8/1973. (II. 28.) MT rendelet

egyes tanácsi szakigazgatási hatáskörök módosításáról

1. §

A Minisztertanács a tanácsokról szóló 1971. évi I. törvény végrehajtása érdekében a mellékletben felsorolt rendeletekben és határozatokban szabályozott egyes tanácsi szakigazgatási hatásköröket módosítja.

2. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba. Rendelkezéseit a folyamatban levő ügyekben is alkalmazni kell.

(2) Ha az ügyben már első fokú határozatot hoztak a másodfokú eljárást a korábbi szabályok szerint hatáskörrel rendelkező szerv folytatja le.

Fehér Lajos s. k.,

a Minisztertanács elnökhelyettese

Melléklet a 8/1973. (II. 28.) MT rendelethez

I.

1. Az állategészségügy rendezéséről szóló, a 25/ 1958. (III. 27.) Korm. sz. rendelettel módosított 21/1953. (V. 15.) M T rendelet 8. § (2) bekezdésének a) és d) pontja, valamint a (3) bekezdés a) pontjának első mondata és c) pontja, a 9. § (3) bekezdésének c) pontja, a 10. §-a és a 27. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

8. § (2) (A fertőző betegségek megelőzése és leküzdése céljából a termelőszövetkezetek elnökei, az állami gazdaságok igazgatói, valamint egyéb vállalatok és intézmények vezetői kötelesek különösen :)

"a) a gazdaságokba újonnan érkező állatok 30 napig tartó elkülönítését biztosítani, érkezésüket a községi szakigazgatási szervhez, illetőleg a városi, fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottsága élelmiszer- és fagazdasági feladatot ellátó szakigazgatási szervéhez, továbbá a megyei városi kerületi hivatalhoz (a továbbiakban együtt: községi szakigazgatási szerv) bejelentem, különleges vizsgálati (diagnosztikai) eljárás alá vételükről és védőoltásukról gondoskodni;"

8. § (2) "d) a gazdaságokban levő hasznos háziállatoknak bejelentési kötelezettség alá tartozó fertőző állatbetegségben történt megbetegedését, ilyen betegségre vagy fertőzésre gyanús állapotát, bármely betegség okozta elhullását vagy bármely betegség miatt történt leölését, továbbá bármely betegségben egynél több állatnak egyidejűleg bekövetkezett megbetegedését és mindezek körülményeit a gazdaság állatorvosával vagy felcserével közölni és a községi szakigazgatási szervhez haladéktalanul bejelenteni;"

8. § (3) (Az egyéni állattartók kötelesek)

"a) más községből behozott állatokat a községi szakigazgatási szervnek haladéktalanul bejelenteni . . ."

8. § (3) "c) hasznos háziállatoknak bejelentési kötelezettség alá tartozó fertőző állatbetegségben történt megbetegedését, ilyen betegségre vagy fertőzésre gyanús állapotát, bármely betegség okozta elhullását vagy bármely betegség miatt történt levágását, továbbá bármely betegségben egynél több állatnak egyidejűleg bekövetkezett megbetegedését, valamint mindezek körülményeit a községi szakigazgatási szervhez haladéktalanul bejelenteni,"

9. § (3) (... az állatorvos ... köteles)

"c) fertőző betegség jelentkezése esetén a községi szakigazgatási szervet haladéktalanul értesíteni."

"10. § (1) A községi szakigazgatási szerv köteles a 8. § (2) bekezdésének d) pontja és (3) bekezdésének c) pontja, továbbá a 9. § (3) bekezdésének c) pontja alapján tett bejelentés, illetőleg adott értesítés esetén a betegség minél gyorsabb leküzdésére minden intézkedést megtenni. Ha a betegség leküzdésére vonatkozó egyes rendelkezések végrehajtása a járási, városi, fővárosi kerületi főállatorvosnak (a továbbiakban együtt: járási főállatorvos) a hatáskörébe tartozik, a körzeti állatorvos köteles a betegség hatósági megállapításáról a járási főállatorvost haladéktalanul értesíteni.

(2) A járási főállatorvos bejelentési kötelezettség alá eső fertőző állatbetegség megállapítása esetén köteles a hatáskörébe tartozó rendelkezéseket végrehajtani, és ha a betegség leküzdésére vonatkozó egyes rendelkezések végrehajtása a megyei, fővárosi állategészségügyi állomás (a továbbiakban együtt: megyei állategészségügyi állomás) hatáskörébe tartozik, ez utóbbit értesíteni.

