Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

32014R0510[1]

Az Európai Parlament és a Tanács 510/2014/EU rendelete ( 2014. április 16. ) a mezőgazdasági termékek feldolgozásával előállított egyes árucikkekre alkalmazandó kereskedelmi szabályokról és az 1216/2009/EK, valamint a 614/2009/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS 510/2014/EU RENDELETE

(2014. április 16.)

a mezőgazdasági termékek feldolgozásával előállított egyes árucikkekre alkalmazandó kereskedelmi szabályokról és az 1216/2009/EK, valamint a 614/2009/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 43. cikke (2) bekezdésére és 207. cikke (2) bekezdésére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,

tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére (1),

rendes jogalkotási eljárás keretében (2),

mivel:

(1) Az 1216/2009/EK tanácsi rendeletet (3) és a 614/2009/EK tanácsi rendeletet (4) ki kell igazítani a Lisszaboni Szerződés hatálybalépése és különösen az abban bevezetett, a felhatalmazáson alapuló jogi aktusok és a végrehajtási jogi aktusok közötti különbségtétel következtében. A meglévő szövegek érthetőségének és átláthatóságának javítása érdekében további módosításokra van szükség.

(2) 2013. december 31-ig a közös agrárpolitikának (KAP) az Európai Unió működéséről szóló szerződésben (EUMSZ) előírt fő eszköze az 1234/2007/EK tanácsi rendelet (5) volt.

(3) A KAP reformjának keretében 2014. január 1-jei hatállyal az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (6) lépett az 1234/2007/EK rendelet helyébe. Az 1216/2009/EK rendeletet és a 614/2009/EK rendeletet ki kell igazítani, hogy figyelembe vegyék az említett rendeletet annak érdekében, hogy megmaradjon a harmadik országokkal egyrészt mezőgazdasági termékekre, másrészt a mezőgazdasági termékek feldolgozásával előállított árucikkekre vonatkozóan kötött kereskedelmi megállapodások egysége.

(4) Bizonyos mezőgazdasági termékeket mind feldolgozott mezőgazdasági termékek, mind az EUMSZ I. mellékletében nem szereplő árucikkek előállításához felhasználnak. Mind a KAP, mind a közös kereskedelempolitika keretében intézkedéseket kell hozni annak érdekében, hogy figyelembe vegyék az ezen termékek és árucikkek kereskedelme által az EUMSZ 39. cikke céljainak megvalósítására gyakorolt hatást, valamint az EUMSZ 43. cikkének végrehajtása érdekében elfogadott intézkedések által az ezen termékek és áruk gazdasági helyzetére gyakorolt hatást, tekintettel a mezőgazdasági termékek unión belüli és a világpiacon való beszerzésének költségei közötti különbségekre.

(5) A mezőgazdaság és az élelmiszeripar Unión belüli helyzete különbözőségének figyelembevétele érdekében az Unióban különbséget tesznek az EUMSZ I. mellékletében felsorolt mezőgazdasági termékek és az ebben a mellékletben nem szereplő feldolgozott mezőgazdasági termékek között. Egyes harmadik országokban, amelyekkel az Unió megállapodást köt, nem lehet ilyen megkülönböztetést tenni. Ezért rendelkezni kell az EUMSZ I. mellékletében nem szereplő feldolgozott mezőgazdasági termékekre vonatkozó általános szabályoknak az adott mellékletben felsorolt mezőgazdasági termékekre való kiterjesztéséről, amennyiben nemzetközi megállapodás rendelkezik e két terméktípus asszimilációjáról.

(6) E rendeletben az Unió által az EUMSZ-szel összhangban megkötött vagy ideiglenesen alkalmazott nemzetközi megállapodásokra történő hivatkozás az EUMSZ 218. cikkére történő hivatkozást jelenti.

(7) Az egyes mezőgazdasági termékek behozatala miatt esetleg az uniós piacot vagy a KAP hatékonyságát érintő káros hatások megelőzése vagy ellensúlyozása érdekében lehetővé kell tenni, hogy az ilyen termékek behozatalát bizonyos feltételek teljesülése esetén kiegészítő vámtétel megfizetéséhez lehessen kötni.

(8) Az ovalbumin és a laktalbumin feldolgozott mezőgazdasági termékek, amelyek nem szerepelnek az EUMSZ I. mellékletében. A harmonizáció és az egyszerűsítés érdekében a 614/2009/EK rendeletben az ovalbuminra és a laktalbuminra előírt közös kereskedelmi rendszert integrálni kell a mezőgazdasági termékek feldolgozásával előállított egyes árucikkekre alkalmazandó kereskedelmi szabályokkal. Tekintettel arra, hogy a tojás nagymértékben helyettesíthető az ovalbuminnal, illetve bizonyos mértékben a laktalbuminnal, az ovalbuminra és a laktalbuminra vonatkozó kereskedelmi szabályoknak meg kell felelniük a tojásra kialakított kereskedelmi szabályoknak.

(9) A 978/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (7) szerinti preferenciális kereskedelmi szabályokra vonatkozó egyedi rendelkezések és az Unió más autonóm kereskedelmi megállapodásainak sérelme nélkül meg kell határozni a feldolgozott mezőgazdasági termékekre és a mezőgazdasági termékek feldolgozásával előállított, az I. mellékletben nem szereplő árukra alkalmazandó kereskedelmi szabályokra irányadó fő szabályokat. A csökkentett behozatali vámok és a vámkontingensek rögzítéséről, valamint az ezen főszabályok szerint megítélt export-visszatérítésekről is rendelkezni kell. Ezeknek a szabályoknak és rendelkezéseknek figyelembe kell venniük az Unió által a WTO-egyezmények és a kétoldalú megállapodások keretében vállalt kötelezettségekből eredően a behozatali vámokra és az exporttámogatásokra vonatkozó korlátozásokat.

(10) Az ovalbumin és a laktalbumin piaca, valamint a tojáspiac közötti szoros kapcsolat miatt lehetővé kell tenni, hogy elő lehessen írni az ovalbumin vagy a laktalbumin behozatalára vonatkozó behozatali engedély bemutatását, vagy fel lehessen függeszteni az ovalbuminra és a laktalbuminra vonatkozó aktív feldolgozási rendszert, amennyiben az ovalbuminra és a laktalbuminra vonatkozó aktív feldolgozási rendszer megzavarja, vagy nagy valószínűséggel megzavarhatja e termékek piacát vagy a tojáspiacot az Unióban. Lehetővé kell tenni, hogy az ovalbuminra és a laktalbuminra vonatkozó behozatali engedélyek kiadását, valamint az engedéllyel behozott ilyen termékek szabad forgalomba bocsátását azok származására, eredetére, eredetiségére és minőségi jellemzőire vonatkozó előírásokhoz lehessen kötni.

(11) A kereskedelmi és piaci fejleményeknek, az ovalbumin és a laktalbumin piacai, valamint a tojáspiac igényeinek, továbbá az ovalbumin- és laktalbuminbehozatal nyomon követése eredményeinek figyelembevétele érdekében a Bizottságnak felhatalmazást kell kapnia arra, hogy az EUMSZ 290. cikkének megfelelően jogi aktusokat fogadjon el a következőkre vonatkozóan: az ovalbumin és a laktalbumin szabad forgalomba bocsátás céljából való behozatalát behozatali engedély bemutatásának feltételéhez kötő szabályok, az említett behozatali engedélyből eredő jogokra és kötelezettségekre, valamint joghatásaikra vonatkozó szabályok, azok az esetek, amikor az engedélyben említett kötelezettség teljesítésére tűréshatár vonatkozik a behozatali engedélyek kiadását és a szabad forgalomba bocsátást egy olyan, egy harmadik ország vagy valamely szervezet által kiadott dokumentum bemutatásának feltételéhez kötő szabályok, amely tanúsítja többek között a termékek származását, eredetét, eredetiségét és minőségi jellemzőit, a behozatali engedélyek átruházására vonatkozó szabályok, illetve az ezen átruházásra vonatkozó korlátozások, azok az esetek, amikor nem kötelező bemutatni a behozatali engedélyt, és amikor kötelező vagy nem kötelező olyan biztosíték letétbe helyezése, amely garantálja, hogy a termékek behozatalára a behozatali engedély érvényességi ideje alatt kerül sor.

(12) Egyes, az EUMSZ I. mellékletében nem szereplő feldolgozott mezőgazdasági termékeket a KAP hatálya alá tartozó mezőgazdasági termékekből állítják elő. Az említett feldolgozott mezőgazdasági termékek behozatalára alkalmazott vámoknak az előállításhoz felhasznált mezőgazdasági termékek világpiaci ára és uniós piaci ára közötti különbséget kell ellensúlyozniuk, miközben biztosítják az érintett feldolgozóipar versenyképességét.

(13) Az Unió kereskedelmi politikájának keretében egyes nemzetközi megállapodások alapján a feldolgozott mezőgazdasági termékekre vonatkozó behozatali vámok csökkentését vagy fokozatos megszüntetését biztosítják a mezőgazdasági alkotóelem, a cukorra és lisztre vonatkozó kiegészítő vámok, valamint az értékvám tekintetében. Lehetővé kell tenni e csökkentéseknek a nem preferenciális kereskedelemben alkalmazandó mezőgazdasági alkotóelemekre való hivatkozással történő megállapítását.

(14) A behozatali vám mezőgazdasági alkotóelemének a szóban forgó feldolgozott mezőgazdasági termékek előállításához felhasznált mezőgazdasági termékeknek a világpiacon és az uniós piacon érvényes árai közötti különbséget kell ellensúlyoznia. Ezért szoros kapcsolatot kell fenntartani a feldolgozott mezőgazdasági termékekre vonatkozó behozatali vám mezőgazdasági alkotóelemének számítása és a változatlan formában behozott mezőgazdasági termékekre alkalmazandó behozatali vám között.

(15) A feldolgozott mezőgazdasági termékek előállításához felhasznált vagy felhasználtnak tekintett meghatározott mezőgazdasági termékek alapján a feldolgozott mezőgazdasági termékekre vonatkozó behozatali vámok csökkentéséről vagy fokozatos megszüntetéséről rendelkező nemzetközi megállapodások végrehajtása érdekében a Bizottságnak felhatalmazást kell kapnia arra, hogy az EUMSZ 290. cikkének megfelelően jogi aktusokat fogadjon el a következőkre vonatkozóan: feldolgozott mezőgazdasági termékek előállítása során felhasználtnak tekintett mezőgazdasági termékek jegyzékének megállapítása, az egyenértékű mennyiségek, valamint az egyéb mezőgazdasági termékeknek a felhasználtnak tekintett konkrét mezőgazdasági termékek egyenértékű mennyiségeire való átváltására vonatkozó szabályok megállapítása, a csökkentett mezőgazdasági alkotóelem és a csökkentett kiegészítő vámok kiszámításához szükséges alkotóelemek és a kiszámításukra szolgáló módszerek meghatározása, és azoknak az elhanyagolható mennyiségeknek a meghatározása, amelyek esetében a csökkentett mezőgazdasági alkotóelemeket és a cukorra és lisztre vonatkozó kiegészítő vámokat nulla összegben kell megállapítani.

(16) Behozatalivám-kedvezmény az érintett termékek korlátlan mennyiségére vagy vámkontingens alá eső korlátozott mennyiségre adható. Amennyiben egyes nemzetközi megállapodások vámkontingensek keretében vámkedvezményeket biztosítanak, a kontingenseket a Bizottságnak kell megnyitnia és kezelnie. Gyakorlati okokból alapvető fontosságú, hogy a megállapodás alapján vámkedvezményben részesülő árukra alkalmazott behozatali vámok nem mezőgazdasági alkotóelemének kezelésére ugyanolyan szabályok vonatkozzanak, mint a mezőgazdasági alkotóelem kezelésére.

(17) Az ovalbumin és a laktalbumin piaca, valamint a tojáspiac közötti szoros kapcsolat miatt az ovalbumin és a laktalbumin tekintetében ugyanúgy vámkontingenseket kell megnyitni és kezelni, mint ahogy az az 1308/2013/EU rendelet értelmében a tojás esetében történik. A kezelési módszernek adott esetben figyelembe kell vennie az uniós piac ellátására, valamint egyensúlyának megőrzésére vonatkozó igényeket, és a múltban alkalmazott módszereken kell alapulnia, figyelembe véve a WTO-megállapodásokból eredő jogokat.

(18) A piaci szereplők számára méltányos piaci hozzáférés és egyenlő bánásmód biztosítása, az uniós piac ellátási igényeinek figyelembevétele és az uniós piac egyensúlyának megőrzése érdekében a Bizottságnak felhatalmazást kell kapnia arra, hogy az EUMSZ 290. cikkének megfelelően jogi aktusokat fogadjon el azon feltételekre vonatkozóan, amelyeket teljesíteni kell ahhoz, hogy egy vámkontingens terhére kérelmet lehessen benyújtani, valamint a vámkontingens keretében fennálló jogok átruházására vonatkozó szabályokra, a vámkontingensben való részvételnek biztosíték letétbe helyezéséhez való kötésére és a vámkontingensekre vonatkozó egyedi sajátosságokra, követelményekre és korlátozásokra vonatkozóan.

(19) Annak lehetővé tétele érdekében, hogy az exportált termékek harmadik országba történő bevitelük során - az Unió által az EUMSZ-szel összhangban kötött nemzetközi megállapodások értelmében - bizonyos feltételek betartása mellett különleges elbánásban részesülhessenek, a Bizottságnak felhatalmazást kell kapnia arra, hogy az EUMSZ 290. cikkének megfelelően jogi aktusokat fogadjon el azon szabályokra vonatkozóan, amelyek előírják, hogy a tagállamok illetékes hatóságainak - kérelemre, és a megfelelő ellenőrzések elvégzését követően - ki kell adniuk a feltételeknek való megfelelést tanúsító dokumentumot azon termékek esetében, amelyek - exportjuk esetén - a harmadik országba történő bevitelük során különleges elbánásban részesülhetnek bizonyos feltételek teljesítése esetén.

(20) Előfordulhat, hogy - versenyfeltételek esetén - a feldolgozóipar mezőgazdaságinyersanyag-szükségletét nem lehet teljes mértékben az Unióból származó nyersanyagokkal kielégíteni. A 2913/92/EGK tanácsi rendelet (8) megengedi az árucikkek behozatalát az aktív feldolgozási rendszer keretében, amennyiben teljesülnek a 2454/93/EGK bizottsági rendeletben (9) meghatározott gazdasági feltételek. A 2913/92/EGK rendeletet a 952/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelettel (10) kell felváltani, de csak 2016. június 1-jei hatállyal. Ezért célszerű, hogy e rendelet hivatkozást tartalmazzon a 2913/92/EGK rendeletre, különösen arra tekintettel, hogy a jövőben a 2913/92/EGK rendeletre történő hivatkozások a 952/2013/EU rendeletre történő hivatkozásoknak minősülnek majd. Egyértelműen meghatározott körülmények között a gazdasági feltételek teljesülését kell megvizsgálni annak eldöntésére, hogy be lehet-e hozni a mezőgazdasági termékek bizonyos mennyiségeit aktív feldolgozási rendszer keretében. Ezeket a mennyiségeket az ellátási mérleg alapján kell meghatározni. A rendelkezésre álló mennyiségekhez való méltányos hozzáférést, valamint a gazdasági szereplőkkel való egyenlő bánásmódot és az átláthatóságot pedig a tagállamok által kiadott aktív feldolgozási bizonyítványok rendszerének kell biztosítania.

(21) Az aktív feldolgozási rendszerek körültekintő és hatékony kezelésének az Unió piacán az érintett áruk tekintetében kialakult helyzetet és a feldolgozóipar igényeit és gyakorlatát figyelembe véve történő biztosítása érdekében a Bizottságnak felhatalmazást kell kapnia arra, hogy az EUMSZ 290. cikkének megfelelően jogi aktusokat fogadjon el a következőkre vonatkozóan: olyan mezőgazdasági termékek jegyzéke, amelyekre aktív feldolgozási bizonyítvány adható ki, az aktív feldolgozási bizonyítványból eredő jogok és a bizonyítvány joghatásainak, valamint jogok gazdasági szereplők közötti átruházására vonatkozó rendelkezések és az aktív feldolgozási bizonyítványok rendszerének megbízhatóságához és hatékonyságához szükséges szabályok a bizonyítvány hitelessége, átruházása vagy az ezen átruházásra vonatkozó korlátozások tekintetében.

(22) Szabályokat kell alkotni az EUMSZ I. mellékletében nem szereplő árucikkek előállításához használt egyes mezőgazdasági termékekre vonatkozó export-visszatérítéseknek - az Unió WTO-megállapodásból eredő kötelezettségei által meghatározott határokon belül történő - megítélésére vonatkozóan annak érdekében, hogy a termelők ne kerüljenek hátrányos helyzetbe azon árakra tekintettel, amelyeken az említett árucikkeket a KAP következtében beszerezni kényszerülnek. A visszatérítések csak a mezőgazdasági termékeknek az Unió piacán, illetve a világpiacon érvényes árai közötti különbözetet fedezhetik. A szabályokat a mezőgazdasági termékek feldolgozásával előállított egyes árucikkekre alkalmazandó kereskedelmi szabályok részeként kell megállapítani.

(23) Az érintett, I. mellékletben nem szereplő áruk előállításához felhasznált mezőgazdasági termékek kivitelének elősegítése érdekében össze kell állítani az I. mellékletben nem szereplő, export-visszatérítésre jogosult termékek jegyzékét, figyelembe véve az előállításukhoz felhasznált mezőgazdasági termékeknek az uniós piacon és a világpiacon érvényes árai közötti különbség hatását, valamint azt, hogy szükséges-e teljes mértékben vagy részben ellensúlyozni ezt a különbözetet.

(24) Gondoskodni kell arról, hogy ne ítéljenek meg export-visszatérítést olyan, szabad forgalomba bocsátott, importált, az I. mellékletben nem szereplő áru után, amelyet ismételten exportálnak, feldolgozás után exportálnak, vagy más, az I. mellékletben nem szereplő árucikkbe bedolgoznak. Szabad forgalomba bocsátott importált gabonafélék, rizs, tej és tejtermékek vagy tojás esetében gondoskodni kell arról, hogy ne ítéljenek meg visszatérítést olyan áru után, amelyet feldolgozás után exportálnak, vagy az I. mellékletben nem szereplő árucikkekbe bedolgoznak.

(25) Az I. mellékletben nem szereplő áruk alakjában exportált mezőgazdasági termékekre vonatkozó export-visszatérítések mértékét az 1308/2013/EU rendelet és az 1370/2013/EU tanácsi rendelet (11) értelmében ugyanazon szabályoknak és gyakorlati intézkedéseknek megfelelően és ugyanazon eljárás szerint kell rögzíteni, mint a változatlan állapotban exportált mezőgazdasági termékekre vonatkozó export-visszatérítések mértékét.

(26) Tekintettel egyrészt az I. mellékletben nem szereplő áruk és az I. mellékletben nem szereplő szóban forgó áruk előállításához felhasznált mezőgazdasági termékek közötti szoros összefüggésre, másrészt az említett áruk és termékek közötti különbségekre, elő kell írni az export-visszatérítésekre vonatkozóan az 1308/2013/EU rendeletben megállapított, horizontális rendelkezéseknek az I. mellékletben nem szereplő árukra való alkalmazását.

(27) Az egyes mezőgazdasági termékeket tartalmazó, az I. mellékletben nem szereplő áruk sajátos előállítási eljárásainak és kereskedelmi előírásainak figyelembevétele érdekében a Bizottságnak felhatalmazást kell kapnia arra, hogy az EUMSZ 290. cikkének megfelelően jogi aktusokat fogadjon el az exportálandó, az I. mellékletben nem szereplő árucikkek és az előállításukhoz felhasznált mezőgazdasági termékek jellemzőire vonatkozó szabályokra, az I. mellékletben nem szereplő árukká való feldolgozásukat követően exportált egyes mezőgazdasági termékekre vonatkozó export-visszatérítések megállapítására vonatkozó szabályokra, az I. mellékletben nem szereplő, exportált áruk összetételének igazolásához szükséges bizonyítékokra vonatkozó szabályokra, az egyes importált mezőgazdasági termékek felhasználására vonatkozó nyilatkozat kötelező megtételére vonatkozó szabályokra, a mezőgazdasági termékek alaptermékekkel való asszimilációjára és az egyes alaptermékek referenciamennyiségének meghatározására vonatkozó szabályokra, továbbá a mezőgazdasági termékek export-visszatérítésére vonatkozó horizontális szabályoknak az I. mellékletben nem szereplő termékekre való alkalmazására vonatkozóan.

(28) Az Unió által az EUMSZ-szel összhangban megkötött vagy ideiglenesen alkalmazott nemzetközi megállapodásokból eredő kiviteli korlátok betartását a megállapodásokban meghatározott referencia-időszakokra vonatkozó visszatérítési igazolások kiadásával kell biztosítani, figyelembe véve a kis exportőrök számára biztosított éves összeget.

(29) Az export-visszatérítéseket a rendelkezésre álló összeg mértékéig, az I. mellékletében nem szereplő áruk kereskedelme tekintetében kialakult adott helyzet függvényében kell odaítélni. A visszatérítési igazolások rendszerének meg kell könnyítenie a visszatérítések összegének hatékony kezelését.

