Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

56/1985. (XII. 28.) PM rendelet

a vállalati gazdálkodó szervezetek, valamint a társaságok adóigazgatására vonatkozó eljárás szabályairól szóló 71/1983. (XII. 30.) PM rendelet módosításáról

Az állami pénzügyekről szóló, módosított 1979. évi II. törvény végrehajtásáról rendelkező, módosított 23/1979. (VI. 28.) MT rendelet 105. §-ának (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapjána következőket rendelem:

1. §

A vállalati gazdálkodó szervezetek, valamint a társaságok adóigazgatására vonatkozó eljárás szabályairól szóló, az 1/1985. (I. 10.) PM rendelettel módosított 71/1983. (XII. 30.) PM rendelet (a továbbiakban: R.) melléklete e rendelet melléklete szerint módosul.

2. §

Ez a rendelet 1986. január 1. napján lép hatályba.

Dr. Hetényi István s. k.,

pénzügyminiszter

Melléklet az 56/1985. (XII. 28.) PM rendelethez

1. A R. Melléklete II. fejezetének 9. pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"9. Felhalmozási adó

a) A 44/1985. (X. 31.) MT rendelettel módosított 40/1984. (XI. 5.) MT és a 46/1985. (X. 31.) MT, valamint a 43/1985. (X. 8.) MT rendelettel módosított 45/1984. (XI. 6.) MT rendelet hatálya alá tartozó vállalati gazdálkodó szervezeteknek az előzőekben felsorolt rendeletekben foglaltak végrehajtásáról intézkedő pénzügyminiszteri rendeletek alapján kiszámított felhalmozási adót - december hónap kivételével - havonta a számlák (rész-számlák) kiegyenlítését, valamint a forgóalap feltöltését (a hiteltörlesztéshez kapcsolódó forgóalapnövelést is)

követő hó 20-ig

kell befizetni

December hónapban a 20-ával bezárólag kifizetett (elszámolt) összegek után a felhalmozási adót

december 28-ig

kell fizetni.

A december 20. utáni tételeket érintő felhalmozási adót

január 20-ig

kell pénzügyileg rendezni.

b) A Külkereskedelmi Minisztérium és az érdekelt gazdálkodók közötti megállapodás esetén a konvertibilis export bővítő fejlesztések után igénybevett felhalmozási adókedvezménynél a feltételek nem teljesítése esetén a felhalmozási adó általános mértéke és a 8% közötti különbözetet a megállapodásban kikötött teljesítési határidő lejártát követő hónap 20-ig kell egyösszegben befizetni.

Ha a 36/1985. (X. 31.) PM rendelet alapján bérbeadás (lizing) céljára beszerzett gépet, berendezést a bérbeadó a bérleti szerződés lejártát követően termelésbe állítja, a felhalmozási adó általános mértéke és a 8% közötti különbözetet a termelésbe állítást követő hó 20-ig kell egyösszegben befizetni.

c) A kisvállalatok a felhalmozási adót az a) és b) pont szerint kötelesek kiszámítani és pénzügyileg rendezni.

d) A 46/1985. (X. 31.) MT, valamint a 43/1985. (X. 8.) MT rendelettel módosított 45/1984. (XI. 6.) MT rendelet hatálya alá tartozó vállalati gazdálkodó szervezetek az a) pont előírásait azzal az eltéréssel alkalmazhatják, hogy a forgóalap megelőlegezési hitel január 1. és december 31. közötti törlesztése révén megvalósult, és az érdekeltségi alapból fedezett forgóalapfeltöltés után évente egyszer a tárgyévet követő év február 15-ig fizetik be a felhalmozási adót."

