Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

30/1989. (XI. 19.) MM rendelet

az összevont művelődési intézményekről[1]

A könyvtárakról szóló 1976. évi 15. törvényerejű rendelet végrehajtására kiadott 17/1976. (VI. 7.) MT rendelet 32. §-ának (2) bekezdésében, a művelődési otthonokról szóló 3/1979. (I. 20.) MT rendelet 18. §-ában, az oktatásról szóló 1985. évi I. törvény végrehajtására kiadott 41/1985. (X. 5.) MT rendelet 3. §-ának b) pontjában, valamint a közművelődésről szóló 1976. évi V. törvény végrehajtására kiadott 1035/1976. (XI. 13.) MT határozat 7. pontjának c)-d) alpontjában foglalt felhatalmazás alapján - a belügyminiszterrel, a 2. § (1) és (3) bekezdése tekintetében a pénzügyminiszterrel, a 3. és 7. §, továbbá a 10-12. § tekintetében a munkaügyi miniszterrel, a Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezetével, valamint a Pedagógusok Szakszervezetével egyetértésben - a következőket rendelem:

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

1. §[2]

KÖZÖS RENDELKEZÉSEK

2. § (1)[3]

(2) A művelődési intézmények összevonásakor, illetőleg az összevont művelődési intézmény művelődési intézményekre való szétválasztásakor a dolgozók közösségét véleményezési jog illeti meg.

(3) Az összevont művelődési intézmény gazdálkodási és bérgazdálkodási jogköre szerint önálló költségvetési szerv. Az önálló gazdálkodási és bérgazdálkodási jogkör nem sértheti az egyes feladatokat ellátó szervezeti egységek (pl. középfokú szakoktatási intézmény) működéséhez szükséges feltételeket.

(4)[4]

(5) Az összevont művelődési intézményre az egyes művelődési intézmények működésére vonatkozó jogszabályokat a rendeletben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.

3. § (1) Az összevont művelődési intézmény élén igazgató áll. Igazgatói megbízást az kaphat, aki

a)[5]

b) az összevont művelődési intézménnyel határozatlan időre szóló munkaviszonyban áll, illetve munkaviszonyt létesít.

(2)[6] Az összevont művelődési intézmény igazgatójának megbízása öt évre szól. A megbízás több alkalommal meghosszabbítható. A megbízásra és a pályázati eljárásra az óvodavezetők, egyes nevelési-oktatási intézmények, valamint a nevelőotthonok igazgatóinak megbízásáról és az állás betöltésével kapcsolatos pályázati eljárás szabályairól szóló jogszabályban foglalt rendelkezéseket azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy:

a) a nevelőtestületet megillető egyetértési jogot az összevont művelődési intézmény alapfeladatának ellátásával összefüggő munkakörben foglalkoztatottak értekezlete (a továbbiakban: szakalkalmazotti értekezlet) gyakorolja,

b) az összevont művelődési intézményben működő munkahelyi szakszervezeti szervet a pályáztatónak be kell vonnia annak elbírálásába, hogy a benyújtott pályázatok megfelelnek-e az előírt feltételeknek, továbbá a megbízó döntését előkészítő tevékenységébe.

AZ ÁLTALÁNOS MŰVELŐDÉSI KÖZPONT

Az általános művelődési központ működése

4. §[7]

5. § (1) Az általános művelődési központ egy - az intézményegységek együttműködését, tevékenységük összehangolását, a feladatok magasabb színvonalon való ellátását biztosító - szervezeti és működési szabályzatot, kollektív szerződést, továbbá munka- és feladattervet készít.

(2) A szervezeti és működési szabályzatban kell meghatározni különösen

a) az általános művelődési központ vezetési szerkezetét, a vezetők közötti feladatmegosztást,

b) a vezetői és szakértői testület létesítésének módját, működésének elvét és jogkörét,

c) az egyes intézményegységek, a vezetésben való részvételre jogosult közösségek és a munkahelyi szakszervezeti szerv által az igazgatótanácsba választható képviselők számát,

d) azokat a munkaköröket, amelyek összefüggnek az összevont művelődési intézmény alapfeladatának ellátásával (szakalkalmazotti munkakörök),

e) az intézményegységek együttműködésének szabályait,

f) a vezetésben való részvételre jogosult közösségeket megillető döntési, egyetértési, véleményező és javaslattevő jogkör gyakorlásának módját,

g) az általános művelődési központ létesítményei használatának rendjét,

h) az igazgatótanács létrehozásának és működésének szabályait.

6. § A szakalkalmazotti értekezlet dönt

a) a szervezeti és működési szabályzat, a munka- és feladatterv elfogadásáról,

b) az általános művelődési központ munkáját összefoglaló elemzések, értékelések, beszámolók elfogadásáról,

c) a gazdálkodó szervezetekkel, az állami költségvetési szervekkel, a társadalmi szervezetekkel, az állampolgárokkal és közösségeikkel való kapcsolattartás elveinek meghatározásáról.