(30) Rendelkezni kell a tagállamok által kiadott visszatérítési igazolásoknak az Unió egész területére vonatkozó érvényességéről, valamint arról, hogy a kiadásukat biztosíték letétbe helyezésétől kell függővé tenni, amely garantálja, hogy a gazdasági szereplő visszatérítésre nyújtson be kérelmet. Szabályokat kell megállapítani a visszatérítések valamennyi alkalmazható mértéke esetében megítélendő előzetes rögzítési rendszer szerinti visszatérítésekre, valamint a biztosítékok letétbe helyezésére és felszabadítására.

(31) Az export-visszatérítésekre fordított kiadásoknak és a visszatérítés-igazolási rendszer végrehajtásának nyomon követése érdekében a Bizottságnak felhatalmazást kell kapnia arra, hogy az EUMSZ 290. cikkének megfelelően jogi aktusokat fogadjon el a következők tekintetében: a visszatérítési igazolásokból eredő jogokra és kötelezettségekre vonatkozó szabályok, az ezen igazolások átruházására vonatkozó szabályok, illetve az ezen átruházásra vonatkozó korlátozások, azon esetek és helyzetek, amikor nem kötelező visszatérítési igazolást bemutatni vagy biztosítékot letétbe helyezni, továbbá az a tűréshatár, amelyen belül a visszatérítés-igénylési kötelezettség nem érvényesül.

(32) Az export-visszatérítésekkel kapcsolatos célzott intézkedések hatásának számításba vételénél figyelembe kell venni általánosságban a mezőgazdasági termékeket feldolgozó vállalkozásokat és különösen a kis- és középvállalkozások helyzetét. A kis exportőrök egyedi szükségleteire tekintettel minden költségvetési évre el kell számukra különíteni egy globális összeget, és mentesíteni kell őket az alól, hogy az export-visszatérítési rendszereken belül visszatérítési igazolásokat legyenek kötelesek benyújtani.

(33) Amennyiben az 1308/2013/EU rendelet értelmében intézkedéseket fogadnak el egy mezőgazdasági termék kivitele tekintetében, és az említett mezőgazdasági terméket nagy mennyiségben tartalmazó, az I. mellékletben nem szereplő áruk kivitele nagy valószínűséggel hátráltatná az említett intézkedések céljainak elérését, a Bizottságnak felhatalmazást kell kapnia arra, hogy az EUMSZ 290. cikkének megfelelően jogi aktusokat fogadjon el az említett, I. mellékletben nem szereplő áruk kivételére vonatkozó egyenértékű intézkedésekre vonatkozóan, ugyanakkor betartva a nemzetközi megállapodásokból eredő valamennyi kötelezettséget.

(34) Egyes nemzetközi megállapodások alapján az Unió úgy korlátozhatja a behozatali vámokat és a kivitel után fizetendő összegeket, hogy részben vagy egészben ellensúlyozzák a szóban forgó feldolgozott mezőgazdasági termékek vagy az I. mellékletben nem szereplő áruk előállításához felhasznált mezőgazdasági termékek árkülönbözetét. A szóban forgó feldolgozott mezőgazdasági termékek vagy az I. mellékletben nem szereplő áruk esetében meg kell állapítani, hogy a szóban forgó összegeket együttesen, a teljes vám részeként kell meghatározni, és a mezőgazdasági termékeknek az érintett ország vagy régió piacán és az uniós piacon érvényes árai közötti különbséget kell ellensúlyozniuk.

(35) Mivel az e rendeletben megállapított kereskedelmi szabályok helyes alkalmazása szempontjából lényeges lehet a feldolgozott mezőgazdasági termékek és az I. mellékletben nem szereplő áruk összetétele, minőségi és mennyiségi elemzésekkel meg kell tudni állapítani az összetételüket.

(36) Az Unió által kötött nemzetközi megállapodások végrehajtása, továbbá a 2658/87/EGK tanácsi rendelet (12) módosításaival való összhang biztosítása érdekében a Bizottságnak felhatalmazást kell kapnia arra, hogy az EUMSZ 290. cikkének megfelelően jogi aktusokat fogadjon el e rendelet egyes nem alapvető rendelkezéseinek kiegészítésére, illetve módosítására vonatkozóan.

(37) Rendelkezni kell arról, hogy a tagállamok biztosítsák a Bizottságnak és egymásnak a feldolgozott mezőgazdasági termékekre és az I. mellékletben nem szereplő termékekre vonatkozó kereskedelmi szabályok végrehajtásához szükséges információkat.

(38) Az információs rendszerek integritásának, valamint a továbbított dokumentumok és kapcsolódó adatok hitelességének és olvashatóságának biztosítása érdekében a Bizottságnak felhatalmazást kell kapnia arra, hogy az EUMSZ 290. cikkének megfelelően jogi aktusokat fogadjon el a benyújtandó információk jellegének és típusának, a feldolgozandó adatok kategóriáinak, a maximális adatmegőrzési időtartamoknak, a feldolgozás céljának, az információkhoz és az információs rendszerekhez való hozzáférési jogokra vonatkozó szabályoknak, valamint ezen információk közzététele feltételeinek meghatározására vonatkozóan.

(39) Alkalmazni kell a személyes adatok feldolgozása tekintetében az egyének védelmére, valamint az ilyen adatok szabad áramlására vonatkozó uniós jogot, különösen a 95/46/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvet (13) és a 45/2001/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletet (14).

(40) A piaci szereplők és a nemzeti hatóságok felesleges adminisztratív terheinek elkerülése érdekében a Bizottságnak felhatalmazást kell kapnia arra, hogy az EUMSZ 290. cikkének megfelelően jogi aktusokat fogadjon el olyan küszöbérték meghatározására vonatkozóan, amely alatt nem vetnek ki, illetve nem ítélnek meg behozatali vámot, kiegészítő behozatali vámot, csökkentett behozatali vámot, export-visszatérítést vagy közösen megállapított ár beszámítása esetén kivetendő vagy megfizetendő összeget.

(41) Tekintettel az I. mellékletben nem szereplő áruk és a szóban forgó, az I. mellékletében nem szereplő áruk előállításához felhasznált mezőgazdasági termékek közötti szoros összefüggésre, rendelkezni kell az 1306/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (15) szerint megállapított és annak értelmében elfogadott biztosítékokra, vizsgálatokra, ellenőrzésekre, elemzésekre és szankciókra vonatkozó horizontális rendelkezéseknek az I. mellékletben nem szereplő árukra való értelemszerű alkalmazásáról.

(42) Az 1306/2013/EU rendelet szerint a feldolgozott mezőgazdasági termékek behozatali engedélyére és vámkontingensére, valamint az I. mellékletben nem szereplő áruk export-visszatérítésére és visszatérítési igazolására vonatkozóan elfogadott horizontális szabályok alkalmazásának biztosítása érdekében a Bizottságnak felhatalmazást kell kapnia arra, hogy az EUMSZ 290. cikkének megfelelően jogi aktusokat fogadjon el az említett rendelet alapján elfogadott, biztosítékokra, vizsgálatokra, ellenőrzésekre, elemzésekre és szankciókra vonatkozó horizontális rendelkezéseket szükség esetén kiigazító szabályokra vonatkozóan.

(43) A felhatalmazáson alapuló jogi aktusoknak az EUMSZ 290. cikkének megfelelően történő elfogadásakor különösen fontos, hogy a Bizottság az előkészítő munka során megfelelő konzultációkat folytasson, többek között szakértői szinten is. A felhatalmazáson alapuló jogi aktus elkészítésekor és szövegezésekor a Bizottságnak gondoskodnia kell a vonatkozó dokumentumoknak az Európai Parlament és a Tanács részére történő egyidejű, időben történő és megfelelő továbbításáról.

(44) Ezen rendeletnek a behozatal tekintetében való végrehajtása egységes feltételeinek biztosítása érdekében a Bizottságra végrehajtási hatásköröket kell ruházni a következők tekintetében: azon feldolgozott mezőgazdasági termékeket meghatározó intézkedések, amelyekre az uniós piacot érintő káros hatások megelőzése vagy ellensúlyozása érdekében kiegészítő behozatali vámot kell kivetni, az említett kiegészítő behozatali vámtételeknek a behozatali ár igazolására, az igazoló dokumentumok benyújtására és a kiegészítő behozatali vámtételek szintjének meghatározására vonatkozó határidők tekintetében történő alkalmazására vonatkozó intézkedések, az ovalbuminra és laktalbuminra vonatkozó behozatali engedélyek formátumára és tartalmára, az említett behozatali engedélyek iránti kérelmek benyújtására, kiadására és felhasználására, valamint érvényességi idejére, az említett engedélyek tekintetében a biztosíték letétbe helyezésének eljárására és összegére, az említett engedélyek felhasználására vonatkozó követelmények teljesítésének igazolásához szükséges bizonyítékokra, a behozatali engedélyben említett mennyiség behozatalára vonatkozó kötelezettség teljesítése tekintetében a tűréshatár szintjére és a behozatali engedélyek pótpéldányainak és másodpéldányainak kiadására vonatkozó intézkedések, a behozatali engedélyek tagállamok általi kezelésére vonatkozó intézkedések, az ovalbuminra és laktalbuminra vonatkozó behozatali engedélyek rendszerének - többek között a nemzetközi megállapodások végrehajtása során a tagállamok közötti konkrét igazgatási segítségnyújtásra, valamint a feldolgozott mezőgazdasági termékekre vonatkozó behozatali vámok kiszámítására és mértékének megállapítására vonatkozó eljárásoknak - a kezeléséhez szükséges információcserére vonatkozó intézkedések.

(45) Ezen rendeletnek a behozatal tekintetében való végrehajtása egységes feltételeinek biztosítása érdekében a Bizottságra végrehajtási hatásköröket kell ruházni a következők tekintetében is: a preferenciális kereskedelemben alkalmazandó behozatali vámok csökkentése vagy fokozatos megszüntetése céljából a feldolgozott mezőgazdasági termékek előállításához felhasználtnak tekintett mezőgazdasági termékek rögzített mennyiségeit meghatározó intézkedések, a megfelelő bizonylati követelmények megállapítása, a feldolgozott mezőgazdasági termékek és egyes mezőgazdasági termékek behozatalára alkalmazandó éves vámkontingensek és az Unió nemzetközi kötelezettségvállalásaival összhangban az azok kezelésére alkalmazandó módszer, a behozatali, illetve kiviteli rendszer elfogadásáról szóló nemzetközi megállapodásokban vagy jogi aktusban megállapított egyedi rendelkezések alkalmazására szolgáló eljárások, különösen a következők tekintetében: a termék jellegére, származási helyére és eredetére vonatkozó garanciák, a garanciák ellenőrzésére szolgáló dokumentum elismerése, az exportáló ország által kiadott dokumentum bemutatása, a termékek rendeltetési helye és felhasználása, a behozatali engedélyek érvényességi idejére vonatkozó intézkedések, a biztosíték letétbe helyezésének eljárása, illetve a biztosíték összege, az említett behozatali engedélyek felhasználása, és amennyiben szükséges, különösen a behozatali kérelmek benyújtására és a vámkontingens keretében való behozatalra vonatkozó engedély megadásának feltételeire vonatkozó egyedi szabályok, a megfelelő bizonylati követelmények.

(46) Ezen rendeletnek a behozatal és az aktív feldolgozási rendszerek tekintetében való végrehajtása egységes feltételeinek biztosítása érdekében a Bizottságra végrehajtási hatásköröket kell ruházni a következők tekintetében is: az arra irányuló eljárás irányítására vonatkozó rendelkezések, hogy a vámkontingensek keretében rendelkezésre álló mennyiségeket nem lépik túl, és a vámkontingens fel nem használt mennyiségeinek újraelosztására irányuló intézkedések, a 260/2009/EK tanácsi rendelet (16) és a 625/2009/EK tanácsi rendelet (17) szerint az Unióba irányuló behozatal elleni védintézkedések vagy nemzetközi megállapodások által előírt védintézkedések elfogadására irányuló intézkedések, a mezőgazdasági termékek azon mennyiségére vonatkozó intézkedések, amely után aktív feldolgozási bizonyítványt lehet kiadni, az aktív feldolgozási bizonyítványok rendszerének a kérelmek benyújtására és az aktív feldolgozási bizonyítványok kiadásához megkövetelt dokumentumok és eljárások tekintetében való megvalósítására vonatkozó intézkedések, az aktív feldolgozási bizonyítványok tagállamok általi kezelésére és a tagállamok közötti igazgatási segítségnyújtással kapcsolatos eljárásokra vonatkozó intézkedések, olyan intézkedések, amelyek korlátozzák azokat a mennyiségeket, amelyekre aktív feldolgozási bizonyítvány adható ki, elutasítják a mennyiségeket, amelyekre az említett bizonyítványokat kérelmezték, és felfüggesztik az aktív feldolgozási bizonyítvány iránti kérelmek benyújtását, amennyiben nagy mennyiségekre kérelmeznek ilyen bizonyítványokat, valamint az ovalbuminra és a laktalbuminra vonatkozó feldolgozási és aktív feldolgozási rendszer alkalmazását felfüggesztő intézkedések.

(47) Ezen rendeletnek a kivitel tekintetében való végrehajtása egységes feltételeinek biztosítása érdekében a Bizottságra végrehajtási hatásköröket kell ruházni a következők tekintetében: a visszatérítési ráták alkalmazására, az export-visszatérítések kiszámítására, egyes termékeknek az alaptermékekkel való asszimilációjára és az egyes alaptermékek referenciamennyiségének meghatározására, az Unió által az EUMSZ-szel összhangban megkötött vagy ideiglenes alkalmazott nemzetközi megállapodás által előírt, az I. mellékletben nem szereplő egyes árucikkek bizonyos rendeltetési helyekre történő kivitelére vonatkozó igazolások igénylésére, kiadására és kezelésére, továbbá az előállítási folyamat során bekövetkező termékveszteségek, mennyiségi veszteségek és a melléktermékek kezelésére vonatkozó intézkedések.

(48) Ezen rendeletnek a kivitel tekintetében való végrehajtása egységes feltételeinek biztosítása érdekében a Bizottságra végrehajtási hatásköröket kell ruházni a következők tekintetében is: az I. mellékletben nem szereplő, exportált áruk összetételének bejelentésére vonatkozó eljárást és az ezen összetétel igazolásához szükséges bizonyítékot meghatározó, az export-visszatérítési rendszer megvalósításához szükséges intézkedések, a differenciált visszatérítések esetében a rendeltetési helyre történő megérkezést igazoló egyszerűsített bizonyíték, horizontális szabályoknak az I. mellékletben nem szereplő termékekre való alkalmazásáról szóló intézkedések, az exportvisszatérítés-igazolási rendszernek a visszatérítési igazolás iránti kérelmek benyújtása, formátuma és tartalma, valamint a visszatérítési igazolások formátuma, tartalma és érvényességi ideje tekintetében való végrehajtására vonatkozó intézkedések, a visszatérítési igazolások igénylésére, kiadására és felhasználására szolgáló eljárásra, a biztosíték letétbe helyezésének eljárására és a biztosíték összegére vonatkozó intézkedések, a nem kérelmezett export-visszatérítések összegének a tűréshatárára és az annak igazolására vonatkozó intézkedések, hogy a visszatérítési igazolásokból eredő kötelezettségek teljesültek.

(49) Ezen rendeletnek a kivitel és meghatározott általános rendelkezések tekintetében való végrehajtása egységes feltételeinek biztosítása érdekében a Bizottságra végrehajtási hatásköröket kell ruházni a következők tekintetében: az export-visszatérítési igazolások tagállamok általi kezelésére és a tagállamok között az export-visszatérítési igazolásokkal összefüggő információcserére és konkrét igazgatási segítségnyújtással kapcsolatos eljárásokra vonatkozó intézkedések, a kis exportőröknek elkülönített globális összeg és a visszatérítési igazolások bemutatása alóli mentesítésre vonatkozó egyéni küszöb rögzítésére irányuló intézkedések, visszatérítési igazolások pótpéldányainak és másodpéldányainak kiadására, olyan intézkedések, amelyek korlátozzák azokat a mennyiségeket, amelyekre visszatérítési igazolás adható ki, elutasítják azokat a mennyiségeket, amelyekre az említett igazolásokat kérelmezték, és felfüggesztik a visszatérítési igazolás iránti kérelmek benyújtását, amennyiben olyan mennyiségekre kérelmeznek ilyen igazolásokat, amelyek meghaladják a nemzetközi megállapodásokból eredő kötelezettségvállalások alapján rögzített rendelkezésre álló összegeket, a preferenciális kereskedelemben közvetlen kiegyenlítés esetén alkalmazandó vámtétel rögzítésére és az érintett országba vagy régióba történő kivitel esetén fizetendő kapcsolódó összegekre vonatkozó intézkedések, az azt biztosító intézkedések, hogy a preferenciális egyezmény keretében kivitelre bejelentett feldolgozott mezőgazdasági termékeket valóban preferenciális egyezmény keretében exportálják vagy fordítva, a feldolgozott mezőgazdasági termékek és az I. mellékletben nem szereplő áruk minőségi és mennyiségi elemzésére szolgáló módszerekre, a feldolgozott mezőgazdasági termékek és az I. mellékletben nem szereplő áruk azonosításához szükséges technikai rendelkezésekre és a feldolgozott mezőgazdasági termékeknek és az I. mellékletben nem szereplő áruknak a Kombinált Nómenklatúrába való besorolására szolgáló eljárásokra vonatkozó intézkedések.

(50) Ezen rendeletnek a kivitel és meghatározott általános rendelkezések tekintetében való végrehajtása egységes feltételeinek biztosítása érdekében a Bizottságra végrehajtási hatásköröket kell ruházni a Bizottság és a tagállamok információcserével kapcsolatos kötelezettségeinek teljesítéséhez szükséges, az alábbiakra vonatkozó intézkedésekre vonatkozóan: az értesítés módszerei, a benyújtandó információkra vonatkozó szabályok, a benyújtandó információk kezelésére vonatkozó rendelkezések, valamint az értesítések tartalmával, formájával, ütemezésével, gyakoriságával és határidőivel kapcsolatos szabályok, a személyes adatok, valamint a vállalkozások üzleti titkaik védelmére vonatkozó jogos érdekének védelme mellett az információk és dokumentumok továbbításával vagy rendelkezésre bocsátásával kapcsolatos szabályok, az 1306/2013/EU rendelet szerint, a feldolgozott mezőgazdasági termékek behozatali engedélyére és vámkontingensére, valamint az I. mellékletben nem szereplő áruk export-visszatérítésére és visszatérítési igazolására vonatkozóan elfogadott, a biztosítékokra, vizsgálatokra, ellenőrzésekre, elemzésekre és szankciókra vonatkozó horizontális rendelkezésekre vonatkozó intézkedések.

(51) Sajátos jellegükre tekintettel a 182/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (18) alkalmazása nélkül kell elfogadni az olyan intézkedésekre vonatkozó végrehajtási jogi aktusokat, amelyek a kiegészítő behozatali vámtételek alkalmazása céljából rögzítik a reprezentatív árakat és a küszöbmennyiségeket, valamint az említett behozatali vámtételek mértékét az Unió nemzetközi kötelezettségvállalásaival összhangban, korlátozzák azokat a mennyiségeket, amelyekre behozatali engedély, aktív feldolgozási bizonyítvány és visszatérítési igazolás adható ki, elutasítják azokat a mennyiségeket, amelyekre az említett engedélyeket, bizonyítványokat és igazolásokat kérelmezték, és felfüggesztik az említett engedélyek, bizonyítványok és igazolások iránti kérelmek benyújtását, és az olyan intézkedésekre vonatkozó végrehajtási jogi aktusokat, amelyek az annak garantálására irányuló eljárás irányítását célozzák, hogy a vámkontingensek keretében rendelkezésre álló mennyiségeket ne lépjék túl, és újra elosztják a vámkontingens fel nem használt mennyiségeit. A többi, e rendelet szerinti végrehajtási jogi aktust a 182/2011/EU rendeletnek megfelelően kell elfogadni.

(52) A 182/2011/EU rendelettel összhangban elfogadandó végrehajtási jogi aktusok elfogadására a vizsgálóbizottsági eljárást kell alkalmazni, tekintettel arra, hogy e jogi aktusok a KAP-ot érintik, az említett rendelet 2. cikke (2) bekezdése b) pontjának ii. alpontjában foglaltak szerint.

(53) A feldolgozott mezőgazdasági termékeknek az Unióba irányuló behozatala elleni védintézkedésekkel vagy az uniós piacnak az ovalbuminra és a laktalbuminra vonatkozó feldolgozási és aktív feldolgozási rendszer alkalmazásának felfüggesztését igénylő zavarával vagy lehetséges zavarával összefüggésben felmerülő, kellően indokolt, rendkívül sürgős esetekben a Bizottságnak azonnal alkalmazandó végrehajtási jogi aktusokat kell elfogadnia.

(54) E rendelet célkitűzéseinek eléréséhez az arányosság elvének megfelelően szükséges és helyénvaló megállapítani a mezőgazdasági termékek feldolgozásával előállított egyes árucikkekre alkalmazandó kereskedelmi szabályokat. E rendelet az Európai Unióról szóló szerződés 5. cikkének (4) bekezdésével összhangban nem lépi túl a kitűzött cél eléréséhez szükséges mértéket.

