Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

32021R1165[1]

A Bizottság (EU) 2021/1165 végrehajtási rendelete (2021. július 15.) bizonyos termékek és anyagok ökológiai termelésben való használatának engedélyezéséről és ezek jegyzékének összeállításáról

A BIZOTTSÁG (EU) 2021/1165 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

(2021. július 15.)

bizonyos termékek és anyagok ökológiai termelésben való használatának engedélyezéséről és ezek jegyzékének összeállításáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

1. cikk

A növényvédő szerek hatóanyagai

Az (EU) 2018/848 rendelet 24. cikke (1) bekezdésének a) pontja alkalmazásában az ökológiai termelésben használt növényvédő szerek kizárólag az e rendelet I. mellékletében felsorolt hatóanyagokat tartalmazhatják az említett mellékletben meghatározottak szerint, és feltéve, hogy a szóban forgó növényvédő szerek használata:

a) az 1107/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet ( 1 ) alapján engedélyezett;

b) megfelel a tagállamok által kiadott engedélyokiratokban meghatározott felhasználási feltételeknek; valamint

c) megfelel az 540/2011/EU bizottsági végrehajtási rendelet ( 2 ) mellékletében meghatározott feltételeknek.

2. cikk

Trágyák, talajjavító és tápanyag-utánpótló szerek

Az (EU) 2018/848 rendelet 24. cikke (1) bekezdésének b) pontja alkalmazásában az ökológiai termelésben trágyaként, talajjavítóként és tápanyag-utánpótlásként a növények táplálására, az alom javítására és dúsítására, illetve algák szaporítására és a tenyésztett víziállatok környezetének javítására kizárólag az e rendelet II. mellékletében felsorolt termékek és anyagok használhatók, amennyiben megfelelnek az uniós jog vonatkozó rendelkezéseinek, különösen a 2003/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek ( 3 ), az (EU) 2019/1009 európai parlamenti és tanácsi rendelet ( 4 ), az 1069/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet ( 5 ) és a 142/2011/EU bizottsági rendelet ( 6 )vonatkozó cikkeinek, továbbá adott esetben az uniós jogon alapuló nemzeti rendelkezéseknek.

3. cikk

Nem ökológiai, növényi vagy állati eredetű, illetve élesztő- vagy algaalapú takarmány-alapanyagok, valamint mikrobiális vagy ásványi eredetű takarmány-alapanyagok

Az (EU) 2018/848 rendelet 24. cikke (1) bekezdésének c) pontja alkalmazásában az ökológiai termelésben növényi vagy állati eredetű, illetve élesztő- vagy algaalapú takarmány-alapanyagként, valamint mikrobiális vagy ásványi eredetű takarmány-alapanyagként kizárólag az e rendelet III. mellékletének A. részében felsorolt termékek és anyagok használhatók, amennyiben használatuk megfelel az uniós jog vonatkozó rendelkezéseinek, különösen a 767/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek ( 7 ), és adott esetben a az uniós jogon alapuló nemzeti rendelkezéseknek.

4. cikk

Takarmány-adalékanyagok és technológiai segédanyagok

Az (EU) 2018/848 rendelet 24. cikke (1) bekezdésének d) pontja alkalmazásában az ökológiai termelésben takarmányozási célra felhasznált takarmány-adalékanyagként és technológiai segédanyagként kizárólag az e rendelet III. mellékletének B. részében felsorolt termékek és anyagok használhatók, amennyiben használatuk megfelel az uniós jog vonatkozó rendelkezéseinek, különösen az 1831/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek ( 8 ), és adott esetben az uniós jogon alapuló nemzeti rendelkezéseknek.

5. cikk

Tisztításra és fertőtlenítésre szolgáló termékek

6. cikk

Élelmiszer-adalékanyagok és technológiai segédanyagok

Az (EU) 2018/848 rendelet 24. cikke (2) bekezdésének a) pontja alkalmazásában a feldolgozott ökológiai élelmiszerek előállítása során élelmiszer-adalékanyagként, ideértve az élelmiszer-adalékanyagként használt élelmiszerenzimeket, valamint technológiai segédanyagként kizárólag az e rendelet V. mellékletének A. részében felsorolt termékek és anyagok használhatók, amennyiben megfelelnek az uniós jog vonatkozó rendelkezéseinek, különösen az 1333/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek ( 9 ), és adott esetben az uniós jogon alapuló nemzeti rendelkezéseknek.

7. cikk

Feldolgozott ökológiai élelmiszerek előállításához használható nem ökológiai mezőgazdasági eredetű összetevők

Az (EU) 2018/848 rendelet 24. cikke (2) bekezdésének b) pontja alkalmazásában a feldolgozott ökológiai élelmiszerek előállítása során kizárólag az e rendelet V. mellékletének B. részében felsorolt nem ökológiai mezőgazdasági eredetű összetevők használhatók, amennyiben használatuk megfelel az uniós jog vonatkozó rendelkezéseinek és adott esetben az uniós jogon alapuló nemzeti rendelkezéseknek.

Az első bekezdés nem érinti a feldolgozott élelmiszerek ökológiai termelésére vonatkozóan az (EU) 2018/848 rendelet II. melléklete IV. részének 2. szakaszában előírt részletes követelményeket. Az első bekezdés nem alkalmazandó a nem ökológiai mezőgazdasági eredetű összetevők élelmiszer-adalékanyagként, élelmiszer-technológiai segédanyagként vagy az (EU) 2018/848 rendelet II. melléklete IV. részének 2.2.2. pontjában említett termékként, illetve anyagként történő felhasználására.

8. cikk

Élesztő és élesztőtermékek előállításához használható technológiai segédanyagok

Az (EU) 2018/848 rendelet 24. cikke (2) bekezdésének c) pontja alkalmazásában az élelmiszerként vagy takarmányként használandó élesztő és élesztőtermékek előállítására kizárólag az e rendelet V. mellékletének C. részében felsorolt termékek és anyagok használhatók, amennyiben használatuk megfelel az uniós jog vonatkozó rendelkezéseinek és adott esetben az uniós jogon alapuló nemzeti rendelkezéseknek.

9. cikk

A bor ökológiai előállításában használható termékek és anyagok

Az (EU) 2018/848 rendelet II. melléklete VI. részének 2.2. pontja alkalmazásában az 1308/2013/EU rendelet VII. mellékletének II. részében említett, szőlőből készült termékek ökológiai előállításához és tartósításához kizárólag az e rendelet V. mellékletének D. részében felsorolt termékek és anyagok használhatók, amennyiben használatuk megfelel az uniós jog vonatkozó rendelkezéseinek, különösen az 1308/2013/EU rendeletben és az (EU) 2019/934 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendeletben ( 10 ) meghatározott korlátozásoknak és feltételeknek, valamint adott esetben az uniós jogon alapuló nemzeti rendelkezéseknek.

10. cikk

A bizonyos termékek és anyagok harmadik országbeli területeken való felhasználásának egyedi engedélyezésére irányuló eljárás

A Bizottság elemzi a (1) bekezdésben említett dokumentációt. A dokumentációban említett különleges viszonyok figyelembevételével a Bizottság abban az esetben engedélyezi a terméket vagy anyagot, ha elemzése révén összességében arra a következtetésre jut, hogy:

a) az egyedi engedély indokolt az adott területen;

b) a dokumentációban leírt termék vagy anyag megfelel az (EU) 2018/848 rendelet II. fejezetében megállapított elveknek, valamint a szóban forgó rendelet 24. cikkének (3) bekezdésében meghatározott kritériumoknak és 24. cikkének (5) bekezdésében előírt feltételnek; valamint

c) a termék vagy anyag használata összhangban van az uniós jog vonatkozó rendelkezéseivel, különösen a növényvédő szerekben található hatóanyagok tekintetében a 396/2005/EK európai parlamenti és tanácsi rendelettel ( 11 ).

Az engedélyezett terméket vagy anyagot végül fel kell venni e rendelet VI. mellékletébe.

11. cikk

Hatályon kívül helyezés

A 889/2008/EK rendelet hatályát veszti.

VII. és IX. mellékletét azonban 2023. december 31-ig továbbra is alkalmazni kell.

12. cikk

Átmeneti rendelkezések

13. cikk

Hatálybalépés és alkalmazás

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ezt a rendeletet 2022. január 1-jétől kell alkalmazni.

Mindazonáltal az 5. cikk (1), (2) és (3) bekezdése, valamint a 7. cikk 2024. január 1-jétől alkalmazandó.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

I. MELLÉKLET

Az (EU) 2018/848 rendelet 24. cikke (1) bekezdésének a) pontja értelmében az ökológiai termelésben használható növényvédő szerekben előforduló hatóanyagok

Az e mellékletben felsorolt hatóanyagok az e mellékletben meghatározottaknak megfelelően lehetnek jelen az ökológiai termelésben használt, az 1107/2009/EK rendelet alapján engedélyezett növényvédő szerekben. E növényvédő szereket az 540/2011/EU végrehajtási rendelet mellékletében meghatározott feltételeknek, valamint a felhasználás helye szerinti tagállamok által kiadott engedélyokiratok feltételeinek megfelelően kell használni. Az ökológiai termelésben való használatra vonatkozó szigorúbb felhasználási feltételeket az alábbi táblázatok utolsó oszlopa tartalmazza.

Az (EU) 2018/848 rendelet 9. cikkének (3) bekezdésével összhangban a növényvédő szerek összetevőjeként használt védőanyagok, kölcsönhatás-fokozók és segédanyagok, valamint a növényvédő szerekhez kevert hatásfokozók ökológiai termelésben való felhasználása akkor megengedett, ha azokat az 1107/2009/EK rendelet alapján engedélyezték. Az e mellékletben szereplő anyagok kizárólag az (EU) 2018/848 rendelet 3. cikkének 24. pontjában meghatározott károsítók elleni védekezés céljából használhatók.

