27/2014. (XI. 25.) FM rendelet
a kárenyhítési hozzájárulás megfizetésével, valamint a kárenyhítő juttatás igénybevételével kapcsolatos egyes kérdésekről
Az 1-2. alcím tekintetében a mezőgazdasági termelést érintő időjárási és más természeti kockázatok kezeléséről szóló 2011. évi CLXVIII. törvény 24. § (2) bekezdés j) pontjában,
a 3-4. alcím és az 1. melléklet tekintetében a mezőgazdasági termelést érintő időjárási és más természeti kockázatok kezeléséről szóló 2011. évi CLXVIII. törvény 24. § (2) bekezdés b) pontjában,
az 5. alcím és a 2-3. melléklet tekintetében a mezőgazdasági termelést érintő időjárási és más természeti kockázatok kezeléséről szóló 2011. évi CLXVIII. törvény 24. § (2) bekezdés a) pontjában,
a 6. alcím tekintetében a mezőgazdasági termelést érintő időjárási és más természeti kockázatok kezeléséről szóló 2011. évi CLXVIII. törvény 24. § (2) bekezdés c) pontjában,
a 7-8. és 11. alcím tekintetében a mezőgazdasági termelést érintő időjárási és más természeti kockázatok kezeléséről szóló 2011. évi CLXVIII. törvény 24. § (2) bekezdés b)-d) pontjában,
a 9. alcím tekintetében a mezőgazdasági termelést érintő időjárási és más természeti kockázatok kezeléséről szóló 2011. évi CLXVIII. törvény 24. § (2) bekezdés k) pontjában,
a 10. alcím tekintetében a mezőgazdasági termelést érintő időjárási és más természeti kockázatok kezeléséről szóló 2011. évi CLXVIII. törvény 24. § (2) bekezdés l) pontjában,
a 20. § tekintetében a mezőgazdasági termelést érintő időjárási és más természeti kockázatok kezeléséről szóló 2011. évi CLXVIII. törvény 24. § (2) bekezdés f) pontjában
kapott felhatalmazás alapján - a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 152/2014. (VI. 6.) Korm. rendelet 65. § 1. pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva - a következőket rendelem el:
1. Az agrárkár-enyhítési rendszerbe történő bejelentkezés[1]
1. § (1)[2] A mezőgazdasági termelést érintő időjárási és más természeti kockázatok kezeléséről szóló 2011. évi CLXVIII. törvény (a továbbiakban: Mkk. tv.) 6. § (1) bekezdése szerinti mezőgazdasági termelő az agrárkár-enyhítési rendszerbe az egységes kérelmének a Magyar Államkincstárhoz (a továbbiakban: agrárkár-enyhítési szerv) történő benyújtásával jelentkezik be.
(2)[3] Az Mkk. tv. 6. § (2) bekezdése szerinti mezőgazdasági termelő az agrárkár-enyhítési rendszerbe az egységes kérelmében megtett csatlakozási nyilatkozattal jelentkezhet be.
(3) E rendelet alkalmazásában mezőgazdasági termelőnek minősül az (1) és a (2) bekezdésben meghatározott mezőgazdasági termelő.
2. A kárenyhítési hozzájárulás-fizetési kötelezettség megállapítása
2. § (1) A kárenyhítési hozzájárulás-fizetési kötelezettséget az agrárkár-enyhítési szerv minden évben a tárgyévet megelőző év november 1-jétől tárgyév október 31-ig terjedő kárenyhítési év vonatkozásában állapítja meg.
(2)[4] Az agrárkár-enyhítési szerv tárgyév augusztus 15-ig határozatban értesíti a mezőgazdasági termelőt kárenyhítési hozzájárulás-fizetési kötelezettségének összegéről.
(3) A kárenyhítési hozzájárulás-fizetési kötelezettség összege üzemi szinten
a)[5] az egységes kérelemben a tárgyév június 9-ig bejelentett, szántóföldi növénykultúra, illetve szántóföldi zöldség termesztésére, valamint ültetvényművelésre szolgáló terület,
b)[6] az egységes kérelemben a tárgyév július 15-ig bejelentett főnövény növénykultúra, valamint
c) a 3. §-ban foglaltak
figyelembevételével kerül meghatározásra.
(4)[7]
(5)[8] Az agrárkár-enyhítési szerv az Mkk. tv. 18. § (2) bekezdés a), c) és g) pontjában meghatározott adattartalmat tárgyév augusztus 31-ig elektronikus úton elérhetővé teszi az agrárpolitikáért felelős miniszter (a továbbiakban: miniszter) számára.
3. § (1)[9] A kárenyhítési hozzájárulás-fizetési kötelezettség, valamint a kárenyhítő juttatás iránti kérelemben szereplő növénykultúra teljes területének megállapítása során nem vehető figyelembe a tárgyév július 15-ét követően az egységes kérelemben bejelentett kijavítással, részleges vagy teljes visszavonással érintett terület, növénykultúra módosításából adódó területváltozás, valamint másodvetés.
(1a)[10] A kárenyhítési eljárásban másodvetésnek a tárgyévi egységes kérelemben bejelentett főnövény betakarítása után elvetett és a tárgyév végéig betakarított növénykultúra tekinthető.
(2) A benyújtott egységes kérelemben az Mkk. tv. 6. § (2) bekezdése alapján tett csatlakozási nyilatkozat visszavonására az Mkk. tv. 6. § (2) bekezdésében meghatározott időtartamon belül nincs lehetőség.
3. A mezőgazdasági káresemény bejelentése
4. § (1)[11] A mezőgazdasági termelő az Mkk. tv. 2. § 21. pontja szerinti mezőgazdasági káreseményt, valamint a mezőgazdasági káresemény által okozott várható hozamcsökkenés mértékét az (1c) bekezdés szerinti adattartalommal köteles - az erre a célra kialakított elektronikus káresemény-bejelentő felületen - a (2)-(4) bekezdésben foglaltak szerint a mezőgazdasági káresemény bekövetkezésétől számított tizenöt napon belül bejelenteni (a továbbiakban: kárbejelentés).
(1a)[12] Ha a mezőgazdasági káresemény tárgyév március 31-e után következik be és a kárbejelentésre nyitva álló, (1) bekezdés szerinti határidő az egységes kérelem szankciómentes benyújtására nyitva álló időszakban telik le, akkor - az (1) bekezdésben foglaltaktól eltérően - a kárbejelentés az egységes kérelem szankciómentes benyújtására előírt határidő utolsó napjáig tehető meg.
(1b)[13] A kárbejelentésre nyitva álló határidő jogvesztő.
(1c)[14] A mezőgazdasági káresemény (1) bekezdés szerinti bejelentése az alábbi adatokat tartalmazza:
a)[15] a mezőgazdasági termelő támogatási azonosítója;
b)[16] növénykultúra megnevezése
ba) az egységes kérelemhez kiadott hasznosítási kód (növényfaj vagy növényfajta), valamint
bb) a termesztés típusa (termesztő berendezéses, szaporítóanyag célú)
szerint meghatározva (a továbbiakban együtt: növénykultúra megnevezése);
c) a település megnevezése;
d) a MePAR szerinti blokkazonosító;
e) a táblasorszám;
f) a mezőgazdasági káresemény megnevezése és bekövetkezésének időpontja (év, hónap, nap);
g) a betakarítás tervezett időpontja (év, hónap, nap);
h) a károsodással érintett terület (tábla)
ha) nagysága (ha),
hb) várható tárgyévi hozama a káresemény előtt (t/ha),
hc) várható tárgyévi hozama a káresemény után (t/ha);
i)[17] szántóföldi kultúra vagy szántóföldi zöldség esetén a vetés időpontja (év, hónap, nap);
j) szaporítóanyag célú jelölés esetén a vetés bejelentési bizonylat sorszáma;
k)[18] ültetvény esetén a telepítés (év, hónap) és a termőre fordulás időpontja (év).
(1d)[19] Az (1) bekezdés szerinti várható hozamcsökkenés mértékét az (1c) bekezdés h) pont hb) és hc) alpontja szerinti tárgyévi hozamok különbsége alapján kell meghatározni.
(2)[20] A kárbejelentés alapján eljáró szerv a károsodással érintett terület szerint illetékes, földművelésügyi igazgatási hatáskörben eljáró vármegyei kormányhivatal (a továbbiakban: agrárkár-megállapító szerv).
(3)[21] A hozamcsökkenést okozó aszály, belvíz, téli fagy vagy mezőgazdasági árvíz esetén a mezőgazdasági káresemény bekövetkezésének - az időjárási jelenség és természeti esemény bekövetkezésének tényleges időpontjától függetlenül - azt az időpontot kell tekinteni, amikor a károsodással érintett területen termesztett növénykultúrán a károsodás első alkalommal észlelhetővé válik. A hozamcsökkenést okozó felhőszakadás, jégeső, tavaszi fagy, őszi fagy vagy vihar esetén a mezőgazdasági káresemény bekövetkezésének azt az időpontot kell tekinteni, amikor az időjárási jelenség és természeti esemény a károsodással érintett területen bekövetkezik.
(4)[22] A használatban lévő termőföldön az (1) bekezdés szerinti kárbejelentést legkésőbb a tervezett betakarítás vagy a károsodással érintett terület más növénykultúrával való hasznosítását megelőző talaj-előkészítés előtt tizenöt nappal kell megtenni. Az (1) bekezdés szerinti kárbejelentést téli fagy esetén legkésőbb tárgyév április 15-éig, tavaszi fagy esetén legkésőbb tárgyév május 31-éig, őszi fagy esetén szeptember 1-jét követően legkésőbb november 30-áig, aszály esetén tárgyév április 1-jétől szeptember 30-áig kell megtenni.
(5)[23] Az (1) és (1a) bekezdés szerinti kárbejelentés a növénykultúra teljes vagy részterületére is megtehető.
(6)[24] Az Mkk. tv. 2. § 7. pontja szerinti elemi káreseménynek kizárólag az adott kárenyhítési évben bekövetkezett, üzemi szinten az adott növénykultúrában 30%-ot meghaladó mértékű hozamcsökkenést okozó, (1)-(1c) bekezdés szerint bejelentett mezőgazdasági káresemény minősül.
(7)[25] Az (1) és (1a) bekezdés szerinti kárbejelentés elmulasztása esetén a mezőgazdasági termelő kárenyhítő juttatásra vonatkozó kérelmében az adott mezőgazdasági káresemény által előidézett hozamcsökkenés nem vehető figyelembe.
(8)[26] A termesztő berendezésben termesztett fóliás és üvegházi növénykultúrák - amelyek tenyészidejük teljes vagy túlnyomó részében üvegház, illetve stabil vagy mobil, ember számára járható, merev vagy rugalmas műanyagból készült termesztő berendezés alatt növekednek, amelybe nem tartozik bele a talajtakaró fólia, az ember számára nem járható üvegbúra vagy fóliaalagút, és az üvegfedelű hordozható keret használata - esetében nem lehet kárbejelentést tenni
a)[27] aszály, felhőszakadás, őszi, téli vagy tavaszi fagy által a növényállományban okozott kárra,
b) aszály, belvíz, felhőszakadás, jégeső, mezőgazdasági árvíz, őszi fagy, tavaszi fagy, téli fagy vagy vihar által a termelőeszközökben okozott károkra.
(8a)[28] Nem lehet kárbejelentést tenni
a) a nagyvízi mederben fekvő terület vonatkozásában mezőgazdasági árvízkárra és belvízkárra,
b)[29] a mezőgazdasági termelő által az egységes kérelem felületen a tárgyév július 15-ét követően bejelentett kijavítással, részleges vagy teljes visszavonással érintett területre, növénykultúra módosításából adódó területváltozásra, valamint a tárgyév július 15-ét követően ténylegesen elvetett és bejelentett másodvetett növénykultúrára.
c)[30] a mezőgazdasági termelő által az egységes kérelem felületen, parlagon hagyott területként bejelentett főnövény növénykultúrára, valamint
d)[31] az egységes kérelem felületen faiskolaként bejelentett területre.
(9)[32] A (8) és (8a) bekezdésben meghatározott károk nem keletkeztetnek kárenyhítő juttatás igénybevételére vonatkozó jogosultságot.
