Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

32021R0418[1]

A Bizottság (EU) 2021/418 rendelete (2021. március 9.) a 2002/46/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek az étrend-kiegészítők előállításához használt nikotinamid-ribozid-klorid és magnézium-citrát-malát tekintetében, valamint a réz esetében alkalmazott mértékegység tekintetében történő módosításáról

A BIZOTTSÁG (EU) 2021/418 RENDELETE

(2021. március 9.)

a 2002/46/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek az étrend-kiegészítők előállításához használt nikotinamid-ribozid-klorid és magnézium-citrát-malát tekintetében, valamint a réz esetében alkalmazott mértékegység tekintetében történő módosításáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel az étrend-kiegészítőkre vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről szóló, 2002. június 10-i 2002/46/EK európai parlamenti és a tanácsi irányelvre (1) és különösen annak 4. cikke (5) bekezdésére,

mivel:

(1) A 2002/46/EK irányelv I. és II. melléklete meghatározza az étrend-kiegészítők előállításához felhasználható vitaminok és ásványi anyagok, valamint ezek formáinak listáját.

(2) A 2002/46/EK irányelv 14. cikke alapján az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatósággal (a továbbiakban: Hatóság) folytatott konzultációt követően kell elfogadni az étrend-kiegészítők előállításához felhasználható vitaminokra és ásványi anyagokra vonatkozó azon rendelkezéseket, amelyek hatással lehetnek a közegészségügyre.

(3) A 178/2002/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (2) 14. cikkének (1) bekezdése és 14. cikke (3) bekezdésének a) pontja értelmében nem hozható forgalomba olyan élelmiszer, amely a szokásos fogyasztási/ felhasználási feltételeket feltételezve nem biztonságos a fogyasztó számára.

(4) A Hatóság - az Európai Bizottság arra irányuló kérését követően, hogy a 2002/46/EK irányelvvel összefüggésben nyilvánítson véleményt a nikotinamid-ribozid-kloridról mint új élelmiszerről, beleértve annak étrend-kiegészítőkben niacinforrásként való felhasználásának biztonságosságát, valamint az e forrásból származó nikotinamidnak mint a niacin egyik formájának biológiai hasznosíthatóságát, - 2019. július 4-én tudományos szakvéleményt (3) fogadott el a nikotinamid-ribozid-klorid mint niacinforrás, étrend-kiegészítőkben használható új élelmiszer-összetevő biztonságosságáról.

(5) Az említett szakvélemény szerint a nikotinamid-ribozid-klorid étrend-kiegészítőkben történő felhasználása - az említett anyagra az (EU) 2020/16 bizottsági rendelettel (4) megadott engedélyben meghatározott bizonyos korlátozások tiszteletben tartása mellett - nem vet fel biztonsági aggályokat.

(6) A Hatóság kedvező szakvéleménye és az (EU) 2020/16 rendelet szerinti, új élelmiszer-összetevőként történő engedélyezés alapján a nikotinamid-ribozid-kloridot fel kell venni a 2002/46/EK irányelv II. mellékletében szereplő listára.

(7) Az (EU) 2015/2283 európai parlamenti és tanácsi rendelet (5) 8. cikkének megfelelően a magnézium-citrát-malát felvételre került az engedélyezett új élelmiszereknek az (EU) 2017/2470 bizottsági végrehajtási rendelet (6) mellékletében megállapított uniós jegyzékébe. A jegyzék szerint a magnézium-citrát-malátnak mint új élelmiszer-összetevőnek kizárólag a 2002/46/EK irányelvben meghatározott étrend-kiegészítőkben történő felhasználása engedélyezett. Ebben a jegyzékben nem szerepel maximális napi határérték az étrend-kiegészítőkben való felhasználásra vonatkozóan.

(8) A Hatóság az Európai Bizottság arra irányuló kérését követően, hogy nyilvánítson véleményt a magnézium-citrát-malát tápanyagforrásról, tudományos szakvéleményt (7) fogadott el a magnézium-citrát-malátból származó magnézium biológiai hozzáférhetőségéről az említett anyag étrend-kiegészítőkhöz, táplálkozási célból történő hozzáadása esetén. A Hatóság arra a következtetésre jutott, hogy a magnézium-citrát-malát a magnézium biológiailag hozzáférhető forrása. A tápanyagforrások biológiai hozzáférhetőségének értékelése fontos szempontja a hatósági biztonsági értékelésnek, amint az a Hatóság által kiadott "Iránymutatás a tápanyagforrások biztonsági értékeléséről és a forrásokból származó tápanyagok biológiai hozzáférhetőségéről" című útmutatóban (8) is szerepel. A Hatóság ebben kifejti, hogy a tápanyagforrások biológiai hozzáférhetőségének értékelésekor úgy jár el, hogy áttekint olyan összehasonlító tanulmányokat, amelyek a tápanyag olyan kémiai formáinak biológiai hozzáférhetőségére vonatkoznak, amelyek már szerepelnek a vonatkozó jogszabályokban szereplő pozitív jegyzékeken. A Hatóság megjegyzi továbbá, hogy amikor egy tápanyagforrás biológiai hozzáférhetőségét a referenciaforrással egyenértékűnek, annál jobbnak vagy rosszabbnak sorolja be, az hatással van a forrásnak a javasolt felhasználások és felhasználási szintek, valamint a vonatkozó egészségszempontú irányértékek - például magának a tápanyagnak a megengedhető felső beviteli szint (UL) - melletti biztonságosságára.

