2024. évi LXXXI. törvény
egyes közlekedési tárgyú törvények módosításáról
1. A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény módosítása
1. § A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény a következő 14/B. §-sal egészül ki:
"14/B. § (1) E § alkalmazásában a bárki által igénybe vehető létesítményhez vezető közforgalom elől el nem zárt magánútra, valamint az ahhoz tartozó belső úthálózatra a közterületre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni és a közterület-felügyelet alatt a közterület-felügyelőt is érteni kell.
(2) A bárki által igénybe vehető létesítményhez vezető közforgalom elől el nem zárt magánút, valamint az ahhoz tartozó belső úthálózat tulajdonosa vagy üzemeltetője (e § alkalmazásában a továbbiakban együtt: kezelő) kezdeményezésére a közterület-felügyelet a megállást vagy várakozást tiltó és az elszállításra figyelmeztető jelzőtáblával kiegészített jelzőtábla hatálya alá eső (1) bekezdés szerinti területen szabálytalanul várakozó járművet a (3)-(10) bekezdés alkalmazásával elszállíthatja vagy elszállíttathatja. A közterület-felügyelet a jármű elszállításáról egyidejűleg értesíti a rendőrséget. A kezelő az elszállított jármű forgalmi rendszámát saját honlapján, ennek hiányában az (1) bekezdés szerinti létesítményben közzéteszi, a közleményben megjelölve azt is, hogy az intézkedés során mely közterület-felügyeleti szerv járt el és mely elérhetőségen kérhet további tájékoztatást az elszállított jármű tulajdonosa vagy üzembentartója.
(3) A jármű e § követelményeinek megfelelő elszállításakor a járműhasználat akadályoztatása folytán keletkezett kárért a kezelőt és a közterület-felügyeletet nem terheli kártalanítási kötelezettség.
(4) Ha a jármű üzembentartója vagy tulajdonosa megállapítható, a kezelő a (2) bekezdés szerint szabálytalanul várakozó jármű elszállíttatásának kezdeményezését megelőzően, igazolható módon felhívja a jármű üzembentartóját vagy tulajdonosát, hogy a járművet a felhívás közlésétől számított 20 napos határidőn belül szállítsa el, egyben tájékoztatja, hogy ennek elmulasztása a jármű elszállítását vonhatja maga után.
(5) A jármű elszállításának akkor is helye van, ha a jármű üzembentartója vagy tulajdonosa a szabálytalan várakozás megkezdésétől számított 30 napon belül nem állapítható meg vagy a felhívására tett kísérlet igazolható módon 30 napon túl nem vezetett eredményre.
(6) A (4) és (5) bekezdésben foglalt felhívási kötelezettségre tekintet nélkül a hatósági engedéllyel nem rendelkező járművet, amely a közúti forgalomban csak ilyen jelzéssel vehet részt, valamint az olyan járművet, amely láthatóan a közúti forgalom biztonságát veszélyeztető műszaki állapotban van, a szabálytalan várakozás megkezdésétől számított 5 nap elteltével a kezelő kezdeményezésére a tulajdonos vagy az üzembentartó egyidejű értesítése mellett a közterület-felügyelet elszállítja.
(7) A kezelő az e §-ban foglalt feladatai ellátásához szükséges alábbi adatokat azon időtartam alatt kezeli, ameddig a jármű elszállításával és őrzésével összefüggésben keletkezett jogviszonnyal kapcsolatban igény érvényesíthető:
a) a jármű tulajdonosának vagy üzembentartójának
aa) természetes személyazonosító adatai,
ab) lakó- vagy tartózkodási helyének, ennek hiányában szálláshelyének adatai, és
b) a jármű azonosító adatai.
(8) A közterület-felügyelet az e §-ban nem szabályozott kérdésekben a közterület-felügyeletről szóló 1999. évi LXIII. törvény 20. §-ának alkalmazásával jár el. A közterület-felügyelet intézkedésének költségeit a jármű üzembentartója vagy tulajdonosa fizeti, a kezelő megelőlegezi. A közterület-felügyelet a jármű üzembentartójának vagy tulajdonosának a teljesítése folytán, ennek hiányában a jármű értékesítése vagy egyéb módon történő hasznosítása - ideértve az egyéb módon nem hasznosítható járműnek regisztrált bontó-hulladékkezelő részére történő átadását is - során befolyt összeget saját - előlegezéssel nem rendezett - költségeinek levonását követően a kezelő részére az intézkedésével összefüggésben megelőlegezett költségek erejéig visszatéríti.
(9) Ha az elszállított jármű üzembentartója vagy tulajdonosa az értékesítést, a más módon történő hasznosítást - ideértve az egyéb módon nem hasznosítható járműnek regisztrált bontó-hulladékkezelő részére történő átadását is -követően jelentkezik, a tulajdonos részére az ekként befolyt és a felmerült költségekkel csökkentett ellenértéket ki kell fizetni.
(10) A közterület-felügyelet a jármű értékesítése vagy egyéb módon történő hasznosítása során - ideértve az egyéb módon nem hasznosítható járműnek regisztrált bontó-hulladékkezelő részére történő átadását is -meg nem térült indokolt és igazolt költségeit, ha azok a jármű üzembentartójának vagy tulajdonosának a teljesítése folytán az elszállítást követő 1 éven belül nem térültek meg, a kezelővel szemben érvényesítheti. Ezt meghaladóan a közforgalom elől el nem zárt magánút kezelőjével szemben az intézkedés során eljárt közterület-felügyelet a jármű elszállításával és további kezelésével összefüggésben igényt nem érvényesíthet."
2. § A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 18. §-a a következő (8e) és (8f) bekezdéssel egészül ki:
"(8e) A (8a) szerinti vizsga esetében a felnőttképzésről szóló 2013. évi LXXVII. törvény 1. § (2)-(2a) bekezdése szerinti kötelezettségeket
a) az Nkt.-ben meghatározott oktatási központ feladatainak ellátásra kijelölt szerv,
b) az Szkt.-ben meghatározott szakképzési információs rendszer működtetésére kijelölt szakképzési államigazgatási szerv, és
c) a Magyar Honvédség
teljesíti.
(8f) A (8e) bekezdés szerinti adatszolgáltatáshoz szükséges adatokat elméleti képzés esetén
a) a köznevelési intézmények a (8e) bekezdés a) pontjában,
b) a szakképző intézmények a (8e) bekezdés b) pontjában
meghatározott szerv felé - a közúti járművezetők és a közúti közlekedési szakemberek képzésének és vizsgáztatásának általános szabályairól szóló kormányrendeletben meghatározott időben - teljesítik."
3. § A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 20. § (7) és (7a) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(7) Ha a járművet az ellenőrző hatóság a közúti forgalomban ellenőrzi - a veszélyes áru, a gyorsan romló élelmiszer és az élőállat-szállítmány feltartóztatására vonatkozó előírások megtartásával - az ellenőrző hatóság a bírság, illetve a pénzkövetelés biztosítás megfizetéséig az erre vonatkozó külön határozat kiadása nélkül az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény (a továbbiakban: Ákr.) biztosítási intézkedésekre vonatkozó szabályai, valamint a 44. § (9)-(12) bekezdésében foglaltak szerint visszatarthatja.
(7a) A jármű nem tartható vissza különösen abban az esetben, ha
a) a bírságfizetésre kötelezett székhelye, illetve lakóhelye vagy szokásos tartózkodási helye Magyarország területén van és a kötelezett rendelkezik az állami adóhatóság által kiadott adószámmal, illetve adóazonosító jellel, vagy
b) a bírságfizetési kötelezettség teljesítéséért pénzügyi intézmény kezességet, garanciát vállal vagy a kötelezettséget belföldön bejegyzett, adószámmal rendelkező gazdálkodó szervezet átvállalja és ezt a tényt a bírságfizetésre kötelezett az eljárás során hitelt érdemlően igazolja."
4. § (1) A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 21/L. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) Amennyiben az ellenőrzés során az ügyfél tolmácsot kér, annak megérkezéséig, de legfeljebb 48 óra időtartamig a hatóság a járművet visszatarthatja a 44. §-ban foglaltak szerint."
(2) A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 21/L. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:
"(5) Ha a közlekedési hatóság által lefolytatott ellenőrzés során felvett ellenőrzési jegyzőkönyvet aláíró, a személyazonosságát igazoló dokumentum alapján azonosított ügyfél aláírásképének rögzítése és az ezt az adatot is tartalmazó elektronikus dokumentum létrehozása megfelel a belső piacon történő elektronikus tranzakciókhoz kapcsolódó elektronikus azonosításról és bizalmi szolgáltatásokról, valamint az 1999/93/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló, 2014. július 23-i 910/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletben meghatározott eszköz-és rendszerkövetelményeknek, akkor az így felvett elektronikus dokumentum az ellenkező bizonyításáig teljes bizonyítékul szolgál arra, hogy
a) az ügyfél az ellenőrzési jegyzőkönyvet megismerte és aláírta,
b) a jegyzőkönyvben tett nyilatkozatait saját maga tette meg."
5. § A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 22. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A hatóság a típusvizsgálat során azt ellenőrzi, hogy a járműtípus megfelel-e jogszabályban meghatározott műszaki, közlekedésbiztonsági, környezetvédelmi és munkavédelmi követelményeknek, valamint a vonatkozó járműműszaki előírásoknak."
6. § A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 24/A. § (5a) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5a) A vizsgáló állomás által a közúti járművek időszakos vizsgálatával és rendszeres környezetvédelmi felülvizsgálatával kapcsolatos rendelkezések megsértése esetén a közlekedési hatóság a vizsgáló állomással szemben 130 000 forinttól 1 300 000 forintig terjedő bírságot szabhat ki. Az egyes rendelkezések megsértése esetén kiszabandó bírságok, valamint több jogsértő cselekmény vagy mulasztás esetén az ugyanabban az eljárásban kiszabható bírság maximális összegét a közúti árufuvarozáshoz, személyszállításhoz és a közúti közlekedéshez kapcsolódó egyes rendelkezések megsértése esetén kiszabható bírságok összegéről, valamint a bírságolással összefüggő hatósági feladatokról szóló kormányrendelet állapítja meg."
7. § A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény a következő 24/C. §-sal egészül ki:
"24/C. § (1) A járműműszaki előírás a közúti járművek, továbbá ezek tulajdonságai, alkatrészei, tartozékai és önálló műszaki egységei műszaki, közlekedésbiztonsági és környezetvédelmi követelményeire vonatkozó technikai, technológiai jellegű műszaki és szakmai követelmény, olyan szakmai szabály, amelynek alkalmazása a címzettek számára kötelező, betartását a közlekedési hatóság ellenőrzi.
(2) A járműműszaki előírásokat a nemzetközi és uniós jogi aktusok, valamint a hazai jogszabályok alapulvételével, azokkal összhangban, a tudomány, a technika és a technológia mindenkori állásának megfelelően, közlekedési szakértői vélemények mérlegelésével, valamint az európai és nemzeti szabályokra és szabványokra is figyelemmel kell kidolgozni.
(3) Az e törvény felhatalmazása alapján kiadott miniszteri rendeletben kijelölt felelős szakértői testület dolgozza ki a járműműszaki előírásokat, technológiai folyamatokat, eljárásrendeket. A járműműszaki előírásokat a szakértői testület javaslata alapján a közlekedési hatóság közzéteszi a honlapján."
8. § (1) A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 29/E. § (2) és (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(2) A közműszolgáltató - a közúthálózat fejlesztésének közérdekűségére tekintettel, az útépítés mint közérdekből megvalósítandó beruházás megvalósítása érdekében - az (1) bekezdés szerinti értesítés kézhezvétele után az abban feltüntetett határidőn belül köteles a műszakilag feltétlenül szükséges mértékű közműszakasz kiváltását vagy fejlesztését elvégezni vagy elvégeztetni, amelyre az építtető a körülmények által indokolt mértékű, a közműszolgáltatóval egyeztetett - 30 napnál nem rövidebb, közműszakasz fejlesztés esetén, ha azt jogszabályi és más kötelezettségek lehetővé teszik, maximum 12 hónap - határidőt határoz meg. A közműszolgáltató a véleményét az építtető értesítésének kézhezvételétől számított tíznapos határidőn belül köteles közölni az építtetővel. Az építtető és a közműszolgáltató - a közműszolgáltató véleményének kézhezvételétől számított 30 napon belül - a közműkiváltás vagy -fejlesztés elvégzésére vonatkozóan kötelesek egymással megállapodást kötni.
(3) A közműkiváltás vagy -fejlesztés elvégzésének vagy elvégeztetésének megtagadása esetén az építtető jogosult a közműkiváltást vagy -fejlesztést (beleértve a tervezési munkákat is) a vonatkozó jogszabályok szerinti eljárásban általa kiválasztott, megfelelő szakmai képesítéssel rendelkező vállalkozóval elvégeztetni, amelyet a közműszolgáltató tűrni köteles."
(2) A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 29/E. §-a a következő (12) bekezdéssel egészül ki:
"(12) Ha a közúthálózat fejlesztésének végleges nyomvonalával érintett ingatlanon fogyasztói mérőóra került felszerelésre, a fogyasztó ellátását szolgáló közműszakasz bontását és a mérőóra leszerelését a közműszolgáltató köteles az építtető kérelmére 30 napon belül elvégezni, ha a tulajdonosi hozzájárulást rögzítő birtokbavételi jegyzőkönyvet az építtető csatolja."
