Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

55/2008. (IV. 30.) MVH közlemény

a 2008. évi területhez kapcsolódó támogatások kérelmének benyújtásáról

I. A 2008. évi területhez kapcsolódó támogatások kérelmében (a továbbiakban: támogatási kérelem) igényelhető jogcímek

A 2008. évben a területhez kapcsolódó támogatások megnevezés - e Közlemény vonatkozásában - az alábbi támogatási jogcímeket foglalja magában:

a) az egységes területalapú támogatás (a továbbiakban: SAPS támogatás),

b) a SAPS támogatáshoz kapcsolódó részben, illetve kizárólag termeléshez kötött módon nyújtható növénytermesztési kiegészítő nemzeti támogatás(ok) (a továbbiakban: termeléshez kötött növénytermesztési támogatások) *,

c) az energetikai céllal termesztett növények termeléséhez nyújtható kiegészítő támogatás,

d) a feldolgozóipari célú málna- és földieper termesztésének támogatása (2008-ban először igényelhető támogatás),

e) a kedvezőtlen adottságú területek után igényelhető kifizetés (a továbbiakban: KAT kifizetési igénylés),

f) az agrár-környezetgazdálkodási támogatások utáni kifizetés (a továbbiakban: AKG kifizetési igénylés),

g) a NATURA 2000 gyepterületeken történő gazdálkodáshoz nyújtható kompenzációs támogatások (a továbbiakban: NATURA 2000 támogatás) (2008-ban először igényelhető támogatás),

h) az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból (EMVA) a mezőgazdasági területek erdősítéséhez nyújtandó támogatás kifizetése (a továbbiakban: EMVA-MgTE kifizetési igénylés),

i) az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból (EMVA) a rövid vágásfordulójú fás szárú energiaültetvények telepítésének támogatás kifizetése (a továbbiakban: EMVA-fás szárú energiaültetvény-telepítési kifizetés igénylése)

j) az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból (EMVA) évelő lágyszárú energiaültetvények telepítés támogatás kifizetése (a továbbiakban: EMVA-évelő lágyszárú energiaültetvény-telepítési kifizetés igénylése)

2008. évben a fenti területhez kapcsolódó támogatások egyazon elektronikus űrlap-kitöltő szolgáltatáson keresztül elérhető kérelemkitöltő felület segítségével ("közös e-kérelem"), vagy - a hagyományos, papír alapú dokumentumokat használó gazdálkodók esetében - ugyanazon alapvető formanyomtatványok segítségével ("közös papíralapú kérelem") igényelhetőek.

II. A támogatási kérelem benyújtása

A támogatási kérelem:

a) az egyes mezőgazdasági és agrár-vidékfejlesztési támogatások igénybevétele esetén az elektronikus kérelembenyújtás alkalmazásáról szóló a 80/2008. (IV.4.) Korm. rendeletben meghatározattak szerint az elektronikus, űrlapkitöltő szolgáltatás segítségével előállított kérelemként, ügyfélkapun keresztül ("elektronikus rendszer") vagy

b) az elektronikus űrlapkitöltő szolgáltatás segítségével előállított, majd kinyomtatott kérelemként postai úton való beadása mellett vagy

c) a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (a továbbiakban: MVH) által közzétett 2008. évi formanyomtatványokon, az ahhoz kapcsolódó egyedi blokktérképek segítségével ("papír alapú rendszer") postai úton való beadása mellett, továbbá - az igényelt támogatás(ok) tól függően - a támogatás feltételeit szabályozó jogszabály(ok) ban előírt további dokumentumok postai úton való beadása mellett nyújtható be.

Egy gazdálkodó egy támogatási jogcím keretében kizárólag egy támogatási kérelmet nyújthat be egy támogatási évben.

