Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

104/2003. (XII. 29.) GKM rendelet

egyes miniszteri rendeleteknek a csatlakozással összefüggésben szükséges módosításáról

A víziközlekedésről szóló 2000. évi XLII. törvény 88. §-a (2) bekezdésének b) és l) pontjában, a légiközlekedésről szóló 1995. évi XCVII. törvény 53. §-ának (6) bekezdésében, 63. §-ában - a honvédelmi miniszterrel egyetértésben - 74. §-ának l), o) és p) pontjában, a vasútról szóló 1993. évi XCV. törvény 9. §-ának (4) bekezdésében és 17. §-ának (4) bekezdésében - figyelemmel a műszaki termékek megfelelőségét vizsgáló, ellenőrző és tanúsító szervezetek kijelöléséről szóló 182/1997. (X. 17.) Korm. rendelet 11. §-ára - a szabadalmi ügyvivőkről szóló 1995. évi XXXII. törvény 40. §-ának (1) bekezdésében - az igazságügy-miniszterrel és a Magyar Szabadalmi Hivatal elnökével egyetértésben -és 40. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - az oktatási miniszterrel és a Magyar Szabadalmi Hivatal elnökével egyetértésben - a következőket rendelem el:

A kedvtelést célú vízijárművek tervezéséről, építéséről és megfelelőségének tanúsításáról szóló 2/2000. (VII. 26.) KöViM rendelet módosítása

1. §

A kedvtelési célú vízijárművek tervezéséről, építéséről és megfelelőségének tanúsításáról szóló 2/2000. (VII. 26.) KöViM rendelet 6. §-ának (10) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(10) E rendelet hatálya alá tartozó vízijárművek, illetve részegységeik forgalomba hozatalát megtiltó vagy korlátozó intézkedést indokolni kell. Az intézkedésről haladéktalanul tájékoztatni kell az Európai Bizottságot."

A tengeri hajók felszereléseiről és ezek megfelelősége feltételeiről és tanúsításáról szóló 11/2002. (II. 6.) KöViM rendelet módosítása

2. §

(1) A tengeri hajók felszereléseiről és ezek megfelelősége feltételeiről és tanúsításáról szóló 11/2002. (II. 6.) KöViM rendelet (a továbbiakban: R.) 10. §-a a következő rendelkezéssel egészül ki:

"A hajózási hatóság az intézkedésről és annak indokairól haladéktalanul tájékoztatja az Európai Bizottságot és a többi tagállamot."

(2) Az R. 11. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) A hajózási hatóság az (1) bekezdésben meghatározott engedélyezésről tájékoztatja az Európai Bizottságot és a többi tagállamot."

A tengeren menetrend szerint közlekedő kompok és gyorsjáratú kompok biztonságos üzemeltetésének kötelező vizsgálatáról szóló 16/2002. (IX. 25.) GKM rendelet módosítása

3. §

(1) A tengeren menetrend szerint közlekedő kompok és gyorsjáratú kompok biztonságos üzemeltetésének kötelező vizsgálatáról szóló 16/2002. (IX. 25.) GKM rendelet (a továbbiakban: R.) 6. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A hajózási hatóság a vállalkozás számára az elvégzett szemle és vizsgálat eredményéről írásbeli tájékoztatást nyújt, amelynek másolatát az Európai Bizottságnak is megküldi."

(2) Az R. 10. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A vizsgálatról készített jelentést a Tengeri Balesetek Kivizsgálásának Szabályzata 12.3. pontja szerint a Közlekedési Értesítőben közzé kell tenni, valamint azt az Európai Bizottságnak meg kell küldeni."

A résidőkiosztás egységes szabályairól a koordinált repülőtereken szóló 5/2000. (III. 10.) KHVM rendelet módosítása

4. §

(1) A résidőkiosztás egységes szabályairól a koordinált repülőtereken szóló 5/2000. (III. 10.) KHVM rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"1. § A rendelet hatálya - a résidőkiosztás egységes szabályairól szóló, a Tanács 95/93/EGK rendeletének végrehajtásaként - a résidőkiosztással összefüggésben a gazdasági és közlekedési miniszter, illetve a légiközlekedési hatóság által végzett feladatokra terjed ki."