Az (EU) 2018/848 rendelet II. melléklete I. részének 1.10.2. pontjával összhangban ezek az anyagok csak akkor használhatók, ha a növényeket az említett I. rész 1.10.1. pontjában meghatározott intézkedésekkel, különösen bioágensekkel, úgymint az 1143/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet ( 12 ) rendelkezéseinek megfelelően alkalmazott hasznos rovarokkal, atkákkal és fonalférgekkel nem lehet megfelelően megvédeni a károsítóktól.

E melléklet alkalmazásában a hatóanyagok a következő alkategóriákba sorolhatók:

1. Egyszerű anyagok

Az 540/2011/EU végrehajtási rendelet mellékletének C. részében felsorolt, a 178/2002/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet ( 13 ) 2. cikkében meghatározott élelmiszereken alapuló, növényi vagy állati eredetű egyszerű anyagok felhasználhatók az ökológiai termelésben növényvédelem céljára. Ezeket az egyszerű anyagokat az alábbi táblázat csillaggal jelöli. Az ilyen anyagokat a vonatkozó felülvizsgálati jelentésekben ( 14 ) meghatározott felhasználásoknak, feltételeknek és korlátozásoknak megfelelően, valamint az alábbi táblázat utolsó oszlopában szereplő esetleges további korlátozások figyelembevételével kell használni.

Az 540/2011/EU végrehajtási rendelet mellékletének C. részében felsorolt egyéb egyszerű anyagok is felhasználhatók az ökológiai termelésben növényvédelem céljára, ha szerepelnek az alábbi táblázatban. Az ilyen egyszerű anyagokat a vonatkozó felülvizsgálati jelentésekben3 meghatározott felhasználásoknak, feltételeknek és korlátozásoknak megfelelően, valamint az alábbi táblázat jobb oldali oszlopában szereplő esetleges további korlátozások figyelembevételével kell használni.

Az egyszerű anyagok nem használhatók gyomirtó szerként.

A melléklet száma és része (1)CAS-számNévEgyedi feltételek és korlátozások
1CEquisetum arvense L.*
2C9012-76-4Kitozán-hidroklorid*melyet Aspergillus-ból, illetve az 1380/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (2) 2. cikkének megfelelő ökológiai akvakultúrából vagy fenntartható halászatból nyertek.
3C57-50-1Szacharóz*
4C1305-62-0Kalcium-hidroxid
5C90132-02-8Ecet*
6C8002-43-5Lecitinek*
7C-Salix spp. Cortex*
8C57-48-7Fruktóz*
9C144-55-8Nátrium-hidrogén-karbonát
10C92129-90-3Savó*
11C7783-28-0Diammónium-foszfátcsak csapdákban
12C8001-21-6Napraforgóolaj*
14C84012-40-8
90131-83-2
Urtica spp. (Urtica dioica kivonat) (Urtica urens kivonat)*
15C7722-84-1Hidrogén-peroxid
16C7647-14-5Nátrium-klorid
17C8029-31-0Sör*
18C-Mustármagpor*
19C14807-96-6Magnézium-hidrogén-metaszilikát
szilikátok közé tartozó ásványi anyag
(Talkum [E553b])
A 231/2012/EU bizottsági rendeletnek (3) megfelelő élelmiszer-minőség.
20C8002-72-0Hagymaolaj*
21C52-89-1L-cisztein (E 920)
22C8049-98-7Tehéntej*
23C-Allium cepa* L. hagymakivonat
Élelmiszereken alapuló, növényi vagy állati eredetű egyéb egyszerű anyagok*
(1)
Az 540/2011/EU végrehajtási rendelet szerinti felsorolás és számozás, figyelemmel az egyes részekre: A. rész: az 1107/2009/EK rendelet értelmében jóváhagyottnak tekintendő hatóanyagok, B. rész: az 1107/2009/EK rendelet értelmében jóváhagyott hatóanyagok, C. rész: egyszerű anyagok, D. rész: kis kockázatú hatóanyagok, E. rész: helyettesítésre jelölt anyagok. (2)
Az Európai Parlament és a Tanács 1380/2013/EU rendelete (2013. december 11.) a közös halászati politikáról, az 1954/2003/EK és az 1224/2009/EK tanácsi rendelet módosításáról, valamint a 2371/2002/EK és a 639/2004/EK tanácsi rendelet és a 2004/585/EK tanácsi határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 354., 2013.12.28., 22. o.). (3)
A Bizottság 231/2012/EU rendelete (2012. március 9.) az 1333/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet II. és III. mellékletében felsorolt élelmiszer-adalékok specifikációinak meghatározásáról (HL L 83., 2012.3.22., 1. o.).

2. Kis kockázatú hatóanyagok

A mikroorganizmusoktól eltérő, az 540/2011/EU végrehajtási rendelet mellékletének D. részében felsorolt kis kockázatú hatóanyagok közül az ökológiai termelésben növényvédelem céljából azok használhatók, amelyek szerepelnek az alábbi táblázatban vagy e melléklet valamely más részében. Ezeket a kis kockázatú hatóanyagokat az 1107/2009/EK rendelet szerinti felhasználásoknak, feltételeknek és korlátozásoknak megfelelően, valamint az alábbi táblázat utolsó oszlopában szereplő esetleges további korlátozások figyelembevételével kell használni.

A melléklet száma és része (1)CAS-számNévEgyedi feltételek és korlátozások
2DCOS-OGA
3DCerevisane és más, mikroorganizmusok sejttöredékein alapuló termékeknem GMO-ból származó
5D10045-86-6Vas-foszfát (vas(III)-ortofoszfát)
12D9008-22-4Laminarina moszatnak ökológiai akvakultúrából vagy az (EU) 2018/848 rendelet II. melléklete III. része 2.4. pontjának megfelelő fenntartható begyűjtésből kell származnia
16DCAS: nincsABE-IT 56 (a Saccharomyces cerevisiae DDSF623 törzséből előállított lizátum komponensei)nem GMO-ból származó
nem GMO-ból származó termesztőközeg felhasználásával előállított
20D10058-44-3Vas-pirofoszfát
28DA fehér virágú édes csillagfürt (Lupinus albus) csíráztatott magjából nyert vizes kivonat
(1)
Az 540/2011/EU végrehajtási rendelet szerinti felsorolás és számozás, figyelemmel az egyes részekre: A. rész: az 1107/2009/EK rendelet értelmében jóváhagyottnak tekintendő hatóanyagok, B. rész: az 1107/2009/EK rendelet értelmében jóváhagyott hatóanyagok, C. rész: egyszerű anyagok, D. rész: kis kockázatú hatóanyagok, E. rész: helyettesítésre jelölt anyagok.

3. Mikroorganizmusok

Az 540/2011/EU végrehajtási rendelet mellékletének A., B. és D. részében felsorolt minden olyan mikroorganizmus használható az ökológiai termelésben, amely nem GMO-ból származik, és ezeket a vonatkozó felülvizsgálati jelentésekben3 meghatározott felhasználásoknak, feltételeknek és korlátozásoknak megfelelően kell használni. A mikroorganizmusok, beleértve a vírusokat is, olyan bioágensek, amelyeket az 1107/2009/EK rendelet hatóanyagoknak tekint.

4. A fenti kategóriák egyikébe sem tartozó hatóanyagok

Az 1107/2009/EK rendelet szerint jóváhagyott és az alábbi táblázatban felsorolt hatóanyagok az ökológiai termelésben növényvédő szerként használhatók, ha azokat az 1107/2009/EK rendelet szerinti felhasználásoknak, feltételeknek és korlátozásoknak megfelelően és az alábbi táblázat jobb oldali oszlopában szereplő esetleges további korlátozásokat figyelembe véve használják.

A melléklet száma és része (1)CAS-számNévEgyedi feltételek és korlátozások
139A131929-60-7
131929-63-0
Spinozad
225A124-38-9Szén-dioxid
227A74-85-1Etiléncsak banán és a burgonya esetében, azonban citrusféléknél is alkalmazható a gyümölcslegyek okozta károk megelőzésére irányuló védekezési stratégia részeként
230Ai.a. 67701-09-1Zsírsavaka gyomirtó szerként történő felhasználáson kívül minden felhasználás engedélyezett
231A8008-99-9Fokhagymakivonat (Allium sativum)
234ACAS-szám: nincs
CIPAC-szám: 901
Hidrolizált fehérjék, kivéve a zselatint
244A298-14-6Kálium-hidrogén-karbonát
249A98999-15-6Állati vagy növényi eredetű szagriasztók/birkafaggyú
255A és továbbiakFeromonok és más szemiokemikáliákcsak csapdákban és adagolókban
220A1332-58-7Alumínium-szilikát (kaolin)
236A61790-53-2Kovaföld (diatomaföld)
247A14808-60-7
7637-86-9
Kvarchomok
343A11141-17-6
84696-25-3
Azadirachtin (margózakivonat)Azadirachta indica fából
240A8000-29-1Citronellaolaja gyomirtó szerként történő felhasználáson kívül minden felhasználás engedélyezett
241A84961-50-2Szegfűszegolaja gyomirtó szerként történő felhasználáson kívül minden felhasználás engedélyezett
242A8002-13-9Repceolaja gyomirtó szerként történő felhasználáson kívül minden felhasználás engedélyezett
243A8008-79-5Fodormentaolaja gyomirtó szerként történő felhasználáson kívül minden felhasználás engedélyezett
56A8028-48-6
5989-27-5
Narancsolaja gyomirtó szerként történő felhasználáson kívül minden felhasználás engedélyezett
228A68647-73-4Teafaolaja gyomirtó szerként történő felhasználáson kívül minden felhasználás engedélyezett
246A8003-34-7Növényekből kivont piretrinek
292A7704-34-9Kén
294A 295A64742-46-7
72623-86-0
97862-82-3
8042-47-5
Paraffinolajok
345A1344-81-6Mészkén (kalcium-poliszulfid)
44B9050-36-6Maltodextrin
45B97-53-0Eugenol
46B106-24-1Geraniol
47B89-83-8Timol
10E20427-59-2Réz-hidroxidaz 540/2011/EU végrehajtási rendeletnek megfelelően a felhasználás 7 éves időszakon keresztül hektáronként összesen legfeljebb 28 kg réz kijuttatását eredményezheti
10E1332-65-6
1332-40-7
Réz-oxiklorid
10E1317-39-1Réz-oxid
10E8011-63-0Bordeaux-i keverék
10E12527-76-3Hárombázisú réz-szulfát
40A52918-63-5Deltametrincsak megfelelő csalogatószerekkel ellátott, Batrocera oleae, Ceratitis capitata és Rhagoletis completa elleni csapdákban
5E91465-08-6Lambda-cihalotrincsak megfelelő csalogatószerekkel ellátott, Batrocera oleae és Ceratitis capitata elleni csapdákban
(1)
Az 540/2011/EU végrehajtási rendelet szerinti felsorolás és számozás, figyelemmel az egyes részekre: A. rész: az 1107/2009/EK rendelet értelmében jóváhagyottnak tekintendő hatóanyagok, B. rész: az 1107/2009/EK rendelet értelmében jóváhagyott hatóanyagok, C. rész: egyszerű anyagok, D. rész: kis kockázatú hatóanyagok, E. rész: helyettesítésre jelölt anyagok.