(10)[33] A tárgyévet megelőzően elvetett őszi vetésű szántóföldi növénykultúrák esetében a kárbejelentést legkésőbb tárgyév augusztus 31-éig kell megtenni. A tárgyévben elvetett őszi vetésű szántóföldi növénykultúrák vonatkozásában - a tárgyévi kárenyhítő juttatás összegének meghatározásánál - a tárgyév október 31-éig bekövetkezett mezőgazdasági káreseményt tárgyév november 1. napján bekövetkezettnek kell tekinteni.
(11)[34] A mezőgazdasági termelő szankciómentesen visszavonhatja a kárbejelentést - az agrárkár-megállapító szerv honlapján közzétett nyomtatvány agrárkár-megállapító szervnek történő benyújtásával - a kárbejelentéssel érintett (1c) bekezdés h) pontjában megjelölt terület egészére vonatkozóan
a) a helyszíni ellenőrzésről való tudomásszerzésig, ha az agrárkár-megállapító szerv a kárbejelentés tárgyában helyszíni ellenőrzést tart,
b) a kárbejelentés tárgyában hozott döntés meghozataláig, ha az agrárkár-megállapító szerv nem tart helyszíni ellenőrzést.
(12)[35] A mezőgazdasági termelő az (1)-(1c) bekezdés szerinti kárbejelentést a ültetvény esetében kizárólag a termőre fordult, a káresemény bekövetkezésének időpontjában még termő, vármegyei, ennek hiányában országos referenciahozam leadására képes és szakszerűen művelt területen termesztett ültetvényre jogosult megtenni.
(13)[36] Termőre fordult ültetvénynek minősül az az ültetvény, amelyben a termés hozatalára képes azonos fajhoz tartozó egyedek aránya eléri a 70%-ot a kárbejelentéssel érintett területen alkalmazott termesztéstechnológia alapján elvi szinten megállapítható legmagasabb egyedszámhoz képest.
(14)[37] Szakszerűen művelt területnek minősül az a terület, amelyen a vegetációs időszaknak megfelelő növényápolási, növényvédelmi, gyomszabályozási és talaj-előkészítési munkákat megfelelően elvégezték, ideértve az adott növénykultúra művelésmódjának megfelelő metszést is.
4. A mezőgazdasági káresemény igazolása
5. § (1)[38] Az agrárkár-megállapító szerv ellenőrzi a mezőgazdasági káresemény bekövetkezését, annak határidőben történt bejelentését, a mezőgazdasági káresemény és a várható hozamcsökkenés közötti ok-okozati összefüggést, a bejelentés tárgyát képező növénykultúra meglétét, a földterület szakszerű művelését, valamint ültetvények esetében a termőképességet.
(1a)[39] Ha az agrárkár-megállapító szerv megállapítja, hogy a mezőgazdasági termelő a kárbejelentésében valótlan adatot szolgáltatott, vagy a kárbejelentés nem megalapozott, különösen, ha
a) a kárbejelentéssel érintett területen nem a kárbejelentésben szereplő időjárási és más természeti esemény következett be,
b) a kárbejelentéssel érintett terület nem érintett időjárási és más természeti eseménnyel,
c)[40] a kárbejelentéssel érintett területen nem a kárbejelentés tárgyát képező, a 4. § (1c) bekezdés b) pontja szerint értelmezett növénykultúra található,
d)[41] a kárbejelentéssel érintett területen a növénykultúra nem beazonosítható - kivéve a korai teljes kipusztulás vagy korai ki nem kelés esetét -,
e) ültetvények esetében nem termő növénykultúra található a kárbejelentéssel érintett területen,
f)[42] a kárbejelentéssel érintett terület nem szakszerűen művelt vagy a területen az egységes kérelemmel igényelhető egyes agrártámogatások eljárási szabályairól szóló rendelet (a továbbiakban: egységes kérelem rendelet) szerinti
fa) nagymértékű, súlyos, lágyszárú,
fb) nagymértékű, súlyos, fás szárú vagy
fc) nagymértékű, súlyos, maradandó fás szárú
gyomosodás áll fenn,
g) a kárbejelentés - a 4. § (1), (1a), (3) és (4) bekezdésében foglaltaktól eltérően - határidőn túl kerül benyújtásra,
h) a termesztő berendezésben termesztett fóliás és üvegházi növénykultúrát érintő bejelentés esetén a káreseménnyel érintett területen a termesztő berendezés - annak megsemmisülése esetén annak maradványai - nem lelhetőek fel,
i)[43] a szaporítóanyag-előállítás kapcsán a kárbejelentéssel érintett terület nem szerepel a növénytermesztési hatóság által vezetett nyilvántartásban,
j)[44] a szaporítóanyag célú növénytermesztés esetén a mezőgazdasági termelő a kárbejelentés megtételéig nem tesz eleget a 6. § (10) bekezdésében foglaltaknak, vagy
k)[45] többéves művelésre alkalmas szántóföldi kultúrát érintő bejelentés esetén a kárbejelentéssel érintett terület legalább 80%-án nincs jelen összefüggő állományként a kultúra - ide nem értve a káresemény által okozott teljes kipusztulást vagy ki nem kelést -,
akkor a kárbejelentés nem alapozza meg káresemény megállapítását.
(2)[46] Az agrárkár-megállapító szerv a várható hozamcsökkenés mértékét az adott mezőgazdasági káresemény, a károsodással érintett terület, valamint a károsodással érintett területen beazonosításra alkalmas állapotban található növénykultúrák vonatkozásában állapítja meg.
(2a)[47] Az agrárkár-megállapító szervnek az Mkk. tv. 14. § (1) bekezdése szerinti döntésében foglaltakat a lábon álló növénykultúra vonatkozásában kell megállapítania, ha a növényben vagy a termőre fordult növény termésében a mezőgazdasági káresemény észlelhető sérülést okozott.
(3) Az agrárkár-megállapító szerv a várható hozamcsökkenés megállapítása és a mezőgazdasági káresemény igazolása során[48]
a)[49] a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zártkörűen Működő Részvénytársaság (a továbbiakban: HungaroMet) internetes honlapján közzétett tájékoztatást és az általa az Mkk. tv. 18. § (1) bekezdése szerinti mezőgazdasági kockázatkezelési adatbázisba (a továbbiakban: mezőgazdasági kockázatkezelési adatbázis) szolgáltatott adatokat,
b)[50] az Országos Vízügyi Főigazgatóság (a továbbiakban: OVF) és a Lechner Tudásközpont Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság (a továbbiakban: Lechner Tudásközpont) által a mezőgazdasági kockázatkezelési adatbázisba szolgáltatott adatokat,
c) a biztosítók által átadott, az Mkk. tv. 17. § (2) bekezdés a) és b) pontja szerinti adatokat,
d)[51]
e)[52] a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara állapotminősítési, termésbecslési és betakarítási adatait
f)[53] az általa, ennek hiányában a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (a továbbiakban: mezőgazdasági igazgatási szerv) által készített drónfelvétel adatait,
g)[54] az általa elvégzett határszemle során rögzített adatokat, valamint
h)[55] ha rendelkezésre áll, akkor a területi monitoring rendszer adatait
figyelembe veszi.
(3a)[56] Az agrárkár-megállapító szerv a (3) bekezdés f) pontja szerinti drónfelvétel alapján a kárbejelentéssel érintett területen
a) található növénykultúra meglétét,
b) a növénykultúra kárbejelentésben foglaltakkal való egyezését,
c) felhőszakadás, vihar vagy jégeső káresemények tekintetében a káresemény bekövetkezésének tényét,
d) a betakarítás bekövetkezésének tényét és
e) szőlő- és gyümölcsültetvény esetén a 4. § (12) és (13) bekezdése szerinti feltétel teljesülését
jogosult megállapítani.
(3b)[57] A (3) bekezdés g) pontja szerinti határszemle során rögzített adatok kizárólag abban az esetben helyettesítik a helyszíni ellenőrzést, ha a határszemle során készült jegyzőkönyvben tett megállapítások ugyanazon növénykultúrára és ugyanazon káreseményre vonatkoznak.
(4)[58] A mezőgazdasági káresemény bekövetkezésének ténye és az adott kárenyhítési évben várható hozamcsökkenés mértéke az agrárkár-megállapító szerv által lefolytatott adminisztratív-, illetve helyszíni ellenőrzés, vagy az agrárkár-megállapító szerv által megkeresett Nemzeti Agrárgazdasági Kamara közreműködésével lefolytatott helyszíni ellenőrzés során kerül megállapításra.
(5)[59] A HungaroMet által közzétett, (3) bekezdés a) pontja szerinti tájékoztatás az Mkk. tv. 14. § (4) bekezdése szerinti tájékoztatásnak felel meg.
(6) Az agrárkár-megállapító szerv a (4) bekezdés szerinti ellenőrzés alapján az Mkk. tv. 14. § (1) bekezdésben foglaltakról határozatot hoz.
(7)[60] Ha a (3) bekezdés szerinti adatok, valamint az adminisztratív ellenőrzést megalapozó - különösen a hőmérsékletre, a csapadékmennyiségre, a csapadékintenzitásra, a felszíni vízborítottságra, a talajvízszintre, a távérzékeléses vagy drónfelvételen alapuló adatokból származó megállapításokra vonatkozó adatokon alapuló - kockázatelemzés során felhasznált adatok kétséget kizáróan alkalmasak a mezőgazdasági káresemény bekövetkezésének vagy be nem következésének megállapítására, akkor ezen adatok alapján az agrárkár-megállapító szerv mellőzheti a (4) bekezdés szerinti helyszíni ellenőrzés lefolytatását
a) aszály, nagy kiterjedésű belvíz és mezőgazdasági árvíz esetében, ha igazoltnak találja a mezőgazdasági káresemény bekövetkezését, vagy
b) bármely mezőgazdasági káresemény bejelentését követően, ha megállapítja, hogy a mezőgazdasági káresemény nem következett be.
(8)[61] A (7) bekezdés szerinti eljárás esetén az agrárkár-megállapító szerv a lefolytatott adminisztratív ellenőrzés alapján hozza meg a (6) bekezdés szerinti határozatot a mezőgazdasági káresemény bejelentésétől számított tizenöt napon belül.
(9)[62] A fóliás és üvegházi növénykultúrák esetében
a)[63] az agrárkár-megállapító szerv minden esetben helyszíni ellenőrzést követően hozza meg a (6) bekezdés szerinti határozatot a jégesőkár vagy viharkár vonatkozásában tett kárbejelentésről,
b) a belvíz vagy mezőgazdasági árvíz vonatkozásában tett kárbejelentésre a (7) bekezdésben foglaltak alkalmazandók.
(10)[64] Az agrárkár-megállapító szerv a tárgyévre vonatkozóan szaporítóanyag előállítás céljából termesztett növénykultúrák esetében helyszíni ellenőrzést követően hozza meg a (6) bekezdés szerinti határozatot.
5. A hozamérték-csökkenés megállapítása
6. § (1)[65] Az Mkk. tv. 2. § 31. pontja szerinti tárgyévi hozamértéket - a 3. melléklet szerinti számítási módszerrel - a tárgyévben ténylegesen hasznosított termőföldről betakarított termésmennyiség alapulvételével az AKI Agrárközgazdasági Intézet Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság (a továbbiakban: AKI Nonprofit Kft.) által meghatározott és a a miniszter által vezetett minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) honlapján közzétett, tárgyévre vonatkozó referenciaárakon kell figyelembe venni.
(2) A tárgyév november 30-ig még be nem takarított,
a) 50%-os betakarítási készültségi állapotot meghaladó növénykultúrák tárgyévi hozamának kiszámításánál a már betakarított területek termésmennyiségének és a betakarított terület nagyságának hányadosát,
b)[66] 50%-os betakarítási készültségi állapotot meg nem haladó növénykultúrák tárgyévi hozamának kiszámításánál az - elektronikus benyújtófelületen elérhető, az AKI Nonprofit Kft. által meghatározott - természetes személy - ideértve az egyéni vállalkozókat is - esetében a lakóhelye, jogi személy vagy egyéb szervezet esetében a székhelye szerinti vármegye vonatkozásában képzett vármegyei, ennek hiányában országos, az Mkk. tv. 2. § 2a. pontja szerinti átlaghozam-adatokat
kell alapul venni.
(3) Az Mkk. tv. 2. § 27. pontja szerinti referencia hozamértéket a referencia-időszakban ténylegesen hasznosított termőföldről betakarított termésmennyiség alapulvételével a 2. melléklet IV. pontja és a 3. melléklet szerint kiszámított referencia-átlagár felhasználásával kell megállapítani.
