Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

32016R0791[1]

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/791 rendelete (2016. május 11.) az 1308/2013/EU és az 1306/2013/EU rendeleteknek a gyümölcs-és zöldségfélék, a banán és a tej oktatási intézményekben való kínálatához kapcsolódó támogatási program tekintetében történő módosításáról

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS (EU) 2016/791 RENDELETE

(2016. május 11.)

az 1308/2013/EU és az 1306/2013/EU rendeleteknek a gyümölcs-és zöldségfélék, a banán és a tej oktatási intézményekben való kínálatához kapcsolódó támogatási program tekintetében történő módosításáról

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 42. cikkére és 43. cikkének (2) bekezdésére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,

tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére (1),

tekintettel a Régiók Bizottságának véleményére (2),

rendes jogalkotási eljárás keretében (3),

mivel:

(1) Az 1308/2013/EU európai parlamenti és a tanácsi rendelet (4) II. része I. címe II. fejezetének 1. szakasza az iskolagyümölcs- és iskolazöldség-programról, valamint az iskolatej-programról rendelkezik.

(2) A jelenlegi iskolai programok alkalmazása során szerzett tapasztalatok, a külső értékelésekből levont következtetésekkel és a különböző szakpolitikai lehetőségek, valamint a tagállamok szociális nehézségeinek későbbi elemzéséből levont következtetésekkel együtt arra engednek következtetni, hogy a két iskolaprogram folytatása és megerősítése rendkívüli fontossággal bír. A friss gyümölcs- és zöldségfélék, valamint a tejtermékek fogyasztása napjainkban csökkenő tendenciát mutat, különösen a gyermekek körében, miközben a magasan feldolgozott, ráadásul gyakran hozzáadott cukorban, sóban, zsírban vagy adalékanyagokban is gazdag élelmiszereket egyre inkább előnyben részesítő fogyasztási szokások miatt növekszik a kórosan elhízott gyermekek száma. Ezért fontos, hogy az egyes meghatározott mezőgazdasági termékeknek az oktatási intézményekben tanuló gyermekek részére történő kiosztását finanszírozó uniós támogatás nagyobb mértékben előmozdítsa az egészséges táplálkozási szokások kialakulását és a helyi termékek fogyasztását.

(3) A különböző szakpolitikai lehetőségek elemzése arra mutat rá, hogy a közös jogi és pénzügyi keretrendszeren belül alkalmazott egységes megközelítés a legmegfelelőbb és legeredményesebb út a közös agrárpolitikában kitűzött konkrét célok iskolai programok révén történő eléréséhez. Ez a megközelítés lehetővé teszi a tagállamoknak, hogy rögzített költségvetés mellett maximális szintre emeljék az elosztás hatását és fokozzák a lebonyolítás hatékonyságát. A gyümölcs- és zöldségfélék (köztük a banán), valamint a tej és a tejtermékek, vagyis az e rendeletben meghatározott például "iskolagyümölcs- és zöldség" és "iskolatej", illetve ezek ellátási láncai közötti különbségek számításba vételéhez azonban bizonyos elemeket, így például az egyes költségvetési keretösszegeket külön egységként kell meghagyni. A jelenlegi programok során szerzett tapasztalatok fényében helyénvaló, hogy továbbra is önkéntes legyen a tagállamoknak az iskolaprogramban való részvétele. Az egyes tagállamokban kialakult különböző fogyasztási szokásokat figyelembe véve lehetőséget kell biztosítani a részt vevő tagállamoknak és régióknak arra, hogy saját stratégiáiknak megfelelően eldönthessék, hogy az oktatási intézményekben tanuló gyermekeknek kiosztható termékek milyen körét kívánják kiosztani. A tagállamok ezenkívül célzott intézkedések bevezetését is mérlegelhetik a célcsoport körében tapasztalt csökkenő tejfogyasztás problémájának kezelése érdekében.