(2) Az R. 3. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Ha a kapacitáselemzés a Koordinációs Bizottsággal történt konzultáció után nem mutat lehetőséget a súlyos kapacitásproblémák rövid távon történő megoldására, a miniszter az adott repülőteret teljesen koordinált repülőtérré nyilvánítja azokra az időszakokra, amelyeken a kapacitásproblémák felmerülnek."

(3) Az R. 9. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"9. § (1) A miniszter egy teljesen koordinált repülőtéren a Tanács 95/93/EK rendeletének 9. cikkében foglalt feltételek mellett fenntarthat bizonyos résidőket a belföldi menetrend szerinti légijáratok számára.

(2) A légiközlekedési hatóság tájékoztatja az Európai Bizottságot azon útvonalak listájáról, amelyekre vonatkozóan a miniszter az (1) bekezdésnek megfelelően résidő fenntartásáról rendelkezett."

(4) Az R. 11. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"11. § A légiközlekedési hatóság tájékoztatja az Európai Bizottságot, ha tudomást szerez arról, hogy a Tanácsnak a Közösségi területeken a résidőkiosztás egységes szabályairól szóló 95/93/EGK rendelete 12. cikkének (2) bekezdésében foglaltaknak megfelelően a légifuvarozók súlyos nehézségekkel szembesülnek, amikor az Európai Unió tagállamain kívüli harmadik ország repülőterére kívánnak bejutni."

A légiközlekedési szakszemélyzet szakszolgálati engedélyeiről szóló 5/2001. (II. 6.) KöViM rendelet módosítása

5. §

A légiközlekedési szakszemélyzet szakszolgálati engedélyeiről szóló 5/2001. (II. 6.) KöViM rendelet 13. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"13. § (1) A külföldi szakszolgálati engedéllyel rendelkezőnek a külföldi szakszolgálati engedély elfogadását a légiközlekedési hatóságtól kell kérnie. A légiközlekedési hatóság a külföldi hatóság által kiadott szakszolgálati engedélyt - a nemzetközi szerződésekkel és a külföldi légiközlekedési hatóságokkal kötött megállapodásaival összhangban - magyar szakszolgálati engedély kiadása nélkül az e rendeletben foglalt feltételek teljesítése esetén a magyar szakszolgálati engedéllyel egyenértékűnek fogadja el."

A földi kiszolgálás feltételeiről és engedélyezésének rendjéről szóló 7/2002. (I. 28.) KöViM rendelet módosítása

6. §

A földi kiszolgálás feltételeiről és engedélyezésének rendjéről szóló 7/2002. (I. 28.) KöViM rendelet 23. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) A Polgári Légiközlekedési Hatóság minden év június 30-áig köteles megküldeni az Európai Bizottság részére a rendelet hatálya alá tartozó repülőterek listáját."

A légijárművel végzett gazdasági célú légiközlekedési tevékenység engedélyezésének rendjéről szóló 10/2002. (II. 6.) KöViM rendelet módosítása

7. §

(1) A légijárművel végzett gazdasági célú légiközlekedési tevékenység engedélyezésének rendjéről szóló 10/2002. (II. 6.) KöViM rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"1. § A rendelet hatálya a gazdasági célú légiközlekedési tevékenységet (Lt. 71. § 27. pont) végző gazdálkodó szervezetre terjed ki."

(2) Az R. 7. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"7. § A légifuvarozó köteles a mérlegfordulónaptól számított 180 napon belül a légiközlekedési hatósághoz benyújtani az előző év könyvvizsgáló által ellenőrzött és záradékkal ellátott elszámolásait."

(3) Az R. 9. §-ának (1)-(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"9. § (1) A megfelelő pénzügyi teljesítőképesség bizonyítható:

a) a Tanács 2407/92/EGK rendelete 5. cikkének (1) bekezdésében foglaltak esetében a Magyar Könyvvizsgálói Kamaránál bejegyzett könyvvizsgáló, nyilvántartásba vett könyvvizsgálói társaság nyilatkozatával,

b) a Tanács 2407/92/EGK rendelete 5. cikke (7) bekezdésének a) pontja esetében vagyoni biztosítékkal,

c) az adó-, vám és járulékfizetési kötelezettség tekintetében 3 hónapnál nem régebbi hatósági igazolásokkal.