(55) E rendeletnek a status quo fenntartása érdekében a következők mindegyikét magukban foglaló mellékleteket kell tartalmaznia: a feldolgozott mezőgazdasági termékek jegyzéke, amely felváltja az 1216/2009/EK rendelet II. mellékletét; az I. mellékletben nem szereplő áruk jegyzéke, amely felváltja az 578/2010/EU bizottsági rendelet (19) II. mellékletét és az 1234/2007/EK rendelet XX. mellékletét; az I. mellékletben nem szereplő áruk előállításához használt alaptermékek jegyzéke, amely felváltja az 578/2010/EU rendelet I. mellékletét; a kiegészítő behozatali vámmal sújtható feldolgozott mezőgazdasági termékek jegyzéke, amely felváltja az 1216/2009/EK rendelet III. mellékletét; és a feldolgozott mezőgazdasági termékek előállításához használt mezőgazdasági termékek jegyzéke, amely felváltja az 1216/2009/EK rendelet I. mellékletét.

(56) Az 1216/2009/EK és a 614/2009/EK rendeletet ennek megfelelőn hatályon kívül kell helyezni.

(57) Tekintettel arra a tényre, hogy e rendelet hatálybalépése előtt a szükséges koherenciát az 1308/2013/EU rendelet 230. cikk (1) bekezdése második albekezdése i. pontjának átmeneti intézkedései biztosították, ezt a rendeletet a KAP-reformcsomagot alkotó rendeletek elfogadását követően a lehető leghamarabb alkalmazni kell, teljes mértékben tiszteletben tartva a jogbiztonságot és a gazdasági szereplők jogos elvárásait,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

I. FEJEZET

TÁRGY, HATÁLY ÉS FOGALOMMEGHATÁROZÁSOK

1. cikk

Tárgy és hatály

Ez a rendelet a feldolgozott mezőgazdasági termékek behozatalára, valamint az I. mellékletben nem szereplő áruk és az I. mellékletben nem szereplő árukban feldolgozott mezőgazdasági termékek kivitelére vonatkozó kereskedelmi szabályokat állapítja meg.

Ezt a rendeletet az Unió által az EUMSZ-szel összhangban megkötött vagy ideiglenesen alkalmazott nemzetközi megállapodás hatálya alá tartozó mezőgazdasági termékek behozatalára is alkalmazni kell, amely megállapodás rendelkezik arról, hogy említett termékeket asszimilálni kell a preferenciális kereskedelem hatálya alá tartozó feldolgozott mezőgazdasági termékekkel.

2. cikk

Fogalomeghatározások

E rendelet alkalmazásában:

a) "mezőgazdasági termékek": az 1308/2013/EU rendelet 1. cikkében említett termékek;

b) "feldolgozott mezőgazdasági termékek": az e rendelet I. mellékletében felsorolt termékek;

c) "az I. mellékletben nem szereplő áruk": az EUMSZ I. mellékletében nem szereplő, e rendelet II. melléklete első és második oszlopában felsorolt termékek;

d) "alaptermékek": az e rendelet III. mellékletében felsorolt mezőgazdasági termékek;

e) "mezőgazdasági alkotóelem": a feldolgozott mezőgazdasági termékekre vonatkozó behozatali vám azon része, amely megfelel az e rendelet V. mellékletében felsorolt mezőgazdasági termékekre vonatkozó behozatali vámnak, vagy adott esetben az érintett országokból származó ezen mezőgazdasági termékek felhasznált vagy felhasználtnak minősülő mennyiségeire vonatkozó csökkentett vámok;

f) "nem mezőgazdasági alkotóelem": a díjnak az a része, amely a közös vámtarifa szerinti vámoknak felel meg, csökkentve az e) pontban meghatározott mezőgazdasági alkotóelemmel;

g) "kiegészítő vámtételek cukorra és lisztre": a 2658/87/EGK rendelet I. melléklete első része I. szakaszának B.6. pontjában említett, és az említett rendelet I. melléklete harmadik része I. szakasza 1. mellékletének 2. táblázatában meghatározott, cukorra vonatkozó kiegészítő vámtétel (AD S/Z) és lisztre vonatkozó kiegészítő vámtétel (AD F/M);

h) "értékvám": a behozatali vámnak a vámérték százalékos arányában kifejezett része;

i) "1. termékcsoport": az ex 0404 10 02-0404 10 16 KN-kód alá tartozó tejsavó por, granulátum vagy más szilárd alakban, cukor vagy más édesítőanyag hozzáadása nélkül;

j) "2. termékcsoport": az ex 0402 10 19 KN-kód alá tartozó tej por, granulátum vagy más szilárd alakban, cukor vagy más édesítőanyag hozzáadása nélkül, legfeljebb 1,5 tömegszázalék zsírtartalommal, a legfeljebb 2,5 kg nettó tömegű, közvetlen csomagolásban lévő áruk kivételével;

k) "6. termékcsoport": az ex 0402 21 18 KN-kód alá tartozó tej por, granulátum vagy más szilárd alakban, cukor vagy más édesítőanyag hozzáadása nélkül, legfeljebb 26 tömegszázalék zsírtartalommal, a legfeljebb 2,5 kg nettó tömegű, közvetlen csomagolásban lévő áruk kivételével;

l) "3. termékcsoport": az ex 0405 10 KN-kód alá tartozó vaj, 82 tömegszázalék zsírtartalommal;

II. FEJEZET

FELDOLGOZOTT MEZŐGAZDASÁGI TERMÉKEK BEHOZATALA

I. SZAKASZ

A behozatalra vonatkozó általános rendelkezések

I. Alszakasz

Feldolgozott mezőgazdasági termékekre vonatkozó behozatali vámok

3. cikk

A behozatali vámok összetevői

(1) Az I. melléklet 1. táblázatában felsorolt feldolgozott mezőgazdasági termékek esetében a közös vámtarifában rögzített behozatali vámok egy értékvámba nem tartozó mezőgazdasági alkotóelemből és egy értékvámnak minősülő nem mezőgazdasági alkotóelemből állnak.

(2) Az I. melléklet 2. táblázatában felsorolt feldolgozott mezőgazdasági termékek esetében a közös vámtarifában rögzített behozatali vámok egy értékvámból és az értékvám részét képező mezőgazdasági alkotóelemből állnak. Ha az I. melléklet 2. táblázatában felsorolt feldolgozott mezőgazdasági termékekre vonatkozóan nincs értékvám, az ilyen termékek esetében a mezőgazdasági alkotóelem az ezen termékekre vonatkozó egyedi vám részének tekintendő.

4. cikk

A maximális behozatali vámtétel

(1) Amennyiben a maximális vámtételt kell alkalmazni, a maximális vámtétel meghatározására szolgáló számítási módszert az EUMSZ 31. cikke értelmében a közös vámtarifában kell megállapítani.

(2) Ha az I. melléklet 1. táblázatában felsorolt feldolgozott mezőgazdasági termékek esetében a maximális vámtétel cukorra és lisztre vonatkozó kiegészítő vámtételből áll, a szóban forgó kiegészítő vámtétel meghatározására szolgáló számítási módszert az EUMSZ 31. cikke értelmében a közös vámtarifában kell megállapítani.

5. cikk

Az Unió piacán jelentkező kedvezőtlen hatások megelőzésére vagy ellensúlyozására szolgáló kiegészítő behozatali vámok

(1) A Bizottság végrehajtási jogi aktusok révén meghatározhatja azokat a IV. mellékletben felsorolt feldolgozott mezőgazdasági termékeket, amelyekre - a közös vámtarifában megállapított vámtételek mellett történő behozataluk esetén - kiegészítő behozatali vámot kell kivetni. E végrehajtási jogi aktusokat csak azoknak a káros hatásoknak a megelőzése vagy ellensúlyozása érdekében lehet elfogadni, amelyek az Unió piacát a szóban forgó behozatal következtében esetleg érhetik, és amennyiben:

a) a behozatal az Unió által a Kereskedelmi Világszervezetnek bejelentett szintnél ("küszöbár") alacsonyabb áron történik; vagy

b) a behozatal mennyisége egy adott évben meghalad egy meghatározott szintet ("küszöbmennyiség").

Ezeket a végrehajtási jogi aktusokat a 44. cikk (2) bekezdésében említett vizsgálóbizottsági eljárás keretében kell elfogadni.

(2) Nem vethető ki kiegészítő behozatali vám az (1) bekezdés szerint abban az esetben, ha a behozatal várhatóan nem fogja megzavarni az uniós piacot, vagy ha az ilyen kiegészítő behozatali vámok hatásai az elérni kívánt célhoz képest aránytalanok lennének.

(3) Az (1) bekezdés a) pontjának alkalmazásában az importárakat az adott szállítmányra vonatkozó CIF-importárak alapján kell meghatározni.

A CIF-importárakat össze kell vetni a termék reprezentatív világpiaci áraival vagy az uniós importpiacon arra a termékre vonatkozó reprezentatív árakkal.

A 2454/1993/EGK bizottsági rendelet (20) 308d. cikke szerint létrehozott közösségi felügyeleti rendszer keretében összegyűjtött adatok alapján rendszeres időközönként meg kell határozni a reprezentatív árakat.

(4) A küszöbmennyiség megállapításához az adott termék piacrajutási lehetősége szolgál alapul, amely az importnak az arra a három évre vonatkozóan megállapított hazai fogyasztáshoz viszonyított százalékos arányában fejezhető ki, amely megelőzte azt az évet, amelyben az (1) bekezdésben említett hátrányos hatások felmerülnek, vagy felmerülésük valószínűsíthető.

(5) A Bizottság végrehajtási jogi aktusokat fogadhat el, amelyek az e cikk alkalmazásához szükséges intézkedéseket - különösen a behozatali ár igazolására és az igazoló dokumentumok benyújtására vonatkozó határidőkkel kapcsolatos intézkedéseket - tartalmaznak. Ezeket a végrehajtási jogi aktusokat a 44. cikk (2) bekezdésében említett vizsgálóbizottsági eljárás keretében kell elfogadni.

(6) A Bizottság az (1) bekezdéssel összhangban azonosított termékek tekintetében - a 44. cikk (2) vagy (3) bekezdésében említett eljárás alkalmazása nélkül - végrehajtási jogi aktusokat fogadhat el, amelyek:

a) megállapítják a reprezentatív árakat és a küszöbmennyiségeket a kiegészítő behozatali vámok alkalmazása céljából;

b) meghatározzák a kiegészítő behozatali vámok mértékét az Unió által az EUMSZ-szel összhangban megkötött vagy ideiglenesen alkalmazott nemzetközi megállapodásokban megállapított szabályok szerint.

(7) A Bizottság az Európai Unió Hivatalos Lapjában közzéteszi az (1) bekezdés a) pontjában említett küszöbárakat.

II. Alszakasz

Ovalbumin és laktalbumin behozatala

6. cikk

Ovalbuminra és laktalbuminra vonatkozó behozatali engedélyek

(1) Az ovalbumin és a laktalbumin szabad forgalomba bocsátás céljából való behozatala behozatali engedély bemutatásához köthető, amennyiben az ilyen engedély az érintett piacok irányítása és különösen a szóban forgó termékek kereskedelmének nyomon követése céljából szükséges.

(2) A 14. cikkel összhangban hozott intézkedések sérelme nélkül a tagállamok az Unióban letelepedett kérelmezőnek - letelepedési helyétől függetlenül - kiadják az (1) bekezdésben említett behozatali engedélyeket, kivéve, ha az EUMSZ 43. cikkének (2) bekezdésével összhangban elfogadott jogi aktus másképp rendelkezik.

(3) Az (1) bekezdésben említett behozatali engedélyek az Unió egész területén érvényesek.

(4) Az (1) bekezdésben említett behozatali engedélyek kiadása és az engedély hatálya alá tartozó áruk szabad forgalomba bocsátása az érintett termékek származására és eredetére vonatkozó előírásokhoz, valamint olyan, egy harmadik ország vagy valamely szervezet által kiadott dokumentum bemutatásához köthető, amely tanúsítja többek között a termékek eredetét, származását, eredetiségét és minőségi jellemzőit.

7. cikk

A behozatali engedélyekre vonatkozó biztosíték

(1) A 6. cikkben említett behozatali engedélyek kiadásának feltételéül lehet szabni a biztosíték letétbe helyezését, amely garantálja, hogy a gazdasági szereplő a behozatali engedély érvényességi ideje alatt behozza a termékeket.

(2) A biztosíték egészben vagy részben elvész, ha a termékek behozatalára nem kerül sor a behozatali engedély érvényességi ideje alatt.

(3) A biztosíték azonban nem vész el, ha vis maior miatt nem került sor a termékek behozatalára az említett időtartamon belül, vagy ha az említett időtartamon belül be nem hozott mennyiség nem haladja meg a tűrés mértékét.

8. cikk

Átruházott hatáskörök

A Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy a 42. cikknek megfelelően felhatalmazáson alapuló jogi aktust fogadjon el az alábbiakra vonatkozóan:

a) az ovalbumin és a laktalbumin szabad forgalomba bocsátás céljából való behozatalát behozatali engedély bemutatásához kötő szabályok;

b) az engedélyből fakadó jogokra és kötelezettségekre vonatkozó szabályok és az engedély joghatásai;

c) azon esetek, amelyekben az engedélyben említett mennyiségre vonatkozó behozatali kötelezettség teljesítésére tűréshatár vonatkozik, illetve amelyekben az eredetet fel kell tüntetni az engedélyen;

d) a behozatali engedély kiadására vonatkozó szabályok, vagy olyan szabályok, amelyek előírják, hogy az engedély által érintett áruk szabad forgalomba bocsátásának előfeltétele egy olyan, egy harmadik ország vagy valamely szervezet által kiadott dokumentum bemutatása, amely tanúsítja többek között a termékek eredetét, származását, eredetiségét és minőségi jellemzőit;

e) a behozatali engedély átruházására vonatkozó szabályok, illetve az ilyen átruházásra vonatkozó korlátozások;

f) azon esetek, amelyekben nem kötelező bemutatni a behozatali engedélyt;

g) a 6. cikkben említett behozatali engedélyek kiadását biztosíték letétbe helyezéséhez kötő szabályok;

9. cikk

Végrehajtási hatáskörök

A Bizottság szükség esetén végrehajtási jogi aktusokat fogad el a következőkre vonatkozóan:

a) a behozatali engedély formátuma és tartalma;

b) a behozatali engedély iránti kérelmek benyújtása, valamint az engedélyek kiadása és felhasználása;

c) a behozatali engedély érvényességi ideje, a letétbe helyezendő biztosíték összege és a letétbe helyezésre vonatkozó eljárás;

d) az annak igazolásához szükséges bizonyíték, hogy a behozatali engedélyek használatához kapcsolódó követelmények teljesültek;

e) a tűréshatár szintje a behozatali engedélyben említett mennyiségre vonatkozó behozatali kötelezettség teljesítésére vonatkozóan;

f) a behozatali engedélyek pótpéldányainak és a behozatali engedélyek másodpéldányainak kiadása;

g) a behozatali engedélyek tagállamok általi kezelése és a rendszer irányításához szükséges információcsere, ideértve a tagállamok közötti konkrét igazgatási segítségnyújtásra vonatkozó eljárásokat is.

Ezeket a végrehajtási jogi aktusokat a 44. cikk (2) bekezdésében említett vizsgálóbizottsági eljárás keretében kell elfogadni.

II. SZAKASZ

Preferenciális kereskedelem

I. Alszakasz

A behozatali vámok csökkentése

10. cikk

A mezőgazdasági alkotóelemek, értékvámok és kiegészítő vámok csökkentése és fokozatos megszüntetése

(1) Amennyiben valamely, az Unió által az EUMSZ-szel összhangban megkötött vagy ideiglenesen alkalmazott nemzetközi megállapodás:

a) rendelkezik a feldolgozott mezőgazdasági termékekre vonatkozó behozatali vám csökkentéséről vagy fokozatos csökkentéséről és megszüntetéséről; valamint

b) meghatározza a csökkentésre jogosult termékek körét, a csökkentés hatálya alá tartozó áru mennyiségét, kvóta értékét, az e mennyiségek és értékek kiszámítási módját, a mezőgazdasági alkotóelem, a cukorra és a lisztre vonatkozó kiegészítő vám, valamint az értékvám csökkenését meghatározó tényezőt;

a mezőgazdasági alkotóelemre, a cukorra és a lisztre vonatkozó kiegészítő vámra, valamint az értékvámra olyan csökkentés vagy fokozatos csökkentés és megszüntetés vonatkozhat, mint amely a feldolgozott mezőgazdasági termékekre vonatkozó behozatali vámokra vonatkozik.

E cikk alkalmazásában a mezőgazdasági alkotóelem magában foglalhatja a 2658/87/EGK rendelet I. melléklete 1. része I. szakaszának B.1. pontjában említett, és I. melléklete harmadik része I. szakasza 1. mellékletének 2. táblázatában megállapított mezőgazdasági alkotóelemet is.

(2) Amennyiben valamely, az Unió által az EUMSZ-szel összhangban megkötött vagy ideiglenesen alkalmazott nemzetközi megállapodás az e rendelet I. mellékletének 2. táblázatában felsorolt termékek esetében a mezőgazdasági alkotóelemek csökkentését vagy fokozatos megszüntetését írja elő, az értékvám részét képező, mezőgazdasági alkotóelemből álló vám helyébe nem értékvámnak minősülő mezőgazdasági alkotóelem lép.

11. cikk

A ténylegesen felhasznált vagy felhasználtnak tekintett mennyiségek

(1) A mezőgazdasági alkotóelemeknek, valamint a cukorra és lisztre vonatkozó kiegészítő vámoknak a 10. cikk (1) bekezdés szerinti csökkentését vagy fokozatos megszüntetését a következők alapján kell meghatározni:

a) az V. mellékletben felsorolt mezőgazdasági termékeknek a feldolgozott mezőgazdasági termék előállításához ténylegesen felhasznált vagy felhasználtnak tekintett mennyiségei;

b) az a) pontban említett mezőgazdasági termékekre vonatkozó vámok, amelyeket bizonyos preferenciális kereskedelmi megállapodások esetében a csökkentett mezőgazdasági alkotóelem, valamint a cukorra és a lisztre vonatkozó kiegészítő vámok kiszámítására használnak.

(2) A feldolgozott mezőgazdasági termék előállításához felhasználtnak tekintendő mezőgazdasági termékeket annak alapján kell kiválasztani a feldolgozott mezőgazdasági termék előállításához ténylegesen felhasznált mezőgazdasági termékek közül, hogy milyen jelentős szerepet töltenek be a nemzetközi kereskedelemben, és az árszínvonaluk mennyire reprezentatív a szóban forgó feldolgozott mezőgazdasági termék előállításához felhasznált egyéb mezőgazdasági termékek árszínvonala vonatkozásában.

(3) Az V. mellékletben felsorolt és ténylegesen felhasznált mezőgazdasági termékek mennyiségeit át kell számítani adott, felhasználtnak tekintett mezőgazdasági termékek mennyiségeire.

12. cikk

Átruházott hatáskörök

A Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy a 42. cikknek megfelelően felhatalmazáson alapuló jogi aktust fogadjon el az alábbiakra vonatkozóan:

a) az V. mellékletben felsorolt azon mezőgazdasági termékek jegyzékének összeállítása, amelyeket a 11. cikk (2) bekezdésében meghatározott kiválasztási kritériumok alapján a feldolgozott mezőgazdasági termékek előállításához felhasználtnak kell tekinteni;

b) a 11. cikk (3) bekezdésében említett átszámításhoz az egyenértékű mennyiségek és az átszámítási szabályok megállapítása;

c) a csökkentett mezőgazdasági alkotóelem és a cukorra és lisztre vonatkozó csökkentett kiegészítő vámok kiszámításához és az e kiszámításra szolgáló módszerek megállapításához szükséges alkotóelemek;

d) azok az elhanyagolható mennyiségek, amelyek esetében a csökkentett mezőgazdasági alkotóelemeket és a cukorra és lisztre vonatkozó kiegészítő vámokat nulla összegben kell megállapítani.

13. cikk

Végrehajtási hatáskörök

(1) A Bizottság végrehajtási jogi aktusok útján adott esetben intézkedéseket fogad el az Unió által az EUMSZ-szel összhangban megkötött vagy ideiglenesen alkalmazott nemzetközi megállapodásoknak a feldolgozott mezőgazdasági termékekre vonatkozó, az e rendelet 10. cikkének (1) és (2) bekezdése szerint csökkentendő behozatali vámok kiszámítása tekintetében való végrehajtására.

Ezeket a végrehajtási jogi aktusokat a 44. cikk (2) bekezdésében említett vizsgálóbizottsági eljárás keretében kell elfogadni.

(2) A Bizottság szükség esetén végrehajtási jogi aktusokat fogad el a következők megállapítására vonatkozóan:

a) a 12. cikk a) pontjában említettek szerint a feldolgozott mezőgazdasági termékek előállításához felhasználtnak tekintett mezőgazdasági termékek rögzített mennyiségei;

b) a feldolgozott mezőgazdasági termékek előállításához felhasználtnak tekintett, a 12. cikk a) pontjában említett mezőgazdasági termékek rögzített mennyiségei a feldolgozott mezőgazdasági termékek minden olyan lehetséges összetételére vonatkozóan, amelyre nem lehet az ezen albekezdés a) pontja szerint megállapítani a mezőgazdasági termékek rögzített mennyiségeit;

c) bizonylati követelmények.

