Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

32022R0126[1]

A Bizottság (EU) 2022/126 felhatalmazáson alapuló rendelete (2021. december 7.) az (EU) 2021/2115 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a tagállamok 2023-2027-es, az említett rendelet szerinti KAP stratégiai tervében kidolgozandó egyes beavatkozástípusokra vonatkozó kiegészítő követelményekkel, valamint a jó mezőgazdasági és környezeti állapotra (GAEC) vonatkozó 1. szabványra irányadó szabályokkal történő kiegészítéséről

A BIZOTTSÁG (EU) 2022/126 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE

(2021. december 7.)

az (EU) 2021/2115 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a tagállamok 2023-2027-es, az említett rendelet szerinti KAP stratégiai tervében kidolgozandó egyes beavatkozástípusokra vonatkozó kiegészítő követelményekkel, valamint a jó mezőgazdasági és környezeti állapotra (GAEC) vonatkozó 1. szabványra irányadó szabályokkal történő kiegészítéséről

I. CÍM

TÁRGY

1. cikk

Tárgy

Ez a rendelet az (EU) 2021/2115 rendeletet egészíti ki a következő rendelkezésekkel:

a) kiegészítő követelmények a tagállamok által a 2023. január 1. és 2027. december 31. közötti időszakra vonatkozó KAP stratégiai tervekben részletesen meghatározott bizonyos beavatkozástípusokra vonatkozóan:

i. a kender és a gyapot termesztésére nyújtott közvetlen kifizetések;

ii. az (EU) 2021/2115 rendelet 42. cikkében említett mezőgazdasági ágazatokban végrehajtott beavatkozástípusok;

iii. a genetikai erőforrásokhoz és az állatjóléthez kapcsolódó környezeti, éghajlati és egyéb gazdálkodási kötelezettségvállalások, valamint a minőségügyi rendszerekkel kapcsolatos vidékfejlesztési beavatkozástípusok;

b) a jó mezőgazdasági és környezeti állapotra (GAEC) vonatkozó 1. sz. előírásban szereplő részarányra vonatkozó szabályok.

II. CÍM

Egyes, közvetlen kifizetések formájában végrehajtott beavatkozástípusokra vonatkozó kiegészítő követelmények

I. FEJEZET

Kender

2. cikk

Kiegészítő támogathatósági követelmények

Amikor a tagállamok KAP stratégiai terveikben meghatározzák az (EU) 2021/2115 rendelet 4. cikkének (1) bekezdésében említett fogalmakat, a kendertermesztésre nyújtott támogatásokat olyan kenderfajták vetőmagjának felhasználásához kötik, amelyek megfelelnek a következő feltételeknek:

a) szerepelnek a támogatás tárgyévében március 15-én érvényben lévő, a 2002/53/EK tanácsi irányelv ( 1 ) 17. cikkének megfelelően közzétett Mezőgazdasági Növényfajok Közös Fajtajegyzékében;

b) Δ9-tetrahidrokannabinol-tartalmuk (a továbbiakban: THC-tartalmuk) 2 egymást követő évben nem haladta meg az (EU) 2021/2115 rendelet 4. cikke (4) bekezdésének második albekezdésében megadott határértéket;

c) genetikai anyagok esetében rendelkeznek a 2002/57/EK tanácsi irányelvnek ( 2 ) vagy a 2008/62/EK bizottsági irányelv ( 3 ) 10. cikkének megfelelő minősítéssel.

3. cikk

A kenderfajták ellenőrzése és a THC-tartalom mennyiségi meghatározása

(1) A tagállamok kialakítják a kenderfajták THC-tartalmának meghatározására szolgáló ellenőrzési rendszert, amely lehetővé teszi számukra a kenderfajták ellenőrzésére és a THC-tartalom mennyiségi meghatározására szolgáló, az I. mellékletben foglalt módszer alkalmazását.

(2) A tagállami illetékes hatóság nyilvántartást vezet a THC-tartalommal kapcsolatos eredményekről. Ez a nyilvántartás minden fajta esetében tartalmazza legalább a következőket: az egyes minták THC-tartalma százalékban kifejezve, két tizedesjegy pontossággal, a követett eljárás, a végrehajtott vizsgálatok száma, a mintavétel időpontja és a nemzeti szinten hozott intézkedések.

(3) Amennyiben egy adott fajta összes mintájának átlagos THC-tartalma meghaladja az (EU) 2021/2115 rendelet 4. cikke (4) bekezdésének második elbekezdésében megállapított értéket, a tagállamok a szóban forgó fajta esetében az e rendelet I. mellékletében ismertetett "B" eljárást alkalmazzák a következő igénylési évben. A következő igénylési évek folyamán mindaddig az említett eljárás alkalmazandó, amíg a szóban forgó fajta összes analitikai eredménye az (EU) 2021/2115 rendelet 4. cikke (4) bekezdésének második albekezdésében megállapított THC-tartalom alá nem csökken.

(4) Amennyiben egy adott fajta összes mintájának átlagos THC-tartalma két egymást követő évben meghaladja az (EU) 2021/2115 rendelet 4. cikke (4) bekezdésének második albekezdésében megállapított értéket, az érintett tagállam legkésőbb a következő igénylési év január 15-ig értesíti a Bizottságot az érintett fajta nevéről. Az adott igénylési évtől kezdve a szóban forgó fajta termesztése nem jogosít fel közvetlen kifizetésre az érintett tagállamban.

(5) A tagállamok az e cikk (4) bekezdése szerinti értesítést követően nyilvánosságra hozzák az abban foglalt információt legkésőbb az összevont kérelem benyújtásának időpontjáig, hogy a kendertermesztők kellő időben tájékoztatást kapjanak azon kenderfajták nevéről, amelyek nem jogosultak az (EU) 2021/2115 rendelet 4. cikke (4) bekezdésének második albekezdése alapján közvetlen kifizetésre.

4. cikk

Köztes kultúra

E fejezet alkalmazásában a "köztes kultúraként termesztett kender" valamely adott évben június 30. után vetett kendernövényt jelent.

5. cikk

A termesztésre vonatkozó követelmények

A kendernövényeket a virágzás végét követően legalább további 10 napon át a helyi gyakorlatnak megfelelően rendes termesztési körülmények között kell tartani annak érdekében, hogy az e cikk alkalmazásához szükséges ellenőrzéseket el lehessen végezni.

A köztes kultúraként termesztett kendert legalább a vegetációs időszak végéig a helyi gyakorlatnak megfelelően rendes termesztési körülmények között kell tartani.

A tagállamok engedélyezhetik a kendernek a virágzás végét követő 10 napon belüli betakarítását, amennyiben a betakarításra a virágzás kezdete után kerül sor, és az ellenőrök jelzik, hogy az egyes érintett parcellák melyik reprezentatív részét kell a virágzás végét követően legalább 10 napon keresztül tovább művelni az I. mellékletben megállapított módszerrel összhangban végzendő vizsgálat céljára.

II. FEJEZET

Gyapot

6. cikk

Mezőgazdasági földterületek gyapottermesztésre való használatának engedélyezése

Az (EU) 2021/2115 rendelet 36. cikkében említett tagállamok KAP stratégiai terveikben objektív kritériumokat határoznak meg a mezőgazdasági földterületek használatának az említett rendelet 37. cikke (3) bekezdése szerinti engedélyezésére vonatkozóan.

Az említett kritériumokat az alábbi tényezők közül egy vagy több alapján kell megállapítani:

a) azon régiók agrárgazdasága, amelyekben a gyapot a legfontosabb növénykultúrák közé tartozik;

b) a szóban forgó területek talaj- és éghajlati viszonyai;

c) az öntözésre használt vízzel való gazdálkodás;

d) a várhatóan környezetkímélő vetésforgók és termesztéstechnológiák.

7. cikk

A vetésre szánt fajták engedélyezése

Az (EU) 2021/2115 rendelet 36. cikkében említett tagállamok KAP stratégiai terveikben meghatározzák, hogy a 2002/53/EK irányelv szerinti Mezőgazdasági Növényfajok Közös Fajtajegyzékében nyilvántartott fajták közül melyek a piaci szükségleteiknek megfelelő, vetés céljából engedélyezett fajták.

8. cikk

A gyapotra vonatkozó terményspecifikus támogatás odaítélésének további feltételei

Az (EU) 2021/2115 rendelet 37. cikkének (1) bekezdésében említett, gyapotra vonatkozó terményspecifikus támogatás tekintetében az említett rendelet 36. cikkében említett tagállamok KAP stratégiai terveikben meghatározzák a talaj- és éghajlati viszonyok és - adott esetben - a regionális sajátosságok figyelembevételével a bevetett területen előírt minimális ültetési sűrűséget.

9. cikk

A szakmaközi szervezetek elismerése

(1) Az (EU) 2021/2115 rendelet 39. cikkének (1) bekezdése értelmében vett szakmaközi szervezetnek az adott év vetési időszaka előtt megfelelő idővel kezdődő egyéves időszakra történő elismeréséről az a tagállam határoz, ahol a gyapottisztító vállalkozás székhelye található" feltéve, hogy a szervezet teljesíti a következő kritériumokat:

a) összesen legalább 4 000 ha olyan terület tartozik hozzá, amely megfelel az e rendelet 6. cikkében említett engedélyezési feltételeknek;

b) elfogadott egy olyan belső működési szabályzatot, különösen a belépési és tagdíjfizetési feltételekről, amely összhangban van az uniós és a nemzeti jogszabályokkal.

(2) Amennyiben megállapítást nyer, hogy egy elismert szakmaközi szervezet már nem felel meg az (1) bekezdésben előírt elismerési kritériumoknak, az elismerést megadó tagállam visszavonja az elismerést, kivéve, ha a szervezet a tagállam visszavonásról szóló határozatában megállapított határidőn belül orvosolja a meg nem felelést. A felelős tagállam illetékes hatósága előzetesen értesíti a szakmaközi szervezetet az elismerés visszavonására irányuló szándékáról, közölve vele a visszavonás indokát. A tagállam köteles lehetőséget biztosítani a szakmaközi szervezet számára, hogy a tervezett visszavonásról szóló értesítésben meghatározott határidőn belül megtegye észrevételeit.

Azok a mezőgazdasági termelők, akik olyan szakmaközi szervezet tagjai, amelynek az elismerését e bekezdés első albekezdésével összhangban visszavonták, elveszítik a jogosultságukat az (EU) 2021/2115 rendelet 40. cikkének (2) bekezdésében előírt, a gyapotra vonatkozó megemelt terményspecifikus támogatás igénybevételére.

10. cikk

A gyapottermesztők kötelezettségei

(1) Egy adott mezőgazdasági termelő nem lehet tagja egynél több, az (EU) 2021/2115 rendelet 39. cikkének (1) bekezdésében említett, elismert szakmaközi szervezetnek.

(2) A valamely elismert szakmaközi szervezetben tagsággal rendelkező mezőgazdasági termelő köteles az általa megtermelt gyapotot olyan gyapottisztító vállalkozásnak leadni, amely ugyanazon szakmaközi szervezet tagja.

(3) A mezőgazdasági termelők elismert szakmaközi szervezetbe való belépése, illetve ilyen szervezetben való részvétele csak önkéntes alapon történhet.

III. CÍM

AZ (EU) 2021/2115 RENDELET 42. CIKKÉBEN EMLÍTETT ÁGAZATOKBAN VÉGREHAJTOTT BIZONYOS BEAVATKOZÁSTÍPUSOKRA VONATKOZÓ KIEGÉSZÍTŐ KÖVETELMÉNYEK

I. FEJEZET

A gyümölcs- és zöldségágazatban, a méhészeti ágazatban, a borágazatban, a komlóágazatban, az olívaolaj- és étkezésiolajbogyó-ágazatban, valamint az (EU) 2021/2115 rendelet III. címének III. fejezetében említett egyéb ágazatokban végrehajtott beavatkozásokra alkalmazandó közös szabályok

1. szakasz

A beruházásokra, az éghajlatváltozáshoz kapcsolódó agrár-környezetvédelmi beavatkozástípusokra, a tanácsadásra, a promócióra és kommunikációra, a kölcsönös kockázatkezelési alapokra, az újratelepítésre, a zöldszüretre és be nem takarításra, a betakarítási biztosításra, a forgalomból történő kivonásra, valamint a közös tárolásra vonatkozó közös szabályok

11. cikk

Tárgyi eszközökbe és immateriális javakba történő beruházások

(1) Amennyiben a tagállamok KAP stratégiai terveikben a gyümölcs- és zöldségágazatban, a méhészeti ágazatban, a borágazatban, a komlóágazatban, az olívaolaj- és étkezésiolajbogyó-ágazatban, illetve az (EU) 2021/2115 rendelet 42. cikkének f) pontjában említett egyéb ágazatokban tárgyi eszközökbe és immateriális javakba irányuló beruházásokat irányoznak elő, rendelkezniük kell a következőkről:

a) a beszerzett tárgyi eszközöket és immateriális javakat a kedvezményezett a jellegüknek, céljaiknak és rendeltetésüknek megfelelően használja a KAP stratégiai tervben a kapcsolódó beavatkozásokban, valamint adott esetben a jóváhagyott operatív programban meghatározottak szerint;

b) a (10) bekezdés sérelme nélkül a beszerzett tárgyi eszközök és immateriális javak a kedvezményezett tulajdonában és birtokában maradnak a számviteli értékcsökkenési időszak végéig vagy a tagállamok által az eszközök jellegének figyelembevételével meghatározandó, legalább ötéves időszak végéig. Ezen időszakok mindegyikét az eszközbeszerzés időpontjától vagy attól az időponttól kell számítani, amikor az eszközt a kedvezményezett rendelkezésére bocsátják.

A tagállamok azonban előírhatnak ennél rövidebb időtartamot is, amelynek során az eszköznek a kedvezményezett tulajdonában vagy birtokában kell maradnia, ez az időtartam azonban a 2003/361/EK bizottsági ajánlás ( 4 ) értelmében nem lehet rövidebb 3 évnél a mikro-, kis- és középvállalkozások általi beruházások vagy az általuk teremtett munkahelyek fenntartása érdekében.

Az első albekezdésben említett, tárgyi eszközökbe irányuló beruházásokat a kedvezményezett telephelyén vagy adott esetben a kedvezményezett szervezet olyan termelő tagjainak vagy leányvállalatainak telephelyén kell végrehajtani, amelyek megfelelnek az e rendelet 31. cikkének (7) bekezdésében említett 90 %-os követelménynek. A méhészeti ágazatban ugyanakkor a tagállamok KAP stratégiai terveikben rendelkezhetnek tárgyi eszközökre és immateriális javakra irányuló, a kedvezményezett telephelyén kívül végrehajtott beruházásokról is. Abban az esetben, ha a beruházás nemzeti tulajdonjogi szabályok szerint bérbe vett ingatlanon valósul meg, a kedvezményezett tulajdonlására vonatkozó követelményt nem feltétlenül kell alkalmazni, feltéve, hogy az eszköz legalább az ezen albekezdés b) pontjában előírt időszak során a kedvezményezett tulajdonában volt.

(2) A tagállamok KAP stratégiai terveikben előírhatják, hogy a tárgyi eszközökbe és immateriális javakba történő beruházások, többek között a lízingszerződések alapján megvalósított beruházások támogatásának finanszírozása történhet egy összegben vagy adott esetben az operatív programban jóváhagyott részletekben, illetve a tagállamok által a kapcsolódó beavatkozásokban meghatározott módon.

Ha az (1) bekezdés első albekezdésének b) pontjában említett időszak egy adott beruházás esetében meghaladja az operatív program időtartamát, a tagállamok gondoskodnak arról, hogy a beruházás átvihető legyen a következő operatív programra.

Amennyiben a tagállamok KAP stratégiai terveik alapján támogatást biztosítanak az (EU) 2021/2115 rendelet 46. cikkének e) és f) pontjában, illetve 57. cikkének b) pontjában említett, az éghajlatváltozáshoz kapcsolódó agrár-környezetvédelmi célkitűzések megvalósítására irányuló, tárgyi eszközökre és immateriális javakra irányuló beruházásokhoz, e beruházásoknak az e rendelet 12. cikkének (1) bekezdésében felsorolt egy vagy több célkitűzést kell követniük.

(3) A tagállamok KAP stratégiai terveikben előirányozhatnak az energiatermelő rendszerekből álló tárgyi eszközökbe történő beruházásokhoz nyújtott támogatást, feltéve, hogy a megtermelt energia mennyisége nem haladja meg azt az energiamennyiséget, amely éves szinten a kedvezményezett szokásos tevékenységeihez felhasználható.

(4) A tagállamok KAP stratégiai terveikben előirányozhatnak öntözési beruházásokhoz nyújtott támogatást, feltéve, hogy:

a) meghatározzák a támogatás kedvezményezettje által elérendő minimális vízmegtakarítási célokat mind a potenciális, mind a tényleges vízfelhasználás-csökkentés százalékos arányában, és a KAP stratégiai terv bizonyítja, hogy a vízmegtakarítási célokat a 2000/60/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvben ( 5 ) említett vízgyűjtő-gazdálkodási tervekben leírt szükségletek figyelembevételével határozták meg;

b) már rendelkezésre áll a vízfogyasztásnak a mezőgazdasági üzem vagy a releváns termelő egység szintjén történő mérését lehetővé tevő vízfogyasztás-mérő rendszer, vagy azt a beruházás keretében üzembe helyezik;

c) az (5)-(8) bekezdésben említett, öntözésre irányuló konkrét beruházások esetében teljesülnek az említett bekezdésekben meghatározott feltételek.

