Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

9/1989. (IV. 30.) MM rendelet

a művelődési intézmények nevéről, elnevezéséről és névhasználatáról

A muzeális emlékek védelméről szóló 1963. évi 9. törvényerejű rendelet 21. §-ának (2) bekezdésében, a levéltári anyag védelméről és a levéltárakról szóló 1969. évi 27. törvényerejű rendelet végrehajtására kiadott 30/1969. (IX. 2.) Korm. rendelet 25. §-ának (4) bekezdésében, a Magyar Köztársaság címere, valamint az állami felségjogra utaló egyes elnevezések és megjelölések használatának rendjéről szóló 7/1974. (III. 20.) MT rendelet 1. §-ának (2) bekezdésében, a könyvtárakról szóló 1976. évi 15. törvényerejű rendelet végrehajtására kiadott 17/1976. (VI. 7.) MT rendelet 32. §-ának (2) bekezdésében, a művelődési otthonokról szóló 3/1979. (I. 20.) MT rendelet 18. §-ában, az oktatásról szóló 1985. évi I. törvény (a továbbiakban: törvény) végrehajtására kiadott 41/1985. (X. 5.) MT rendelet 3. §-ának b) pontjában, valamint a közművelődésről szóló 1976. évi V. törvény végrehajtására kiadott 1035/1976. (XI. 13.) MT határozat 7. pontjának c)-d) alpontjában foglalt felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel, továbbá a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveivel egyetértésben - a következőket rendelem:

Általános rendelkezések

1. § A rendelet hatálya - tekintet nélkül a fenntartóra - kiterjed

a)[1] a nevelési-oktatási, szolgáltató, közművelődési, valamint többcélú művelődési intézményekre, egyéb nevelési-oktatási és művészeti intézményekre.

b) a közkönyvtárakra, levéltárakra és múzeumokra az országos múzeumok kivételével,

c) a művelődési otthonokra (a továbbiakban a)-c) alattiak együtt: művelődési intézmények).

2. § (1) A művelődési intézmények hivatalos (cégszerű) neve a művelődési intézmény jogszabály szerinti megjelölése (pl. általános művelődési központ, általános iskola és diákotthon, szakmunkásképző iskola, alkotóház) és a művelődési intézmény egyedi megjelölésére adott név (elnevezés), illetőleg az utóbbi hiányában - megkülönböztető megjelölésként - a művelődési intézmény székhely-településének neve, szükség esetén kiegészítve a közterület nevével.

(2) Közös igazgatású művelődési intézmény esetén a feladatok alapján megkülönböztethető valamennyi intézményegység jogszabály szerinti megjelölését fel kell tüntetni (pl. óvoda és általános iskola, szakközépiskola és szakmunkásképző iskola).

(3)[2] A többcélú közoktatási intézmény elnevezésekor a szakmunkásképző iskola és szakiskola helyett a szakiskola, a szakközépiskola és a szakmunkásképző iskola, szakiskola helyett a szakképző iskola, a gimnázium és szakközépiskola helyett pedig a középiskola megjelölés is alkalmazható.

(4) Nevelési-oktatási intézménynek nem a székhelytelepülésen működő része (pl. tagiskola) kiegészítő megkülönböztető megjelölést használhat (pl. Németh László Általános Iskola Kossuth téri tagiskolája).

A művelődési intézmények elnevezése

3. §[3] (1) Művelődési intézménynek kiemelkedő tevékenysége alapján széles körben ismert személy nevét vagy az egyedi megjelölést szolgáló más nevet (pl. tárgynevet, földrajzi nevet) lehet adni.

(2) Az elnevezéssel kapcsolatban figyelembe kell venni a nemzeti és a nemzetiségi hagyományokat, valamint a nyelvhelyességi követelményeket.

4. § (1) A művelődési intézmény elnevezésére javaslatot tehetnek az állampolgárok, továbbá a településen működő állami szervek és társadalmi szervezetek, illetőleg a művelődési intézmény dolgozói.

(2)[4] Az óvodák, iskolák, diákotthonok és kollégiumok elnevezésével kapcsolatban ki kell kérni a nevelőtestület, a szülői munkaközösség, az iskolaszék (óvodaszék, kollégiumiszék) és az iskolai, kollégiumi diákönkormányzat véleményét.