(3) Bejelentési kötelezettség alá eső fertőző állatbetegség jelentkezése esetén a körzeti állatorvos köteles haladéktalanul értesíteni a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztériumot, a megyei állategészségügyi állomást, a járási főállatorvost, valamint a betegséggel fertőzött községgel (várossal) szomszédos járások és városok főállatorvosát, szomszédos községek szakigazgatási szervét, végül a szomszédos gazdaságokat. Köteles továbbá a fertőző állatbetegség jelentkezéséről a járási hivatalt, illetőleg a városi, fővárosi kerületi tanács, végrehajtó bizottságának egészségügyi feladatot ellátó szakigazgatási szervét is értesíteni, ha a betegség emberre is veszélyes,"

27. § (2) A helyi zárlatot a fertőző állatbetegségek megelőzésére és leküzdésére vonatkozó külön-szabályok szerint a körzeti állatorvos, illetőleg a községi szakigazgatási szerv, a városi, fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottságának élelmiszeres fagazdasági feladatot ellátó szakigazgatási szerve, továbbá a megyei városi kerületi hivatal (a továbbiakban együtt: a községi szakigazgatási szerv) rendeli el."

2. A hatósági rendelkezésre leölt és a kötelező védőoltás következtében elhullott állatokért, valamint a megsemmisített betegségterjesztő tárgyakért járó kártalanításról szóló, a 6/1965. (V. 1.) Korm. rendelettel módosított 32/1954. (V. 22.) MT rendelet 6. §-a és 8. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"6. § (1) A kártalanítás jogosságát és összegét annak a járásnak, illetőleg városnak (fővárosi kerületnek) a főállatorvosa (a továbbiakban: járási főállatorvos) állapítja meg, akinek működési területén az állat leölését, a betegség terjesztésére alkalmas tárgy megsemmisítését elrendelték, illetőleg az állat a kötelező védőoltás következtében elhullott.

(2) Ha a járási főállatorvos azt állapítja meg, hogy a kártalanítás nem jár, és elkobzásnak nincs helye, a hatósági rendelkezésre leölt állat felhasználható és forgalomba hozható részeit, illetőleg az ezek értékesítéséből befolyt összeget - a felmerült költségek levonásával - a tulajdonosnak ki kell szolgáltatni."

"8. § A kártalanítás ügyében hozott első fokú határozat ellen a megyei (fővárosi) állategészségügyi állomás vezetőjéhez lehet fellebbezni."

3. Az állami tartalékföldek hasznosításáról szóló, az 1009/1966. (V. 18.) Korm. határozattal és a 30/1972. (X. 8.) MT rendelettel módosított 63/1957. (X. 19.) Korm. rendelet 6. § (1) bekezdése, a 7. § (1) bekezdés c) pontja, a 9. § (3) bekezdése és a 12 § helyébe a következő rendelkezések lépnek:

6. § "(1) Magánszeméllyel kötött haszonbérleti szerződést a községi szakigazgatási szervnek, illetőleg a városi, összevont járási és városi, fővárosi kerületi földhivatalnak (a továbbiakban: városi földhivatal) keresete alapján a tartalékföld fekvése szerint illetékes járásibíróság a gazdasági év lejárta előtt 3 hónappal a gazdasági év végére felbonthatja."

7. § (1) (A tartalékföld haszonbérletére kötött szerződést a haszonbérlet tartama alatt a haszonbérbeadó kérelmére a bíróság határozattal megszüntetheti, ha)

"c) a haszonbérlő a községi szakigazgatási szerv, illetőleg a városi földhivatal megállapítása szerint az időszerű mezőgazdasági munkákat elmulasztotta vagy hanyagul végezte el, továbbá a jelen rendelet 9. § (1)-(3) bekezdésében megjelölt kötelezettségének nem tett eleget;"

9. § "(3) A tartalékgyümölcsös haszonbérlője tartozik minden évben a gyümölcsös teljes területét katasztrális holdanként legalább 80 q istállótrágyával és 2 q műtrágyával megtrágyázni. A községi szakigazgatási szerv, illetőleg a városi földhivatal külön engedélye alapján a szerves- és műtrágyameninyiség aránya megváltoztatható, anélkül azonban, hogy azok össztápértéke csökkenne. A haszonbérlő köteles továbbá a gyümölcsös faállományának hiányait pótolni."

"12. § A kisajátítás útján állami vállalatok, intézmények és szervezetek kezelésébe került mezőgazdasági ingatlanokat rendeltetésszerű használatukig községekben a községi szakigazgatási szerv, városokban a városi, összevont járási és városi, fővárosi kerületekben a fővárosi kerületi földhivatal hasznosíthatja az állami tartalékföldek hasznosítására vonatkozó szabályok szerint. A haszonbérlő kijelölésénél azonban a vállalat, intézmény, szervezet vezetőjének javaslatát figyelembe kell venni."