* Felhívjuk a figyelmet, hogy a 2008. támogatási évben a "szántóföldi növények nemzeti kiegészítő támogatás" - a korábbi évektől eltérően - már csak kizárólag termeléstől elválasztott támogatásként nyújtható! Ezért az ezen Közleményben hivatkozott 2008. évi területhez kapcsolódó támogatások kérelme alapján a "szántóföldi növények nemzeti kiegészítő támogatásra" vonatkozóan Önnek nem keletkezik támogatási igénylése (pl. a búza hasznosítást azonosító GAB01 kód, vagy pl. a STA06 hasznosítási kód feltüntetése alapján a "szántóföldi növények nemzeti kiegészítő támogatásra" vonatkozóan támogatási igénylése nem keletkezik). A termeléstől elválasztott növénytermesztési támogatásokról rövid tájékoztató olvasható e Közlemény VII. pontjában, illetve a Közlemény 2. számú mellékletében található tájékoztatóban.

A "papír alapú rendszerben" a támogatási kérelmeket a gazdálkodó lakóhelye, illetve székhelye szerint illetékes MVH kirendeltséghez - külföldi gazdálkodó esetén a Fővárosi és Pest Megyei Kirendeltséghez - postai úton lehet benyújtani. A benyújtáshoz - igény esetén - a falugazdászok, illetve az agrárkamarai tanácsadók segítséget nyújtanak.

A támogatási kérelem kitöltéséhez a termelő segítségért, felvilágosításért a megyei kirendeltséghez, a falugazdászhoz (MgSZH) ingyenesen fordul(hat).

Felhívjuk figyelmüket, hogy a küldeményeket tértivevényes ajánlott küldeményként célszerű, illetve a 2 kilogrammnál nehezebb küldeményeket postacsomagként kell feladni.

A támogatási kérelem benyújtási határideje: 2008. május 15.

A támogatási kérelem az I. pont a)-h) pontok esetében az említett határidőt követően még 25 naptári napig (2008. június 9-ig) benyújtható, de ebben az esetben a megállapított támogatási összeg munkanaponként 1%-al csökken, a 2008. június 9. után benyújtott kérelmeket az MVH érdemi vizsgálat nélkül elutasítja. Ez a rendelkezés nem vonatkozik a közlemény I. pont i) pontja (fás szárú energiaültetvény) ésj) pontja (lágy szárú energiaültetvény) szerinti kifizetés igénylésekre benyújtott kérelemre.

A támogatási kérelem az I. pont a)-h) pontok esetében 2008. június 2-ig - a késett módosítás benyújtása miatt alkalmazandó szankció alkalmazása nélkül - módosítható (ld. IV. pont 3.1. alpontja, 8. számú melléklet). A támogatási kérelem 2008. június 2-kát követően 2008. június 9-ig módosítható, de ebben az esetben a módosított parcella vonatkozásában a megállapított támogatási összeg munkanaponként 1%-kal csökken. Ez a rendelkezés nem vonatkozik a közlemény I. pont i) pontja (fás szárú energiaültetvény) ésj) pontja (lágy szárú energiaültetvény) szerinti kifizetés igénylésekre benyújtott kérelemre.

A támogatási kérelem benyújtásának időpontja a fenti b) és c) pontokban említett "papír alapú rendszerben" benyújtott kérelmek esetében minden esetben a kérelem postára adásának napja. A fenti a) pontban említett "elektronikus rendszer" szerint benyújtásra kerülő kérelem MVH általi fogadásának tényét a központi elektronikus szolgáltató rendszerben az ügyfél tárhelyére történt feltöltés jelenti, beérkezésének időpontját pedig az ideiglenes tárhelyére kapott automatikus értesítés igazolja.