(4) Főként a friss gyümölcs- és zöldségfélék, valamint az emberi fogyasztásra szánt tej fogyasztásának tendenciaszerű csökkenésére derült fény. Ennek megfelelően helytálló, hogy az iskolaprogramokban kiemelt hangsúlyt kapjon ezen termékek elosztása. Ez egyben hozzájárulna az iskolákat sújtó szervezési terhek csökkenéséhez, és növelné a korlátozott költségvetési keretek közötti elosztás hatását, valamint összhangban lenne a jelenlegi gyakorlattal, hiszen ezek a leggyakrabban kiosztásra kerülő termékek. Ugyanakkor a kalciumbevitelre vonatkozó táplálkozási ajánlások követése, valamint a speciális termékek fogyasztásának előmozdítása érdekében, illetve a területükön élő gyermekek különös táplálkozási szükségleteire válaszul és a tejben lévő laktózzal szembeni intoleranciával kapcsolatos problémák növekedésére tekintettel, a tagállamok számára lehetővé kell tenni - feltéve, ha emberi fogyasztásra szánt tejet, vagy ennek laktózmentes változatát már kiosztják -, olyan más hozzáadott ízfokozó, gyümölcs, diófélék vagy kakaó hozzáadása nélküli tejtermékek, például joghurt és sajt kiosztását is, amelyek kedvező hatást gyakorolnak a gyermekek egészségére. Lehetővé kell tenni a tagállamoknak továbbá azt, hogy feldolgozott gyümölcs- és zöldségféle termékeket is kiosszanak, feltéve, ha friss gyümölcsöket és zöldségeket már kiosztanak. Ezenkívül erőfeszítéseket kell tenni a helyi és regionális termékek elosztásának biztosítására. Azokban az esetekben, amikor a tagállamok szükségesnek tartják az iskolaprogram és ennek stratégiáiban jelzett célok eléréséhez, lehetővé kell tenni számukra azt, hogy kiegészítsék a fent említett termékek elosztását bizonyos más tejtermékekkel és tej alapú italokkal. Biztosítani kell, hogy mindezek a termékek teljes mértékben jogosultak legyenek uniós támogatásra. Ugyanakkor nem mezőgazdasági termékek esetén uniós támogatásra csak a tejösszetevő jogosult. A tudományos fejlődés figyelembevétele, valamint annak érdekében, hogy a kiosztott termékek megfeleljenek az iskolaprogram célkitűzéseink, a Bizottságot fel kell hatalmazni arra, hogy az Európai Unió működéséről szóló szerződés (a továbbiakban: EUMSZ) 290. cikkének megfelelően jogi aktusokat fogadjon el az e rendelet szerint kizárt ízfokozók termékjegyzékének kiegészítésére vonatkozóan illetve, hogy a feldolgozott termékek hozzáadott cukor, hozzáadott só és hozzáadott zsír maximális szintjeit meghatározza.

(5) Az elosztást támogató kísérő oktatási intézkedésekre azért van szükség, mert ezek segítségével az iskolaprogram eredményessé tud válni az egyes mezőgazdasági termékek fogyasztásának növelésével és az egészségesebb étrend kialakításával fémjelzett rövid- és hosszú távú céljai elérésében. Tekintettel azok fontosságára, az ilyen intézkedéseknek arra kell irányulniuk, hogy támogassák a gyümölcs- és zöldségfélék, valamint az iskolatej iskolában való kiosztását. Kísérő oktatási intézkedésként kritikus eszközei annak, hogy - például táplálkozási szakemberek és mezőgazdasági termelők segítségével - a gyermekeket újra kapcsolatba hozzák a mezőgazdasággal és az uniós mezőgazdasági termékek sokféleségével, különösen azokkal, amelyeket a saját régiójukban termelnek. Az iskolaprogram kitűzött céljainak elérése érdekében engedélyezni kell a tagállamoknak azt, hogy a mezőgazdasági termékek szélesebb körét vonhassák be intézkedéseikbe, egyéb helyi, regionális vagy nemzeti különleges termékeket is bevonjanak az intézkedések körébe, például a mézet, az étkezési olajbogyókat és az olívaolajat.

(6) Az egészséges táplálkozási szokások előmozdítása érdekében a tagállamoknak biztosítaniuk kell, hogy az élelmezés- és táplálkozás-egészségügyekért felelős nemzeti hatóságaik a nemzeti eljárások szerint, megfelelően közreműködjenek a kiosztandó termékeket tartalmazó lista kidolgozásában vagy hogy e listát ezek a hatóságok megfelelően engedélyezzék.

(7) Az uniós pénzügyi eszközök hatékony és célzott felhasználásának biztosítása, valamint az iskolaprogram végrehajtásának elősegítése érdekében a Bizottságot fel kell hatalmazni arra, hogy az EUMSZ 290. cikkének megfelelően jogi aktusokat fogadjon el az uniós támogatásra jogosult költségek és intézkedések meghatározására vonatkozóan.

