyezéskor akkor, ha tulajdonos változás következett be;

c) a kivitel előtt Magyarországon már forgalomba helyezett járművek külföldre történő értékesítése miatt a jármű forgalomból történő kivonásakor, illetve a kiviteli rendszám kiadásakor;

d) a jármű alvázszámának megváltoztatásával járó műszaki beavatkozást (alvázszámot hordozó szerkezeti elem, alváz vagy karosszéria cseréje) megelőzően;

e) biztosítási esemény - kárrendezés - kapcsán forgalomból kivont jármű ismételt forgalomba helyezésekor;

f) a jármű - kivéve a lassú járművet és a lassú jármű pótkocsiját - tulajdonjogában bekövetkezett változás nyilvántartásba vételekor;

g) ha a közlekedési hatóság a jármű alvázszámában az eredeti állapothoz képest változást észlel.

h)

(3) Forgalomba még nem helyezett sérült jármű esetében az előzetes eredetiség ellenőrzést a jármű alvázszámának megváltoztatásával járó műszaki beavatkozást (alvázszámot hordozó szerkezeti elem, alváz vagy karosszéria cseréje, illetve javítása) és a közlekedési hatóság műszaki megvizsgálását megelőzően kell kezdeményezni.

(4) A külföldről belföldi üzemeltetés céljából behozott járművek esetében az előzetes eredetiségvizsgálatot a származás-ellenőrzés eredményéről szóló határozat jogerőre emelkedését követően lehet elvégeztetni.

(5) A (2) bekezdés a)-f) pontjában felsorolt a közlekedési igazgatási ügyintézés megkezdésének feltétele az eljárás kezdeményezését megelőzően legfeljebb hatvan napon belül elvégzett előzetes eredetiségvizsgálat. A hatvan napos határidőbe nem számít be az az idő, amíg az eredetiségvizsgálatot követő büntetőeljárás során a jármű lefoglalás miatt a hatóság őrizetében volt.

(6) A jármű eredetiségvizsgálatának eredménye a közlekedési igazgatási eljárásban egyszer használható fel, melynek tényét a közlekedési igazgatási hatóság a nyilvántartásba rögzíti.

(7) A (2) bekezdésben felsorolt közlekedési igazgatási eljárásban a közlekedési igazgatási hatóság ellenőrzi a jármű előzetes eredetiségvizsgálatának meglétét, eredményét, valamint annak érvényességi idejét.

(8) A közlekedési igazgatási hatóság - újabb eredetiségvizsgálat nélkül - a tulajdonos, üzembentartó vagy meghatalmazottja kérelmére hatósági bizonyítványt állít ki az eredetiségvizsgálati nyilvántartásból.

(9) Az előzetes eredetiségvizsgálat elvégzése nélkül is nyilvántartásba kell venni a jármű tulajdonjogában bekövetkezett változást, ha

a) annak jogalapja öröklés,

b) annak jogalapja gazdasági társaságok átalakulásával bekövetkezett vagyonszerzés, feltéve, hogy az újonnan létrejött gazdálkodó szervezet a korábbinak általános jogutódja lesz,

c) annak jogalapja a közös tulajdon megszüntetése, amennyiben a jármű valamelyik tulajdonostárs tulajdonába kerül, vagy közös tulajdon létesítése esetén, ha az egyik tulajdonostárs korábban a jármű tulajdonosa volt,

d) a jármű nyilvántartott üzemben tartója változatlan marad, feltéve, ha a lízingszerződés teljesülésével a jármű tulajdonjogát megszerzi,

e) annak jogalapja állami szerv kezelésében, tulajdonában lévő jármű egymás közötti tulajdonjog-változás,

f) annak jogalapja a cégjegyzék vagy a vállalkozói igazolvány alapján az adásvétel időpontjában főtevékenységük szerint gépjármű-kereskedelemre jogosult vállalkozók egymás közötti használt jármű adásvétel, kivéve a rendeltetésszerű használat céljából történő tulajdonszerzést.