III. A területhez kapcsolódó támogatások kérelmezése

a) Az elektronikus kérelemkitöltés és kérelembenyújtás lehetősége és módja

Az MVH a 2008. évben minden gazdálkodó számára megteremti a területhez kapcsolódó támogatások igénylésére szolgáló kérelem elektronikus kitöltésének és benyújtásának lehetőségét. Az elektronikus kérelembenyújtás előkészítése keretében minden 2007. évben területalapú támogatással rendelkező gazdálkodó számára 2008. elején továbbításra került az elektronikus kérelembenyújtás folyamatát ismertető tájékoztató csomag. Azok a gazdálkodók, akik az elektronikus kérelemkitöltés, illetve -benyújtás lehetőségével kívánnak élni, a kérelem kitöltését és benyújtását elvégezhetik:

- saját tevékenységként (saját számítógépen, saját ügyfélkapus hozzáférésen keresztül),

- külső tanácsadó, vagy meghatalmazott segítségével, illetve a külső tanácsadó meghatalmazott ügyfélkapus hozzáférésén keresztül, vagy

- az ingyenesen rendelkezésükre álló falugazdász, illetve agrárkamarai tanácsadó hálózaton keresztül.

Az elektronikus kérelemkitöltés és kérelembenyújtás alapvető feltételei:

- ügyfélregisztráció az MVH-nál,

- az elektronikus kérelembenyújtáshoz szükséges jelszó megléte. A jelszót az MVH generálta, és a tájékoztató csomagban továbbította az ügyfelek felé,

- külső tanácsadó esetén kb. 10 nappal a kitöltés tervezett megkezdése előtt kitöltött meghatalmazás benyújtása a jogszabály szerint illetékes MVH kirendeltségre.

Az elektronikus kérelemkitöltés és benyújtás folyamata:

- A gazdálkodónak az MVH elektronikus kérelemkitöltést támogató honlapjáról (http://e-kerelem.mvh.gov.hu) el kell indítani a kérelemkitöltés folyamatát a "Támogatási kérelmek elektronikus benyújtása" ikonra kattintással,

- Az ügyfélkapun azonosítania kell magát az ügyfélnek, vagy a meghatalmazottjának.

- Le kell tölteni a gazdálkodó megszemélyesített kérelemét.

- Meg kell adnia a kérelem 2008. évi igénylés (támogatási jogcímek) szerinti adatait.

- Véglegesíteni kell a kérelmet.

- A kérelmet az Ügyfélkapun keresztül be kell nyújtani.

b) A papír alapú formanyomtatványokon alapuló kérelmezés lehetősége

Az elektronikus eljárásban részt nem vevő gazdálkodók a korábbi évek gyakorlatához hasonlóan az MVH által rendszeresített papír alapú formanyomtatványok segítségével igényelhetik a területalapú támogatást.

Azok a gazdálkodók, akik tájékoztató csomagban található, a gazdálkodó felé kipostázott nyilatkozatban jelezték az MVH felé, hogy nem kívánnak élni az elektronikus kérelmezés lehetőségével, a 2007. évi ellenőrzött SAPS adataik alapján előnyomtatott (megszemélyesített) kérelemcsomagot nyújthatnak be (e kérelemcsomagok eléréséről e Közlemény IV. pontjának 2.1. alpontja ad információkat).

Azon gazdálkodók, akik/amelyek nem jelezték az elektronikus eljárásban való részvételüket, illetve akik/amelyek részére megszemélyesített kérelemcsomag sem kerül előnyomtatásra és megküldésre, üres formanyomtatványok és a támogatási jogcímek függvényében szükséges mellékletek benyújtásával tudnak támogatást igényelni.

IV. A kérelem alapjául szolgáló elektronikus felület ("e-kérelem felület), illetve a papír alapú kérelembenyújtás esetén benyújtandó formanyomtatványok és egyéb dokumentumok

1. Az Elektronikus kérelemfelület elérése

Az elektronikus kérelmek elérése a Közlemény III. pontjának a) pontjában leírtaknak megfelelően biztosított. A részletes szoftverhasználatra vonatkozó információk elérhetők a http://e-kerelem.mvh.gov.hu portálon a "Használati útmu-tató"-ra kattintás után.