2. A R. Melléklete II. fejezetének 10. pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"10. Városi és községi hozzájárulás

a) A 44/1985. (X. 31.) MT rendelettel módosított 40/1984. (XI. 5.) MT és a 46/ 1985. (X. 31.) MT, valamint a 43/1985. (X. 8.) MT rendelettel módosított 45/1984. (XI. 6.) MT rendelet hatálya alá tartozó vállalati gazdálkodó szervezetek e kötelezettségükre év közben előleget kötelesek fizetni.

b) Előlegként a vállalati gazdálkodó szervezetek - az agrár és élelmiszertermelő ágazatok jövedelemszabályozásának hatálya alá tartozók kivételével - az előző év azonos negyedévében (az I. félévben az előző év I. félévében) elért mérleg-szerinti nyereség 15%-ának egyharmad (az I. félévben egyhatod) részét kötelesek

minden hónap 15-ig

befizetni.

A tárgynegyedévi (az I. félévben a félévi) mérleg szerinti nyereség után ténylegesen esedékes városi és községi hozzájárulás, valamint az előlegek különbözetét a bevallás benyújtásával egyidejűleg kell rendezni.

c) Az agrár és élelmiszertermelő ágazatok jövedelemszabályozása alá tartozó gazdálkodó szervezeteknek előlegként az előző évi kötelezettségnek az I. negyedévben 10, a II. negyedévben 20, a III. negyedévben 30%-át kell befizetniük az I., II. , illetve a III. negyedévi bevallás benyújtásával egyidejűleg. 1986-ban előlegként az 1985. évi bruttó jövedelem 3,5%-ának 10, 20, 30%-át kell befizetni.

Az agrár és élelmiszertermelő ágazatok jövedelemszabályozási rendszerébe átkerülő gazdálkodó szervezeteknek az átkerülés évében évközi előlegként az előző évi mérleg szerinti nyereség és az elszámolt bérköltség együttes összege 3,5%-ának, 10, 20, illetve 30%-át kell I., II., illetve a III. negyedévi bevallás benyújtásával egyidejűleg befizetniük.

Az éves szintű kötelezettséget a tényleges tárgyévi bruttó jövedelem alapján kell kiszámítani. Az évközi előlegekkel egybevetett éves kötelezettség különbözetét az éves bevallás benyújtásával egyidejűleg kell pénzügyileg rendezni.

Ha a vállalati gazdálkodó szervezet év közben várható vesztesége miatt hitelképtelenné válik és hitelességének helyreállításához költségvetési fedezet szükséges, akkor a következő negyedévtől nem kell városi és községi hozzájárulás előleget fizetnie. Az éves mérlegbeszámoló alapján megállapított kötelezettség és a befizetett előlegek különbözetét az éves bevallás benyújtására előírt időpontban kell pénzügyileg rendezni.

d) Az 51/1980. (XII. 12.) PM rendelettel módosított 22/1973. (IX. 19.) PM rendelet hatálya alá tartozó gazdálkodó szervezetek az évközi előlegek, valamint a féléves és III. negyedéves kötelezettség kiszámítása során a mérleg szerinti nyereségből levonhatják az alapítók által megállapított mérték szerint elvonásra kerülő összeget.

e) A fejlesztési célú szakosított pénzintézet az éves szintű kötelezettségét az éves bevallás benyújtására előírt időben köteles pénzügyileg rendezni."

3. A R. Melléklete n. fejezetének 11/b pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[11. pont Béradó]

"b) A kivitelező építőipar ágazatban a munkabér címén költségként elszámolt összeg utáni, továbbá a találmányi díjak, valamint a találmányokkal kapcsolatos közreműködői díjak kivételével a bérjellegű egyéb költségekre, valamint a belföldi utazási és kiküldetési költségekre elszámolt összeg utáni béradóra az általános előírás szerint kell előleget fizetni és az előlegek, valamint a tényleges kötelezettség különbözetét rendezni."

4. A R. Melléklete II. fejezetének 13/b pontja a következő bc) alponttal egészül ki:

[13. pont Kereseti adó]

"bc) A takarékszövetkezetek az éves kötelezettségüket évente egy alkalommal, a tárgyévet követő február 15-ig kötelesek befizetni."