9. § A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 33/C. § (1) bekezdés c) pont ca) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A díjköteles országos közutak díjfizetés ellenében történő használatának ellenőrzésére jogosult szervezetek a díjköteles utak használati díja megfizetésének helyszíni ellenőrzése, valamint a megengedett legnagyobb össztömeget, tengelyterhelést és méretet meghaladó járművek helyszíni ellenőrzése alkalmával hatósági ellenőrzés keretében eljárva jogosultak:
a rendőrség általános rendőrségi feladatok ellátására létrehozott szerve intézkedését kérni, és annak megérkezéséig - de legfeljebb két óra időtartamra - feltartóztatni azt, aki a gépjármű okmányait nem adja át, vagy személyazonosságát nem igazolja, vagy az intézkedést más módon akadályozza,)
"ca) a megengedett legnagyobb össztömeget, tengelyterhelést és méretet meghaladó járművek helyszíni ellenőrzése során megállapított, a 44. § (8) bekezdésében meghatározott mértékű szabályszegés esetén az eljárásra hatáskörrel rendelkező hatóság kiérkezéséig a meghatározott össztömeget, tengelyterhelést, tengelycsoport-terhelést és méretet meghaladó járművek közlekedéséről szóló miniszteri rendelet szerinti, egyedi elbírálás alapján kiadható közútkezelői hozzájárulással közlekedtethető járművet két órát meghaladó időtartamon túl is, az egyszerűsített eljárásban kiadható közútkezelői hozzájárulással közlekedtethető járművet legfeljebb két óra időtartamra,"
10. § A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény a következő 33/F. §-sal egészül ki:
"33/F. § A korlátozott forgalmú övezetben megengedett legnagyobb össztömeget meghaladó tehergépkocsi, vontató, mezőgazdasági vontató és lassú jármű korlátozott forgalmú övezetbe történő behajtása a helyi önkormányzatok területén hozzájárulási díj megfizetéséhez köthető. A behajtási hozzájárulás kiadása érdekében a behajtási hozzájárulás regisztrációs díjait és a behajtási díjakat, megfizetésük módját, a díjmentességre jogosultak körét, valamint a díjkedvezményeket a helyi önkormányzat képviselő-testülete - a fővárosban a fővárosi közgyűlés - rendeletben állapíthatja meg. Az így befolyt díjak a helyi önkormányzat, illetve a fővárosi önkormányzat bevételét képezik."
11. § A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 35. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"35. § (1) Az út kezelője az útkezelői kötelezettségének megszegésével okozott kárt a polgári jog általános, felróhatóságon alapuló felelősségi alakzatára vonatkozó szabályok szerint köteles megtéríteni. A kártérítési követelést a kár keletkezését követően 30 napos határidővel kell a közút kezelőjéhez bejelenteni. A polgári jog általános felelősségi szabályaitól eltérően, ha a károsult a bejelentésre előírt 30 napos határidőt elmulasztja, a közútkezelő felelőssége nem áll be, kivéve, ha a károsult bizonyítja, hogy a kárt okozó, a közút kezelőjének a kárfelelősségébe tartozó állapot a kár bejelentésének időpontjában is fennáll.
(2) Ha az út kezelője a tevékenységére irányadó jogszabályoknak megfelelően járt el, akkor nem állapítható meg az útkezelő felróható magatartása."
12. § (1) A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 43. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A közútnak hófúvás és környezeti károk elleni védelme, valamint a közút környezetének a közúti közlekedés károsító hatásától való megóvása érdekében a közút mellett a veszélyeztetett helyeken erdő, fasor vagy cserjesáv telepíthető. Az ebből a célból az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló 2009. évi XXXVII. törvény (a továbbiakban: Evtv.) rendelkezései alapján telepített vagy az Evtv. szerint erre a célra alkalmas erdőt védelmi rendeltetésű erdőnek kell nyilvánítani. A telepítésekhez minden esetben meg kell szerezni a szükséges földterület tulajdon- vagy vagyonkezelői jogát, vagy az ingatlan tulajdonosának vagy vagyonkezelőjének a hozzájárulását."
(2) A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 43. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A közút kezelőjét kártalanítás ellenében - kisajátítás nélkül - a jogszabályban előírt feladat ellátása érdekében, a feladat fennállásáig tartó határozott időtartamra a használat joga illeti meg minden olyan idegen ingatlan vonatkozásában, amely a közutat - ideértve annak műtárgyait és tartozékait is -, illetve az épülő közutat érintő fenntartási, üzemeltetési, építési munkák elvégzéséhez, vagy bármely egyéb, a közút kezelője részére jogszabályban előírt feladat elvégzéséhez szükséges. A használat jogának gyakorlását az ingatlan tulajdonosa tűrni köteles. Az ingatlan tulajdonosa a használat jogának alapításáért a tulajdonjog korlátozásával arányos, a korlátozással összefüggésben bekövetkező forgalmi értékcsökkenésnek megfelelő mértékű egyösszegű kártalanításra jogosult. A közútkezelőt e törvény szerint megillető használat joga közúti célú közérdekű használati jognak minősül."
(3) A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 43. §-a a következő (5)-(11) bekezdéssel egészül ki:
"(5) A közút kezelője a (4) bekezdés szerinti tevékenysége végzéséhez szükséges terjedelemben jogosult az idegen ingatlan használatára. A használat joga az idegen ingatlan tulajdonosával kötött megállapodás alapján, annak hiányában az útügyi közlekedési hatóság (e § alkalmazásában a továbbiakban: közlekedési hatóság) határozatával keletkezik.
(6) Ha megállapodás hiányában a használat jogát megalapítani nem lehet, a közút kezelője a használat jogának megállapítását kérheti az ingatlan vonatkozásában a közlekedési hatóságtól. A közlekedési hatóság a használat jogát engedélyezi, ha a (4) bekezdésben foglalt feltételek fennállnak és az az ingatlan rendeltetésszerű használatát jelentős mértékben nem akadályozza vagy nem lehetetleníti el.
(7) A megállapodáson alapuló használat jogának ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzését a megállapodás alapján a közút kezelője köteles kérni. Ha a közútkezelőt a (4) bekezdés szerint megillető jog hatósági határozat alapján jön létre, a közlekedési hatóság a véglegessé vált határozattal felhívja az ingatlanügyi hatóságot e jognak az ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzésére. Amennyiben a használat joga nem az egész földrészletet érinti, akkor a határozathoz mellékelni kell az ingatlan érintett részét ábrázoló, az ingatlanügyi hatóság által záradékolt vázrajzot is.
(8) A hatósági határozaton alapuló használat joga a mindenkori közút kezelőjét illeti meg, a közút kezelőjének névváltozása, jogutódlás vagy a közút kezelőjének személyében bekövetkezett változás esetén a közút kezelője a közlekedési hatóságot a változás bekövetkezésétől számított 30 napon belül értesíti.
(9) A használat joga megszűnik a (4) bekezdésben foglalt feltételek megszűnése esetén, továbbá a felek megállapodásával. A megállapodáson alapuló használat joga kivételével a használat jogának megszűnését a közút kezelője az azt követő 30 napon belül köteles a közlekedési hatóságnak bejelenteni és arról a tulajdonost, vagyonkezelőt is tájékoztatni, ennek elmaradása esetén azt a tulajdonos kérelmére vagy egyéb módon történő tudomásszerzése esetén hivatalból a közlekedési hatóság határozatban állapítja meg.
(10) A megállapodáson alapuló használat joga ingatlan-nyilvántartásból való törlését a közút kezelője a megállapodás benyújtásával egyidejűleg köteles kérni. A határozaton alapuló használat joga esetén a közlekedési hatóság a használat jogának megszűnését megállapító véglegessé vált határozattal felhívja az ingatlanügyi hatóságot a használat jogának törlésére.
(11) Amennyiben már meglévő közút - ide értve annak műtárgyát és tartozékait is - idegen ingatlanon helyezkedik el, a használat jogának alapítására, gyakorlására, valamint megszűnésére az (5)-(10) bekezdésben foglaltakat kell alkalmazni."
13. § A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 44. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"44. § (1) A közúti közlekedés ellenőrzésének ki kell terjednie
a) a közúti közlekedés rendjére,
b) a közúti forgalom szabályozására,
c) a közúti közlekedési szolgáltatások és a közúti járművek üzemeltetésének szabályszerűségére, illetve a jármű üzemeltetésére vonatkozó előírások megtartására, ideértve az adott tevékenységhez előírt okmányok, engedélyek, jelzések, felszerelések ellenőrzését is,
d) a járművek műszaki állapotára, közlekedésbiztonsági és környezetvédelmi megfelelőségére, továbbá a felelősségbiztosítási kötelezettség teljesítésére,
e) a járművek összeépítésére és átalakítására vonatkozó előírások megtartására, valamint a közúti járművek műszaki megvizsgálásáról szóló miniszteri rendeletben meghatározott alkatrészek minősége tanúsításának meglétére,
f) a járműfenntartó tevékenység folytatása feltételeinek megtartására, és
g) a közút kezelőjének hozzájárulásához vagy a közlekedési hatóság engedélyéhez kötött járművek közlekedésére.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott ellenőrzési feladatok végzésére
a) az a) pont tekintetében a rendőrség;
b) a b), d), e) és g) pont tekintetében jogszabály alapján a rendőrség;
c) a b)-g) pont tekintetében a közlekedési hatóság;
d) a c) és d) pont tekintetében a 20. § (11) bekezdésében meghatározott hatóság
(az a)-d) pont szerinti ellenőrzési feladatok végzésére jogosultak a továbbiakban együtt: ellenőrző hatóság) jogosult.
(3) Az (1) bekezdés a) és g) pontja tekintetében a külföldi járművek ellenőrzését a rendőrség, illetve a közlekedési hatóság végzi. Az ellenőrzést végző személy az ellenőrzési jogosultságát köteles igazolni.
(4) Az ellenőrző hatóság jelzésére a jármű vezetője a járművet köteles megállítani, személyazonosságát és járművezetési jogosultságát igazolni, a jármű és tartozékai, a rakomány, az okmányok ellenőrzésével kapcsolatos felhívásnak eleget tenni. Az ellenőrzés során az ellenőrző hatóság a járműhöz és tartozékaihoz, a rakományhoz tartozó okmányokat a helyszínen időlegesen elveheti.
(5) Az ellenőrző hatóság, amennyiben azt a jármű műszaki állapota indokolja, a jármű műszeres ellenőrző vizsgálatát vagy kötelező javítását rendeli el, amelynek a helyszínére történő közlekedésre a jármű vezetőjét utasíthatja. A kötelezően elrendelt javítás elvégeztetéséről az ellenőrző hatóságnak meg kell győződnie, az ezzel kapcsolatosan a hatóság részéről felmerült költségeket az eljáró hatóság megtérítteti a jármű üzembentartójával.
(6) A jármű vezetőjének vezetési és pihenőidejére vonatkozó - a 20. § (1) bekezdés c) pontjában meghatározott -előírások megsértése esetén az ellenőrző hatóság a pihenőidő letöltését rendeli el.
(7) Ha az ellenőrzés alá vont jármű jogszabályban össztömegre, tengelyterhelésre és méretre meghatározott előírásoknak nem tesz eleget, illetve műszaki állapota szerint balesethez vezethet, az ellenőrző hatóság a jármű továbbközlekedését megtiltja. A jármű a közúti forgalomban történő részvétellel - a továbbközlekedés tilalmára okot adó szabálytalanságok megszüntetéséig - a kijelölt várakozó helyet nem hagyhatja el. Ha a jármű, a hiányosságok megállapítását követően az ellenőrzés helyét nem a közúti forgalomban történő részvétellel hagyja el és a közúti forgalomba történő visszatérése egyértelműen kizárható, az ellenőrző hatóság eltekinthet a várakozó hely kijelölésétől. A (4) bekezdés szerint időlegesen elvett okmányok visszaadását megelőzően az ellenőrző hatóság újabb ellenőrzést végezhet.
(8) Amennyiben az ellenőrző hatóság megállapítja, hogy a 20. § (1) bekezdés c), e) és h) pontjában felsorolt szabályok valamelyikét megszegték és a szabályszegés a közlekedés biztonságára kockázatot jelent, az (5)-(7) bekezdésbe nem tartozó esetekben az eljáró hatóság az erre vonatkozó külön határozat kiadása nélkül az Ákr. biztosítási intézkedésekre vonatkozóan megállapított feltételei szerint a járművet visszatartja a közlekedésbiztonsági kockázat elhárításáig.
(9) A jármű részére a visszatartás idejére várakozó helyet kell kijelölni, és a (4) bekezdés szerint időlegesen elvett okmányok mellett a jármű hatósági jelzéseit - az átvételét igazoló elismervény egyidejű kiállítása és annak a járművezető részére történő átadása mellett - a visszatartás időtartamára el kell venni. A külföldi hatóság által kiadott forgalmi engedélyt és hatósági jelzést - ha azt a jogosult a visszatartás időtartamának lejáratát követő három napon belül nem veszi át - a kiállító hatósághoz, az időlegesen elvett okmányokat a jármű jogszabályban meghatározott üzembentartója részére kell megküldeni.
(10) A jármű vezetőjét jogszabályban foglaltak szerint az Európai Unió hivatalos nyelvén, továbbá - a jármű honossága szerint - orosz, szerb, török vagy ukrán nyelven írásban tájékoztatni kell a (9) bekezdés szerint kijelölt várakozási helyről, valamint annak megközelítési útvonaláról, továbbá a bírságolási eljárás lefolytatására, illetve a hatósági ellenőrzés során foganatosítható intézkedésekre vonatkozó jogszabályi rendelkezésekről.
(11) A közúti ellenőrzések során - ha a jármű üzembentartója nincs jelen - az ellenőrző hatóság az üzembentartóval szemben helyszínen alkalmazott intézkedéseiről a jármű vezetőjét is tájékoztatja.
(12) A jármű visszatartásából eredő kárért az eljáró hatóság felelősséggel nem tartozik.
(13) A közlekedési hatóság a külön engedély alapján üzemeltetett, valamint a nem közúti közlekedési szolgáltatást végző járművek esetében az (1) bekezdés c)-e) pontjában megjelölt ellenőrzéseket a jármű telephelyén is végezheti, az (1) bekezdés f) pontjában meghatározott járműfenntartó tevékenységet csak telephelyen ellenőrizheti.
(14) A közlekedési hatóság e törvényben meghatározott ellenőrzési feladatai ellátásához közvetlen adathozzáféréssel, díjmentesen átveszi a más ellenőrzésre jogosult hatóság által végzett közúti ellenőrzések során keletkezett, valamint jogszabály szerinti útdíjszedő, a közút kezelője vagy az általa megbízott közreműködő által kezelt adatokat."
14. § A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 44/A. §-a a következő (11) és (12) bekezdéssel egészül ki:
"(11) A közlekedési hatóság a digitális tachográf kártya kiadásához - a kártyára jogosult adatainak ellenőrzése céljából - az érintett természetes személyazonosító adatait, három évnél nem régebbi arcképmását, aláírását és érvényes lakcímadatát igényelheti a személyiadat- és lakcímnyilvántartásból díj megfizetése mellett.
(12) A személyiadat- és lakcímnyilvántartást kezelő szerv a közlekedési hatóság adatkérése alapján - a (11) bekezdésben foglaltak céljából - értesíti a közlekedési hatóságot a személy természetes személyazonosító adatairól, érvényes lakcímadatáról, továbbá aláírását és arcképmását elektronikus úton átadja díj megfizetése mellett."