(10) A muzeális jellegű járművek forgalomba helyezése és tulajdonjog változása esetén az előzetes eredetiségvizsgálatot nem kell elvégezni.

"88. § (1) A közlekedési igazgatási hatóság - a kivonási okot észlelő hatóság értesítése alapján - a jármű forgalomból történő kivonását hivatalból rendeli el a 84. § (1) és (9) bekezdéseiben meghatározott esetekben, továbbá, ha

(...)

c) a járműnyilvántartás szerinti tulajdonosa (üzemben tartója) a rendőrhatóság felhívására a jármű vezetőjére vonatkozó adatszolgáltatást jogos indok nélkül megtagadja, vagy valótlan adatot közöl, valamint ha a járművek üzletszerű bérbeadásával foglalkozó vállalkozó a külön jogszabályban meghatározott nyilvántartási kötelezettségének nem tesz eleget,

(...) "

"88/A. § (3) Amennyiben az (1) bekezdésben meghatározott esetben a közlekedési igazgatási hatóság megállapítja, hogy az ügyfél önhibájából nem tett eleget bejelentési kötelezettségének a járművet kivonja a forgalomból, amennyiben a jármű tulajdonjogában időközben nem következett be változás. "

"89. § (2) A 76/A. § (6) bekezdés a) pontja és a 88/A. § (3) bekezdése esetében a kivonás időtartama, ha a mulasztás

a) 30 napot nem haladja meg, két hónap,

b) 31 és 90 nap közé esik, négy hónap,

c) 91 és 180 nap közé esik, hat hónap,

(...) "

"92. § (1) A forgalomból történő kivonás elrendelése esetén a kivonás határidejének lejárta előtt a jármű újból forgalomba helyezhető, ha azt elidegenítették és a jármű forgalomból való kivonásának oka megszűnt. E szabály nem alkalmazható, ha az elidegenítés a Ptk. 685. § b) pontjában meghatározott közeli hozzátartozó részére történt. "

"97. § (2) A jármű tulajdonosa köteles a rendőrhatóság, illetve a közlekedési igazgatási hatóság felszólítására nyolc napon belül a járművet megszemlélésre (vizsgálatra) bemutatni és a járművezető személyéről adatot szolgáltatni. "

"102. § (7) 1984. január 1-je és 1992. december 31-e között a fegyveres erők illetékes szerve által kiadott "C" és/vagy "E" kategóriára érvényesített vezetői engedély továbbra is jogosít a fegyveres erők üzemeltetésébe tartozó jármű vezetésére, amennyiben a járművezető a "B" kategóriában érvényesített vezetői engedéllyel is rendelkezik. "

III.

Az indítványok nem megalapozottak.

1. Az Alkotmánybíróság eljárása során figyelemmel volt arra a lényeges körülményre, hogy az indítványokkal kifogásolt Mr. -t a jogalkotó többször módosította, s ezen jogszabályi változásokra tekintettel az Alkotmánybíróság az Mr. azon hatályos rendelkezéseinek alkotmányosságát vizsgálta, amelyek az indítványokkal támadott rendelkezésekkel tartalmilag megegyeznek. Eszerint:

a) az Mr. megtámadott 44. § (5) bekezdése f) pontjának a szövege megegyezik az Mr. jelenleg hatályos 44. § (2) bekezdése f) pontjának szövegével,

b) az Mr. megtámadott 84. § (1) bekezdése f) pontjának a szövege megegyezik az Mr. jelenleg hatályos 88/A. § (3) bekezdésének szövegével,

c) az Mr. megtámadott 88. § c) pontjának a szövege megegyezik az Mr. jelenleg hatályos 88. § (1) bekezdése c) pontjának szövegével,

d) az Mr. megtámadott. 92. §-ának második mondatának a szövege megegyezik az Mr. jelenleg hatályos 92. § (1) bekezdésének szövegével.