Ezeket a végrehajtási jogi aktusokat a 44. cikk (2) bekezdésében említett vizsgálóbizottsági eljárás keretében kell elfogadni.

(3) A Bizottság a 44. cikk (2) vagy (3) bekezdésében említett eljárások alkalmazása nélkül végrehajtási jogi aktusokat fogadhat el, amelyek az Unió által az EUMSZ-szel összhangban megkötött vagy ideiglenesen alkalmazott nemzetközi megállapodásokban megállapított szabályok és az e cikk (1) bekezdésének értelmében elfogadott szabályok szerint meghatározzák az alkalmazandó behozatali vámok mértékét.

II. Alszakasz

Vámkontingensek és különleges elbánás a harmadik országokból történő behozatal tekintetében

14. cikk

A vámkontingensek megnyitása és kezelése

(1) A feldolgozott mezőgazdasági termékek és az 1. cikk második bekezdésében említett mezőgazdasági termékek behozatalára, valamint e termékeknek az Unióban való, az EUMSZ szerint az Unió által megkötött vagy ideiglenesen alkalmazott nemzetközi megállapodásokból fakadó szabad forgalomba bocsátására vonatkozó vámkontingenseket a Bizottság nyitja meg és kezeli a 15. és 16. cikkel összhangban.

(2) Az (1) bekezdésben említett vámkontingenseket olyan módon kell kezelni, amely kiküszöböli a piaci szereplők bármilyen alapon történő megkülönböztetését, és kellő súlyt fektet az uniós piac ellátási igényeire és a piaci egyensúly megőrzésének szükségességére.

(3) Az (1) bekezdésben említett vámkontingensek kezelésére az alábbi módszerek valamelyikét, más megfelelő módszert, vagy az említettek bármelyikének kombinációját kell alkalmazni:

a) a kérelmek benyújtásának időrendi sorrendjén alapuló elosztási módszer (az "érkezési sorrend" elve);

b) a kontingenseknek a kérelmekben igényelt mennyiségek arányában történő elosztásának módszere (a "párhuzamos vizsgálat módszere");

c) a kialakult kereskedelmi szokásokon alapuló módszer (a "hagyományos/újonnan érkező importőrök" módszer).

15. cikk

Átruházott hatáskörök

(1) A Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy a 42. cikknek megfelelően felhatalmazáson alapuló jogi aktust fogadjon el az alábbiakra vonatkozóan:

a) azon feltételek és jogosultsági követelmények, amelyeket a gazdasági szereplőknek teljesíteniük kell ahhoz, hogy a 14. cikk (1) bekezdésében említettek szerint nemzetközi megállapodásban meghatározott vámkontingens keretében kérelmet nyújthassanak be;

b) a jogoknak a gazdasági szereplők között történő átruházására vonatkozó szabályok, valamint szükség esetén az ezen átruházásra vonatkozó korlátozások, a 14. cikk (1) bekezdésében említettek szerint nemzetközi megállapodásban meghatározott vámkontingens kezelésének keretében;

c) olyan rendelkezések, amelyek a 14. cikk (1) bekezdésében említettek szerint nemzetközi megállapodásban meghatározott vámkontingensből való részesedést behozatali engedély bemutatásától és biztosíték letétbe helyezésétől teszik függővé;

d) a 14. cikk (1) bekezdésében említettek szerint a nemzetközi megállapodásban meghatározott vámkontingens tekintetében alkalmazandó különleges sajátosságok, követelmények és korlátozások.

(2) A Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy a 42. cikknek megfelelően felhatalmazáson alapuló jogi aktust fogadjon el annak előírására, hogy a tagállamok illetékes hatóságainak - kérelemre, és a megfelelő ellenőrzések elvégzését követően - ki kell adniuk egy azt tanúsító dokumentumot, hogy valamely termék - harmadik országba történő bevitele során - teljesíti a különleges elbánásban való részesüléshez szükséges feltételeket.

16. cikk

Végrehajtási hatáskörök

(1) A Bizottság végrehajtási jogi aktusokat fogad el a következők megállapítására vonatkozóan:

a) az éves vámkontingensek, amelyeket szükség esetén az év egészére megfelelő szakaszokban be kell vezetni, és a kontingensek kezelésére alkalmazandó módszer;

b) a behozatali, illetve kiviteli rendszer elfogadásáról szóló nemzetközi megállapodásban vagy jogi aktusban megállapított egyedi rendelkezések alkalmazására vonatkozó eljárások, különösen a következők tekintetében:

i. a termék jellegére, származási helyére és eredetére vonatkozó garanciák;

ii. bármely, az i. pontban említett garanciák ellenőrzésére szolgáló dokumentum elismerése;

iii. az exportáló ország által kiadott dokumentum bemutatása;

iv. a termékek rendeltetési helye és felhasználása;

c) a 15. cikk (1) bekezdésének c) pontja szerint bemutatandó behozatali engedélyek érvényességi ideje;

d) a biztosítéknak a 15. cikk (1) bekezdésének c) pontjával összhangban történő letétbe helyezésére vonatkozó eljárás és a biztosíték összege;

e) a 15. cikk (1) bekezdésének c) pontja szerint bemutatandó behozatali engedélyek felhasználása, valamint - adott esetben - különösen a vámkontingens keretében történő behozatal iránti kérelmek benyújtására és az engedélyek megadására vonatkozó feltételekre vonatkozó egyedi intézkedések;

f) bizonylati követelmények;

g) a 15. cikk (2) bekezdésében említett dokumentum tartalmával, formájával, kiadásával és használatával kapcsolatos szükséges intézkedések.

Ezeket a végrehajtási jogi aktusokat a 44. cikk (2) bekezdésében említett vizsgálóbizottsági eljárás keretében kell elfogadni.

(2) A Bizottság a 44. cikk (2) vagy (3) bekezdésében említett eljárás alkalmazása nélkül végrehajtási jogi aktusokat fogad el a következőkre vonatkozóan:

a) azon folyamat irányítása, amely biztosítja, hogy a vámkontingens keretében rendelkezésre álló mennyiségeket nem lépik túl, különösen a rendelkezésre álló mennyiségek elérése esetén az egyes kérelmekre alkalmazott elosztási együttható rögzítése, az elbírálás alatt álló kérelmek elutasítása és - szükség esetén - a kérelmek benyújtásának felfüggesztése révén;

b) a vámkontingens fel nem használt mennyiségeinek újraelosztása.

III. SZAKASZ

Védintézkedések

17. cikk

Védintézkedések

(1) A Bizottság - e cikk (3) bekezdésére figyelemmel - végrehajtási jogi aktusokat fogad el, amelyek a feldolgozott mezőgazdasági termékek Unióba irányuló behozatala elleni védintézkedéseket foglalnak magukban. A közös kereskedelempolitika egységességének biztosítása érdekében e végrehajtási jogi aktusoknak meg kell felelniük a 260/2009/EK és a 625/2009/EK rendeletnek. Ezeket a végrehajtási jogi aktusokat a 44. cikk (2) bekezdésében említett vizsgálóbizottsági eljárás keretében kell elfogadni.

(2) Amennyiben az Európai Parlament és a Tanács valamely egyéb jogi aktusa vagy a Tanács valamely egyéb jogi aktusa másként nem rendelkezik, a Bizottság - e cikk (3) bekezdésére figyelemmel - végrehajtási jogi aktusokat fogad el, amelyek a feldolgozott mezőgazdasági termékeknek az Unió által az EUMSZ-szel összhangban megkötött vagy ideiglenesen alkalmazott nemzetközi megállapodásokban meghatározott, Unióba irányuló behozatala elleni védintézkedéseket foglalnak magukban. Ezeket a végrehajtási jogi aktusokat a 44. cikk (2) bekezdésében említett vizsgálóbizottsági eljárás keretében kell elfogadni.

(3) A Bizottság az (1) és (2) bekezdésben említett intézkedéseket valamely tagállam kérelmére vagy hivatalból hozhatja meg.

Ha a Bizottsághoz valamely tagállamtól kérelem érkezik az (1) és/vagy (2) bekezdésben említett végrehajtási jogi aktusok elfogadására, a Bizottság a kérelem kézhezvételétől számított öt munkanapon belül elfogadja az erről szóló határozatát tartalmazó végrehajtási jogi aktusokat. Ezeket a végrehajtási jogi aktusokat a 44. cikk (2) bekezdésében említett vizsgálóbizottsági eljárás keretében kell elfogadni.

(4) Az (1) és a (2) bekezdésben előírt védintézkedésekhez kapcsolódóan, kellően indokolt, rendkívül sürgős esetben a Bizottság a 44. cikk (3) bekezdésében említett eljárás keretében azonnal alkalmazandó végrehajtási jogi aktusokat fogad el.

(5) Ha a Bizottság vissza kívánja vonni vagy módosítani kívánja az (1)-(4) bekezdésnek megfelelően elfogadott védintézkedéseket, e célból végrehajtási jogi aktusokat fogad el. Ezeket a végrehajtási jogi aktusokat a 44. cikk (2) bekezdésével összhangban kell elfogadni, kivéve kellően indokolt, rendkívül sürgős esetekben, amelyekben ezeket a végrehajtási jogi aktusokat a 44. cikk (3) bekezdésével összhangban kell elfogadni.

IV. SZAKASZ

Aktív feldolgozás

I. Alszakasz

Aktív feldolgozás a gazdasági feltételek vizsgálata nélkül

18. cikk

A mezőgazdasági termékek aktív feldolgozása a gazdasági feltételek vizsgálata nélkül

(1) Amennyiben az e rendelet III. mellékletében felsorolt mezőgazdasági termékek aktív feldolgozása az I. mellékletben nem szereplő árukat eredményez, a 2913/92/EGK rendelet 117. cikkének c) pontjában említett gazdasági feltételeket az említett mezőgazdasági termékekre vonatkozó aktív feldolgozási bizonyítvány bemutatása esetén teljesítettnek kell tekinteni.

(2) Aktív feldolgozási bizonyítványt a Bizottság által meghatározott mennyiségek keretein belül lehet kiadni az I. mellékletben nem szereplő áruk előállításához felhasznált mezőgazdasági termékekre.

Ezeket a mennyiségeket egyrészről az I. mellékletben nem szereplő áruk után adott export-visszatérítésekre vonatkozó kötelező költségvetési korlátoknak, másrészről az I. mellékletben nem szereplő áruk után adott export-visszatérítések várható kiadásainak a mérlegelésével és különösen a következők figyelembevételével kell meghatározni:

a) az I. mellékletben nem szereplő érintett áruk kivitelének becsült mennyisége;

b) adott esetben a szóban forgó alaptermékek uniós piaci és világpiaci helyzete;

c) a gazdasági és szabályozási tényezők.

A mennyiségeket rendszeres időközönként felül kell vizsgálni a gazdasági tényezőkben és szabályozókban bekövetkezett változások figyelembevétele érdekében.

(3) A tagállamok a bizonyítványért folyamodó, az Unióban letelepedett kérelmezőnek a letelepedési helyétől függetlenül kiadják az (1) bekezdésben említett aktív feldolgozási bizonyítványt.

Az aktív feldolgozási bizonyítványok az Unió egész területén érvényesek.

19. cikk

Átruházott hatáskörök

A Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy a 42. cikknek megfelelően felhatalmazáson alapuló jogi aktust fogadjon el az alábbiakra vonatkozóan:

a) az I. mellékletben nem szereplő áruk előállításához felhasznált mezőgazdasági termékek jegyzéke, amelyekre aktív feldolgozási bizonyítványt lehet kiadni;

b) az aktív feldolgozási bizonyítványból eredő jogok és a bizonyítvány joghatásai;

c) az aktív feldolgozási bizonyítványokból eredő jogoknak a gazdasági szereplők közötti átruházása;

d) az aktív feldolgozási bizonyítványok rendszerének megbízhatóságához és hatékonyságához szükséges szabályok a bizonyítvány hitelessége, átruházása, illetve az átruházására vonatkozó korlátozások tekintetében.

20. cikk

Végrehajtási hatáskörök

(1) A Bizottság szükség esetén végrehajtási jogi aktusokat fogad el a következőkre vonatkozóan:

a) a mezőgazdasági termékek azon mennyiségének meghatározása a 18. cikk (2) bekezdése szerint, amelyre aktív feldolgozási bizonyítványt lehet kiadni;

b) az aktív feldolgozási bizonyítványra vonatkozó kérelmek formátuma és tartalma;

c) az aktív feldolgozási bizonyítványok formátuma, tartalma és érvényességi ideje;

d) a kérelmek benyújtására és az aktív feldolgozási bizonyítványok kiadására vonatkozó eljárás és az ehhez szükséges dokumentumok;

e) az aktív feldolgozási bizonyítványok tagállamok általi kezelése;

f) a tagállamok közötti igazgatási segítségnyújtással kapcsolatos eljárások.

Ezeket a végrehajtási jogi aktusokat a 44. cikk (2) bekezdésében említett vizsgálóbizottsági eljárás keretében kell elfogadni.

(2) Az (1) bekezdés a) pontjával összhangban meghatározott értéket meghaladó mennyiségek kérelmezése esetén a Bizottság a 44. cikk (2) vagy (3) bekezdésében említett eljárás alkalmazása nélkül elfogadott végrehajtási jogi aktusok révén korlátozhatja azon mennyiségeket, amelyekre aktív feldolgozási bizonyítványt lehet kiadni, elutasíthatja a mennyiségeket, amelyekre aktív feldolgozási bizonyítványt kérelmeztek, és az érintett termékre vonatkozóan felfüggesztheti az aktív feldolgozási bizonyítványok iránti kérelmek benyújtását.

II. Alszakasz

Az aktív feldolgozási szabályok felfüggesztése

21. cikk

Az ovalbuminra és a laktalbuminra vonatkozó aktív feldolgozási rendszer felfüggesztése

(1) Amennyiben az aktív feldolgozási rendszer zavart idéz vagy idézhet elő az uniós piacon, a Bizottság - valamely tagállam kérelmére vagy hivatalból - végrehajtási jogi aktusokat fogad el, amelyekben részben vagy teljes mértékben felfüggeszti az ovalbuminra és a laktalbuminra vonatkozó aktív feldolgozási rendszer alkalmazását. Ezeket a végrehajtási jogi aktusokat a 44. cikk (2) bekezdésében említett vizsgálóbizottsági eljárás keretében kell elfogadni.

Ha a Bizottsághoz valamely tagállamtól kérelem érkezik az első albekezdésben említett végrehajtási jogi aktusok elfogadására, a Bizottság a kérelem kézhezvételétől számított öt munkanapon belül elfogadja az erről szóló határozatát tartalmazó végrehajtási jogi aktusokat. Ezeket a végrehajtási jogi aktusokat a 44. cikk (2) bekezdésében említett vizsgálóbizottsági eljárás keretében kell elfogadni.

(2) A Bizottság kellően indokolt, rendkívül sürgős esetben a 44. cikk (3) bekezdésében említett eljárással összhangban azonnal alkalmazandó végrehajtási jogi aktusokat fogad el az (1) bekezdésben említett felfüggesztéssel összefüggésben.

III. FEJEZET

KIVITEL

I. SZAKASZ

Export-visszatérítések

22. cikk

Támogatásra jogosult áruk és termékek

(1) Az I. mellékletben nem szereplő áruk kivitele esetén az 1308/2013/EU rendelet 196. cikke (1) bekezdése a) pontjának i., ii., iii., v. és vii. alpontjában felsorolt, és az említett I. mellékletben nem szereplő áruk előállításához felhasznált mezőgazdasági termékek az 1308/2013/EU rendelet 196. cikke értelmében jogosultak az e rendelet II. mellékletében meghatározott export-visszatérítésre, és az 1308/2013/EU rendelet 196. cikke (1) bekezdésének b) pontját, (2) és (3) bekezdését kell alkalmazni.

(2) Az (1) bekezdésben említett export-visszatérítés nem nyújtható az alábbiakra:

a) olyan, az I. mellékletben nem szereplő, behozott áruk, amelyeket az EUMSZ 29. cikkének megfelelően szabad forgalomban lévőnek tekintenek, és újra exportálnak;

b) olyan, az I. mellékletben nem szereplő, behozott áruk, amelyeket az EUMSZ 29. cikkének megfelelően szabad forgalomban lévőnek tekintenek, és feldolgozás után, vagy az I. mellékletben nem szereplő egyéb árukba bedolgozva exportálnak;

c) olyan behozott gabonafélék, rizs, tej és tejtermékek, valamint tojás, amelyeket az EUMSZ 29. cikkének megfelelően szabad forgalomban lévőnek tekintenek, és feldolgozás után, vagy az I. mellékletben nem szereplő árukba bedolgozva exportálnak.

23. cikk

Az export-visszatérítések megállapítása

(1) A 22. cikkben említett export-visszatérítéseket az exportált áruk összetétele, valamint az exportált árukat alkotó egyes alaptermékek tekintetében meghatározott export-visszatérítési ráták alapján állapítják meg a tagállamok illetékes hatóságai.

(2) Az export-visszatérítések meghatározásához az 1308/2013/EU rendelet 196. cikke (1) bekezdése a) pontjának i., ii., iii., v. és vii. alpontjában felsorolt, de e rendelet III. mellékletében fel nem sorolt termékeket alaptermékeknek vagy alaptermékek feldolgozásából származó termékeknek kell megfeleltetni.

24. cikk

Horizontális szabályok és export-visszatérítési mértékek

(1) Az I. mellékletben nem szereplő árukra az 1308/2013/EU rendelet 199. cikkének (3) bekezdésében meghatározott, a mezőgazdasági termékek után fizetett export-visszatérítésekre vonatkozó horizontális szabályok vonatkoznak.

(2) Az 1308/2013/EU rendelet 198. cikke és az 1370/2013/EU rendelet 13. cikke szerint intézkedéseket kell hozni az alaptermékekre vonatkozó export-visszatérítések mértékének meghatározására.

(3) Az export-visszatérítések kiszámításához az 1308/2013/EU rendelet 196. cikke (1) bekezdése a) pontjának i., ii., iii., v. és vii. alpontjában felsorolt, de e rendelet III. mellékletében fel nem sorolt mezőgazdasági termékeket, amelyeket a 23. cikk (2) bekezdése szerint alaptermékekből vagy az alaptermékek feldolgozásából származó termékekből állítottak elő vagy azoknak feleltettek meg, át kell számítani alaptermékekre.

25. cikk

Az I. mellékletben nem szereplő meghatározott áruk meghatározott rendeltetési helyekre történő kivitelére vonatkozó bizonyítványok

Amennyiben az Unió által az EUMSZ-szel összhangban megkötött vagy ideiglenesen alkalmazott valamely nemzetközi megállapodás előírja, az érintett tagállam illetékes hatóságai az érintett fél kérésére igazolást adnak ki arról, hogy fizettek-e export-visszatérítést meghatározott rendeltetési helyekre exportált, az I. mellékletben nem szereplő meghatározott áruk után.

26. cikk

Átruházott hatáskörök

A Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy a 42. cikknek megfelelően felhatalmazáson alapuló jogi aktust fogadjon el az alábbiakra vonatkozóan:

a) az exportra kerülő, az I. mellékletében nem szereplő áruk és az előállításukhoz felhasznált mezőgazdasági termékek jellemzőire vonatkozó szabályok;

b) az I. mellékletben nem szereplő árukba való bedolgozás után exportált mezőgazdasági termékek után fizetett export-visszatérítés meghatározására vonatkozó szabályok;

c) az I. mellékletben nem szereplő exportált áruk összetételének igazolásához szükséges bizonyítékra vonatkozó szabályok;

d) az egyes importált mezőgazdasági termékek felhasználására vonatkozó nyilatkozat megtételét előíró szabályok;

e) az 1308/2013/EU rendelet 196. cikke (1) bekezdése a) pontjának i., ii., iii., v. és vii. alpontjában felsorolt, de e rendelet III. mellékletében fel nem sorolt mezőgazdasági termékek alaptermékeknek való megfeleltetésére és az egyes alaptermékek referenciamennyiségének meghatározására vonatkozó szabályok;

f) az 1308/2013/EU rendelet 202. cikke szerint elfogadott, a mezőgazdasági termékek után fizetett export-visszatérítésekre vonatkozó horizontális szabályoknak az I. mellékletben nem szereplő árukra való alkalmazása.

27. cikk

Végrehajtási hatáskörök

A Bizottság szükség esetén végrehajtási jogi aktusokat fogad el a következőkre vonatkozóan:

a) a visszatérítési ráták alkalmazása olyan esetben, amikor az e cikk c) pontjában említett termékek alkotóelemeinek és az I. mellékletben nem szereplő áruknak a jellemzőit figyelembe kell venni az export-visszatérítések kiszámításánál;

b) az alábbiakra vonatkozó export-visszatérítések kiszámítása:

i. alaptermékek;

ii. az alaptermékek feldolgozásából származó termékek;

iii. az i. vagy az ii. alpontban említett termékeknek megfeleltetett termékek;

c) a b) pont ii. vagy iii. alpontjában említett és az 1308/2013/EU rendelet 196. cikke (1) bekezdése a) pontjának i., ii., iii., v. és vii. alpontjában felsorolt, de e rendelet III. mellékletében fel nem sorolt termékek alaptermékeknek való megfeleltetése;

d) az export-visszatérítések meghatározásának alapjául szolgáló referenciamennyiség meghatározása valamennyi alaptermék tekintetében a terméknek a II. mellékletben megadottak szerint az exportált áruk előállításához ténylegesen felhasznált vagy rögzített mennyisége alapján;

e) a 25. cikkben említett igazolások igénylése, kiadása és kezelése;

f) az előállítási folyamat során bekövetkező termékveszteségek és mennyiségi veszteségek kezelése, valamint a melléktermékek kezelése;

g) az export-visszatérítési rendszer megvalósításához szükséges, az I. mellékletben nem szereplő, exportált áruk összetételének bejelentésére szolgáló eljárás és az ezen összetétel igazolásához szükséges bizonyíték;

h) a rendeltetési hely szerint differenciált visszatérítések esetében a rendeltetési helyre történő megérkezés igazolásához szükséges egyszerűsített bizonyítékra vonatkozó szabályok;

i) az 1308/2013/EU rendelet 203. cikke szerint elfogadott, a mezőgazdasági termékek után fizetett export-visszatérítésekre vonatkozó horizontális rendelkezéseknek az I. mellékletben nem szereplő árukra való alkalmazása.