15. § A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 46/A. §-a a következő (9) és (10) bekezdéssel egészül ki:
"(9) A 18. § (8e) bekezdése szerinti adatokat adatszolgáltatási kötelezettség teljesítése és ellenőrzése érdekében az ott megjelölt szervek az átvétel időpontjától számított 5 évig kezelik.
(10) A középiskolát a középiskolai tanfolyam és vizsga ellátásával összefüggésben történő adatkezelése tekintetében képző szervnek és vizsgaközpontnak kell tekinteni. A középiskola az általa kezelt adatokat - személyazonosításra alkalmatlanná tett módon - statisztikai célokra felhasználhatja, azokból statisztikai célra adatot szolgáltathat."
16. § (1) A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 48. § (3) bekezdés b) pontja a következő 13. alponttal egészül ki:
(Felhatalmazást kap a miniszter, hogy)
"13. a 24/C. § szerinti járműműszaki előírások kidolgozását végző szakértői testület létrehozására, összetételére, feladatkörére és működésére vonatkozó részletes szabályokat,"
(rendeletben állapítsa meg.)
(2) A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 48. § (3) bekezdés b) pont 18. alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(Felhatalmazást kap a miniszter, hogy)
"18. a közúti járművezetők és a közúti közlekedési szakemberek képzésének és vizsgáztatásának, valamint a középiskolában és szakképző intézményben folytatott járművezetői képzésnek és vizsgáztatásnak a részletes szabályait,"
(rendeletben állapítsa meg.)
(3) A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 48. § (3) bekezdés b) pont 27. alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(Felhatalmazást kap a miniszter, hogy)
"27. a meghatározott össztömeget, tengelyterhelést és méretet, továbbá össztömeg-korlátozást meghaladó járművek közúti közlekedéséről, a közútkezelői feladatokról, a díjfizetés, a szakkíséret és kíséret személyi és tárgyi feltételeiről szóló, valamint az össztömeg és tengelysúlyméréssel összefüggő közlekedési szabályokat,"
(rendeletben állapítsa meg.)
(4) A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 48. §-a a következő (5d) bekezdéssel egészül ki:
"(5d) Felhatalmazást kap a helyi önkormányzat képviselő-testülete - a fővárosban a fővárosi közgyűlés -, hogy rendeletben állapítsa meg a megengedett legnagyobb össztömeget meghaladó tehergépkocsi, vontató, mezőgazdasági vontató és lassú jármű esetében a korlátozott forgalmú övezetbe történő behajtási hozzájárulás kiadása érdekében a behajtási hozzájárulás regisztrációs díjait és a behajtási díjakat, megfizetésük módját, a díjmentességre jogosultak körét, valamint a díjkedvezményeket."
17. § A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény
1. 12. § (4) bekezdésében a "130 000 forinttól 650 000" szövegrész helyébe a "156 000 forinttól 780 000" szöveg,
2. 14/A. § (10) bekezdésében a "650 000" szövegrész helyébe a "780 000" szöveg,
3. 18. § (3) bekezdésében a "továbbképzésen részt vett és vizsgakötelezettségének eleget tett" szövegrész helyébe a "továbbképzést teljesítette" szöveg,
4. 18. § (7) bekezdésében a "13 000 000" szövegrész helyébe a "15 600 000" szöveg,
5. 18. § (17) bekezdés b) pontjában a "13 millió" szövegrész helyébe a "15 600 000" szöveg,
6. 18/K. §-ában a "szolgáltatatást" szövegrész helyébe a "szolgáltatást" szöveg,
7. 20. § (1a) bekezdésében a "szerint rendkívül" szövegrész helyébe a "szerint súlyos, rendkívül" szöveg,
8. 20. § (4) bekezdésében a "13 000 forinttól 1 500 000" szövegrész helyébe a "16 000 forinttól 1 800 000" szöveg és a "13 000 forinttól 390 000" szövegrész helyébe a "16 000 forinttól 468 000" szöveg,
9. 20. § (15) bekezdésében a "(7)-(10) bekezdésekben" szövegrész helyébe a "(7) bekezdésben, valamint a 44. § (9)-(12) bekezdésében" szöveg,
10. 20. § (16) bekezdésében a "(7)-(10) bekezdésben" szövegrész helyébe a "(7) bekezdésben, valamint a 44. § (9)-(12) bekezdésében" szöveg,
11. 21. § (2) bekezdés a) pontjában a "13 000 forinttól 390 000" szövegrész helyébe a "16 000 forinttól 468 000" szöveg,
12. 21. § (2) bekezdés b) pontjában a "13 000 forinttól 1 500 000" szövegrész helyébe a "16 000 forinttól 1 800 000" szöveg,
13. 21/L. § (3) bekezdésében a "20. § (9)" szövegrész helyébe a "44. § (10)" szöveg,
14. 23. § (4b) bekezdésében a "130 000 forinttól 1 300 000" szövegrész helyébe a "156 000 forinttól 1 560 000" szöveg,
15. 47. § 9. pontjában a "két méternél kisebb" szövegrész helyébe a "kétméteres vagy annál kisebb" szöveg,
16. 47. § 10. pontjában az "a közút határától számított két méter távolságon" szövegrész helyébe az "az út területén" szöveg
lép.
18. § Hatályát veszti a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény
b) 33/F. §-a,
2. A polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvény módosítása
19. § A polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvény 21/B. §-a a következő f) ponttal egészül ki:
[E törvény felhatalmazása alapján a 17. § (2) bekezdés e) pontja szerinti adatokat jogosultak igényelni:]
"f) az állampolgárság kivételével a digitális tachográf kártya kiadása érdekében a kártyára jogosultak adatainak ellenőrzése céljából a digitális kártyát kiállító közlekedési hatóság."
3. A légiközlekedésről szóló 1995. évi XCVII. törvény módosítása
20. § A légiközlekedésről szóló 1995. évi XCVII. törvény 2. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A légiközlekedési szakszemélyzeti képesítések és vizsgáztatói tanúsítás - ide nem értve a léginavigációs szolgáltatásokat nyújtó, valamint a léginavigációs szolgáltatások nyújtását közvetlenül támogató munkakörökben foglalkoztatottak képesítéseit és azok vizsgáztatói tanúsítását, valamint a légiutas-kísérők tanúsítványát -, valamint a koordinációs feladatok ellátására szolgáló földi rádióállomás kezelői engedély megszerzéséhez szükséges vizsgáztatást - jogszabály eltérő rendelkezése hiányában - e törvény felhatalmazása alapján a Kormány által a közúti közlekedési, a hajózási, valamint a vasúti vizsgáztatásra kijelölt közlekedési vizsgaközpont (a továbbiakban: légiközlekedési vizsgaközpont) végzi."
21. § A légiközlekedésről szóló 1995. évi XCVII. törvény 3. § (2f) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2f) Az ügyintézési határidő 90 nap a katonai légügyi hatóság állami légi jármű, pilóta nélküli állami légijármű, légijármű-berendezés és pilóta nélküli állami légijármű rendszer tervező, gyártó, javító, karbantartó és az állami légijármű folyamatos légialkalmassága fenntartását végző szervezet tevékenységének engedélyezésére vonatkozó közigazgatási hatósági eljárásában."
22. § A légiközlekedésről szóló 1995. évi XCVII. törvény 29. § (1a) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1a) Az állami légijármű tervezéséhez, gyártásához, javításához és karbantartásához, a pilóta nélküli állami légijárművek repüléséről szóló kormányrendeletben meghatározott esetben a pilóta nélküli állami légijármű tervezéséhez, gyártásához, javításához és karbantartásához, valamint az állami légijármű folyamatos légialkalmasságát fenntartó tevékenység végzéséhez a katonai légügyi hatóság engedélye szükséges."
23. § A légiközlekedésről szóló 1995. évi XCVII. törvény 30. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"30. § (1) Polgári légiközlekedési szakszemélyzet képzése esetén, amennyiben jogszabály alapján a képzési tevékenység folytatása engedélyhez vagy bejelentéshez kötött, akkor a légiközlekedési hatóság ad engedélyt, vagy bejelentéshez kötött képzési tevékenység esetén nyilvántartásba veszi a bejelentést.
(2) Állami célú légiközlekedés esetén a légiközlekedési szakszemélyzetek képzését a katonai légügyi hatóság által kiadott képzési engedéllyel rendelkező oktató szervezet végzi.
(3) Ha a képzési tevékenység folytatására jogosult a képzési tevékenységre vonatkozó jogszabályokban foglaltakat nem tartja meg, vagy ha a képzés színvonala vagy biztonsága nem éri el az előírt szintet, akkor a légiközlekedési hatóság, illetve a katonai légügyi hatóság az engedélyt felfüggeszti vagy visszavonja, bejelentés alapján folytatott képzési tevékenység esetén a tevékenység folytatását megtiltja.
(4) A 2018/1139/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet hatálya alá nem tartozó légiközlekedési szakszemélyzet képzésének részletes szabályait - a 20. § (3) bekezdése szerinti kivétellel - a polgári légiközlekedés területén a miniszter, az állami célú légiközlekedés területén a rendészetért felelős miniszter egyetértésével a honvédelemért felelős miniszter rendeletben állapítja meg."
24. § A légiközlekedésről szóló 1995. évi XCVII. törvény "A nyilvános repülőrendezvény" alcíme helyébe a következő rendelkezés lép:
"A repülőrendezvény
33. § (1) Polgári célú légiközlekedéssel összefüggő repülőrendezvény szervezésére, valamint a repülőrendezvényen történő bemutató repülés megtartására a légiközlekedési hatóság, az állami célú légiközlekedéssel összefüggő repülőrendezvény esetén a katonai légügyi hatóság ad engedélyt.
(2) Ha az engedély jogosultja a jogszabályokban vagy a hatósági engedélyben foglaltakat nem tartja meg, akkor polgári célú repüléssel összefüggő repülőrendezvény esetén a légiközlekedési hatóság, az állami célú légiközlekedéssel összefüggő repülőrendezvény esetén a katonai légügyi hatóság a repülőrendezvény szervezésére és a repülőrendezvény bemutató repülés megtartására vonatkozó engedélyt felfüggeszti vagy visszavonja.
(3) A polgári célú légiközlekedéssel összefüggő repülőrendezvényt a szervező köteles a légiközlekedési hatóságnak, valamint a rendezvény területe szerint illetékes rendőrhatóságnak és légiforgalmi szolgálatnak előzetesen bejelenteni, legalább a repülőrendezvény megtartása előtt 30 nappal.
(4) Amennyiben a (3) bekezdés szerint bejelentett repülőrendezvény a légiközlekedés biztonságát veszélyezteti, akkor a rendezvény megtartását a légiközlekedési hatóság megtiltja.
(5) A légijárművel - ide nem értve az állami légijárművet - végzett repülőrendezvények megtartására vonatkozó eljárási szabályokat a Kormány rendeletben állapítja meg"
25. § A légiközlekedésről szóló 1995. évi XCVII. törvény 36. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"36. § (1) A 35. § alkalmazásának szempontjából a nem gazdasági célú légiközlekedésre vagy légiközlekedéssel összefüggő tevékenységre vonatkozóan kiadott légiközlekedési hatóság engedélyében foglaltak alapján a légi sport szövetség a tagegyesületei és a tagjai vonatkozásában betöltheti a jogosult jogkörét. Ennek szakmai feltételeit az engedélyben kell meghatározni.
(2) Repülőeszközzel szabadidős célú repülési tevékenység kizárólag a sportról szóló törvény szerinti országos sportági szakszövetség tagszervezetének tagjaként folytatható."
26. § A légiközlekedésről szóló 1995. évi XCVII. törvény 65/A. § (3a) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3a) A 2018/1139/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet hatálya alá nem tartozó légijármű üzemben tartójának, az állami légijármű, és a pilóta nélküli állami légijárművek repüléséről szóló kormányrendeletben meghatározott esetben a pilóta nélküli állami légijármű üzemben tartójának és üzemeltetőjének, az állami repülések céljára szolgáló repülőtér üzemeltetőjének, az állami légiforgalmi szolgálatnak a légi-, a vasúti és a víziközlekedési balesetek és egyéb közlekedési események szakmai vizsgálatáról szóló törvényben meghatározott események bejelentésére, elemzésére, nyomon követésére, valamint a szükséges intézkedések meghozatalára a repülésbiztonsági szervezeten belül baleseti készenléti szolgálatot, továbbá a légiközlekedés biztonsága érdekében repülésbiztonsági szolgálatot kell fenntartania, vagy csatlakoznia kell olyan szervezethez, amely a légiközlekedési hatóság jóváhagyásával e szolgálatok feladatait átvállalja, vagy az állami légijármű, a pilóta nélküli állami légijármű üzemben tartója és üzemeltetője, az állami repülések céljára szolgáló repülőtér üzemben tartója és üzemeltetője, és az állami légiforgalmi szolgálat esetén a katonai légügyi hatóság jóváhagyásával e szolgálatok feladatait átvállalja."
27. § (1) A légiközlekedésről szóló 1995. évi XCVII. törvény 66/A. § (2a) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2a) A bírság összegét - a közigazgatási szabályszegések szankcióiról szóló törvényben meghatározott szempontokon túlmenően - a jogsértés veszélyességének mértékére tekintettel, valamint az (1) bekezdés k) pontja esetén az (EU) 2023/2405 európai parlamenti és tanácsi rendelet 12. cikkében foglaltakra tekintettel kell meghatározni."
(2) A légiközlekedésről szóló 1995. évi XCVII. törvény 66/A. §-a a következő (14) bekezdéssel egészül ki:
"(14) Az (1) bekezdés k) pontja alapján kiszabott közigazgatási bírsággal megegyező összeget az (EU) 2023/2405 európai parlamenti és tanácsi rendelet 12. cikkében foglaltak teljesítése érdekében kell felhasználni."
28. § (1) A légiközlekedésről szóló 1995. évi XCVII. törvény 67. § (12a) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(12a) A légiközlekedési hatóság a 2015/1998 bizottsági végrehajtási rendeletnek való megfelelés céljából, nemzetbiztonsági célokból, valamint az érintett személyt érintő eljárások lefolytatása céljából kezeli a védelmi háttérellenőrzés alá vont személy természetes személyazonosító adatait, lakcímével összefüggő adatokat, valamint az általa lefolytatott hatósági eljárás során a (12) bekezdésben foglaltakkal összefüggésben tudomására jutott adatokat a védelmi háttérellenőrzésre kötelezett személy foglakoztatásának megszűnésétől, valamint a nyilvántartásból való törléstől számított 5 évig."