(5) A meglévő öntözőberendezések vagy öntözőinfrastruktúra-elemek fejlesztésére irányuló beruházásokhoz a következő feltételek mellett nyújtható támogatás:

a) a beruházásokat a kedvezményezett előzetesen úgy értékeli, hogy azok potenciális vízmegtakarítást eredményezhetnek a meglévő létesítmények vagy infrastruktúrák műszaki paraméterei alapján;

b) a beruházások olyan felszíni és felszín alatti víztesteket érintenek, amelyek állapotát a 2000/60/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv szerinti vonatkozó vízgyűjtő-gazdálkodási terv jónál rosszabbra minősítette a vízmennyiséggel kapcsolatos okok miatt, és a vízhasználat hatékony csökkentése várhatóan hozzájárul e víztestek jó állapotának eléréséhez az említett irányelv 4. cikkének (1) bekezdésében meghatározottaknak megfelelően.

Az első albekezdés a) és b) pontjában meghatározott feltételek nem vonatkoznak az olyan beruházásokra, amelyek meglévő öntözőberendezés vagy öntözőinfrastruktúra-elem fejlesztésére irányulnak és céljuk tározó létrehozása vagy visszanyert víz felhasználása, ezért nincsenek kihatással a felszíni vagy felszín alatti víztestekre.

(6) Az öntözött terület nettó növekedését eredményező, egy adott felszín alatti vagy felszíni víztestre kiható öntözési beruházásokhoz a következő feltételek mellett nyújtható támogatás:

a) az érintett víztest a vonatkozó vízgyűjtő-gazdálkodási tervben nem kapott jónál rosszabb minősítést vízmennyiséggel kapcsolatos okok miatt;

b) környezeti hatásvizsgálat bizonyítja, hogy a beruházás nem jár majd jelentősebb kedvezőtlen hatással a környezetre nézve; a környezeti hatásvizsgálatot az illetékes hatóságnak kell elvégeznie vagy ha azt harmadik fél végzi, be kell szerezni arra az illetékes hatóság jóváhagyását.

(7) A visszanyert víz alternatív vízellátási forrásként történő felhasználásával kapcsolatos beruházásokhoz abban az esetben nyújtható támogatás, ha az ilyen víz felhasználása megfelel az (EU) 2020/741 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek ( 6 ).

(8) Az öntözési célú tározó létrehozására vagy bővítésére irányuló beruházásokhoz azzal a feltétellel nyújtható támogatás, hogy az nem jár jelentős negatív környezeti hatással.

(9) A tagállamok gondoskodnak az uniós pénzügyi támogatás kedvezményezettel történő visszafizettetéséről, amennyiben az (1) bekezdés első albekezdésének b) pontjában említett időszakon belül az alábbi helyzetek valamelyike bekövetkezik:

a) a kedvezményezett tevékenységének beszüntetése vagy egy másik szervezetre való átruházása;

b) a termelő tevékenységnek a kedvezményezett - vagy adott esetben annak tagjai - által megművelt földrajzi területen kívülre történő áthelyezése;

c) tulajdonosváltás, különösen, amennyiben annak eredményeként egy cég vagy állami szervezet jogosulatlan előnyhöz jut; vagy

d) a beavatkozás jellegében, célkitűzéseiben vagy végrehajtási feltételeiben bekövetkező bármely olyan lényeges változás, amely veszélyezteti annak eredeti célkitűzéseit.

Amennyiben egy kedvezményezett nem teljesíti a KAP stratégiai tervben a tagállam által az (1)-(8) bekezdés és e bekezdés első albekezdése alapján meghatározott feltételeket, a tagállam gondoskodik az uniós pénzügyi támogatás visszafizettetéséről a meg nem felelés időtartamával arányosan. A tagállamok abban az esetben dönthetnek úgy, hogy nem fizettetik vissza az uniós pénzügyi támogatást, ha a kedvezményezett termelő tevékenysége olyan csőd következtében szűnik meg, amely nem csalásból ered. Ha egy termelő tag kilép a termelői szervezetből vagy csoportból, a tagállamnak meg kell győződnie arról, hogy a kedvezményezett visszafizetteti a beruházás értékét, illetve maradványértékét, és a maradványértéket hozzáadja a működési alaphoz. Kellően indokolt körülmények között a tagállamok rendelkezhetnek úgy, hogy a kedvezményezettnek nem kell visszafizettetnie a beruházás értékét, illetve maradványértékét.

(10) Támogatott beruházással szerzett eszközök cseréjekor a helyettesített beruházások maradványértéke:

a) hozzáadódik a termelői szervezet működési alapjához; vagy

b) levonásra kerül a csere költségeiből.

Az első albekezdés ellenére a tagállamok KAP stratégiai terveikben nem irányozhatják elő a beruházások azonos eszközökkel való egyszerű helyettesítését.

(11) A tagállamok nem nyújthatnak támogatást a KAP stratégiai terveikben beavatkozásként meghatározott beruházásokhoz, amennyiben a kérdéses beavatkozások az említett rendelet 58. cikke (1) bekezdése első albekezdésének h)-k) pontja alapján támogatásban részesülnek.

12. cikk

Az éghajlatváltozáshoz kapcsolódó agrár-környezetvédelmi célokra irányuló beavatkozások

(1) Amennyiben a tagállamok KAP stratégiai terveikben a gyümölcs- és zöldségágazatban, a méhészeti ágazatban, a borágazatban, a komlóágazatban, az olívaolaj- és étkezésiolajbogyó-ágazatban, illetve az (EU) 2021/2115 rendelet 42. cikkének f) pontjában említett egyéb ágazatokban az éghajlatváltozáshoz kapcsolódó agrár-környezetvédelmi célokra irányuló beavatkozásokat irányoznak elő, a KAP stratégiai tervben rendelkezni kell arról, hogy az érintett beavatkozásoknak a következő célok egyikére kell irányulniuk:

a) a termelésben felhasznált erőforrások, a kibocsátott szennyező anyagok vagy a termelési folyamatban termelt hulladék mennyiségének csökkentése;

b) a fosszilis energiaforrások használatának kiváltása megújuló energiaforrásokkal;

c) bizonyos, a termelésben felhasznált erőforrásokkal vagy egyes keletkező maradékanyagokkal, többek között növényvédő szerek, műtrágyák, trágya vagy egyéb állati végtermékek felhasználásával kapcsolatban felmerülő környezeti kockázatok csökkentése;

d) a felhasznált víz mennyiségének csökkentése;

e) kapcsolat az éghajlatváltozáshoz kapcsolódó agrár-környezetvédelmi célok eléréséhez szükséges nem termelő beruházásokkal, különösen, ha e célkitűzések az élőhelyek és a biológiai sokféleség védelméhez kapcsolódnak;

f) az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának hatékony és mérhető csökkentése vagy tartós szénmegkötés;

g) a termelés rezilienciájának növelése az éghajlatváltozáshoz kapcsolódó kockázatokkal, például a talajerózióval szemben;

h) a genetikai erőforrások megőrzése, fenntartható használata és fejlesztése vagy

i) a környezet állapotának megóvása vagy javítása.

A tagállamok biztosítják, hogy a kedvezményezettek a javasolt operatív program vagy a beavatkozás, illetve ezek módosításának jóváhagyás céljából történő benyújtásakor bizonyítékkal támasszák alá az egy vagy több környezetvédelmi célkitűzéshez való várható pozitív hozzájárulást.

(2) Az (1) bekezdésben említett beavatkozásokat a kedvezményezett telephelyén, vagy adott esetben a kedvezményezett szervezet olyan termelő tagjainak vagy leányvállalatainak telephelyén kell végrehajtani, amelyek megfelelnek az e rendelet 31. cikkének (7) bekezdésében említett 90 %-os követelménynek. A méhészeti ágazatban ugyanakkor a tagállamok KAP stratégiai terveikben rendelkezhetnek a kedvezményezett telephelyén kívül végrehajtott beavatkozásokról is. Az éghajlatváltozáshoz kapcsolódó agrár-környezetvédelmi célokra irányuló beavatkozások várható hasznát és többlethatását a kedvezményezett köteles előzetesen igazolni a művelet, az operatív program, illetve ezek módosításának jóváhagyás céljából történő benyújtásakor olyan projektleírások vagy más technikai dokumentumok formájában, amelyek ismertetik a beavatkozás végrehajtása révén elérhető eredményeket.

(3) A fedezendő kiadások meghatározásakor - a tárgyi eszközökre és immateriális javakra irányuló beruházások eseteit kivéve - a tagállamok figyelembe veszik az éghajlatváltozáshoz kapcsolódó agrár-környezetvédelmi célokra irányuló beavatkozásokból eredő többletköltségeket és elmaradt bevételeket, valamint a kitűzött célokat.

(4) A tagállamok biztosítják, hogy éghajlatváltozáshoz kapcsolódó agrár-környezetvédelmi célokra irányuló beavatkozásokat végrehajtó kedvezményezettek hozzáférjenek az ilyen beavatkozások végrehajtásához szükséges ismeretekhez és információkhoz, és hogy akik igénylik, megfelelő képzésben részesülhessenek, illetve szakértői segítség álljon azon termelők rendelkezésére, akik vállalják, hogy megváltoztatják termelési rendszerüket.

(5) A tagállamok gondoskodnak arról, hogy a gyümölcs- és zöldségágazatban, a komlóágazatban, az olívaolaj- és étkezésiolajbogyó-ágazatban, illetve az (EU) 2021/2115 rendelet 42. cikkének f) pontjában említett egyéb ágazatokban az éghajlatváltozáshoz kapcsolódó agrár-környezetvédelmi célokra irányuló beavatkozások keretében végrehajtott műveletek kapcsán az operatív programokban felülvizsgálati záradék szerepeljen, amely révén biztosítható azok kiigazítása a releváns kötelező előírások, követelmények vagy kötelezettségek módosítása esetén.

13. cikk

Tanácsadás

(1) Amennyiben a tagállamok KAP stratégiai terveikben a gyümölcs- és zöldségágazatban, a komlóágazatban, az olívaolaj- és étkezésiolajbogyó-ágazatban, illetve az (EU) 2021/2115 rendelet 42. cikkének f) pontjában említett egyéb ágazatokban tanácsadási beavatkozásokat irányoznak elő, a KAP stratégiai tervben rendelkezni kell arról, hogy az érintett beavatkozásoknak a következő célok egyikére kell irányulniuk:

a) a válságmegelőzési és -kezelési beavatkozásokkal kapcsolatos bevált gyakorlatok cseréje, segítve a kedvezményezettet a válságmegelőzési és kockázatkezelési beavatkozások végrehajtásakor szerzett tapasztalatok hasznosításában;

b) új termelői szervezetek létrehozásának elősegítése, meglévő szervezetek egyesítése, illetve egy meglévő termelői szervezethez való csatlakozás lehetővé tétele az egyéni termelők számára, valamint tanácsadás olyan termelői csoportok számára, amelyek a termelői szervezetként való elismerés előtt állnak az 1308/2013/EU rendelettel összhangban;

c) hálózatépítési lehetőségek teremtése a tanácsadási szolgáltatások nyújtói és igénybe vevői számára, különösen azzal a céllal, hogy az értékesítési csatornák a válságmegelőzés és -kezelés eszközeiként is szolgálhassanak.

(2) A tanácsadási szolgáltatások nyújtója lehet termelői szervezet, termelői szervezetek társulása, transznacionális termelői szervezet vagy termelői szervezetek transznacionális társulása vagy termelői csoport. A tanácsadási szolgáltatás nyújtójának részesülnie kell a tanácsadási beavatkozás keretében nyújtott támogatásból.

(3) A tanácsadási szolgáltatás kedvezményezettjei a termelői szervezetek, a termelői szervezetek társulásai, a termelői szervezetek transznacionális társulásai és a termelői csoportok, a termelői szervezetben, azok társulásaiban vagy a termelői csoportokban tagsággal rendelkező vagy nem rendelkező egyéni termelők lehetnek.

(4) A tanácsadási tevékenységgel kapcsolatos minden elszámolható költséget annak a tanácsadási szolgáltatónak kell kifizetni, amelynek az operatív programjában ez a beavatkozás szerepel.

(5) A tanácsadási beavatkozások nem szervezhetők ki.

14. cikk

Promóció, kommunikáció és marketing

(1) Amennyiben a tagállamok KAP stratégiai terveikben a gyümölcs- és zöldségágazatban, a borágazatban, a komlóágazatban, az olívaolaj- és étkezésiolajbogyó-ágazatban, illetve az (EU) 2021/2115 rendelet 42. cikkének f) pontjában említett egyéb ágazatokban megvalósítandó promóciós, kommunikációs és marketingbeavatkozásokat irányoznak elő, KAP stratégiai tervükben rendelkeznek arról, hogy az érintett beavatkozásoknak a következő célok egyikére kell irányulniuk:

a) az uniós mezőgazdasági termékek előnyeivel és az uniós termelési módszerekre alkalmazandó magas minőségi követelményekkel kapcsolatos ismeretek gyarapítása;

b) az Unióban a borágazattól eltérő ágazatokban előállított mezőgazdasági termékek és egyes feldolgozott termékek versenyképességének és fogyasztásának növelése, valamint ismertségük növelése az Unión belül és kívül egyaránt;

c) az uniós minőségbiztosítási rendszerek népszerűsítése az Unión belül és azon kívül;

d) az Unióban előállított mezőgazdasági termékek és egyes feldolgozott termékek piaci részesedésének növelése, kiemelt figyelmet fordítva a legnagyobb növekedési potenciállal rendelkező harmadik országok piacaira;

e) adott esetben súlyos piaci zavarok, a fogyasztói bizalom elvesztése vagy egyéb konkrét problémák esetén annak elősegítése, hogy az Unió piacán helyreálljanak a rendes piaci feltételek;

f) a fenntartható termeléssel kapcsolatos ismeretek gyarapítása;

g) a fogyasztói ismertség növelése azon márkák, illetve védjegyek esetében, amelyeknek a jogosultjai a gyümölcs- és zöldségágazatban működő termelői szervezetek, termelői szervezetek társulásai, transznacionális termelői szervezetek, termelői szervezetek transznacionális társulásai és az e rendelet 31. cikkének (7) bekezdése szerinti leányvállalataik;

h) az uniós borok harmadik országbeli piacainak diverzifikálása, bővítése és megszilárdítása, valamint az uniós borok egyedi minőségének tudatosítása az érintett piacokon. A bor eredetére és márkáira való hivatkozás csak akkor megengedett, ha uniós borokra vonatkozóan harmadik országokban folytatott promóciós, kommunikációs és marketingtevékenységekhez társul;

i) a fogyasztók tájékoztatása a felelős borfogyasztásról;

j) a friss, illetve a feldolgozott gyümölcs- és zöldségfélék fogyasztásának előmozdítása az egészséges táplálkozással, a termékek tápértékével, kiváló minőségével és biztonságosságával kapcsolatos fogyasztói ismeretek gyarapítása révén.

(2) A tagállamok biztosítják, hogy az általános promóciót és a minőségi védjegyek népszerűsítését szolgáló promóciós anyagokon fel legyen tüntetve az EU emblémája és a finanszírozásra vonatkozó következő felirat: »Az Európai Unió támogatásával«. Az EU emblémáját és a finanszírozási nyilatkozatot a 821/2014/EU bizottsági végrehajtási rendeletben ( 7 ) meghatározott technikai jellemzőknek megfelelően kell megjeleníteni.

15. cikk

Kölcsönös kockázatkezelési alapok

(1) Amennyiben a tagállamok KAP stratégiai terveikben a gyümölcs- és zöldségágazatban, a komlóágazatban, az olívaolaj- és étkezésiolajbogyó-ágazatban, illetve az (EU) 2021/2115 rendelet 42. cikkének f) pontjában említett egyéb ágazatokban kölcsönös kockázatkezelési alapokkal kapcsolatos beavatkozásokat irányoznak elő, rendelkezniük kell a kölcsönös kockázatkezelési alapok létrehozásához, feltöltéséhez és adott esetben újrafeltöltéséhez kapcsolódó igazgatási kiadások végrehajtási körülményeiről.

(2) A gyümölcs- és zöldségágazatban, a komlóágazatban, az olívaolaj- és étkezésiolajbogyó-ágazatban, illetve az (EU) 2021/2115 rendelet 42. cikkének f) pontjában említett egyéb ágazatokban a kölcsönös kockázatkezelési alapok létrehozásával kapcsolatos támogatható igazgatási kiadásoknak az uniós pénzügyi támogatást és a kedvezményezettek hozzájárulását is magába kell foglalniuk. Az elszámolható kiadások összege nem haladhatja meg a kedvezményezett által a kölcsönös kockázatkezelési alap tőkéjéhez a működésének első, második és harmadik évében fizetett hozzájárulások 20 %-át, 16 %-át, illetve 8 %-át.

(3) A gyümölcs- és zöldségágazatban, a komlóágazatban, az olívaolaj- és étkezésiolajbogyó-ágazatban, illetve az (EU) 2021/2115 rendelet 42. cikkének f) pontjában említett egyéb ágazatokban létrejövő kölcsönös kockázatkezelési alapok létrehozásával kapcsolatos igazgatási kiadások után a kedvezményezett a kölcsönös kockázatkezelési alap működésének első 3 éve folyamán, csak egyetlen alkalommal jogosult támogatásra.

Amennyiben a kedvezményezett csak a kölcsönös kockázatkezelési alap működésének második vagy harmadik évében igényli a támogatást, a támogatás összege a kedvezményezett által a kölcsönös kockázatkezelési alap tőkéjéhez működésének második és harmadik évében fizetett hozzájárulás 16 %-a, illetve 8 %-a lehet.