Felhívjuk a figyelmet, hogy az elektronikus kérelemkitöltést és ügyfélkapun keresztül történő kérelembenyújtást választó ügyfelek (gazdálkodók) ** bizonyos támogatási jogcímek, illetve terület-hasznosítások (hasznosítási kódok) esetében továbbra is kizárólag papír alapon kötelesek, illetve van lehetőségük megküldeni az MVH részére az alábbi dokumentumokat:

- e Közlemény IV. pontjának 2.2.2.1.2. alpontjában felsorolt dokumentumok (a kender-hasznosítás után SAPS támogatást igénylő nyújtja be postai úton),

- e Közlemény IV. pontjának a 2.2.2.1.3. alpontjában felsorolt dokumentumot (a dohány termelői csoport nyújtja be postai úton),

- e Közlemény IV. pontjának 2.2.2.1.4. alpontjában felsorolt dokumentumot (az energetikai kiegészítő támogatást igénylő gazdálkodó nyújtja postai úton),

- e Közlemény IV. pontjának 2.2.2.1.5. alpontjában felsorolt dokumentumokat (az energetikai kiegészítő támogatást igénylő gazdálkodó nyújtja postai úton),

- e Közlemény IV. pontjának 2.2.2.1.6. alpontjában felsorolt dokumentumokat (a feldolgozóipari célú málna- és földieper termesztésének támogatását igénylő gazdálkodó nyújtja be postai úton),

- e Közlemény IV. pontjának 2.2.2.3. alpontjában felsorolt dokumentumot (az AKG kifizetést igénylő gazdálkodó nyújtja be),

- e Közlemény IV. pontjának 2.2.2.4. alpontjában felsorolt dokumentumot (a Natura 2000 támogatást igénylő gazdálkodó nyújtja be),

- e Közlemény IV. pontjának 2.2.1.10. alpontjában felsorolt dokumentumot (az EMVA-MgTE kifizetési igénylést, illetve az EMVA-fás és lágyszárú energiaültetvény-telepítési támogatásokat igénylő gazdálkodó nyújtja postai úton),

- e Közlemény IV. pontjának 2.2.1.11. alpontjában felsorolt dokumentumot (az EMVA-fás és lágyszárú energiaültetvény-telepítési támogatásokat igénylő gazdálkodó nyújtja postai úton),

- e Közlemény IV. pontjának 2.2.5.1. alpontjában felsorolt dokumentumokat (az EMVA-MgTE kifizetést igénylő gazdálkodó nyújtja postai úton),

- e Közlemény IV. pontjának 2.2.2.5.2. alpontjában felsorolt dokumentumokat (EMVA-fás és lágyszárú energiaültetvény-telepítési támogatásokat igénylő gazdálkodó nyújtja postai úton).

2. A papír alapú kérelembenyújtáshoz kapcsolódó kérelemcsomag és elérése

2.1. A támogatási kérelemcsomag elérése

A 2008. évben a gazdálkodók a papír alapú kérelemcsomaghoz az alábbi módokon jutnak hozzá: 1. előnyomtatott (megszemélyesített) kérelemcsomagok átvehetők személyesen a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSzH) és az Agrárkamara munkatársaitól. (Előnyomtatott kérelemcsomagot az MVH azon termelők részére állít elő, akik/amelyek 2007. évben SAPS támogatási kérelmet nyújtottak be, illetve jelezték az MVH felé, hogy nem vesznek részt az elektronikus kérelmezési folyamatban).

* * Az e pontban felsorolt dokumentum típusától függően maga a támogatást igénylő gazdálkodó, vagy pedig a jogcím végrehajtáshoz kapcsolódó egyéb szervezet (feldolgozó vagy termelői csoport) nyújtja be.