2. Az egyik indítványozó részéről felvetett probléma a gépjárműnek az Mr. által intézményesített előzetes eredetiség ellenőrzése, amelyet - az Mr. az indítvány benyújtásakor hatályos 44. §-a értelmében - a pályázat útján kiválasztott szakértői állomás volt jogosult végezni, a kérelmezővel megkötött szerződés alapján. Állítása szerint sem az Áe., sem a Ptk. nem ad lehetőséget szakvélemény kötelmi jogviszony keretében történő beszerzésére.

Az Alkotmánybíróság megállapította, hogy a közúti közlekedési nyilvántartásról szóló 1999. évi LXXXIV. törvénynek (a továbbiakban: Kknytv.) a 2003. évi XIX. törvénnyel történt módosítása értelmében a gépjármű eredetiségvizsgálata 2004. július 1-jétől kikerült a vállalkozásban végezhető gazdasági tevékenységi körből és azt újabb jogszabálymódosításból kifolyólag jelenleg - közreműködők igénybevételével - a Központi és Elektronikus Szolgáltatások Központi Hivatala végzi hatósági eljárás keretében [Mr. 44/A. § (2) bekezdése]. Az Mr. megtámadott 44. §-át a 34/2004. (VI. 28.) BM rendelet (a továbbiakban: Mr1.) 17. § (1) bekezdése az említett törvényi változásoknak megfelelő új rendelkezéssel hatályon kívül helyezte.

Az Alkotmánybíróság következetes gyakorlata, hogy utólagos normakontroll keretében kizárólag a hatályban levő jogszabály alkotmányosságát vizsgálja. Ez alól kivétel lehet, ha az eljárás az Alkotmánybíróságról szóló 1989. évi XXXII. törvény (a továbbiakban: Abtv.) 38. §-a alapján bírói kezdeményezés vagy a 48. §-a alapján alkotmányjogi panasz tárgyában folyik. Mivel az indítvány nem tartozik ezek körébe, az Alkotmánybíróság az Mr. 44. §-ával kapcsolatos eljárást - az Mr. 44. § (2) bekezdése f) pontja kivételével - az Alkotmánybíróság ideiglenes ügyrendjéről és annak közzétételéről szóló, módosított és egységes szerkezetbe foglalt 3/2001. (XII. 3.) Tü. határozat (a továbbiakban: Ügyrend, ABH 2003, 2065.) 31. § a) pontja alapján megszüntette.

3. Az Mr. 44. §-a kapcsán az indítványozó külön is vitatta a (2) bekezdése f) pontjában foglalt rendelkezés alkotmányosságát. E szabály szerint a jármű tulajdonjogában bekövetkezett változás nem vehető nyilvántartásba az előzetes eredetiségvizsgálat elvégzésének igazolása nélkül. Ezt a rendelkezést az Mr1. szövegszerűen nem módosította, ezért az Alkotmánybíróság külön vizsgálta annak az alkotmányosságát az indítványozó érvelése alapján.

Az Alkotmánybíróság megállapította: a támadott rendelkezés a közúti közlekedési nyilvántartás szabályozásának a körébe tartozik, amelynek alapvető célja éppen a tulajdon és a közlekedés biztonságának védelme. A Kktv. értelmében:

"23. § (1) Jármű - a (3) bekezdésben meghatározott vizsgálatot követően - abban az esetben helyezhető forgalomba, ha a tulajdonos a tulajdonjog megszerzésének jogszerűségét, a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás fedezetének meglétét és a külön jogszabályban meghatározott regisztrációs adó megfizetését a közlekedési igazgatási hatósági eljárásban igazolta.

(2) A jármű forgalomba helyezése a hatósági jelzés és engedély kiadásával és az országos járműnyilvántartásba bejegyezésével valósul meg. "

Az Mr. támadott rendelkezése tehát nem a járműhöz való tulajdonjogot korlátozza, hanem - a törvényi rendelkezéssel összhangban - annak forgalomba helyezését köti feltételhez. A járművezetők, járművek adatainak nyilvántartása és az annak alapján kiállított okmány alkalmas eszköz lehet arra, hogy a járműre, mint a tulajdon tárgyára elkövetett visszaélések mennyisége csökkenjen. Következésképpen az indítványozó vélekedésével szemben a Mr. 44. § (2) bekezdésének f) pontja nem sérti az Alkotmány 13. § (1) bekezdésében meghatározott tulajdonvédelmet.

