Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

32019R0320[1]

A Bizottság (EU) 2019/320 felhatalmazáson alapuló rendelete (2018. december 12.) a 2014/53/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvnek a fenti irányelv 3. cikke (3) bekezdésének g) pontjában hivatkozott alapvető követelményeknek a mobilkészülékekről érkező segélyhívások esetén a hívó helymeghatározása céljából történő alkalmazására tekintettel való kiegészítéséről

A BIZOTTSÁG (EU) 2019/320 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE

(2018. december 12.)

a 2014/53/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvnek a fenti irányelv 3. cikke (3) bekezdésének g) pontjában hivatkozott alapvető követelményeknek a mobilkészülékekről érkező segélyhívások esetén a hívó helymeghatározása céljából történő alkalmazására tekintettel való kiegészítéséről

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a rádióberendezések forgalmazására vonatkozó tagállami jogszabályok harmonizációjáról és az 1999/5/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló, 2014. április 16-i 2014/53/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvre (1) és különösen annak 3. cikke (3) bekezdésére,

mivel:

(1) Ahogyan azt a 2014/53/EU irányelv (14) preambulumbekezdése kimondja, a rádióberendezések fontos szerepet játszhatnak a segélyhívó szolgálatokhoz való hozzáférésben, a megfelelő esetekben tehát úgy kell őket megtervezni, hogy támogassák a segélyhívó szolgálatokhoz való hozzáféréshez szükséges funkciókat.

(2) A Galileo-programban az 1285/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (2) alapján kidolgozott rendszer egy globális navigációs műholdrendszer ("GNSS"), amelyet teljes egészében az Unió birtokol és ellenőriz, és amely polgári ellenőrzés alatt álló rendkívül pontos helymeghatározó szolgáltatást nyújt. A Galileo-rendszert egyéb GNSS-rendszerekkel együttesen is lehet használni.

(3) A 2016-ban elfogadott európai űrstratégia (3) olyan intézkedéseket jelent be, amelyek bevezetik a Galileo helymeghatározó és navigációs szolgáltatásainak használatát a mobiltelefonokban.

(4) 2017. december 5-i következtetéseiben (4) a Tanács támogatja a világűrbe telepített alkalmazások és szolgáltatások erős értékesítési piacának kialakítását, és hangsúlyozza, hogy megfelelő intézkedéseket, beleértve adott esetben a szabályozási intézkedéseket is, kell bevezetni az Unióban értékesített, Galileo-rendszerrel rendelkező készülékek teljes kompatibilitásának elérése érdekében, és ösztönözni kell a Galileo-rendszer befogadására alkalmas készülékek bevezetését a globális piacon.

(5) A 2002/22/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (5) előírja az egységes európai segélyhívószám ("112") alkalmazását az egész Unióban, és kötelezi a tagállamokat annak biztosítására, hogy a vállalkozások, amelyek elektronikus kommunikációs szolgáltatást nyújtanak végfelhasználók számára a nemzeti számozási tervben szereplő szám vagy számok hívásának kezdeményezéséhez, elérhetővé tegyék a hívó helymeghatározási adatait a segélyhívásokat kezelő hatóságok számára, legalább a "112"-es egységes európai segélyhívószám esetében.

(6) A fejlett számítástechnikai kapacitással rendelkező kézi mobiltelefonok ("mobilkészülékek") telekommunikációs rádióberendezési kategóriáját használják a leggyakrabban az Unióban az egységes európai segélyhívószám, a "112"-es hívására.

(7) A segélyhívó szolgálatokat elérő rádióberendezés helymeghatározását tekintve a pontosság szintje kulcsszerepet játszik abban, hogy az e szolgálatokhoz igényelt hozzáférés hatékony legyen. Jelenleg a hívó helymeghatározása a mobilkészülékekről érkező segélyhívások esetében a cellaazonosító használatára épül, amely az adott mobiltelefonhoz tartozó kiszolgáló mobiltelefon-torony lefedettségi területén alapul. A mobiltelefon-torony lefedettségi területe 100 métertől több kilométerig terjed. Bizonyos esetekben, nevezetesen hegyekben, városokban és nagy épületekben ez jelentős hibákhoz vezethet a segélyhívást kezdeményező hívók helymeghatározásában.

(8) A hívó cellaazonosítón alapuló, wifi- és GNSS-adatokkal kiegészített helymeghatározása a hívó sokkal pontosabb helymeghatározását teszi lehetővé, segítségükkel gyorsabb és hatékonyabb mentést lehet végrehajtani, valamint optimalizálni lehet a mentéseket.

(9) Nyolc tagállamban és egyes harmadik országokban már alkalmaznak a GNSS-helymeghatározáson alapuló, a hívó helyére vonatkozó információval kapcsolatos megoldásokat.

(10) A 112-es alapú fedélzeti segélyhívó rendszerek tekintetében az (EU) 2015/758 európai parlamenti és tanácsi rendelet (6) már megköveteli, hogy az ezekben a rendszerekben található vevőkészülékek kompatibilisek legyenek a Galileo- és EGNOS-rendszerek helymeghatározó szolgáltatásaival.