Ezeket a végrehajtási jogi aktusokat a 44. cikk (2) bekezdésében említett vizsgálóbizottsági eljárás keretében kell elfogadni.

II. SZAKASZ

Visszatérítési igazolások

28. cikk

Visszatérítési igazolások

(1) Az I. mellékletben nem szereplő árukba bedolgozott mezőgazdasági termékek után akkor fizetnek export-visszatérítést, ha az export-visszatérítés iránti kérelmet benyújtották, és a kivitel időpontjában érvényes visszatérítési igazolást bemutatják.

A költségvetési korlátok betartását nem veszélyeztető, olyan korlátozott export-visszatérítési összegekért folyamodó kis exportőrök - többek között a visszatérítési igazolások birtokosai -, amelyek túl alacsonyak ahhoz, hogy visszatérítési igazolások hatálya alá tartozzanak, mentesülnek a visszatérítési igazolás bemutatásának kötelezettsége alól. Ezen eltérések összességében nem haladják meg a kis exportőrök számára meghatározott teljes összeget.

(2) A tagállamok a visszatérítési igazolásért folyamodó, az Unióban letelepedett kérelmezőnek a letelepedési helyétől függetlenül kiadják a visszatérítési igazolást. A visszatérítési igazolások az Unió egész területére érvényesek.

29. cikk

Az alkalmazandó visszatérítési ráták

(1) Alkalmazni azt a visszatérítési rátát kell, amely azon a napon érvényes, amelyen a vámhatóságok befogadják az I. mellékletben nem szereplő árukra vonatkozó kiviteli nyilatkozatot, hacsak nem nyújtottak be kérelmet a (2) bekezdésnek megfelelően a visszatérítési ráta előzetes rögzítésére.

(2) A visszatérítési ráta előzetes rögzítésére irányuló kérelem a visszatérítési igazolás iránti kérelem benyújtásának időpontjában, vagy a visszatérítési igazolás kiadásának napján vagy azt követően bármikor, de a visszatérítési igazolás érvényességének lejárata előtt nyújtható be.

(3) A visszatérítés mértékét az előzetes rögzítés iránti kérelem benyújtásának napján érvényes ráta szerint rögzítik előre. Az előzetesen rögzített visszatérítési ráta attól a naptól kezdve a visszatérítési igazolás hatálya alá tartozó valamennyi visszatérítési rátára vonatkozik.

(4) Az I. mellékletben nem szereplő árukra vonatkozó export-visszatérítéseket a következők alapján adják meg:

a) az (1) bekezdés szerint alkalmazandó, az I. mellékletben nem szereplő, szóban forgó árukba bedolgozott alaptermékekre vonatkozó visszatérítési ráták, ha a visszatérítés mértékét előzetesen nem rögzítették; vagy

b) a (3) bekezdés szerint előre rögzített, az I. mellékletben nem szereplő, szóban forgó árukba bedolgozott alaptermékekre vonatkozó visszatérítési ráták.

30. cikk

A visszatérítési igazolásokra vonatkozó biztosíték

(1) A visszatérítési igazolások kiadásának feltétele a biztosíték letétbe helyezése, amely garantálja, hogy a gazdasági szereplő a visszatérítési igazolás érvényességi ideje alatt export-visszatérítés iránti kérelmet nyújtson be az érintett tagállam illetékes hatóságaihoz az I. mellékletben nem szereplő áruk kivitele tekintetében.

(2) A biztosíték teljes egészében vagy részben elvész, ha az export-visszatérítést nem, vagy csak részben kérelmezik a visszatérítési igazolás érvényességi ideje alatt lebonyolított kivitel tekintetében.

Az első albekezdés sérelme nélkül, a biztosíték azonban nem vész el:

a) ha vis maior miatt nem exportálták, vagy csak részben exportálták az árukat, vagy nem kérelmezték, vagy csak részben kérelmezték az export-visszatérítést;

b) ha a nem kérelmezett export-visszatérítések összege a tűréshatáron belül van.

31. cikk

Átruházott hatáskörök

A Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy a 42. cikknek megfelelően felhatalmazáson alapuló jogi aktust fogadjon el az alábbiakra vonatkozóan:

a) azon jogokra és kötelezettségekre vonatkozó szabályok, amelyek a visszatérítési igazolásból erednek, ideértve azt a garanciát, hogy az export-visszatérítések a feltételek maradéktalan teljesülése esetén kifizetésre kerülnek, valamint azt a kötelezettséget, hogy az I. mellékletben nem szereplő árukba való feldolgozás után exportált mezőgazdasági termékek után export-visszatérítést kell kérelmezni;

b) a visszatérítési igazolás átruházására vonatkozó szabályok, illetve az ilyen átruházásra vonatkozó korlátozások;

c) azok az esetek és helyzetek, amelyekben - a műveletek célját, az érintett összegeket és a kis exportőröknek esetleg elkülönített globális összeget figyelembe véve - a 28. cikk (1) bekezdése értelmében nem kötelező visszatérítési igazolást bemutatni;

d) azok az esetek és helyzetek, amelyekben a 30. cikktől eltérve biztosíték letétbe helyezése nem szükséges;

e) a 30. cikk (2) bekezdésének b) pontjában említett tűréshatárra vonatkozó szabályok, tekintettel a költségvetési korlátok betartásának szükségességére.

32. cikk

Végrehajtási hatáskörök

(1) A Bizottság szükség esetén végrehajtási jogi aktusokat fogad el a következőkre vonatkozóan:

a) a visszatérítési igazolás iránti kérelem benyújtása, formátuma és tartalma;

b) a visszatérítési igazolás formátuma, tartalma és érvényességi ideje;

c) a kérelmek benyújtására és a visszatérítési igazolások kiadására, valamint a felhasználásukra vonatkozó eljárás;

d) a biztosíték letétbe helyezésére szolgáló eljárás és a biztosíték összege;

e) a 30. cikk (2) bekezdésének b) pontjában említett tűréshatár, tekintettel a költségvetési korlátok betartásának szükségességére;

f) annak igazolásának eszköze, hogy a visszatérítési igazolásokból eredő kötelezettségeket teljesítették;

g) a visszatérítési igazolások tagállamok általi kezelése és a rendszer irányításához szükséges információcsere, beleértve a tagállamok közötti konkrét igazgatási segítségnyújtással kapcsolatos eljárásokat is;

h) a kis exportőröknek elkülönített globális összeg és a visszatérítési igazolások bemutatása alóli mentesítésre vonatkozó egyedi küszöb rögzítése a 28. cikk (1) bekezdésének második albekezdése szerint;

i) a visszatérítési igazolások pótlása és másolatainak kiadása.

Ezeket a végrehajtási jogi aktusokat a 44. cikk (2) bekezdésében említett vizsgálóbizottsági eljárás keretében kell elfogadni.

(2) Az EUMSZ-szel összhangban megkötött nemzetközi megállapodásokból adódó kötelezettségvállalások alapján meghatározott, rendelkezésre álló összegeket meghaladó összegek kérelmezése esetén a Bizottság a 44. cikk (2) vagy (3) bekezdésében említett eljárás alkalmazása nélkül végrehajtási jogi aktusokat fogadhat el, amelyekben korlátozza azon összegeket, amelyekre visszatérítési igazolás adható ki, elutasítja azon összegeket, amelyekre visszatérítési igazolást kérelmeztek, és felfüggeszti a visszatérítési igazolások iránti kérelmek benyújtását.

III. SZAKASZ

A kivitelre vonatkozó egyéb intézkedések

33. cikk

A kivitelre vonatkozó egyéb intézkedések

(1) Amennyiben az 1308/2013/EU rendelet értelmében lefölözések vagy terhek formájában intézkedéseket fogadnak el egy, a III. mellékletben felsorolt mezőgazdasági termék kivitele tekintetében, és az említett mezőgazdasági terméket nagy mennyiségben tartalmazó, az I. mellékletben nem szereplő áruk kivitele nagy valószínűséggel hátráltatná az említett intézkedések céljának elérését, a Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy e rendelet 42. cikkének megfelelően felhatalmazáson alapuló jogi aktust fogadjon el az említett, I. mellékletben nem szereplő árukra vonatkozó egyenértékű intézkedésekre vonatkozóan, feltéve, hogy az említett, felhatalmazáson alapuló jogi aktusok megfelelnek az EUMSZ-szel összhangban megkötött nemzetközi megállapodásokból adódó kötelezettségeknek. Ezeket a felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat csak akkor lehet elfogadni, ha az 1308/2013/EU rendelet szerint rendelkezésre álló intézkedések nem bizonyulnak elégségesnek.

Ha az első albekezdésben említett esetekben rendkívül sürgős okokból szükséges, a 43. cikkben előírt eljárás alkalmazandó az e bekezdés értelmében elfogadott felhatalmazáson alapuló jogi aktusokra.

Ilyen rendkívül sürgős eset lehet, ha azonnali intézkedést kell hozni a piaci zavarok kezelése vagy megelőzése érdekében, amennyiben a piaci zavar veszélye olyan gyorsan és váratlanul következik be, hogy azonnali fellépésre van szükség a helyzet tényleges és hatékony kezelésére, vagy amennyiben egy fellépés következtében elhárulhat egy ilyen piaci zavar létrejötte, folytatódása vagy komolyabb, elhúzódó zavarrá válása, vagy amennyiben az azonnali intézkedés elmaradása azzal fenyeget, hogy zavart okoz, súlyosbítja a zavart vagy később nagyobb szabású intézkedéseket tesz szükségessé a veszély vagy zavar kezelése érdekében, vagy károsan befolyásolná a termelést vagy a piaci körülményeket.

(2) A Bizottság szükség esetén végrehajtási jogi aktusokat fogad el az (1) bekezdés alkalmazásához szükséges eljárások és technikai kritériumok meghatározására.

Ezeket a végrehajtási jogi aktusokat a 44. cikk (2) bekezdésében említett vizsgálóbizottsági eljárás keretében kell elfogadni.

IV. FEJEZEŤ

A BEHOZATALRA ÉS A KIVITELRE EGYARÁNT VONATKOZÓ INTÉZKEDÉSEK

34. cikk

Közvetlen kiegyenlítés preferenciális kereskedelem keretében

(1) Amennyiben valamely, az Unió által az EUMSZ-szel összhangban megkötött vagy ideiglenesen alkalmazott nemzetközi megállapodás úgy rendelkezik, a mezőgazdasági termékek behozatalára alkalmazandó vám helyébe léphet az Unióban, illetve az érintett országban vagy térségben fennálló mezőgazdasági árak közötti különbség alapján meghatározott összeg, vagy bármilyen összeg, amely kiegyenlíti az érintett országra avagy térségre közösen megállapított árat.

Ebben az esetben az érintett országba vagy régióba történő kivitel esetén fizetendő összegeket a megállapodás feltételeivel összhangban, együttesen és ugyanazon az alapon kell meghatározni, mint a behozatali vám mezőgazdasági alkotóelemét.

(2) A Bizottság szükség esetén végrehajtási jogi aktusokat fogad el, amelyekben:

a) megállapítja az (1) bekezdésben említett, alkalmazandó vámtételt és az érintett országba vagy régióba történő kivitel esetén fizetendő kapcsolódó összegeket;

b) biztosítja, hogy a preferenciális elbánás keretében kivitelre vámkezelt mezőgazdasági termékeket ténylegesen ne exportálják nem preferenciális elbánás keretében, és fordítva.

Ezeket a végrehajtási jogi aktusokat a 44. cikk (2) bekezdésében említett vizsgálóbizottsági eljárás keretében kell elfogadni.

35. cikk

Vizsgálati módszerek

(1) Az e rendelet szerinti kereskedelmi rendszerek alkalmazása céljából, amennyiben a feldolgozott mezőgazdasági termékek és az I. mellékletben nem szereplő áruk megkövetelik, e termékek és áruk jellemzőit és összetételét alkotóelemeik elemzésével kell meghatározni.

(2) A Bizottság szükség esetén végrehajtási jogi aktusokat fogad el az (1) bekezdésben említett termékek és áruk vonatkozásában a következőkre vonatkozóan:

a) a minőségi és mennyiségi elemzés módszerei;

b) az azonosításukhoz szükséges technikai rendelkezések;

c) a KN-besorolásukhoz szükséges eljárások.

Ezeket a végrehajtási jogi aktusokat a 44. cikk (2) bekezdésében említett vizsgálóbizottsági eljárás keretében kell elfogadni.

36. cikk

E rendelet kiigazítása

A Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy a 42. cikknek megfelelően felhatalmazáson alapuló jogi aktust fogadjon el az alábbiakra vonatkozóan:

a) az I-V. melléklet hozzáigazítása az Unió által az EUMSZ-szel összhangban megkötött vagy ideiglenesen alkalmazott nemzetközi megállapodásokhoz, beleértve a feldolgozott mezőgazdasági termékek vagy az I. mellékletben nem szereplő áruk törlését, valamint új feldolgozott mezőgazdasági termékek vagy az I. mellékletben nem szereplő áruk felvételét;

b) a 2. cikk i)-l) pontjának, a 25. cikknek és az I-V. mellékletnek a hozzáigazítása a 2658/87/EGK rendelet I. mellékletének módosításaihoz.

37. cikk

Információcsere

(1) Amennyiben e rendelet végrehajtásához szükséges, a tagállamok, kérelemre, megadják a Bizottságnak a következő információkat:

a) feldolgozott mezőgazdasági termékek behozatala;

b) az I. mellékletben nem szereplő áruk kivitele;

c) a 18. cikkben említett mezőgazdasági termékekre vonatkozó aktív feldolgozási bizonyítványok igénylése, a kiadása és felhasználása;

d) a 28. cikk (1) bekezdésében említett visszatérítési igazolások igénylése, kiadása és felhasználása;

e) a 22. cikk (1) bekezdésében említett, az I. mellékletben nem szereplő áruk után járó export-visszatérítések kifizetése és visszatérítése;

f) az elfogadott igazgatási végrehajtási intézkedések;

g) egyéb lényeges információk.

Amennyiben az export-visszatérítéseket nem abban a tagállamban igénylik, amelyikben az I. mellékletben nem szereplő árukat előállították, a másik tagállamot kérésére tájékoztatni kell az e) pontban említett, az I. mellékletben nem szereplő áruk előállításáról és összetételéről.

(2) A Bizottság az (1) bekezdés a)-g) pontja szerint neki benyújtott információkat továbbíthatja valamennyi tagállamnak.

(3) Az információs rendszerek integritásának, valamint a továbbított dokumentumok és kapcsolódó adatok hitelességének és olvashatóságának biztosítása érdekében a Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy a 42. cikknek megfelelően felhatalmazáson alapuló jogi aktust fogadjon el, amelyek meghatározzák a következőket:

a) az (1) bekezdésnek megfelelően közlendő információk jellege és típusa;

b) a feldolgozandó adatok kategóriái, a maximális adatmegőrzési időtartamok és a feldolgozás célja, különösen amennyiben ezen adatokat közzéteszik, illetve harmadik országoknak átadják;

c) a szakmai titoktartás és bizalmasság megfelelő figyelembevételével elérhetővé tett információkhoz vagy információs rendszerekhez való hozzáférési jogosultságok;

d) azon feltételek, amelyek szerint az információkat közzé kell tenni.

(4) A Bizottság e cikk alkalmazásához szükséges végrehajtási jogi aktusokat fogadhat el a következőkre vonatkozóan:

a) az adatközlés módja;

b) a közlendő információkkal kapcsolatos részletek;

c) a közlendő információk kezelésére, valamint az értesítések tartalmára, formájára, ütemezésére, gyakoriságára és határidőire vonatkozó rendelkezések;

d) az információknak és dokumentumoknak a tagállamok, az Európai Parlament, a Tanács, a nemzetközi szervezetek, a harmadik országbeli hatóságok vagy a nyilvánosság számára történő eljuttatására vagy azok rendelkezésére bocsátására vonatkozó rendelkezések, biztosítva a személyes adatok védelmét és a vállalkozásoknak az üzleti titkaik védelméhez fűződő jogos érdekét.

Ezeket a végrehajtási jogi aktusokat a 44. cikk (2) bekezdésében említett vizsgálóbizottsági eljárás keretében kell elfogadni.

38. cikk

A személyes adatok feldolgozása és védelme

(1) A tagállamok és a Bizottság a 37. cikk (1) bekezdésében meghatározott célokra személyes adatokat gyűjtenek, és ezeket az adatokat nem dolgozhatják fel oly módon, amellyel túllépnék e célokat.

(2) Amennyiben a 37. cikk (1) bekezdésében említett célokra dolgoznak fel személyes adatokat, azokat anonimmá kell tenni, és csak összesített formában szabad feldolgozni.

(3) A személyes adatokat a 95/46/EK irányelvben és a 45/2001/EK rendeletben foglalt szabályoknak megfelelően kell feldolgozni. Ezenbelül a személyes adatok tárolásának olyan formában kell történnie, amely az érintettek azonosítását csak az adatok gyűjtésének vagy további feldolgozásának indokát képező célok eléréséhez szükséges ideig teszi lehetővé, figyelembe véve az alkalmazandó nemzeti és uniós jogban megállapított minimális adatmegőrzési időtartamokat.

(4) A tagállamok tájékoztatják az érintetteket, hogy nemzeti és uniós szervek az (1) bekezdésnek megfelelően feldolgozhatják személyes adataikat, és arról is, hogy e tekintetben megilletik őket a 95/46/EK irányelv és a 45/2001/EK rendelet adatvédelmi szabályaiban megállapított jogok.

39. cikk

Elhanyagolható mennyiségek

A Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy a 42. cikknek megfelelően felhatalmazáson alapuló jogi aktust fogadjon el azon küszöbértékekre vonatkozóan, amelyek alatt a tagállamok eltekinthetnek a 3., 5., 10., 22. és 34. cikk szerint kivetendő vagy nyújtandó összegek alkalmazásától. A küszöbértéket olyan szinten kell meghatározni, amely alatt az összegek alkalmazásának igazgatási költségei nem lennének arányban a kivetett vagy odaítélt összegekkel.

40. cikk

Biztosítékok, vizsgálatok, ellenőrzések és szankciók

(1) Adott esetben az 1306/2013/EU rendelet 58-66., 79-88. és 105-108. cikkében a biztosítékokra, vizsgálatokra, ellenőrzésekre és szankciókra, valamint az euro használatára vonatkozóan meghatározott horizontális szabályok és az ezek alapján elfogadott jogi aktusok értelemszerűen vonatkoznak a feldolgozott mezőgazdasági termékek behozatali engedélyeire és vámkontingenseire, valamint az I. mellékletben nem szereplő áruk export-visszatérítésére és visszatérítési igazolásaira is.

(2) A Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy a 42. cikknek megfelelően felhatalmazáson alapuló jogi aktust fogadjon el az (1) bekezdésben hivatkozott cikkek alapján e rendelet alkalmazásában elfogadott rendelkezések szükségessé váló kiigazítására vonatkozó szabályokra vonatkozóan.

(3) A Bizottság szükség esetén végrehajtási jogi aktusokat fogad el az (1) bekezdésben említett cikkek alapján e rendelet alkalmazásában elfogadott rendelkezések alkalmazására vonatkozóan. Ezeket a végrehajtási jogi aktusokat a 44. cikk (2) bekezdésében említett vizsgálóbizottsági eljárás keretében kell elfogadni.

41. cikk

Nemzetközi kötelezettségek és hatályos szabályok

Felhatalmazáson alapuló jogi aktusok és végrehajtási jogi aktusok elfogadáskor a Bizottság figyelembe veszi az Unió nemzetközi kötelezettségeit és a hatályos uniós szociális, környezetvédelmi és állatjóléti előírásokat, valamint a kereskedelem és a piaci fejlemények nyomon követése, a hatékony és eredményes piacirányítás és az adminisztratív terhek csökkentése szükségességét.

V. FEJEZET

FELHATALMAZÁS ÉS BIZOTTSÁGI ELJÁRÁS

42. cikk

A felhatalmazás gyakorlása

(1) A Bizottság az e cikkben meghatározott feltételek mellett felhatalmazást kap felhatalmazáson alapuló jogi aktus elfogadására.

