467/B/2005. AB határozat

a vámjogról, a vámeljárásról, valamint a vámigazgatásról szóló 1995. évi C. törvény végrehajtására kiadott 45/1996. (III. 25.) Korm. rendelet 218/B. § alkotmányellenességének megállapítására irányuló bírói kezdeményezés tárgyában

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság folyamatban lévő ügyben alkalmazandó jogszabály alkotmányellenességének megállapítására irányuló bírói kezdeményezés tárgyában meghozta a következő

határozatot:

1. Az Alkotmánybíróság megállapítja, hogy a vámjogról, a vámeljárásról, valamint a vámigazgatásról szóló 1995. évi C. törvény végrehajtására kiadott 45/1996. (III. 25.) Korm. rendelet 218/B. §-ának a 265/2002. (XII. 20.) Korm. rendelet 52. §-ával megállapított szövege a hatálybalépéstől, 2003. január 1-jétől, a hatályon kívül helyezésig, 2004. április 30-ig alkotmányellenes volt.

2. Az Alkotmánybíróság megállapítja, hogy a vámjogról, a vámeljárásról, valamint a vámigazgatásról szóló 1995. évi C. törvény végrehajtására kiadott 45/1996. (III. 25.) Korm. rendelet 218/B. §-a a Fővárosi Bíróság előtt 8.K.32.831/2004. szám alatt folyamatban lévő perben nem alkalmazható.

Indokolás

I.

A Fővárosi Bíróság bírája az előtte folyamatban lévő 8.K.32.831/2004. számú ügyben - a per tárgyalásának egyidejű felfüggesztése mellett - kezdeményezte annak megállapítását, hogy a vámjogról, a vámeljárásról, valamint a vámigazgatásról szóló 1995. évi C. törvény (a továbbiakban: Vtv.) végrehajtására kiadott 45/1996. (III. 25.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 218/B. §-a alkotmányellenes, egyúttal kérte az alkotmányellenes rendelkezés konkrét perben való alkalmazási tilalmának kimondását. A támadott rendelkezést - amely a vámteher és vámbiztosíték elévüléséről szóló szabályozást tartalmazta -a Vhr.-t módosító 265/2002. (XII. 20.) Korm. rendelet 52. §-a állapította meg. A Vhr. 218/B. §-a 2003. január 1-jétől 2004. április 30-ig volt hatályban, de a közösségi vámjog végrehajtásáról szóló 2003. évi CXXVI. törvény 75. § (1) bekezdés b) pontja szerint az Európai Unióhoz történő csatlakozást megelőző időszakra vonatkozóan végzett ellenőrzéseknél a hatályon kívül helyezett vámjogszabályok rendelkezései alkalmazandók a vámterhet, kamatot, késedelmi pótlékot, bírságot és az elévülést illetően.

A bíró indítványát alátámasztva mindenekelőtt utalt arra, hogy a Vtv. kizárólag a vámteher elévüléséről rendelkezett, a vámbiztosíték-maradvány, illetve a folyószámla-túlfizetések elévüléséről viszont nem. Ezzel összefüggésben kifogásolta, hogy a Vhr. átmeneti szabályok mellőzésével terjesztette ki a vámteher elévülésére vonatkozó törvényi szabályokat a túlfizetésre és a vámbiztosíték maradványára. Arra is hivatkozott, hogy a jogalkotó az elévülési időre vonatkozó általános garanciális szabályokat sem állapította meg a támadott rendelkezésben. A bíró álláspontja szerint ez a szabályozás nem felel meg a jogbiztonság alkotmányos követelményének.

A bíró indítványa - a vonatkozó alkotmányi rendelkezés megjelölése nélkül - tartalmazza továbbá azt is, hogy a Vhr. vitatott rendelkezése a jogalkotásról szóló 1987. évi XI. törvény (a továbbiakban: Jat.) több rendelkezését is sérti. Ezek szerint az Országgyűlés törvényben állapítja meg a gazdasági rendre vonatkozó szabályokat, ezen belül is különösen a tulajdonviszonyokat, a magánszemélyek és a jogi személyek vagyoni viszonyait. A bíró úgy véli, hogy ezen törvényi rendelkezéseknek nyilvánvalóan ellentmond az, hogy a vagyoni viszonyokat befolyásoló elévülési szabályok nem a Vtv.-ben, hanem annak végrehajtási rendeletében kerültek meghatározásra. Ezzel óhatatlanul utalt az Alkotmány 35. § (2) bekezdésében foglaltakra, vagyis az Országgyűlés és a Kormány normaalkotási viszonyának rendező elvére, a törvények és a kormányrendeletek közötti hierarchikus viszonyra.

