Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

9/1985. (III. 7.) MT rendelet

az elöljáróságokról

A Minisztertanács a tanácsokról szóló, az 1933. évi 26. törvényerejű rendelettel módosított, 1971. évi I. törvény 75. § (10) bekezdése alapján ez alábbiakat rendeli:

1. §

(1) Az elöljáróság a községi közös tanács (a továbbiakban: közös tanács) nem székhely társközsége lakosságának népképviseleti-önkormányzati testülete, a közös tanács szervezetének része.

(2) Az elöljáróság, jogszabályban meghatározott esetekben, egyes államigazgatási feladatokat is ellát.

(3) Az elöljáróság jogi személy.

2. §

(1) Az elöljáróság a társközség lakosságának érdekeit képviselve, kezdeményezően részt vesz a közös tanács - társközség érdekeit és a közös érdekeket egyaránt szolgáló - céljainak, terveinek kialakításában, s azok, valamint a közös tanács határozatai megvalósítására szervezi a társközség lakosságát.

(2) Az elöljáróság a Hazafias Népfront helyi bibizottságával, a tömegszervezetekkel, a lakosság más szervezeteivel együttműködve szervezi a helyi feladatok megvalósítását, a társközség közösségi életét, a lakosság tájékoztatását, a helyi ünnepségeket, rendelvényeket.

(3) Az elöljáróság közreműködik a központi álIami célok helyi megvalósításában, elősegíti a társadalmi tulajdon védelmét, az állampolgári jogok gyakorlását, kötelességek teljesítését.

(4) Az elöljáróság feladatainak teljesítésében együttműködik a Hazafias Népfront helyi bizottságával, a helyi társadalmi és más nem tanácsi szervekkel.

3. §

(1) Az elöljáróság önállóan rendelkezik a jogszabályokban meghatározott anyagi eszközökkel, továbbá a nem tanácsi szerv által részére adott anyagi támogatás, valamint az elöljáróságnak nyújtott lakosság hozzájárulások alapján képződő pénzeszközök és önkéntes társadalmi munka felhasználásáról; ezek az elöljáróságtól nem vonhatók el.

(2) Az elöljáróság anyagi eszközeit - a falugyűlés állásfoglalásának figyelembevételével - a közös tanácsnak átadhatja, a székhely társközséggel, illetőleg más elöljárósággal közösen is felhasználhatja, részükre ideiglenesen átengedheti.

4. §

(1) Az elöljáróság dönt a rendelet mellékletének 1. pontjában foglalt ügyekben; a rendelet mellékletének 2. pontjában foglalt ügyekben a közös tanács az elöljáróságnak egyetértési jogkört biztosíthat, illetőleg a tanács hatáskörébe tartozó ügyben előírhatja, hogy a javaslat az elöljáróság egyetértésével terjeszthető elő.

(2) Az elöljáróság:

a) a községben működő nem tanácsi szervek vezetőit - az eredményesebb együttműködés, a tevékenységüket érintő célkitűzésekről való tájékoztatás érdekében - szükség szerint tárgyalásra összehívhatja;

b) beszámolót, tájékoztatást kérhet a nem tanácsi szerveknek a lakosság szükségletei kielégítésé-szolgáló tevékenységéről, és e tevékenységüket ellenőrzi

c) a lakosságot érintő ügyben felhívhat nem tanácsi szerveket valamely fogyatékosság megszüntetésére vagy tevékenységük fejlesztésére; javaslatot tehet felelősségre vonásira. A felhívást, illetőleg a javaslatot a szervnek meg kell vizsgálnia és annak eredményéről 30 napon belül tájékoztatást kell adnia;

d) előzetes véleményt ad a nem tanácsi szervek olyan intézkedésével kapcsolatban, amely az ellátó, szolgáltató tevékenységben változást idéz elő, vagy a lakosság érdekeit egyébként érinti.

(3) A községi tanácsi hatáskört megállapító jogszabály - miniszteri rendelet, államtitkári rendelkezés esetén a Minisztertanács Tanácsi Hivatala elnökének egyetértésévél - rendelkezik az elöljáróság döntési hatásköréről, illetőleg arról, hogy a tanács a meghatározott ügyben az elöljáróság egyetértését írhatja elő.