(4)[67] Azon növénykultúrák esetében, amelyeknél az (1) bekezdés szerinti referenciaár mellett ársáv közzétételére is sor került, a mezőgazdasági termelő a közzétett referenciaár helyett az adott kárenyhítési év értékesítéseinek számlával, illetve termeltetési szerződéssel igazolt ár adatait jogosult felhasználni, amennyiben ezen ár adatok a közzétett ársávba esnek.
(5)[68] Ha a mezőgazdasági termelő az adott növénykultúrára vonatkozóan nem rendelkezik a referencia-időszak egy vagy több évének bejelentett hozamadatával, a referencia-időszak hozamadatainak meghatározása során az adott növénykultúrára és az adott évre vonatkozóan - az elektronikus benyújtófelületen elérhető, az AKI Nonprofit Kft. által meghatározott - a természetes személy - ideértve az egyéni vállalkozókat is - esetében a lakóhelye, jogi személy vagy egyéb szervezet esetében a székhelye szerinti vármegye vonatkozásában képzett vármegyei, ennek hiányában országos, az Mkk. tv. 2. § 2a. pontja szerinti átlaghozam-adatok alapján kell képezni a bázisadatokat. Ezen bázisadatok szolgálnak az adott mezőgazdasági termelő esetében a hozamérték-csökkenés kiszámításához szükséges referencia hozamérték kiszámításának alapjául.
(6)[69] A referencia-időszak hozamadatainak meghatározása során azokra az évekre, amelyekre vonatkozóan a mezőgazdasági termelő az egységes kérelemben az adott növénykultúra termesztéséről nyilatkozott, a természetes személy - ideértve az egyéni vállalkozókat is - esetében a lakóhelye, jogi személy vagy egyéb szervezet esetében a székhelye szerinti vármegye vonatkozásában képzett vármegyei, ennek hiányában országos, az Mkk. tv. 2. § 2a. pontja szerinti átlaghozam-adatok nem használhatóak fel.
(6a)[70] A referencia-időszak hozamadatainak meghatározása során ültetvények esetében - a termőre fordulás évétől az azt követő negyedik évvel bezárólag a termőre fordult ültetvényhez tartozó - saját hozamadat hiányában a természetes személy - ideértve az egyéni vállalkozókat is - esetében a lakóhelye, jogi személy vagy egyéb szervezet esetében a székhelye szerinti vármegye vonatkozásában képzett vármegyei, ennek hiányában országos, az Mkk. tv. 2. § 2a. pontja szerinti átlaghozam-adatok használhatóak fel abban az esetben is, amikor a mezőgazdasági termelő a referencia-időszak adott évére és a még nem termő ültetvényre vonatkozóan korábban nulla hozamadatot adott meg.
(6b)[71] Azokban az esetekben, amikor a mezőgazdasági termelő a referencia-időszak egy vagy több évére vonatkozóan az egységes kérelemben az adott növénykultúra termesztéséről nem nyilatkozott, ugyanakkor az adott növénykultúrát termesztette, a hiányzó hozamadatot a kárenyhítő juttatás iránti kérelemben tett nyilatkozattal kell pótolni.
(6c)[72] Szőlő- és gyümölcsültetvény esetében, ha az agrárkár-megállapító szerv a 10. § (1) bekezdése szerinti ellenőrzése során megállapítja, hogy a mezőgazdasági termelő saját hozamadataiból számított referencia-időszak hozamadata meghaladja az Mkk. tv. 2. § 2a. pontja szerinti átlaghozam kétszeresét, akkor a hozamérték-csökkenés számításához
a)[73] a saját referencia-időszak hozamadatát kell figyelembe venni, ha a mezőgazdasági termelő a tárgyévet megelőző ötéves időszak teljes időtartama alatt rendelkezett a tárgyévben művelt ültetvényterület legalább felével,
b)[74] az Mkk. tv. 2. § 2a. pontja szerinti átlaghozam-adatát kell figyelembe venni, ha a mezőgazdasági termelő a tárgyévet megelőző ötéves időszak teljes időtartama alatt nem rendelkezett a tárgyévben művelt ültetvényterület legalább felével,
(7)[75] A mezőgazdasági termelőnek a referencia-időszak éveire vonatkozó, hozamadatokat tartalmazó, korábban tett nyilatkozatait - amelyek származhatnak különösen az egységes kérelemben tett, korábbi évek hozamadataira vonatkozó nyilatkozatokból, az agrárkár-megállapító szerv nyilvántartásában, illetve az agrárkár-enyhítési szerv nyilvántartásában szereplő korábbi években benyújtott kárenyhítő juttatás iránti kérelemben, valamint a biztosítási szerződés területösszesítő mellékletében bejelentett adatokból - kell figyelembe venni a hozamérték-csökkenés megállapítása során.
(8) A mezőgazdasági termelőnek a referencia- és tárgyévi hozamérték megállapításához szükséges, 2. melléklet szerinti, évenkénti termelési adatokat tartalmazó nyilvántartásait, valamint az azokat alátámasztó bizonylatokat az agrárkár-enyhítési szerv kárenyhítő juttatás iránti kérelemről hozott döntésének kézhezvételétől számított nyolc évig meg kell őriznie.
(9) Az agrárkár-megállapító szerv a referencia-időszakban ténylegesen hasznosított termőföldről betakarított termésmennyiséget alátámasztó, (8) bekezdés szerinti nyilvántartásokat és bizonylatokat az eljárás során ellenőrizheti.
(10)[76] A kárenyhítő juttatás tekintetében akkor kerül figyelembevételre a növénykultúra kárbejelentésben és egységes kérelemben történő szaporítóanyag célú megjelölése, ha az ügyfél a terület vonatkozásában a szaporítóanyag-előállítást a szántóföldi növényfajok vetőmagvainak előállításáról és forgalomba hozataláról szóló 48/2004. (IV. 21.) FVM rendelet [a továbbiakban: 48/2004. (IV. 21.) FVM rendelet], valamint a zöldség szaporítóanyagok előállításáról és forgalomba hozataláról szóló 50/2004. (IV. 22.) FVM rendelet [a továbbiakban: 50/2004. (IV. 22.) FVM rendelet] alapján végzi. A kárbejelentésben fel kell tüntetni a vetésbejelentés bizonylat sorszámát. A kárenyhítési eljárás szempontjából a hibridnapraforgó és a hibridkukorica szaporítóanyag-előállítás céljából termesztett növénykultúrának minősül.
(11)[77] A (10) bekezdéstől eltérően a 48/2004. (IV. 21.) FVM rendelet 1. számú melléklet D. részében, 3. számú melléklet D. részében és 4. számú melléklet D. részében foglalt, hivatalos szántóföldi ellenőrzésben részesíthető növényfajok esetében, ahol a vetőmag-előállító döntése alapján hivatalos szántóföldi ellenőrzésre nem került sor, valamint a 48/2004. (IV. 21.) FVM rendelet és az 50/2004. (IV. 22.) FVM rendelet hatálya alá nem tartozó fajok esetében, a mezőgazdasági termelő a szaporítóanyag-előállítást a szaporítóanyag-előállításra vonatkozó termeltetési szerződéssel igazolja.
7. § (1)[78] Üzemi szinten az elemi káreseménnyel érintett növénykultúra (a továbbiakban: károsodott növénykultúra) vonatkozásában a hozamérték-csökkenésnek az összegét és annak Mkk. tv. 11. § (1) bekezdés d) pont szerinti mértékét a 3. melléklet szerint kell meghatározni, amely során kizárólag olyan hozamcsökkenés vehető figyelembe, amelyet az Mkk. tv. 2. § 7. pontjában meghatározott elemi káresemény okozott.
(2)[79] A hozamcsökkenés egyes növénykultúrákra vonatkozó mértékének kiszámításánál kizárólag olyan hozamcsökkenés vehető figyelembe, amelyet az Mkk. tv. 2. § 21. pontjában meghatározott mezőgazdasági káresemény okozott.
(3) A hozamcsökkenés és hozamérték-csökkenés megállapítása során a növénykultúra Mkk. tv. 2. § 21. pontjában meghatározott mezőgazdasági káreseménnyel érintett azon tárgyévi területét, amelyen a mezőgazdasági káresemény bekövetkezését az agrárkár-megállapító szerv az Mkk. tv. 14. § (1) bekezdése szerint igazolta, továbbá a növénykultúra egyéb tárgyévi területét a kárenyhítő juttatás iránti kérelemben külön sorban kell feltüntetni.
(4) A hozamcsökkenés és hozamérték-csökkenés megállapítása során az Mkk. tv. 14. § (1) bekezdés szerinti igazolással, vagy mezőgazdasági káreseménnyel nem érintett tárgyévi területen termesztett növénykultúrák tárgyévi hozamait a kárenyhítő juttatás iránti kérelemben
a) aszálykár esetén
aa) a tárgyévi hozam feltüntetésével kell szerepeltetni, ha a tárgyévi hozam nagyobb, mint a mezőgazdasági termelő referenciahozamának 85%-a,
ab) a referenciahozam 85%-ának feltüntetésével kell szerepeltetni, ha a tárgyévi hozam kisebb, vagy egyenlő, mint a mezőgazdasági termelő referenciahozamának 85%-a;
b) egyéb káresemény, valamint az Mkk. tv. 14. § (1) bekezdés szerinti igazolással, vagy mezőgazdasági káreseménnyel nem érintett tárgyévi területen termesztett növénykultúrák esetén[80]
ba) a tárgyévi hozam feltüntetésével kell szerepeltetni, ha a tárgyévi hozam nagyobb, mint a mezőgazdasági termelő referenciahozama,
bb) a referenciahozam feltüntetésével kell szerepeltetni, ha a tárgyévi hozam kisebb, vagy egyenlő, mint a mezőgazdasági termelő referenciahozama.
(5)[81] A kárenyhítő juttatás iránti kérelem alapján történő juttatás számítása során a szőlőültetvényekben végzett zöldszüretre igényelhető támogatásról szóló 22/2019. (V. 31.) AM rendelet 1. § b) pontja szerinti intézkedésbe vont, zöldszürettel érintett területen termesztett minőségi- és egyéb borszőlőültetvény kultúrák zöldszürettel érintett kárenyhítési évre vonatkozó tárgyévi hozamait[82]
a)[83] az Mkk. tv. 2. § 2a. pontja szerinti, az AKI Nonprofit Kft. által meghatározott országos átlaghozammal kell figyelembe venni, ha az országos átlaghozam nagyobb, mint a mezőgazdasági termelő referenciahozama,
b) a mezőgazdasági termelő referenciahozamával kell figyelembe venni, ha az a) pont szerinti országos átlaghozam kisebb vagy egyenlő, mint a mezőgazdasági termelő referenciahozama.
(6)[84] Az (5) bekezdés szerinti terület mezőgazdasági káreseménnyel nem érintett területnek minősül azzal, hogy a kárenyhítő juttatás iránti kérelemben ezen terület vonatkozásában a mezőgazdasági termelőnek a zöldszürettel érintett kárenyhítési évi termésmennyiséget nulla értékkel kell megadnia.
8. § (1) Amennyiben az adott kárenyhítési év vonatkozásában a mezőgazdasági káreseménnyel érintett növénykultúra termőföldterületének mezőgazdasági termelő által igazolt újravetésére, újratelepítésére, másodvetésére kerül sor, úgy a mezőgazdasági káreseménnyel érintett növénykultúra, valamint az újravetett, újratelepített, másodvetett növénykultúra vonatkozásában is az e rendeletben meghatározott feltételek szerint kell eljárni, különös tekintettel az Mkk. tv. 11. § (4) bekezdésére és a 12. § (3) bekezdésében foglalt hozamérték-csökkenésből levonásra kerülő tételekre.
(2) Az (1) bekezdésben említett újravetett, újratelepített, másodvetett növénykultúrához tartozó adatokat elkülönítetten kell szerepeltetni a kárenyhítő juttatás iránti kérelemben azzal, hogy ezen kérelemben az újravetett, újratelepített, másodvetett növénykultúrához tartozó adatoknál legfeljebb a korábban mezőgazdasági káreseménnyel érintett növénykultúránál feltüntetett termőföldterület nagyságot kell figyelembe venni.