(4) Amennyiben a tagállamok KAP stratégiai terveikben az (EU) 2021/2115 rendelet 58. cikke (1) bekezdése első albekezdésének l) pontjában említett, a kölcsönös kockázatkezelési alapokhoz kapcsolódó beavatkozásokat irányoznak elő a borágazatban, az uniós támogatást a borágazati kölcsönös kockázatkezelési alapok létrehozásával kapcsolatos igazgatási költségek alábbi hányadára korlátozzák:

a) az első évben a termelők kölcsönös kockázatkezelési alaphoz való hozzájárulásának 20 %-a;

b) a második évben a termelők kölcsönös kockázatkezelési alaphoz való hozzájárulásának 16 %-a;

c) a harmadik évben a termelők kölcsönös kockázatkezelési alaphoz való hozzájárulásának 8 %-a;

A támogatás időtartama nem haladhatja meg a 3 évet.

16. cikk

Gyümölcsösök, olajfaültetvények vagy szőlőültetvények kötelező kivágást követő újratelepítése

(1) Amennyiben a tagállamok KAP stratégiai terveikben a gyümölcs- és zöldségágazatban, az olívaolaj- és étkezésiolajbogyó-ágazatban, a borágazatban, illetve az (EU) 2021/2115 rendelet 42. cikkének f) pontjában említett egyéb ágazatokban a gyümölcsösök, olajfaültetvények vagy szőlőültetvények egészségügyi vagy növényegészségügyi okokból, illetve - gyümölcsösök és olajfaültetvények esetében - az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás céljából történő kötelező kivágását követő újratelepítésének formájában megvalósított beavatkozásokat irányoznak elő, gondoskodniuk kell arról, hogy a kedvezményezettek betartsák az (EU) 2016/2031 európai parlamenti és tanácsi rendelet ( 8 ) rendelkezéseit e beavatkozások végrehajtása során.

(2) A gyümölcsösök és olajfaültetvények újratelepítésével kapcsolatos kiadás nem haladhatja meg az egyes operatív programokban vagy releváns beavatkozásokban szereplő kiadások összességének 20 %-át.

17. cikk

Zöldszüret és be nem takarítás

(1) Amennyiben a tagállamok KAP stratégiai terveikben a gyümölcs- és zöldségágazatban, a borágazatban, a komlóágazatban, az olívaolaj- és étkezésiolajbogyó-ágazatban, illetve az (EU) 2021/2115 rendelet 42. cikkének f) pontjában említett egyéb ágazatokban "zöldszüret", illetve a borágazat kivételével ugyanezen ágazatokban "be nem takarítás" címén beavatkozásokat irányoznak elő, gondoskodniuk kell arról, hogy ezek a beavatkozások a rendes termesztési gyakorlatokon felül és azoktól eltérő módon valósuljanak meg, és hogy az adott termékből egy adott parcellán várható termés 100 %-ára kiterjedjenek.

"Zöldszüretnek" minősül az olyan éretlen és nem forgalmazható termékek egy adott területen végzett teljes betakarítása, amelyek nem károsodtak a zöldszüret előtt. "Be nem takarításnak" minősül a folyó termelési ciklus megszakítása olyan területen, ahol a termék egészséges, ép és piacképes minőségű.

(2) A tagállamok biztosítják, hogy a zöldszüreti beavatkozások a vegetációs időszakban még azelőtt kerüljenek végrehajtásra, hogy a termény elérné a piacképes állapotot, és azokra ne kerülhessen sor olyan termékek esetében, amelyek rendes betakarítása már megkezdődött.

(3) A tagállamok KAP stratégiai terveikben az e beavatkozásokkal érintett minden egyes termék esetében meghatározzák a termelési idényen belül a zöldszüret legkésőbbi időpontját, valamint a zöldszüretre és a be nem takarításra vonatkozó egyéb támogathatósági feltételeket, beleértve adott esetben a fajtákat és termékkategóriákat is.

(4) A tagállamoknak ki kell zárniuk a pénzügyi kompenzáció lehetőségét a be nem takarítási beavatkozások esetében, ha az érintett területen a rendes termelési ciklus során kereskedelmi célú termelést folytattak.

(5) A zöldszüretre vonatkozó támogatás kizárólag olyan termékek esetében nyújtható, amelyek ténylegesen a termőterületen vannak, és amelyek betakarítására valóban éretlen állapotban kerül sor. A borágazattól eltérő ágazatok esetében a be nem takarításra és a zöldszüretre vonatkozó - az uniós hozzájárulást, illetve a termelői szervezetek, a termelői szervezetek társulása, a transznacionális termelői szervezet, illetve a termelői szervezetek transznacionális társulása vagy a termelői csoport hozzájárulását egyaránt magába foglaló - kompenzáció összegét a tagállamok hektáronkénti kifizetésként határozzák meg olyan szinten, hogy az az adott termék esetében az ingyenes szétosztástól eltérő célból történő forgalomból kivonásokra vonatkozó maximális támogatási szintnek legfeljebb a 90 %-át érje el.

(6) A tagállamok előírják, hogy a kedvezményezett köteles írásban vagy elektronikus üzenetben előre értesíteni a tagállam illetékes hatóságait az általa végrehajtani tervezett zöldszüretről, illetve be nem takarításról.

(7) A tagállamok KAP stratégiai terveikben meghatározzák a következőket:

a) részletes rendelkezések e beavatkozások végrehajtásáról, beleértve azok tartalmát és határidőit, a kifizetendő kompenzációról és a beavatkozások alkalmazásáról, valamint a beavatkozások keretében támogatható termékek listája;

b) rendelkezések annak biztosítására, hogy a beavatkozások végrehajtása ne járjon sem káros környezeti hatásokkal, sem negatív növényegészségügyi következményekkel;

c) a támogatás nyújtásának tilalma a gyümölcs- és zöldségágazatban a zöldszüret esetében akkor, ha a rendes betakarítás jelentős része már megvalósult, illetőleg a be nem takarítás esetében akkor, ha a kereskedelmi termelés jelentős részét már hasznosították.

(8) A tagállamok gondoskodnak a következőkről:

a) az érintett területet megfelelően karbantartották, még nem történt betakarítás, a termék jól fejlett, nem sérült, és általában ép, megfelelő és kereskedelmi minőségű;

b) a betakarított termékeket denaturálják;

c) a beavatkozásnak nincsen a termelői szervezetnek felróható káros környezeti hatása vagy káros növényegészségügyi következménye;

d) a zöldszüret tárgyát képező bortermesztő parcellák területe nem vehető figyelembe az oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel vagy oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott borok termékleírásában meghatározott hozamkorlátozás kiszámításakor;

e) a (2) és (4) bekezdéstől eltérve a gyümölcs- és zöldségágazatban amennyiben az adott gyümölcs- és zöldségfajták betakarítási időszaka meghaladja az egy hónapot, a zöldszüretre a rendes betakarítás megkezdése után is sor kerülhet, illetve a be nem takarítás akkor is engedélyezett, ha az érintett területen a rendes termesztési ciklus során hasznosították a kereskedelmi termelést. Ilyen esetekben a pénzügyi kompenzáció csak a terménynek azon részére nyújtható, amely a zöldszüreti, illetve be nem takarítási műveletet követő hat héten belül betakarítottak volna, és amelyet az említett műveletek eredményeként nem forgalmaztak. Az érintett gyümölcs- és zöldségféléket nem lehet ugyanabban a vegetációs időszakban további termelési célokra felhasználni;

f) a gyümölcs- és zöldségágazatban - az e) pontban említett esetek kivételével - a zöldszüret és a be nem takarítás nem alkalmazható egyidejűleg ugyanarra a termékre és területre egy adott évben.

18. cikk

Betakarítási és termelési biztosítás

Amennyiben a tagállamok KAP stratégiai terveikben a gyümölcs- és zöldségágazatban, a komlóágazatban, az olívaolaj- és étkezésiolajbogyó-ágazatban, illetve az (EU) 2021/2115 rendelet 42. cikkének f) pontjában említett egyéb ágazatokban betakarítási és termelési biztosításhoz kapcsolódó beavatkozásokat irányoznak elő, a működési alapból fedezett betakarítási és termelési biztosítási tevékenység támogatása céljából kiegészítő nemzeti finanszírozást nyújthatnak. A teljes állami támogatás nem haladhatja meg a termelők által a kárbiztosításra fizetett biztosítási díjak 80 %-át.

A betakarítási és termelési biztosítási beavatkozások nem terjedhetnek ki olyan biztosítási kifizetésekre, amelyek az elszenvedett bevételkiesés több mint 100 %-ára nyújtanak kártérítést a termelőnek, figyelembe véve minden olyan kártérítést, amelyet a termelő a biztosított kockázathoz kapcsolódó más támogatási programokból kap.

19. cikk

Az ingyenes szétosztástól eltérő célból történő forgalomból kivonás

Amennyiben a tagállamok KAP stratégiai terveikben "az ingyenes szétosztástól eltérő célból történő forgalomból kivonás" címmel beavatkozásokat irányoznak elő, biztosítaniuk kell, hogy egy bizonyos termék piacról való végleges kivonása oly módon történjen, hogy az élelmiszeripari felhasználásra ne kerülhessen vissza a piacra.

A tagállamok KAP stratégiai terveikben csak a gyümölcs- és zöldségágazatban, illetve az (EU) 2021/2115 rendelet 42. cikkének f) pontjában említett egyéb ágazatokban irányozhatnak elő "az ingyenes szétosztástól eltérő célból történő forgalomból kivonás" címmel beavatkozásokat, és kizárólag olyan romlandó termékekre vonatkozóan, amelyek szokásos kereskedelmi hasznosítási állapotukban hűtés nélkül nem tárolhatók tartósan.

A tagállamok KAP stratégiai terveikben az állati termékekre, illetve az 1308/2013/EU rendelet 1. cikkének (2) bekezdésében említett cukorágazati termékekre vonatkozóan nem irányozhatnak elő "az ingyenes szétosztástól eltérő célból történő forgalomból kivonás" címmel beavatkozásokat.

20. cikk

Közös tárolás

(1) Amennyiben a tagállamok KAP stratégiai terveikben az (EU) 2021/2115 rendelet 47. cikke (2) bekezdésének c) pontjában említett közös tárolási beavatkozásokat irányoznak elő, rendelkezniük kell bizonyos piaci nyomás esetén a termék piacról történő ideiglenes kivonásáról, valamint szabályokat kell elfogadniuk annak biztosítása céljából, hogy a terméket a kedvezményezett felelősségére olyan körülmények között tárolják, hogy az megőrizze szokásos kereskedelmi értékét, és tárolása megfeleljen az alkalmazandó egészségügyi szabályoknak. A friss állapotban rövid eltarthatósági idejű termékek esetében a tagállamoknak elő kell írniuk, hogy azokat fagyasztott vagy feldolgozott formában kell tárolni. Azok a termékek, amelyek esetében a szokásos gyártási folyamat során bizonyos érlelési idő szükséges, vagy amelyek értékét az érlelési folyamat növeli, csak a teljes érlelési időszak vége után jogosultak kollektív tárolásra.

(2) A tagállamok minden olyan termék esetében, amelyre vonatkozóan ezt a beavatkozást a KAP stratégiai terveikben előirányozzák, rögzítik a minimális tárolási időtartamot és az ellentételezés maximális összegét termékegységenként és tárolási naponként, valamint a vonatkozó tárolási feltételeket. A működési alapból finanszírozható maximális összeg nem haladhatja meg - az adott esetben fagyasztott vagy feldolgozott formában történő - fizikai tárolás költségének, valamint a termék értékének az aktuális piaci áron való rögzítéséből eredő pénzügyi költségnek az összegét. Ez a maximális összeg nem tartalmazhatja az esetleges fagyasztási vagy feldolgozási költségeket, illetve a termék esetleges értékvesztését. A tagállamok meghatározzák az ellenőrzési eljárásokat is, ideértve a helyszíni ellenőrzéseket is, amelyekkel biztosítható, hogy a termékeket nem helyettesítik, és betartják a tárolási feltételeket és a tárolási időszakot.

2. szakasz

Támogatási formák és kiadástípusok

21. cikk

Támogatási formák

(1) Az (EU) 2021/2115 rendelet 42. cikkében említett ágazatok esetében a tagállamok gondoskodnak róla, hogy a támogatások kifizetésére a kedvezményezetteknél ténylegesen felmerült, észszerű költségek alapján kerüljön sor, amelyeket a kedvezményezettek a KAP stratégiai tervben meghatározott valamely beavatkozás végrehajtására vonatkozóan benyújtott dokumentumokkal, például számlákkal támasztanak alá.

A tagállamok ugyanakkor határozhatnak úgy, hogy a támogatásokat szabványos átalányösszegek, egységköltség-alapú térítés vagy egyösszegű támogatások alapján fizetik ki. Ezen átalányösszegek, egységköltségek és átalányok meghatározásakor a tagállamok figyelembe veszik a regionális vagy helyi sajátosságokat, számításaikat olyan igazoló dokumentumokra alapozva, amelyek bizonyítják, hogy a számítás tükrözi az érintett beavatkozás által érintett műveletek vagy intézkedések piaci árát.

(2) A gyümölcs- és zöldségágazatban a tagállamoknak be kell tartaniuk a KAP stratégiai terveikben meghatározott vonatkozó beavatkozásokkal összefüggésben az V. és a VII. melléklet szerinti kifizethető kiadások és kiszerelési költségek maximális összegét.

(3) Amennyiben a tagállamok KAP stratégiai terveikben szabványos átalányösszegek, egységköltség-alapú térítés vagy egyösszegű támogatások formájában kifizetett támogatásokat irányoznak elő, azokat rendszeres időközönként felül kell vizsgálni az indexálás vagy a gazdasági változás figyelembevétele érdekében.

(4) A tagállamok az (EU) 2021/2115 rendelet 44. cikke (2) bekezdésének a) pontjában említett tisztességes, méltányos és ellenőrizhető számítási módszerek alkalmazása során megőriznek minden, az e cikk (3) bekezdése szerinti szabványos átalányösszegek, egységköltség-alapú térítések és egyösszegű támogatások megállapítására, illetve felülvizsgálatára vonatkozó igazoló dokumentumot.

(5) Amennyiben a tagállamok KAP stratégiai terveikben a szőlőültetvények szerkezetátalakításához és átállításához kapcsolódó borágazati beavatkozásokat, illetve tárgyi eszközökre és immateriális javakra irányuló beruházásokat irányoznak elő, a következő szabályokat kell alkalmazni:

a) ha a tagállamok úgy döntenek, hogy a támogatás összegét valamely területi mértékegység szerinti egységköltség-alapú térítések alapján számítják ki, a szóban forgó összegnek meg kell felelnie az e rendelet 42. cikke szerint mért tényleges területnek;

b) ha a tagállamok úgy döntenek, hogy a támogatási összeget más mértékegységek szerinti egységköltség-alapú térítések vagy a kedvezményezettek által benyújtandó igazoló dokumentumok alapján megállapított tényleges költségek alapján számítják ki, meg kell állapítaniuk a művelet végrehajtásának tényleges mértékének meghatározására alkalmas ellenőrzési módszerekre vonatkozó szabályokat.

(6) Ez a cikk nem alkalmazandó a borkészítés melléktermékeinek az 1308/2013/EU rendelet VIII. melléklete II. részének D. szakaszában előírt korlátozásoknak megfelelően elvégzett lepárlásához nyújtott uniós pénzügyi támogatásra.

22. cikk

Kiadástípusok

(1) Az (EU) 2021/2115 rendelet III. címének III. fejezetében említett beavatkozástípusokhoz kapcsolódó kiadástípusok nem ellentételezhetik a kedvezményezettnél felmerült elszámolható kiadások hozzáadottérték-adóját, kivéve, ha az a nemzeti héajogszabályok szerint nem visszaigényelhető.

(2) Az (1) bekezdésben említett kiadástípusok nem foglalják magukban a II. mellékletben felsorolt kiadástípusokat.

(3) A III. mellékletben felsorolt kiadástípusokat a tagállamoknak elszámolhatónak kell tekinteniük a vonatkozó beavatkozások meghatározásakor, és kiterjedhet azokra az operatív programok vagy a tagállamok által meghatározott megfelelő beavatkozások hatálya. A tagállamok más típusú kiadásokat is elszámolhatónak minősíthetnek KAP stratégiai terveikben, feltéve, hogy azok nem szerepelnek a II. mellékletben.

(4) A tagállamok KAP stratégiai terveikben meghatározzák, milyen feltételek mellett vehetők számításba a 11. és a 12. cikkben említett beavatkozásokhoz kapcsolódó kiadások az (EU) 2021/2115 rendelet 50. cikke (7) bekezdésének a) és c) pontja szerinti, az operatív programok kiadásainak 15 %-ában és 2 %-ában, illetve az említett rendelet 60. cikkének (4) bekezdése szerinti, a beavatkozások kiadásainak 5 %-ában megállapított célértékhez való hozzájárulásként. E feltételek biztosítják, hogy a beavatkozások hatékonyan valósítsák meg az említett rendelet 46., illetve 57. cikkében meghatározott, a gyümölcs- és zöldségágazatra, illetve a borágazatra vonatkozó kapcsolódó célkitűzéseket.