(8) Az uniós támogatást - az elosztásra alkalmazott önkéntes megközelítéssel összhangban - az iskolagyümölcs- és zöldség, valamint az iskolatej tekintetében külön-külön kell meghatározni. Ezt a támogatást az egyes tagállamok részére a következők figyelembevételével kell meghatározni: a hat és tíz év közötti életkorú gyermekek száma az adott tagállamban; az adott tagállam régióinak fejlettségi szintje, annak biztosítása érdekében, hogy a kevésbé fejlett régiók magasabb összegű támogatásban részesüljenek, csakúgy mint a kisebb égei-tengeri szigetek és a legkülső régiók, tekintettel mezőgazdaságuk korlátozott diverzifikáltságára és arra, hogy egyes termékek gyakran nem találhatók meg az érintett régióban, ami magasabb szállítási és tárolási költségeket eredményez. Ezenkívül, annak lehetővé tétele érdekében, hogy a tagállamok fenntartsák jelenlegi iskolatej-programjaik léptékét, valamint más tagállamoknak az iskolatej elosztására való ösztönzése okán helyénvaló kombinálni az említett kritériumokat a tej és tejtermékek gyermekek részére történő kiosztására biztosított uniós támogatás felhasználására vonatkozó statisztikai adatokkal, kivéve Horvátország esetében, amelyre vonatkozóan egyedi pénzösszeget kell megállapítani.

(9) A jó adminisztráció és költségvetési gazdálkodás érdekében a támogatásra jogosult termékek elosztásában részt venni szándékozó tagállamoknak minden évben kérelmet kell benyújtaniuk az uniós támogatásra.

(10) Nemzeti vagy regionális stratégia megléte az adott tagállam iskolaprogramban való részvételének feltétele. A programban részt venni szándékozó bármely tagállamnak egy hatéves időtartamra kiterjedő, a prioritásait ismertető dokumentum formájában stratégiát kell benyújtania. A tagállamok számára lehetővé kell tenni, hogy stratégiáikat rendszeresen frissítsék, főként a prioritások vagy a célok teljesítésének értékeléseire és felülvizsgálatára, valamint programjaik sikerére figyelemmel. A stratégiák továbbá az iskolaprogram végrehajtásához kapcsolódó olyan konkrét elemeket tartalmazhatnak, amelyek lehetővé fogják tenni a tagállamok számára, hogy javítsák a lebonyolítás hatékonyságát, többek között a támogatás iránti kérelmek tekintetében.

(11) Az iskolaprogram ismertségének javítása és az uniós támogatás láthatóságának növelése érdekében a Bizottságot fel kell hatalmazni arra, hogy az EUMSZ 290. cikkének megfelelően jogi aktusokat fogadjon el a tagállamok azon kötelezettségére vonatkozóan, miszerint egyértelmű nyilvánosságot kell biztosítaniuk annak, hogy a program végrehajtását az Unió támogatja, és ezt a közzététel eszközének, valamint - adott esetben - az egységes azonosító jelölésnek vagy grafikai elemeknek is tükrözniük kell.

(12) Az iskolaprogram láthatóságának biztosítása érdekében a tagállamoknak ki kell fejteniük a stratégiájukban, hogy miként biztosítják programjaik hozzáadott értékét, főként ha az uniós programban finanszírozott termékek fogyasztására ugyanakkor kerül sor, mint az oktatási intézményekben tanuló gyermekeknek kínált egyéb ételekére. Annak érdekében, hogy biztosított legyen az uniós program oktatási céljának tényleges teljesülése, a Bizottságot fel kell hatalmazni arra, hogy az EUMSZ 290. cikkének megfelelően jogi aktusokat fogadjon el az oktatási intézményekben kínált egyéb ételekkel és elkészítésükkel kapcsolatban az uniós program égisze alatt finanszírozott termékek elosztására vonatkozó szabályok vonatkozásában.

(13) Az iskolaprogramok tagállamokban történő hatékony megvalósításának ellenőrzése érdekében az Unió finanszírozását olyan kezdeményezések céljára kell biztosítani, amelyek az elért eredmények a nyomon követésére és értékelésére vonatkoznak, különös figyelmet szentelve a fogyasztási szokások középtávú változásaira.

(14) A gyümölcs- és zöldségfélék elosztása esetében a társfinanszírozás elvét meg kell szüntetni.

(15) E rendelet nem érinti a regionális vagy helyi hatáskörök megosztását a tagállamokban.

(16) Az 1308/2013/EU rendeletet és az 1306/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletet (5) ennek megfelelően módosítani kell. Az iskolai tanév periodikusságának figyelembevétele érdekében az új szabályokat 2017. augusztus 1-jétől kell alkalmazni,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Az 1308/2013/EU rendelet módosításai

Az 1308/2013/EU rendelet a következőképpen módosul:

1. A II. rész I. címe II. fejezete 1. szakaszának helyébe a következő szöveg lép: "1. szakasz A gyümölcs- és zöldségfélék, valamint a tej- és tejtermékek oktatási intézményekben történő kiosztásának támogatása 22. cikk Célcsoport A mezőgazdasági termékek elosztásának és a gyermekek táplálkozási szokásainak javítását célzó támogatási programok azokra a gyermekekre irányulnak, akik rendszeresen járnak a tagállamok illetékes hatóságai által fenntartott vagy elismert valamely bölcsődébe, óvodába, vagy általános vagy középiskolai oktatási intézménybe. 23. cikk Az iskolagyümölcs és -zöldség, valamint az iskolatej kiosztásához, a kísérő oktatási intézkedésekhez és a kapcsolódó költségekhez nyújtott támogatás (1) Az uniós támogatás a 22. cikkben említett oktatási intézményekben tanuló gyermekek tekintetében nyújtható: A Tanács az EUMSZ 43. cikke (3) bekezdésének megfelelően megállapítja az e bekezdés első albekezdésének b) és c) pontjában említett intézkedések és költségek fedezéséhez szükséges uniós támogatás arányának határértékeit. (2) E szakasz alkalmazásában: a) "iskolagyümölcs- és zöldség": a (3) bekezdés a) pontjában, valamint a (4) bekezdés a) pontjában említett termékek; b) "iskolatej": a (3) bekezdés b) pontjában említett termékek, a (4) bekezdés b) pontjában említett termékek, valamint az V. mellékletben említett termékek. (3) Az (1) bekezdés szerint létrehozott támogatási rendszerben (a továbbiakban: iskolaprogram) részt venni kívánó, és a kapcsolódó uniós támogatást kérelmező tagállamok - a nemzeti körülmények figyelembevételével - kiemelt feladatként kezelik az alábbi két csoportba vagy közülük az egyikbe sorolt termékek elosztását: (4) A (3) bekezdéstől eltérően, egyes termékek fogyasztásának előmozdítása, és/vagy a területükön élő gyermekek sajátos táplálkozási szükségleteinek figyelembevétele érdekében azonban a tagállamok rendelkezhetnek a termékek egyik vagy mindkét alábbi csoportjának elosztásáról is: (5) Olyan esetekben, amikor a tagállamok az iskolaprogram célkitűzéseinek és a (8) bekezdésben említett stratégiákban foglalt céloknak a teljesítéséhez szükségesnek ítélik, a (3) és (4) bekezdésben említett termékek elosztását kiegészíthetik az V. mellékletben felsorolt termékekkel. Ezekben az esetekben az uniós támogatást kizárólag az elosztott termékek tejösszetevője után lehet kifizetni. Ez a tejösszetevő nem lehet kevesebb 90 tömegszázaléknál az V. melléklet I. kategóriájának termékei, és 75 tömegszázaléknál az V. melléklet II. kategóriájának termékei tekintetében. A tejösszetevőre vonatkozó uniós támogatás mértékét a Tanács az EUMSZ 43. cikke (3) bekezdésének megfelelően határozza meg. (6) Az iskolaprogram keretében kiosztott termékek nem tartalmazhatják az alábbiak bármelyikét: E bekezdés első bekezdésétől eltérően bármely tagállam - a megfelelő engedélynek az élelmezés- és táplálkozás-egészségügyért felelős tagállami hatóságaitól a nemzeti eljárásokkal összhangban történő beszerzését követően - határozhat úgy, hogy a (4) és (5) bekezdésben említett támogatható termékek tartalmazhatnak korlátozott mennyiségű hozzáadott cukrot, hozzáadott sót és/vagy hozzáadott zsírt. (7) Az e cikk (3), (4) és (5) bekezdésében említett termékeken túl a tagállamok a kísérő oktatási intézkedések keretében rendelkezhetnek más mezőgazdasági termékeknek a program körébe való bevonásáról, különös tekintettel az 1. cikk (2) bekezdésének g) és v) pontjában felsorolt termékekre. (8) Egy tagállam az iskolaprogramban való részvétele feltételeként az iskolaprogramban való részvételét megelőzően, majd ez követően minden hatodik évben nemzeti vagy regionális szintű stratégiát dolgoz ki a program végrehajtására. A stratégiát a nemzeti vagy regionális szintű kidolgozásáért felelős hatóság módosíthatja, főként a nyomon követés és az értékelés, valamint az elért eredmények függvényében. A stratégia legalább a teljesítendő szükségleteket, a szükségletek prioritások szerinti rangsorát, a célcsoportot, az elvárt eredményeket és - amennyiben ilyenek rendelkezésre állnak - a kiindulási helyzethez képest elérendő, számszerűsített célokat tartalmazza, valamint meghatározza az említett célok eléréséhez legmegfelelőbb eszközöket és intézkedéseket. A stratégia tartalmazhat az iskolaprogram végrehajtásához kapcsolódó sajátos elemeket is, különösen olyanokat, amelyek a program irányításának egyszerűsítését célozzák. (9) A tagállamok stratégiáikban meghatározzák mindazon termékek listáját, amelyeket az iskolaprogram keretében akár a szokásos elosztáson keresztül, akár a kísérő oktatási intézkedések révén kiosztanak. A (6) bekezdés sérelme nélkül, a tagállamok azt is biztosítják, hogy az élelmezés- és táplálkozás-egészségügyért felelős nemzeti hatóságaik a nemzeti eljárások szerint közreműködjenek e lista kidolgozásában vagy hogy e listát ezek a hatóságok megfelelően engedélyezzék. (10) A tagállamok az iskolaprogram eredményessége érdekében kísérő oktatási intézkedésekről is rendelkeznek, amelyek magukban foglalhatnak többek között arra irányuló intézkedéseket és tevékenységeket, hogy a