4. Ugyanezt a rendelkezést az indítványozó az Alkotmány 37. § (3) bekezdésébe ütközőnek is tartja, mivel azt - szerinte - a jogalkotó a Kktv. 48. § (3) bekezdésének d) pontjában kapott felhatalmazás túllépésével bocsátotta ki.

Eljárása során az Alkotmánybíróság észlelte, hogy a támadott rendelkezés alkotmányossági vizsgálatát az 553/B/2001. AB határozatban már elvégezte. Ebben a határozatban kifejtette, hogy az Mr. akkor hatályban levő 44. § (5) bekezdés f) pontja [amelynek a szövege megegyezik az Mr. jelenleg vizsgált 44. § (2) bekezdése f) pontjának szövegével] - az Mr. más rendelkezéseivel együtt - összhangban áll a törvényi felhatalmazó rendelkezés tartalmával és a felhatalmazás keretében állapít meg végrehajtási szabályt (553/B/2001. AB határozat, ABH 2004, 1907, 1911.) .

Az Alkotmánybíróság a fenti határozat megállapításait jelen esetben is irányadónak tartja, ezért miután a támadott rendelkezés nem sérti az Alkotmány 37. § (3) bekezdését, az indítvány ebben a részében elutasította.

5. Ugyancsak az Alkotmány 37. § (3) bekezdésére hivatkozással kérte az indítványozó az Mr. 88. § (1) bekezdés c) pontja, valamint a 97. § (2) bekezdése alkotmányellenességének megállapítását. Egy másik indítvány ugyanilyen érveléssel támadja az Mr. 97. § (2) bekezdését.

A két rendelkezés értelmében a rendőrhatóság felhívására a jármű tulajdonosa adatot köteles szolgáltatni a járművezető személyről, ugyanakkor - érvelnek az indítványozók - az államigazgatási eljárás, a szabálysértési eljárás, a büntetőeljárás és a polgári perrendtartás törvényi szintű szabályai meghatározott esetekben lehetővé teszik a vallomás-, illetve a nyilatkozattétel jogszerű megtagadását.

Az Alkotmánybíróság megállapítja, hogy nem a két támadott rendelkezés biztosítja a rendőrhatóság számára az indítványozók által sérelmezett hatáskört, hanem az Mr. -nél magasabb szintű jogszabály, nevezetesen a Kknytv.:

"33. § (3) A jármű üzemben tartója (tulajdonosa), ha törvény eltérően nem rendelkezik, köteles a rendőrhatóság - adatkérés célját tartalmazó - felhívására a szabályszegés elkövetésekor a járművet vezető személyről adatot szolgáltatni. Az adatszolgáltatási kötelezettség legfeljebb az adatkérést megelőző hat hónap időtartamra terjed ki. "

Ezt a rendelkezést a közúti közlekedési előéleti pontrendszerről szóló 2000. évi CXXVIII. törvény 14. § (2) bekezdése iktatta be a Kknytv. -be a következő indoklással: "Mivel a közlekedés veszélyes üzem, indokolt a jármű üzembentartójának (tulajdonosának) olyan kötelezettséget meghatározni, mely szerint a rendőrhatóság felhívására, ha törvény eltérően nem rendelkezik (pl. önmagára nem köteles terhelő vallomást tenni, tanúvallomás akadálya áll fenn), köteles a gépjármű vezetőjéről adatot szolgáltatni. (...) A rendőrhatóságnak meg kell jelölni az adatkérés célját. "

Következésképpen nem helytálló az indítványozók azon állítása, hogy a két támadott rendelkezésnek nincs törvényi alapja, ezért az Alkotmánybíróság nem találta az Alkotmány 37. § (3) bekezdésébe ütközőnek az Mr. 88. § (1) bekezdésének c) pontját és 97. § (2) bekezdését.