2.amennyiben 1. pontban leírt módon a gazdálkodó nem veszi át a falugazdásztól, vagy kamarai tanácsadótól a megszemélyesített támogatási kérelemcsomagot, akkor a termelő részére postázásra kerülnek a megszemélyesített kérelemcsomagok;

3.üres kérelemcsomagot (azon termelők számára, akik nem rendelkeznek előnyomtatott kérelemcsomaggal), illetve az üres formanyomtatványokat személyesen az MgSzH, illetve az Agrárkamara munkatársától, az MVH megyei kirendeltségeitől lehet igényelni vagy az www.mvh.gov.hu honlapról letölteni e közlemény mellékleteiként.

2.2. A papír alapú támogatási kérelemcsomag részét képező formanyomtatványok és mellékletek

A 2008. évi alapvető formanyomtatványok a tavalyi területhez kapcsolódó támogatások igénylésére kialakított nyomtatványokhoz képest tartalmukat illetően megváltoztak! Ennek oka, hogy 2008-ban ugyanazon formanyomtatványok szolgálnak e Közlemény I. pontjában felsorolt támogatások/kifizetések igénylésére.

2.2.1. A támogatás igényléséhez közvetlenül kapcsolódó (alapvető) formanyomtatványok

2.2.1.1. Területhez kapcsolódó támogatások Főlap" (K0081 azonosítójú nyomtatvány)

A főlap tartalmazza:

- a támogatás kérelmezőjére vonatkozó törzsadatok (ügyfél-regisztrációs szám, név) feltüntetésére szolgáló mezőket,

- a tanácsadó (kamarai tanácsadó, falugazdász, stb.) nevére, kódjára és elérhetőségére vonatkozó mezőt,

- a héjas gyümölcsűek kiegészítő nemzeti támogatásának igényléséhez szükséges bizonyos adatmezőket (a kérelemben bejelentett összes héjas gyümölcsű parcellán található fa-, illetve bokorszám),

- a kérelem részét képező igénylő betétlapo(ko) n (K0082, illetve a K0083 azonosítójú nyomtatványok), feltüntetett valamennyi parcella területének összesített értékének feltüntetésére szolgáló mezőket,

- a KAT/Natura 2000 kiegészítő adatok mezői,

- a termelő nyilatkozatait, valamint

- a dátum és aláírás mezőket.

A nyomtatvány a Közlemény 4. számú mellékleteként megtalálható.

Figyelem! Előnyomtatott (megszemélyesített) Főlap (K0081) áll azon termelők többségének rendelkezésére, akik a

2007.évben területalapú támogatási kérelmet nyújtottak be és nem vesznek részt az elektronikus kérelmezési folyamatban. A megszemélyesített főlap mezői megegyeznek az előnyomtatott törzsadatokat nem tartalmazó főlap (ld. előző pont) mezőivel, azonban előnyomtatott formában tartalmazza a támogatás kérelmezőjére vonatkozó törzsadatokat (ügyfél-regisztrációs szám, név). Amennyiben az előnyomtatott adatok nem helytállóak a 2008. évben, akkor lehetősége van helyette a helyes adatok feltüntetésével egy kitöltetlen támogatási kérelem főlap kitöltésére, majd benyújtására.

2.2.1.2 "Területhez kapcsolódó támogatások Igénylő betétlap"- megszemélyesített (K0082 azonosítójú nyomtatvány)- e nyomtatvány első oldala minden esetben előnyomtatott

A K0082 számú megszemélyesített igénylő betétlapo(ka) t azon termelők többségének részére juttatja el az MVH, akik a 2007. évben területalapú támogatási kérelmet nyújtottak be és jelezték az MVH felé, hogy nem vesznek részt az elektronikus kérelmezési folyamatban.

- Az Igénylő betétlap (K0082) Támogatás alapjául szolgáló adatait magába foglaló felülete

A megszemélyesített igénylő betétlap (K0082) szürke háttérrel megjelenített része tartalmazza előnyomtatott formában a 2007. évi területalapú támogatási igénylések (SAPS igénylés) alapján összeállított ellenőrzött és részben/teljesen jóváhagyott területi adatokat, amelyek a termelő által 2007-ben hasznosított parcellákra vonatkoznak (blokkazonosító, parcella terület, hasznosítási kód, megnevezés).

