32006R1013[1]
Az Európai Parlament és a Tanács 1013/2006/EK rendelete ( 2006. június 14. ) a hulladékszállításról
AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS 1013/2006/EK RENDELETE
(2006. június 14.)
a hulladékszállításról
AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,
tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 175. cikke (1) bekezdésére,
tekintettel a Bizottság javaslatára,
tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére (1),
a Régiók Bizottságával való konzultációt követően,
a Szerződés 251. cikkében előírt eljárásnak megfelelően (2),
mivel:
(1) E rendelet fő és elsődleges célja és tárgya a környezet védelme, a rendelet a nemzetközi kereskedelemre csupán esetlegesen gyakorol hatást.
(2) Az Európai Közösségen belüli, az oda irányuló és az onnan kifelé történő hulladékszállítás felügyeletéről és ellenőrzéséről szóló, 1993. február 1-jei 259/93/EGK tanácsi rendelet (3) jelentős módosítására már számos alkalommal sor került, és további módosításra van szükség. Különösen szükséges, hogy a 259/93/EGK tanácsi rendeletben említett egységes kísérődokumentumról szóló, 1994. november 24-i 94/774/EK bizottsági határozatnak (4), valamint a tagállamoknak a 259/93/EGK tanácsi rendelet 41. cikke (2) bekezdésének értelmében fennálló jelentéstételi kötelezettsége teljesítésének alapjául szolgáló kérdőívről szóló, 1999. június 3-i 1999/412/EK bizottsági határozatnak (5) a tartalma a rendeletbe átvételre kerüljön. A 259/93/EGK rendeletet helyébe ezért az érthetőség kedvéért új rendeletnek kell lépnie.
(3) A 93/98/EGK tanácsi határozat (6) a veszélyes hulladékok országhatárokat átlépő szállításának ellenőrzéséről és ártalmatlanításáról szóló, 1989. március 22-i bázeli egyezménynek (7) a Közösség részéről történő megkötését érintette; a Közösség 1994 óta részes fele az egyezménynek. A 259/93/EGK rendelet elfogadásával a Tanács szabályokat állapított meg annak érdekében, hogy - többek között - a hulladékszállítás felügyeletére és ellenőrzésére szolgáló, fennálló közösségi rendszer a bázeli egyezmény követelményeinek való megfeleltetésére kidolgozott ilyen szállításokat megnyirbálja és ellenőrizze.
(4) A 97/640/EK tanácsi határozat (8) a bázeli egyezmény a részes felek konferenciája III/1 határozata által megállapított módosításának a Közösség részéről történő jóváhagyását érintette. A módosítás megtiltotta a veszélyes hulladékoknak az egyezmény VII. mellékletében felsorolt országokból az ott fel nem sorolt országokba ártalmatlanítás céljából történő kivitelét, valamint 1998. január 1-jétől az egyezmény 1. cikke (1) bekezdésének a) pontjában említett és hasznosításra szánt veszélyes hulladékok kivitelét is. A 259/93/EGK rendeletet a 120/97/EK tanácsi rendelet (9) ennek megfelelően módosította.
(5) Tekintettel arra, hogy a Közösség - a hulladék-listáknak a Bázeli Egyezménnyel való harmonizálása és néhány egyéb követelmény felülvizsgálata érdekében - jóváhagyta a hulladékok hasznosítási célú, határokat átlépő szállításának felügyeletéről szóló C(92)39 végleges határozatot felülvizsgáló C(2001)107 végleges OECD tanácsi határozatot (OECD-határozat), annak tartalmát át kell venni a közösségi jogszabályokba.
(6) A Közösség aláírta a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagokról szóló 2001. május 22-i Stockholmi Egyezményt.
(7) Fontos, hogy a hulladékszállítás felügyeletének és ellenőrzésének megszervezésére és szabályozására olyan módon kerüljön sor, amely számításba veszi a környezet minősége és az emberi egészség megőrzésének, védelmének és javításának szükségességét, és amely a rendelet egységesebb alkalmazását segíti elő a Közösség egész területén.
(8) Figyelemmel kell lenni a bázeli egyezmény 4. cikke (2) bekezdésének d) pontjában meghatározott követelményre, mely szerint a veszélyes hulladék szállítását csökkenteni kell úgy, hogy az a lehető legkisebb legyen, összhangban e hulladékoknak a környezetvédelmi szempontból megfelelő hatékony kezelésével.
(9) Figyelemmel kell lenni továbbá a bázeli egyezmény részes feleinek az egyezmény 4. cikkének (1) bekezdése szerinti, veszélyes hulladékok vagy az egyezmény II. mellékletében felsorolt hulladékok behozatalának megtiltására vonatkozó jogára.
(10) A fegyveres erők vagy segélyszervezetek által termelt hulladéknak a Közösségbe történő behozatala bizonyos körülmények között való behozatal esetén (ideértve a Közösségbe történő beléptetés esetén a Közösség területén való átszállítást is) e rendelet alkalmazási körén kívül esik. Az ilyen szállítás esetén tiszteletben kell tartani a nemzetközi jog és a nemzetközi megállapodások követelményeit. Ilyen esetekben a tranzitország és a Közösségben található célország valamennyi illetékes hatóságát előzetesen értesíteni kell a szállításról, illetve a rendeltetési helyről.
(11) El kell kerülni a kétszeres eljárást a nem emberi fogyasztásra szánt állati melléktermékekre vonatkozó egészségügyi előírások megállapításáról szóló, 2002. október 3-i 1774/2002/EK európai parlamenti és tanácsi rendelettel (10), amely rendelkezéseket tartalmaz az állati melléktermékek teljes szállítására, továbbítására és a Közösségen belüli, az oda irányuló és az onnan kifelé történő szállítására (gyűjtés, fuvarozás, kezelés, feldolgozás, felhasználás, hasznosítás vagy ártalmatlanítás, nyilvántartás, kísérődokumentumok és nyomon követhetőség).
(12) A Bizottság e rendelet hatálybalépésének időpontjáig jelentést készít az állat- és közegészségügy terén fennálló ágazati jogszabályok és az e rendelet közti kapcsolatról, továbbá az azonos szintű ellenőrzés megvalósítása érdekében ugyanezen időpontig az ilyen jogszabályok e rendeletnek való megfeleléséhez szükséges javaslatokat dolgoz ki.
(13) Bár a hulladék tagállamon belüli szállításának felügyelete és ellenőrzése tagállami hatáskörbe tartozik, a hulladékszállítással kapcsolatos nemzeti rendszereknek a környezetvédelem és az emberi egészség védelme magas szintjének biztosítása érdekében figyelembe kell venniük a közösségi rendszerrel való koherencia szükségességét.
(14) Az ártalmatlanításra szánt hulladék, valamint a III., a IIIA. vagy a IIIB. mellékletekben fel nem sorolt, hasznosításra szánt hulladék szállítása esetén az ilyen szállításokra vonatkozó előzetes írásos beleegyezéssel kell biztosítani a legmegfelelőbb felügyeletet és ellenőrzést. Az ilyen eljáráshoz ennek megfelelően előzetes bejelentésre van szükség, amely az illetékes hatóságok számára kellő tájékoztatást biztosít az emberi egészség és a környezet védelméhez szükséges intézkedések meghozatalához. Az előzetes értesítésnek a hatóságok számára azt is lehetővé kell tennie, hogy indokolt kifogással élhessenek az ilyen szállításokkal szemben.
(15) A III., a IIIA. vagy a IIIB. mellékletekben felsorolt, hasznosításra szánt hulladék szállítása esetén az ilyen szállítások felügyeletének és ellenőrzésének minimumszintjét, meghatározott kísérőadatok előírásával kell biztosítani.
(16) A rendelet egységes alkalmazása, valamint a belső piac megfelelő működése érdekében, továbbá a hatékonyság miatt szükséges annak előírása, hogy a bejelentéseket a küldő ország illetékes hatóságán keresztül tegyék meg.
(17) Ugyancsak fontos a pénzügyi garanciák vagy az ezekkel egyenértékű biztosítások rendszerének tisztázása.
(18) A hulladéktermelőknek a környezetvédelmi szempontból helyes hulladékgazdálkodásra vonatkozó kötelezettségére tekintettel a hulladékszállításra vonatkozó bejelentőlapot és kísérődokumentumot - amennyiben lehetséges - a hulladéktermelőnek kell kiállítania.
(19) A bejelentő számára eljárási garanciát kell nyújtani mind a jogbiztonság, mind pedig e rendelet egységes alkalmazásának és a belső piac megfelelő működésének biztosítása érdekében.
(20) Az ártalmatlanításra szánt hulladék szállítása esetén a tagállamoknak számításba kell venni a földrajzi közelség, a hasznosítás elsődlegessége és az önellátás elveit közösségi és nemzeti szinten, a hulladékokról szóló, 2006. április 5-i 2006/12/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek (11) megfelelően, olyan - a Szerződéssel összhangban lévő - intézkedések foganatosításán keresztül, amelyek általában vagy részben tiltják a hulladékszállítást, vagy rendszeresen kifogást emelnek ellene. Figyelembe kell venni a 2006/12/EK irányelvben meghatározott követelményt, mely szerint a tagállamoknak a hulladékok ártalmatlanítására szolgáló létesítmények integrált és a célnak megfelelő hálózatát kell létrehozniuk, hogy ezzel a Közösség egészét képessé tegyék arra, hogy a hulladékok ártalmatlanítása terén önellátóvá váljon, valamint a tagállamokat arra, hogy e cél megvalósulásának irányában előre lépjenek, figyelembe véve a földrajzi körülményeket és bizonyos hulladékok esetében a különleges létesítmények iránti igényeket. A tagállamoknak biztosítaniuk kell továbbá, hogy a környezetszennyezés integrált megelőzéséről és csökkentéséről szóló, 1996. szeptember 24-i 96/61/EK tanácsi irányelv (12) hatálya alá tartozó hulladékgazdálkodásra szolgáló létesítmények az irányelvben meghatározott, elérhető legjobb technikákat a létesítmény engedélyének megfelelően alkalmazzák, továbbá, hogy a hulladék kezelésére a közösségi jogban a hulladékártalmatlanítással kapcsolatos, jogilag kötelező erővel rendelkező környezetvédelmi szabványokkal összhangban kerüljön sor.
(21) A hasznosításra szánt hulladék szállítása esetén a tagállamoknak biztosítaniuk kell, hogy a 96/61/EK irányelv hatálya alá tartozó, hulladékgazdálkodásra szolgáló létesítmények az irányelvben meghatározott, elérhető legjobb technikákat a létesítmény engedélyének megfelelően alkalmazzák. A tagállamoknak biztosítaniuk kell továbbá, hogy a hulladék kezelésére a közösségi jogban a hulladékhasznosítással kapcsolatos, jogilag kötelező erővel rendelkező környezetvédelmi szabványokkal, valamint - figyelembe véve a 2006/12/EK irányelv 7. cikke (4) bekezdését - az említett irányelvnek megfelelően kidolgozott hulladékgazdálkodási tervekkel összhangban kerüljön sor a közösségi jog által a hulladékhasznosítással vagy újrafeldolgozással kapcsolatban megállapított, jogilag kötelező erővel rendelkező kötelezettségek végrehajtásának biztosítása érdekében.
(22) A hulladékkezelő létesítményekre és az egyedi hulladékanyagok kezelésére vonatkozó kötelező követelmények meghatározása közösségi szinten - az EU jogszabályokban már meglévő rendelkezéseken túl - hozzájárulhat a magas szintű környezetvédelem megteremtéséhez az egész Közösségben, segíthet az egyenlő piaci feltételek kialakításában az újrafeldolgozás területén, valamint annak biztosításában, hogy az újrafeldolgozás gazdaságilag működőképes belső piacának fejlődése ne ütközzön akadályokba. Ezért az újrafeldolgozáshoz kapcsolódóan szükséges az egyenlő piaci feltételek kialakítása közösségi szinten - szükség szerint bizonyos területeken közös szabályok alkalmazásán keresztül, a másodlagos nyersanyagok tekintetében is - az újrafeldolgozás minőségi javítása érdekében. A Bizottság szükség szerint és a gyakorlati szempontból legkorábbi időpontban terjesszen elő bizonyos hulladékok és bizonyos újrafeldolgozó létesítmények vonatkozásában ilyen szabályokra javaslatokat a hulladékgazdálkodási stratégiával kapcsolatos további vizsgálatai alapján, figyelembe véve a meglévő közösségi jogszabályokat, valamint a tagállamok jogszabályait. Bizonyos feltételek mellett addig is lehetséges olyan tervezett szállítmányok ellenzése, amelyeknél a kapcsolódó hasznosítás nincs összhangban a küldő országnak a hulladékhasznosításra vonatkozó nemzeti jogszabályaival. Addig is a Bizottságnak figyelemmel kell kísérnie a helyzetet az új tagállamokba irányuló esetleges nem kívánatos hulladékszállítmányok tekintetében, és szükség esetén megfelelő javaslatokat kell előterjesztenie az ilyen helyzetek kezelésére.
(23) A tagállamokat fel kell kérni annak biztosítására, hogy - az 1998. június 25-i, a környezeti ügyekben az információhoz való hozzáférésről, a nyilvánosságnak a döntéshozatalban történő részvételéről és az igazságszolgáltatáshoz való jogról szóló UNECE egyezménynek (Aarhus Egyezmény) megfelelően - az illetékes hatóságok tegyék nyilvánosan hozzáférhetővé a szállításokról szóló bejelentésekre vonatkozó tájékoztatást, amennyiben ezek az információk nem bizalmasak a nemzeti vagy közösségi jogszabályok szerint.
(24) Rendelkezni kell arról, hogy ha a hulladékot az eredeti szándék szerint nem lehet feldolgozni, azt vissza kell vinni a küldő országba, vagy más módon hasznosítani vagy ártalmatlanítani kell.
(25) Azt is kötelezővé kell tenni, hogy illegális szállításért felelős személy vigye vissza az adott hulladékot, vagy annak hasznosítására vagy ártalmatlanítására alternatív lépéseket tegyen. Amennyiben ez a személy elmulasztaná ennek megtételét, akkor - illetékességüktől függően - a küldő vagy a célország illetékes hatóságainak maguknak kell beavatkozniuk.
(26) Az érintett országok környezetének védelme érdekében tisztázni kell annak a Bázeli Egyezménnyel összhangban megállapított tilalomnak a hatáskörét, amely bármilyen ártalmatlanításra szánt hulladék exportját megtiltja a Közösségből, kivéve ha az EFTA-országba (Európai Szabadkereskedelmi Társulás) irányul.
(27) Az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodás részes államai elfogadhatják a Közösségen belüli szállítmányokra kidolgozott ellenőrzési eljárásokat.
(28) Az érintett országok környezetének védelme érdekében szintén tisztázni kell annak a Bázeli Egyezménnyel összhangban megállapított tilalomnak a hatáskörét is, amely a hasznosításra szánt veszélyes hulladék exportját tiltja meg olyan országba, amelyre az OECD-határozat nem vonatkozik. Különösen azon hulladékok listáját szükséges világossá tenni, amelyekre e tilalom vonatkozik, és biztosítani kell, hogy az tartalmazza a bázeli egyezmény II. mellékletében felsorolt hulladékokat is, nevezetesen a háztartásokból összegyűjtött hulladékokat és a háztartási hulladékok égetéséből származó maradékanyagokat.
(29) A különleges rendelkezéseket fenn kell tartani azon nem veszélyes hulladék exportjának vonatkozásában, amelyek hasznosítására olyan országban kerül sor, amelyre az OECD-határozat nem alkalmazandó; egy későbbi időpontban rendelkezni kell e különleges rendelkezések egyszerűsítéséről.
(30) A Közösségbe ártalmatlanítás céljából irányuló behozatalt meg kell engedni, amennyiben az exportáló ország részes fele a bázeli egyezménynek. A Közösségbe hasznosítás céljából irányuló behozatalt meg kell engedni, amennyiben az exportáló országra alkalmazandó az OECD-határozat, vagy az adott ország részes fele a bázeli egyezménynek. Egyéb esetekben azonban a behozatal csak akkor megengedhető, ha az exportáló országot a közösségi jogalkotással összeegyeztethető, és a bázeli egyezmény 11. cikkével összhangban lévő két- vagy többoldalú megállapodás vagy egyezség köti, kivéve ha ez válsághelyzet, béketeremtés, békefenntartás vagy háború miatt nem lehetséges.
(31) Ezt a rendeletet a nemzetközi tengerjoggal összhangban kell alkalmazni.
(32) E rendelet tükrözi a hulladékok tengerentúli országokba és területekre történő exportjának és az onnan történő importjának szabályait, amelyeket az Európai Közösség és a tengerentúli országok és területek társulásáról szóló, 2001. november 27-i 2001/822/EK tanácsi határozat (13)(a továbbiakban: tengerentúli társulási határozat) állapít meg.
(33) A 2006/12/EK irányelvvel és egyéb, a hulladékról szóló közösségi jogalkotással összhangban meg kell tenni a szükséges lépéseket annak biztosítására, hogy a Közösségen belül szállított és a Közösségbe behozott hulladék kezelése a szállítás teljes ideje alatt - ideértve a hasznosítást vagy ártalmatlanítást a célországban - az emberi egészség veszélyeztetése és a környezetre ártalmas eljárások vagy módszerek alkalmazása nélkül történjen. A Közösségből származó, nem tiltott exportot illetően törekedni kell annak biztosítására, hogy a hulladék kezelése környezeti szempontból eredményes és hatékony módon történjen a szállítás teljes ideje alatt, ideértve a hasznosítást vagy ártalmatlanítást a célországban. A hulladékot fogadó létesítményt az emberi egészségre és a környezetvédelemre vonatkozó, a közösségi jogalkotásban meghatározott előírásokkal messzemenően azonos értékű szabványokkal összhangban kell üzemeltetni. Létre kell hozni a nem kötelező jellegű iránymutatások jegyzékét, amely útmutatásul szolgálhat a környezetvédelmi szempontból helyes kezeléshez.
(34) A tagállamok e rendelet végrehajtásáról tájékoztatják a Bizottságot a bázeli egyezmény Titkárságához benyújtott jelentések útján, valamint egy külön kérdőív alapján.
(35) Biztosítani kell a hajók szétszerelésének biztonságos és környezetvédelmi szempontból megfelelő irányítását az egészség és a környezet védelme érdekében. Továbbá meg kell jegyezni, hogy egy hajó hulladékká válhat a bázeli egyezmény 2. cikkében leírtak szerint, ugyanakkor más nemzetközi szabályok szerint hajónak tekinthető. Fontos emlékeztetni, hogy a munka folytatódik, a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO), a Nemzetközi Tengerészeti Szervezet (IMO) és a Bázeli Egyezmény Titkársága közötti együttműködést bevonva, globális szintű kötelező erejű követelmények kidolgozására, melyek hatékony és tényleges megoldást biztosítanak a hajószétszerelés problémájára.
(36) A hulladékszállítmányok ellenőrzésére vonatkozó hatékony nemzetközi együttműködés létfontosságú a veszélyes hulladék szállítása ellenőrzésének biztosításához. A Közösség és annak tagállamai, valamint a harmadik országok közötti információcsere, a felelősség megosztása és az együttműködésre való törekvés támogatandó a megfelelő hulladékkezelés biztosítása érdekében.
(37) A 2006/12/EK irányelv 18. cikkének (3) bekezdésében említett eljárással összhangban e rendelet bizonyos mellékleteit a Bizottságnak kell elfogadnia. Ugyanezt az eljárást kell alkalmazni a mellékletek módosítására is, amely a tudományos és technikai fejlődés miatt, illetve a vonatkozó közösségi jogszabályokban vagy az OECD-határozathoz vagy a bázeli egyezményhez kapcsolódó eseményekben, vagy egyéb kapcsolódó nemzetközi egyezményekben vagy megállapodásokban bekövetkezett változások miatt válik szükségessé.
(38) Az IC. mellékletben jelzett bejelentőlap és kísérődokumentum kitöltési útmutatójának elkészítése során a Bizottságnak - az OECD-határozat és a bázeli egyezmény figyelembevételével - meg kell határoznia többek között, hogy a bejelentőlap és a kísérődokumentum terjedelme lehetőség szerint két oldalon elférjen, és tartalmazza az IA. és IB. mellékletben lévő bejelentőlap és kísérődokumentum kitöltésének pontos időzítését, a II. melléklet figyelembevételével. Ezen túlmenően azokon a helyeken, ahol az OECD-határozat és a bázeli egyezmény terminológiája és követelményei eltérnek az e rendeletben használatosaktól, ezeket ki kell fejteni.
(39) Tekintettel azokra a hulladékkeverékekre, amelyeket a IIIA. mellékletbe kell felvenni, többek között az alábbi információt kell figyelembe venni: a hulladék tulajdonságai, mint például lehetséges veszélyes jellemzők, szennyező potenciál és a hulladék fizikai állapota; a kezelés szempontjai, mint például a technológiai kapacitás a hulladék hasznosítására, illetve a hasznosítás műveletéből adódó környezeti előnyök, ideértve annak vizsgálatát, hogy akadályba ütközik-e a hulladéknak a környezetvédelmi szempontból helyes kezelése. A Bizottságnak törekednie kell e melléklet minél teljesebb elkészítésére e rendelet hatálybalépése előtt, de azt legkésőbb hat hónappal a hatálybalépés időpontja után be kell fejeznie.
(40) A 2006/12/EK irányelv 18. cikkének (3) bekezdésében említett eljárás értelmében a Bizottságnak további intézkedéseket is el kell fogadnia e rendelet végrehajtásával kapcsolatosan. Ezeknek többek között magukban kell foglalniuk a pénzügyi garancia vagy azzal egyenértékű biztosítás kiszámításának módszerét, amelyet a Bizottságnak kell kidolgoznia lehetőleg e rendelet alkalmazásának időpontját megelőzően.
(41) Az e rendelet végrehajtásához szükséges intézkedéseket a Bizottságra ruházott végrehajtási hatáskörök gyakorlására vonatkozó eljárások megállapításáról szóló, 1999. június 28-i 1999/468/EK tanácsi határozattal (14) összhangban el kell fogadni.
(42) Mivel e rendelet célját - a környezet védelmének biztosítását a hulladék szállításakor - a tagállamok nem tudják kielégítően megvalósítani, és ezért az a rendelet hordereje és hatása miatt közösségi szinten jobban megvalósítható, a Közösség intézkedéseket fogadhat el a Szerződés 5. cikkében meghatározott szubszidiaritás elvének megfelelően. Az e cikkben meghatározott arányosság elvének megfelelően ez a rendelet nem lépi túl a cél eléréséhez szükséges mértéket,
ELFOGADTA EZT A RENDELETET:
I. CÍM
ALKALMAZÁSI KÖR ÉS FOGALOMMEGHATÁROZÁSOK
1. cikk
Alkalmazási kör
(1) E rendelet meghatározza a hulladékszállítással kapcsolatos eljárásokat és ellenőrzési rendszereket, a szállítás kiindulási pontjától, rendeltetési helyétől és útvonalától, a szállított hulladék típusától és a célállomáson a hulladék kezelésének típusától függően.
(2) Ezt a rendeletet az alábbi hulladékszállításokra kell alkalmazni:
a) a tagállamok közötti szállítás, amely Közösségen belül vagy harmadik országokon keresztül történik;
b) harmadik országokból a Közösségbe történő behozatal;
c) a Közösségből harmadik országokba történő kivitel;
d) valamely harmadik országból egy másikba, a Közösség területén történő átszállítás.
(3) Az alábbiak nem tartoznak e rendelet hatálya alá:
a) a hajók vagy tengeri fúrótornyok szokásos működése közben keletkező hulladékok partra történő kirakása, beleértve a szennyvizet és visszamaradt anyagokat is, amennyiben az ilyen hulladék az 1978-as jegyzőkönyvvel módosított 1973-as, a hajókról történő szennyezés megelőzéséről szóló nemzetközi egyezmény (Marpol 73/78), vagy más kötelező erejű nemzetközi megállapodás hatálya alá tartozik;
b) a járműveken, vonatokon, repülőgépek és hajók fedélzetén keletkező hulladék a hasznosítás, vagy ártalmatlanítás érdekében történő kirakásáig;
c) a radioaktív hulladékok tagállamok közötti szállításának, a Közösség területére történő be-, illetve az onnan történő kiszállításnak felügyeletéről és ellenőrzéséről szóló, 1992. február 3-i 92/3/Euratom tanácsi irányelv (15) 2. cikkének meghatározása szerinti radioaktív hulladékok szállítmányai;
d) azok a hulladékszállítások, amelyekre az 1774/2002/EK rendelet engedélyezésre vonatkozó követelményei vonatkoznak;
e) a 2006/12/EK irányelv 2. cikke (1) bekezdése b) pontjának ii., iv. és v. alpontjában említett hulladékok szállítása, ha azokra olyan más jogszabály vonatkozik, amely hasonló rendelkezéseket tartalmaz;
f) az Antarktisz-egyezmény környezetvédelmi jegyzőkönyve (1991) követelményei szerinti, a Közösség területére irányuló hulladékszállítmányok;
g) fegyveres erők vagy a segélyszervezetek által válsághelyzetben, béketeremtő vagy békefenntartó műveletek során termelt hulladéknak a Közösségbe történő behozatala, amennyiben a hulladékot az érintett fegyveres erők vagy a segélyszervezetek, vagy azok nevében eljárva, közvetlenül vagy közvetve szállítják a célországba. Ilyen esetekben az átszállítás és a Közösségben található célország valamennyi illetékes hatóságát előzetesen értesíteni kell a szállításról, illetve a célországról.
(4) Hulladékoknak az Antarktiszról a Közösségen kívüli államokba a Közösség területén történő átszállítására a 36. és 49. cikket kell alkalmazni.
(5) A kizárólag egy tagállamon belüli hulladékszállításra csak a 33. cikket kell alkalmazni.
2. cikk
Fogalommeghatározások
E rendelet alkalmazásában:
1. "hulladék": a 2006/12/EK irányelv 1. cikke (1) bekezdésének a) pontjában meghatározott hulladék;
2. "veszélyes hulladék": a veszélyes hulladékokról szóló, 1991. december 12-i 91/689/EGK tanácsi irányelv 1. cikkének (4) bekezdésében meghatározott hulladék (16);
3. "hulladékkeverék": két- vagy többfajta hulladék szándékos vagy véletlen összekeveréséből származó hulladék, amely a III., IIIB., IV. és IVA. mellékletben nem egy kód alá tartozik. Az olyan hulladékszállítmány, amely két- vagy többfajta hulladékból áll, de ahol az egyes hulladékfajták egymástól el vannak különítve, nem hulladékkeverék;
4. "ártalmatlanítás": a 2006/12/EK irányelv 1. cikke (1) bekezdésének e) pontja szerinti ártalmatlanítás;
5. "ártalmatlanítást megelőző műveletek": a 2006/12/EK irányelv IIA. mellékletében meghatározott D 13-D 15 jelű ártalmatlanítási műveletek;
6. "hasznosítás": a 2006/12/EK irányelv 1. cikke (1) bekezdésének f) pontja szerinti hasznosítás;
7. "hasznosítást megelőző műveletek": a 2006/12/EK irányelv IIB. mellékletében meghatározott R 12-R 13 jelű hasznosítási műveletek;
8. "környezetvédelmi szempontból megfelelő gazdálkodás": mindazon gyakorlati lépések összességének megtétele annak biztosítása érdekében, hogy a hulladékgazdálkodás oly módon valósuljon meg, amely óvja az emberi egészséget és a környezetet a hulladék által esetlegesen okozott káros hatásokkal szemben;
9. "termelő": akinek a tevékenysége során hulladék keletkezik ("eredeti termelő") és/vagy bárki, aki előkészítő feldolgozási folyamatot, keverést vagy egyéb olyan műveletet végez, ami ezen hulladék jellegében vagy összetételében változást eredményez ("új termelő") (a 2006/12/EK irányelv 1. cikke (1) bekezdésének b) pontja szerinti meghatározás alapján);
10. "birtokos": a hulladék termelője vagy az a természetes vagy jogi személy, akinek a hulladék a birtokában van (a 2006/12/EK irányelv 1. cikke (1) bekezdésének c) pontja szerinti meghatározás alapján);
11. "begyűjtő": aki a 2006/12/EK irányelv 1. cikke (1) bekezdésének g) pontja szerinti meghatározás szerinti hulladékgyűjtéssel foglalkozik;
12. "kereskedő" aki a vezető szerepet játssza a hulladék megvásárlásánál és azt követő eladásánál, ideértve azokat a kereskedőket is, akik nem lesznek fizikailag a hulladék birtokosai, a 2006/12/EK irányelv 12. cikke szerint;
13. "közvetítő": aki mások nevében intézi a hulladék hasznosítását vagy ártalmatlanítását, ideértve azokat az közvetítőket is, akik nem lesznek fizikailag a hulladék birtokosai, a 2006/12/EK irányelv 12. cikke szerint;
14. "címzett": az a személy vagy vállalkozás, akihez vagy amelyhez a hulladékot hasznosítás vagy ártalmatlanítás céljából elszállítják;
15. "bejelentő":
a) egy tagállamból származó szállítmány esetében, az az e tagállam joghatósága alá tartozó természetes vagy jogi személy, aki vagy amely a hulladékot elszállítani vagy elszállíttatni szándékozik, és akire vagy amelyre a bejelentési kötelezettség vonatkozik. A bejelentő az alábbi felsorolás sorrendje szerint kiválasztott személy vagy testület: Abban az esetben, ha a iv. vagy v. alpontban meghatározott bejelentő nem teljesíti a 22-25. cikkben megállapított visszavételi kötelezettségét, e visszavételi kötelezettség céljából a kereskedőt, vagy közvetítőt a nevében történő eljárásra felhatalmazó, az i., ii. és iii. pontokban meghatározott eredeti termelőt, új termelőt vagy engedéllyel rendelkező begyűjtőt kell megfelelően bejelentőnek tekinteni. A iv. vagy v. pontban meghatározott kereskedő, vagy közvetítő által bejelentett illegális szállítás esetén a kereskedőt, vagy közvetítőt felhatalmazó, az i., ii. és iii. pontban meghatározott személyt e rendelet alkalmazásában bejelentőnek kell tekinteni;
i. az eredeti termelő; vagy
ii. az az engedéllyel rendelkező új termelő, aki a szállítást megelőzően hajt végre műveleteket; vagy
iii. az az engedéllyel rendelkező begyűjtő, aki a különböző kismennyiségű, azonos típusú, változó forrásokból begyűjtött hulladékból összeállítja a szállítmányt, amelynek kiindulási pontja egy meghatározott bejelentett helyen van; vagy
iv. az a nyilvántartásba vett kereskedő, akit az i., ii. és iii. pontban meghatározott elsődleges/eredeti termelő, új termelő vagy engedéllyel rendelkező begyűjtő írásban meghatalmazott, hogy mint bejelentő járjon el a nevében;
v. az a nyilvántartásba vett közvetítő, akit az i., ii. és iii. pontban meghatározott eredeti termelő, új termelő vagy engedéllyel rendelkező begyűjtő írásban meghatalmazott, hogy mint bejelentő járjon el a nevében;
vi. amennyiben az i., ii., iii., iv., és adott esetben az v. pontban meghatározott személyek nem ismertek, vagy fizetésképtelenek, a birtokos.
b) nem tagországból származó hulladéknak a Közösség területére történő behozatala vagy tranzitja esetében a küldő ország joghatósága alá tartozó következő természetes vagy jogi személyek valamelyike, aki a hulladékot szállítani, illetve szállíttatni kívánja, vagy szállította, illetve szállíttatta:
i. a küldő ország törvényei által kijelölt személy; vagy ha ilyen kijelölésére nem került sor;
ii. a kivitel idején a hulladék birtokosa;
16. "bázeli egyezmény": a veszélyes hulladékok országhatárokat átlépő szállításának és ártalmatlanításának ellenőrzéséről szóló, 1989. március 22-i bázeli egyezmény;
17. "OECD-határozat": az OECD Tanácsának a hasznosításra szánt hulladék országhatárokat átlépő szállításának ellenőrzéséről szóló C(92)39 végleges határozatának felülvizsgálatáról szóló C(2001)107 végleges határozata.
18. "illetékes hatóság":
a) tagállam esetében, a tagállam által az 53. cikknek megfelelően kijelölt szerv; vagy
b) olyan nem tagállam esetében, amely a bázeli egyezményben részes fél, az ezen ország által az egyezmény alkalmazásában, annak 5. cikkével összhangban kijelölt illetékes hatóság; vagy
c) bármely, az a) és b) pont alá nem tartozó ország esetében az érintett ország vagy régió által kijelölt illetékes hatóság, vagy ha ilyen kijelölésére nem került sor, az országnak, vagy adott esetben a régiónak, az a szabályozó hatósága, amely joghatósággal rendelkezik az esettől függően a hasznosításra vagy ártalmatlanításra szánt, illetve a tranzit hulladékszállítások felett;
19. "a küldő ország illetékes hatósága": annak a területnek az illetékes hatósága, ahonnan a szállítmányt küldik, vagy küldeni kívánják;
20. "a célország illetékes hatósága": annak a területnek az illetékes hatósága, ahová a szállítmányt küldik, vagy küldeni kívánják, vagy ahol a hulladékot egy egyetlen ország nemzeti joghatósága alatt sem álló területen történő hasznosítás vagy ártalmatlanítás érdekében előzetesen felrakták;
21. "tranzitország illetékes hatósága": a küldő, illetve a célországtól eltérő ország illetékes hatósága, a célország illetékes hatósága, amelyen keresztül a szállítmányt átszállítják, vagy át kívánják szállítani;
22. "küldő ország": bármely ország, ahonnan hulladék elszállítását tervezik vagy végzik;
23. "célország": bármely ország, amelybe a hulladékok beszállítását tervezik vagy végzik hasznosítás vagy ártalmatlanítás céljából, vagy ahol a hulladékot egy egyetlen ország nemzeti joghatósága alatt sem álló területen történő hasznosítás vagy ártalmatlanítás céljából felrakták;
24. "tranzitország": bármely, a küldő államon vagy a rendeltetési államon kívüli állam, melynek területén keresztül hulladékok szállítását tervezik vagy végzik;
25. "egy ország nemzeti joghatósága alatt álló terület": bármely szárazföldi vagy tengeri területet, amelyen egy állam a nemzetközi joggal összhangban az emberi egészség vagy a környezet védelme tekintetében közigazgatási vagy szabályozási hatáskört gyakorol;
26. "tengerentúli országok és területek": a 2001/822/EK határozat IA. mellékletében felsorolt tengerentúli országok és területek;
27. "közösségi kiviteli vámhivatal": a Közösségi Vámkódex létrehozásáról szóló, 1992. október 12-i 2913/92/EGK tanácsi rendelet (17) 161. cikke (5) bekezdésének meghatározása szerinti vámhivatal;
28. "a Közösség területéről való kiléptetést végző vámhivatal": a Közösségi Vámkódex létrehozásáról szóló 2913/92/EGK tanácsi rendelet végrehajtására vonatkozó rendelkezések megállapításáról szóló, 1993. július 2-i 2454/93/EGK bizottsági rendelet (18) 793. cikke (2) bekezdésének meghatározása szerinti vámhivatal;
29. "a Közösség területére való beléptetést végző vámhivatal": a 2913/92/EGK rendelet 38. cikke (1) bekezdése szerinti vámhivatal, amelyekhez a hulladékot a Közösség vámterületére beléptetés céljából be kell szállítani;
30. "behozatal": a hulladék bármely módon történő belépése a Közösség területére, kivéve a Közösségen át történő tranzitját;
31. "kivitel": a hulladék bármely módon történő kilépése a Közösség területéről, kivéve a Közösségen át történő tranzitját;
32. "tranzit": a hulladéknak egy vagy több, a küldő és célországtól eltérő országon történő átszállítása vagy tervezett átszállítása;
33. "fuvarozás": a hulladék közúti, vasúti, légi, tengeri vagy belföldi folyami úton történő fuvarozása;
34. "szállítás": a hulladék hasznosítás vagy ártalmatlanítás céljából történő fuvarozása, amelyet az alábbi területekre terveznek, vagy azokon történik:
a) két ország között; vagy
b) egy ország és tengerentúli országok és területek, vagy más, az említett ország védelme alatt álló területek között; vagy
c) egy ország és egy olyan szárazföldi terület között, amely a nemzetközi jog alapján egyetlen országnak sem része; vagy
d) egy ország és az Antarktisz között; vagy
e) egy országból, bármely fent említett területen keresztül; vagy
f) egy országon belül, bármely fent említett területen keresztül, ha egy azonos országban kezdődik és végződik; vagy
g) egy ország joghatósága alatt sem álló földrajzi területről egy országba;
35. "illegális szállítás": az olyan hulladékszállítás, amelyet úgy bonyolítanak le, hogy:
a) nem jelentik be azt az e rendeletben előírt módon az összes érintett illetékes hatóságnak; vagy
b) az e rendeletben előírt módon az érintett illetékes hatóságok engedélye nélkül; vagy
c) az érintett illetékes hatóságok engedélyét hamisítással, megtévesztéssel vagy csalással szerzik meg; vagy
d) a bejelentőlapon vagy a kísérődokumentumban külön fel nem tüntetett módon történik; vagy
e) az közösségi vagy nemzetközi szabályokat sértő hasznosításhoz vagy ártalmatlanításhoz vezet; vagy
f) ellentétes a 34., 36., 39., 40., 41. és 43. cikkel; vagy
g) amely a 3. cikk (2) és (4) bekezdésében említett hulladékszállítással összefüggésben az alábbiak egyikéből ered:
i. a hulladékról kiderült, hogy a III, IIIA. vagy IIIB. mellékletben nem szerepel; vagy
ii. a 3. cikk (4) bekezdésének megsértése;
iii. a szállítás a VII. mellékletben szabályozott dokumentumban fel nem tüntetett módon történik.
II. CÍM
A KÖZÖSSÉGEN BELÜLI SZÁLLÍTÁSOK HARMADIK ÁLLAMON KERESZTÜL VAGY ANÉLKÜL
3. cikk
Általános eljárási keretek
(1) Az alábbi hulladékok szállítása az e cím rendelkezéseiben meghatározott előzetes írásos bejelentéshez és engedélyezéshez kötött:
a) ha ártalmatlanítási művelet elvégzése céljából történik:
minden hulladék;
b) ha hasznosítási művelet elvégzése céljából történik:
i. a IV. mellékletben felsorolt hulladékok, melyek magukban foglalják többek között a bázeli egyezmény II. és VIII. mellékletében felsorolt hulladékokat is;
ii. a IVA. mellékletben felsorolt hulladékok;
iii. azok a hulladékok, amelyeket a III., IIIB., IV. vagy IVA. mellékletben nem egy kód alá soroltak be;
iv. azok a hulladékkeverékek, amelyeket a III., IIIB., IV. vagy IVA. mellékletben nem egy kód alá soroltak be.
(2) Az alábbi hasznosításra szánt hulladékok szállítására a 18. cikkben meghatározott általános információs követelmények vonatkoznak, ha a szállított hulladék mennyisége meghaladja a 20 kg-ot:
a) a III. vagy IIIB. mellékletben felsorolt hulladék;
b) azok a hulladékkeverékek, amelyeket a III. mellékletben nem egy kód alá soroltak be, és két vagy több, a III. mellékletbe sorolt hulladék keverékei, feltéve hogy e keverékek összetétele nem akadályozza a környezetvédelmi szempontból megfelelő módon történő hasznosításukat, és feltéve hogy ezeket a keverékeket a IIIA. melléklet felsorolja, az 58. cikkel összhangban.
(3) A III. mellékletben felsorolt hulladékok esetében kivételes esetben a vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni, mintha azok a IV. mellékletben felsorolt hulladékok lennének, ha a 91/689/EGK irányelv III. mellékletében szereplő bármely veszélyes jellemzővel rendelkeznek. Ezeket az eseteket az 58. cikkel összhangban kell kezelni.
(4) A fizikai és vegyi tulajdonságaik megállapítása vagy hasznosításra vagy ártalmatlanításra való alkalmasságuk meghatározása érdekében kifejezetten laboratóriumi vizsgálatra szánt hulladékok szállítása nem esik az (1) bekezdésben meghatározott előzetes írásbeli bejelentési vagy engedélyezési eljárás alá, ezekre ehelyett a 18. cikk eljárási követelményeit kell alkalmazni. A laboratóriumi vizsgálatra szánt hulladéknak a mentesítés alá eső mennyiségét a vizsgálat megfelelő végrehajtásához ésszerűen szükséges minimális mennyiségben kell megállapítani minden egyes esetben, de ez nem lehet több 25 kg-nál.
(5) A háztartásokból összegyűjtött vegyes települési hulladékoknak (hulladékbejegyzés: 20 03 01) - ideértve az egyéb termelőktől származó ilyen hulladékokat is - a hasznosító vagy ártalmatlanító létesítménybe szállítására e rendelettel összhangban ugyanazok a rendelkezések vonatkoznak, mint az ártalmatlanításra szánt hulladékok szállítására.
1. FEJEZET
Az előzetes írásbeli bejelentés és engedélyezés
4. cikk
A bejelentés
Ha a bejelentő a 3. cikk (1) bekezdésének a) vagy b) pontjában említett módon kíván hulladékot szállítani, ezt előzetesen írásban bejelentést kell tennie a küldő ország illetékes hatósága részére, illetve azon keresztül, és általános bejelentés megtétele esetén meg kell felelnie a 13. cikkben foglaltakkal.
