Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

46/1999. (XII. 28.) KHVM rendelet

az egyes közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszteri rendeletek módosításáról

A közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter feladat- és hatásköréről szóló 151/1994. (XI. 17.) Korm. rendelet 2. §-a és közigazgatás továbbfejlesztésének 1999-2000. évekre szóló kormányzati feladattervéről szóló 1052/1999. (V. 21.) Korm. határozat I/1/a) pontjának végrehajtására figyelemmel - az érintett miniszterekkel egyetértésben - a következőket rendelem el:

1. § (1) A közúti járművek műszaki megvizsgálásáról szóló 5/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet (a továbbiakban: R1.) 2. §-ának (7) bekezdése c) pontjának helyébe a következő rendelkezés lép:

"c) a Közlekedési Főfelügyelet, illetőleg a Központi Közlekedési Felügyelet (a továbbiakban: KKF) és a fővárosi, megyei közlekedési felügyelet (a továbbiakban: területi közlekedési felügyelet) által meghatározott azonos típusjelet jelent."

(2) Az R1. 4/A. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A járműtípus típusvizsgálatát a KKF által meghatározott tartalommal, a típusbizonyítvány kérelmezőjének költségére, a kérelmező által rendelkezésre bocsátott dokumentumok figyelembevételével a Közlekedési Főfelügyelet Műszaki Minősítő Állomása, vagy a KKF által típusvizsgálói jegyzékbe felvett szakértői intézmény (a továbbiakban: típusvizsgáló) végzi."

(3) Az R1. 4/A. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A típusbizonyítvány kérelmezője köteles egy - a járműtípushoz tartozó, vizsgálatra alkalmas állapotú - járművet díjmentesen

a) a típusvizsgálat elvégzéséhez a típusvizsgáló rendelkezésére bocsátani, valamint

b) a járműtípus konstrukciós adatainak részletes megismertetése céljából a Közlekedési Főfelügyelet Műszaki Minősítő Állomáson bemutatni."

(4) Az R1. 16. §-ának (9) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"A sorozatszerűen átalakított járműveket a területi közlekedési felügyeletnél kell vizsgálatra bemutatni. E vizsgálat elvégzésére a sorozatszerű átalakítást végző gépjárműfenntartó szervezetet a KKF - meghatározott feltételekkel - feljogosíthatja. A vizsgálatot - a sorozatszerű átalakításra vonatkozó engedélyben meghatározott szerkezeti elemekre (részegységekre) vonatkozóan - a Közlekedési Főfelügyelet szabályzatában foglaltak szerint kell elvégezni. Ha az átalakított jármű a követelményeknek megfelel, az átalakítással létrehozott változást a jármű hatósági (forgalmi) engedélyébe be kell vezetni."

(5) Az R1. 21. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) A KKF a jóváhagyásra kötelezett, de jóváhagyási jellel nem rendelkező alkatrészek és tartozékok alkalmazását - járműtulajdonságok esetében a járműtípust -, gyártmányuk és típusuk szerint engedélyezheti, ha azok vizsgálati eredménnyel vagy más hitelt érdemlő dokumentummal bizonyított módon közlekedésbiztonsági és környezetvédelmi szempontból a jóváhagyási jellel ellátottnak megfelelő műszaki értékűek. A járművek zajkibocsátására és légszennyezésére vonatkozóan a KKF által elfogadható vizsgálatok és dokumentumok körét a Közlekedési Főfelügyelet javaslatára a közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter - a környezetvédelmi miniszterrel egyetértésben - határozza meg, és azt "Tájékoztató"-ként a Közlekedési, Hírközlési és Vízügyi Értesítőben teszi közzé."

(6) Az R1. 21. §-a következő (7) bekezdéssel egészül ki, egyúttal a jelenlegi (7) bekezdés számozása (8) bekezdésre változik:

"(7) A KKF a Közlekedési Főfelügyeletet értesíti a kiadott jóváhagyási jelekkel kapcsolatos adatokról. A KKF, illetőleg az Egyezmény részes országai által kiadott, illetőleg visszavont jóváhagyási jelekről a Közlekedési Főfelügyelet nyilvántartást vezet."