5. §[5] Az önkormányzati művelődési intézmény elnevezésével kapcsolatos eljárásban biztosítani kell, hogy a település lakossága, továbbá a művelődési intézmény dolgozói a javasolt elnevezés tekintetében véleményt nyilváníthassanak.

6. §[6] Nem önkormányzati művelődési intézmény elnevezése előtt ki kell kérni a művelődési intézmény dolgozóinak a véleményét.

A névhasználat

7. § (1) A művelődési intézmény a címtábláján, a nyomtatványain, a bélyegzőin és az iratain a hivatalos (cégszerű) nevét köteles használni.

(2) Azokon a településeken, ahol nemzetiségi lakosság él, a művelődési intézmény a nevét a címtábláján és a nyomtatványain magyarul és a nemzetiség nyelvén használja. A nemzetiségi nyelven tanító és a két tanítási nyelvű nevelési-oktatási intézmény a címtábláján, a nyomtatványain és a bélyegzőin a nevét magyarul és a nemzetiség, illetőleg az oktatás nyelvén használja.

(3)[7] A nevelési-oktatási intézmények címtábláján és körbélyegzőjén - akkor is, ha az intézmény nevének nem része - fel kell tüntetni a székhely település nevét. Feltüntethető továbbá a Magyar Köztársaság címere, a település címere, illetőleg a fenntartó által alkalmazott megkülönböztető megjelölés (jelvény, egyházi címer stb.).

(4)[8][9] A hivatalos (cégszerű) névben feltüntethető a nemzetgazdaságnak az az ága, amelynek keretében az iskolai oktatás folyik.

(5)[10] A nevelési-oktatási intézmények nyomtatványain és iratain az intézmény címét, szakközépiskola, szakmunkásképző iskola és szakiskola szakképzési évfolyamain a tanulói jogviszonnyal összefüggő iratokon a szakképesítés megjelölését is fel kell tüntetni. Közös igazgatású nevelési-oktatási intézménynek a tanulói jogviszonnyal összefüggő iratain aláhúzással meg kell jelölni, az általános művelődési központ iratain pedig fel kell tüntetni azt a művelődési intézményt, amelynek feladatkörében az irat keletkezett (pl. általános művelődési központ könyvtára).

8. § Ez a rendelet 1989. május 1. napján lép hatályba; egyidejűleg a művelődésügyi intézmények elnevezésének és névhasználatának szabályozásáról szóló 136/1972. (MK 15.) MM utasítás, valamint az ezt módosító 201/1976. (MK 4.) OM-KM együttes utasítás, a 143/1981. (MK 21.) MM utasítás és a 109/1983. (MK 7.) MM utasítás hatályát veszti.

Lábjegyzetek:

[1] Az 1. § a) pontja a 15/1991. (X. 3.) MKM rendelet 19. §-ának (1) bekezdésével megállapított szöveg.

[2] A 2. § (3) bekezdését a 17/1994. (VII. 29.) MKM rendelet 2. §-ának (1) bekezdése iktatta szövegbe, egyidejűleg az eredeti (3) bekezdés számozását (4) bekezdésre változtatta.

[3] A 3. § a 15/1991. (X. 3.) MKM rendelet 19. §-ának (2) bekezdésével megállapított szöveg.

[4] A 4. § (2) bekezdése a 17/1994. (VII. 29.) MKM rendelet 2. §-ának (2) bekezdésével megállapított szöveg.

[5] Az 5. § a 15/1991. (X. 3.) MKM rendelet 19. §-ának (3) bekezdésével megállapított szöveg.

[6] A 6. § a 15/19991. (X. 3.) MKM rendelet 19. §-ának (4) bekezdésével megállapított szöveg.

[7] A 7. § (3) bekezdése a 17/1994. (VII. 29.) MKM rendelet 2. §-ának (3) bekezdésével megállapított szöveg.

[8] A 7. § (4) bekezdése a 17/1994. (VII. 29.) MKM rendelet 3. §-ának (1) bekezdésével megállapított szöveg.

[9] Lásd a 17/1994. (VII. 29.) MKM rendelet 6. §-ának (2) bekezdését.

[10] A 7. § (5) bekezdésének első mondata a 17/1994. (VII. 29.) MKM rendelet 3. §-ának (2) bekezdésével megállapított szöveg.

Tartalomjegyzék