Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

29/1972. (X. 4.) MT rendelet

egyes tanácsi testületi hatáskörök módosításáról

1. §

A Minisztertanács a tanácsokról szóló 1971. évi I. törvény végrehajtása érdekében a mellékletben felsorolt rendeletekben és határozatban szabályozott egyes tanácsi testületi hatásköröket módosítja.

2. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba. Rendelkezéseit a folyamatban levő ügyekben is alkalmazni kell.

(2) Ha az ügyben már első fokú határozatot hoztak, a másodfokú eljárást a korábbi szabályok szerint hatáskörrel rendelkező szerv folytatja le.

Fock Jenő s. k.,

a Minisztertanács elnöke

Melléklet a 29/1972. (X. 4.) MT rendelethez

I.

1. Az állategészségügy rendezéséről szóló, a 25/1958. (III. 27.) Korm. rendelettel módosított 21/1953. (V. 15.) MT rendelet 7. §-a, 27. § (3) és (4) bekezdése, (5) bekezdésének első mondata, 29. § (1) bekezdésének e) pontja, 30. § bevezető mondata, 31. §-a, valamint 34. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"7. § Az állategészségügy helyi feladatait a megyei, fővárosi állategészségügyi állomások (a továbbiakban: megyei állategészségügyi állomás) és az állományukba tartozó kihelyezett szakemberek látják el, kivéve azokat a feladatokat, amelyeket jogszabály a tanács végrehajtó bizottsága, a tanácselnök, illetve a tanácsi szakigazgatási szerv hatáskörébe utal."

27. § "(3) A községi zárlatot a járási hivatal elnöke, a városi, fővárosi kerületi zárlatot pedig a városi, fővárosi kerületi tanács elnöke rendeli el, s a zárlat elrendeléséről a megyei állategészségügyi állomást egyidejűleg értesíteni köteles.

(4) Védőkörzet kialakítását a megyei, fővárosi tanács elnöke rendeli el, erről egyidejűleg a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztériumot értesíti.

(5) Ha a megyei, fővárosi tanács végrehajtó bizottságának élelmiszer- és fagazdasági feladatot ellátó szakigazgatási szerve valamely vasút- vagy hajóállomáson állat, állati nyerstermék vagy takarmány be- és kirakását átmenetileg megtiltja, erről a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztériumot egyidejűleg értesíteni köteles."

29. § (1) "e) tilos a betegség iránt fogékony állatok közös legeltetése, itatása, kutak, úsztatók, dűlők és utak közös használata, valamint a községi tanács végrehajtó bizottságának szakigazgatási szerve, illetőleg a városi, fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottságának élelmiszer- és fagazdasági feladatot ellátó szakigazgatási szerve (a továbbiakban: községi szakigazgatási szerv) által megjelölt legelőterületek használata;"

30. § "Zárlat esetén a községi szakigazgatási szerv köteles"

[a) a zárlat alatt álló helyekre őröket állítani;]

"31. § A községi szakigazgatási szerv vezetője, valamint a mezőgazdasági üzemek és egyéb vállalatok vezetői, a háztáji és egyéni állattartók a forgalmi korlátozás, illetőleg a zárlat elrendeléséig tartoznak minden intézkedést megtenni a betegség elterjedésének megelőzése és leküzdése érdekében."

"34. § A forgalmi korlátozásra, a zárlatra és a védőkörzetre vonatkozó rendszabályok megtartásáért a mezőgazdasági üzemek és egyéb vállalatok vezetői, a háztáji és egyéni állattartók, továbbá a községi szakigazgatási szerv vezetője, valamint a körzeti állatorvosok felelősek."

2. A hivatalos iratok kézbesítésének egyszerűsítéséről szóló 43/1953. (VIII .20.) MT rendelet 10. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"10. § A postai kézbesítő hálózatba be nem kapcsolt településeken a hivatalos iratok kézbesítését a községi kézbesítő teljesíti. A jelen rendelet rendelkezéseit ilyen esetben megfelelően kell alkalmazni azzal az eltéréssel, hogy a kézbesítés teljesítéséért a községi tanács végrehajtó bizottságának szakigazgatási szerve felelős."

3.[1]

4.