(7) Az R1. 22. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"22. § (1) Az a gyártó vállalat, amelynek részére a KKF a jóváhagyási jel használatát engedélyezte, az engedély lejártáig vagy visszavonásáig jogosult a jóváhagyási jelet az engedélyezett típusú járműalkatrészen és tartozékon (valamint azok egyedi és gyűjtőcsomagolásán), illetőleg járműtulajdonságok esetében a járművön feltüntetni. A jóváhagyási jel leírását a 3. számú melléklet tartalmazza

(2) A jóváhagyási jel járműalkatrészen, tartozékon, illetőleg - járműtulajdonság esetében - a járművön való feltüntetésének (használatának) jogosságát a KKF ellenőrzi. Ha a KKF a gyártás egyenletességének ellenőrzése, a felhasználás vagy az üzemeltetés során végzett vizsgálat alapján megállapítja, hogy magyar jóváhagyási jelet

a) engedély nélkül használnak, a jóváhagyási jel használatát megtiltja,

b) a gyártó az engedélyezett típustól eltérő járműalkatrészen, tartozékon, illetőleg járművön használja, az engedélyt visszavonja.

(3) A jóváhagyásra kötelezett járműalkatrész, tartozék, illetőleg - járműtulajdonság esetében - a jármű forgalomba hozatalát a KKF megtiltja, ha az a vonatkozó előírásnak nem felel meg.

(4) A KKF a jóváhagyási jel használatának engedélyezéséről, az engedélyezés megtagadásáról, az engedély visszavonásáról, valamint a jóváhagyási jel használatának megtiltásáról, illetőleg a járműalkatrész, tartozék, valamint a jármű forgalomba hozatalának megtiltásáról a Közlekedési Főfelügyeletet tájékoztatja.

(5) A (4) bekezdésben említett kérdésekben a KKF-től, valamint az Egyezményben részes és a vonatkozó előírást alkalmazó államoktól kapott tájékoztatást a Közlekedési Főfelügyelet nyilvántartja.

(6) A Közlekedési Főfelügyelet a nyilvántartásából a feladatuk ellátásához szükséges mértékben tájékoztatja a KKF-t és a területi közlekedési felügyeleteket, valamint az Egyezményben meghatározott módon az Egyezményben részes országokat."

(8) Az R1. 23. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az MR 9. § (4) bekezdésében meghatározott, közlekedésbiztonsági és környezetvédelmi szempontból kiemelten fontos pótalkatrészek és tartozékok - a (4)-(5) bekezdésekben foglalt kivételekkel - belföldi felhasználásra abban az esetben gyárthatók, forgalmazhatók és építhetők be a járművekbe, ha a minősítő vizsgálaton megfeleltek."

(9) Az R1. 23. §-ának (10) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(10) Az (5) bekezdés a) és b) pontjának hatálya alá tartozó pótalkatrész és tartozék minden darabját azonosításra alkalmas jelzéssel kell ellátni. Az azonosítás módjára vonatkozóan a KKF feltételeket határozhat meg."

(10) Az R1. 24. §-a a következő új (5)-(7) bekezdésekkel egészül ki:

"(5) A KKF a minősítő jel használatának engedélyezéséről, az engedélyezés megtagadásáról, a minősítő jel használatának megtiltásáról, illetőleg az engedély visszavonásáról tájékoztatja a Közlekedési Főfelügyeletet.

(6) A területi közlekedési felügyeletektől az (1) bekezdésben említett ellenőrzések eredményéről és a KKF-től az (5) bekezdésben meghatározott feladatok teljesítéséről adott tájékoztatásokat a Közlekedési Főfelügyelet tartja nyilván.

(7) A Közlekedési Főfelügyelet a nyilvántartásából a feladatuk ellátásához szükséges mértékben tájékoztatja a KKF-t és a területi közlekedési felügyeleteket."

(11) Az R1. 28. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"28. § A KKF határozata és a területi közlekedési felügyeletek határozata ellen benyújtott fellebbezést a Közlekedési Főfelügyelet bírálja el."

(12) Az R1. 4. §-a (1), (3), (5), (7) és (9) bekezdésében, a 4/A. § (2)-(3) és (6) bekezdésében, a 8. § (1) bekezdésében, a 16. § (1) bekezdésében, a 21. § (2)-(5) bekezdésében, a 23. § (2)-(4), (7) és (11) bekezdésében, a 24.§ (1), (3)-(4) bekezdésében, valamint a 29. § (1)-(2) bekezdésében "a Közlekedési Főfelügyelet" szövegrész helyébe "a KKF" szövegrész lép.

2. §[1]

3. § (1) A közúti járművek forgalomba helyezésének és forgalomban tartásának műszaki feltételeiről szóló 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet (a továbbiakban: R2.) 4. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A Központi Közlekedési Felügyelet (a továbbiakban: KKF) a típusvizsgálat során egyes járművekre, illetőleg járműfajtákra - közlekedésbiztonsági és környezetvédelmi érdekből - a rendeletben foglaltakon kívül további, a járműtípusra vonatkozó feltételeket is meghatározhat, ha a járműre, illetőleg járműfajtára - az azon alkalmazott műszaki megoldásra annak sajátosságai miatt - e rendelet előírásai közvetlenül nem alkalmazhatók."