(2) A könyvvizsgálói nyilatkozatnak a vállalkozónak a külön jogszabályban meghatározott beszámolója, annak hiányában nyitómérleg, vagyonmérleg vagy vagyonkimutatás alapján kell tanúsítania a Tanács 2407/92/EGK rendelete 5. cikkének (1) bekezdésében foglaltak teljesülését. A légiközlekedési hatóság a vállalkozótól kérheti bármely, a könyvvizsgálói nyilatkozat alapjául szolgáló dokumentum bemutatását.

(3) A Tanács 2407/92/EGK rendelete 5. cikke (7) bekezdésének a) pontjában meghatározott összegnek megfelelő vagyoni biztosíték lehet a pénzügyi intézménynél lekötött és elkülönített pénzösszeg, a pénzügyi intézmény által vállalt kezesség, a bankgarancia vagy a hazai biztosító intézettel kötött kezesi szerződés, felelősségbiztosítás. A vagyoni biztosítékra vonatkozó szerződést legalább 1 évi időtartamra kell megkötni. A légifuvarozó legkésőbb a szerződés lejártáig köteles igazolni, hogy a szerződést meghosszabbította, vagy más pénzügyi intézménnyel, biztosítóintézettel új szerződést kötött."

(4) Az R. 10. §-a (2) bekezdésének d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(2) A tevékenységi engedély iránti kérelemnek tartalmaznia kell az alábbiakat:]

"d) a pénzügyi teljesítőképességre vonatkozóan a Tanács 2407/92/EGK rendelete 7. cikkében meghatározott felelősségbiztosításról szóló igazolást, a Tanács 2407/92/EGK rendelete 5. cikkének (2) bekezdésében meghatározott üzleti tervet, valamint a 9. § (1) és (3) bekezdésében meghatározott igazolások eredeti példányát vagy hiteles másolatát."

A nagysebességű vasúti rendszerek kölcsönös átjárhatóságáról szóló 9/2002. (II. 6.) KöViM rendelet módosítása

8. §

(1) A nagysebességű vasúti rendszerek kölcsönös átjárhatóságáról szóló 9/2002. (II. 6.) KöViM rendelet (a továbbiakban: R.) 2. §-a (1) bekezdésének g) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"g) tanúsító szervezetek: a kölcsönös átjárhatóságot lehetővé tevő rendszerelemek megfelelőségének és használatra való alkalmasságának tanúsítására, továbbá a nagysebességű vasúti alrendszerek ellenőrzésére (vagy vizsgálatára) kijelölt szervezetek;"

(2) Az R. 4. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A nagysebességű vasúti rendszer alrendszereire vonatkozó műszaki követelményeket az Európai Bizottságnak a Tanács 96/48/EK irányelve alapján közzétett határozatai tartalmazzák."[1]

(3) Az R. 5. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Amennyiben a kölcsönös átjárhatóságot lehetővé tevő műszaki feltétel előírja, a kölcsönös átjárhatóságot lehetővé tevő rendszerelem megfelelőségének a tanúsítását a gyártónak, a gyártó Európai Közösségben letelepedett képviselőjének vagy a forgalmazónak (a továbbiakban együtt: kérelmező) az erre kijelölt tanúsító szervezettől kell kérnie."

(4)[2]

(5) Az R. 8. §-ának (2) és (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az (1) bekezdésben foglaltak teljesítését az alrendszer üzemben tartója megfelelőségi nyilatkozattal igazolja.

(3) Szabálytalan üzemeltetésnek [Vtv. 10. § (6) bekezdése] minősül, ha az üzemben tartó a nagysebességű vasúti rendszer alrendszerét érvényes megfelelőségi nyilatkozat hiányában működteti."

(6) Az R. 10. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A tanúsító szervezet valamennyi létesítési szakaszhoz kapcsolódóan megfelelőségi tanúsítványt állít ki, amelyben tanúsítja, hogy az alrendszer megfelel e rendelet előírásainak, továbbá a vonatkozó egyéb előírásoknak, és üzembe helyezhető. Amennyiben az előírt feltételek nem teljesülnek, megtagadja a tanúsítvány kiadását. A megbízó az adott alrendszer megfelelőségének tanúsítására lefolytatott eljárás során kapott tanúsítvány alapján megfelelőségi nyilatkozatot ad ki."