II. MELLÉKLET

Az (EU) 2018/848 rendelet 24. cikke (1) bekezdésének b) pontja értelmében használható trágyák, talajjavító és tápanyag-utánpótló szerek

Az e mellékletben felsorolt trágyák, talajjavító és tápanyag-utánpótló szerek ( 15 ) használhatók az ökológiai termelésben, amennyiben megfelelnek az alábbiaknak:

- a termésnövelő anyagokra vonatkozó uniós és nemzeti jogszabályok, különösen a 2003/2003/EK rendelet és az (EU) 2019/1009 rendelet adott esetben; valamint

- az állati melléktermékekre vonatkozó uniós jogszabályok, különösen az 1069/2009/EK rendelet és a 142/2011/EU rendelet, főleg annak V. és XI. melléklete.

Az (EU) 2018/848 rendelet II. melléklete I. részének 1.9.6. pontjával összhangban mikroorganizmus-készítmények felhasználhatók a talaj általános állapotának vagy a talaj, illetve a növények tápanyagellátásának javítása céljából.

Azonban kizárólag a vonatkozó uniós és nemzeti jogszabályokban foglalt előírásoknak és felhasználási korlátozásoknak megfelelően használhatók. Az ökológiai termelésben történő használatra vonatkozó szigorúbb felhasználási feltételeket az alábbi táblázatok jobb oldali oszlopa tartalmazza.

Név
Összetett termékek, illetve kizárólag az alábbiakban felsorolt anyagokat tartalmazó termékek
Leírás, egyedi feltételek és korlátozások
Istállótrágyaállati ürülék és növényi anyagok (alomanyag és takarmány-alapanyagok) keverékéből álló termék
iparszerű gazdálkodásból nem származhat
Szárított istállótrágya, szárított baromfitrágyaiparszerű gazdálkodásból nem származhat
Komposztált állati ürülék, ideértve a baromfitrágyát és a komposztált istállótrágyát isiparszerű gazdálkodásból nem származhat
Folyékony állati ürülékellenőrzött erjesztés és/vagy megfelelő hígítás után használható
iparszerű gazdálkodásból nem származhat
Háztartási hulladék komposztált vagy fermentált keverékekomposztált vagy biogáztermelés céljából anaerob erjesztéssel kezelt, külön gyűjtött háztartási hulladékból nyert termék
csak növényi és állati eredetű háztartási hulladékból
kizárólag akkor, ha a tagállam által elismert, zárt és ellenőrzött gyűjtőrendszerben készült
maximális koncentrációk mg/kg szárazanyagban kifejezve: kadmium: 0,7; réz: 70; nikkel: 25; ólom: 45; cink: 200; higany: 0,4; króm (összesen): 70; króm (VI): nem kimutatható
Tőzegkizárólag kertészeti felhasználásra (árutermelő kertészet, virágtermesztés, faiskola, palántanevelés)
Gombakomposzta termesztőközeg csak az e mellékletben szereplő anyagokat tartalmazhatja
Gilisztaürülék (gilisztahumusz) és rovarürülék keverékeadott esetben az 1069/2009/EK rendelettel összhangban
Guanó
Növényi anyagok komposztált vagy fermentált keverékekomposztált vagy biogáztermelés céljából anaerob erjesztéssel kezelt, növényi anyagok keverékéből nyert termék
Az e mellékletben felsorolt növényi vagy állati eredetű anyagokkal együtt feldolgozott állati melléktermékeket tartalmazó biogázüzemi fermentációs maradéka 3. kategóriába tartozó állati melléktermékek (ideértve a vadon élő állatok melléktermékeit) és a 2. kategóriába tartozó emésztőtraktus-tartalom (az 1069/2009/EK rendeletben meghatározott kategóriák)
iparszerű gazdálkodásból nem származhat
az eljárásoknak meg kell felelniük a 142/2011/EU bizottsági rendeletnek
a növény ehető részein nem alkalmazható
A következő állati eredetű termékek és melléktermékek:
Vérliszt
Pataliszt
Szaruliszt
Csontliszt vagy zselatinmentes csontliszt
Halliszt
Húsliszt
Tollból, szőrből és bőrből készült liszt („chiquette”)
Gyapjú
Szőrme/irha (1)
Szőr
Tejtermékek
Hidrolizált fehérjék (2)
(1) maximális koncentráció a szárazanyagban, mg/kg-ban kifejezve: króm (VI): nem kimutatható
(2) a növény ehető részein nem alkalmazható
Trágyázó szerként használt növényi eredetű termékek és melléktermékekpéldául: olajosmag-pogácsa őrleménye, kakaóhéj, malátacsíra
Növényi eredetű hidrolizált fehérjék
Algák és algákból készült termékekamennyiben közvetlenül a következő eljárásokkal nyerték őket:
i. fizikai eljárás, beleértve a szárítást, a fagyasztást és az őrlést;
ii. vízzel, savas és/vagy lúgos vizes oldattal végzett extrakció;
iii. erjesztés
ökológiai akvakultúrából vagy az (EU) 2018/848 rendelet II. melléklete III. része 2.4. pontjának megfelelő fenntartható begyűjtésből kell származnia
Fűrészpor és faforgácskivágás után vegyileg nem kezelt fából
Fakéregkomposztkivágás után vegyileg nem kezelt fából
Fahamukivágás után vegyileg nem kezelt fából
Lágy, őrölt ásványi foszfátlágy ásványi foszfátok őrlésével nyert, alapvető összetevőként trikalcium-foszfátot és kalcium-karbonátot tartalmazó termék
minimális tápanyagtartalom (tömegszázalékban):
25 % P2O5
a foszfor ásványi savakban oldható P2O5-ben kifejezve, a jelölt P2O5-tartalom legalább 55 %-a oldható 2 %-os hangyasavban
részecskeméret:
— legalább 90 tömegszázalék áthullik 0,063 mm lyukméretű szitán
— legalább 99 tömegszázalék áthullik 0,125 mm lyukméretű szitán
2022. július 15-ig kadmiumtartalma legfeljebb 90 mg/kg P205
2022. július 16-tól az (EU) 2019/1009 rendelet szerint a szennyező anyagokra vonatkozó határértékek alkalmazandók
Alumínium-kalcium-foszfáthőkezeléssel és őrléssel nyert, amorf szerkezetű, alapvető összetevőként alumínium- és kalcium-foszfátokat tartalmazó termék
minimális tápanyagtartalom (tömegszázalékban):
30 % P2O5
a foszfor ásványi savakban oldható P2O5-ben kifejezve, a jelölt P2O5-tartalom legalább 75 %-a oldható Joulie-féle lúgos ammónium-citrátban
részecskeméret:
— legalább 90 tömegszázalék áthullik 0,160 mm lyukméretű szitán
— legalább 98 tömegszázalék áthullik 0,630 mm lyukméretű szitán
2022. július 15-ig kadmiumtartalma legfeljebb 90 mg/kg P205
2022. július 16-tól az (EU) 2019/1009 rendelet szerint a szennyező anyagokra vonatkozó határértékek alkalmazandók
csak lúgos talajok esetében használható (pH > 7,5)
Bázikus salak (Thomas foszfátok vagy Thomas salak)vas olvasztásakor a foszfortartalmú olvadékok kezelésével nyert, alapvető összetevőként kalcium-szilikofoszfátokat tartalmazó termék
minimális tápanyagtartalom (tömegszázalékban):
12 % P2O5
a foszfor ásványi savban oldható foszfor-pentoxidban kifejezve, amelyben a jelölt foszfor-pentoxid tartalom legalább 75 %-a oldható 2 %-os citromsavban
vagy
10 % P2O5
a foszfor 2 %-os citromsavban oldható foszfor-pentoxidban kifejezve
részecskeméret:
— legalább 75 % áthullik 0,160 mm lyukméretű szitán
— legalább 96 % áthullik 0,630 mm lyukméretű szitán
2022. július 16-tól az (EU) 2019/1009 rendelet szerint a szennyező anyagokra vonatkozó határértékek alkalmazandók
Nyers káliumsónyers káliumsókból nyert termék
minimális tápanyagtartalom (tömegszázalékban):
9 % K2O
a kálium vízoldható K2O-ként kifejezve
2 % MgO
vízoldható sók formájában kötött magnézium, magnézium-oxidban kifejezve
2022. július 16-tól az (EU) 2019/1009 rendelet szerint a szennyező anyagokra vonatkozó határértékek alkalmazandók
Kálium-szulfát, amely magnéziumsót is tartalmazhatnyers káliumsóból fizikai extrakcióval nyert termék, amely magnéziumsókat is tartalmazhat
Cefre és cefrekivonatammóniumcefre kizárva
Kalcium-karbonát, például: kréta, márga, őrölt mészkő, Breton javító (maërl), foszfátkrétacsak természetes eredetű
Puhatestűek hulladékaaz 1380/2013/EU rendelet 2. cikkének megfelelő ökológiai akvakultúrából vagy fenntartható halászatból kell származnia
Tojáshéjiparszerű gazdálkodásból nem származhat
Magnézium- és kalcium-karbonátcsak természetes eredetű
például magnéziummész, őrölt magnézium, mészkő
Magnézium-szulfát (kiezerit)csak természetes eredetű
Kalcium-klorid-oldatcsak almafák levélzetének a kalciumhiány megelőzése érdekében történő kezelésére
Kalcium-szulfát (gipsz)természetes eredetű termék, amely különböző hidratáltsági fokú kalcium-szulfátot tartalmaz
minimális tápanyagtartalom (tömegszázalékban):
25 % CaO
35 % SO3
a kalcium és a kén összes CaO + SO3 formájában kifejezve
az őrlemény finomsága:
— legalább 80 % áthullik 2 mm lyukméretű szitán,
— legalább 99 % áthullik 10 mm lyukméretű szitán
2022. július 16-tól az (EU) 2019/1009 rendelet szerint a szennyező anyagokra vonatkozó határértékek alkalmazandók
Cukorgyári mésziszapa cukorrépából és cukornádból történő cukorgyártás mellékterméke
Vákuumsó-termelésből származó mésziszapa hegyekben található sós vízből kinyert vákuumsó gyártási mellékterméke
Elemi kén2022. július 15-ig a 2003/2003/EK rendelet I. mellékletének D. részével összhangban
2022. július 16-tól az (EU) 2019/1009 rendelet szerint a szennyező anyagokra vonatkozó határértékek alkalmazandók
Mikroelem-tartalmú szervetlen trágya2022. július 15-ig a 2003/2003/EK rendelet I. mellékletének E. részével összhangban
2022. július 16-tól az (EU) 2019/1009 rendelet szerint a szennyező anyagokra vonatkozó határértékek alkalmazandók
Nátrium-klorid
Kőzetliszt, agyagok és agyagásvány
Leonardit (magas huminsavtartalmú nyers, szerves üledék)csak ha bányászat melléktermékeként nyerték
Humin- és fulvosavakcsak ha szervetlen sókból/oldatokból (az ammóniumsókat kivéve) vagy ivóvíz tisztításából nyerték
Xilitolcsak ha bányászat melléktermékeként nyerték (pl. barnaszénbányászat mellékterméke)
Kitin (rákfélék héjából nyert poliszacharid)az 1380/2013/EU rendelet 2. cikkének megfelelő ökológiai akvakultúrából vagy fenntartható halászatból kell származnia
Oxigénhiányos környezetben keletkezett édesvízi szerves (1) üledék
(pl. szapropél)
kizárólag édesvíz-gazdálkodás melléktermékeként kapott vagy korábbi édesvízi területekről nyert szerves üledékek
adott esetben az anyag extrakciójának úgy kell történnie, hogy az a lehető legkisebb hatást gyakorolja a vízi környezetre
kizárólag peszticidek, a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagok és benzinszerű anyagok által okozott szennyeződésektől mentes forrásból származó üledékek
2022. július 15-ig maximális koncentrációk mg/kg szárazanyagban kifejezve: kadmium: 0,7; réz: 70; nikkel: 25; ólom: 45; cink: 200; higany: 0,4; króm (összesen): 70; króm (VI): nem kimutatható
2022. július 16-tól az (EU) 2019/1009 rendelet szerint a szennyező anyagokra vonatkozó határértékek alkalmazandók
Bioszén – növényi eredetű szerves anyagokból előállított, talajjavítóként alkalmazott pirolízis termékcsak olyan növényi eredetű anyagból, amelyet a betakarítás után csak az I. mellékletben szereplő termékekkel kezeltek
2022. július 15-ig a policiklikus aromás szénhidrogének (PAH) maximális értéke 4 mg/kg szárazanyag.
2022. július 16-tól az (EU) 2019/1009 rendelet szerint a szennyező anyagokra vonatkozó határértékek alkalmazandók
Visszanyert struvit és kicsapatott foszfátsóka termékeknek meg kell felelniük az (EU) 2019/1009 rendeletben meghatározott követelményeknek
az alapanyagként használt állati eredetű trágya nem származhat iparszerű gazdálkodásból
Nátrium-nitrátcsak szárazföldi, zárt rendszerekben folytatott algatermesztés céljára
Kálium-klorid (kálisó)csak természetes eredetű
(1)
Nem kell ökológiai gazdálkodásból származnia.