(2) Az R2. 34. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A kormányberendezés úgy is kialakítható, hogy működtetéséhez a vezető erején kívül más erőt is igénybe vesznek (erőrásegítésű kormányberendezés vagy szervókormány), vagy csak külső erővel működik (külső erővel működtetett kormányberendezés vagy hidraulikus gépkormány). Az ilyen kormányberendezésnek a jármű álló helyzetében is üzemszerűen működtethetőnek kell lennie. A csak külső erővel működő kormányberendezés alkalmazását - ha a (4) bekezdés előírásai nem teljesülnek - az 50 km/h sebességnél gyorsabban haladni képes gépjárművek esetében a Közlekedési Főfelügyelet, egyéb járművek esetében a KKF engedélyezi."

(3) Az R2. 8. §-ának (1) bekezdésében, a 21. §-ának (5) bekezdésében, a 29. §-ának (1) bekezdésében, a 31. §-ának (1) bekezdésében, a 35. §-ának (2) bekezdésében, a 36. §-ának (1) bekezdésében, a 74. §-ának (3) és (6) bekezdésében, valamint a 112. §-ának (3) bekezdésében "a Közlekedési Főfelügyelet" szövegrész helyébe "a KKF" szövegrész lép.

(4) Az R2. 3. számú melléklet 1/b. ábra és 2. ábra alatti megjegyzésekben "a Közlekedési Főfelügyelet" szövegrész helyébe "a Központi Közlekedési Felügyelet (KKF)" szövegrész lép.

4. § (1) A nemzetközi közúti áruszállítás végzésének egyes feltételeiről szóló 7/1991. (I. 29.) KHVM rendelet (a továbbiakban: R3.) 2. §-ának (2) bekezdése h) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"h) a 12 tonna megengedett legnagyobb össztömeget meghaladó gépkocsit sebességkorlátozó berendezéssel szerelték fel."

(2) Az R3. 2. §-ának (3) bekezdése b) és c) pontjai helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"b) a pótkocsinál és félpótkocsinál a (2) bekezdés b), d), f) és g) pontjait,

c) a 6 tonnánál nem nagyobb megengedett legnagyobb össztömegű vagy 3,5 tonnánál nem nagyobb terhelhetőségű járműnél a (2) bekezdés b) pontját,"

(3) Az R3. 4. §-ának (2) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) "Korlátozás" felirattal ellátott nemzetközi közúti árufuvarozói engedély alapján, továbbá a 2. § (2) bekezdésének g) pontjában foglaltaknak meg nem felelő bérelt tehergépkocsira vagy nyergesvontatóra csak meghatározott áruszállítási viszonylatra nyújtható be nemzetközi közúti áruszállítási (árufuvarozási) engedélyre vonatkozó igénylés."

(4) Az R3. 3/A. §-ának (2) bekezdésében és a 4. §-ának (1) bekezdésében "a Közlekedési Főfelügyelet" szövegrész helyébe "a Központi Közlekedési Felügyelet (KKF)" szövegrész lép.

5. § (1) A közúti járművezetők képzéséről, vizsgáztatásáról és szakképesítéséről szóló 20/1992. (VII. 21.) KHVM rendelet (a továbbiakban: R4.) 16. §-a a következő (7) bekezdéssel egészül ki:

"(7) A szakoktatók továbbképzését a Központi Közlekedési Felügyelet (a továbbiakban: KKF) engedélyezi."

(2) Az R4. 21. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:

"(6) Az iskolavezetők továbbképzését a KKF engedélyezi."

(3) Az R4. 17. §-ának (1) bekezdésében, a 19. §-ának (1) bekezdésében, a 22. §-ának (1) bekezdésében "a KFF" szövegrész helyébe "a KKF" szövegrész lép.

6. § (1) A közúti járművezetők pályaalkalmassági vizsgálatáról szóló 11/1988. (XII. 20.) KM-BM együttes rendelet (a továbbiakban: R5.) 2. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A pályaalkalmassági vizsgálatot - az államigazgatási eljárás szabályai szerint - a Központi Közlekedési Felügyelet Pályaalkalmasság-vizsgáló Intézete (a továbbiakban: PÁV) folytatja le. A PÁV az előzetes vizsgálatba bevonhatja azt a közlekedési társaságot vagy intézményt, amely a vizsgálatot a KKF által végzett vizsgálatokkal megegyező személyi és tárgyi feltételekkel, valamint módszerekkel tudja elvégezni. A trolibusz- és a villamosvezetők vizsgálata a Budapesti Közlekedési Vállalat bevonásával történik."