A bejelentés megtétele során az alábbi követelményeknek kell teljesülni:
1. A bejelentőlap és a kísérődokumentum: A bejelentés az alábbi okmányokkal történik: Bejelentéskor a bejelentőnek ki kell töltenie a bejelentőlapot, és, ahol szükséges, a kísérődokumentumot. Amennyiben a bejelentő nem az eredeti termelő a 2. cikk 15. pontja a) pontjának i. alpontja értelmében, a bejelentőnek gondoskodnia kell arról, hogy a termelő vagy a 2. cikk 15. pontja a) pontjának ii. vagy iii. alpontjában szereplő személyek egyike, ha ez megoldható, szintén aláírja az IA. melléklet szerinti bejelentőlapot. A bejelentőlap és a kísérődokumentum megjelentetéséről a küldő állam illetékes hatósága gondoskodik.
a) az IA. melléklet szerinti bejelentőlap; és
b) az IB. melléklet szerinti kísérődokumentum.
2. A bejelentőlapon és a dokumentumban szereplő információk és dokumentáció:
A bejelentő köteles a bejelentőlapon feltüntetni vagy ahhoz csatolni a II. melléklet 1. részében felsorolt információkat és dokumentumokat. A bejelentő a bejelentés idején lehetséges mértékben köteles a kísérődokumentumban feltüntetni vagy ahhoz csatolni a II. melléklet 2. részében felsorolt információkat és dokumentumokat.
A bejelentést akkor kell megfelelőnek tekinteni, ha a küldő ország illetékes hatósága meggyőződött arról, hogy a bejelentőlapot és a kísérődokumentumot az első albekezdésnek megfelelő módon töltötték ki.
3. Kiegészítő információk és dokumentáció:
Bármely érdekelt illetékes hatóság kérésére, a bejelentő köteles kiegészítő információkkal és dokumentációval is szolgálni. A kérhető kiegészítő információk és dokumentáció felsorolását a II. melléklet 3. része tartalmazza.
A bejelentést akkor kell megfelelőnek tekinteni, ha a célország illetékes hatósága meggyőződött arról, hogy a bejelentőlapot és a kísérődokumentumot kitöltötték, és a II. melléklet 1. és 2. részében felsorolt információkat és dokumentációt csatolták, továbbá e bekezdésnek megfelelően és a II. melléklet 3. részében felsorolt módon kért kiegészítő információt és dokumentációt átadták.
4. A bejelentő és a címzett közötti szerződés megkötése:
A bejelentő az 5. cikkben foglalt szerződést köti meg a címzettel a bejelentett hulladék hasznosítására vagy ártalmatlanítására.
A szerződés bizonyítékát vagy a létezését tanúsító nyilatkozatot az IA. melléklettel összhangban a bejelentéssel egyidejűleg át kell adni az érintett illetékes hatóságoknak. A bejelentő vagy a címzett köteles az érintett illetékes hatóságok kérésére a szerződés, vagy a bizonyíték másolatát átadni, az illetékes hatóságot kielégítő módon.
5. Pénzügyi garancia vagy ezzel egyenértékű biztosítás létesítése:
A 6. cikkben foglaltak szerint pénzügyi garanciát, vagy ezzel egyenértékű biztosítást kell nyújtani. A bejelentő köteles ilyen értelmű nyilatkozatot tenni az IA. melléklet szerinti bejelentőlap megfelelő részének kitöltésével.
A pénzügyi garanciát, vagy ezzel egyenértékű biztosítást (vagy, ha az illetékes hatóság ehhez hozzájárul, a garancia vagy biztosítás igazolását vagy a létezését tanúsító nyilatkozatot) a bejelentőlap részeként a bejelentéskor kell szolgáltatni, vagy ha az illetékes hatóság a nemzeti jogszabályoknak megfelelően hozzájárul, a szállítás megkezdése előtt.
6. A bejelentés tartalma: A bejelentés kiterjed a hulladéknak az eredeti küldési helyéről kezdődő szállítására, a hasznosításra és az ártalmatlanításra, beleértve az azokat megelőző műveleteket is. Ha egy, az első célországtól eltérő országban kerül sor utólagos megelőző műveletekre, a bejelentésben fel kell tüntetni a végleges kezelési műveletet és rendeltetési helyet, és a 15. cikk f) pontját kell rá alkalmazni. Minden bejelentés csak egy hulladékazonosító kódra vonatkozhat, kivéve az alábbi eseteket:
a) azok a hulladékok, amelyeket a III., IIIB., IV. vagy IVA. melléklet nem egy kód alá soroltak be. Ebben az esetben csak egy hulladékot szabad megjelölni;
b) azok a hulladékkeverékek, amelyeket a III., IIIB., IV. vagy IVA. melléklet nem egy kód alá soroltak be, kivéve ha a IIIA. mellékletben szerepelnek. Ebben az esetben, fontossági sorrendben fel kell tüntetni a hulladék minden egyes összetevőjének a kódját.
5. cikk
Szerződés
(1) Minden bejelentési kötelezettség alá eső hulladékszállítás esetén a bejelentő és a címzett köteles szerződést kötni a bejelentett hulladék hasznosítására vagy ártalmatlanítására.
(2) A szerződésnek a bejelentés időpontjában megkötöttnek és érvényesnek kell lennie, és a szállítás teljes tartamára kell szólnia, a 15. cikk e) pontjának, 16. cikk e) pontjának, vagy adott esetben a 15. cikk d) pontjának megfelelő igazolás kiadásáig.
(3) A szerződésben meg kell határozni az alábbi kötelezettségeket:
a) a 22. cikknek és a 24. cikk (2) bekezdésének megfelelően a bejelentőnek azon kötelezettsége, hogy visszavegye a hulladékot, ha a szállítást nem az eredeti szándéknak megfelelően, vagy illegális szállításként hajtják végre;
b) a 24. cikk (3) bekezdésének megfelelően a címzettnek azon kötelezettsége, hogy hasznosítsa vagy ártalmatlanítsa a hulladékot, ha a szállítást illegális szállításként hajtják végre;
c) a létesítménynek azon kötelezettsége, hogy a 16. cikk e) pontjának megfelelően igazolást adjon arról, hogy a hulladékot a bejelentésnek, és az abban megállapított feltételeknek, valamint e rendelet követelményeinek megfelelően hasznosították vagy ártalmatlanították.
(4) Ha a hulladékot a hasznosítást vagy ártalmatlanítást megelőző műveletre szánják, a szerződésnek a következő kiegészítő kötelezettségeket kell tartalmaznia:
a) a 15. cikk d) pontjának, és adott esetben a 15. cikk e) pontjának megfelelően a rendeltetési létesítménynek tanúsítani kell, hogy a hulladék hasznosítása vagy ártalmatlanítása a bejelentésnek, és az abban szereplő feltéte leknek, valamint e rendelet követelményeinek megfelelően megtörtént; és
b) adott esetben a címzettnek be kell jelenteni az eredeti küldő ország eredetileg illetékes hatóságánál a 15. cikk f) pontja ii. alpontjának megfelelően.
(5) Ha a hulladékot két, egyazon jogi személy ellenőrzése alatt álló létesítmény között szállítják, akkor ezt a szerződést helyettesítheti a szóban forgó jogi személy hulladék hasznosítására vagy ártalmatlanítására vállalkozó nyilatkozata.
6. cikk
Pénzügyi garancia
(1) Minden bejelentési kötelezettség alá tarozó hulladék szállítása pénzügyi garancia vagy ezzel egyenértékű biztosítás nyújtásához kötött, amelynek az alábbiakat kell fedeznie:
a) fuvarozási költségek;
b) a hasznosítás vagy ártalmatlanítás költségei, beleértve a szükséges előkezelési műveletek költségét is; és
c) 90 napos tárolás költsége.
(2) A pénzügyi garanciát vagy ezzel egyenértékű biztosítást az alábbiakkal kapcsolatosan felmerülő fedezésére szánják:
a) azokban az esetekben, amikor a szállítás, vagy a hasznosítás, vagy az ártalmatlanítás nem fejeződhet be az eredeti szándéknak megfelelően, a 22. cikkben említett módon; és
b) azokban az esetekben, amikor a szállítást, vagy hasznosítást, vagy az ártalmatlanítást illegálisan hajtják végre, a 24. cikkben említett módon.
(3) A pénzügyi garanciát vagy ezzel egyenértékű biztosítást a bejelentőnek vagy egy, a nevében eljáró természetes vagy jogi személynek kell nyújtania, és a bejelentés időpontjában érvényes, vagy ha a pénzügyi garanciát vagy ezzel egyenértékű biztosítást engedélyező illetékes hatóság engedélyezi, legkésőbb a szállítás megkezdésekor, és a bejelentett szállítmányra kell alkalmazni, legkésőbb a szállítás megkezdésekor.
(4) A pénzügyi garanciát vagy ezzel egyenértékű biztosítást a küldő ország illetékes hatósága hagyja jóvá a forma, a szöveg és a fedezet tekintetében.
Mindazonáltal, a Közösségbe történő behozatal esetén, a közösségi célország illetékes hatósága felülvizsgálja a fedezet összegét, és, szükség esetén, kiegészítő pénzügyi garanciát vagy ezzel egyenértékű biztosítást hagy jóvá.
(5) A pénzügyi garanciának vagy ezzel egyenértékű biztosításnak érvényesnek kell lennie, és fedezetet kell nyújtania a bejelentett szállításra és a bejelentett hulladék hasznosításának vagy ártalmatlanításának befejezésére.
A pénzügyi garanciát vagy ezzel egyenértékű biztosítást fel kell szabadítani, ha az érintett illetékes hatóság megkapta a 16. cikk e) pontjában, vagy adott esetben, hasznosítást vagy ártalmatlanítást megelőző művelet vonatkozásában a 15. cikk e) pontjában említett tanúsítványt.
(6) Az (5) bekezdés rendelkezéseitől eltérve, ha a szállítás hasznosítást vagy ártalmatlanítást megelőző műveletek elvégzése érdekében történik, és a célországban további hasznosítási vagy ártalmatlanítási műveletet hajtanak végre, a pénzügyi garanciát vagy ezzel egyenértékű biztosítást meg lehet szüntetni, amikor a hulladék elhagyja az előkezelő létesítményt, és az érintett illetékes hatóság megkapta a 15. cikk d) pontjában említett tanúsítványt. Ebben az esetben, a hasznosító és ártalmatlanító létesítményig történő továbbszállítás fedezetére új pénzügyi garanciát vagy ezzel egyenértékű biztosítást kell nyújtani, kivéve ha a célország illetékes hatósága meggyőződött arról, hogy ilyen pénzügyi garanciára vagy ezzel egyenértékű biztosításra nincs szükség. Ilyen körülmények között, az a célország illetékes hatósága felel azokért a kötelezettségekért, amelyek illegális szállítás esetén, vagy akkor terhelik, ha a hulladékot azért kell visszavenni, mert a szállításra, a hasznosításra, vagy az ártalmatlanításra nem kerülhet sor az eredeti szándéknak megfelelően.
(7) Az a Közösségen belüli illetékes hatóság, amelyik a pénzügyi garanciát vagy ezzel egyenértékű biztosítást jóváhagyta, rendelkezik felette, és felhasználhatja az összeget a 23. és 25. cikkben foglalt kötelezettségek teljesítésére történő kifizetésekre, beleértve a más hatóságok céljaira történő kifizetéseket is.
(8) A 13. cikk szerinti általános bejelentés esetén az általános bejelentés egészére történő fedezet nyújtása helyett az általános bejelentés részeire fedezetet nyújtó pénzügyi garancia vagy ezzel egyenértékű biztosítás is nyújtható. Ilyen esetekben a pénzügyi garanciát vagy az ezzel egyenértékű biztosítást a legkésőbb az általuk fedezett bejelentett szállítás kezdetekor kell alkalmazni a szállítmányra.
A pénzügyi garanciát vagy ezzel egyenértékű biztosítást fel kell szabadítani, ha az érintett illetékes hatóság megkapta a 16. cikk e) pontjában, illetve az ideiglenes hasznosítási és ártalmatlanítási műveletek tekintetében adott esetben a 15. cikk e) pontjában említett tanúsítványt. A (6) bekezdés értelemszerűen alkalmazandó.
(9) A tagállamok tájékoztatják a Bizottságot az e cikknek megfelelően elfogadott nemzeti jogszabályi rendelkezésekről.
7. cikk
A bejelentésnek a küldő ország illetékes hatósága általi továbbítása
(1) A 4. cikk 2. pontjának második albekezdésében szereplő, az előírásoknak megfelelően megtett bejelentés kézhezvételekor a küldő ország illetékes hatósága a bejelentés egy példányát magánál tartja, és továbbítja a bejelentést a célország illetékes hatóságának, egyidejűleg másolatokat is küldve a tranzitország illetékes hatósága részére, és tájékoztatja a bejelentőt a továbbításról. Ezt a bejelentés kézhezvételét követő három munkanapon belül kell megtenni.
(2) Ha a bejelentést nem az előírásoknak megfelelően tették meg, a küldő ország illetékes hatósága a 4. cikk 2. pontjának második albekezdésével összhangban információt és dokumentációt kér a bejelentőtől.
Ezt a bejelentés kézhezvételét követő három munkanapon belül kell megtenni.
Ilyen esetekben a küldő ország illetékes hatóságának a kért információ és/vagy dokumentáció kézhezvételét követően három munkanap áll a rendelkezésére az (1) bekezdésben foglaltak teljesítésére.
(3) A 4. cikk 2. pontjának második albekezdése szerinti előírásoknak megfelelően megtett bejelentést követően a küldő ország illetékes hatósága három munkanapon belül dönthet úgy is, hogy nem foglalkozik a bejelentéssel, ha a 11. és 12. cikknek megfelelően kifogásai vannak a szállítással szemben.
A döntéséről és ezekről a kifogásokról haladéktalanul tájékoztatja a bejelentőt.
(4) Ha a küldő ország illetékes hatósága a bejelentés kézhezvételét követő 30 napon belül nem továbbította a bejelentést az (1) bekezdésnek megfelelően, a bejelentő kérésére a hatóság indokolni köteles eljárását. Ez a rendelkezés nem alkalmazandó arra az esetre, amikor a (2) bekezdésben említett információkérésnek nem tettek eleget.
8. cikk
Az érintett illetékes hatóságok általi információ- és dokumentációkérés és a célország illetékes hatósága általi visszaigazolás
(1) A bejelentésnek a küldő ország illetékes hatósága általi továbbítását követően, ha bármely érintett illetékes hatóság a 4. cikk 3. pontjának második albekezdésében említett módon úgy ítéli meg, hogy kiegészítő információra és dokumentációra van szükség, a bejelentőt felszólítják az ilyen információ és dokumentáció szolgáltatására, és a kérésről értesítik a többi illetékes hatóságot. Ezt a bejelentés kézhezvételét követő három munkanapon belül kell megtenni. Ilyen esetekben az érintett illetékes hatóságnak a kért információ és dokumentáció kézhezvételét követően három munkanap áll a rendelkezésére a célország illetékes hatóságának értesítésére.
(2) Amennyiben az a célország illetékes hatósága úgy ítéli meg, hogy a bejelentést megfelelő módon töltötték ki a 4. cikk 3. pontjának második albekezdése szerint, visszaigazolást küld a bejelentőnek és másolatot az érintett illetékes hatóságoknak. Ezt a megfelelően kitöltött bejelentés kézhezvételét követő három munkanapon belül kell megtenni.
(3) Ha a célország illetékes hatósága a bejelentés kézhezvételét követő 30 napon belül nem igazolta vissza a (2) bekezdésnek megfelelően a bejelentést, a bejelentő kérésére a hatóság indokolni köteles eljárását.
9. cikk
A célország, a küldő ország és a tranzitország illetékes hatóságának engedélye és a szállítási, hasznosítási vagy ártalmatlanítási határidők
(1) A célország, a küldő ország és a tranzitország illetékes hatóságának a célország illetékes hatóságának a 8. cikknek megfelelő visszaigazolása megküldésétől számítva 30 nap áll a rendelkezésére, hogy a bejelentett szállítás tekintetében megtegye valamely alábbi tartalmú, megfelelően indokolt írásos határozatot:
a) feltétel nélküli engedély;
b) a 10. cikknek megfelelő, feltételekhez kötött engedély; vagy
c) a 11. és 12. cikknek megfelelő kifogások emelése.
Hallgatólagos engedélyt lehet feltételezni az illetékes tranzithatóság részéről, ha az említett 30 napos határidőn belül nem nyújt be kifogást.
(2) A célország, a küldő ország és adott esetben a tranzitország illetékes hatósága az (1) bekezdésben említett 30 napos határidőn belül írásban továbbítja a határozatát és annak indokolását a bejelentőnek, és azok másolatait a többi érintett illetékes hatóságnak.
(3) A célország, a küldő ország és adott esetben a tranzitország illetékes hatósága a bejelentőlap vagy annak másolatainak lebélyegzésével, aláírásával és keltezésével adja meg az írásbeli engedélyét.
(4) A tervezett szállítás írásbeli engedélye a kibocsátását követő egy naptári évvel, vagy a bejelentőlapon szereplő későbbi időpontban jár le. Mindazonáltal, ez nem vonatkozik arra az esetre, ha az érintett illetékes hatóságok ennél rövidebb érvényességi időtartamot jelölnek meg.
(5) A tervezett szállítás hallgatólagos engedélye az (1) bekezdésben említett 30 napos határidőt követő egy naptári év elteltével jár le.
(6) A tervezett szállítás csak a 16. cikk a) és b) pontjában foglalt követelmények teljesítése után kezdhető meg és folytatható le, és csak valamennyi illetékes hatóság írásos vagy hallgatólagos engedélyének érvényességi határidején belül.
(7) A tervezett szállítmány hasznosítását vagy ártalmatlanítását legkésőbb egy évvel azután be kell fejezni, hogy a hulladék a létesítménybe megérkezett, amennyiben az érintett illetékes hatóságok rövidebb határidőt nem jelölnek meg.
(8) Az illetékes hatóságok visszavonják az engedélyt, amennyiben a tudomásukra jut, hogy:
a) a hulladék összetétele nem azonos azzal, amit bejelentettek; vagy
b) a szállításra előírt feltételeket nem tartották be; vagy
c) a hulladékot nem a műveletet végrehajtó létesítményre szóló engedéllyel megegyező módon hasznosították vagy ártalmatlanították; vagy
d) a hulladék szállítására, hasznosítására vagy ártalmatlanítására nem a bejelentőlapon és a kísérődokumentumban szereplő, vagy azokhoz csatolt információnak megfelelően kerül vagy került sor.
(9) Az engedély visszavonását hivatalos értesítés formájában kell a bejelentő tudomására hozni, egyidejűleg másolat küldésével a többi érintett illetékes hatóságnak és a címzettnek.
10. cikk
A szállítás feltételei
(1) A célország, a küldő ország és a tranzitország illetékes hatósága a 8. cikkel összhangban kiadott visszaigazolása elküldésének időpontját követő 30 napon belül, megállapíthatja a bejelentett szállításra vonatkozó engedély feltételeit. Az ilyen feltételek a 11. vagy 12. cikkben meghatározott egy vagy több indokon alapulhatnak.
(2) A célország, a küldő ország és a tranzitország illetékes hatósága az (1) bekezdésben említett 30 napos határidőn belül megállapíthatja a hulladéknak a joghatóságuk alá tartozó területen történő szállításának feltételeit is. Az ilyen szállítási feltételek nem lehetnek szigorúbbak, mint a teljes mértékben a saját joghatóságukon belül megvalósuló, hasonló jellegű szállítmányok esetében, és kellően figyelembe kell venniük a meglévő megállapodásokat, különösen a tárgyra vonatkozó nemzetközi megállapodásokat.
(3) A célország, a küldő ország és a tranzitország illetékes hatósága az (1) bekezdésben említett 30 napos határidőn belül feltételként megállapíthatja azt is, hogy a engedélyt visszavontnak kell tekinteni, ha a pénzügyi garancia vagy ezzel egyenértékű biztosítás legkésőbb a bejelentett szállítás megkezdésekor a 6. cikk (3) bekezdésében meghatározott követelményeknek megfelelően nem alkalmazhatók.
(4) A feltételeket a feltételeket megállapító illetékes hatóság írásban köteles közölni a bejelentővel, egyidőben másolatot küldve az érintett illetékes hatóságok részére is.
A feltételeket az érintett illetékes hatóság köteles a bejelentőlapon feltüntetni, vagy ahhoz csatolni.
5. A célország illetékes hatósága - az (1) bekezdésben említett 30 napos határidőn belül - feltételt szabhat arra, hogy a fogadó létesítmény rendszeres nyilvántartást vezessen a bejövő, kimenő hulladékokról és/vagy azok egyenlegéről, valamint a kapcsolódó hasznosítási vagy ártalmatlanítási műveletekről, a bejelentés tartalmának megfelelően, annak érvényességi idejére. Ezeket a nyilvántartásokat a létesítményért jogilag felelős személynek kell aláírni, és a célország illetékes hatóságának megküldeni, a bejelentett hasznosítási vagy ártalmatlanítási művelet befejezését követő egy hónapon belül.
11. cikk
Az ártalmatlanításra szánt hulladék szállításával szembeni kifogás
(1) Ha bejelentés érkezett egy tervezett ártalmatlanításra szánt hulladékszállítmányról, a célország és a küldő ország illetékes hatóságai, a 8. cikkel összhangban kiadott visszaigazolás elküldésének időpontját követő 30 napon belül, az alábbi indokok közül egy vagy több alapján, a Szerződéssel összhangban kifogást emelhet:
a) a tervezett szállítás vagy ártalmatlanítás nem lenne összhangban a 2006/12/EK irányelvben foglalt, Közösségi és nemzeti szinten végrehajtandó közelség elvével, a hasznosítás elsőbbségével és az önellátás elvével, amelyek alapján a hulladékszállítás általában és részlegesen is megtiltható, vagy szisztematikusan kifogás emelhető ellene; vagy
b) a tervezett szállítás vagy ártalmatlanítás nem lenne összhangban a környezetvédelemre, közrendre, közbiztonságra vagy egészségvédelemre vonatkozó nemzeti jogszabályokkal a kifogással élő országban véghezvitt cselekményekkel kapcsolatban; vagy
c) a bejelentőt vagy a címzettet már korábban elítélték illegális hulladékszállítás vagy más, környezetvédelemmel kapcsolatos jogellenes cselekmény miatt. Ebben az esetben a küldő ország és a célország illetékes hatóságai a nemzeti jogszabályokkal összhangban elutasíthatnak minden, az érintett személlyel kapcsolatos szállítást; vagy
d) a bejelentő vagy a létesítmény korábbi szállítások során ismételten megszegte a 15. és 16. cikk rendelkezéseit; vagy
e) a tagállam élni kíván a bázeli egyezmény 4. cikk (1) bekezdése szerinti azon jogával, hogy megtiltja a veszélyes, vagy az Egyezmény II. mellékletében felsorolt egyéb hulladék behozatalát; vagy
f) a tervezett szállítás vagy ártalmatlanítás ellentétben áll az érintett tagállam(ok), illetve a Közösség által megkötött nemzetközi egyezményekből eredő kötelezettségekkel; vagy
g) a tervezett szállítás vagy ártalmatlanítás nincs összhangban a 2006/12/EK irányelvvel és különösen annak 5. és 7. cikkével földrajzi körülmények és annak figyelembevételekor, hogy bizonyos hulladékfajtákhoz különleges berendezésekre van szükség:
i. annak érdekében, hogy közösségi és nemzeti szinten is teljesüljön az önellátás elve;
ii. olyan esetekben, amikor a létesítménynek egy közelebbi forrásból származó hulladékot kell ártalmatlanítania, és az illetékes hatóság elsőbbséget ad az ilyen hulladéknak; vagy
iii. annak biztosítására, hogy a szállítmányok összhangban legyenek a hulladékgazdálkodási tervekkel; vagy
h) a hulladékot olyan létesítményben fogják kezelni, amely 96/61/EK irányelv hatálya alá tartozik, de nem alkalmazza a létesítmény engedélyének megfelelően az említett irányelv 9. cikke (4) bekezdésében meghatározott elérhető legjobb technikákat; vagy
i) a hulladék magánháztartásokból begyűjtött, vegyes települési hulladék (hulladékbejegyzés: 20 03 01); vagy
j) az érintett hulladékot nem a közösségi jogban megállapított ártalmatlanítási műveletekre vonatkozó jogilag kötelező erejű környezetvédelmi szabványai betartásával kezelnék (azokban az esetekben is, ha ideiglenes eltéréseket engedélyeztek).
(2) A tranzit szerinti illetékes hatóság(ok) az (1) bekezdésben említett 30 napos határidőn belül indokolt kifogást emelhetnek az (1) bekezdés b), c), d) és f) pontja alapján.
(3) Amennyiben a küldő tagállamban évente olyan kis mennyiségben állítanak elő veszélyes hulladékot, hogy új különleges ártalmatlanító berendezéseknek abban az országban való üzembe helyezése gazdaságtalan lenne, az (1) bekezdés a) pontját nem kell alkalmazni.
A célország illetékes hatósága együttműködik a küldő ország illetékes hatóságával, ha az úgy ítéli meg, hogy ezt a bekezdést, és nem az (1) bekezdés a) pontját kell alkalmazni, a kérdés kétoldalú megoldása érdekében.
Ha nem tudnak kielégítő megoldást találni, az ügyet bármely tagállam a Bizottság elé viheti. A Bizottság ezt követően határoz a kérdésben a 2006/12/EK irányelv 18. cikkének (3) bekezdésében foglalt eljárással összhangban.
(4) Ha az (1) bekezdésében említett 30 napos határidőn belül az illetékes hatóságok meggyőződtek arról, hogy a kifogással érintett problémákat megoldották, haladéktalanul írásban értesítik a bejelentőt, egyidőben másolatot küldve a címzettnek és a többi érintett illetékes hatóságnak.
(5) Ha a kifogással érintett problémákat az (1) bekezdésében említett 30 napos határidőn belül nem oldották meg, a bejelentés érvényét veszti. Amennyiben a bejelentő továbbra is végre kívánja hajtani a szállítást, új bejelentést kell benyújtania, kivéve ha az összes érintett illetékes hatóság és a bejelentő ettől eltérően meg tud állapodni.
(6) A tagállamok által az (1) bekezdés a) pontjával összhangban hozott intézkedésekről, amelyek alapján a hulladékszállítás általában és részlegesen is megtiltható, vagy szisztematikusan kifogás emelhető, vagy az (1) bekezdés e) pontjával összhangban hozott intézkedésekről haladéktalanul értesíteni kell a Bizottságot, amely tájékoztatja a többi tagállamot.
12. cikk
A hasznosításra szánt hulladék szállításával szembeni kifogás
(1) Ha bejelentés érkezett egy tervezett hasznosításra szánt hulladékszállítmányról, a célország és a küldő ország illetékes hatóságai, a 8. cikkel összhangban kiadott visszaigazolás elküldésének időpontját követő 30 napon belül, az alábbi indokok közül egy vagy több alapján, a Szerződéssel összhangban kifogást emelhet:
a) a tervezett szállítás vagy hasznosítás nem lenne összhangban a 2006/12/EK irányelvvel és különösen annak 3., 4., 7. és 10. cikkével; vagy
b) a tervezett szállítás vagy hasznosítás nem lenne összhangban a környezetvédelemre, közrendre, közbiztonságra vagy egészségvédelemre vonatkozó nemzeti jogszabályokkal a kifogással élő országban véghezvitt cselekményekkel kapcsolatban; vagy
c) a tervezett szállítás vagy hasznosítás nem lenne összhangban a küldő ország hulladékhasznosításra vonatkozó nemzeti jogszabályaival, ideértve azt az esetet is, amikor a tervezett szállítmányt olyan létesítményben kívánják hasznosítani, amely az adott hulladékra alacsonyabb kezelési szabványokkal rendelkezik, mint a küldő ország létesítményei, a belső piac megfelelő működésének biztosítása mellett; Ez nem alkalmazható, ha:
i. létezik közösségi jogszabály, különösen a hulladékra vonatkozóan, és ha a közösségi jogszabályt átültető nemzeti jogszabály által előírt követelmények legalább olyan szigorúak, mint a közösségi jogszabályban megállapított követelmények;
ii. a célországban a hasznosítási művelet olyan feltételek mellett megy végbe, melyek nagymértékben egyenértékűek a küldő ország nemzeti jogszabályaiban előírtakkal;
iii. a küldő országnak az i. pont alá tartozóktól eltérő nemzeti jogszabályait, nem jelentették be a műszaki szabványok és szabályok terén történő információszolgáltatási eljárás megállapításáról és az információs társadalom szolgáltatásainak szabályairól szóló, 1998. június 22-i 98/34/EK irányelvvel (19) összhangban, ahol ezt az említett irányelv megköveteli; vagy
d) a bejelentőt vagy a címzettet már korábban elítélték illegális hulladékszállítás vagy más, környezetvédelemmel kapcsolatos jogellenes cselekmény miatt. Ebben az esetben a küldő ország és a célország illetékes hatóságai a nemzeti jogszabályokkal összhangban elutasíthatnak minden, az érintett személlyel kapcsolatos szállítást; vagy
e) a bejelentő vagy a létesítmény korábbi szállítások során ismételten megszegte a 15. és 16. cikk rendelkezéseit;
f) a tervezett szállítás vagy hasznosítás ellentétben áll az érintett tagállam vagy tagállamok által megkötött nemzetközi egyezményekből eredő kötelezettségekkel; vagy
g) a hasznosítható és a nem hasznosítható hulladék aránya, a véglegesen hasznosítható anyagok becsült értéke vagy a hasznosítás költsége és a nem hasznosítható hányad ártalmatlanításának a költsége gazdasági és/vagy környezetvédelmi szempontokra tekintettel nem indokolja a hasznosítást; vagy
h) a szállított hulladékot ártalmatlanításra és nem a hasznosításra szánták; vagy
i) a hulladékot olyan létesítményben fogják kezelni, amely a 96/61/EK irányelv hatálya alá tartozik, de nem alkalmazza a létesítmény engedélyének megfelelően az említett irányelv 9. cikke (4) bekezdésében meghatározott elérhető legjobb technikákat; vagy
j) az érintett hulladékot nem a közösségi jogban megállapított hasznosítási műveletekre vonatkozó jogilag kötelező erejű környezetvédelmi szabványai vagy jogilag kötelező ártalmatlanítási vagy újrafeldolgozási követelmények betartásával kezelnék (azokban az esetekben is, ha ideiglenes eltéréseket engedélyeztek); vagy
k) az érintett hulladékot nem a 2006/12/EK irányelv 7. cikke alapján kidolgozott hulladékgazdálkodási tervnek megfelelően kezelnék, a közösségi jog által megállapított jogilag kötelező ártalmatlanítási vagy újrafeldolgozási követelmények végrehajtásának biztosítása érdekében.
(2) A tranzitország illetékes hatósága(i) az (1) bekezdésben említett 30 napos határidőn belül, kizárólag az (1) bekezdés b), d), e) és f) pontja alapján, indokolt kifogást terjeszthetnek elő.
(3) Ha az (1) bekezdésben említett 30 napos határidőn belül az illetékes hatóságok meggyőződtek arról, hogy a kifogással érintett problémákat megoldották, haladéktalanul írásban értesítik a bejelentőt, egyidőben másolatot küldve a címzettnek és a többi érintett illetékes hatóságnak.
(4) Ha a kifogással érintett problémákat az (1) bekezdésben említett 30 napos határidőn belül nem oldották meg, a bejelentés érvényét veszti. Amennyiben a bejelentő továbbra is végre kívánja hajtani a szállítást, új bejelentést kell benyújtania, kivéve ha az összes érintett illetékes hatóság és a bejelentő ettől eltérően meg tud állapodni.
(5) Az illetékes hatóságok által az (1) bekezdés c) pontjával összhangban előterjesztett kifogásokról a tagállamok az 51. cikkel összhangban jelentést tesznek a Bizottságnak.
(6) A küldő tagállam tájékoztatja a Bizottságot és a többi tagállamot azokról a nemzeti törvényekről és jogszabályokról, amelyekre hivatkozva és az (1) bekezdés c) pontja alapján az illetékes hatóságok a kifogást emelték, és közli, hogy mely hulladékra vagy hulladékhasznosítási műveletre nézve vonatkoznak, mielőtt ezen jogszabályok alapján indokolt kifogást tennének.
13. cikk
Az általános bejelentés
(1) A bejelentő általános bejelentést is benyújthat több szállítmányra vonatkozóan, ha minden egyes szállítmányban:
a) a hulladék lényegében hasonló fizikai vagy kémiai jellemzőkkel rendelkezik; és
b) a hulladékot ugyanannak a címzettnek és ugyanabba a létesítménybe szállítják; és
c) a bejelentőlapban feltüntetett szállítási útvonal azonos.
(2) Ha előre nem látható körülmények következtében nem lehet ugyanazon az útvonalon szállítani, a bejelentő, amint lehet, köteles erről értesíteni az érintett illetékes hatóságokat, és, amennyiben lehetséges, még a szállítás megkezdése előtt, ha már ismeretes a módosítás szükségessége.
Amennyiben az útvonal-módosítás a szállítás megkezdése előtt tudott, és az általános bejelentés által érintettektől eltérő hatóságokat is érint, az általános bejelentés nem használható fel, és új bejelentést kell benyújtani.
(3) Az érintett illetékes hatóságok az általános bejelentés alkalmazásához való hozzájárulásukat pótlólagos információ és dokumentáció benyújtásától tehetik függővé, a 4. cikk 2. és 3. pontjának második albekezdésével összhangban.
14. cikk
Előzetesen jóváhagyott hasznosító létesítmények
(1) A célországnak az egyes hasznosító létesítmények feletti hatáskörrel rendelkező illetékes hatóságai előzetes engedély kibocsátásáról dönthetnek ezekre a létesítményekre vonatkozóan.
Az ilyen határozat hatályát egy meghatározott időszakra kell korlátozni, és az bármikor visszavonható.
(2) A 13. cikkel összhangban benyújtott általános bejelentés esetében a célország illetékes hatósága a többi érintett illetékes hatósággal egyetértésben az engedély érvényességének a 9. cikk (4) és (5) bekezdése szerinti időtartamát kiterjesztheti három évre.
(3) Azok az illetékes hatóságok, melyek egy létesítményre az (1) és (2) bekezdéssel összhangban előzetes engedélyt adnak, kötelesek tájékoztatni a Bizottságot, és adott esetben az OECD Titkárságot az alábbiakról:
a) a hasznosító létesítmény neve, azonosító száma és címe;
b) az alkalmazott technológiák leírása, beleértve azok R-kódját/kódjait;
c) a IV. és IVA. mellékletben felsorolt hulladékok, vagy a határozat által érintett hulladékok ;
d) az előzetes engedéllyel érintett teljes mennyiség;
e) az érvényességi időszak;
f) az előzetes engedéllyel kapcsolatos bármely változás;
g) a bejelentett információval kapcsolatos bármely módosítás; és
h) az engedély visszavonása.
Erre a célra a VI. mellékletben szereplő formanyomtatványt kell alkalmazni.
(4) A 9., 10. és 12. cikktől eltérve az érintett illetékes hatóságoknak a 9. cikkel összhangban megadott engedélyre, a 10. cikkel összhangban történő feltételek kikötésére vagy a 12. cikkel összhangban történő kifogás emelésére a visszaigazolásnak a célország illetékes hatósága általi 8. cikk szerinti elküldésének időpontjától számítva 7 munkanap áll rendelkezésükre.
(5) A (4) bekezdéstől függetlenül a küldő ország illetékes hatósága dönthet úgy is, hogy további információk vagy dokumentációk beszerzése érdekében több időre van szükség.
Ilyen esetekben az illetékes hatóság köteles 7 munkanapon belül írásban tájékoztatni a bejelentőt, erről másolatot küldve a többi érintett illetékes hatóságnak.
A szükséges idő nem haladhatja meg a célország illetékes hatósága 8. cikkel összhangban kiadott visszaigazolása elküldésének időpontját követő 30 napot.
15. cikk
A hasznosítást és ártalmatlanítást megelőző műveletekre vonatkozó rendelkezések
A hasznosítást vagy ártalmatlanítást megelőző műveletre szánt hulladékok szállítására az alábbi rendelkezéseket kell alkalmazni:
a) Hasznosítást vagy ártalmatlanítást megelőző műveletre szánt hulladék szállítása esetén a bejelentőlapon a kezdeti hasznosítást vagy ártalmatlanítást megelőző műveleten kívül fel kell tüntetni azokat a létesítményeket is, ahol a hasznosítást vagy ártalmatlanítást, illetve az azokat megelőző műveleteket tervezik.
b) A küldő ország és a célország illetékes hatóságai csak abban az esetben hagyhatják jóvá a hasznosítást vagy ártalmatlanítást megelőző műveletre szánt hulladékszállítmányt, ha nem áll fenn a 11. vagy a 12. cikkel összhangban kifogásra ok a hulladéknak a hasznosítást vagy ártalmatlanítást, illetve az azokat megelőző műveletet végző létesítménybe történő szállításával szemben.
c) A hulladéknak a hasznosítást vagy ártalmatlanítást, illetve az azokat megelőző műveletet végző létesítménybe történő megérkezését követő három napon belül az érintett létesítmény köteles írásban megerősíteni a hulladék megérkezését.
A megerősítést fel kell tüntetni a kísérődokumentumban, vagy ahhoz csatolni kell. Az említett létesítmény megküldi a megerősítését tartalmazó kísérődokumentum aláírt példányát a bejelentőnek és az összes érintett illetékes hatóságnak.
d) A műveletet végző létesítmény mihamarabb, de a hasznosítást vagy ártalmatlanítást megelőző művelet befejezését követően legkésőbb 30 nappal, és legkésőbb egy naptári éven belül, illetve a 9. cikk (7) bekezdésével összhangban rövidebb időn belül, a hulladék megérkezését követően köteles felelőssége mellett igazolni a hasznosítást vagy ártalmatlanítást megelőző művelet végrehajtását.
Az igazolást a kísérődokumentumnak kell tartalmaznia, vagy ahhoz kell csatolni.
Az említett létesítmény megküldi az igazolását tartalmazó kísérődokumentum aláírt példányát a bejelentőnek és az összes érintett illetékes hatóságnak.
e) Amennyiben egy hasznosítást vagy ártalmatlanítást megelőző műveletet végző hasznosító vagy ártalmatlanító létesítmény a hulladékot további hasznosítás vagy ártalmatlanítás, illetve az azokat megelőző művelet elvégzése érdekében egy, a célországban található létesítménybe szállítja, az utóbbi létesítmény köteles a részére mihamarabb, de legkésőbb a hulladék átszállítását követően legkésőbb egy naptári éven belül, illetve a 9. cikk (7) bekezdésével összhangban rövidebb időn belül igazolást adni a későbbi hasznosítást vagy ártalmatlanítást megelőző művelet végrehajtásáról.
Az említett, a hasznosítást vagy ártalmatlanítást megelőző műveletet végző létesítmény haladéktalanul köteles továbbítani a vonatkozó igazolás(oka)t a bejelentőnek és az összes érintett illetékes hatóságnak, megjelölve az(oka)t a szállítmány(oka)t, amelyekre az igazolás(ok) vonatkoznak.
f) Ha egy, az e) pontban meghatározott szállítást olyan létesítményben végzik, amelynek a telephelye:
i. az eredeti küldő országban vagy egy másik tagállamban van, új bejelentés benyújtására van szükség e cím rendelkezéseivel összhangban; vagy
ii. egy harmadik, közösségen kívüli országban van, új bejelentés benyújtására van szükség e rendelet rendelkezéseivel összhangban, azzal a kiegészítéssel, hogy az érintett illetékes hatóságra vonatkozó rendelkezéseket az eredeti küldő ország eredetileg illetékes hatóságára is alkalmazni kell.
16. cikk
A szállítmány engedélyét követően fennálló követelmények
A bejelentett szállítás illetékes hatóságok általi engedélyezését követően valamennyi érintett vállalkozás köteles kitölteni és aláírni a kísérődokumentumot, vagy általános bejelentés esetén a kísérődokumentumok megjelölt pontjait, és egy-egy példányát megőrizni. Az alábbi követelmények teljesítése szükséges:
a) A kísérődokumentumnak a bejelentő általi kitöltése: amint a bejelentő megkapta a küldő ország, célország és a tranzitország illetékes hatóságaitól az engedélyt, vagy a tranzitország illetékes hatóságai vonatkozásában feltételezheti azok hallgatólagos hozzájárulását, köteles beírni a szállítás tényleges időpontját és a lehető legteljesebb mértékben kitölteni a kísérődokumentumot.
b) A szállítás tényleges megkezdésére vonatkozó előzetes tájékoztatás: a bejelentő köteles az a) pont rendelkezései szerint kitöltött kísérődokumentum aláírt példányait a szállítás megkezdése előtt legalább három munkanappal megküldeni az érintett illetékes hatóságoknak és a címzettnek.
c) Az egyes szállítmányokat kísérő dokumentumok: a bejelentő köteles megőrizni a kísérődokumentum egy példányát. A kísérődokumentumnak és a bejelentőlapnak az írásbeli engedélyeket és az illetékes hatóságok feltételeit tartalmazó példányainak minden egyes szállítmányt kísérniük kell. A kísérődokumentumot a hulladékot átvevő létesítmény köteles megőrizni.
d) A hulladék átvételének a létesítmény általi írásbeli megerősítése: a hulladék megérkezését követő három napon belül a létesítmény köteles írásban megerősíteni a hulladék megérkezését.
A megerősítést fel kell tüntetni a kísérődokumentumban, vagy ahhoz csatolni kell.