(7) Az R. 12. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:

"12. § (1) A tanúsító szervezetek kijelölése külön jogszabályban foglaltak szerint történik.[3]

(2) A tanúsító szervezet, annak vezetője és munkatársai sem közvetlenül, sem meghatalmazott képviselőként nem vehetnek részt a kölcsönös átjárhatóságot lehetővé tevő rendszerelemek vagy alrendszerek tervezésében, előállításában, építésében, karbantartásában vagy üzemeltetésében. Ez nem zárja ki a műszaki információk cseréjét a gyártó vagy a tervező, és a tanúsító szervezet között.

(3) A tanúsító szervezet szakembereinek függetlenségét azzal is biztosítani kell, hogy javadalmazásukat nem lehet az általuk elvégzett ellenőrzések számához vagy a vizsgálatok eredményéhez kötni.

(4) A tanúsító szervezet nem tartozhat a létesítő (üzemeltető) szerv szakmai vagy gazdasági irányítása alá."

(8) Az R. 14. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvényhatálybalépését követően a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumban működő kijelölési bizottság kezdeményezi a nyilvántartásba vett tanúsító szervezetek részére az azonosító szám kiadását az Európai Bizottságnál."

A kötélvontatású személyszállító vasútokról és az Országos Vasúti Szabályzat III. kötetének kiadásáról szóló 26/2003. (IV. 28.) GKM rendelet módosítása

9. §

(1) A kötélvontatású személyszállító vasutakról és az Országos Vasúti Szabályzat III. kötetének kiadásáról szóló 26/2003. (IV. 28.) GKM rendelet (a továbbiakban: R.) 5. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A biztonsági rendszerelem megfelelőségének tanúsítását a gyártónak, vagy a gyártó Európai Közösségben letelepedett meghatalmazott képviselőjének, vagy ezek hiányában a forgalmazónak (a továbbiakban együtt: kérelmező) a külön jogszabályokban foglaltak alapján kijelölt tanúsító szervezettől (a továbbiakban: kijelölt tanúsító szervezet) kell kérnie."

(2) Az R. 9. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az alrendszer megfelelőségének tanúsítását a gyártónak vagy a gyártónak az Európai Közösségben letelepedett meghatalmazott képviselőjének, illetőleg ezek hiányában a forgalmazónak (a továbbiakban együtt: alrendszerkérelmező) a kijelölt tanúsító szervezettől (a továbbiakban: tanúsító szervezet) kell kérnie."

(3) Az R. 14. §-ának e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[Kötélpálya-rendszer abban az esetben létesíthető és üzemeltethető, amennyiben]

"e) az építtető vagy az Európai Közösségben letelepedett meghatalmazott képviselője (a továbbiakban együtt: rendszer-kérelmező) a d) pont szerinti dokumentációt benyújtja a használatbavételt engedélyező hatóságnak (a továbbiakban: engedélyező hatóság), és"

(4) Az R. 18. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A megfelelőségi jelölést a 9. számú melléklet tartalmazza."

10. §

(1) Az R. 4. számú mellékletének 3. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"3. Amennyiben a gyártó vagy az Európai Közösségben letelepedett meghatalmazott képviselője (a továbbiakban együtt: kérelmező) ezt a modult választja, a tanúsítást a kérelmezőnek az erre kijelölt tanúsító szervezettől kell kérnie."

(2) Az R. 4. számú melléklete 16. pontjának felvezető mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"16. A honos gyártó, illetve az Európai Közösségben letelepedett meghatalmazott képviselője, illetve ezek hiányában a forgalmazó, az utolsó biztonsági rendszerelem legyártását követően legalább 30 évig, de a biztonsági rendszerelem használatának teljes időtartama során köteles megőrizni az engedélyező hatóság számára a következőket:"

(3) Az R. 5. számú melléklete 5. pontja 5.7. alpontjának második mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"A gyártó vagy az Európai Közösségben letelepedett meghatalmazott képviselője folyamatosan köteles tájékoztatni a gyártási minőségbiztosítási rendszere minden tervezett módosításáról."

