T/6390. számú törvényjavaslat indokolással - A szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény és az azzal összefüggő egyes törvények módosításáról, valamint a katasztrófavédelemmel kapcsolatos egyes törvényi rendelkezések módosításáról

2012. évi XXXI. törvény a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény és az azzal összefüggő egyes törvények módosításáról, valamint a katasztrófavédelemmel kapcsolatos egyes törvényi rendelkezések módosításáról

1. A szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény módosítása

1. §

(1) A szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény (a továbbiakban: Szabs. tv.) 1. § (2) bekezdése a következő szöveggel lép hatályba:

"(2) E törvény alkalmazásában az a tevékenység vagy mulasztás veszélyes a társadalomra,

a) amely a bűncselekményként történő büntetni rendeléshez szükségesnél kisebb fokban sérti vagy veszélyezteti Magyarország állami, társadalmi vagy gazdasági rendjét, a természetes és jogi személyek, valamint a jogi személyiség nélküli szervezetek személyét vagy jogait, és

b) amelyre e törvény szabálysértési elzárás büntetés kiszabását is lehetővé teszi, vagy járművezetéstől eltiltás alkalmazását kötelezően elrendeli."

(2) A Szabs. tv. 22. §-a a következő (3) és (4) bekezdéssel kiegészülve lép hatályba:

"(3) Ha az eljárás alá vont személyt ugyanabban az eljárásban a közlekedési szabálysértésekre kormányrendeletben kötelező mértékű pénzbírsággal sújtandó több szabálysértés miatt vonják felelősségre, az elbírált szabálysértésekhez rendelt legmagasabb pénzbírság mértékének felével növelt összeget kell megállapítani, de az nem haladhatja meg az elbírált szabálysértésekhez rendelt pénzbírságok együttes összegét.

(4) Ha az eljárás alá vont személyt ugyanabban az eljárásban elzárással nem büntethető szabálysértés miatt és a közlekedési szabálysértésekre kormányrendeletben meghatározott kötelező mértékű pénzbírsággal sújtandó szabálysértés miatt vonják felelősségre, a (2) bekezdésben foglaltakat kell alkalmazni azzal, hogy a kiszabott pénzbírság nem lehet kevesebb az elbírált szabálysértések közül a kormányrendeletben meghatározott kötelező mértékű pénzbírsággal sújtandó szabálysértéshez rendelt legmagasabb pénzbírság összegénél."

(3) A Szabs. tv. 23. §-a a következő szöveggel lép hatályba:

"23. § (1) Ha az eljárás alá vont személyt - a (4) bekezdésben foglaltak kivételével - a szabálysértés elkövetésének időpontját megelőző hat hónapon belül

a) szabálysértési elzárással is büntethető szabálysértés miatt legalább két ízben jogerősen felelősségre vonták, az újabb szabálysértési elzárással is büntethető szabálysértési ügyben a szabálysértési elzárás leghosszabb tartamára és a pénzbírság felső határára a 22. § (1) bekezdésben írt szabály az irányadó,

b) szabálysértési elzárással is büntethető szabálysértés miatt legalább két ízben jogerősen felelősségre vonták, az újabb pénzbírsággal büntethető szabálysértés miatt hetvenöt napig terjedő szabálysértési elzárás büntetés szabható ki,

c) pénzbírsággal sújtható szabálysértés miatt legalább két ízben jogerősen felelősségre vonták, az újabb szabálysértési elzárással is büntethető szabálysértés miatt hetvenöt napig terjedő szabálysértési elzárás büntetés szabható ki,

d) pénzbírsággal sújtható szabálysértés miatt legalább két ízben jogerősen felelősségre vonták, az újabb pénzbírsággal büntethető szabálysértés miatt hatvan napig terjedő szabálysértési elzárás büntetés szabható ki.

(2) Az (1) bekezdés a)-d) pontjában meghatározott, az ismételt elkövetésre vonatkozó rendelkezéseket nem lehet alkalmazni, ha

a) a szabálysértés miatt helyszíni bírságot szabtak ki,

b) a cselekmény a XXVII. és a XXVIII. Fejezetben meghatározott szabálysértésnek minősül,

c) az eljárás alá vont személyt a b) pontban meghatározott szabálysértés miatt korábban jogerősen elmarasztalták.

(3) Akit a XXVII. és a XXVIII. Fejezetben meghatározott, engedélyhez kötött járművezetés szabályainak megszegésével elkövetett szabálysértés miatt hat hónapon belül legalább két ízben jogerősen felelősségre vontak, az újabb - a XXVII. és a XXVIII. Fejezetben meghatározott, engedélyhez kötött járművezetés szabályainak megszegésével elkövetett - szabálysértés miatt a szabálysértési hatóságnak járművezetéstől eltiltást is alkalmazni kell.

(4) Ha a kormányrendeletben meghatározott kötelező mértékű pénzbírsággal sújtandó, a XXVII. és a XXVIII. Fejezetben meghatározott szabálysértés elkövetése miatt eljárás alá vont személyt az elkövetés időpontját megelőző hat hónapon belül a XXVII. és a XXVIII. Fejezetben meghatározott szabálysértés miatt jogerősen felelősségre vonták, akkor

a) a második, kötelező mértékű pénzbírsággal sújtandó szabálysértés elkövetése esetén az ahhoz rendelt kötelező mértékű pénzbírság kétszeresét kell kiszabni;

b) a legalább harmadik, kötelező mértékű pénzbírsággal sújtandó szabálysértés elkövetése esetén az ahhoz rendelt kötelező mértékű pénzbírság háromszorosát kell kiszabni, de az nem haladhatja meg a százötvenezer forintot.

(5) A (3) és (4) bekezdésben meghatározott ismételt elkövetésre vonatkozó rendelkezések alkalmazásakor nem lehet figyelembe venni, ha szabálysértés elkövetése miatt helyszíni bírságot szabtak ki."

(4) A Szabs. tv. 24. § (1) bekezdése a következő szöveggel lép hatályba:

"(1) Nem lehet végrehajtani a szabálysértési elzárás büntetést, a pénzbírságot, a közérdekű munkát, a meg nem fizetett pénzbírság, illetve helyszíni bírság helyébe lépő szabálysértési elzárást és a nem teljesített közérdekű munka helyébe lépő szabálysértési elzárást, ha az alaphatározat jogerőre emelkedésétől számítva egy év eltelt."

(5) A Szabs. tv. 28. §-a a következő (5) bekezdéssel kiegészülve lép hatályba:

"(5) Az (1) bekezdésben meghatározott katona által elkövetett, fegyelmi eljárás keretében el nem bírálható szabálysértés esetén a rendőrség, illetve a szabálysértési hatóság értesíti az eljárás alá vont személy állományilletékes parancsnokát

a) az őrizetbe vételről, illetve annak meghosszabbításáról,

b) a szabálysértési elzárás büntetés kiszabásáról, valamint

c) a meg nem fizetett pénzbírság, helyszíni bírság, illetve a közérdekű munka helyébe lépő elzárásra átváltoztatásról."

(6) A Szabs. tv. 62. §-a a következő szöveggel lép hatályba:

"62. § (1) A tanúk meghallgatása egyenként - a (6) bekezdésben foglalt kivétellel - lehetőség szerint az eljárás alá vont személy jelenlétében történik. A szabálysértési hatóság által foganatosított meghallgatás esetében a szabályszerűen értesített eljárás alá vont személy távolmaradása nem akadálya a tanú meghallgatásának.

(2) A meghallgatást megelőzően meg kell állapítani a tanú személyazonosságát, valamint azt, hogy az eljárás alá vont személynek vagy a sértettnek hozzátartozója-e, továbbá, hogy az ügyben más okból érdekelt vagy elfogult-e. Ezekre a kérdésekre a tanú akkor is köteles válaszolni, ha egyébként a vallomástételt megtagadhatja.

(3) A tanút a vallomás megkezdése előtt figyelmeztetni kell jogaira, kötelezettségeire és a hamis tanúzás, valamint a hamis vád jogkövetkezményeire.

(4) A tizennegyedik életévét be nem töltött személyt csak akkor lehet tanúként meghallgatni, ha a vallomásától várható bizonyíték más bizonyítási eszközzel nem pótolható.

(5) A (3) bekezdésben meghatározott figyelmeztetéseket a tizennyolcadik életévét be nem töltött tanú korára és érettségére figyelemmel, számára érthető módon kell megfogalmazni. A tizennegyedik életévét be nem töltött személy meghallgatása esetén mellőzni kell a hamis tanúzás és a hamis vád jogkövetkezményeire való figyelmeztetést.

(6) A tizennyolcadik életévét be nem töltött tanú meghallgatásán törvényes képviselője is részt vehet.

(7) A még meg nem hallgatott tanú nem lehet jelen az eljárás alá vont személy, más tanú és a szakértő meghallgatásakor. A tanú meghallgatásán nem lehet jelen az eljárás alá vont személy és az eljárás egyéb résztvevője, ha a tanú minősített adatról tesz vallomást, továbbá, ha elrendelték a tanú adatainak zártan kezelését.

(8) A kiskorú idézéséről a gondozóját azzal a felhívással kell értesíteni, hogy a megjelenéséről gondoskodjék. Ha a kiskorú a tizennegyedik életévét nem töltötte be, a gondozója útján kell idézni, illetve értesíteni."

(7) A Szabs. tv. 71. §-a a következő (5) bekezdéssel kiegészülve lép hatályba:

"(5) A (2)-(4) bekezdésben meghatározott figyelmeztetéseket a fiatalkorú korára, érettségére figyelemmel, számára érthető módon kell megfogalmazni."

(8) A Szabs. tv. 72. § (2) és (5) bekezdése a következő szöveggel lép hatályba:

"(2) A szabálysértési hatóság elővezetését rendeli el annak az eljárás alá vont, illetve helyszíni bírsággal sújtott személynek, aki a szabályszerűen kézbesített felhívás ellenére a nem teljesített közérdekű munka, a meg nem fizetett pénzbírság, illetve helyszíni bírság helyébe lépő szabálysértési elzárás végrehajtására a kijelölt büntetés-végrehajtási intézetben, illetve a Kormány által rendeletben kijelölt intézményben a megadott határnapon nem jelenik meg.

(5) A szabálysértési hatóságnak az elővezetés elrendeléséről az ügyészt haladéktalanul értesíteni kell. Az ügyész az elővezetést elrendelő határozatba, a szabálysértési eljárás irataiba elektronikus úton tekint be. Ha az ügyész az elővezetéssel nem ért egyet, az elővezetés napját megelőző napig határozattal az elővezetési határozatot hatályon kívül helyezi. Az elővezetés az ügyész által hozott határozatig nem hajtható végre."

(9) A Szabs. tv. 92. § (1) bekezdése a következő d) ponttal kiegészülve lép hatályba:

(Szabálysértési költség)

"d) a közérdekű munka büntetés végzéséhez beszerzett foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálat költsége."

(10) A Szabs. tv. 95. § (1) és (2) bekezdése a következő szöveggel lép hatályba:

"(1) A szabálysértési hatóság, illetve a bíróság a határozatát azzal közli, akire az rendelkezést tartalmaz. Az eljárás alá vont személlyel közölt határozatot képviselőjével is közölni kell. Ha az eljárásban a bűncselekmények áldozatainak segítéséről és az állami kárenyhítésről szóló 2005. évi CXXXV. törvény 11. §-ában meghatározott igazolást állítottak ki, az eljárást lezáró határozatot az áldozatsegítő szolgálattal is közölni kell.

(2) A szabálysértési hatóság a sértettel és képviselőjével közli az eljárás alá vont személy felelősségét megállapító vagy az eljárást megszüntető határozatot, illetve a bíróság hatályban tartó vagy megváltoztató végzését."

(11) A Szabs. tv. 99. §-a a következő (6)-(10) bekezdéssel kiegészülve lép hatályba:

"(6) A XXVII. és a XXVIII. Fejezetben meghatározott egyes szabálysértések esetén a Kormány - a helyszíni bírság legalacsonyabb és legmagasabb mértékére vonatkozó rendelkezés keretei között -rendelettel megállapíthatja a helyszíni bírság kötelező mértékét.

(7) Ha a kormányrendeletben meghatározott kötelező mértékű helyszíni bírsággal sújtandó, a XXVII. és a XXVIII. Fejezetben meghatározott szabálysértés elkövetése miatt eljárás alá vont személyt az elkövetés időpontját megelőző hat hónapon belül a XXVII. és a XXVIII. Fejezetben meghatározott szabálysértés miatt helyszíni bírsággal sújtották, akkor

a) a második, kötelező mértékű helyszíni bírsággal sújtandó szabálysértés elkövetése esetén az ahhoz rendelt kötelező mértékű helyszíni bírság kétszeresét kell kiszabni;

b) a harmadik, illetve az azt követő, kötelező mértékű helyszíni bírsággal sújtandó szabálysértés elkövetése az ahhoz rendelt kötelező mértékű helyszíni bírság háromszorosát kell kiszabni, de az nem haladhatja meg a hetvenezer forintot.

(8) A helyszíni bírság kiszabása során, ha kötelező mértékű helyszíni bírsággal sújtandó több szabálysértés elbírálására kerül sor, az elkövetett szabálysértésekhez rendelt helyszíni bírságok közül a legmagasabb bírságot kell alkalmazni.

(9) Ha kötelező mértékű helyszíni bírsággal sújtandó szabálysértés és más szabálysértés egyidejű elbírálására kerül sor, a kiszabható helyszíni bírság nem lehet kevesebb, mint a kötelező mértékű helyszíni bírság, de az nem haladhatja meg az ötvenezer forintot, ismételt elkövetés esetén a hetvenezer forintot.

(10) A (2) bekezdésben meghatározott ismételt elkövetésre vonatkozó rendelkezés alkalmazásánál nem lehet figyelembe venni a XXVII. és a XXVIII. Fejezetben meghatározott szabálysértéseket."

(12) A Szabs. tv. 104. § (3) bekezdése a következő szöveggel lép hatályba:

"(3) A meghallgatás során az eljárás alá vont személyt - ha a közérdekű munka végrehajtásához szükséges feltételek fennállnak - nyilatkoztatni kell arról, hogy hozzájárul-e a közérdekű munka kiszabásához. A hozzájárulás megtagadása kizárja a közérdekű munka kiszabását."

(13) A Szabs. tv. 105. § (1) bekezdése a következő szöveggel lép hatályba:

"(1) Az érdemi határozattal szemben az eljárás alá vont személy vagy képviselője, az okozott kár megtérítésére kötelezés esetén, kizárólag e rendelkezéssel szemben a sértett is, az érdemi határozatot hozó szabálysértési hatóságnál a határozat közlésétől számított nyolc napon belül kifogást nyújthat be. Amennyiben a pénzbírság összegét külön jogszabály állapította meg, a pénzbírság mértéke miatt nincs helye kifogás benyújtásának."

(14) A Szabs. tv. 120. § (5) bekezdése a következő szöveggel lép hatályba:

"(5) A meghallgatás során az eljárás alá vont személyt, ha a közérdekű munka végrehajtásához szükséges feltételek fennállnak, nyilatkoztatni kell arról, hogy hozzájárul-e a közérdekű munka kiszabásához. A hozzájárulás megtagadása kizárja a közérdekű munka kiszabását."

(15) A Szabs. tv. 134. §-a a következő szöveggel lép hatályba:

"134. § (1) A fiatalkorúval szemben a szabálysértési eljárást az életkori sajátosságainak figyelembevételével és úgy kell lefolytatni, hogy elősegítse a fiatalkorúnak a törvények iránti tiszteletét. A fiatalkorúval szemben alkalmazott büntetés vagy intézkedés célja elsősorban az, hogy a fiatalkorú helyes irányba fejlődjék és a társadalom hasznos tagjává váljék.

(2) Ha az eljárás adatai alapján a fiatalkorúval szemben előreláthatólag szabálysértési elzárás, közérdekű munka vagy pénzbírság kiszabására kerül sor, a meghallgatásától nem lehet eltekinteni.

(3) A fiatalkorú törvényes képviselőjét, gondozóját a meghallgatásról, illetve a tárgyalásról azzal a felhívással kell értesíteni, hogy a fiatalkorú megjelenéséről gondoskodjék. Amennyiben a törvényes képviselő megjelenésének akadálya van, a gyámhatóság képviselőjét kell a fiatalkorú meghallgatásának időpontjáról értesíteni.

(4) A fiatalkorú meghallgatására a törvényes képviselője jelenlétében kerül sor, kivéve, ha:

a) a törvényes képviselő a szabálysértést a fiatalkorúval együtt követte el, illetve az érdekei a fiatalkorú érdekeivel egyébként ellentétesek,

b) a törvényes képviselő a jogainak gyakorlásában akadályozva van,

c) a fiatalkorúnak nincs törvényes képviselője, vagy nem állapítható meg, hogy ki a törvényes képviselője. Ezekben az esetekben a gyámhatóság eseti gondnokot rendel ki. A tárgyaláson megjelent gondozót a fiatalkorú életviszonyaira nézve minden esetben meg kell hallgatni, aki ezekre a körülményekre nézve a nyilatkozatot nem tagadhatja meg.

(5) Ha a fiatalkorú törvényes képviselője vagy gondozója az értesítés ellenére nem jelenik meg, úgy részére a végzést, illetve határozatot kézbesíteni kell.