(2) Az R5. 3. §-a (1) bekezdésének d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"d) nemzetközi forgalomban rendszeresen részt vevő tehergépkocsi, vontató (nyergesvontató) vezetéséhez,"

(3) Az R5. 3. §-a (1) bekezdésének f) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"f) az "A" kategóriába tartozó, teljesítménykorlátozás nélküli motorkerékpár-vezetői engedélyének megszerzéséhez, ha a járművezető nem rendelkezik legalább két éve érvényes "A1" alkategóriára érvényes vezetői engedéllyel, illetve két éve érvényes, legfeljebb 25 kW teljesítményű, vagy 0,16 kW/kg teljesítmény/saját tömegarányt meg nem haladó motorkerékpár vezetésére érvényes vezetői engedéllyel,"

(4) Az R5. 13. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A pályaalkalmassági vizsgálatért díjat kell fizetni. A díj mértékét a 2. számú melléklet tartalmazza. Az első fokú eljárás díját a Központi Közlekedési Felügyelet, a másodfokú eljárás díját a Közlekedési Főfelügyelet elszámolási számlájára kell befizetni."

7. § (1) A radioaktív anyagok szállításáról, fuvarozásáról és csomagolásáról szóló 14/1997. (IX. 3.) KHVM rendelet (a továbbiakban: R6.) 4. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Közúti fuvarozási tevékenység keretében a radioaktív anyag továbbítását - a 3. § (4) bekezdésben meghatározott szállítást ide nem értve - a kérelmező székhelye (telephelye) szerint illetékes ÁNTSZ megyei, fővárosi intézete, valamint az ORFK előzetes hozzájárulás alapján a Központi Közlekedési Felügyelet (a továbbiakban: KKF) engedélyezi."

(2) Az R6. 9. §-a b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"b) a KKF, a megyei és a fővárosi közlekedési felügyeletek,"

8. § Az egyes használt vagy sérült gépjárművek vámkezelését megelőző vizsgálatról szóló 3/1999. (I. 18.) KHVM-KöM-PM együttes rendelet 2. §-a (1) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"a) a vámtörvény végrehajtásának részletes szabályairól szóló 10/1996. (III. 25.) PM rendelet 2/a. számú mellékletének 11. pontjában foglalt gépjárművek esetében - a 7. számú Vámhivatal telephelyén - a Központi Közlekedési Felügyelet,"

9. § A közlekedési építmények építésfelügyeletéről szóló 2/1987. (II. 9.) KM rendelet 1. §-ának a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"a) a Központi Közlekedési Felügyelet (a továbbiakban: KKF),"

10. § (1) A vasúti építmények engedélyezéséről és üzemeltetésük ellenőrzéséről szóló 15/1987. (XII. 27.) KM-ÉVM együttes rendelet (a továbbiakban: R7.) 3. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Az országos közforgalmú vasúti építmény üzembentartója tájékoztatni köteles a Központi Közlekedési Felügyeletet a 2. számú mellékletben meghatározott, hatósági engedélyezés alá nem tartozó tevékenységekről."

(2) Az R7. 4. §-ának (1)-(2) bekezdései helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) A vasúti építményre vonatkozó hatósági engedélyezési jogkört első fokon - a (2) bekezdésben és a 2. § d) pontban foglalt kivétellel - a Központi Közlekedési Felügyelet (a továbbiakban: KKF) gyakorolja.

(2) A helyi közforgalmú, valamint a sajáthasználatú vasúti építményre, a siklóra, a függőpályára, a távolsági szalagpályára és a sífelvonóra, továbbá a 2. § d) pontban meghatározott létesítményekre vonatkozó hatósági engedélyezési jogkört első fokon a megyei, fővárosi közlekedési felügyelet gyakorolja."

(3) Az R7. 22. §-ában "a Közlekedési Főfelügyelet" szövegrész helyébe "a KKF" szövegrész lép.