5. Az élelmiszerek és italok előállításáról és forgalmáról szóló 1958. évi 27. törvényerejű rendelet végrehajtásáról rendelkező, a 35/1968. (IX. 21.) Korm. rendelettel módosított 50/1958. (IX. 6.) Korm. rendelet 28. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A forgalombahozataltól eltiltott élelmiszer, továbbá ital megsemmisítését, átdolgozását, illetőleg a forgalombahozatal feltételeit - a fogyasztásra feltételesen alkalmas vagy alkalmatlan hús kivételével -

a) 50 000 Ft értékhatárig a járási hivatal, illetőleg a városi, fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottságának élelmiszer- és fagazdasági feladatot ellátó szakigazgatási szerve;

b) 50 000 Ft értékhatáron felül a megyei, fővárosi tanács végrehajtó bizottságának élelmiszerés fagazdasági feladatot ellátó szakigazgatási szerve rendelheti el, illetőleg állapíthatja meg, és erről egyidejűleg azt a szervet is tájékoztatni kell, amely az élelmiszer vagy ital forgalombahozatalát megtiltotta."

6.[2]

7. Gépjármű Fuvarozási Szabályzat kiadásáról szóló 26/1960. (V. 21.) Korm. rendelet mellékleteként kiadott Szabályzat 107. § (4) bekezdése, illetőleg 103. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

107. § "(4) Fuvarozási akadály esetében a címzettet kell értesíteni. Ha a címzettet értesíteni nem lehet, továbbá, ha a címzett vagy a kísérő végrehajtható utasítást nem ad, a hullaküldeményt a legközelebbi község szakigazgatási szervének, illetőleg a városi, fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottsága egészségügyi feladatot ellátó szakigazgatási szervének, megyei városban a kerületi hivatalnak kell átadni."

108. § "(1) Ha a címzett a hullaküldeményt a rendeltetési helyre megérkezés után azonnal át nem veszi, a küldeményt a 107. § (4) bekezdésében megjelölt szervnek kell átadni."

8. A bányászatról szóló 1960. évi III. törvény végrehajtásáról rendelkező 9/1961. (III. 30.) Korm. rendelet 28. § (2) bekezdésének d) pontja, 77. § (1) bekezdése, továbbá 80. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

28. § (2) (A helyszíni tárgyalásra meg kell hívni ...)

"d) a községi szakigazgatási szervet,"

77. § "(1) Az újrahasznosítás céljának meghatározására a szükséges adatok és szakvélemények közlésével a bányavállalat köteles előterjesztést tenni. Ennek alapján belterület tekintetében a városi, fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottságának építésügyi feladatot ellátó szakigazgatási szerve, illetőleg - község esetében - a járási hivatal, külterület tekintetében a járási, városi, összevont járási és városi, fővárosi kerületi földhivatal, illetőleg ha az újrahasznosítás több járást, várost vagy fővárosi kerületet érint, a megyei, fővárosi földhivatal az érdekelteket, köztük a bányahatóságot, a szükséghez képest a helyszíni tárgyalás keretében meghallgatja, és 30 napon belül határozatot hoz."

80. § "(2) Ha az (1) bekezdésben említett tevékenység több ingatlantulajdonost (kezelőt, használót) érint, az értesítés a községi szakigazgatási szerv, városi, fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottságának illetékes szakigazgatási szerve, illetőleg a megyei városi kerületi hivatal révén közhírré tétellel történik."

9. A sátortáborok létesítésének feltételeiről szóló 15/1961. (IV. 27.) Korm. rendelet 1. § (2) bekezdése és 2. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

1. § "(2) Az (1) bekezdés szerinti területek kijelöléséről a megyei, fővárosi, megyei városi tanács végrehajtó bizottsága kereskedelmi feladatot ellátó szakigazgatási szerve az arra illetékes szervekkel egyetértésben köteles gondoskodni. Az állami erdőgazdaság kezelésében levő területek esetében a helykijelölést az illetékes állami erdőgazdasággal egyetértésben kell végrehajtani."

2. § "(2) Az (1) bekezdés szerinti egészségügyi követelmények megteremtéséről azoknak a szerveknek kell gondoskodniuk, amelyek táborozást szerveznek. A magánosok részére kijelölt területeken

a) a fővárosban és a városokban a fővárosi kerületi, illetőleg a városi tanács végrehajtó bizottságának kereskedelmi feladatot ellátó szakigazgatási szerve;

b) a megyei városban a kerületi hivatal;

c) a községben a szakigazgatási szerv köteles a táborozási helyet biztosítani, ennek ellenében, valamint a fenntartási költségek fedezésére az említett hatóságok területhasználati díjat szedhetnek."