A bíró végezetül hivatkozott a visszamenőleges hatályú jogalkotás tilalmára, és a jogszabály hatálybalépésének időpontjával kapcsolatosan a kellő felkészülési idő biztosítására (a Vhr. - szerinte - ezeknek a követelményeknek sem felel meg) .

II.

Az Alkotmánybíróság eljárása során az alábbi jogszabályi rendelkezéseket vette figyelembe:

1. Az Alkotmány indítvánnyal érintett rendelkezései: "2. § (1) A Magyar Köztársaság független, demokratikusjogállam."

"35. § (2) A Kormány a maga feladatkörében rendeleteket bocsát ki, és határozatokat hoz. Ezeket a miniszterelnök írja alá. A Kormány rendelete és határozata törvénnyel nem lehet ellentétes. A Kormány rendeleteit a hivatalos lapban ki kell hirdetni."

2. A Vhr. rendelkezése:

"218/B. § A vámteher, illetve a vámbiztosíték visszakövetelésére vonatkozó jog a befizetést követő öt év elteltével évül el, ha a tartozatlan befizetésről, túlfizetésről, illetve fel nem használt vámbiztosíték összegéről a számlavezető vámszerv a gazdálkodót hiteltérdemlően kiértesítette, de az elévülés időpontjáig arra ügyféli rendelkezés nem történt, és fennálló tartozására sem számolható el."

III.

A bírói kezdeményezés megalapozott.

1. Az Alkotmánybíróság - állandó gyakorlata szerint -csak a hatályos jogszabályok alkotmányosságát vizsgálja. Hatályon kívül helyezett jogszabályi rendelkezés alkotmányosságának vizsgálatára az Alkotmánybíróság hatásköre kizárólag akkor terjed ki, ha annak alkalmazhatósága az eldöntendő kérdés. (335/B/1990. AB határozat, ABH 1990, 261.) A konkrét normakontroll két esetében, az Alkotmánybíróságról szóló 1989. évi XXXII. törvény (a továbbiakban: Abtv.) 38. § (1) bekezdése alapján benyújtott bírói kezdeményezés és 48. §-a alapján előterjesztett alkotmányjogi panasz alapján - mivel ilyenkor az alkalmazási tilalom kimondására van lehetőség - az Alkotmánybíróság már nem hatályos rendelkezés alkotmányellenességét is vizsgálja. Ennek megfelelően az Alkotmánybíróság a jelen eljárást elindító bírói kezdeményezés alapján érdemben vizsgálta a Vhr. 218/B. § alkotmányosságát és alkalmazhatóságát.

2. Az Alkotmánybíróság elsőként azt vizsgálta, hogy a Vhr. 218/B. §-a ellentétes-e a jogforrási hierarchia rendjével.

2.1. Eddigi működése során az Alkotmánybíróság már több ügyben állapított meg formai okból alkotmányellenességet a jogszabályi hierarchia alkotmányosan meghatározott rendjének megsértése miatt.

A 31/1991. (VI. 5.) AB határozatban kimondta: "Formai, alaki okból alkotmányellenesek a támadott kormány-, illetőleg miniszteri rendeletek azért, mert sértik a jogszabályi hierarchia alkotmányosan meghatározott rendjét. Az Alkotmány 35. §-ának (2) bekezdése szerint ugyanis a Kormány rendelete törvénnyel, a 37. § (3) bekezdése alapján pedig a Kormány tagjának rendelete törvénnyel vagy a Kormány rendeletével ellentétben álló nem lehet." (ABH 1991, 133, 135.)

Az alacsonyabb szintű és végrehajtási jellegű jogszabályokkal kapcsolatban az Alkotmánybíróság a következő megállapítást tette: "A végrehajtási jogszabályok - az alapszabály keretei között - elsősorban olyan részletes szabályokat állapítanak meg, amelyek elősegítik az alapszabály rendelkezéseinek a gyakorlati megvalósulását, értelmezik az alapszabályban használt fogalmakat. A felhatalmazás kereteinek túllépése - a jogforrási hierarchia rendjének megsértésén keresztül - alkotmányellenességet eredményez." [19/1993. (III. 27.) AB határozat, ABH 1993,431,432-433.]