5. A R. Melléklete II. fejezetének 14. pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"14. Nyereségadó, a) A 44/1985. (X. 31.) MT rendelettel módosított 40/1984. (XI. 5.) MT és a 47/ 1985. (X. 31.) MT rendelettel módosított 42/1984. (XI. 5.) MT rendelet hatálya alá tartozó vállalati gazdálkodó szervezeteknek a 28/1985. (X. 31.) PM rendelettel módosított 32/1984. (XI. 5.) PM, valamint a 31/1985. (X. 31.) PM rendelettel módosított 34/1984. (XI. 5.) PM rendeletben meghatározott módon az éves mérlegbeszámoló alapján megállapított adóköteles nyereség utáni nyereségadót évenként utólag ki kell számítani és bevallani.

b) Az évenként a tárgyévet követő év február 15-ig bevallott nyereségadóra - a takarékszövetkezetek, a fejlesztési célú szakosított pénzintézetek, a víziközmű társulatok és a kisvállalatok kivételével - havonta két alkalommal nyereségadó előleget kell fizetni.

A nyereségadó-előleg számításának és befizetésének módja:

ba) Az I. félévben, illetve a III. és IV. negyedévben esedékes előleg az előző év azonos időszakának mérleg szerinti nyeresége és az előző év átlagos nyereségadó százaléka nyereségadó/mérleg szerinti nyereség x 100 alapján számított összeg, amelynek egy tizenketted, illetve egyhatod részét kell

minden hó 10-ig és 28-ig

- kivéve december 28-án - befizetni.

A százalék számításánál a nyereségadó kedvezményekkel csökkentett nyereségadót kell a számlálóban szerepeltetni.

1986-ban az 5173. Idegenforgalmi vendéglátás szakágazatba sorolt vállalati gazdálkodó szervezetek az átlagos nyereségadó százalék számításakor a 28/1985. (X. 31.) PM rendelet 1. számú mellékletének 2. pontja szerinti mértékben (80%) vehetik figyelembe a nyereségadó visszatartást. Az átlagos nyereségadó százalékot a kerekítés általános szabályai szerint kialakított egész számként kell számítási tényezőként figyelembe venni. Az előzőek szerint kiszámított átlagos nyereségadó százalékot 1986-ban a vállalati gazdálkodó szervezeteknek - a 47/1985. (X. 31.) MT rendelettel módosított 42/1984. (XI. 5.) MT rendelet hatálya alá tartozó gazdálkodó szervezetek kivételével - 5% ponttal meg kell emelniök és a megemelt átlagkulccsal kell az előleget kiszámítaniuk.

bb) Január hónapban és február 10-én - amikor az előző évi adatok még nem ismertek - az előző év december 28-ig felmért éves várható mérleg szerinti nyereség és nyereségadó alapján számított átlagos adókulcsot kell alkalmazni.

Az előző évi tényleges adatok alapján kiszámított kötelezettség és a várható adatok alapján befizetett három részlet különbözetét a február 28-án esedékes részlettel együtt kell pénzügyileg rendezni.

1986 január hónapban és február 10-én esedékes előleg meghatározásánál az 1985. évi várható adatok alapján kiszámított átlagkulcsot a vállalati gazdálkodó szervezeteknek - a 47/1985. (X. 31.) MT rendelettel módosított 42/1984. (XI. 5.) MT rendelet hatálya alá tartozó gazdálkodó szervezetek kivételével - 5% ponttal meg kell emelniök.

bc) Az újonnan alapított vagy az előző évben veszteséges vállalati gazdálkodó szervezetek az I. félévben nem fizetnek nyereségadó előleget. Az I. féléves elszámolásra megállapított határidőben be kell fizetniük az I. féléves mérleg szerinti nyereség után a jogszabályban előírt nyereségadó százalékával számított kötelezettséget A II. félévben pedig esedékességenként az I. féléves kötelezettség egytizenketted részét tartoznak előlegként befizetni. A július 10-én esedékes részletet július 28-án kell befizetniök.

Az újonnan alapított vállalati gazdálkodó szervezeteknek a III. negyedévben az évközi beszámoló alapján a mérleg szerinti - év elejétől halmozott - nyereség és a jogszabályban előírt nyereségadó százalékkal kell a nyereségadó kötelezettséget kiszámítani, bevallani és a legközelebbi (28-án esedékes) előleggel együtt pénzügyileg rendezni.