(6) Ha az eljárás alapján a szabálysértési hatóság indokoltnak tartja, a fiatalkorú védelembe vételét kezdeményezheti az erre hatáskörrel rendelkező szervnél.

(7) Fiatalkorúval szemben a 102. § (1) bekezdése, valamint a 118. § (1) bekezdése szerinti eljárás alapján csak intézkedés alkalmazható."

(16) A Szabs. tv. 141. § (4) bekezdése a következő szöveggel lép hatályba:

"(4) A helyszíni bírságot kiszabó szerv a nála keletkezett iratok megküldésével - ha nem azonos a szabálysértés miatt eljáró hatósággal - értesíti a lakóhely szerinti általános szabálysértési hatóságot, valamint a szabálysértési nyilvántartó szervet a helyszíni bírság kiszabásáról."

(17) A Szabs. tv. 142. §-a a következő szöveggel lép hatályba:

"142. § (1) A meg nem fizetett pénzbírság vagy helyszíni bírság közérdekű munkával történő megváltása érdekében az elkövető - ha vele szemben a 10. §-ban meghatározott kizáró ok nem áll fenn - a pénzbírság befizetésére rendelkezésre álló határidőt követő három munkanapon belül jelentkezhet az állami foglalkoztatási szervnél. Ennek elmulasztása esetén a meg nem fizetett pénzbírságot, helyszíni bírságot szabálysértési elzárásra kell átváltoztatni.

(2) A meg nem fizetett pénzbírság vagy helyszíni bírság helyébe lépő közérdekű munka végrehajtásáról az állami foglalkoztatási szerv gondoskodik. Az állami foglalkoztatási szerv a 144. § (4) és (8) bekezdésében foglaltak szerint köteles az elkövető részére közérdekű munkát - a nyilvántartása alapján - felajánlani.

(3) A közérdekű munkát az elkövető hetenként legalább egy napon - a heti pihenőnapon vagy szabadidejében - díjazás nélkül végzi. A munkahellyel a közérdekű munka tartamára nem létesül munkaviszony.

(4) Az állami foglalkoztatási szerv haladéktalanul, de legkésőbb két napon belül értesíti a szabálysértési hatóságot, vagy a 141. § (2) bekezdésben meghatározott hatóságot,

a) az elfogadott jelentkezésről és a teljesítés megkezdésének időpontjáról,

b) a közérdekű munka teljesítéséről, valamint

c) arról, ha az elkövető a munkakötelezettségének nem tesz eleget, a teljesített munkaórák megjelölésével.

(5) A (4) bekezdés c) pontjában meghatározott esetben a bíróság a fennmaradó pénzbírság vagy helyszíni bírság összegét elzárásra változtatja át, azzal, hogy a pénzbírság, illetve helyszíni bírság összegének számításakor egy óra ledolgozott közérdekű munka nyolcszáz forintnak felel meg.

(6) A meg nem fizetett pénzbírság, helyszíni bírság közérdekű munkával történő megváltása esetén az elkövető saját költségén köteles a foglalkozás-egészségügyi alkalmasság igazolására."

(18) A Szabs. tv. 144. §-a a következő szöveggel lép hatályba:

"144. § (1) A közérdekű munka végrehajtásáról az állami foglalkoztatási szerv gondoskodik.

(2) A bíróság által kiszabott közérdekű munkát az elkövető lakóhelye vagy tartózkodási helye, ennek hiányában az elkövetés helye szerint illetékes állami foglalkoztatási szerv hajtja végre.

(3) Ha az elkövető munkakötelezettségének nem tesz eleget, a közérdekű munkát a bíróság szabálysértési elzárás büntetésre változtatja át.

(4) A közérdekű munka végrehajtása érdekében az állami foglalkoztatási szerv elsősorban az elkövető lakóhelye vagy tartózkodási helye szerinti település területén működő, vagy olyan közérdekű munka végzésére alkalmas munkahelyet jelöl ki, amelynek a megközelítése - az elkövető lakóhelyétől vagy tartózkodási helyétől - tömegközlekedési eszközzel az egy órát nem haladja meg. A közérdekű munka végrehajtása során az állami foglalkoztatási szerv - az elkövető egészségi állapotának és munkára való alkalmasságának figyelembevételével, a munkáltató beleegyezésével - foglalkoztatót jelöl ki a közérdekű munka végrehajtásának helyéül.

(5) A kijelölt munkahely haladéktalanul értesíti az állami foglalkoztatási szervet, ha az elkövető nem kezdi meg a közérdekű munka végzését, vagy munkakötelezettségének nem tesz eleget.

(6) A közérdekű munka végzésére szolgáló munkahely kijelölése során az állami foglalkoztatási szerv figyelembe veszi a településen rendelkezésre álló, közfoglalkoztatottakat foglalkoztató gazdálkodó szervezetek munkaerőigényét is.

(7) A közérdekű munkát az elkövető hetenként legalább egy napon - a heti pihenőnapon vagy szabadidejében - díjazás nélkül végzi.

(8) Közérdekű munkaként olyan munka végzése határozható meg, amelyet az elkövető -figyelemmel egészségi állapotára - előreláthatóan képes elvégezni.

(9) Az állami foglalkoztatási szerv a szabálysértési hatóságot a 142. § (4) bekezdése szerinti esetekben értesíti.

(10) Közérdekű munka kiszabása esetén az elkövető köteles a határozat jogerőre emelkedését követő három munkanapon belül az állami foglalkoztatási szervnél jelentkezni."

(19) A Szabs. tv. a következő 106/A. alcímmel és 144/A. §-sal kiegészülve lép hatályba:

"106/A. A közérdekű munka foglalkoztatói nyilvántartása

144/A. §

(1) Az állami foglalkoztatási szerv a közérdekű munka végzésére kijelölhető foglalkoztatókról, valamint a közérdekű munkával sújtott és a 142. § (1) bekezdése alapján közérdekű munkát vállalt elkövetőkről, a közérdekű munka megszervezése és a végrehajtás feltételeinek biztosítása, valamint a közérdekű munka végrehajtásának ellenőrzése céljából nyilvántartást vezet (a továbbiakban: foglalkoztatói nyilvántartás).

(2) A foglalkoztatói nyilvántartás tartalmazza

a) a foglalkoztató megnevezését, elérhetőségét,

b) a közérdekű munka jellegét, a munkakör megnevezését, leírását,

c) a foglalkoztató által igényelt létszámot,

d) a munkavégzés helyét,

e) a munkavégzés tartamát,

f) a napi munkaidő legkisebb és legmagasabb mértékét,

g) az arra vonatkozó adatokat, hogy a közérdekű munka szabad- és munkaszüneti napokon végezhető-e,

h) az egy napon foglalkoztatható személyek legkisebb és legnagyobb számát,

i) a munka végzéséhez szükséges

ia) iskolai végzettségre, szakképesítésre,

ib) foglalkozás-egészségügyi alkalmasság mértékére és az alkalmasság hiánya miatt kizárt munkakörökre,

j) a foglalkoztatónál munkába állított elkövető vonatkozásában

ja) az elkövető 151. § (2) bekezdés a) pontjában meghatározott személyazonosításra,

jb) a kiszabott, vagy a 142. § (1) bekezdése szerint vállalt közérdekű munka órákban meghatározott mértékére,

jc) az e)-g) pontokban foglaltak meghatározására,

jd) az elvégzett közérdekű munka órákban meghatározott mértékére,

je) az elkövető iskolai végzettségre, szakképesítésre,

jf) az elkövető foglalkozás-egészségügyi alkalmasságára és annak igazolására vonatkozó adatokat.

(3) Az állami foglalkoztatási szerv a (2) bekezdés a)-i) pontjában foglalt adatokat a honlapján közzéteszi.

(4) Az állami foglalkoztatási szerv a (2) bekezdésben foglalt adatokat a közérdekű munka büntetést, illetve a 142. § (1) bekezdés szerint közérdekű munka vállalását eredményező szabálysértés büntethetőségének elévüléséig kezeli.

(5) A foglalkoztatói nyilvántartásba közérdekű munka végzésére kijelölhető foglalkoztatóként a) a helyi önkormányzat, valamint az önkormányzati társulás,

b) a költségvetési szerv,

c) az állami, az önkormányzati fenntartású oktatási, szociális és egészségügyi intézmény,

d) az egyházi fenntartású oktatási, szociális és egészségügyi intézmény, valamint

e) a közfoglalkoztatásról és a közfoglalkoztatáshoz kapcsolódó, valamint egyéb törvények módosításáról szóló 2011. évi CVI. törvény 1. § (3) bekezdés f)-j) pontjában meghatározott közfoglalkoztató

vehető nyilvántartásba.

(6) Az (5) bekezdés a)-c) pontjában meghatározott foglalkoztatók kötelesek bejelenteni, az (5) bekezdés d)-e) pontjában meghatározott foglalkoztatók bejelenthetik az állami foglalkoztatási szerv részére a (2) bekezdés a)-i) pontjaiban foglalt adatokat.

(7) A foglalkoztatói nyilvántartásból a 157. § (1) bekezdésében meghatározott szervek, az ott meghatározott célból jogosultak adatot átvenni."

(20) A Szabs. tv. 150. §-a a következő (5) bekezdéssel kiegészülve lép hatályba:

"(5) A nyilvántartott személy személyazonosító adatait a szabálysértési nyilvántartó szerv által képzett alfanumerikus azonosító (a továbbiakban: kapcsolati kód) rendeli hozzá a szabálysértési nyilvántartásokban kezelt adataihoz."

(21) A Szabs. tv. 153. §-a a következő (4) bekezdéssel kiegészülve lép hatályba:

"(4) Ha a perújítás eredményeként a bíróság a 132. § (1) bekezdés első fordulata szerinti határozatot hozza, akkor a perújítási ügyben eljáró bíróság közli azokat az adatokat, amelyek eltérnek az alapügyben a 153. § (2) bekezdése alapján közölt adatoktól."

(22) A Szabs. tv. 157. §-a a következő (5) bekezdéssel kiegészülve lép hatályba:

"(5) A 39. § (2) bekezdés f)-i) pontjában meghatározott helyszíni bírság kiszabására jogosult szerv vagy személy esetében - amennyiben számukra a közvetlen elektronikus úton történő hozzáférés feltételei nem adottak - az (1) bekezdés d) pontja szerinti közvetlen adathozzáféréssel történő adatátvétel keretében az adatok átvétele rövid úton is végezhető."

(23) A Szabs. tv. 160. §-a a következő (3) bekezdéssel kiegészülve lép hatályba:

"(3) A 157. § (5) bekezdése szerinti esetben az adatokat a szabálysértési nyilvántartó szerv - az adathozzáféréshez való jogosultság ellenőrzését követően - telefonon továbbítja, ilyen esetben szóban hívja fel a figyelmet az adatok jogszerű felhasználásának követelményére."

(24) A Szabs. tv. 161. §-a a következő (3) bekezdéssel kiegészülve lép hatályba:

"(3) A szabálysértési nyilvántartó szerv az érintett kérelmére a szabálysértést elkövetettek és a helyszíni bírságoltak nyilvántartásában, valamint a szabálysértési eljárás hatálya alatt állók nyilvántartásában kezelt adatokra tekintettel, a kérelemben megjelölt körben, célra hatósági bizonyítványt állít ki."

(25) A Szabs. tv. 164. §-a a következő szöveggel lép hatályba:

"164. § (1) A szabálysértési eljárásban kezelt adatok statisztikai, illetve tudományos kutatási célra -személyazonosításra alkalmatlan módon - átadhatók és felhasználhatók.

(2) A szabálysértés miatt eljáró hatóságok, a bíróságok és a helyszíni bírság kiszabására jogosultak a szabálysértési szabályozásért felelős miniszter által rendeletben meghatározottak szerint végzik a szabálysértési statisztikai adatok gyűjtését és szolgáltatását."

(26) A Szabs. tv. a következő 137/A. alcímmel és 183/A. §-sal kiegészülve lép hatályba:

"137/A. Jogosulatlan címhasználat

183/A. § (1) Aki mások előtt őt meg nem illető címet használ, illetve kitüntetést vagy egyenruhát jogosulatlanul visel, szabálysértést követ el.

(2) Aki közterületen, mások előtt

a) a rendvédelmi szervek, illetve a Magyar Honvédség rendszeresített egyenruháját, azonosításra szolgáló jelvényét, ezek megtévesztésre alkalmas utánzatát jogosulatlanul viseli, továbbá az e szervekre utaló feliratot, matricát ruháján vagy járművén jogosulatlanul feltüntet,

b) a vöröskereszt mozgalomhoz tartozó vagy más humanitárius, illetve egészségügyi szervezetek jelvényeit jogosulatlanul használja, továbbá az e szervekre utaló feliratot, matricát ruháján vagy járművén jogosulatlanul feltüntet,

szabálysértést követ el.

(3) Az (1) és (2) bekezdésben meghatározott szabálysértés miatt az eljárás a rendőrség hatáskörébe tartozik."

(27) A Szabs. tv. a következő 153/A. alcímmel és 199/A. §-sal kiegészülve lép hatályba:

"153/A. Gyógyszerrendészeti szabálysértés

199/A. § (1) Aki

a) engedély nélkül gyógyszert készít vagy forgalmaz, illetőleg a forgalomból kivont, vagy Magyarországon nem engedélyezett gyógyszert jogosulatlanul forgalomba hoz, vagy indokolatlan mennyiségben tart, Magyarországon orvosi rendelvényre kiadható gyógyszernek minősülő anyagot, készítményt indokolatlan mennyiségben tart,

b) olyan gyógyszert készít, vagy olyan gyógyszert hoz forgalomba, amely a vonatkozó jogszabályokban foglaltaknak nem felel meg,

szabálysértést követ el.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott szabálysértés miatt az eljárás a Nemzeti Adó- és Vámhivatal vámszerve hatáskörébe tartozik.

(3) Az (1) bekezdés a) pontja alkalmazásában indokolatlan mennyiség alatt olyan mennyiséget kell érteni, amelyről megállapítható, hogy nem valamely meghatározott beteg személyes szükségleteinek kielégítését célozza."

(28) A Szabs. tv. a következő 156/A. alcímmel és 202/A. §-sal kiegészülve lép hatályba:

"156/A. Tiltott fürdés

202/A. § (1) Aki tiltott helyen fürdik, szabálysértést követ el.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott szabálysértés miatt a közterület-felügyelő, a természetvédelmi őr, az önkormányzati természetvédelmi őr, a halászati őr is szabhat ki helyszíni bírságot."

(29) A Szabs. tv. a következő 169/A. alcímmel és 215/A. §-sal kiegészülve lép hatályba:

"169/A. Polgári védelmi kötelezettség megsértése

215/A. § Az a polgári védelmi szolgálatra kötelezett személy, aki polgári védelmi kötelezettségével összefüggő bejelentési, megjelenési, feladat-ellátási, vagy adatszolgáltatási kötelezettségének nem tesz eleget, vagy nem a jogszabályban vagy végrehajtható határozatban megjelölt határidőben tesz eleget, szabálysértést követ el."

(30) A Szabs. tv. a következő 169/B. alcímmel és 215/B. §-sal kiegészülve lép hatályba:

"169/B. Honvédelmi kötelezettség megszegése

215/B. § Az a hadköteles személy, aki törvényben meghatározott személyes adatszolgáltatási, bejelentési, megjelenési kötelezettségének, vagy az akadályoztatásával kapcsolatos jelentési kötelezettségének nem tesz eleget, szabálysértést követ el."

(31) A Szabs. tv. 238. §-a és azt megelőző 192. alcíme a következő szöveggel lép hatályba:

"192. Élelmiszer engedély nélküli előállítása, forgalomba hozatala

238. § Aki élelmiszer-előállítási vagy -forgalmazási tevékenységet engedély vagy bejelentés nélkül végez, szabálysértést követ el."

(32) A Szabs. tv. 250. § (2) bekezdés a) pontja a következő szöveggel lép hatályba:

(Felhatalmazást kap a szabálysértési szabályozást felelős miniszter, hogy)

"a) a törvény végrehajtásával összefüggő feladatok ellátásának rendjét, a szabálysértési eljárás, valamint a foglalkoztatáspolitikáért felelős miniszterrel egyetértésben a közérdekű munka végrehajtásának,"

(részletes szabályait rendeletben szabályozza.)

(33) A Szabs. tv. 250. § (2) bekezdés d) pontja a következő szöveggel lép hatályba:

(Felhatalmazást kap a szabálysértési szabályozást felelős miniszter, hogy)

"d) az államháztartásért felelős miniszter, a kormányzati tevékenység összehangolásáért, a közlekedésért, a halgazdálkodásért, az erdőgazdálkodásért, a természetvédelemért, az agrárpolitikáért felelős miniszter egyetértésével a helyszíni bírságolás végrehajtásának, a helyszíni bírságolást igazoló nyomtatvány kialakításának,"

(részletes szabályait rendeletben szabályozza.)

(34) A Szabs. tv. 250. § (2) bekezdés e) pontja a következő szöveggel lép hatályba:

(Felhatalmazást kap a szabálysértési szabályozást felelős miniszter, hogy)

"e) a büntetés-végrehajtásért felelős miniszter egyetértésével és a legfőbb ügyész véleményének kikérésével a szabálysértési elzárás végrehajtásának"

(részletes szabályait rendeletben szabályozza.)

(35) A Szabs. tv. 251. §-a a következő (3) bekezdéssel kiegészülve lép hatályba: "(3) E törvénynek más jogszabályban alkalmazandó rövid megjelölése: Szabs. tv."