4. A bányászatról szóló 1960. évi III. törvény végrehajtásáról rendelkező 9/1961. (III. 30.) Korm. rendelet 19. § (2) bekezdése, valamint a 71. § (3) bekezdésének utolsó mondata helyébe a következő rendelkezések lépnek:

19. § "(2) A kutatási munkák megkezdését és befejezését a kutatást kivitelező vállalat köteles a bányahatóságnak, a központi földtani hatóságnak és - bányatelken kívül a külszínen végzett kutatás esetén - az illetékes első fokú építésügyi hatóságnak előzetesen bejelenteni."

71. § (3) ".. . A használati értékre a városi, fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottságának építésügyi feladatot ellátó szakigazgatási szerve, megyei városban a kerületi hivatal, községet illetően az első fokú építésügyi hatóság a bányavállalat megkeresésére harminc napon belül köteles tájékoztatást adni."

5. A mezőgazdasági rendeltetésű földek védelméről szóló 1961. évi VI. törvény végrehajtásáról rendelkező 7/1962. (III. 13.) Korm. rendelet 22. § (1) bekezdés b) pontjának utolsó mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

22. § (1) b) " . .. A használat, illetőleg haszonbérlet megszüntetése és az ezzel kapcsolatos térítések megállapítása a községi szakigazgatási szerv, illetőleg a városi, összevont járási és városi, fővárosi kerületi földhivatal hatáskörébe tartozik."

6. Az erdőkről és a vadgazdálkodásról szóló, az 1970. évi 28. törvényerejű rendelettel módosított 1961. évi VII. törvény végrehajtásáról rendelkező, a 32/1970. (VIII. 21.) Korm. rendelettel módosított 33/1962. (IX. 12.) Korm. rendelet 8. § (1) bekezdése, 33. § (2) bekezdése, 34. § (4) bekezdése és 56. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

8. § "(1) Vitás esetben azt, hogy az erdőkre és a fásításokra vonatkozó rendelkezések hatálya kiterjed-e valamely területre vagy sem, továbbá hogy valamely faállománnyal borított terület az EVT alkalmazása szempontjából erdőnek vagy fásításnak minősül-e, 30 hektár területig - az állami erdőrendezőség szakvéleménye alapján - a megyei, fővárosi tanács végrehajtó bizottságának élelmiszer- és fagazdasági feladatot ellátó szakigazgatási szerve (a továbbiakban: megyei szakigazgatási szerv), ennél nagyobb terület esetében pedig a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium dönti el."

33. § "(2) A megyei szakigazgatási szerv az erdőbirtokossági társulatot megszüntetheti, ha megállapítja, hogy az életképtelen, vagy működése nem gazdaságos."

34. § "(4) Ha a társulat működése nem felel meg a jogszabályoknak vagy az alapszabálynak, a megyei szakigazgatási szerv a társulat önkormányzatát felfüggesztheti, és a társulat ügyeinek vitelére megbízottat küldhet ki."

"56. § Az olyan fásított legelőről, amelyen a fák koronája a területnek kevesebb mint egyharmadát borítja, évenként összesen 100 m3-ig a községi szakigazgatási szervnek, illetőleg a megyei városi kerületi hivatalnak, 100 m3-en felül pedig - az illetékes állami erdőrendezőség véleményének kikérése után - a járási hivatalnak, illetőleg a megyei városi, városi, fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottsága élelmiszer- és fagazdasági feladatot ellátó szakigazgatási szervének engedélye alapján szabad fát kitermelni."

7. A villamosenergia fejlesztéséről, átviteléről és elosztásáról szóló 1962. évi IV. törvény végrehajtásáról rendelkező, a 11/1970. (IV. 29.) Korm. rendelettel módosított és kiegészített 40/1962. (XI. 11.) Korm. rendelet 22. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezése lép:

22. § "(3) Ha a korlátozás egyes területrészeket érint, a sorrendet a nehézipari miniszter határozza meg a fővárosi, illetőleg a területileg illetékes megyei tanács végrehajtó bizottsága energiaügyi feladatot ellátó szakigazgatási szervének meghallgatása után."

8. Az egyes erdőterületek felülvizsgálatáról és szántóföldi művelésbe adásáról szóló 21/1965. (X. 24.) Korm. rendelet 3. § (1) bekezdése, 4. §-ának utolsó mondata és 5. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

3. § "(1) A faállomány kitermelése után a járási, városi, összevont járási és városi, fővárosi kerületi földhivatal (a továbbiakban: járási földhivatal) határoz a terület szántóföldi művelésbe vételéről és a kezelő változása esetén a kezelési (használati) jognak a mezőgazdasági nagyüzem részéről történő átadásáról."

4. §. "... A térítés mértékét a járási földhivatal határozattal állapítja meg."