(4) Az R. 6. számú melléklete 4. pontjának a) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[4. Az e modul szerinti esetben és eljárás esetén]

"a) a gyártó, illetve az Európai Közösségben letelepedett meghatalmazott képviselője teljesíti az 5. pontban leírt követelményeket;"

(5) Az R. 6. számú mellékletének 5-6. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"5. E modul választása esetén a gyártó, illetve az Európai Közösségben letelepedett meghatalmazott képviselőjének kötelezettségei a következők:

a) a gyártó megteszi a szükséges intézkedéseket ahhoz, hogy a gyártási folyamat biztosítsa a legyártott biztonsági rendszerelemek megegyezését a típus-megfelelőségi tanúsítványban szereplő típussal, és hogy a legyártott biztonsági rendszerelemek megfeleljenek e rendelet rájuk vonatkozó követelményeinek;

b) a gyártó vagy az Európai Közösségben letelepedett meghatalmazott képviselője minden egyes jóváhagyott biztonsági rendszerelemet ellát a CE megfelelőségi jellel és írásos megfelelőségi nyilatkozatot készít hozzájuk;

c) a gyártó vagy az Európai Közösségben letelepedett meghatalmazott képviselője a megfelelőségi nyilatkozat egy példányát az utolsó biztonsági rendszerelem legyártását követő 30 évig, de a biztonsági rendszerelem használatának teljes időtartama során köteles megőrizni.

d) a gyártó vagy az Európai Közösségben letelepedett meghatalmazott képviselője kérésre rendelkezésre bocsátja a tanúsító szerv által kiadott termék-megfelelőségi tanúsítványokat.

6. Amennyiben a gyártó vagy az Európai Közösségben letelepedett meghatalmazott képviselője (a továbbiakban együtt: kérelmező) ezt a modult választja, a tanúsítást a kérelmezőnek az erre kijelölt tanúsító szervezettől kell kérnie."

(6) Az R. 7. számú melléklete 2. pontjának a) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[2. E modul szerinti esetben és eljárás esetén]

"a) a gyártó, illetve az Európai Közösségben letelepedett meghatalmazott képviselője (a továbbiakban együtt: kérelmező) teljesíti a 3. pontban leírt kötelezettségeket;"

(7) Az R. 8. számú melléklete 4. pontjának b) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[4. E modul választása esetén a gyártó kötelezettségei a következők: ]

"b) a gyártó vagy az Európai Közösségben letelepedett meghatalmazott képviselője minden egyes biztonsági rendszerelemet ellát a CE megfelelőségi jellel és írásos megfelelőségi nyilatkozatot készít hozzájuk, továbbá a CE jelhez csatolja a 7. pont szerinti felügyeletért felelős tanúsító szervezet azonosító jelét."

(8) Az R. 8. számú melléklete 6.7. alpontjának második mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"A gyártó vagy az Európai Közösségben letelepedett meghatalmazott képviselője folyamatosan köteles tájékoztatni az átfogó minőségbiztosítási rendszere minden tervezett módosításáról."

A szabadalmi ügyvivői vizsgáról szóló 76/1995. (XII. 29.) IKM rendelet módosítása

11. §

(1) A szabadalmi ügyvivői vizsgáról szóló 76/1995. (XII. 29.) IKM rendelet (a továbbiakban: R.) 3. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A szabadalmi ügyvivői vizsgára bocsátás a Vizsgabizottság elnökétől kérhető. A kérelemben nyilatkozni kell arról, hogy a kérelmező az Európai Gazdasági Térség tagállamának állampolgára."

(2) Az R. 5. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A szabadalmi ügyvivői vizsga tárgyai a következők:

a) a szabadalmi, a növényfajta-oltalmi és a használati mintaoltalmi jog, a Ptk. által védett, de külön jogszabályok hatálya alá nem tartozó szellemi alkotások és a vagyoni értékű műszaki és szervezeti ismeretek és tapasztalatok (know-how) védelme;

b) a védjegyjog és az egyéb árujelzők oltalma, a formatervezési mintaoltalmi és a topográfia oltalmi jog, a szoftver szerzői jogi védelme és a tisztességtelen piaci magatartás tilalma;

c) a külföldi és a nemzetközi iparjogvédelmi jog, az európai szabadalmi jog;

d) az Európai Közösség iparjogvédelmi joga;

e) az iparjogvédelemmel kapcsolatos egyéb - polgári anyagi és eljárási jogi, államigazgatási, pénzügyi, szabálysértési, büntetőjogi, nemzetközi magánjogi - ismeretek és a szabadalmi ügyvivői hivatásra vonatkozó szabályozás."