(36) A Szabs. tv. 252. §-a a következő (5) bekezdéssel kiegészülve lép hatályba:

"(5) A kormányhivatalhoz átkerül a 2012. április 15. napja előtti általános szabálysértési hatóságtól a kormányhivatalra telepített szabálysértési hatáskör ellátásához szükséges erőforrás."

2. A büntetések és az intézkedések végrehajtásáról szóló 1979. évi 11. törvényerejű rendelet módosítása

2. §

(1) A büntetések és az intézkedések végrehajtásáról szóló 1979. évi 11. törvényerejű rendelet (a továbbiakban: Bv. tvr.) 122. § (4) bekezdése a következő c) ponttal egészül ki:

(Az elzárás végrehajtása során el kell különíteni)

"c) a fiatalkorúakat a felnőtt korúaktól."

(2) A Bv. tvr. a következő 122/A. §-al egészül ki:

"122/A. § (1) Az elzárás végrehajtása alatt a katonákat a 122. § (4) bekezdésében előírtakon felül a többi elkövetőtől, továbbá a különböző állománycsoportú katonákat egymástól el kell különíteni.

(2) A katona elzárásának végrehajtására az 55. § rendelkezései megfelelően irányadók.

(3) E § alkalmazásában katona: a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény 28. § (1) bekezdésében meghatározott az a személy, akinek tényleges állományviszonya a vele szemben kiszabott elzárás végrehajtásának megkezdése, vagy a végrehajtás alatt fennáll."

3. Az egészségügyi hatósági és igazgatási tevékenységről szóló 1991. évi XI. törvény módosítása

3. §

Az egészségügyi hatósági és igazgatási tevékenységről szóló 1991. évi XI. törvény (a továbbiakban: Ehi.) 13/A. §-a a következő (1a) bekezdéssel egészül ki:

"(1a) Egészségügyi bírság kiszabásának van helye továbbá, ha az egészségügyi államigazgatási szerv megállapítja, hogy az előírt, felé teljesítendő bejelentési, adatszolgáltatási kötelezettségre, továbbá az előírt nyilvántartási kötelezettségre vonatkozó jogszabályi rendelkezéseket megsértették."

(2) Az Ehi. 13/A. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Egészségügyi bírság kiszabásának van helye abban az esetben is, ha az egészségügyi államigazgatási szerv egészségügyi és gyógyszerészeti igazgatási hatáskörében eljárva megállapítja, hogy

a) az egészségügyi szolgáltató

aa) az egészségügyi szolgáltatás nyújtására vonatkozó szakmai követelményeket, vagy jogszabályi rendelkezéseket súlyosan megszegte, vagy tevékenységét a működési engedélyében foglaltaktól eltérően végzi,

ab) szakmailag indokolatlanul a betegbeutalási rendtől eltért, különösen, ha beteget jogosulatlanul utalt be, vagy utalt tovább, vett fel, vagy jogosulatlanul tagadta meg az ellátást és ezzel a beteg állapotának megfelelő ellátását megakadályozta vagy veszélyeztette, vagy

ac) a jogszabályban előírt intézkedési, jelentéstételi kötelezettségét felhívás ellenére elmulasztotta,

b) a társadalombiztosítási támogatással vagy árhoz nyújtott társadalombiztosítási támogatással, ezek elszámolásával, folyósításával, ellenőrzésével kapcsolatos, jogszabályban előírt kötelezettségeket megsértették,

c) a külön jogszabályban előírt működési engedély hiányában egészségügyi szolgáltatást nyújtanak, illetve az egészségügyi képesítéssel rendelkező személy képesítésének megfelelő tevékenységet jogosulatlanul végeznek,

d) az egészségügyi dolgozó a külön jogszabály szerint előírt alkalmassági vizsgálaton nem vesz részt, illetve egészségügyi tevékenységre alkalmatlannak nyilvánítása ellenére, illetve korlátozását meghaladva egészségügyi tevékenységet végez."

4. A statisztikáról szóló 1993. évi XLVI. törvény módosítása

4. §

A statisztikáról szóló 1993. évi XLVI. törvény a következő 9/A. §-sal egészül ki:

"9/A. § (1) A megyei, fővárosi kormányhivatal a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény 94/A. §-a alapján közigazgatási bírsággal sújtja azt a természetes személyt, jogi személyt vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetet, aki vagy amely

a) jogosulatlanul, vagy jogszabályban előírt eljárási szabályok megszegésével adatszolgáltatási kötelezettséggel járó statisztikai adatszolgáltatást rendel el, illetve hajt végre,

b) gondatlanul a valóságnak nem megfelelő adatot szolgáltat,

c) a szabályszerűen elrendelt kötelező statisztikai adatszolgáltatást nem az előírt határidőre teljesíti,

d) a statisztikai adatok közlésére, közzétételére vagy a statisztikai célú adatátvételre, adatátadásra vonatkozó jogszabályokat megszegi,

e) a személyes adatok statisztikai célú feldolgozásánál előírt nyilvántartás vezetését elmulasztja,

f) a statisztikai adatszolgáltatás ellenőrzését akadályozza, az ellenőrzés során kért felvilágosítás megadását megtagadja, illetve megőrzési kötelezettségének nem tesz eleget.

(2) A közigazgatási bírság összege természetes személy esetében 200.000 forintig, jogi személy és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet esetében 200.000 forinttól 2.000.000 forintig terjedhet. A bírság kiszabása az (1) bekezdés a)-c) pontjában foglaltak megvalósulása esetén a jogszabálysértéssel érintett adatszolgáltatásonként történik."

5. A bányászatról szóló 1993. évi XLVIII. törvény módosítása

5. §

A bányászatról szóló 1993. évi XLVIII. törvény a következő 41/A. §-sal egészül ki:

"41/A. § (1) A bányafelügyelet bírsággal sújtja azt a természetes vagy jogi személyt, vagy jogi személyiség nélküli gazdasági társaságot, aki vagy amely

a) a bányafelügyelet tűzvédelmi hatósági jogkörébe tartozó létesítményekre vonatkozó tűzvédelmi jogszabályokban vagy tűzvédelmi szabályzatokban foglalt előírásokat megszegi,

b) a bányafelügyelet hatósági felügyeleti jogkörébe tartozó nyomástartó berendezést vagy tároló tartályt előzetes vizsgálat nélkül vagy annak kedvezőtlen eredménye ellenére, vagy az engedély hatályának lejárta után üzemben tart,

c) a bányafelügyelet hatósági felügyeleti jogkörébe tartozó nyomástartó berendezés vagy tároló tartály üzemeltetésére vonatkozó biztonsági szabályokat megszegi,

d) a földgáz, a kőolaj, a kőolajtermék, valamint az egyéb gáz és gáztermék vezetéken történő szállítására, elosztására, tárolására, vagy az ehhez szükséges létesítmények biztonsági övezetére vonatkozó, jogszabályban vagy hatósági határozatban előírtakat megszegi,

e) a bányatelekkel kapcsolatos rendelkezéseket vagy a bányabiztonsági szabályzatok előírásait megszegi, vagy

f) a földtani kutatási munka megkezdését vagy befejezését a bányakapitányságnak nem jelenti be.

(2) A bányafelügyelet bírsággal sújtja azt a természetes személyt, aki a bányafelügyelet hatósági felügyeleti jogkörébe tartozó tevékenységgel összefüggésben

a) a munka egészséges és biztonságos végzésére vagy annak ellenőrzésére vonatkozó szabályokat megszegi, vagy feladatkörében e szabályok végrehajtásának mellőzését eltűri,

b) a foglalkozási megbetegedéssel kapcsolatos bejelentési, kivizsgálási, nyilvántartási kötelezettségét nem teljesíti, vagy a kivizsgálást - ideértve az ehhez szükséges adatszolgáltatás megtagadását - akadályozza,

c) munkáltatóként a munkabalesettel kapcsolatban nyilvántartási, kivizsgálási, jegyzőkönyvkészítési és bejelentési kötelezettségét kellő időben nem teljesíti, vagy valótlan adatot közöl, illetve a baleset valódi okát eltitkolja, vagy feltárását megakadályozza, vagy

d) munkáltatóként a munkavédelmi képviselőt a munkavédelemre vonatkozó szabályban biztosított jogainak gyakorlásában szándékosan akadályozza, vagy a munkavédelmi képviselővel szemben jogainak gyakorlása miatt hátrányos intézkedést tesz.

(3) A bányafelügyelet bírsággal sújtja azt a munkáltatót, aki az e törvényben meghatározott súlyos üzemzavarral, valamint bányászati munkabalesettel kapcsolatos azonnali bejelentési kötelezettségének nem tesz eleget, valótlan adatot közöl, az üzemzavar valódi okát eltitkolja, vagy feltárását megakadályozza."

6. Az állattenyésztésről szóló 1993. évi CXIV. törvény módosítása

6. §

(1) Az állattenyésztésről szóló 1993. évi CXIV. törvény (a továbbiakban: Átv.) 45. §-a és azt megelőző alcíme helyébe a következő rendelkezés lép:

" Jogkövetkezmények

45. § (1) A tenyésztési hatóság az e törvényben, valamint e törvény végrehajtására kiadott jogszabályban foglalt előírások megsértése esetén az alábbi szankciókat alkalmazhatja:

a) jogsértő állapot megszüntetésének elrendelése;

b) jogsértő magatartás jövőbeni tanúsításától történő eltiltás;

c) a jogsértést megállapító jogerős határozat nyilvános közzétételének elrendelése legfeljebb 6 hónap időtartamra;

d) e törvény alapján kiadott engedély vagy tenyésztőszervezeti elismerés visszavonása;

e) szaporítóanyag szakszerű megsemmisítésének előírása, az állatnak az állattartó költségére történő ivartalanításának elrendelése, a szaporítóanyag termékenyítésre történő használatának, hímivarú állat fedeztetésre történő használatának megtiltása;

f) az állatnak a tenyésztésben történő használatának megtiltása;

g) a törzskönyvi bejegyzések visszamenőleges hatállyal történő töröltetése;

h) állattenyésztési bírság kiszabása.

(2) Az (1) bekezdésben foglalt szankciók együttesen is alkalmazhatóak." (2) Az Átv. a következő 45/A. §-sal egészül ki:

"45/A. § (1) Állattenyésztési bírságot kell kiszabni az e törvény személyi hatálya alá tartozó azon természetes személyre, jogi személyre vagy jogi személyiséggel nem rendelkező gazdálkodó szervezetre, aki vagy amely

a) az állattenyésztési program szerinti megjelölésére vonatkozó szabályokat megszegi;

b) tenyésztőszervezeti elismerés nélkül törzskönyvezést végez, tenyészállatot minősít, nyilvános tenyészállat-bírálatot végez, egyéb tenyésztési szolgáltatást nyújt, vagy származási igazolást állít ki;

c) más tenyésztőszervezet jogosultságába tartozó fajta vonatkozásában törzskönyvezést végez, tenyészállatot minősít, nyilvános tenyészállat-bírálatot végez, egyéb tenyésztési szolgáltatást nyújt, vagy származási igazolást állít ki;

d) az e törvény hatálya alá tartozó tevékenységgel kapcsolatos bejelentési kötelezettségének nem tesz eleget;

e) engedély nélkül végzi az e törvényben meghatározott engedélyköteles tevékenységeket;

f) a tenyészállat és a szaporítóanyag forgalmazása, értékesítése, kiszállítása során annak eredetére, származására, kezelésére, értékesítésére, felhasználására vonatkozó adatokat meghamisítja, a nyilvántartásokat nem vagy nem megfelelően vezeti;

g) tenyészállatot, állati eredetű szaporítóanyagot az ország területére szakmai hozzájárulás nélkül behoz vagy kivisz;

h) az apaállat használatra, a szaporítóanyag-előállításra, valamint a mesterséges termékenyítésre vonatkozó szabályokat megszegi;

i) adatszolgáltatási kötelezettségét nem teljesíti, a valóságnak nem megfelelő adatot szolgáltat, illetve az ellenőrzést egyéb módon akadályozza;

j) tenyészállatot, szaporítóanyagot jogosulatlanul forgalmaz;

k) tenyésztési bizonylatot, igazolást vagy nyilvántartást meghamisít.

(2) Az állattenyésztési bírság összege 100.000 Ft-tól 20.000.000 Ft-ig, természetes személy esetében 300.000 Ft-ig terjedhet. A késedelmes teljesítést késedelmi kamat terheli.

(3) Azonos tényállású, három éven belüli ismételt jogsértés esetén a bírság összege a korábban kiszabott bírság másfélszeresénél nem lehet kevesebb, de nem haladhatja meg az adott jogsértés esetén kiszabható bírság legmagasabb mértékét.

(4) Amennyiben az állattenyésztési bírsággal sújtandó jogsértést védett őshonos vagy veszélyeztetett mezőgazdasági állatfajtával kapcsolatban követik el, az állattenyésztési bírság összege 500.000 Ft-nál, természetes személy esetében 300.000 Ft-nál alacsonyabb nem lehet.

(5) Az állattenyésztési bírságot a cselekmény folytatása vagy újbóli elkövetése esetén ismételten ki lehet szabni.

(6) A meghatározott jogkövetkezményeket az eset összes körülményeire - így különösen a jogsértés következményeire, a jogsértő állapot időtartamára, a jogsértő magatartás ismételt tanúsítására, a jogsértéssel elért előnyre és a jogsértő teljesítőképességére - tekintettel kell meghatározni.

(7) A szankciók alkalmazásakor, illetve bírság kiszabásakor a hatóság által előírt intézkedés végrehajtásának költsége a jogsértőt terheli.

(8) A szankciót, bírságot megállapító határozat ellen fellebbezésnek helye nincs, de bíróságon megtámadható.

(9) A bírságot 15 napon belül kell befizetni és a bírósági jogorvoslattól függetlenül azonnali végrehajtása vagy biztosítási intézkedés rendelhető el.

(10) Ha a jogi személyre vagy a jogi személyiséggel nem rendelkező gazdálkodó szervezetre kiszabott bírságot a kötelezett nem fizeti meg és azt tőle nem lehet behajtani, a bírság megfizetésére a jogsértés elkövetése idején helytállni köteles tagot, vezető tisztségviselőt, illetve azt a személyt kell kötelezni, aki a jogi személy vagy a jogi személyiséggel nem rendelkező gazdálkodó szervezet kötelezettségeiért a törvény alapján felel.

(11) A meg nem fizetett állattenyésztési bírság adók módjára behajtandó köztartozásnak minősül.

(12) Az állattenyésztési bírság a tenyésztési hatóság saját bevétele. A befolyt bírság kizárólag szakterületi ellenőrzésekre, az országos állattenyésztési adatbázis fejlesztésére és működtetésére, ellenőrzésekkel kapcsolatos fejlesztésekre, illetve továbbképzésre használható fel."

7. A Rendőrségről szóló 1994. évi XXXIV. törvény módosítása

7. §

(1) A Rendőrségről szóló 1994. évi XXXIV. törvény (a továbbiakban: Rtv.) 7/B. § (2) bekezdés a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A megbízhatósági vizsgálatot a belső bűnmegelőzési és bűnfelderítési feladatokat ellátó szerv tagja a következők szerint végezheti:)

"a) polgári felhasználású robbanóanyaggal és pirotechnikai termékkel kapcsolatos szabálysértést, valótlan bejelentés szabálysértést, vámszabálysértést, vámszabálysértés elkövetőjének segítése szabálysértést, vámorgazdaság szabálysértést, minősített adat biztonságának megsértése szabálysértést, külföldiek rendészetével kapcsolatos szabálysértést, közúti közlekedési igazgatási szabályok megsértése szabálysértést, közúti közlekedési szabályok kisebb fokú megsértése szabálysértést, víziközlekedési szabályok megsértése szabálysértést, valamint olyan közlekedési szabályszegést követhet el, amelynek esetén közigazgatási bírság kiszabásának van helye,"

(2) Az Rtv. 101. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A VII. Fejezet szerinti titkos információgyűjtés eszközei, módszerei alkalmazásának részletes szabályait a miniszter utasításban állapítja meg."

(3) Az Rtv. 101. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) A terrorizmust elhárító szerv főigazgatója a miniszter jóváhagyásával utasításban meghatározza a 7/E. § (3) bekezdése szerinti titkos információgyűjtés belső eljárási és engedélyezési szabályait."

8. A vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény módosítása

8. §

(1) A vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény (a továbbiakban: Vgtv.) 29. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Ha a vízimunka elvégzése, illetve a vízilétesítmény megépítése vagy átalakítása jogerős hatósági engedély nélkül, vagy a jogerős hatósági engedélytől eltérően történt, a létesítő részére az üzemeltetési engedély kiadása megtagadható. Amennyiben a hatóság a vízimunka, vízilétesítmény megvizsgálása után - az eset összes körülményeire is figyelemmel - a létesítő részére a fennmaradási engedélyt utólag megadja, a létesítő bírság fizetésére köteles. A bírság az engedély nélkül létrehozott építmény értékének 20 %-áig, engedély nélküli vízimunka vagy vízhasználat esetén 250 000 forintig terjedhet."

(2) A Vgtv. a következő 32/A. §-sal egészül ki:

"32/A. § (1) Aki jogszabályban, hatósági határozatban vagy közvetlenül alkalmazandó közösségi jogi aktusban szereplő vízgazdálkodási előírást megszeg, a jogsértő magatartás súlyához igazodó, legfeljebb 250 000 forint összegű vízgazdálkodási bírságot köteles fizetni.