(2) A légiközlekedésről szóló 1995. évi XCVII. törvény 67. §-a a következő (23)-(32) bekezdéssel egészül ki:
"(23) A légiközlekedési hatóság az (EU) 2015/1998 bizottsági végrehajtási rendelet szerint a védelmi háttérellenőrzésre kötelezett személyekről nyilvántartást vezet.
(24) A nyilvántartás tartalmazza a védelmi háttérellenőrzés alá vont személy
a) természetes személyazonosító adatait, személyazonosság igazolására alkalmas hatósági igazolvány okmányazonosítóját, lakcímét,
b) a foglalkoztatójának nevét, lakcímét vagy székhelyét,
c) a foglalkoztatóval létrejövő jogviszony kezdő időpontját, a jogviszony megszűnésének időpontját,
d) a védelmi háttérellenőrzésének fokozatát,
e) nyilvántartásba vétel számát, időpontját, és
f) nyilvántartásból való törlés számát, időpontját.
(25) A (23) bekezdés szerinti nyilvántartás a (24) bekezdés d)-f) pontjában szereplő adatok vonatkozásában közhiteles hatósági nyilvántartásnak minősül.
(26) A légiközlekedési hatóság a védelmi háttérellenőrzés alá vont személyt, az ellenőrzés sikeres lefolytatását követően hivatalból nyilvántartásba veszi.
(27) A légiközlekedési hatóság nyilvántartásában szereplő adatok valóságáért az felel, akinek foglalkoztatásában a nyilvántartott személy áll. A foglalkoztató a jogviszony tekintetében bekövetkező változást annak bekövetkeztétől számított 15 napon belül köteles a légiközlekedési hatóság felé írásban bejelenteni.
(28) A légiközlekedési hatóság törli a védelmi háttérellenőrzés alá vont személyt a nyilvántartásból
a) a védelmi háttérellenőrzés alá vont személy halála esetén, vagy
b) a foglalkoztatóval fennálló jogviszony megszűnését követő egy év eltelte esetén, kivéve, amennyiben a jogviszony megszűnésétől számított egy éven belül ismételten olyan foglalkoztatóval létesít jogviszonyt, ahol védelmi háttérellenőrzési kötelezettsége fennáll.
(29) A légiközlekedési hatóság által vezetett nyilvántartásból - a törvényben meghatározottakon túl - adatkérésre jogosult különösen
a) az általános rendőrségi feladatok ellátására létrehozott szerv,
b) a terrorizmust elhárító szerv,
c) a nemzetbiztonsági szolgálatok.
(30) A nyilvántartásba vett személyek védelmi háttérellenőrzésének biztosításáért a védelmi háttérellenőrzésre kötelezett személyek - az állami szervek kivételével - foglalkoztatói éves felügyeleti díjat fizetnek. A felügyeleti díjat a hatóság részére az a foglalkoztató köteles megfizetni, aki a tárgyév november 30. napján a nyilvántartás alapján legalább egy éve védelmi háttérellenőrzés alá vont személyt foglalkoztat. A foglalkoztató és a védelmi háttérellenőrzésre kötelezett személy közötti fennálló jogviszony év közbeni megszűnése a felügyeletidíj-fizetési kötelezettséget nem érinti.
(31) A felügyeleti díj éves mértéke védelmi háttérellenőrzés alá vont személyenként 30 000 forint. A felügyeleti díj 50%-át a tárgyévet követő év június 30. napjáig, a felügyeleti díj további 50%-át a tárgyévet követő év január 31. napjáig kell a légiközlekedési hatóság számlájára átutalással megfizetni.
(32) A felügyeleti díj a légiközlekedési hatóságot illeti meg, amely azt a felügyeleti feladataival összefüggésben használhatja fel."
29. § (1) A légiközlekedésről szóló 1995. évi XCVII. törvény 71. § 2a. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A törvény alkalmazásában)
"2a. külföldi állami légijármű: a nemzetközi polgári repülésről Chicagóban, az 1944. évi december hó 7. napján aláírt Egyezmény és az annak módosításáról szóló jegyzőkönyvek kihirdetéséről szóló 1971. évi 25. törvényerejű rendelet 3. cikk b) pontjában meghatározott, a katonai, a vám- és a rendőri szervek repülései céljára szolgáló külföldi légijármű, ide nem értve a külföldi állam- és kormányfők, kormánytagok és hasonlóan magas állami tisztséget viselő személyek szállítását végző légijárműveket;"
(2) A légiközlekedésről szóló 1995. évi XCVII. törvény 71. § 15. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A törvény alkalmazásában)
"15. repülőrendezvény: olyan repülési tevékenység vagy egymással összehangolt repülési tevékenységek, amelyet annak érdekében végeznek, hogy a közönség számára nyitott rendezvényen bemutatót vagy szórakoztatást biztosítsanak, beleértve azt a versenyt is, ahol az egyidejűleg jelenlévő, a versenyben részt nem vevő nézők létszáma az 50 főt meghaladja;"
(3) A légiközlekedésről szóló 1995. évi XCVII. törvény 71. § 39. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A törvény alkalmazásában)
"39. repülőeszköz: a siklórepülő eszköz, az ultralight repülőgép, az autogiro és az ejtőernyő;"
(4) A légiközlekedésről szóló 1995. évi XCVII. törvény 71. §-a a következő 56a. ponttal egészül ki:
(A törvény alkalmazásában)
"56a. lakott terület: az UAS-műveletbe be nem vont személy vagy személyek életvitelszerű tartózkodási helye;"
(5) A légiközlekedésről szóló 1995. évi XCVII. törvény 71. §-a a következő 69-71. ponttal egészül ki:
(A törvény alkalmazásában)
"69. autogiro: a levegőnél nehezebb légijármű, amelyet repülés közben egy vagy több rotoron keletkező felhajtóerő tart a levegőben, amely rotorok szabadon forognak alapvetően függőleges tengely körül;
70. ultralightrepülőgép: az (EU) 2018/1139 európai parlamenti és tanácsi rendelet 2. cikk (8) bekezdésében meghatározott mentesítés hatálya alá tartozó, vagy az (EU) 2018/1139 európai parlamenti és tanácsi rendelet I. melléklet 1. pont e) alpontjának megfelelő aerodinamikai kormányzású repülőgép;
71. repülőgép: hajtóművel felszerelt, levegőnél nehezebb, merevszárnyú légijármű, amelynek repülését a szárnyaira ható aerodinamikai erő biztosítja."
30. § (1) A légiközlekedésről szóló 1995. évi XCVII. törvény 73. § (1) bekezdése a következő q) ponttal egészül ki:
(Felhatalmazást kap a Kormány, hogy rendeletben állapítsa meg)
"q) a légijárművel - ide nem értve az állami légijárművet - végzett repülőrendezvények eljárásjogi szabályait,"
(2) A légiközlekedésről szóló 1995. évi XCVII. törvény 73. § (3) bekezdés o) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(Felhatalmazást kap a Kormány, hogy rendeletben állapítsa meg)
"o) a fenntartható légijármű üzemanyagokkal kapcsolatos műszaki, üzembentartási és felhasználási előírásokat, valamint a fenntartható légiközlekedéssel összefüggő támogatási rendszerre vonatkozó szabályokat."
31. § A légiközlekedésről szóló 1995. évi XCVII. törvény KILENCEDIK Része a következő 81. §-sal egészül ki:
"81. § (1) E törvénynek az egyes közlekedési tárgyú törvények módosításáról szóló 2024. évi LXXXI. törvénnyel (a továbbiakban: Módr.tv.) megállapított 67. § (23)-(29) bekezdése szerinti nyilvántartás tekintetében a légiközlekedési hatóság hivatalból intézkedik a nyilvántartásba vétel iránt azon védelmi háttérellenőrzésre kötelezett személyek tekintetében, akik védelmi háttérellenőrzésére ezen rendelkezések hatálybalépése előtt már sor került.
(2) A Módr.tv.-nyel megállapított 67. § (30) bekezdése szerinti felügyeleti díjat első alkalommal 2025. június 30. napjáig kell megfizetni."
32. § A légiközlekedésről szóló 1995. évi XCVII. törvény
a) 3. § (2b) bekezdés a) pontjában a "jóváhagyása," szövegrész helyébe a "jóváhagyása, a jóváhagyás módosítása," szöveg,
b) 3. § (2b) bekezdés c) pontjában az "I. melléklet M. rész A. szakasz G. alrész" szövegrész helyébe a "Vc. melléklet vagy Vd. melléklet" szöveg,
c) 3. § (2b) bekezdés i) pontjában a "tanúsítása," szövegrész helyébe a "tanúsítása, a tanúsítás módosítása," szöveg,
d) 3/A. § (11) bekezdés c) pontjában a "légiforgalmi földi rádióállomás" szövegrész helyébe a "koordinációs feladatok ellátására szolgáló földi rádióállomás" szöveg,
e) 22. § (3a) bekezdésében az "A pilóta nélküli légijármű-rendszerekről és a pilóta nélküli légijármű-rendszerek harmadik országbeli üzemben tartóiról szóló, 2019. március 12-i" szövegrész helyébe az "Az" szöveg,
f) 29. § (1) bekezdésében a "légialkalmasság-irányításához" szövegrész helyébe a "légialkalmasság-irányításához," szöveg,
g) 29. § (3) bekezdésében a "légialkalmasság-irányításának" szövegrész helyébe a "légialkalmasság-irányításának," szöveg,
h) 71. § 58. pontjában a "nem menetrend szerinti" szövegrész helyébe az "elsősorban nem menetrend szerinti" szöveg
lép.
33. § Hatályát veszti a légiközlekedésről szóló 1995. évi XCVII. törvény
a) 3/A. § (1) bekezdés g) pontjában a "nyilvános" szövegrész,
b) "Légijármű bérbeadása" alcíme,
c) 66/A. § (1) bekezdés d) pontjában a "nyilvános" szövegrész,
d) 74/A. § (1) bekezdés y) pontjában a "19. cikk (1) bekezdése" szövegrész.
4. A közúti közlekedési nyilvántartásról szóló 1999. évi LXXXIV. törvény módosítása
34. § (1) A közúti közlekedési nyilvántartásról szóló 1999. évi LXXXIV. törvény 19. § (1) bekezdés a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[A nyilvántartásból igényelheti(k):]
"a) a bíróság, a bírósági végrehajtó, a közjegyző, az ügyészség, a nyomozó hatóság, az előkészítő eljárást folytató szerv, az állami adó- és vámhatóság, a nemzetbiztonsági szolgálat, a rendőrségről szóló törvényben meghatározott terrorizmust elhárító szerv, valamint belső bűnmegelőzési és bűnfelderítési feladatokat ellátó szerv és ezek adatfeldolgozója a törvényben meghatározott feladataik ellátásához szükséges adatokat, iratokat;"
(2) A közúti közlekedési nyilvántartásról szóló 1999. évi LXXXIV. törvény 19. § (1) bekezdés h) pontja a következő hc) alponttal egészül ki:
[A nyilvántartásból igényelheti(k): a közterület-felügyelet]
"hc) közútkezelői feladatainak, valamint a közterület rendjének biztosításával összefüggő feladatainak ellátásához a 8/A. § (1) bekezdés a), d), f)-i) és k) pontjában, a 9. § (1) bekezdés a) és b) pontjában, a 9. § (1) bekezdés d) pont da) és db) alpontjában és a 9. § (1) bekezdés e) pontjában, a 9. § (1a) bekezdésében, a 9. § (2) bekezdés a), b), d) és e) pontjában, a 9. § (4) bekezdésében, valamint a 9/D. § (1) bekezdés a)-c) pontjában, a 9/D. § (1) bekezdés d) pont da) és db) alpontjában és a 9/D. § (1) bekezdés e) pontjában, valamint a 9/D. § (2) bekezdés a)-c) pontjában és a 9/D. § (3) bekezdésében megjelölt adatokat;"
(3) A közúti közlekedési nyilvántartásról szóló 1999. évi LXXXIV. törvény 19. § (2) bekezdése a következő n) ponttal egészül ki:
(A nyilvántartásból adatot igényelhetnek:)
"n) a közlekedési hatóság a digitális tachográf kártya kiadásához a 8. § (1) bekezdés a) pont aj) alpontjában, a 8. § (1) bekezdés b) pont ba)-bc) alpontjában lévő adatokat."
35. § A közúti közlekedési nyilvántartásról szóló 1999. évi LXXXIV. törvény
a) 4. § (1a) bekezdésében a "hatáskörben eljárva, a gyártmány-típus-alvázszám" szövegrész helyébe a "hatáskörében eljárva, a gyártmány-típus" szöveg,
b) 24. § (3a) bekezdés a) pont ac) alpontjában a "kivont állapot" szövegrész helyébe a "kivont és felfüggesztett állapot" szöveg,
c) 42. § b) pontjában a "közlekedésrendészetért" szövegrész helyébe a "személyiadat- és lakcímnyilvántartásért" szöveg,
d) 42. § c) pontjában a "közlekedésrendészetért" szövegrész helyébe a "személyiadat- és lakcímnyilvántartásért" szöveg
lép.
5. A víziközlekedésről szóló 2000. évi XLII. törvény módosítása
36. § (1) A víziközlekedésről szóló 2000. évi XLII. törvény 26. § (1)-(2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(1) Jogszabályban meghatározott úszólétesítményt az abban előírt hajózási képesítéssel rendelkező, egészségileg és a biztonságos munkavégzésre - kedvtelési célú hajó esetében vezetésre - alkalmas állapotban lévő személyzet működtethet.
(1a) Az úszólétesítményen fedélzeti és gépüzemi szolgálatot ellátó személyek, a hajózási üzemeltetési vezetők, valamint a kedvtelési céllal közlekedő úszólétesítmény vezetőjének hajózási képesítő okmányait a vizsgaközpont állítja ki.
(2) Úszólétesítményen képesítéshez kötött szolgálat csak a hajózási hatóság vagy a vizsgaközpont által kiadott, illetve honosított, továbbá nemzetközi szerződés alapján vagy a hajózási hatóság döntése által elismert képesítő okmány birtokában látható el."