Amennyiben a vállalati gazdálkodó szervezet az előző évben és az I. félévben is veszteséges, a II. félévben nem fizet nyereségadó előleget de az I-III. negyedévi mérleg szerinti nyereség után a jogszabályban előírt nyereségadó százalékkal számított kötelezettséget a III. negyedévi elszámolásra előírt határidőben be kell fizetnie.

A II. félévben alakult vállalatok a következő eV I. félévében hasonló elvek szerint járnak el: január 10-én, 28-án és február 10-én a december 28-án felmért nyereségadó egytizenketted részét fizetik be. Február 28-tól kezdve a tényleges nyereségadó egytizenketted része a kötelezettség. Február 28-án kell a három előrészlet különbözetét is rendezni.

bd) Ha a vállalati gazdálkodó szervezet szétválik, a bázisévben elért mérleg szerinti nyereséget meg kell osztani az új szervezetek között és a ba) pontban előírt előlegeket ennek alapján kell kiszámítani.

Ugyanígy kell eljárni kiválás esetén is. Ez esetben a bázisévben elért mérleg szerinti nyereséget a továbbműködő és az abból kiválással alakult új gazdálkodó szervezet között kell megosztani.

A nyereségadó átlagos százalékaként a szétválás, illetve kiválás előtti vállalati gazdálkodó szervezetnél a bázisév alapján kiszámított százalékot kell figyelembe venni. A nyereség-megosztást és az annak alapján számított előleget az Adóelszámolási Irodánál be kell jelenteni.

Gazdálkodó szervezetek egyesülése esetén az összesített adatok alapján, a ba) pontban előírtak szerint kell az előleg összegét kiszámítani

be) Az I. félévben és a III. negyedévben az évközi beszámoló alapján a mérleg szerinti - az év elejétől halmozott - nyereség és az előző évi átlagos nyereségadó százaléka alapján kell a nyereségadó-kötelezettséget kiszámítani, bevallani és a legközelebbi (28-án esedékes) előleggel együtt pénzügyileg rendezni. 1986-ban a ba) pont szerint 5% ponttal megemelt átlagkulcsot kell alkalmazni

Az 51/1980. (XII. 12.) PM rendelettel módosított 22/1978. (IX. 19.) PM rendelet hatálya alá tartozó gazdálkodó szervezet az évközi előleg, valamint a féléves és III. negyedéves kötelezettség kiszámításánál a 10/d) pont szerint járhat el.

bf) A vállalati gazdálkodó szervezetek december hónapban kötelesek kiszámítani a tárgyévi várható (nem az előző év átlagos nyereségadó százalékával számított) nyereségadó kötelezettséget és az addig befizetett nyereségadó-előleget december 23-ig erre az összegre kiegészíteni.

Amennyiben az előlegek együttes összege az éves tényleges kötelezettség 90%-át nem éri el, a teljes különbözet után 8%, ha 85%-át sem éri el, 12% pótlékot kell fizetni február 28-ig.

bg) A kisvállalatok - a fogyasztási szolgáltató kisvállalatok kivételével - előlegként az előző évi kötelezettség 20%-át negyedévenként a bevallás benyújtására előírt határidőben fizetik. A december 28-i feltöltési kötelezettség a kisvállatokra nem vonatkozik.

bh) Az éves mérlegbeszámoló alapján számított tényleges nyereségadó-fizetési kötelezettség és az év folyamán befizetett előlegek különbözetét az éves bevallás benyújtását követő első fizetési határidőig - február 28-ig - kell pénzügyileg rendezni.

bi) A takarékszövetkezetek, a víziközmű társulatok és a fejlesztési célú szakosított pénzintézetek a tárgyévet követő év február 15-én fizetik be éves kötelezettségüket.

bj) Az évközben igénybevett nyereségtartalék miatti, a jogszabályban meghatározott mértékű nyereségadót a következő esedékességkor be kell fizetni.