(2) A behajtott vízgazdálkodási bírság a központi költségvetés bevétele."

9. A tűz elleni védekezésről, a műszaki mentésről és a tűzoltóságról szóló 1996. évi XXXI. törvény módosítása

9. §

(1) A tűz elleni védekezésről, a műszaki mentésről és a tűzoltóságról szóló 1996. évi XXXI. törvény (a továbbiakban: Ttv.) 21. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) A kivitelezőnek a kivitelezési eljárás befejezését követően az (5) bekezdésben foglaltak érvényesítéséről írásban kell nyilatkoznia."

(2) A Ttv. 30. §-a a következő (7) bekezdéssel egészül ki:

"(7) A hivatásos katasztrófavédelmi szerv központi szerve a hivatásos katasztrófavédelmi szerv helyi szervei technikai eszköz állományának átszervezése során vagy a rendszerből kivonással felszabaduló gépjárműveket, eszközöket, felszereléseket pályázat útján, az önkéntes tűzoltó egyesületek támogatásaként részükre, további használatra átadja."

(3) A Ttv. 47. § (6) bekezdés b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Felhatalmazást kap a katasztrófák elleni védekezésért felelős miniszter, hogy)

"b) a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér tűzvédelmi, műszaki mentési feladatait ellátó hivatásos tűzoltóság működésére, fenntartására és fejlesztésére vonatkozó szabályokat a közlekedésért felelős miniszterrel,"

(egyetértésben rendeletben állapítsa meg.)

10. A gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény módosítása

10. §

A gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény 100/A. § (1) bekezdése a következő e) ponttal egészül ki:

(A működést engedélyező szerv vagy a gyámhivatal ellenőrzési jogkörében jogsértésenként legfeljebb 200 ezer forint összegű gyermekvédelmi igazgatási bírságot szabhat ki)

"e) működésiengedély-köteles gyermekjóléti és gyermekvédelmi szolgáltató tevékenységet működési engedély nélkül végző, illetve ilyen szolgáltató tevékenységet működtető vagy szervező személlyel, szervezettel és az ilyen szervezet nevében - különösen az ellátás iránt érdeklődőknél, illetve az igénybe vevőknél - eljáró személlyel szemben."

11. Az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény módosítása

11. §

(1) Az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Étv.) 33. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki:

"(2) Aki tervezői jogosultság nélkül végez építési engedélyhez kötött építészeti-műszaki tervezési tevékenységet, azt az építésügyi hatóság 100.000 forintig terjedő közigazgatási bírsággal sújtja."

(2) Az Étv. 38/C. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) Az energetikai tanúsítói tevékenységet végző személyt, ha adatszolgáltatásra vonatkozó jogszabályi kötelezettségét megszegi, a névjegyzéket vezető szerv 20.000 forintig terjedő közigazgatási bírsággal sújtja."

(3) Az Étv. 49. §-a a következő (1a) bekezdéssel egészül ki:

"(1a) Az elsőfokú építésügyi hatóság által jogerősen kiszabott és meg nem fizetett építésügyi bírság, a meg nem fizetett bírság miatt jogerősen kiszabott és meg nem fizetett késedelmi pótlék köztartozásnak minősül és adók módjára kell behajtani."

12. A fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény

12. §

(1) A fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény (a továbbiakban: Fgy. tv.) a következő 51/B. §-sal egészül ki:

"51/B. § (1) A felvonók és a mozgólépcsők létesítéséhez, az építményekbe való állandó jellegű beépítéséhez, áthelyezéséhez, meghatározott főbb műszaki adataik megváltoztatásával járó átalakításához, használatbavételéhez, illetve lebontásához kormányrendeletben meghatározott műszaki biztonsági hatóság (a továbbiakban: műszaki biztonsági hatóság) engedélye szükséges.

(2) A felvonó vagy mozgólépcső rendeltetésszerű és biztonságos használatra alkalmas állapotáról a tulajdonos - üzemeltetője útján - köteles kormányrendeletben meghatározott módon gondoskodni.

(3) Ha a tulajdonos a (2) bekezdésben meghatározott kötelezettségét nem teljesíti, a műszaki biztonsági hatóság a szükséges cselekmények megtételére kötelezi. Ha életveszély megelőzése, elhárítása, a biztonság védelme, jelentős vagy helyrehozhatatlan kár elhárítása indokolja, a műszaki biztonsági hatóság a felvonó, illetve a mozgólépcső üzemeltetését leállítja és szükség esetén veszélytelenítését elrendeli.

(4) Aki a felvonó vagy mozgólépcső (mozgójárda) létesítésére, üzembe helyezésére, rendeltetésszerű használatára, alkalmasságának ellenőriztetésére, biztonságtechnikai felülvizsgálatára vonatkozó kötelességét megszegi, azt a műszaki biztonsági hatóság 50.000 forintig terjedő közigazgatási bírsággal sújtja."

(2) Az Fgy. tv. 55. § (1) bekezdése a következő m) ponttal egészül ki:

(Felhatalmazást kap a Kormány, hogy)

"m) a felvonók és mozgólépcsők létesítésével összefüggő engedélyezésre, üzemeltetésére, ellenőrzésére, a műszaki biztonsági hatóság kijelölésére, feladataira és eljárására, a felvonó szakértői és ellenőri tevékenységre, a felvonók és mozgólépcsők (mozgójárdák), valamint az ezekhez kapcsolódó intézkedések nyilvántartására, továbbá az előírások megsértése esetén kiszabható bírság mértékére"

(vonatkozó részletes szabályokat rendelettel meghatározza.)

13. A temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény módosítása

13. §

A temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény (a továbbiakban: Tem. tv.) a következő 40/G. §-sal és azt megelőző alcímmel egészül ki:

"Közigazgatási bírság

40/G. § (1) Aki a nemzeti gyászról szóló jogszabályban meghatározott kötelezettségét megszegi, százötvenezer forintig terjedő közigazgatási bírsággal sújtható.

(2) Az eljárás lefolytatására az elkövetés helye szerinti fővárosi vagy megyei kormányhivatal jogosult."

14. A személy- és vagyonvédelmi, valamint a magánnyomozói tevékenység szabályairól szóló 2005. évi CXXXIII. törvény módosítása

14. §

(1) A személy- és vagyonvédelmi, valamint a magánnyomozói tevékenység szabályairól szóló 2005. évi CXXXIII. törvény (a továbbiakban: SzVMt.) 32. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A belépési adatbázis adatai csak a megbízó részére, illetve bűncselekmény vagy szabálysértés gyanújának észlelése esetén, továbbá megkeresés alapján a nyomozó hatóságnak, valamint a szabálysértés miatt eljáró hatóságnak és a szabálysértés miatt előkészítő eljárást folytató szervnek adhatók át."

(2) Az SzVMt. 63. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A rendőrség felügyeleti bírsággal sújthatja azt, aki a személy- és vagyonvédelmi, illetve magánnyomozói tevékenységet (ideértve a magánnyomozó tevékenység szervezését és irányítását is) személyes végzésre jogosító igazolvány nélkül végzi, továbbá aki az e törvényben meghatározott tevékenység végzésére jogosító szabályokat megszegi, valamint azt a vállalkozást, amely az e törvény hatálya alá tartozó tevékenységet jogosulatlanul végzi, továbbá a tevékenységre vonatkozó, e törvényben meghatározott előírásokat ismételten vagy súlyosan megsérti."

(3) Az SzVMt. 64. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az e törvényben meghatározott tevékenységet személyesen végzőkkel szemben kiszabható felügyeleti bírság legkisebb összege a kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) fele, legnagyobb összege a kötelező legkisebb munkabér kétszerese. A vállalkozással szemben kiszabható felügyeleti bírság legkisebb összege a kötelező legkisebb munkabér négyszerese, legnagyobb összege a kötelező legkisebb munkabér negyvenszerese."

15. A bűncselekmények áldozatainak segítéséről és az állami kárenyhítésről szóló 2005. évi CXXXV. törvény módosítása

15. §

(1) A bűncselekmények áldozatainak segítéséről és az állami kárenyhítésről szóló 2005. évi CXXXV. törvény (a továbbiakban: Ást.) 1. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"1. § (1) E törvény alkalmazásában áldozat a Magyarország területén elkövetett bűncselekmény és a Magyarország területén elkövetett tulajdon elleni szabálysértés természetes személy sértettje, valamint az a természetes személy, aki a Magyarország területén elkövetett bűncselekmény, vagy a Magyarország területén elkövetett tulajdon elleni szabálysértés közvetlen következményeként sérelmet, így különösen testi vagy lelki sérülést, érzelmi megrázkódtatást, illetve vagyoni kárt szenvedett el, ha

a) magyar állampolgár,

b) az Európai Unió bármely tagállamának állampolgára,

c) az Európai Unión kívüli államnak az Európai Unióban jogszerűen tartózkodó állampolgára,

d) Magyarország területén jogszerűen tartózkodó hontalan személy,

e) emberkereskedelem áldozata, valamint

f) az állampolgársága szerinti államnak Magyarországgal kötött nemzetközi megállapodása vagy viszonosság alapján erre jogosult.

(2) A viszonosság fennállása tekintetében az igazságügyért felelős miniszter nyilatkozata az irányadó.

(3) Az e törvény szerinti áldozatsegítő szolgáltatás és állami kárenyhítés (a továbbiakban együtt: támogatás) az áldozatot akkor is megilleti, ha

a) bűncselekmény esetén

aa) a feljelentés elutasítására, a nyomozás megszüntetésére, az eljárás megszüntetésére, illetve a vádlott felmentésére gyermekkor, kóros elmeállapot, kényszer vagy fenyegetés, tévedés, jogos védelem, végszükség vagy elöljáró parancsa,

ab) a feljelentés elutasítására, illetve az eljárás megszüntetésére a Büntető Törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvény (a továbbiakban: Btk.) 32. §-ában meghatározott büntethetőséget megszüntető ok

b) tulajdon elleni szabálysértés esetén a feljelentés elutasítására, illetve a szabálysértési eljárás megszüntetésére a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény (a továbbiakban: Szabs. tv.) 83. § (1) bekezdés bb) és bc) alpontjában, c)-e) és h)-i) pontjában meghatározott ok

miatt került sor."

(2) Az Ást. 10. § (3) bekezdés a)-c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A kérelemben meg kell jelölni)

"a) az áldozat természetes személyazonosító adatait, lakcímét és állampolgárságát,

b) a kérelem benyújtásának alapjául szolgáló bűncselekményre, illetve szabálysértésre vonatkozó adatokat (a bűncselekmény, illetve a szabálysértés megnevezése, a bűncselekmény, illetve a szabálysértés elkövetésének helye, időpontja és lényeges körülményei),

c) azt, hogy a b) pontban megjelölt bűncselekmény, illetve szabálysértés az áldozat számára milyen sérelemmel, így különösen testi vagy lelki sérüléssel, érzelmi megrázkódtatással, illetve vagyoni kárral járt,"

(3) Az Ást. 11. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép: "(4) Az igazolás hatályát veszti, ha

a) az igazolásban szereplő cselekmény miatt indított büntetőeljárásban az eljáró hatóság a feljelentést bűncselekmény vagy bűncselekmény gyanújának hiánya miatt jogerősen elutasítja, valamint a nyomozást bűncselekmény vagy bűncselekmény bizonyítottságának hiányában jogerősen megszünteti, vagy

b) az igazolásban szereplő cselekmény miatt indult szabálysértési eljárásban az eljáró hatóság a szabálysértési eljárást a Szabs. tv. 83. § (1) bekezdés a), f) vagy g) pontjai alapján megszünteti, vagy

c) az áldozat kérelmére került kiállításra és azt az áldozat a támogatás iránti kérelmének mellékleteként a kiállítást követő 15 napon túl nyújtja be az áldozatsegítő szolgálathoz."

(4) Az Ást. 11. §-a a következő (6) és (7) bekezdéssel egészül ki:

"(6) A szabálysértési hatóság, illetve a bíróság az eljárást lezáró határozatát - ha az ügyben igazolást állítottak ki - közli az áldozatsegítő szolgálattal.

(7) Az (1) és (3) bekezdésben foglaltakat a tulajdon elleni szabálysértés miatt indult szabálysértési eljárásban és az ott eljáró szabálysértési hatóságra vonatkozóan is értelemszerűen alkalmazni kell."

(5) Az Ást. 13. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"13. § (1) A támogatás feltételeinek vizsgálata céljából, megkeresésre

a) az adóhatóság az adótitokról,

b) a pénzügyi intézmény a banktitokról,

c) a kezelést végző orvos az orvosi titokról,

d) a nyomozó hatóság, az ügyész, illetve a bíróság a büntetőeljárás állásáról,

e) a szabálysértési hatóság, illetve a bíróság a szabálysértési eljárás állásáról,

f) az erre hatáskörrel rendelkező hatóság a 6. § (3) bekezdésében megjelölt jogosultságokról tájékoztatja az áldozatsegítő szolgálatot.

(2) Az (1) bekezdés körében a támogatás feltételeinek vizsgálata alatt

a) azonnali pénzügyi segély iránti kérelem esetén a 4. § (3) bekezdésében és a 27. § (1) bekezdésében,

b) kárenyhítés iránti kérelem esetén a 6. §-ban, a 8. §-ban és a 32. §-ban meghatározott feltételek vizsgálatát kell érteni."

(6) Az Ást. 15. § (1) bekezdés a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Az áldozat a támogatás iránti kérelmet érdemben elbíráló határozat jogerőre emelkedését követő 3 évig köteles visszatéríteni a pénzben nyújtott támogatást, ha)

"a) az e törvény szerinti támogatás iránti kérelmet az áldozat bűncselekmény áldozataként nyújtotta be és az eljáró hatóság jogerősen megállapította, hogy a támogatás alapjául szolgáló cselekmény nem bűncselekmény,"

(7) Az Ást. 15. § (1) bekezdése a következő e) ponttal egészül ki:

(Az áldozat a támogatás iránti kérelmet érdemben elbíráló határozat jogerőre emelkedését követő 3 évig köteles visszatéríteni a pénzben nyújtott támogatást, ha)

" e) az e törvény szerinti szolgáltatás iránti kérelmet az áldozat tulajdon elleni szabálysértés áldozataként nyújtotta be és a szabálysértési ügyben eljáró hatóság jogerősen megállapította, hogy a támogatás alapjául szolgáló cselekmény nem tulajdon elleni szabálysértés, kivéve, ha a cselekmény miatt indult szabálysértési eljárást a Szabs. tv. 83. § b)-e) vagy h)-i) pontja alapján szüntették meg."

(8) Az Ást. 15. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az (1) bekezdés a) pontja szerinti esetben sem köteles visszafizetni az áldozat a pénzben nyújtott támogatást

a) az 1. § (3) bekezdés a) pontja szerinti esetekben, vagy

b) ha a cselekmény tulajdon elleni szabálysértés és ezt az erre hatáskörrel rendelkező szabálysértési hatóság, illetve bíróság jogerősen megállapította, vagy a cselekmény miatt indult szabálysértési eljárást a Szabs. tv. 83. § b)-e) vagy h)-i) pontja alapján szüntették meg."

(9) Az Ástv. 15. §-a a következő (2a) bekezdéssel egészül ki:

"(2a) A biztosító a támogatás iránti kérelmet érdemben elbíráló határozat jogerőre emelkedését követő 3 éven belül, az (1) bekezdés c) pontjában meghatározott feltétel meglétének vizsgálata érdekében megküldött megkeresésre tájékoztatja az áldozatsegítő szolgálatot a biztosítási titokról."

(10) Az Ást. 27. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az áldozatsegítő szolgálat az áldozati státus elbírálását követően, kérelemre, méltányossági döntés alapján, az áldozatnak a bűncselekmény, illetve a tulajdon elleni szabálysértés következtében kialakult helyzetére figyelemmel, az eset összes körülményeit vizsgálva és mérlegelve azonnali pénzügyi segélyt adhat."

16. A szabálysértési jogsegélyről szóló 2007. évi XXXVI. törvény módosítása

16. §

(1) A szabálysértési jogsegélyről szóló 2007. évi XXXVI. törvény (a továbbiakban: Jogs. tv.) 12. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az e törvényben nem szabályozott eljárási cselekményekre a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló törvényt kell megfelelően alkalmazni."

(2) A Jogs. tv. 33. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"33. § A befizetett pénzbírság és szabálysértési költség összege a központi költségvetés közvetlen bevétele."

(3) A Jogs. tv. 39. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) A 2012. április 15-e előtt indult végrehajtási eljárás során a letiltás, vagy az adók módjára behajtott pénzbírság és az eljárási költség összege a végrehajtó települési önkormányzatot illeti meg."

(4) A Jogs. tv. Melléklete helyébe e törvény 1. melléklete lép.