A létesítmény megküldi a megerősítését tartalmazó kísérődokumentum aláírt példányát a bejelentőnek és az összes érintett illetékes hatóságnak.
e) A létesítmény igazolása a végleges ártalmatlanításról vagy hasznosításról: a műveletet végző létesítmény mihamarabb, de a hasznosítást vagy ártalmatlanítást megelőző művelet befejezését követően legkésőbb 30 nappal, és legkésőbb egy naptári éven belül, illetve a 9. cikk (7) bekezdésével összhangban rövidebb időn belül, a hulladék megérkezését követően köteles felelőssége mellett igazolni a végleges hasznosítás vagy ártalmatlanítás végrehajtását.
Az igazolást fel kell tüntetni a kísérődokumentumban, vagy ahhoz csatolni kell.
A létesítmény megküldi az igazolását tartalmazó kísérődokumentum aláírt példányát a bejelentőnek és az összes érintett illetékes hatóságnak.
17. cikk
A szállításnak az engedélyt követő módosítása
(1) A jóváhagyott szállítás bármely lényeges részletének és/vagy feltételének megváltozása esetén, ideértve a tervezett mennyiséget, az utat, a tervezett útvonalat, a szállítási időpontot vagy a fuvarozót érintő változásokat is, a bejelentő köteles haladéktalanul értesíteni az érintett illetékes hatóságokat és a címzettet, lehetőleg még a szállítmány indítása előtt.
(2) Ilyen esetekben új bejelentést kell benyújtani, kivéve ha az összes érintett illetékes hatóságok úgy foglaltak állást, hogy a módosításokat illetően nincs szükség új bejelentésre.
(3) Amennyiben a módosítás az eredeti bejelentéssel érintett hatóságokon kívül más illetékes hatóságokat is érint, új bejelentést kell benyújtani.
2. FEJEZET
Általános tájékoztatási követelmények
18. cikk
Bizonyos információkkal kísérendő hulladékok
(1) A 3. cikk (2) és (4) bekezdésében említett hulladékokra az alábbi eljárási rendelkezéseket kell alkalmazni:
a) Az ilyen hulladékok nyomon követésének segítése érdekében a küldő ország joghatósága alá tartozó, a szállítást szervező személy köteles biztosítani, hogy a hulladékot a VII. mellékletben szereplő dokumentummal kísérjék.
b) A szállítást szervező személy a szállítás megkezdése előtt, valamint a hasznosító intézmény, laboratórium vagy a címzett a hulladék megérkezésekor köteles aláírni a VII. mellékletben szereplő dokumentumot.
(2) A VII. mellékletben említett, a szállítást szervező személy és a hulladék hasznosítását végző címzett közötti szerződésnek a szállítás megkezdésekor érvényesnek kell lennie, és tartalmaznia kell a szállítást szervező személy alábbi kötelezettségét arra az esetre, ha a hulladék szállítása vagy hasznosítása nem teljesíthető, vagy illegális szállítás történt, vagy a címzett alábbi kötelezettségét arra az esetre, ha ez a személy nincs abban a helyzetben, hogy a hulladék szállítását vagy a hasznosítást befejezze (például mert fizetésképtelen):
a) a hulladék visszavétele vagy hasznosításának más módon történő biztosítása, és
b) amennyiben szükséges, ideiglenes tárolásáról való gondoskodás.
Az érintett illetékes hatóságok kérésére a szállítást szervező személy vagy a címzett köteles a szerződés egy példányát részükre megküldeni.
(3) A tagállamok nemzeti jogszabályaikkal összhangban, ellenőrzési, végrehajtási, tervezési és statisztikai célokra kérhetik az (1) bekezdésben említett információ szolgáltatását az e cikk hatálya alá tartozó szállításokra vonatkozóan.
(4) Az (1) bekezdésben említett információt bizalmasan kell kezelni, ha a közösségi és nemzeti jogszabályok ezt megkövetelik.
3. FEJEZET
Általános követelmények
19. cikk
A hulladék szállítás közbeni keverésének tilalma
Tilos a bejelentőlapon megjelölt vagy a 18. cikkben említett hulladéknak a szállítás megkezdésétől a hasznosító vagy ártalmatlanító létesítménybe történő megérkezéséig más hulladékkal való keverése.
20. cikk
Dokumentumok és információk megőrzése
(1) Az illetékes hatóságok által, vagy az illetékes hatóságok részére küldött a bejelentett szállítással kapcsolatos összes iratot a Közösségen belül az illetékes hatóságok, a bejelentő, a címzett és a hulladékot átvevő létesítmények a szállítás megkezdésének időpontját követően legalább három évig kötelesek megőrizni.
(2) A 18. cikk (1) bekezdése értelmében adott információt a Közösségen belül a szállítást szervező személy, a címzett és a hulladékot átvevő létesítmények a szállítás megkezdésének időpontját követően legalább három évig kötelesek megőrizni.
21. cikk
Bejelentésekhez való nyilvános hozzáférés
A küldő ország vagy a célország illetékes hatóságai megfelelő eszközökkel - például az interneten - nyilvánosan hozzáférhetővé tehetik a szállítási bejelentésekről szóló tájékoztatást, melyekhez hozzájárultak, amennyiben ez a tájékoztatás nem számít bizalmasnak a nemzeti vagy közösségi jogszabályok szerint.
4. FEJEZET
Visszavételi kötelezettség
22. cikk
Visszavétel a szállítás nem rendeltetésszerű megvalósulása esetén
(1) Amennyiben bármelyik érintett illetékes hatóság tudomására jut, hogy a hulladék szállítása, ideértve a hasznosítását vagy ártalmatlanítását is, nem teljesíthető a tervezettnek megfelelően a 4. cikk 4. pontjának második albekezdésében, valamint az 5. cikkben említett bejelentőlap és kísérődokumentum és/vagy a szerződés feltételeivel összhangban, köteles erről haladéktalanul értesíteni a küldő ország illetékes hatóságát. Amennyiben a hasznosító vagy ártalmatlanító létesítmény megtagadja a szállítmány átvételét, köteles erről haladéktalanul értesíteni a célország illetékes hatóságát.
(2) A küldő ország illetékes hatósága köteles biztosítani, hogy - a (3) bekezdésben említett megállapodás esetét kivéve - a kérdéses hulladékot a 2. cikk 15. pontjában szereplő felsorolás szerint megállapított bejelentő, vagy amennyiben ez nem lehetséges, maga az illetékes hatóság, vagy a nevében eljáró természetes vagy jogi személy általi visszavételét a joghatóságának területére.
Ezt azt követően 90 napon belül kell végrehajtani - vagy bármely, az érintett illetékes hatóságok megegyezése szerinti időtartamon belül - hogy a küldő ország illetékes hatóságának tudomására jutott vagy írásban értesítést kapott a célország vagy tranzitország illetékes hatóságától arról, hogy a jóváhagyott hulladékszállítást, hasznosítást vagy ártalmatlanítást nem lehet a tervezettnek megfelelően teljesíteni, és annak az okáról. Az ilyen értesítés származhat a célország vagy a tranzitország illetékes hatóságának többek között egyéb illetékes hatóságok által átadott információból.
(3) A (2) bekezdés szerinti visszavételi kötelezettség nem alkalmazható, ha a küldő országnak, a célországnak vagy a tranzitországnak a hulladék hasznosításába vagy ártalmatlanításába bevont illetékes hatósága meggyőződött arról, hogy a hulladékot a bejelentő, vagy amennyiben ez nem lehetséges, maga az illetékes hatóság, vagy a nevében eljáró természetes vagy jogi személy a célországban vagy máshol eltérő módon hasznosítja vagy ártalmatlanítja.
A (2) bekezdés szerinti visszavételi kötelezettség nem alkalmazható, ha a szállított hulladékot az érintett létesítményben elvégzett műveletek során visszafordíthatatlanul összekeverték más hulladékkal azt megelőzően, hogy az érintett illetékes hatóság tudomására jutott, hogy a bejelentett hulladékszállítást nem lehet a tervezettnek megfelelően teljesíteni az (1) bekezdéssel összhangban. Az ilyen keveréket eltérő módon kell hasznosítani vagy ártalmatlanítani, az első albekezdésben foglaltakkal összhangban.
(4) A (2) bekezdésben említett visszavétel esetén új bejelentést kell benyújtani, kivéve ha az érintett illetékes hatóságok megállapodnak abban, hogy a küldő ország eredetileg illetékes hatóságának kellően indokolt kérelme elegendő.
Az új bejelentést megfelelően az eredeti bejelentőnek, vagy amennyiben ez nem lehetséges, a 2. cikk 15. pontjában szereplő felsorolás szerint megállapított más természetes vagy jogi személynek kell benyújtania, vagy amennyiben ez sem lehetséges, a küldő ország eredetileg illetékes hatóságának, vagy egy, a nevében természetes vagy jogi személynek benyújtania.
Egyik illetékes hatóság sem tilthatja vagy akadályozhatja meg a nem teljesíthető szállítással érintett hulladék visszaszállítását, illetve annak hasznosítását vagy ártalmatlanítását.
(5) A (3) bekezdésben említett, a célországon kívüli eltérő megoldások igénybevétele esetén adott esetben az eredeti bejelentő, vagy amennyiben ez nem lehetséges, a 2. cikk 15. pontjában szereplő felsorolás szerint megállapított más természetes vagy jogi személy, vagy amennyiben ez sem lehetséges, a küldő ország eredetileg illetékes hatósága vagy egy, a nevében eljáró természetes vagy jogi személy köteles új bejelentést benyújtani.
A bejelentő általi új bejelentés esetén a bejelentést az eredeti küldő ország illetékes hatóságának is be kell nyújtani.
(6) A (3) bekezdésben említett, az eredeti célországban igénybe vett eltérő megoldások esetén nem kell új bejelentést tenni, elegendő kellően indokolt kérelmet benyújtani. Az eredeti bejelentő köteles az alternatív megoldásnak az engedélyezését kérő kellően indokolt kérelmet a küldő ország illetékes hatóságának, vagy amennyiben ez nem lehetséges, a célország illetékes hatóságának továbbítani. Amennyiben ez nem oldható meg, az eredetileg a küldő ország illetékes hatósága is benyújthatja a célország illetékes hatósága részére.
(7) Ha nem kerül sor a (4) vagy (6) bekezdéssel összhangban új bejelentés benyújtására, az eredeti bejelentő, vagy amennyiben ez nem lehetséges, a 2. cikk 15. pontjában szereplő felsorolás szerint megállapított más természetes vagy jogi személy, vagy amennyiben ez sem lehetséges, a küldő ország eredetileg illetékes hatósága vagy egy, a nevében eljáró természetes vagy jogi személy a 15. cikkel vagy a 16. cikkel összhangban egy új kísérődokumentumot köteles kitölteni.
Ha az új bejelentést a (4) vagy (5) bekezdéssel összhangban a küldő ország eredetileg illetékes hatósága nyújtja be, nem kell új pénzügyi garanciát vagy ezzel egyenértékű biztosítást létesíteni.
(8) A bejelentő kötelezettsége és a küldő ország szubszidiáris kötelezettsége a hulladék visszavételére vagy annak eltérő hasznosítására vagy ártalmatlanítására akkor fejeződik be, amikor a létesítmény kibocsátotta a 16. cikk e) pontja vagy a 15. cikk e) pontja értelmében a végleges hasznosításról vagy ártalmatlanításról szóló igazolást. A 6. cikk (6) bekezdésében említett hasznosítást megelőző műveletek vagy ártalmatlanítás esetén a küldő ország szubszidiáris kötelezettsége akkor fejeződik be, amikor a létesítmény kibocsátotta a 15. cikk d) pontjában említett igazolást.
Ha a létesítmény oly módon állít ki igazolást a hasznosításról vagy ártalmatlanításról, hogy az illegális szállítást valósít meg a pénzügyi garancia felszabadításával, a 24. cikk (3) bekezdését és a 25. cikk (2) bekezdését kell alkalmazni.
(9) Amennyiben valamely tagállam területén egy nem teljesíthető szállításból - ideértve a hasznosítást és az ártalmatlanítást is - származó hulladékot találnak, a hulladék megtalálásának helye szerinti illetékes hatóság felel a hulladék visszaküldését vagy eltérő módon történő végleges hasznosítását vagy ártalmatlanítását megelőző biztonságos tárolására vonatkozó intézkedések megtételéért.
23. cikk
A visszavétel költségeinek viselése, ha a szállítást nem lehet befejezni
(1) Ha a szállítást nem lehet befejezni a hulladék visszaküldéséből eredő költségek - ideértve a 22. cikk (2) vagy (3) bekezdése szerinti fuvarozási, hasznosítási vagy ártalmatlanítási költségeket is - és attól az időponttól, amikor a küldő ország illetékes hatóságának tudomására jutott, hogy a hulladékszállítmány szállítása, hasznosítása vagy ártalmatlanítása nem teljesíthető, a 22. cikk (9) bekezdése szerinti tárolási költségek az alábbiakat terhelik:
a) a 2. cikkben 15. pontjában szereplő felsorolás szerint megállapított bejelentőt; vagy amennyiben ez nem lehetséges,
b) más természetes vagy jogi személyt az esettől függően; vagy amennyiben ez nem lehetséges,
c) a küldő ország illetékes hatóságát; vagy amennyiben ez nem lehetséges,
d) az érintett illetékes hatóságok megállapodása szerinti személyt.
(2) Ez a cikk nem érinti a felelősségre vonatkozó nemzeti vagy közösségi jogszabályokat.
24. cikk
Visszavétel illegális szállítás esetén
(1) Amennyiben egy illetékes hatóság egy általa illegális szállítmánynak vélt szállítmányt fedez fel, erről köteles haladéktalanul értesíteni a többi érintett illetékes hatóságot.
(2) Ha a bejelentőt terheli a felelősség az illegális szállításért, a küldő ország illetékes hatósága köteles biztosítani, hogy az érintett hulladékot:
a) a bejelentő de facto visszavegye; vagy ha nem nyújtottak be bejelentést,
b) a bejelentő de jure visszavegye; vagy, amennyiben ez nem lehetséges,
c) a küldő ország illetékes hatósága maga vagy a nevében eljáró természetes vagy jogi személy vegye vissza; vagy, amennyiben ez nem lehetséges,
d) a küldő ország illetékes hatósága vagy a nevében eljáró természetes vagy jogi személy a célországban, vagy a küldő országban eltérő módon hasznosítsa vagy ártalmatlanítsa; vagy, amennyiben ez nem lehetséges,
e) az érintett illetékes hatóságok beleegyezése esetén a küldő ország illetékes hatósága vagy a nevében eljáró természetes vagy jogi személy bármely más országban eltérő módon hasznosítsa vagy ártalmatlanítsa, ha az érintett illetékes hatóságok mindegyike megállapodott.
Ezt a visszavételt, hasznosítást vagy ártalmatlanítást azt követően 30 napon belül kell végrehajtani - vagy bármely, az érintett illetékes hatóságok megegyezése szerinti időtartamon belül - hogy a küldő ország illetékes hatóságának tudomására jutott vagy írásban értesítést kapott a célország vagy tranzitország illetékes hatóságától az illegális szállításról és annak az okáról. Az ilyen értesítés származhat a célország vagy a tranzitország illetékes hatóságának többek között egyéb illetékes hatóságok által átadott információból.
Az a), b) és c) pontban említett visszavétel esetén új bejelentést kell benyújtani, kivéve ha az érintett illetékes hatóságok megállapodnak abban, hogy a küldő ország eredetileg illetékes hatóságának kellően indokolt kérelme elegendő.
Az új bejelentést az a), b) vagy c) pontban felsorolt személyeknek vagy hatóságoknak kell benyújtaniuk, ebben a sorrendben.
Egyik illetékes hatóság sem tilthatja vagy akadályozhatja meg az illegálisan szállított hulladék visszaszállítását. A küldő ország illetékes hatósága általi, a d) és e) pontban említett eltérő megoldások esetén a küldő ország eredetileg illetékes hatósága vagy a nevében eljáró természetes vagy jogi személy köteles új bejelentést benyújtani, kivéve ha az érintett illetékes hatóságok megállapodnak abban, hogy az említett hatóság kellően indokolt kérelme elegendő.
(3) Ha a címzettet terheli a felelősség az illegális szállításért, a célország illetékes hatósága köteles biztosítani, hogy az érintett hulladékot környezetvédelmi szempontból megfelelő módon hasznosítsák vagy ártalmatlanítsák:
a) a címzett által; vagy amennyiben ez nem lehetséges,
b) maga az illetékes hatóság vagy a nevében eljáró természetes vagy jogi személy által.
Ezt a hasznosítást vagy ártalmatlanítást azt követően 30 napon belül kell végrehajtani - vagy bármely, az érintett illetékes hatóságok megegyezése szerinti időtartamon belül - hogy a célország illetékes hatóságának tudomására jutott, vagy írásban értesítést kapott a küldő ország vagy tranzitország illetékes hatóságától az illegális szállításról és annak az okáról. Az ilyen értesítés származhat a küldő ország vagy a tranzitország illetékes hatóságának többek között egyéb illetékes hatóságok által átadott információból.
Ennek érdekében, szükség szerint együttműködnek a hulladék hasznosításában vagy ártalmatlanításában.
(4) Ha nem kell új bejelentést benyújtani, a visszavételért felelős személy, vagy amennyiben ez nem lehetséges, a küldő ország eredetileg illetékes hatósága a 15. cikkel vagy a 16. cikkel összhangban egy új kísérődokumentumot köteles kitölteni.
Ha az új bejelentést a küldő ország eredetileg illetékes hatósága nyújtja be, nem kell új pénzügyi garanciát vagy ezzel egyenértékű biztosítást létesíteni.
(5) Különösen azokban az esetekben, amikor az illegális szállításért sem a bejelentő, sem a címzett nem tehető felelőssé, akkor az érintett illetékes hatóságok együttműködnek a kérdéses hulladék környezetvédelmi szempontból megfelelő módon történő hasznosításának vagy ártalmatlanításának biztosítása érdekében.
(6) A 6. cikk (6) bekezdése szerinti hasznosítást vagy ártalmatlanítást megelőző művelet esetén, amennyiben a hasznosítást vagy ártalmatlanítást megelőző műveletet követően fedeznek fel illegális hulladékszállítmányt, a küldő országnak a hulladék visszavételére vagy eltérő hasznosítás vagy ártalmatlanítás elvégzésére vonatkozó szubszidiáris kötelezettsége a 15. cikk d) pontja szerinti igazolásnak a létesítmény általi kiadásával véget ér.
Ha a létesítmény oly módon állít ki igazolást a hasznosításról vagy ártalmatlanításról, hogy az illegális szállítást valósít meg a pénzügyi garancia felszabadításával, a (3) bekezdést és a 25. cikk (2) bekezdését kell alkalmazni.
(7) Amennyiben valamely tagállam területén illegális szállításból származó hulladékot találnak, a hulladék megtalálásának helye szerinti illetékes hatóság felel a hulladéknak a visszaküldéséért, vagy eltérő módon történő végleges hasznosítását vagy ártalmatlanítását megelőző biztonságos tárolásáért.
(8) A 34. és 36. cikk nem alkalmazható azokban esetekben, amikor az illegális szállítmányokat a küldő országba küldik vissza, és erre a küldő országra vonatkoznak az említett cikkekben megállapított tilalmak.
(9) A 2. cikk 35. pontja g) alpontjában meghatározott illegális hulladékszállítás esetén, a szállítást szervező személyre az e cikkben a bejelentőre megállapítottakkal azonos kötelezettségek vonatkoznak.
(10) Ez a cikk nem érinti a felelősségre vonatkozó nemzeti vagy közösségi jogszabályokat.
25. cikk
A visszavétel költségei illegális szállítás esetén
(1) Illegális szállítás esetén a hulladék visszaküldéséből eredő költségek - ideértve a hulladék 24. cikk (2) bekezdése szerinti fuvarozási, hasznosítási és ártalmatlanítási költségeit is - és attól az időponttól, amikor a küldő ország illetékes hatóságának tudomására jutott, hogy illegális szállítás történt, a 24. cikk (7) bekezdése szerinti tárolási költségek az alábbi személyeket terhelik:
a) a 2. cikk 15. pontjában szereplő felsorolás szerint megállapított de facto bejelentőt; vagy ha nem nyújtottak be bejelentést,
b) a de jure bejelentőt vagy más természetes vagy jogi személyt az esettől függően; vagy amennyiben ez nem lehetséges;
c) a küldő ország illetékes hatóságát.
(2) Illegális szállítás esetén a hulladék 24. cikk (3) bekezdése szerinti hasznosításából vagy ártalmatlanításából eredő költségek, ideértve a hulladék 24. cikk (7) bekezdése szerinti esetleges fuvarozási és tárolási költségeit is, az alábbi személyeket terhelik:
a) címzettet, vagy amennyiben ez nem lehetséges;
b) a célország illetékes hatóságát.
(3) Illegális szállítás esetén a hulladék 24. cikk (5) bekezdése szerinti hasznosításából vagy ártalmatlanításából eredő költségek, ideértve a hulladék 24. cikk (7) bekezdése szerinti esetleges fuvarozási és tárolási költségeit is, az alábbi személyeket terhelik:
a) a 2. cikk 15. pontjában szereplő felsorolás szerint megállapított bejelentőt és/vagy a címzettet, az érintett illetékes hatóságok határozatától függően; vagy amennyiben ez nem lehetséges;
b) az esettől függően más természetes vagy jogi személyeket; vagy amennyiben ez nem lehetséges,
c) a küldő ország és a célország illetékes hatóságát.
(4) A 2. cikk 35. pontja g) alpontjában meghatározott illegális hulladékszállítás esetén a szállítást szervező személyre az e cikkben a bejelentőre megállapítottakkal azonos kötelezettségek vonatkoznak.
(5) Ez a cikk nem érinti a felelősségre vonatkozó nemzeti vagy közösségi jogszabályokat.
5. FEJEZET
Általános adminisztratív rendelkezések
26. cikk
A kommunikáció formája
(1) Az alábbi információkat és okmányokat postán is el lehet küldeni:
a) a tervezett szállítmány 4. és 13. cikk szerinti bejelentését;
b) a 4., 7. és 8. cikk szerinti információ és dokumentáció iránti kérelmet;
c) a 4., 7. és 8. cikk szerinti információ és dokumentáció átadását;
d) a bejelentett szállításra vonatkozó 9. cikk szerinti írásbeli engedélyt;
e) a szállítás 10. cikk szerinti feltételeit;
f) a szállítással szembeni 11. és 12. cikk szerinti kifogást;
g) az egyedi hasznosító létesítményeknek a 14. cikk (3) bekezdése szerint kiadott előzetes engedélyről szóló határozattal kapcsolatos információkat;
h) a hulladék megérkezésének 15. és 16. cikk szerinti írásbeli megerősítését;
i) a hulladék hasznosításának vagy ártalmatlanításának 15. és 16. cikk szerinti igazolását;
j) a hulladékszállítás tényleges időpontjára vonatkozó 16. cikk szerinti előzetes tájékoztatást;
k) a szállítás módosítására vonatkozó 17. cikk szerinti információkat;
l) a IV., V. és VI. cím szerint küldendő írásbeli engedélyeket és kísérődokumentumokat.
(2) Emellett az érintett illetékes hatóságok és a bejelentő közötti megállapodástól függően, az (1) bekezdésben említett dokumentumokat bármelyik alábbi kommunikációs eszközön keresztül is be lehet nyújtani:
a) faxon;
b) postai küldeménnyel megerősített faxküldeménnyel;
c) digitális aláírással e-mailben. Ebben az esetben, a megkívánt bélyegzőket és aláírást a digitális aláírás pótolja; vagy
d) postai küldeménnyel megerősített, digitális aláírás nélküli e-mailben.
(3) Az egyes szállítmányokat kísérő, a 16. cikk c) pontja és a 18. cikk szerinti dokumentumok digitális aláírással ellátva, elektronikus formában is lehetnek, ha a szállítás során bármikor olvashatóvá tehetők, és az érintett illetékes hatóságok elfogadják.
(4) Az érintett illetékes hatóságok és a bejelentő közötti megállapodástól függően, az (1) bekezdésben felsorolt információkat és dokumentumokat az elektronikus aláírásra vonatkozó közösségi keretfeltételekről szóló, 1999. december 13-i 1999/93/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvvel (20) összhangban elektronikus aláírással vagy elektronikus hitelesítéssel ellátva, elektronikus adatátvitel formájában is be lehet nyújtani vagy ki lehet cserélni, vagy egy ezzel összehasonlítható olyan elektronikus hitelesítési rendszerrel, amely ugyanezt a biztonsági szintet nyújtja. Ilyen esetekben, az elektronikus adatátvitelre vonatkozóan szervezeti intézkedéseket lehet hozni.
27. cikk
Nyelv
(1) Az e cím rendelkezései szerinti minden bejelentést, információt, dokumentációt vagy egyéb közlést az érintett illetékes hatóságok által elfogadott nyelven kell benyújtani.
(2) Az érintett illetékes hatóságok kérelmére a bejelentő köteles hiteles fordítás(oka)t benyújtani a hatóságok által elfogadott nyelven.
28. cikk
Véleményeltérések a hulladék besorolásának kérdésében
(1) Ha a küldő ország és a célország illetékes hatósága nem tud megállapodni a besorolás kapcsán abban, hogy valamit hulladéknak vagy nem hulladéknak minősítsenek, a vitatott anyagot hulladékként kell kezelni. Ez nem érinti a célország azon jogát, hogy a szállított anyagot saját nemzeti jogszabályai szerint bírálja el a szállítmány megérkezését követően, amennyiben ez a jogszabály összhangban van a közösségi vagy a nemzetközi joggal.
(2) Ha a küldő ország és a célország illetékes hatósága nem tud megállapodni a bejelentett hulladék besorolása kapcsán, hogy az a III., IIIA., IIIB. vagy IV. melléklet felsorolásában szerepel-e, a hulladékot a IV. mellékletben felsoroltnak kell tekinteni.
(3) Ha a küldő ország és a célország illetékes hatósága nem tud megállapodni a bejelentett hulladékfeldolgozási művelet besorolása kapcsán, hogy a hasznosítás vagy ártalmatlanítás-e, az ártalmatlanításra vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni.
(4) Az (1)-(3) bekezdést csak az e rendelet céljából kell alkalmazni, és az érdekelt felek azon jogainak sérelme nélkül, hogy az ilyen kérdésekre vonatkozó jogvitát bíróság elé terjesszék.
29. cikk
Adminisztratív költségek
A bejelentési és a felügyeleti eljárásnak megfelelő és arányos adminisztratív költségei, továbbá a megfelelő elemzések és ellenőrzések szokásos kiadásai a bejelentőre terhelhetők.
30. cikk
Határterületi megállapodások
(1) Kivételes esetekben, és ha a különleges földrajzi vagy demográfiai helyzet ilyen lépést indokol, a tagállamok kétoldalú megállapodásokat köthetnek a határokat átlépő egyes hulladékszállítmányoknak a két érintett tagállam közötti határterületen működő, legközelebbi alkalmas létesítményig történő szállítására vonatkozó bejelentési eljárás egyszerűsítéséről.
(2) Ilyen kétoldalú megállapodások akkor is köthetők, ha a hulladékot a küldő országból szállítják és a küldő országban kezelik, de egy másik tagállamon keresztül szállítják át.
(3) A tagállamok a fent említett jellegű megállapodásokat köthetnek az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodás feleivel is.
(4) A Bizottságot az ilyen megállapodásokról a hatálybalépésüket megelőzően értesíteni kell.
6. FEJEZET
A Közösségen belüli, de harmadik országokat érintő szállítás
31. cikk
Az ártalmatlanításra szánt hulladékszállítmányok
Amennyiben a hulladék szállítása a Közösségen belül valósul meg egy vagy több harmadik országon keresztül történő szállítással, és azt ártalmatlanításra szánják, a küldő ország illetékes hatósága köteles e cím rendelkezésein felül megkeresni a harmadik országok illetékes hatóságait is, hogy el kívánják-e küldeni a tervezett szállításra vonatkozó írásbeli engedélyüket:
a) a bázeli egyezményben részes felek esetében 60 napon belül, kivéve ha ettől a jogtól az Egyezmény rendelkezései értelmében elálltak; vagy
b) a bázeli egyezményben nem részes felek esetében az illetékes hatóságok megállapodása szerinti időtartamon belül.
32. cikk
Hasznosítási rendeltetésű hulladékszállítmányok
(1) Amennyiben a hulladék szállítása a Közösségen belül valósul meg egy vagy több olyan harmadik országon keresztül történő szállítással, amelyre az OECD-határozat nem alkalmazható, és azt hasznosításra szánják, a 31. cikket kell alkalmazni.
(2) Amennyiben a hulladék szállítása a Közösségen belül valósul meg - ideértve az ugyanazon tagállam helységei közötti szállítást is - egy vagy több olyan harmadik országon keresztül történő szállítással, amelyre az OECD-határozatot alkalmazni kell, és azt hasznosításra szánják, a 9. cikk szerinti engedély hallgatólagosan is megadható, és ha nem emeltek kifogást, vagy nem állapítottak meg feltételeket, a szállítást a célország illetékes hatósága 8. cikk szerinti visszaigazolása megküldésének időpontjától számított 30 nappal lehet megkezdeni.
III. CÍM
A KIZÁRÓLAG TAGÁLLAMOKON BELÜLI SZÁLLÍTÁSOK
33. cikk
E rendelet alkalmazása kizárólag tagállamokon belüli szállításra
(1) A tagállamok megfelelő rendszert hoznak létre a kizárólag saját joghatóságukon belüli hulladékszállítások felügyeletére és ellenőrzésére vonatkozóan. Ennek a rendszernek figyelembe kell vennie a II. és VII. címben megállapított Közösségi rendszerrel való összhang szükségességét.
(2) A tagállamok tájékoztatják a Bizottságot a hulladékszállításra vonatkozó ellenőrzési és felügyeleti rendszerükről. A Bizottság tájékoztatja erről a többi tagállamot.
(3) A tagállamok a joghatóságukon belül alkalmazhatják a II. és VII. címben megállapított rendszert.
IV. CÍM
A KÖZÖSSÉGBŐL HARMADIK ORSZÁGOKBA TÖRTÉNŐ KIVITEL
1. FEJEZET
Ártalmatlanításra szánt hulladékok kivitele
34. cikk
Kiviteli tilalom, kivéve az EFTA-országok felé
(1) Tilos az ártalmatlanításra szánt hulladéknak a Közösségen kívül történő szállítása.
(2) Az (1) bekezdésben foglalt tilalom nem vonatkozik az ártalmatlanításra szánt hulladékoknak olyan EFTA-országokba irányuló kivitelére, amelyek a bázeli egyezménynek is felei.
(3) Mindazonáltal tilos az ártalmatlanításra szánt hulladékoknak olyan EFTA-országokba irányuló kivitele, amelyek a bázeli egyezménynek is felei:
a) amennyiben az EFTA-tagállam tiltja az ilyen hulladék behozatalát; vagy
b) ha a küldő ország illetékes hatósága okkal feltételezi, hogy a hulladékot nem a 49. cikkben említett környezetvédelmi szempontból megfelelő módon fogják kezelni az érintett célországban.
(4) Ez a rendelkezés nem érinti a 22. és 24. cikkben megállapított visszavételi kötelezettségeket.
35. cikk
Az EFTA-országokba történő kivitelre vonatkozó eljárás
(1) Amennyiben a Közösségből hulladékot szállítanak a bázeli egyezményben részes EFTA-országokban történő ártalmatlanítás céljából, a II. cím rendelkezéseit értelemszerűen alkalmazni kell, a (2) és (3) bekezdésekben foglalt kiigazításokkal és kiegészítésekkel.
(2) Az alábbi kiigazításokat kell alkalmazni:
a) a Közösségen kívüli tranzitállam illetékes hatóságának a bejelentés kézhezvétele visszaigazolásának megküldésének időpontját követően 60 nap áll a rendelkezésére, hogy pótlólagos információt kérjen a bejelentett szállításról, hogy hallgatólagos engedélyét adja, ha az érintett ország úgy határozott, hogy nem kér előzetes írásos engedélyt, és erről a bázeli egyezmény 6. cikke (4) bekezdésével összhangban tájékoztatta a többi felet, vagy hogy feltételhez kötött, vagy feltétel nélküli írásos engedélyét megadja; és
b) a közösségi küldő ország illetékes hatósága csak akkor hozhatja meg a szállításhoz való hozzájárulásról szóló, 9. cikkben említett határozatot, ha előzetesen megkapta a célország illetékes hatóságának írásos engedélyét, és, az esettől függően, a Közösségen kívüli tranzitállam illetékes hatóságának hallgatólagos vagy írásbeli engedélyét, a tranzitország illetékes hatósága visszaigazolása megküldésének időpontját követően 61 napnál nem korábban. A küldő ország illetékes hatósága a többi érintett illetékes hatóság írásbeli engedélyének birtokában a 61 napos határidő eltelte előtt is meghozhatja a határozatot a többi érintett illetékes hatóság írásbeli engedélyének birtokában.
(3) Az alábbi kiegészítő rendelkezéseket kell alkalmazni:
a) a közösségi tranzitország illetékes hatósága köteles visszaigazolni a bejelentőnek a bejelentés kézhezvételét;
b) a közösségi küldő ország, esettől függően a közösségi tranzitország illetékes hatóságai, kötelesek a szállítást engedélyező határozataik egy-egy lebélyegzett példányát megküldeni a közösségi kiviteli vámhivatalnak és a Közösség területéről való kiléptetést végző vámhivatalnak;
c) a kísérődokumentum egy-egy példányát a fuvarozó köteles átadni a közösségi kiviteli vámhivatalnak és a Közösség területéről való kiléptetést végző vámhivatalnak;
d) amint a hulladék elhagyta a Közösség területét, a Közösség területéről való kiléptetést végző vámhivatal köteles a kísérődokumentum egy lebélyegzett példányát megküldeni a közösségi küldő ország illetékes hatóságának;
e) ha 42 nappal azt követően, hogy a hulladék elhagyta a Közösség területét, a közösségi küldő ország illetékes hatósága nem kapott információt a létesítménytől a hulladék megérkezéséről, köteles haladéktalanul tájékoztatni a célország illetékes hatóságát; és
f) a 4. cikk 4. pontjának második albekezdésében és az 5. cikkben említett szerződésnek rendelkeznie kell arról, hogy:
i. ha a létesítmény helytelen igazolást állít ki az ártalmatlanításról, a pénzügyi garancia felszabadításával, a címzett köteles viselni a küldő ország illetékes hatóságának illetékessége alá tartozó területre történő visszaszállítási kötelezettségből, valamint az eltérő és környezetvédelmi szempontból megfelelő módon történő hasznosításból vagy ártalmatlanításból eredő költségeket;
ii. az ártalmatlanításra szánt hulladék megérkezésétől számított három napon belül a létesítmény köteles a kitöltött kísérődokumentum egy-egy aláírt példányát - a iii. alpontban említett ártalmatlanításról szóló igazolás kivételével - megküldeni a bejelentőnek és az összes érintett illetékes hatóságnak; és
iii. amint lehetséges, de legkésőbb 30 nappal az ártalmatlanítás befejezése után, és a hulladék megérkezését követő egy naptári évnél nem később, a létesítmény köteles felelősség mellett igazolni, hogy az ártalmatlanítás megtörtént, és köteles kísérődokumentumnak ezt az igazolást tartalmazó egy-egy aláírt példányát megküldeni a bejelentőnek és az összes érintett illetékes hatóságnak.
(4) A szállításra csak akkor kerülhet sor, ha:
a) a bejelentő megkapta az írásbeli engedélyt a küldő ország, a célország, és esettől függően a Közösségen kívüli tranzitország illetékes hatóságától, és ha a megállapított feltételek teljesültek;
b) a 4. cikk 5. pontja második albekezdésének és az 5. cikknek megfelelően a szerződés a bejelentő és a címzett között létrejött és érvényes;
c) a 4. cikk 4. pontja második albekezdésének és az 6. cikknek megfelelően a pénzügyi garancia vagy ezzel egyenértékű biztosítás létrejött és érvényes; és
d) a környezetvédelmi szempontból megfelelő gazdálkodás a 49. cikkben említett módon biztosított.
(5) A hulladék kivitele esetén a hulladékot olyan létesítménybe kell ártalmatlanítási célra szállítani, amely a vonatkozó nemzeti jogszabályok alapján a célországban működik, vagy az ottani működését engedélyezték.
(6) Ha a kiviteli vámhivatal vagy a Közösség területéről való kiléptetést végző vámhivatal illegális szállítmányt fedez fel, köteles erről haladéktalanul értesíteni a vámhivatal országának illetékes hatóságát, amely köteles:
a) haladéktalanul értesíteni a közösségi küldő ország illetékes hatóságát; és
b) biztosítani a hulladék visszatartását mindaddig, amíg a küldő ország illetékes hatósága ettől eltérően nem rendelkezik, és ezt a határozatát a hulladék helye szerinti vámhivatal országának illetékes hatóságával írásban nem közölte.
2. FEJEZET
Hasznosítási rendeltetésű hulladék kivitele
1. szakasz
Az OECD-határozat hatálya alá nem tartozó országokba történő kivitel
36. cikk
Kiviteli tilalom
(1) Tilos az alábbi, hasznosításra szánt hulladékoknak a Közösségből az OECD-határozat hatálya alá nem tartozó országokba való kivitele:
a) az V. mellékletben felsorolt veszélyes hulladékok;
b) az V. melléklet 3. részében felsorolt hulladékok;
c) az V. mellékletben nem egy kód alá besorolt veszélyes hulladékok;
d) olyan veszélyes hulladékok keverékei, valamint veszélyes hulladék és nem veszélyes hulladékok keverékei, amelyeket az V. mellékletben nem egy kód alá soroltak be;
e) a célország által a bázeli egyezmény 3. cikke alapján veszélyesnek minősített hulladékok;
f) olyan hulladékok, amelyek behozatalát a célország megtiltotta; vagy
g) olyan hulladékok, amelyekről a küldő ország illetékes hatósága okkal feltételezi, hogy nem a 49. cikkben említett környezetvédelmi szempontból megfelelő módon fogják kezelni az érintett célországban.
(2) Ez a rendelkezés nem érinti a 22. és 24. cikkben foglalt visszavételi kötelezettségeket.
(3) A tagállamok kivételes esetekben rendelkezéseket fogadhatnak el a bejelentő által megfelelő módon szolgáltatott bizonyító erejű dokumentumok vizsgálata alapján annak meghatározásáról, hogy egy adott, az V. mellékletben szereplő veszélyes hulladékot kizár a kiviteli tilalom alól, amennyiben nem rendelkezik a 91/689/EGK irányelv III. mellékletében felsorolt jellemzőkkel, az ugyanebben a mellékletben megállapított H3-H8, H10 és H11 jellemzők tekintetében a hulladékjegyzéknek a hulladékokról szóló 75/442/EGK tanácsi irányelv 1. cikkének a) pontja értelmében történő meghatározásáról szóló 94/3/EK határozat, valamint a veszélyes hulladékok jegyzékének a veszélyes hulladékokról szóló 91/689/EGK tanácsi irányelv 1. cikkének (4) bekezdése értelmében történő meghatározásáról szóló 94/904/EK tanácsi határozat felváltásáról szóló, 2000. május 3-i 2000/532/EK bizottsági határozatban (21) megállapított határértékekkel.
(4) Az a tény, hogy egy hulladék nem szerepel veszélyes hulladékként az V. mellékletben, vagy hogy az V. melléklet 1. része B. listában szerepel, nem zárja ki, hogy kivételes esetekben a hulladékot veszélyesnek minősítsék, és így kiviteli tilalom alá essen, ha rendelkezik a 91/689/EGK irányelv III. mellékletében felsorolt bármely jellemzővel az ugyanebben a mellékletben megállapított H3-H8, H10 és H11 jellemzők tekintetében, figyelembe véve a 2000/532/EK bizottsági határozatban megállapított határértékeket, a 91/689/EGK irányelv 1. cikke (4) bekezdésének második francia bekezdésében és e rendelet III. mellékletének bevezető bekezdésében szereplő módon.
(5) A (3) és (4) bekezdésben említett esetekben az érintett tagállam a döntéshozatal előtt tájékoztatja a tervezett célországot. A tagállamok minden naptári év vége előtt értesítik a Bizottságot az ilyen esetekről. A Bizottság megküldi az információkat valamennyi tagállamnak és a bázeli egyezmény Titkárságának. Az átadott információ alapján a Bizottság észrevételeket tehet, és amennyiben szükséges, módosíthatja az V. mellékletet az 58. cikkel összhangban.
37. cikk
A III. és IIIA. mellékletben felsorolt hulladék kivitele esetén követendő eljárás
(1) A III. és IIIA. mellékletben felsorolt hulladék esetén, ha a kivitel nem tartozik a 36. cikkben elrendelt tilalom alá, a Bizottság e rendelet hatálybalépésétől számított 20 napon belül megküldi írásos megkeresését az OECD-határozat hatálya alá nem tartozó egyes országokba, kérve:
i. annak az írásos megerősítését, hogy a hulladék kivihető-e a Közösségből az abban az országban történő hasznosítás céljából; és
ii. annak jelzését, hogy milyen ellenőrzési eljárás alá tartozik a célországban, ha ilyen ellenőrzés létezik.
Minden, az OECD-határozat hatálya alá nem tartozó országnak az alábbi lehetőségek állnak rendelkezésére:
a) tilalom; vagy
b) a 35. cikkben leírt előzetes írásbeli bejelentési és engedélyezési eljárás; vagy
c) a rendeltetési országban nincs ellenőrzés.