III. MELLÉKLET

Takarmányként vagy takarmány-előállításban használható termékek és anyagok

A. RÉSZ

Az (EU) 2018/848 rendelet 24. cikke (1) bekezdésének c) pontja értelmében engedélyezett nem ökológiai, növényi vagy állati eredetű, illetve élesztő- vagy algaalapú takarmány-alapanyagok, valamint mikrobiális vagy ásványi eredetű takarmány-alapanyagok

1. ÁSVÁNYI EREDETŰ TAKARMÁNY-ALAPANYAGOK

Száma a takarmány-alapanyagok jegyzékében (1)NévEgyedi feltételek és korlátozások
11.1.1.Kalcium-karbonát
11.1.2.Tengeri állatok mésztartalmú héja
11.1.4.Mésztartalmú tengeri alga (maërl)
11.1.5.Litotamnium
11.1.13.Kalcium-glukonát
11.2.1.Magnézium-oxid
11.2.4.Magnézium-szulfát, vízmentes
11.2.6.Magnézium-klorid
11.2.7.Magnézium-karbonát
11.3.1.Dikalcium-foszfát
11.3.2.Mono-dikalcium-foszfát
11.3.3.Monokalcium-foszfát
11.3.5.Kalcium-magnézium-foszfát
11.3.8.Magnézium-foszfát
11.3.10.Mononátrium-foszfát
11.3.16.Kalcium-nátrium-foszfát
11.3.17.Monoammónium-foszfát (ammónium-dihidrogén-ortofoszfát)csak akvakultúrában
11.3.19.Pentanátrium-trifoszfát (STPP)csak hobbiállat-eledel előállításához
11.3.27.Dinátrium-dihidrogén-difoszfát (SAPP)csak hobbiállat-eledel előállításához
11.4.1.Nátrium-klorid
11.4.2.Nátrium-bikarbonát
11.4.4.Nátrium-karbonát
11.4.6.Nátrium-szulfát
11.5.1.Kálium-klorid
(1)
Lásd a Bizottság 2013. január 16-i 68/2013/EU rendeletét a takarmány-alapanyagok jegyzékéről (HL L 29., 2013.1.30., 1. o.).

2. EGYÉB TAKARMÁNY-ALAPANYAGOK

Száma a takarmány-alapanyagok jegyzékében (1)NévEgyedi feltételek és korlátozások
10Liszt, olaj és takarmány-alapanyagok halakból vagy más víziállatokbólolyan halászati tevékenységekből kell származniuk, amelyeket az illetékes hatóságok az 1380/2013/EU rendeletben meghatározott elvekkel összhangban elismert valamely rendszer alapján fenntarthatónak minősítettek
előállításuk vagy elkészítésük kémiai oldószerek használata nélkül történt
növényevő állatok esetében a használatuk nem megengedett
a halból származó fehérjehidrolizátum használata kizárólag fiatal, nem növényevő állatokra korlátozódik
10Liszt, olaj és takarmány-alapanyagok halakból, puhatestűekből és rákokbólhúsevő víziállatok takarmányozására
az (EU) 2018/848 rendelet II. melléklete III. része 3.1.3.1. c) pontjával összhangban olyan halászati tevékenységekből kell származniuk, amelyeket az illetékes hatóságok az 1380/2013/EU rendeletben meghatározott elvekkel összhangban elismert valamely rendszer alapján fenntarthatónak minősítettek
liszt, olaj és takarmány-alapanyagok emberi fogyasztás céljára kifogott halak, rákok és puhatestűek vágási hulladékából az (EU) 2018/848 rendelet II. melléklete III. része 3.1.3.3. c) pontjával összhangban, vagy liszt, olaj és takarmány-alapanyagok kifogott és emberi fogyasztásra fel nem használt egész halakból, rákokból és puhatestűekből az (EU) 2018/848 rendelet II. melléklete III. része 3.1.3.3. d) pontjával összhangban
10Halliszt és halolaja nyújtási időszakban a szárazföldi vizekben tartott halak, a Penaeidae családba tartozó garnélák, az édesvízi garnélarákok és a trópusi édesvízi halak takarmányozására
az (EU) 2018/848 rendelet II. melléklete III. része 3.1.3.1. c) pontjával összhangban olyan halászati tevékenységekből kell származniuk, amelyeket az illetékes hatóságok az 1380/2013/EU rendeletben meghatározott elvekkel összhangban elismert valamely rendszer alapján fenntarthatónak minősítettek
ha természetes táplálékforrások nem állnak rendelkezésre kellő mennyiségben a halastavakban, a Penaeidae családba tartozó garnélák és édesvízi garnélarákok (Macrobrachium spp.) takarmányadagja tartalmazhat legfeljebb 25 % hallisztet és legfeljebb 10 % halolajat, valamint a cápaharcsák (Pangasius spp.) takarmányadagja tartalmazhat legfeljebb 10 % hallisztet vagy halolajat az (EU) 2018/848 rendelet II. melléklete III. része 3.1.3.4 c) i. és ii. pontjával összhangban
12.1.5.Élesztőkha ökológiai termelésből nem állnak rendelkezésre
12.1.12.Élesztőtermékekha ökológiai termelésből nem állnak rendelkezésre
Koleszteringyapjúzsírból (lanolinból) szappanosítással, elválasztással és kristályosítással nyert, illetve kagylóból vagy más forrásból származó termék
a nyújtási időszakban és az ivadéknevelőkben, illetve keltetőkben töltött korai életszakaszokban a Penaeidae családba tartozó garnélák és édesvízi garnélarákok (Macrobrachium spp.) megfelelő mennyiségű táplálékkal való ellátásának biztosítása érdekében
ha ökológiai termelésből nem áll rendelkezésre
Gyógynövényekaz (EU) 2018/848 rendelet 24. cikke (3) bekezdése e) pontjának iv. alpontjával összhangban:
— ha ökológiai formában nem elérhetők;
— ha előállításuk vagy elkészítésük kémiai oldószerek használata nélkül történt;
— a takarmányadag legfeljebb 1 %-át tehetik ki
Melaszaz (EU) 2018/848 rendelet 24. cikke (3) bekezdése e) pontjának iv. alpontjával összhangban:
— ha ökológiai formában nem elérhető;
— ha előállítása vagy elkészítése kémiai oldószerek használata nélkül történt;
— a takarmányadag legfeljebb 1 %-át teheti ki
Fitoplankton és zooplanktonkizárólag ökológiai tartásból származó ivadékok lárváinak nevelésében
Különleges fehérjékaz (EU) 2018/848 rendelet II. melléklete II. részének 1.9.3.1 c) és 1.9.4.2 c) pontjával összhangban:
— 2026. december 31-ig;
— ha ökológiai formában nem elérhetők;
— ha előállításuk vagy elkészítésük kémiai oldószerek használata nélkül történt;
— legfeljebb 35 kg-os malacok és fiatal baromfik takarmányozásában;
— 12 hónapos időszakonként a mezőgazdasági eredetű takarmány szárazanyag-tartalmának legfeljebb 5 %-át tehetik ki
Fűszernövényekaz (EU) 2018/848 rendelet 24. cikke (3) bekezdése e) pontjának iv. alpontjával összhangban:
— ha ökológiai formában nem elérhetők;
— ha előállításuk vagy elkészítésük kémiai oldószerek használata nélkül történt;
— a takarmányadag legfeljebb 1 %-át tehetik ki
(1)
A 68/2013/EU rendelettel összhangban.