Az előlegek és a tényleges nyereségadó kötelezettség különbözetét évközben úgy kell meghatározni, hogy a mérleg szerinti nyereség alapján számított összeghez a nyereségtartalék igénybevétele miatti kötelezettséget is hozzá kell számítani.

c) Ha a vállalati gazdálkodó szervezet az érdekeltségi alapjából veszteségrendezést hajt végre, akkor a jogszabályban meghatározott mértékű nyereségadó visszatérítést az éves bevallásban kell rendeznie. A visszatérítés számításánál a veszteséget megelőző évben érvényes nyereségadó mértékét kell alkalmazni.

d) A 28/1985. (X. 31.) PM rendelettel módosított 32/1984. (XI. 5.) PM rendelet 1. számú melléklet 2. pontja szerint a vállalati gazdálkodó szervezetet megillető nyereségadó kedvezmény összegét a következő sorrendben számolhatja el adókötelezettségei terhére:

- a tárgyévi nyereségből fizetendő nyereségadó,

- a tárgyévi mérlegben kimutatót saját vagyon után a tárgyévet követő évben befizetendő vagyonadó,

- a tárgyévet követő évben befizetendő felhalmozási adó, továbbá

- a tárgyévben előlegként befizetett és a tárgyévet követő évi érdekeltségi alap terhére elszámolható béradó

összege terhére.

A nyereségadó kedvezményt az éves elszámolásra előírt időpontban, a további jogcímeken történő visszatartást a vonatkozó adónem pénzügyi rendezésére előírt időpontokban szabad figyelembe venni.

6. A R. Melléklete II. fejezetének 15. pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"15. Mezőgazdasági nagyüzemek, vízgazdálkodási társulatok jövedelemadója, továbbá ezek és az agráripari egyesülések munkadíjadója, részesedési, kereseti adója

a) A 46/1985. (X. 31.) MT, valamint a 43/ 1985. (X. 8.) MT rendelettel módosított 45/ 1984. (XI. 6.) MT rendelet hatálya alá tartozó vállalati gazdálkodó szervezetek jövedelemadó előlegfizetési kötelezettségének az alapja az előző év mérlegében kimutatott jövedelemadó befizetési kötelezettség (bázis). A bázis szerinti kötelezettségből az I. negyedévre 10%-ot, a II. negyedévre 20%-ot, a III. negyedévre 30%-ot fizetnek be előlegként a bevallás benyújtásának határidejéig. Az éves kötelezettség és a befizetett elő legek különbözetét az éves bevallás benyújtásának határidejéig kell befizetni, illetve visszaigényelni.

Év közben az érdekeltségi alapból teljesíthető kifizetések céljára igénybevett nyereségtartalék miatti, a jogszabályban meghatározott mértékű jövedelemadót a felhasználást követő hó 15-ig kell befizetni.

Ha a vállalati gazdálkodó szervezetek év közben várható vesztesége miatt hitelképtelenné válik és hitelképességének helyreállításához költségvetési fedezet szükséges, akkor a következő negyedévtől nem kell jövedelemadó előleget fizetnie Az éves mérlegbeszámoló alapján megállapított kötelezettség és a befizetett előlegek különbözetét az előző bekezdésben leírtak szerint kell rendezni.

b) Az agrár és élelmiszertermelő ágazatok jövedelemszabályozásába átkerülő gazdálkodó szervezetek az átkerülés évében a jövedelemadó előleget az előző évi mérlegbeszámolóban kimutatott, a költségvetést megillető nyereségadó alapján, az a) pont előírásai szerint fizetik.

c) Amennyiben a 46/1985. (X. 31.) MT, valamint a 43/1985. (X. 8.) MT rendelettel módosított 45/1984. (XI. 6.) MT rendelet 12. § (1) bekezdés c) pontja alá tartozik az átkerülő gazdálkodó szervezet, akkor a b) szerint kiszámított jövedelemadó előleg összegét csökkentenie kell a 29/1985. (X. 31.) PM rendelettel módosított 39/1984. (XI. 6.) rendelet alapján az 1984. évre számított kereseti adó összegével.

