Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

32013R0073[1]

A Bizottság 73/2013/EU rendelete ( 2013. január 25. ) a veszélyes vegyi anyagok kiviteléről és behozataláról szóló 689/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet I. és V. mellékletének módosításáról

A BIZOTTSÁG 73/2013/EU RENDELETE

(2013. január 25.)

a veszélyes vegyi anyagok kiviteléről és behozataláról szóló 689/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet I. és V. mellékletének módosításáról

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a veszélyes vegyi anyagok kiviteléről és behozataláról szóló, 2008. június 17-i 689/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 22. cikke (4) bekezdésére,

mivel:

(1) A 689/2008/EK rendelet hajtja végre az 1998. szeptember 11-én aláírt és a Közösség nevében a 2003/106/EK tanácsi határozattal (2) jóváhagyott, a nemzetközi kereskedelemben forgalmazott egyes veszélyes vegyi anyagok és növényvédő szerek előzetes tájékoztatáson alapuló jóváhagyási eljárásáról (PIC-eljárás) szóló rotterdami egyezményt.

(2) Helyénvaló figyelembe venni azokat a szabályozási intézkedéseket, amelyek egyes vegyi anyagokkal kapcsolatban születtek a növényvédő szerek forgalomba hozataláról, valamint a 79/117/EGK és a 91/414/EGK tanácsi irányelvek hatályon kívül helyezéséről szóló, 2009. október 21-i 1107/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (3), a biocid termékek forgalomba hozataláról szóló, 1998. február 16-i 98/8/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (4), valamint a vegyi anyagok regisztrálásáról, értékeléséről, engedélyezéséről és korlátozásáról (REACH), az Európai Vegyianyag-ügynökség létrehozásáról, az 1999/45/EK irányelv módosításáról, valamint a 793/93/EGK tanácsi rendelet, az 1488/94/EK bizottsági rendelet, a 76/769/EGK tanácsi irányelv, a 91/155/EGK, a 93/67/EGK, a 93/105/EK és a 2000/21/EK bizottsági irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló, 2006. december 18-i 1907/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (5) nyomán.

(3) Továbbá figyelembe kell venni a 2001. május 22-én aláírt és a Közösség nevében a 2006/507/EK tanácsi határozattal (6) jóváhagyott, a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagokról szóló Stockholmi Egyezmény keretében egyes vegyi anyagokkal kapcsolatban hozott döntéseket, valamint a szóban forgó vegyi anyagokkal összefüggésben a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagokról és a 79/117/EGK irányelv módosításáról szóló, 2004. április 29-i 850/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (7) nyomán hozott szabályozási intézkedéseket is.

(4) Az acetoklór, az aszulam, a klórpikrin és a propargit nem került az 1107/2009/EK rendelet szerinti hatóanyagként jóváhagyásra, vagyis e hatóanyagokat peszticidként használni tilos, és ezért fel kell őket venni a 689/2008/EK rendelet I. mellékletének 1. és 2. részében található vegyianyagjegyzékekbe. Az acetoklórnak, az aszulamnak, a klórpikrinnek és a propargitnak az I. mellékletbe való felvételét felfüggesztették azon új, a növényvédő szerek forgalomba hozataláról szóló, 1991. július 15-i 91/414/EGK tanácsi irányelv (8) I. mellékletébe való felvétel iránti kérelem miatt, amelyet a 91/414/EGK tanácsi irányelv alkalmazására vonatkozó részletes szabályoknak az irányelv 8. cikke (2) bekezdésében említett munkaprogramban szereplő, de az irányelv I. mellékletébe fel nem vett hatóanyagok szokásos és gyorsított eljárással való értékelése tekintetében történő megállapításáról szóló, 2008. január 17-i 33/2008/EK bizottsági rendelet (9) 13. cikke alapján nyújtottak be. Ez az új kérelem ismét ahhoz vezetett, hogy az acetoklór, az aszulam, a klórpikrin és a propargit nem került az 1107/2009/EK rendelet szerinti hatóanyagként jóváhagyásra, vagyis az acetoklórt, az aszulamot, a klórpikrint és a propargitot peszticidként használni továbbra is tilos, továbbá az I. mellékletbe való felvétel felfüggesztésének oka megszűnt. Ezért az acetoklór, az aszulam, a klórpikrin és a propargit hatóanyagot fel kell venni a 689/2008/EK rendelet I. mellékletének 1. és 2. részében foglalt vegyianyagjegyzékbe.