17. A Közösség területére belépő, illetve a Közösség területét elhagyó készpénz ellenőrzéséről szóló, 2005. október 26-i 1889/2005/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet végrehajtásáról szóló 2007. évi XLVIII. törvény módosítása

17. §

A Közösség területére belépő, illetve a Közösség területét elhagyó készpénz ellenőrzéséről szóló, 2005. október 26-i 1889/2005/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet végrehajtásáról szóló 2007. évi XLVIII. törvény a következő 5/A. §-sal egészül ki:

"5/A. § (1) Az Európai Unió területére belépő vagy azt elhagyó természetes személynek, aki a nála lévő, a Rendelet 2. cikk 2. pontja szerinti készpénz vonatkozásában a Rendelet 3. cikk (1) bekezdése szerinti nyilatkozattételi kötelezettségét tévesen, hiányosan vagy egyáltalán nem teljesíti, a Rendelet 9. cikkének megfelelően

a) 10.000 euró vagy azt meghaladó, de 20.000 eurót meg nem haladó összegű készpénz esetén a birtokában lévő összeg 10 %-ának,

b) 20.000 eurót meghaladó, de 50.000 eurót meg nem haladó összegű készpénz esetén a birtokában lévő összeg 40 %-ának,

c) 50.000 eurót meghaladó összegű készpénz esetén a birtokában lévő összeg 60 %-ának

megfelelő, forintban meghatározott összegű bírságot kell a helyszínen fizetnie.

(2) A bírság összegét 1.000 forintra kerekítve kell alkalmazni. A bírság összegének forintban történő meghatározásához a 2. § (3) bekezdését kell alkalmazni."

18. Az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló 2009. évi XXXVII. törvény módosítása

18. §

(1) Az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló 2009. évi XXXVII. törvény (a továbbiakban: Evt.) 108. § (1) bekezdés g) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Erdővédelmi bírságot köteles fizetni, aki)

"g) a 68. § d) pontjában meghatározott erdei haszonvételeket jogosulatlanul gyakorolja, vagy annak során az erdei haszonvételek gyakorlásának feltételeit megsérti;"

(2) Az Evt. 108. § (1) bekezdés i) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Erdővédelmi bírságot köteles fizetni, aki)

"i) a 91. § (4) bekezdés b) pontjában foglalt előírásokat megsérti:"

19. A katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXXVIII. törvény módosítása

19. §

(1) A katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXXVIII. törvény (a továbbiakban: Kat.) 3. § 30. pont d) és e) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép és a 30. pont a következő f) alponttal egészül ki:

"d) oxidáló, tűz- vagy környezetre veszélyes tulajdonságú folyadék halmazállapotú veszélyes anyag kikerülése legalább 1000 kg mennyiségben,

e) egyéb veszélyes anyag kikerülése legalább a felső küszöbérték 0,1 %-át elérő mennyiségben,

f) veszélyes anyagokkal foglalkozó létesítmény leállítása."

(2) A Kat. 7. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"7. § A Kormány a katasztrófavédelemmel összefüggő döntéseinek előkészítése, valamint a katasztrófák elleni felkészüléssel, megelőzéssel, védekezéssel és helyreállítással kapcsolatos feladatok összehangolt megoldása érdekében kormányzati koordinációs szervet (a továbbiakban: kormányzati koordinációs szerv) működtet."

(3) A Kat. 32. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A külső védelmi tervet a hatóság helyi szerve a veszélyeztetett települések polgármestereinek közreműködésével készíti el. A külső védelmi tervek tartalmi követelményeit és elkészítésének határidejét külön jogszabály állapítja meg. A külső védelmi tervek elkészítésének és gyakoroltatásának költségeit a hatóság központi szerve saját költségvetése terhére biztosítja."

(4) A Kat. 79. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A katasztrófavédelmi hozzájárulás összege az (1) bekezdés a) pontjában meghatározott üzemeltetők esetében a veszélyes tevékenységgel összefüggésben keletkezett - a jövedéki adó és az energiaadó összegével csökkentett - éves nettó árbevételének 0,1 %-a. Ha az üzemeltető termék előállításával foglalkozik és a veszélyes anyag a termékkel annak előállítása és tárolása során közvetlenül nem érintkezik, vagy a veszélyes anyag felhasználása nem közvetlenül a termék előállításához szükséges, hozzájárulás-fizetési kötelezettsége nem keletkezik."

(5) A Kat. 79. § (8) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(8) A katasztrófavédelmi hozzájárulás összegét a tárgyévet megelőző év nettó árbevétele alapul vételével kell meghatározni. Amennyiben a katasztrófavédelmi hozzájárulás mértékét az annak fizetésére kötelezett hitelt érdemlően, a hatóság által ellenőrizhető módon bizonyítani nem tudja, úgy a katasztrófavédelmi hozzájárulás összege a teljes tevékenységből származó, a jövedéki adó és az energiaadó összegével csökkentett éves nettó árbevétel 0,1 %-a."

(6) A Kat. 80. § c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Felhatalmazást kap a Kormány, hogy rendeletben szabályozza:)

"c) a katasztrófasegély nyújtásának szabályait, valamint a nemzetközi katasztrófa-segítségnyújtás és -segítségkérés általános szabályait,"

(7) A Kat. 80. § e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Felhatalmazást kap a Kormány, hogy rendeletben szabályozza:)

"e) az e törvény IV. fejezete szerint veszélyes anyagnak minősülő anyagok - az azokhoz tartozó küszöbértékek - és ipari tevékenységek körét, valamint az eljáró hatóságokat,"

(8) A Kat. 80. § j) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Felhatalmazást kap a Kormány, hogy rendeletben szabályozza:)

"j) a katasztrófavédelmi hozzájárulás befizetési és elszámolási rendjét, felhasználásának és ellenőrzésének módját, az eljáró hatóságokat, valamint a katasztrófavédelmi hozzájárulásra kötelezettek bejelentésének szabályait,"

(9) A Kat. 81. § b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Felhatalmazást kap a katasztrófák elleni védekezésért felelős miniszter, hogy rendeletben szabályozza:)

"b) az e törvény 22. §-ában meghatározott szervek irányítási és működési rendjét, feladatait, a hatáskörüket és jogkörüket,"

20. Az egyes honvédelmi kötelezettségek teljesítéséről, az azokkal kapcsolatos katonai igazgatási feladatokról, a hadköteles nyilvántartás vezetése, a gazdasági és anyagi szolgáltatások biztosítása érdekében teljesítendő adatszolgáltatásokról és a honvédelmi ágazatban használt igazolványokkal kapcsolatos adatkezelésről szóló 2011. évi CLXXVII. törvény módosítása

20. §

Az egyes honvédelmi kötelezettségek teljesítéséről, az azokkal kapcsolatos katonai igazgatási feladatokról, a hadköteles nyilvántartás vezetése, a gazdasági és anyagi szolgáltatások biztosítása érdekében teljesítendő adatszolgáltatásokról és a honvédelmi ágazatban használt igazolványokkal kapcsolatos adatkezelésről szóló 2011. évi CLXXVII. törvény a következő IX/A. Fejezettel egészül ki:

"IX/A. FEJEZET

HONVÉDELMI BÍRSÁG

42/A. § (1) A fővárosi, megyei kormányhivatal (a továbbiakban: kormányhivatal) honvédelmi bírságot szab ki

a) ha valaki a hadkötelezettség teljesítésével összefüggésben elrendelt orvosi vizsgálatnak magát nem veti alá,

b) ha a hadköteles a katonai igazolványát, vagy a behívó parancsát másra átruházza, más őrizetére bízza, biztosítékul adja, vagy külföldre viszi, az arra jogosult személy felszólítására nem mutatja fel,

c) ha valaki a talált katonai igazolványt vagy behívó parancsot a katonai igazgatás szervének, vagy a rendőrségnek 5 napon belül nem szolgáltatja be,

d) ha a gazdasági és anyagi szolgáltatásra kötelezett a honvédelemmel vagy a katasztrófavédelemmel kapcsolatos gazdasági és anyagi szolgáltatási kötelezettségének nem tesz eleget, vagy a technikai eszköz igénybevételéről szóló határozat átvételét megtagadja,

e) ha valaki a honvédelmi vagy katasztrófavédelmi célból kijelölt ingatlannal, ingóval, szolgáltatással kapcsolatban elrendelt adatszolgáltatási kötelezettségének nem, vagy nem megfelelően tesz eleget, vagy azokkal kapcsolatos karbantartási kötelezettségét elmulasztja,

f) ha valaki a nála lévő hadiruházatot, katonai felszerelési tárgyat a rendeltetésétől eltérő célra használja, vagy másnak használatra átadja.

(2) A kormányhivatal a honvédelmi bírság kiszabásával kapcsolatos eljárást a Magyar Honvédség katonai igazgatási szerve kezdeményezése alapján folytatja le.

(3) A honvédelmi bírság kiszabására irányuló eljárás a Magyar Honvédség katonai igazgatási szerve kezdeményezésének a kormányhivatalhoz történt megérkezésétől számított negyvenöt napon belül, de legkésőbb a jogsértés bekövetkezését követő egy éven belül indítható meg.

42/B. § (1) A honvédelmi bírság legkisebb összege százezer forint, legmagasabb összege hárommillió forint, természetes személy esetében háromszázezer forint.

(2) A honvédelmi bírság összegét a kormányhivatal a törvényi keretek között a honvédelmi érdek sérelmének vagy veszélyeztetettségének nagyságával arányosan, a jogsértés súlyához és ismétlődéséhez igazodva állapítja meg.

(3) A honvédelmi bírság kiszabása nem mentesít a kötelezettség teljesítése alól.

(4) A honvédelmi bírság ugyanazon kötelezettség ismételt megszegése esetén újra kiszabható.

(5) A kormányhivatal a katonai igazgatási szerv értesítése alapján a honvédelmi bírság megfizetése alól mentesíti azt, aki a kötelezettségének az annak kiszabását elrendelő határozat jogerőre emelkedéséig önként eleget tett. Ebben az esetben a kormányhivatal a határozatot visszavonja.

42/C. § (1) A honvédelmi bírság összegét a kiszabását elrendelő határozat jogerőre emelkedésétől számított 15 napon belül kell befizetni.

(2) A honvédelmi bírság megfizetésére a kormányhivatal a teljesítési határidő lejárta előtt előterjesztett kérelemre legfeljebb 12 havi részletfizetést engedélyezhet, ha a megfizetésre kötelezett hitelt érdemlően igazolja, hogy számára a teljesítés aránytalan nehézséget jelent. Egy részlet megfizetésének elmaradása esetén a teljes összeg megfizetése azonnal esedékessé válik.

(3) A honvédelmi bírság befizetési határidejének elmulasztását követő nyolc napon belül a kormányhivatal a végrehajtás érdekében megkeresi a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező adóhatóságot. Ha a bírságfizetésre kötelezett a végrehajtás elrendelését követően a honvédelmi bírság befizetését hitelt érdemlően igazolja, a hatóság nyolc napon belül intézkedik a végrehajtás megszüntetéséről.

(4) A jogerősen kiszabott és be nem fizetett honvédelmi bírság adók módjára behajtandó köztartozásnak minősül."

21. A közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény módosítása

21. §

(1) A közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) VI/A. Fejezetének címe helyébe a következő cím lép:

"A közigazgatási, igazgatási bírság és az elkobzás alkalmazásának eljárásjogi alapjai"

(2) A Ket. 94/A. §-a a következő (4)-(7) bekezdéssel egészül ki:

"(4) Ha jogszabály eltérően nem rendelkezik, azoknál a jogsértéseknél, amelyek esetében közigazgatási bírság kiszabásának van helye, - a 94. §-ban foglalt előírások keretei között - a hatóság helyszíni bírság szabhat ki, ha

a) a jogsértőt tetten érte vagy a jogsértés egyébként nyilvánvaló, vagy

b) az ügyfél a jogsértést teljes mértékben elismeri.

(5) A helyszíni bírság kiszabásáról szóló döntést a hatóság a helyszínen közli az ügyféllel vagy képviselőjével. A (4) bekezdés b) pontjában foglalt eset kivételével a döntés akkor is közöltnek tekintendő, ha az ügyfél vagy képviselője a döntés közléséről szóló jegyzőkönyvet nem írja alá, azonban a döntés közlése egyéb módon igazolható.

(6) A (4) bekezdés b) pontjában foglalt esetben a döntés indokolásában elegendő az ügyfél erről szóló írásbeli nyilatkozatát rögzíteni az ügyfél aláírásával együtt.

(7) A helyszíni bírság kiszabását megelőzően az ügyfelet tájékoztatni kell az (5) és (6) bekezdésben foglalt körülményekről, valamint szükség esetén a hatóság által megállapítható bizonyítékok köréről, továbbá a helyszíni bírság meg nem fizetése esetén alkalmazandó jogkövetkezményekről."

(3) A Ket. a 94/A. §-t követően a következő 94/B. §-sal egészül ki:

"94/B. § (1) Ha jogszabály eltérően nem rendelkezik, a hatóság elkobozza azt a dolgot,

a) amelyet a jogsértés elkövetéséhez eszközül használtak vagy arra szántak,

b) amelynek birtoklása jogszabályba ütközik, vagy amely veszélyezteti a közbiztonságot,

c) amely jogsértés elkövetése útján jött létre,

d) amelyre a jogsértést elkövették, vagy amelyet a jogsértés befejezését követően e dolog elszállítása céljából használtak,

e) amelyet a jogsértő a jogsértés elkövetéséért a tulajdonostól vagy annak hozzájárulásával mástól kapott.

(2) Ha jogszabály eltérően nem rendelkezik, az (1) bekezdés a) és d) pontja esetében

a) az elkobzást nem lehet elrendelni, ha a dolog nem a jogsértő tulajdona, kivéve, ha a tulajdonos a jogsértésről előzetesen tudott és a dolog ilyen célú használatába beleegyezett,

b) az elkobzás kivételesen mellőzhető, ha az a jogsértőre vagy a dolog tulajdonosára a jogsértés súlyával arányban nem álló, méltánytalan hátrányt jelentene.

(3) Ha jogszabály eltérően nem rendelkezik, az elkobzott dolog tulajdonjoga az államra száll."

(4) A Ket. 174. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:

"(5) Felhatalmazást kap a közigazgatás-fejlesztésért felelős miniszter, hogy rendeletben határozza meg

a) az elkobzás végrehajtásának, valamint

b) a helyszíni bírság alkalmazásának részletes szabályait."

22. Az Országos Területrendezési Tervről szóló 2003. évi XXVI. törvény módosítása

22. §

(1) Az Országos Területrendezési Tervről szóló 2003. évi XXVI. törvény (a továbbiakban: Otrt.) 2. §-a a következő 25a. ponttal egészül ki:

(E törvény alkalmazásában:)

"25a. szén-dioxid szállítóvezeték: a szén-dioxidnak a tárolóhelyre történő eljuttatását lehetővé tevő csővezeték, beleértve a kapcsolódó nyomásfokozó állomásokat is,"

(2) Az Otrt. 9/B. § (1) bekezdésében a "nemzetközi és hazai szénhidrogén szállítóvezetékek" szövegrész helyébe a "nemzetközi és hazai szénhidrogén és szén-dioxid szállítóvezetékek" szöveg, a 31. § (1) bekezdés b) pontjában a "továbbá szénhidrogén szállítóvezeték" szövegrész helyébe a "továbbá szénhidrogén és szén-dioxid szállítóvezeték" szöveg lép.

(3) Az Otrt. a következő 32. §-sal egészül ki:

"32. § E törvény 2. § 25a. pontja és 9/B. § (1) bekezdése a szén-dioxid geológiai tárolásáról, valamint a 85/337/EGK tanácsi irányelv, a 2000/60/EK, a 2001/80/EK, a 2004/35/EK, a 2006/12/EK és a 2008/1/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv, valamint az 1013/2006/EK rendelet módosításáról szóló 2009. április 23-i 2009/31/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 4. cikk (1) bekezdésének való részbeni megfelelést szolgálja."

23. A bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény módosítása

23. §

"(1) A bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény (a továbbiakban: Vht.) a 68. §-t követően a következő 68/A. §-sal egészül ki:

"68/A. § (1) A megváltozott munkaképességű személyek ellátásaiból legfeljebb 33 %-ot lehet levonni.

(2) A levonás a megváltozott munkaképességű személyek ellátásainak legfeljebb 50%-áig terjedhet az alábbi követelések fejében:

a) gyermektartásdíj,

b) megváltozott munkaképességű személyeknek járó, jogalap nélkül felvett ellátás.

(3) Több letiltás esetén a levonás a megváltozott munkaképességű személy ellátásaiból ellátásának legfeljebb 50%-áig terjedhet."

(2) A Vht. 74. § e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Mentes a letiltás alól)

"e) az egészségkárosodásra tekintettel járó keresetkiegészítés, az átmeneti keresetkiegészítés, a jövedelemkiegészítés, az átmeneti jövedelemkiegészítés, a bányászok egészségkárosodási járadéka,"

(3) A Vht. a 306. §-t követően a következő 306/A. §-sal egészül ki:

"306/A. § A 2012. január 1-jét megelőző időszakra járó

a) rokkantsági nyugdíj és baleseti rokkantsági nyugdíj levonása a 67. §-ban foglalt szabályok szerint történik,

b) rendszeres szociális járadék és átmeneti járadék mentes a letiltás alól."

24. Módosító rendelkezések

24. §

A Szabs. tv.