(2) E rendelet hatálybalépésének időpontja előtt a Bizottság rendeletet fogad el az (1) bekezdésre beérkezett válaszokat számításba véve, és tájékoztatja a 2006/12/EK irányelv 18. cikke értelmében létrejött bizottságot.
Ha egy ország nem küldi meg az (1) bekezdésben említett visszaigazolást, vagy ha valamely országot bármely okból nem kerestek meg, az (1) bekezdés b) pontját kell alkalmazni.
A Bizottság rendszeresen naprakésszé teszi az elfogadott rendeletet.
(3) Ha egy ország a válaszában jelzi, hogy bizonyos hulladékszállítmányok egyáltalán nem esnek ellenőrzés alá, az ilyen szállítmányokra a 18. cikk rendelkezéseit kell értelemszerűen alkalmazni.
(4) A hulladék kivitele esetén a hulladékot olyan létesítménybe kell hasznosítási célra szállítani, amely a vonatkozó nemzeti jogszabályok alapján a célországban működik, vagy az ottani működését engedélyezték.
(5) A III. mellékletben nem egy kód alá besorolt hulladékok szállítása, esetén vagy a III. és IIIA. mellékletben nem egy kód alá besorolt hulladékkeverék, vagy a IIIB. mellékletben felsorolt hulladékok szállítása esetén, és feltéve, hogy a kivitel nem tartozik a 36. cikkben elrendelt tilalom alá, e cikk (1) bekezdésének b) pontját kell alkalmazni.
2. szakasz
Az OECD-határozat hatálya alá tartozó országokba történő kivitel
38. cikk
A III., IIIA., IIIB., IV. és IVA. mellékletben felsorolt hulladék kivitele
(1) A III., IIIA., IIIB., IV. és IVA. mellékletben felsorolt hulladéknak, a nem osztályozott hulladéknak vagy a III., IV vagy IVA. mellékletben nem egy kód alá besorolt hulladékok keverékeinek a Közösségből történő kivitele, melyet az OECD-határozat hatálya alá tartozó országokon keresztül tranzitszállítmányként, vagy anélkül szállítanak az OECD-határozat hatálya alá tartozó országokba hasznosítás céljából, a II. cím rendelkezéseit kell értelemszerűen alkalmazni, az (2), (3) és (5) bekezdésben foglalt kiigazításokkal és kiegészítésekkel.
(2) Az alábbi kiigazításokat kell alkalmazni:
a) a hasznosítást vagy ártalmatlanítást megelőző műveletekre szánt, a IIIA. mellékletben felsorolt hulladékok keverékei előzetes írásos bejelentési és engedélyezési kötelezettség alá tartoznak, ha egy, az OECD-határozat hatálya alá nem tartozó országban későbbi előkezelési műveletre és végleges hasznosítási vagy ártalmatlanítási műveletre kerül sor;
b) a IIIB. mellékletben felsorolt hulladékok előzetes írásos bejelentési és engedélyezési eljárás alá tartoznak;
c) a 9. cikkel összhangban megkövetelt engedélyt a Közösségen kívüli célország illetékes hatósága hallgatólagosan is megadhatja.
(3) A IV. vagy IVA. mellékletben szereplő hulladékok kivitelére az alábbi kiegészítő rendelkezéseket kell alkalmazni:
a) a közösségi küldő ország, esettől függően a közösségi tranzitország illetékes hatóságai, kötelesek a szállítást engedélyező határozataik egy-egy lebélyegzett példányát megküldeni a közösségi kiviteli vámhivatalnak és a Közösség területéről való kiléptetést végző vámhivatalnak;
b) a kísérődokumentum egy-egy példányát a fuvarozó köteles átadni a közösségi kiviteli vámhivatalnak és a Közösség területéről való kiléptetést végző vámhivatalnak;
c) amint a hulladék elhagyta a Közösség területét, a Közösség területéről való kiléptetést végző vámhivatal köteles a kísérődokumentum egy lebélyegzett példányát megküldeni a közösségi küldő ország illetékes hatóságának;
d) ha 42 nappal azt követően, hogy a hulladék elhagyta a Közösség területét, a közösségi küldő ország illetékes hatósága nem kapott információt a létesítménytől a hulladék megérkezéséről, köteles haladéktalanul tájékoztatni a célország illetékes hatóságát; és
e) a 4. cikk 4. pontjának második albekezdésében és az 5. cikkben említett szerződésnek rendelkeznie kell arról, hogy:
i. ha a létesítmény helytelen igazolást állít ki a hasznosításról, a pénzügyi garancia felszabadításával a címzett köteles viselni a küldő ország illetékes hatóságának illetékessége alá tartozó területre történő visszaszállítási kötelezettségből, valamint az eltérő és környezetvédelmi szempontból megfelelő módon történő hasznosításból vagy ártalmatlanításból eredő költségeket;
ii. a hasznosításra szánt hulladék megérkezésétől számított három napon belül a létesítmény köteles a kitöltött kísérődokumentum egy-egy példányát - a iii. alpontban említett hasznosításról szóló igazolás kivételével - megküldeni a bejelentőnek és az összes érintett illetékes hatóságnak; és
iii. amint lehetséges, de legkésőbb 30 nappal a hasznosítás befejezése után, és a hulladék megérkezését követő egy naptári évnél nem később, a létesítmény köteles felelősség mellett igazolni, hogy a hasznosítás megtörtént, és köteles a kísérődokumentumnak ezt az igazolást tartalmazó egy-egy aláírt példányát megküldeni a bejelentőnek és az összes érintett illetékes hatóságnak.
(4) A szállításra csak akkor kerülhet sor, ha:
a) a bejelentő megkapta az írásbeli engedélyt a küldő ország, a célország, és esettől függően a Közösségen kívüli tranzitország illetékes hatóságától, vagy ha a célország és a Közösségen kívüli tranzitország illetékes hatósága hallgatólagos beleegyezését adta, és az vélelmezhető, és ha a megállapított feltételek teljesültek;
b) a 35. cikk (4) bekezdésének b), c) és d) pontjai teljesültek.
(5) A IV. vagy IVA. mellékletben felsorolt hulladékoknak az (1) bekezdés szerinti kivitele esetére, ha egy, az OECD-határozat hatálya alá nem tartozó országon keresztül szállítják, az alábbi kiigazításokat kell alkalmazni:
a) az OECD-határozat hatálya alá nem tartozó tranzitország illetékes hatóságának a bejelentés kézhezvételéről szóló visszaigazolás megküldésének időpontját követően 60 nap áll a rendelkezésére, hogy kiegészítő információt kérjen a bejelentett szállítmányról, hogy - amennyiben az érintett ország úgy határozott, hogy nem kér előzetes írásbeli engedélyt, és erről tájékoztatta a többi felet a bázeli egyezmény 6. cikke (4) bekezdésével összhangban - hallgatólagos engedélyét, vagy feltételhez kötött, vagy feltétel nélküli engedélyét adja; és
b) a közösségi küldő ország illetékes hatósága határoz arról, hogy csak akkor hagyja jóvá a 9. cikkben említett szállítást, ha előzetesen megkapta az OECD-határozat hatálya alá nem tartozó tranzitország illetékes hatóságának hallgatólagos vagy írásbeli engedélyét, és a tranzitország illetékes hatósága visszaigazolása megküldésének időpontját követően legkorábban 61 nappal. A küldő ország illetékes hatósága a többi érintett illetékes hatóság írásbeli engedélyének birtokában a 61 napos határidő eltelte előtt is meghozhatja a határozatot a többi érintett illetékes hatóság írásbeli engedélyének birtokában.
(6) A hulladék kivitele esetén a hulladékot olyan létesítménybe kell hasznosítási célra szállítani, amely a vonatkozó nemzeti jogszabályok alapján a célországban működik, vagy az ottani működését engedélyezték.
(7) Ha a kiviteli vámhivatal vagy a Közösség területéről való kiléptetést végző vámhivatal illegális szállítmányt fedez fel, köteles erről haladéktalanul értesíteni a vámhivatal országának illetékes hatóságát, amely köteles:
a) haladéktalanul értesíteni a közösségi küldő ország illetékes hatóságát; és
b) biztosítani a hulladék visszatartását mindaddig, amíg a küldő ország illetékes hatósága ettől eltérően nem rendelkezik, és ezt a határozatát a hulladék helye szerinti vámhivatal országának illetékes hatóságával írásban nem közölte.
3. FEJEZET
Általános rendelkezések
39. cikk
Az Antarktiszra történő kivitel
Tilos bármilyen hulladéknak a Közösségből az Antarktiszra történő kivitele.
40. cikk
A tengerentúli országokba és területekre történő kivitel
(1) Tilos bármilyen ártalmatlanításra szánt hulladéknak a Közösségből a tengerentúli országokba és területekre történő kivitele.
(2) A hasznosításra szánt hulladékoknak a Közösségből a tengerentúli országokba és területekre történő kivitele tekintetében a 36. cikkben megállapított tilalmat kell értelemszerűen alkalmazni.
(3) A (2) bekezdésben megállapított tilalom hatálya alá nem tartozó, hasznosításra szánt hulladékoknak a Közösségből a tengerentúli országokba és területekre történő kivitele tekintetében a II. cím rendelkezéseit kell értelemszerűen alkalmazni.
V. CÍM
BEHOZATAL A KÖZÖSSÉGBE HARMADIK ORSZÁGOKBÓL
1. FEJEZET
Ártalmatlanításra szánt hulladékok behozatala
41. cikk
Behozatali tilalom, kivéve a bázeli egyezményben részes országokból, vagy megállapodás alapján, vagy válság-, vagy háborús helyzetben az egyéb területekről származó behozatal
(1) Tilos bármilyen ártalmatlanításra szánt hulladéknak a Közösségből történő kivitele, kivéve az alábbi országokból vagy területekről származókat:
a) bázeli egyezményben részes országok; vagy
b) olyan más országok, amelyekkel a Közösség, vagy a Közösség és tagállamai a közösségi jogszabályokkal összeegyeztethető, és a bázeli egyezmény 11. cikkének megfelelő két- vagy többoldalú megállapodásokat kötöttek; vagy,
c) olyan más országok, amelyekkel az egyes tagállamok a (2) bekezdéssel összhangban kétoldalú megállapodásokat kötöttek; vagy
d) egyéb területek olyan esetekben, amikor kivételes okból válsághelyzetekben, béketeremtés, békefenntartás alkalmával, vagy háborús helyzetekben nincs lehetőség a b) vagy c) pont szerinti kétoldalú megállapodások megkötésére, vagy ha a küldő országban nem jelöltek ki illetékes hatóságot, vagy az működésképtelen.
(2) Kivételes esetekben egyes tagállamok kétoldalú megállapodásokat köthetnek különleges hulladéknak az adott tagállamokban történő ártalmatlanítására, amennyiben a küldő államban a hulladékot nem a 49. cikkben említett, környezetvédelmi szempontból megfelelő módon fogják kezelni.
Ezeknek a megállapodásoknak összeegyeztethetőnek kell lenniük a közösségi jogszabályokkal, és összhangban kell állniuk a bázeli egyezmény 11. cikkével.
Ezeknek a megállapodásoknak vagy egyezményeknek garantálniuk kell, hogy az ártalmatlanítási műveleteket engedéllyel rendelkező létesítményben és környezetvédelmi szempontból megfelelő módon hajtják végre.
Ezeknek a megállapodásoknak vagy egyezményeknek azt is garantálniuk kell, hogy a hulladék a küldő országban keletkezett, és az ártalmatlanítási műveleteket kizárólag abban a tagállamban hajtják végre, amelyik a megállapodást megkötötte.
A Bizottságot ezekről a megállapodásokról megkötésük előtt értesíteni kell. Mindazonáltal, szükséghelyzet esetén az értesítést a megkötéstől számított egy hónapon belül meg lehet tenni.
(3) Az (1) bekezdés b) vagy c) pontjaival összhangban megkötött két- vagy többoldalú megállapodásoknak a 42. cikk szerinti eljárási követelményeken kell alapulniuk.
(4) Az (1) bekezdés a), b) és c) pontjában említett országoknak kellően indokolt előzetes kérelmet kell benyújtaniuk a közösségi rendeltetési tagállam illetékes hatóságához azon az alapon, hogy nem áll rendelkezésükre és ésszerűen nem képesek megszerezni azt a műszaki kapacitást és a szükséges létesítményeket a hulladékok környezetvédelmi szempontból megfelelő módon történő ártalmatlanításához.
42. cikk
Eljárási szabályok egy, a bázeli egyezményben részes országból vagy egyéb területről válság-, illetve háborús helyzetben történő behozatal esetén
(1) Amennyiben a Közösségbe hulladékot szállítanak a bázeli egyezményben részes országokban történő ártalmatlanítás céljából, a II. cím rendelkezéseit értelemszerűen alkalmazni kell, a (2) és (3) bekezdésekben foglalt kiigazításokkal és kiegészítésekkel.
(2) Az alábbi kiigazításokat kell alkalmazni:
a) a Közösségen kívüli tranzitország illetékes hatóságának a bejelentés kézhezvételéről szóló visszaigazolása megküldésének időpontját követően 60 nap áll a rendelkezésére, hogy kiegészítő információt kérjen a bejelentett szállítmányról, hogy - amennyiben az érintett ország úgy határozott, hogy nem kér előzetes írásbeli engedélyt, és erről tájékoztatta a többi felet a bázeli egyezmény 6. cikke (4) bekezdésével összhangban - hallgatólagos engedélyét, vagy feltételhez kötött, vagy feltétel nélküli engedélyét adja; és
b) a 41. cikk (1) bekezdése d) pontjában említett válsághelyzetekben, béketeremtés vagy békefenntartás alkalmával vagy háborús helyzetekben, nincs szükség a küldő ország illetékes hatóságának engedélyére.
(3) Az alábbi kiegészítő rendelkezéseket kell alkalmazni:
a) a közösségi tranzitország illetékes hatósága köteles visszaigazolni a bejelentőnek a bejelentés kézhezvételét, és erről másolatot küldeni az érintett illetékes hatóságoknak;
b) a közösségi célország, és esettől függően a közösségi tranzitország illetékes hatóságai kötelesek a szállítást engedélyező határozataik egy-egy lebélyegzett példányát megküldeni a Közösség területére való beléptetést végző vámhivatalnak;
c) a fuvarozó köteles átadni a kísérődokumentum egy példányát a Közösség területére való beléptetést végző vámhivatalnak; és
d) a vámkezelés elvégzését követően a Közösség területére való beléptetést végző vámhivatal a kísérődokumentum egy, a Közösség területére történő belépést igazoló lebélyegzett példányát megküldi a közösségi célország és tranzitország illetékes hatóságának.
(4) A szállításra csak akkor kerülhet sor, ha:
a) a bejelentő megkapta az írásbeli engedélyt a küldő ország, a célország és adott esetben a tranzitország illetékes hatóságától, és az előírt feltételeket teljesítette;
b) a 4. cikk 4. pontja második albekezdésének és az 5. cikknek megfelelően a bejelentő és a címzett között létrejött és érvényes a szerződés;
c) a 4. cikk 5. pontja második albekezdésének és a 6. cikknek megfelelően létrejött és érvényes a pénzügyi garancia vagy ezzel egyenértékű biztosítás; és
d) a 49. cikkben említett, környezetvédelmi szempontból megfelelő gazdálkodás biztosított.
(5) Ha a Közösség területére való beléptetést végző vámhivatal illegális szállítmányt fedez fel, köteles erről haladéktalanul értesíteni a vámhivatal országának illetékes hatóságát, amely köteles:
a) haladéktalanul értesíteni a közösségi célország illetékes hatóságát, amely értesíti a Közösségen kívüli küldő ország illetékes hatóságát; és
b) biztosítani a hulladék visszatartását mindaddig, amíg a Közösségen kívüli küldő ország illetékes hatósága ettől eltérően nem rendelkezik, és ezt a határozatát a hulladék helye szerinti vámhivatal országának illetékes hatóságával írásban nem közölte.
2. FEJEZET
A hasznosításra szánt hulladékok behozatala
43. cikk
Behozatali tilalom, kivéve az OECD-határozat hatálya alá tartozó vagy a bázeli egyezményben részes országokból, vagy megállapodás alapján, vagy válság-, vagy háborús helyzetben az egyéb területekről származó behozatalt
(1) Tilos bármilyen hasznosításra szánt hulladéknak a Közösségbe történő behozatala, kivéve az alábbi országokból vagy területekről származókat:
a) az OECD-határozat hatálya alá tartozó országok; vagy
b) más, a bázeli egyezményben részes országok; vagy
c) olyan más országok, amelyekkel a Közösség, vagy a Közösség és tagállamai a közösségi jogszabályokkal összhangban álló és a bázeli egyezmény 11. cikkének megfelelő két- vagy többoldalú megállapodásokat kötöttek; vagy
d) olyan más országok, amelyekkel az egyes tagállamok a (2) bekezdéssel összhangban kétoldalú megállapodásokat kötöttek; vagy
e) egyéb területek olyan esetekben, amikor kivételes okból válsághelyzetekben, béketeremtés, békefenntartás alkalmával, vagy háborús helyzetekben nincs lehetőség a b) vagy c) pont szerinti kétoldalú megállapodások megkötésére, vagy ha a küldő országban nem jelöltek ki illetékes hatóságot, vagy az működésképtelen.
(2) Kivételes esetekben egyes tagállamok kétoldalú megállapodásokat köthetnek különleges hulladéknak az adott tagállamokban történő hasznosítására, amennyiben a küldő államban a hulladékot nem a 49. cikkben említett, környezetvédelmi szempontból megfelelő módon fogják kezelni.
Ilyen esetekben a 41. cikk (2) bekezdését kell alkalmazni.
(3) Az (1) bekezdés c) vagy d) pontjaival összhangban megkötött két- vagy többoldalú megállapodásoknak annyiban, amennyiben mérvadó, a 42. cikk szerinti eljárási követelményeken kell alapulniuk.
44. cikk
Eljárási szabályok egy, az OECD-határozat hatálya alá tartozó országból vagy egyéb területről válság-, illetve háborús helyzetben történő behozatal esetén
(1) Amennyiben a Közösségbe hulladékot szállítanak az OECD-határozat hatálya alá tartozó országokból, vagy azokon keresztül hasznosítás céljából, a II. cím rendelkezéseit értelemszerűen alkalmazni kell, a (2) és (3) bekezdésben foglalt kiigazításokkal és kiegészítésekkel.
(2) Az alábbi kiigazításokat kell alkalmazni:
a) a 9. cikkel összhangban megkövetelt engedélyt a Közösségen kívüli küldő ország illetékes hatósága hallgatólagosan is megadhatja;
b) az előzetes írásbeli bejelentést a 4. cikkel összhangban a bejelentő is benyújthatja;
c) a 43. cikk (1) bekezdése e) pontjában említett válsághelyzetekben, béketeremtés vagy békefenntartás alkalmával vagy háborús helyzetekben, nincs szükség a küldő ország illetékes hatóságának engedélyére.
(3) Emellett a 42. cikk (3) bekezdése b), c) és d) pontjainak teljesülniük kell.
(4) A szállításra csak akkor kerülhet sor, ha:
a) a bejelentő megkapta az írásbeli engedélyt a küldő ország, a célország és esettől függően a Közösségen kívüli tranzitország illetékes hatóságától, vagy ha a küldő ország és a tranzitország illetékes hatósága hallgatólagos engedélyét adta, vagy az vélelmezhető, és ha a megállapított feltételek teljesültek;
b) a 4. cikk 4. pontja második albekezdésének és az 5. cikknek megfelelően a bejelentő és a címzett között létrejött és érvényes a szerződés;
c) a 4. cikk 5. pontja második albekezdésének és a 6. cikknek megfelelően létrejött és érvényes a pénzügyi garancia vagy ezzel egyenértékű biztosítás; és
d) a 49. cikkben említett, környezetvédelmi szempontból megfelelő gazdálkodás biztosított.
(5) Ha a Közösség területére való beléptetést végző vámhivatal illegális szállítmányt fedez fel, köteles erről haladéktalanul értesíteni a vámhivatal országának illetékes hatóságát, amely köteles:
a) haladéktalanul értesíteni a közösségi célország illetékes hatóságát, amely értesíti a Közösségen kívüli küldő ország illetékes hatóságát; és
b) biztosítani a hulladék visszatartását mindaddig, amíg a Közösségen kívüli küldő ország illetékes hatósága ettől eltérően nem rendelkezik, és ezt a határozatát a hulladék helye szerinti vámhivatal országának illetékes hatóságával írásban nem közölte.
45. cikk
Eljárási szabályok egy, az OECD-határozat hatálya alá nem tartozó, a bázeli egyezményben részes országból vagy egyéb területről válság-, illetve háborús helyzetben történő behozatal esetén
Amennyiben a Közösségbe hasznosítási célból hulladékot importálnak:
a) egy, az OECD-határozat hatálya alá nem tartozó országból; vagy
b) egy, az OECD-határozat hatálya alá nem tartozó, de a bázeli egyezményben részes országon keresztül,
a 42. cikket kell értelemszerűen alkalmazni.
3. FEJEZET
Általános rendelkezések
46. cikk
Tengerentúli országokból és területekről történő behozatal
(1) Hulladéknak tengerentúli országokból és területekről a Közösségbe történő behozatala esetén a II. cím rendelkezéseit kell értelemszerűen alkalmazni.
(2) Egy vagy több tengerentúli ország és terület és az a tagállam, amelyhez kapcsolódnak, a tengerentúli országokból és területekről az ebbe a tagállamba történő szállításra vonatkozó nemzeti eljárást alkalmazhatja.
(3) A (2) bekezdést alkalmazó tagállamok értesítik a Bizottságot az alkalmazott nemzeti eljárásokról.
VI. CÍM
HARMADIK ORSZÁGOKBÓL ÉS HARMADIK ORSZÁGOKBA A KÖZÖSSÉGEN KERESZTÜL TÖRTÉNŐ TRANZIT
1. FEJEZET
Ártalmatlanításra szánt hulladék tranzitja
47. cikk
Ártalmatlanításra szánt hulladéknak a Közösségen keresztül történő tranzitja
Amennyiben ártalmatlanítási célú hulladékot szállítanak harmadik országokból vagy harmadik országokba a Közösségen keresztül, a 42. cikk rendelkezéseit kell értelemszerűen alkalmazni, az alábbi kiigazításokkal és kiegészítésekkel:
a) az első és az utolsó közösségi tranzitország illetékes hatósága az esettől függően a szállítást engedélyező határozatából egy-egy lebélyegzett példányt, vagy ha hallgatólagosan járult hozzá, a 42. cikk (3) bekezdésének a) pontjával összhangban a megerősítés egy példányát megküldi a Közösség területére való beléptetést és a Közösség területéről való kiléptetést végző vámhivatalnak; és
b) amint a hulladék elhagyta a Közösség területét, a Közösség területéről való kiléptetést végző vámhivatal köteles a kísérődokumentum egy lebélyegzett példányát megküldeni a közösségi tranzitország illetékes hatóságának (illetékes hatóságainak).
2. FEJEZET
A hasznosításra szánt hulladék tranzitja
48. cikk
A hasznosításra szánt hulladéknak a Közösségen keresztül történő tranzitja
(1) Amennyiben hasznosítási célú hulladékot szállítanak egy, az OECD-határozat hatálya alá nem tartozó országból, vagy ilyen országba egy vagy több tagállamon keresztül, a 47. cikk rendelkezéseit kell értelemszerűen alkalmazni.
(2) Amennyiben hasznosítási célú hulladékot szállítanak eg az OECD-határozat hatálya alá tartozó országból, vagy ilyen országba egy vagy több tagállamon keresztül, a 44. cikket kell értelemszerűen alkalmazni, az alább felsorolt kiigazításokkal és kiegészítésekkel:
a) az első és az utolsó közösségi tranzitországi illetékes hatóság az esettől függően a szállítást engedélyező határozatából egy-egy lebélyegzett példányt, vagy ha hallgatólagosan járult hozzá, a 42. cikk (3) bekezdésének a) pontjával összhangban a megerősítés egy példányát megküldi a Közösség területére való beléptetést és a Közösség területéről való kiléptetést végző vámhivatalnak; és
b) amint a hulladék elhagyta a Közösség területét, a Közösség területéről való kiléptetést végző vámhivatal köteles a kísérődokumentum egy lebélyegzett példányát megküldeni a közösségi tranzitország illetékes hatóságának vagy hatóságainak;
(3) Amennyiben hasznosítási célú hulladékot szállítanak egy, az OECD-határozat hatálya alá nem tartozó országból egy, az OECD-határozat hatálya alá tartozó országba, vagy fordítva, az OECD-határozat hatálya alá nem tartozó ország tekintetében az (1) bekezdést, az OECD-határozat hatálya alá tartozó ország tekintetében pedig a (2) bekezdést kell alkalmazni.
VII. CÍM
EGYÉB RENDELKEZÉSEK
1. FEJEZET
Kiegészítő kötelezettségek
49. cikk
A környezet védelme
(1) A termelő, a bejelentő és a többi, a hulladékszállításba és/vagy -hasznosításba vagy -ártalmatlanításba bevont vállalkozás megteszik a szükséges lépéseket annak biztosítása érdekében, hogy az általuk szállított hulladék kezelése az emberi egészség veszélyeztetése nélkül és környezetvédelmi szempontból megfelelő módon történjen a szállítás teljes tartama alatt, és a hasznosítás, valamint az ártalmatlanítás során. Különösen, amikor a szállítás a Közösségben történik, a 2006/12/EK irányelv 4. cikkében foglalt követelményeket és a hulladékra vonatkozó közösségi jogszabályokat tiszteletben kell tartani.
(2) A Közösségből származó kivitel esetén, a közösségi küldő ország illetékes hatósága köteles:
a) megkövetelni és elősegíteni annak biztosítását, hogy minden exportált hulladékot környezetvédelmi szempontból megfelelő módon kezeljenek a szállítás teljes tartama alatt, ideértve a rendeltetési harmadik országban a 34. cikkben említett ártalmatlanítást és a 36. és 38. cikkben említett hasznosítást;
b) megtiltani a hulladék harmadik országokba történő kivitelét, ha okkal feltételezi, hogy a hulladékot nem az a) pontban foglalt követelményeknek megfelelően fogják kezelni.
A hasznosítási vagy ártalmatlanítási művelet tekintetében a környezetvédelmi szempontból megfelelő gazdálkodás vélelmezhető többek között akkor, ha a bejelentő vagy a célország illetékes hatósága ki tudja mutatni, hogy a hulladékot fogadó létesítményt olyan emberi egészségvédelmi és a környezetvédelemi szabványokkal összhangban fogják üzemeltetni, amelyek nagyvonalakban megegyeznek a Közösségi jogszabályokban megállapított szabványokkal.
Ez a vélelem ugyanakkor nem érinti a környezetvédelmi szempontból megfelelő gazdálkodásnak a szállítás teljes tartamára vonatkozó értékelését, ideértve a rendeltetési harmadik országban történő hasznosítást vagy ártalmatlanítást is.
A környezetvédelmi szempontból megfelelő gazdálkodással kapcsolatban a VIII. mellékletben felsorolt iránymutatásokat lehet figyelembe venni.
(3) A Közösségbe irányuló behozatal esetén, a közösségi rendeltetési ország illetékes hatósága köteles:
a) előírni és megtenni a szükséges lépéseket annak biztosítása érdekében, hogy a joghatósága alá tartozó területre szállított hulladék kezelése az emberi egészség veszélyeztetése nélkül és környezetkárosító eljárások és módszerek alkalmazása nélkül, és a 2006/12/EK irányelv 4. cikkében foglaltaknak, valamint egyéb hulladékra vonatkozó közösségi jogszabályok betartásával történjen, a szállítás teljes tartama alatt, ideértve a rendeltetési országban történő újrahasznosítást vagy ártalmatlanítást is;
b) megtiltani a hulladék harmadik országokból történő behozatalát, ha okkal feltételezi, hogy a hulladékot nem az a) pontban foglaltak szerint fogják kezelni.
50. cikk
Végrehajtás a tagállamokban
(1) A tagállamok megállapítják az e rendelet megszegése esetén alkalmazandó szankciókat, és minden intézkedést megtesznek azok végrehajtása érdekében. A szankcióknak hatékonyaknak, arányosaknak és visszatartó erejűeknek kell lenniük. A Bizottságot értesíteni kell az illegális szállítások megelőzésére és feltárására és az ilyen szállításra vonatkozó szankciókra vonatkozó nemzeti jogszabályokról.
(2) A tagállamok az e rendelet végrehajtására vonatkozó rendelkezésekben rendelkeznek többek között a létesítményeknek és vállalkozásoknak a 2006/12/EK irányelv 13. cikkének rendelkezéseivel összhangban történő ellenőrzéséről, és a hulladékszállítás vagy az ahhoz kapcsolódó hasznosítás vagy ártalmatlanítás szúrópróbaszerű ellenőrzéséről.
(3) A hulladékszállítmányok ellenőrzésére különösen az alábbiak szerint kerülhet sor:
a) a kiindulási ponton, a termelő, a birtokos vagy a bejelentő jelenlétében;
b) a célállomáson, a címzett vagy a létesítmény jelenlétében;
c) a Közösség határain; és/vagy
d) a Közösségen belüli szállítás közben.
(4) A szállítások ellenőrzéseinek magukban kell foglalniuk a dokumentumok vizsgálatát, az azonosító ellenőrzését, és adott esetben a hulladék fizikai vizsgálatát.
(5) A tagállamok két- vagy többoldalúan együttműködnek egymással az illegális szállítások megelőzésének és felderítésének megkönnyítése érdekében.
(6) A tagállamok megnevezik állandó személyzetük azon tagjait, akik az (5) bekezdésben említett együttműködésért felelősek, valamint a (4) bekezdésben említett fizikai ellenőrzés központját (központjait). Az információkat megküldik a Bizottságnak, mely kiküld egy összeállított listát az 54. cikkben említett megbízottak részére.
(7) A tagállam egy másik tagállam kérésére végrehajtási cselekményeket hajthat végre a tagállam területén tartózkodó, illegális hulladékszállításban való közreműködéssel gyanúsított személyek ellen.
51. cikk
A tagállamok jelentései
(1) Minden naptári év vége előtt a tagállamok megküldik a Bizottság részére az általuk a bázeli egyezmény 13. cikk (3) bekezdésével összhangban készített, és az Egyezmény Titkárságának benyújtott előző naptári év jelentésének másolatát.
(2) Minden egyes naptári év vége előtt a tagállamok jelentést készítenek az előző naptári évről a IX. melléklet szerinti kiegészítő jelentési kérdőív alapján is, és azt megküldik a Bizottság részére.
(3) A tagállamok által az (1) és (2) bekezdésekben foglaltakkal összhangban készített jelentéseket a Bizottság részére elektronikus változatban kell megküldeni.
(4) A Bizottság e jelentések alapján háromévente jelentést készít e rendeletnek a Közösség és a tagállamok általi alkalmazásáról.
52. cikk
Nemzetközi együttműködés
A tagállamok - adott esetben és szükség esetén a Bizottsággal való összeköttetésben - együttműködnek a bázeli egyezmény és államközi szervezetek más részes feleivel, többek között információcsere és/vagy -megosztás, a környezetvédelmi szempontból megfelelő technológiák előmozdítása és a helyes gyakorlat megfelelő kódexeinek kifejlesztése útján.
53. cikk
Az illetékes hatóságok kijelölése
A tagállamok kijelölik az e rendelet végrehajtásáért felelős illetékes hatóságot vagy illetékes hatóságokat. Minden tagállam csak egy illetékes tranzithatóságot jelölhet ki.
54. cikk
A megbízottak kijelölése
A tagállamok és a Bizottság kijelölnek egy vagy több, az érdeklődő személyek vagy vállalkozások tájékoztatásáért és részükre tanácsadásért felelős megbízottakat. A Bizottság megbízottja továbbítja a tagállamok megbízottainak a neki feltett, az utóbbiakat érintő kérdéseket, és fordítva.
55. cikk
A Közösség területére való beléptetést és a Közösség területéről való kiléptetést végző vámhivatal kijelölése
A tagállamok kijelölhetnek a Közösségbe belépő, illetve onnan távozó hulladékszállítmányok számára különleges, a Közösség területére való beléptetést és a Közösség területéről való kiléptetést végző vámhivatalokat. Ha a tagállamok ilyen vámhivatalok kijelöléséről határoznak, a hulladékszállítmányok a Közösségbe való belépésre, illetve az onnan való kilépésre nem vehetik igénybe a tagállam más határátkelőhelyeit.
56. cikk
A kijelölésekről szóló értesítés és információk
(1) A tagállamok értesítik a Bizottságot az alábbiak kijelöléséről:
a) az illetékes hatóságokról, az 53. cikk rendelkezései szerint;
b) a megbízottakról, az 54. cikk rendelkezései szerint; és
c) esettől függően a Közösség területére való beléptetést és a Közösség területéről való kiléptetést végző vámhivatalokról, az 55. cikk rendelkezései szerint.
(2) A tagállamok értesítik a Bizottságot a fenti kijelölésekhez kapcsolódó alábbi információkról:
a) név (nevek);
b) postai cím(ek);
c) e-mail-cím(ek);
d) telefonszám(ok);
e) faxszám(ok); és
f) az illetékes hatóságok részére elfogadható nyelvek.
(3) A tagállamok az információkban beállt minden változásról haladéktalanul értesítik a Bizottságot.
(4) Ezt az információt, valamint a fenti információkban bekövetkezett minden változást a Bizottság részére elektronikus változatban és papíron is meg kell küldeni, ha úgy kérik.
(5) A Bizottság a honlapján közzéteszi a Közösség területére való beléptetést és a Közösség területéről való kiléptetést végző, kijelölt vámhivatalok, az illetékes hatóságok és a megbízottak jegyzékét, és ezeket a jegyzékeket megfelelően naprakészen tartja.
2. FEJEZET
Egyéb rendelkezések
57. cikk
A megbízottak gyűlése
A Bizottság a tagállamok kérésére, vagy ha egyéb okból szükséges, rendszeres időközönként megtartja a megbízottak gyűlését, hogy áttekintse velük az e rendelet végrehajtása során felmerült kérdéseket. Az érdekelt feleket szintén meghívhatják ezekre a gyűlésekre, vagy azok egy részére, ha valamennyi tagállam és a Bizottság is egyetért, hogy ez helyénvaló.
58. cikk
A mellékletek módosítása
(1) E rendelet mellékleteit a Bizottság rendeletekkel és a 2006/12/EK irányelv 18. cikkének (3) bekezdésében említett eljárással összhangban módosíthatja, a tudományos és műszaki haladás figyelembevétele érdekében. Továbbá:
a) az I., II., III., IIIA., IV. és V. mellékletet módosítani kell a bázeli egyezményben és az OECD-határozat alapján elfogadott változtatások figyelembevétele érdekében; továbbá az IC. mellékletnek a bejelentőlap és a kísérődokumentum kitöltésére vonatkozó utasításokról szóló részét legkésőbb e rendelet alkalmazása kezdetének időpontjáig ki kell egészíteni, az OECD utasításokra tekintettel;
b) a IIIB., IV. vagy V. melléklet ideiglenesen osztályozatlan hulladékokkal egészíthető ki, a bázeli egyezmény vagy az OECD-határozat megfelelő mellékleteibe való beillesztésükről szóló határozat megszületéséig;
c) egy tagállam kérelmére, meg lehet fontolni a III. mellékletben "zöld" hulladékként felsorolt két vagy több hulladékból álló keverékeknek a IIIA. mellékletbe történő ideiglenes felvételét a 3. cikk (2) bekezdésben említett esetekben, a bázeli egyezmény vagy az OECD-határozat megfelelő mellékleteibe való beillesztésükről szóló határozat megszületéséig. Az eredeti bejegyzéseket a IIIA. mellékletbe kell beilleszteni, ha ez lehetséges, e rendelet alkalmazása kezdetének időpontjáig, vagy azt követően legkésőbb 6 hónappal. A IIIA. melléklet tartalmazhat olyan rendelkezést, hogy egy vagy több bejegyzése nem alkalmazható az OECD-határozat hatálya alá nem tartozó országokba irányuló kivitelre;
d) a 3. cikk (3) bekezdésében említett kivételes eseteket meg kell határozni, és amennyiben szükséges, a IVA. és az V. mellékletbe kell beilleszteni, és törölni kell a III. mellékletből;
e) az V. mellékletet módosítani kell, hogy tükrözze a 91/689/EGK tanácsi irányelv 1. cikke (4) bekezdésével összhangban a veszélyes hulladékok jegyzékével kapcsolatban megállapodott változásokat;
f) a VIII. mellékletet módosítani kell, hogy tükrözze a vonatkozó nemzetközi egyezményeket és megállapodásokat.
(2) A IX. melléklet módosításakor a környezetre vonatkozó egyes irányelvek végrehajtásáról szóló jelentések egységesítéséről és ésszerűsítéséről szóló, 1991. december 23-i 91/692/EGK tanácsi irányelvvel (22) létrehozott bizottság teljes mértékben részt vesz a határozathozatalban.
(3) Az 1999/468/EK határozat 5. cikke (6) bekezdésében megállapított időszak 3 hónap.
59. cikk
Kiegészítő intézkedések
(1) A Bizottság az alábbi kiegészítő intézkedéseket fogadhatja el e rendelet végrehajtásával kapcsolatban:
a) módszer a pénzügyi garancia vagy ezzel egyenértékű biztosítás kiszámítására a 6. cikkben foglaltak szerint;
b) iránymutatások a 12. cikk (1) bekezdésének g) pontja alkalmazására;
c) további feltételek és követelmények az előzetesen jóváhagyott hasznosító létesítményekkel kapcsolatosan a 14. cikkben foglaltak szerint;
d) iránymutatások a 15. cikk alkalmazására a hasznosítást vagy ártalmatlanítást megelőző művelet során jelentős változásoknak kitett hulladék azonosításával és nyomon követésével kapcsolatban;
e) iránymutatások az illetékes hatóságok közti együttműködésre vonatkozóan, a 24. cikkben foglalt illegális szállításokra tekintettel;
f) a dokumentumoknak és információnak a 26. cikk (4) bekezdésével összhangban történő benyújtására az elektronikus adatátvitel gyakorlati bevezetésével kapcsolatos műszaki és szervezeti követelmények;
g) további iránymutatás a 27. cikkben említett nyelvhasználatra vonatkozóan;
h) további pontosítások a II. címben foglalt eljárási követelményekre vonatkozóan, ezeknek a hulladéknak a Közösségből történő kivitelére, a Közösségbe történő behozatalára vagy a Közösségen keresztül történő áthaladására vonatkozóan;
i) további iránymutatás meg nem határozott jogi kifejezésekkel kapcsolatban.
(2) Ezeket az intézkedéseket a 2006/12/EK irányelv 18. cikkének (3) bekezdésében említett eljárással összhangban kell meghozni.
(3) Az 1999/468/EK határozat 5. cikke (6) bekezdésében megállapított időszak 3 hónap.
60. cikk
Felülvizsgálat
(1) A Bizottság 2006. július 15-ig befejezi az állat- és közegészségügyre vonatkozó ágazati szabályozás, ideértve az 1774/2002/EK rendelet hatálya alá tartozó hulladékszállításokat is, és e rendelet rendelkezései közötti viszonyt. Ha szükséges, a felülvizsgálatot megfelelő javaslatokkal kell kísérni az ilyen hulladékszállítmány eljárásainak és ellenőrzési rendszerének azonos szintre emelése érdekében.
(2) A Bizottság 2007. július 12-től számított 5 éven belül felülvizsgálja a 12. cikk (1) bekezdése c) pontjának végrehajtását, ideértve ennek a környezetvédelemre és a belső piac működésére való hatását is. Ha szükséges, a felülvizsgálatot a megfelelő javaslatokkal kell kísérni e rendelkezés módosítása érdekében.
61. cikk
Hatályon kívül helyezés
(1) A 259/93/EGK rendelet és a 94/774/EK határozat 2007. július 12-től hatályát veszti.
(2) A hatályon kívül helyezett 259/93/EGK rendeletre való utalásokat az e rendeletre való utalásokként kell értelmezni.
(3) Az 1999/412/EK határozat 2008. január 1-jén hatályát veszti.
62. cikk
Átmeneti rendelkezések
(1) Minden olyan szállítmányra, amelyet bejelentettek, és amelyre a célország illetékes hatósága 2007. július 12. előtt már kiadta a visszaigazolást, a 259/93/EGK rendeletet kell alkalmazni.
(2) Minden olyan szállítást, amelyhez az érintett illetékes hatóság a 259/93/EGK rendelet értelmében hozzájárult, legkésőbb 2007. július 12-től számított egy éven belül végre kell hajtani.
(3) A 259/93/EGK rendelet 41. cikkének (2) bekezdése és e rendelet 51. cikke szerinti, a 2007. évre vonatkozó jelentést az 1999/412/EK határozatban szereplő kérdőív alapján kell megtenni.
63. cikk
Egyes tagállamokra vonatkozó átmeneti rendelkezések
(1) 2010. december 31-ig a III. és IV. mellékletekben felsorolt hulladékoknak hasznosítás céljából Lettországba történő szállítása, továbbá az ezekben a mellékletekben nem szereplő hulladékok ugyanoda történő szállítására az előzetes írásbeli bejelentési és engedélyezési eljárást kell alkalmazni a II. címben foglaltak szerint.