6. A kárenyhítő juttatás iránti kérelem
9. § (1) A mezőgazdasági termelő a kárenyhítő juttatás iránti kérelmet az erre a célra kialakított elektronikus kérelembenyújtó felületen - a 11. §-ban meghatározottak szerint -, a 2. mellékletben szereplő adatok megadásával, az Mkk. tv. 11. § (1) bekezdés f) pontjában meghatározottaknak megfelelően, tárgyév november 30-áig nyújthatja be az agrárkár-enyhítési szervhez.
(1a)[85] Az (1) bekezdésben meghatározott benyújtási határidőt követően kizárólag a kárenyhítő juttatás összegének a csökkentésére irányuló módosítási kérelem nyújtható be.
(2)[86] Az agrárkár-enyhítési szerv a hozamérték-csökkenés 10. § (1) bekezdés szerinti határozatban történő megállapítása céljából - az Mkk. tv. 13. § (3) bekezdése szerint visszautasított kérelmek kivételével - a kérelmeket továbbítja az agrárkár-megállapító szerv részére. A kérelembenyújtó felületen megadott adatok és az ahhoz feltöltött dokumentumok - ideértve a (4) és (5) bekezdésben meghatározott igazolásokat is - együttesen alkotják a kárenyhítő juttatás iránti kérelmet.
(3)[87] Kárenyhítő juttatásra vonatkozó jogosultság csak abban az esetben állapítható meg, ha a kárenyhítő juttatás iránti kérelem adatai alapján az adott kárenyhítési évben a mezőgazdasági termelő adott növénykultúra tekintetében
a) elemi káreseményt és
b) a 7. § (1) bekezdés szerinti számítási módszerrel megállapított, 15%-ot meghaladó mértékű hozamérték-csökkenést
szenved el, és ezekről az agrárkár-megállapító szerv által a 10. § (1) bekezdés szerint kiállított határozattal rendelkezik.
(4)[88] Ha a mezőgazdasági termelő rendelkezik az Mkk. tv. 16. §-a szerinti mezőgazdasági biztosítási szerződésen kívüli, az Mkk. tv. 11. § (5) bekezdése szerinti vagy egyéb, a kárenyhítő juttatás iránti kérelemben szereplő káreseményre megkötött mezőgazdasági biztosítási szerződéssel, akkor azt a 2. melléklet I. pontja szerinti adatok megadásával és a biztosítóval kötött szerződés ajánlati nyomtatványai és kötvénye elektronikus példányának kérelembenyújtó felületre történő feltöltésével igazolja.
(4a)[89] Az Mkk. tv. 11. § (5) bekezdése szerinti, az üzemi szintű referencia hozamérték legalább felére kiterjedő mezőgazdasági biztosítás fennállásának megállapításakor a mezőgazdasági biztosítási szerződésnek a tárgyév július 15-éig a mezőgazdasági termelő mint biztosított fél egységes kérelmében bejelentett, a mezőgazdasági termelő használatában lévő termőföldön termesztett növénykultúrára való kiterjedését kell figyelembe venni.
(4b)[90] Az Mkk. tv. 11. § (5) bekezdésének alkalmazásában hozamcsökkenést kiváltó káresemény bekövetkezése előtt megkötött mezőgazdasági biztosítás alatt a mezőgazdasági termelő adott kárenyhítési évben megtett, a 4. § (1) bekezdése szerinti első kárbejelentésében feltüntetett mezőgazdasági káresemény bekövetkezésének időpontja előtt megkötött - határozatlan idejű szerződés esetén megújított - mezőgazdasági biztosítást kell érteni, a megállapított várható hozamcsökkenéstől, kárnemtől és növénykultúrától függetlenül.
(4c)[91] A (4b) bekezdésben meghatározott mezőgazdasági biztosítási szerződés megkötésének dátuma tekintetében a biztosító által az Mkk. tv. 17. § (1) bekezdés b) pontja és 17/A. § a) pont ab) alpontja alapján az agrárkár-enyhítési szerv részére szolgáltatott adat az irányadó.
(5)[92] Az Mkk. tv. 16. §-a szerinti mezőgazdasági biztosítás kivételével, ha a mezőgazdasági biztosítási szerződésben a biztosított mezőgazdasági termelő nem szerződő fél, úgy teljes mértékű kárenyhítő juttatásra a biztosított mezőgazdasági termelő akkor jogosult, ha részére[93]
a) a szerződő fél vagy a biztosító
aa) a mezőgazdasági biztosítási szerződés kötvényszámát,
ab) a biztosító és a szerződő fél nevét,
ac) a biztosított mezőgazdasági termelő nevét és székhelyét vagy lakcímét,
ad) a biztosított területet, növénykultúrát és hozamértéket,
ae) a biztosítással fedezett káreseményt és
b) a szerződő fél
ba) a biztosító nevét,
bb) a mezőgazdasági biztosítási szerződés kötvényszámát,
bc) a biztosított mezőgazdasági termelő nevét és székhelyét vagy lakcímét,
bd)[94]
be) a biztosítási időszakra vonatkozóan a mezőgazdasági biztosítási szerződés díjának teljesítését
tartalmazó igazolást állít ki, és azt a nem szerződő félként biztosított mezőgazdasági termelő a kárenyhítés iránti kérelméhez csatolja.[95]
(5a)[96] Az (5) bekezdés a) pontja szerinti igazolás kiváltható az (5) bekezdés a) pontjában foglalt adatokat tartalmazó ajánlati nyomtatvánnyal és kötvénnyel.
(5b)[97] Ha a mezőgazdasági termelő elmulasztja az (1) bekezdés szerinti határidőig a (4), (5) és (5a) bekezdésben foglaltak teljesítését, az érintett mezőgazdasági biztosítás nem vehető figyelembe az Mkk. tv. 11. § (5) bekezdése szerinti biztosításként.
(6)[98] A kárenyhítő juttatás kiszámítása során az agrárkár-megállapító szerv azt az adatot veszi figyelembe, amelyet
a) az Mkk. tv. 16. §-a szerinti mezőgazdasági biztosítási szerződés esetén a biztosító és a szerződő fél az Mkk. tv. 17. § (1) és (1a) bekezdésében, illetve a mezőgazdasági biztosítás díjához nyújtott támogatásról szóló pályázati felhívásban foglalt eljárása során adatszolgáltatási kötelezettség keretében, illetve
b) az Mkk. tv. 16. §-a szerinti mezőgazdasági biztosítási szerződésen kívüli egyéb biztosítás esetén a biztosító az Mkk. tv. 17/A. §-a alapján
az agrárkár-enyhítési szerv részére szolgáltat.[99]
(6a)[100] A biztosító által megállapított kártérítés összegét az Mkk. tv. 12. § (1) bekezdésében foglaltakkal összhangban figyelembe kell venni a kárenyhítő juttatás összegének kiszámításánál a lábon álló növénykultúrára kötött mezőgazdasági biztosítások esetében.
(7) Ha a hozamérték-csökkenést több elemi káresemény okozta, akkor az igényelhető kárenyhítő juttatás növénykultúránkénti összegének meghatározásánál mezőgazdasági kárt kiváltó okként azt a kárfajtát kell megadni, amely az adott növénykultúra esetében a legnagyobb mértékű károsodást okozta.
(8)[101] Ha a mezőgazdasági termelő a kárenyhítő juttatás iránti kérelmét nem az (1) bekezdésben meghatározottak szerint nyújtja be, akkor a kérelmet az agrárkár-enyhítési szerv elutasítja.
(9)[102] Adott kárenyhítési évhez kapcsolódóan kárenyhítő juttatásra vonatkozó jogosultság akkor sem állapítható meg, ha a mezőgazdasági termelővel szemben valamely korábbi támogatás visszafizetésére kötelező, Magyarországnak címzett európai bizottsági határozat van érvényben, amely a támogatást jogellenesnek és a belső piaccal összeegyeztethetetlennek nyilvánította.
10. § (1) Az agrárkár-megállapító szerv ellenőrzi a kárenyhítő juttatás iránti kérelem adatait, a hozamérték-csökkenés összegét és - az 5. § (6) bekezdés, valamint az Mkk. tv. 11. § (2) és (3) bekezdésére is figyelemmel - az Mkk. tv. 14. § (2) bekezdése szerinti adattartalommal határozatot hoz. Az agrárkár-megállapító szerv ellenőrzése kiterjed a 9. § (4) és (5) bekezdés szerinti mezőgazdasági biztosítási szerződések meglétére.
(2)[103] Az agrárkár-megállapító szerv - a helyszíni ellenőrzés megállapításainak, az 5. § (3) bekezdése szerinti adatoknak, a kárbejelentéshez kapcsolódó 5. § (7) bekezdése szerinti kockázatelemzés adatainak, valamint egyéb hatóság által rögzített termelési adatoknak a figyelembevételével - az (1) bekezdés szerinti ellenőrzés alapján hozza meg az Mkk. tv. 14. § (2) bekezdése szerinti határozatot.
(2a)[104] Ha az agrárkár-megállapító szerv az (1) bekezdés szerinti ellenőrzés során azt állapítja meg, hogy a kárenyhítő juttatás iránti kérelemben szereplő,
a) a tárgyévi betakarított termésmennyiség alapján számított tárgyévi hozam 30%-ot meghaladó mértékben múlja alul a kárbejelentésre hozott döntésben igazolt, káresemény utáni várható hozamot, akkor a tárgyévi hozamérték kiszámításakor tárgyévi hozamként az igazolt, káresemény utáni várható hozamadatot,
b)[105] a referencia-időszak adott évére vonatkozó - betakarított saját termésmennyiség alapján számított - referenciahozam meghaladja a növénykultúra ugyanezen évre vonatkozó, a természetes személy - ideértve az egyéni vállalkozókat is - esetében a lakóhelye, jogi személy vagy egyéb szervezet esetében a székhelye szerinti vármegye vonatkozásában képzett vármegyei, ennek hiányában az országos, Mkk. tv. 2. § 2a. pontja szerinti átlaghozamának háromszorosát, akkor a referencia hozamérték kiszámításakor a referencia-időszak adott évének referenciahozamaként az ugyanezen évre vonatkozó, a természetes személy - ideértve az egyéni vállalkozókat is - esetében a lakóhelye, jogi személy vagy egyéb szervezet esetében a székhelye szerinti vármegyei, ennek hiányában az országos, Mkk. tv. 2. § 2a. pontja szerinti átlaghozam-adatot
kell figyelembe venni.
(2b)[106] Ha a kárenyhítő juttatás iránti kérelemben szereplő és bejelentett adatok alapján a kérelem nem felel meg az Mkk. tv. 11. § (1) bekezdés c) vagy d) pontjában foglalt feltételeknek, az agrárkár-megállapító szerv nem végzi el a (2a) bekezdés szerinti számítást.
(3)[107] Az agrárkár-megállapító szerv a 2. melléklet szerinti adatok, a (1) bekezdés szerinti határozatok, valamint a benyújtott keresetlevelek adatai tekintetében az Mkk. tv. 14. § (7) bekezdésében meghatározottak szerint jár el. A keresetlevélről annak beérkezését követő hét napon belül, majd az eljárás lezárásáról szóló döntésről a mezőgazdasági termelő részére történő közléssel egyidejűleg az agrárkár-megállapító szerv értesítést küld az agrárkár-enyhítési szerv részére.
(4)[108]
(5)[109]
7. A kárbejelentés és a kárenyhítő juttatás iránti kérelem benyújtásának általános szabályai
11. § (1)[110] A mezőgazdasági termelő a 4. § (1) és (1a) bekezdés szerinti kárbejelentést és a 9. § (1) bekezdés szerinti kárenyhítő juttatás iránti kérelmet elektronikus úton köteles benyújtani.
(2)[111]
(3)[112] A 4. § (1) és (1a) bekezdés szerinti kárbejelentés, valamint a 9. § (1) bekezdés szerinti kárenyhítő juttatás iránti kérelem elektronikus benyújtásának és fogadásának tényét a Központi Elektronikus Szolgáltató Rendszerben (a továbbiakban: KR) a mezőgazdasági termelő elektronikus tárhelyére történt sikeres feltöltés jelenti, amelyet az ideiglenesen fenntartott értesítési tárhelyre automatikusan kapott KR dokumentum igazol.
8. A kárenyhítő juttatás összegének megállapítása
12. § (1)[113] A kárenyhítő juttatás összegének 2. melléklet V. pontja és 3. melléklet szerinti megállapítása során kizárólag a növénykultúra azon hozamérték-csökkenése vehető figyelembe, amelyet elemi káresemény okozott, és azt az agrárkár-megállapító szerv igazolta.