6. Az előző ponthoz kapcsolódva az indítványozó azt is állítja, hogy az adatszolgáltatás megtagadása esetén a jármű forgalomból való kivonásának elrendelése [Mr. 88. § (1) bekezdésének c) pontja] több okból sérti a jogállamiságot [Alkotmány 2. § (1) bekezdés].

6. 1. A jogállamiság sérelmét az indítványozó a szabályozás "önkényes" jellegével támasztja alá, amit úgy értelmez, hogy a jármű forgalomból való kivonását "olyan okból rendeli el, (...) amely ok a forgalomba helyezésnek nem feltételei". A szabályozás "önkényes" voltát az indítványozó abban is látja, hogy "a jármű forgalomban való jogszerű biztonságos részvétele (...) és a szankcionálni kívánt magatartás között semmiféle kapcsolat nincs".

Az Alkotmány 2. § (1) bekezdése kimondja, hogy Magyar Köztársaság független, demokratikus jogállam. Az 56/1991. (XI. 8.) AB határozat az általános elvi tételt juttatta kifejezésre, amikor az indokolásban egyebek mellett kimondta: "A jogállamiság egyik alapvető követelménye, hogy a közhatalommal rendelkező szervek a jog által meghatározott keretek között, a jog által megállapított működési rendben, a jog által a polgárok számára megismerhető és kiszámítható módon szabályozott korlátok között fejtik ki tevékenységüket" (ABH 1991, 454, 456.) .

Jelen esetben az Alkotmánybíróság megállapítja, hogy a közlekedésért felelős miniszternek az indítványozó által sérelmezett jogalkotó tevékenységét a jogállamiság követelményeinek megfelelően a magasabb szintű Kknytv. 33. § (3) és (4) bekezdése alapozza meg:

"33. § (3) A jármű üzemben tartója (tulajdonosa), ha törvény eltérően nem rendelkezik, köteles a rendőrhatóság - adatkérés célját tartalmazó - felhívására a szabályszegés elkövetésekor a járművet vezető személyről adatot szolgáltatni. Az adatszolgáltatási kötelezettség legfeljebb az adatkérést megelőző hat hónap időtartamra terjed ki.

(4) Ha a jármű új tulajdonosa az (1) bekezdés b) pontjában, a jármű üzemben tartója a (3) bekezdésben meghatározott kötelezettségének önhibájából nem tett eleget, a járművet az illetékes hatóság a külön jogszabályban meghatározott időtartamra kivonja a forgalomból. "

A 3/1998. (II. 11.) AB határozatban az Alkotmánybíróság kifejtette, hogy a jogalkotó kellően megfontolt indokok alapján, a közlekedés minden résztvevőjének az élete és a biztonsága érdekében határozza meg azokat a szabályokat, amelyek a közlekedésben részt vevő valamennyi személyre vonatkoznak. "A jogalkotó a közlekedés rendjét szabályozó előírások betartását különböző - igazgatási, szabálysértési, büntető - szankciók kilátásba helyezésével is elősegíteni kívánja. E jogkövetkezmények ugyancsak törvényi szintű szabályozáson alapulnak, (...) az alacsonyabb szintű jogforrások e törvények alapján, azok előírásait részletezve tartalmaznak további rendelkezéseket. " (ABH 1998, 61, 65-66.)

Miután az Mr. támadott jogszabályi rendelkezése összhangban áll a Kknytv. idézett rendelkezéseivel, az Alkotmánybíróság az indítványt ebben a részében elutasította. Az Alkotmánybíróság megjegyzi, hogy a jogállamiság elvéből nem következik az, hogy a jármű csak olyan feltételek mellett vonható ki a forgalomból, amelyek megegyeznek a forgalomba helyezés feltételeivel. A jármű üzemben tartására vonatkozó szabályok be nem tartása is vezethet ahhoz, hogy hivatalból rendeljék el a jármű forgalomból történő kivonását.