1. 39. § (2) bekezdés g) pontjában, a 242. § (3) bekezdésében, valamint a 243. § (2) bekezdésében az "az erdővédelmi szolgálat tagja" szövegrész helyett az "az erdészeti hatóság arra felhatalmazott ügyintézője",

2. 53. § (1) bekezdésében, valamint az 55. § (1) bekezdésében a "meghatalmazott személy" szövegrész helyett a "meghatalmazott nagykorú személy",

3. 101. § (8) bekezdésében az "elmulasztja az idézést" szövegrész helyett az "az idézésre nem jelenik meg",

4. 106. § (2) bekezdésében a "41. § (1) bekezdése" szövegrész helyett a "42. § (2) bekezdése",

5. 124. § (3) bekezdésében a "jogi képviselőt rendel ki, ha az eljárás alá vont személynek nincs meghatalmazott képviselője" szövegrész helyett az "ügyvédet rendel ki, ha az eljárás alá vont személynek nincs meghatalmazott ügyvédje",

6. 147. § (3) bekezdésében az " - a szabálysértési elzárás büntetés és a bíróság által kiszabott pénzbírság kivételével - " szövegrész helyett az " - a bíróság által kiszabott büntetés kivételével - " szöveggel, a 147. § (4) bekezdésében az "elzárás büntetést vagy pénzbírságot" szövegrész helyébe az "elzárás büntetést, közérdekű munkát vagy pénzbírságot",

7. 153. § (2) bekezdés h) és l) pontjában a "pénzbírság helyébe" szövegrész helyett a "pénzbírság, helyszíni bírság helyébe",

8. 153. § (2) bekezdés i) pontjában a "pénzbírság szabálysértési" szövegrész helyett a "pénzbírság, helyszíni bírság szabálysértési",

9. 153. § (3) bekezdésében a "számára a (2) bekezdésben" szövegrész helyett a "számára a (2) bekezdésben, a szabálysértési eljárás hatálya alatt állók nyilvántartása számára a 154. § (2) bekezdésben, a személyazonosító adatok nyilvántartása számára vagy a 151. § (2) bekezdésben",

10. 153. § (3) bekezdés b) pontjában az "amelynél az eljárás indult" szövegrész helyett az "amely az ügyben érdemi döntést hozott",

11. 157. § (1) bekezdés d) pontjában a "vagy személy az e törvényben" szövegrész helyett a "vagy személy, valamint az állami foglalkoztatási szerv az e törvényben",

12. a 177. § (4) bekezdésében az "az erdészeti szakszemélyzet tagja" szövegrész helyett az "az erdészeti hatóság arra felhatalmazott ügyintézője",

13. 185. § (3) bekezdésében a "szabálysértési hatóság" szövegrész helyett a "szabálysértési hatóság, valamint a helyszíni bírságolásra jogosult szerv vagy személy",

14. 188. §-ában az "Aki nyilvántartásba vett egyház" szövegrész helyett az "Az egyház, vallásfelekezet, vallási közösség",

15. 201. § (3) bekezdésében a "sportról szóló törvényben meghatározottak szerint eltiltották" szövegrész helyett a "sportról szóló törvényben, a sportrendezvény látogatásától eltiltották",

16. 209. § (1) bekezdésében a "vámbevétel csökkenése" szövegrész helyett a "vagyoni hátrány",

17. 209. § (2) bekezdésében a "vámbevétel csökkenésének" szövegrész helyett a "vagyoni hátrány",

18 . 209. § (4) bekezdés b) pontjában a "vámbevétel-csökkenés" szövegrész helyett a "vagyoni hátrány",

19. 223. §-át megelőző 117. pont alcímében a "készülék felszerelésével és használatával kapcsolatos" szövegrész helyett a "készülékkel kapcsolatos",

20. 232. §-ában a "húszezer" szövegrész helyett az "ötvenezer",

21. 236. § (1) bekezdésében a "jó minőségű termékként értékesít" szövegrész helyett a "jó minőségű termékként előállít, értékesít",

22. 243. § (1) bekezdés a) pontjában az " - az állami erdőben az egyéni szükségletet meg nem haladó mértékben szabadon szedhető virág, vadgyümölcs, moha, gomba és gyógynövény kivételével - " szövegrész helyett az " - a fakitermelés, a vadászati jog gyakorlása, vagy hasznosítása, valamint az elhalt fekvő fa és gally gyűjtése, illetve elhalt, száraz ág nyesése kivételével - ",

23. 244. §-ában a "hatósági feladatokat ellátó személy, a természetvédelmi őr, az önkormányzati természetvédelmi őr, az erdővédelmi szolgálat tagja, a mezőőr, illetőleg a halászati őr" szövegrész helyett a "hatósági feladatokat ellátó személy, az erdészeti szakszemélyzet tagja, a természetvédelmi őr, az önkormányzati természetvédelmi őr, az erdővédelmi szolgálat tagja, a mezőőr, illetve a halászati őr",

24. 250. § (2) bekezdés b) pontjában az "adatszolgáltatás" szövegrész helyett az "adatközlés",

25. 250. § (3) bekezdésében a "pénzügyi szabálysértések" szövegrész helyett a "vámszabálysértések", valamint

26. 252. § (1) bekezdésében a "hatálybalépésekor folyamatban levő" szövegrész helyett a "hatályba lépése előtt elkövetett szabálysértéseket, illetve a folyamatban levő"

szöveggel lép hatályba.

25. §

A büntetés-végrehajtási szervezetről szóló 1995. évi CVII. törvény 1. § (1) bekezdésében a "szabálysértés miatt kiszabott pénzbírság átváltoztatása folytán megállapított elzárást" szövegrész helyébe a "szabálysértési elzárást" szöveg lép.

26. §

A Ttv.

a) 4. § d) pontjában a "kijelölt" szövegrész helyébe a "kijelölt vagy az Európai Bizottságnál bejelentett",

b) 4. § h) pontjában a "valamint" szövegrész helyébe a "vagy", valamint

c) 22. § (3) bekezdésében a "rendszeres" szövegrész helyébe az "éves" szöveg lép.

27. §

A sportról szóló 2004. évi I. törvény (a továbbiakban: Sport. tv.) 71. § (1) bekezdés e) pontjában az "a szabálysértésekről szóló 1999. évi LXIX. törvény szerinti kitiltás" szövegrész helyébe a "szabálysértési kitiltás" szöveg lép.

28. §

A Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonáinak jogállásáról szóló 2001. évi XCV. törvény (a továbbiakban: Hjt.) 165. § (2) bekezdésében az "és a szabálysértési hatóság emiatt" szövegrész helyébe az "és a bíróság emiatt" szöveg lép.

29. §

A lőfegyverekről és lőszerekről szóló 2004. évi XXIV. törvény (a továbbiakban: Fetv.) 18/D. § (1) bekezdés a) pontjában és a (2) bekezdés a) pontjában a "szabálysértésekről szóló törvényben vagy kormányrendeletben" szövegrész helyébe a "szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló törvényben" szöveg lép.

30. §

Az Ást.

a) 3. §-ában a "büntetőeljárás terheltjére" szövegrész helyébe a "büntetőeljárás terheltjére és a szabálysértési eljárás alá vont személyre",

b) 4. § (3) bekezdésében az "a bűncselekmény következtében" szövegrész helyébe az "a bűncselekmény vagy a tulajdon elleni szabálysértés következtében",

c) 9. § (1) bekezdés a) pontjában az "a büntető eljárásbeli jogairól" szövegrész helyébe az "a büntető- illetve szabálysértési eljárásbeli jogairól",

d) 9. § (1) bekezdés e) pontjában az "a bűncselekmény típusára" szövegrész helyébe az "a bűncselekmény, illetve tulajdon elleni szabálysértés típusára",

e) 16. § (2) bekezdés b) pontjában a "(3) bekezdésének c) pontja" szövegrész helyébe a "(3) bekezdés b) és c) pontja",

f) 16. § (4) bekezdésében a "büntető- vagy polgári ügyben eljáró bíróság, a büntetőügyben eljáró ügyész vagy nyomozó hatóság, valamint" szövegrész helyébe a "büntető-, szabálysértési vagy polgári ügyben eljáró bíróság, a büntetőügyben eljáró ügyész vagy nyomozó hatóság, a szabálysértési ügyben eljáró szabálysértési hatóság, valamint",

g) 22. § (2) bekezdésében a "bűncselekmény elkövetését" szövegrész helyébe a "bűncselekmény, illetve a tulajdon elleni szabálysértés elkövetését",

h) 24. § (1) bekezdésében az "a bűncselekmény következtében" szövegrész helyébe az "a bűncselekmény, illetve a tulajdon elleni szabálysértés következtében", valamint

i) 45. § (3) bekezdésében a "hagyatéki eljárásról szóló törvény" szövegrész helyébe a "hagyatéki eljárásról szóló 2010. évi XXXVIII. törvény"

szöveg lép.

31. §

A harmadik országbeli állampolgárok beutazásáról és tartózkodásáról szóló 2007. évi II. törvény 43. § (1) bekezdés e) pontjában az "illetve annak behajtására nincs lehetőség vagy sikertelen volt" szövegrész helyébe az "illetve annak végrehajtására nincs lehetőség" szöveg lép.

32. §

A Jogs. tv.

a) 18. § (1) bekezdésében a "települési önkormányzat jegyzője" szövegrész helyébe az "általános szabálysértési hatóság" szöveg, a 18. § (3) bekezdésében a "jegyző" szövegrész helyébe az "általános szabálysértési hatóság",

b) 28. § (2) bekezdésében a "települési önkormányzat jegyzőjét" szövegrész helyébe az "általános szabálysértési hatóságot",

c) 30. § (1) bekezdésében a "települési önkormányzat jegyzője" szövegrész helyébe az "általános szabálysértési hatóság", a (2) bekezdésében a "jegyző" szövegrész helyébe az "általános szabálysértési hatóság", az "annak a települési önkormányzatnak a jegyzője" szövegrész helyébe "az az általános szabálysértési hatóság",

d) 30. § (3) bekezdésében a "ha az adók módjára történő behajtásra nincs lehetőség, vagy az aránytalanul hosszú idővel járna, közérdekű munkára, illetve elzárásra történő átváltoztatásnak nincs helye" szövegrész helyébe az "a bíróság a végrehajtási eljárás törvényességének vizsgálata során az alapeljárás törvényességét nem vizsgálhatja" szöveg, valamint

e) 31. § (2) bekezdésében a "jegyző" szövegrész helyébe az "általános szabálysértési hatóság" szöveg lép.

25. Hatályon kívül helyező rendelkezések

33. §

Hatályát veszti:

1. a Bv. tvr. 122. § (2) bekezdésében a " , külön jogszabályban meghatározott esetben rendőrségi fogdában" szövegrész,

2. az Ehi.

a) 13. § a) pontja,

b) 13/A. § záró szövegrészében a "súlyosan vagy ismételten" szövegrész,

c) 13/B. § (1) bekezdése,

3. a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény 95/A. § (5) bekezdésében a "valamint jogszabályban meghatározott körben gyakorolja a szabálysértési hatósági jogköröket" szövegrész, valamint a 95/A. § (6) bekezdés d) pontja,

4. az egyes helyi közszolgáltatások kötelező igénybevételéről szóló 1995. évi XLII. törvény 2. § e) pontjában az "és szabálysértést" szövegrész,

5. a köziratokról, a közlevéltárakról és a magánlevéltári anyag védelméről szóló 1995. évi LXVI. törvény 11. § c) pontja,

6. a Ttv. 14. § (6) bekezdés e) pontja,

7. a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény 66. § (7) bekezdésében, valamint a 78/B. § (6) bekezdésében a "központi" szövegrész,

8. az Étv. 46/A. § (3) bekezdésében és a 49. § (3) bekezdésében az "a szabálysértési," szövegrész,

9. a Tem. tv. 41. § (3) bekezdés g) pontja,

10. a Hjt. 134. § (2) bekezdés b) pontjában az "a szabálysértésekről szóló 1999. évi LXIX. törvény (a továbbiakban: Sztv.) szerint" szövegrész,

11. a tankönyvpiac rendjéről szóló 2001. évi XXXVII. törvény 10. § (4) bekezdésében a "szabálysértési" szövegrész,

12. a Sport. tv. 76/A. § (7) bekezdésében a "központi" szövegrész,

13. az Fetv.

a) 3/A. § (2) bekezdés d) pontjában a "sportrendezvény rendjének megbontása," szövegrész,

b) 3/A. § (4) bekezdés b) pontjában a "központi" szövegrész, valamint

c) 18/E. § (5) bekezdése,

14. az Rtv.

a) - a Rendőrségről szóló 1994. évi XXXIV. törvény módosításáról szóló 2007. évi XC. törvénnyel megállapított - 6/A. § (5) bekezdése, valamint

b) 84. § (2) bekezdés u) pontjában a "központi" szövegrész,

15. a haditechnikai termékek gyártásának és a haditechnikai szolgáltatások nyújtásának engedélyezéséről szóló 2005. évi CIX. törvény 5. § (2) bekezdés d) pontjában a "sportrendezvény rendjének megbontása" szövegrész,

16. az Ást. 46. § (1) bekezdés c) pontja,

17. a Nemzeti Adó- és Vámhivatalról szóló 2010. évi CXXII. törvény 13. § (2) bekezdés j) pontjában az " , illetőleg a szerencsejátékokkal és játékautomatákkal összefüggő szabálysértési hatósági" szövegrész, a 71. § (2) bekezdés 19. pontjában a "központi" szövegrész, a 81. § (2) bekezdés g) pontja, valamint

18. a Kat.

a) 25. § (1) bekezdésében a "központi szerve" szövegrész, valamint

b) 25. § (5) bekezdése.

26. Hatályba nem lépő rendelkezések

34. §

Nem lép hatályba a Szabs. tv.

1. 141. § (2) és (3) bekezdésében a "hatáskörű" szövegrész,

2. 196. § (3) bekezdése, valamint

3. 215. § (2) bekezdésében az "és az erdővédelmi szolgálat tagja" szövegrész.

27. Hatálybalépés

35. §

(1) Ez a törvény - a (2)-(4) bekezdésben meghatározott kivétellel - 2012. április 1 4-én lép hatályba.

(2) E törvény 2. §-a, 7. §-a, 9. §-a, 15-16. §-a, 19. §-a, 21-22. §-a, valamint 25-33. §-a 2012. április 15-én lép hatályba.

(3) E törvény 23. §-a 2012. május 1-jén lép hatályba.

(4) E törvény 3-6. §-a, 8. §-a, 10-14. §-a, 17-18. §-a, valamint 20. §-a 2012. május 15-én lép hatályba.

(4) E törvény 2013. január 1. napjával hatályát veszti.

28. Az Alaptörvény sarkalatosságra vonatkozó követelményének való megfelelés

36. §

E törvény

a) 7. §-a, valamint

b) 33. § 14. pontja

az Alaptörvény 46. cikk (6) bekezdése alapján sarkalatosnak minősül.

29. Az Európai Unió jogának való megfelelés

37. §

E törvény

a) 17. §-a a Közösség területére belépő, illetve a Közösség területét elhagyó készpénz ellenőrzéséről szóló 2005. október 26-i 1889/2005/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet végrehajtását szolgálja,

b) 22. §-a a szén-dioxid geológiai tárolásáról, valamint a 85/337/EGK tanácsi irányelv, a 2000/60/EK, a 2001/80/EK, a 2004/35/EK, a 2006/12/EK és a 2008/1/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv, valamint az 1013/2006/EK rendelet módosításáról szóló 2009/31/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 4. cikk (1) bekezdésének való részbeni megfelelést szolgálja.

1. melléklet a 2012. évi ... törvényhez

"Melléklet a 2007. évi XXXVI. törvényhez

A pénzbírságot kiszabó jogerős szabálysértési határozat végrehajtásának átadására az alábbi szabálysértések esetén kerülhet sor:

1. Rendzavarás (Szabs. tv. 169. §),

2. Garázdaság (Szabs. tv. 170. §),

3. Tiltott kéjelgés (Szabs. tv. 172. §),

4. Veszélyes fenyegetés (Szabs. tv. 173. §),

5. Járművezetés az eltiltás tartama alatt (Szabs. tv. 176. §),

6. Lopással vagy csalással elkövetett tulajdon elleni szabálysértés [Szabs tv. 177. § (1) bekezdés a) és b) pont],

7. Jogosulatlan vadászat (Szabs. tv. 178. §),

8. Polgári felhasználású robbanóanyagokkal és pirotechnikai termékekkel kapcsolatos szabálysértés (Szabs. tv. 182. §),

9. Lőfegyverrel kapcsolatos szabálysértés (Szabs. tv. 183. §),

10. Szexuális szolgáltatásra való felhívás tilalma (Szabs. tv. 184. §),

11. Természetvédelmi szabálysértés (Szabs. tv 187. §),

12. Kábítószer-rendészeti szabálysértés (Szabs. tv. 199. §),

13. A Szabs. tv. XXVII. Fejezet alá tartozó szabálysértések,

14. Közúti közlekedési szabályok kisebb fokú megsértése (Szabs. tv. 224. §),

15. Áru hamis megjelölése (Szabs. tv. 231. §),

16. Vízszennyezés (Szabs. tv. 245. §)"

INDOKOLÁS

ÁLTALÁNOS INDOKOLÁS

A szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény (a továbbiakban: Szabs. tv.) 2012. április 15-ei hatályba lépésével összefüggésben kerül sor a javaslatban foglalt törvények módosítására. A Szabs. tv.-ből több szabálysértési tényállás kikerült, amely cselekmények szankcionálása a jövőben az ágazati törvényekben szabályozottan, közigazgatási bírságolás útján valósul meg.

A Szabs. tv. egyéb technikai jellegű módosításait is elvégezi a törvényjavaslat.