(2) A víziközlekedésről szóló 2000. évi XLII. törvény 26. § (5) és (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(5) A hajózási hatóság a hajózási képesítésekről és a kiadott hajózási képesítő okmányokról nyilvántartást vezet. A nyilvántartás - a szolgáltatási tevékenység megkezdésének és folytatásának általános szabályairól szóló törvényben meghatározott adatokon túl - tartalmazza a következő adatokat:
a) természetes személyazonosító adatok,
b) a képesítéssel rendelkező lakcíme és elérhetőségei (értesítési cím, telefonszám, e-mail-cím),
c) a képesítő okmány megnevezése, az okmány száma, a kibocsátó ország neve, a megszerzett képesítés megnevezése, a jogosult személyzeti azonosító száma (CID), a jogosult fényképe, a jogosult aláírása, a kibocsátás időpontja, a lejárat időpontja, a kiállító hatóság neve, kódolt egyedi engedélyek, korlátozások, megjegyzések, vonalkód, feladatkör, szint, beosztás tekintetében,
d) a képesítő okmány felfüggesztésére, visszavonására, bevonására, elvesztésére, ellopására, megsemmisülésére vonatkozó adatok,
e) a nyilvántartást vezető hajózási hatóság megnevezése,
f) a nyilvántartásba vétel száma, időpontja, és
g) a vizsgaközpont által szervezett képesítő vizsgák adatai és a vizsgán elért eredmények.
(6) Az (5) bekezdés szerinti nyilvántartás az (5) bekezdés c)-g) pontjában szereplő adatok vonatkozásában közhiteles hatósági nyilvántartásnak minősül."
37. § A víziközlekedésről szóló 2000. évi XLII. törvény 26/A. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"26/A. § (1) A hajózási hatóság a jóváhagyott képzőszervekről nyilvántartást vezet, amely az alábbi adatokat tartalmazza
a) a képző szervezet nevét és címét;
b) az engedély számát, dátumát és annak hatályát; valamint
c) a jóváhagyott képzés típusát.
(2) Az (1) bekezdés szerinti nyilvántartás az (1) bekezdés b)-c) pontjában szereplő adatok vonatkozásában közhiteles hatósági nyilvántartásnak minősül.
(3) A hajózási hatóság a képzőszerv engedélyét visszavonja és a képzőszervet a nyilvántartásból törli, ha
a) az engedélyezés feltételei már nem állnak fenn,
b) a képzőszerv ezt kérelmezi, vagy
c) a képzőszerv a tevékenységére vonatkozó rendelkezéseket súlyosan vagy ismételten megsérti.
(4) A hajózási hatóság hatósági ellenőrzés keretében ellenőrzi a jóváhagyott képzéseket, képzési programokat, vizsgáztatást.
(5) A hajózási hatóság hatósági ellenőrzés keretében ellenőrzi, hogy a képesítő okmánnyal rendelkező személy büntetlen előéletű-e és nem áll-e foglalkozástól vagy vízi jármű vezetésétől eltiltás hatálya alatt.
(6) A vizsgaközpont a jóváhagyott képzések, képzési programokon és képesítő vizsgákon szakfelügyeleti tevékenységet folytat.
(7) A hajózási hatóság a képzőszerv engedélyét visszavonhatja, továbbá jogsértés esetén a képzőszervet a tevékenység végzésétől eltilthatja. Az eltiltás legfeljebb 6 hónapig tarthat."
38. § A víziközlekedésről szóló 2000. évi XLII. törvény 26/B. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) E törvény felhatalmazása alapján kiadott miniszteri rendeletben meghatározott vizsgát a vizsgaközpont vizsgaszabályzata vagy képzőszervek által rendezett vizsga esetén a hajózási hatóság által kibocsátott vizsgaszabályzat szerint kell lefolytatni. A vizsgán vizsgabiztosként csak olyan személy vehet részt, akinek a tevékenységét a hajózási hatóság engedélyezte, büntetlen előéletű, összeférhetetlenségtől mentes, független és nem áll vizsgabiztosi tevékenység folytatását kizáró foglalkozástól eltiltás hatálya alatt."
39. § (1) A víziközlekedésről szóló 2000. évi XLII. törvény 48. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Magyar lobogó alatt közlekedő úszólétesítményen - a (2a) bekezdésben foglalt kivétellel - szolgálat csak érvényes szolgálati könyv birtokában látható el."
(2) A víziközlekedésről szóló 2000. évi XLII. törvény 48. §-a a következő (2a) bekezdéssel egészül ki:
"(2a) A hivatásos hajós képesítésekről szóló miniszteri rendelet hatálya alá nem tartozó úszólétesítmény személyzete részére hajós szolgálati könyv nem kötelező."
40. § A víziközlekedésről szóló 2000. évi XLII. törvény 48/A. § (4a) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4a) A Vizsgaközpont az e törvényben, valamint e törvény felhatalmazása alapján kiadott rendeletben meghatározott vizsgáztatási és okmánykiállítási tevékenységével összefüggésben a (4) bekezdés a) pontjában foglalt adatokat, a hajózási képesítő vizsgára jelentkező és vizsgát tett személy, valamint hajózási képesítő okmányt igénylő személy egészségi alkalmassági minősítésére vonatkozó adatait, természetes személyazonosító adatait, képesítéssel kapcsolatos adatait, valamint arra vonatkozó adatait, hogy hajózási képesítéshez kötött foglalkozástól vagy járművezetéstől eltiltás hatálya alatt nem áll, - a vizsgaeredmények, a megszerzett képesítések és kiállított okmányok hitelességének utólagos igazolása céljából - a vizsgára jelentkezéstől számított, illetve az okmányigénylés benyújtását követő 40 évig kezeli."
41. § (1) A víziközlekedésről szóló 2000. évi XLII. törvény 51. § (2) bekezdés c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(Nem kell hajózási engedély:)
"c) vízijármű kedvtelési célú használatához,"
(2) A víziközlekedésről szóló 2000. évi XLII. törvény 51. § (2) bekezdése a következő g) ponttal egészül ki:
(Nem kell hajózási engedély:)
"g) kishajóval végzett oktatási tevékenységhez."
42. § A víziközlekedésről szóló 2000. évi XLII. törvény 60. § (1) bekezdése a következő m) és n) ponttal egészül ki:
(A jogszabályban előírt)
"m) hajózási képzési, oktatási, vizsgáztatási tevékenységre,
n) tengerész-munkaközvetítői és munkaerő-kölcsönzői tevékenységre"
(vonatkozó rendelkezések megsértőit a hajózási hatóság bírság megfizetésére kötelezheti.)
43. § A víziközlekedésről szóló 2000. évi XLII. törvény 34. § (1) bekezdésében az "írásban megbízott," szövegrész helyébe a "szolgálati beosztásban meghatározott," szöveg lép.
6. A Magyar Köztársaság gyorsforgalmi közúthálózatának közérdekűségéről és fejlesztéséről szóló 2003. évi CXXVIII. törvény módosítása
44. § A Magyar Köztársaság gyorsforgalmi közúthálózatának közérdekűségéről és fejlesztéséről szóló 2003. évi CXXVIII. törvény 1. melléklete az 1. melléklet szerint módosul.
7. A vasúti közlekedésről szóló 2005. évi CLXXXIII. törvény módosítása
45. § A vasúti közlekedésről szóló 2005. évi CLXXXIII. törvény 3/B. § (7) bekezdése a következő e) ponttal egészül ki:
(A miniszter látja el - az általa kijelölt szervezet útján -)
"e) a vasúti pályahálózatok minőségi követelményei megvalósulásának és fennállásának ellenőrzését."
46. § A vasúti közlekedésről szóló 2005. évi CLXXXIII. törvény 9/E. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"9/E. § (1) A vasúti igazgatási szerv a működési engedély kiadása feltételeinek fennállását évente - felügyeleti díj ellenében - ellenőrzi.
(2) Az éves felügyeleti díj mértéke:
a) országos vállalkozó vasúti tevékenység esetén 1 635 000 forint,
b) elővárosi, városi, térségi és helyi vállalkozó vasúti tevékenység esetén 360 000 forint.
(3) Az éves felügyeleti díjat a vállalkozó vasúti társaság működési engedélyenként fizeti meg.
(4) A (2) bekezdés szerinti felügyeleti díj a vasúti igazgatási szervet illeti meg, amelyet a feladataival összefüggésben használ fel."
47. § (1) A vasúti közlekedésről szóló 2005. évi CLXXXIII. törvény 26. § (1) bekezdés c) és d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[A magyar állam tulajdonában lévő vasúti pályahálózat vagyonkezelésére]
"c) központi költségvetési szerv,
d) az állam 100%-os tulajdonába tartozó más nem pályahálózat-működtető vagyonkezelő gazdasági társaság, vagy"
[a vagyonkezelési szerződést - a miniszter és az állami vagyon felügyeletéért felelős miniszter egyetértésével - a magyar állam nevében eljáró Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-vel (a továbbiakban: MNV Zrt.) köti meg.]
(2) A vasúti közlekedésről szóló 2005. évi CLXXXIII. törvény 26. § (1) bekezdése a következő e) ponttal egészül ki:
[A magyar állam tulajdonában lévő vasúti pályahálózat vagyonkezelésére]
"e) a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény 3. § (1) bekezdés 19. pont ah) alpontja szerinti vagyonkezelő gazdasági társaság [a c)-e) pont a továbbiakban együtt: nem pályaműködtető vagyonkezelő]"
[a vagyonkezelési szerződést - a miniszter és az állami vagyon felügyeletéért felelős miniszter egyetértésével - a magyar állam nevében eljáró Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-vel (a továbbiakban: MNV Zrt.) köti meg.]
(3) A vasúti közlekedésről szóló 2005. évi CLXXXIII. törvény 26. §-a a következő (7) bekezdéssel egészül ki:
"(7) A nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény 3. § (1) bekezdés 19. pont a) alpont ah) alpontja szerinti vagyonkezelőt - ha a vagyonkezelési szerződésben a felek másként nem rendelkeznek - nem terheli az állami vagyonról szóló 2007. évi CVI. törvény 27. § (2a) bekezdése szerinti díjfizetési és a 27. § (7) bekezdése szerinti visszapótlási kötelezettség azzal, hogy a vagyonkezelő ilyen esetben a jogviszony megszűnésekor a vagyonkezelésében álló állami vagyon tekintetében megvalósult értéknövelő beruházás, felújítás megvalósításával, új eszköz létrehozatalával vagy beszerzésével összefüggésben az állammal szemben követelést nem támaszthat."
48. § A vasúti közlekedésről szóló 2005. évi CLXXXIII. törvény 27. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A nem pályaműködtető vagyonkezelő az MNV Zrt.-vel megkötött vagyonkezelési szerződés alapján a pályahálózat használatát és hasznosítási jogát a pályahálózat-működtetőnek - a hasznosítási jog átengedésére, fejlesztési, felújítási és karbantartási feladatok ellátására vonatkozó szerződés keretében - ingyenesen átengedi. A nem pályaműködtető vagyonkezelő - a 26. § (1) bekezdés e) pontjában meghatározott vagyonkezelő kivételével - a vagyonkezelt vagyonra vonatkozó indokolt költségeit és ráfordításait a pályahálózat-működtetőre átháríthatja."
49. § A vasúti közlekedésről szóló 2005. évi CLXXXIII. törvény "NEMZETI SZABÁLYOK, NEMZETI ELŐÍRÁSOK ÉS NEMZETI AJÁNLÁSOK" alcíme a következő 30/B. §-sal egészül ki:
"30/B. § A vasúti műszaki szabályozási feladatokkal összefüggésben a miniszter egyedi támogatói döntése alapján támogatás is nyújtható. A támogatás a miniszter által vezetett minisztérium igazgatás előirányzata terhére is nyújtható."
50. § (1) A vasúti közlekedésről szóló 2005. évi CLXXXIII. törvény 31. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(6) A bejelentett szervezet
a) részt vesz a Bizottság által létrehozott bejelentett szervezetek ágazati csoportjának tevékenységeiben,
b) az ágazati csoportja tekintetében végzett tevékenységről emlékeztető megküldésével tájékoztatja az értékelést végzőket, és
c) általános útmutatóként alkalmazza az értékelést végzők adminisztratív döntéseit és leiratait."
(2) A vasúti közlekedésről szóló 2005. évi CLXXXIII. törvény 31. §-a a következő (6a) bekezdéssel egészül ki:
"(6a) A pálya menti vagy a fedélzeti ellenőrző-irányító és jelző alrendszerek tekintetében bejelentett szervezet részt vesz az (EU) 2016/796 európai parlamenti és tanácsi rendelet 29. cikke szerinti munkacsoport tevékenységében és követi a munkacsoport tevékenysége nyomán kidolgozott iránymutatásokat."
51. § (1) A vasúti közlekedésről szóló 2005. évi CLXXXIII. törvény 35. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) Az egységes biztonsági tanúsítvánnyal, valamint vasútbiztonsági engedéllyel rendelkező szervezetek évente május 31. napjáig felügyeleti díjat fizetnek a közlekedési hatóság részére. A közlekedési hatóság a felügyeleti tevékenysége során vizsgálja az egységes biztonsági tanúsítvány, valamint a vasútbiztonsági engedély kiadásának alapjául szolgáló feltételek fennállását."
(2) A vasúti közlekedésről szóló 2005. évi CLXXXIII. törvény 35. § (5a) bekezdés c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(Az éves felügyeleti díj mértéke:)
"c) saját célú vasutak egységes biztonsági tanúsítványa, valamint vasútbiztonsági engedélye esetén külön-külön 1 368 500 forint,"
52. § (1) A vasúti közlekedésről szóló 2005. évi CLXXXIII. törvény 36. § (8) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(8) Az alapképzést és az időszakos oktatást a közlekedési hatóság ellenőrzi és felügyeli."
(2) A vasúti közlekedésről szóló 2005. évi CLXXXIII. törvény 36. §-a a következő (8a)-(8c) bekezdéssel egészül ki:
"(8a) Az alapképzést, valamint az időszakos oktatást végző szervezetek évente május 31. napjáig felügyeleti díjat fizetnek a közlekedési hatóság részére.
(8b) A felügyeleti díj mértéke
a) alapképzést végző szervezetek esetén 830 000 forint,
b) időszakos oktatást végző szervezetek esetén 1 000 000 forint,
amelyet a tevékenységre vonatkozó engedély alapján kell megfizetni.
(8c) A (8a) bekezdés szerinti felügyeleti díja vasúti közlekedési hatóságot illeti meg, amelyet a feladataival összefüggésben használ fel."
53. § (1) A vasúti közlekedésről szóló 2005. évi CLXXXIII. törvény 36/I. § (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(7) A (6) bekezdés szerinti ellenőrzéssel érintett személyek és szervezetek évente május 31. napjáig felügyeleti díjat fizetnek a közlekedési hatóság részére. A felügyeleti díj a vasúti közlekedési hatóságot illeti meg, amelyet a vasúti közlekedési hatósági feladataival összefüggésben használ fel."