(4) Az R7. 1. számú melléklet 7. pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"7. A Közlekedési, Hírközlési és Vízügyi Minisztérium területén

a) útügyi szervek

- első fokon:

= országos közút esetén az illetékes megyei közlekedési felügyelet,

= települési önkormányzat tulajdonában lévő helyi közutak esetében az illetékes megyei közlekedési felügyelet,

= fővárosi kerületi önkormányzat tulajdonában lévő helyi közutak esetében a fővárosi önkormányzat főjegyzője,

= a fővárosi önkormányzat tulajdonában lévő helyi közutak esetében a Fővárosi Közlekedési Felügyelet,

- másodfokon:

= országos közút esetén a Közlekedési Főfelügyelet,

= települési önkormányzat tulajdonában lévő helyi közutak esetében a Közlekedési Főfelügyelet,

= fővárosi kerületi önkormányzat tulajdonában lévő helyi közutak esetében a Fővárosi Közlekedési Felügyelet,

= fővárosi önkormányzat tulajdonában lévő helyi közutak esetében a Közlekedési Főfelügyelet;

b) hajózási szervek

- első fokon: a nem közforgalmú, valamint a sport- és kedvtelési célú kikötő, komp- és révátkelőhely kikötői létesítménnyel rendelkező hajórakodó esetében a külön jogszabályban meghatározott megyei hivatalok közlekedési feladatot ellátó szerve; egyéb kikötő esetében a Központi Közlekedési Felügyelet (KKF);[2]

- másodfokon: a Közlekedési Főfelügyelet,

a víziközlekedés biztonsági követelményeinek érvényre juttatása;

c) légügyi szervek

- első fokon: a Légügyi Igazgatóság,

- másodfokon: a KHVM Légügyi Főigazgatóság

a légiközlekedés biztonsági követelményeinek érvényre juttatása;

d) hírközlési szervek

- első fokon: a területi hírközlési felügyeletek

- másodfokon: a Hírközlési Főfelügyelet, a távközlő-hálózat és más üzemi létesítmény, továbbá a közcélú távközlés érdekeit érintő esetekben a biztonság követelményeinek érvényre juttatása

céljából."

(5) Az R7. 2. számú mellékletének első mondatában "a Közlekedési Főfelügyelet" szövegrész helyébe "a Központi Közlekedési Felügyelet (KKF)" szövegrész lép.

11. § (1) A vasúti járművek üzembe helyezésének engedélyezéséről és időszakos vizsgálatáról szóló 10/1984. (VI. 27.) KM rendelet (a továbbiakban: R8.) 2. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A típusengedélyt és - a (3) bekezdésben foglalt kivétellel - az üzembe helyezési engedélyt a Központi Közlekedési Felügyelet (a továbbiakban: KKF) adja ki."

(2) Az R8. 10. §-ában a "a Közlekedési Főfelügyelet" szövegrész helyébe "a KKF" szövegrész lép.

12. § A vasúti járművekre szerelt és egyéb vasútüzemi célt szolgáló kazánok és nyomástartó edények üzembe helyezéséről, időszakos vizsgálatáról és ellenőrzéséről szóló 11/1984. (VI. 27.) KM rendelet 2. §-ának (1) bekezdésében, a 3. §-ának (3) bekezdésében és a 6. §-ában a "Közlekedési Főfelügyelet" szövegrész helyébe "a Központi Közlekedési Felügyelet (KKF)" szövegrész lép.

13. § Az utak építésének és forgalom részére való átadásának hatósági engedélyezéséről szóló 8/1970. (XI. 13.) KPM-ÉVM együttes rendelet 3. §-ának a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"a) az országos közúthálózatba tartozó autópályák és autóutak, azok műtárgyai és a közúti határátkelőhelyek, továbbá a 30 méter szabadnyílást meghaladó híd esetében a Központi Közlekedési Felügyelet (KKF),"

14. § (1) A víziközlekedés rendjéről szóló 27/1993. (IX. 23) KHVM rendelet mellékleteként kiadott Hajózási Szabályzat (a továbbiakban: HSZ) 9.01 cikk r) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"r) hajóút - a víziútnak a nagyhajók közlekedésére kijelölt és kitűzött, ennek hiányában a nagyhajók által az adott vízállásnál rendszeresen használt része, továbbá a veszteglőhely vízterülete, valamint a kikötőhöz csatlakozó vízterület."

(2) A HSZ 9.01. cikk y) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"y) "Hajósoknak szóló hirdetmény" - a Közlekedési Főfelügyelet és a Központi Közlekedési Felügyelet által az 1.22 cikk alapján hozott hatósági rendelkezés közzétételére vagy eseti közlésére szolgáló közlemény."

(3) A HSZ a 16.03 cikk 2. és 3. pontjában, valamint a 16.05 cikk 1. pontjában "a Közlekedési Főfelügyelet" szövegrész helyébe "a Központi Közlekedési Felügyelet (KKF)" szövegrész lép.