(5) A flufenoxuron nem került az 1107/2009/EK rendelet szerinti hatóanyagként jóváhagyásra, továbbá a flufenoxuron nem került a 18. terméktípushoz tartozó hatóanyagként felvételre a 98/8/EK irányelv I., I. A. vagy I. B. mellékletébe, vagyis a flufenoxuron peszticidként való használata szigorú korlátozás alá esik, ezért - mivel gyakorlatilag mindenfajta felhasználása tilos - indokolt azt felvenni a 689/2008/EK rendelet I. mellékletének 1. és 2. részében található vegyianyagjegyzékbe annak ellenére is, hogy a flufenoxuron a 8. terméktípushoz tartozó hatóanyagként felvételre került a 98/8/EK irányelv I. mellékletébe, és így faanyagvédő szerekben történő használatát a tagállamok bizonyos feltételek mellett engedélyezhetik. A flufenoxuronnak az I. mellékletbe való felvételét felfüggesztették azon új, a 91/414/EGK irányelv I. mellékletébe való felvétel iránti kérelem miatt, amelyet a 33/2008/EK rendelet 13. cikke alapján nyújtottak be. Ez az új kérelem ismét ahhoz vezetett, hogy a flufenoxuron nem került az 1107/2009/EK rendelet szerinti hatóanyagként jóváhagyásra, ennek megfelelően az I. mellékletbe való felvétel felfüggesztésének oka megszűnt. Ezért a flufenoxuron hatóanyagot fel kell venni a 689/2008/EK rendelet I. mellékletének 1. és 2. részében foglalt vegyianyagjegyzékekbe.

(6) A naled hatóanyagként nem került felvételre sem a 98/8/EGK irányelv I., I. A. vagy I. B. mellékletébe, sem a 91/414/EK irányelv I. mellékletébe, vagyis a naledet peszticidként használni tilos, és ezért fel kell venni a 689/2008/EK rendelet I. mellékletének 1. és 2. részében található vegyianyagjegyzékekbe.

(7) A 2-naftiloxiecetsav, a difenilamin és a propanil nem került az 1107/2009/EK rendelet szerinti hatóanyagként jóváhagyásra, vagyis a 2-naftiloxiecetsavat, a difenilamint és a propanilt peszticidként használni tilos, és ezért fel kell őket venni a 689/2008/EK rendelet I. mellékletének 1. és 2. részében található vegyianyagjegyzékekbe. A 2-naftiloxiecetsavnak, a difenilaminnak és a propanilnak az I. melléklet 2. részébe való felvételét felfüggesztették azon új, a 91/414/EGK irányelv I. mellékletébe való felvétel iránti kérelem miatt, amelyet a 33/2008/EK rendelet 13. cikke alapján nyújtottak be. Ez az új kérelem ismét ahhoz vezetett, hogy a 2-naftiloxiecetsav, a difenilamin és a propanil nem került hatóanyagként felvételre a 91/414/EGK irányelv I. mellékletébe, ennek megfelelően a 2-naftiloxiecetsavat, a difenilamint és a propanilt peszticidként használni továbbra is tilos, továbbá az I. melléklet 2. részébe való felvétel felfüggesztésének oka megszűnt. Ezért a 2-naftiloxiecetsav, a difenilamin és a propanil hatóanyagot fel kell venni a 689/2008/EK rendelet I. mellékletének 2. részében foglalt vegyianyagjegyzékbe.

(8) A 2011 júniusában tartott ötödik ülésén a Rotterdami Egyezményben részes felek konferenciája az alaklórnak, az aldikarbnak és az endoszulfánnak az említett egyezmény III. mellékletébe való felvételéről határozott, ennek megfelelően az alaklór, az aldikarb és az endoszulfán az egyezmény szerinti előzetes tájékoztatáson alapuló jóváhagyási eljárás hatálya alá kerültek, így azokat a 689/2008/EK rendelet I. mellékletének 2. részében szereplő vegyianyagjegyzékből törölni kell, és hozzá kell adni az ugyanannak a mellékletnek a 3. részében szereplő vegyianyagjegyzékhez.