B. RÉSZ

Az (EU) 2018/848 rendelet 24. cikke (1) bekezdésének d) pontja értelmében engedélyezett takarmány-adalékanyagok és technológiai segédanyagok

Az e mellékletben felsorolt takarmány-adalékanyagokra vonatkoznia kell az 1831/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet alapján megadott engedélynek.

Az 1831/2003/EK rendelet szerinti engedélyek feltételein felül az itt meghatározott egyedi feltételeket is alkalmazni kell.

1. TECHNOLÓGIAI ADALÉKANYAGOK

a) Tartósítószerek

Azonosító szám vagy funkcionális csoportNévEgyedi feltételek és korlátozások
E 200Szorbinsav
E 236Hangyasav
E 237Nátrium-formiát
E 260Ecetsav
E 270Tejsav
E 280Propionsav
E 330Citromsav

b) Antioxidánsok

Azonosító szám vagy funkcionális csoportNévEgyedi feltételek és korlátozások
1b306(i)Növényi olajokból származó tokoferolkivonatok
1b306(ii)(Delta-tokoferolban gazdag) növényi olajokból származó, tokoferolban gazdag kivonatok

c) Emulgeálószerek, stabilizátorok sűrítőanyagok és zselésítő anyagok

Azonosító szám vagy funkcionális csoportNévEgyedi feltételek és korlátozások
1c322, 1c322iLecitinekcsak ha ökológiai nyersanyagból származnak
kizárólag tenyésztett víziállatok takarmányozásában használhatók
E 407Karragéncsak hobbiállat-eledel előállításához
E 410Szentjánoskenyérmag-liszt (Karobliszt)csak hobbiállat-eledel előállításához
kizárólag pörkölési eljárással nyerték
lehetőleg ökológiai termelésből kell származnia
E 414Akáciamézga (Gumiarábikum),csak hobbiállat-eledel előállításához
lehetőleg ökológiai termelésből kell származnia
E 415Xantángumi
E 412Guargumi

d) Kötőanyagok és csomósodást gátló anyagok

Azonosító szám vagy funkcionális csoportNévEgyedi feltételek és korlátozások
E 535Nátrium-ferrocianidlegfeljebb 20 mg/kg NaCl (ferrocianid-anionként számítva)
E 551bSzilikagél
E 551cKovaföld (diatomaföld, tisztított)
1 m558iBentonit
E 559Azbesztet nem tartalmazó kaolinos agyagok
E 560Szteatitok és klorit természetes keverékei
E 561Vermikulit
E 562Szepiolit
E 563Szepiolitot tartalmazó agyag
E 566Nátrolit-fonolit
1g568Üledékes eredetű klinoptilolit
E 599Perlit
1g599Illit-montmorillonit-kaolinit

e) Szilázs-adalékanyagok

Azonosító szám vagy funkcionális csoportNévEgyedi feltételek és korlátozások
1kEnzimek, mikroorganizmusokkizárólag a megfelelő fermentáció biztosítása érdekében engedélyezhető
1k236Hangyasav
1k237Nátrium-formiát
1k280Propionsav
1k281Nátrium-propionát

f) a takarmány mikotoxinok általi szennyeződésének csökkentésére szolgáló anyagok

Azonosító szám vagy funkcionális csoportNévEgyedi feltételek és korlátozások
1 m558Bentonit

2. ÉRZÉKSZERVI TULAJDONSÁGOKAT JAVÍTÓ ADALÉKANYAGOK

Azonosító szám vagy funkcionális csoportNévEgyedi feltételek és korlátozások
ex2aAsztaxantincsak ökológiai forrásból, például ökológiai termelésből származó rákfélék páncéljából származhat
csak lazac és pisztráng takarmányadagjában, fiziológiai szükségleteik határain belül
ha ökológiai forrásokból származó asztaxantin nem áll rendelkezésre, természetes forrásokból származó asztaxantin használható, például az asztaxantinban gazdag Phaffia rhodozyma
ex2bAromaanyagokkizárólag mezőgazdasági termékekből nyert kivonatok, többek között gesztenye (Castanea sativa Mill.) kivonata

3. TÁPÉRTÉKKEL RENDELKEZŐ ADALÉKANYAGOK

a) Vitaminok, provitaminok és kémiailag jól meghatározott, hasonló hatású anyagok

Azonosító szám vagy funkcionális csoportNévEgyedi feltételek és korlátozások
ex3aVitaminok és provitaminokmezőgazdasági termékekből kell származniuk
ha mezőgazdasági termékekből nem állnak rendelkezésre,
— a mezőgazdasági termékekből nyert vitaminokkal azonos, szintetikus úton előállított vitaminok használhatók együregű gyomrú állatok és tenyésztett víziállatok takarmányozásában;
— a mezőgazdasági termékekből nyert vitaminokkal azonos, szintetikus úton előállított A-, D- és E-vitaminok használhatók kérődzők takarmányozásában; használatukat a tagállamoknak előzetesen engedélyezniük kell annak felmérése alapján, hogy az ökológiai tartású kérődzők a takarmányadagjaikból milyen mértékben képesek hozzájutni az e vitaminokból szükséges mennyiségekhez
3a370Taurincsak macskák és kutyák esetében
nem szintetikus eredetű, ha rendelkezésre áll
3a920Vízmentes betaincsak együregű gyomrú állatok és halak esetében
ökológiai termelésből kell származnia; ha olyan nem áll rendelkezésre, akkor természetes forrásból

b) Nyomelemek vegyületei

Azonosító szám vagy funkcionális csoportNévEgyedi feltételek és korlátozások
3b101Vas(II)-karbonát (sziderit)
3b103Vas(II)-szulfát-monohidrát
3b104Vas(II)-szulfát-heptahidrát
3b201Kálium-jodid
3b202Vízmentes kalcium-jodát
3b203Bevont, granulált, vízmentes kalcium-jodát
3b301Kobalt(II)-acetát-tetrahidrát
3b302Kobalt(II)-karbonát
3b303Kobalt(II)-karbonát-hidroxid(2:3)monohidrát
3b304Bevont, granulált kobalt(II)-karbonát
3b305Kobalt(II)-szulfát-heptahidrát
3b402Réz(II)-karbonát-dihidroxi-monohidrát
3b404Réz(II)-oxid
3b405Réz(II)-szulfát-pentahidrát
3b409Diréz-klorid-trihidroxid
3b502Mangán(II)-oxid
3b503Mangán-szulfát, monohidrát
3b603Cink-oxid
3b604Cink-szulfát-heptahidrát
3b605Cink-szulfát-monohidrát
3b609Cink-klorid-hidroxid-monohidrát
3b701Nátrium-molibdát-dihidrát
3b801Nátrium-szelenit
3b802
3b803
Bevont, granulált nátrium-szelenit
Nátrium-szelenát
3b810Szelénnel dúsított, inaktivált élesztő Saccharomyces cerevisiae CNCM I-3060
3b811Szelénnel dúsított, inaktivált élesztő Saccharomyces cerevisiae CNCM R397
3b812Szelénnel dúsított, inaktivált élesztő Saccharomyces cerevisiae CNCM I-3399
3b813Szelénnel dúsított, inaktivált élesztő Saccharomyces cerevisiae CNCM R646
3b817Szelénnel dúsított, inaktivált élesztő Saccharomyces cerevisiae CNCM R645

c) Aminosavak, sóik és analógjaik

Azonosító szám vagy funkcionális csoportNévEgyedi feltételek és korlátozások
3c3.5.1 és 3c352L-hisztidin-monohidroklorid-monohidrátfermentáció útján kell előállítani
a lazacfélék takarmányadagjában használható, ha az (EU) 2018/848 rendelet II. melléklete II. része 3.1.3.3. pontjában felsorolt takarmányforrások nem biztosítanak elegendő mennyiségű hisztidint a halak táplálkozási szükségleteinek kielégítéséhez