d) A korábbi években kísérleti keresetszabályozást alkalmazó gazdálkodó szervezeteknek a nagyüzemi keresetadóztatás választása esetén az 1986. évi jövedelemadó előleg összegét csökkenteniök kell a 29/1985. (X. 31.) PM rendelettel módosított 39/1984. (XI. 6.) PM rendelet 3. sz. melléklet 1. pontjában foglaltak szerint kiszámított összeggel. A negyedévenkénti befizetés és az éves elszámolás az a) pont szerint történik.

e) A 46/1985. (X. 31.) MT, valamint a 43/ 1985. (X. 8.) MT rendelettel módosított 45/ 1984. (XI. 6.) MT rendelet 13. § és 14. §-ában előírt munkadíjadót az éves bevallás benyújtására megállapított határideig kell befizetni.

f) A 46/1985. (X. 31.) MT, valamint 43/1985. (X. 8.) MT rendelettel módosított 45/1984. (XI. 6.) MT rendelet 17. §-ában előírt részesedési adót az éves bevallás benyújtására megállapított határidőig kell befizetni.

g) A 46/1985. (X. 31.) MT, valamint a 43/1985. (X. 8.) MT rendelettel módosított 45/1984. (XI. 6.) MT rendelet 15. §-ában előírt kereseti adóra negyedévenként előleget kell fizetni. Az előleg alapja az előző évi mérlegben kimutatott kereseti adó kötelezettség (bázis), illetve az agrár- és élelmiszertermelő ágazatok jövedelemszabályozásába átkerülő gazdálkodó szervezeteknél a c) pont szerint kiszámított kereseti adó összege. A bázis szerinti kötelezettségből az I. negyedévre 10%-ot, a II. negyedévre 20%-ot, a III. negyedévre 30%-ot fizetnek be előlegként a bevallás benyújtásának határidejéig. Az éves kötelezettség és az előlegként befizetett összeg különbözetét az éves bevallás benyújtásával egyidejűleg kell befizetni, illetve visszaigényelni.

h) Azok a kísérleti keresetszabályozást alkalmazó gazdálkodó szervezetek, amelyek a 46/1985. (X. 31.) MT, valamint a 43/1985. (X. 8.) MT rendelettel módosított 45/1984. (XI. 6.) MT rendelet 12. § (1) bekezdés c) pontja alá tartoznak 1986-ra a kereseti adó előleget a d) pont szerint kiszámított összeg alapján a g) előírása szerint fizetik.

i) A 29/1985. (X. 31.) PM rendelettel módosított 39/1984. (XI. 6.) PM rendelet 3. számú melléklet 4. pontja szerinti összeg - ha azt támogatásként igénylik - az éves bevallás benyújtására előírt időponttól (február 15-től) igényelhető termelési árkiegészítésként."

7. R. Melléklete II. fejezetének 16/a pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[16. pont Vállalati jövedelemadó]

"a) A 32/1985. (X. 31.) PM rendelettel módosított 33/1984. (XI. 5.) PM rendelet hatálya alá tartozó kisszövetkezetek és a fogyasztási szolgáltató tevékenységet folytató kisvállalatok a bruttó jövedelem, valamint a bérbeadás céljára beszerzett gépek és berendezések miatti kifizetések utáni jövedelemadót a tárgyévet követő év február 15-ig kötelesek befizetni."

8. A R. Melléklete IV. fejezetének helyébe a következő fejezet lép:

"IV. A társaságokra vonatkozó külön szabályozások

A módosított 45/1984. (XI. 21.) PM és a módosított 69/1984. (XII. 29.) PM rendelet hatálya alá tartozó társaságok a bejelentési kötelezettségük teljesítésénél bevallásaik készítésénél és költségvetési kapcsolataik lebonyolításánál az alábbi szabályok szerint kötelesek eljárni

1. Bejelentési kötelezettség

a) A módosított 45/1984. (XI. 21.) PM rendelet hatálya alá tartozó társaságok a módosított 45/1984. (XI. 21.) PM rendelet 13. § (2) bekezdésében foglaltak szerint kötelesek bejelentési kötelezettségüknek eleget tenni.

b) A módosított 69/1984. (XII. 29.) PM rendelet hatálya alá tartozó társaság a megalakulását 15 napon belül köteles bejelenteni az adóhatóságnál. Ha a társaság megszűnését elhatározta, köteles arról az adóhatóságnál 8 napon belül bejelentést tenni. Az 1. § (2) bekezdésében szereplő társaságoknak a megalakulásukról, illetve megszűnésükről szóló bejelentésükben tagjaik létszámáról is nyilatkozniuk kell.