A 12. cikktől eltérve, az illetékes hatóságoknak kifogást kell emelniük a III. és IV. mellékletben szereplő, hasznosításra szánt hulladékok szállítása, valamint az olyan, e mellékletekben nem szereplő hasznosításra szánt hulladékok szállítása ellen, amelyeket egy, a 96/61/EK irányelv alapján átmeneti eltérésben részesülő létesítménybe szántak, az átmeneti eltérésnek a rendeltetési létesítményre való alkalmazásának időtartama alatt.
(2) 2012. december 31-ig a III. és IV. mellékletekben felsorolt hulladékoknak hasznosítás céljából Lengyelországból történő szállítására az előzetes írásbeli bejelentési és engedélyezési eljárást kell alkalmazni a II. címben foglaltak szerint.
A 12. cikkben foglaltaktól eltérően, 2007. december 31-ig az illetékes hatóságok Lengyelországba irányuló, hasznosításra szánt alábbi, a III. és IV. mellékletben felsorolt hulladékok ellen tehetnek kifogást a 11. cikkben megállapított kifogási okokkal összhangban:
B2020 és GE 020 (üveghulladék)
B2070
B2080
B2100
B2120
B3010 és GH 013 (szilárd műanyag hulladék)
B3020 (papírhulladék)
B3140 (hulladék gumiabroncs)
Y46
Y47
A1010 és A1030 (csak az arzénra és higanyra vonatkozó francia bekezdések)
A1060
A1140
A2010
A2020
A2030
A2040
A3030
A3040
A3070
A3120
A3130
A3160
A3170
A3180 (kizárólag a poliklórozott naftalinokra (PCN) alkalmazandó)
A4010
A4050
A4060
A4070
A4090
AB030
AB070
AB120
AB130
AB150
AC060
AC070
AC080
AC150
AC160
AC260
AD150
Az üveghulladék, papírhulladék és hulladék gumiabroncs kivételével, ezt az időszakot meg lehet hosszabbítani legkésőbb 2012. december 31-ig, a 2006/12/EK irányelv 18. cikkének (3) bekezdésében említett eljárással összhangban.
A 12. cikktől eltérve, 2012. december 31-ig az illetékes hatóságok kifogást tehetnek a 11. cikkben szereplő kifogási okokkal összhangban a Lengyelországba történő alábbi szállítások ellen:
a) a IV. mellékletben felsorolt, alábbi hasznosításra szánt hulladékok: és
A2050
A3030
A3180, kivéve a poliklórozott naftalinokat (PCN)
A3190
A4110
A4120
RB020
b) a mellékletekben nem szereplő, hasznosításra szánt hulladékok.
A 12. cikktől eltérve a román illetékes hatóságok kifogást emelhetnek a III. és IV. mellékletben felsorolt, hasznosításra szánt hulladékok és az ezekben a mellékletekben nem említett, hasznosításra szánt hulladékok szállítmányaival kapcsolatban, amelyeket olyan létesítményekbe szállítanak, amelyek ideiglenes eltérésben részesülnek a 96/61/EK irányelv, a 2000/76/EK irányelv vagy a 2001/80/EK irányelv egyes rendelkezései alól, abban az időszakban, amikor az ideiglenes eltérést a rendeltetési létesítményre alkalmazzák
(3). 2011. december 31-ig a III. és IV. mellékletekben felsorolt hulladékoknak hasznosítás céljából Szlovákiába történő szállítása, továbbá az ezekben a mellékletekben nem szereplő hulladékok ugyanoda történő szállítására az előzetes írásbeli bejelentési és engedélyezési eljárást kell alkalmazni a II. címben foglaltak szerint.
A 12. cikktől eltérve, az illetékes hatóságoknak kifogást kell emelniük a III. és IV. mellékletben szereplő, hasznosításra szánt hulladékok szállítása, valamint az olyan, e mellékletekben nem szereplő hasznosításra szánt hulladékok szállítása ellen, amelyeket egy, a 94/67/EK tanácsi irányelv (23), a 96/61/EK irányelv, a hulladékok égetéséről szóló, 2000. december 4-i 2000/76/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (24) és a nagy tüzelőberendezésekből származó egyes szennyező anyagok levegőbe történő kibocsátásának korlátozásáról szóló, 2001. október 23-i 2001/80/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (25) alapján átmeneti eltérésben részesülő létesítménybe szántak, az átmeneti eltérésnek a rendeltetési létesítményre való alkalmazásának időtartama alatt.
(4) 2014. december 31-ig a III. mellékletben felsorolt, hasznosításra szánt hulladékok Bulgáriába irányuló valamennyi szállítmányára a II. cím szerinti előzetes írásbeli bejelentési és engedélyezési eljárás vonatkozik.
A 12. cikktől eltérve 2009. december 31-ig a bolgár illetékes hatóságok a 11. cikkben meghatározott indokokkal összhangban kifogást emelhetnek a III. és IV. mellékletben felsorolt következő, hasznosításra szánt hulladékok Bulgáriába irányuló szállításával szemben:
B2070
B2080
B2100
B2120
Y46
Y47
A1010 és A1030 (csak az arzénra és higanyra vonatkozó francia bekezdések)
A1060
A1140
A2010
A2020
A2030
A2040
A3030
A3040
A3070
A3120
A3130
A3160
A3170
A3180 (kizárólag a poliklórozott naftalinokra (PCN) alkalmazandó)
A4010
A4050
A4060
A4070
A4090
AB030
AB070
AB120
AB130
AB150
AC060
AC070
AC080
AC150
AC160
AC260
AD150
A 2006/12/EK irányelv 18. cikkének (3) bekezdésében említett eljárással összhangban ez az időszak legfeljebb 2012. december 31-ig meghosszabbítható.
A 12. cikktől eltérve 2009. december 31-ig a bolgár illetékes hatóságok a 11. cikkben meghatározott indokokkal összhangban kifogást emelhetnek a következő hulladékok Bulgáriába irányuló szállításával szemben:
a) és
A2050
A3030
A3180, kivéve a poliklórozott naftalinokat (PCN)
A3190
A4110
A4120
RB020
b) a mellékletekben nem említett, hasznosításra szánt hulladékok.
A 12. cikktől eltérve a bolgár illetékes hatóságok kifogást emelhetnek a III. és IV. mellékletben felsorolt, hasznosításra szánt hulladékok és az ezekben a mellékletekben nem említett, hasznosításra szánt hulladékok szállítmányaival kapcsolatban, amelyeket olyan létesítményekbe szállítanak, amelyek ideiglenes eltérésben részesülnek a 96/61/EK irányelv vagy a 2001/80/EK irányelv egyes rendelkezései alól, abban az időszakban, amikor az ideiglenes eltérést a rendeltetési létesítményre alkalmazzák.
(5) 2015. december 31-ig a III. mellékletben felsorolt, hasznosításra szánt hulladékok Romániába irányuló valamennyi szállítmányára a II. cím szerinti előzetes írásbeli bejelentési és engedélyezési eljárás vonatkozik.
A 12. cikktől eltérve 2011. december 31-ig a román illetékes hatóságok a 11. cikkben meghatározott indokokkal összhangban kifogást emelhetnek a III. és IV. mellékletben felsorolt következő, hasznosításra szánt hulladékok Romániába irányuló szállításával szemben:
B2070
B2100, kivéve a hulladék alumíniumot
B2120
B4030
Y46
Y47
A1010 és A1030 (csak az arzénra, higanyra és talliumra vonatkozó francia bekezdések)
A1060
A1140
A2010
A2020
A2030
A3030
A3040
A3050
A3060
A3070
A3120
A3130
A3140
A3150
A3160
A3170
A3180 (kizárólag a poliklórozott naftalinokra (PCN) alkalmazandó)
A4010
A4030
A4040
A4050
A4080
A4090
A4100
A4160
AA060
AB030
AB120
AC060
AC070
AC080
AC150
AC160
AC260
AC270
AD120
AD150
A 2006/12/EK irányelv 18. cikkének (3) bekezdésében említett eljárással összhangban ez az időszak legfeljebb 2015. december 31-ig meghosszabbítható.
A 12. cikktől eltérve 2011. december 31-ig a román illetékes hatóságok a 11. cikkben meghatározott indokokkal összhangban kifogást emelhetnek a következő hulladékok Romániába irányuló szállításával szemben:
a) és
A2050
A3030
A3180, kivéve a poliklórozott naftalinokat (PCN)
A3190
A4110
A4120
RB020
b) a mellékletekben nem említett, hasznosításra szánt hulladékok.
A 2006/12/EK irányelv 18. cikkének (3) bekezdésében említett eljárással összhangban ez az időszak legfeljebb 2015. december 31-ig meghosszabbítható.
A 12. cikktől eltérve a román illetékes hatóságok kifogást emelhetnek a III. és IV. mellékletben felsorolt, hasznosításra szánt hulladékok és az ezekben a mellékletekben nem említett, hasznosításra szánt hulladékok szállítmányaival kapcsolatban, amelyeket olyan létesítményekbe szállítanak, amelyek ideiglenes eltérésben részesülnek a 96/61/EK irányelv, a 2000/76/EK irányelv vagy a 2001/80/EK irányelv egyes rendelkezései alól, abban az időszakban, amikor az ideiglenes eltérést a rendeltetési létesítményre alkalmazzák.
(6) Az e cikkben a III. mellékletben felsorolt hulladék vonatkozásában a II. címre történő utaláskor a 3. cikk (2) bekezdését, a 4. cikk 5. pontjának második albekezdését, a 6., 11., 22., 23., 24., 25. és 31. cikket nem kell alkalmazni.
64. cikk
Hatálybalépés és alkalmazás
(1) Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.
Ezt a rendeletet 2007. július 12-től kell alkalmazni.
(2) Ha Bulgária vagy Románia csatlakozásának időpontja későbbre esik, mint az alkalmazás (1) bekezdésben meghatározott időpontja, akkor az (1) bekezdéstől eltérve a 63. cikk (4) és (5) bekezdését a csatlakozás időpontjától kell alkalmazni.
(3) Az érintett tagállamok megállapodásától függően, a 26. cikk (4) bekezdése 2007. július 12. előtt is alkalmazható.
Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.
Kelt Strasbourgban, 2006. június 14-én.
az Európai Parlament részéről
az elnök
J. BORRELL FONTELLES
a Tanács részéről
az elnök
H. WINKLER
(1) HL C 108., 2004.4.30., 58. o.
(2) Az Európai Parlament 2003. november 19-i véleménye (HL C 87. E, 2004.4.7., 281. o.), a Tanács 2005. június 24-i közös álláspontja (HL C 206. E, 2005.8.23., 1. o.), és az Európai Parlament 2005. október 25-i álláspontja (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé). A Tanács 2006. május 29-i határozata.
(3) HL L 30., 1993.2.6., 1. o. A legutóbb a 2557/2001/EK bizottsági rendelettel (HL L 349., 2001.12.31., 1. o.) módosított rendelet.
(4) HL L 310., 1994.12.3., 70. o.
(5) HL L 156., 1999.6.23., 37. o.
(6) HL L 39., 1993.2.16., 1. o.
(7) HL L 39., 1993.2.16., 3. o.
(8) HL L 272., 1997.10.4., 45. o.
(9) HL L 22., 1997.1.24., 14. o.
(10) HL L 273., 2002.10.10., 1. o. A legutóbb a 416/2005/EK bizottsági rendelettel (HL L 66., 2005.3.12., 10. o.) módosított rendelet.
(11) HL L 114., 2006.4.27., 9. o.
(12) HL L 257., 1996.10.10., 26. o. A legutóbb a 166/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelettel (HL L 33., 2006.2.4., 1. o.) módosított irányelv.
(13) HL L 314., 2001.11.30., 1. o.
(14) HL L 184., 1999.7.17., 23. o.
(15) HL L 35., 1992.2.12., 24. o.
(16) HL L 377., 1991.12.31., 20. o. A 94/31/EK irányelvvel (HL L 168., 1994.7.2., 28. o.) módosított irányelv.
(17) HL L 302., 1992.10.19., 1. o. A legutóbb a 648/2005/EK európai parlamenti és tanácsi rendelettel (HL L 117., 2005.5.4., 13. o.) módosított rendelet.
(18) HL L 253., 1993.10.11., 1. o. A legutóbb a 215/2006/EK rendelettel (HL L 38., 2006.2.9., 11. o.) módosított rendelet.
(19) HL L 204., 1998.7.21., 37. o. A legutóbb a 2003-as csatlakozási okmánnyal módosított irányelv.
(20) HL L 13., 2000.1.19., 12. o.
(21) HL L 226., 2000.9.6., 3. o. A legutóbb a 2001/573/EK tanácsi határozattal (HL L 203., 2001.7.28., 18. o.) módosított határozat.
(22) HL L 377., 1991.12.31., 48. o. A legutóbb az 1882/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelettel (HL L 284., 2003.10.31., 1. o.) módosított irányelv.
(23) HL L 365., 1994.12.31., 34. o.
(24) HL L 332., 2000.12.28., 91. o.
(25) HL L 309., 2001.11.27., 1. o. A 2003-as csatlakozási okmánnyal módosított irányelv.
IA. MELLÉKLET

A bejelentőlapon használandó rövidítések és kódok jegyzéke



IB. MELLÉKLET




IC. MELLÉKLET
A BEJELENTŐLAP ÉS A KÍSÉRŐDOKUMENTUM KITÖLTÉSÉRE VONATKOZÓ KÜLÖN UTASÍTÁSOK
II. MELLÉKLET
A BEJELENTÉSHEZ KAPCSOLÓDÓ INFORMÁCIÓ ÉS DOKUMENTÁCIÓ
1. rész A BEJELENTŐLAPON MEGADANDÓ, VAGY AHHOZ CSATOLANDÓ INFORMÁCIÓ
1. A bejelentőlap sorszáma vagy egyéb elfogadott azonosítója és a szállítmányok tervezett darabszáma.
2. A bejelentő neve, címe, telefon-, és faxszáma, e-mail címe, nyilvántartási száma és az ügyintéző.
3. Amennyiben a bejelentő nem a termelő: a termelő(k) neve, címe, telefon- és faxszáma, e-mail címe és az ügyintéző.
4. A kereskedő(k) vagy közvetítő(k) neve, címe, telefon- és faxszáma, e-mail címe és az ügyintéző, abban az esetben, ha a bejelentő a 2. cikk 15. pontja szerint meghatalmazta.
5. A hasznosító vagy ártalmatlanító létesítmény neve, címe, telefon- és faxszáma, e-mail címe, nyilvántartási száma és az ügyintéző, az alkalmazott technológiák és lehetőleg az előzetesen engedélyezett állapot a 14. cikkben foglaltak szerint.
Amennyiben a hulladékon hasznosítást vagy ártalmatlanítást megelőző műveletet hajtanak végre, ugyanezt az információt közölni kell valamennyi következő hasznosítást vagy ártalmatlanítást, vagy azt megelőző műveletet végző létesítményről.
Ha a hasznosító vagy ártalmatlanító létesítmény szerepel a 96/61/EK irányelv I. mellékletének 5. kategóriájához tartozó felsorolásban, be kell mutatni az érvényes engedélyt tartalmazó bizonyítékot (azaz a létezését tanúsító nyilatkozatot) az irányelv 4. és 5. cikkében foglaltakkal összhangban.
6. A címzett neve, címe, telefon- és faxszáma, e-mail címe, nyilvántartási száma és az ügyintéző.
7. A tervezett fuvarozó(k) és/vagy közvetítői(k) neve, címe, telefon- és faxszáma, e-mail címe, nyilvántartási száma és az ügyintéző.
8. A küldő ország és az érintett illetékes hatóság.
9. A tranzitországok és az érintett illetékes hatóságok.
10. A célország és az érintett illetékes hatóság.
11. Egyedi bejelentés vagy általános bejelentés. Ha egyedi bejelentésről van szó, az érvényességi időtartamot fel kell tüntetni.
12. A szállítás(ok) megkezdésének tervezett időpontja(i).
13. Tervezett szállítási mód.
14. Tervezett útvonal (kilépési és belépési pont minden egyes ország vonatkozásában, beleértve a beléptető és kiléptető vámhivatalokat és/vagy a Közösségből kiléptető exportvámhivatalt) és a tervezett útszakaszok (a kiléptető és beléptető pontok között), beleértve a lehetséges alternatívákat, előre nem látható körülmények esetére is.
15. A fuvarozó(k) hulladék szállítására jogosító nyilvántartási számának bizonyítéka (azaz a létezését tanúsító nyilatkozatot).
16. A hulladék típusának megjelölése a megfelelő jegyzékben, forrása(i), leírása, összetétele és valamennyi veszélyességi jellemző adata. A több forrásból származó hulladékok esetében, a hulladék részletes leltárjegyzéke.
17. A becsült maximális és minimális mennyiségek.
18. A tervezett csomagolási mód.
19. A hasznosítási vagy ártalmatlanítási művelet(ek) műszaki adatai, a 2006/12/EK irányelv IIA. és IIB. mellékletében említettek szerint.
20. Amennyiben a hulladék rendeltetése a hasznosítás:
a) a hasznosítást követően visszamaradt nem hasznosítható frakció ártalmatlanítására szolgáló tervezett módszer;
b) a visszanyert anyag mennyisége a nem hasznosítható hulladék arányában;
c) a hasznosított anyag becsült értéke;
d) a hasznosítás költsége és a visszamaradt nem hasznosított hulladék ártalmatlanításának költsége.
21. Harmadik fél felelősségbiztosítási igazolása (pl. a létezését tanúsító nyilatkozat).
22. A bejelentő és a címzett között megkötött és a bejelentés időpontjában érvényes hulladékhasznosítási vagy -ártalmatlanítási szerződés bizonyítéka (vagy a létezését tanúsító nyilatkozat), a 4. cikk 4. pontjának második albekezdése és az 5. cikk értelmében.
23. A termelő, az új termelő vagy begyűjtő és a közvetítő vagy kereskedő között megkötött szerződés egy példánya vagy bizonyítéka (vagy a létezését tanúsító nyilatkozat), abban az esetben, ha a közvetítő vagy kereskedő a bejelentő.
24. A létrejött és a bejelentés időpontjában érvényes - vagy ha a pénzügyi garanciát vagy ezzel egyenértékű biztosítást engedélyező illetékes hatóság hozzájárul, legkésőbb a szállítás megkezdésekor érvényes - pénzügyi garancia vagy ezzel egyenértékű biztosítás bizonyítéka (vagy a létezését tanúsító nyilatkozat, ha az illetékes hatóság ehhez hozzájárul), a 4. cikk 5. pontjának második albekezdése és a 6. cikk értelmében.
25. A bejelentő igazolása, hogy az információ teljes körű, és a legjobb tudomása szerint valós.
26. Amennyiben a bejelentő nem a termelő a 2. cikk 15. pontja i. pont a) alpontja értelmében, a bejelentőnek biztosítania kell, hogy a termelő, vagy a 2. cikk 15. pontja a) pont ii) és iii) alpontja szerinti valamely személy, amennyiben lehetséges, szintén aláírja az IA. melléklet szerinti bejelentőlapot.
2. rész A KÍSÉRŐDOKUMENTUMBAN MEGADANDÓ VAGY AHHOZ CSATOLANDÓ INFORMÁCIÓ
Adja meg az 1. részben felsorolt információknak az alábbi pontok szerinti legfrissebb változatát és az egyes kiegészítő információkat:
1. A szállítmányok sorszáma és száma.
2. A szállítás kezdetének időpontja.
3. A szállítás módja.
4. A fuvarozó(k) neve, címe, telefonszáma, faxszáma és e-mail címe.
5. Útvonal (kilépési és belépési pont minden egyes érintett ország vonatkozásában, beleértve a Közösség területére való beléptetést végző, a Közösség területéről való kiléptetést végző vámhivatalokat és/vagy a közösségi kiviteli vámhivatalt) és az útszakaszokat (a kiléptető és beléptető pontok között), beleértve a lehetséges alternatívákat, előre nem látható körülmények esetére is.
6. Mennyiségek.
7. Csomagolás módja.
8. A fuvarozó(k) által meghozandó speciális óvintézkedések.
9. A bejelentő nyilatkozata, hogy a szükséges hozzájárulásokat az érintett országok minden illetékes hatóságától megkapta. A nyilatkozatot a bejelentőnek alá kell írnia.
10. A felelős őrzés minden egyes átruházása esetére a megfelelő aláírások.
3. rész AZ ILLETÉKES HATÓSÁGOK ÁLTAL BEKÉRHETŐ KIEGÉSZÍTŐ INFORMÁCIÓ ÉS DOKUMENTÁCIÓ
1. Annak az engedélynek a típusa és érvényességi időtartama, amely alapján a hasznosító vagy ártalmatlanító létesítmény működik.
2. A 96/61/EK irányelv 4. és 5. cikkével összhangban kiadott engedély másolata.
3. Információ szolgáltatása a szállítás biztonsága érdekében meghozandó intézkedésekről.
4. A bejelentő és a létesítmény közötti szállítási távolság(ok), beleértve az esetleges alternatív útvonalakat az előre nem látható körülmények esetére is, és intermodális szállítás esetében az átrakás helye.
5. A bejelentő és a létesítmény közötti szállítás költségeire vonatkozó információ.
6. A fuvarozó(k) hulladék szállítására jogosító nyilvántartásbavételi okiratának másolata.
7. A hulladék összetételének kémiai elemzése.
8. A hulladék keletkezési eljárásának leírása.
9. A hulladékot fogadó létesítmény kezelési eljárásának leírása.
10. A pénzügyi garancia vagy ezzel egyenértékű biztosítás, vagy ezek másolata.
11. A pénzügyi garancia vagy ezzel egyenértékű biztosítás számítása, a 4. cikk 5. pontjának második albekezdése és a 6. cikk rendelkezései szerint.
12. Az 1. rész 22. és 23. pontjában említett szerződések másolata.
13. Harmadik fél felelősségbiztosítási szabályainak másolata.
14. Bármilyen egyéb információ, amely fontos a bejelentés elbírálásához e rendelettel, továbbá a nemzeti jogszabályokkal összhangban.
III. MELLÉKLET
AZOK A HULLADÉKOK, AMELYEK A 18. CIKKBEN MEGHATÁROZOTT ÁLTALÁNOS INFORMÁCIÓS KÖVETELMÉNYEK HATÁLYA ALÁ TARTOZNAK
("ZÖLD" LISTÁS HULLADÉKOK) (1)
Tekintet nélkül arra, hogy egy hulladék szerepel-e ebben a jegyzékben vagy sem, nem vethető alá a 18. cikkben meghatározott általános követelményeknek, ha egyéb anyagokkal oly mértékben szennyezett, hogy:
a) oly mértékben megnőtt a hulladékkal összefüggő kockázata annak, hogy előzetes írásos bejelentési és engedélyezési eljárás alá tartozzon, a 91/689/EGK irányelv III. mellékletében felsorolt veszélyes jellemzők figyelembevétele esetén; vagy
b) lehetetlenné teszi a hulladék környezetvédelmi szempontból megfelelő módon történő hasznosítását.
I. rész
Az alábbi hulladékok tartoznak a 18. cikkben meghatározott általános információs követelmények hatálya alá:
A bázeli egyezmény IX. mellékletében felsorolt hulladékok (2).
E rendelet alkalmazásában:
a) minden, a bázeli egyezmény IX. mellékletének A. listájára történő hivatkozást e rendelet IV. mellékletére való hivatkozásnak kell tekinteni;
b) a IX. melléklet bázeli B1020 sorban az "ömlesztett feldolgozott formában" kifejezés magában foglalja az ott felsorolt minden fémes, nem diszpergált (3) formát;
c) a IX. melléklet bázeli B1100 sor, amely hivatkozik a "rézfeldolgozás [...] salakjaira" stb., nem alkalmazható, helyette az (OECD) II. rész GB040 sorát kell alkalmazni;
d) a IX. melléklet bázeli B1110 sor nem alkalmazható, helyette az (OECD) II. rész GC010 és GC020 sorát kell alkalmazni.
e) a IX. melléklet bázeli B2050 sor nem alkalmazható, helyette az (OECD) II. rész GG040 sorát kell alkalmazni;
f) a IX. melléklet bázeli B3010 sorban szereplő fluorozott polimerhulladékokra történő hivatkozást úgy kell értelmezni, hogy magában foglalja a fluorozott etilén polimereit és kopolimereit is (PTFE - politetrafluoretilén).
II. rész
Az alábbi hulladékok tartoznak a 18. cikkben meghatározott általános információs követelmények hatálya alá:
Fémek megolvasztásából, kohászatából és finomításából származó fémtartalmú hulladékok
GB040 | 7112 262030 262090 | Nemesfémek és réz továbbfinomítás (raffinálás) céljából végzett feldolgozásának salakjai |
Egyéb fémtartalmú hulladékok
GC010 | Csak fémekből és ötvözetekből álló elektronikus berendezések | |
GC020 | Elektronikai hulladék (pl. nyomtatott áramkörök, elektronikai alkatrészek, huzalok stb.) és nemnemesfémek és nemesfémek hasznosítására alkalmas regenerált elektronikus alkatrészek | |
GC030 | ex ex 890800 | Bontásra szánt hajók és egyéb úszóművek, amelyekből gondosan eltávolították a szállítmányból és a hajó üzemeltetéséből származó más, veszélyesnek számító anyagokat és hulladékokat |
GC050 | fluidizációs katalitikus krakkolás (FCC) elhasznált katalizátora (pl. alumínium-oxid, zeolitok) |
Üveghulladék, nem diszpergált megjelenési formában:
GE020 | ex ex 7001 ex ex 701939 | Üvegszál hulladék |
Kerámia hulladékok, nem diszpergált megjelenési formában:
GF010 | Kerámiahulladékok, melyeket formázás után kiégettek, beleértve a kerámiaedényeket is (használat előtt és/vagy után) |
Főként szervetlen összetevőket tartalmazó egyéb hulladékok, amelyek tartalmazhatnak fémeket és szerves összetevőket
GG030 | ex ex 2621 | Széntüzelésű erőmű fenékhamuja és salakcsapolási maradéka |
GG040 | ex ex 2621 | Széntüzelésű erőmű szállóhamuja |
Szilárd műanyag hulladékok
GH013 | 391530 ex ex 390410-40 | vinil-klorid-polimerek |
Cserzésből, szőrmekikészítésből és bőrfeldolgozásból származó hulladékok
GN010 | ex ex 050200 | Sertés- vagy vaddisznósörte vagy -szőr, vagy borzszőr és más kefekészítésre használt szőr hulladéka |
GN020 | ex ex 050300 | Lószőr és a lószőr hulladék, függetlenül attól, hogy hordozóanyagra rétegként felvitt állapotban vagy másként van felhasználva |
GN030 | ex ex 050590 | Madarak bőrének és más részeinek hulladéka tollazattal vagy pihetollal, tollak vagy tollrészek (vágott széllel vagy anélkül), tisztítva, fertőtlenítve vagy a tartósítás érdekében kezelve |
(1) Ez a jegyzék az OECD-határozat 3. függelékéből származik.
(2) A bázeli egyezmény IX. mellékletét e rendelet V. mellékletének felsorolása tartalmazza, az 1. rész, B. jegyzékben.
(3) A "nem diszpergált" nem foglalja magában a por, iszap, szálló por vagy szilárd mag zárvány köré képződött folyékony veszélyes hulladékanyagokat.
IIIA. MELLÉKLET
A III. MELLÉKLETBEN FELSOROLT ÉS A 3. CIKK (2) BEKEZDÉSE ÉRTELMÉBEN NEM EGY KÓD ALÁ BESOROLT KÉT VAGY TÖBBFÉLE HULLADÉK KEVERÉKE
IIIB. MELLÉKLET
A BÁZELI EGYEZMÉNY, VAGY AZ OECD-HATÁROZAT MELLÉKLETEIBE VALÓ BEILLESZTÉS ELŐTT ÁLLÓ TOVÁBBI ZÖLDLISTÁS HULLADÉKOK AZ 58. CIKK (1) BEKEZDÉSÉNEK B) PONTJA ÉRTELMÉBEN
IV. MELLÉKLET
AZ ELŐZETES ÍRÁSBELI BEJELENTÉSI ÉS ENGEDÉLYEZÉSI ELJÁRÁSRA KÖTELEZETT HULLADÉKOK JEGYZÉKE ("SÁRGA" LISTÁS HULLADÉK) (1)
I. rész
Az alábbi hulladékok előzetes írásbeli bejelentési és engedélyezési eljárásra kötelezettek:
A bázeli egyezmény II. és VIII. mellékleteiben felsorolt hulladékok (2).
E rendelet alkalmazásában:
a) minden, a bázeli egyezmény VIII. mellékletének B. listájára történő hivatkozást az e rendelet III. mellékletére történő hivatkozásnak kell tekinteni;
b) a VIII. melléklet bázeli A1010 sorban az "azonban a B. listán egyedileg felsorolt hulladékok nem tartoznak ide" kifejezés hivatkozás a bázeli B1020 sorra, és a B1020 sorhoz e rendelet III. mellékletének I. b) részéhez fűzött megjegyzésre;
c) a VIII. melléklet bázeli A1180 és A2060 sorok nem alkalmazhatók, helyettük megfelelően az OECD III. melléklete II. részének GC010, GC020 és GG040 sorait kell alkalmazni;
d) a VIII. melléklet bázeli A4050 sor magában foglalja az alumíniumkohászatból származó elhasznált edénybevonatokat is, mert Y33 szervetlen cianidokat tartalmaz. Ha ezeket a cianidokat lebontották, az elhasznált edénybevonatokat a II. rész AB120 sorába kell besorolni, mert Y32 szervetlen fluorid vegyületeket tartalmaznak, amelyben nincs kalcium-fluorid.
II. rész
Az alábbi hulladékok előzetes írásbeli bejelentési és engedélyezési eljárásra kötelezettek:
Fémet tartalmazó hulladékok
AA010 | 261900 | Vas- és acélgyártásból származó salak, reve és egyéb hulladék (3) |
AA060 | 262050 | Vanádiumhamu és -maradék (3) |
AA190 | 810420ex ex 810430 | Magnézium gyúlékony, piroforikus vagy vízzel érintkezve veszélyes mennyiségben durranógázt fejlesztő hulladéka és törmeléke |
Főként szervetlen összetevőket tartalmazó hulladékok, amelyek tartalmazhatnak fémeket és szerves összetevőket
AB030 | Fémek felületkezeléséből származó, nem cianidalapú rendszerek hulladékai | |
AB070 | Öntödei homok hulladékok | |
AB120 | ex ex 281290ex ex 3824 | Máshova nem sorolt szervetlen halogenidvegyületek |
AB130 | Hulladék szemcseszóró anyagok | |
AB150 | ex ex 382490 | Füstgáz kénmentesítéséből (FGD) származó finomítatlan kalcium-szulfit és kalcium-szulfát |
Főként szervetlen összetevőket tartalmazó hulladékok, amelyek tartalmazhatnak fémeket és szerves összetevőket
AC060 | ex ex 381900 | Hidraulika-folyadékok |
AC070 | ex ex 381900 | Fékfolyadékok |
AC080 | ex ex 382000 | Fagyálló folyadékok |
AC150 | Klór-fluor-szénhidrogének | |
AC160 | Halonok | |
AC170 | ex ex 440310 | Kezelt parafa és fahulladékok |
AC250 | Felületaktív anyagok | |
AC260 | ex ex 3101 | Sertés hígtrágya; ürülék |
AC270 | Szennyvíziszap |
Olyan hulladékok, amelyek szervetlen és szerves összetevőket egyaránt tartalmazhatnak
AD090 | ex ex 382490 | Máshova nem sorolt reprográfiai és fotográfiai vegyi anyagok és előhívó anyagok gyártásából, készítéséből és használatából származó hulladékok |
AD100 | Műanyagok felületkezeléséből származó, nem cianidalapú rendszerek hulladékai | |
AD120 | ex ex 391400ex ex 3915 | Ioncserélő gyanták |
AD150 | Természetben előforduló szűrőként használható szerves anyagok (pl. bioszűrők) |
Főként szervetlen összetevőket tartalmazó hulladékok, amelyek tartalmazhatnak fémeket és szerves összetevőket
RB020 | ex ex 6815 | Az azbeszthez hasonló fizikai-kémiai jellemzőkkel rendelkező kerámiaalapú szálak |
(1) Ez a jegyzék az OECD-határozat 4. függelékéből származik.
(2) A bázeli egyezmény VIII. mellékletét e rendelet V. mellékletének felsorolása tartalmazza, az 1. rész, A. jegyzékben. A bázeli egyezmény II. melléklete az alábbi sorokat tartalmazza:
Y 46 Háztartási gyűjtött hulladék, kivéve ha a III. melléklet egyetlen sora alá megfelelően besorolható.
Y 47 Háztartási szemét égetési maradéka.
(3) Az ebben a felsorolásban szereplő hulladékokhoz tartoznak a hamu, maradék, salak, kohósalak, lefölözési, leválasztási, szálló por, por, iszap és massza formájú hulladékok, kivéve ha az anyagot kifejezetten máshova sorolták be.
IVA. MELLÉKLET
A III. MELLÉKLETBEN FELSOROLT, DE ELŐZETES ÍRÁSBELI BEJELENTÉSI ÉS ENGEDÉLYEZÉSI ELJÁRÁSRA KÖTELEZETT HULLADÉKOK (3. CIKK (3) BEKEZDÉS)
V. MELLÉKLET
A 36. CIKK ÉRTELMÉBEN EXPORTTILALOM ALÁ ESŐ HULLADÉKOK
1. Ezt a mellékletet a 91/689/EGK irányelv és a 2006/12/EK irányelv sérelme nélkül kell alkalmazni.
2. E melléklet három részből áll, a 2. és 3. rész csak akkor alkalmazható, ha az 1. rész nem alkalmazható. Következésképpen, annak meghatározására, hogy egy adott hulladék e melléklet hatálya alá tartozik-e, először azt kell ellenőrizni, hogy ez a hulladék kielégíti-e a melléklet 1. részét, ha nem, akkor a 2. részét, és ha ezt sem, akkor a 3. részét.
Az 1. rész két alszakaszra oszlik: Az A. lista felsorolja azokat a hulladékokat, amelyeket a bázeli egyezmény 1. cikke (1) bekezdés a) pontja veszélyesnek minősít, és ezért exporttilalom alá helyez, és a B. lista, amely felsorolja azokat a hulladékokat, amelyekre nem a bázeli egyezmény 1. cikke (1) bekezdésének a) pontja hatályos, és ezért nem esnek exporttilalom alá.
Ezért, ha egy hulladék az 1. részbe tartozik, azt kell ellenőrizni, hogy az A. lista sorolja-e fel, vagy a B. lista. Ha egy hulladék nem tartozik az 1. részben sem az A. lista, sem a B. lista alá, akkor kell ellenőrizni, hogy a jellemzői alapján besorolható-e a veszélyes hulladékok 2. részébe (azaz a csillaggal megjelölt hulladékok közé), vagy a 3. részbe, és ebben az esetben az exporttilalom rá is vonatkozik.
3. Az 1. rész B. listájába tartozó hulladékokra, vagy a 2. rész nem veszélyes hulladékaira (azaz nincsenek csillaggal megjelölve), akkor vonatkozik az exporttilalom, ha egyéb anyagokkal oly mértékben szennyezett, hogy
a) elegendően nagy lett a hulladékkal összefüggő kockázata annak, hogy írásos bejelentési és engedélyezési eljárásra kötelezzék, ha számításba veszik a 91/689/EGK irányelv III. mellékletében felsorolt veszélyes jellemzőket, vagy
b) lehetetlenné teszi a hulladék környezetvédelmi szempontból megfelelő módon történő hasznosítását.
1. rész (1)
A. lista (A bázeli egyezmény VIII. melléklete)
A1 FÉMHULLADÉKOK ÉS FÉMET TARTALMAZÓ HULLADÉKOK
A1010 Fémhulladékok és az alábbiak bármilyen összetételű ötvözetét tartalmazó hulladékok: azonban a B listán egyedileg felsorolt hulladékok nem tartoznak ide.