(3) Az R. 6. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A szabadalmi ügyvivői vizsga szóbeli részét az írásbeli részt követő harminc napon belül kell kitűzni."

(4) Az R. 12. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A szabadalmi ügyvivői vizsgáért díjat kell fizetni; a vizsgadíj összege megegyezik a köztisztviselői illetményalap összegével."

Az iparjogvédelmi szakképesítésről szóló 78/1995. (XII. 29.) IKM rendelet módosítása

12. §

(1) Az iparjogvédelmi szakképesítésről szóló 78/1995. (XII. 29.) IKM rendelet (a továbbiakban: R.) 4. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A középfokú iparjogvédelmi tanfolyam tantárgyai a következők:

a) a szabadalmi, a növényfajta-oltalmi és a használati mintaoltalmi jog;

b) a védjegyjog és a formatervezési mintaoltalmi jog;

c) a külföldi és a nemzetközi iparjogvédelmi jog, az európai szabadalmi jog;

d) az Európai Közösség iparjogvédelmi joga;

e) az iparjogvédelmi tájékoztatás;

f) a vállalkozások iparjogvédelmi feladatai."

(2) Az R. 5. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A felsőfokú iparjogvédelmi tanfolyam tantárgyai a következők:

a) az iparjogvédelem gazdasági és jogi alapjai;

b) a szabadalmi, a növényfajta-oltalmi és a használati mintaoltalmi jog, a vizsgálat módszertana;

c) a védjegyjog és az egyéb árujelzők oltalma, a formatervezési mintaoltalmi jog, a vizsgálat módszertana;

d) a külföldi és a nemzetközi iparjogvédelmi jog, az európai szabadalmi jog;

e) az Európai Közösség iparjogvédelmi joga;

f) a tisztességtelen piaci magatartás tilalma és a szoftver szerzői jogi védelme;

g) a bírósági eljárás iparjogvédelmi ügyekben és perekben; h) az iparjogvédelmi tájékoztatás;

i) a vállalkozások iparjogvédelmi feladatai, az iparjogvédelmi ügyfélképviselet."

Záró rendelkezések

13. §

(1) Ez a rendelet - a (3) bekezdésben foglalt kivétellel - a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján lép hatályba.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti:

a) a számítógépes helyfoglalási rendszerek működtetésének szabályairól szóló 6/2001. (II. 12.) KöViM rendelet,

b) a polgári légiközlekedésre vonatkozó műszaki követelményekről és adminisztratív eljárásokról szóló 7/2001. (II. 14.) KöViM rendelet,

c) a háromévesnél fiatalabb gyermekek számára, lágy PVC-ből készült gyermekjátékokban és gyermekápolási cikkekben alkalmazott egyes lágyítók korlátozásáról szóló 14/2002. (III. 28.) GM-EüM együttes rendelet,

d) a légijárművel végzett gazdasági célú légiközlekedési tevékenység engedélyezésének rendjéről szóló 10/2002. (II. 6.) KöViM rendelet 1. §-ának (2) és (3) bekezdése, 2. §-ának 1. pontja, 3. §-ának (2) bekezdése, 4. §-a, 6. §-a, 8. §-a, 15. §-ának (2) bekezdése, 17. §-a és az 1-3. melléklete,

e) a résidőkiosztás egységes szabályairól a koordinált repülőtereken szóló 5/2000. (III. 10.) KHVM rendelet 2. §-a, 3. §-ának (2) bekezdése, 4. §-a (1) bekezdésének második mondata, 4. §-ának (3)-(8) bekezdése, 5. §-a (2) bekezdésének 2. mondata és (3) bekezdése, 6-8. §-a, 10. §-ának (1)-(5) bekezdése és (7)-(8) bekezdése és 12. §-ának (1) bekezdése,

f) a nagysebességű vasúti rendszerek kölcsönös átjárhatóságáról szóló 9/2002. (II. 6.) KöViM rendelet 13. §-a, 14. §-a (4) bekezdésének második francia bekezdése és a 4-5. melléklete,

g) a kötélvontatású személyszállító vasutakról és az Országos Vasúti Szabályzat II. kötetének kiadásáról szóló 26/2003. (IV. 28.) GKM rendelet 18. §-a (1) bekezdésének második mondata és 9. számú mellékletének 2. pontja,

h) a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény végrehajtásáról szóló 24/1992. (XII. 2.) KHVM rendelet 2. §-ának (1) bekezdése.