(2)[114] Nem nyújtható kárenyhítő juttatás, ha az agrárkár-megállapító szerv a 10. § (1) bekezdés szerinti döntésében nem igazolta a 9. § (3) bekezdés b) pontjában meghatározott mértékű hozamérték-csökkenést.
(3) A kárenyhítő juttatás összegének 3. melléklet szerinti számítási módszer alapján történő megállapítása során az elemi káresemények folytán lecsökkent termés betakarításához kapcsolódó ráfordítás-csökkenést, az Mkk. tv. 22. §-ában meghatározott haszonbér-mérséklésből eredő bérleti díjcsökkenést le kell vonni a hozamérték-csökkenés összegéből, és a számítás során a 3. melléklet szerinti költségmegtakarítási fajlagos összegeket kell alkalmazni.
(4)[115] A kárenyhítő juttatás összegének megállapítása során az agrárkár-enyhítési szerv a mezőgazdasági kockázatkezelési adatbázist használja fel azzal, hogy a biztosító által a növénykultúrára megállapított kártérítés összege, valamint az ugyanazon elszámolható költségek tekintetében megállapított bármely egyéb - állami vagy európai uniós társfinanszírozású - támogatás és az e rendelet alapján megállapított kárenyhítő juttatás összege együttesen növénykultúránként nem haladhatja meg az "Iránymutatások a mezőgazdasági és erdészeti ágazatban, valamint a vidéki térségekben nyújtott állami támogatásokról" szóló, 2022. december 21-i 2022/C 485/01 számú bizottsági közlemény 1.2.1.2. szakasza szerinti, a természeti katasztrófához hasonlítható kedvezőtlen éghajlati jelenség által okozott veszteségek ellentételezésére nyújtott támogatás (357) pontjában meghatározott, az elszámolható költségre vetített 80%-os támogatási intenzitási mértéket.
(5) A (4) bekezdés szerinti elszámolható költségnek a növénykultúra elemi káresemény által okozott az (1) és (3) bekezdés alapján számított hozamérték-csökkenése minősül.
(5a)[116] A biztosító által - a (4) bekezdés szerint - a növénykultúrára megállapított kártérítés összegét abban az esetben is le kell vonni a kárenyhítő juttatás összegének megállapítása során, ha a mezőgazdasági termelő nem teljesíti a 9. § (4), (5) és (5a) bekezdésében foglaltakat.
(6) A (4) bekezdés szerinti támogatási intenzitás maximumának túllépése esetén a mezőgazdasági termelőt a túllépés összegével megegyező visszafizetési kötelezettség terheli. A túllépés összegét és a visszafizetési kötelezettségre történő felszólítást az agrárkár-enyhítési szerv határozatban közli a mezőgazdasági termelővel.
12/A. §[117] Az agrárkár-megállapító szerv az Mkk tv. 14. § (2) bekezdése szerinti döntését legkésőbb a tárgyévet követő év január 31-éig meghozza és megküldi a mezőgazdasági termelő részére.
9. A kifizetési terv és a kárenyhítő juttatás kifizetése
13. § (1) Az agrárkár-enyhítési szerv a mezőgazdasági kockázatkezelési adatbázisában rögzíti a kárenyhítési hozzájárulás befizetésére vonatkozó kötelezettségeket, a befizetési kötelezettségek teljesítését, valamint - az agrárkár-megállapító szerv által kiállított dokumentumok alapján a hozzá a tárgyévet követő év január 31-ig beérkezett adatok figyelembevételével - vizsgálja a kárenyhítő juttatás iránti kérelmek jogosságát, a kérelmek adatait feldolgozza, azokról adatállományt készít.
(2)[118] Az agrárkár-enyhítési szerv az (1) bekezdés szerinti adatállomány, valamint a miniszternek a 20/05/10/00 Nemzeti agrárkár-enyhítés előirányzatra vonatkozó tájékoztatása alapján a jogos kárenyhítő juttatás iránti igények teljesítésére a minisztérium honlapján közzétett nyomtatvány szerinti kifizetési tervet készít. A kifizetési terv részét képezi a kárenyhítési lebonyolítási számla felhasználásának tárgyév december 31-i állapotát tükröző éves elszámolás. Az agrárkár-enyhítési szerv a kifizetési tervet a tárgyévet követő év február 28-áig a miniszter és az agrárkár-enyhítési szerv közötti külön megállapodás szerinti adattartalommal megküldi a miniszter részére.
(3) A miniszter a (2) bekezdésben foglaltak szerint összeállított és előterjesztett kifizetési tervet - egyetértése esetén - jóváhagyja, és a kifizetési terv jóváhagyásáról tájékoztatja az agrárkár-enyhítési szervet, valamint a mezőgazdasági igazgatási szervet.
(4) Az agrárkár-enyhítési szerv a kifizetési terv jóváhagyásáról szóló döntés kézhezvételét követően, a tárgyévet követő év március 31-éig határozatban értesíti a mezőgazdasági termelőt a kárenyhítő juttatás iránti igénye kielégítésének mértékéről a 7. § (1) bekezdésben, a 12. § (1) bekezdésben, valamint az Mkk. tv. 11. § (5) bekezdésében foglaltak figyelembevételével, és teljesíti a kifizetéseket.
(5) Az adott kárenyhítési évet megelőző kárenyhítési évekhez kapcsolódóan az Mkk. tv. 15. § (4) bekezdés a) és b) pontja szerinti tételek kifizetésére tárgyév április 1-jétől a tárgyévet követő évben a kifizetési terv elkészítésének időpontjáig van lehetőség.
(6) A (2) bekezdés szerinti éves elszámoláson túl az agrárkár-enyhítési szerv a miniszter és az agrárkár-enyhítési szerv közötti külön megállapodás szerinti adattartalommal a miniszter részére megküldi
a)[119] tárgyév április 30-ig a Magyar Államkincstár Mezőgazdasági támogatások szakmai költségvetési fejezeti alszámla felhasználásának tárgyév március 31-i állapotát, és
b)[120] tárgyév október 31-ig a Magyar Államkincstár Mezőgazdasági támogatások szakmai költségvetési fejezeti alszámla felhasználásának tárgyév szeptember 30-i állapotát.
tükröző évközi elszámolásokat is.
(7) Az agrárkár-enyhítési szerv a kárenyhítő juttatás iránti igények kifizetését követően megmaradt összeget tárgyév december 31-éig beérkezőleg átutalja a minisztérium 10032000-01220191-50000005 számú Fejezeti kezelésű előirányzat-felhasználási keretszámlájára.
(8)[121] Kárenyhítő juttatás kifizetésére mezőgazdasági árvízkár és aszálykár vonatkozásában az Mkk. tv. 12. § (5) bekezdésében meghatározottak alapján van lehetőség.
(9) A mezőgazdasági árvíz vonatkozásában védműnek minősül az OVF által belföldi jogsegély keretében kiadott igazolás alapján az árvizek kártételei elleni védekezéshez szükséges vízilétesítmény is.
(10)[122] Az OVF által szolgáltatott, a mezőgazdasági kockázatkezelési adatbázis feletti rendelkezési jogról és az abból származó adatok kezeléséről, valamint az időjárási kockázatkezelési rendszer működtetésével és fejlesztésével kapcsolatos végrehajtási költségek fedezetére szolgáló pénzforrás felhasználásáról szóló 36/2017. (VII. 6.) FM rendelet 2. § 25. pontja szerinti adatok alapján az ár- vagy belvízhelyzet - az agrárkár-enyhítési rendszer vonatkozásában - akkor minősül[123]
a) országosan jelentősnek, ha országos szinten legalább 100 000 hektár,
b) jelentősnek, ha országos szinten legalább 50 000 hektár
mezőgazdasági kockázatkezelési rendszer szempontjából releváns mezőgazdasági hasznosítású terület mezőgazdasági ár- vagy belvízzel érintett.
10. Adatszolgáltatás
14. §[124] A mezőgazdasági termelést érintő időjárási és más természeti kockázatok kezelését ellátó intézményrendszer keretében keletkezett adatállományok feldolgozását, elemzését, új kockázatkezelési modellek kidolgozását, az Mkk. tv. által szabályozott intézkedések elemeinek fejlesztését, a nemzetközi kockázatkezelés tapasztalatainak hasznosítását - a kárenyhítő juttatás megállapítására vonatkozó feltételek felülvizsgálata és meghatározása érdekében - az AKI Nonprofit Kft. végzi. Az AKI Nonprofit Kft.-t ezirányú tevékenységében a kockázatkezelésben résztvevő intézmények, szervezetek - az adatbázisukban rendelkezésre álló adatok tekintetében - adatszolgáltatással kötelesek támogatni és az AKI Nonprofit Kft. által kért adatokat rendelkezésre bocsátani.
15. § (1) Aszálykár, illetve mezőgazdasági árvízkár tekintetében a mezőgazdasági igazgatási szerv szakvéleményben szolgáltat adatot a miniszter részére a káreseménnyel érintett termelők becsült számáról, a hozamcsökkenés várható mértékéről, valamint az aszály, illetve a mezőgazdasági árvízhelyzet területi megoszlásáról.
(2) A mezőgazdasági igazgatási szerv az (1) bekezdés szerinti szakvéleményét
a) aszálykár tekintetében részletes és összesített adatokkal alátámasztva legkésőbb tárgyév szeptember 30-ig,
b) mezőgazdasági árvízkár tekintetében
ba) részletes adatokkal alátámasztva a mezőgazdasági árvízkár felmerülését követő huszonöt napon belül,
bb) összesített adatokkal alátámasztva legkésőbb tárgyév szeptember 30-ig
küldi meg a miniszter részére.
(3)[125] Az (1) bekezdésben hivatkozott szakvélemény elkészítéséhez a mezőgazdasági igazgatási szerv a HungaroMettől, az OVF-től, a Lechner Tudásközponttól, és az agrárkár-megállapító szervtől a szükséges adatokat hivatalból bekéri. A szakvéleményt az érintett területek településsoros bontásával - megjelölve az érintett járást is -, az aszály vagy az árvíz mértékének részletes bemutatásával kell elkészíteni.
(4)[126] A miniszter az Mkk. tv. 12. § (5) bekezdése szerinti közleményt vagy közleményeket a mezőgazdasági igazgatási szerv szakvéleményének kézhezvételét követően adja ki.
(5) A miniszter az (1) bekezdés szerinti szakvélemény alapján nyújt tájékoztatást az árvízhelyzetről az Európai Bizottság részére.
11. Ellenőrzés, jogkövetkezmények
16. § (1) A mezőgazdasági termelő részéről valótlan adatok szolgáltatása a kárenyhítő juttatásra való jogosultság visszavonását eredményezi. A kárenyhítő juttatás jogosulatlan igénybevételének tényét az agrárkár-enyhítési szerv - az agrárkár-megállapító szerv által készített jegyzőkönyv alapján vagy saját jogkörénél fogva - állapítja meg, és határozatban felszólítja a mezőgazdasági termelőt a jogosulatlanul igénybe vett kárenyhítő juttatás visszafizetésére.
(2) A kárenyhítő juttatásra való jogosultság visszavonása, a jogosulatlanul igénybe vett kárenyhítő juttatás visszafizetésére vonatkozó kötelezettség teljesítése nem mentesíti a mezőgazdasági termelőt a kárenyhítési hozzájárulás megfizetésének kötelezettsége alól.
12. Záró rendelkezések
17. § (1) Ez a rendelet - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - 2014. december 1-jén lép hatályba.
(2) Az 5. § (7) és (8) bekezdése 2015. április 1-jén lép hatályba.
18. § A 2015. évi kárenyhítési év vonatkozásában a kárbejelentésekről e rendelet hatálybalépése előtt kiállított hatósági bizonyítványokat is figyelembe kell venni a kárenyhítő juttatás iránti kérelemben.