- antimon
- arzén
- berillium
- kadmium
- ólom
- higany
- szelén
- tellúr
- tallium
A1020 Összetevőként vagy szennyezőként az alábbiak bármelyikét tartalmazó hulladékok, kivéve a szilárd fémhulladékot:
- antimon; antimonvegyületek
- berillium; berilliumvegyületek
- kadmium; kadmiumvegyületek
- ólom; ólomvegyületek
- szelén; szelénvegyületek
- tellúr; tellúrvegyületek
A1030 Összetevőként vagy szennyezőként az alábbiak bármelyikét tartalmazó hulladékok:
- arzén; arzénvegyületek
- higany; higanyvegyületek
- tallium; talliumvegyületek
A1040 Összetevőként az alábbiak bármelyikét tartalmazó hulladékok:
- fémkarbonilok
- a hatvegyértékű króm vegyületei
A1050 Galvániszapok
A1060 Fémek maratásából származó folyékony hulladékok
A1070 Cinkfeldolgozás kilúgozási maradványai, porok és iszapok, mint jarozit, hematit
A1080 A B. listán nem szereplő hulladék cinkmaradványok, amelyek elég magas koncentrációban tartalmazzák az ólmot és kadmiumot ahhoz, hogy a III. mellékletnek megfelelő tulajdonságokat mutassák
A1090 Szigetelt rézhuzal égetésekor keletkező hamu
A1100 Rézkohók gáztisztító berendezéseiből származó por és maradványok
A1110 Réz elektrolízissel történő finomítása és kinyerése után visszamaradt kimerült elektrolitoldatok
A1120 Réz elektrolízissel történő finomításakor és kinyerésekor az elektrolit tisztító berendezésekből származó iszaphulladék, kivéve az anódiszapot
A1130 Oldott rezet tartalmazó kimerült marató oldatok
A1140 Hulladék réz(II)-klorid- és réz-cianid katalizátorok
A1150 Nyomtatott áramkörök égetéséből származó, a B. listán nem szereplő nemesfémtartalmú hamu (2)
A1160 Savas ólomakkumulátor hulladék, egész és tört formában
A1170 Kevert elemek hulladéka, kivéve a csak a B. listán szereplő elemekből álló hulladékot. A B. listán nem szereplő hulladék elemek, ha azok olyan mennyiségben tartalmaznak az I. mellékletben felsorolt alkotókat, hogy annak következtében veszélyessé válnak
A1180 Hulladék elektromos vagy elektronikai berendezések és az azok bontásából származó hulladékok (3), amelyek közt fellelhetőek olyan alkatrészek, mint az A. listán szereplő akkumulátorok és egyéb elemek, higanykapcsolók, katódsugárcsőből származó vagy más aktivált üveghulladékok, PCB-tartalmú kondenzátorok, vagy szennyezésként olyan mennyiségben tartalmaznak az I. mellékletben felsorolt anyagokat (pl. kadmiumot, higanyt, ólmot, poliklórozott bifenileket), hogy ennek következtében a III. mellékletben felsorolt tulajdonságok valamelyikét mutatják (vö. a B. lista megfelelő B1110 tételével) (4)
A1190 Fémkábel hulladékok olyan műanyag bevonata vagy szigetelése, amely kőszénkátrányt, PCB-t (5) (poliklórozott bifenilek), ólmot, kadmiumot, egyéb szerves halogén vegyületet vagy egyéb, az I. mellékletben szereplő összetevőt olyan mértékben tartalmaz, vagy ezekkel olyan mértékben szennyezett, hogy a III. melléklet szerinti jellemzőket mutatja
A2 FŐKÉNT SZERVETLEN ÖSSZETEVŐKET TARTALMAZÓ HULLADÉKOK, AMELYEK TARTALMAZHATNAK FÉMEKET ÉS SZERVES ÖSSZETEVŐKET
A2010 Katódsugárcsövekből és más aktivált üvegből származó üveghulladékok
A2020 Folyadék vagy iszap formában lévő szervetlen fluorvegyületekből álló hulladékok, kivéve a B. listán szereplő ilyen hulladékokat
A2030 Hulladékkatalizátorok, kivéve a B. listán szereplő ilyen hulladékokat
A2040 Vegyipari eljárásból származó gipszhulladékok, ha olyan mennyiségben tartalmaznak az I. mellékletben felsorolt alkotókat, hogy ennek következtében a III. mellékletben felsorolt tulajdonságok valamelyikét mutatják (vö. a B. lista megfelelő B2080 tételével)
A2050 Azbeszthulladék (por és szálak)
A2060 Széntüzelésű erőművek pernyéje, amely elég magas koncentrációban tartalmaz az I. mellékletben felsorolt alkotókat ahhoz, hogy a III. mellékletben felsorolt tulajdonságokat mutassa (vö. a B. lista megfelelő B2050 tételével)
A3 FŐKÉNT SZERVES ÖSSZETEVŐKET TARTALMAZÓ HULLADÉKOK, AMELYEK TARTALMAZHATNAK FÉMEKET ÉS SZERVETLEN ÖSSZETEVŐKET
A3010 Petrolkoksz és bitumen előállításából/feldolgozásából származó hulladékok
A3020 Eredeti rendeltetésükre alkalmatlan, fáradt ásványi olajok
A3030 Ólmozott kopogásgátló vegyületek iszapjait tartalmazó, azokból álló, vagy azokkal szennyezett hulladékok
A3040 Hulladék hőközvetítő folyadékok
A3050 Gyanták, latex, lágyítószerek, enyvek, ragasztók gyártásából, formulázásából és használatából származó hulladékok, kivéve a B. listán szereplő ilyen hulladékokat (vö. a B. lista megfelelő B4020 tételével)
A3060 Hulladék nitrocellulóz
A3070 Folyékony és iszap formában lévő hulladék fenolok és fenolvegyületek, beleértve a klórfenolt
A3080 Hulladék éterek, kivéve a B. listán szereplő étereket
A3090 Hatvegyértékű krómvegyületeket vagy biocideket tartalmazó hulladék bőrpor, hamu, iszap és őrlemény (vö. a B. lista megfelelő B3100 tételével)
A3100 Hatvegyértékű krómvegyületeket vagy biocideket tartalmazó, bőrből vagy bőrkompozícióból eredő hulladék nyesedék vagy egyéb bőrhulladék, amely bőrtermékek előállítására alkalmatlan (vö. a B. lista megfelelő B3090 tételével)
A3110 Hatvegyértékű krómvegyületeket, biocideket vagy fertőző anyagokat tartalmazó, szőrmekikészítési hulladékok (vö. a B. lista megfelelő B3110 tételével)
A3120 Shreddelésből származó könnyű frakció
A3130 Hulladék szerves foszforvegyületek
A3140 Halogénmentes szerves oldószer hulladékok, a B. listán szereplő ilyen hulladékok kivételével
A3150 Halogéntartalmú szerves oldószer hulladékok
A3160 Szerves oldószerek visszanyerési műveleteiből származó, halogénezett vagy nem halogénezett nem vizes bepárlási maradék hulladékok
A3170 Halogénezett alifás szénhidrogének (pl. metil-kloridok, diklór-etán, vinil-klorid, vinilidén-klorid, allil-klorid és epiklór-hidrin) előállításakor keletkező hulladékok
A3180 Olyan hulladékok, anyagok és tárgyak, amelyek poliklórozott bifenilt (PCB) és/vagy poliklórozott terfenilt (PCT), poliklórozott naftalint (PCN) vagy polibrómozott bifenilt (PBB), vagy e vegyületek bármely más polibrómozott analógját tartalmazzák, abból állnak, vagy azzal 50 mg/kg vagy annál nagyobb koncentrációban szennyezettek (6)
A3190 Szerves anyagok finomításából, lepárlásából és bármilyen pirolitikus kezeléséből eredő kátrányos maradvány hulladékok, kivéve az aszfaltcementeket
A3200 Útépítésből és útjavításból származó bitumenes anyag (aszfalthulladék), amely kátrányt tartalmaz (vö. a B. lista megfelelő, B2130 tételével)
A4 OLYAN HULLADÉKOK, AMELYEK SZERVETLEN ÉS SZERVES ÖSSZETEVŐKET EGYARÁNT TARTALMAZHATNAK
A4010 Gyógyszerek gyártásából, kiszereléséből és használatából eredő hulladékok, kivéve a B. listán szereplő ilyen hulladékokat
A4020 Klinikai és azzal kapcsolatos hulladékok; azaz orvosi, ápolási, fogorvosi, állatorvosi vagy hasonló gyakorlat során keletkező hulladékok, továbbá kórházban vagy más létesítményekben a betegek vizsgálatakor vagy kezelésekor, illetve kutatómunka során keletkező hulladékok
A4030 Biocidek és fitofarmakonok előállításából, formálásából és alkalmazásából eredő hulladékok, beleértve a termékleírástól eltérő, lejárt (7) vagy eredeti rendeltetésükre alkalmatlan hulladék növényvédő- és gyomirtószereket
A4040 Vegyi faanyag-konzerváló szerek (8) gyártásából, formulázásából és alkalmazásából eredő hulladékok
A4050 Az alábbiak bármelyikéből álló, azt tartalmazó vagy azzal szennyezett hulladékok:
- szervetlen cianidok, kivéve a szervetlen cianidokat nyomokban tartalmazó, szilárd halmazállapotú, nemesfémtartalmú maradványokat
- szerves cianidok
A4060 Fáradt olaj/víz, szénhidrogén/víz elegyek, emulziók
A4070 Tinták, színezékek, pigmentek, festékek, lakkok, kencék gyártásából, kiszereléséből és használatából származó hulladékok, kivéve minden ilyen, a B. listán szereplő hulladékot (vö. a B. lista megfelelő B4010 tételével)
A4080 Robbanó tulajdonságú hulladékok (kivéve a B. listán szereplő ilyen hulladékokat)
A4090 Hulladék savas vagy lúgos oldatok, kivéve a B. lista megfelelő tételében szereplő hulladékokat (vö. a B. lista megfelelő B2120 tételével)
A4100 Ipari véggázok tisztítására használt ipari környezetvédelmi berendezésekből származó hulladékok, kivéve a B. listán szereplő ilyen hulladékokat
A4110 Olyan hulladékok, amelyek az alábbiak bármelyikét tartalmazzák, abból állnak, vagy azzal szennyezettek:
- poliklórozott dibenzo-furán bármely rokonvegyülete
- poliklórozott dibenzo-dioxin bármely rokonvegyülete
A4120 Peroxidokból álló, azokat tartalmazó vagy azokkal szennyezett hulladékok
A4130 Hulladék göngyölegek és tartályok, amelyek elég magas koncentrációban tartalmaznak az I. mellékletben felsorolt anyagokat ahhoz, hogy a III. mellékletnek megfelelő veszélyes tulajdonságokat mutassák
A4140 Olyan, az I. melléklet kategóriáinak megfelelő vegyszerekből álló, vagy vegyszereket tartalmazó hulladékok, amelyekben a vegyszerek termékleírásuktól eltérők vagy lejártak (9) és a III. melléklet szerinti veszélyes tulajdonságokat mutatják
A4150 Kutatásból és fejlesztésből vagy oktatásból eredő olyan hulladék vegyi anyagok, amelyeket nem azonosítottak és/vagy újak, és amelyek emberre és/vagy környezetre gyakorolt hatása nem ismert
A4160 A B. listán nem szereplő hulladék aktív szén (vö. a B. lista megfelelő B2060 tételével)
B. lista (a bázeli egyezmény IX. melléklete)
B1 FÉMHULLADÉKOK ÉS FÉMET TARTALMAZÓ HULLADÉKOK
B1010 Fém és fém-ötvözet hulladékok fémes, nem diszpergált megjelenési formában:
- Nemesfémek (arany, ezüst, a platinacsoport, de a higany nem)
- Vas- és acélhulladék
- Rézhulladék
- Nikkelhulladék
- Alumíniumhulladék
- Cinkhulladék
- Ónhulladék
- Volfrámhulladék
- Molibdénhulladék
- Tantálhulladék
- Magnéziumhulladék
- Kobalthulladék
- Bizmuthulladék
- Titánhulladék
- Zirkóniumhulladék
- Mangánhulladék
- Germániumhulladék
- Vanádiumhulladék
- Hafnium-, Indium-, Nióbium, Rénium- és Galliumhulladék
- Tóriumhulladék
- Ritka földfémek hulladékai
- Krómhulladék
B1020 Tiszta, nem szennyezett fémhulladék, beleértve az ötvözeteket, ömlesztett feldolgozott formában (lemezek, lapok, gerendák, rudak stb.):
- Antimonhulladék
- Berilliumhulladék
- Kadmiumhulladék
- Ólomhulladék (kivéve a savas ólomakkumulátort)
- Szelénhulladék
- Tellúrhulladék
B1030 Magas olvadáspontú fémeket tartalmazó maradványok
B1031 Molibdén, wolfram, titán, tantál, nióbium és rénium fémek és fémötvözet hulladékok fémes diszperz formában (fémpor), kivéve az A. lista hasonló anyagait az A1050, galvániszapok tétel alatt
B1040 Villamos energiát fejlesztő készülékek darabjai, melyek nincsenek kenőolajjal, PCB-vel vagy PCT-vel olyan mértékig szennyezve, hogy a III. mellékletnek megfelelő tulajdonságokat mutassák
B1050 Színesfém-keverékek, fémhulladékok nehéz frakciói, amelyek nem tartalmaznak elegendő mennyiségű I. mellékletbe tartozó anyagot ahhoz, hogy a III. mellékletnek megfelelő tulajdonságokat mutassák (10)
B1060 Elemi fém formában lévő hulladék szelén és tellúr, beleérve a port
B1070 Réz és rézötvözetek diszperz megjelenési formában, kivéve ha elég magas koncentrációban tartalmaznak az I. mellékletben felsorolt anyagokat ahhoz, hogy a III. mellékletnek megfelelő veszélyes tulajdonságokat mutassák
B1080 Cink hamuja és maradványai diszperz megjelenési formában, beleértve a cink-ötvözet maradványokat, kivéve ha elég magas koncentrációban tartalmaznak az I. mellékletben felsorolt anyagokat ahhoz, hogy a III. mellékletnek megfelelő tulajdonságokat mutassák, vagy ha a H4.3 szerinti veszélyes tulajdonságokat mutatják (11)
B1090 Termékleírásnak megfelelő hulladék elemek, kivéve az ólom, kadmium vagy higany felhasználásával készülteket
B1100 Fémek olvasztásából, kohósításából és finomításából származó fémtartalmú hulladékok:
- Keménycink-tartalmú maradványok
- Cinktartalmú salakok, fölözékek:
- Horganyzáskor képződő cinkfölözék (> 90 % Zn)
- Horganyzáskor képződő cinksalak (> 92 % Zn)
- Kokillaöntéskor képződő cinksalak (> 85 % Zn)
- Tűzihorganyzáskor képződő cinksalak (sarzsonként) (> 92 % Zn)
- Cinkfölözék
- Alumíniumfölözék (vagy salakhártya), kivéve a sósalakot
- Rézfeldolgozás vagy továbbfinomítás (raffinálás) salakjai, amelyek nem tartalmaznak olyan mennyiségű arzént, ólmot vagy kadmiumot, hogy a III. mellékletnek megfelelő tulajdonságokat mutassanak
- Réz kohósításából származó tűzálló bélés hulladékok, beleértve a tégelyeket
- Nemesfémek továbbfinomítás (raffinálás) céljából végzett feldolgozásának salakjai
- Tantált tartalmazó ónsalak, 0,5 %-nál alacsonyabb óntartalommal
B1110 Elektromos és elektronikus berendezések:
- Csak fémekből és ötvözetekből álló elektronikus berendezések
- Hulladék elektromos vagy elektronikus berendezések és az azok bontásából származó hulladékok (12)(beleértve a nyomtatott áramköröket), amelyek közt nem lelhetőek fel olyan alkatrészek, mint az A. listán szereplő akkumulátorok és más elemek, higanykapcsolók, katódsugárcsőből származó vagy más aktivált üveghulladékok, PCB-tartalmú kondenzátorok, illetve szennyezésként olyan mennyiségben nem tartalmaznak az I. mellékletben felsorolt anyagokat (pl. kadmiumot, higanyt, ólmot, poliklórozott bifenileket), hogy ennek következtében a III. mellékletben felsorolt tulajdonságok valamelyikét mutatnák (vö. az A. lista megfelelő A1180 tételével)
- Közvetlen újrahasználatra (13), és nem hasznosításra vagy végső ártalmatlanításra (14) szánt elektromos és elektronikus berendezések (beleértve a nyomtatott áramköröket, elektronikai alkatrészeket és huzalokat)
B1115 Az A. lista A1190 sorában nem szereplő, műanyaggal bevont vagy szigetelt fémkábelhulladékok, kivéve azokat, amelyeket a IVA. melléklet szerinti műveletekre vagy egyéb ártalmatlanítási műveletekre szánnak, amelyek bármelyik fázisban ellenőrizetlen termikus folyamattal járnak, mint pl. a nyílt égetés
B1120 Az alábbi komponensek bármelyikét tartalmazó kimerült szilárd katalizátorok:
— | Átmeneti fémek, kivéve az A. listán szereplő hulladék katalizátorokat (kimerült katalizátorokat, használt folyékony katalizátorokat vagy más katalizátorokat) | Szkandium Vanádium Mangán Kobalt Réz Ittrium Nióbium Hafnium Volfrám | Titán Króm Vas Nikkel Cink Cirkónium Molibdén Tantál Rénium |
— | Lantanidák (ritka földfémek): | Lantán Prazeodimium Szamárium Gadolínium Diszprózium Erbium Itterbium | Cérium Neodímium Európium Terbium Holmium Túlium Lutécium |
B1130 Tisztított, kimerült nemesfémtartalmú katalizátorok
B1140 Szilárd, nemesfémtartalmú maradványok, amelyek szervetlen cianidokat nyomokban tartalmaznak
B1150 Nemesfémek (arany, ezüst, platinacsoport, de a higany nem) és ötvözeteik diszpergált, nem folyékony formában, megfelelő csomagolásban és jelöléssel ellátva
B1160 Nyomtatott áramkörök égetéséből származó nemesfém hamu (vö. az A. lista megfelelő A1150 tételével)
B1170 Fényképészeti film égetéséből származó nemesfém hamu
B1180 Ezüsthalogenideket és fém ezüstöt tartalmazó hulladék fényképészeti film
B1190 Ezüsthalogenideket és fém ezüstöt tartalmazó hulladék fényképészeti papír
B1200 Vas- és acélgyártásból származó granulált salak
B1210 Vas- és acélgyártásból származó granulált salak, beleértve a TiO2 és vanádium forrásként hasznosított salakokat
B1220 Cink előállításból származó salak, kémiailag stabilizált, magas (20 % feletti) vastartalommal, ipari előírásoknak (pl. DIN 4301) megfelelően feldolgozva, főként építkezési alkalmazásra
B1230 Vas- és acélgyártásból származó hengerlési hulladék
B1240 Réz-oxid hengerreve
B1250 Hulladékká vált gépjárművek, amelyek sem folyadékot, sem veszélyes komponenseket nem tartalmaznak
B2 FŐKÉNT SZERVETLEN ÖSSZETEVŐKET TARTALMAZÓ HULLADÉKOK, AMELYEK TARTALMAZHATNAK FÉMEKET ÉS SZERVES ÖSSZETEVŐKET
B2010 Bányászati műveletek hulladékai, nem diszpergált megjelenési formában:
- Természetes grafit hulladéka
- Palahulladék, szélezett vagy nem szélezett, fűrészeléssel vagy egyéb módon vágott
- Csillámhulladék
- Leucit-, nefelin- és nefelin szienit hulladékok
- Földpáthulladékok
- Folypáthulladékok
- Szilárd halmazállapotú szilícium-dioxid hulladékok, kivéve az öntödei műveletekhez használtakat
B2020 Üveghulladék, nem diszpergált megjelenési formában:
- Üvegtörmelék és egyéb üveghulladék, kivéve a katódsugárcsövekből származó üveget és más aktivált üveget
B2030 Kerámia hulladékok, nem diszpergált megjelenési formában:
- Cermethulladék és törmelék (fém-kerámia kompozitok)
- Máshol föl nem sorolt és meg nem határozott kerámiaalapú szálak
B2040 Főként szervetlen összetevőkből álló egyéb hulladékok:
- Füstgáz kénmentesítéséből (FGD) származó, részben finomított kalcium-szulfát
- Épületek bontásából származó gipsz falkarton vagy vakolatkarton hulladék
- Réz előállításból származó salak, kémiailag stabilizált, magas (20 % feletti) vastartalommal, ipari előírásoknak (pl. DIN 4301 és DIN 8201) megfelelően feldolgozva, főként építkezési és csiszolási alkalmazásra
- Szilárd halmazállapotú kén
- Ciánamid gyártásából származó mészkő (pH < 9)
- Nátrium-, kálium-, kalcium-klorid
- Korund (szilícium-karbid)
- Tört beton
- Lítium-tantál- és lítium-nióbium-tartalmú üvegtörmelék
B2050 Széntüzelésű erőművek A. listán nem szereplő pernyéje (vö. az A. lista megfelelő A2060 tételével)
B2060 Hulladék aktív szén, amelyek nem tartalmaznak olyan mennyiségű, az I. mellékletben szereplő alkotót, hogy a III. mellékletben felsorolt jellemzők valamelyikét mutatnák, pl. ivóvíz kezeléséből, élelmiszer-ipari és vitamin-előállítási folyamatokból származó hulladék aktív szén (vö. az A. lista megfelelő A4160 tételével)
B2070 Kalcium-fluorid iszap
B2080 Vegyipari eljárásokból származó, az A. listán nem szereplő gipsz (vö. az A. lista megfelelő A2040 tételével)
B2090 Acél- vagy alumíniumgyártásból származó, petrolkokszból vagy bitumenből előállított, a szokásos ipari követelményeknek megfelelően tisztított anódtuskók (kivéve a klóralkáli-elektrolízisből és a kohászati iparból származó anódtuskókat)
B2100 Hulladék alumínium-hidrátok, hulladék timföld és timföldgyártási maradékok, kivéve a gáztisztítási, lecsapási és szűrési eljárásokban alkalmazott ilyen anyagokat
B2110 Bauxitmaradvány ("vörös iszap") (pH-érték 11,5 alá beállítva)
B2120 2-nél magasabb és 11,5-nél alacsonyabb pH-értékű hulladék savas vagy lúgos oldatok, amelyek nem maró hatásúak, és egyéb szempontból nem veszélyesek (vö. az A. lista megfelelő A4090 tételével)
B2130 Útépítésből és útjavításból származó bitumenes anyag (aszfalthulladék), amely kátrányt nem tartalmaz (15)(vö. az A. lista megfelelő A3200 tételével)
B3 FŐKÉNT SZERVES ÖSSZETEVŐKET TARTALMAZÓ HULLADÉKOK, AMELYEK TARTALMAZHATNAK FÉMEKET ÉS SZERVETLEN ÖSSZETEVŐKET
B3010 Szilárd műanyag hulladékok: Az alábbi műanyagok és kevert műanyagok, feltéve hogy azok más hulladékkal nem keveredtek és valamilyen termékleírásnak megfelelően készültek:
- Műanyag hulladék nem halogénezett polimer és kopolimer anyagokból, beleértve az alábbiakat, de azokra nem korlátozva (16):
- etilén
- sztirol
- polipropilén
- polietilén tereftalát
- akrilonitril
- butadién
- poliacetátok
- poliamidok
- polibutilén tereftalát
- polikarbonátok
- poliéterek
- polifenilén szulfidok
- akrilpolimerek
- alkánok, C10-C13 (lágyítók)
- poliuretán (CFC-t nem tartalmazó)
- polisziloxánok
- polimetil metakrilát
- polivinil-alkohol
- polivinil-butirál
- polivinil-acetát
- Térhálósított hulladék műgyanták vagy polikondenzációs termékek, beleértve az alábbiakat:
- karbamid-formaldehid gyanták
- fenol-formaldehid gyanták
- melamin-formaldehid gyanták
- epoxigyanták
- alkidgyanták
- poliamidok
- Az alábbi fluortartalmú polimer hulladékok (17):
- perfluor-etilén/propilén (FEP)
- perfluor-alkoxi-alkán
- tetrafluor-etilén/perfluoro-vinil-éter (PFA)
- tetrafluor-etilén/perfluoro-metilvinil-éter (MFA)
- polivinilfluorid (PVF)
- polivinilidén-fluorid (PVDF)
B3020 Papír, papírlemez és papíráru hulladékok Az alábbi anyagok, feltéve hogy nem keveredtek veszélyes hulladékokkal: Papír vagy papírlemez hulladék vagy törmelék:
- fehérítetlen kartonpapír, illetve hullámpapír vagy hullámkartonpapír hulladék
- más olyan papír- vagy kartonpapír hulladék, amelyet főként fehérített, tömegében nem színezett papírpépből állítottak elő
- olyan papír- vagy kartonpapír hulladék, amelyet főként mechanikusan készített papírpépből (pl. újságokból, folyóiratokból és más nyomtatványokból) állítottak elő
- egyéb papírhulladékok, a teljesség igénye nélkül
1. laminált (többrétegű) kartonpapír;
2. osztályozatlan papírhulladék
B3030 Textilhulladékok Az alábbi anyagok, feltéve hogy más hulladékokkal nem keveredtek, és valamilyen termékleírás szerint készültek:
- Selyemhulladék (beleértve a gombolyításra alkalmatlan selyemgubókat, a fonalhulladékokat és a farkasolási hulladékot)
- kártolatlan, fésületlen selyemhulladék
- egyéb selyemhulladék
- Gyapjú, finom vagy durva állati szőr hulladék, beleértve a fonalhulladékot, de kizárva a farkasolási hulladékot
- gyapjú vagy finom állati szőr fésűskóc
- egyéb gyapjú- vagy finom állati szőr hulladék
- durva állati szőr hulladék
- Pamuthulladék (beleértve a fonalhulladékot és farkasolási hulladékot)
- fonalhulladék (beleértve a cérnahulladékot is)
- farkasolási hulladék
- egyéb pamuthulladék
- Len kóca és más hulladéka
- Valódi kender (Cannabis sativa L.) kóca és más hulladéka (beleértve a fonalhulladékot és a farkasolási hulladékot)
- Juta és más textilrost (kivéve a lent, a valódi kendert és a ramit) kóca és más hulladéka (beleértve a fonalhulladékot és a farkasolási hulladékot)
- Szizál és más, az Agave-félékhez tartozó növények textilkészítésre használt rostjainak kóca és más hulladéka (beleértve a fonalhulladékot és a farkasolási hulladékot
- Kókuszdió kóca, fésűskóca és más hulladéka (beleértve a fonalhulladékot és a farkasolási hulladékot)
- Manilakender (Musa textilis Nee) kóca, fésűskóca és más hulladéka (beleértve a fonalhulladékot és a farkasolási hulladékot)
- Rami és egyéb, másutt nem nevesített növényi textilrost kóca, fésűskóca és más hulladéka (beleértve a fonalhulladékot és a farkasolási hulladékot)
- Mesterségesen előállított szálak hulladékai (beleértve a kócot, a fonalhulladékot és farkasolási hulladékot)
- szintetikus szálak hulladékai
- műszálak hulladékai
- Használt ruhák és más használt textiláruk
- Használt rongyok, zsineg, madzag, kötél és heveder, valamint textilből készült használt zsineg, madzag, kötél vagy heveder
- válogatva
- más módon
B3035 Hulladékká vált padlószőnyegek, padlóborítók
B3040 Gumihulladékok Az alábbi anyagok, feltéve hogy nem keveredtek más hulladékokkal:
- Keménygumi (pl. ebonit) hulladéka és törmeléke
- Egyéb gumihulladékok, kivéve a másutt meghatározott hulladékokat
B3050 Kezeletlen parafa és fahulladék:
- Fahulladék és -törmelék; független attól, hogy azt hasáb, brikett, pellet vagy hasonló formájúra tömörítették-e vagy sem
- Parafahulladék; aprított, granulált vagy őrölt parafa
B3060 Mezőgazdaság élelmiszer-ipari hulladékai, feltéve hogy nem fertőzőek:
- Borseprő
- Máshol meg nem határozott vagy máshova nem tartozó, állati takarmányozásra használt szárított és fertőtlenített növényi hulladékok, maradékanyagok és melléktermékek, független attól, hogy azokat pellet formájúra tömörítették vagy nem
- Degras (cserzőzsír); zsíros anyagok, állati vagy növényi viaszok feldolgozásából származó maradékanyagok
- Csont- és szarvhulladék, feldolgozatlan, zsírtalanított, egyszerűen kikészített (de nem formára vágott), savval kezelt vagy zselatinmentesített formában
- Halhulladék
- Kakaóbabhéj, hártya, bőr és egyéb kakaóbab hulladék
- Mezőgazdaság élelmiszer-ipari hulladékai, kivéve azokat a melléktermékeket, amelyek az emberi vagy állati fogyasztásra való alkalmasság nemzeti és nemzetközi követelményeinek és szabványainak megfelelnek
B3065 Állati vagy növényi eredetű étolajok és zsírok hulladékai (pl. sütőolaj), feltéve hogy nem rendelkeznek a III. melléklet jellemzőivel
B3070 Az alábbi hulladékok:
- Emberi haj hulladék
- Hulladékká vált szalma
- Penicillingyártásból származó, takarmányozási célra felhasználható inaktivált gomba mycelium
B3080 Guminyesedék és gumidarabok
B3090 Hatvegyértékű krómvegyületeket vagy biocideket nem tartalmazó, bőrből vagy bőrkompozícióból eredő hulladék nyesedék vagy egyéb bőrhulladék, kivéve a bőriszapot, amely bőrtermékek előállítására alkalmatlan (vö. az A. lista megfelelő A3100 tételével)
B3100 Hatvegyértékű krómvegyületeket vagy biocideket nem tartalmazó hulladék bőrpor, hamu, iszap és őrlemény (vö. az A. lista megfelelő A3090 tételével)
B3110 Hatvegyértékű krómvegyületeket, biocideket vagy fertőző anyagokat nem tartalmazó szőrmekikészítési hulladékok (vö. az A. lista megfelelő B3110 tételével)
B3120 Élelmiszer-festékekből álló hulladékok
B3130 Hulladék polimer éterek és nem veszélyes, peroxid-képzésre nem hajlamos hulladék monomer éterek
B3140 Hulladék légabroncsok, kivéve azokat, amelyeket a IVA. melléklet szerinti műveletekre szánnak
B4 OLYAN HULLADÉKOK, AMELYEK SZERVETLEN ÉS SZERVES ÖSSZETEVŐKET EGYARÁNT TARTALMAZHATNAK
B4010 Főként vízalapú/latex festékekből, tintákból és keményített lakkokból álló hulladékok, amelyek nem tartalmaznak olyan mennyiségű szerves oldószert, nehézfémet vagy biocideket, hogy veszélyessé válnának (vö. az A. lista megfelelő A4070 tételével)
B4020 Gyanták, latex, lágyítószerek, enyvek, ragasztók gyártásából, formálásából és használatából származó, az A. listán nem szereplő hulladékok, amelyek oldószerektől és más szennyezésektől oly mértékig mentesek, hogy nem mutatják a III. mellékletben foglalt tulajdonságokat. Ide tartoznak az ilyen vízalapú anyagok, vagy a kazein, keményítő, dextrin, cellulóz-éter vagy polivinil-alkohol-alapú ragasztók (vö. az A. lista megfelelő A3050 tételével)
B4030 Elhasznált egyszer használatos fényképezőgépek, az A. listán nem szereplő elemekkel
2. rész
A 2000/532/EK bizottsági határozathoz (18) csatolt mellékletben felsorolt hulladékok
01 ÁSVÁNYOK KUTATÁSÁBÓL, BÁNYÁSZATÁBÓL, KŐFEJTÉSBŐL, FIZIKAI ÉS KÉMIAI KEZELÉSÉBŐL SZÁRMAZÓ HULLADÉKOK
01 01 | ásványok bányászatából származó hulladékok |
01 01 01 | fémtartalmú ásványok bányászatából származó hulladék |
01 01 02 | nemfémes ásványok bányászatából származó hulladék |
01 03 | fémtartalmú ásványok fizikai és kémiai feldolgozásából származó hulladékok |
01 03 04* | szulfidos ércek feldolgozásából származó visszamaradó, savképző meddő |
01 03 05* | veszélyes anyagokat tartalmazó egyéb meddő |
01 03 06 | meddő, amely különbözik a 01 03 04-től és a 01 03 05-től |
01 03 07* | fémtartalmú ásványok fizikai és kémiai feldolgozásából származó, veszélyes anyagokat tartalmazó egyéb hulladékok |
01 03 08 | hulladék porok, amelyek különböznek a 01 03 07-től |
01 03 09 | timföld termeléséből származó vörösiszap, amely különbözik a 01 03 07-től |
01 03 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
01 04 | nemfémes ásványok fizikai és kémiai feldolgozásából származó hulladékok |
01 04 07* | nemfémes ásványok fizikai és kémiai feldolgozásából származó, veszélyes anyagokat tartalmazó hulladékok |
01 04 08 | kő törmelék és hulladék kavics, amely különbözik a 01 04 07-től |
01 04 09 | hulladék homok és hulladék agyag |
01 04 10 | hulladék porok, amelyek különböznek a 01 04 07-től |
01 04 11 | kálisó és kősó feldolgozásából származó hulladékok, amelyek különböznek a 01 04 07-től |
01 04 12 | ércek mosásából és tisztításából származó meddő és egyéb hulladékok, amelyek különböznek a 01 04 07-től és a 01 04 11-től |
01 04 13 | kő vágásából és fűrészeléséből származó hulladékok, amelyek különböznek a 01 04 07-től |
01 04 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
01 05 | fúróiszapok és egyéb fúrási hulladékok |
01 05 04 | édesvíz diszperziós közegű fúrási iszapok és hulladékok |
01 05 05* | olajtartalmú fúróiszapok és hulladékok |
01 05 06* | veszélyes anyagokat tartalmazó fúróiszapok és egyéb hulladékok |
01 05 07 | baritot (bárium-szulfátot) tartalmazó fúróiszapok és hulladékok, amelyek különböznek a 01 05 05-től és a 01 05 06-tól |
01 05 08 | kloridtartalmú fúróiszapok és hulladékok, amelyek különböznek a 01 05 05-től és a 01 05 06-tól |
01 05 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
02 MEZŐGAZDASÁGI, KERTÉSZETI, VÍZKULTÚRÁS TERMELÉSBŐL, ERDŐGAZDASÁGBÓL, VADÁSZATBÓL, HALÁSZATBÓL, ÉLELMISZER-ELŐÁLLÍTÁSBÓL ÉS FELDOLGOZÁSBÓL SZÁRMAZÓ HULLADÉKOK
02 01 | mezőgazdaság, kertészet, vízkultúrás termelés, erdészet, vadászat és halászat hulladékai |
02 01 01 | mosásból és tisztításból származó iszap |
02 01 02 | hulladékká vált állati szövetek |
02 01 03 | hulladékká vált növényi szövetek |
02 01 04 | műanyag hulladék (kivéve a csomagolóeszközöket) |
02 01 06 | állati ürülék, vizelet és trágya (beleértve a szennyezett szalmát), elkülönítve gyűjtött és nem a képződés helyén kezelt folyékony hulladék (hígtrágya) |
02 01 07 | erdőgazdálkodási hulladékok |
02 01 08* | veszélyes anyagokat tartalmazó, mezőgazdasági vegyi hulladékok |
02 01 09 | mezőgazdasági vegyi hulladékok, amelyek különböznek a 02 01 08-tól |
02 01 10 | fémhulladék |
02 01 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
02 02 | hús, hal és egyéb állati eredetű élelmiszerek előkészítéséből és feldolgozásából származó hulladékok |
02 02 01 | mosásból és tisztításból származó iszapok |
02 02 02 | hulladékká vált állati szövetek |
02 02 03 | fogyasztásra vagy feldolgozásra alkalmatlan anyagok |
02 02 04 | folyékony hulladékok keletkezésük helyén történő kezeléséből származó iszapok |
02 02 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
02 03 | gyümölcs, zöldség, gabonafélék, étolaj, kakaó, kávé, tea és dohány előkészítéséből és feldolgozásából; konzervgyártásból; élesztő és élesztőkivonat készítéséből, melaszfeldolgozásból és -fermentálásból származó hulladékok |
02 03 01 | mosásból, tisztításból, hámozásból, centrifugálásból és más szétválasztásokból származó iszapok |
02 03 02 | tartósítószer hulladékok |
02 03 03 | oldószeres extrakcióból származó hulladékok |
02 03 04 | fogyasztásra vagy feldolgozásra alkalmatlan anyagok |
02 03 05 | folyékony hulladékok keletkezésük helyén történő kezeléséből származó iszapok |
02 03 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
02 04 | cukorgyártási hulladékok |
02 04 01 | cukorrépa tisztításából és mosásából visszamaradt föld |
02 04 02 | nem szabványos kalcium-karbonát |
02 04 03 | folyékony hulladékok keletkezésük helyén történő kezeléséből származó iszapok |
02 04 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
02 05 | tejipari hulladékok |
02 05 01 | fogyasztásra vagy feldolgozásra alkalmatlan anyagok |
02 05 02 | folyékony hulladékok keletkezésük helyén történő kezeléséből származó iszapok |
02 05 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
02 06 | a sütő- és cukrászipari hulladékok |
02 06 01 | fogyasztásra vagy feldolgozásra alkalmatlan anyagok |
02 06 02 | tartósítószer hulladék |
02 06 03 | folyékony hulladékok keletkezésük helyén történő kezeléséből származó iszapok |
02 06 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
02 07 | alkoholtartalmú vagy alkoholmentes italok termeléséből származó hulladékok (kivéve kávé, tea és kakaó) |
02 07 01 | a nyersanyagok mosásából, tisztításából és mechanikus aprításából származó hulladékok |
02 07 02 | szeszfőzés hulladéka |
02 07 03 | kémiai kezelésből származó hulladék |
02 07 04 | fogyasztásra vagy feldolgozásra alkalmatlan anyagok |
02 07 05 | folyékony hulladékok keletkezésük helyén történő kezeléséből származó iszapok |
02 07 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
03 FAFELDOLGOZÁSBÓL ÉS FALEMEZ-, BÚTOR-, CELLULÓZROST-SZUSZPENZIÓ-, PAPÍR- ÉS KARTONGYÁRTÁSBÓL SZÁRMAZÓ HULLADÉKOK
03 01 | fafeldolgozásból, falemez- és bútorgyártásból származó hulladékok |
03 01 01 | fakéreg és parafa hulladék |
03 01 04* | veszélyes anyagokat tartalmazó, faforgács, fűrészáru, deszka, furnér, falemez darabolási hulladékok |
03 01 05 | faforgács, fűrészáru, deszka, furnér, falemez darabolási hulladékok, amelyek különböznek a 03 01 04-től |
03 01 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
03 02 | faanyagvédő szer hulladékok |
03 02 01* | halogénezett szerves vegyületeket nem tartalmazó faanyagvédő szerek |
03 02 02* | halogénezett szerves vegyületeket tartalmazó faanyagvédő szerek |
03 02 03* | fémorganikus vegyületeket tartalmazó faanyagvédő szerek |
03 02 04* | szervetlen vegyületeket tartalmazó faanyagvédő szerek |
03 02 05* | veszélyes anyagokat tartalmazó, egyéb faanyagvédő szerek |
03 02 99 | közelebbről nem meghatározott faanyagvédő szerek |
03 03 | Cellulózrost-szuszpenzió, papír- és kartongyártási, feldolgozási hulladékok |
03 03 01 | fakéreg és fahulladék |
03 03 02 | zöldlúg iszap (főzőlúg regenerálásából nyert) |
03 03 05 | papír újrafeldolgozásából származó festékeltávolítási (de-inking) iszap |
03 03 07 | hulladék papír és kartonrost-szuszpenzió készítésénél mechanikai úton elválasztott maradékok |
03 03 08 | hasznosításra szánt papír és karton válogatásából származó hulladékok |
03 03 09 | hulladék mésziszap |
03 03 10 | mechanikai elválasztásból származó szálmaradék, száltöltőanyag- és fedőanyag-iszapok |
03 03 11 | folyékony hulladékok keletkezésük helyén történő kezeléséből származó iszapok, amelyek különböznek a 03 03 10-től |
03 03 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
04 BŐR- SZŐRME- ÉS TEXTILIPARI HULLADÉKOK
04 01 | bőr- és szőrmeipari hulladékok |
04 01 01 | húslás és a meszezési bőrhasíték hulladéka |
04 01 02 | meszezési hulladék |
04 01 03* | oldószertartalmú, zsírtalanítási, folyékony fázis nélküli hulladék |
04 01 04 | krómtartalmú cserzőlé |
04 01 05 | krómot nem tartalmazó cserzőlé |
04 01 06 | folyékony hulladékok keletkezésük helyén történő kezeléséből származó, krómot tartalmazó iszapok |
04 01 07 | folyékony hulladékok keletkezésük helyén történő kezeléséből származó, krómot nem tartalmazó iszapok |
04 01 08 | krómot tartalmazó cserzett bőrhulladék (kék hasíték, forgács, apríték, csiszolási por) |
04 01 09 | kötözési és kikészítési hulladékok |
04 01 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
04 02 | textilipari hulladékok |
04 02 09 | társított anyagokból származó hulladékok (impregnált textíliák, elasztomerek, plasztomerek) |
04 02 10 | természetes alapanyagokból származó szerves anyagok (pl. zsír, viasz) |
04 02 14* | kikészítésből származó, szerves oldószert tartalmazó hulladékok |
04 02 15 | kikészítésből származó hulladékok, amelyek különböznek a 04 02 14-től |
04 02 16* | veszélyes anyagot tartalmazó színezékek és pigmentek |
04 02 17 | színezékek és pigmentek, amelyek különböznek a 04 02 16-tól |
04 02 19* | folyékony hulladékok keletkezésük helyén történő kezeléséből származó, veszélyes anyagokat tartalmazó iszapok |
04 02 20 | folyékony hulladékok keletkezésük helyén történő kezeléséből származó iszapok, amelyek különböznek a 04 02 19-től |
04 02 21 | feldolgozatlan textilszál hulladékok |
04 02 22 | feldolgozott textilszál hulladékok |
04 02 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
05 KŐOLAJ FINOMÍTÁSÁBÓL, FÖLDGÁZ TISZTÍTÁSÁBÓL ÉS KŐSZÉN PIROLITIKUS KEZELÉSÉBŐL SZÁRMAZÓ HULLADÉKOK
05 01 | kőolaj-finomításból származó hulladékok |
05 01 02* | sótalanító berendezésből származó iszapok |
05 01 03* | tartályfenék-iszapok |
05 01 04* | alkil-savas iszapok |
05 01 05* | kiömlött olaj |
05 01 06* | üzem vagy a berendezések karbantartásából származó olajos iszapok |
05 01 07* | savas kátrányok |
05 01 08* | egyéb kátrányok |
05 01 09* | folyékony hulladékok keletkezésük helyén történő kezeléséből származó, veszélyes anyagot tartalmazó iszapok |
05 01 10 | folyékony hulladékok keletkezésük helyén történő kezeléséből származó iszapok, amelyek különböznek a 05 01 09-től |
05 01 11* | tüzelőanyagok lúgos tisztításából származó hulladékok |
05 01 12* | savas olajok |
05 01 13 | kazántápvíz iszapja |
05 01 14 | hűtőtornyok hulladékai |