4. AZ ÁLLATTENYÉSZTÉSBEN ALKALMAZOTT ADALÉKANYAGOK

Azonosító szám vagy funkcionális csoportNévEgyedi feltételek és korlátozások
4a, 4b, 4c és 4dEnzimek és mikroorganizmusok
4d7 és 4d8Ammónium-kloridcsak macskák esetében

IV. MELLÉKLET

Az (EU) 2018/848 rendelet 24. cikke (1) bekezdésének e), f) és g) pontja értelmében tisztításra és fertőtlenítésére használható termékek

A. RÉSZ

Az állattartási célra használt tavak, ketrecek, tartályok, átfolyóvizes rendszerek folyosói, épületek vagy létesítmények tisztítására és fertőtlenítésére szolgáló termékek

B. RÉSZ

A növénytermesztési célra használt épületek és létesítmények, többek között a mezőgazdasági üzem raktárainak tisztítására és fertőtlenítésére szolgáló termékek

C. RÉSZ

A feldolgozó és tároló létesítmények tisztítására és fertőtlenítésére szolgáló termékek

D. RÉSZ

Az e rendelet 12. cikkének (1) bekezdésében említett termékek

Az alábbiakban felsorolt termékek, valamint a 889/2008/EK rendelet VII. mellékletében is felsorolt alábbi hatóanyagokat tartalmazó termékek nem használhatók biocid termékként:

- nátrium-hidroxid;

- kálium-hidroxid;

- oxálsav;

- a lenmagolajtól, a levendulaolajtól és a borsmentaolajtól eltérő természetes növényi kivonatok;

- salétromsav;

- foszforsav;

- nátrium-karbonát;

- réz-szulfát;

- kálium-permanganát;

- természetes kaméliamagból készült kaméliaolaj-készítmény;

- huminsav;

- peroxi-ecetsavak a perecetsav kivételével.

V. MELLEKLET

Feldolgozott ökológiai élelmiszerek és élelmiszerként vagy takarmányként felhasznált élesztő előállításában használható termékek és anyagok

A. RÉSZ

Az (EU) 2018/848 rendelet 24. cikke (2) bekezdésének a) pontja értelmében engedélyezett élelmiszer-adalékanyagok és technológiai segédanyagok

A.1. SZAKASZ - ÉLELMISZER-ADALÉKANYAGOK, IDEÉRTVE A HORDOZÓANYAGOKAT

A hozzáadott élelmiszer-adalékanyagokat tartalmazó ökológiai élelmiszereknek meg kell felelniük az 1333/2008/EK rendelet szerinti engedélyek határértékeinek.

Az 1333/2008/EK rendelet szerinti engedélyek feltételein felül az itt meghatározott egyedi feltételeket és korlátozásokat is alkalmazni kell.

Az (EU) 2018/848 rendelet 30. cikke (5) bekezdésében említett számítások céljaira a kódszámot tartalmazó oszlopban csillaggal megjelölt élelmiszer-adalékanyagokat mezőgazdasági eredetű összetevőkként kell figyelembe venni.

KódNévAzon ökológiai élelmiszerek, amelyekhez hozzáadhatóEgyedi feltételek és korlátozások
E 153Növényi szénhamuval borított kecskesajt ehető héja
Morbier sajt
E 160b(i)*Annatto bixinRed Leicester sajt
Double Gloucester sajt
Cheddar sajt
Mimolette sajt
E 160b(ii)*Annatto norbixinRed Leicester sajt
Double Gloucester sajt
Cheddar sajt
Mimolette sajt
E 170Kalcium-karbonátnövényi és állati eredetű termékeknem használható színezékként vagy a termékek kalciummal való dúsítására
E 220Kén-dioxidgyümölcsborok (a szőlőn kívüli más gyümölcsből készített bor, többek között almabor és körtebor) és mézsör hozzáadott cukorral vagy anélkül100 mg/l (maximális szint minden forrásból, SO2 mg/l-ben kifejezve)
E 223Nátrium-metabiszulfitrákfélék
E 224Kálium-metabiszulfitgyümölcsborok (a szőlőn kívüli más gyümölcsből készített bor, többek között almabor és körtebor) és mézsör hozzáadott cukorral vagy anélkül100 mg/l (maximális szint minden forrásból, SO2 mg/l-ben kifejezve)
E250Nátrium-nitrithúskészítményekcsak akkor használható, ha az illetékes hatóság számára kielégítő módon bebizonyították, hogy nem létezik ugyanolyan garanciákat és/vagy a termék sajátos jellemzőinek fenntartását biztosító technológiai alternatíva
nem használható az E252 mellett
a maximális beviteli mennyiség NaNO2-ben kifejezve: 80 mg/kg, a maximális maradványmennyiség NaNO2-ben kifejezve: 50 mg/kg
E252Kálium-nitráthúskészítményekcsak akkor használható, ha az illetékes hatóság számára kielégítő módon bebizonyították, hogy nem létezik ugyanolyan garanciákat és/vagy a termék sajátos jellemzőinek fenntartását biztosító technológiai alternatíva
nem használható az E250 mellett
a maximális beviteli mennyiség NaNO3-ban kifejezve: 80 mg/kg, a maximális maradványmennyiség NaNO3-ban kifejezve: 50 mg/kg
E 270Tejsavnövényi és állati eredetű termékek
E 290Szén-dioxidnövényi és állati eredetű termékek
E 296Almasavnövényi eredetű termékek
E 300Aszkorbinsavnövényi eredetű termékek
húskészítmények
E 301Nátrium-aszkorbáthúskészítményekcsak nitrátokkal és nitritekkel összefüggésben használható
E 306*Tokoferolban gazdag
kivonat
növényi és állati eredetű termékekantioxidánsként
E 322*Lecitineknövényi eredetű termékek
tejtermékek
ökológiai termelésből kell származniuk
E 325Nátrium-laktátnövényi eredetű termékek
tejalapú és húsipari termékek
E 330Citromsavnövényi és állati eredetű termékek
E 331Nátrium-citrátoknövényi és állati eredetű termékek
E 333Kalcium-citrátoknövényi eredetű termékek
E 334Borkősav
(L(+)-)
növényi eredetű termékek
mézsör
E 335Nátrium-tartarátoknövényi eredetű termékek
E 336Kálium-tartarátoknövényi eredetű termékek
E 341 (i)Monokalcium- foszfátönkelő liszttérfogatnövelő szerként
E 392*Rozmaring-kivonatnövényi és állati eredetű termékekökológiai termelésből kell származnia
E 400Alginsavnövényi eredetű termékek
tejtermékek
E 401Nátrium-alginátnövényi eredetű termékek
tejtermékek
húsalapú kolbászfélék
E 402Kálium-alginátnövényi eredetű termékek
tejalapú termékek
E 406Agar-agarnövényi eredetű termékek
tejalapú és húsipari termékek
E 407Karragénnövényi eredetű termékek
tejalapú termékek
E 410*Szentjánoskenyérmag-lisztnövényi és állati eredetű termékekökológiai termelésből kell származnia
E 412*Guarguminövényi és állati eredetű termékekökológiai termelésből kell származnia
E 414*Gumiarábikumnövényi és állati eredetű termékekökológiai termelésből kell származnia
E 415Xantánguminövényi és állati eredetű termékek
E 417Taramaglisztnövényi és állati eredetű termékeksűrítőanyag
ökológiai termelésből kell származnia
E 418Gellánguminövényi és állati eredetű termékekcsak nagy aciltartalmú formában
ökológiai termelésből kell származniuk, 2026. január 1-jétől alkalmazandó
E 422Glicerinnövényi kivonatok
aromák
csak növényi eredetű lehet
növényi kivonatokban és aromákban oldószerként és vivőanyagként
gélkapszulákban nedvesítőszerként
tabletták felületbevonataként
ökológiai termelésből kell származnia
E 440(i)*Pektinnövényi eredetű termékek
tejalapú termékek
E 460Cellulózzselatin
E 464Hidroxipropil-metil-cellulóznövényi és állati eredetű termékekkapszulahéjként kapszulahéj anyaga
E 500Nátrium-karbonátoknövényi és állati eredetű termékek
E 501Kálium-karbonátoknövényi eredetű termékek
E 503Ammónium-karbonátoknövényi eredetű termékek
E 504Magnézium-karbonátoknövényi eredetű termékek
E 509Kalcium-kloridtejalapú termékekalvasztóanyagként
E 516Kalcium-szulfátnövényi eredetű termékekhordozóanyagként
E 524Nátrium-hidroxidlúgossütemény
aromák
felületkezelésre
savanyúságot szabályozó anyagként
E 551Szilícium-dioxidszárított por formájában előállított kakaóhoz, fűszernövényekhez és fűszerekhez
aromák
propolisz
a kakaó esetében kizárólag italautomatákban való felhasználásra
E 553bTalkumnövényi eredetű termékek
húsalapú kolbászfélék
a húsalapú kolbászfélék esetében csak felületkezelésre
E 901Méhviaszédességekfényezőanyagként
ökológiai termelésből kell származnia
E 903Karnaubaviaszédességek
citrusfélék
fényezőanyagként
a gyümölcsök igen alacsony hőmérsékleten végzett hűtéses kezeléséhez, mint az (EU) 2017/1279 (1) bizottsági végrehajtási irányelvvel1 összhangban a károsító szervezetek elleni kötelező zárlati intézkedéshez kapcsolódó mérséklési módszer
ökológiai termelésből kell származnia
E 938Argonnövényi és állati eredetű termékek
E 939Héliumnövényi és állati eredetű termékek
E 941Nitrogénnövényi és állati eredetű termékek
E 948Oxigénnövényi és állati eredetű termékek
E 968Eritritnövényi és állati eredetű termékekökológiai termelésből kell származnia, ioncserélő technológia használata nélkül
(1)
A Bizottság (EU) 2017/1279 végrehajtási irányelve (2017. július 14.) a növényeket vagy növényi termékeket károsító szervezeteknek a Közösségbe történő behurcolása és a Közösségen belüli elterjedése elleni védekezési intézkedésekről szóló 2000/29/EK tanácsi irányelv I–V. mellékletének módosításáról (HL L 184., 2017.7.15., 33. o.).