18/A. §[127] (1) Az Mkk. tv. 7. § (1) bekezdése szerinti mezőgazdasági kockázatkezelési pénzeszköz terhére a 2022. kárenyhítési év vonatkozásában a kárenyhítő juttatás újraszámítására jogosult az a mezőgazdasági termelő,
a) akinek a megállapított biztosítói kártérítését a biztosítási tevékenységről szóló 2014. évi LXXXVIII. törvény 21. § (1) bekezdés f) pontja szerinti szolgáltatáscsökkentés érintette, és a szolgáltatáscsökkentés tényét a biztosító az agrárkár-enyhítési szerv részére igazolja,
b) aki a szolgáltatáscsökkentés miatt 2024. szeptember 15-éig maradéktalanul eleget tett a biztosító által elrendelt visszafizetési kötelezettségnek, vagy ilyen visszafizetési kötelezettsége nem keletkezett,
c) akinek a 2022. évi kárenyhítő juttatás iránti kérelme nem került visszautasításra az Mkk. tv. 13. § (3) bekezdése alapján, és amely kérelem tárgyában az agrárkár-enyhítési szerv érdemben - részben jóváhagyó vagy elutasító - végleges döntést hozott,
d) aki a biztosító részére 2024. szeptember 15-éig nyilatkozik arról, hogy az a) pont szerinti szolgáltatáscsökkentéssel összefüggésben további biztosítói kártérítési igénnyel nem lép fel,
e) aki részére a szolgáltatáscsökkentést elrendelt biztosító legkésőbb 2024. október 1-ig valamennyi biztosított növénykultúra tekintetében legfeljebb az elrendelt szolgáltatáscsökkentésre figyelemmel megállapított kártérítési összeg mértékéig kifizeti a kártérítés összegét, és
f) akinek vonatkozásában a szolgáltatáscsökkentést elrendelő biztosító 2024. október 10-ig adatot szolgáltat az agrárkár-enyhítési szerv részére a b) és e) pont szerinti adatokról, valamint a d) pont szerinti nyilatkozat megtételéről.
(2) Az agrárkár-enyhítési szerv az (1) bekezdés f) pontja szerinti adatszolgáltatás, valamint a 2022. évi kárenyhítő juttatás iránti kérelemben szereplő adatok alapján, hivatalból indított eljárásban jár el, és legkésőbb 2024. november 30-áig döntést hoz a kárenyhítő juttatás újraszámítása tárgyában.
(3) Az agrárkár-enyhítési szerv a kárenyhítő juttatás újraszámításánál a biztosító által a mezőgazdasági termelő részére ténylegesen kifizetett kártérítési összeg alapján kiszámított kárenyhítő juttatás (a továbbiakban: újraszámított kárenyhítő juttatás) összegéből kivonja a 2022. évi kárenyhítő juttatás iránti kérelemben figyelembe vett biztosítói kártérítési összeg alapján kiszámolt kárenyhítő juttatás összegét (a továbbiakban: különbözet).
(4) Az újraszámított kárenyhítő juttatás számításánál az Mkk. tv. 11. § (1) bekezdés a)-e) és h) pontjában, (2), (3) és (5) bekezdésében, valamint a 12. §-ban foglaltakat kell alkalmazni.
(5) Az agrárkár-enyhítési szerv intézkedik a mezőgazdasági termelő részére a különbözet kifizetése iránt, ha annak összege legalább tízezer forint.
(6) Az agrárkár-enyhítési szerv tájékoztatja a biztosítót a kárenyhítő juttatás újraszámításának eredményeként különbözetben részesült mezőgazdasági termelők köréről, a kifizetett különbözet összegéről.
(7) A különbözet kifizetését az Mkk. tv. 15. § (4) bekezdés b) pontja szerinti áthúzódó kifizetésnek kell tekinteni.
19. §[128] Ez a rendelet az "Iránymutatások a mezőgazdasági és erdészeti ágazatban, valamint a vidéki térségekben nyújtott állami támogatásokról" szóló, 2022. december 21-i 2022/C 485/01 számú bizottsági közlemény hatálya alá tartozó támogatási programot tartalmaz.
20. §[129] E rendeletnek a kárenyhítési hozzájárulás megfizetésével, valamint a kárenyhítő juttatás igénybevételével kapcsolatos egyes kérdésekről szóló 27/2014. (XI. 25.) FM rendelet módosításáról szóló 36/2016. (V. 13.) FM rendelettel [a továbbiakban: 36/2016. (V. 13.) FM rendelet] megállapított 4. § (1a), (5), (6) és (7) bekezdését, valamint 11. § (1) és (3) bekezdését a 36/2016. (V. 13.) FM rendelet hatálybalépését megelőzően bekövetkezett káresemények esetében is alkalmazni kell.
21. §[130] Az Európai Mezőgazdasági Garancia Alapból, valamint a központi költségvetésből finanszírozott egyes támogatások igénybevételével kapcsolatos eljárási szabályokról szóló miniszteri rendeletek módosításáról szóló 10/2019. (IV. 1.) AM rendelettel [a továbbiakban: 10/2019. (IV. 1.) AM rendelet] megállapított 4. § (8) és (10) bekezdését, 5. § (2) és (10) bekezdését, valamint 6. § (4) és (10) bekezdését a 10/2019. (IV. 1.) AM rendelet hatálybalépésekor folyamatban lévő eljárásokban is alkalmazni kell.
22. §[131] E rendeletnek a kárenyhítési hozzájárulás megfizetésével, valamint a kárenyhítő juttatás igénybevételével kapcsolatos egyes kérdésekről szóló 27/2014. (XI. 25.) FM rendelet módosításáról szóló 60/2020. (XII. 9.) AM rendelettel [a továbbiakban: 60/2020. (XII. 9.) AM rendelet] megállapított 9. § (4a) bekezdését a 60/2020. (XII. 9.) AM rendelet hatálybalépésekor folyamatban lévő eljárásokban is alkalmazni kell.
23. §[132] A 2023. évben a 2022. kárenyhítési év tekintetében
a) a 10. § (4) bekezdésétől eltérően
aa) az agrárkár-megállapító szerv a kárenyhítő juttatás iránti kérelmek ellenőrzött adataiból készített adatállományt 2023. január 23-ig teszi elérhetővé a mezőgazdasági igazgatási szerv és az agrárkár-enyhítési szerv részére,
ab) a mezőgazdasági igazgatási szerv a megküldött megyei adatállományokból készített országos összesítést 2023. február 7-ig teszi elektronikus úton elérhetővé az agrárkár-enyhítési szerv részére,
ac) az országosan összesített adatállományból a mezőgazdasági igazgatási szerv a megyeszintű és elemi káreseményenkénti bontásban 2023. február 22-ig készít összefoglaló jelentést, és teszi azt elérhetővé a miniszter részére,
b) a 10. § (5) bekezdésétől eltérően az agrárkár-megállapító szerv az (1) bekezdés szerinti határozat egy példányát legkésőbb 2023. február 7-ig küldi meg a mezőgazdasági termelő részére,
c) az agrárkár-enyhítési szervhez a 13. § (1) bekezdése szerinti adatoknak 2023. február 7-ig kell beérkeznie,
d) a 13. § (2) bekezdésétől eltérően az agrárkár-enyhítési szerv a kifizetési tervet 2023. március 7-ig küldi meg a miniszter részére.
24. §[133] A 2023. kárenyhítési évben a 9. § (4b) bekezdése szerinti első kárbejelentés alatt a 2023. március 30-át követően benyújtott első kárbejelentést kell érteni.
25. §[134] E rendeletnek a kárenyhítési hozzájárulás megfizetésével, valamint a kárenyhítő juttatás igénybevételével kapcsolatos egyes kérdésekről szóló 27/2014. (IX. 25.) FM rendelet módosításáról szóló 64/2024. (XII. 20.) AM rendelettel [a továbbiakban: 64/2024. (XII. 20.) AM rendelet] megállapított 9. § (4c) és (6) bekezdését a 64/2024. (XII. 20.) AM rendelet hatálybalépésekor folyamatban lévő eljárásokban is alkalmazni kell.
Dr. Fazekas Sándor s. k.,
földművelésügyi miniszter
1. melléklet a 27/2014. (XI. 25.) FM rendelethez[135]
2. melléklet a 27/2014. (XI. 25.) FM rendelethez[136]
A kárenyhítő juttatás iránti kérelem adattartalma
I. A megkötött mezőgazdasági biztosítási szerződésekről szóló bejelentés adattartalma
1. A mezőgazdasági termelő azonosító adatai:
1.1. név
1.2. támogatási azonosító[137]
2. A biztosító megnevezése, amellyel a termelő mezőgazdasági biztosítási szerződést kötött
3. A mezőgazdasági biztosítási szerződés időbeli hatályának meghatározása (év)
3a.[138]
4. A növénykultúra megnevezése (az egységes kérelemhez kiadott hasznosítási kódok szerint meghatározott növényfaj vagy növényfajta)[139]
5. A biztosításba bevont terület (ha)
6. A biztosított hozamérték (Ft)
7. A biztosító által káreseményekre megállapított kártérítés káreseményenkénti bontásban (Ft)[140]
8. Ha az ügyfél mezőgazdasági biztosítással nem rendelkezik, akkor az ügyfél erről szóló nyilatkozata
II. A referencia-időszak három évének meghatározásához szükséges adatok
1. A növénykultúra megnevezése[141]
2. Az adott növénykultúra termelési adatai a tárgyévet megelőző 5 évben évenkénti bontásban:
2.1. Terület (ha) a tárgyévet megelőző 5 évben, évenkénti bontásban
2.2. Termésmennyiség (t) a tárgyévet megelőző 5 évben, évenkénti bontásban
2.3. Hozam (t/ha) a tárgyévet megelőző 5 évben évenkénti bontásban
3. A mezőgazdasági termelő nyilatkozata a referencia-időszak 3 évének meghatározásáról
III. A referenciahozam kiszámításához szükséges adatok
1. A növénykultúra megnevezése[142]
2. A növénykultúra hozama a referencia-időszak három évében, évenkénti bontásban (t/ha)
IV. A referencia-átlagár kiszámításához szükséges adatok
1. A növénykultúra megnevezése[143]
2. A növénykultúra vonatkozásában meghirdetett, 6. § (1) bekezdés szerinti referenciaárak, vagy a mezőgazdasági termelő értékesítéseinek számlával igazolt, 6. § (4) bekezdés szerinti ár adatai a referencia-időszak három évében (Ft/t)
V. A kárenyhítő juttatás összegének kiszámításához szükséges adatok
1. A növénykultúra megnevezése1[144]
2. Az elemi káresemény megnevezése
3. A növénykultúra tárgyévi területe (ha)
3.1. A növénykultúra igazolt károsodással érintett tárgyévi területe (ha)
3.2. A növénykultúra igazolt károsodással nem érintett területe (ha)
4. A növénykultúra betakarított tárgyévi termésmennyisége (t)
5. A növénykultúra betakarított területének aránya (50% feletti, illetve 50% vagy azt meg nem haladó)
6. A növénykultúra tárgyévi hozama (t/ha)
7. A növénykultúra referencia hozama (t/ha)
8. A tárgyévben a növénykultúra meghirdetett referenciaára, vagy a mezőgazdasági termelő értékesítéseinek számlával igazolt, 6. § (4) bekezdés szerinti ár adata (Ft/t)
9. A növénykultúra referencia-átlagára (Ft/t)
10. A növénykultúra tárgyévi hozamértéke (Ft)
11. A növénykultúra referencia hozamértéke (Ft)
12. A növénykultúra hozamérték-csökkenése (Ft)
13. Növénykultúra szinten számított hozamérték-csökkenés összegéből levonásra kerülő tételek
13.1. A hozamcsökkenés miatt keletkezett költségmegtakarítás összege (Ft)
13.2. Földbérlet esetén a 12. § (3) bekezdésében meghatározott bérleti díjcsökkenés (Ft)
14. A biztosító által megállapított kártérítés összege (Ft)[145]
15. A mezőgazdasági termelő nyilatkozata arról, hogy
15.1. az érintett káresemény által okozott kárra a biztosítóval kötött szerződés alapján a biztosító által megállapított összeget az Mkk. tv. által előírt kötelezettség szerint tüntette fel, és tudomásul veszi, hogy a kötelezettség elmulasztásával a kárenyhítő juttatásra való jogosultságot a teljes kárenyhítő juttatás összegére vonatkozóan elveszíti, és kötelezettséget vállal arra, hogy ilyen esetben a felvett összeget a Magyar Államkincstár felszólító határozata szerint visszafizeti;[146]
15.2. a kárenyhítő juttatás iránti kérelem benyújtásakor az Mkk. tv. 2. § 7. pont szerinti elemi káreseményen - ide nem értve az üzemi szinten a növénykultúrában 30%-ot meghaladó mértékű hozamcsökkenést okozó mezőgazdasági árvízkárt - alapuló okokon kívüli okokból a 37/2011. (III. 22.) Korm. rendelet 6. §-a szerinti nehéz helyzetben lévő vállalkozásnak minősül-e.