(2) A vasúti közlekedésről szóló 2005. évi CLXXXIII. törvény 36/I. §-a a következő (8) bekezdéssel egészül ki:
"(8) Az éves felügyeleti díj mértéke
a) a vasúti járművek gyártását, javítását végző személyek és szervezetek
aa) járműgyártása, főjavítás végzése esetén 2 417 500 forint,
ab) fővizsgák végzése esetén 1 812 500 forint,
ac) közlekedés biztonságával összefüggő részegységek gyártása, javítása esetén 1 210 000 forint,
ad) vasúti járművek időszakos vizsgálata esetén 1 200 000 forint,
b) a (6) bekezdés b)-d) pontjában meghatározott szervezetek esetén 1 817 500 forint."
54. § (1) A vasúti közlekedésről szóló 2005. évi CLXXXIII. törvény 43. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A pályahálózat-működtető, a fejlesztési közreműködő és a GSM-R fejlesztő jogosult a vasúti pályán és a vasúti pálya védősávján belül, a vasúti pályát magán hordozó ingatlanon vagy a szomszédos ingatlanon - az ingatlan tulajdonosának (használójának) kártalanítása mellett - a szabad kilátást akadályozó, továbbá a vasúti vezetékek nyomvonalában lévő növényzet eltávolítására, ha azt a közlekedés biztonsága, üzemzavar megelőzése vagy vezeték létesítése, javítása, karbantartása indokolja. A növényzet eltávolítása nem okozhat aránytalan sérelmet az érintett tulajdonosok érdekei vagy a környezet- és természetvédelmi érdekek szempontjából. A vasúti közlekedés célját szolgáló erősáramú vezetékek és tartószerkezetek idegen ingatlanon történő elhelyezésére és üzemben tartására, valamint a növényzet eltávolítására a villamos energiáról szóló törvényben foglaltakat kell alkalmazni, azzal, hogy a pályahálózat-működtetőt ugyanazok a jogok megilletik, mint a hálózati engedélyest a vezetékjog alapján."
(2) A vasúti közlekedésről szóló 2005. évi CLXXXIII. törvény 43. §-a a következő (2a)-(2c) bekezdéssel egészül ki:
"(2a) A pályahálózat-működtető, a fejlesztési közreműködő és a GSM-R fejlesztő vagy megbízottja a szabad kilátást akadályozó, továbbá a vasúti vezetékek nyomvonalában lévő növényzet eltávolítása feladatok ellátásához a (2) bekezdésben meghatározott ingatlanra a tulajdonos előzetes tájékoztatása mellett - a lakás céljára szolgáló helyiségek kivételével - beléphet.
(2b) Az ingatlan tulajdonosa vagy használója a (2a) bekezdésben felsorolt munkák végzését tűrni köteles, a munkák végzését nem akadályozhatja.
(2c) A pályahálózat-működtető, a fejlesztési közreműködő és a GSM-R fejlesztő megbízottja a jogosultságát az adott munka elvégzésére vonatkozó meghatalmazással igazolja."
55. § (1) A vasúti közlekedésről szóló 2005. évi CLXXXIII. törvény 45. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A tulajdonos és az állami tulajdonú víziközmű vagyonkezelője (e § alkalmazásában a továbbiakban együtt: tulajdonos) - a (2) bekezdés szerinti értesítés kézhezvétele után az abban feltüntetett határidőn belül köteles a közműszakasz kiváltását vagy fejlesztését elvégezni vagy elvégeztetni. A fejlesztési közreműködő, a műszakilag feltétlenül szükséges mértékű, a tulajdonossal egyeztetett határidőt - ami 30 napnál nem rövidebb, közműszakasz fejlesztés esetén, ha azt jogszabályi és más kötelezettségek lehetővé teszik, maximum 12 hónap - határoz meg a közműszakasz kiváltására vagy fejlesztésére. A tulajdonos a véleményét a fejlesztési közreműködő értesítésének kézhezvételétől számított 8 munkanapon belül köteles közölni a fejlesztési közreműködővel. Az építtető és az üzemeltető a tulajdonos véleményének kézhezvételétől számított 30 napon belül a közműkiváltás vagy fejlesztés elvégzésére vonatkozóan egymással megállapodást kötnek, amely megállapodás kiterjed a közműkiváltás vagy fejlesztés műszakilag feltétlenül szükséges mértékének meghatározására is."
(2) A vasúti közlekedésről szóló 2005. évi CLXXXIII. törvény 45. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(6) A közműkiváltás vagy -fejlesztés elvégzésének vagy elvégeztetésének megtagadása esetén a fejlesztési közreműködő jogosult a közműkiváltást vagy -fejlesztést (beleértve a tervezési munkákat is) a vonatkozó jogszabályok szerinti eljárásban általa kiválasztott, megfelelő szakmai képesítéssel rendelkező vállalkozóval elvégeztetni, amelyet a tulajdonos tűrni köteles."
(3) A vasúti közlekedésről szóló 2005. évi CLXXXIII. törvény 45. §-a a következő (9) bekezdéssel egészül ki:
"(9) Ha a vasútvonal fejlesztésének végleges nyomvonalával érintett ingatlanon fogyasztói mérőóra került felszerelésre, a fogyasztó ellátását szolgáló közműszakasz bontását és a mérőóra leszerelését a közműszolgáltató köteles az építtető kérelmére 30 napon belül elvégezni, ha a tulajdonosi hozzájárulást rögzítő birtokbavételi jegyzőkönyvet az építtető csatolja."
56. § A vasúti közlekedésről szóló 2005. évi CLXXXIII. törvény 67/G. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A transzeurópai hagyományos vasúti rendszer ellenőrző-irányító és jelző alrendszerére vonatkozó kölcsönös átjárhatósági műszaki előírások végrehajtására vonatkozó hatályos bizottsági határozatban meghatározott ERTMS vasúti folyosók esetében különböző hálózat-hozzáférési díjak alkalmazhatók az ETCS fedélzeti berendezéssel, továbbá annak továbbfejlesztett változataival való felszerelésére ösztönzés érdekében. A különböző díjak alkalmazása nem idézhet elő átfogó változást a pályahálózat-működtető bevételében."
57. § A vasúti közlekedésről szóló 2005. évi CLXXXIII. törvény 73. §-a a következő (1a) bekezdéssel egészül ki:
"(1a) Nem nevezhető ki a vasúti igazgatási szerv kormánytisztviselőjének az a személy, akinek vasúti társasággal vagy vasúti pályakapacitás-elosztó szervezettel közvetlen vagy közvetett érdekeltsége áll fenn."
58. § A vasúti közlekedésről szóló 2005. évi CLXXXIII. törvény "A vasúti igazgatási szerv kormánytisztviselője" alcíme a következő 75/B. §-sal egészül ki:
"75/B. § A vasúti igazgatási szerv munkavállalója köteles haladéktalanul írásban bejelenteni, ha vele szemben a 73. § (1) bekezdésében meghatározott összeférhetetlenségi ok merül fel, illetve ha munkaviszonyának fennállása alatt összeférhetetlen helyzetbe kerül. Ha a munkáltatói jogkör gyakorlójának összeférhetetlenségi ok jut a tudomására, a jogkövetkezmények megjelölésével köteles haladéktalanul írásban felszólítani a munkavállalót, hogy az összeférhetetlenséget 30 napon belül szüntesse meg. Amennyiben a munkavállaló az összeférhetetlenséget a felszólítás kézbesítésétől számított 30 napon belül nem szünteti meg, munkaviszonya megszűnik."
59. § (1) A vasúti közlekedésről szóló 2005. évi CLXXXIII. törvény 81. § (14) és (15) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(14) Az e §-ban foglalt jogsértések esetén a közlekedési hatóság által kiszabható bírság mértéke 50 000 000 forintig terjedhet.
(15) A közigazgatási bírság összegének meghatározása során a közlekedési hatóság figyelembe veszi
a) a jogsértés súlyát, a vasúti közlekedés biztonságára gyakorolt hatását,
b) a jogsértő állapot fennállásának időtartamát,
c) a jogsértő magatartás felróhatóságát,
d) a korábbi jogsértő magatartást, valamint
e) a jogsértő állapot megszüntetésére hozott intézkedéseket segítő magatartást, valamint a jogsértő állapot megszüntetésére tett, a közlekedési hatóság eljárását megelőző, attól független tevékenységet."
(2) A vasúti közlekedésről szóló 2005. évi CLXXXIII. törvény 81. § (16a) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(16a) Az e § szerinti közigazgatási bírság ismételten is kiszabható."
60. § (1) A vasúti közlekedésről szóló 2005. évi CLXXXIII. törvény 84/M. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A közlekedési hatóság a különleges kötöttpályás közlekedés biztonságával és a különleges kötöttpályás forgalom lebonyolításával kapcsolatos jogsértések esetén a közlekedési hatóság által kiszabható bírság mértéke 5 000 000 forintig terjedhet."
(2) A vasúti közlekedésről szóló 2005. évi CLXXXIII. törvény 84/M. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:
"(4) A közigazgatási bírság összegének meghatározása során a közlekedési hatóság figyelembe veszi
a) a jogsértés súlyát, a vasúti közlekedés biztonságára gyakorolt hatását,
b) a jogsértő állapot fennállásának időtartamát,
c) a jogsértő magatartás felróhatóságát,
d) a korábbi jogsértő magatartást, valamint
e) a jogsértő állapot megszüntetésére hozott intézkedéseket segítő magatartást, valamint a jogsértő állapot megszüntetésére tett, a közlekedési hatóság eljárását megelőző, attól független tevékenységet."
61. § (1) A vasúti közlekedésről szóló 2005. évi CLXXXIII. törvény 88. § (1) bekezdés 1. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(Felhatalmazást kap a Kormány, hogy)
"1. a vasúti közlekedési hatóság vagy hatóságok, valamint a vasúti igazgatási szerv kijelölését, eljárásuk részletes szabályait, a vasúti igazgatási szervvel kormányzati szolgálati jogviszonyban vagy munkaviszonyban állókra vonatkozó összeférhetetlenségi szabályokat, valamint az érdekeltségi és kötelezettségvállalási nyilatkozat megtételére vonatkozó szabályokat,"
(rendeletben állapítsa meg.)
(2) A vasúti közlekedésről szóló 2005. évi CLXXXIII. törvény 88. § (1) bekezdés 3. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(Felhatalmazást kap a Kormány, hogy)
"3. a vasúti piacfelügyeleti bírság legmagasabb mértékére, továbbá a megfizetésére vonatkozó részletes szabályokat,"
(rendeletben állapítsa meg.)
(3) A vasúti közlekedésről szóló 2005. évi CLXXXIII. törvény 88. § (2) bekezdése a következő 9. ponttal egészül ki:
(Felhatalmazást kap a miniszter, hogy)
"9. a vasúti pályahálózatok minőségi követelményei megvalósulásának, illetve fennállásának ellenőrzésére vonatkozó szabályokat, az ellenőrzést végző szervezetek kijelölését, valamint az ellenőrzésért fizetendő díjakat,"
(rendeletben állapítsa meg.)
62. § A vasúti közlekedésről szóló 2005. évi CLXXXIII. törvény
1. 2. § 2. pont 2.21. alpontjában a "gyalogos alul-" szövegrész helyébe a "gyalogos és kerékpáros alul-" szöveg,
2. 2. § 2. pont 2.21.1. vasúti alépítmény alpontjában a "vesz," szövegrész helyébe a "vesz vagy a szerkezet védelmét biztosítja," szöveg,
3. 2. § 7. pont 7.5. alpontjában a "2011" szövegrész helyébe a "2020" szöveg,
4. 30/A. § (2) bekezdés záró szövegrészében a "hálózati forgalmi" szövegrész helyébe a "hálózati műszaki, forgalmi" szöveg,
5. 30/A. § (3) bekezdésében a "hálózati forgalmi" szövegrész helyébe a "hálózati műszaki, forgalmi" szöveg,
6. 30/A. § (4) bekezdésében a "hálózati forgalmi" szövegrész helyébe a "hálózati műszaki, forgalmi" szöveg,
7. 35. § (5a) bekezdés a) pont aa) alpontjában a "2 540 000" szövegrész helyébe a "3 302 000" szöveg,
8. 35. § (5a) bekezdés a) pont ab) alpontjában a "4 612 500" szövegrész helyébe az "5 996 500" szöveg,
9. 35. § (5a) bekezdés b) pont ba) alpontjában az "1 502 000" szövegrész helyébe az "1 950 000" szöveg,
10. 35. § (5a) bekezdés b) pont bb) alpontjában az "1 955 000" szövegrész helyébe a "2 541 500" szöveg,
11. 35. § (5a) bekezdés b) pont bc) alpontjában a "2 560 000" szövegrész helyébe a "3 328 000" szöveg,
12. 80. § (1) bekezdés d) pontjában a "hálózati," szövegrész helyébe a "hálózati műszaki," szöveg,
13. 80. § (1) bekezdés o) pontjában a "hálózati forgalmi" szövegrész helyébe a "hálózati műszaki, forgalmi" szöveg,
14. 80/A. § (2) bekezdésében a "két" szövegrész helyébe a "három" szöveg,
15. 81. § (11) bekezdés b) pontjában a "hálózati forgalmi" szövegrész helyébe a "hálózati műszaki, forgalmi" szöveg,
16. 84/A. § (3) bekezdésében a "36/I. § (7)" szövegrészek helyébe a "36/I. § (8)" szöveg,
17. 88. § (2) bekezdés 20. pontjában a "hálózati forgalmi" szövegrész helyébe a "hálózati műszaki, forgalmi" szöveg
lép.