(3) E rendelet 11. §-ának (2)-(4) bekezdése és a 12. §-a a kihirdetést követő 8. napon lép hatályba, rendelkezéseit a hatálybalépését követően benyújtott kérelmekre kell alkalmazni.

(4) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a szabadalmi ügyvivői vizsgáról szóló 76/1995. (XII. 29.) IKM rendelet 1. §-ának (3) bekezdésében és a 3. §-a (2) bekezdésének d) pontjában a "Szabadalmi Ügyvivői Kamara" szövegrész helyébe a "Magyar Szabadalmi Ügyvivői Kamara" lép.

(5) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a kedvtelési célú vízijárművek tervezéséről, építéséről és megfelelőségének tanúsításáról szóló 2/2000. (VII. 26.) KöViM rendelet 5. §-ának (1)-(3) bekezdéseiben, és 6. §-ának (7) bekezdésében, valamint 3. számú mellékletének címében, 1. és 2. pontjában, 5. számú mellékletének 1., 2. és 4. pontjában, 7. számú mellékletének 2. és 9. pontjában, 8. számú mellékletének 1. és 3. pontjában, 9. számú mellékletének 1. és 3.4. pontjában, 10. számú mellékletének 1., 2., 3., 4.3. és 5.5. pontjában, 11. számú mellékletének 1. pontjában, 12. számú mellékletének 1. és 3.4. pontjában, továbbá 15. számú mellékletének 2/1. és 2/6. pontjában "a gyártó vagy annak a Magyar Köztársaságban letelepedett meghatalmazott képviselője" kifejezés helyébe "a gyártó vagy annak az Európai Közösségben letelepedett meghatalmazott képviselője" kifejezés lép.

Gaál Gyula s. k.,

gazdasági és közlekedési minisztériumi

politikai államtitkár

Lábjegyzetek:

[1] A Tanács 96/48/EK irányelve 6. cikkének (1) bekezdésében hivatkozott transzeurópai nagysebességű vasúti rendszer forgalomirányító, ellenőrző és jelző alrendszerére vonatkozó műszaki követelmények kölcsönös átjárhatóságáról szóló, a Bizottság 2002/731/EK határozata. A Tanács 96/48/EK irányelve 6. cikkének (1) bekezdésében hivatkozott transzeurópai nagysebességű vasúti rendszer infrastruktúra alrendszerére vonatkozó műszaki követelmények kölcsönös átjárhatóságáról szóló, a Bizottság 2002/732/EK határozata. A Tanács 96/48/EK irányelve 6. cikkének (1) bekezdésében hivatkozott transzeurópai nagysebességű vasúti rendszer energia alrendszerére vonatkozó műszaki követelmények kölcsönös átjárhatóságáról szóló, a Bizottság 2002/733/EK határozata. A Tanács 96/48/EK irányelve 6. cikkének (1) bekezdésében hivatkozott transzeurópai nagysebességű vasúti rendszer üzemeltetési alrendszerére vonatkozó műszaki követelmények kölcsönös átjárhatóságáról szóló, a Bizottság 2002/734/EK határozata. A Tanács 96/48/EK irányelve 6. cikkének (1) bekezdésében hivatkozott transzeurópai nagysebességű vasúti rendszer jármű alrendszerére vonatkozó műszaki követelmények kölcsönös átjárhatóságáról szóló, a Bizottság 2002/735/EK határozata.

[2] Hatályon kívül helyezte a 48/2004. (IV. 22.) GKM rendelet 13. § (1) bekezdése. Hatálytalan 2004.05.01.

[3] A műszaki termékek megfelelőségét vizsgáló, ellenőrző és tanúsító szervezetek kijelöléséről szóló 182/1997. (X. 17.) Korm. rendelet és a műszaki termékek megfelelőségét vizsgáló, ellenőrző és tanúsító szervezetek kijelölésének részletes szabályairól szóló 4/1999. (II. 24.) GM rendelet.

Tartalomjegyzék