Az e rendelet 11. és 12. cikkében említett, nem kizárólagosan az éghajlatváltozáshoz kapcsolódó agrár-környezetvédelmi célok megvalósítására irányuló beavatkozásokkal összefüggő kiadásokat úgy kell tekinteni, mint amelyek kizárólag az említett célkitűzésekhez kapcsolódnak, feltéve, hogy ezek a beavatkozások közvetlenül és jelentős mértékben hozzájárulnak e célkitűzések teljesítéséhez. A teljes kiadást be kell számítani az operatív programok (EU) 2021/2115 rendelet 50. cikke (7) bekezdésének a) és c) pontjában említett kiadásainak 15 %-ába, illetve 2 %-ába, valamint az említett rendelet 60. cikkének (4) bekezdésében említett beavatkozások kiadásainak 5 %-ába.

(5) Az (EU) 2021/2115 rendelet III. címének III. fejezetében említett, az ugyanazon rendelet 46. cikkének a)-k) pontjában vagy 57. cikkének a)-k) pontjában meghatározott célkitűzésekhez hozzájáruló beavatkozásokhoz kapcsolódó kiadásokat a szóban forgó rendelet 42. cikkének a), d), e) és f) pontjában említett beavatkozástípusok esetében az operatív programok teljes időtartamának figyelembevételével, a hivatkozott rendelet 42. cikkének c) pontjában említett beavatkozástípusok esetében pedig minden egyes pénzügyi év figyelembevételével kell kiszámítani.

23. cikk

Adminisztratív és személyzeti költségek

(1) A kedvezményezettnél, a 31. cikk (7) bekezdése szerinti leányvállalatoknál vagy - a tagállam jóváhagyásától függően - egy termelői szervezetben tagsággal rendelkező szövetkezetnél felmerült személyzeti költségek akkor minősülnek elszámolhatónak, ha azok egy adott támogatott beavatkozás előkészítésével, végrehajtásával vagy nyomon követésével kapcsolatban merültek fel.

Az ilyen személyzeti költségek közé tartoznak többek között azok a költségek, amelyek a kedvezményezett által szerződtetett munkavállalókhoz, valamint a kedvezményezett állandó alkalmazottainak valamely beavatkozás végrehajtására fordított munkaóráihoz kapcsolódnak.

A tagállamok gondoskodnak arról, hogy a kedvezményezett benyújtson olyan igazoló dokumentumokat, amelyek részletesen ismertetik az adott beavatkozás kapcsán ténylegesen elvégzett munkát, valamint hogy a kapcsolódó személyzeti költségek értéke független módon értékelhető és ellenőrizhető legyen. Az adott beavatkozáshoz rendelt személyzeti költségek értéke nem haladhatja meg az adott piacon ugyanarra a szolgáltatástípusra általánosan elfogadott költségeket.

Az adott beavatkozásnak a kedvezményezett állandó személyzete általi végrehajtásához kapcsolódó személyzeti költségek meghatározása céljából alkalmazandó órabér úgy számítható ki, hogy a művelet végrehajtásában közreműködő konkrét alkalmazottak legutolsó dokumentált éves bruttó foglalkoztatási költségét el kell osztani 1 720 órával, vagy részidős foglalkoztatottak esetében ennek arányos részével.

Az (EU) 2021/2115 rendelet 47. cikke (1) bekezdésének f) pontjában és (2) bekezdésének l) pontjában említett "promóció, kommunikáció" és "kommunikációs tevékenységek" típusú beavatkozások, valamint az említett rendelet 58. cikke (1) bekezdése első albekezdésének i), j) és k) pontja szerinti, szakmaközi szervezetek által végrehajtott tevékenységek és harmadik országokban folytatott promóció és kommunikáció esetében a kedvezményezetteknél közvetlenül felmerülő igazgatási és személyzeti költségek nem haladhatják meg a beavatkozás összköltségének 50 %-át.

(2) A kedvezményezettnél, a 31. cikk (7) bekezdése szerinti leányvállalatoknál vagy - a tagállam jóváhagyásától függően - egy termelői szervezetben tagsággal rendelkező szövetkezetnél felmerült adminisztrációs költségek akkor minősülnek elszámolhatónak, ha azok egy adott támogatott beavatkozás előkészítésével, végrehajtásával vagy nyomon követésével kapcsolatban merültek fel.

Az adminisztratív költségek akkor minősülnek elszámolhatónak, ha nem haladják meg a végrehajtott művelet teljes elszámolható költségeinek 4 %-át.

A külső ellenőrzések költségei elszámolhatónak minősülnek, amennyiben az ilyen ellenőrzéseket független és megfelelő képesítéssel rendelkező külső szervezet végzi.

(3) A tagállamok KAP stratégiai terveikben a gyümölcs- és zöldségágazatban, a komlóágazatban, az olívaolaj- és étkezésiolajbogyó-ágazatban, illetve az (EU) 2021/2115 rendelet 42. cikkének f) pontjában említett egyéb ágazatokban a működési alap irányításához vagy az operatív program előkészítéséhez, végrehajtásához és nyomon követéséhez kapcsolódó személyzeti és igazgatási költségekre vonatkozóan szabványos átalányösszeget állapíthatnak meg, amely - az uniós pénzügyi támogatást és a termelői szervezetek, a termelői szervezetek társulásai, a transznacionális termelői szervezetek, valamint a termelői szervezetek transznacionális társulásai és a termelői csoportok hozzájárulását egyaránt magába foglaló - jóváhagyott működési alap legfeljebb 2 %-ának felelhet meg.

II. FEJEZET

A gyümölcs- és zöldségágazatra, az olívaolaj- és étkezésiolajbogyó-ágazatra, valamint az (EU) 2021/2115 rendelet 42. cikkének f) pontjában említett egyéb ágazatokra alkalmazandó egyedi szabályok

1. szakasz

Érintett termékek és szállítási költségek

24. cikk

Érintett termékek

A beavatkozástípusok csak olyan termékekre terjednek ki, amelyek tekintetében a termelői szervezet, a termelői szervezetek társulása, a transznacionális termelői szervezet, a termelői szervezetek transznacionális társulása vagy a termelői csoport elismert státusszal rendelkezik, feltéve, hogy az operatív program hatálya alá tartozó termékek értéke meghaladja az adott szervezet által az adott operatív program hatálya alá tartozó ágazatban forgalmazott termékek értékének 50 %-át. Ezenfelül az érintett termékeknek a termelői szervezet tagjaitól vagy más termelői szervezet, illetve termelői szervezetek társulásának termelő tagjaitól kell származniuk.

25. cikk

Szállítási költségek és az ingyenes szétosztáshoz kapcsolódó kiszerelési követelmények

(1) Amennyiben a tagállamok KAP stratégiai tervükben előirányoznak az (EU) 2021/2115 rendelet 47. cikke (2) bekezdésének f) pontjában említett, "forgalomból történő kivonás ingyenes szétosztás céljára vagy más rendeltetésre" típusú beavatkozást, az operatív programok keretében a forgalomból kivont valamennyi termék ingyenes szétosztásához kapcsolódóan a szállítási költségeket a forgalomból történő kivonás helye és az ingyenes szétosztás céljából történő leszállítás rendeltetési helye közötti távolság szerint meghatározott egységköltség-alapú térítések alapján rögzítik. A szállítási költségek csak legfeljebb 750 km-es távolságig téríthetők meg.

(2) A szállítási költségek visszatérítése azt a felet illeti, amely a szóban forgó szállítási művelet pénzügyi költségét ténylegesen viselte. A kifizetés az alábbiakat tanúsító igazoló dokumentumok bemutatása ellenében történik:

a) a termelői szervezetnek, a termelői szervezetek társulásának, a transznacionális termelői szervezetnek, a termelői szervezetek transznacionális társulásának vagy a termelői csoportnak az elnevezése;

b) az érintett termékek mennyisége;

c) az (EU) 2021/2115 rendelet 52. cikke (6) bekezdésének a) pontjában említett címzettek általi átvétel és az igénybe vett szállítóeszközök;

d) a forgalomból történő kivonás helye és a rendeltetési hely közötti távolság.

(3) Az operatív programok keretében a forgalomból ingyenes szétosztás céljából kivont termékek kiszerelésére vonatkozó szabályok:

a) az ingyenes szétosztásra szánt termékek csomagolásán fel kell tüntetni a 15. cikk (2) bekezdésében említett uniós emblémát, valamint a IV. mellékletben szereplő egy vagy több nyilatkozatot; a kifizetés az alábbiakat tanúsító igazoló dokumentumok bemutatása ellenében történik:

i. a termelői szervezetnek, a termelői szervezetek társulásának, a transznacionális termelői szervezetnek vagy a termelői szervezetek transznacionális társulásának neve;

ii. az érintett termékek mennyisége;

b) az (EU) 2021/2115 rendelet 52. cikke (6) bekezdésének a) pontjában említett címzettek általi átvétel, a kiszerelés feltüntetésével.

2. szakasz

A forgalomból történő kivonáshoz nyújtott uniós pénzügyi támogatás maximális szintje

26. cikk

Támogatás

(1) Az (EU) 2021/2115 rendelet 47. cikke (2) bekezdésének f) pontjában említett "forgalomból történő kivonás ingyenes szétosztás céljára vagy más rendeltetésre" beavatkozástípus esetében az e rendelet V. mellékletében felsorolt gyümölcsök és zöldségek tekintetében az e rendelet 33. cikke szerinti, ingyenes szétosztás céljából kivont termékek kiszerelési költségeinek összege a forgalomból való kivonáshoz nyújtott támogatás összegével együtt nem haladhatja meg az érintett termékre az előző három évben a "termelői szervezettől kiszállított", friss állapotban érvényes piaci átlagár 80 %-át.

(2) Az (EU) 2021/2115 rendelet 47. cikke (2) bekezdésének f) pontjában említett, "forgalomból történő kivonás ingyenes szétosztás céljára vagy más rendeltetésre" beavatkozástípus esetében az e rendelet V. mellékletében felsoroltaktól eltérő termékek tekintetében a tagállamok úgy állapítják meg az uniós pénzügyi támogatást, a nemzeti hozzájárulást, és adott esetben a termelői szervezetnek, a termelői szervezetek társulásának, a transznacionális termelői szervezetnek, a termelői szervezetek transznacionális társulásának vagy termelői csoportnak a hozzájárulását is magában foglaló támogatás felső határát, hogy ingyenes szétosztás esetében az nem haladhatja meg az előző 5 év "termelői szervezettől kiszállított" átlagos piaci árainak 40 %-át, illetve ingyenes szétosztástól eltérő rendeltetések esetében pedig az előző 5 év "termelői szervezettől kiszállított" átlagos piaci árainak 30 %-át.

(3) Ha a termelői szervezet, a termelői szervezetek társulása, a transznacionális termelői szervezet, a termelői szervezetek transznacionális társulása vagy a termelői csoport a forgalomból kivont termékek után harmadik féltől kompenzációban részesült, az első albekezdésben említett támogatást csökkenteni kell a kapott ellentételezésnek megfelelő összeggel. A támogathatóság feltétele, hogy az érintett termékek nem kerülhetnek újra forgalomba a kereskedelmi piacon.

(4) A forgalomból - ingyenes szétosztástól eltérő célra - kivonható mennyiségekre egy adott évben a termelői szervezetek, termelői szervezetek társulásai, transznacionális termelői szervezetek, termelői szervezetek transznacionális társulásai vagy termelői csoportok egyes termékei tekintetében a következő szabályok vonatkoznak:

a) arányuk nem haladhatja meg az adott termelői szervezet, termelői szervezetek társulása, transznacionális termelői szervezet, termelői szervezetek transznacionális társulása vagy termelői csoport által az előző 3 évben forgalmazott termékek átlagos mennyiségének 10 %-át;

b) illetve a gyümölcs és zöldség esetében három egymást követő év százalékos arányainak összege nem haladhatja meg a 15 %-ot, ha összeadjuk az a) pont szerint a tárgyévre kiszámított arányt az előző két év forgalomból történő kivonásainak arányával, mely utóbbit az adott termelői szervezet által az előző két év során forgalmazott termékek mennyisége alapján kell kiszámítani.

Ha az előző évek bármelyikére vagy mindegyikére vonatkozóan nem állnak rendelkezésre adatok a forgalmazott termékmennyiségekről, akkor a forgalmazott termékek azon mennyiségét kell számításba venni, amelynek tekintetében a termelői szervezetet, a termelői szervezetek társulását, a transznacionális termelői szervezetet, a termelői szervezetek transznacionális társulását vagy a termelői csoportot elismerték. Ugyanakkor az (EU) 2021/2115 rendelet 52. cikkének (6) bekezdésében említett valamely rendeltetésű, vagy az e rendelet 27. cikkének (2) bekezdése értelmében a tagállamok által jóváhagyott, bármely egyenértékű rendeltetésű, a forgalomból ingyenes szétosztás céljából kivont mennyiségeket nem kell figyelembe venni a forgalomból történő kivonások százalékos arányának kiszámításakor.

(5) Az V. mellékletben felsorolt termékek tekintetében a forgalomból kivonáshoz nyújtott támogatás, amely tartalmazza az uniós pénzügyi támogatást és a termelői szervezet hozzájárulását is, nem haladhatja meg az említett mellékletben megállapított összegeket.

Az olyan gyümölcs- és zöldségfélék piacról történő kivonása esetében, amelyek az (EU) 2021/2115 rendelet 52. cikkének (6) bekezdésében említett jótékonysági szervezetek, alapítványok és intézmények körében kerültek ingyenes szétosztásra, az Unió pénzügyi támogatása kizárólag az e cikk (1) és (2) bekezdésében előírt rendelkezéseknek megfelelően fedezi a kifizetést, a kiszerelési költségek pedig az e rendelet 33. cikkének megfelelően kerülnek megállapításra.

27. cikk

A piacról kivont termékek rendeltetése

(1) Amennyiben a tagállamok KAP stratégiai tervükben a gyümölcs- és zöldségágazatban, az olívaolaj- és étkezésiolajbogyó-ágazatban, valamint az (EU) 2021/2115 rendelet 42. cikkének f) pontjában említett egyéb ágazatokban "forgalomból történő kivonás ingyenes szétosztás céljára vagy más rendeltetésre" típusú beavatkozásokat irányoznak elő, meg kell határozniuk a forgalomból kivont termékek megengedett rendeltetési céljait, és biztosítaniuk kell, hogy a forgalomból történő kivonás vagy a rendeltetési cél semmilyen kedvezőtlen környezeti vagy növényegészségügyi hatást ne eredményezzen.

(2) Az (EU) 2021/2115 rendelet 52. cikke (6) bekezdésének a) pontjában említett jótékonysági szervezetek, alapítványok vagy intézmények kérésére a tagállamok engedélyezhetik az adott jótékonysági szervezeteknek, alapítványoknak vagy intézményeknek, hogy hozzájárulást kérjenek a piacról kivont termékek végső címzettjeitől.

Abban az esetben, ha az (EU) 2021/2115 rendelet 52. cikke (6) bekezdésének a) pontjában említett jótékonysági szervezetek, alapítványok, illetve intézmények megkapják a kért engedélyt, pénzügyi elszámolást vezetnek a szóban forgó műveletre vonatkozóan.

A tagállamok engedélyezhetik az ingyenes szétosztás kedvezményezettjeinek, hogy a piacról kivont és feldolgozásra kerülő termékek feldolgozóinak természetben fizessenek, ha a kifizetés csak a feldolgozási költségeket fedezi, és ha az a tagállam, amelyben a kifizetés teljesítésre sor kerül, szabályokat fogadott el annak biztosítása érdekében, hogy a feldolgozott termékeket az e bekezdés első albekezdésben említett végső címzettek általi fogyasztásra szánják. A 26. cikk (1) bekezdésében megállapított határértéket kell alkalmazni.

A tagállamok meghoznak minden szükséges intézkedést annak érdekében, hogy megkönnyítsék a termelői szervezetek és az (EU) 2021/2115 rendelet 52. cikke (6) bekezdésének a) pontjában említett jótékonysági szervezetek, alapítványok, illetve intézmények közötti kapcsolattartást és együttműködést.

(3) Lehetővé kell tenni az ipar számára, hogy a forgalomból kivont termékeket nem élelmiszer jellegű termékekké feldolgozza. E tekintetben a tagállamok részletes rendelkezéseket fogadnak el annak érdekében, hogy az Unión belül az érintett iparágakban vagy az importált termékek esetében ne következzen be versenytorzulás, valamint hogy a kivont termékek ne kerülhessenek vissza az élelmiszer-kereskedelmi piacra. A lepárlásból származó alkohol kizárólag ipari vagy energetikai célokra használható fel.

28. cikk

A piacról kivont termékek címzettjeire vonatkozó feltételek

(1) Az (EU) 2021/2115 rendelet 42. cikkének a), e) és f) pontjában említett ágazatokban az ingyenes szétosztásra szánt, piacról kivont termékek címzettjei vállalják, hogy:

a) betartják az 1308/2013/EU rendelet forgalmazási előírásokra vonatkozó szabályait;

b) külön készletnyilvántartást vezetnek a szóban forgó kivonási műveletekről;

c) alávetik magukat az uniós és nemzeti jog által előírt ellenőrzéseknek,

d) minden egyes érintett termék végső rendeltetéséről rendelkezésre bocsátják az igazoló dokumentumokat átvételi igazolás vagy azzal egyenértékű dokumentum formájában, amely tanúsítja, hogy a forgalomból kivont termékeket egy harmadik fél ingyenes szétosztás céljából átvette.

A tagállamok a dokumentált kockázatelemzés alapján általuk megállapított maximális mennyiséget el nem érő csekély mennyiségek esetében eltekinthetnek attól, hogy a címzettek vezessék az első albekezdés b) pontjában említett nyilvántartásokat.