A.2. SZAKASZ - AZ ÖKOLÓGIAI TERMELÉSBŐL SZÁRMAZÓ MEZŐGAZDASÁGI EREDETŰ ÖSSZETEVŐK FELDOLGOZÁSA SORÁN HASZNÁLHATÓ TECHNOLÓGIAI SEGÉDANYAGOK ÉS EGYÉB TERMÉKEK

Az 1333/2008/EK rendelet szerinti engedélyek feltételein felül az itt meghatározott egyedi feltételeket és korlátozásokat is alkalmazni kell.

NévCsak az alábbi ökológiai élelmiszerek feldolgozásában használhatóEgyedi feltételek és korlátozások
Víznövényi és állati eredetű termékekivóvíz a 98/83/EK tanácsi irányelv (1) értelmében
Kalcium-kloridnövényi eredetű termékek
húsalapú kolbászfélék
alvasztóanyagként
Kalcium-karbonátnövényi eredetű termékek
Kalcium-hidroxidnövényi eredetű termékek
Kalcium-szulfátnövényi eredetű termékekalvasztóanyagként
Magnézium-klorid (vagy nigari)növényi eredetű termékekalvasztóanyagként
Kálium-karbonátszőlőszárítószerként
Nátrium-karbonátnövényi és állati eredetű termékek
Tejsavsajta sófürdő pH-értékének beállítására a sajtgyártás során
L(+) tejsav erjedésbőlnövényi fehérjekivonatok
Citromsavnövényi és állati eredetű termékek
Nátrium-hidroxidcukrok
növényi eredetű olaj, kivéve az olívaolajat
növényi fehérjekivonatok
Kénsavzselatin
cukrok
Komlókivonatnövényi eredetű termékekkizárólag antimikrobiális célokra
lehetőleg ökológiai termelésből kell származnia
Fenyőgyanta-kivonatnövényi eredetű termékekkizárólag antimikrobiális célokra
lehetőleg ökológiai termelésből kell származnia
Sósavzselatin
Gouda, Edam és Maasdammer sajtok, valamint Boerenkaas, Friese és Leidse Nagelkaas gyártásánál
a zselatin előállítása megfelel a 853/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek (2)
a sófürdő pH-értékének beállítására a sajtgyártás során
Ammónium-hidroxidzselatina zselatin előállítása megfelel a 853/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek
Hidrogén-peroxidzselatina zselatin előállítása megfelel a 853/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek
Szén-dioxidnövényi és állati eredetű termékek
Nitrogénnövényi és állati eredetű termékek
Etanolnövényi és állati eredetű termékekoldószerként
Csersavnövényi eredetű termékekszűrési segédanyagként
Tojásfehérje albuminnövényi eredetű termékek
Kazeinnövényi eredetű termékek
Zselatinnövényi eredetű termékek
Halenyvnövényi eredetű termékek
Növényi olajoknövényi és állati eredetű termékekkenő, tapadásgátló vagy habzásgátló anyagként, ökológiai termelésből kell származniuk
Szilícium-dioxid-gél vagy kolloid oldatnövényi eredetű termékek
Aktív szén
(CAS-7440-44-0)
növényi és állati eredetű termékek
Talkumnövényi eredetű termékekmeg kell felelni az E 553b élelmiszer-adalékanyagra vonatkozó speciális tisztasági kritériumoknak
Bentonitnövényi eredetű termékek
mézsör
a mézsörben kolloid anyagként
Cellulóznövényi eredetű termékek
zselatin
Kovaföldnövényi eredetű termékek
zselatin
Perlitnövényi eredetű termékek
zselatin
Mogyoróhéjnövényi eredetű termékek
Rizslisztnövényi eredetű termékek
Méhviasznövényi eredetű termékektapadásgátló anyagként
ökológiai termelésből kell származnia
Karnaubaviasznövényi eredetű termékektapadásgátló anyagként
ökológiai termelésből kell származnia
Ecetsav/ecetnövényi eredetű termékek
hal
ökológiai termelésből kell származnia
természetes erjedésből
Tiamin-hidrokloridgyümölcsborok, almabor, körtebor és mézsör
Diammónium-foszfátgyümölcsborok, almabor, körtebor és mézsör
Farostnövényi és állati eredetű termékeka faanyag csak tanúsítottan fenntartható módon kitermelt fából származhat
a felhasznált fa nem tartalmazhat mérgező összetevőket (kivágás utáni kezelésből, illetve természetesen jelen levő vagy mikroorganizmusokból származó toxinokat)
(1)
A Tanács 98/83/EK irányelve (1998. november 3.) az emberi fogyasztásra szánt víz minőségéről (HL L 330., 1998.12.5., 32. o.). (2)
Az Európai Parlament és a Tanács 853/2004/EK rendelete (2004. április 29.) az állati eredetű élelmiszerek különleges higiéniai szabályainak megállapításáról (HL L 139., 2004.4.30., 55. o.).

B. RÉSZ

Az (EU) 2018/848 rendelet 24. cikke (2) bekezdésének b) pontja értelmében a feldolgozott ökológiai élelmiszerek előállításához felhasználható nem ökológiai mezőgazdasági eredetű összetevők

NévEgyedi feltételek és korlátozások
Arame alga (Eisenia bicyclis), feldolgozatlan formában, valamint az ahhoz közvetlenül kapcsolódó első feldolgozási szint termékei
Hijiki alga (Hizikia fusiforme), feldolgozatlan formában, valamint az ahhoz közvetlenül kapcsolódó első feldolgozási szint termékei
Pau d’arco (Handroanthus impetiginosus) fakéreg (lapacho)csak kombucha- és teakeverékekben használható
Burkolóanyagok, héjakcsak állati vagy növényi eredetű természetes nyersanyagokból
Zselatinnem sertésből
Tejásványok por vagy folyadék formájábancsak érzékszervi funkcióban, a nátrium-klorid teljes vagy részleges kiváltására
Vadon élő halak és víziállatok feldolgozatlan formában, valamint az azokból nyert termékekaz (EU) 2018/848 rendelet II. melléklete III. részének 3.1.3.1. c) pontjával összhangban olyan halászati tevékenységekből kell származniuk, amelyeket az illetékes hatóságok az 1380/2013/EU rendeletben meghatározott elvekkel összhangban elismert valamely rendszer alapján fenntarthatónak minősítettek
csak akkor, ha ökológiai akvakultúrából nem áll rendelkezésre

C. RÉSZ

Az (EU) 2018/848 rendelet 24. cikke (2) bekezdésének c) pontja értelmében élesztő és élesztőtermékek előállításához használható technológiai segédanyagok és egyéb termékek

NévElsődleges élesztőÉlesztő előállítása/gyártása/készítéseEgyedi feltételek és korlátozások
Kalcium-kloridX
Szén-dioxidXX
CitromsavXaz élesztő előállítása során a pH-érték szabályozásához
TejsavXaz élesztő előállítása során a pH-érték szabályozásához
NitrogénXX
OxigénXX
BurgonyakeményítőXXszűréshez
ökológiai termelésből kell származnia
Nátrium-karbonátXXa pH-érték szabályozásához
Növényi olajokXXkenő, tapadásgátló vagy habzásgátló anyagként
ökológiai termelésből kell származniuk

D. RÉSZ

Az (EU) 2018/848 rendelet II. melléklete VI. része 2.2. pontja értelmében az ökológiai borágazati termékek előállításában és tartósítására használható termékek és anyagok