gyermekeket különböző tevékenységeken - például mezőgazdasági üzemekben tett látogatásokon - keresztül újra kapcsolatba hozzák a mezőgazdasággal, valamint kiterjedhetnek a mezőgazdasági termékek szélesebb körének a biztosítására, a (7) bekezdésben említetteknek megfelelően. Ezeket az intézkedéseket úgy is ki lehet dolgozni, hogy a gyermekek elsajátíthassák a kapcsolódó kérdéseket - úgy mint egészséges táplálkozási szokások, helyi élelmiszer-láncok, biogazdálkodás, fenntartható termelés vagy az élelmiszerpazarlás elleni küzdelem. (11) A tagállamok az elosztandó vagy a kísérő oktatási intézkedések körébe bevonandó termékeket olyan objektív kritériumok alapján választják ki, melyek az alábbiak közül legalább egyet magukban foglalnak: egészségügyi és környezeti megfontolások, szezonális jelleg, változatosság és a helyi vagy regionális termékek elérhetősége, a lehetőségekhez mérten előnyben részesítve az Unióból származó termékeket. A tagállamok ösztönözhetik különösen a helyi vagy regionális beszerzést, a biotermékeket, a rövid ellátási láncokat vagy a környezeti előnyöket, valamint - adott esetben - az 1151/2012/EU rendelet által létrehozott minőségi programok keretei között elismert termékeket. A tagállamok mérlegelhetik, hogy stratégiáikban kiemelten figyelembe vesznek a fenntarthatósággal és a tisztességes kereskedelemmel kapcsolatos szempontokat. 23a. cikk Finanszírozási rendelkezések (1) E cikk (4) bekezdésének sérelme nélkül, az iskolaprogram keretében a termékek elosztásához, a kísérő oktatási intézkedésekhez és a 23. cikk (1) bekezdésében említett kapcsolódó költségekhez nyújtott támogatás nem haladhatja meg a 250 millió eurót tanévenként. Ezen az általános értékhatáron belül, a támogatás nem haladhatja meg: (2) Az (1) bekezdésben említett támogatást az alábbiak figyelembevételével kell az egyes tagállamok között szétosztani: Az érintett tagállamok részére nyújtott támogatásoknak biztosítaniuk kell, hogy az EUMSZ 349. cikkében felsorolt legkülső régiók nagyobb mértékű támogatásban részesüljenek, figyelemmel e régiók sajátosságaira a termékek beszerzését illetően, valamint az egymáshoz földrajzilag közel eső legkülső régiók közötti termékbeszerzés előmozdítása érdekében. Az iskolatej tekintetében az e bekezdésben megállapított kritériumok alkalmazása alapján nyújtott támogatásoknak biztosítaniuk kell, hogy minden tagállam jogosult legyen az első albekezdés a) pontjában említett életkorú gyermekenként legalább egy minimális összegű uniós támogatásra. Ez az összeg nem lehet alacsonyabb annál az uniós támogatásnál, amelyet a 2017. augusztus 1-je előtt alkalmazott iskolatej-program keretében az összes tagállam átlagában gyermekenként igénybe vettek. Az iskolagyümölcsre és iskolazöldségre, valamint az iskolatejre nyújtott uniós támogatás indikatív és végleges elosztására, valamint az újraelosztásra vonatkozó intézkedéseket a Tanács fogadja el az EUMSZ 43. cikke (3) bekezdésének megfelelően. (3) Az iskolaprogramban részt venni szándékozó tagállamok minden évben uniós támogatás iránti kérelmet nyújtanak be, amelyben meghatározzák az általuk elosztani kívánt iskolagyümölcs- és zöldség, valamint iskolatej tekintetében igényelt összeget. (4) Anélkül, hogy túllépnék az (1) bekezdésben megállapított 250 millió EUR-s általános értékhatárt, tanévenként egy alkalommal bármely tagállam átcsoportosíthatja egyik vagy másik indikatív előirányzatának legfeljebb 20 %-át a másik javára. Ez a százalékos arány 25 %-ra növelhető az EUMSZ 349. cikkében felsorolt legkülső régiókkal rendelkező tagállamok esetében és egyéb, kellően indokolt esetekben, például amikor valamely tagállamnak különleges piaci helyzetet kell megoldania az iskolaprogram hatálya alá tartozó ágazatban, ha a termékek valamely egy vagy több csoportja tekintetében aggasztóan alacsony a fogyasztás mértéke, vagy egyéb társadalmi változások okán. Az átcsoportosításokra az alábbiak szerint kerülhet sor: A harmadik albekezdés a) pontjában említett átcsoportosítás nem történhet az azon termékcsoportra vonatkozó indikatív előirányzatból, amelynek tekintetében az érintett tagállam az indikatív előirányzatot meghaladó összeg iránti kérelmet nyújt be. A tagállamok tájékoztatják a Bizottságot az indikatív előirányzatok közötti minden átcsoportosítás összegéről. (5) Az iskolaprogram nem sérti az uniós joggal összeegyeztethető külön nemzeti iskolaprogramokat. A 23. cikkben meghatározott uniós támogatást fel lehet használni az olyan meglévő nemzeti iskolaprogramok vagy iskolai elosztási programok hatályának bővítésére vagy hatékonyságának növelésére, amelyek keretében iskolagyümölcsöt és iskolazöldséget bocsátanak rendelkezésre, de nem használható fel ezen meglévő nemzeti programokhoz nyújtott finanszírozás kiváltására, kivéve a gyermekek részére az oktatási intézményekben történő ingyenes ételosztás esetében. Ha egy tagállam úgy dönt, hogy uniós támogatás iránti kérelem benyújtásával kibővíti valamely meglévő nemzeti iskolaprogram hatályát vagy uniós támogatás iránti kérelem által növeli annak hatékonyságát, a 23. cikk (8) bekezdésében említett stratégiában ismerteti, hogy azt miként fogja megvalósítani. (6) A tagállamok az uniós támogatás mellett nemzeti támogatást is nyújthatnak az iskolaprogram finanszírozására. A tagállamok ezt a támogatást finanszírozhatják az érintett ágazatban kivetett illetékekből vagy a magánszektorból származó egyéb hozzájárulásokból. (7) Az Unió az 1306/2013/EU rendelet 6. cikkében foglaltaknak megfelelően az iskolaprogramhoz kapcsolódó tájékoztatási, népszerűsítő, nyomonkövetési és értékelési intézkedéseket is finanszírozhat, ideértve a program céljainak a köztudatban való megerősítését, valamint olyan kapcsolódó hálózatépítési intézkedéseket, amelyek célja a tapasztalatok és a legjobb gyakorlatok cseréje a program végrehajtásának és irányításának elősegítése érdekében. A Bizottság e rendelet 24. cikke (4) bekezdésének megfelelően az iskolaprogram láthatóságának növelése érdekében egységes azonosító jelölést vagy grafikai elemeket dolgozhat ki. (8) Az iskolaprogramban részt vevő tagállamok a programban történő részvételüket, valamint azt, hogy a programot az Unió támogatja, az iskolák területén vagy más releváns helyszíneken népszerűsítik. A tagállamok minden megfelelő, a nyilvánosság tájékoztatásra szolgáló eszközt felhasználhatnak, melyek többek között lehetnek poszterek, a témával foglalkozó honlapok, tájékoztató jellegű grafikai anyagok, valamint tájékoztató és figyelemfelkeltő kampányok. Az oktatási intézményekben kínált egyéb ételekhez kapcsolódóan a tagállamok gondoskodnak az uniós iskolaprogram hozzáadott értékéről és láthatóságáról. 24. cikk Felhatalmazás (1) A gyermekek egészséges táplálkozási szokásainak előmozdítása, valamint annak biztosítása érdekében, hogy az iskolaprogramhoz kapcsolódó támogatásban a 22. cikkben említett célcsoportba tartozó gyermekek részesüljenek, a Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy a 227. cikknek megfelelően felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogadjon el az alábbiakkal kapcsolatos szabályokra vonatkozóan: (2) Az uniós pénzeszközök hatékony és célzott felhasználásának biztosítása, valamint az iskolaprogram végrehajtásának elősegítése érdekében a Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy a 227. cikknek megfelelően felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogadjon el a következőkre vonatkozóan: (3) A tudományos fejlődés figyelembevétele érdekében a Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy a 227. cikknek megfelelően a 23. cikk (6) bekezdése első albekezdésének e) pontjában említett mesterséges ízfokozók listájának kiegészítése céljából felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogadjon el. Annak biztosítása érdekében, hogy az iskolaprogram célkitűzései a 23. cikk (3), (4) és (5) bekezdésének megfelelően kiosztott termékek tekintetében teljesüljenek, a Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy a 227. cikknek megfelelően felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogadjon el annak érdekében, hogy meghatározza a hozzáadott cukor, a hozzáadott só, a hozzáadott zsír legmagasabb mértékét, amelyeket a tagállamok a 23. cikk (6) bekezdésének második albekezdése alapján engedélyezhetnek, és amelyek a feldolgozott termékek elkészítéséhez vagy előállításához technológiailag szükségesek. (4) Az iskolaprogram ismertségének javítása, valamint az uniós támogatás láthatóságának fokozása érdekében a Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy a 227. cikknek megfelelően felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogadjon el, amelyekben előírja az iskolaprogramban részt vevő tagállamok számára, hogy egyértelmű nyilvánosságot biztosítsanak annak a ténynek, hogy a program végrehajtásához uniós támogatásban részesülnek, beleértve az alábbiakat is: (5) Az iskolaprogram hozzáadott értékének és láthatóságának biztosítása érdekében a Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy a 227. cikknek megfelelően felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogadjon el a termékeknek az oktatási intézményekben kínált egyéb ételekhez kapcsolódóan történő kiosztására vonatkozó szabályok tekintetében. (6) Figyelembe véve, hogy biztosítani kell, hogy az uniós támogatás tükröződjön a termékeknek az iskolaprogram számára történő beszerzési árában, a Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy a 227. cikknek megfelelően felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogadjon el, amelyekben előírja a tagállamok számára, hogy stratégiáikban ismertessék ennek megvalósítási módját. 25. cikk A vizsgálóbizottsági eljárással összhangban gyakorolt végrehajtási hatáskörök A Bizottság végrehajtási jogi aktusok révén az e szakasz alkalmazásához szükséges intézkedéseket fogadhat el, többek között az alábbiakra vonatkozóan: Ezeket a végrehajtási jogi aktusokat a 229. cikk (2) bekezdésében említett vizsgálóbizottsági eljárásnak megfelelően kell elfogadni. (*) Az Európai Parlament és a Tanács 1333/2008/EK rendelete (2008. december 16.) az élelmiszer-adalékanyagokról (HL L 354., 2008.12.31., 16. o.).";"