(2) Az ingyenes szétosztástól eltérő rendeltetésű piacról kivont termékek címzettjei vállalják, hogy:

a) betartják az 1308/2013/EU rendelet forgalmazási előírásokra vonatkozó szabályait;

b) a szóban forgó műveletekről külön készlet- és pénzügyi nyilvántartást vezetnek, amennyiben a tagállam ezt szükségesnek tartja annak ellenére, hogy a terméket a szállítást megelőzően denaturálták;

c) alávetik magukat az uniós és nemzeti jog által előírt ellenőrzéseknek,

d) a forgalomból kivont, lepárlásra szánt termékek esetében az érintett termékekből készített alkoholra nem kérnek kiegészítő támogatást.

29. cikk

A piacról kivont termékekre vonatkozó forgalmazási előírások

(1) Az (EU) 2021/2115 rendelet 42. cikkének a), e) és f) pontjában említett ágazatokban az ingyenes szétosztástól eltérő rendeltetésű piacról kivont termékeknek meg kell felelniük az 1308/2013/EU rendelet szerinti, az adott termék forgalmazására vonatkozó előírásoknak és szabályoknak, a kiszerelésre és a jelölésre vonatkozó szabályok kivételével.

Ha a gyümölcsök és zöldségek piacról történő kivonása ömlesztett kiszerelésben történik, be kell tartani az 543/2011/EU bizottsági végrehajtási rendeletben ( 9 ) a II. osztályra vonatkozóan meghatározott minimumkövetelményeket.

Mindazonáltal a gyümölcs- és zöldségágazat vonatkozó szabványban meghatározott miniatűr termékeinek meg kell felelniük az alkalmazandó forgalmazási előírásoknak, beleértve a termékek kiszerelésére és jelölésére vonatkozó rendelkezéseket is.

(2) Amennyiben nem létezik egyedi forgalmazási előírás egy adott gyümölcsre vagy zöldségre vonatkozóan, a VI. mellékletben meghatározott minimumkövetelményeket kell betartani. Az említett minimumkövetelmények kiegészítése céljából a tagállamok további szabályokat állapíthatnak meg.

3. szakasz

Az uniós pénzügyi támogatás kiszámításának alapja

30. cikk

A forgalmazott termékek értéke újonnan elismert szervezetek vagy csoportok esetében

Amennyiben az elismerést követő három év során az (EU) 2021/2115 rendelet 42. cikkének a), e) és f) pontjában említett ágazatokban működő termelői szervezet, termelői szervezetek társulása, transznacionális termelői szervezet, termelői szervezetek transznacionális társulása vagy termelői csoport esetében a forgalmazott termékekre vonatkozó adatok nem állnak rendelkezésre az előző három évre visszamenőleg, a tagállamok egy 12 egymást követő hónapon át tartó időszakban elfogadják a forgalmazott vagy forgalmazható termékek értékére vonatkozóan az érintett termelői szervezet, termelői szervezetek társulása, transznacionális termelői szervezet, termelői szervezetek transznacionális társulása vagy termelői csoport által közölt adatokat, amennyiben az adott termelői szervezet vagy csoport a tagállam számára kielégítő módon bizonyítani tudja, hogy a termelő tagok részéről rendelkezik a tényleges kapacitással azok forgalmazásához.

Ha ugyanakkor a termelői szervezet, a termelői szervezetek társulása, a transznacionális termelői szervezet, a termelői szervezetek transznacionális társulása vagy a termelői csoport az elismerése céljából közölte az általa forgalmazott termékek értékét, a tagállam kizárólag ezt az értéket fogadja el.

31. cikk

A forgalmazott termékek értékének számítási alapja

(1) Az (EU) 2021/2115 rendelet 42. cikkének a), e) és f) pontjában említett ágazatokban működő termelői szervezetek, transznacionális termelői szervezetek vagy termelői csoportok forgalmazott termékeinek értékét azon termelés alapján kell kiszámítani, amit maga a termelői szervezet, a transznacionális termelői szervezet vagy termelői csoport, illetve azok termelő tagjai termeltek meg és a szervezet vagy csoport bocsátott forgalomba, kizárólag azon termékek figyelembevételével, amelyek tekintetében a termelői szervezetet, transznacionális termelői szervezetet vagy termelői csoportot elismerték. A forgalmazott termékek értéke tartalmazhatja azoknak a termékeknek az értékét, amelyekre nem vonatkozik a forgalmazási előírásoknak való megfelelés követelménye, amennyiben ezen előírások nem alkalmazandók.

A termelői szervezetek társulása vagy a termelői szervezetek transznacionális társulása által forgalmazott termékek értékét a maga a termelői szervezetek társulása vagy a termelői szervezetek transznacionális társulása, illetve a tagságukat alkotó termelői szervezetek termelése alapján kell kiszámítani, kizárólag azon termékek figyelembevételével, amelyek tekintetében a termelői szervezetek társulását vagy a termelői szervezetek transznacionális társulását elismerték. Amennyiben azonban az operatív programokat a termelői szervezetek társulása vagy a termelői szervezetek transznacionális társulása, illetve a tagságukat alkotó termelői szervezetek tekintetében külön-külön hagyják jóvá, a tagok operatív programjai keretében forgalmazott termékek értékét nem kell figyelembe venni a társulás által forgalmazott termékek értékének kiszámításakor.

Emellett az (EU) 2021/2115 rendelet 42. cikkének e) és f) pontjában felsorolt ágazatok esetében a forgalmazott termékek értékének megállapításakor figyelembe vehető a termelői szervezet, a transznacionális termelői szervezet, a termelői szervezetek társulása, a termelői szervezetek transznacionális társulása vagy a tagságukat alkotó termelői csoport nevében kötött szerződések hatálya alá tartozó termékek értéke is.

(2) A forgalmazott termékek értékét a szokásos forgalmazásnak megfelelően friss állapotban vagy az elsődleges feldolgozás szakaszában kell kiszámítani, illetve ömlesztve, ha a termékek ömlesztve is forgalomba hozhatók, és a szóban forgó érték nem tartalmazhatja a további feldolgozás vagy a további kiszerelés költségeit, illetve a feldolgozott végtermékek értékét. Az (EU) 2021/2115 rendelet 42. cikkének e) és f) pontjában említett ágazatok esetében a tagállamok KAP stratégiai tervükben feltüntetik, hogy az egyes ágazatokra vonatkozóan hogyan számítják ki a forgalmazott termékek értékét. A feldolgozásra szánt olyan forgalmazott gyümölcs- és zöldségtermékek értékét, amelyekből akár termelői szervezet, termelői szervezetek társulása, illetve azok termelő tagjai, vagy az e cikk (7) bekezdésének megfelelő leányvállalatai - saját maga vagy kiszervezés útján - az 1308/2013/EU rendelet I. mellékletének X. részében felsorolt feldolgozott gyümölcs- és zöldségtermékek valamelyikét vagy az e bekezdésben említett más feldolgozott terméket állított elő, az említett feldolgozott termékek számlázott értékének egy meghatározott, átalányjellegű százalékos arányaként kell kiszámítani. Ez az átalányérték:

a) gyümölcslé esetében 53 %;

b) koncentrált lé esetében 73 %;

c) paradicsomsűrítmény esetében 77 %;

d) fagyasztott gyümölcs és zöldség esetében 62 %;

e) gyümölcs- és zöldségkonzerv esetében 48 %;

f) Agaricus bisporus gombafajból készült konzerv és más, sós lében tartósított termesztett gombák esetében 70 %;

g) sós lében ideiglenesen tartósított gyümölcs esetében 81 %;

h) szárított gyümölcs esetében 81 %;

i) az a)-h) pontban felsoroltaktól eltérő egyéb feldolgozott gyümölcs- és zöldségfélék esetében 27 %;

j) feldolgozott fűszernövény esetében 12 %;

k) paprikapor esetében 41 %.

(3) A tagállamok engedélyezhetik, hogy a kedvezményezett a forgalmazott termékek értékébe beleszámítsa a melléktermékek értékét.

(4) A forgalmazott termékek értékének magában kell foglalnia a forgalomból ingyenes szétosztás céljából történő kivonások értékét. A forgalomból ingyenes szétosztás céljából történő kivonások értékét a termelői szervezet, a termelői szervezetek társulása, a transznacionális termelői szervezet, a termelői szervezetek transznacionális társulása vagy a termelői csoport által az érintett időszakban forgalmazott termékek átlagára alapján kell kiszámítani.

(5) A forgalmazott termékek értékébe csak a termelői szervezet, a termelői szervezetek társulása, a transznacionális termelői szervezet, a termelői szervezetek transznacionális társulása vagy a termelői csoport vagy annak termelő tagjai által előállított azon termékeket szabad beleszámítani, amelyeket a termelői szervezet, a termelői szervezetek társulása, a transznacionális termelői szervezet, a termelői szervezetek transznacionális társulása vagy a termelői csoport maga forgalmaz.

A termelői szervezet, a termelői szervezetek társulása, a transznacionális termelői szervezet, a termelői szervezetek transznacionális társulása vagy a termelői csoport termelő tagjai által előállított azon termékeit, amelyeket egy másik, a saját szervezetük által kijelölt termelői szervezet, termelői szervezetek társulása, transznacionális termelői szervezet, termelői szervezetek transznacionális társulása vagy termelői csoport forgalmaz, az azon szervezet, társulás vagy csoport által forgalmazott termékek értékébe kell beleszámítani, amely az adott termékeket forgalmazza. A kétszeres beszámítás tilos.

(6) Kivéve azokat az eseteket, amikor a (7) bekezdés alkalmazandó, a termelői szervezet, a termelői szervezetek társulása, a transznacionális termelői szervezet, a termelői szervezetek transznacionális társulása vagy a termelői csoport által forgalmazott termékeket a "termelői szervezettől, termelői szervezetek társulásától, transznacionális termelői szervezettől, termelői szervezetek transznacionális társulásától vagy termelői csoporttól kiszállított" szakaszban forgalomba hozatalra kész állapotban kell kiszámlázni:

a) héa nélkül;

b) a termelői szervezeten, a termelői szervezetek társulásán, a transznacionális termelői szervezeten, a termelői szervezetek transznacionális társulásán vagy a termelői csoporton belüli szállítás költségei nélkül.

(7) A forgalmazott termékek értéke ugyanakkor kiszámítható a "leányvállalattól kiszállított" szakaszban is, a (6) bekezdésben meghatározott alapelvek szerint, feltéve, hogy a leányvállalat részesedésének vagy tőkéjének legalább 90 %-a tekintetében a tulajdonos:

a) egy vagy több termelői szervezet, termelői szervezetekből álló társulás, transznacionális termelői szervezet, termelői szervezetekből vagy termelői csoportokból álló transznacionális társulás; vagy

b) a tagállam jóváhagyásától függően a termelői szervezet, termelői szervezetek társulása, transznacionális termelői szervezet vagy termelői szervezetek transznacionális társulása vagy termelői csoport termelő tagjai, ha ez hozzájárul az 1308/2013/EU rendelet 152. cikke (1) bekezdésének c) pontjában felsorolt célkitűzések megvalósításához.

(8) Kiszervezés esetén a forgalmazott termékek értékét a "termelői szervezettől, termelői szervezetek társulásától, transznacionális termelői szervezettől, termelői szervezetek transznacionális társulásától vagy termelői csoporttól kiszállított" szakaszban kell kiszámítani oly módon, hogy az tartalmazza a termelői szervezet, termelői szervezetek társulása, transznacionális termelői szervezet, termelői szervezetek transznacionális társulása vagy termelői csoport által saját tagjainak, harmadik feleknek vagy a (7) bekezdésben említettől eltérő leányvállalatnak kiszervezett tevékenység gazdasági hozzáadott értékét.

(9) Ha természeti katasztrófa, éghajlati jelenség, növény- vagy állatbetegség vagy kártevőfertőzés következtében termeléscsökkenés áll be, a 18. cikkben említett betakarítási vagy termelési biztosítási intézkedések vagy a termelői szervezet, a termelői szervezetek társulása, a transznacionális termelői szervezet, a termelői szervezetek transznacionális társulása vagy a termelői csoport vagy annak termelő tagjai által hozott ezekkel egyenértékű intézkedések tekintetében ezen okokból kapott minden biztosítási kártalanítás beleszámítható azon 12 hónapos referencia-időszak forgalmazott termékeinek értékébe, amelynek során azokat ténylegesen folyósították.

32. cikk

Referencia-időszak és az uniós finanszírozás maximális mértéke

(1) A tagállamok minden egyes termelői szervezet, termelői szervezetek társulása, transznacionális termelői szervezet, termelői szervezetek transznacionális társulása vagy termelői csoport esetében 12 hónapos referencia-időszakot határoznak meg, amely legkorábban azt az évet 3 évvel megelőző év január 1-jén kezdődhet és legkésőbb azt az évet megelőző év december 31-én végződhet, amelyre a támogatást igényelték.

Az említett 12 hónapos referencia-időszak az érintett termelői szervezet, termelői szervezetek társulása, transznacionális termelői szervezet, termelői szervezetek transznacionális társulása vagy termelői csoport beszámolási időszaka.

A referencia-időszak meghatározására szolgáló módszer egy adott program időtartama alatt kizárólag megfelelően indokolt esetekben változtatható meg.

(2) A tagállamok döntenek arról, hogy a működési alapnak nyújtott uniós pénzügyi támogatás felső korlátját minden évben az alábbiak közül melyik módszerrel számítják ki:

a) a referencia-időszakban azon termelők által forgalmazott termékek értéke alapján, amelyek az igényelt támogatás által érintett év január 1-jén tagjai voltak a termelői szervezetnek, a termelői szervezetek társulásának, a transznacionális termelői szervezetnek, a termelői szervezetek transznacionális társulásának vagy a termelői csoportnak; vagy

b) az érintett referencia-időszakban az érintett termelői szervezet, termelői szervezetek társulása, transznacionális termelői szervezet, termelői szervezetek transznacionális társulása vagy termelői csoport forgalmazott termékeinek tényleges értéke alapján. Ez esetben valamennyi, a tagállamban működő nem transznacionális kedvezményezett esetében ugyanezt a szabályt kell alkalmazni.

(3) Ha egy termék esetében az adott évben forgalmazott termékek értékében legalább 35 %-os csökkenés következett be három előző 12 hónapos referencia-időszak átlagához képest, a következők alkalmazandók:

a) amennyiben a csökkenés a termelői szervezet, termelői szervezetek társulása, transznacionális termelői szervezet, termelői szervezetek transznacionális társulása vagy termelői csoport felelősségi körén és befolyásán kívül eső okokból következett be, az érintett termék esetében az előző három 12-hónapos referencia-időszak szerinti átlagos érték 65 %-át kell tekinteni a forgalmazott termékek értékének;

b) amennyiben a csökkenés természeti csapások, éghajlati jelenségek, növénybetegségek vagy kártevőfertőzés miatt következett be, amely kívül esik a termelői szervezet, termelői szervezetek társulása, transznacionális termelői szervezet, termelői szervezetek transznacionális társulása vagy termelői csoport felelősségi körén és befolyásán, az érintett termék esetében az előző három 12-hónapos referencia-időszak szerinti átlagos érték 85 %-át kell tekinteni a forgalmazott termékek értékének.

Mindkét esetben a termelői szervezetnek, a termelői szervezetek társulásának, a transznacionális termelői szervezetnek, a termelői szervezetek transznacionális társulásának vagy a termelői csoportnak igazolnia kell az érintett tagállam illetékes hatósága felé, hogy ezek az okok kívül esnek a felelősségi körén és befolyásán. Amennyiben a termelői szervezet, termelői szervezetek társulása, transznacionális termelői szervezet, termelői szervezetek transznacionális társulása vagy termelői csoport bizonyítja az érintett tagállam felé, hogy ezek az okok kívül esnek a felelősségi körén és befolyásán, és megtette az összes szükséges megelőző intézkedést, az érintett termék esetében az előző három 12-hónapos referencia-időszak szerinti átlagos érték 100 %-át kell tekinteni a forgalmazott termékek értékének.

4. szakasz

A transznacionális termelői szervezetek és a termelői szervezetek transznacionális társulásai által végrehajtott beavatkozások típusai

32a. cikk

A transznacionális termelői szervezetek és a termelői szervezetek transznacionális társulásai által végrehajtott beavatkozások típusaira vonatkozó szabályok

A transznacionális termelői szervezetek és a termelői szervezetek transznacionális társulásai által megvalósított operatív programok keretében végrehajtott beavatkozások típusainak meg kell felelniük azon tagállam nemzeti stratégiai tervének és nemzeti szabályainak, amelyben az (EU) 2017/891 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet ( 10 ) 14. vagy 21. cikkével összhangban a transznacionális termelői szervezetnek vagy a termelői szervezetek transznacionális társulásának a székhelye található.

III. FEJEZET

Gyümölcs- és zöldségágazat

33. cikk

Az ingyenes szétosztáshoz kapcsolódó kiszerelési költségek

A termelői szervezetek, a termelői szervezetek társulásai, a transznacionális termelői szervezetek és a termelői szervezetek transznacionális társulásai számára teljesített, az operatív programok keretében a forgalomból ingyenes szétosztás céljából kivont gyümölcsök és zöldségek kiszerelésének költségeihez kapcsolódó kifizetések összege nem haladhatja meg a költségeknek a VII. mellékletben meghatározott összegét.

Az első bekezdés nem alkalmazandó a forgalomból kivont gyümölcsökre és zöldségekre, amennyiben az ingyenes szétosztásra feldolgozásukat követően kerül sor.