(9) A diklórfosz hatóanyagként nem került felvételre sem a 98/8/EK irányelv I., I. A. vagy I. B. mellékletébe, sem a 91/414/EGK irányelv I. mellékletébe, vagyis a diklórfoszt peszticidként használni tilos. Mivel a diklórfoszt már felvették a 689/2008/EK rendelet I. mellékletének 1. és 2. részében foglalt vegyianyagjegyzékekbe, az érintett bejegyzéseket a legutóbbi jogszabályi változásoknak megfelelően módosítani kell.

(10) A bifentrin és a metám jóváhagyásra került az 1107/2009/EK rendelet szerinti hatóanyagként, ezért a bifentrin és a metám peszticidként való használata a továbbiakban nem esik tilalom hatálya alá. Ezért a bifentrin és a metám hatóanyagot törölni kell a 689/2008/EK rendelet I. mellékletének 1. részéből.

(11) A ciánamidot törölni kell a 689/2008/EK rendelet I. mellékletének 2. részéből, mivel bizonyítást nyert, hogy a "növényvédő szerek csoportjából való peszticid" alkategóriát érintő tiltás nem jelenti az említett hatóanyagnak a "peszticidek" kategóriában történő használatának szigorú korlátozását, mivel a ciánamid biocidként történő használata jelentős mértékű. A ciánamid a 98/8/EK irányelv keretében azonosításra és az értékelés céljából bejelentésre került. Ennélfogva a ciánamidot tartalmazó biocid termékek használatát a tagállamok az említett irányelv alapján meghozandó döntés elfogadásáig továbbra is nemzeti szabályaikkal összhangban engedélyezhetik.

(12) Az 519/2012/EU bizottsági rendelettel módosított 850/2004/EK rendelet (10) végrehajtja a Stockholmi Egyezmény keretében hozott, az endoszulfánnak a Stockholmi Egyezmény A. mellékletének 1. részébe történő felvételéről szóló döntést az említett vegyi anyagnak a 850/2004/EK rendelet I. mellékletének A. részébe történő felvétele által. Ezért a szóban forgó vegyi anyagot fel kell venni a 689/2008/EK rendelet V. mellékletének 1. részébe.

(13) A 689/2008/EK rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell.

(14) Annak érdekében, hogy a tagállamoknak és az ágazatnak elegendő ideje legyen meghozni az e rendelet betartásához és végrehajtásához szükséges intézkedéseket, e rendelet alkalmazását indokolt későbbre halasztani.

(15) Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak az 1907/2006/EK rendelet 133. cikkével létrehozott bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

A 689/2008/EK rendelet a következőképpen módosul:

1. Az I. melléklet e rendelet I. mellékletének megfelelően módosul.

2. Az V. melléklet e rendelet II. mellékletének megfelelően módosul.

2. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ezt a rendeletet 2013. április 1-jétől kell alkalmazni.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2013. január 25-én.

a Bizottság részéről

az elnök

José Manuel BARROSO

(1) HL L 204., 2008.7.31., 1. o.

(2) HL L 63., 2003.3.6., 27. o.

(3) HL L 309., 2009.11.24., 1. o.

(4) HL L 123., 1998.4.24., 1. o.

(5) HL L 396., 2006.12.30., 1. o.

(6) HL L 209., 2006.7.31., 1. o.

(7) HL L 158., 2004.4.30., 7. o.

(8) HL L 230., 1991.8.19., 1. o.

(9) HL L 15., 2008.1.18., 5. o.

(10) HL L 159., 2012.6.20., 1. o.