7. §[8]

Az igazgató

8. § (1)[9]

(2) Az igazgató feladata továbbá az általános művelődési központban folyó munka tervezése, szervezése és ellenőrzése, az igazgatótanács vezetése, az igazgatótanács jogkörébe tartozó döntések előkészítése, végrehajtásuk megszervezése és ellenőrzése.

Az igazgatótanács

9. § (1) Az igazgatótanács az általános művelődési központ igazgatójából, az intézményegységek vezetőiből, a szakszervezet munkahelyi szervének képviselőiből, továbbá az intézményegységekben működő, a vezetésben való részvételre jogosult közösségek választott képviselőiből áll.

(2) Az igazgatótanács dönt

a) az intézményegység-vezetői pályázat kiírásáról és a pályázat feltételeiről,

b)[10]

c) az egyes intézményegységek feladatainak összehangolásáról,

d) mindazokról a kérdésekről, amelyeket az általános művelődési központ működési szabályzata döntési jogkörébe utal.

(3) Az igazgatótanács véleményező jogkörrel rendelkezik

a) a dolgozók erkölcsi és anyagi elismerésében,

b) a fejlesztési, beruházási és felújítási tervek megállapításában.

(4) Az igazgatótanács javaslattevő jogkörrel rendelkezik az általános művelődési központ működésével kapcsolatos minden további kérdésben.

(5) Az igazgatótanács készíti elő az összdolgozói értekezlet munkáját.

(6) Az igazgatótanács akkor határozatképes, ha tagjainak legalább hetvenöt százaléka az ülésén jelen van. Döntéseit - a 9. § (2) bekezdésének b) pontjában, valamint a szervezeti és működési szabályzatban meghatározott kivétellel - nyílt szavazással, egyszerű szótöbbséggel hozza.

Az intézményegységek vezetői

10. § (1) Az intézményegység munkáját az intézményegység-vezető irányítja. Intézményegység-vezetői megbízást az általános művelődési központ igazgatója is kaphat.

(2) Intézményegység-vezetői megbízást az kaphat, aki

a) az intézményegység alaptevékenységének megfelelő művelődési intézmény tekintetében a vezetői megbízáshoz szükséges képesítési előírásban meghatározott feltételeknek megfelel, továbbá

b) az általános művelődési központtal határozatlan időre szóló munkaviszonyban áll, illetve munkaviszonyt létesít.

(3) Az intézményegység-vezetői megbízás öt évre adható és több alkalommal is meghosszabbítható. A megbízásra s a pályázati eljárásra az óvodavezetők, egyes nevelési-oktatási intézmények, valamint a nevelőotthonok igazgatóinak megbízására és az állás betöltésével kapcsolatos pályázati eljárás szabályaira vonatkozó jogszabályt kell alkalmazni.

(4) Az intézményegység vezetőjének megbízásához az igazgatótanács tagjai kétharmadának igenlő szavazata szükséges.

(5) Az intézményegység-vezető tevékenységét intézményegységvezető-helyettes segítheti.

11. § (1)[11] Az intézményegység-vezető és az intézményegységvezető-helyettes munkaidejének megállapítására, az intézményegység tevékenységének megfelelő művelődési intézmény igazgatójára, illetőleg igazgatóhelyettesére vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni.

(2)[12] Ha az intézményegység-vezetői megbízást az általános művelődési központ igazgatója kapja, a munkáltatói jogokat - a vezetői megbízás megszüntetése és meghosszabbítása kivételével - az általános művelődési központ igazgatója felett munkáltatói jogot gyakorló szerv látja el.

A dolgozó

12. § (1) Ha az általános művelődési központ dolgozója munkakörében több különböző művelődési intézmény feladatkörébe tartozó tevékenységet lát el, munkaviszonyára annak a művelődési intézménynek a rendelkezéseit kell alkalmazni, amelynek feladatai ellátására a törvényes munkaidő - ha a pedagógus munkakörre jogszabály kötelező órát állapít meg, a kötelező óraszám - nagyobb hányadát fordítja. Ha a dolgozó a különböző művelődési intézmények feladatkörébe tartozó tevékenységek ellátására a törvényes munkaidő ötven-ötven százalékát fordítja, a munkaszerződés megkötésekor kell megállapodni abban, hogy a dolgozó munkaviszonyára melyik művelődési intézmény rendelkezéseit kell alkalmazni.

(2) Munkaszerződés módosulásának minősül a dolgozó által ellátott tevékenység megváltoztatása, ha változik a munkaviszony tekintetében alkalmazható jogszabály.

Záró rendelkezések

13. § (1) A közös igazgatású művelődési intézmény működésével kapcsolatos sajátos rendelkezéseket - a jogszabályok keretei között, a szakszervezetek, a dolgozók és a vezetésben való részvételre jogosult más közösségek egyetértési, véleményezési jogának megtartásával - a létesítő állapítja meg.