Az 1. § (2) bekezdésében szereplő társaságok a megalakulást követően - függetlenül attól, hogy folytatnak-e adóköteles tevékenységet - kötelesek a 2. pontban közölt határidőig adatszolgáltatásuknak (bevallás benyújtási kötelezettségüknek) eleget tenni. Az 1. § (3) bekezdésben felsorolt társaságokra csak abban az esetben vonatkozik a 2. pont szerinti adatszolgáltatási kötelezettség, ha az adóévben végzett tevékenységük, vagy önellenőrzés miatt költségvetéssel szemben befizetési kötelezettségük, vagy onnan igényelhető támogatási igényük merült fel.

2. A bevallást az adókötelezettségekről szóló 42/ 1985. (XII. 22.) PM rendelettel módosított 45/1984. (XI. 21.) PM rendelet 1. §-ának a)-c) pontjaiban említett társaságoknak a tárgyévet követő év április 30-ig a módosított 69/1984. (XII. 29.) PM rendelet 1. §-ában említett társaságoknak pedig a tárgyévet követő év január 34-ig az illetékes elsőfokú vállalati adóhatósághoz [a PM Ellenőrzési Főigazgatóság megyei (fővárosi) igazgatóságához) 2 példányban kell benyújtaniuk,

3. A társaság - tekintet nélkül telepei számára - egy adóalanynak minősül akkor is, ha telepeinek, üzleteinek, üzleti helyeinek stb. külön könyvelése van, ezért az adóbevallást és a megalakulással, megszűnéssel kapcsolatos bejelentést ezt figyelembe véve összesítetten kell benyújtania.

4. Ha a társaság megszűnik, a bevallást a megszűrést követő 8 napon belül kell benyújtania

Amennyiben a társaságnak az adóköteles tevékenység befejeződéséig be nem folyt követelése van, az ebből származó adókötelezettségéről évente az általános szabályok szerint, illetve az utolsó követelés beérkezését követőleg 8 napon belül bevallást kell benyújtania.

5. A 42/1985. (XII. 22.) PM rendelettel módosított 45/1984. (XI. 21.) PM rendelet 1. §-ában felsorolt társaságok ezer forintra, míg a módosított 69/1984. (XII. 29.) PM rendelet 1. §-ában felsoroltak száz forintra kerekítve rendezik költségvetési kapcsolataikat. A kerekítést az év elejétől göngyölített költségvetési jogcímén kell elvégezni az általános szabályok szerint (500 Ft-tól, illetve 50 Ft-tól felfelé, 499 Ft-tól illetve 49 Ft-tól lefelé).

8. Ha a társaság kötelezettsége, vagy igénye valamelyik költségvetési kapcsolatban - a bírságok és a pótlékok kivételével nem éri el a 100 Ft-ot, akkor sem befizetnie nem kell, sem támogatást igényelnie nem lehet.

A bírságok és pótlékok esetében a kerekítés általános szabályait kell alkalmazni. A 49 Ft-ot meg nem haladó tételeket nem kell, míg az azt meghaladó összegeket 100 Ft-ra kerekítve kell befizetni. Nem vonatkoznak ezek az előírások a más szervekhez fizetendő kötelezettségekre.

7. Ha bármely okból a társaságnak sem befizetési, sem bevallási kötelezettsége nincs, az általános jövedelemadót és a honvédelmi hozzájárulást az adófizetésre kötelezettektől levonás útján ebben az esetben is le kell vonnia.