a) az e cikk (3), (4) és (5) bekezdésében említett, támogatható termékek kiosztására és elosztására;

b) a kísérő oktatási intézkedésekre; és

c) az eszközökhöz, a népszerűsítéshez, a nyomon követéséhez és az értékeléshez, valamint - amennyiben ezeket a költségeket az ezen albekezdés a) pontja nem fedezi - a logisztikához és az elosztáshoz kapcsolódó egyes költségekhez.

a) gyümölcs- és zöldségfélék, valamint a banánágazat friss termékei;

b) emberi fogyasztásra szánt tej, valamint annak laktózmentes változatai.

a) feldolgozott gyümölcs- és zöldségtermékek, a (3) bekezdés a) pontjában említett termékeken túlmenően;

b) sajt, túró, joghurt és más erjesztett vagy savanyított tejtermékek, amelyek nem tartalmaznak hozzáadott ízesítőszereket, gyümölcsöt, dióféléket vagy kakaót, a (3) bekezdés b) pontjában említett termékeken túlmenően.

a) hozzáadott cukrot;

b) hozzáadott sót;

c) hozzáadott zsírt;

d) hozzáadott édesítőt;

e) az E 620-E 650 jelzésű, az 1333/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletben (*) felsorolt hozzáadott mesterséges ízfokozókat.

a) az iskolagyümölcs- és zöldség esetében: legfeljebb 150 millió EUR-t tanévenként;

b) az iskolatej esetében: legfeljebb 100 millió EUR-t tanévenként.

a) a 6-10 éves korú gyermekek száma az érintett tagállamban;

b) az érintett tagállam régióinak fejlettségi szintje, annak érdekében, hogy magasabb támogatásban részesüljenek a kevésbé fejlett régiók, valamint a 229/2013/EU rendelet 1. cikkének (2) bekezdése szerinti kisebb égei-tengeri szigetek; és

c) az iskolatej tekintetében az a) és b) pontban említett kritériumokon túl a tej és tejtermékek gyermekek részére történő kiosztására biztosított uniós támogatás történelmi felhasználása.

a) a következő tanévre vonatkozó végleges támogatás meghatározását megelőzően, a tagállam indikatív előirányzatai között; vagy

b) a tanév kezdetét követően a tagállam végleges előirányzatai között, amennyiben a szóban forgó tagállam esetében sor került ilyen előirányzatok meghatározására.

a) a 22. cikkben említett célcsoport támogathatóságával kapcsolatos további kritériumok;

b) a támogatást kérelmezők tagállamok általi kiválasztása és jóváhagyása;

c) nemzeti vagy regionális stratégiák kidolgozása, valamint a kísérő oktatási intézkedések.