(2) A Bizottságnak a 8., a 12., a 15., a 19., a 26. és a 31. cikkben, a 33. cikk (1) bekezdésében, a 36. cikkben, a 37. cikk (3) bekezdésében, a 39. cikkben és a 40. cikk (2) bekezdésében említett, felhatalmazáson alapuló jogi aktus elfogadására vonatkozó felhatalmazása hétéves időtartamra szól e rendelet hatálybalépésének napjától kezdődő hatállyal. A Bizottság legkésőbb kilenc hónappal a hétéves időtartam vége előtt jelentést készít a felhatalmazásról. Amennyiben az Európai Parlament vagy a Tanács nem ellenzi a meghosszabbítást legkésőbb három hónappal az egyes időtartamok vége előtt, akkor a felhatalmazás hallgatólagosan meghosszabbodik a korábbival megegyező időtartamra.

(3) Az Európai Parlament vagy a Tanács bármikor visszavonhatja a 8., a 12., a 15., a 19., a 26. és a 31. cikkben, a 33. cikk (1) bekezdésében, a 36. cikkben, a 37. cikk (3) bekezdésében, a 39. cikkben és a 40. cikkben (2) bekezdésében említett felhatalmazást. A visszavonásról szóló határozat megszünteti az abban megjelölt felhatalmazást. A határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon, vagy a benne megjelölt későbbi időpontban lép hatályba. A határozat nem érinti a már hatályban lévő felhatalmazáson alapuló jogi aktusok érvényességét.

(4) A Bizottság a felhatalmazáson alapuló jogi aktus elfogadását követően haladéktalanul és egyidejűleg értesíti az Európai Parlamentet és a Tanácsot e jogi aktus elfogadásáról.

(5) A 8., a 12., a 15., a 19., a 26. és a 31. cikk, a 33. cikk (1) bekezdése, a 36. cikk, a 37. cikk (3) bekezdése, a 39. cikk és a 40. cikk (2) bekezdése értelmében elfogadott felhatalmazáson alapuló jogi aktus csak akkor lép hatályba, ha az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a jogi aktusról való értesítését követő két hónapon belül sem az Európai Parlament, sem a Tanács nem emelt ellene kifogást, illetve, ha az említett időtartam lejártát megelőzően mind az Európai Parlament, mind a Tanács arról tájékoztatta a Bizottságot, hogy nem fog kifogást emelni. Az Európai Parlament vagy a Tanács kezdeményezésére ez az időtartam két hónappal meghosszabbodik.

43. cikk

A sürgősségi eljárás

(1) Az e cikk alapján elfogadott felhatalmazáson alapuló jogi aktus haladéktalanul hatályba lép és alkalmazandó, amennyiben nem emelnek ellene kifogást a (2) bekezdésnek megfelelően. Az Európai Parlament és a Tanács e cikk alapján elfogadott, felhatalmazáson alapuló jogi aktusról való értesítése tartalmazza a sürgősségi eljárás alkalmazásának indokait.

(2) Az Európai Parlament vagy a Tanács a 42. cikk (5) bekezdésében említett eljárásnak megfelelően kifogást emelhet az e cikk alapján elfogadott, felhatalmazáson alapuló jogi aktus ellen. Ebben az esetben a Bizottság az Európai Parlament vagy a Tanács kifogásáról szóló határozatról való értesítést követően haladéktalanul hatályon kívül helyezi a felhatalmazáson alapuló jogi aktust.

44. cikk

A bizottsági eljárás

(1) A 13. cikknek, a 17. cikk (1), (2) (4) és (5) bekezdésének, a 20. cikk (1) bekezdésének, a 27. cikknek, a 32. cikk (1) bekezdésének, a 33. cikk (2) bekezdésének, a 34. cikk (2) bekezdésének és a 37. cikk (4) bekezdésének alkalmazásában, valamint az ovalbumintól és laktalbumintól eltérő feldolgozott mezőgazdasági termékek tekintetében az 5. cikk (1) és (5) bekezdésének és a 16. cikk (1) bekezdésének alkalmazásában, valamint az ovalbumintól és laktalbumintól eltérő feldolgozott mezőgazdasági termékek behozatali engedélyei és vámkontingensei, valamint az I. mellékletben nem szereplő áruk export-visszatérítése és visszatérítési igazolása tekintetében a 40. cikk (3) bekezdése alkalmazásában a Bizottságot az "Az I. mellékletben nem szereplő feldolgozott mezőgazdasági termékek kereskedelmét érintő horizontális kérdésekkel foglalkozó bizottság" nevű bizottság segíti. Ez a bizottság a 182/2011/EU rendelet értelmében vett bizottságnak minősül.

A 9. cikk (1) bekezdésének és a 21. cikk (1) és (2) bekezdésének alkalmazásában, az ovalbumin és a laktalbumin tekintetében, az 5. cikk (1) és (5) bekezdésének és a 16. cikk (1) bekezdésének alkalmazásában, valamint az ovalbumin és laktalbumin behozatali engedélyei és vámkontingensei tekintetében a 40. cikk (3) bekezdése alkalmazásában a Bizottságot az 1308/2013/EU rendelet 229. cikkének (1) bekezdésével létrehozott, a mezőgazdasági piacok közös szervezésével foglalkozó bizottság segíti. Ez a bizottság a 182/2011/EU rendelet értelmében vett bizottságnak minősül.

A 35. cikk (2) bekezdésének alkalmazásában a Bizottságot a 2913/92/EGK rendelet 247a. cikkével létrehozott Vámkódexbizottság segíti. Ez a bizottság a 182/2011/EU rendelet értelmében vett bizottságnak minősül.

(2) Az e bekezdésre történő hivatkozáskor a 182/2011/EU rendelet 5. cikkét kell alkalmazni.

(3) Az e bekezdésre történő hivatkozáskor a 182/2011/EU rendelet 5. cikkével összefüggésben értelmezett 8. cikkét kell alkalmazni.

(4) Amennyiben a bizottság véleményét írásbeli eljárás útján kell kikérni, az írásbeli eljárást eredmény nélkül lezárják, amennyiben a véleménynyilvánításra megállapított határidőn belül az elnök így határoz, vagy a bizottsági tagok legalább egynegyede ezt kéri.

VI. FEJEZET

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

45. cikk

Hatályon kívül helyezés

A 614/2009/EK rendelet és az 1216/2009/EK rendelet hatályát veszti.

A hatályon kívül helyezett rendeletekre való hivatkozásokat ezen rendeletre való hivatkozásokként kell értelmezni, a VI. mellékletben található megfelelési táblázattal összhangban.

46. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Strasbourgban, 2014. április 16-án.

az Európai Parlament részéről

az elnök

M. SCHULZ

a Tanács részéről

az elnök

D. KOURKOULAS

(1) HL C 327., 2013.11.12., 90. o.

(2) Az Európai Parlament 2014. március 11-i álláspontja (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé) és a Tanács 2014. április 14-i határozata.

(3) A Tanács 2009. november 30-i 1216/2009/EK rendelete a mezőgazdasági termékek feldolgozásával előállított egyes árucikkekre alkalmazandó kereskedelmi szabályokról (HL L 328., 2009.12.15., 10. o.)

(4) A Tanács 2009. július 7-i 614/2009/EK rendelete az ovalbuminra és laktalbuminra vonatkozó közös kereskedelmi rendszerről (HL L 181., 2009.7.14., 8. o.).

(5) A Tanács 2007. október 22-i 1234/2007/EK rendelete a mezőgazdasági piacok közös szervezésének létrehozásáról, valamint egyes mezőgazdasági termékekre vonatkozó egyedi rendelkezésekről (az egységes közös piacszervezésről szóló rendelet) (HL L 299., 2007.11.16., 1. o.).

(6) Az Európai Parlament és a Tanács 2013. december 17-i 1308/2013/EU rendelete a mezőgazdasági termékpiacok közös szervezésének létrehozásáról és a 922/72/EGK, a 234/79/EGK, az 1037/2001/EK és az 1234/2007/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 671. o.).

(7) Az Európai Parlament és a Tanács 2012. október 25-i 978/2012/EU rendelete az általános tarifális preferenciák rendszerének alkalmazásáról és a 732/2008/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 303., 2012.10.31., 1. o.).

(8) A Tanács 1992. október 12-i 2913/92/EGK rendelete a Közösségi Vámkódex létrehozásáról (HL L 302., 1992.10.19., 1. o.)

(9) A Bizottság 1993. július 2-i 2454/93/EGK rendelete a Közösségi Vámkódex létrehozásáról szóló 2913/92/EGK tanácsi rendelet végrehajtására vonatkozó rendelkezések megállapításáról (HL L 253., 1993.10.11., 1. o.).

(10) Az Európai Parlament és a Tanács 2013. október 9-i 952/2013/EU rendelete az Uniós Vámkódex létrehozásáról (HL L 269., 2013.10.10., 1. o.).

(11) A Tanács 2013. december 16-i 1370/2013/EU rendelete a mezőgazdasági termékpiacok közös szervezésével kapcsolatos egyes támogatások és visszatérítések megállapítására vonatkozó intézkedések meghatározásáról (HL L 346., 2013.12.20., 12. o.).

(12) A Tanács 1987. július 23-i 2658/87/EGK rendelete a vám- és a statisztikai nómenklatúráról, valamint a Közös Vámtarifáról (HL L 256., 1987.9.7., 1. o.).

(13) Az Európai Parlament és a Tanács 1995. október 24-i 95/46/EK irányelve a személyes adatok feldolgozása vonatkozásában az egyének védelméről és az ilyen adatok szabad áramlásáról (HL L 281., 1995.11.23., 31. o.).

(14) Az Európai Parlament és a Tanács 2000. december 18-i 45/2001/EK rendelete a személyes adatok közösségi intézmények és szervek által történő feldolgozása tekintetében az egyének védelméről, valamint az ilyen adatok szabad áramlásáról (HL L 8., 2001.1.12., 1. o.).

(15) Az Európai Parlament és a Tanács 2013. december 17-i 1306/2013/EU rendelete a közös agrárpolitika finanszírozásáról, irányításáról és monitoringjáról és a 352/78/EGK, a 165/94/EK, a 2799/98/EK, a 814/2000/EK, az 1290/2005/EK és a 485/2008/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 549. o.).

(16) A Tanács 2009. február 26-i 260/2009/EK rendelete a behozatalra vonatkozó közös szabályokról (HL L 84., 2009.3.31., 1. o.).

(17) A Tanács 2009. július 7-i 625/2009/EK rendelete az egyes harmadik országokból történő behozatalra vonatkozó közös szabályokról (HL L 185., 2009.7.17., 1. o.).

(18) Az Európai Parlament és a Tanács 2011. február 16-i 182/2011/EU rendelete a Bizottság végrehajtási hatásköreinek gyakorlására vonatkozó tagállami ellenőrzési mechanizmusok szabályainak és általános elveinek megállapításáról (HL L 55., 2011.2.28., 13. o.).

(19) A Bizottság 2010. június 29-i 578/2010/EU rendelete az 1216/2009/EK tanácsi rendeletnek a Szerződés I. mellékletében nem szereplő áruk formájában exportált egyes mezőgazdasági termékekre vonatkozó export-visszatérítési rendszer és az ilyen visszatérítések összegének megállapítására szolgáló szempontok tekintetében történő végrehajtásáról (HL L 171., 2010.7.6., 1. o.).

(20) A Bizottság 1993. július 2-i 2454/93/EGK rendelete a Közösségi Vámkódex létrehozásáról szóló 2913/92/EGK tanácsi rendelet végrehajtására vonatkozó rendelkezések megállapításáról (HL L 253., 1993.10.11., 1. o.).

I. MELLÉKLET

A 2. cikk b) pontjában említett feldolgozott mezőgazdasági termékek

1. Táblázat

Azok a feldolgozott mezőgazdasági termékek, amelyek esetében a behozatali vám értékvámból és egy olyan mezőgazdasági alkotóelemből áll, amely nem része az értékvámnak, a 3. cikk (1) bekezdésében említettek szerint

KN-kód Árumegnevezés

ex 0403 Író, aludttej és tejföl, joghurt, kefir és más erjesztett vagy savanyított tej és tejföl, sűrítve vagy cukrozva vagy más édesítőanyag hozzáadásával vagy ízesítve vagy gyümölcs, diófélék vagy kakaó hozzáadásával is:

0403 10 51 -0403 10 99 Joghurt ízesítve vagy gyümölcs, diófélék vagy kakaó hozzáadásával

0403 90 71 -0403 90 99 Más, ízesítve vagy gyümölcs, diófélék vagy kakaó hozzáadásával

0405 20 10 és 0405 20 30 Kenhető készítmények (vajkrém), legalább 39, de legfeljebb 75 tömegszázalék zsírtartalommal

0710 40 00 Csemegekukorica (nyersen vagy gőzöléssel vagy vízben forrázással főzve is), fagyasztva

0711 90 30 Csemegekukorica ideiglenesen tartósítva (például kén-dioxid-gázzal, sós lében, kénes vízben vagy más tartósítóoldatban), de közvetlen fogyasztásra nem alkalmas állapotban

ex 1517 Margarin; a 15. árucsoportba tartozó állati vagy növényi zsírok vagy olajok vagy különböző zsírok vagy olajok frakcióinak étkezésre alkalmas keveréke vagy készítménye, a 1516 vtsz. alá tartozó étkezési zsírok vagy olajok és ezek frakciói kivételével:

1517 10 10 Margarin, 10 tömegszázalékot meghaladó, de legfeljebb 15 tömegszázalék tejzsírtartalommal, a folyékony margarin kivételével

1517 90 10 Más, 10 tömegszázalékot meghaladó, de legfeljebb 15 tömegszázalék tejzsírtartalommal

1702 50 00 Vegytiszta gyümölcscukor

ex 1704 Cukorkaáru (beleértve a fehér csokoládét is) kakaótartalom nélkül, a 10 tömegszázalékot meghaladó szacharóztartalmú édesgyökér-kivonat, más anyag hozzáadása nélkül, a 1704 90 10 KN-kód alatt

1806 Csokoládé és más kakaótartalmú élelmiszer-készítmény

ex 1901 Malátakivonat; lisztből, darából, durva őrleményből, keményítőből vagy malátakivonatból előállított, máshol nem említett élelmiszer-készítmény, amely kakaót nem, vagy teljesen zsírtalanított anyagra számítva 40 tömegszázaléknál kisebb mennyiségben tartalmaz; a 0401 -0404 vtsz. alá tartozó árukból készített, másutt nem említett olyan élelmiszer-készítmény, amely kakaót nem, vagy teljesen zsírtalanított anyagra számítva 5 tömegszázaléknál kisebb mennyiségben tartalmaz, a 1901 90 91 KN-kód alá tartozó készítmények kivételével

ex 1902 Tészta, főzve vagy töltve (hússal vagy más anyaggal) vagy másképp elkészítve is, mint pl. spagetti, makaróni, metélt, lasagne, gnocchi, ravioli, cannelloni; kuszkusz (búzadarakása) elkészítve is, a 1902 20 10 és 1902 20 30 KN-kód alá tartozó töltött tésztafélék kivételével

1903 00 00 Tápióka és keményítőből készült tápiókapótlók, pehely, szem, gyöngy, átszitált vagy hasonló formában

1904 Gabonából vagy gabonatermékekből puffasztással vagy pirítással előállított, elkészített élelmiszer (pl. kukoricapehely); másutt nem említett gabona (a kukorica kivételével) szem formában vagy pehely vagy más megmunkált szem formában (a liszt, a dara és a durva őrlemény kivételével) előfőzve vagy másképp elkészítve

1905 Kenyér, cukrászsütemény, kalács, keksz (biscuit) és más pékáru kakaótartalommal is; áldozóostya, üres gyógyszerkapszula, pecsételőostya, rizspapír és hasonló termék

2001 90 30 Csemegekukorica (Zea mays var. saccharata), ecettel vagy ecetsavval elkészítve vagy tartósítva

2001 90 40 Jamszgyökér, édesburgonya (batáta) és a növények hasonló, étkezésre alkalmas részei, legalább 5 tömegszázalék keményítőtartalommal, ecettel vagy ecetsavval elkészítve vagy tartósítva

2004 10 91 Burgonya liszt, dara vagy pelyhesített formában, ecet vagy ecetsav nélkül elkészítve vagy tartósítva, fagyasztva, a 2006 vámtarifaszám alá tartozó termékek kivételével

2004 90 10 Csemegekukorica (Zea mays var. saccharata), ecet vagy ecetsav nélkül elkészítve vagy tartósítva, fagyasztva, a 2006 vámtarifaszám alá tartozó termékek kivételével

2005 20 10 Burgonya liszt, dara vagy pelyhesített formában, ecet vagy ecetsav nélkül elkészítve vagy tartósítva, nem fagyasztva, a 2006 vámtarifaszám alá tartozó termékek kivételével

2005 80 00 Csemegekukorica (Zea mays var. saccharata), ecet vagy ecetsav nélkül elkészítve vagy tartósítva, nem fagyasztva, a 2006 vámtarifaszám alá tartozó termékek kivételével

2008 99 85 Kukorica, a csemegekukorica (Zea mays var. saccharata) kivételével, más módon elkészítve vagy tartósítva, cukor vagy alkohol hozzáadása nélkül

2008 99 91 Jamszgyökér, édesburgonya (batáta) és növények hasonló, étkezésre alkalmas részei, legalább 5 tömegszázalék keményítőtartalommal, más módon elkészítve vagy tartósítva, alkohol vagy cukor hozzáadása nélkül

2101 12 98 Kávéalapú készítmények

2101 20 98 Tea- vagy matétea-alapú készítmények

2101 30 19 Pörkölt pótkávék, a pörkölt cikória kivételével

2101 30 99 Pörkölt pótkávé kivonata, eszenciája és koncentrátuma, a pörkölt cikória kivonata, eszenciája és koncentrátuma kivételével

2102 10 31 és 2102 10 39 Sütőélesztő, szárított is

2105 00 Fagylalt és más ehető jégkrém, kakaótartalommal is

ex 2106 Másutt nem említett élelmiszer-készítmények a 2106 10 20 , a 2106 90 20 és a 2106 90 92 KN-kód alá tartozó és az ízesített vagy színezett cukorszirupok kivételével

2202 90 91 , 2202 90 95 és 2202 90 99 Más alkoholmentes ital, a 2009 vámtarifaszám alá tartozó gyümölcs- és zöldséglevek kivételével, a 0401 -0404 vámtarifaszám alatti termékekkel és a 0401 -0404 vámtarifaszám alatti termékekből nyert zsírokkal

2905 43 00 Mannit

2905 44 Szorbit (D-glucit)

3302 10 29 Illatanyag-keverékek, valamint egy vagy több ilyen anyagon alapuló keverékek (beleértve az alkoholos oldatokat is), valamint más, illatanyagokon alapuló, az italgyártásban használt készítmények, amelyek valamennyi, egy adott italra jellemző ízesítő anyagot tartalmaznak, 0,5 térfogatszázalékot meg nem haladó alkoholtartalmúak, a 3302 10 21 KN-kód alá tartozók kivételével

3501 Kazeinek, kazeinátok és más kazeinszármazékok; kazeinenyvek

ex 3505 10 Dextrin és más átalakított keményítő, a 3505 10 50 KN-kód alá tartozó észterezett vagy éterezett keményítők kivételével

3505 20 Keményítő- vagy dextrin- vagy más átalakítottkeményítő-alapú enyvek

3809 10 Textil-, papír-, bőr- vagy hasonló iparban használt, máshol nem említett végkikészítő szerek, festést gyorsító és elősegítő vagy színtartóságot növelő anyagok, valamint más termékek és készítmények (például appretálószerek és pácanyagok), keményítőtartalommal

3824 60 Szorbit, a 2905 44 alszám alá tartozó kivételével

1. Táblázat

Azok a feldolgozott mezőgazdasági termékek, amelyek esetében a behozatali vám egy mezőgazdasági alkotóelemet vagy egyedi vámot magában foglaló értékvámból áll, a 3. cikk (2) bekezdésében említettek szerint

KN-kód Árumegnevezés

ex 0505 Madárbőr és más madárrész tollal vagy pehellyel, toll és tollrész (nyírt széllel is) és pehely tisztítva, fertőtlenítve vagy tartósításra előkészítve, de tovább nem megmunkálva; tollpor és toll vagy tollrész hulladéka:

0505 10 90 Toll töltelékanyagnak és nem nyers pehely

0505 90 00 Más

0511 99 39 Állati eredetű természetes szivacs, nem nyers

ex 1212 29 00 Tengeri moszat és egyéb alga, frissen, hűtve, fagyasztva vagy szárítva, őrölve is, emberi fogyasztásra alkalmatlan, kivéve azt, amelyet a gyógyászatban használnak

ex 1302 Növényi nedv és kivonat; pektintartalmú anyag, pektinát és pektát; agar-agar és más növényi anyagból nyert nyálka és dúsító, modifikálva (átalakítva) is:

1302 12 00 Növényi nedv és kivonat édesgyökérből

1302 13 00 Növényi nedv és kivonat komlóból

1302 19 20 és 1302 19 70 Növényi nedv és kivonat az édesgyökérből és komlóból készült nedv és kivonat, a vanília oleorezin és az ópium kivételével

ex 1302 20 Pektátok

1302 31 00 Agar-agar, átalakítva is

1302 32 10 Szentjánoskenyérből vagy szentjánoskenyérmagból nyert nyálka vagy dúsító, modifikálva (átalakítva) is

1505 00 Gyapjúzsír és ennek zsíros származékai (beleértve a lanolint is)