05 01 15* | elhasznált derítőföld |
05 01 16 | kőolaj kéntelenítéséből származó, kéntartalmú hulladékok |
05 01 17 | bitumen |
05 01 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
05 06 | kőszén pirolitikus kezeléséből származó hulladékok |
05 06 01* | savas kátrányok |
05 06 03* | egyéb kátrányfélék |
05 06 04 | hűtőtornyok hulladékai |
05 06 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
05 07 | földgáz tisztításából és szállításából származó hulladékok |
05 07 01* | higanyt tartalmazó hulladékok |
05 07 02 | ként tartalmazó hulladékok |
05 07 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
06 SZERVETLEN KÉMIAI FOLYAMATOKBÓL SZÁRMAZÓ HULLADÉKOK
06 01 | savak termeléséből, kiszereléséből, forgalmazásából és felhasználásából származó hulladékok |
06 01 01* | kénsav és kénes sav |
06 01 02* | sósav |
06 01 03* | folysav (hidrogén-fluorid) |
06 01 04* | foszfor- és foszforos sav |
06 01 05* | salétromsav és salétromos sav |
06 01 06* | egyéb savak |
06 01 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
06 02 | lúgok termeléséből, kiszereléséből, forgalmazásából és felhasználásából származó hulladékok |
06 02 01* | kalcium-hidroxid |
06 02 03* | ammónium-hidroxid |
06 02 04* | nátrium- és kálium-hidroxid |
06 02 05* | egyéb lúgok |
06 02 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
06 03 | sók és azok oldatai, valamint fém-oxidok termeléséből, kiszereléséből, forgalmazásából és felhasználásából származó hulladékok |
06 03 11* | Cianidtartalmú szilárd sók és oldatok |
06 03 13* | nehézfémeket tartalmazó szilárd sók és oldataik |
06 03 14 | szilárd sók és azok oldatai, amelyek különböznek a 06 03 11-től és a 06 03 13-tól |
06 03 15* | nehézfémeket tartalmazó fém-oxidok |
06 03 16 | fém-oxidok, amelyek különböznek a 06 03 15-től |
06 03 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
06 04 | fémtartalmú hulladékok, amelyek különböznek a 06 03-tól |
06 04 03* | arzéntartalmú hulladékok |
06 04 04* | higanytartalmú hulladékok |
06 04 05* | más nehézfémeket tartalmazó hulladékok |
06 04 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
06 05 | szennyvizek keletkezésük telephelyén történő tisztításából származó iszapok |
06 05 02* | folyékony hulladékok keletkezésük helyén történő kezeléséből származó, veszélyes anyagokat tartalmazó iszapok |
06 05 03 | folyékony hulladékok keletkezésük helyén történő kezeléséből származó iszapok, amelyek különböznek a 06 05 02-től |
06 06 | kénvegyületek termeléséből, kiszereléséből, forgalmazásából és felhasználásából, valamint a kén vegyipari feldolgozásából és kéntelenítő eljárásokból származó hulladékok |
06 06 02* | veszélyes szulfidvegyületeket tartalmazó hulladékok |
06 06 03 | szulfidvegyületeket tartalmazó hulladékok, amelyek különböznek a 06 06 02-től |
06 06 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
06 07 | halogének termeléséből, kiszereléséből, forgalmazásából és felhasználásából, valamint halogénvegyületekkel végzett műveletekből származó hulladékok |
06 07 01* | elektrolízisből származó azbeszttartalmú hulladékok |
06 07 02* | klórgyártásból származó aktív szén |
06 07 03* | higanyt tartalmazó bárium-szulfát iszap |
06 07 04* | Oldatok és savak, pl. kontakt-sav |
06 07 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
06 08 | szilícium és szilíciumszármazékok termeléséből, kiszereléséből, forgalmazásából és felhasználásából származó hulladékok |
06 08 02* | veszélyes klór-szilánokat tartalmazó hulladékok |
06 08 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
06 09 | foszforvegyületek termeléséből, kiszereléséből, forgalmazásából és felhasználásából, valamint foszforvegyületekkel végzett műveletekből származó hulladékok |
06 09 02 | foszforvegyületeket tartalmazó salak |
06 09 03* | veszélyes anyagokat tartalmazó vagy azokkal szennyezett, kalciumalapú reakciók hulladékai |
06 09 04 | kalciumalapú reakciók hulladékai, amelyek különböznek a 06 09 03-tól |
06 09 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
06 10 | nitrogénvegyületek termeléséből, kiszereléséből, forgalmazásából és felhasználásából, valamint nitrogénvegyületekkel végzett műveletekből származó hulladékok |
06 10 02* | veszélyes anyagokat tartalmazó hulladékok |
06 10 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
06 11 | szervetlen pigmentek és opálosító anyagok termeléséből származó hulladékok |
06 11 01 | titán-dioxid termeléséből származó, kalciumalapú reakció hulladékai |
06 11 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
06 13 | közelebbről nem meghatározott, szervetlen kémiai folyamatokból származó hulladékok |
06 13 01* | szervetlen növényvédő szerek, faanyagvédő szerek és egyéb biocidok |
06 13 02* | kimerült aktív szén (kivéve 06 07 02) |
06 13 03 | műkorom |
06 13 04* | azbeszt feldolgozásának hulladéka |
06 13 05* | korom |
06 13 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
07 SZERVES KÉMIAI FOLYAMATOKBÓL SZÁRMAZÓ HULLADÉKOK
07 01 | szerves alapanyagok termeléséből, kiszereléséből, forgalmazásából és felhasználásából származó hulladékok |
07 01 01* | vizes mosófolyadékok és anyalúgok |
07 01 03* | halogéntartalmú szerves oldószerek, mosófolyadékok és anyalúgok |
07 01 04* | egyéb szerves oldószerek, mosófolyadékok és anyalúgok |
07 01 07* | halogéntartalmú üstmaradékok és reakciómaradékok |
07 01 08* | egyéb üstmaradékok és reakciómaradékok |
07 01 09* | halogéntartalmú szűrőpogácsák, kimerült felitató anyagok (abszorbensek) |
07 01 10* | egyéb szűrőpogácsák, kimerült felitató anyagok (abszorbensek) |
07 01 11* | folyékony hulladékok keletkezésük helyén történő kezeléséből származó, veszélyes anyagokat tartalmazó iszapok |
07 01 12 | folyékony hulladékok keletkezésük helyén történő kezeléséből származó iszapok, amelyek különböznek a 07 01 11-től |
07 01 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
07 02 | műanyagok, műgumi és műszálak termeléséből, kiszereléséből, forgalmazásából és felhasználásából származó hulladékok |
07 02 01* | vizes mosófolyadékok és anyalúgok |
07 02 03* | halogéntartalmú szerves oldószerek, mosófolyadékok és anyalúgok |
07 02 04* | egyéb szerves oldószerek, mosófolyadékok és anyalúgok |
07 02 07* | halogéntartalmú üstmaradékok és reakciómaradékok |
07 02 08* | egyéb üstmaradékok és reakciómaradékok |
07 02 09* | halogéntartalmú szűrőpogácsák, kimerült felitató anyagok (abszorbensek) |
07 02 10* | egyéb szűrőpogácsák, kimerült felitató anyagok (abszorbensek) |
07 02 11* | folyékony hulladékok keletkezésük helyén történő kezeléséből származó, veszélyes anyagokat tartalmazó iszapok |
07 02 12 | folyékony hulladékok keletkezésük helyén történő kezeléséből származó iszapok, amelyek különböznek a 07 02 11-től |
07 02 13 | hulladék műanyagok |
07 02 14* | veszélyes anyagokat tartalmazó adalékanyag hulladékok |
07 02 15 | adalékanyag hulladékok, amelyek különböznek a 07 02 14-től |
07 02 16* | veszélyes szerves szilíciumvegyületeket tartalmazó hulladékok |
07 02 17 | szerves szilíciumvegyületeket tartalmazó hulladékok, amelyek különböznek a 07 02 16-tól |
07 02 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
07 03 | szerves festékek, pigmentek és színezékek termeléséből, kiszereléséből, forgalmazásából és felhasználásából származó hulladékok (kivéve 06 11) |
07 03 01* | vizes mosófolyadékok és anyalúgok |
07 03 03* | halogéntartalmú szerves oldószerek, mosófolyadékok és anyalúgok |
07 03 04* | egyéb szerves oldószerek, mosófolyadékok és anyalúgok |
07 03 07* | halogéntartalmú üstmaradékok és reakciómaradékok |
07 03 08* | egyéb üstmaradékok és reakciómaradékok |
07 03 09* | halogéntartalmú szűrőpogácsák, kimerült felitató anyagok (abszorbensek) |
07 03 10* | egyéb szűrőpogácsák, kimerült felitató anyagok (abszorbensek) |
07 03 11* | folyékony hulladékok keletkezésük helyén történő kezeléséből származó, veszélyes anyagokat tartalmazó iszapok |
07 03 12 | folyékony hulladékok keletkezésük helyén történő kezeléséből származó iszapok, amelyek különböznek a 07 03 11-től |
07 03 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
07 04 | szerves növényvédő szerek (kivéve 02 01 08 és 02 01 09), faanyagvédő szerek (kivéve 03 02) és biocidok termeléséből, kiszereléséből, forgalmazásából és felhasználásából származó hulladékok |
07 04 01* | vizes mosófolyadékok és anyalúgok |
07 04 03* | halogéntartalmú szerves oldószerek, mosófolyadékok és anyalúgok |
07 04 04* | egyéb szerves oldószerek, mosófolyadékok és anyalúgok |
07 04 07* | halogéntartalmú üstmaradékok és reakciómaradékok |
07 04 08* | egyéb üstmaradékok és reakciómaradékok |
07 04 09* | halogéntartalmú szűrőpogácsák, felitató anyagok (abszorbensek) |
07 04 10* | egyéb szűrőpogácsák, felitató anyagok (abszorbensek) |
07 04 11* | folyékony hulladékok keletkezésük helyén történő kezeléséből származó, veszélyes anyagokat tartalmazó iszapok |
07 04 12 | folyékony hulladékok keletkezésük helyén történő kezeléséből származó iszapok, amelyek különböznek a 07 04 11-től |
07 04 13* | veszélyes anyagokat tartalmazó szilárd hulladékok |
07 04 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
07 05 | gyógyszerek termeléséből, kiszereléséből, forgalmazásából és felhasználásából származó hulladékok |
07 05 01* | vizes mosófolyadékok és anyalúgok |
07 05 03* | halogéntartalmú szerves oldószerek, mosófolyadékok és anyalúgok |
07 05 04* | egyéb szerves oldószerek, mosófolyadékok és anyalúgok |
07 05 07* | halogéntartalmú üstmaradékok és reakciómaradékok |
07 05 08* | egyéb üstmaradékok és reakciómaradékok |
07 05 09* | halogéntartalmú szűrőpogácsák, felitató anyagok (abszorbensek) |
07 05 10* | egyéb szűrőpogácsák, felitató anyagok (abszorbensek) |
07 05 11* | folyékony hulladékok keletkezésük helyén történő kezeléséből származó, veszélyes anyagokat tartalmazó iszapok |
07 05 12 | folyékony hulladékok keletkezésük helyén történő kezeléséből származó iszapok, amelyek különböznek a 07 05 11-től |
07 05 13* | veszélyes anyagokat tartalmazó szilárd hulladékok |
07 05 14 | szilárd hulladékok, amelyek különböznek a 07 05 13-tól |
07 05 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
07 06 | zsírok, kenőanyagok, szappanok, mosószerek, fertőtlenítőszerek és kozmetikumok termeléséből, kiszereléséből, forgalmazásából és felhasználásából származó hulladékok |
07 06 01* | vizes mosófolyadékok és anyalúgok |
07 06 03* | halogéntartalmú szerves oldószerek, mosófolyadékok és anyalúgok |
07 06 04* | egyéb szerves oldószerek, mosófolyadékok és anyalúgok |
07 06 07* | halogéntartalmú üstmaradékok és reakciómaradékok |
07 06 08* | egyéb üstmaradékok és reakciómaradékok |
07 06 09* | halogéntartalmú szűrőpogácsák, felitató anyagok (abszorbensek) |
07 06 10* | egyéb szűrőpogácsák, felitató anyagok (abszorbensek) |
07 06 11* | folyékony hulladékok keletkezésük helyén történő kezeléséből származó, veszélyes anyagokat tartalmazó iszapok |
07 06 12 | folyékony hulladékok keletkezésük helyén történő kezeléséből származó iszapok, amelyek különböznek a 07 06 11-től |
07 06 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
07 07 | finom vegyszerek és vegyipari termékek termeléséből, kiszereléséből, forgalmazásából és felhasználásából származó, közelebbről nem meghatározott hulladékok |
07 07 01* | vizes mosófolyadékok és anyalúgok |
07 07 03* | halogéntartalmú szerves oldószerek, mosófolyadékok és anyalúgok |
07 07 04* | egyéb szerves oldószerek, mosófolyadékok és anyalúgok |
07 07 07* | halogéntartalmú üstmaradékok és reakciómaradékok |
07 07 08* | egyéb üstmaradékok és reakciómaradékok |
07 07 09* | halogéntartalmú szűrőpogácsák, felitató anyagok (abszorbensek) |
07 07 10* | egyéb szűrőpogácsák, felitató anyagok (abszorbensek) |
07 07 11* | a folyékony hulladékok telephelyen történő kezeléséből származó veszélyes anyagokat tartalmazó iszapok |
07 07 12 | folyékony hulladékok keletkezésük helyén történő kezeléséből származó iszapok, amelyek különböznek a 07 07 11-től |
07 07 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
08 BEVONATOK (FESTÉKEK, LAKKOK ÉS ZOMÁNCOK), RAGASZTÓK, TÖMÍTŐANYAGOK ÉS NYOMDAFESTÉKEK TERMELÉSÉBŐL, KISZERELÉSÉBŐL, FORGALMAZÁSÁBÓL ÉS FELHASZNÁLÁSÁBÓL SZÁRMAZÓ HULLADÉKOK
08 01 | festékek és lakkok termeléséből, kiszereléséből, forgalmazásából és felhasználásából, valamint ezek eltávolításából származó hulladékok |
08 01 11* | szerves oldószereket, illetve más veszélyes anyagokat tartalmazó festék- vagy lakkhulladékok |
08 01 12 | festék- vagy lakkhulladékok, amelyek különböznek a 08 01 11-től |
08 01 13* | szerves oldószereket, illetve más veszélyes anyagokat tartalmazó festék- vagy lakkiszapok |
08 01 14 | festék- vagy lakk-iszapok, amelyek különböznek a 08 01 13-tól |
08 01 15* | szerves oldószereket, illetve más veszélyes anyagokat tartalmazó festék- vagy lakktartalmú vizes iszapok |
08 01 16 | festék- vagy lakktartalmú vizes iszapok, amelyek különböznek a 08 01 15-től |
08 01 17* | festékek és lakkok eltávolításából származó, szerves oldószereket vagy egyéb veszélyes anyagokat tartalmazó hulladékok |
08 01 18 | festékek és lakkok eltávolításából származó hulladékok, amelyek különböznek a 08 01 17-től |
08 01 19* | szerves oldószereket, illetve más veszélyes anyagokat tartalmazó festék-, lakktartalmú vizes szuszpenziók |
08 01 20 | festék-, lakktartalmú vizes szuszpenziók, amelyek különböznek a 08 01 19-től |
08 01 21* | festékek és lakkok eltávolítására használt, hulladékká vált anyagok |
08 01 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
08 02 | egyéb bevonatok (a kerámiát is beleértve) termeléséből, kiszereléséből forgalmazásából és felhasználásából származó hulladékok |
08 02 01 | poralapú bevonatok hulladékai |
08 02 02 | kerámiaanyagokat tartalmazó vizes iszapok |
08 02 03 | kerámiaanyagokat tartalmazó vizes szuszpenziók |
08 02 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
08 03 | nyomdafestékek termeléséből, kiszereléséből, forgalmazásából és felhasználásából származó hulladékok |
08 03 07 | nyomdafestéket tartalmazó vizes iszapok |
08 03 08 | nyomdafestéket tartalmazó vizes folyékony hulladékok |
08 03 12* | veszélyes anyagokat tartalmazó nyomdafesték hulladékok |
08 03 13 | nyomdafesték hulladékok, amelyek különböznek a 08 03 12-től |
08 03 14* | veszélyes anyagokat tartalmazó nyomdafesték iszapok |
08 03 15 | nyomdafesték iszapok, amelyek különböznek a 08 03 14-től |
08 03 16* | hulladékká vált gravírozó oldatok |
08 03 17* | veszélyes anyagokat tartalmazó, hulladékká vált toner |
08 03 18 | hulladékká vált toner, amelyik különbözik a 08 03 17-től |
08 03 19* | diszpergált olaj |
08 03 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
08 04 | ragasztók és tömítőanyagok termeléséből, kiszereléséből, forgalmazásából és felhasználásából származó hulladékok (a vízhatlanító termékeket is beleértve) |
08 04 09* | szerves oldószereket vagy más veszélyes anyagokat tartalmazó ragasztók, tömítőanyagok hulladékai |
08 04 10 | ragasztók, tömítőanyagok hulladékai, amelyek különböznek a 08 04 09-től |
08 04 11* | szerves oldószereket, illetve más veszélyes anyagokat tartalmazó ragasztó-, tömítőanyagok iszapjai |
08 04 12 | ragasztó-, tömítőanyagok iszapjai, amelyek különböznek a 08 04 11-től |
08 04 13* | szerves oldószereket, illetve más veszélyes anyagokat tartalmazó ragasztók, tömítőanyagok vizes iszapjai |
08 04 14 | ragasztók, tömítőanyagok vizes iszapjai, amelyek különböznek a 08 04 13-tól |
08 04 15* | szerves oldószereket, illetve más veszélyes anyagokat, valamint ragasztókat, tömítőanyagokat tartalmazó vizes folyékony hulladékok |
08 04 16 | ragasztókat, tömítőanyagokat tartalmazó folyékony vizes hulladékok, amelyek különböznek a 08 04 15-től |
08 04 17* | fenyőgyanta olaj |
08 04 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
08 05 | A 08 főcsoportban közelebbről nem meghatározott hulladékok |
08 05 01* | hulladék izocianátok |
09 FÉNYKÉPÉSZETI IPAR HULLADÉKAI
09 01 | fényképészeti ipar hulladékai |
09 01 01* | vizes alapú előhívó és aktiváló oldatok |
09 01 02* | vizes alapú ofszetlemez-előhívó oldatok |
09 01 03* | oldószeralapú előhívó oldatok |
09 01 04* | rögzítő (fixír-) oldatok |
09 01 05* | halványító oldatok és halványító rögzítő fixír oldatok |
09 01 06* | fényképészeti hulladékok keletkezésük telephelyén történő kezeléséből származó ezüsttartalmú hulladék |
09 01 07 | ezüstöt vagy ezüstvegyületeket tartalmazó fotófilm és -papír |
09 01 08 | ezüstöt vagy ezüstvegyületeket nem tartalmazó fotófilm és -papír |
09 01 10 | egyszer használatos fényképezőgépek, áramforrás nélkül |
09 01 11* | egyszer használatos fényképezőgépek, amelyek a 16 06 01, 16 06 02 vagy a 16 06 03 kódszámú tételekhez tartozó áramforrást is tartalmaznak |
09 01 12 | áramforrást is tartalmazó, egyszer használatos fényképezőgépek, amelyek különböznek a 09 01 11-től |
09 01 13* | keletkezésük telephelyén történő ezüstvisszanyerés vizes folyékony hulladékai, amelyek különböznek a 09 01 06-tól |
09 01 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
10 TERMIKUS GYÁRTÁSFOLYAMATOKBÓL SZÁRMAZÓ HULLADÉKOK
10 01 | erőművekből és egyéb égetőművekből származó hulladékok (kivéve 19) |
10 01 01 | hamu, salak és kazánpor (kivéve 10 01 04) |
10 01 02 | széntüzelés pernyéje |
10 01 03 | tőzegpernye és kezeletlen fa eltüzeléséből származó pernye |
10 01 04* | olajtüzelés pernyéje és kazánpora |
10 01 05 | füstgáz kéntelenítésének kalciumalapú reakcióiból származó szilárd hulladékok |
10 01 07 | füstgáz kéntelenítésének kalciumalapú reakcióiból származó iszaphulladék |
10 01 09* | kénsav |
10 01 13* | tüzelőanyagként használt emulgeált szénhidrogének pernyéje |
10 01 14* | együttégetésből származó, veszélyes anyagokat tartalmazó hamu, salak és kazánpor |
10 01 15 | együttégetésből származó hamu, salak és kazánpor, amely különbözik a 10 01 14-től |
10 01 16* | együttégetésből származó, veszélyes anyagokat tartalmazó pernye |
10 01 17 | együttégetésből származó pernye, amely különbözik a 10 01 16-tól |
10 01 18* | gázok tisztításából származó, veszélyes anyagokat tartalmazó hulladékok |
10 01 19 | gázok tisztításából származó hulladékok, amelyek különböznek a 10 01 05, 10 01 07 és a 10 01 18-tól |
10 01 20* | folyékony hulladékok keletkezésük helyén történő kezeléséből származó, veszélyes anyagokat tartalmazó iszapok |
10 01 21 | folyékony hulladékok keletkezésük helyén történő kezeléséből származó iszapok, amelyek különböznek a 10 01 20-tól |
10 01 22* | kazán tisztításából származó, veszélyes anyagokat tartalmazó vizes iszapok |
10 01 23 | kazán tisztításából származó vizes iszapok, amelyek különböznek a 10 01 22-től |
10 01 24 | fluid-ágyból származó homok |
10 01 25 | széntüzelésű erőművek tüzelőanyagának tárolásából, előkészítéséből származó hulladékok |
10 01 26 | hűtővíz kezeléséből származó hulladékok |
10 01 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
10 02 | vas- és acéliparból származó hulladékok |
10 02 01 | salak kezeléséből származó hulladék |
10 02 02 | kezeletlen salak |
10 02 07* | gázok kezeléséből származó, veszélyes anyagokat tartalmazó szilárd hulladékok |
10 02 08 | gázok kezeléséből származó szilárd hulladékok, amelyek különböznek a 10 02 07-től |
10 02 10 | hengerlési reve |
10 02 11* | hűtővíz kezeléséből származó, olajat tartalmazó hulladékok |
10 02 12 | hűtővíz kezeléséből származó hulladékok, amelyek különböznek a 10 02 11-től |
10 02 13* | gázok kezeléséből származó, veszélyes anyagokat tartalmazó iszapok és szűrőpogácsák |
10 02 14 | gázok kezeléséből származó iszapok és szűrőpogácsák, amelyek különböznek a 10 02 13-tól |
10 02 15 | egyéb iszapok és szűrőpogácsák |
10 02 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
10 03 | alumínium elektrolíziséből és termikus kohászatából származó hulladékok |
10 03 02 | hulladékká vált anóddarabok |
10 03 04* | elsődleges termelésből származó salak |
10 03 05 | hulladék timföld |
10 03 08* | másodlagos termelésből származó sósalak |
10 03 09* | másodlagos termelésből származó salak (feketesalak) |
10 03 15* | vízzel érintkezve veszélyes mennyiségben gyúlékony gázokat fejlesztő fölözékek és salakok |
10 03 16 | fölözékek és salakok, amelyek különböznek a 10 03 15-től |
10 03 17* | anód gyártásából származó, kátrányt tartalmazó hulladékok |
10 03 18 | anód gyártásából származó, széntartalmú hulladékok, amelyek különböznek a 10 03 17-től |
10 03 19* | füstgázból származó, veszélyes anyagokat tartalmazó por |
10 03 20 | füstgázból származó por, amely különbözik a 10 03 19-től |
10 03 21* | veszélyes anyagokat tartalmazó egyéb részecskék és por (beleértve a golyósmalmok porát is) |
10 03 22 | egyéb részecskék és por (beleértve a golyósmalmok porát is), amelyek különböznek a 10 03 21-től |
10 03 23* | gázok kezeléséből származó, veszélyes anyagokat tartalmazó szilárd hulladékok |
10 03 24 | gázok kezeléséből származó szilárd hulladékok, amelyek különböznek a 10 02 23-tól |
10 03 25* | gázok kezeléséből származó, veszélyes anyagokat tartalmazó iszapok és szűrőpogácsák |
10 03 26 | gázok kezeléséből származó iszapok és szűrőpogácsák, amelyek különböznek a 10 03 25-től |
10 03 27* | hűtővíz kezeléséből származó, olajat tartalmazó hulladékok |
10 03 28 | hűtővíz kezeléséből származó hulladékok, amelyek különböznek a 10 03 27-től |
10 03 29* | sósalak és feketesalak kezeléséből származó, veszélyes anyagokat tartalmazó hulladékok |
10 03 30 | sósalak és feketesalak kezeléséből származó hulladékok, amelyek különböznek a 10 03 29-től |
10 03 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
10 04 | ólom termikus kohászatából származó hulladékok |
10 04 01* | elsőleges és másodlagos termelésből származó salak |
10 04 02* | elsőleges és másodlagos termelésből származó kohósalak (fémsalak) és fölözékek |
10 04 03* | kalcium-arzenát |
10 04 04* | füstgázpor |
10 04 05* | egyéb részecskék és por |
10 04 06* | gázok kezeléséből származó szilárd hulladékok |
10 04 07* | gázok kezeléséből származó iszapok és szűrőpogácsák |
10 04 09* | hűtővíz kezeléséből származó, olajat tartalmazó hulladékok |
10 04 10 | hűtővíz kezeléséből származó hulladékok, amelyek különböznek a 10 04 09-től |
10 04 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
10 05 | cink termikus kohászatából származó hulladékok |
10 05 01 | elsőleges és másodlagos termelésből származó salak |
10 05 03* | füstgázpor |
10 05 04 | egyéb részecskék és por |
10 05 05* | gázok kezeléséből származó szilárd hulladékok |
10 05 06* | gázok kezeléséből származó iszapok és szűrőpogácsák |
10 05 08* | hűtővíz kezeléséből származó, olajat tartalmazó hulladékok |
10 05 09 | hűtővíz kezeléséből származó hulladékok, amelyek különböznek a 10 05 08-tól |
10 05 10* | vízzel érintkezve veszélyes mennyiségben gyúlékony gázokat fejlesztő fölözékek és salakok |
10 05 11 | fölözékek és salakok, amelyek különböznek a 10 05 10-től |
10 05 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
10 06 | a réz termikus kohászatából származó hulladékok |
10 06 01 | elsődleges és másodlagos termelésből származó salak |
10 06 02 | elsődleges és másodlagos termelésből származó kohósalak (fémsalak) és fölözék |
10 06 03* | füstgázpor |
10 06 04 | egyéb részecskék és por |
10 06 06* | gázok kezeléséből származó szilárd hulladékok |
10 06 07* | gázok kezeléséből származó iszapok és szűrőpogácsák |
10 06 09* | hűtővíz kezeléséből származó, olajat tartalmazó hulladékok |
10 06 10 | hűtővíz kezeléséből származó hulladékok, amelyek különböznek a 10 06 09-től |
10 06 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
10 07 | ezüst, arany és platina termikus kohászatából származó hulladékok |
10 07 01 | elsődleges és másodlagos termelésből származó salak |
10 07 02 | elsődleges és másodlagos termelésből származó kohósalak (fémsalak) és fölözék |
10 07 03 | gázok kezeléséből származó szilárd hulladék |
10 07 04 | egyéb részecskék és por |
10 07 05 | gázok kezeléséből származó iszapok és szűrőpogácsák |
10 07 07* | hűtővíz kezeléséből származó, olajat tartalmazó hulladékok |
10 07 08 | hűtővíz kezeléséből származó hulladékok, amelyek különböznek a 10 07 07-től |
10 07 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
10 08 | egyéb nemvasfémek termikus kohászatából származó hulladékok |
10 08 04 | szilárd részecskék és por |
10 08 08* | elsődleges és másodlagos termelés sósalakja |
10 08 09 | egyéb salakok |
10 08 10* | kohósalakok (fémsalakok) és gyúlékony fölözékek, amelyek vízzel érintkezve veszélyes mennyiségben gyúlékony gázokat fejlesztenek |
10 08 11 | kohósalakok (fémsalakok) és gyúlékony fölözékek, amelyek különböznek a 10 08 10-től |
10 08 12* | anódgyártásból származó, kátrányt tartalmazó hulladékok |
10 08 13 | anódgyártásból származó széntartalmú hulladékok, amelyek különböznek a 10 08 12-től |
10 08 14 | anóddarabok |
10 08 15* | veszélyes anyagokat tartalmazó füstgázpor |
10 08 16 | füstgázpor, amely különbözik a 10 08 15-től |
10 08 17* | füstgáz kezeléséből származó, veszélyes anyagokat tartalmazó iszapok és szűrőpogácsák |
10 08 18 | füstgáz kezeléséből származó iszapok és szűrőpogácsák, amelyek különböznek a 10 08 17-től |
10 08 19* | hűtővíz kezeléséből származó, olajat tartalmazó hulladékok |
10 08 20 | hűtővíz kezeléséből származó hulladékok, amelyek különböznek a 10 08 19-től |
10 08 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
10 09 | vasöntvények készítéséből származó hulladékok |
10 09 03 | kemencesalak |
10 09 05* | fémöntésre nem használt, veszélyes anyagokat tartalmazó öntőmagok és formák |
10 09 06 | fémöntésre nem használt öntőmagok és formák, amelyek különböznek a 10 09 05-től |
10 09 07* | fémöntésre használt, veszélyes anyagokat tartalmazó öntőmagok és formák |
10 09 08 | fémöntésre használt öntőmagok és formák, amelyek különböznek a 10 09 07-től |
10 09 09* | veszélyes anyagokat tartalmazó füstgázpor |
10 09 10 | füstgázpor, amely különbözik a 10 09 09-től |
10 09 11* | veszélyes anyagokat tartalmazó egyéb részecskék |
10 09 12 | egyéb részecskék, amelyek különböznek a 10 09 11-től |
10 09 13* | veszélyes anyagokat tartalmazó kötőanyag hulladékok |
10 09 14 | kötőanyag hulladékok, amelyek különböznek a 10 09 13-tól |
10 09 15* | veszélyes összetevőket tartalmazó, hulladékká vált repedésjelző anyagok |
10 09 16 | hulladékká vált repedésjelző anyagok, amelyek különböznek a 10 09 15-től |
10 09 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
10 10 | nemvasfém öntvények készítéséből származó hulladékok |
10 10 03 | kemencesalak |
10 10 05* | fémöntésre nem használt, veszélyes anyagokat tartalmazó öntőmagok és formák |
10 10 06 | fémöntésre nem használt öntőmagok és formák, amelyek különböznek a 10 10 05-től |
10 10 07* | fémöntésre használt, veszélyes anyagokat tartalmazó öntőmagok és formák |
10 10 08 | fémöntésre használt öntőmagok és formák, amelyek különböznek a 10 10 07-től |
10 10 09* | veszélyes anyagokat tartalmazó füstgázpor |
10 10 10 | füstgázpor, amely különbözik a 10 10 09-től |
10 10 11* | veszélyes anyagokat tartalmazó egyéb részecskék |
10 10 12 | egyéb részecskék, amelyek különböznek a 10 10 11-től |
10 10 13* | veszélyes anyagokat tartalmazó kötőanyag hulladékok |
10 10 14 | kötőanyag hulladékok, amelyek különböznek a 10 10 13-tól |
10 10 15* | veszélyes összetevőket tartalmazó, hulladékká vált repedésjelző anyagok |
10 10 16 | hulladékká vált repedésjelző anyagok, amelyek különböznek a 10 10 15-től |
10 10 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
10 11 | üveg és üvegtermékek termeléséből származó hulladékok |
10 11 03 | üvegalapú, szálas anyagok hulladékai |
10 11 05 | egyéb részecskék és por |
10 11 09* | feldolgozásra előkészített keverék veszélyes anyagokat tartalmazó hulladékai |
10 11 10 | feldolgozásra előkészített keverék hulladékai, amelyek különböznek a 10 11 09-től |
10 11 11* | nehézfémeket tartalmazó (pl. katódsugárcsövek), üvegrészecskék és üvegpor hulladék |
10 11 12 | üveghulladék, amely különbözik a 10 11 11-től |
10 11 13* | veszélyes anyagokat tartalmazó üvegcsiszolási és polírozási iszapok |
10 11 14 | üvegcsiszolási és polírozási iszapok, amelyek különböznek a 10 11 13-tól |
10 11 15* | füstgáz kezeléséből származó, veszélyes anyagokat tartalmazó szilárd hulladékok |
10 11 16 | füstgáz kezeléséből származó szilárd hulladékok, amelyek különböznek a 10 11 15-től |
10 11 17* | füstgáz kezeléséből származó, veszélyes anyagokat tartalmazó iszapok és szűrőpogácsák |
10 11 18 | füstgáz kezeléséből származó iszapok és szűrőpogácsák, amelyek különböznek a 10 11 17-től |
10 11 19* | folyékony hulladékok keletkezésük helyén történő kezeléséből származó, veszélyes anyagokat tartalmazó szilárd hulladékok |
10 11 20 | folyékony hulladékok keletkezésük helyén történő kezeléséből származó szilárd hulladékok, amelyek különböznek a 10 11 19-től |
10 11 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
10 12 | kerámiaáruk, téglák, cserepek és építőipari termékek termeléséből származó hulladékok |
10 12 01 | hőkezelésre elkészített, hulladékká vált keverékek |
10 12 03 | szilárd részecskék és por |
10 12 05 | gázok kezeléséből származó iszapok és szűrőpogácsák |
10 12 06 | kiselejtezett öntőformák |
10 12 08 | kiégetett kerámiák, téglák, cserepek és építőipari termékek hulladékai |
10 12 09* | gáz kezeléséből származó, veszélyes anyagokat tartalmazó szilárd hulladékok |
10 12 10 | gáz kezeléséből származó szilárd hulladékok, amelyek különböznek a 10 12 09-től |
10 12 11* | nehézfémeket tartalmazó zománcozási hulladékok |
10 12 12 | zománcozási hulladékok, amelyek különböznek a 10 12 11-től |
10 12 13 | folyékony hulladékok keletkezésük helyén történő kezeléséből származó iszapja |
10 12 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
10 13 | cement, mész és gipsz, valamint az ezekből előállított gyártmányok és termékek gyártásából származó hulladékok |
10 13 01 | hőkezelésre elkészített, hulladékká vált keverékek |
10 13 04 | a mész égetéséből és oltásából származó hulladékok |
10 13 06 | szilárd részecskék és por (kivéve 10 13 12 és 10 13 13) |
10 13 07 | gázok kezeléséből származó iszapok és szűrőpogácsák |
10 13 09* | azbesztcement gyártásakor keletkező, azbesztet tartalmazó szilárd hulladékok |
10 13 10 | azbesztcement gyártásakor keletkező szilárd hulladékok, amelyek különböznek a 10 13 09-től |
10 13 11 | cementalapú kompozitanyagok hulladékai, amelyek különböznek a 10 13 09 és a 10 13 10-től |
10 13 12* | gáz kezeléséből származó, veszélyes anyagokat tartalmazó hulladékok |
10 13 13 | gáz kezeléséből származó hulladékok, amelyek különböznek a 10 13 12-től |
10 13 14 | hulladék beton és betonkészítési iszap |
10 13 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
10 14 | krematóriumokból származó hulladékok |
10 14 01* | füstgáz tisztításából származó, higanyt tartalmazó hulladékok |
11 FÉMEK ÉS EGYÉB ANYAGOK KÉMIAI FELÜLETKEZELÉSÉBŐL ÉS BEVONÁSÁBÓL SZÁRMAZÓ HULLADÉKOK; NEMVASFÉMEK HIDROMETALLURGIAI HULLADÉKAI
11 01 | fémek kémiai felületkezeléséből, bevonásából származó és egyéb hulladékok (pl. galvanizálási eljárások, horganyzási eljárások, revétlenítési eljárások, maratás, foszfátozás, lúgos zsírtalanítás, anódos oxidálás) |
11 01 05* | reve eltávolítására használt savak |
11 01 06* | közelebbről nem meghatározott savak |
11 01 07* | pácolásra használt lúgok |
11 01 08* | foszfátozásból származó iszapok |
11 01 09* | veszélyes anyagokat tartalmazó iszapok és szűrőpogácsák |
11 01 10 | iszapok és szűrőpogácsák, amelyek különböznek a 11 01 09-től |
11 01 11* | veszélyes anyagokat tartalmazó öblítő- és mosóvizek |
11 01 12 | öblítő- és mosóvizek, amelyek különböznek a 11 01 11-től |
11 01 13* | veszélyes anyagokat tartalmazó zsírtalanítási hulladékok |
11 01 14 | zsírtalanítási hulladékok, amelyek különböznek a 11 01 13-tól |
11 01 15* | membrán- és ioncserélő rendszerek veszélyes anyagokat tartalmazó eluátumai és iszapjai |
11 01 16* | kimerült vagy telített ioncserélő gyanták |
11 01 98* | veszélyes anyagokat tartalmazó egyéb hulladékok |
11 01 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
11 02 | nemvasfémek hidrometallurgiai eljárásaiból származó hulladékok |
11 02 02* | cink-hidrometallurgiai iszapok (a jarozitot és goethitet is beleértve) |
11 02 03 | vizes elekrolitikus eljárásokban használatos anódok termeléséből származó hulladékok |
11 02 05* | veszélyes anyagokat tartalmazó réz-hidrometallurgiai hulladékok |
11 02 06 | réz-hidrometallurgiai hulladékok, amelyek különböznek a 11 02 05-től |
11 02 07* | veszélyes anyagokat tartalmazó egyéb hulladékok |
11 02 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
11 03 | fémek hőkezelési eljárásaiból származó iszapok és szilárd hulladékok |
11 03 01* | cianidtartalmú hulladékok |
11 03 02* | egyéb hulladékok |
11 05 | tűzi horganyzási eljárások hulladékai |
11 05 01 | kemény cink |
11 05 02 | cinkhamu |
11 05 03* | gázkezeléséből származó szilárd hulladékok |
11 05 04* | elhasznált folyósítószer |
11 05 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
12 FÉMEK, MŰANYAGOK ALAKÍTÁSÁBÓL, FIZIKAI ÉS MECHANIKAI FELÜLETKEZELÉSÉBŐL SZÁRMAZÓ HULLADÉKOK
12 01 | fémek és műanyagok alakításából, fizikai és mechanikai felületkezeléséből származó hulladékok |
12 01 01 | vasfém reszelék és esztergaforgács |
12 01 02 | vasfém részecskék és por |
12 01 03 | nemvasfém reszelék és esztergaforgács |
12 01 04 | nemvasfém részecskék és por |
12 01 05 | gyalulásból és esztergálásból származó műanyag forgács |
12 01 06* | ásványolaj-alapú, halogéntartalmú hűtő-kenő folyadékok (kivéve az emulziókat és az oldatokat) |
12 01 07* | halogénmentes, ásványolaj-alapú hűtő-kenő folyadékok (kivéve az emulziókat és az oldatokat) |
12 01 08* | halogéntartalmú hűtő-kenő emulziók és oldatok |
12 01 09* | halogénmentes hűtő-kenő emulziók és oldatok |
12 01 10* | szintetikus hűtő-kenő olajok |
12 01 12* | elhasznált viaszok és zsírok |
12 01 13 | hegesztési hulladékok |
12 01 14* | veszélyes anyagokat tartalmazó, gépi megmunkálás során keletkező iszapok |
12 01 15 | gépi megmunkálás során keletkező iszapok, amelyek különböznek a 12 01 14-től |
12 01 16* | veszélyes anyagokat tartalmazó homokfúvatási hulladékok |
12 01 17 | homokfúvatási hulladékok, amelyek különböznek a 12 01 16-tól |
12 01 18* | olajat tartalmazó fémiszap (csiszolás, hónolás, lappolás iszapja) |
12 01 19* | biológiailag lebontható, gépi megmunkáláshoz használt olaj |
12 01 20* | veszélyes anyagokat tartalmazó elhasznált csiszolóanyagok és eszközök |
12 01 21 | elhasznált csiszolóanyagok és eszközök, amelyek különböznek a 12 01 20-tól |
12 01 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
12 03 | vizet és gőzt alkalmazó zsírtalanító eljárásokból származó hulladékok (kivéve 11) |
12 03 01* | vizes mosófolyadékok |
12 03 02* | gőzzel végzett zsírtalanítás hulladékai |
13 OLAJHULLADÉKOK ÉS FOLYÉKONY ÜZEMANYAGOK HULLADÉKAI (KIVÉVE AZ ÉTOLAJOKAT, VALAMINT A 05, 12 ÉS 19 FEJEZETEKBEN FELSOROLT HULLADÉKOKAT)
13 01 | hidraulikaolaj hulladékok |
13 01 01* | PCB-ket tartalmazó hidraulikaolajok (19) |
13 01 04* | klórozott szerves vegyületeket tartalmazó emulziók |
13 01 05* | klórozott szerves vegyületeket nem tartalmazó emulziók |
13 01 09* | klórozott szerves vegyületeket tartalmazó, ásványolaj-alapú hidraulikaolajok |
13 01 10* | klórozott szerves vegyületeket nem tartalmazó ásványolaj-alapú hidraulikaolajok |
13 01 11* | szintetikus hidraulikaolajok |
13 01 12* | biológiailag könnyen lebomló hidraulikaolajok |
13 01 13* | egyéb hidraulikaolajok |
13 02 | motor-, hajtómű és kenőolaj hulladékok |
13 02 04* | ásványolaj-alapú, klórvegyületet tartalmazó motor-, hajtómű- és kenőolajok |
13 02 05* | ásványolaj-alapú, klórvegyületet nem tartalmazó motor-, hajtómű- és kenőolajok |