34. cikk

A termelők szervezettségi fokának kiszámítása a nemzeti pénzügyi támogatás szempontjából

(1) A gyümölcs- és zöldségágazatban nyújtott nemzeti pénzügyi támogatás szintjének az (EU) 2021/2115 rendelet 53. cikkével összhangban történő meghatározásakor az adott tagállam egyes régióinak szervezettségi fokát az érintett régióban termelt és a szervezetek által forgalmazott gyümölcs- és zöldségfélék értéke alapján kell kiszámítani, csak azokat a termékeket véve figyelembe, amelyek tekintetében az említett szervezeteket elismerték. E rendelet 31. cikkének rendelkezései értelemszerűen alkalmazandók.

(2) E cikk alkalmazásában kizárólag a (3) bekezdésben említett régiókban termelt gyümölcs- és zöldségféléket kell figyelembe venni.

(3) A szervezettségi foknak az (1) bekezdésben említett kiszámítása érdekében a tagállamok a régiókat objektív és megkülönböztetésmentes kritériumok, például agronómiai és gazdasági jellemzőik, valamint regionális mezőgazdasági (gyümölcs- és zöldségfélékre vonatkozó) potenciáljuk, illetve intézményi vagy adminisztratív struktúrájuk alapján, a rendelkezésükre álló adatok függvényében, saját nemzeti területük pontosan elhatárolható részeként határozzák meg.

A tagállamok által meghatározott régiójegyzékek legalább 5 évig nem módosíthatók, kivéve, ha az adott módosítás - különösen az érintett régióban vagy régiókban működő termelők szervezettségi fokának kiszámításához nem kapcsolódó okokból - objektíven indokolható.

(4) A tagállamok minden év január 31-ig tájékoztatják a Bizottságot az (EU) 2021/2115 rendelet 53. cikkének (1) és (2) bekezdésében említett kritériumoknak megfelelő régiók jegyzékéről, valamint az e régiókban működő termelői szervezeteknek nyújtandó nemzeti pénzügyi támogatás összegéről.

A tagállamok a régiók jegyzékének bármely módosításáról tájékoztatják a Bizottságot.

(5) A nemzeti pénzügyi támogatást kérelmezni kívánó termelői szervezet szükség esetén módosítja operatív programját.

35. cikk

A forgalomból ingyenes szétosztás céljából kivont termékek esetében alkalmazandó hároméves átlag

(1) A forgalmazott termékek mennyiségének az (EU) 2021/2115 rendelet 52. cikke (6) bekezdésének a) pontjában említett 5 %-os korlátját azon termékek teljes mennyiségének átlaga alapján kell kiszámítani, amelyek tekintetében a termelői szervezetet elismerték és amelyeket az előző három év során a termelői szervezeten keresztül forgalmaztak.

(2) Az újonnan elismert termelői szervezetek esetében az elismerést megelőző gazdasági évek adatai a következők:

a) ha a szervezet termelői csoport volt, a termelői csoportra vonatkozó egyenértékű adatok, vagy

b) az elismerés iránti kérelemben figyelembe vett mennyiség.

IV. FEJEZET

Méhészeti ágazat

36. cikk

A méhkaptár meghatározása

E fejezet alkalmazásában a "méhkaptár" méz vagy más méhészeti termékek előállítására, illetve mézelő méhek szaporítására használt, egy méhcsaládot tartalmazó egységet jelent, beleértve a méhek túléléséhez szükséges minden elemet.

37. cikk

A méhkaptárak számának kiszámítási módszere

A tagállamok területén található, telelésre felkészült méhkaptárak számát minden év szeptember 1. és december 31. között ki kell számítani a KAP stratégiai tervekben leírt, megbízható módszer segítségével.

38. cikk

A méhkaptárak számának bejelentése

A méhkaptárak e rendelet 37. cikke szerint kiszámított számának az (EU) 2021/2115 rendelet 55. cikke (7) bekezdésének megfelelő bejelentésére 2023-tól kezdődően minden év június 15-ig kerül sor.

39. cikk

Minimális uniós hozzájárulás

Az (EU) 2021/2115 rendelet 55. cikkében említett és a tagállamok által a KAP stratégiai tervben meghatározott, méhészeti ágazati beavatkozástípusok végrehajtásához kapcsolódó kiadásokhoz nyújtott uniós hozzájárulás minimális szintje 30 %.

V. FEJEZET

Borászati ágazat

40. cikk

Kedvezményezettek

(1) A tagállamok meghatározzák, hogy mely piaci szereplők részesülhetnek a KAP stratégiai tervükben meghatározott borágazati beavatkozásokból. E gazdasági szereplők között szerepelhetnek a (2), (3) és (4) bekezdésben említett kedvezményezettek, illetve szakmai szervezetek, bortermelői szervezetek, bortermelői szervezetek társulásai, két vagy több bortermelő által alkotott ideiglenes vagy állandó társulások, valamint szakmaközi szervezetek.

(2) A tagállamok kötelesek előírni, hogy az (EU) 2021/2115 rendelet 58. cikke (1) bekezdése első albekezdésének a), c), illetve d) pontjában említett, "szőlőültetvények szerkezetátalakítása és átállítása", "zöldszüret" és "betakarítási biztosítás" beavatkozástípusok kedvezményezettjei kizárólag szőlőtermesztők lehetnek.

(3) Közjogi intézmény nem lehet kedvezményezettje a borágazatban végrehajtott beavatkozástípusoknak. A tagállamok ugyanakkor engedélyezhetik, hogy közjogi intézmény részesüljön a támogatásból:

a) az (EU) 2021/2115 rendelet 58. cikke (1) bekezdése első albekezdésének i) és j) pontjában említett, szakmaközi szervezetek által végrehajtott fellépések esetében;

b) az (EU) 2021/2115 rendelet 58. cikke (1) bekezdése első albekezdésének h), illetve k) pontjában említett, harmadik országokban végrehajtott tájékoztatási, promóciós és kommunikációs tevékenységek esetében, feltéve, hogy az adott intézmény nem az egyetlen kedvezményezettje az említett beavatkozások keretében nyújtott támogatásnak;

c) az (EU) 2021/2115 rendelet 58. cikkének (1) bekezdésében említett beavatkozások esetében, amennyiben azokat szőlőtermesztéssel is foglalkozó állami szőlészeti és borászati iskolák hajtják végre.

(4) Magánvállalkozások is lehetnek az (EU) 2021/2115 rendelet 58. cikke (1) bekezdésének k) pontjában említett, harmadik országokban végrehajtott promóciós és kommunikációs intézkedések kedvezményezettjei.

(5) Nem nyújtható támogatás a jogszerűtlenül telepített ültetvényeken, illetve az 1308/2013/EU rendelet 71. cikkében említett, engedély nélkül betelepített területeken gazdálkodó termelőknek.

41. cikk

Egészségügyi vagy növényegészségügyi okokból történő újratelepítés

A szőlőültetvények kötelező kivágást követő újratelepítése címén a KAP stratégiai tervben előirányzott beavatkozások támogatására fordított, tagállamok által viselt éves kiadások nem haladhatják meg az érintett tagállam által a szóban forgó pénzügyi évben az (EU) 2021/2115 rendelet 58. cikke (1) bekezdése első albekezdésének a) pontja szerinti, a szőlőültetvények szerkezetátalakítására és átállítására fordított kiadások teljes éves összegének 15 %-át.

E beavatkozástípus esetében a kivágási költségek és az elmaradt bevétel kompenzációja nem minősülnek elszámolható kiadásnak.

42. cikk

Beültetett terület

(1) Az (EU) 2021/2115 rendelet 58. cikke (1) bekezdése első albekezdésének a) és c) pontjában előírt intézkedések alkalmazásában a szőlővel beültetett terület a szőlőtőke-állományt és az annak szélével érintkező, a tőkesorok közötti távolság felét kitevő peremsávot foglalja magában.

(2) Amennyiben egy tagállam úgy dönt, hogy a szőlőültetvények szerkezetátalakításával és átállításával, valamint a zöldszürettel összefüggésben elvégzett műveletek elszámolható költségeit kizárólag a terület alapútól eltérő egységköltségek alapján vagy a kedvezményezettek által benyújtandó igazoló dokumentumok alapján állapítja meg, az illetékes hatóságok határozhatnak úgy, hogy nem mérik le az (1) bekezdés szerinti beültetett területet.

VI. FEJEZET

Komlóágazat

43. cikk

Uniós pénzügyi támogatás

Az egyes termelői szervezeteknek vagy termelőiszervezet-társulásoknak az (EU) 2021/2115 rendelet 62. cikkének (1) bekezdése értelmében juttatandó maximális uniós pénzügyi támogatást a termelő tagok támogatható komlótermő területei alapján arányosan kell kiszámítani. Ahhoz, hogy támogathatónak minősüljenek, a komlótermő területeknek egyenlő sűrűségben beültetett, duplasoros (drót/kötél) termesztésnél hektáronként legalább 1 500 , egysoros (drót/kötél) termesztésnél hektáronként legalább 2 000 növénnyel rendelkező területeknek kell lenniük.

A területekbe kizárólag a karók külső támasztóit összekötő vonal által behatárolt terület számít bele. Amennyiben ezen a vonalon komlónövény található, akkor az abban a parcellában levő átlagos művelési sortávolságnak megfelelő szélességű további sávval bővül a terület minden oldala. Ez a pluszsáv nem érinthet közterületet. A komlósorok végén levő, a mezőgazdasági gépek mozgásához szükséges fordulók beleszámíthatók a területbe, feltéve, hogy egyik forduló hossza sem éri el a nyolc métert, csak egyszer számítják be, és nem esik közterületre.

A területek nem foglalják magukban a főként faiskolai termékként termesztett, fiatal komlónövényekkel beültetett területeket.

VII. FEJEZET

Állattenyésztési ágazat

44. cikk

Az állatállomány pótlása az egészségügyi okokból történő kényszervágásokat vagy a természeti katasztrófákból eredő veszteségeket követően

(1) A tagállamok biztosítják, hogy az (EU) 2021/2115 rendelet 47. cikke (2) bekezdésének e) pontjában említett, "az állatállomány pótlása az egészségügyi okokból történő kényszervágásokat vagy a természeti katasztrófákból eredő veszteségeket követően" beavatkozástípust csak akkor hajtsák végre, ha az (EU) 2016/429 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek ( 11 ) megfelelően járványügyi intézkedésekre került sor.

(2) Az állatállomány pótlásával kapcsolatos kiadások nem haladhatják meg az operatív programok keretében felmerült összes kiadás 20 %-át.

IV. CÍM

EGYES VIDÉKFEJLESZTÉSI BEAVATKOZÁSTÍPUSOKRA VONATKOZÓ KIEGÉSZÍTŐ KÖVETELMÉNYEK

45. cikk

A genetikai erőforrások megőrzése, fenntartható használata és fejlesztése a mezőgazdaságban és az erdőgazdálkodásban

(1) Azok a tagállamok, amelyek KAP stratégiai tervükben az (EU) 2021/2115 rendelet 70. cikkében említett, a genetikai erőforrások megőrzésével, fenntartható használatával és fejlesztésével kapcsolatos mezőgazdasági és erdőgazdálkodási beavatkozásokat irányoznak elő, kizárólag az alábbi formában nyújthatnak ilyen támogatást:

a) agrár-környezetvédelmi és az éghajlatváltozáshoz kapcsolódó kötelezettségvállalások a veszélyeztetett fajták és a génerózió által fenyegetett növényfajták gazdaságokban való megőrzésére; vagy

b) a mezőgazdaságban és az erdőgazdálkodásban a genetikai erőforrások megőrzésére, fenntartható használatára és fejlesztésére irányuló tevékenységekhez nyújtott támogatás.

Az első albekezdés a) pontjában említett agrár-környezetvédelmi és az éghajlatváltozáshoz kapcsolódó kötelezettségvállalások körébe tartozó tevékenységek az említett albekezdés b) pontja értelmében nem jogosultak támogatásra.

(2) A tagállamok biztosítják, hogy az (1) bekezdés első albekezdésének a) pontjában említett, a veszélyeztetett fajták és a génerózió által fenyegetett növényfajták gazdaságokban való megőrzésére irányuló agrár-környezetvédelmi és az éghajlatváltozáshoz kapcsolódó kötelezettségvállalások megköveteljék az alábbiakat:

a) valamely tagállam által veszélyeztetettként elismert olyan helyi fajtához tartozó haszonállatok tenyésztését, amelyek az említett tagállam egy vagy több hagyományos tenyésztési rendszeréhez vagy környezetéhez genetikailag alkalmazkodtak, amennyiben a veszélyeztetett állapotot a veszélyeztetett fajták terén szükséges szakértelemmel és szakismeretekkel rendelkező testület tudományos alapon megállapította, az (EU) 2016/1012 európai parlamenti és tanácsi rendelet ( 12 ) 2. cikkének 24. pontjában foglaltak szerint; vagy

b) olyan, a helyi és a regionális körülményekhez természetes módon alkalmazkodott növénygenetikai erőforrások megőrzését, amelyeket a génerózió veszélye fenyeget.

(3) A (2) bekezdés a) pontjában említett, helyi fajtákhoz tartozó haszonállatok alábbi fajai támogathatók:

a) szarvasmarha;

b) juh;

c) kecske;

d) lófélék (Equus caballus és Equus asinus);

e) sertés;

f) madarak;

g) nyúl;

h) méhek.

(4) A tagállamok csak abban az esetben minősíthetik támogathatónak a 2. cikk a) pontjában említett helyi fajtákat, ha teljesülnek a következő követelmények:

a) az érintett tenyésznőstények országos száma ismert;

b) a fajtáról vezetett törzskönyv vagy tenyésztési főkönyv vezetését és naprakészen tartását megfelelően elismert tenyésztőszervezet biztosítja.

(5) A tagállamok a (2) bekezdés b) pontjában említett növénygenetikai erőforrásokat abban az esetben minősíthetik a génerózió veszélyének kitett forrásoknak, ha elegendő - tudományos eredményekre, illetve a honos/őshonos fajták előfordulására, populációinak sokféleségére és adott esetben a helyi szinten jellemző mezőgazdasági gyakorlatra vonatkozó mutatókra alapozott - bizonyítékot tudnak bemutatni a génerózió veszélyére nézve.

(6) A tagállamok biztosítják, hogy a genetikai erőforrások megőrzésére, fenntartható használatára és fejlesztésére irányuló, az (1) bekezdés első albekezdésének b) pontjában említett mezőgazdasági és erdőgazdálkodási műveletek magukban foglalják a következőket:

a) a mezőgazdasági és erdészeti genetikai erőforrások in situ és ex situ megőrzését, jellemzését, begyűjtését és hasznosítását elősegítő célzott intézkedések, beleértve a jelenleg in situ megőrzött genetikai erőforrások - ideérve a gazdaságban vagy erdőgazdaságban történő megőrzést - és ex situ gyűjtemények (génbankok) internetalapú nyilvántartását és adatbázisait;

b) az illetékes tagállami szervezetek között az uniós mezőgazdasági és erdészeti genetikai erőforrások megőrzésére, jellemzésére, begyűjtésére és felhasználására vonatkozó információk cseréjét elősegítő együttes fellépések;

c) kísérő intézkedés: tájékoztatás, ismeretterjesztés, tanácsadás, képzés és technikai jelentés készítése, nem kormányzati szervezetek és más érdekelt felek bevonásával.

(7) Az (1) bekezdés első albekezdésének b) pontja alkalmazásában az alábbi fogalommeghatározásokat kell alkalmazni:

a) "in situ megőrzés" a mezőgazdaságban: a genetikai anyagok megőrzése az ökoszisztémákban és a természetes élőhelyeken, valamint a fajok vagy vadon élő fajták életképes populációinak fenntartása és regenerációja természetes környezetükben, illetve háziasított állatfajták vagy termesztett növényfajok tekintetében a gazdaság nyújtotta környezetben, ahol megkülönböztető tulajdonságaik kialakultak;

b) "in situ megőrzés" az erdészetben: a genetikai anyagok megőrzése az ökoszisztémákban és a természetes élőhelyeken, valamint a fajok életképes populációinak fenntartása és regenerációja természetes környezetükben;

c) "gazdaságban vagy erdőgazdaságban történő megőrzés": a gazdaság vagy erdőgazdaság szintjén folytatott in situ megőrzési és fejlesztési tevékenység;

d) "ex situ megőrzés": genetikai anyag mezőgazdasági vagy erdészeti célra történő megőrzése a természetes élőhelyen kívül;

e) "ex situ begyűjtés": a természetes élőhelyen kívül megőrzött genetikai anyag mezőgazdasági vagy erdészeti célra történő begyűjtése.

46. cikk

Állatjólét

Azon tagállamoknak, amelyek KAP stratégiai tervükben az (EU) 2021/2115 rendelet 70. cikkében említett állatjóléti kötelezettségvállalásokhoz kapcsolódó beavatkozásokat irányoznak elő, biztosítaniuk kell, hogy az állatjóléti kötelezettségvállalások a termelési módszerek tekintetében magasabb szintű előírásokat vonjanak maguk után az alábbi területek legalább egyikén:

a) az állatok természetes igényeivel összhangban lévő víz- és takarmányellátás, valamint állatgondozás;

b) az állatok kényelmét és mozgási szabadságát javító elhelyezési körülmények, például megnövelt férőhelyek, padozatfelületek, természetes fény, mikroklíma-szabályozás, valamint olyan elhelyezési rendszerek, mint a szabad ellés vagy a csoportos tartás, az állatok természetes szükségleteitől függően;

c) olyan feltételek, amelyek lehetővé teszik a természetes viselkedés gyakorlását, mint például az ingergazdagabb környezet vagy a késői elválasztás;

d) a szabadba kijárás és legelés;

e) az állatok (beleértve a lassabban növekvő fajtákat is) robusztusságát és hosszú élettartamát növelő gyakorlatok;

f) az állatok megcsonkításának vagy ivartalanításának elkerülésére irányuló gyakorlatok. Olyan egyedi esetekben, amelyekben szükségesnek bizonyul az állatok csonkítása vagy ivartalanítása, érzéstelenítés, fájdalomcsillapítás és gyulladáscsökkentő szerek vagy immunalapú ivartalanítás alkalmazása;

g) olyan, nem fertőző betegségek megelőzésére szolgáló egészségügyi intézkedések, amelyek nem igényelnek orvosi anyagokat, például vakcinákat, rovarirtó szereket vagy parazita elleni szereket.