A szabálysértési értékhatár húszezer forintról ötvenezer forintra történő felemelése jelentősen érinti a bűncselekmények áldozatainak segítéséről és az állami kárenyhítésről szóló 2005. évi CXXXV. törvény (a továbbiakban: Ást.) alapján nyújtott támogatásokat.

A Szabs. tv. preambuluma és 1. §-a egyaránt kriminális, törvény által büntetni rendelt, társadalomra veszélyes cselekményként definiálja a szabálysértéseket. Ezzel a megközelítéssel kvázi-trichotóm rendszer jött létre, a szabálysértési jogot egyértelműen a büntetőjog felé közelítve. Ez a közeledés az áldozat szempontjából pozitívan értékelhető, mivel számára a szabálysértés és a bűncselekmény megélése között nincs jelentős különbség olyan szempontból, hogy mindkét esetben ő szenvedi el a kriminális cselekmény hátrányos következményeit. Erre tekintettel viszont szükséges az áldozatok segítésével kapcsolatos joganyagot is ebbe az irányba elmozdítani, hogy ne váljék ketté a szabálysértési és a bűncselekményi áldozatok helyzete, előbbieket indokolatlanul hátrányos helyzetbe hozva.

A társadalmi szolidaritás és a méltányosság elveit követve indokolt tehát továbbra is hozzáférést biztosítani az áldozatoknak a szükséges támogatásokhoz. Ehhez szükséges az Ást. hatályának kiterjesztése a tulajdon elleni szabálysértés áldozataivá vált személyekre is. Ők így nem szenvednek hátrányt amiatt, hogy az általuk megélt kriminális cselekmény nem bűncselekmény, hanem szabálysértés.

A katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXXVIII. törvény (a továbbiakban: Kat.), valamint végrehajtási rendeletei 2012. január 1. napjával hatályba léptek.

A katasztrófavédelmi szervezetrendszer a Kat. hatályba lépésével teljesen megújult, a hivatásos önkormányzati tűzoltóságok az egységes katasztrófavédelmi szervezetbe tagozódtak be, valamint korszerűsödtek a katasztrófahelyzetekkel kapcsolatos irányítási szabályok is.

Az Alaptörvény azonos időpontban történt hatályba lépésére figyelemmel, ezzel egy időben a jogrendszer egyéb elemei is nagy arányban cserélődtek ki, ezért a Kat. rendelkezései jelentősen megváltozott szabályozási környezetben léptek hatályba.

Mindezek a körülmények indokolttá tették az elfogadott joganyag áttekintését. Ennek egy része a törvényi szintű szabályozást érinti. A szükséges rendelkezéseket törvényjavaslat tartalmazza.

A törvényi szintű szabályváltoztatások elsősorban kisebb jelentőségű pontosításokat tartalmaznak.

RÉSZLETES INDOKOLÁS

az 1. §-hoz

(1) bekezdés: A törvény fogalmának a pontosítását tartalmazza.

(2) bekezdés: A kormányrendeletben meghatározott összegű pénzbírság bevezetése miatt szükséges a halmazat szabályok meghatározása.

(3) bekezdés: A kormányrendeletben meghatározott összegű pénzbírság kiszabása esetén az ismételt elkövetés szabályait tartalmazza, egyben meghatározza, hogy a XXVII. és XXVIII. Fejezetben meghatározott közlekedési szabálysértésekre nem lehet alkalmazni az ismételt elkövetésre vonatkozó azon szabályokat, amely szerint legalább két ízben történő felelősségre vonást követően szabálysértési elzárás büntetést kell alkalmazni. Ennek megfelelően a kötelező járművezetéstől eltiltás intézkedés alkalmazási köre kiterjed valamennyi XXVII. -XXVIII. Fejezetben meghatározott engedélyhez kötött járművezetés szabályainak megszegésével elkövetett szabálysértésre.

(4) bekezdés: A szabálysértési szankciók végrehajthatóságának elévülési szabályait határozza meg, kiegészítve a pénzbírság, a közérdekű munka, valamint a helyszíni bírság esetével.

(5) bekezdés: Figyelemmel arra, hogy a szabálysértési elzárás "szabadságelvonással" jár, erre tekintettel indokolt, hogy az állományilletékes parancsnok tudomást szerezzen a katona esetén az elzárással kapcsolatos intézkedésekről, mivel a parancsnok hatásköre kiterjed az általa vezetett szervezet működésének minden területére.

(6) és (7) bekezdés: A Gyermekbarát Igazságszolgáltatásért Munkacsoportról szóló 75/2011. (XII. 30.) KIM-BM-NEFMI együttes utasítás alapján a Munkacsoport feladata, hogy a gyermekbarát igazságszolgáltatás megvalósítása érdekében civil kerekasztal keretében konzultációt folytasson az érintett civil szervezetekkel, valamint a konzultáció eredményeképpen előkészítse az egyes törvények gyermekbarát igazságszolgáltatáshoz igazodó módosítását. Ennek keretében kerül sor a Szabs. tv., a Btk., valamint a Be. és a Pp. egyes rendelkezéseinek gyermekbarát szempontú felülvizsgálatára is.

(8) bekezdés: Az elővezetést el lehet rendelni helyszíni bírság meg nem fizetése esetén, amennyiben annak elzárásra átváltoztatására kerül sor és az elkövető nem jelenik meg a büntetés-végrehajtási intézetben. Ezt pótolja a javaslat.

(9) bekezdés: Az foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálat költsége szabálysértési költségként felszámolható.

(10) bekezdés: A javaslat szerint a határozatot meg kell küldeni az áldozatsegítő szolgálatnak, amennyiben kárenyhítésre került sor, valamint a megszüntető határozatot a sértettnek is, mivel ellene panasszal élhet.

(11) bekezdés: Hasonlóan az eljárásban kiszabott pénzbírsághoz, a helyszíni bírság kiszabásánál is meg kell határozni a jogszabályi eltérés lehetőségét.

Tekintettel arra, hogy a helyszíni bírságolás során halmazati szabály nincs, ezért rendelkezni szükséges arról, hogy meghatározott összegű több szabálysértés elbírálása során a legmagasabb összegű bírságot kell kiszabni.

A javaslat szabályozza továbbá a helyszíni bírság kiszabása során az ismételt elkövetésre vonatkozó szabályokat, amennyiben meghatározott összegű bírsággal sújtandó szabálysértés elbírálására kerül sor.

(12) bekezdés: Kiegészítésre került a normaszöveg azzal, hogy a szabálysértési hatóság előtti eljárás során, ha az eljárás alá vont személy nem járul hozzá a közérdekű munka végzéséhez, nincs lehetőség annak kiszabására.

(13) bekezdés: A meghatározott összegű bírság kiszabása esetén a pénzbírság mértéke miatt nincs helye kifogás benyújtásának.

(14) bekezdés: Kiegészítésre került a normaszöveg azzal, hogy a bíróság előtti eljárás során, ha az eljárás alá vont személy nem járul hozzá a közérdekű munka végzéséhez, abban az esetben nincs lehetőség annak kiszabására.

(15) bekezdés: A gyermekbarát igazságszolgáltatás megvalósítása érdekében szükséges a módosítás.

(16) bekezdés: A helyszíni bírságot kiszabó szerv vagy szervezet kötelezettségét állapítja meg arra vonatkozóan, hogy kinek kell megküldenie a helyszíni bírságról szóló iratokat.

(17) és (1 8) bekezdés: A pénz- és helyszíni bírság közérdekű munkával történő megváltása esetén az azt végrehajtó szervek köre eltérhet, ezért indokolt a pontos jogszabályhelyre történő utalás.

Az elfogadott szabálysértési törvény a közérdekű munka végrehajtása vonatkozásában két különböző eljárásrendet határoz meg aszerint, hogy arra a szabálysértési hatóság, illetve bíróság által kiszabott önálló büntetés eredményeképpen, vagy a pénzbírság, helyszíni bírság megváltása céljából az elkövető önkéntes vállalása alapján kerül sor. A módosítás a két eljárást egységesíti és a közérdekű munka végrehajtását az állami foglalkoztató szerv hatáskörébe utalja. A közérdekű munka végrehajtására vonatkozó szabályokat részletezi.

(19) bekezdés: Egy új alcím és új § kerül a törvénybe, amely meghatározza a közérdekű munka foglalkoztatói nyilvántartását.

(20) bekezdés: A bűnügyi nyilvántartáshoz hasonlóan a szabálysértési nyilvántartásban is szükséges a kapcsolati kód rendeltetésének és képzési mechanizmusának törvényi szintű meghatározása.

(21) bekezdés: A szabálysértési nyilvántartási rendszerben a szabálysértést elkövetettek és a helyszíni bírságoltak nyilvántartásába beépítésre kerül a perújítás eredményeként hozott határozat adata is.

(22) és (23) bekezdés: A Szabs. tv. a szabálysértési nyilvántartásokból elektronikus úton, egyedi informatika alkalmazás igénybevételével biztosítja a közvetlen adathozzáférést. A gyakorlatban azonban a természetvédelmi őr, az önkormányzati természetvédelmi őr, az erdővédelmi szolgálat tagja, a halászati őr és a mezőőr részére a közvetlen hozzáférés nem biztosított. Ezért a módosítás ezen helyszíni bírságolásra jogosultak rövid úton történő adatbeszerzését szabályozza akkor, ha nincs lehetőség a elektronikus úton történő közvetlen adathozzáféréshez.

(24) bekezdés: A Szabs. tv. felhatalmazást ad a szabálysértési szabályozásért felelős miniszternek, hogy a szabálysértési nyilvántartásokban kezelt adatok igazolására kiállított hatósági bizonyítvány kiadása részletes eljárási rendjének szabályait rendeletben állapítsa meg. Ennek azonban a törvényi alapja nem volt megteremtve, ezért szükséges a módosítás.

(25) bekezdés: A statisztikai adatgyűjtésre vonatkozóan rögzít szabályt.

(26) bekezdés: A jogosulatlan címhasználat szabálysértésként való szankcionálása indokolt, tekintettel arra, hogy közigazgatási bírságolás esetén nem lehet egyetlen hatóságot kijelölni a bírság kiszabására, a különböző fordulatokra tekintettel.

(27) bekezdés: Új tényállásként bekerül a törvénybe a gyógyszerrendészeti készítményekkel kapcsolatos szabálysértés, tekintettel arra, hogy a közegészségügyet súlyosan veszélyeztető, nem garantált minőségű gyógyszerek forgalomba kerülése veszélyes.

(28) bekezdés: Új tényállásként szerepel a tiltott fürdés, figyelemmel arra, hogy az elmúlt években jelentős számú haláleset történt a nem kijelölt fürdőhelyen. A szabálysértési tényállás ellenőrzése kapcsán a rendőrség igen nagy számban mentett meg életeket a tiltott területen fürdőzők körében.

(29) bekezdés: A Büntető Törvénykönyv 336/A-336/B. §-a tartalmazza a kibúvás a polgári szolgálat alól, illetve a polgári szolgálat megtagadása büntetőjogi tényállásait, amelyek azonban a Btk. 333/A. § alapján csak megelőző védelmi helyzetben és rendkívüli állapotban bevezetett hadkötelezettség elrendelését követően alkalmazhatóak.

A polgári védelmi kötelezettség megsértése ugyanakkor nem csak megelőző védelmi helyzetben, illetve rendkívüli állapot idején lehet társadalmilag veszélyes, hiszen a szankcionálhatóság hiánya természeti vagy egyéb katasztrófák esetén is megnehezítheti a tervezést és a védekezést.

A fokozatosság elvének érvényesítése érdekében ezért indokolt a polgári védelmi kötelezettség megsértésével kapcsolatos cselekmények szankcionálhatóságát a szabálysértési jog keretein belül megteremteni.

(30) bekezdés: Új tényállásként beiktatásra kerül a honvédelmi kötelezettség megszegése, amely a kieső tényállások helyett kerül vissza.

(31) bekezdés: Pontosításra került a rossz minőségű termék forgalomba hozatala és az élelmiszer engedély nélküli előállítása, forgalomba hozatala tényállás címe és tartalma is.

(32)-(34) bekezdés: A felhatalmazó rendelkezések pontosítását tartalmazza.

(35) bekezdés: Meghatározza a törvény rövid megjelölését.

(36) bekezdés: A kormányhivatalok szabálysértési hatósági jogkörének biztosítását rendezi.

a 2. §-hoz

A fiatalkorúak szabálysértési elzárás büntetésének végrehajtását a felnőtt korúaktól elkülönítetten kell végrehajtani. Ezt a törvény rögzíti, de indokolt a büntetések és intézkedés végrehajtásáról szóló jogszabályban is kimondani. A katonákkal szemben kiszabott elzárásra külön szabályozás kell, hogy vonatkozzon, hasonlóan a katonai fogdában végrehajtani rendelt szabadságvesztéshez. E rendelkezés előírása a személyi állomány védelme érdekében szükséges.

a 3. §-hoz

Az egészségügyi hatósági és igazgatási tevékenységről szóló 1991. évi XI. törvény megfelelő módosításáról gondoskodik. Az "Adatszolgáltatással, nyilvántartással, hatósági ellenőrzéssel kapcsolatos kötelezettségek megszegése" szabálysértési tényállás megszűnése miatt javasoljuk egészségügyi bírsággal sújtandó mulasztásként meghatározni.

A módosítást az "Orvosi vizsgálat elmulasztása", az "Egészségügyi, szociális és gyermekvédelmi tevékenység jogosulatlan végzése", valamint az "Adatszolgáltatással, nyilvántartással, hatósági ellenőrzéssel kapcsolatos kötelezettségek megszegése" tényállásból a panaszkivizsgálás esetére az ellenőrzéssel kapcsolatos kötelezettség megszegése szabálysértési tényállások helyett javasoljuk egészségügyi bírsággal sújtani a jogszabálysértést elkövetőket.

A szakmai programtól eltérő szolgáltatás nyújtását a bírságolható szabályszegések közül törölni javasoljuk, mivel ez beolvad az aa) pontba.

A szakmai követelmények leginkább szakmai protokollokban kerülnek szabályozásra, melyek nem jogszabályok, de megsértésük esetén szankcionálási lehetőség szükséges.

a 4. §-hoz

A statisztikai adatszolgáltatással kapcsolatos szabálysértés tényállása nem került bele a Szabs. tv.-be, így 2012. április 15-étől nem biztosítható a statisztikai adatszolgáltatási kötelezettség megszegésének szankcionálása. Mindezekre tekintettel jött létre a közigazgatási bírságolása a szabályszegésnek.

az 5-6. §-hoz

A kieső szabálysértési tényállások helyett megalkotja a közigazgatási bírságolás lehetőségét a bányászattal, az állattenyésztéssel kapcsolatban.

a 7. §-hoz

Az Rtv. érintett §-ában pontosításokat végeztünk, figyelemmel arra, hogy egyes szabályszegéseket már nem tartalmaz a Szabs. tv., továbbá a régi törvényre való hivatkozás került ki.

Az Rtv. felhatalmazó rendelkezéseinek a módosításával megteremthető egyrészről a szabályozás szintjének egységessége a nemzetbiztonsági szolgálatokról szóló 1995. évi CXXV. törvény alapján titkos információgyűjtést végző Terrorelhárítási Központ és a nemzetbiztonsági szolgálatok között, másrészről elkerülhetővé válik, hogy a BM utasítás módosításával olyan bonyolult szabályozás jöjjön létre a titkos információgyűjtés tekintetében, amely megnehezítené a kizárólag az Rtv. VII. fejezete szerinti bűnfelderítési célú titkos információgyűjtést végző rendőri szervek munkáját.

a 8. §-hoz

A vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény 29. § (3) bekezdése kimondta, hogy az engedély nélküli vízimunka vagy vízhasználat esetén a mindenkori vízjogi szabálysértési felső értékhatár ötszöröséig terjedhet a bírság összege, azonban a Szabs. tv. nem tartalmazza már a vízjogi szabálysértés tényállását. A vízjogi szabálysértés megszűnésével a kiszabható bírság mértéke nem értelmezhető, nem számítható, ezért a korábbi vízjogi szabálysértési tényállásban meghatározott felső értékhatár 250000 forint.

a 9. §-hoz

Az államháztartásról szóló 2011. évi CXIV. törvény 41. § (2) bekezdésében foglalt rendelkezés alapján, az államháztartás központi alrendszerébe tartozó költségvetési szerv költségvetéséből támogatás, adomány és más ellenérték nélküli kötelezettség nem vállalható, valamint kifizetés nem teljesíthető.

E rendelkezés alapján a szervezet átalakítás során feleslegessé váló, de még használatra alkalmas technikai eszközök még pályázat útján sem adhatók át az önkéntes tűzoltó egyesületeknek.

A javasolt módosítás megteremti a lehetőséget arra, hogy a helyi katasztrófavédelmi szervek átszervezése során feleslegessé váló és felszabaduló technikai eszközök, felszerelések pályázat útján ingyenesen átadhatók legyenek a tűzvédelem szempontjából "fehér foltnak" minősülő területeken működő és a hivatásos katasztrófavédelmi szerv helyi szervével együttműködési megállapodást kötött önkéntes tűzoltó egyesületek részére - javítva azok technikai, műszaki ellátottságát és reagálási-, tűzoltási, valamint mentési képességét.