6. 2. Az indítványozó szerint a gépjárműnek az adatszolgáltatás megtagadása miatti forgalomból való kivonása szükségtelenül korlátozza a tulajdon használatához fűződő jogokat. Az Alkotmánybíróság megjegyzi, hogy az indítványozó nem állította kifejezetten az Alkotmánynak a tulajdonjog védelmét kimondó 13. § (1) bekezdésének a sérelmét, hanem ebben az esetben is a jogállamiság sérelmére hivatkozott.

Kétségtelen, hogy a gépjármű forgalomból való kivonása azt eredményezi, hogy a tulajdonost kizárják a gépjármű rendeltetésszerű használatától. Az indítvány értelmezésében a gépjármű rendeltetésszerű használatának a joga, mint a tulajdonjoghoz tartozó jogosítvány, önmagában véve nem, hanem a közúti közlekedésben való részvétel jogának a gyakorlásában nyeri értelmét. A közlekedés szabadságát az Alkotmánybíróság a 60/1993. (XI. 29.) AB határozatban a következőképpen értelmezte: "A magyar Alkotmány a közlekedés szabadságát külön nem nevesíti, de a szabad mozgáshoz való jog magában foglalj a a jármű-vön vagy járművel való helyváltoztatás, a közlekedés szabadságát is. " (ABH 1993, 507, 509-510.) Mivel a szabad mozgás joga alapvető jog, az Alkotmány 8. § (2) bekezdése szerint az e jogra vonatkozó szabályokat csak törvény állapíthatja meg. Az Alkotmánybíróság több határozatában kifejtette, hogy" [V]alamely alapjog tartalmának meghatározása és lényeges garanciáinak meghatározása csakis törvényben történhet, törvény kell továbbá az alapjog közvétlen és jelentős korlátozásához is. " [64/1991. (XII. 17.) AB határozat (ABH 1991, 297, 300.), 27/1993. (IV. 29.) AB határozat (ABH 1993, 444, 445.) ]

Jelen esetben is - az Indokolás III/6. 1. pontjában kifejtettekkel megegyezően - az Alkotmánybíróság megállapította, hogy az indítványozó által sérelmezett és a közlekedés szabadságának gyakorlását érintő tulajdonhasználat korlátozását nem az Mr. támadott rendelkezése, hanem a Kknytv. 33. § (4) bekezdése, azaz törvény állapította meg.

Mindezek alapján az Alkotmánybíróság a támadott rendelkezés alkotmányellenességének megállapítására és megsemmisítésére irányuló indítványt elutasította.

7. Az indítványozó szerint a jogalkotó az Alkotmánynak a jogállamiság elvét kimondó 2. § (1) bekezdését és a tulajdonjog védelmét kimondó 13. § (1) bekezdését sértette meg az Mr. 92. § (1) bekezdésének második mondatával, mert az önkényesen és hátrányosan különbözteti meg azt a közeli hozzátartozót, akinek a részére elidegenítették a forgalomból kivont járművet. Ugyanakkor az indítványozó nem hivatkozott az Alkotmány 70/A. § (1) bekezdésére.

Az Alkotmánybíróság megjegyzi: a megtámadott rendelkezés azt a célt szolgálja, hogy megakadályozza az előző pontban tárgyalt jogkövetkezmény kijátszását, vagyis éppen a jogállamiság követelményeinek megfelelően következetesen szerezzen érvényt annak a hátrányos jogkövetkezménynek, amelyet a kötelezettség önhibából történő elmulasztása esetére ír elő a törvény. A tulajdonvédelem sérelme pedig azért sem vetődhet fel, mert a közeli hozzátartozó az Mr. 88. § (1) bekezdésének § c) pontjában megszabott - és az Mr. támadott rendelkezése értelmében őt is terhelő - hátrányos jogkövetkezmény ismeretében köti meg a forgalomból ideiglenesen kivont gépjármű adásvételi szerződését.

Következésképpen az Alkotmánybíróság - az indítvány érveléséhez kapcsolódóan - nem állapított meg alkotmányosan értékelhető összefüggést az Alkotmány hivatkozott rendelkezései, valamint az Mr. támadott rendelkezése között, ezért az indítványt ebben a részében is elutasította.