Az Alkotmány és a Jat. szabályozásának viszonyrendszerét a 2/2002. (I. 25.) AB határozat összegezte: "Az Alkotmánybíróság az Alkotmány 7. § (2) bekezdését értelmezve több döntésében rámutatott, hogy [az] Alkotmány 7. § (2) bekezdése alapján ugyan a jogalkotás rendjét törvény szabályozza, amelynek elfogadásához a jelenlévő országgyűlési képviselők kétharmadának szavazata szükséges, ez a rendelkezés azonban önmagában nem tette alkotmányos szabállyá a jogalkotásról szóló törvény normáit (496/B/1990. AB határozat, ABH 1991, 493, 496.) . Így önmagában a Jat. szabályainak megsértése nem valósít meg alkotmányellenességet, csak akkor, ha egyben valamely alkotmányos elv vagy rendelkezés sérül [32/1991. (VI. 6.) AB határozat, ABH 1991, 146, 159.; 34/1991. (VI. 15.) AB határozat, ABH 1991, 170, 172.]. Az Alkotmánybíróság ugyanakkor az Alkotmány 2. § (1) bekezdésébe foglalt jogállamiságból eredő jogbiztonság védelme érdekében, illetve más alkotmányos rendelkezések alapján (lásd pl. a jogforrási hierarchiára vonatkozó alkotmányi szabályokat) egyes jogalkotási (a Jat.-ban is szereplő) alapelveket alkotmányos védelemben részesít." (ABH 2002,41,56.)

2.2. A jelen eljárásban vizsgált esetben a Kormány végrehajtási jellegű jogalkotói hatáskörében járt el, amikor megalkotta az Vhr.-t, amelyben - több más rendelkezés mellett - szabályozta a vámbiztosíték elévülési szabályait.

Az Országgyűlés és a Kormány normaalkotási viszonyában a rendező elvet az Alkotmány 35. § (2) bekezdésében írt - a jogforrási hierarchiából következő - azon tilalomjelenti, amely szerint a Kormány rendelete törvénnyel nem lehet ellentétes. A törvénnyel való ütközést valósítja meg az is, ha az azonos szabályozási tárgyban a Kormány rendelete túlterjeszkedik a törvény által adott felhatalmazáson.

A 35. § (2) bekezdése alapján a Kormány rendeleteket bocsáthat ki, ezek a rendeletek azonban törvénnyel nem lehetnek ellentétesek. A Kormány rendeletalkotási tevékenységének alkotmányos ellenőrzése körében az Alkotmánybíróság vizsgálja, hogy a rendelet meghozatalának időpontjában fennállt-e a felhatalmazás (507/B/1995. AB határozat, ABH 1996, 527, 528.), illetőleg, hogy a Kormány a rendeletalkotáskor saját feladatkörében járt-e el, nem szabályozott-e olyan életviszonyokat, amelyek törvényhozási tárgyat képeznek (990/B/1995. AB határozat, ABH 1997, 824, 825.) .

Ennek megfelelően a jelen eljárásban is azt vizsgálta az Alkotmánybíróság, hogy a Vtv.-ben a Kormány kapott-e arra felhatalmazást, hogy a vámbiztosíték elévülési szabályait a végrehajtási rendeletben szabályozza.

A Vtv. 212. § (1) bekezdése szerint felhatalmazást kap a Kormány, hogy e törvény végrehajtási rendeleteit kiadja. A törvény a vámbiztosítékkal kapcsolatban az alábbi tárgykörökben adott felhatalmazást kormányrendeleti szabályozásra:

"7. § (2) bekezdés [A vámbiztosíték - ha jogszabály eltérően nem rendelkezik - az annak nyújtására kötelezett választása szerint lehet:] e) belföldi székhelyű biztosító intézettel kötött, az e törvény végrehajtási rendeletében meghatározott feltételeknek megfelelő biztosítási szerződés."

"8. § (9) A kezességi nyilatkozat elfogadásának feltételeit, a nyilatkozat tartalmát, érvényesíthetőségét, továbbá az árutovábbítás esetén a kezességvállalás egyszerűsített szabályait, valamint az egyedi és tevékenységi vámbiztosíték nyújtására vonatkozó részletes szabályokat e törvény végrehajtási rendelete határozza meg."

"9. § (1) bekezdés [Mentes a vámteher biztosítása alól, vagy biztosítottnak kell tekinteni:]

n) árutovábbítási eljárásban azon humanitárius szállítmányok, melyek bejegyzett segélyszervezet, illetve egyház által kerülnek feladásra és/vagy szállításra az e törvény végrehajtási rendeletében meghatározott igazolás benyújtása esetén. Amennyiben a segélyszervezet, illetve az egyház részére harminc napon túli elintézetlen árutovábbítást tart nyilván a vámhatóság, ez a vámbiztosíték alóli mentesség nem alkalmazható."