(2)[13] Művelődési intézmény nem művelődési ágazatba tartozó intézménnyel is működhet szervezetileg összevonva.

14. § (1) Az általános művelődési központ 1990. július 31-éig a rendeletben foglaltak alapján vizsgálja felül, illetve készítse el a szervezeti és működési szabályzatát.

(2) A határozatlan időre szóló összevont művelődési intézmény-igazgatói és intézményegység-vezetői megbízásokat 1990. szeptember 1-jéig - pályázati eljárás nélkül - három évre szóló, határozott idejű megbízássá kell átalakítani.

15. § (1) Ez a rendelet 1989. december 1. napján lép hatályba; egyidejűleg hatályát veszti

- a művelődési otthonok és a közművelődési könyvtárak közös fenntartásának egyes kérdéseiről szóló 4/1965. (VI. 15.) MM rendelet,

-[14] az egyes művelődésügyi hatáskörök megállapításáról szóló 9/1968. (XI. 27.) MM rendelet 1. §-a,

- a művelődési otthonok és a közművelődési könyvtárak közös fenntartásának egyes kérdéseiről szóló 4/1965. (VI. 15.) MM rendelet módosításáról rendelkező 4/1969. (VII. 19.) MM rendelet,

- az óvodavezetők, egyes nevelési-oktatási intézmények, valamint a nevelőotthonok igazgatóinak megbízása és az állás betöltésével kapcsolatos pályázati eljárás szabályairól szóló, a 6/1988. (II. 17.) MM rendelettel módosított 27/1986. (VIII. 31.) MM rendelet (a továbbiakban: r.) 2. §-ának (4) bekezdése és 8. §-a (1) bekezdésének c) pontja,

- a tanácsok által fenntartott óvodák és az alsó fokú nevelési-oktatási intézmények szervezeti összevonásáról szóló 105/1979. (M. K. 7.) OM utasítás,

- a tanácsok által fenntartott középfokú nevelési-oktatási intézmények szervezeti összevonásáról szóló 202/1979. (M. K. 12.) OM-MüM együttes utasítás,

- a tanácsok által fenntartott óvodák és az alsó fokú nevelési-oktatási intézmények szervezeti összevonásáról szóló 105/1979. (M. K. 7.) OM utasítás módosításáról és kiegészítéséről rendelkező 102/1980. (M. K. 4.) OM utasítás,

- a tanácsok által fenntartott óvodák, egyes alsó fokú nevelési-oktatási és közművelődési intézmények, valamint sportintézmények szervezeti összevonásáról szóló 119/1981. (M. K. 13.) MM utasítás.

(2)[15]

Lábjegyzetek:

[1] Az 1. §-t a 12/1993. (XII. 26.) MKM rendelet 1. §-a, illetve melléklete hatályon kívül helyezte.

[2] Az 1. §-t a 12/1993. (XII. 26.) MKM rendelet 1. §-a, illetve melléklete hatályon kívül helyezte.

[3] A 2. § (1) bekezdését a 12/1993. (XII. 26.) MKM rendelet melléklete hatályon kívül helyezte.

[4] A 2. § (4) bekezdését a 12/1993. (XII. 26.) MKM rendelet melléklete hatályon kívül helyezte.

[5] A 3. § (1) bekezdésének a) pontját a 12/1993. (XII. 26.) MKM rendelet melléklete hatályon kívül helyezte.

[6] A 27/1986. (VIII. 31.) MM rendeletet hatályon kívül helyezte a 47/1991. (IX. 24.) AB hatáozat 1991. szeptember 24. napjával.

[7] A 4. §-t a 12/1993. (XII. 26.) MKM rendelet melléklete hatályon kívül helyezte.

[8] A 7. §-t a 12/1993. 8xii. 26.) MKM rendelet melléklete hatályon kívül helyezte.

[9] A 8. § (1) bekezdését a 12/1993. (XII. 26.) MKM rendelet melléklete hatályon kívül helyezte.

[10] A 9. § (2) bekezdésének b) pontját a 14/1994. (VI. 24.) MKM rendelet 27. §-a hatályon kívül helyezte.

[11] A 11. § (1) bekezdésének a "besorolására, vezetői pótlékának és" szövegrészét a 14/1994. (VI. 24.) MKM rendelet 27. §-a hatályon kívül helyezte.

[12] A 11. § (2) bekezdése a 15/1991. (X. 3.) MKM rendelet 25. §-a (1) bekezdésének 13. francia bekezdésével módosított szöveg.

[13] A 13. § (2) bekezdése a 15/1991. (X. 3.) MKM rendelet 25. §-a (1) bekezdésének 13. francia bekezdésével módosított szöveg.

[14] Ahivatkozott rendelet az 1/1990. (I. 16.) MM rendelet hatályon kívül helyezte.

[15] A 15. § (2) bekezdését az 5/1990. (VIII. 13.) MKM rendelet 3. §-a hatályon kívül helyezte.

Tartalomjegyzék