(4) A közös tanács végrehajtó bizottsága, a tisztségviselő, a végrehajtó bizottság szakigazgatási szerve a hatáskörébe tartozó és a társközség lakosságának szélesebb körét érintő minden ügyben kikéri az elöljáróság véleményét.

(5) Az olyan hatósági ügyben, amelyben az elöljáróságnak véleményezési joga van, az elöljáróság jogállására az 1981. évi I. törvény (Áe.) 3. §-ának (4) bekezdése az irányadó.

(6) Az elöljáróság a társközséget érintő bármely ügyben javaslatot tehet, intézkedést kezdeményezhet. A kezdeményezés elbírálásáról az elöljáróságot tájékoztatni kell. Ha az elöljáróság a nem tanácsi szerv tájékoztatásával nem ért egyet, a megkeresett szerv feletteséhez fordulhat.

(7) A közös tanács társközségenként határozza meg az elöljáróság hatáskörét.

(8) Az elöljáróság is összehívhatja a falugyűlést, arra a közös tanács elnökét meghívja. Az elöljáróság előkészíti a falugyűlési beszámolót, a községet érintő minden lényeges ügyben kérheti a falugyűlés állásfoglalását.

(9) A közös tanács az elöljáróságra átruházott hatáskör gyakorlása körében egy adott ügyben az elöljáróságnak utasítást nem adhat, döntését nem semmisítheti, illetőleg nem változtathatja meg

5. §

(1) Ha az elöljáróság a közös tanácsnak vagy a végrehajtó bizottságnak a társközséget érintő döntését sérelmesnek tartja, az ügy ismételt tárgyalását a döntés tudomására jutásától számított 15 napon belül kezdeményezheti. Az elöljáróság kezdeményezése halasztó hatályú.

(2) A közös tanács elnöke az elöljáróságnak az (1) bekezdés szerinti kezdeményezéséről soron kívül tájékoztatja a megyei tanács elnökét

(3) Az elöljáróság kezdeményezéséről a közös tanács, illetőleg a végrehajtó bizottság a következő rendes ülésén határoz, kivéve, ha ezt az ügy jellege nem teszi lehetővé.

(4) Az elöljáróság ugyanazon ügyben egy esetben élhet az ismételt tárgyalás kezdeményezésével.

6. §

(1) Az elöljáró választására a Hazafias Népfront helyi bizottsága tesz javaslatot, de joga van erre az elöljáróság bármelyik tagjának is.

(2) Elöljáró csak helyben lakó tanácstag lehet. A tanácselnök és a végrehajtó bizottság titkára, nem választható meg elöljárónak.

(3) Az elöljáróság az elöljárót titkos szavazással választja.

(4) Az elöljáró visszahívását a Hazafias Népfront helyi bizottsága, az elöljáróság tagja, illetőleg a közös tanács kezdeményezheti.

7. §

(1) Az elöljáró:

a) képviseli az elöljáróságot;

b) elősegíti a községben a társadalmi együttélési szabályok megtartását; e szabályok megsértőit figyelmeztetheti;

c) összehívja és vezeti az elöljáróság üléseit;

d) figyelemmel kíséri a lakosság ügyeinek a közös tanács szerveinél történő intézkedését, indokolt esetben a tanácselnök, vagy a vb titkár intézkedését kezdeményezheti;

e) évente beszámol a falugyűlésnek az elöljáróság és a saját munkájáról.

(2) Az elöljáró a feladatát társadalmi megbízatásban látja el, munkájáért tiszteletdíjat kaphat. A tiszteletdíjat, jogszabályban meghatározott keretek között az elöljáróság állapítja meg.

8. §

(1) Az elöljáróság a működési rendjét maga határozza meg. Ülésére tanácskozási joggal meghívhatja a tanácselnököt, a községi társadalmi szervezetek és más nem tanácsi szervek képviselőit. A Hazafias Népfront helyi bizottságának elnöke vagy titkára az elöljáróság minden ülésén tanácskozási joggal vehet részt.