I. MELLÉKLET

A 689/2008/EK rendelet I. melléklete a következőképpen módosul:

1. Az 1. rész a következőképpen módosul:

a) a táblázat a következő bejegyzésekkel egészül ki:

Vegyi anyagCAS-számEinecs-számKN-kódAlkategória
(*)
Felhasználási korlátozás
(**)
Értesítést nem igénylő országok
„Acetoklór +34256-82-1251-899-32924 29 98p(1)b
Aszulam +3337-71-1222-077-12935 00 90p(1)b
2302-17-2218-953-8
Klórpikrin +76-06-2200-930-92904 90 40p(1)b
Flufenoxuron +101463-69-8417-680-32924 29 98p(1)-p(2)b-sr
Naled +300-76-5206-098-32919 90 00p(1)-p(2)b-b
Propargit +2312-35-8219-006-12920 90 85p(1)b”

b) az alaklórra és az aldikarbra vonatkozó bejegyzések helyébe a következő szöveg lép:

Vegyi anyagCAS-számEinecs-számKN-kódAlkategória
(*)
Felhasználási korlátozás
(**)
Értesítést nem igénylő országok
„Alaklór #15972-60-8240-110-82924 29 98p(1)b
Aldikarb #116-06-3204-123-22930 90 99p(1)-p(2)b-b”

c) a diklórfoszra vonatkozó bejegyzés helyébe a következő szöveg lép:

Vegyi anyagCAS-számEinecs-számKN-kódAlkategória
(*)
Felhasználási korlátozás
(**)
Értesítést nem igénylő országok
„Diklórfosz +62-73-7200-547-72919 90 00p(1)-p(2)b-b”

d) az endoszulfánra vonatkozó bejegyzés helyébe a következő szöveg lép:

Vegyi anyagCAS-számEinecs-számKN-kódAlkategória
(*)
Felhasználási korlátozás
(**)
Értesítést nem igénylő országok
„Endoszulfán #115-29-7204-079-42920 90 85p(1)-p(2)b-b"

e) a bifentrinre vonatkozó bejegyzés törlésre kerül;

f) a metámra vonatkozó bejegyzés törlésre kerül.

2. A 2. rész a következőképpen módosul:

a) a táblázat a következő bejegyzésekkel egészül ki:

Vegyi anyagCAS-számEinecs-számKN-kódKategória
(*)
Felhasználási korlátozás
(**)
„2-naftiloxiecetsav120-23-0204-380-02918 99 90pb
Acetoklór34256-82-1251-899-32924 29 98pb
Aszulam3337-71-1222-077-12935 00 90pb
2302-17-2218-953-8
Klórpikrin76-06-2200-930-92904 90 40pb
Difenilamin122-39-4204-539-42921 44 00pb
Flufenoxuron101463-69-8417-680-32924 29 98psr
Naled300-76-5206-098-32919 90 00pb
Propanil709-98-8211-914-62924 29 98pb
Propargit2312-35-8219-006-12920 90 85pb"

b) a diklórfoszra vonatkozó bejegyzés helyébe a következő szöveg lép:

Vegyi anyagCAS-számEinecs-számKN-kódKategória
(*)
Felhasználási korlátozás
(**)
„Diklórfosz62-73-7200-547-72919 90 00pb"

c) az alaklórra vonatkozó bejegyzés törlésre kerül;

d) az aldikarbra vonatkozó bejegyzés törlésre kerül;

e) a ciánamidra vonatkozó bejegyzés törlésre kerül;

f) az endoszulfánra vonatkozó bejegyzés törlésre kerül.

3. A 3. rész a következő bejegyzésekkel egészül ki:

Vegyi anyagVonatkozó CAS-szám(ok)HR-kód
Tiszta anyag
HR-kód
Az anyagot tartalmazó keverékek, készítmények
Csoport
„Alaklór15972-60-82924.293808.93Peszticid
Aldikarb116-06-32930.903808.91Peszticid
Endoszulfán115-29-72920.903808.91Peszticid”

II. MELLÉKLET

A 689/2008/EK rendelet V. mellékletének 1. része a következő bejegyzéssel egészül ki:

Kiviteli tilalom alá eső vegyi anyagok/áruk leírásaEsetleges további részletek (például a vegyi anyag neve, EK-száma, CAS-száma stb.)
„EndoszulfánEK-szám: 204-079-4
CAS-szám: 115-29-7
KN-kód: 2920 90 85”

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32013R0073 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32013R0073&locale=hu

Tartalomjegyzék