(9) A Hatóság fent említett útmutatójában szerepel, hogy a tápanyagforrás biztonságosságának értékelése - az értékelésre vonatkozó jogalapnak megfelelően - nem terjed ki automatikusan a tápanyag táplálkozási, illetve élettani funkciójának vagy biztonságosságának az értékelésére. Amennyiben azonban a forrás javasolt felhasználásai és felhasználási szintjei valószínűsíthetően elérik az adott tápanyagra vonatkozó UL-értéket, a Hatóság ezt figyelembe veszi a biztonsági értékelésében. A magnézium-citrát-malát biológiai hozzáférhetőségéről szóló tudományos szakvéleményében a Hatóság megállapította, hogy a magnézium-citrát-malátra javasolt maximális felhasználási szintek mellett az étrend-kiegészítőkben és a vízben lévő, vagy az élelmiszerekhez és italokhoz hozzáadott magnéziumra vonatkozó UL-érték (250 mg/nap) túllépésével kell számolni. A 2002/46/EK irányelv elismeri, hogy a vitaminok és ásványi anyagok túlzott mértékű bevitele káros lehet, ami adott esetben szükségessé teszi az étrend-kiegészítőkben való felső biztonságos szintjük megállapítását. Ezeket a felső szinteket a vitamin vagy ásványi anyag általánosan elfogadott tudományos adatokon alapuló tudományos kockázatértékeléssel megállapított UL-értékének, valamint a szokásos étrendből származó tápanyagbevitelnek a figyelembevételével kell meghatározni. Meg kell jegyezni, hogy az élelmiszerügyi tudományos bizottság (9) 2001-ben a magnéziumra vonatkozó UL-t az olyan enyhe, átmeneti hashajtó hatás alapján határozta meg, amely könnyen visszafordítható, és amelyhez a szervezet napokon belül könnyen alkalmazkodni tud. Az általánosan elfogadott tudományos adatok alapján az étrend-kiegészítők gyártásához használt magnézium beviteléből származó esetleges kedvezőtlen hatások nem tekinthetők olyan súlyosnak, hogy a magnézium-citrát-malát étrend-kiegészítőkben történő javasolt felhasználási szintjeire vonatkozóan szükség lenne egy felső biztonságos szint megállapítására. A helyzet ugyanakkor felülvizsgálatra kerülhet, amennyiben tudományos információk alapján felmerülne annak az igénye, hogy a magnéziumra egy harmonizált felső biztonságos szintet állapítsanak meg. Továbbá mindaddig, amíg a magnézium étrend-kiegészítők gyártásához való felhasználására vonatkozóan nincsenek érvényben uniós határértékek, a vonatkozó nemzeti szabályok alkalmazandók, a 2002/46/EK irányelv 5. cikkében meghatározott kritériumok alapján.

(10) A Hatóságnak a magnézium-citrát-malátból származó magnézium biológiai hozzáférhetőségéről szóló kedvező szakvéleménye és az anyagnak az (EU) 2017/2470 végrehajtási rendelet szerinti, új élelmiszer-összetevőként történő engedélyezése alapján a magnézium-citrát-malátot fel kell venni a 2002/46/EK irányelv II. mellékletében szereplő listára.

(11) A 2002/46/EK irányelv 8. cikkének (1) és (3) bekezdése értelmében az étrend-kiegészítőben jelen lévő réz mennyiségét a címkézésen számszerűsített formában kell feltüntetni a 2002/46/EK irányelv I. mellékletében meghatározott mértékegységben megadva. A 2002/46/EK irányelv 8. cikkének (3) bekezdése értelmében az erre az anyagra vonatkozó információt az 1169/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (10) XIII. mellékletében meghatározott referenciaértékek százalékában is ki kell fejezni. A 2002/46/EK irányelv I. melléklete szerint az étrend-kiegészítők címkézése céljából a réz mennyiségét "μg"-ban kell megadni, míg az 1169/2011/EU rendelet a "mg" mértékegységet írja elő a rézre. A következetesség és az egyértelműség érdekében a 2002/46/EK irányelv I. mellékletében a réz mértékegységeként szintén "mg"-nak kell szerepelnie. Mivel a réz mértékegységének módosítása valószínűsíthetően nem gyakorol hatást az emberi egészségre, nem szükséges kikérni a Hatóság véleményét.