63. § Hatályát veszti a vasúti közlekedésről szóló 2005. évi CLXXXIII. törvény
a) 2. § 7. pont 7.1. alpontja,
b) 36/I. § (6) bekezdés nyitó szövegrészében a "- felügyeleti díj ellenében -" szövegrész,
8. A légi-, a vasúti és a víziközlekedési balesetek és egyéb közlekedési események szakmai vizsgálatáról szóló 2005. évi CLXXXIV. törvény módosítása
64. § A légi-, a vasúti és a víziközlekedési balesetek és egyéb közlekedési események szakmai vizsgálatáról szóló 2005. évi CLXXXIV. törvény 2. § j) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(E törvény alkalmazásában:)
"j) súlyos vasúti baleset:
ja) vonatok összeütközése vagy kisiklása, amely legalább egy halálos áldozattal, vagy öt vagy több személy súlyos sérülésével, vagy a járművek, az infrastruktúra vagy a környezet jelentős (a helyszínen megállapíthatóan legalább 2 000 000 eurós) károsodásával jár, valamint
jb) más, a ja) alpont szerinti következményekkel járó vasúti baleset, amelynek nyilvánvaló hatása van a vasútbiztonsági szabályozásra vagy a biztonság irányítására;"
65. § A légi-, a vasúti és a víziközlekedési balesetek és egyéb közlekedési események szakmai vizsgálatáról szóló 2005. évi CLXXXIV. törvény 7. § (1) bekezdés d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A közlekedésbiztonsági szerv:)
"d) figyelembe véve a vasúti baleset, váratlan vasúti esemény, a víziközlekedési baleset vagy víziközlekedési esemény súlyosságát, az érintett úszólétesítmény vagy rakomány típusát, valamint azt a mértéket, amellyel a szakmai vizsgálat megállapításai hozzájárulhatnak a jövőbeli balesetek és események megelőzéséhez a vasúti baleset, váratlan vasúti esemény, a víziközlekedési baleset és víziközlekedési esemény esetén előzetes vizsgálatot végez és értékelést készít annak meghatározása érdekében, hogy folytasson-e szakmai vizsgálatot; ha a közlekedésbiztonsági szerv a vasúti baleset vagy a víziközlekedési baleset kapcsán nem indít vizsgálatot, ennek indokait rögzíti;"
66. § A légi-, a vasúti és a víziközlekedési balesetek és egyéb közlekedési események szakmai vizsgálatáról szóló 2005. évi CLXXXIV. törvény 9. § (1) bekezdése a következő j) ponttal egészül ki:
(A közlekedésbiztonsági szerv a vasúti és víziközlekedési balesetek és események tényállásának megállapítása keretében - szükség esetén a közigazgatási hatósággal egyeztetett módon, a büntetőeljárást nem akadályozva, az esemény vizsgálatára jogosult más hatóságokkal egyidejűleg is - jogosult különösen arra, hogy)
"j) a vizsgálat bármely szakaszában haladéktalanul és akadálytalanul, előzetes értesítés nélkül hozzáférhessen a fentieken túlmenően minden általa szükségesnek tartott adathoz, információhoz, bizonyítékként értékelhető tárgyhoz."
67. § A légi-, a vasúti és a víziközlekedési balesetek és egyéb közlekedési események szakmai vizsgálatáról szóló 2005. évi CLXXXIV. törvény 13. § (2) bekezdés a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A közlekedésbiztonsági szerv vizsgálóbizottsága vezetőjének és foglalkoztatott tagjainak a következő végzettséggel és képesítéssel kell rendelkezniük:)
"a) felsőfokú iskolai végzettség és az érintett szakterületen legalább öt év szakmai gyakorlat, valamint"
68. § (1) A légi-, a vasúti és a víziközlekedési balesetek és egyéb közlekedési események szakmai vizsgálatáról szóló 2005. évi CLXXXIV. törvény 17. § a) pont aa) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[A közlekedésbiztonsági szerv a 7. § (1) bekezdésében és az EU-rendeletben foglalt feladatának ellátása céljából a közlekedési baleset és az egyéb közlekedési esemény szakmai vizsgálatához elengedhetetlenül szükséges mértékben az alábbi adatok kezelésére jogosult:
a közlekedési balesetben vagy egyéb közlekedési eseményben érintett jármű személyzete tagjainak, az érintett jármű, infrastruktúra üzemeltetésében, karbantartásában, kiszolgálásában részt vevő vagy forgalmi irányítását, tájékoztatását ellátó személy]
"aa) családi és utóneve, születési családi és utóneve, állampolgársága, születési helye, ideje, lakcíme, értesítési címe, telefonszáma és elektronikus elérhetősége,"
(2) A légi-, a vasúti és a víziközlekedési balesetek és egyéb közlekedési események szakmai vizsgálatáról szóló 2005. évi CLXXXIV. törvény 17. § c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[A közlekedésbiztonsági szerv a 7. § (1) bekezdésében és az EU-rendeletben foglalt feladatának ellátása céljából a közlekedési baleset és az egyéb közlekedési esemény szakmai vizsgálatához elengedhetetlenül szükséges mértékben az alábbi adatok kezelésére jogosult:]
"c) a közlekedési baleset vagy egyéb közlekedési esemény tárgyában folytatott szakmai vizsgálat egyéb résztvevőjének neve, állampolgársága, születési helye és időpontja, lakcíme és értesítési címe, telefonszáma és elektronikus elérhetősége."
69. § Hatályát veszti a légi-, a vasúti és a víziközlekedési balesetek és egyéb közlekedési események szakmai vizsgálatáról szóló 2005. évi CLXXXIV. törvény 20/A. § (1a) bekezdése.
9. A személyszállítási szolgáltatásokról szóló 2012. évi XLI. törvény módosítása
70. § A személyszállítási szolgáltatásokról szóló 2012. évi XLI. törvény 2. §-a a következő 13. ponttal egészül ki:
(E törvény alkalmazásában:)
"13. kiemelt közszolgáltatói közreműködő: az országos, regionális és elővárosi személyszállítási közszolgáltatások teljesítésébe - stratégiai tervezési és ellenőrzési, valamint összehangolási feladatok ellátása érdekében - bevont, a személyszállítási közszolgáltatási szerződésben ekként nevesített szervezet;"
71. § A személyszállítási szolgáltatásokról szóló 2012. évi XLI. törvény 25. §-a a következő (9) és (10) bekezdéssel egészül ki:
"(9) Országos, regionális és elővárosi személyszállítási közszolgáltatások esetében a szolgáltató a közszolgáltatási szerződés teljesítésébe a személyszállítási közszolgáltatásokra vonatkozó
a) stratégiai tervezési,
b) nyomonkövetési,
c) fejlesztés és működés összehangolási,
d) az infrastrukturális feltételek összehangolási,
e) utastájékoztatási - ideértve a haváriahelyzetben történő utastájékoztatást is - összehangolási, és
f) haváriahelyzetben történő közlekedésirányítás összehangolási
közfeladatainak egységes ellátására - az ellátásért felelős előzetes jóváhagyásával - kiemelt közszolgáltatói közreműködőt vonhat be azzal, hogy a kiemelt közszolgáltatói közreműködő a közszolgáltatási szerződés keretében nem láthat el a közszolgáltatási szerződés tárgya szerinti tevékenységi engedélyhez kötött tevékenységet.
(10) Kiemelt közszolgáltatói közreműködőként kizárólag a nemzeti vagyonról szóló törvény szerint átlátható szervezetnek minősülő szervezet vonható be."
72. § (1) A személyszállítási szolgáltatásokról szóló 2012. évi XLI. törvény 37. §-a a következő (7) bekezdéssel egészül ki:
"(7) E § alkalmazásában kapcsolt vállalkozás az a vállalkozás, amely a számvitelről szóló törvény értelmében az országos, regionális vagy elővárosi személyszállítási közszolgáltatást végző és az országos vasúti pályahálózatot működtető vasúti társasággal (e § alkalmazásában a továbbiakban együtt: közszolgáltatást végző társaság) összevont (konszolidált) éves beszámoló készítésére köteles, vagy olyan vállalkozás
a) amely felett a közszolgáltatást végző társaság közvetlenül vagy közvetve a Polgári Törvénykönyv szerinti többségi befolyást gyakorol, vagy
b) amely a közszolgáltatást végző társaság felett a Polgári Törvénykönyv szerinti többségi befolyást gyakorol."
(2) A személyszállítási szolgáltatásokról szóló 2012. évi XLI. törvény 37. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A menetkedvezményre való jogosultság biztosítása céljából a menetkedvezményt biztosító országos, regionális vagy elővárosi vasúti személyszállítási közszolgáltatást végző vasúti társaság, illetve az országos, regionális vagy elővárosi vasúti személyszállítási közszolgáltatást és az országos, regionális vagy elővárosi autóbusszal végzett személyszállítási közszolgáltatást együttesen végző társaság az utazási kedvezményre jogosult munkavállaló, kormánytisztviselő, köztisztviselő, közalkalmazott, egészségügyi szolgálati jogviszonyban álló személy rendvédelmi igazgatási alkalmazott, honvédelmi alkalmazott, nyugdíjas, valamint ezek igényjogosult hozzátartozója (5) bekezdésben meghatározott adatait a menetkedvezményre való jogosultság megszűnéséig, illetve a kedvezmény igénybevételére jogosító igazolvány vasúti társaság részére történő visszaszolgáltatásáig kezeli."
73. § A személyszállítási szolgáltatásokról szóló 2012. évi XLI. törvény 37/A. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"37/A. § Az országos, regionális vagy elővárosi közúti vagy helyi menetrend szerinti személyszállítási szolgáltatást vagy a menetrend szerinti vízi személyszállítási szolgáltatást végző közlekedési szolgáltató munkavállalói és jogszabályban meghatározott igényjogosultjai számára az alkalmazott menetdíjakból díjkedvezményt nyújthat. A közlekedésszervező és az 5. § (6) bekezdése szerinti szervezet 5. § (6) bekezdés a)-d) pontjában meghatározott feladatokat ellátó munkavállalóját a menetkedvezmények szempontjából a személyszállítási közszolgáltatást végző közlekedési szolgáltató munkavállalójának kell tekinteni."
74. § A személyszállítási szolgáltatásokról szóló 2012. évi XLI. törvény
a) 8. § (2) bekezdés záró szövegrészében a "képfelvételt," szövegrész helyébe a "képfelvételt vagy kép-és hangfelvételt," szöveg és a "képfelvételeket." szövegrész helyébe a "képfelvételeket vagy kép- és hangfelvételeket." szöveg,
b) 37. § (1) bekezdésében a "társaság munkavállalóját" szövegrész helyébe a "társaság, az országos, regionális vagy elővárosi vasúti személyszállítási közszolgáltatást és az országos, regionális vagy elővárosi autóbusszal végzett személyszállítási közszolgáltatást együttesen végző társaság, továbbá ezen szervezetek kapcsolt vállalkozásai (e § alkalmazásában a továbbiakban együtt: vasúti társaság) munkavállalóját" szöveg és az "egyes vasúti társaságok munkavállalóit megillető menetkedvezmények kölcsönös elismerésére, elszámolásának módjára és megtérítésére az érintett vasúti társaságok" szövegrész helyébe az "egyes társaságok munkavállalóit megillető, igénybe vehető menetkedvezményekre, azok elismerésére, elszámolásának módjára és megtérítésére az érintett társaságok" szöveg,
c) 37. § (3) bekezdésében a "társaság részére" szövegrész helyébe a "társaság, illetve az országos, regionális vagy elővárosi vasúti személyszállítási közszolgáltatást és az országos, regionális vagy elővárosi autóbusszal végzett személyszállítási közszolgáltatást együttesen végző társaság részére" szöveg,
d) 45. § (1) bekezdésében az "a hazai" szövegrész helyébe az "a nyílt hozzáférésű hazai" szöveg,
e) 49. § (2) bekezdés b) pontjában a "menetkedvezményre jogosultságának" szövegrész helyébe a "menetkedvezményre való jogosultságának" szöveg
lép.
75. § Hatályát veszti a személyszállítási szolgáltatásokról szóló 2012. évi XLI. törvény 37. § (6) bekezdése.
10. Az autópályák, autóutak és főutak használatáért fizetendő, megtett úttal arányos díjról szóló 2013. évi LXVII. törvény módosítása
76. § Az autópályák, autóutak és főutak használatáért fizetendő, megtett úttal arányos díjról szóló 2013. évi LXVII. törvény 17. § (5) bekezdése a következő i) ponttal egészül ki:
(Az UD rendszerben kezelt adatok teljes körét egyedi informatikai alkalmazás igénybevételével közvetlen adathozzáféréssel jogosult átvenni)
"i) a közlekedési igazgatási feladatokkal összefüggő hatósági feladatokat ellátó szervek kijelöléséről szóló kormányrendeletben a közúti járműre előírt tömeg- és mérethatárok betartásának ellenőrzésére, valamint a meghatározott engedélyhez és meghatározott okmány meglétéhez kötött nemzetközi közúti közlekedési szolgáltatás ellenőrzésére kijelölt közútkezelő a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 20. § (11) bekezdés a) pont ab) alpontjában és 20. § (11) bekezdés b) pont bc) alpontjában foglalt hatósági, valamint 33/C. § (1) bekezdésében meghatározott feladatainak ellátása céljából."
11. A vasútnak nem minősülő egyéb kötöttpályás közlekedésről szóló 2015. évi CII. törvény módosítása
77. § A vasútnak nem minősülő egyéb kötöttpályás közlekedésről szóló 2015. évi CII. törvény 3. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"3. § Az egyéb kötöttpályás közlekedéssel összefüggő hatósági tevékenységet a vasúti közlekedési hatóság (a továbbiakban: közlekedési hatóság) látja el."
78. § A vasútnak nem minősülő egyéb kötöttpályás közlekedésről szóló 2015. évi CII. törvény 6. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"6. § (1) Egyéb kötöttpályás közlekedési tevékenység a közlekedési hatóság részére - a tervezett tevékenység megkezdése előtt legalább 30 nappal - tett bejelentés mellett végezhető.
(2) Az (1) bekezdés szerinti bejelentés alapján a közlekedési hatóság az egyéb kötöttpályás tevékenységet végző személyt vagy szervezetet nyilvántartásba veszi.
(3) A folyamatos üzemeltetésű egyéb kötöttpályás közlekedési tevékenységet, a tervezett kezdőnapot legalább 15 nappal megelőzően, a közlekedési hatóságnak megtett bejelentést követően lehet szüneteltetni.
(4) Az időszakos üzemeltetésű egyéb kötöttpályás közlekedési tevékenységet végző szervezet a tevékenységének egy vagy több üzemeltetési cikluson át történő szüneteltetését a közlekedési hatóságnál - az üzemeltetési ciklus kezdőnapját megelőzően legalább 15 nappal - bejelenti. Az üzemeltetési ciklusok közötti leállást nem kell bejelenteni.
(5) Az e § szerinti bejelentés alapján a tevékenység-szüneteltetés tényét a közlekedési hatóság a (2) bekezdés szerinti nyilvántartásában rögzíti.