NévAzonosító számokHivatkozások az (EU) 2019/934 felhatalmazáson alapuló rendelet I. mellékletéreEgyedi feltételek és korlátozások
LevegőA. rész 1. táblázat 1. és 8. pont
Gáz-halmazállapotú oxigénE 948
CAS 17778- 80-2
A. rész 1. táblázat 1. pont
A. rész 2. táblázat 8.4. pont
ArgonE 938
CAS 7440-37-1
A. rész 1. táblázat 4. pont
A. rész 2. táblázat 8.1. pont
buborékképzésre nem használható
NitrogénE 941
CAS 7727-37-9
A. rész 1. táblázat 4., 7. és 8. pont
A. rész 2. táblázat 8.2. pont
Szén-dioxidE 290
CAS 124-38-9
A. rész 1. táblázat 4. és 8. pont
A. rész 2. táblázat 8.3. pont
TölgyfadarabokA. rész 1. táblázat 11. pont
Borkősav (L(+)-)E 334
CAS 87-69-4
A. rész 2. táblázat 1.1. pont
TejsavE 270A. rész 2. táblázat 1.3. pont
Kálium-L(+)-tartarátE 336 (ii)
CAS 921- 53-9
A. rész 2. táblázat 1.4. pont
Kálium-bikarbonátE 501(ii)
CAS 298- 14-6
A. rész 2. táblázat 1.5. pont
Kalcium-karbonátE 170
CAS 471-34-1
A. rész 2. táblázat 1.6. pont
Kalcium-szulfátE 516A. rész 2. táblázat 1.8. pont
Kén-dioxidE 220
CAS 7446-09-5
A. rész 2. táblázat 2.1. ponta maximális kén-dioxid-tartalom nem haladhatja meg a 100 milligramm/litert az (EU) 2019/934 felhatalmazáson alapuló rendelet I. melléklete B. részének A.1.a) pontjában említett és 2 gramm/liternél alacsonyabb maradékcukor-tartalmú vörösborok esetében
a maximális kén-dioxid-tartalom nem haladhatja meg a 150 milligramm/litert az (EU) 2019/934 felhatalmazáson alapuló rendelet I. melléklete B. részének A.1.b) pontjában említett és 2 gramm/liternél alacsonyabb maradékcukor-tartalmú fehér- és rozé borok esetében;
egyéb borok esetében a maximális kén-dioxid-tartalom az (EU) 2019/934 felhatalmazáson alapuló rendelet I. melléklete B. részének megfelelő értékhez képest 30 milligramm/literrel csökken
Kálium-biszulfitE 228
CAS 7773-03-7
A. rész 2. táblázat 2.2. pont
Kálium-metabiszulfitE 224
CAS 16731-55-8
A. rész 2. táblázat 2.3. pont
L-aszkorbinsavE 300A. rész 2. táblázat 2.6. pont
Borászati használatra szánt aktív szénA. rész 2. táblázat 3.1. pont
Diammónium-hidrogén-foszfátE 342/CAS 7783-28-0A. rész 2. táblázat 4.2. pont
Tiamin-hidrokloridCAS 67-03-8A. rész 2. táblázat 4.5. pont
ÉlesztőautolizátumokA. rész 2. táblázat 4.6. pont
ÉlesztősejtfalakA. rész 2. táblázat 4.7. pont
Inaktivált élesztőkA. rész 2. táblázat 4.8. pont
A. rész 2. táblázat 10.5. pont
A. rész 2. táblázat 11.5. pont
Étkezési zselatinCAS 9000-70-8A. rész 2. táblázat 5.1. pontlehetőleg ökológiai nyersanyagból kell származnia
BúzafehérjeA. rész 2. táblázat 5.2. pontlehetőleg ökológiai nyersanyagból kell származnia
BorsófehérjeA. rész 2. táblázat 5.3. pontlehetőleg ökológiai nyersanyagból kell származnia
BurgonyafehérjeA. rész 2. táblázat 5.4. pontlehetőleg ökológiai nyersanyagból kell származnia
HalenyvA. rész 2. táblázat 5.5. pontlehetőleg ökológiai nyersanyagból kell származnia
KazeinCAS 9005-43-0A. rész 2. táblázat 5.6. pontlehetőleg ökológiai nyersanyagból kell származnia
Kálium-kazeinátokCAS 68131-54-4A. rész 2. táblázat 5.7. pont
TojásfehérjeCAS 9006-59-1A. rész 2. táblázat 5.8. pontlehetőleg ökológiai nyersanyagból kell származnia
BentonitE 558A. rész 2. táblázat 5.9. pont
Szilícium-dioxid (gél vagy kolloid oldat)E 551A. rész 2. táblázat 5.10. pont
TanninokA. rész 2. táblázat 5.12. pont
A. rész 2. táblázat 6.4. pont
lehetőleg ökológiai nyersanyagból kell származniuk
Aspergillus niger gombából származó kitozánCAS 9012-76-4A. rész 2. táblázat 5.13. pont
A. rész 2. táblázat 10.3. pont
Élesztőfehérje-kivonatokA. rész 2. táblázat 5.15. pontlehetőleg ökológiai nyersanyagból kell származniuk
Kálium-alginátE 402/CAS 9005-36-1A. rész 2. táblázat 5.18. pont
Kálium-hidrogén-tartarátE336(i)/CAS 868-14-4A. rész 2. táblázat 6.1. pont
CitromsavE 330A. rész 2. táblázat 6.3. pont
MetaborkősavE 353A. rész 2. táblázat 6.7. pont
GumiarábikumE 414/CAS 9000-01-5A. rész 2. táblázat 6.8. pontlehetőleg ökológiai nyersanyagból kell származnia
Mannoprotein alapú élesztőA. rész 2. táblázat 6.10. pont
Pektin-liázokEC 4.2.2.10A. rész 2. táblázat 7.2. pontcsak derítéssel kapcsolatos borászati célokra
Pektin-metil-észterázEC 3.1.1.11A. rész 2. táblázat 7.3. pontcsak derítéssel kapcsolatos borászati célokra
PoligalakturonázEC 3.2.1.15A. rész 2. táblázat 7.4. pontcsak derítéssel kapcsolatos borászati célokra
HemicellulázEC 3.2.1.78A. rész 2. táblázat 7.5. pontcsak derítéssel kapcsolatos borászati célokra
CellulázEC 3.2.1.4A. rész 2. táblázat 7.6. pontcsak derítéssel kapcsolatos borászati célokra
BorélesztőkA. rész 2. táblázat 9.1. pontaz egyes élesztőtörzseknek lehetőleg ökológiai termelésből kell származniuk
TejsavbaktériumokA. rész 2. táblázat 9.2. pont
Réz-citrátCAS 866-82-0A. rész 2. táblázat 10.2. pont
Aleppo fenyő gyantájaA. rész 2. táblázat 11.1. pont
Friss borseprőA. rész 2. táblázat 11.2. pontökológiai termelésből kell származnia

VI. MELLÉKLET

Az (EU) 2018/848 rendelet 45. cikke (2) bekezdésének megfelelően a harmadik országok egyes területein zajló ökológiai termelésben használható termékek és anyagok

( 1 ) Az Európai Parlament és a Tanács 1107/2009/EK rendelete (2009. október 21.) a növényvédő szerek forgalomba hozataláról (HL L 309., 2009.11.24., 1. o.).

( 2 ) A Bizottság 540/2011/EU végrehajtási rendelete (2011. május 25.) az 1107/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a jóváhagyott hatóanyagok jegyzéke tekintetében történő végrehajtásáról (HL L 153., 2011.6.11., 1. o.).

( 3 ) Az Európai Parlament és a Tanács 2003/2003/EK rendelete (2003. október 13.) a műtrágyákról (HL L 304., 2003.11.21., 1. o.).

( 4 ) Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/1009 rendelete (2019. június 5.) az uniós termésnövelő anyagok forgalmazására vonatkozó szabályok megállapításáról, az 1069/2009/EK és az 1107/2009/EK rendelet módosításáról, valamint a 2003/2003/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 170., 2019.6.25., 1. o.).

( 5 ) Az Európai Parlament és a Tanács 1069/2009/EK rendelete (2009. október 21.) a nem emberi fogyasztásra szánt állati melléktermékekre és a belőlük származó termékekre vonatkozó egészségügyi szabályok megállapításáról és az 1774/2002/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 300., 2009.11.14., 1. o.).

( 6 ) A Bizottság 142/2011/EU rendelete (2011. február 25.) a nem emberi fogyasztásra szánt állati melléktermékekre és a belőlük származó termékekre vonatkozó egészségügyi szabályok megállapításáról szóló 1069/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet végrehajtásáról, valamint a 97/78/EK tanácsi irányelvnek az egyes minták és tételek határon történő állategészségügyi ellenőrzése alóli, az irányelv szerinti mentesítése tekintetében történő végrehajtásáról (HL L 54., 2011.2.26., 1. o.).

( 7 ) Az Európai Parlament és a Tanács 767/2009/EK rendelete (2009. július 13.) a takarmányok forgalomba hozataláról és felhasználásáról, az 1831/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról, valamint a 79/373/EGK tanácsi irányelv, a 80/511/EGK bizottsági irányelv, a 82/471/EGK, 83/228/EGK, 93/74/EGK, 93/113/EK és 96/25/EK tanácsi irányelv és a 2004/217/EK bizottsági határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 229., 2009.9.1., 1. o.).

( 8 ) Az Európai Parlament és a Tanács 1831/2003/EK rendelete (2003. szeptember 22.) a takarmányozási célra felhasznált adalékanyagokról (HL L 268., 2003.10.18., 29. o.).

( 9 ) Az Európai Parlament és a Tanács 1333/2008/EK rendelete (2008. december 16.) az élelmiszer-adalékanyagokról (HL L 354., 2008.12.31., 16. o.).

( 10 ) A Bizottság (EU) 2019/934 felhatalmazáson alapuló rendelete (2019. március 12.) az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az alkoholtartalom-növelés engedélyezésére vonatkozó lehetőség által érintett szőlőtermő területek, az engedélyezett borászati eljárások és a szőlőből készült termékek előállítására és tartósítására alkalmazandó korlátozások, a melléktermékek százalékos arányban megadott minimális alkoholtartalma és a melléktermékek kivonása, valamint az OIV adatlapjainak közzététele tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 149., 2019.6.7., 1. o.).

( 11 ) Az Európai Parlament és a Tanács 396/2005/EK rendelete (2005. február 23.) a növényi és állati eredetű élelmiszerekben és takarmányokban, illetve azok felületén található megengedett növényvédőszer-maradékok határértékéről, valamint a 91/414/EGK tanácsi irányelv módosításáról (HL L 70., 2005.3.16., 1. o.).

( 12 ) Az Európai Parlament és a Tanács 1143/2014/EU rendelete (2014. október 22.) az idegenhonos inváziós fajok betelepítésének vagy behurcolásának és terjedésének megelőzéséről és kezeléséről (HL L 317., 2014.11.4., 35. o.).

( 13 ) Az Európai Parlament és a Tanács 178/2002/EK rendelete (2002. január 28.) az élelmiszerjog általános elveiről és követelményeiről, az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság létrehozásáról és az élelmiszer-biztonságra vonatkozó eljárások megállapításáról (HL L 31., 2002.2.1., 1. o.).

( 14 ) Lásd a növényvédő szerek uniós adatbázisát: https://ec.europa.eu/food/plant/pesticides/eu-pesticides-database/active-substances/?event=search.as

( 15 ) Ideértendő az (EU) 2019/1009 rendelet I. mellékletének I. részében felsorolt valamennyi funkció szerinti termékkategória.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32021R1165 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32021R1165&locale=hu Utolsó elérhető, magyar nyelvű konszolidált változat CELEX: 02021R1165-20230207 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:02021R1165-20230207&locale=hu

Tartalomjegyzék