8. Az indítványozó érvelése szerint a Kktv. 48. § (3) bekezdésének d) pontjában foglalt felhatalmazás nem jogosítja fel a belügyminisztert az Mr. 88/A. § (3) bekezdésében, a 89. § (2) bekezdésének a)-b)-c) pontjaiban valamint a 92. § (1) bekezdésében foglalt rendelkezések megalkotására. [Az Mr. 88/A. § (3) bekezdése a gépjármű forgalomból való kivonását rendeli el, ha a jármű jogszerű megszerzője önhibájából nem tesz eleget a járműnyilvántartás adataiban bekövetkezett változásra vonatkozó bejelentési kötelezettségének, az Mr. többi támadott jogszabályi rendelkezése ennek a hatósági intézkedésnek a végrehajtását részletezi. ] Ez pedig indítványozó vélekedése szerint az Alkotmány 37. § (3) bekezdésének a megsértését valósítja meg.

Az Alkotmánybíróság megjegyzi, hogy a Kktv. 48. § (3) bekezdése d) pontjának indítványban hivatkozott szövegét 2007. január 1-jétől - a kormányzati szervezetalakítással összefüggő törvénymódosításokról szóló 2006. évi CIX. törvény 10. § (6) bekezdésével eszközölt módosításnak megfelelően-jelenleg a Kktv. 48. § (3) bekezdés d) és i) pontja tartalmazza.

A Kktv. rendelkezése szerint:

"23. § (1) Jármű - a (3) bekezdésben meghatározott vizsgálatot követően - abban az esetben helyezhető forgalomba, ha a tulajdonos a tulajdonjog megszerzésének jogszerűségét, a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás fedezetének meglétét és a külön jogszabályban meghatározott regisztrációs adó megfizetését a közlekedési igazgatási hatósági eljárásban igazolta.

(2) A jármű forgalomba helyezése a hatósági jelzés és engedély kiadásával és az országos járműnyilvántartásba bejegyezésével valósul meg. "

A fenti szabályokból megállapítható, hogy a jármű forgalomba helyezését, illetve forgalomban tartását a Kktv. rendelkezése több feltételhez, így hatósági engedélyhez, illetve hatósági jelzéshez köti, amelyek kiadására, elvételére, visszavonására vonatkozó szabályozásra a Kktv. 48. § (3) bekezdésének i) pontja kifejezetten felhatalmazza a közlekedésrendészetért felelős minisztert és ennek körében a felhatalmazás nem zárja ki az Mr. 88/A. (3) bekezdésében nevesített jogellenes magatartásnak az indítványozó által sérelmezett szankcionálását. Azt pedig, hogy a jármű már nyilvántartásba vett adataiban bekövetkezett változás bejelentésének a kötelezettsége a jármű üzemben tartóját terheli, a Kktv. végrehajtásáról szóló 30/1988. (IV. 21.) MT rendelet 17. § (2) bekezdése rögzíti.

Az Alkotmánybíróság ebben az esetben sem állapította meg a jogforrási hierarchiából eredő követelmény, vagyis az Alkotmány 37. § (3) bekezdésének a megsértését, ezért az indítványt ebben a részében is elutasította.

9. Indítványa utolsó részében az indítványozó az Mr. több olyan rendelkezését [16. § (1) bekezdésének f) pontját, 17. § (2) bekezdését, 33. § (1) bekezdésének d) pontját, 44. § (5) bekezdésének d) és e) pontját, valamint 102. § (7) bekezdését] azért kifogásolja a jogbiztonság alkotmányos követelményének és a Jat. 18. § (2) bekezdésének a megsértésére hivatkozással, mert az azokban szereplő "és/vagy" kötőszó bizonytalanná teszi a jogi norma tartalmát.