(12) A Bizottság konzultált az élelmiszerlánc, valamint az állat- és növényegészségügy kérdéseivel foglalkozó konzultatív csoporttal, amelynek észrevételeit figyelembe vette.

(13) A kereskedelmi fennakadások elkerülése érdekében elegendő időt kell biztosítani a gyártók számára a rézre vonatkozó új mértékegység alkalmazásához. Ezenkívül, amennyiben nem merülnek fel biztonsági aggályok, a réztartalmú étrend-kiegészítők meglévő készleteinek forgalmazását azok kimerüléséig lehetővé kell tenni e rendelet 1. cikke alkalmazásának kezdőnapját követően is.

(14) A 2002/46/EK irányelvet ezért ennek megfelelően módosítani kell.

(15) Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak az Élelmiszerlánc- és Állategészségügyi Állandó Bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

A 2002/46/EK irányelv I. melléklete e rendelet mellékletének megfelelően módosul.

2. cikk

A 2002/46/EK irányelv II. melléklete e rendelet mellékletének megfelelően módosul.

3. cikk

A 2022. szeptember 30. előtt forgalomba hozott vagy címkézett és e rendelet mellékletének 1. pontjában megadott feltételeknek meg nem felelő termékek a meglévő készletek kimerüléséig továbbra is forgalmazhatók.

4. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

A rendelet 1. cikke 2022. szeptember 30-tól alkalmazandó.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2021. március 9-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Ursula VON DER LEYEN

(1) HL L 183., 2002.7.12., 51. o.

(2) Az Európai Parlament és A Tanács 178/2002/EK rendelete (2002. január 28.) az élelmiszerjog általános elveiről és követelményeiről, az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság létrehozásáról és az élelmiszerbiztonságra vonatkozó eljárások megállapításáról (HL L 31., 2002.2.1., 1. o.).

(3) EFSA Journal 2019; 17(8):5775.

(4) A Bizottság (EU) 2020/16 végrehajtási rendelete (2020. január 10.) a nikotinamid-ribozid-klorid (EU) 2015/2283 európai parlamenti és tanácsi rendelet szerinti új élelmiszerként történő forgalomba hozatalának engedélyezéséről és az (EU) 2017/2470 bizottsági végrehajtási rendelet módosításáról (HL L 7., 2020.1.13., 6. o.).

(5) Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2015/2283 rendelete (2015. november 25.) az új élelmiszerekről, az 1169/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról, valamint a 258/97/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet és az 1852/2001/EK bizottsági rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 327., 2015.12.11., 1. o.).

(6) A Bizottság (EU) 2017/2470 végrehajtási rendelete (2017. december 20.) az új élelmiszerek uniós jegyzékének az új élelmiszerekről szóló (EU) 2015/2283 európai parlamenti és tanácsi rendelet alapján történő megállapításáról (HL L 351., 2017.12.30., 72. o.).

(7) EFSA Journal 2018; 16(12):5484.

(8) EFSA Journal 2018; 16(6):5294.

(9) http://www.efsa.europa.eu/sites/default/files/efsa_rep/blobserver_assets/ndatolerableuil.pdf

(10) Az Európai Parlament és a Tanács 1169/2011/EU rendelete (2011. október 25.) a fogyasztók élelmiszerekkel kapcsolatos tájékoztatásáról, az 1924/2006/EK és az 1925/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról és a 87/250/EGK bizottsági irányelv, a 90/496/EGK tanácsi irányelv, az 1999/10/EK bizottsági irányelv, a 2000/13/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv, a 2002/67/EK és a 2008/5/EK bizottsági irányelv és a 608/2004/EK bizottsági rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 304., 2011.11.22., 18. o.)

MELLÉKLET

A 2002/46/EK irányelv a következőképpen módosul:

1. A 2002/46/EK irányelv I. mellékletének 2. pontjában a "Réz (μg)" bejegyzés helyébe a következő szöveg lép:

"Réz (mg)"

2. A II. melléklet a következőképpen módosul:

a) az A.7. pontban a "NIACIN inozitol-hexanikotinát (inozitol-hexaniacinát)" bejegyzés után a következő bejegyzéssel egészül ki:

"d) nikotinamid-ribozid-klorid";

b) a B. pontban a "magnézium-klorid" bejegyzés után az alábbi bejegyzéssel egészül ki:

"magnézium-citrát-malát".

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32021R0418 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32021R0418&locale=hu

Tartalomjegyzék