13 02 06* | szintetikus motor-, hajtómű- és kenőolajok |
13 02 07* | biológiailag könnyen lebomló motor-, hajtómű- és kenőolajok |
13 02 08* | egyéb motor-, hajtómű- és kenőolajok |
13 03 | szigetelő és hőtranszmissziós olajok |
13 03 01* | PCB-ket tartalmazó szigetelő és hőtranszmissziós olajok |
13 03 06* | ásványolaj-alapú, klórvegyületet tartalmazó szigetelő és hőtranszmissziós olajok, amelyek különböznek a 13 03 01-től |
13 03 07* | ásványolaj-alapú, klórvegyületet nem tartalmazó szigetelő és hőtranszmissziós olajok |
13 03 08* | szintetikus szigetelő és hőtranszmissziós olajok |
13 03 09* | biológiailag könnyen lebomló szigetelő és hőtranszmissziós olajok |
13 03 10* | egyéb szigetelő és hőtranszmissziós olajok |
13 04 | hajózásban keletkező olajos hulladékok |
13 04 01* | belvízi hajózásból származó, olajjal szennyezett fenékvíz |
13 04 02* | kikötői olaj- és homokfogóból származó olajtartalmú hulladékok |
13 04 03* | egyéb, hajózásból származó, olajjal szennyezett fenékvíz |
13 05 | olaj-víz szeparátorokból származó hulladékok |
13 05 01* | homokfogóból és olaj-víz szeparátorokból származó szilárd anyagok |
13 05 02* | olaj-víz szeparátorokból származó iszapok |
13 05 03* | bűzelzáróból származó iszapok |
13 05 06* | olaj-víz szeparátorokból származó olaj |
13 05 07* | olaj-víz szeparátorokból származó olajat tartalmazó víz |
13 05 08* | homokfogóból és olaj-víz szeparátorokból származó hulladékkeverékek |
13 07 | folyékony üzemanyagok hulladékai |
13 07 01* | tüzelőolaj és dízelolaj |
13 07 02* | benzin |
13 07 03* | egyéb üzemanyagok (ideértve a keverékeket is) |
13 08 | közelebbről nem meghatározott olajhulladékok |
13 08 01* | sótalanítási iszapok, illetve emulziók |
13 08 02* | egyéb emulziók |
13 08 99* | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
14 SZERVES OLDÓSZER, HŰTŐANYAG ÉS HAJTÓGÁZ HULLADÉKOK (KIVÉVE 07 ÉS 08 FEJEZETEK)
14 06 | szerves oldószer-, hűtőanyag- és hab/aeroszol hulladékok |
14 06 01* | klór-fluor-szénhidrogének, HCFC, HFC |
14 06 02* | egyéb halogénezett oldószerek és oldószer keverékek |
14 06 03* | egyéb oldószerek és oldószer keverékek |
14 06 04* | halogénezett oldószereket tartalmazó iszapok és szilárd hulladékok |
14 06 05* | egyéb oldószereket tartalmazó iszapok és szilárd hulladékok |
15 HULLADÉKKÁ VÁLT CSOMAGOLÓANYAGOK; KÖZELEBBRŐL NEM MEGHATÁROZOTT ABSZORBENSEK, TÖRLŐKENDŐK, SZŰRŐANYAGOK ÉS VÉDŐRUHÁZAT
15 01 | csomagolási hulladékok (beleértve a válogatottan gyűjtött települési csomagolási hulladékokat) |
15 01 01 | papír és karton csomagolási hulladékok |
15 01 02 | műanyag csomagolási hulladékok |
15 01 03 | fa csomagolási hulladékok |
15 01 04 | fém csomagolási hulladékok |
15 01 05 | vegyes összetételű kompozit csomagolási hulladékok |
15 01 06 | egyéb, kevert csomagolási hulladékok |
15 01 07 | üveg csomagolási hulladékok |
15 01 09 | textil csomagolási hulladékok |
15 01 10* | veszélyes anyagokat maradékként tartalmazó vagy azokkal szennyezett csomagolási hulladékok |
15 01 11* | veszélyes, szilárd porózus mátrixot (pl. azbesztet) tartalmazó fémből készült csomagolási hulladékok, ideértve a kiürült hajtógázos palackokat |
15 02 | abszorbensek, szűrőanyagok, törlőkendők és védőruházat |
15 02 02* | veszélyes anyagokkal szennyezett abszorbensek, szűrőanyagok (ideértve a közelebbről nem meghatározott olajszűrőket), törlőkendők, védőruházat |
15 02 03 | abszorbensek, szűrőanyagok, törlőkendők, védőruházat, amelyek különböznek a 15 02 02-től |
16 A JEGYZÉKBEN KÖZELEBBRŐL NEM MEGHATÁROZOTT HULLADÉKOK
16 01 | a közlekedés (szállítás) különböző területeiről származó kiselejtezett járművek (ideértve a terepjáró járműveket is), azok bontásából, valamint a járművek karbantartásából származó hulladékok (kivéve a 13, 14, 16 06 és 16 08) |
16 01 03 | termékként tovább nem használható gumiabroncsok |
16 01 04* | termékként tovább nem használható járművek |
16 01 06 | termékként tovább nem használható járművek, amelyek nem tartalmaznak sem folyadékokat, sem más veszélyes összetevőket |
16 01 07* | olajszűrők |
16 01 08* | higanyt tartalmazó alkatrészek |
16 01 09* | PCB-ket tartalmazó alkatrészek |
16 01 10* | robbanó tulajdonságú alkatrészek (pl. légzsákok, pirotechnikai övfeszítők) |
16 01 11* | azbesztet tartalmazó súrlódóbetétek |
16 01 12 | súrlódóbetétek, amelyek különböznek a 16 01 11-től |
16 01 13* | fékfolyadékok |
16 01 14* | veszélyes anyagokat tartalmazó fagyálló folyadékok |
16 01 15 | fagyálló folyadékok, amelyek különböznek a 16 01 14-től |
16 01 16 | cseppfolyósított gázok tartályai |
16 01 17 | vasfémek |
16 01 18 | nemvasfémek |
16 01 19 | műanyagok |
16 01 20 | üveg |
16 01 21* | veszélyes alkatrészek, amelyek különböznek a 16 01 07-től 16 01 11-ig tartó, valamint a 16 01 13 és a 16 01 14 alatt felsoroltaktól |
16 01 22 | közelebbről nem meghatározott alkatrészek |
16 01 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
16 02 | elektromos és elektronikus berendezések hulladékai |
16 02 09* | PCB-ket tartalmazó transzformátorok és kondenzátorok |
16 02 10* | PCB-ket tartalmazó vagy azzal szennyezett, használatból kivont berendezések, amelyek különböznek a 16 02 09-től |
16 02 11* | klór-fluor-szénhidrogéneket (HCFC, HFC) tartalmazó használatból kivont berendezések |
16 02 12* | azbesztet tartalmazó használatból kivont berendezések |
16 02 13* | veszélyes anyagokat tartalmazó használatból kivont berendezések (20), amelyek különböznek a 16 02 09-től 16 02 12-ig felsorolt tételektől |
16 02 14 | használatból kivont berendezések, amelyek különböznek a 16 02 09-től 16 02 13-ig felsoroltaktól |
16 02 15* | használatból kivont berendezésekből eltávolított veszélyes anyagok |
16 02 16 | használatból kivont berendezésekből eltávolított anyagok, amelyek különböznek 16 02 15-től |
16 03 | az előírásoknak nem megfelelő és ezért nem használható termékek |
16 03 03* | veszélyes anyagokat tartalmazó szervetlen hulladékok |
16 03 04 | szervetlen hulladékok, amelyek különböznek a 16 03 03-tól |
16 03 05* | veszélyes anyagokat tartalmazó szerves hulladékok |
16 03 06 | szerves hulladékok, amelyek különböznek a 16 03 05-től |
16 04 | robbanóanyag-hulladékok |
16 04 01* | hulladék lőszer |
16 04 02* | tűzijáték hulladék |
16 04 03* | egyéb robbanóanyag hulladékok |
16 05 | nyomásálló tartályokban tárolt gázok és használatból kivont vegyszerek |
16 05 04* | nyomásálló tartályokban tárolt, veszélyes anyagokat tartalmazó gázok (ideértve a halonokat is) |
16 05 05 | nyomásálló tartályokban tárolt gázok, amelyek különböznek a 16 05 04-től |
16 05 06* | veszélyes anyagokból álló vagy azokkal szennyezett laboratóriumi vegyszerek, ideértve a laboratóriumi vegyszerek keverékeit is |
16 05 07* | használatból kivont, veszélyes anyagokból álló vagy azokkal szennyezett szervetlen vegyszerek |
16 05 08* | használatból kivont, veszélyes anyagokból álló vagy azokkal szennyezett szerves vegyszerek |
16 05 09 | használatból kivont vegyszerek, amelyek különböznek a 16 05 06, 16 05 07 vagy 16 05 08-tól |
16 06 | elemek és akkumulátorok |
16 06 01* | ólomakkumulátorok |
16 06 02* | nikkel-kadmium elemek |
16 06 03* | higanyt tartalmazó elemek |
16 06 04 | lúgos akkumulátorok (kivéve 16 06 03) |
16 06 05 | egyéb elemek és akkumulátorok |
16 06 06* | elemekből és akkumulátorokból származó, elkülönítve gyűjtött elektrolit |
16 07 | szállító-, tárolótartályok, és hordók tisztításából származó hulladékok (kivéve 05 és 13) |
16 07 08* | olajat tartalmazó hulladékok |
16 07 09* | egyéb veszélyes anyagokat tartalmazó hulladékok |
16 07 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
16 08 | kimerült katalizátorok |
16 08 01 | Arany-, ezüst-, rénium-, ródium-, palládium-, irídium- vagy platinatartalmú elhasznált katalizátorok (kivéve 16 08 07) |
16 08 02* | veszélyes átmeneti fémeket vagy veszélyes átmeneti fémek vegyületeit tartalmazó elhasznált katalizátorok (21) |
16 08 03 | egyéb átmeneti fémeket vagy átmeneti fémek vegyületeit tartalmazó elhasznált katalizátorok, amelyek különböznek a 16 08 02-től |
16 08 04 | fluidizációs krakkolás elhasznált katalizátora (kivéve 16 08 07) |
16 08 05* | foszforsavat tartalmazó elhasznált katalizátor |
16 08 06* | elhasznált folyadékok, amelyeket katalizátorként alkalmaztak |
16 08 07* | veszélyes anyagokkal szennyezett katalizátorok |
16 09 | oxidáló anyagok |
16 09 01* | permanganátok pl. kálium-permanganát |
16 09 02* | kromátok, pl. kálium-kromát, kálium- vagy nátrium-dikromát |
16 09 03* | peroxidok, pl. hidrogén-peroxid |
16 09 04* | közelebbről nem meghatározott oxidáló anyagok |
16 10 | keletkezésük telephelyén kívül történő kezelésre szánt vizes folyékony hulladékok |
16 10 01* | veszélyes anyagokat tartalmazó vizes folyékony hulladékok |
16 10 02 | vizes folyékony hulladékok, amelyek különböznek a 16 10 01-től |
16 10 03* | veszélyes anyagokat tartalmazó vizes tömény oldatok |
16 10 04 | vizes tömény oldatok, amelyek különböznek a 16 10 03-tól |
16 11 | bélés- és tűzálló anyagok hulladékai |
16 11 01* | kohászati folyamatokban használt, veszélyes anyagokat tartalmazó, szén-alapú bélés- és tűzálló anyagok |
16 11 02 | kohászati folyamatokban használt, szén-alapú bélés- és tűzálló anyagok, amelyek különböznek a 16 11 01-től |
16 11 03* | kohászati folyamatokban használt, veszélyes anyagokat tartalmazó, egyéb bélés- és tűzálló anyagok |
16 11 04 | kohászati folyamatokban használt egyéb bélés- és tűzálló anyagok, amelyek különböznek a 16 11 03-tól |
16 11 05* | kohászaton kívüli folyamatokban használt, veszélyes anyagokat tartalmazó bélés- és tűzálló anyagok |
16 11 06 | kohászaton kívüli folyamatokban használt bélés- és tűzálló anyagok, amelyek különböznek a 16 11 05-től |
17 ÉPÍTÉSI ÉS BONTÁSI HULLADÉKOK (BELEÉRTVE A SZENNYEZETT TERÜLETEKRŐL KITERMELT FÖLDET IS)
17 01 | beton, tégla, cserép és kerámia |
17 01 01 | beton |
17 01 02 | téglák |
17 01 03 | cserép és kerámiák |
17 01 06* | veszélyes anyagokat tartalmazó beton-, tégla-, cserép- és kerámiafrakció vagy azok keveréke |
17 01 07 | beton-, tégla-, cserép- és kerámiafrakció vagy azok keveréke, amely különbözik a 17 01 06-tól |
17 02 | fa, üveg és műanyag |
17 02 01 | fa |
17 02 02 | üveg |
17 02 03 | műanyag |
17 02 04* | veszélyes anyagokat tartalmazó vagy azzal szennyezett üveg, műanyag, fa |
17 03 | bitumenkeverékek, szénkátrány és kátránytermékek |
17 03 01* | szénkátrányt tartalmazó bitumenkeverékek |
17 03 02 | bitumenkeverékek, amelyek különböznek a 17 03 01-től |
17 03 03* | szénkátrány és kátránytermékek |
17 04 | fémek (beleértve azok ötvözeteit is) |
17 04 01 | vörösréz, bronz, sárgaréz |
17 04 02 | alumínium |
17 04 03 | ólom |
17 04 04 | cink |
17 04 05 | vas és acél |
17 04 06 | ón |
17 04 07 | fémkeverékek |
17 04 09* | veszélyes anyagokkal szennyezett fémhulladékok |
17 04 10* | olajat, szénkátrányt vagy egyéb veszélyes anyagot tartalmazó kábelek |
17 04 11 | kábelek, amelyek különböznek a 17 04 10-től |
17 05 | föld (ideértve a szennyezett területekről származó kitermelt földet), kövek és kotrási meddő |
17 05 03* | veszélyes anyagokat tartalmazó föld és kövek |
17 05 04 | föld és kövek, amelyek különböznek a 17 05 03-tól |
17 05 05* | veszélyes anyagokat tartalmazó kotrási meddő |
17 05 06 | kotrási meddő, amely különbözik a 17 05 05-től |
17 05 07* | veszélyes anyagokat tartalmazó vasúti pálya kavicságya |
17 05 08 | vasúti pálya kavicságya, amely különbözik a 17 05 07-től |
17 06 | szigetelőanyagokat és azbesztet tartalmazó építőanyagok |
17 06 01* | azbeszttartalmú szigetelőanyagok |
17 06 03* | egyéb szigetelőanyagok, amelyek veszélyes anyagból állnak vagy azokat tartalmazzák |
17 06 04 | szigetelő anyagok, amelyek különböznek a 17 06 01 és 17 06 03-tól |
17 06 05* | azbesztet tartalmazó építőanyagok |
17 08 | gipszalapú építőanyagok |
17 08 01* | veszélyes anyagokkal szennyezett gipszalapú építőanyagok |
17 08 02 | gipszalapú építőanyag, amely különbözik a 17 08 01-től |
17 09 | egyéb építkezési és bontási hulladékok |
17 09 01* | higanyt tartalmazó építkezési és bontási hulladékok |
17 09 02* | PCB-ket tartalmazó építkezési és bontási hulladékok (pl. PCB-ket tartalmazó szigetelőanyag, PCB-ket tartalmazó gyantaalapú padozat, PCB-ket tartalmazó leszigetelt ablak, PCB-ket tartalmazó kondenzátorok) |
17 09 03* | veszélyes anyagokat tartalmazó egyéb építkezési és bontási hulladékok (ideértve a kevert hulladékokat is) |
17 09 04 | kevert építkezési és bontási hulladékok, amelyek különböznek a 17 09 01, 17 09 02 és 17 09 03-tól |
18 EMBEREK, ILLETVE ÁLLATOK EGÉSZSÉGÜGYI ELLÁTÁSÁBÓL ÉS/VAGY AZ AZZAL KAPCSOLATOS KUTATÁSBÓL SZÁRMAZÓ HULLADÉKOK (KIVÉVE AZOKAT A KONYHAI ÉS ÉTTERMI HULLADÉKOKAT, AMELYEK NEM KÖZVETLENÜL AZ EGÉSZSÉGÜGYI ELLÁTÁSBÓL SZÁRMAZNAK)
18 01 | szülészeti, illetve az emberi betegségek diagnosztizálásából, kezeléséből, illetve megelőzéséből származó hulladékok |
18 01 01 | éles, hegyes eszközök (kivéve 18 01 03) |
18 01 02 | testrészek és szervek, a vértároló zacskókat és konzervált vért is beleértve (kivéve 18 01 03) |
18 01 03* | egyéb hulladékok, amelyek gyűjtése és ártalmatlanítása speciális követelményekhez kötött a fertőzések elkerülése érdekében |
18 01 04 | hulladékok, amelyek gyűjtése és ártalmatlanítása nem kötött speciális követelményekhez a fertőzések elkerülése érdekében (pl. kötszerek, gipszkötés, rongyok, eldobható ruházat, pelenkák) |
18 01 06* | veszélyes anyagokat tartalmazó vagy abból álló vegyszerek |
18 01 07 | vegyszerek, amelyek különböznek a 18 01 06-tól |
18 01 08* | citotoxikus és citosztatikus gyógyszerek |
18 01 09 | gyógyszerek, amelyek különböznek a 18 01 08-tól |
18 01 10* | fogászati célokra használt amalgámhulladék |
18 02 | állatbetegségek kutatásából, diagnosztizálásából, kezeléséből, illetve megelőzéséből származó hulladékok |
18 02 01 | éles, hegyes eszközök (kivéve 18 02 02) |
18 02 02* | egyéb hulladékok, amelyek gyűjtése és ártalmatlanítása speciális követelményekhez kötött a fertőzések elkerülése érdekében |
18 02 03 | hulladékok, amelyek gyűjtése és ártalmatlanítása nem kötött speciális követelményekhez a fertőzések elkerülése érdekében |
18 02 05* | veszélyes anyagokat tartalmazó vagy abból álló vegyszerek |
18 02 06 | vegyszerek, amelyek különböznek a 18 02 05-től |
18 02 07* | citotoxikus és citosztatikus gyógyszerek |
18 02 08 | gyógyszerek, amelyek különböznek a 18 02 07-től |
19 HULLADÉKKEZELŐ LÉTESÍTMÉNYEKBŐL, SZENNYVIZEKET KELETKEZÉSÜK TELEPHELYÉN KÍVÜL KEZELŐ SZENNYVÍZTISZTÍTÓKBÓL, ILLETVE AZ IVÓVÍZ ÉS IPARI VÍZ SZOLGÁLTATÁSBÓL SZÁRMAZÓ HULLADÉKOK
19 01 | hulladékok égetéséből vagy pirolíziséből származó hulladékok |
19 01 02 | kazánhamuból eltávolított vasfémek |
19 01 05* | gázok kezeléséből származó szűrőpogácsa |
19 01 06* | gázok kezeléséből származó vizes, folyékony hulladékok, és egyéb vizes folyékony hulladékok |
19 01 07* | gázok kezeléséből származó szilárd hulladékok |
19 01 10* | füstgáz kezeléséből származó elhasznált aktív szén |
19 01 11* | veszélyes anyagokat tartalmazó kazánhamu és salak |
19 01 12 | kazánhamu és salak, amely különbözik a 19 01 11-től |
19 01 13* | veszélyes anyagokat tartalmazó pernye |
19 01 14 | pernye, amely különbözik a 19 01 13-tól |
19 01 15* | veszélyes anyagokat tartalmazó, kazánból eltávolított por |
19 01 16 | kazánból eltávolított por, amely különbözik a 19 01 15-től |
19 01 17* | veszélyes anyagokat tartalmazó, pirolízishulladék |
19 01 18 | pirolízishulladékok, amelyek különböznek 19 01 17-től |
19 01 19 | fluid-ágy homokja |
19 01 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
19 02 | hulladékok fizikai-kémiai kezeléséből (pl. krómtalanítás, ciántalanítás, semlegesítés) származó hulladékok |
19 02 03 | kevert hulladék, amelyek kizárólag nem veszélyes hulladékokat tartalmaz |
19 02 04* | kevert hulladék, amely legalább egy veszélyes hulladékot tartalmaz |
19 02 05* | fizikai-kémiai kezelésből származó, veszélyes anyagokat tartalmazó iszapok |
19 02 06 | fizikai-kémiai kezelésből származó iszapok, amelyek különböznek a 19 02 05-től |
19 02 07* | elválasztásból származó olaj és koncentrátumok |
19 02 08* | veszélyes anyagokat tartalmazó folyékony, éghető hulladékok |
19 02 09* | veszélyes anyagokat tartalmazó szilárd, éghető hulladékok |
19 02 10 | éghető hulladékok, amelyek különböznek a 19 02 08-tól és a 19 02 09-től |
19 02 11* | veszélyes anyagokat tartalmazó egyéb hulladékok |
19 02 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
19 03 | stabilizált/megszilárdított hulladékok (22) |
19 03 04* | csak részben stabilizált, veszélyesnek tartott hulladékok (23) |
19 03 05 | stabilizált hulladékok, amelyek különböznek a 19 03 04-től |
19 03 06* | megszilárdított, veszélyesnek tartott hulladékok |
19 03 07 | megszilárdított hulladékok, amelyek különböznek a 19 03 06-tól |
19 04 | üvegesített (vitrifikált) és üvegesítésből származó hulladékok |
19 04 01 | üvegesített (vitrifikált) hulladékok |
19 04 02* | pernye- és egyéb füstgázkezelési hulladékok |
19 04 03* | nem üvegesített (vitrifikált) szilárd fázis |
19 04 04 | üvegesített hulladék temperálásából származó vizes folyékony hulladék |
19 05 | szilárd hulladékok aerob kezeléséből származó hulladékok |
19 05 01 | települési és ahhoz hasonló hulladékok nem komposztált frakciója |
19 05 02 | állati és növényi hulladékok nem komposztált frakciója |
19 05 03 | előírástól eltérő minőségű komposzt |
19 05 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
19 06 | hulladékok anaerob kezeléséből származó hulladékok |
19 06 03 | települési hulladék anaerob kezeléséből származó folyadék |
19 06 04 | települési hulladék anaerob kezeléséből származó kirothasztott anyag |
19 06 05 | állati és növényi hulladék anaerob kezeléséből származó folyadék |
19 06 06 | állati és növényi hulladék anaerob kezeléséből származó kirothasztott anyag |
19 06 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
19 07 | hulladéklerakóból származó csurgalékvíz |
19 07 02* | hulladéklerakóból származó, veszélyes anyagokat tartalmazó csurgalékvíz |
19 07 03 | hulladéklerakóból származó csurgalékvíz, amely különbözik a 19 07 02-től |
19 08 | szennyvíztisztító művekből származó, közelebbről nem meghatározott hulladékok |
19 08 01 | rácsszemét |
19 08 02 | homokfogóból származó hulladékok |
19 08 05 | települési szennyvíz tisztításából származó iszapok |
19 08 06* | telített vagy kimerült ioncserélő gyanták |
19 08 07* | ioncserélők regenerálásából származó oldatok és iszapok |
19 08 08* | nehézfémeket tartalmazó, membránrendszerek hulladékai |
19 08 09 | olaj-víz elválasztásból származó, étolajból és zsírból eredő zsír-olaj keverék |
19 08 10* | olaj-víz elválasztásából származó zsír-olaj keverék, amely különbözik a 19 08 09-től |
19 08 11* | ipari szennyvíz biológiai kezeléséből származó, veszélyes anyagokat tartalmazó iszapok |
19 08 12 | ipari szennyvíz biológiai kezeléséből származó iszapok, amelyek különböznek a 19 08 11-től |
19 08 13* | ipari szennyvíz egyéb kezeléséből származó, veszélyes anyagokat tartalmazó iszapok |
19 08 14 | ipari szennyvíz egyéb kezeléséből származó iszapok, amelyek különböznek a 19 08 13-tól |
19 08 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
19 09 | ivóvíz, illetve ipari víz termeléséből származó hulladékok |
19 09 01 | durva és finom szűrésből származó szilárd hulladékok |
19 09 02 | víz derítéséből származó iszapok |
19 09 03 | karbonátsók eltávolításából származó iszapok |
19 09 04 | kimerült aktív szén |
19 09 05 | telítődött vagy kimerült ioncserélő gyanták |
19 09 06 | ioncserélők regenerálásából származó oldatok és iszapok |
19 09 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
19 10 | fémtartalmú hulladék aprításából (shredderezéséből) származó hulladékok |
19 10 01 | vas- és acélhulladék |
19 10 02 | nemvasfém hulladék |
19 10 03* | veszélyes anyagokat tartalmazó könnyű frakció és por |
19 10 04 | könnyű frakció és por, amely különbözik a 19 10 03-tól |
19 10 05* | veszélyes anyagokat tartalmazó más frakciók |
19 10 06 | más frakciók, amelyek különböznek a 19 10 05-től |
19 11 | olaj regenerálásából származó hulladékok |
19 11 01* | elhasznált agyagszűrők |
19 11 02* | savas kátrányok |
19 11 03* | vizes folyékony hulladékok |
19 11 04* | fűtőanyagok lúggal való kezeléséből származó hulladékok |
19 11 05* | folyékony hulladékok keletkezésük helyén történő kezeléséből származó, veszélyes anyagokat tartalmazó iszapok |
19 11 06 | folyékony hulladékok keletkezésük helyén történő kezeléséből származó iszapok, amelyek különböznek a 19 11 05-től |
19 11 07* | füstgáz tisztításából származó hulladékok |
19 11 99 | közelebbről nem meghatározott hulladékok |
19 12 | közelebbről nem meghatározott mechanikai kezelésből (pl. besorolás, aprítás, tömörítés, pelletek készítése) származó hulladékok |
19 12 01 | papír és karton |
19 12 02 | fém vas |
19 12 03 | nemvasfémek |
19 12 04 | műanyag és gumi |
19 12 05 | üveg |
19 12 06* | veszélyes anyagokat tartalmazó fa |
19 12 07 | fa, amely különbözik a 19 12 06-tól |
19 12 08 | textíliák |
19 12 09 | ásványi anyagok (pl. homok, kövek) |
19 12 10 | éghető hulladékok (pl. keverékből készített tüzelőanyag) |
19 12 11* | egyéb, veszélyes anyagokat tartalmazó hulladékok mechanikai kezelésével nyert hulladékok (ideértve a kevert anyagokat is) |
19 12 12 | egyéb, a 19 12 11-től különböző hulladékok mechanikai kezelésével nyert hulladékok (ideértve a kevert anyagokat is) |
19 13 | szennyezett talaj és talajvíz remediációjából származó hulladékok |
19 13 01* | szennyezett talaj remediációjából származó, veszélyes anyagokat tartalmazó szilárd hulladékok |
19 13 02 | szennyezett talaj remediációjából származó szilárd hulladékok, amelyek különböznek a 19 13 01-től |
19 13 03* | szennyezett talaj remediációjából származó, veszélyes anyagokat tartalmazó iszapok |
19 13 04 | szennyezett talaj remediációjából származó iszapok, amelyek különböznek a 19 13 03-tól |
19 13 05* | szennyezett talajvíz remediációjából származó, veszélyes anyagokat tartalmazó iszapok |
19 13 06 | szennyezett talajvíz remediációjából származó iszapok, amelyek különböznek a 19 13 05-től |
19 13 07* | szennyezett talajvíz remediációjából származó, veszélyes anyagokat tartalmazó szennyvizek, tömény vizes oldatok |
19 13 08 | szennyezett talajvíz remediációjából származó szennyvizek, tömény vizes oldatok, amelyek különböznek a 19 13 07-től |
20 TELEPÜLÉSI HULLADÉKOK (HÁZTARTÁSI HULLADÉKOK ÉS AZ EZEKHEZ HASONLÓ, KERESKEDELMI, IPARI ÉS INTÉZMÉNYI HULLADÉKOK), BELEÉRTVE AZ ELKÜLÖNÍTETTEN GYŰJTÖTT HULLADÉKOKAT IS
20 01 | elkülönítetten gyűjtött hulladékfrakciók (kivéve 15 01) |
20 01 01 | papír és karton |
20 01 02 | üveg |
20 01 08 | biológiailag bomló konyhai és étkezdei hulladékok |
20 01 10 | ruhanemű |
20 01 11 | textíliák |
20 01 13* | oldószerek |
20 01 14* | savak |
20 01 15* | lúgok |
20 01 17* | fényképészeti vegyszerek |
20 01 19* | növényvédő szerek |
20 01 21* | fénycsövek és egyéb higanytartalmú hulladékok |
20 01 23* | klór-fluor-szénhidrogéneket tartalmazó kiselejtezett berendezések |
20 01 25 | étolaj és zsír |
20 01 26* | olaj és zsír, amely különbözik a 20 01 25-től |
20 01 27* | veszélyes anyagokat tartalmazó festékek, tinták, ragasztók és gyanták |
20 01 28 | festékek, tinták, ragasztók és gyanták, amelyek különböznek a 20 01 27-től |
20 01 29* | veszélyes anyagokat tartalmazó mosószerek |
20 01 30 | mosószerek, amelyek különböznek a 20 01 29-től |
20 01 31* | citotoxikus és citosztatikus gyógyszerek |
20 01 32 | gyógyszerek, amelyek különböznek a 20 01 31-től |
20 01 33* | elemek és akkumulátorok, amelyek között a 16 06 01, 16 06 02 vagy a 16 06 03 kódszám alatt felsorolt elemek és akkumulátorok is megtalálhatók |
20 01 34 | elemek és akkumulátorok, amelyek különböznek a 20 01 33-tól |
20 01 35* | veszélyes anyagokat tartalmazó, kiselejtezett elektromos és elektronikus berendezések, amelyek különböznek a 20 01 21 és 20 01 23 kódszámú hulladékoktól (24) |
20 01 36 | kiselejtezett elektromos és elektronikus berendezések, amelyek különböznek a 20 01 21, 20 01 23 és 20 01 35 kódszámú hulladékoktól |
20 01 37* | veszélyes anyagokat tartalmazó fa |
20 01 38 | fa, amely különbözik a 20 01 37-től |
20 01 39 | műanyagok |
20 01 40 | fémek |
20 01 41 | kéménysöprésből származó hulladékok |
20 01 99 | közelebbről nem meghatározott egyéb frakciók |
20 02 | kerti és parkokból származó hulladékok (a temetői hulladékot is beleértve) |
20 02 01 | biológiailag lebomló hulladékok |
20 02 02 | talaj és kövek |
20 02 03 | egyéb, biológiailag lebonthatatlan hulladékok |
20 03 | egyéb települési hulladék |
20 03 01 | egyéb települési hulladék, ideértve a kevert települési hulladékot is |
20 03 02 | piacokon keletkező hulladék |
20 03 03 | úttisztításból származó hulladék |
20 03 04 | emésztőgödrökből származó iszap |
20 03 06 | szennyvíz tisztításából származó hulladék |
20 03 07 | lomhulladék |
20 03 99 | közelebbről nem meghatározott lakossági hulladékok |
3. rész
A. lista (a bázeli egyezmény II. melléklete) (25)
Y46 Háztartásokból összegyűjtött hulladékok (26)
Y47 Háztartási hulladékok égetése során keletkezett maradékok
B. lista (az OECD-határozat 4. függeléke, II. részéből átvett hulladékok (27)
Fémet tartalmazó hulladékok
AA 010 | 261900 | Vas- és acélgyártásból származó salak, reve és egyéb hulladék (28) |
AA 060 | 262050 | Vanádiumhamu és -maradék (28) |
AA 190 | 810420 ex ex 810430 | Magnézium gyúlékony, piroforikus vagy vízzel érintkezve veszélyes mennyiségben durranógázt fejlesztő hulladéka és törmeléke |
Főként szervetlen összetevőket tartalmazó hulladékok, amelyek tartalmazhatnak fémeket és szerves összetevőket
AB 030 | Fémek felületkezeléséből származó, nem cianidalapú rendszerek hulladékai | |
AB 070 | Öntödei homokhulladékok | |
AB 120 | ex ex 281290 ex ex 3824 | Máshova nem sorolt szervetlen halogenidvegyületek |
AB 150 | ex ex 382490 | Füstgáz kénmentesítéséből (FGD) származó finomítatlan kalcium-szulfit és kalcium-szulfát |
Főként szervetlen összetevőket tartalmazó hulladékok, amelyek tartalmazhatnak fémeket és szerves összetevőket
AC 060 | ex ex 381900 | Hidraulikafolyadékok |
AC 070 | ex ex 381900 | Fékfolyadékok |
AC 080 | ex ex 382000 | Fagyálló folyadékok |
AC 150 | Klórozott-fluorozott szénhidrogének | |
AC 160 | Halonok | |
AC 170 | ex ex 440310 | Kezelt parafa és fahulladékok |
Olyan hulladékok, amelyek szervetlen és szerves összetevőket egyaránt tartalmazhatnak
AD 090 | ex ex 382490 | Máshova nem sorolt reprográfiai és fotográfiai vegyi anyagok és előhívó anyagok gyártásából, készítéséből és használatából származó hulladékok |
AD1 00 | Fémek felületkezeléséből származó, nem cianidalapú rendszerek hulladékai | |
AD 120 | ex ex 391400 ex ex 3915 | Ioncserélő gyanták |
AD 150 | Természetben előforduló szűrőként használható szerves anyagok (pl. bioszűrők) |
Főként szervetlen összetevőket tartalmazó hulladékok, amelyek tartalmazhatnak fémeket és szerves összetevőket
RB 020 | ex ex 6815 | Az azbeszthez hasonló fizikai-kémiai jellemzőkkel rendelkező kerámiaalapú szálak |
(1) Az A. és B. jegyzékekben az I., III. és IV. mellékletre történő hivatkozások a bázeli egyezmény mellékleteire értendők.
(2) Figyelem, a B. lista párhuzamos tétele (B1160) nem nevesít kivételeket.
(3) Ez a tétel nem foglalja magába az elektromos áramfejlesztők hulladékát.
(4) PCB-tartalom 50 mg/kg vagy több.
(5) A PCB-k 50 mg/kg vagy annál nagyobb koncentrációjú szinten vannak.
(6) Az 50 mg/kg nemzetközileg elfogadott gyakorlati szint minden hulladékra. Ugyanakkor egyes országok alacsonyabb (pl. 20 mg/kg) értéket állapítottak meg bizonyos hulladékokra.
(7) "Lejárt" azt jelenti, hogy a gyártó által javasolt időtartamon belül nem került felhasználásra.
(8) Ez a tétel nem tartalmazza a konzerváló anyagokkal kezelt fát.
(9) "Lejárt" azt jelenti, hogy a gyártó által javasolt időtartamon belül nem került felhasználásra.
(10) Figyelem, még ha az I. melléklet anyagainak kiindulási koncentrációja alacsony is, az azt követő folyamatok, beleértve az újrafeldolgozást, az egyes frakciókban olyan feldúsulást okozhatnak, amely lényegesen nagyobb koncentrációt eredményez.
(11) A cinkhamu besorolása felülvizsgálat alatt áll, és az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Kongresszusának (UNCTAD) ajánlása alapján az nem lehet veszélyes áru.
(12) Ez a tétel nem tartalmazza az áramfejlesztésből származó hulladékot.
(13) Az újrahasználat magában foglalhatja a javítást, felújítást vagy bővítést, de a teljes felújítást nem.
(14) Egyes országokban a közvetlen újrahasználatra szánt anyagokat nem tekintik hulladéknak.
(15) A benzo(a)pirén koncentrációja nem lehet egyenlő vagy nagyobb mint 50 mg/kg.
(16) Azzal a feltétellel, hogy a hulladékok teljesen polimerizálódtak.
(17)
- A fogyasztóktól származó hulladékok nem tartoznak e tétel alá.
- A hulladékot nem szabad összekeverni.
- A nyílttéri égetés gyakorlatából adódó problémát figyelembe kell venni.
(18) A csillaggal megjelölt hulladékok veszélyes hulladéknak minősülnek a veszélyes hulladékról szóló 91/689/EGK irányelv értelmében. A hulladékoknak az alábbi jegyzékbe történő besorolásakor a 2000/532/EK bizottsági határozathoz csatolt melléklet bevezetése az irányadó.
(19) E hulladéklista alkalmazásában a PCB-ket úgy kell meghatározni, ahogy azt a poliklórozott bifenilek és poliklórozott terfenilek (PCB/PCT) ártalmatlanításáról szóló, 1996. szeptember 16-i 96/59/EK tanácsi irányelv (HL L 243., 1996.9.24., 31. o.) teszi.
(20) A veszélyes anyagokat tartalmazó elektromos és elektronikus berendezésen különösen az alábbiakat kell érteni: veszélyesnek tekintendő elemek és akkumulátorok a 16 06 szakasz szerint, higanyszálak, katódikus csőből származó vagy egyéb aktivált üveg stb.
(21) E bejegyzés alkalmazásában az átmeneti fémek a következők: scandium, vanádium, mangán, kobalt, réz, ittrium, niobium, hafnium, tungsten, titán, króm, vas, nikkel, cink, cirkónium, molibdén és tantál. Ezek a fémek vagy vegyületeik akkor veszélyesek, ha veszélyes anyagoknak minősítették őket. A veszélyes anyagok minősítése meghatározza az átmeneti fémek vagy azok vegyületeinek veszélyességét.
(22) A stabilizáció folyamata módosítja a hulladék összetevőinek veszélyességét, és így a veszélyes hulladékot nem veszélyes hulladékká teszi. A megszilárdulás folyamata a hulladék fizikai állapotát változtatja csak meg (pl. cseppfolyósból szilárd halmazállapot) anélkül, hogy kémiai tulajdonságait megváltoztatná.
(23) A hulladék akkor részben stabilizált, ha a stabilizáció folyamata után rövid, közép- vagy hosszú távon még mindig képes a környezetbe olyan veszélyes összetevőket juttatni, amelyek nem alakulnak át teljes mértékben nem veszélyes összetevőkké.
(24) Elektromos és elektronikus berendezésekből származó veszélyes összetevőkön különösen az alábbiakat kell érteni: veszélyesnek tekintendő elemek és akkumulátorok a 16 06 szakasz szerint, higanyszálak, katódikus csőből származó vagy egyéb aktivált üveg stb.
(25) Ez a jegyzék az OECD-határozat 4. függeléke, I. részéből lett átvéve.
(26) Kivéve, ha megfelelően besorolható a III. melléklet egyetlen sorába.
(27) Az AB130, AC250, AC260 és AC270 számú hulladékokat törölték, mivel a hulladékokról szóló, 1975. július 15-i 75/442/EGK tanácsi irányelv (HL L 194., 1975.7.25., 39. o.; a 2006/12/EK irányelvvel hatályon kívül helyezett irányelv) 18. cikkében lefektetett eljárás szerint nem minősülnek veszélyesnek, és ezért nem vonatkozik rájuk a 35. cikk szerinti exporttilalom.
(28) Ebbe a felsorolásba beleértendő mindenfajta hamu, maradék, salak, kohósalak, olvasztott salak, kazánkő, pernye, por, iszap és tömb, kivéve ha az anyagot máshova kifejezetten besorolták.
VI. MELLÉKLET
ŰRLAP ELŐZETESEN ENGEDÉLYEZETT LÉTESÍTMÉNYEK SZÁMÁRA (14. CIKK)
KÉP HIÁNYZIK
VII. MELLÉKLET
A HULLADÉKSZÁLLÍTMÁNYOKAT KÍSÉRŐ INFORMÁCIÓK A 3. CIKK (2) ÉS (4) BEKEZDÉSEIBEN FOGLALTAK SZERINT
KÉP HIÁNYZIK
VIII. MELLÉKLET
A KÖRNYEZETVÉDELMI SZEMPONTBÓL MEGFELELŐ GAZDÁLKODÁSRA VONATKOZÓ IRÁNYMUTATÁSOK (49. CIKK)
I. Abázeli egyezményben elfogadott iránymutatások:
1. Műszaki iránymutatások az egészségügyi intézményekből származó hulladékok és a hulladék gyógyszerek és gyógyszerkészítmények környezetvédelmi szempontból megfelelő kezelésére (Y1; Y3) (1)
2. Műszaki iránymutatások a savas ólomakkumulátorok környezetvédelmi szempontból megfelelő kezelésére (1)
3. Műszaki iránymutatások hajók teljes és a részlegesen lebontott roncsok környezetvédelmi szempontból megfelelő kezelésére (1)
4. A környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagokból (POP) álló, azokat tartalmazó, vagy azokkal szennyezett hulladékok környezetvédelmileg megfelelő kezelésének általános technikai iránymutatása (2)
5. Poliklórozott bifenilekből (PCB), poliklórozott terfenilekből (PCT) vagy polibrómozott bifenilekből (PBB) álló, azokat tartalmazó, vagy azokkal szennyezett hulladékok környezetvédelmileg megfelelő kezeléséről szóló technikai iránymutatások (2)
6. A fémek és fémvegyületek (R4) környezetvédelmileg megfelelő újrafeldolgozásáról/visszanyeréséről szóló technikai iránymutatások. (2)
II. Az OECD által elfogadott iránymutatások:
Műszaki iránymutatások az egyes specifikus hulladékok környezetvédelmi szempontból megfelelő kezelésére:
Használt és törött személyi számítógépek (3)
III. A Nemzetközi Tengerészeti Szervezet (IMO) által elfogadott iránymutatások:
Iránymutatások a hajók hasznosítására (4)
IV. A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) által elfogadott iránymutatások:
Biztonság és egészség hajótörések esetén: iránymutatások az ázsiai országok és Törökország számára (5)
(1) A veszélyes hulladékok határokon keresztül történő szállításáról és ártalmatlanításáról szóló bázeli egyezmény részes felei konferenciájának 2002. december 9. és 13. között lezajlott 6. találkozóján került elfogadásra.
(2) A veszélyes hulladékok határokon keresztül történő szállításáról és ártalmatlanításáról szóló bázeli egyezmény részes felei konferenciájának 2004. október 25. és 29. között lezajlott 7. találkozóján került elfogadásra.
(3) Az OECD Környezetvédelmi Politikai Bizottsága által 2003. februárjában elfogadott iránymutatások (ENV/EPOC/WGWPR(2001)3/FINAL).
(4) Az IMO 23. rendes közgyűlése (2003. november 24. - december 5.) által az A.962. számú határozattal elfogadott iránymutatások.
(5) Az ILO Kormányzó Testülete 2004. március 11-26. 289. ülésén kihirdetésre elfogadott iránymutatások.
IX. MELLÉKLET
KIEGÉSZÍTŐ KÉRDŐÍV A TAGÁLLAMOK 51. CIKK (2) BEKEZDÉSE SZERINTI JELENTÉSÉRŐL
KÉP HIÁNYZIK
KÉP HIÁNYZIK
KÉP HIÁNYZIK
1. táblázat
A KÖZELSÉG, A HASZNOSÍTÁS ELSŐBBSÉGE ÉS AZ ÖNELLÁTÁS ALAPELVÉNEK VÉGREHAJTÁSA ALÓL ENGEDÉLYEZETT KIVÉTELEK (11. cikk (3) bekezdés)
KÉP HIÁNYZIK
2. táblázat
A TERVEZETT SZÁLLÍTÁS VAGY ÁRTALMATLANÍTÁS ELUTASÍTÁSÁNAK INDOKAI (12. cikk (1) bekezdés g) pont)
KÉP HIÁNYZIK
3. táblázat
A TERVEZETT SZÁLLÍTÁS VAGY HASZNOSÍTÁS ELUTASÍTÁSÁNAK INDOKAI (12. cikk (1) bekezdés c) pont)
KÉP HIÁNYZIK
4. táblázat
INFORMÁCIÓ AZ ILLETÉKES HATÓSÁGOKNAK AZ ELŐZETES ENGEDÉLY KIADÁSÁRÓL SZÓLÓ HATÁROZATAIRÓL (14. CIKK)
KÉP HIÁNYZIK
5. táblázat
INFORMÁCIÓ AZ ILLEGÁLIS HULLADÉKSZÁLLÍTÁSOKRÓL (1) (24. cikk és 50. cikk (1) bekezdés)
KÉP HIÁNYZIK
6. táblázat
INFORMÁCIÓ A TAGÁLLAMOK ÁLTAL KIJELÖLT, A HULLADÉKSZÁLLÍTMÁNYOKNAK A KÖZÖSSÉG TERÜLETÉRE VALÓ BELÉPTETÉSÉT ÉS A KÖZÖSSÉG TERÜLETÉRŐL VALÓ KILÉPTETÉSÉT VÉGZŐ VÁMHIVATALOKRÓL (55. cikk)
KÉP HIÁNYZIK
(1) Információ azokról az esetekről, melyeket lezártak a jelentéstételi időszak alatt.
Lábjegyzetek:
[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32006R1013 - http://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32006R1013&locale=hu