(2) Az elöljáróság ülései nyilvánosak, az elöljáróság zárt ülést is elrendelhet. Az elöljáróságnak a lakosság szélesebb körét érintő állásfoglalásáról a lakosság tájékoztatása a helyben szokásos módon történik.

(3) Az elöljáró gondoskodik arról, hogy az elöljáróság üléséről általában - egyszerűsített -jegyzőkönyv készüljön, s azt az ülést követő 5 napon belül megküldi a vb-titkárának.

9. §

(1) A közös tanács elnöke, a végrehajtó bizottság titkára feladatkörében segíti az elöljáróság, az elöljáró munkáját. A közös tanács végrehajtó bizottságának szakigazgatási szerve látja el az elöljáróság hatáskörébe utalt ügyekben az ügyviteli feladatokat.

(2) Az elöljáróság jogszabálysértő határozatát a közös tanács végrehajtó bizottsága megsemmisíti.

10. §

A tanács a székhelyközségben megalakított tanácstagi csoport, illetőleg a tanácstag részére a székhely községet érintő olyan ügyekben, amelyekben a társközség tekintetében az elöljáróságnak van hatásköre, véleményezési jogkört állapíthat meg.

11. §

Amennyiben a társközségnek egy tanácstagja Van, ez a tanácstag mint elöljáró gyakorolja az elöljáróság hatáskörét. Ilyen esetben a tiszteletdíjat a tanács állapítja meg.

12. §

(1) A rendelet mellékletének 1. pontjában felsorolt jogszabályoknak a mellékletben említett §-ai a következő rendelkezéssel egészülnek ki: "E hatáskörrel kapcsolatban a döntést közös tanácshoz tartozó társközségben az elöljáróság gyakorolja."

(2) A rendelet mellékletének 2. pontjában felsorolt jogszabályoknak a mellékletben említett §-ai a következő rendelkezéssel egészülnek ki: "E hatáskörrel kapcsolatban közös tanácshoz tartozó társközségben a közös tanács az elöljáróságnak egyetértési jogkört biztosíthat.

(3) A közös tanács a szakigazgatási kirendeltség vezető kinevezéséhez az elöljáróság egyetértését írhatja elő.

13. §

Ez a rendelet az 1985. évi választás napján lép hatályba.

Lázár György s. k.,

a Minisztertanács elnöke

Melléklet a 9/1985. (III. 7.) MT rendelethez

1. Az elöljáróság dönt:

a) a rendelkezésre bocsátott szociális segélykeret elosztásáról [A rendszeres szociális segélyről szóló 2/1969. (V. 4.) EüM rendelet 9. § (1) bekezdés; a rendkívüli szociális segélyről, az elemi károsultak szociális segélyéről, valamint a temetési segélyről és a köztemetésről szóló 4/1968. (VII. 12.) EüM rendelet. 3. § (1) bekezdés];

b) a rendelkezésre bocsátott rendkívüli gyámügyi segélykeret felhasználásáról [1/1974. (VI. 27.) OM rendelet 81. §.];

c) működési területén az utcák és településrészek elnevezéséről [Az utcák és településrészek elnevezéséről szóló 1/1976. (III. 15.) MT TH számú rendelkezés 7. §.];

d) az önkéntes tűzoltóság egységparancsnokának, szertárosának, gépjárművezetőjének, kismotorfecskendő-kezelőjének, ifjúsági szakkörvezetőjének, zenekar-vezetőjének - az egyesületi vezetőség javaslatának figyelembevételével - kinevezéséről és felmentéséről [A tűz elleni védekezésről és a tűzoltóságról szóló 11/1983. (XII. 28.) BM rendelettel a 9 1933. (XII. 10.) BM rendelettel, a 4 1982. (V. 30.) BM rendelettel módosított 3/1980. (VIII. 30.) BM rendelet 13. § (1) bekezdés];

e) a területén működő közművelődési intézmény munkatervének jóváhagyásáról [A közművelődésről szóló 1976. évi V. törvény végrehajtásáról szóló 1035/1976. (XI. 13.) MT számú határozat 3. pont];

f) a gyepterületek legeltetés, kaszálás céljára történő kiosztásáról [A legelőgazdálkodásról szóló 17/1980. (VIII. 4.) MÉM rendelet 6. § (2) bekezdés.];