(6) Az egyéb kötöttpályás közlekedési tevékenységgel felhagyni - a tevékenység befejezésének tervezett napját legalább 15 nappal megelőzően - a közlekedési hatóságnak megtett bejelentést követően lehet.
(7) A (6) bekezdés szerinti bejelentés alapján a közlekedési hatóság a (2) bekezdés szerinti nyilvántartásából törli az egyéb kötöttpályás közlekedési tevékenységgel felhagyó személyt vagy szervezetet, ha valamennyi egyéb kötöttpályás közlekedési tevékenységével felhagy."
79. § (1) A vasútnak nem minősülő egyéb kötöttpályás közlekedésről szóló 2015. évi CII. törvény 6/A. § (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(1) A jelen alcím szerinti bejelentést tevő a közlekedési hatóság rendelkezésére bocsátja a vasútnak nem minősülő egyéb kötöttpályás közlekedési rendszerekkel kapcsolatos építésügyi hatósági engedélyezési eljárások lefolytatásának részletes szabályairól és egyes kapcsolódó kormányrendeletek módosításáról szóló kormányrendeletben meghatározott információkat.
(2) A közlekedési hatóság az (1) bekezdés alapján nyilvántartásba veszi
a) a tevékenységet végző személy nevét, a szervezet cégnevét,
b) a személy vagy szervezet címét, székhelyét, levelezési címét, telefonszámát,
c) a kapcsolattartó személy nevét, levelezési címét és telefonszámát, és
d) az egyéb kötöttpályás közlekedés biztonságával összefüggő munkakört betöltő munkavállalók és egyéb foglalkoztatott személyek nevét és munkakörét"
(2) A vasútnak nem minősülő egyéb kötöttpályás közlekedésről szóló 2015. évi CII. törvény 6/A. §-a a következő (2a) bekezdéssel egészül ki:
"(2a) A (2) bekezdés alapján nyilvántartásba vett adatokat a közlekedési hatóság a tevékenység felhagyását követő 12 hónapig kezeli."
80. § A vasútnak nem minősülő egyéb kötöttpályás közlekedésről szóló 2015. évi CII. törvény 15. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A közlekedési hatóság feladat- és hatáskörébe tartozik
a) a műszaki engedély kiadása,
b) az alapképzés és az időszakos oktatás ellenőrzése, az alapvizsga és az időszakos vizsga alapján a hatósági igazolás kiállítása, továbbá annak ellenőrzése, hogy az egyéb kötöttpályás közlekedés biztonságával összefüggő munkakörben foglalkoztatott személy a jogszabályban előírt alapvizsgával és időszakos vizsgával rendelkezik-e,
c) a siklók, sífelvonók, és az egyéb kötöttpályás üzemi létesítmények, az egyéb kötöttpályás közlekedési tevékenységek ellenőrzése abból a szempontból, hogy azok megfelelnek-e a jogszabályok előírásainak, a hatósági engedélyekben foglaltaknak,
d) az egyéb kötöttpályás közlekedési rendszerek műszaki-biztonsági, valamint a kötöttpályás közlekedési tevékenységet végző szervezetek nyilvántartásának vezetése,
e) az egészségi alkalmasság megállapítása és ellenőrzése, valamint a vizsgáló szervezet 12/A. § szerinti tevékenységének ellenőrzése,
f) jogszabály eltérő rendelkezésének hiányában a képzést és vizsgáztatást, valamint az egészségi alkalmasság vizsgálatát és véleményezését végző személyek nyilvántartásának vezetése,
g) egyéb kötöttpályás tevékenységet végző személyek és szervezetek kötelező baleseti kárfedezeti képessége biztosításának részletes szabályairól szóló kormányrendeletben foglaltaknak való folyamatos megfelelés ellenőrzése, a feltételek nem teljesítése esetén az érintett tevékenység megtiltása,
h) mindazon feladatok ellátása, amelyeket kormány- vagy miniszteri rendelet feladatkörébe utal."
81. § A vasútnak nem minősülő egyéb kötöttpályás közlekedésről szóló 2015. évi CII. törvény 20/A. § (2)-(4) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(2) Ha a közlekedési hatóság ellenőrzése során megállapítja, hogy az (1) bekezdés szerinti személy vagy szervezet a felelősségi körébe tartozó baleseti károk megtérítésére való alkalmassággal kapcsolatos feltételnek nem felel meg, a közlekedési hatóság a megfelelés igazolásáig, legfeljebb hat hónapra megtiltja a tevékenység folytatását, és ennek tényét az egyéb kötöttpályás közlekedési tevékenységet végző szervezetek nyilvántartásában rögzíti.
(3) A közlekedési hatóság a tevékenység folytatását megtiltja, és ennek tényét rögzíti az egyéb kötöttpályás közlekedési tevékenységet végző szervezetek nyilvántartásában - továbbá, ha a személy vagy szervezet felelősségi körébe tartozó baleseti károk megtérítésére való alkalmassággal kapcsolatos feltételek nem teljesítése a személy vagy szervezet által végzett valamennyi tevékenységet érinti, akkor a személyt vagy szervezetet a nyilvántartásból törli -, ha a személy vagy szervezet a feltételeknek való megfelelést a tevékenységet megtiltó határozat véglegessé válását követő hat hónapon belül nem igazolja.
(4) Az e törvény szerinti bejelentésre vonatkozó követelményeket nem teljesítő személyre vagy szervezetre kiszabható bírság legmagasabb összege 500 000 forint."
82. § (1) A vasútnak nem minősülő egyéb kötöttpályás közlekedésről szóló 2015. évi CII. törvény 24. § (1) bekezdés a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(Felhatalmazást kap a Kormány, hogy)
"a) a közlekedési hatóság kijelölését, eljárása szabályait,"
(rendeletben állapítsa meg.)
(2) A vasútnak nem minősülő egyéb kötöttpályás közlekedésről szóló 2015. évi CII. törvény 24. § (1) bekezdés d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(Felhatalmazást kap a Kormány, hogy)
"d) a közlekedési hatóság által kiszabható bírság megfizetésére vonatkozó szabályokat,"
(rendeletben állapítsa meg.)
(3) A vasútnak nem minősülő egyéb kötöttpályás közlekedésről szóló 2015. évi CII. törvény 24. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Felhatalmazást kap a közlekedésért felelős miniszter, hogy
a) az egyéb kötöttpályás közlekedési rendszereken közlekedő járművek műszaki engedélyezésének szabályait,
b) az egyéb kötöttpályás közlekedés biztonságával összefüggő munkakört betöltő munkavállalók szakmai képzésére és vizsgáztatására, a vizsgaközpont és képzőszervezetek működésére, a képzési engedélyre vonatkozó szabályokat,
c) az egyéb kötöttpályás közlekedési rendszer üzemeltetési szabályzatának tartalmi és a formai követelményeire, valamint közlekedési hatósági jóváhagyására vonatkozó szabályokat, valamint az egyéb kötöttpályás közlekedési rendszer üzemeltetési engedélyezési szabályait,
d) a közlekedési hatóság eljárásáért fizetendő igazgatási szolgáltatási díjak körét és mértékét, továbbá az azok megfizetésére, a közlekedési hatóság és az egyes eljárásokban közreműködők közötti megosztására vonatkozó részletes szabályokat az adópolitikáért felelős miniszterrel egyetértésben,
e) az egyéb kötöttpályás közlekedés biztonságával összefüggő munkakör betöltéséhez szükséges vizsgán való részvételért fizetendő díjak körét és mértékét, valamint azok megfizetésére vonatkozó részletes szabályokat
rendeletben állapítsa meg."
83. § Hatályát veszti a vasútnak nem minősülő egyéb kötöttpályás közlekedésről szóló 2015. évi CII. törvény
a) 6/A. § (6) bekezdésében a "vasúti igazgatási szerv és a" szövegrész,
b) 12/A. alcíme,
c) 22/B. §-a,
d) 15. alcíme.
12. Az állami építési beruházások rendjéről szóló 2023. évi LXIX. törvény módosítása
84. § Az állami építési beruházások rendjéről szóló 2023. évi LXIX. törvény 61. §-a a következő (2a) és (2b) bekezdéssel egészül ki:
"(2a) Azon beruházások esetében, amelyek előkészítése nem állami építési beruházásként kezdődött meg, az 5. § (1) bekezdés 1. pontjában meghatározott mértékű forrás utólagos bevonására a 7. § (2) bekezdése szerinti előkészítési szakasz lezárását megelőzően van lehetőség.
(2b) A (2a) bekezdés alapján utólagosan biztosított forrás esetén e törvény rendelkezéseit a Kormány forrásbiztosító egyedi döntése meghozatala napját követő tevékenységekre kell alkalmazni."
85. § Az állami építési beruházások rendjéről szóló 2023. évi LXIX. törvény
1. 15. § (1) bekezdésében az "a minisztérium" szövegrész helyébe az "az építtető" szöveg,
2. 15. (3) bekezdésében az "a minisztérium" szövegrész helyébe az "- amennyiben építtető vagy amennyiben konzorciumi tagként vesz részt a beruházásban - a minisztérium" szöveg,
3. 17. § (2) bekezdésében az "a minisztériummal" szövegrész helyébe az "az építtetővel" szöveg,
4. 17. § (4) bekezdésében az "a minisztérium" szövegrész helyébe az "az építtető" szöveg,
5. 24. § (5) bekezdésében az "a miniszter" szövegrész helyébe az "az építtető" szöveg,
6. 24. § (11) bekezdésében az "a miniszter" szövegrész helyébe az "az építtető" szöveg,
7. 35. § (1) bekezdésében az "a minisztérium" szövegrész helyébe az "az építtető" szöveg,
8. 36. § (2) bekezdésében az "a minisztérium" szövegrész helyébe az "az építtető" szöveg,
9. 39. § (2) bekezdésében a "nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházások megvalósításának gyorsításáról és egyszerűsítéséről szóló 2006. évi LIII. törvény (a továbbiakban: Ngtv.) 1/D. § (1) bekezdésében" szövegrész helyébe a "magyar építészetről szóló 2023. évi C. törvény 200. §-ában" szöveg,
10. 39. § (3) bekezdésében az "a miniszter" szövegrész helyébe az "az építtető" szöveg,
11. 40. § (1) bekezdésében az "a minisztérium" szövegrész helyébe az "az építtető" szöveg,
12. 40. § (2) bekezdésében az "a minisztérium" szövegrész helyébe az "az építtető" szöveg,
13. 41. § (1) bekezdésében az "a minisztérium" szövegrész helyébe az "az építtető" szöveg,
14. 42. § (4) bekezdésében az "a minisztérium" szövegrész helyébe az "az építtető" szöveg,
15. 43. § (2) bekezdésében az "a miniszter" szövegrész helyébe az "az építtető" szöveg,
16. 46. § (3) bekezdésében az "a minisztérium" szövegrész helyébe az "az építtető" szöveg
lép.
86. § Hatályát veszti az állami építési beruházások rendjéről szóló 2023. évi LXIX. törvény 62. § (3) bekezdésében az "európai uniós forrásból megvalósuló" szövegrész.
13. Záró rendelkezések
87. § (1) Ez a törvény - a (2)-(7) bekezdésben foglalt kivétellel - a kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.
(2) A 2. §, a 10. §, a 12. § (2) és (3) bekezdése, a 16. § (4) bekezdése, a 47. §, a 48. § és a 9. alcím 2025. január 1-jén lép hatályba.
(3) A 6. §, a 17. § 7. pontja, a 42. §, az 59. §, a 60. §, a 69. § és a 11. alcím az e törvény kihirdetését követő 16. napon lép hatályba.
(4) A 14. §, a 28. § (2) bekezdése, a 31. §, a 46. §, az 51-53. §, a 61. § (3) bekezdése, a 62. § 7-11. és 16. pontja és a 63. § b) pontja az e törvény kihirdetését követő 31. napon lép hatályba.
(5) A 17. § 1., 2., 4., 5., 8., 11., 12. és 14. pontja és a 20. § 2025. február 1-jén lép hatályba.
(6) A 38. §, a 39. § és a 41. § 2025. április 1-jén lép hatályba.
(7) A 18. § b) és c) pontja 2026. július 31-én lép hatályba.
88. § A 84. § és a 86. § az Alaptörvény 38. cikk (1) és (2) bekezdése alapján sarkalatosnak minősül.
89. § (1) Ez a törvény
1. az egységes európai vasúti térség létrehozásáról szóló, 2012. november 21-i 2012/34/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvnek,
2. a vasútbiztonságról szóló, 2016. május (EU) 2016/798 európai parlamenti és tanácsi irányelvnek, valamint
3. a 2012/34/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvnek a belföldi vasúti személyszállítási szolgáltatások piacának megnyitása és a vasúti infrastruktúra irányítása tekintetében történő módosításáról szóló, 2016. december 14-i (EU) 2016/2370 európai parlamenti és tanácsi irányelvnek
való megfelelést szolgálja.
(2) Ez a törvény
1. a polgári légi közlekedéshez kapcsolódó műszaki követelményeknek és igazgatási eljárásoknak a 216/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet értelmében történő rögzítéséről szóló, 2011. november 3-i 1178/2011/EU bizottsági rendeletnek,
2. a közös légiközlekedés-védelmi alapkövetelmények végrehajtásához szükséges részletes intézkedések meghatározásáról szóló, 2015. november 5-i (EU) 2015/1998 bizottsági végrehajtási rendeletnek,
3. az Európai Unió Vasúti Ügynökségéről és a 881/2004/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2016. május 11-i (EU) 2016/796 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek,
4. a pilóta nélküli légijármű-rendszerekről és a pilóta nélküli légijármű-rendszerek harmadik országbeli üzembentartóiról szóló, 2019. március 12-i (EU) 2019/945 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendeletnek, valamint
5. a fenntartható légiközlekedés egyenlő versenyfeltételeinek biztosításáról (ReFuelEU Aviation) szóló, 2023. október 18-i (EU) 2023/2405 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek
a végrehajtásához szükséges rendelkezéseket állapít meg.
Dr. Sulyok Tamás s. k.,
köztársasági elnök
Dr. Latorcai János s. k.,
az Országgyűlés alelnöke
1. melléklet a 2024. évi LXXXI. törvényhez
1. A Magyar Köztársaság gyorsforgalmi közúthálózatának közérdekűségéről és fejlesztéséről szóló 2003. évi CXXVIII. törvény 1. mellékletében foglalt táblázat C:4 mezője helyébe a következő mező lép:
(C) | |
(4.) | M0 - Hegyeshalom határátkelőhely (kapacitásbővítés) |