(4)[3] A HSZ. 9.08 cikk 10. pontjában "a Közlekedési Főfelügyelet" szövegrész helyébe "a külön jogszabályban meghatározott területileg illetékes megyei közlekedési felügyelet" szövegrész lép.

15. §[4]

16. § (1) A kikötők létesítéséről, bővítéséről, használatbavételéről, üzemben tartásáról és megszüntetéséről szóló 1/1980. (I. 7.) KPM rendelet (a továbbiakban: R10.) 2. §-ának (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) A kikötők létesítéséhez, használatbavételéhez, üzemben tartásához és megszüntetéséhez - a (2) bekezdésben foglaltak kivételével - a Központi Közlekedési Felügyelet (a továbbiakban: KKF) engedélye szükséges.

(2) Úszóműves kikötőhely (pl. megállóhely, ellátóhely, vízi szolgáltatóhely) létesítéséhez, használatbavételéhez, üzemben tartásához és megszüntetéséhez a külön jogszabályban meghatározott, területileg illetékes megyei közlekedési felügyelet engedélye szükséges."[5]

(2) Az R10. 4. számú mellékletének 1. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"1. A kikötő

a) kiépítése szerint:

aa) medencés

ab) nyílt vízi;

b) rendeltetése szerint:

ba) kereskedelmi,

bb) téli,

bc) sport- és kedvtelési célú,

bd) komp- ésrév-

kikötő lehet."

17. §[6]

18. § (1) A hajózási képesítésekről szóló 2/1995. (II. 24.) KHVM rendelet (a továbbiakban: R11.) 3. §-a (2) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"a) köteles komp, révcsónak, valamint belvízi sport- és kedvtelési célú kishajó esetében a külön rendeletben meghatározott megyei közlekedési felügyelet"[7]

(2) Az R11. 3. §-ának (5) bekezdésében az I. fokú hajózási hatósági tevékenységet végző szervek felsorolása kiegészül, és egyúttal a II. fokú hajózási hatósági tevékenységet végző szervek felsorolásából a KHVM sor törlendő:

"Központi Közlekedési Felügyelet előirányzat-felhasználási keretszámla 10032000-00283779-00000000"

(3)[8]

(4)[9]

19. § A hajók által okozott szennyezés megelőzéséről szóló 1973. évi egyezményből és az ahhoz csatolt 1978. évi jegyzőkönyvből ("MARPOL 1973/1978.") eredő feladatok végrehajtásáról szóló 15/1985. (XII. 31.) KM rendelet 1. §-ának (1) bekezdésében "a Közlekedési Főfelügyelet" szövegrész helyébe "hajózási hatóság" szövegrész lép.

20. § A veszélyes áruk nemzetközi belvízi szállításáról szóló szabályzatról szóló 2/1982. (II. 22) KPM rendelet mellékletének "Közlekedési, Hírközlési és Vízügyi Minisztérium fejezetének második francia bekezdésében "a Közlekedési Főfelügyelet" szövegrész helyébe "a Központi Közlekedési Felügyelet (KKF)" szövegrész lép.

21. § A belvízi hajók köbözéséről szóló 10/1979. (V. 29.) KPM rendelet 1. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az Központi Közlekedési Felügyelet (KKF) (a továbbiakban: Köböző Hatóság, jele: KFHU) jogosult a köbözési eljárás lefolytatására és a köbözési bizonyítvány kiadására."

22. § A komp- és révátkelőhelyek létesítéséről és üzemeltetéséről szóló 11/1979. (VI. 7.) KPM rendelet 2. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Átkelőhely létesítéséhez, használatba vételéhez, átalakításához és megszüntetéséhez az átkelőhely fekvése szerint illetékes - a külön jogszabályban meghatározott - megyei közlekedési felügyelet (a továbbiakban: hajózási hatóság) engedélye szükséges."[10]

23. §[11]

24. § A tengeri hajók köbözéséről szóló 1/1984. (I. 17.) KM rendelet 1. §-ának (2) bekezdésében "a Közlekedési Főfelügyelet" szövegrész helyébe "a Központi Közlekedési Felügyelet (KKF)" lép.