1 Újravetés, újratelepítés, vagy másodvetés esetén meg kell adni az újravetett, újratelepített, vagy másodvetett növénykultúrát is.
3. melléklet a 27/2014. (XI. 25.) FM rendelethez[147]
A kárenyhítő juttatás meghatározásának számítási módszere
A területi adatokat (ha), a termésmennyiség-adatokat (t), a hozamadatokat (t/ha) és az áradatokat (Ft) mértékegységben, a területi adatokat négy, a többi adatot két tizedesjegy pontossággal kell kitölteni, és a számított értékeket is két tizedesjegy pontossággal kell kerekíteni és figyelembe venni.
A 6. § (5) bekezdése alapján korábban megadott adatokat az elektronikus felület automatikusan feltölti. A mezőgazdasági termelőnek csak a hiányzó adatokat kell megadnia.
A kárenyhítő juttatás iránti kérelemben az adott kárenyhítési évben termesztett azon növénykultúrák adatait kell feltüntetni, amelyek vonatkozásában a mezőgazdasági termelő az agrárkár-megállapító szerv által igazolt kárbejelentéssel rendelkezik.
1. A referencia-időszak három évének meghatározása
A referencia-időszak három éve: a tárgyévet megelőző ötéves időszakból a legmagasabb és a legalacsonyabb hozammal rendelkező kettő év elhagyásával képzett három év.
Amennyiben a legmagasabb vagy a legalacsonyabb hozam két vagy több évben előfordul, úgy a mezőgazdasági termelőnek nyilatkoznia kell arról, hogy a referencia-időszak azonos hozamú éveiből melyiket tekinti a legalacsonyabb vagy a legmagasabb hozamú évnek.
Azokban az években, amelyekben a termelő nem termesztette az adott növénykultúrát, a növénykultúra adott évi hozamánál a természetes személy - ideértve az egyéni vállalkozókat is - esetében a lakóhelye, jogi személy vagy egyéb szervezet esetében a székhelye szerinti vármegye vonatkozásában képzett vármegyei, ennek hiányában országos, az Mkk. tv. 2. § 2a. pontja szerinti átlaghozamot kell feltüntetni.[148]
2. A referenciahozam kiszámítása
A referenciahozam: a referencia-időszak 1. pont szerint meghatározott három évére számított hozamok számtani átlaga.
ahol
hozamn = hozam a referencia-időszak n. évében (t/ha)
n = 1, 2, 3.
A referenciahozamot termesztett növénykultúránként külön-külön kell megállapítani.
3. A referencia-átlagár kiszámítása
Referencia-átlagár: A referencia-időszak 1. pont szerint meghatározott három évében meghirdetett referenciaárak számtani átlaga.
ahol
referenciaárn = meghirdetett referenciaár a referencia-időszak n. évében (Ft/t);
n = 1, 2, 3.
Azon növénykultúrák esetében, amelyeknél ársáv közzétételére is sor kerül, a mezőgazdasági termelő a közzétett referenciaár helyett az adott kárenyhítési év értékesítéseinek számlával igazolt áradatait jogosult felhasználni, amennyiben ezen áradat a közzétett ársávba esik.
A referencia-átlagárat termesztett növénykultúránként külön-külön kell megállapítani.
4. A kárenyhítő juttatás összegének meghatározása a károsodott növénykultúra vonatkozásában
ahol azon növénykultúrák esetében, amelyeknél a tárgyévben ársáv közzétételére is sor kerül, a mezőgazdasági termelő a közzétett tárgyévi referenciaár helyett a tárgyév értékesítéseinek számlával igazolt áradatait jogosult felhasználni, amennyiben ezen áradat a közzétett ársávba esik.
4.1. Károsodott növénykultúrára számított kárenyhítő juttatás maximális összege[149]
károsodott növény- kultúrára számított kárenyhítő juttatás maximális összege (Ft) | = 0,8 x | [növénykultúra - hozamérték- csökkenésének összege (Ft) | növénykultúra - hozamérték- csökkenéséből levonásra kerülő tételek (Ft)] | a biztosító - által a növény- kultúrára megállapított kártérítés összege (Ft) | ugyanazon elszámolható költségek tekintetében megállapított bármely egyéb (állami vagy európai uniós társfinanszírozású) támogatás összege (Ft) |
4.2. Üzemi szintű kárenyhítő juttatás maximális összege[151]
a) az Mkk. tv. 11. § (5) bekezdése szerinti mezőgazdasági biztosítás megléte esetén
b) az Mkk. tv. 11. § (5) bekezdése szerinti mezőgazdasági biztosítás hiányában
4.3. Károsodott növénykultúra hozamérték-csökkenéséből levonásra kerülő tételek:[152]
4.3.1. Hozamcsökkenés miatt keletkezett költségmegtakarítás összege:
Hozamcsökkenés miatt keletkezett költségmegtakarítás összege (Ft) | = | növénykultúra tárgyévi vetésterülete (ha) | x | növénykultúra hozamcsökkenése (t/ha) | x | növénycsoportonként meghatározott fajlagos költségmegtakarítás (Ft/t)* |
ahol
növénykultúra hozamcsökkenése (t/ha) | = | növénykultúra referencia hozama (t/ha) | - | növénykultúra tárgyévi hozama (t/ha) |
növénykultúra terméscsökkenése (t) | = | növénykultúra tárgyévi vetésterülete (ha) | X | növénykultúra hozamcsökkenése (t/ha) |
* A növénycsoportonként az AKI Nonprofit Kft. által meghatározott fajlagos költségmegtakarítás (Ft/t) összegét a minisztérium a honlapján közzéteszi.
4.3.2. Egyes szántóföldi növénykultúrák tekintetében a mezőgazdasági káresemény miatti korai teljes kipusztulás vagy korai ki nem kelés esetén (különösen abban az esetben, ha az adott növénykultúra tárgyévi hozama a kárenyhítés iránti kérelemben megjelöltek szerint nulla) fennálló hozamcsökkenés miatt keletkezett költségmegtakarítás összege:
Korai teljes kipusztulás vagy ki nem kelés miatt keletkezett költségmegtakarítás összege (Ft) | = | növénykultúra kipusztult/ ki nem kelt területe (ha) | x | növénykultúránként meghatározott fajlagos költségmegtakarítás (Ft/ha)* |
* A növénykultúránként az AKI Nonprofit Kft. által meghatározott fajlagos költségmegtakarítás (Ft/ha) összegét a minisztérium a honlapján közzéteszi.
4.3.3. Földbérlet esetén a 12. § (3) bekezdésében meghatározott bérletidíj-csökkenés összege:
Bérletidíj-csökkenés összege (Ft) | = | növénykultúra tárgyévi vetésterülete (ha) | x | [piaci bérleti díj (Ft/ha) - kedvezményes bérleti díj (Ft/ha)] |
4. melléklet a 27/2014. (XI. 25.) FM rendelethez[153]
Lábjegyzetek:
[1] A címet módosította a 10/2019. (IV. 1.) AM rendelet 5. § a) pontja. Hatályos 2019.04.09.
[2] Módosította a 10/2019. (IV. 1.) AM rendelet 5. § b) pontja. Hatályos 2019.04.09.
[3] Módosította a 10/2019. (IV. 1.) AM rendelet 5. § b) pontja. Hatályos 2019.04.09.
[4] Módosította a 20/2023. (IV. 19.) AM rendelet 20. § a) pontja. Hatályos 2023.04.20.
[5] Megállapította a 20/2023. (IV. 19.) AM rendelet 17. §-a. Hatályos 2023.04.20.
[6] Megállapította a 20/2023. (IV. 19.) AM rendelet 17. §-a. Hatályos 2023.04.20.
[7] Hatályon kívül helyezte a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 10. § a) pontja. Hatálytalan 2024.09.06.
[8] Módosította a 20/2023. (IV. 19.) AM rendelet 20. § c) pontja. Hatályos 2023.04.20.
[9] Megállapította a 31/2023. (VII. 14.) AM rendelet 1. §-a. Hatályos 2023.07.15.
[10] Beiktatta a 20/2023. (IV. 19.) AM rendelet 18. §-a. Hatályos 2023.04.20.
[11] Módosította a 60/2020. (XII. 9.) AM rendelet 8. § a) pontja. Hatályos 2021.03.09.
[12] Módosította a 60/2020. (XII. 9.) AM rendelet 8. § b) pontja. Hatályos 2020.12.17.
[13] Beiktatta a 60/2020. (XII. 9.) AM rendelet 2. § (1) bekezdése. Hatályos 2021.03.09.
[14] Beiktatta a 60/2020. (XII. 9.) AM rendelet 2. § (1) bekezdése. Hatályos 2021.03.09.
[15] Módosította a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 9. § 1. pontja. Hatályos 2024.09.06.
[16] Megállapította a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 1. § (1) bekezdése. Hatályos 2024.11.01.
[17] Megállapította a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 1. § (2) bekezdése. Hatályos 2024.11.01.
[18] Megállapította a 43/2021. (XI. 29.) AM rendelet 3. § (2) bekezdése. Hatályos 2021.11.30.
[19] Beiktatta a 60/2020. (XII. 9.) AM rendelet 2. § (1) bekezdése. Hatályos 2021.03.09.
[20] Módosította a 138/2022. (XII. 27.) AM rendelet 1. § a) pontja. Hatályos 2023.01.01.
[21] Megállapította a 35/2017. (VII. 6.) FM rendelet 10. §-a. Hatályos 2017.07.07.
[22] Megállapította a 60/2020. (XII. 9.) AM rendelet 2. § (2) bekezdése. Hatályos 2021.03.09.
[23] Módosította a 36/2016. (V. 13.) FM rendelet 3. § a) pontja. Hatályos 2016.05.14.
[24] Megállapította a 60/2020. (XII. 9.) AM rendelet 2. § (3) bekezdése. Hatályos 2021.03.09.
[25] Módosította a 36/2016. (V. 13.) FM rendelet 3. § a) pontja. Hatályos 2016.05.14.
[26] Megállapította a 60/2020. (XII. 9.) AM rendelet 2. § (4) bekezdése. Hatályos 2020.12.17.
[27] Megállapította a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 1. § (3) bekezdése. Hatályos 2024.11.01.
[28] Beiktatta a 60/2020. (XII. 9.) AM rendelet 2. § (4) bekezdése. Hatályos 2020.12.17.
[29] Módosította a 25/2024. (IV. 9.) AM rendelet 15. §-a. Hatályos 2024.04.10.
[30] Módosította a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 9. § 2. pontja. Hatályos 2024.11.01.
[31] Beiktatta a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 1. § (4) bekezdése. Hatályos 2024.11.01.
[32] Módosította a 60/2020. (XII. 9.) AM rendelet 8. § c) pontja. Hatályos 2020.12.17.
[33] Megállapította a 60/2020. (XII. 9.) AM rendelet 2. § (5) bekezdése. Hatályos 2020.12.17.
[34] Megállapította a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 1. § (5) bekezdése. Hatályos 2024.11.01.
[35] Módosította a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 9. § 3. pontja. Hatályos 2024.11.01.
[36] Beiktatta a 60/2020. (XII. 9.) AM rendelet 2. § (6) bekezdése. Hatályos 2021.03.09.
[37] Módosította a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 9. § 4. pontja. Hatályos 2024.11.01.
[38] Megállapította a 60/2020. (XII. 9.) AM rendelet 3. § (1) bekezdése. Hatályos 2020.12.17.
[39] Beiktatta a 60/2020. (XII. 9.) AM rendelet 3. § (1) bekezdése. Hatályos 2020.12.17.
[40] Módosította a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 9. § 5. pontja. Hatályos 2024.11.01.
[41] Módosította a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 9. § 6. pontja. Hatályos 2024.11.01.
[42] Megállapította a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 2. § (1) bekezdése. Hatályos 2024.11.01.
[43] Módosította a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 10. § b) pontja. Hatályos 2024.11.01.
[44] Módosította a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 9. § 7. pontja. Hatályos 2024.11.01.
[45] Beiktatta a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 2. § (2) bekezdése. Hatályos 2024.11.01.
[46] Megállapította a 10/2019. (IV. 1.) AM rendelet 2. § (1) bekezdése. Hatályos 2019.04.09.
[47] Beiktatta a 60/2020. (XII. 9.) AM rendelet 3. § (2) bekezdése. Hatályos 2020.12.17.