8. A társaságoknak a társasági nyereségadóra, az alkalmazotti társasági adóra, a társulati adóra és a társulati különadóra év közben negyedévenként, a 9. pontban foglaltak szerint előleget kell fizetniök. A negyedévi előleg mértéke az előző évi társulati adó és társulati különadó együttes összegének 20%-a, a belföldi társaságnál a társasági nyereségadó és az alkalmazotti társasági adó együttes összegének 25%-a.

1986-ban az előleg összegének kiszámításakor az előző évi társasági nyereségadó teljes összegét, valamint az alkalmazotti társasági adó 50%-át kell figyelembe venni, és ezek együttes összegének 25%-át kell negyedévenként befizetni.

Az előleget a tárgynegyedévet követő hó 15-ig kell befizetni, a belföldi társaság utolsó, illetőleg a más társaságok első negyedévre fizetendő előlegének kivételével. A belföldi társaság a IV. negyedévben előleget nem fizet, hanem az éves kötelezettség és az I-III. negyedévi előlegek különbözetét számolja el január 31-ig. A 42/1985. (XII. 22.) PM rendelettel módosított 45/1984. (XI. 21.) PM rendelet 1. §-ában említett társaságok az I. negyedévi előleget - az éves elszámolással egyidejűleg - április 30-ig fizetik be.

9. Az előleget csak abban az esetben kell fizetni, ha az év elejétől, vagy az előző fizetéstől számított göngyölített kötelezettség, a 42/1985. (XII. 22.) PM rendelettel módosított 45/1984. (XI. 21.) PM rendelet 1. §-ában felsoroltaknál a 100 000 Ft-ot, a módosított 69/1984. (XII. 29.) PM rendelet hatálya alá tartozóknál a 3000 Ft-ot elérte.

A módosított 45/1984. (XI. 21.) PM rendelet 1. §-ának (1) bekezdése c) pont alá tartozó társaság az adóköteles tevékenységéből kifolyóan a magyar vállalatoktól, szövetkezetektől és más gazdálkodó szervektől közvetlenül vagy közvetve bármilyen formában kapott, jóváírt vagy elszámolt ellenérték után esetenként köteles a társulati adót a rendelet 8. §-ában foglaltak szerint kiszámítani, és azt az ellenérték kézhezvételétől számított 8 napon belül előlegként befizetni.

10. Az előlegek és az éves kötelezettség különbözetét a bevallás benyújtására meghatározott utolsó napon január 31-én, illetve április 30-án kell rendezni. Ebben az időpontban kell a túlfizetést visszaigényelni, vagy a következő év I. negyedévi előlegre beszámítani.

11. Az Adóelszámolási Irodához fizetendő gépjárműadót a tárgyéve követő év január 31-ig kell befizetni.

12. Az általános jövedelemadót és a honvédelmi hozzájárulást az I-III. negyedévben a negyedévet követő hó 15-ig, a IV. negyedévre esőt a 42/ 1985. (XII. 22.) PM rendelettel módosított 45/1984. (XI. 21.) PM rendelet 1. §-ában említett társaságoknak a következő év április 30-ig, a módosított 69/1984. (XII. 29.) PM rendelet hatálya alá tartozó belföldi társaságoknak január 31-ig a II. rész 2. pontjában feltüntetett szervekhez kell befizetniük.

13. A magánszemélyek forgalmi adójáról szóló többször módosított 40/1971. (XII. 29.) PM rendelet szerint kiszámított forgalmi adót, az 55/ 1984. (XII. 1.) PM rendelet szerint kiszámított fogyasztási adót, valamint a fogyasztói forgalmi adót (II/3. pont) félévenként - az I. félévi bevétel után július 15-ig, a II. félévi bevétel után január 31-ig - kell befizetni.

14. Ha a társaság megszűnik, adóit a bevallás benyújtásával egyidejűleg, a megszűnést követő 8 napon belül köteles befizetni.

15. A kötelezettségek, vagy juttatási igények tekintetében a IV. részben nem szabályozott esetekben a II-III. részben leírtakat kell alkalmazni."

Tartalomjegyzék