47. cikk

Minőségrendszerek

Azon tagállamoknak, amelyek KAP stratégiai tervükben az (EU) 2021/2115 rendelet 77. cikke (1) bekezdésének c) pontjában említett minőségrendszerekhez kapcsolódó beavatkozásokat irányoznak elő, biztosítaniuk kell, hogy az elismert nemzeti minőségrendszerek a következőkre terjednek ki:

a) mezőgazdasági termékekre, gyapotra vagy élelmiszerekre vonatkozó minőségügyi rendszerek - a mezőgazdaságiüzem-tanúsítási rendszereket is beleértve -, amelyek esetében a tagállamok elismerték a következő kritériumoknak való megfelelést:

i. az ilyen rendszerek hatálya alá tartozó végtermék egyedi jellege egyértelműen meghatározott kötelezettségekre vezethető vissza, amelyek garantálják a következők bármelyikét:

- a termék sajátos jellemzői,

- sajátos gazdálkodási vagy termelési módszerek, vagy

- a végtermék minősége jelentősen felülmúlja a köz-, az állat-, illetve a növényegészségügy, az állatjólét vagy a környezetvédelem tekintetében az árukra vonatkozó kereskedelmi előírások szerint megkövetelt minőséget;

ii. a rendszer valamennyi termelő előtt nyitva áll;

iii. a rendszer kötelező erejű termékleírásokat tartalmaz, és az e leírásoknak való megfelelést hatóság vagy független ellenőrző szerv tanúsítja;

iv. a rendszer átlátható és teljes mértékben biztosítja a termékek nyomon követhetőségét;

b) olyan önkéntes mezőgazdasági terméktanúsítási rendszerek, amelyeket a tagállamok az önkéntes tanúsítási rendszerek bevált gyakorlatait ismertető, "A mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek önkéntes tanúsítási rendszereivel kapcsolatos bevált gyakorlatokra vonatkozó európai uniós iránymutatások" című, 2010. december 16-i bizottsági közleményben ( 13 ) foglalt követelményeknek megfelelőnek ismertek el.

V. CÍM

A JÓ MEZŐGAZDASÁGI ÉS KÖRNYEZETI ÁLLAPOTRA (GAEC) VONATKOZÓ 1. SZ. ELŐÍRÁSBAN SZEREPLŐ RÉSZARÁNYRA VONATKOZÓ SZABÁLYOK

48. cikk

A jó mezőgazdasági és környezeti állapotra (GAEC) vonatkozó 1. sz. előírásban szereplő részarányra vonatkozó szabályok

(1) Az állandó gyepterületnek az (EU) 2021/2115 rendelet III. mellékletében említett 1. sz. GAEC-előírás szerinti fenntartása érdekében a tagállamok biztosítják, hogy az állandó gyepterületek mezőgazdasági területekhez viszonyított aránya ne csökkenjen 5 %-ot meghaladó mértékben az egyes tagállamok által a KAP stratégiai tervükben megállapítandó referenciahányadoshoz képest, amely úgy számítható ki, hogy az állandó gyepterületek méretét elosztják a teljes mezőgazdasági terület méretével. Az első albekezdésben említett referenciahányados megállapítása érdekében:

a) "állandó gyepterület": a közvetlen kifizetésben részesülő mezőgazdasági termelők által 2018-ban az 1306/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet ( 14 ) 72. cikke (1) bekezdése első albekezdésének a) pontjával összhangban bejelentett állandó gyepterület, amelyet a 640/2014/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet ( 15 ) 2. cikke (1) bekezdésének 23. pontjában említettek szerint határoztak meg, és amelyet szükség esetén a tagállamok kiigazítanak valamely esetleges változás hatásának figyelembevétele érdekében, különös tekintettel a gyepterületnek az (EU) 2021/2115 rendelet 4. cikke (3) bekezdésének c) pontja szerinti, tagállamok általi meghatározásában bekövetkezett változás hatására;

b) "teljes mezőgazdasági terület": a közvetlen kifizetésben részesülő mezőgazdasági termelők által 2018-ban az 1306/2013/EU rendelet 72. cikke (1) bekezdése első albekezdésének a) pontjának megfelelően bejelentett mezőgazdasági terület, amelyet a 640/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet 2. cikke (1) bekezdése második albekezdésének 23. pontjában említettek szerint határoztak meg, és amelyet szükség esetén a tagállamok kiigazítanak, különösen a mezőgazdasági területnek az (EU) 2021/2115 rendelet 4. cikkének (3) bekezdése szerinti, tagállamok általi meghatározásában bekövetkezett esetleges változás hatásának figyelembevétele érdekében.

(1a) Ha az (1) bekezdés második albekezdésének a) pontjában említett állandó gyepterület a tagállami gazdálkodási rendszerekben végbement olyan strukturális változások miatt csökkent, amelyek az adott tagállamban az állattenyésztés jelentős visszaesésére és ebből következően a takarmányozás és a legeltetés szükségességének jelentős csökkenésére vezethetők vissza, az érintett tagállam a 2023-2027-es programozási időszakban egyszer kiigazíthatja az (1) bekezdés szerint megállapított referenciahányadost annak érdekében, hogy az tükrözze az állandó gyepterület kiterjedésének csökkenését.

Az állandó gyepterület első albekezdésben említett kiigazításának összhangban kell lennie az állandó gyepterület azon csökkenésével, amely a gazdálkodási rendszerekben bekövetkezett strukturális változásoknak tudható be azon a szinten, amelyen az 1. sz. GAEC-előírást az érintett tagállamban végrehajtják.

A tagállamok az állandó gyepterület csökkenését és a gazdálkodási rendszerek strukturális változásait egy legkorábban 2019-ben kezdődő, öt egymást követő évet felölelő időszak alapján értékelik.

(2) Az állandó gyepterület arányát minden évben az (EU) 2021/2115 rendelet III. címének II. fejezete alapján közvetlen kifizetésben vagy az említett rendelet 70., 71. és 72. cikke alapján éves kifizetésben részesülő kedvezményezettek által az adott évre bejelentett területek alapján kell megállapítani, az (EU) 2021/2116 európai parlamenti és tanácsi rendelet ( 16 ) 67. cikkének (1) bekezdésével összhangban.

A tagállamok az állandó gyepterület arányát és a referenciahányadost nemzeti, regionális, szubregionális szinten, illetve gazdaságok csoportjai vagy egyes gazdaságok szintjén is meghatározhatják.

(3) Ha megállapítást nyer, hogy a (2) bekezdésben említett arány több mint 5 %-kal csökkent az 1. sz. GAEC-előírás végrehajtásának szintjén, az érintett tagállam a gazdaságok szintjén köteles előírni a föld állandó gyepterületté való visszaalakítását vagy állandó gyepterület létesítését azon mezőgazdasági termelők egy része vagy mindegyike számára, akiknek olyan földterületük van, amelyet korábban állandó gyepterületből más hasznosítású földterületté alakítottak át.

Ha azonban az állandó gyepterület mérete egy adott évben abszolút értékben az (1) bekezdés második albekezdésének a) pontja szerint létesített állandó gyepterület 0,5 %-án belül marad, az (1) bekezdés első albekezdésében megállapított kötelezettséget teljesítettnek kell tekinteni.

Az első albekezdéstől eltérve a tagállamok dönthetnek úgy, hogy csak a következő esetekben írják elő a gazdaságok szintjén a föld állandó gyepterületté való visszaalakítására vagy az állandó gyepterület létesítésére vonatkozó kötelezettségeket:

a) ahol és amennyiben egy adott évben az állandó gyepterületté visszaalakítandó területnek vagy annak a területnek a kiterjedése, amelyen állandó gyepterületet kell létesíteni, meghaladja az (EU) 2021/2116 rendelet 68. cikkében említett mezőgazdasági parcellaazonosító rendszerben mezőgazdasági területként nyilvántartott és a kedvezményezettek által az adott évben az (EU) 2021/2115 rendelet III. címének II. fejezetében meghatározott beavatkozástípusok valamelyike szerinti támogatás igénybevétele céljából be nem jelentett állandó gyepterület kiterjedését;

b) ahol és amennyiben az állandó gyepterület részarányának egy adott évben az 1. sz. GAEC-előírás végrehajtásának szintjén több mint 5 %-os csökkenését nem az ugyanabban az évben bejelentett teljes mezőgazdasági terület növekedése okozza.

(4) A (3) bekezdés első albekezdése nem alkalmazandó akkor, ha az 5 %-os küszöbérték alá való csökkenés a következők eredménye:

a) az (EU) 2021/2115 rendelet 4. cikke (4) bekezdésének b) és c) pontjában említett azon kötelezettségvállalások vagy kötelezettségek, amelyek következtében a szóban forgó területeken már nem folytatnak mezőgazdasági tevékenységet, és amelyek nem foglalják magukban a karácsonyfa-ültetvényeket, illetve az energiatermelési célú növény- vagy fatermesztést; vagy

b) az állandó gyepterületet a KAP stratégiai tervben meghatározott mezőgazdasági tevékenységtől eltérő célokra alakították át, és a szóban forgó terület már nem minősül a KAP stratégiai tervben meghatározott mezőgazdasági területnek.

(5) A (2) bekezdésben említett arány kiszámítása céljából a (3) bekezdésnek megfelelően állandó gyepterületté átalakított vagy állandó gyepterületként létesített, illetve az 1. sz. GAEC-előírás tagállami végrehajtásának részeként állandó gyepterületként létesített területeket az átalakítás vagy a létesítés első napjától állandó gyepterületnek kell tekinteni. Ezeket a területeket az (EU) 2021/2115 rendelet 4. cikke (3) bekezdésének c) pontjában foglalt fogalommeghatározásnak megfelelő gyep vagy egyéb egynyári takarmánynövény termesztésére kell használni az átalakítást vagy a létesítést követő legalább öt egymást követő éven át, illetve ha már gyep vagy egyéb egynyári takarmánynövény termesztésére szolgálnak, amíg ez az időtartam eléri az öt egymást követő évet.

VI. CÍM

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

49. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

I. MELLÉKLET

Uniós módszer a kenderfajták ellenőrzésére és a 3. cikkben említett kenderfajták Δ9-tetrahidrokannabinol-tartalmának meghatározására

1. Hatály

Az e mellékletben foglalt módszer a kender (Cannabis sativa L.) fajtáiban jelen lévő Δ9-tetrahidrokannabinol (a továbbiakban: THC) meghatározására irányul. Az adott esettől függően a módszer az e mellékletben bemutatott "A" vagy "B" eljárást követi.

A módszer a THC megfelelő oldószerrel való kivonását követő gázkromatográfiás (GC) mennyiségi meghatározásán alapul.

1.1. "A" eljárás

Az "A" eljárást kell alkalmazni a kendertermesztésre vonatkozóan végzett ellenőrzésekhez, amennyiben az évente elvégzett helyszíni ellenőrzésekhez használt kontrollminta lefedi az (EU) 2021/2115 rendelet 4. cikke (4) bekezdésének második albekezdésének megfelelően kendertermesztésre bejelentett területek legalább 30 %-át.

1.2. "B" eljárás

A "B" eljárást kell alkalmazni akkor, ha a tagállam előzetes jóváhagyási rendszert vezetett be a kendertermesztés tekintetében, és az elvégzett helyszíni ellenőrzések minimális szintje lefedi az (EU) 2021/2115 rendelet 4. cikke (4) bekezdésének második albekezdésének megfelelően kendertermesztésre bejelentett területek legalább 20 %-át.

2. Mintavétel

2.1. A mintavétel feltételei

A mintavételt nappal, szisztematikus útvonal alapján kell végezni annak biztosítása érdekében, hogy a minta reprezentativitása a parcella tekintetében biztosított legyen, de a növényállomány széleit ki kell hagyni.

2.1.1. "A" eljárás:

a kender adott fajtájának lábon álló állományában a kiválasztott növények mindegyikéről le kell szedni egy 30 cm-es darabot, amelynek legalább egy termős virágzatot kell tartalmaznia. A mintavételt a virágzás kezdetétől számított 20. naptól a virágzás végétől számított 10. napig terjedő időszakban kell elvégezni.

A tagállamok engedélyezhetik, hogy a virágzás kezdetétől a virágzás kezdetét követő 20. napig tartó időszak alatt kerüljön sor a mintavételre, feltéve, hogy minden termesztett fajtára más reprezentatív mintákat is vesznek az első bekezdésnek megfelelően a virágzás kezdetétől számított 20. naptól a virágzás befejeződése utáni 10. napig tartó időszak folyamán.

A köztes kultúraként termesztett kender esetében, termős virágzatok hiányában a növényszár felső 30 cm-es darabját kell leszedni. Ebben az esetben a mintavételt közvetlenül a vegetációs időszak vége előtt kell elvégezni, miután a levelek a sárgulás első jeleit kezdik mutatni, azonban legkésőbb a fagyok előrejelzett időszakának beállta előtt.

2.1.2. "B" eljárás:

a kender adott fajtájának lábon álló állományában a kiválasztott növények felső egyharmadát kell megszedni. A mintavételt a virágzás végét követő 10. napig terjedő időszakban kell elvégezni, illetve a köztes kultúraként termesztett kender esetében, termős virágzatok hiányában közvetlenül a vegetációs időszak vége előtt, miután a levelek a sárgulás első jelét kezdik mutatni, de legkésőbb a fagyok előrejelzett időszakának beállta előtt. Kétlaki fajták esetében csak a termős növényeket kell megszedni.

2.2. Mintanagyság

"A" eljárás: a mintának parcellánként 50 növényből kell állnia.

"B" eljárás: a mintának parcellánként 200 növényből kell állnia.

Minden egyes mintát szövet- vagy papírzsákba kell helyezni anélkül, hogy összepréselődnének, és laboratóriumi elemzésre kell elküldeni.

A tagállamok, ha szükséges, rendelkezhetnek egy második, ellenminta megszedéséről, amelyet vagy a mezőgazdasági termelőnél vagy az analízisért felelős szervnél kell tartani.

2.3. A minta szárítása és tárolása

A minták szárítását a lehető leghamarabb, de 48 órán belül minden esetben meg kell kezdeni, egy 70 °C alatti hőmérsékletet alkalmazó módszerrel.

A mintákat a tömegállandóság eléréséig, 8-13 %-os nedvességtartalomra kell kiszárítani.

A szárítást követően a mintákat 25 °C alatti hőmérsékletű sötét helyen kell tárolni, ügyelve arra, hogy ne préselődjenek össze.

3. A THC-tartalom meghatározása

3.1. A vizsgálati minta előkészítése

A 2 mm-nél nagyobb szárdarabokat és magokat el kell távolítani a szárított mintákból.

A szárított mintákat közepes finomságú (1 mm lyukátmérőjű szitán áthaladó) porrá kell őrölni.

Ez a por 25 °C alatti hőmérsékleten, sötét és száraz helyen 10 hétig tartható el.

3.2. Reagensek és extraháló oldat

Reagensek

- Δ9-tetrahidrokannabinol, kromatográfiás célra megfelelő tisztaságú,

- szkvalén, kromatográfiás célra megfelelő tisztaságú, belső standardként.

Extraháló oldat

- 35 mg szkvalén/100 ml hexán.

3.3. A THC extrahálása

A porított vizsgálati mintából ki kell mérni 100 mg-ot, centrifugacsőbe kell helyezni, és hozzá kell adni a belső standardot tartalmazó extraháló oldatból 5 ml-t.

A mintát ultrahangfürdőbe kell helyezni, és 20 percig ott kell hagyni. Öt percig percenként 3 000 -es fordulatszámon történő centrifugálást követően el kell távolítani a felülúszó THC-oldatot. Az oldatot injektálni kell a kromatográfba, és el kell végezni a mennyiségi analízist.

3.4. Gázkromatográfia

a) Berendezés

- gázkromatográf lángionizációs detektorral és split/splitless injektorral,

- a kannabinoidok megfelelő elválasztását lehetővé tevő oszlop, például egy 25 m hosszú és 0,22 mm átmérőjű, 5 %-os apoláris fenil-metil-sziloxán fázissal impregnált üveg kapilláris oszlop.

b) Kalibrálási tartományok

Legalább három pont az "A" eljárás és öt pont a "B" eljárás esetében, beleértve a 0,04 és 0,50 mg/ml-es THC-pontokat az extraháló oldatban.

c) Vizsgálati körülmények

Az alábbi feltételek példaként szolgálhatnak az a) pontban említett oszlop tekintetében:

- kemencehőmérséklet: 260 °C,

- injektorhőmérséklet: 300 °C,

- detektorhőmérséklet: 300 °C.

d) Injektált mennyiség: 1 μl.

4. Eredmények

Az eredményeket az állandó tömegre szárított analitikai minta 100 grammjában lévő THC grammjában kell megadni, két tizedesjegy pontossággal. Az eredményekre 0,03 g/100 g mértékű tűréshatár vonatkozik.