a) az uniós támogatásra jogosult költségek és intézkedések meghatározása;

b) az iskolaprogramjuk eredményességének nyomon követésére és értékelésére vonatkozó tagállami kötelezettség.

a) adott esetben egységes azonosító jelölés vagy grafikai elemek megjelenítésére, összetételére, méretére és kialakítására vonatkozó konkrét kritériumok megállapítása;

b) a nyilvánosság tájékoztatására szolgáló eszközök felhasználásával kapcsolatos konkrét kritériumok.

a) a tagállami stratégiákban feltüntetendő információk;

b) a támogatás iránti kérelmek és a kifizetések, beleértve az eljárásoknak az iskolaprogramra vonatkozó közös keretből eredő egyszerűsödését;

c) az iskolaprogram népszerűsítésének módszerei, valamint a programmal kapcsolatos hálózatépítési intézkedések;

d) az iskolaprogramban részt vevő tagállamok nyomonkövetési és értékelési jelentéseinek, valamint éves támogatási kérelmeinek benyújtása, formátuma és tartalma;

e) a 23a. cikk (4) bekezdésének alkalmazása, többek között az átcsoportosítások határideje, valamint az átcsoportosításokról szóló értesítések benyújtása, formátuma és tartalma.

2. A 217. cikk helyébe a következő szöveg lép:

"217. cikk

Termékek gyermekek között történő elosztásához nyújtott nemzeti kifizetések

A tagállamok nemzeti kifizetéseket hajthatnak végre a 23. cikkben említett támogatható termékcsoportok oktatási intézményekben gyermekek részére történő kiosztása, az ilyen termékekkel kapcsolatos kísérő oktatási intézkedések, valamint a 23. cikk (1) bekezdésének c) pontjában említett kapcsolódó költségek tekintetében.

A tagállamok az ilyen kifizetéseket az érintett ágazatban kivetett illetékekből vagy a magánszektorból származó egyéb hozzájárulásokból finanszírozhatják.";

3. A 225. cikk a következő pontokkal egészül ki:

"e) 2023. július 31-ig a 23a. cikk (2) bekezdésében említett elosztási kritériumok alkalmazására vonatkozóan;

f) 2023. július 31-ig a 23a. cikk (4) bekezdésében említett átcsoportosításoknak az iskolagyümölcs és -zöldség, valamint az iskolatej kiosztásával kapcsolatban a program eredményességére gyakorolt hatásra vonatkozóan.";

4. Az V. melléklet helyébe a következő szöveg lép: "V. MELLÉKLET A 23. CIKK (5) BEKEZDÉSÉBEN EMLÍTETT TERMÉKEK I. kategória - Erjesztett tejtermékek gyümölcslé hozzáadása nélkül, természetes ízesítéssel - Erjesztett tejtermékek gyümölcslé hozzáadásával, természetes ízesítéssel vagy ízesítés nélkül - Tejalapú italok kakaóval, gyümölcslével vagy természetes ízesítéssel II. kategória Erjesztett vagy erjesztés nélküli, természetes ízesítésű vagy ízesítés nélküli tejtermékek gyümölccsel".

2. cikk

Az 1306/2013/EU rendelet módosításai

Az 1306/2013/EU rendelet 4. cikke (1) bekezdésének d) pontja helyébe a következő szöveg lép:

"d) az Unió pénzügyi hozzájárulása az 1308/2013/EU rendelet 220. cikkében említett, az állatbetegségekhez és a fogyasztói bizalomvesztéshez kapcsolódó intézkedésekhez."

3. cikk

Hatálybalépés és alkalmazás

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ezt a rendeletet 2017. augusztus 1-jétől kell alkalmazni.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Strasbourgban, 2016. május 11-én.

az Európai Parlament részéről

az elnök

M. SCHULZ

a Tanács részéről

az elnök

J.A. HENNIS-PLASSCHAERT

(1) HL C 451., 2014.12.16., 142. o.

(2) HL C 415., 2014.11.20., 30. o.

(3) Az Európai Parlament 2016. március 8-i álláspontja (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé) és a Tanács 2016. április 11-i határozata.

(4) Az Európai Parlament és a Tanács 1308/2013/EU rendelete (2013. december 17.) a mezőgazdasági termékpiacok közös szervezésének létrehozásáról, és a 922/72/EGK, a 234/79/EK, az 1037/2001/EK és az 1234/2007/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 671. o.).

(5) Az Európai Parlament és a Tanács 1306/2013/EU rendelete (2013. december 17.) a közös agrárpolitika finanszírozásáról, irányításáról és monitoringjáról és a 352/78/EGK, a 165/94/EK, a 2799/98/EK, a 814/2000/EK, az 1290/2005/EK és a 485/2008/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 549. o.).

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32016R0791 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32016R0791&locale=hu