A módosítás a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér névváltozásához igazítja a repülőtéri tűzoltósággal kapcsolatos felhatalmazó rendelkezést.

a 10. §-hoz

A gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény (a továbbiakban: Gyvt.) 101/A. § (1) bekezdés a) pontja jelenleg csak a megszűnő tényállás egyik részét, az egyenlő bánásmód megsértésének szankcionálását teszi lehetővé. Annak érdekében, hogy a tényállás másik része (az engedély nélkül végzett tevékenység) továbbra is szankcionálható legyen, ki kell egészíteni a Gyvt.-nek a gyermekvédelmi igazgatási bírságot szabályozó rendelkezését.

a 11. §-hoz

(1) bekezdés: A Szabs. tv. 2012. április 15-étől hatályon kívül helyezi az egyes szabálysértésekről szóló 218/1999. (XII. 28.) Korm. rendeletet (a továbbiakban: Szabs. r.), így ettől az időponttól az építésügy körébe eső szabálysértések szankcionálásának lehetőségét az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvényben (a továbbiakban: Étv.) szükséges biztosítani.

Hatályon kívül helyezésre kerül a Szabs. r.-nek az építészeti-műszaki tervezési tevékenység jogosultság nélkül való folytatásának szabálysértési alakzata, amely az Étv.-ben eddig nem került nevesítésre, így indokolt az építészeti-műszaki tervezési, az építésügyi műszaki és igazgatási szakértői tevékenység szabályai között való elhelyezése. A javaslat az építésügyi hatóságra telepíti az építési engedélyhez kötött építészeti-műszaki tervezési tevékenység jogosultság nélkül való végzésének szankcionálását és közigazgatási bírság kiszabását.

A tervezői jogosultság nélkül végzett tervezési tevékenység esetén az építésügyi hatóság jár el. Az építésügyi hatóság első fokon a települési, fővárosi kerületi jegyző, a körjegyző [az építésügyi és az építésfelügyeleti hatóságok kijelöléséről és működési feltételeiről szóló 343/2006. (XII. 23.) Korm. rendelet 1. § (1) bekezdése], másodfokon az illetékes kormányhivatal [343/2006. (XII. 23.) Korm. rendelet 1. § (3) bekezdése].

(2) bekezdés: A hatályát vesztő Szabs. r. szabályozta az adatszolgáltatással, nyilvántartással, hatósági ellenőrzéssel kapcsolatos kötelezettségek megszegésének jogkövetkezményeit. Az épületek energetikai tanúsítási tevékenység szabályai adatszolgáltatási kötelezettséget írnak elő az ilyen tevékenységet folytató tanúsítókra, amelynek szankciója a szabálysértési eljárás alapján pénzbírság volt. A hatályon kívül helyezett szabálysértési szankció helyett az építési törvényben rögzíteni szükséges az adatszolgáltatást elmulasztó tanúsító tevékenységének szankcionálási szabályait és megsértése miatti közigazgatási bírság kiszabását.

Az energetikai tanúsítói tevékenységet végző személy adatszolgáltatásra vonatkozó kötelezettsége megszegésének esetében a névjegyzéket vezető szerv jár el. A névjegyzéket vezető szerv első fokon a területileg illetékes szakmai kamara, másodfokon az országos kamara [az Étv. 38/C. § (3) bekezdése, az egyes építésügyi szakmagyakorlási tevékenységekről szóló 192/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet 12. § (1) bekezdése, valamint a tervező- és szakértő mérnökök, valamint építészek szakmai kamaráiról szóló 1996. évi LVIII. törvény 42. § (4) bekezdése].

(3) bekezdés: Az elsőfokú építésügyi hatóság által kiszabott bírság az önkormányzati alrendszerbe tartozó költségvetési szerv által kiszabott, de a központi költségvetéshez befolyó bírságnak minősül, ezért nem lehet rá alkalmazni az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 42. § (3) bekezdését, amely szerint csak az államháztartás központi alrendszerébe tartozó költségvetési szerv által kiszabott és meg nem fizetett bírság és késedelmi pótlék minősül köztartozásnak, amit adók módjára kell behajtani. A központi költségvetés bevételeinek védelme indokolja az építésügyi hatóság által kiszabott és meg nem fizetett bírság és késedelmi pótlék köztartozássá minősítését.

a 12. §-hoz

A felvonókkal és mozgólépcsőkkel kapcsolatos feladatok ellátására, a tevékenység szabályozására a törvényi szabályozás és felhatalmazás hiányzik. A felvonó és mozgólépcső berendezés, és mint ilyen termék, a berendezések gyártása, forgalmazása, szerelése, beépítése, karbantartása, ellenőrzése szolgáltatás keretében történik. A szabályozási kör a műszaki-biztonsági és a fogyasztóvédelmi szabályok körébe tartozik. A szükséges végrehajtási szabályok megalkotásának és a közigazgatási bírságolás megalapozásának elengedhetetlen feltétele a jelenleg hiányzó felhatalmazó rendelkezések elhelyezése a törvényben.

a 13. §-hoz

A kieső szabálysértési tényállás helyett megalkotja a közigazgatási bírságolás lehetőségét, amely szerint aki a nemzeti gyászról szóló jogszabályban meghatározott kötelezettségeket megszegi, közigazgatási bírsággal sújtható.

a 14. §-hoz

A személy- és vagyonvédelmi, valamint a magánnyomozói tevékenység szabályainak megszegésével kapcsolatos felügyeleti bírság kiszabására vonatkozó szabályokat pontosítja.

a 15. §-hoz

A Szabs. tv. 2012. április 15-i hatályba lépése és a Büntető Törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvény egyidejű módosítása koncepcionális változásokat eredményez a magyar büntetőjogban. Ennek egyik eleme a szabálysértési értékhatár húszezer forintról ötvenezer forintra történő felemelése, ami jelentősen érinti az Ást. alapján nyújtott támogatásokat.

A társadalmi szolidaritás és a méltányosság elveit követve indokolt hozzáférést biztosítani az áldozatoknak a szükséges támogatásokhoz. Ehhez szükséges az Ást. hatályának kiterjesztése a tulajdon elleni szabálysértés áldozataivá vált személyekre is. Ők így nem szenvednek hátrányt amiatt, hogy az általuk elszenvedett kriminális cselekmény nem bűncselekmény, hanem szabálysértés.

a 16. §-hoz

A szabálysértésekről szóló 1999. évi LXIX. törvény helyébe lépő Szabs. tv. címéből fakadó változás és a koherencia megteremtése indokolja a módosítást.

A Szabs. tv. végrehajtásra vonatkozó rendelkezései nem tartalmazzák a közvetlen letiltás úján, vagy az adók módjára történő végrehajtást. Figyelemmel arra, hogy a közvetlen letiltás úján, vagy az adók módjára történő végrehajtás során behajtott pénzbírság és eljárási költség összege a végrehajtó települési önkormányzatot illette meg, a két végrehajtási forma megszűnésével a behajtott összegre vonatkozó önkormányzati jogosultság törlése is indokolt.

A Szabs. tv. és a szabálysértési jogsegélyről szóló törvény közötti összhang megteremtése miatt indokolt a melléklet újraszabályozása.

a 17 . §-hoz

Elkerülhetetlen a cash control rendeletben foglaltaknak megfelelést hazai szinten új alapokra helyezni. Ennek megfelelően a Közösség területére belépő, illetve a Közösség területét elhagyó készpénz ellenőrzéséről szóló, 2005. október 26-ai 1889/2005/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet végrehajtásáról szóló törvény keretein belül szabályozni kell mind az elkövetési magatartásokat, mind a felderített készpénz visszatartására vonatkozó szabályokat, mind a bejelentési kötelezettség megszegésére vonatkozó szankciórendszert. Az eddig felderített összegeket figyelembe véve a maximum néhány százezer forintig terjedő bírság ugyanis preventív erővel nem rendelkezik.

a 18. §-hoz

Az erdővédelmi szolgálat tagjai jogosultsági körének kibővítése szükséges az erdővédelmi szolgálat tagjaihoz kapcsolódó szabálysértési eljárások hatékony lefolytatása érdekében.

a 19. §-hoz

A módosítás a veszélyes anyagokkal kapcsolatos üzemzavar fogalmát pontosítja az oxidáló, tűz-vagy környezetre veszélyes tulajdonságú veszélyes anyag kikerülése esetén a légnemű anyagra vonatkozó külön szabály meghatározásával.

A katasztrófavédelmi törvény értelmében a katasztrófavédelem megszervezése és irányítása a Kormány feladata. Irányítási jogosítványt ad továbbá a katasztrófák elleni védekezésért felelős miniszternek, valamint a védekezéssel kapcsolatos feladatok vonatkozásában a kormányzati koordinációs szervnek. Az irányítás ezen hármas tagolása indokolatlan, különös tekintettel arra, hogy a kormánybizottságként működő kormányzati koordinációs szerv tagjai - figyelemmel a központi államigazgatási szervekről, valamint a Kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló 2010. évi XLIII. törvény 29. § (2) bekezdésének rendelkezésére - a miniszterek. Ezzel a megoldással a kormányzati koordinációs szerv összetétele azonos a Kormány összetételével.

Ezen ellentmondás feloldását szolgálja a törvényjavaslat úgy, hogy a kormányzati koordinációs szerv a jövőben irányítási jogosítvány nélkül, tárcaközi bizottságként működne a katasztrófavédelmi feladatok összehangolt megoldása érdekében. A bizottságban ennek megfelelően nem lesz szükséges a miniszteri szintű részvétel.

A felhatalmazó rendelkezések módosításával az eljáró hatóságok meghatározása a veszélyes anyagokkal foglalkozó üzemek hatósági felügyelete kapcsán kormányrendeleti szintre kerül. Ennek megfelelően a törvényi szintű hatáskör-telepítéseket a törvényből el kell hagyni.

A módosítás a katasztrófavédelmi hozzájárulásra vonatkozó rendelkezések pontosítását tartalmazza. A rendelkezés egyértelművé teszi, hogy a hozzájárulás összegének számításakor mindig az előző évi nettó árbevételt kell alapul venni.

A módosítás tisztázza, hogy a termék előállításával foglalkozó üzemeltető esetében a veszélyes tevékenységgel összefüggésben a katasztrófavédelmi hozzájárulás szempontjából figyelembe veendő nettó árbevétel nem keletkezik, ha a veszélyes anyag felhasználása kizárólag olyan technológiai folyamat része, amely nem közvetlenül a termék előállításához szükséges. E rendelkezés alapján a veszélyes anyagokat nem a gyártási folyamatban felhasználó üzemeltetők -tehát pl. a gyártási folyamat alatt, vagy annak befejeztét követően a termék hűtőházban történő tárolásával kapcsolatban az ammóniát hűtőközegként felhasználó cégek - terhei csökkennek.

A nemzetközi katasztrófa-segítségnyújtás és -segítségkérés általános szabályainak a végrehajtási szabályok között történő megjelenítése az Európai Unió jogának való megfelelés érdekében, a közösségi Polgári Védelmi Mechanizmus kialakításáról szóló, 2007. november 8-i 2007/779/EK, Euratom tanácsi határozat miatt szükséges.

A kormányrendeleti felhatalmazások pontosítása az eljáró hatóságok meghatározását - a Kormány szervezetalakítási szabadságának elvével összhangban - a Kormány hatáskörébe utalja mind a veszélyes anyagokkal foglalkozó üzemek hatósági felügyelete, mind az üzemek által fizetendő katasztrófavédelmi hozzájárulás kapcsán.

a 20. §-hoz

A kieső szabálysértési tényállások helyett megalkotja a közigazgatási bírságolás lehetőségét, megteremti a honvédelmi bírság kiszabását.

a 21. §-hoz

A Szabs. tv.-t megelőzően a magyar jogban a közigazgatási hatóságok által alkalmazható igazgatásellenes szankciókat a szabálysértési jog, valamint az objektív közigazgatási szankciók kapcsán az egyes ágazati jogszabályok rögzítették. Figyelemmel ugyanakkor elsősorban arra, hogy a Szabs. tv. alapján a szabálysértések közül kikerültek az igazgatásellenes magatartások (mintegy száz tényállás), amelyek tekintetében mindazonáltal megállapítható a társadalomra veszélyesség, szükséges ezért ezek közigazgatási jogon belüli szankcionálása, ezzel együtt azon szabályok megteremtése, amelyek hatékony eszközt adnak a hatóságok kezébe a jogsértés elleni fellépésre. A jogrendszer egységének és átláthatóságának megőrzése érdekében indokolt, hogy ezt az érdemi hatósági eszközt, az elkobzást a közigazgatási eljárás kódexe, a közigazgatási hatósági eljárás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) tartalmazza. A Ket. VI/A. Fejezete tartalmazza a közigazgatási bírság kiszabásának eljárásjogi alapjait, tartalmában és funkciójában ehhez illeszkedik az elkobzás szabályozása: mindkét esetben érdemi, anyagi jogi hatáskörről van szó, amelyek tekintetében az egységes jogalkalmazás biztosításának igénye indokolja a Ket.-beli keretszabályok megalkotását. Hangsúlyozandó, hogy az ágazati közigazgatási hatósági ügyek sokszínűségére tekintettel a Ket. az elkobzást illetően is csupán keretszabályokat állapít meg, illetve lehetőséget biztosít az ágazati jogszabály számára az eltérésre

a 22. §-hoz

Az országos területrendezési tervről szóló törvény módosítására a szén-dioxid szállítóvezetékek engedélyezése céljából van szükség. Tekintettel arra, hogy Magyarországon még nem történt meg a teljes tárolókapacitás felmérése, nem lehet tudni, hogy a szén-dioxidot milyen messzire kell szállítani a szén-dioxid leválasztás helyétől. Külföldi példákat szem előtt tartva (Lengyelországban Belchatow Erőműtől 60-115 km-re találtak szén-dioxid geológiai tárolására alkalmas területet, Nagy Britanniában van tervbe véve Teesside és Utsira között 450 km hosszú vezeték,

Olaszországban a Weyburn projekt keretében az erőmű és a tárolóhely között 330 km csővezeték van) nem kizárt, hogy akár 100 km hosszú vezetékhálózatra is szükség lehet.

a 23. §-hoz

A rendelkezés tekintettel van arra, hogy 2012. január 1 -jét megelőzően a rokkantsági és baleseti rokkantsági nyugdíjak a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény (a továbbiakban: Vht.) nyugdíjból történő levonásra vonatkozó 67. §-ának hatálya alá tartoztak. Így a rokkantsági és baleseti rokkantsági nyugdíjra jogosult adós ilyen nyugellátásából legfeljebb 33 %-ot lehetett levonni bármely követelésre, gyermektartásdíj és jogalap nélkül felvett nyugellátás esetén pedig a letiltási határ 50 %-ig terjedt. A megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló, 2012. január 1. napján hatályba lépett 2011. évi CXCI. törvény (a továbbiakban: Mmtv.) a 3. § (1) bekezdés a) és b) pontjában a rokkantsági nyugdíj, a baleseti rokkantsági nyugdíj, a rendszeres szociális járadék és az átmeneti járadék megszüntetésével és összeolvasztásával párhuzamosan bevezette a rokkantsági ellátást és a rehabilitációs ellátást. Ezen ellátások a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény 14. § (2) bekezdés d) pontja értelmében az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásai körébe kerültek, míg korábban a baleseti rokkantsági és a rokkantsági nyugdíj a nyugdíjbiztosítási ellátások körébe tartozott. E módosítás miatt az Mmtv. a Vht. nyugdíjból történő levonásra vonatkozó 67. §-ának hatálya alól a Vht. 74. § e) pontjában meghatározott, a letiltás alól mentes juttatások körébe helyezte át a rokkantsági és a rehabilitációs ellátásokat, amelyekre a törvény, mint megváltozott munkaképességű személyek ellátásaira utal.

Figyelemmel arra, hogy a kialakított új ellátások az egészségbiztosítási rendszer ellátásai, ezért a szabályozás zárt rendszerét az biztosítaná, ha a Vht.-nak az egészségbiztosítási ellátások letiltására vonatkozó szabályai közé kerülnének be a megváltozott munkaképességű személyek ellátásai. A Javaslat ennek érdekében kiegészíti a Vht. megfelelő alcímét és a nem kiemelt követelésekkel szemben 33%-ban, míg a gyermektartásdíj levonása érdekében 50%-ban teszi letilthatóvá a rokkantsági ellátást és a rehabilitációs ellátást. A szabályozás egységessége szükségessé tesz kodifikációs technikai pontosítást is a Vht. 74. § e) pontjában, tekintettel arra, hogy az itt felsorolt juttatások között szereplő egyes ellátásokat a törvényalkotó ugyancsak az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaivá minősítette.

A módosító javaslat a Vht. átmeneti rendelkezéseit is kibővíti arra tekintettel, hogy azon megszüntetett juttatások (rokkantsági nyugdíj, baleseti rokkantsági nyugdíj, rendszeres szociális járadék és átmeneti járadék) esetében, amelyek 2012. január 1 -jét megelőző időszak vonatkozásában válnak valamely okból később esedékessé, továbbra is biztosítani lehessen a levonások eredeti - tehát a jogosultsági időszakban hatályba lévő jogszabályok szerinti - rendjét.

a 24-32. §-hoz

A koherencia megteremtéséhez szükséges szövegcserés módosításokat.

a 33-35. §-hoz

A hatályon kívül helyező, a hatályba nem lépő, valamint a hatálybalépésre vonatkozó rendelkezéseket tartalmazza.

a 36. és a 37. §-hoz

A sarkalatosságra utaló és az Európai Unió jogának való megfelelést tartalmazza.

Tartalomjegyzék