25. §[12]

26. § A hajózási hatósági eljárások díjairól szóló 25/1997. (XII. 12.) KHVM rendelet 2. számú melléklete I. fokú hatósági tevékenységet végző szervek "Közlekedési Főfelügyelet" sora helyébe a következő rendelkezés lép, ezzel egyidejűleg a II. fokú hajózási hatósági tevékenységet végző szervek közül a KHVM sor törlendő:

"Központi Közlekedési Felügyelet (KKF) előirányzat-felhasználási keretszámla 10032000-00283779-00000000"

27. § (1) A szállítótartályok műszaki felügyeletéről szóló 37/1998. (XII. 23.) KHVM rendelet (a továbbiakban: R14.) 1. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A szállítótartályok (konténerek) gyártási és műszaki felügyeleti előírásait e rendelettel kiadom és kötelező alkalmazásukat elrendelem. A gyártási és műszaki felügyeleti előírások a Központi Közlekedési Felügyeletnél (a továbbiakban: KKF) szerezhetők be."

(2) Az R14. 1. §-a (2) bekezdésében és a 2. § (1) bekezdésében "a Közlekedési Főfelügyelet" szövegrész helyébe "a KKF" szövegrész lép.

28. § (1) Az építőgépkezelő munkakörök képesítéshez kötéséről és az építőgépkezelők képzéséről szóló 6/1980. (I. 25.) ÉVM-KPM együttes rendelet (a továbbiakban: R15.) 4. §-ának (2) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(2) Nehézgépkezelő tanfolyamot - engedéllyel - gazdálkodó szervezet [Ptk. 685. § c) pont] is szervezhet. Az engedélyt a gazdálkodó szervezet tevékenysége szerint ágazatilag illetékes Központi Közlekedési Felügyelet (a továbbiakban: KKF), a Gazdasági Minisztérium, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium és a Környezetvédelmi Minisztérium adja meg."

(2) Az R15. 8. §-a (2) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"a) Közlekedési Főfelügyelet (KFF), Gazdasági Minisztérium"

29. § (1) A vasúti járművezető szakemberek képzéséről és vizsgáztatásáról szóló 12/1984. (VI. 27.) KM rendelet (a továbbiakban: R16.) 2. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Tanfolyamot az 1. § (2) bekezdésben foglalt járműveket üzembentartó vállalatok szervezhetnek a Központi Közlekedési Felügyelet (a továbbiakban: KKF) engedélye alapján."

(2) Az R16. 10. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A vizsgától való felfüggesztés és az eltiltás kérdésében a vizsgáztató bizottság határoz."

(3) Az R16. 3. §-ának (2) bekezdésében, a 4. §-a (2) bekezdésének első mondatában, valamint a 14. §-ának (1) bekezdésében "a Közlekedési Főfelügyelet" szövegrész helyébe "a KKF" szövegrész lép.

30. § (1) A sikló, a függőpálya, a sífelvonó és a mozgólépcső (mozgójárda) kezelőjének képzéséről és vizsgáztatásáról szóló 9/1987. (IX. 15.) KM rendelet (a továbbiakban: R17.) 2. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Tanfolyamot az l. §-ban meghatározott létesítmények üzembentartói szervezhetnek a Központi Közlekedési Felügyelet (a továbbiakban: KKF) előzetes engedélye alapján."

(2) Az R17. 9. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A vizsgától való felfüggesztés és az eltiltás kérdésében a vizsgáztató bizottság határoz."

(3) Az R17. 2. §-ának (4) bekezdésében, a 4. §-a (2) bekezdésének első mondatában "a Közlekedési Főfelügyelet" szövegrész helyébe "a KKF" szövegrész lép.

31. § Az országos vasúti szabályzat (OVSz. I. kötet) közzétételéről szóló 28/1994. (X. 28.) KHVM rendelet melléklete I. kötet I. fejezetének 1.8. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"1.8. A vasút üzemeltetőjének a vasúti közlekedés biztonságára vonatkozó, illetve azt érintő, általa készített, vezetője által elfogadott belső szabályzatot (utasítást) a Közlekedési Főfelügyelettel jóvá kell hagyatni."

32. § Az utak forgalomszabályozásáról és a közúti jelzések elhelyezéséről szóló 20/1984. (XII. 21.) KM rendelet 1. §-a (3) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"a) országos közlekedési hatóság: a Központi Közlekedési Felügyelet (KKF)"

33. § (1) A közlekedési építmények építésfelügyeletéről szóló 2/1987. (II. 9.) KM rendelet (a továbbiakban: R18.) 1. §-ának a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"a) a Központi Közlekedési Felügyelet (a továbbiakban: KKF)"

(2) Az R18. 2. §-ának (1) bekezdésében és az 5. §-a (1) bekezdésének b) pontjában "a Közlekedési Főfelügyelet" szövegrész helyébe "KKF" szövegrész lép.