"5. § Ha a nagyüzemi szántóföldi művelésbe vétel feltételei az átadásra kijelölt időpontban nincsenek meg, a megyei, fővárosi földhivatal a 2. § (2) bekezdésben említett határozatot hatályon kívül helyezi, és engedélyezi az erdőterület felújítását."

9. A földtulajdon és földhasználat továbbfejlesztéséről szóló 1967. évi IV. törvény végrehajtásáról rendelkező, a 30/1972. (X. 8.) MT rendelettel módosított 36/1967. (X. 11.) Korm. rendelet 37. § (1) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

37. § (1) " ... A községi szakigazgatási szerv, illetőleg a városi, fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottsága élelmiszer- és fagazdasági feladatot ellátó szakigazgatása szerve kezelésében levő állami tulajdonú földeket 800-1500 m2-enként (222-417 négyszögöl) lehet eladni."

10. Az Országos Mezőgazdasági Minőségvizsgáló Intézetről szóló 10/1970. (IV. 29.) Korm. rendelet 3. § (1) bekezdésének utolsó mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

3. § (1) " ... Az Intézet a 2. § (2) bekezdés d) pontja és (4) bekezdése alapján hozott határozat elleni fellebbezés felterjesztése előtt köteles az illetékes megyei, fővárosi tanács végrehajtó bizottsága élelmiszer- és fagazdasági feladatot ellátó szakigazgatási szervének állásfoglalását beszerezni és a fellebbezéshez csatolni."

11. Az állampolgárok, telektulajdonáról szóló, a 29/1972. (X. 4.) MT rendelettel módosított 31/1971. (X. 5.) Korm. rendelet 6. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"6. § A tulajdonszerzési korlátozás alól a szerzés helye szerint illetékes községi, városi, fővárosi kerületi tanács (a továbbiakban: helyi tanács) végrehajtó bizottságának igazgatási feladatot ellátó szakigazgatási szerve, illetőleg községi szakigazgatási szerv, megyei városi kerületi hivatal (a továbbiakban: igazgatási osztály) jogszabályban meghatározott esetekben - kérelemre - felmentést adhat."

12. Az állampolgárok lakás- és üdülőtulajdonáról szóló, a 29/1972. (X. 4.) MT rendelettel módosított 32/1971. (X. 5.) Korm. rendelet 6. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"6. § A tulajdonszerzési korlátozás alól a szerzés helye szerint illetékes községi, városi, fővárosi kerületi tanács (a továbbiakban: helyi tanács) végrehajtó bizottságának igazgatási feladatot ellátó szakigazgatási szerve, illetőleg községi szakigazgatási szerv, megyei városi kerületi hivatal (a továbbiakban: igazgatási osztály) jogszabályban meghatározott esetekben - kérelemre - felmentést adhat."

13. A színházak tanácsi irányítás alá helyezéséről szóló 1060/1956. (VII. 13.) Mt. h. számú határozat 4. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"4. A megyei városokban levő színházak tájelőadásainak tervét a városi tanács végrehajtó bizottságának művelődésügyi feladatot ellátó szakigazgatási szerve a megyei tanács végrehajtó bizottságának művelődésügyi feladatot ellátó szakigazgatási szervével egyetértésben hagyja jóvá."

14. A mezőgazdasági művelésre alkalmas földterületek hatékonyabb védelméről szóló 1003/1964. (II. 22.) Korm. számú határozat 6. a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

6. (A mezőgazdasági rendeltetésű földek védelmére és a földnyilvántartásra vonatkozó jogszabályok megsértőivel szemben a következőképpen kell eljárni:)

"a) A felelős dolgozókat (gazdálkodó szervek -állami vállalat, állami gazdaság, szövetkezet, mezőgazdasági termelőszövetkezet stb. és a szakhatósági hozzájárulást, illetőleg engedélyt megadó hatóság - földhivatal - dolgozóit) fegyelmi hatóságuk köteles fegyelmileg felelősségre vonni és károkozás esetén a vonatkozó szabályok szerint kártérítésre kötelezni, s egyidejűleg intézkedni a szabálysértési eljárás megindítása és szükség esetén büntető feljelentés megtétele iránt."

II.

Hatályukat vesztett rendelkezések

Az állami tartalékföldek hasznosításáról szóló 63/1957. (X. 19.) Korm. rendelet 10 §-a;

a villamosenergia fejlesztéséről, átviteléről ós elosztásáról szóló 1962. évi IV. törvény végrehajtásáról rendelkező 40/1962. (XI. 11.) Korm. rendelet 27. § (1) bekezdése;

az egyes igazgatási, mezőgazdasági, valamint ipari szakigazgatási feladatoknak a nagyközségi tanács végrehajtó bizottsága hatáskörébe utalásáról szóló 31/1969. (IX. 18.) Korm. rendelet 1. § 2. és 3. pontja hatályát veszti.

Tartalomjegyzék