1506 00 00 Más állati zsírok és olajok és ezek frakciói, finomítva is, de vegyileg nem átalakítva

ex 1515 90 11 Jojobaolaj és frakciói, finomítva is, de vegyileg nem átalakítva

1516 20 10 Hidrogénezett ricinusolaj, úgynevezett "opálviasz"

1517 90 93 Étkezésre alkalmas keverék vagy készítmény, sütőforma kenésére

ex 1518 00 Állati vagy növényi zsír és olaj és ezek frakciói főzve, oxidálva, víztelenítve, szulfurálva, fújva, hővel polimerizálva vákuumban vagy közömbös gázban, vagy vegyileg másképp átalakítva, a 1516 vámtartifaszám alá tartozók kivételével; a 15. árucsoportba tartozó, másutt nem említett állati vagy növényi zsír vagy olaj vagy különböző zsírok vagy olajok frakcióinak étkezésre alkalmatlan keveréke vagy készítménye; a 1518 00 31 és a 1518 00 39 KN-kód alatti olajok kivételével

1520 00 00 Nyers glicerin; glicerinvíz és glicerinlúg

1521 Növényi viasz (a trigliceridek kivételével), méhviasz, más rovarviasz és cetvelő, finomítva vagy színezve is

1522 00 10 Degras (gyapjúolaj)

1702 90 10 Vegytiszta malátacukor

1704 90 10 10 tömegszázalékot meghaladó szacharóztartalmú édesgyökér-kivonat, más anyag hozzáadása nélkül

1803 Kakaómassza, zsírtalanítva is

1804 00 00 Kakaóvaj, -zsír és -olaj

1805 00 00 Kakaópor, cukor vagy más édesítőanyag hozzáadása nélkül

ex 1901 Malátakivonat; lisztből, darából, durva őrleményből, keményítőből vagy malátakivonatból előállított, máshol nem említett élelmiszer-készítmény, amely kakaót nem, vagy teljesen zsírtalanított anyagra számítva 40 tömegszázaléknál kisebb mennyiségben tartalmaz; a 0401 -0404 vámtarifaszám alá tartozó árukból készített, másutt nem említett olyan élelmiszer-készítmény, amely kakaót nem, vagy teljesen zsírtalanított anyagra számítva 5 tömegszázaléknál kisebb mennyiségben tartalmaz:

1901 90 91 Más készítmények, tejzsír-, szacharóz-, izoglükóz-, gyümölcscukor- vagy keményítőtartalom nélkül, vagy kevesebb mint 1,5 % tejzsír-, 5 % szacharóz (beleértve az invertcukrot is) vagy izoglükóz-, 5 % gyümölcscukor- vagy keményítőtartalommal, kivéve a 0401 -0404 vámtarifaszámok alá tartozó árukból készült por alakú élelmiszer-készítményeket

ex 2001 90 92 Pálmafacsúcsrügy, ecettel vagy ecetsavval elkészítve vagy tartósítva

ex 2008 Más módon elkészített vagy tartósított, másutt nem említett gyümölcs, dióféle és más ehető növényrész, cukor vagy más édesítőanyag vagy alkohol hozzáadásával is:

2008 11 10 Amerikai mogyoróvaj

2008 91 00 Pálmafacsúcsrügy

ex 2101 Kávé-, tea- vagy matétea-kivonat, -eszencia és -koncentrátum és e termékeken alapuló készítmények; pörkölt cikória és ennek kivonatai, eszenciái és koncentrátumai a 2101 12 98 , 2101 20 98 , 2101 30 19 és 2101 30 99 KN-kód alatti készítmények kivételével

ex 2102 10 Aktív élesztők:

2102 10 10 Élesztőkultúra

2102 10 90 Más, a sütőélesztő kivételével

2102 20 Nem aktív élesztő; más egysejtű, nem élő mikroorganizmus

2102 30 00 Elkészített sütőpor

2103 Mártás (szósz) és ennek előállítására szolgáló készítmény; ételízesítő keverék; mustárliszt és -dara és elkészített mustár

2104 Leves és erőleves és ezek előállítására szolgáló készítmény; homogenizált összetett élelmiszer-készítmény

ex 2106 Máshol nem említett élelmiszer-készítmény:

ex 2106 10 Fehérjekoncentrátum és texturált fehérje:

2106 10 20 Tejzsír-, szacharóz-, izoglükóz-, szőlőcukor- vagy keményítőtartalom nélkül vagy 1,5 tömegszázaléknál kevesebb tejzsír-, 5 tömegszázaléknál kevesebb szacharóz- vagy izoglükóz-, 5 tömegszázaléknál kevesebb szőlőcukor- vagy keményítőtartalommal

ex 2106 90 Más

2106 90 20 Összetett alkoholos készítmények, az illatanyag-alapúak kivételével, italok előállításához

2106 90 92 Más készítmények tejzsír-, szacharóz-, izoglükóz-, szőlőcukor- vagy keményítőtartalom nélkül vagy 1,5 tömegszázaléknál kevesebb tejzsír-, 5 tömegszázaléknál kevesebb szacharóz- vagy izoglükóz-, 5 tömegszázaléknál kevesebb szőlőcukor- vagy keményítőtartalommal

2201 10 Természetes vagy mesterséges ásványvíz és szénsavas víz, cukor vagy más édesítőanyag hozzáadása és ízesítés nélkül

2202 10 00 Víz, beleértve a természetes vagy mesterséges ásványvizet és a szénsavas vizet is, cukor vagy más édesítőanyag hozzáadásával vagy ízesítve

2202 90 10 Más alkoholmentes ital, a 2009 vámtarifaszám alá tartozó gyümölcs- és zöldséglevek kivételével, amely nem tartalmaz a 0401 -0404 vámtarifaszám alá tartozó terméket vagy a 0401 -0404 vámtarifaszám alatti termékekből nyert zsírt

2203 00 Malátából készült sör

2205 Vermut és friss szőlőből készült más bor, növényekkel vagy aromatikus anyagokkal ízesítve

ex 2207 Nem denaturált etil-alkohol legalább 80 térfogatszázalék alkoholtartalommal, valamint etil-alkohol és más szesz denaturálva, bármilyen alkoholtartalommal, az EUMSZ I. mellékletében felsorolt mezőgazdasági termékekből készültek kivételével

ex 2208 Nem denaturált etil-alkohol, kevesebb mint 80 térfogatszázalék alkoholtartalommal, az EUMSZ I. mellékletében felsorolt mezőgazdasági termékekből készültek kivételével; szesz, likőr és más szeszes ital

2402 Szivar, mindkét végén levágott végű szivar (manillaszivar), kis alakú szivar (cigarillos) és cigaretta, dohányból vagy dohánypótlóból

2403 Más feldolgozott dohány és feldolgozott dohánypótló; "homogenizált" vagy "visszanyert" dohány (dohányfólia); dohánykivonat és -eszencia

3301 90 Kivont oleorezinek; illóolaj-koncentrátum zsírban, szilárd olajban, viaszban vagy hasonló anyagban, amelyet hideg abszorpció vagy macerálás útján nyernek; illóolajok terpénmentesítésekor nyert terpéntartalmú melléktermék; illóolajok vizes desztillátuma és vizes oldata

ex 3302 Illatanyag-keverékek, valamint az iparban nyersanyagként használt keverékek, amelyek egy vagy több ilyen anyagon alapulnak (beleértve az alkoholos oldatokat is); más illatanyag-készítmények italgyártáshoz:

3302 10 10 Az italgyártásban használt készítmények, amelyek az egy italfajtára jellemző összes ízesítőanyagot tartalmazzák, 0,5 térfogatszázalékot meghaladó tényleges alkoholtartalommal

3302 10 21 Az italgyártásban használt készítmények, amelyek az egy italfajtára jellemző összes ízesítőanyagot tartalmazzák, 0,5 térfogatszázalékot meg nem haladó tényleges alkoholtartalommal, tejzsír-, szacharóz-, izoglükóz-, gyümölcscukor- vagy keményítőtartalom nélkül vagy 1,5 tömegszázaléknál kevesebb tejzsír-, 5 tömegszázaléknál kevesebb szacharóz- vagy izoglükóz-, 5 tömegszázaléknál kevesebb gyümölcscukor- vagy keményítőtartalommal

ex 3502 Albuminok (beleértve két vagy több savófehérje koncentrátumát, amely szárazanyagra számítva több mint 80 tömegszázalék savófehérjét tartalmaz), albuminátok és egyéb albuminszármazékok:

Tojásfehérje:

ex 3502 11 Szárított:

3502 11 90 Más, az emberi fogyasztásra alkalmatlan vagy alkalmatlanná tételre szánt árukon kívül

ex 3502 19 Más

3502 19 90 Más, az emberi fogyasztásra alkalmatlan vagy alkalmatlanná tételre szánt árukon kívül

ex 3502 20 Tejalbumin, beleértve a két vagy több savófehérjét tartalmazó koncentrátumokat is:

3502 20 91 és 3502 20 99 Más, az emberi fogyasztásra alkalmatlan vagy alkalmatlanná tételre szánt árukon kívül, szárítva (pl. lap, pikkely, pehely, por alakban) is

3823 Ipari monokarboxil-zsírsav; finomításból nyert olajsav; ipari zsíralkohol

II. MELLÉKLET

Az I. mellékletben nem szereplő áruk és az ezen áruk előállításához felhasznált, export-visszatérítésre jogosult mezőgazdasági termékek, a 22. cikk (1) bekezdésében említettek szerint

KN-kód Az I. mellékletben nem szereplő áruk megevezése Azon mezőgazdasági termékek, amelyekre export-visszatérítés nyújtható

A: A referenciamennyiséget a mezőgazdasági terméknek az exportált árucikkek előállításához ténylegesen felhasznált mennyisége alapján kell meghatározni (27. cikk, d) pont)

B: A referenciamennyiség meghatározása rögzített arány alapján történik (27. cikk d) pont)

Gabonafélék (1) Rizs (2) Tojás (3) Cukor, melasz vagy izoglükóz (4) Tejtermékek (5)

1 2 3 4 5 6 7

ex 0403 Író, aludttej és tejföl, joghurt, kefir és más erjesztett vagy savanyított tej és tejföl, sűrítve vagy cukrozva, vagy más édesítőanyag hozzáadásával vagy ízesítve vagy gyümölcs, diófélék vagy kakaó hozzáadásával is:

ex 0403 10 - Joghurt:

0403 10 51 -0403 10 99 - - Ízesítve vagy gyümölcs, diófélék vagy kakaó hozzáadásával is:

- - - Ízesítve

- - - Más A A A A

- - - - Gyümölcs és/vagy diófélék hozzáadásával A A A

- - - - Kakaó hozzáadásával A A A A

ex 0403 90 - Más

0403 90 71 -0403 90 99 - - Ízesítve vagy gyümölcs, diófélék vagy kakaó hozzáadásával:

- - - Ízesítve

- - - Más A A A A

- - - - Gyümölcs vagy diófélék hozzáadásával A A A

- - - - Kakaó hozzáadásával A A A A

ex 0405 Vaj és tejből nyert más zsírok és olajok; kenhető tejkészítmények (vajkrém):

ex 0405 20 - Kenhető tejkészítmények (vajkrém):

0405 20 10 - - Legalább 39 tömegszázalék, de kevesebb mint 60 tömegszázalék zsírtartalommal A

0405 20 30 - - Legalább 60 tömegszázalék, de legfeljebb 75 tömegszázalék zsírtartalommal A

ex 0710 Zöldség (nyersen, vagy gőzöléssel vagy vízben forrázással főzve is) fagyasztva:

- Csemegekukorica:

0710 40 00 - - Csöves formában A A

- - Szemes formában B A

ex 0711 Zöldségfélék ideiglenesen tartósítva (pl. kén-dioxid-gázzal, sós lében, kénes vízben vagy más tartósító oldatban), de közvetlen fogyasztásra nem alkalmas állapotban:

- - - Csemegekukorica:

0711 90 30 - - - - Csöves formában A A

- - - - Szemes formában B A

ex 1517 Margarin; a 15. árucsoportba tartozó állati vagy növényi zsírok vagy olajok vagy különböző zsírok vagy olajok frakcióinak étkezésre alkalmas keveréke vagy készítménye, a 1516 vtsz. alá tartozó étkezési zsírok vagy olajok és ezek frakciói kivételével:

ex 1517 10 - Margarin, a folyékony margarin kivételével:

1517 10 10 - - 10 tömegszázalékot meghaladó, de legfeljebb 15 tömegszázalék tejzsírtartalommal A

ex 1517 90 - Más

1517 90 10 - - 10 tömegszázalékot meghaladó, de legfeljebb 15 tömegszázalék tejzsírtartalommal A

1702 50 00 - Vegytiszta gyümölcscukor A

ex 1704 Cukorkaáru (beleértve a fehér csokoládét is), kakaótartalom nélkül:

1704 10 - Rágógumi, cukorbevonattal is A A

ex 1704 90 - Más

1704 90 30 - - Fehér csokoládé A A A

1704 90 51 -1704 90 99 - - Más A A A A

1806 Csokoládé és más kakaótartalmú élelmiszer-készítmény:

1806 10 - Kakaópor cukor vagy más édesítőanyag hozzáadásával:

- - Kizárólag szacharóz hozzáadásával édesítve A A A

- - Más A A A A

1806 20 - Más készítmény tömb, tábla vagy rúd formában, vagy folyadék, massza, por, szemcse vagy más ömlesztett alakban, tartályban vagy más közvetlen csomagolásban, 2 kg-nál nagyobb tömegben:

- - A 1806 20 70 alszám alá tartozó csokoládés tejmorzsa A A A A

- - Más, a 1806 20 vámtarifaszám alá tartozó készítmények A A A A A

1806 31 00 és 1806 32 - Más, tömb, tábla vagy rúd alakban A A A A A

1806 90 - Más

1806 90 11 ,

1806 90 19 ,

1806 90 31 ,

1806 90 39 ,

1806 90 50 - - Csokoládé és csokoládés termékek; cukorkaáru és annak cukorpótló termékekből készült helyettesítői, kakaótartalommal A A A A A

1806 90 60 ,

1806 90 70 ,

1806 90 90 - - Kakaótartalmú kenhető termékek; kakaótartalmú készítmények italok készítéséhez; más A A A A

ex 1901 Malátakivonat; lisztből, darából, durva őrleményből, keményítőből vagy malátakivonatból előállított, máshol nem említett élelmiszer-készítmény, amely kakaót nem, vagy teljesen zsírtalanított anyagra számítva 40 tömegszázaléknál kisebb mennyiségben tartalmaz; a 0401 -0404 vámtarifaszám alá tartozó árukból készített, másutt nem említett olyan élelmiszer-készítmény, amely kakaót nem, vagy teljesen zsírtalanított anyagra számítva 5 tömegszázaléknál kisebb mennyiségben tartalmaz:

1901 10 00 - Élelmiszer-készítmény gyermekek számára, a kiskereskedelemben szokásos módon kiszerelve:

- - A 0401 -0404 vtsz. alá tartozó tejtermékekből készített olyan élelmiszer-készítmény, amely kakaót teljesen zsírtalanított anyagra számítva 5 tömegszázaléknál kisebb mennyiségben tartalmaz A A A A A

- - Más A A A A

1901 20 00 - Keverék és tészta a 1905 vámtartifaszám alá tartozó pékáruk készítéséhez:

- - A 0401 -0404 vtsz. alá tartozó tejtermékekből készített olyan élelmiszer-készítmény, amely kakaót teljesen zsírtalanított anyagra számítva 5 tömegszázaléknál kisebb mennyiségben tartalmaz A A A A A

- - Más A A A A

ex 1901 90 - Más

1901 90 11 és 1901 90 19 - - Malátakivonat A A

- - Más

1901 90 99 - - - Más

- - - - A 0401 -0404 vtsz. alá tartozó árukból készített olyan élelmiszer-készítmény, amely kakaót a teljesen zsírtalanított anyagra számítva 5 tömegszázaléknál kisebb mennyiségben tartalmaz A A A A A

- - - - Más A A A A

ex 1902 Tészta, főzve vagy töltve (hússal vagy más anyaggal) vagy másképp elkészítve is, mint pl. spagetti, makaróni, metélt, lasagne, gnocchi, ravioli, cannelloni; kuszkusz (búzadarakása) elkészítve is:

- Nem főtt tészta, nem töltve vagy másképp elkészítve:

- - Tojást tartalmazó:

1902 11 00 - - - Durumbúzából vagy más gabonafélékből B A

- - - Más A A

- - Más

1902 19 - - - Durumbúzából vagy más gabonafélékből B A

- - - Más A A

ex 1902 20 - Töltött tészta, főzve vagy másképp elkészítve is:

1902 20 91 és 1902 20 99 - - Más A A A A

1902 30 - Más tészta A A A A

1902 40 - Kuszkusz (búzadarakása):

- - Nem elkészítve:

1902 40 10 - - - Durumbúzából B

- - - Más A

1902 40 90 - - Más A A A A

1903 00 00 Tápióka és keményítőből készült tápiókapótló, mindezek pehely, szem, gyöngy, átszitált vagy hasonló formában A

1904 Gabonából vagy gabonatermékekből puffasztással vagy pirítással előállított, elkészített élelmiszer (pl. kukoricapehely); másutt nem említett gabona (a kukorica kivételével) szem formában vagy pehely vagy más megmunkált szem formában (a liszt, a dara és a durva őrlemény kivételével) előfőzve vagy másképp elkészítve

- Puffasztott vagy előfőzött rizs édesítés nélkül:

- - Kakaó hozzáadásával (6) A B A A A

- - Kakaó hozzáadása nélkül A B A A

- Más, kakaó hozzáadásával (6) A A A A A

- Más A A A A

1905 Kenyér, cukrászsütemény, kalács, keksz (biscuit) és más pékáru kakaótartalommal is; áldozóostya, üres gyógyszerkapszula, pecsételőostya, rizspapír és hasonló termék

1905 10 00 - Más A A A

1905 20 - Mézeskalács és hasonló A A A A

- Édes keksz (biscuit); gofri és ostya:

1905 31 és 1905 32 - Édes keksz (biscuit); gofri és ostya A A A A

1905 40 - Kétszersült, pirított kenyér és hasonló pirított termék A A A A

1905 90 - Más

1905 90 10 - - Pászka A

1905 90 20 - - Áldozóostya, üres gyógyszerkapszula, pecsételőostya, rizspapír és hasonló termékek A A

- - Más

1905 90 30 - - - Kenyér, méz, tojás, sajt vagy gyümölcs hozzáadása nélkül, legfeljebb 5 tömegszázalék cukor-, és legfeljebb 5 tömegszázalék zsírtartalommal, szárazanyagra számítva A

1905 90 45 -1905 90 90 - - - Más termékek A A A A

ex 2001 Zöldség, gyümölcs, dióféle és más ehető növényrész ecettel vagy ecetsavval elkészítve vagy tartósítva (savanyúság):

ex 2001 90 - Más

- - Csemegekukorica (Zea mays var. saccharata):

2001 90 30 - - - Csöves formában A A

- - - Szemes formában B A

2001 90 40 - - Jamszgyökér, édesburgonya (batáta) és növények hasonló, étkezésre alkalmas részei, legalább 5 tömegszázalék keményítőtartalommal A A

ex 2004 Más zöldség ecet vagy ecetsav nélkül elkészítve vagy tartósítva, fagyasztva, a 2006 vámtartifaszám alá tartozó termékek kivételével:

ex 2004 10 - Burgonya:

- - Más

2004 10 91 - - - Liszt, dara vagy pelyhesített formában A A A A

ex 2004 90 - Más zöldség és zöldségkeverék:

- - Csemegekukorica (Zea mays var. saccharata):

2004 90 10 - - - Csöves formában A A

- - - Szemes formában B A

ex 2005 Más zöldség ecet vagy ecetsav nélkül elkészítve vagy tartósítva, nem fagyasztva, a 2006 vámtarifaszám alá tartozó termékek kivételével:

ex 2005 20 - Burgonya:

2005 20 10 - - Liszt, dara vagy pelyhesített formában A A A A

- Csemegekukorica (Zea mays var. saccharata):

2005 80 00 - - Csöves formában A A

- - Szemes formában B A

ex 2008 Más módon elkészített vagy tartósított, másutt nem említett gyümölcs, dióféle és más ehető növényrész, cukor vagy más édesítőanyag vagy alkohol hozzáadásával is:

ex 2008 99 - - Más

- - - Alkohol hozzáadása nélkül:

- - - - Cukor hozzáadása nélkül:

- - - - - Kukorica, a csemegekukorica (Zea mays var. saccharata) kivételével:

2008 99 85 - - - - - - Csöves formában A

- - - - - - Szemes formában B

2008 99 91 - - - - - Jamszgyökér, édesburgonya (batáta) és növények hasonló, étkezésre alkalmas részei, legalább 5 tömegszázalék keményítőtartalommal A

ex 2101 Kávé-, tea- vagy matétea-kivonat, -eszencia és -koncentrátum és ezen termékeken vagy kávén, teán vagy matéteán alapuló készítmények; pörkölt cikória és más pörkölt pótkávé, valamint ezek kivonata, eszenciája, koncentrátuma:

- Kávékivonat, -eszencia és -koncentrátum és e termékeken vagy kávén alapuló készítmények:

2101 12 98 - - - Más A A A

ex 2101 20 - Tea- vagy matétea-kivonat, -eszencia és koncentrátum és e termékeken vagy teán vagy matéteán alapuló készítmények:

2101 20 98 - - - Más A A A

ex 2101 30 - Pörkölt cikória és más pörkölt pótkávé, valamint ezek kivonata, eszenciája, koncentrátuma:

- - Pörkölt cikória és más pörkölt pótkávé:

2101 30 19 - - - Más A A

- - Pörkölt cikória és más pörkölt pótkávé kivonata, eszenciája és koncentrátuma:

2101 30 99 - - - Más A A

ex 2102 Élesztő (aktív vagy nem aktív); más egysejtű, nem élő mikroorganizmus (a 3002 vámtartifaszám alatti vakcinák kivételével); elkészített sütőpor:

ex 2102 10 - Aktív élesztők:

2102 10 31 és 2102 10 39 - - Sütőélesztő A

2105 00 Fagylalt és más ehető jégkrém, kakaótartalommal is:

- Kakaó hozzáadásával A A A A A

- Más A A A A

ex 2106 Máshol nem említett élelmiszer-készítmény:

ex 2106 90 - Más

2106 90 92 és 2106 90 98 - - Más A A A A

2202 Víz, beleértve a természetes vagy mesterséges ásványvizet és a szénsavas vizet is, cukor vagy más édesítőanyag hozzáadásával vagy ízesítve és más alkoholmentes ital, a 2009 vámtartifaszám alá tartozó gyümölcs- vagy zöldséglevek kivételével:

2202 10 00 - Víz, beleértve a természetes vagy mesterséges ásványvizet és a szénsavas vizet is, cukor vagy más édesítőanyag hozzáadásával vagy ízesítve A A

2202 90 - Más

- - Nem tartalmaz a 0401 -0404 vámtarifaszám alá tartozó terméket vagy a 0401 -0404 vámtarifaszám alatti termékekből nyert zsírt

2202 90 10 - - - Malátából készült sör, amelynek tényleges alkoholtartalma legfeljebb 0,5 térfogatszázalék B

- - - Más A A

2202 90 91 -2202 90 99 - - Más A A A

2205 Vermut és friss szőlőből készült más bor, növényekkel vagy aromatikus anyagokkal ízesítve A A

ex 2208 Nem denaturált etil-alkohol, kevesebb mint 80 térfogatszázalék alkoholtartalommal; szesz, likőr és más szeszes ital:

2208 20 - Szőlőbor vagy szőlőtörköly desztillációjából nyert szesz A

ex 2208 30 - Whisky:

- - A Bourbon whiskey kivételével:

ex 2208 30 30 -2208 30 88 - - - Whiskey-k, az 1670/2006/EK bizottsági rendeletben (7) felsorolt whiskey-k kivételével A

2208 50 11 és 2208 50 19 - - Gin A

2208 50 91 és 2208 50 99 - - Holland gin A A

2208 60 - Vodka A

2208 70 - Likőrök és szíverősítők A A A A

ex 2208 90 - Más

2208 90 41 - - - - Ouzo, 2 literes vagy kisebb tartályban (palackban) A A

2208 90 45 - - - - - - - Calvados, 2 literes vagy kisebb tartályban (palackban) A

2208 90 48 - - - - - - - Más, gyümölcsből lepárolt szeszek (a likőrök kivételével), 2 literes vagy kisebb tartályban (palackban) A

2208 90 56 - - - - - - - Más szesz (a likőrök kivételével), a gyümölcs desztillálásából nyert szeszek és a tequila kivételével, 2 literes vagy kisebb tartályban (palackban) A A

2208 90 69 - - - - - Más szeszes italok, 2 literes vagy kisebb tartályban (palackban) A A A

2208 90 71 - - - - - Gyümölcsből lepárolt szeszek, 2 literesnél nagyobb tartályban (palackban) A

2208 90 77 - - - - - Más szesz (a likőrök kivételével), a gyümölcs desztillálásából nyert szeszek és a tequila kivételével, 2 literesnél nagyobb tartályban (palackban) A A

2208 90 78 - - - - Más szeszes italok, 2 literesnél nagyobb tartályban (palackban) A A A

ex 2905 Aciklikus alkoholok és ezek halogén-, szulfo-, nitro- vagy nitrozoszármazékai:

2905 43 00 - - Mannit B B

2905 44 - - Szorbit (D-glucit) B B

ex 3302 Illatanyag-keverékek, valamint az iparban nyersanyagként használt keverékek, amelyek egy vagy több ilyen anyagon alapulnak (beleértve az alkoholos oldatokat is); más illatanyag-készítmények italgyártáshoz:

ex 3302 10 - Élelmiszer- vagy italgyártáshoz használt fajták:

3302 10 29 - - - - - Más A A A

3501 Kazein, kazeinátok és más kazeinszármazékok; kazeinenyvek:

3501 10 - Kazein B

3501 90 - Más

3501 90 10 - - Kazeinenyvek A

3501 90 90 - - Más B

ex 3502 Albuminok (beleértve két vagy több savófehérje koncentrátumát, amely szárazanyagra számítva több mint 80 tömegszázalék savófehérjét tartalmaz), albuminátok és más albuminszármazékok:

- Tojásfehérje:

ex 3502 11 - - - Szárított:

3502 11 90 - - - Más, az emberi fogyasztásra alkalmatlan vagy alkalmatlanná tételre szánt árukon kívül B

ex 3502 19 - - Más

3502 19 90 - - - Más, az emberi fogyasztásra alkalmatlan vagy alkalmatlanná tételre szánt árukon kívül B

ex 3502 20 - Tejalbumin (laktalbumin):

3502 20 91 és 3502 20 99 - - Más, az emberi fogyasztásra alkalmatlan vagy alkalmatlanná tételre szánt árukon kívül, szárítva (pl. lap, pikkely, pehely, por alakban) is B

ex 3505 Dextrinek és más átalakított keményítők (pl.: előkocsonyásított vagy észterezett keményítő); keményítő-, vagy dextrin- vagy más átalakítottkeményítő-alappal készített enyvek a 3505 10 50 KN-kód alá tartozó keményítők kivételével A A

3505 10 50 - - - Észterezett vagy éterezett keményítők A

ex 3809 Textil-, papír-, bőr- vagy hasonló iparban használt, máshol nem említett végkikészítő szerek, festést gyorsító és elősegítő vagy színtartóságot növelő anyagok, valamint más termékek és készítmények (pl. appretálószerek és pácanyagok):

3809 10 - Keményítőtartalommal A A

ex 3824 Elkészített kötőanyagok öntödei formához vagy maghoz; máshol nem említett vegyipari vagy rokon ipari termékek és készítmények (beleértve a természetes termékek keverékét is):

3824 60 - Szorbit, a 2905 44 alszám alá tartozó kivételével B B

(1) Az 1308/2013/EU rendelet I. mellékletének I. része.

(2) Az 1308/2013/EU rendelet I. mellékletének II. része.

(3) Az 1308/2013/EU rendelet I. mellékletének XIX. része.

(4) Az 1308/2013/EU rendelet I. melléklete III. részének b), c), d) és g) pontja.

(5) Az 1308/2013/EU rendelet I. melléklete XVI. részének a)-g) pontja.

(6) Legfeljebb 6 % kakaótartalommal.

(7) A Bizottság 2006. november 10-i 1670/2006/EK rendelete az 1784/2003/EK tanácsi rendeletnek az egyes szeszes italok formájában exportált gabonafélékre vonatkozó kiigazított visszatérítések rögzítése és odaítélése tekintetében történő alkalmazása egyes részletes szabályainak megállapításáról (HL L 312., 2006.11.11., 33. o.).

III. MELLÉKLET

A 2. cikk d) pontjában említett alaptermékek

KN-kód Árumegnevezés

ex 0402 10 19 Tej por, granulátum vagy más szilárd alakban, cukor vagy más édesítőanyag hozzáadása nélkül, legfeljebb 1,5 tömegszázalék zsírtartalommal, a legfeljebb 2,5 kg nettó tömegű, közvetlen csomagolásban lévő áruk kivételével (2. termékcsoport)

ex 0402 21 18 Tej por, granulátum vagy más szilárd alakban, cukor vagy más édesítőanyag hozzáadása nélkül, 26 tömegszázalék zsírtartalommal, a legfeljebb 2,5 kg nettó tömegű, közvetlen csomagolásban lévő áruk kivételével (3. termékcsoport)

ex 0404 10 02 -ex 0404 10 16 Tejsavó por, granulátum vagy más szilárd alakban, cukor vagy más édesítőanyag hozzáadása nélkül (1. termékcsoport)

ex 0405 10 Vaj, 82 tömegszázalék zsírtartalommal (6. termékcsoport)

0407 21 00 , 0407 29 10 ,

ex 0407 90 10 Baromfitojás héjában, frissen vagy tartósítva, nem keltetésre

ex 0408 Madártojás héj nélkül és tojássárgája, emberi fogyasztásra alkalmas, frissen, szárítva, fagyasztva vagy másképpen tartósítva, cukor vagy más édesítőanyag hozzáadása nélkül

1001 19 00 Durumbúza, nem vetésre

ex 1001 99 00 Közönséges búza és kétszeres, nem vetésre

1002 90 00 Rozs, nem vetésre

1003 90 00 Árpa, az árpa vetőmag kivételével

1004 90 00 Zab, nem vetésre

1005 90 00 Kukorica, a kukorica vetőmag kivételével

ex 1006 30 Teljesen hántolt rizs

1006 40 00 Törmelékrizs

1007 90 00 Cirokmag, a hibrid vetőmag kivételével

1701 99 10 Fehér cukor

ex 1702 19 00 Laktóz 98,5 tömegszázalék tejcukortartalommal, vízmentes laktózra vonatkoztatva, szárazanyagra számítva

1703 Cukor kivonása vagy finomítása során nyert melasz

IV. MELLÉKLET

Azok a feldolgozott mezőgazdasági termékek, amelyekre kiegészítő behozatali vám vethető ki, az 5. cikk (1) bekezdésében említettek szerint

KN-kód Árumegnevezés

0403 10 51 -0403 10 99 Joghurt, ízesítve vagy hozzáadott gyümölccsel, diófélékkel vagy kakaóval

0403 90 71 -0403 90 99 Író, aludttej és tejföl, kefir és más erjesztett vagy savanyított tej és tejföl, ízesítve vagy hozzáadott gyümölccsel, diófélékkel vagy kakaóval

0710 40 00 Csemegekukorica (nyersen vagy gőzöléssel vagy vízben forrázással főzve is), fagyasztva

0711 90 30 Csemegekukorica ideiglenesen tartósítva (például kén-dioxid-gázzal, sós lében, kénes vízben vagy más tartósító oldatban), de közvetlen fogyasztásra nem alkalmas állapotban

1517 10 10 Margarin, 10 tömegszázalékot meghaladó, de legfeljebb 15 tömegszázalék tejzsírtartalommal, a folyékony margarin kivételével

1517 90 10 Más, a 15. árucsoportba tartozó állati vagy növényi zsírok vagy olajok vagy különböző zsírok vagy olajok frakcióinak étkezésre alkalmas keveréke vagy készítménye, a 1516 vámtarifaszám alá tartozó étkezési zsírok vagy olajok és ezek frakciói kivételével, 10 tömegszázalékot meghaladó, de legfeljebb 15 tömegszázalék tejzsírtartalommal

1702 50 00 Vegytiszta gyümölcscukor

2005 80 00 Csemegekukorica (Zea mays var. saccharata), ecet vagy ecetsav nélkül elkészítve vagy tartósítva, nem fagyasztva, a 2006 vámtarifaszám alá tartozó termékek kivételével

2905 43 00 Mannit

2905 44 Szorbit (D-glucit)

ex 3502 Albuminok (beleértve két vagy több savófehérje koncentrátumát, amely szárazanyagra számítva több mint 80 tömegszázalék savófehérjét tartalmaz), albuminátok és egyéb albuminszármazékok:

Tojásfehérje:

ex 3502 11 Szárított:

3502 11 90 Más, az emberi fogyasztásra alkalmatlan vagy alkalmatlanná tételre szánt árukon kívül

ex 3502 19 Más

3502 19 90 Más, az emberi fogyasztásra alkalmatlan vagy alkalmatlanná tételre szánt árukon kívül

ex 3502 20 Tejalbumin, beleértve a két vagy több savófehérjét tartalmazó koncentrátumokat is:

Más, az emberi fogyasztásra alkalmatlan vagy alkalmatlanná tételre szánt árukon kívül

3502 20 91 Szárított (pl. lap, pikkely, pehely, por alakban)

3502 20 99 Más

3505 10 10 Dextrinek

3505 10 90 A dextrintől eltérő más átalakított keményítők, az észterezett vagy éterezett keményítők kivételével

3505 20 Keményítő- vagy dextrin- vagy más átalakítottkeményítő-alapú enyvek

3809 10 Textil-, papír-, bőr- vagy hasonló iparban használt, máshol nem említett végkikészítő szerek, festést gyorsító és elősegítő vagy színtartóságot növelő anyagok, valamint más termékek és készítmények (például appretálószerek és pácanyagok), keményítőtartalommal

3824 60 Szorbit, a 2905 44 alszám alá tartozó kivételével

V. MELLÉKLET

Mezőgazdasági termékek, a 11. cikk (1) bekezdésének a) pontjában említettek szerint (1)

KN-kód A mezőgazdasági termék leírása

0401 Tej és tejszín nem sűrítve, cukor vagy más édesítőanyag hozzáadása nélkül

0402 Tej és tejszín, sűrítve vagy cukor vagy más édesítőanyag hozzáadásával

ex 0403 Író, aludttej és tejföl, joghurt, kefir és más erjesztett vagy savanyított tej és tejföl, sűrítve vagy cukor vagy más édesítőanyag hozzáadásával is, nem ízesítve és gyümölcs, diófélék vagy kakaó hozzáadása nélkül

0404 Tejsavó, sűrítve is, cukor vagy más édesítőanyag hozzáadásával is; máshol nem említett, természetes tejalkotórészeket tartalmazó termék cukor vagy más édesítőanyag hozzáadásával is

ex 0405 Vaj és tejből nyert más zsír és olaj

0407 21 00 A Gallus domesticus fajhoz tartozó szárnyasok tojása héjában, frissen, nem keltetésre

0709 99 60 Csemegekukorica frissen vagy hűtve

0712 90 19 Szárított csemegekukorica egészben, aprítva, szeletelve, törve vagy porítva, de tovább nem elkészítve, a hibrid vetőmag kivételével

10. árucsoport Gabonafélék (2)

1701 Nád- vagy répacukor és vegytiszta szacharóz, szilárd állapotban

1703 Cukor kivonása vagy finomítása során nyert melasz

(1) Azon mezőgazdasági termékek figyelembevételével, amelyeket feldolgozatlan állapotban használnak fel, vagy amelyeket az I. melléklet 1. táblázatában felsorolt áruk előállítására felhasználnak vagy felhasználtnak tekintenek.

(2) A 1001 11 00, 1001 91 10, 1001 91 20 és 1001 91 90 KN-kód alá tartozó búza és kétszeres vetőmag, a 1002 10 00 KN-kód alá tartozó rozs vetőmag, a 1003 10 00 KN-kód alá tartozó árpa vetőmag, a 1004 10 00 KN-kód alá tartozó zab vetőmag, a 1005 10 KN-kód alá tartozó kukorica vetőmag, a 1006 10 00 KN-kód alá tartozó rizs vetőmag, a 1007 10 KN-kód alá tartozó cirokmag és a 1008 21 00 KN-kód alá tartozó kölesmag kivételével.

VI. MELLÉKLET

Megfelelési táblázat

E rendelet Az 1216/2009/EK rendelet A 614/2009/EK rendelet

1. cikk, első bekezdés 1. cikk 1. cikk

1. cikk, második bekezdés 3. cikk -

2. cikk, a) pont 2. cikk, (1) bekezdés, első albekezdés, a) pont -

2. cikk, b) pont 2. cikk, (1) bekezdés, első albekezdés, b) pont -

2. cikk, c) pont 2. cikk, (1) bekezdés, második albekezdés -

2. cikk, d) pont - -

2. cikk, e) pont 2. cikk, (2) bekezdés, a) és c) pont -

2. cikk, f) pont 2. cikk, (2) bekezdés, b) pont -

2. cikk, g) pont - -

2. cikk, h) pont - -

2. cikk, i) pont - -

2. cikk, j) pont - -

2. cikk k) pont - -

2. cikk l) pont - -

3. cikk 4. cikk, (1) bekezdés -

- 4. cikk, (3) bekezdés 8. cikk, (1) bekezdés

- 4. cikk, (2) bekezdés 8. cikk, (2) bekezdés

- 4. cikk, (4) bekezdés -

4. cikk 5. cikk -

5. cikk 11. cikk 3. cikk

6. cikk, (1) bekezdés - 2. cikk, (1) bekezdés

6. cikk, (2) bekezdés - 2. cikk, (2) bekezdés

6. cikk, (3) bekezdés - 2. cikk, (3) bekezdés, első mondat

6. cikk, (4) bekezdés - -

7. cikk - 2. cikk, (3) bekezdése, második mondat

8. cikk - 2. cikk, (4) bekezdés

9. cikk - 2. cikk, (4) bekezdés

10. cikk, (1) bekezdés 6. cikk, (1) bekezdés és 7. cikk (1) bekezdés -

- 6. cikk, (2) bekezdés -

10. cikk, (2) bekezdés 6. cikk, (3) bekezdés -

11. cikk 14. cikk, első bekezdés -

12. cikk, a), b) és c) pont 6. cikk, (4) bekezdés és 14. cikk, második bekezdés -

12. cikk, d) pont 6. cikk, (4) bekezdés és 15. cikk, (1) bekezdés -

13. cikk, (1), (2) és (3) bekezdés 6. cikk, (4) bekezdés, 6. cikk, (6) bekezdés, 7. cikk, (2), (3) és (4) bekezdés, 14. cikk, első bekezdés -

13. cikk, (2) bekezdés 14. cikk, második bekezdés -

14. cikk, (1) bekezdés - 4. cikk, (1) bekezdés

14. cikk, (2) bekezdés - 4. cikk, (2) bekezdés, második albekezdés és 4. cikk, (3) bekezdés

14. cikk, (3) bekezdés - -

14. cikk, (4) bekezdés - 4. cikk, (2) bekezdés, első albekezdés és 4. cikk, (3) bekezdés

15. cikk, (1) bekezdés - 4. cikk, (1) és (4) bekezdés

15. cikk, (2) bekezdés - -

16. cikk - 4. cikk, (1) és (4) bekezdés

17. cikk 10. cikk -

18. cikk 12. cikk, (1) bekezdés, első és második albekezdés -

19. cikk 12. cikk, (1) bekezdés, harmadik és negyedik albekezdés -

20. cikk 12. cikk, (1) bekezdés, harmadik albekezdés -

- 12. cikk, (2) bekezdés -

21. cikk - 7. cikk

22. cikk, (1) bekezdés 8. cikk, (1) és (2) bekezdés -

22. cikk, (1) bekezdés - -

23. cikk - -

24. cikk, (1) bekezdés 8. cikk, (3) bekezdés, második albekezdés -

24. cikk, (2) bekezdés - -

25. cikk - -

26. cikk 8. cikk, (3) bekezdés, első albekezdés -

27. cikk 8. cikk, (3) bekezdés, első albekezdés -

28. cikk 8. cikk, (3) bekezdés, -

29. cikk - -

30. cikk - -

31. cikk 8. cikk, (3) bekezdés, első albekezdés és 8. cikk, (5) és (6) bekezdés -

32. cikk 8. cikk, (3) bekezdés, első albekezdés és 8. cikk, (5) és (6) bekezdés -

33. cikk 9. cikk 5. cikk

34. cikk, (1) bekezdés 8. cikk, (4) bekezdés, első albekezdés -

34. cikk, (2) bekezdés 8. cikk, (4) bekezdés, második albekezdés -

35. cikk 18. cikk, 6. cikk, (5) bekezdés és 8. cikke (4) bekezdés, harmadik albekezdés -

36. cikk 13. cikk -

37. cikk 19. cikk 10. cikk

38. cikk - -

39. cikk 15. cikk, (2) bekezdés -

40. cikk - -

41. cikk - -

42. cikk 16. cikk -

43. cikk 16. cikk -

44. cikk 16. cikk -

- 17. cikk -

45. cikk 20. cikk 11. cikk

46. cikk 21. cikk, (1) bekezdés 12. cikk

- 21. cikk, (2) bekezdés

- - 6. cikk

- - 9. cikk

I. melléklet II. melléklet 1. cikk

II. melléklet - -

III. melléklet - -

IV. melléklet III. melléklet 1. cikk

V. melléklet I. melléklet

- IV. melléklet I. melléklet

VI. melléklet V. melléklet II. melléklet

A Bizottság nyilatkozata a felhatalmazáson alapuló jogi aktusokról

E rendelettel összefüggésben a Bizottság emlékeztet az Európai Parlament és az Európai Bizottság közötti kapcsolatokról szóló keretmegállapodás 15. pontjában tett kötelezettségvállalására, miszerint a felhatalmazáson alapuló jogi aktusok előkészítésével kapcsolatos munkája keretében a nemzeti szakértőkkel zajló találkozóiról teljes körű tájékoztatást nyújt a Parlamentnek, és biztosítja a Parlament számára a dokumentációhoz való teljes körű hozzáférést.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32014R0510 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32014R0510&locale=hu A dokumentum konszolidált változatai magyar nyelven nem elérhetőek.

Tartalomjegyzék