34. § (1) A távközlési építmények engedélyezéséről és ellenőrzéséről szóló 29/1999. (X. 6.) KHVM rendelet (a továbbiakban: R19.) 1. számú melléklete E. fejezet 2. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"2. Útügyben

I: Országos közút esetében:

Központi Közlekedési Felügyelet, illetve megyei (fővárosi) közlekedési felügyelet

Helyi közút esetében:

a) a települési önkormányzat tulajdonában lévő helyi közutak esetében: megyei közlekedési felügyelet,

b) a fővárosi kerületi önkormányzat tulajdonában lévő helyi közutak esetében: a főjegyző,

c) a főváros önkormányzat tulajdonában lévő helyi közutak esetén a Fővárosi Közlekedési Felügyelet.

II: Országos közút esetében:

Közlekedési Főfelügyelet

Helyi közút esetében:

a) települési önkormányzat tulajdonában lévő helyi közutak esetében a Közlekedési Főfelügyelet,

b) a fővárosi kerületi önkormányzat tulajdonában lévő helyi közutak esetében a Fővárosi Közlekedési Felügyelet,

c) a fővárosi önkormányzat tulajdonában lévő helyi közutak esetében a Közlekedési Főfelügyelet

K: A közút területén, az alatt vagy felett, a közutak külterületi szakaszán a közút tengelyétől számított 50 m-en, autópálya, autóút, valamint kijelölt főútvonal esetén 100 m-en belül tervezett távközlési célt szolgáló építmény építése, bővítése, használatba vétele esetén az útügyi érdekek és a közúti közlekedés biztonsága követelményeinek érvényre juttatása érdekében."

(2) Az R19. 1. számú melléklete E. fejezete 3. pontjának a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"3. Vasúti ügyben

a) országos közforgalmi vasút és hozzá csatlakozó iparvágányok esetében a

I: Központi Közlekedési Felügyelet

II: Közlekedési Főfelügyelet"

35. § (1) Ez a rendelet - a (2) bekezdésben foglaltak kivételével - 2000. január 1-jén lép hatályba.

(2) E rendelet 15. §-ának (1) bekezdése 16. pontjában megjelölt feladat a hajózásról szóló 1973. évi 6. tvr. módosításának, illetve a víziközlekedésről szóló törvény hatálybalépésével egyidejűleg lép hatályba.

(3) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a kikötők létesítéséről, bővítéséről, használatba vételéről, üzemben tartásáról és megszüntetéséről szóló 1/1980. (I. 7.) KPM rendelet 1/A. §-a.

Katona Kálmán s. k.,

közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter

Lábjegyzetek:

[1] Hatályon kívül helyezte a 18/2001. (V. 23.) KöViM-BM-KöM együttes rendelet 8. § (1) bekezdése. Hatálytalan 2001.09.01.

[2] Egységes közlekedési hatósági szervezet feladat- és hatásköréről szóló 231/1997. (XII. 12.) Korm. rendelet melléklete."

[3] A hajózásról szóló 1973. évi 6. tvr. végrehajtására kiadott 5/1974. (V. 21.) KPM rendelet melléklete.

[4] Hatályon kívül helyezte a 237/2002. (XI. 8.) Korm. rendelet 8. § -a. Hatálytalan 2002.11.15.

[5] Egységes közlekedési hatósági szervezet feladat- és hatásköréről szóló 231/1997. (XII. 12.) Korm. rendelet melléklete.

[6] Hatályon kívül helyezte a 49/2002. (XII. 28.) GKM rendelet 23. § (1) bekezdése. Hatálytalan 2003.01.05.

[7] Egységes közlekedési hatósági szervezet feladat- és hatásköréről szóló 231/1997. (XII. 12.) Korm. rendelet melléklete.

[8] Hatályon kívül helyezte a 15/2001. (IV. 27.) KöViM rendelet 11. § d) pontja. Hatálytalan 2001.05.01.

[9] Hatályon kívül helyezte a 15/2001. (IV. 27.) KöViM rendelet 11. § d) pontja. Hatálytalan 2001.05.01.

[10] Egységes közlekedési hatósági szervezet feladat- és hatásköréről szóló 231/1997. (XII. 12.) Korm. rendelet melléklete.

[11] Hatályon kívül helyezte a 26/2002. (XI. 29.) GKM rendelet 9. § c) pontja. Hatálytalan 2002.12.01.

[12] Hatályon kívül helyezte a 21/2002. (XI. 8.) GKM-ESZCSM együttes rendelet 11. § (1) bekezdése d) pontja. Hatálytalan 2002.11.15.