g) a piacon az árusítás idejének meghatározásáról [A vásárokról és a piacokról szóló 7/1984. (VIII. 23.) BkM rendelet 3. §.];

h) a területén működő tanácsi óvoda nyitvatartási idejének megállapításáról, az óvodai szünetek engedélyezéséről. [A községi szakigazgatási szervek művelődésügyi feladatairól, hatásköréről szóló 165/1971. (MK 22.) MM utasítás 8. pont];

i) a területén működő művelődési otthon, könyvtár nyitvatartási idejének megállapításáról [A községi szakigazgatási szervek művelődésügyi feladatairól, hatásköréről szóló 165/1971. (MK 22.) MM utasítás 9. pont];

j) a területén működő tanácsi bölcsőde nyitvatartási ideiének megállapításáról [A bölcsődékről szóló 10/1978. (XII. 5.) EüM rendelet 10. §.];

k) a területén működő tanácsi öregek napközi otthona igénybevételének engedélyezéséről [Az öregek napközi otthonáról szóló 1/1975. (I. 15.) EüM rendelet 4. §.];

l) a területén levő. nem tanácsi szerv által létesített öregek napközi otthona működésének engedélyezéséről [Az öregek napközi otthonáról szóló 1/1975. (I. 15.) EüM rendelet 2. §.].

2. Az elöljáróság egyetértése szükséges:

a) az illetékességi területén működő tanácsi intézmények vezetőinek kinevezéséhez, felmentéséhez (Az 50/1983. (XII. 28.) MT rendelettel módosított 11/1971. (III. 31.) Korm. rendelet [Vhr. 6. § (4) bekezdés]);

b) a gyógy-, illetőiét üdülőhelyi díjátalány fizetésének mérsékléséről vagy elengedéséről [A gyógy- és üdülőhelyekről szóló 62/1984. (XII. 19.) MT rendelet 9. § (3) bekezdés];

c) a működési területen tartott igazgatási napol; időpontjának meghatározásához [A tanácsokról szóló 1971. évi I. törvény végrehajtásáról szóló 11/1971. (III. 31.) Korm. rendelet 77. §.];

d) a szakigazgatási kirendeltség ügyfélfogadási idejének meghatározásához [A tanácsokról szóló 1971. évi I. törvény végrehajtásáról szóló 11/1971. (III. 31.) Korm. rendelet 77. §.];

e) a működési területét érintő iskolai, óvodai körzeti beosztás és határok megváltoztatásához [Az alsó fokú oktatási intézményekről szóló 1962. évi 14. törvényerejű rendelet végrehajtásáról szóló 3/1974. (IX. 12.) OM és a 4/ 1974. (X. 4.) OM rendelettel módosított 3/1966. (XI. 4.) MM rendelet 19. § (2) bekezdés.] ;

f) gyepmester alkalmazásához [28/1981. (XII. 30.) MÉM rendelettel közzétett Állategészségügyi Szabályzat 35. § (1) bekezdés];

g) mezőgazdasági őrszolgálat tagjának alkalmazásához [A mezőgazdasági őrszolgálatról szóló 25/1980. (VI. 27.) MT rendelet végrehajtásáról szóló 16/1980. (VII. 23.) MÉM rendelet 1. § (3) bekezdés];

h) a tartós használatba adható telkek kijelöléséhez, a használatba adás lebonyolításához, a használatbavételi díj megállapításához [Az állami építési telkek tartós használatba adásáról szóló 16/ 1983. (X. 16.) ÉVM-PM-IM rendelet 2. §];

i) a nagyüzemileg nem hasznosítható földek tartós használatba adásához [A nagyüzemileg nem hasznosítható földek tartós használatba adásáról szóló 6/1977. (I. 28.) MÉM-ÉVM-PM-IM rendelet 2. §.];

j) a piac területének kijelöléséhez [A vásárokról és a piacokról szóló 7/1984. (VIII. 23.) BkM rendelet 3. §.];

k)[1]

Lábjegyzetek:

[1] Hatályon kívül helyezte a 106/1988. (XII. 26.) MT rendelet 13. § (1) bekezdése. Hatálytalan 1989.01.01.

Tartalomjegyzék