10.[3]

11. A közétkeztetésről szóló, a 23/1969. (VI. 12.) Korm. rendelettel módosított 19/1962. (V. 22.) Korm. rendelet 2. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Közétkeztetési konyha létesítését

a) a fővárosban és a városokban a fővárosi kerületi, illetőleg a városi tanács végrehajtó bizottságának kereskedelmi feladatot ellátó szakigazgatási szerve;

b) a megyei városban a kerületi hivatal;

c) a nagyközségben a szakigazgatási szerv;

d) a községekben a járási hivatal engedélyezi."

12.

13. Az utakról szóló 1962. évi 21. törvényerejű rendelet végrehajtásáról rendelkező a 19/1970. (VI. 7.) Korm. rendelettel módosított 34/1962. (IX. 16.) Korm. rendelet 19. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az országos közutak fenntartását - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - a közlekedés-és postaügyi miniszter, a tanácsi közutak fenntartását a községi, városi, fővárosi kerületi tanács biztosítja."

14. A villamosenergia fejlesztéséről, átviteléről és elosztásáról szóló 1962. évi IV. törvény végrehajtásáról rendelkező 40/1962. (XI. 11.) Korm. rendelet 71. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Közterület burkolatát érintő hálózatbővítési, karbantartási, felújítási és javítási munkát - közveszély és üzemzavar esetét kivéve - csak a területileg illetékes községi szakigazgatási szerv, a városi, fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottságának közlekedési feladatot ellátó szakigazgatási szerve, illetőleg a megyei városi kerületi hivatal rendelkezéseinek megfelelően szabad végezni. Közutakon történő munkálatok esetén külön jogszabályok rendelkezései az irányadók."

15. Az állami földnyilvántartásról szóló 1963. évi 32. törvényerejű rendelet végrehajtásáról rendelkező 37/1963. (XII. 24.) Korm. rendelet 35. § (2) bekezdése, 47. § (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

35. § "(2) A helyszíni ellenőrzésben a községi szakigazgatási szerv megbízottja köteles részt venni, az érdekelt mező- és erdőgazdasági nagyüzem képviselőjét pedig az ellenőrzéshez meg kell hívni."

47. § "(1) A mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter által meghatározott földnyilvántartási munkarészek megőrzéséről, valamint a községben végzendő földnyilvántartási munkákhoz megfelelő helyiségről a községi szakigazgatási szerv köteles gondoskodni.

(2) A községi szakigazgatási szerv - a járási földhivatal kérésére - esetenként köteles a helyszíni munkákhoz a község határát jól ismerő személyt kijelölni."

16. A vízügyről szóló 1964. évi IV. törvény végrehajtásáról rendelkező 32/1964. (XII. 13.) Korm. rendelet 87. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A területi bizottság az irányító szervek (83. §) rendelkezéseinek megfelelően

a) az illetékes tanácselnök útján" - gondoskodik a közerők, anyagok, eszközök és felszerelések igénybevételéről, valamint arról, hogy azok a védekező szervek által meghatározott mennyiségben, helyen és időben rendelkezésre álljanak - stb.)

17.[4]

18. Az Állami Kereskedelmi Felügyelőségről szóló, a 43/1969. (XII. 11.) Korm. rendelettel módosított 10/1967. (IV. 22.) Korm. rendelet 5. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"5. § Az Országos Kereskedelmi Főfelügyelőség a megyei, fővárosi kereskedelmi felügyelőségeket a megyei, fővárosi tanács végrehajtó bizottságának kereskedelmi feladatot ellátó szakigazgatási szerve útján a fogyasztói érdekvédelemmel kapcsolatos célvizsgálatok elvégzésére bevonhatja."

19.

20. A mezőgazdasági lakosság jövedelemadójáról szóló 51/1967. (XI. 24.) Korm. rendelet 6. § (3) és (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

6. § "(3) A megyei, fővárosi, megyei városi tanács egyes, az átlagosnál kedvezőbb adottságú községek, városok, fővárosi kerületek, megyei városban a kerületi hivatal illetékességi területe adótételeit az országos adótételek felső határainál legfeljebb 30 százalékkal magasabb mértékben állapíthatja meg.

(4) Az országos adótételek felső határától 30 százaléknál nagyobb mérvű eltérést a megyei, a fővárosi, megyei városi tanács javaslatára a pénzügyminiszter engedélyezhet."