"9. § (3) A vámbiztosíték alóli mentességre való jogosultságot a vámigazgatási eljárást lefolytató vámhivatalnál - az e törvény végrehajtási rendeletében meghatározott módon - az eljárást kérőnek igazolni kell."

"10. § (3) A vámbiztosíték indokoltsága megszűnésének, felszabadításának és elszámolásának részletes szabályait e törvény végrehajtási rendelete tartalmazza."

Az idézett konkrét felhatalmazási rendelkezések alapján megállapítható, hogy a vámbiztosíték elévülési szabályainak megalkotására a Vtv. nem adott végrehajtási rendelet megalkotására felhatalmazást.

Az Alkotmánybíróság gyakorlata szerint a felhatalmazás kereteinek túllépése alkotmányellenességet eredményez [19/1993. (III. 27.) AB határozat, ABH 1993, 431, 433.; 551/B/1993. AB határozat, ABH 1995, 840, 841-842.]. A formai alkotmányellenesség egyúttal a jogállam követelményeinek megsértését is megvalósítja [27/1997. (IV. 29.) AB határozat, ABH 1997, 122, 127-128.; 70/2002. (XII. 17.) AB határozat, ABH 2002, 409, 414.].

A Vhr. 218/B. §-a - a felhatalmazás kereteinek túllépése miatt - sérti az Alkotmány 2. § (1) bekezdésében foglalt jogállamiság elvét, továbbá ellentétes a jogforrási hierarchiát tartalmazó 35. § (2) bekezdésével, ezért az Alkotmánybíróság megállapította, hogy hatálybalépésétől, 2003. január 1-jétől a hatályon kívül helyezéséig, 2004. április 30-ig alkotmányellenes volt.

2.3. Az Alkotmánybíróság gyakorlata szerint, ha az indítvánnyal támadott jogszabályt vagy annak egy részét az Alkotmány valamely rendelkezésébe ütközőnek minősíti, és ezért azt megsemmisíti, akkor a további alkotmányi rendelkezés esetleges sérelmét - a már megsemmisített jogszabályi rendelkezéssel összefüggésben - érdemben nem vizsgálja. [44/1995. (VI. 30.) AB határozat, ABH 1995, 203, 205.; 4/1996. (II. 23.) AB határozat, ABH 1996, 37, 44.; 61/1997. (XI. 19.) AB határozat, ABH 1997, 361, 364.; 15/2000. (V. 24.) AB határozat, ABH 2000, 420, 423.; 16/2000. (V. 24.) AB határozat, ABH 2000, 425, 429.; 29/2000. (X. 11.) AB határozat, ABH 2000, 193, 200.]

A jelen eljárásban az Alkotmánybíróság ezért nem vizsgálta, hogy a támadott rendelkezés sérti-e az Alkotmány 2. § (1) bekezdéséből következő jogbiztonság követelményének - az indítványban felhívott - egyéb elemeit.

3. Az indítványnak megfelelően az Alkotmánybíróság döntött az alkotmányellenes jogszabályi rendelkezés konkrét ügyben való alkalmazási tilalmáról is.

Az Abtv. 43. § (4) bekezdése értelmében az Alkotmánybíróság az Abtv. 42. § (1) bekezdésben, valamint a 43. § (1)-(2) bekezdésben meghatározott időponttól eltérően is meghatározhatja az alkotmányellenes jogszabály hatályon kívül helyezését vagy a konkrét esetben történő alkalmazhatóságát, ha ezt a jogbiztonság vagy az eljárást kezdeményező különösen fontos érdeke indokolja.

A jelen ügyben az Alkotmánybíróság - élve az Abtv.-ben foglalt felhatalmazással - a bírói kezdeményezésnek az alkalmazási tilalom tekintetében is helyt adott, és megállapította, hogy az alkotmányellenes jogszabályi rendelkezés, vagyis a Vhr. 218/B. §-a a Fővárosi Bíróság előtt 8.K.32.831/2004. szám alatt folyamatban lévő perben nem alkalmazható.

Budapest, 2007. január 23.

Dr. Bragyova András s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Erdei Árpád s. k.,

előadó alkotmánybíró

Dr. Harmathy Attila s. k.,

alkotmánybíró

Tartalomjegyzék