- "A" eljárás: vizsgálati mintánként egy meghatározás. Amennyiben azonban a kapott eredmény az (EU) 2021/2115 rendelet 4. cikke (4) bekezdésének második albekezdésében megállapított határérték felett van, analitikai mintánként egy második meghatározást is el kell végezni, és a meghatározások számtani átlagát kell az eredménynek tekinteni.

- "B" eljárás: az eredmény a vizsgálati mintánként végzett két meghatározás számtaniátlaga.

II. MELLÉKLET

A 22. cikk (2) bekezdésében említett nem elszámolható kiadások felsorolása

I. RÉSZ

Gyümölcs- és zöldségágazat, méhészeti ágazat, komlóágazat, olívaolaj- és étkezésiolajbogyó-ágazat, valamint az (EU) 2021/2115 rendelet 42. cikkének f) pontjában említett egyéb ágazatok

1. Az (akár tanúsított) micéliummal, vetőmaggal és nem évelő növényekkel kapcsolatos általános termelési költségek; növényvédő szerek (beleértve az integrált szabályozó anyagokat); műtrágya és egyéb inputanyag; árubegyűjtési vagy szállítási költségek (belső vagy külső); tárolási költségek; csomagolási költségek (beleértve a csomagolás felhasználását és kezelését), még új folyamatok részeként sem; működési költségek (különösen az elektromos áram, az üzemanyag és a karbantartás).

2. Az olyan beavatkozásokhoz kapcsolódóan felvett hitelek törlesztése, amelyek végrehajtása az operatív program kezdete előtt megindult.

3. Beépítetlen földterület vásárlása, amely az érintett művelet teljes elszámolható kiadásának több mint 10 %-át teszi ki.

4. A méhészeti ágazatban vagy a termelői szervezet értékesítési és forgalmazási tevékenységeiben a kedvezményezett által felhasználandó szállítójárművekbe történő beruházások.

5. Bérlemények működési költségei.

6. Lízingszerződéshez kapcsolódó kiadások (adók, kamat, biztosítási költség stb.) és működési költségek.

7. Az e felsorolásban nem támogathatóként említett műveletekkel vagy kiadásokkal kapcsolatos alvállalkozói vagy kiszervezési szerződések.

8. Nemzeti vagy regionális adók, illetve illetékek.

9. Tartozásokra felszámított kamat, kivéve, ha a hozzájárulást a nem visszatérítendő közvetlen támogatástól eltérő formában nyújtják.

10. Részvényvásárlás vagy vállalati tőkerészesedés-vásárlás, ha a befektetés pénzügyi célú.

11. A kedvezményezettől, a termelői szervezettől és annak tagjaitól, a termelői szervezetek társulásaitól és azok termelő tagjaitól, a 31. cikk (7) bekezdése szerinti leányvállalatoktól vagy leányvállalati láncon belüli szervezettől, illetve - tagállami jóváhagyástól függően - a termelő szervezethez társult szövetkezettől eltérő feleknél felmerült költségek.

12. A 11. cikkben említett olyan beavatkozások, amelyek elvégzésére nem a termelői szervezet, a termelői szervezetek társulása vagy ezek termelő tagjai, a 31. cikk (7) bekezdése szerinti leányvállalat vagy leányvállalati láncon belüli szervezet, illetve - tagállami jóváhagyástól függően - a termelő szervezethez társult szövetkezet üzemében és/vagy telephelyén kerül sor.

13. A kedvezményezett, illetve a termelői szervezet által az Unión kívülre kiszervezett vagy ott végrehajtott beavatkozások, kivéve az (EU) 2021/2115 rendelet 47. cikke (1) bekezdésének f) pontjában említett promóciós, kommunikációs és marketing beavatkozástípusokat.

II. RÉSZ

Borágazat

1. A szőlőültetvény művelésével kapcsolatos napi szintű feladatok

2. A vadállatok, madarak vagy jégeső okozta károk elleni védekezés

3. Szélfogók felállítása és a szél elleni védekezést szolgáló falak építése

4. Utak és felvonók építése

5. Traktor vagy bármilyen szállítójármű beszerzése

6. Fertőzött szőlőültetvények kivágása és az egészségügyi vagy növényegészségügyi okokból előírt kötelező kivágás okozta bevételkiesés

III. MELLÉKLET

A 22. cikk (3) bekezdésében említett elszámolható kiadások felsorolása

1. Az alábbiakkal kapcsolatos specifikus költségek:

- minőségjavító intézkedések,

- biológiai növényvédő eszközök (például feromonok és ragadozók), akár ökológiai, akár integrált, akár hagyományos termelés keretein belül alkalmazva,

- az 12. cikkben említett, az éghajlatváltozáshoz kapcsolódó agrár-környezetvédelmi beavatkozások;

- ökológiai, integrált vagy kísérleti termelés, beleértve az ökológiai vetőmagok és palánták specifikus költségeit,

- az 543/2011/EU végrehajtási rendelet II. címében említett előírások, a növényegészségügyi szabályok és a megengedett maradványértékszint betartását biztosító felügyelet.

Specifikus költségek alatt a hagyományos költségek és a ténylegesen felmerült költségek különbségeként számított többletköltségek, valamint a kiegészítő bevétellel vagy költségmegtakarítással nem járó tevékenységekből származó jövedelemkiesés értendő.

2. A méhcsaládokat megtámadó kártevők és betegségek kezelésére szolgáló állatgyógyászati készítmények.

3. A méhcsaládok pótlásával és a méhtenyésztéssel kapcsolatos költségek.

4. A méztermelés és mézgyűjtés színvonalának javítását szolgáló gépek és berendezések beszerzése.

5. Az operatív programok végrehajtásával vagy a kapcsolódó beavatkozásokkal kapcsolatos igazgatási és személyzeti költségek, ideértve a jelentések, tanulmányok és a számlák vezetésének és kezelésének költségeit, valamint a bérekhez és a fizetésekhez kapcsolódó, jogszabályból eredő költségeket, amennyiben azokat közvetlenül a kedvezményezett, a 31. cikk (7) bekezdése szerinti leányvállalat vagy leányvállalati láncon belüli szervezet, vagy - a tagállam jóváhagyásától függően - a termelői szervezethez társult szövetkezet viseli.

6. Beépítetlen földterület vásárlása, amennyiben a vásárlás az operatív programban szereplő beruházás végrehajtásához szükséges, ha annak értéke az érintett művelet teljes támogatható kiadásának kevesebb mint 10 %-át teszi ki. Kivételes és kellően indokolt esetekben a környezet védelmével kapcsolatos műveletekre magasabb arány is megállapítható.

7. Tárgyi eszközök, ideértve a használt tárgyi eszközök beszerzését vagy lízingelését, amennyiben azokat nem uniós vagy nemzeti támogatással vásárolták a vásárlást megelőző 5 év során, a tárgyi eszköz nettó piaci értékének határán belül.

8. Tárgyi eszközök bérlése, ha ez gazdasági szempontból a vásárlás alternatívájaként kellően indokolt, és a tagállam jóváhagyja.

9. Az (EU) 2021/2115 rendelet 42. cikkének a), d), e) és f) pontjában említett ágazatok esetében a szállítójárművekbe történő beruházások, amennyiben a termelői szervezet az érintett tagállam számára kielégítő módon igazolja, hogy a járműveket kizárólag belső szállításra fogja alkalmazni a saját telephelyén belül; a járművekre szerelt, a hűtött tárolást vagy a módosított atmoszférájú szállítást szolgáló kiegészítő berendezésekbe történő beruházások.

10. Befektetések vállalatok részvényeibe vagy tőkerészébe, melyek közvetlenül hozzájárulnak az operatív program célkitűzéseinek megvalósításához.

IV. MELLÉKLET

A 25. cikk (3) bekezdésének a) pontjában említett termékek csomagolásán feltüntetendő felirat

- Продукт, предназначен за безвъзмездно разпределяне (Делегиран регламент (ЕС) 2022/126)

- Producto destinado a su distribución gratuita [Reglamento Delegado (UE) 2022/126]

- Produkt určený k bezplatné distribuci (nařízení v přenesené pravomoci (EU) 2022/126)

- Produkt til gratis uddeling (delegeret forordning (EU) 2022/126)

- Zur kostenlosen Verteilung bestimmtes Erzeugnis (delegierte Verordnung (EU) 2022/126)

- Tasuta jagamiseks mőeldud tooted [delegeeritud määrus (EL) 2022/126]

- Προϊόν προοριζόμενο για δωρεάν διανομή [κατ'εξουσιοδότηση κανονισμός (ΕΕ) 2022/126]

- Product for free distribution (Delegated Regulation (EU) 2022/126)

- Produit destiné à la distribution gratuite [règlement délégué (UE) 2022/126]

- Proizvod za besplatnu distribuciju (Delegirana uredba (EU) 2022/126)

- Prodotto destinato alla distribuzione gratuita [regolamento delegato (UE) 2022/126]

- Produkts paredzēts bezmaksas izplatīšanai [Deleģētā regula (ES) 2022/126]

- Nemokamai platinamas produktas (Deleguotasis reglamentas (ES) 2022/126)

- Ingyenes szétosztásra szánt termék ((EU) 2022/126 felhatalmazáson alapuló rendelet)

- Prodott għad-distribuzzjoni bla ħlas (Ir-Regolament Delegat (UE) 2022/126)

- Voor gratis uitreiking bestemd product (Gedelegeerde Verordening (EU) 2022/126)

- Produkt przeznaczony do bezpłatnej dystrybucji [Rozporządzenie delegowane (UE) 2022/126]

- Produto destinado a distribuição gratuita [Regulamento Delegado (UE) 2022/126]

- Produs destinat distribuirii gratuite [Regulamentul delegat (UE) 2022/126]

- Výrobok určený na bezplatnú distribúciu [delegované nariadenie (EÚ) 2022/126]

- Proizvod, namenjen za prosto razdelitev (Delegirana uredba (EU) 2022/126)

- Ilmaisjakeluun tarkoitettu tuote (delegoitu asetus (EU) 2022/126)

- Produkt för gratisutdelning (delegerad förordning (EU) 2022/126)

- Táirge lena dháileadh saor in aisce (Rialachán Tarmligthe (AE) 2022/126)

V. MELLÉKLET

Piacról való kivonásra vonatkozó maximális támogatási összegek az 26. cikk (1) és (4) bekezdésének első albekezdése szerint

TermékekMaximális támogatás (EUR/100 kg)
Ingyenes szétosztásEgyéb rendeltetések
Karfiol21,0515,79
Paradicsom (a piacról kivonva június 1-től október 31-ig)7,257,25
Paradicsom (a piacról kivonva november 1-től május 31-ig)33,9625,48
Alma24,1618,11
Szőlő53,5240,14
Kajszibarack64,1848,14
Nektarin37,8228,37
Őszibarack37,3227,99
Körte33,9625,47
Padlizsán31,223,41
Sárgadinnye48,136,07
Görögdinnye9,767,31
Narancs21,0021,00
Mandarin25,8219,50
Klementin32,3824,28
Satsuma25,5619,50
Citrom29,9822,48

VI. MELLÉKLET

A piacról kivont termékekre vonatkozó minimumkövetelmények a 29. cikk (2) bekezdése alapján

1. A termékek jellemzői:

- egész, amennyiben friss, nyers termékekre vonatkozik,

- egészséges; ki kell zárni az olyan termékeket, amelyek romlóhiba vagy más minőségcsökkenés miatt fogyasztásra alkalmatlanok,

- tiszta; gyakorlatilag minden látható idegen anyagtól mentes,

- adott esetben gyakorlatilag kártevőktől és a kártevők által okozott károktól mentes,

- rendellenes nedvességtől mentes,

- minden idegen szagtól és/vagy íztől mentes.

2. A termékeknek forgalomba hozatalra és fogyasztásra alkalmasnak, megfelelően fejlettnek és érettnek kell lenniük, figyelembe véve szokásos jellemzőiket.

3. A termékeknek adott esetben a fajtára, illetve a kereskedelmi típusra vagy minőségre jellemzőnek kell lenniük.

VII. MELLÉKLET

A 33. cikkben említett kiszerelési költségek

TermékSzétválogatási és csomagolási költségek (EUR/t)
Alma187,70
Körte159,60
Narancs240,80
Klementin296,60
Őszibarack175,10
Nektarin205,80
Görögdinnye167,00
Karfiol169,10
Egyéb termékek201,10

( 1 ) A Tanács 2002/53/EK irányelve (2002. június 13.) a mezőgazdasági növényfajok közös fajtajegyzékéről (HL L 193., 2002.7.20., 1. o.).

( 2 ) A Tanács 2002/57/EK irányelve (2002. június 13.) az olaj- és rostnövények vetőmagjának forgalmazásáról (HL L 193., 2002.7.20., 74. o.).

( 3 ) A Bizottság 2008/62/EK irányelve (2008. június 20.) a helyi és a regionális feltételekhez természetes módon alkalmazkodott, és génerózió által veszélyeztetett mezőgazdasági honos fajok és fajták elfogadása, és ezen honos fajok és fajták vetőmagjának, valamint vetőburgonyájának forgalmazása esetében alkalmazható eltérésekről (HL L 162., 2008.6.21., 13. o.).

( 4 ) A Bizottság 2003/361/EK ajánlása (2003. május 6.) a mikro-, kis- és középvállalkozások meghatározásáról (HL L 124., 2003.5.20., 36. o.).

( 5 ) Az Európai Parlament és a Tanács 2000/60/EK irányelve (2000. október 23.) a vízpolitika terén a közösségi fellépés kereteinek meghatározásáról (HL L 327., 2000.12.22., 1. o.).

( 6 ) Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2020/741 rendelete (2020. május 25.) a víz újrafelhasználására vonatkozó minimumkövetelményekről (HL L 177., 2020.6.5., 32. o.).

( 7 ) A Bizottság 821/2014/EU végrehajtási rendelete (2014. július 28.) az 1303/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet alkalmazási szabályainak a program-hozzájárulások utalására és kezelésére vonatkozó részletes szabályok, a pénzügyi eszközökről szóló jelentéstétel, a műveletekkel kapcsolatos tájékoztatási, kommunikációs és láthatósági intézkedések technikai jellemzői, valamint az adatok rögzítésére és tárolására szolgáló rendszer tekintetében történő megállapításáról (HL L 223., 2014.7.29., 7. o.).

( 8 ) Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/2031 rendelete (2016. október 26.) a növénykárosítókkal szembeni védekező intézkedésekről, a 228/2013/EU, a 652/2014/EU és az 1143/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról, valamint a 69/464/EGK, a 74/647/EGK, a 93/85/EGK, a 98/57/EK, a 2000/29/EK, a 2006/91/EK és a 2007/33/EK tanácsi irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 317., 2016.11.23., 4. o.).

( 9 ) A Bizottság 543/2011/EU végrehajtási rendelete (2011. június 7.) az 1234/2007/EK tanácsi rendeletnek a gyümölcs- és zöldség-, valamint a feldolgozottgyümölcs- és feldolgozottzöldség-ágazatra alkalmazandó részletes szabályainak a megállapításáról (HL L 157., 2011.6.15., 1. o.).

( 10 ) A Bizottság (EU) 2017/891 felhatalmazáson alapuló rendelete (2017. március 13.) az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a gyümölcs-, zöldség-, feldolgozottgyümölcs- és feldolgozottzöldség-ágazat tekintetében történő kiegészítéséről, az 1306/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az említett ágazatokban alkalmazandó szankciók tekintetében történő kiegészítéséről, valamint az 543/2011/EU bizottsági végrehajtási rendelet módosításáról (HL L 138., 2017.5.25., 4. o.).

( 11 ) Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/429 rendelete (2016. március 9.) a fertőző állatbetegségekről és egyes állategészségügyi jogi aktusok módosításáról és hatályon kívül helyezéséről (Állategészségügyi rendelet) (HL L 84., 2016.3.31., 1. o.).

( 12 ) Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/1012 rendelete (2016. június 8.) a fajtatiszta tenyészállatok, hibrid tenyészsertések és szaporítóanyagaik Unión belüli tenyésztésének, kereskedelmének és az Unióba történő beléptetésének tenyésztéstechnikai és származástani feltételeiről, a 652/2014/EU rendelet, a 89/608/EGK és a 90/425/EGK tanácsi irányelv módosításáról, valamint az állattenyésztés tárgyában hozott egyes jogi aktusok módosításáról és hatályon kívül helyezéséről ("Állattenyésztési rendelet") (HL L 171., 2016.6.29., 66. o.).

( 13 ) HL C 341., 2010.12.16., 5. o.

( 14 ) Az Európai Parlament és a Tanács 1306/2013/EU rendelete (2013. december 17.) a közös agrárpolitika finanszírozásáról, irányításáról és monitoringjáról és a 352/78/EGK, a 165/94/EK, a 2799/98/EK, a 814/2000/EK, az 1290/2005/EK és a 485/2008/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 549. o.).

( 15 ) A Bizottság 640/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelete (2014. március 11.) az 1306/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az integrált igazgatási és ellenőrzési rendszer, a kifizetések elutasítására és visszavonására vonatkozó feltételek, valamint a közvetlen kifizetésekre, a vidékfejlesztési támogatásokra és a kölcsönös megfeleltetésre alkalmazandó közigazgatási szankciók tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 181., 2014.6.20., 48. o.).

( 16 ) Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/2116 rendelete (2021. december 2.) a közös agrárpolitika finanszírozásáról, irányításáról és monitoringjáról, valamint az 1306/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 435., 2021.12.6., 187. o.).

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32022R0126 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32022R0126&locale=hu Utolsó elérhető, magyar nyelvű konszolidált változat CELEX: 02022R0126-20240427 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:02022R0126-20240427&locale=hu

Tartalomjegyzék