21.[5]

22. A növényvédelemmel kapcsolatos egyes hatáskörök és eljárási szabályok megállapításáról szóló 44/1968. (XII. 6.) Korm. rendelet 2. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A közérdekű védekezésre, valamint a nagy tömegben fellépő zárlati (karantén) vagy veszélyes károsítók leküzdésére a megyei, fővárosi tanácselnök elrendelheti a termelő üzemek növényvédő gépeinek és egyéb eszközeinek kezelőszemélyzettel együtt történő igénybevételét. Az igénybevételre és a térítésre az 50/1970. (XII. 20.) Korm. rendelet 2-9. §-ában foglalt rendelkezések az irányadók."

23.

24.

25. A kiskorúak állami gondozásáról és az állami gondozott kiskorúak örökbefogadásáról szóló 20/1969. (V. 13.) Korm. rendelet 11. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A gyámhatóság által megállapított gondozási díj előírása, behajtása és a behajthatatlan gondozási díj törlése a községi szakigazgatási szerv, a városi, a fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottsága pénzügyi feladatot ellátó szakigazgatási szerve, illetőleg a megyei városi kerületi hivatal hatáskörébe tartozik. A gondozási díj behajtására az adóbehajtásra vonatkozó szabályok az irányadók."

26. Az állami tulajdonban álló házingatlanok elidegenítéséről szóló 32/1969. (IX. 30.) Korm. rendelet 12. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A vevő személyi vagy egyéb körülményeinek lényeges változása esetében a tulajdonjog az elidegenítési és terhelési tilalom tartama alatt, a kijelölésre jogosult szerv vezetője (a végrehajtó bizottságnál az igazgatási feladatot ellátó szakigazgatási szerve) előzetes engedélyével átruházható. Ha a házingatlannal kapcsolatban még vételárhátralék áll fenn, az átruházáshoz az elidegenítéssel megbízott szerv hozzájárulása is szükséges."

27. Az időleges munkakötelezettségről szóló 1967. évi 29. törvényerejű rendelet végrehajtásáról rendelkező 50/1970. (XII. 20.) Korm. rendelet 2. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az állampolgárok időleges munkakötelezettségének, illetőleg a dolgok ideiglenes igénybevételének az 1. § (2) bekezdése szerinti elrendelése esetén a személyek munkára kirendelését, illetőleg a dolgok igénybevételét a lakóhely (telephely, dolgok helye) szerint illetékes községi, városi, fővárosi kerületi tanácselnök hajtja végre."

28.

29.

30.[6]

II.

Hatályukat vesztett rendelkezések[7]

Az 1956. évi október 23-a után elhagyottá vált vagyontárgyakról szóló 8/1956. (XII. 13.) Korm. rendelet,

az erdőkről és a vadgazdálkodásról szóló 1961. évi VII. törvény végrehajtásáról rendelkező 33/1962. (IX. 12.) Korm. rendelet 83. § (2) bekezdése,

a vidéki piacok szervezetének szabályozásáról és a piaci helypénznek megállapításáról szóló 1090/1956. (IX. 7.) Mt. h. határozat 2. számú melléklete

hatályát veszti.

Lábjegyzetek:

[1] Hatályon kívül helyezte a 34/1976. (IX. 29.) MT rendelet 9. §-a. Hatálytalan 1977.01.01.

[2] Hatályon kívül helyezte a 3/1979. (I. 20.) MT rendelet 18. §-a. Hatálytalan 1978.01.01.

[3] Hatályon kívül helyezte a 38/1977. (X. 12.) MT rendelet 28. § (2) bekezdése. Hatálytalan 1978.01.01.

[4] Hatályon kívül helyezte a 33/1976. (IX. 5.) MT rendelet 62. § (1) bekezdése a) pontja. Hatálytalan 1977.01.01.

[5] Hatályon kívül helyezte a 25/1980. (VI. 27.) MT rendelet 6. § (1) bekezdése. Hatálytalan 1980.06.27.

[6] Hatályon kívül helyezte a 26/1987. (VII. 27.) MT rendelet 105. § (1) bekezdése. Hatálytalan 1987.09.01.

[7] A második bekezdést hatályon kívül helyezte a 26/1987. (VII. 27.) MT rendelet 105. § (1) bekezdése. Hatálytalan 1987.09.01.

Tartalomjegyzék