A jogbiztonságot az Alkotmánybíróság már egyik 1992. évi határozatában a következőképpen határozta meg általános érvénnyel: "A jogállam nélkülözhetetlen eleme a jogbiztonság. A jogbiztonság az állam - s elsősorban a jogalkotó - kötelességévé teszi annak bizonyítását, hogy a jog egésze, egyes részterületei és az egyes jogszabályok is világosak, egyértelműek, működésüket tekintve kiszámíthatóak és előreláthatók legyenek a norma címzettjei számára. Vagyis a jogbiztonság nem csupán az egyes normák egyértelműségét követeli meg, de az egyes jogintézmények működésének kiszámíthatóságát is. " [9/1992. (I. 30.) AB határozat, ABH 1992, 59, 65. ] Az Alkotmány 2. § (1) bekezdésének sérelmét a jogi norma tartalmának értel-mezhetetlensége [42/1997. (VII. 1.) AB határozat, ABH 1997, 299, 301. ] eredményezheti. Eseti mérlegelés tárgya

az arról való döntés, hogy az adott jogszabályi rendelkezés megfelel-e az egyértelműség és kiszámíthatóság követelményének. [22/1997. (II. 25.) AB határozat, ABH 1997, 107, 118. ] A vonatkozó alkotmánybírósági határozatokból megállapítható, hogy a norma akkor minősülhet értelmezhetetlenek, ha tartalmát semmilyen értelmezési módszerrel nem lehet feltárni [44/1997. (IX. 19.), ABH 1997, 304, 309.; 21/2001. (VI. 21.) AB határozat, ABH 2001, 231., 233-236. ], továbbá, ha a jogszabályon belül ellentmondás [21/1993. (IV. 2.) AB határozat, ABH 1993, 172, 180. ], illetve súlyos hiányosság található [15/1998. (V. 8.) AB határozat, ABH 1998, 132, 138, 139., 16/1998. (V. 8.) AB határozat, ABH 1998, 140, 151. ].

Jelen esetben az Alkotmánybíróság elvégezte az Mr. támadott -jelenleg is hatályban levő - rendelkezései vonatkozásában az egyértelműségi tesztet. Megállapítása szerint az "és/vagy" kötőszó használata nem teszi értelmezhetetlenné egyik rendelkezést sem, a jogalkotó éppen a rugalmasabb jogalkalmazás érdekében élt ezzel a megfogal-mazási lehetőséggel.

Erre tekintettel az Alkotmánybíróság az indítványnak ezt a részét is elutasította az Mr. 16. § (1) bekezdésének f) pontja, 33. § (1) bekezdésének d) pontja, valamint 102. § (7) bekezdése vonatkozásában.

10. Úgyszintén a jogbiztonság sérelmére hivatkozással az indítványozó kérte az Mr. 17. § (2) bekezdése és 44. § (5) bekezdése d) és e) pontja alkotmányellenességének megállapítását és megsemmisítését. Eljárása során az Alkotmánybíróság észlelte, hogy a 17. § támadott (2) bekezdését a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról szóló 35/2000. (XI. 30.) BM rendelet módosításáról szóló 27/2003. (VII. 4.) BM rendelet 4. §-a 2003. július 19-i hatállyal, a 44. § (5) bekezdésének támadott d) és e) pontját a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról szóló 35/2000. (XI. 30.) BM rendelet módosításáról szóló 34/2004. (VI. 28.) BM rendelet 17. § (1) bekezdése 2004. július 1-jei hatállyal hatályon kívül helyezte.

Az Alkotmánybíróság következetes gyakorlata, hogy utólagos normakontroll keretében kizárólag a hatályban levő jogszabály alkotmányosságát vizsgálja. Ez alól kivétel lehet, ha az eljárás az Abtv. 38. §-a alapján bírói kezdeményezés vagy a 48. §-a alapján alkotmányjogi panasz tárgyában folyik. Mivel az indítvány nem tartozik ezek körébe, az Alkotmánybíróság az Mr. 17. § (2) bekezdésével és 44. § (5) bekezdése d) és e) pontjával kapcsolatos eljárást az Ügyrend 31. § a) pontja alapján megszüntette.

Budapest, 2007. szeptember 24.

Dr. Holló András s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Kiss László s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Kovács Péter s. k.,

előadó alkotmánybíró

Tartalomjegyzék