(11) A fenti okból kifolyólag a mobilkészülékeknek emellett bele kell tartozniuk a rádióberendezések azon kategóriájába, amely támogatja a 2014/53/EU irányelv 3. cikke (3) bekezdésének g) pontjában hivatkozott segélyhívó szolgálathoz való hozzáférést biztosító funkciót. Az új mobilkészülékek segélyhívás esetén képeseknek kell lenniük hozzáférést nyújtani a wifi- és GNSS-helymeghatározási adatokhoz, a helymeghatározó funkciónak pedig kompatibilisnek kell lennie és együtt kell működnie a Galileo-program által nyújtott szolgáltatásokkal.

(12) A 2014/53/EU irányelv az alapvető követelmények megfogalmazására korlátozódik. Az említett követelményeknek való megfelelés értékelésének megkönnyítése érdekében az irányelv előírja az olyan rádióberendezések megfelelésének vélelmét, amelyek megfelelnek a 1025/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (7) szerint elfogadott önkéntesen harmonizált szabványoknak a fenti követelmények részletes műszaki előírásainak kifejezése tekintetében.

(13) Az Európai Elektrotechnikai Szabványügyi Bizottság (CENELEC) és az Európai Távközlési Szabványügyi Intézet (ETSI) azt a feladatot kapta, hogy a 2014/53/EU irányelv 3. cikke végrehajtásának támogatására dolgozzon ki harmonizált szabványokat a rádióberendezésekre vonatkozóan (M/536) (8).

(14) A gazdasági szereplőknek elegendő időt kell adni, hogy elvégezzék a szükséges átalakításokat a piacra szánt mobilkészülékeken. A rendelet egyik részét sem lehet úgy értelmezni, hogy az megakadályozza a gazdasági szereplőket abban, hogy teljesítsék a rendeletben foglaltakat annak hatálybalépésétől.

(15) A fenti rendeletben meghatározott intézkedések előkészítési munkálata alatt a Bizottság megfelelő konzultációkat folytatott, a szakértői konzultációkat is beleértve, valamint konzultált az űrpolitikával foglalkozó szakértői csoporttal annak 2017. november 14-i és 2018. március 14-i ülésein,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

(1) A 2014/53/EU irányelv 3. cikke (3) bekezdésének g) pontjában meghatározott alapvető követelmények alkalmazandók az adatkezelési és -tárolási kapacitások területén a számítógépekéhez hasonló funkciókkal rendelkező kézi mobiltelefonokra.

(2) Az (1) bekezdésnek való megfelelést a wifi-adatok és a legalább az 1285/2013/EU rendeletben hivatkozott Galileo-rendszerrel kompatibilis és kölcsönösen átjárható globális navigációs műholdrendszerekből származó adatok vételére és feldolgozására, valamint ezen adatoknak a segélyhívások továbbítására való elérhetővé tételére szolgáló technikai megoldásokon keresztül biztosított.

2. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ezt a rendeletet 2022. március 17-től kell alkalmazni.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2018. december 12-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Jean-Claude JUNCKER

(1) HL L 153., 2014.5.22., 62. o.

(2) Az Európai Parlament és a Tanács 1285/2013/EU rendelete (2013. december 11.) az európai műholdas navigációs rendszerek létrehozásáról és üzemeltetéséről, valamint a 876/2002/EK tanácsi rendelet és a 683/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 1. o.).

(3) A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának - Űrstratégia Európa számára (COM (2016)705 final).

(4) A Tanács 2017. december 5-i következtetései "A Galileo- és EGNOS-programok félidős felülvizsgálata és az Európai GNSS Ügynökség teljesítménye" (15435/17) című dokumentumról.

(5) Az Európai Parlament és a Tanács 2002/22/EK irányelve (2002. március 7.) az egyetemes szolgáltatásról, valamint az elektronikus hírközlő hálózatokhoz és elektronikus hírközlési szolgáltatásokhoz kapcsolódó felhasználói jogokról ("Egyetemes szolgáltatási irányelv") (HL L 108., 2002.4.24., 51. o.).

(6) Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2015/758 rendelete (2015. április 29.) a 112-es egységes európai segélyhívó szolgáltatáson alapuló fedélzeti e-segélyhívó rendszer kiépítésével összefüggő típus-jóváhagyási követelményekről és a 2007/46/EK irányelv módosításáról (HL L 123., 2015.5.19., 77. o.).

(7) Az Európai Parlament és a Tanács 1025/2012/EU rendelete (2012. október 25.) az európai szabványosításról, a 89/686/EGK és a 93/15/EGK tanácsi irányelv, a 94/9/EK, a 94/25/EK, a 95/16/EK, a 97/23/EK, a 98/34/EK, a 2004/22/EK, a 2007/23/EK, a 2009/23/EK és a 2009/105/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv módosításáról, valamint a 87/95/EGK tanácsi határozat és az 1673/2006/EK európai parlamenti és tanácsi határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 316., 2012.11.14., 12. o.).

(8) A Bizottság 2015. augusztus 4-i végrehajtási határozata (C(2015) 5376 final) az Európai Elektrotechnikai Szabványügyi Bizottságnak és az Európai Távközlési Szabványügyi Intézetnek szóló, a 2014/53/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv támogatását célzó, a rádióberendezések szabványosítására irányuló kérelemről.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32019R0320 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32019R0320&locale=hu