[48] A nyitó szövegrészt módosította a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 9. § 8. pontja. Hatályos 2024.09.06.
[49] Módosította a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 9. § 9. pontja. Hatályos 2024.09.06.
[50] Módosította a 60/2020. (XII. 9.) AM rendelet 8. § d) pontja. Hatályos 2020.12.17.
[51] Hatályon kívül helyezte a 7/2024. (IX. 5.) AM rendelet 10. § c) pontja. Hatálytalan 2024.11.01.
[52] Módosította a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 9. § 10. pontja. Hatályos 2024.09.06.
[53] Módosította a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 9. § 11. pontja. Hatályos 2024.09.06.
[54] Módosította a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 9. § 12. pontja. Hatályos 2024.11.01.
[55] Beiktatta a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 2. § (3) bekezdése. Hatályos 2024.11.01.
[56] Megállapította a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 2. § (4) bekezdése. Hatályos 2024.11.01.
[57] Beiktatta a 60/2020. (XII. 9.) AM rendelet 3. § (4) bekezdése. Hatályos 2021.03.09.
[58] Módosította a 60/2020. (XII. 9.) AM rendelet 8. § e) pontja. Hatályos 2020.12.17.
[59] Módosította a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 9. § 13. pontja. Hatályos 2024.09.06.
[60] Megállapította a 60/2020. (XII. 9.) AM rendelet 3. § (5) bekezdése. Hatályos 2020.12.17.
[61] Módosította a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 9. § 14. pontja. Hatályos 2024.11.01.
[62] Beiktatta az 54/2015. (IX. 16.) FM rendelet 6. § (3) bekezdése. Hatályos 2015.09.17.
[63] Megállapította a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 2. § (5) bekezdése. Hatályos 2024.11.01.
[64] Módosította a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 10. § d) pontja. Hatályos 2024.11.01.
[65] Módosította a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 9. § 15. pontja. Hatályos 2024.09.06.
[66] Módosította a 31/2023. (VII. 14.) AM rendelet 4. § a) pontja. Hatályos 2023.07.15.
[67] Módosította a 10/2019. (IV. 1.) AM rendelet 5. § c) pontja. Hatályos 2019.04.09.
[68] Módosította a 31/2023. (VII. 14.) AM rendelet 4. § b) pontja. Hatályos 2023.07.15.
[69] Módosította a 31/2023. (VII. 14.) AM rendelet 4. § b) pontja. Hatályos 2023.07.15.
[70] Módosította a 31/2023. (VII. 14.) AM rendelet 4. § b) pontja. Hatályos 2023.07.15.
[71] Beiktatta a 4/2016. (I. 20.) FM rendelet 20. §-a. Hatályos 2016.01.21.
[72] Beiktatta a 60/2020. (XII. 9.) AM rendelet 4. § (1) bekezdése. Hatályos 2021.03.09.
[73] Megállapította a 43/2021. (XI. 29.) AM rendelet 4. §-a. Hatályos 2021.11.30.
[74] Megállapította a 43/2021. (XI. 29.) AM rendelet 4. §-a. Hatályos 2021.11.30.
[75] Módosította a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 9. § 16. pontja. Hatályos 2024.09.06.
[76] Megállapította a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 3. §-a. Hatályos 2024.11.01.
[77] Megállapította a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 3. §-a. Hatályos 2024.11.01.
[78] Megállapította a 35/2017. (VII. 6.) FM rendelet 12. §-a. Hatályos 2017.07.07.
[79] Megállapította a 65/2016. (IX. 21.) FM rendelet 14. §-a. Hatályos 2016.09.22.
[80] A nyitó szövegrészt megállapította a 35/2017. (VII. 6.) FM rendelet 17. § e) pontja. Hatályos 2017.07.07.
[81] Beiktatta a 46/2019. (X. 4.) AM rendelet 9. §-a. Hatályos 2019.10.07.
[82] A bevezető szövegrészt módosította a 60/2020. (XII. 9.) AM rendelet 8. § g) pontja. Hatályos 2020.12.17.
[83] Módosította a 3/2021. (II. 19.) AM rendelet 5. § b) pontja. Hatályos 2021.02.20.
[84] Módosította a 60/2020. (XII. 9.) AM rendelet 8. § h) pontja. Hatályos 2020.12.17.
[85] Beiktatta a 60/2020. (XII. 9.) AM rendelet 5. § (1) bekezdése. Hatályos 2020.12.17.
[86] Módosította a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 9. § 17. pontja. Hatályos 2024.09.06.
[87] Megállapította a 35/2017. (VII. 6.) FM rendelet 13. §-a. Hatályos 2017.07.07.
[88] Megállapította a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 4. § (1) bekezdése. Hatályos 2024.09.06.
[89] Megállapította az 59/2023. (X. 30.) AM rendelet 1. § (1) bekezdése. Hatályos 2023.10.31.
[90] Módosította a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 9. § 18. pontja. Hatályos 2024.09.06.
[91] Módosította a 64/2024. (XII. 20.) AM rendelet 3. § a) pontja. Hatályos 2024.12.21.
[92] Megállapította az 59/2023. (X. 30.) AM rendelet 1. § (2) bekezdése. Hatályos 2023.10.31.
[93] A nyitó szövegrészt módosította a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 9. § 19. pontja. Hatályos 2024.09.06.
[94] Hatályon kívül helyezte a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 10. § e) pontja. Hatálytalan 2024.09.06.
[95] A záró szövegrészt módosította a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 9. § 19. pontja. Hatályos 2024.09.06.
[96] Megállapította a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 4. § (3) bekezdése. Hatályos 2024.09.06.
[97] Módosította a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 9. § 20. pontja. Hatályos 2024.09.06.
[98] Megállapította a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 4. § (4) bekezdése. Hatályos 2024.09.06.
[99] A záró szövegrészt módosította a 64/2024. (XII. 20.) AM rendelet 3. § b) pontja. Hatályos 2024.12.21.
[100] Beiktatta a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 4. § (4) bekezdése. Hatályos 2024.09.06.
[101] Módosította a 60/2020. (XII. 9.) AM rendelet 8. § i) pontja. Hatályos 2020.12.17.
[102] Módosította a 31/2023. (VII. 14.) AM rendelet 4. § c) pontja. Hatályos 2023.07.15.
[103] Megállapította a 60/2020. (XII. 9.) AM rendelet 6. §-a. Hatályos 2021.03.09.
[104] Beiktatta a 60/2020. (XII. 9.) AM rendelet 6. §-a. Hatályos 2021.03.09.
[105] Módosította a 31/2023. (VII. 14.) AM rendelet 4. § b) és d) pontja. Hatályos 2023.07.15.
[106] Beiktatta a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 5. §-a. Hatályos 2024.09.06.
[107] Módosította a 60/2020. (XII. 9.) AM rendelet 8. § j) pontja. Hatályos 2020.12.17.
[108] Hatályon kívül helyezte a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 10. § f) pontja. Hatálytalan 2024.09.06.
[109] Hatályon kívül helyezte a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 10. § f) pontja. Hatálytalan 2024.09.06.
[110] Módosította a 36/2016. (V. 13.) FM rendelet 3. § b) pontja. Hatályos 2016.05.14.
[111] Hatályon kívül helyezte a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 10. § g) pontja. Hatálytalan 2024.09.06.
[112] Módosította a 36/2016. (V. 13.) FM rendelet 3. § b) pontja. Hatályos 2016.05.14.
[113] Megállapította a 35/2017. (VII. 6.) FM rendelet 14. §-a. Hatályos 2017.07.07.
[114] Módosította a 65/2016. (IX. 21.) FM rendelet 17. § c) pontja. Hatályos 2016.09.22.
[115] Módosította az 59/2023. (X. 30.) AM rendelet 5. § b) pontja. Hatályos 2023.10.31.
[116] Beiktatta az 59/2023. (X. 30.) AM rendelet 2. §-a. Hatályos 2023.10.31.
[117] Beiktatta a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 6. §-a. Hatályos 2024.11.01.
[118] Módosította a 60/2020. (XII. 9.) AM rendelet 8. § k) pontja. Hatályos 2020.12.17.
[119] Módosította a 60/2020. (XII. 9.) AM rendelet 8. § l) pontja. Hatályos 2020.12.17.
[120] Megállapította a 64/2024. (XII. 20.) AM rendelet 1. §-a. Hatályos 2024.12.21.
[121] Módosította a 35/2017. (VII. 6.) FM rendelet 17. § f) pontja. Hatályos 2017.07.07.
[122] Beiktatta a 35/2017. (VII. 6.) FM rendelet 15. §-a. Hatályos 2017.07.07.
[123] A nyitó szövegrészt módosította a 10/2019. (IV. 1.) AM rendelet 5. § a) pontja. Hatályos 2019.04.09.
[124] Módosította a 3/2021. (II. 19.) AM rendelet 5. § c)-d) pontja. Hatályos 2021.02.20.
[125] Módosította a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 9. § 21. pontja. Hatályos 2024.09.06.
[126] Módosította a 35/2017. (VII. 6.) FM rendelet 17. § h) pontja. Hatályos 2017.07.07.
[127] Beiktatta a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 7. §-a. Hatályos 2024.09.06.
[128] Megállapította a 31/2023. (VII. 14.) AM rendelet 3. §-a. Hatályos 2023.07.15.
[129] Beiktatta a 36/2016. (V. 13.) FM rendelet 2. §-a. Hatályos 2016.05.14.
[130] Beiktatta a 10/2019. (IV. 1.) AM rendelet 4. §-a. Hatályos 2019.04.09.
[131] Beiktatta a 60/2020. (XII. 9.) AM rendelet 7. §-a. Hatályos 2020.12.17.
[132] Beiktatta a 158/2022. (XII. 27.) AM rendelet 9. §-a. Hatályos 2022.12.28.
[133] Beiktatta az 59/2023. (X. 30.) AM rendelet 3. §-a. Hatályos 2023.10.31.
[134] Beiktatta a 64/2024. (XII. 20.) AM rendelet 2. §-a. Hatályos 2024.12.21.
[135] Hatályon kívül helyezte a 60/2020. (XII. 9.) AM rendelet 9. § a) pontja. Hatálytalan 2021.03.09.
[136] A melléklet címét megállapította a 35/2017. (VII. 6.) FM rendelet 16. § (1) bekezdése (lásd 1. melléklet). Hatályos 2017.07.07.
[137] Módosította a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 9. § 22. pontja. Hatályos 2024.09.06.
[138] Hatályon kívül helyezte a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 10. § h) pontja. Hatálytalan 2024.09.06.
[139] Módosította a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 9. § 23. pontja. Hatályos 2024.09.06.
[140] Módosította az 59/2023. (X. 30.) AM rendelet 5. § c) pontja. Hatályos 2023.10.31.
[141] Módosította a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 10. § i) pontja. Hatályos 2024.09.06.
[142] Módosította a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 10. § i) pontja. Hatályos 2024.09.06.
[143] Módosította a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 10. § i) pontja. Hatályos 2024.09.06.
[144] Módosította a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 10. § i) pontja. Hatályos 2024.09.06.
[145] Módosította az 59/2023. (X. 30.) AM rendelet 5. § b) pontja. Hatályos 2023.10.31.
[146] Módosította a 88/2016. (XII. 29.) FM rendelet 72. § c) pontja. Hatályos 2017.01.01.
[147] Megállapította a 35/2017. (VII. 6.) FM rendelet 16. § (2) bekezdése (lásd 2. melléklet). Hatályos 2017.07.07.
[148] Módosította a 31/2023. (VII. 14.) AM rendelet 4. § b) pontja. Hatályos 2023.07.15.
[149] Megállapította a 43/2021. (XI. 29.) AM rendelet 5. §-a (ld. 1. melléklet). Hatályos 2021.11.30.
[150] Módosította az 59/2023. (X. 30.) AM rendelet 5. § b) pontja. Hatályos 2023.10.31.
[151] Megállapította a 9/2018. (VII. 2.) AM rendelet 9. §-a (lásd 3. melléklet). Hatályos 2018.07.03.
[152] Megállapította a 47/2024. (IX. 5.) AM rendelet 8. §-a (ld. 1. melléklet). Hatályos 2024.09.06.
[153] Hatályon kívül helyezte a 60/2020. (XII. 9.) AM rendelet 9. § b) pontja. Hatálytalan 2020.12.17.