Figyelem! Ezen Közlemény I. pontjában - az EMVA-MgTE kifizetési igénylés kivételével - felsorolt támogatási jogcímek igényléshez használható hasznosítási kódok elérhetőek: e Közlemény VIII. pontjában felsorolt 3. számú mellékletében megtalálható Kitöltési útmutató 1. számú mellékletében. Az EMVA-MgTE kifizetési igényléshez előállított kódok az említett Kitöltési útmutató 2. számú mellékletében találhatóak meg.

Az Igénylő betétlapon (K0082) lehetőség van a parcella teljes törlésére, illetve az előnyomtatott parcellaadatoknak a 2008.évi fizikai tényeknek (pl. új hasznosítás) alapján történő megváltoztatására. Az Igénylő betétlapon kell feltüntetni - egybeművelés esetén - az egybeművelt összterület nagyságát, továbbá 2008-ban először ezen a lapon lehet jelezni az energetikai céllal termesztett növények termeléséhez nyújtható kiegészítő támogatás iránti igénylést (külön oszlop). Az Igénylő betétlapon továbbá külön oszlop szolgál a KAT támogatás igénylésére, illetve - 2008-ban elsőként - külön oszlopban lehet jelölni a Natura2000 támogatásra vonatkozó igényt.

Az Igénylő betétlapon külön rész vonatkozik az AKG 2008. évi kifizetések igénylésére: az AKG támogatás 2008. évi kifizetési igénylését külön az erre a célra szolgáló mezőiben lehet igényelni!

Figyelem! A 2004-ben AKG támogatási kérelmet benyújtó termelőknek az MVH által jóváhagyott, AKG programba bevitt területei csak akkor kerülnek feltüntetésre a K0082 számú igénylő betétlapon, ha azok a 2007. évi területalapú támogatási kérelmen igényelt területtel egybeesnek. A célprogram kód és az AKG terület nagysága mezők kitöltése ebben az esetben is feltétele az AKG kifizetés igénylésének. A programba bevitt, kötelezettségvállalással érintett területadatokról az érvényes támogatási határozat és a megszemélyesített kérelemcsomag kísérő levele ad tájékoztatást. Amennyiben az AKG igénylésre vonatkozó mezőket a termelő üresen hagyja, úgy nem igényel AKG támogatást.

Figyelem! Azon termelők, akik az MVH adatbázisa alapján- a kötelezettségátadásokat és átvételeket figyelmen kívül hagyva - ez év elején nem rendelkeztek AKG jogosultsággal, a K0082 számú Igénylő betétlap ezen AKG-ra vonatkozó mezőit nem tölthetik ki.

- Az Igénylő betétlap (K0082) Támogatás alapjául NEM szolgáló adatait magába foglaló felülete Az Igénylő betétlap (K0082) tartalmazza a támogatás alapjául nem szolgáló parcellákra vonatkozó rovatot is (ennek kitöltésére vonatkozó útmutatás a Közlemény 3. számú mellékletben található meg).

Figyelem! A közösségi jogszabályi előírások alapján a mezőgazdasági termelő támogatási kérelmében köteles bejelenteni valamennyi mezőgazdasági területét (termelő mezőgazdasági területeinek, azaz parcelláinak bejelentésénél a Közlemény 3. számú mellékletét képező Kitöltési Útmutató ad iránymutatást). A terület bejelentésének elmulasztása esetében a be nem jelentett terület nagyságától függően az MVH külön szankciót szab(hat) ki a megállapított támogatási összeg vonatkozásában (a kivethető szankció mértéke legfeljebb 3%).

2.2.1.3. "Területalapú támogatás, KAT, AKG Igénylő betétlap" (K0083 azonosítójú nyomtatvány)- ez a nyomtatvány nem tartalmaz előnyomtatott adatokat

Tartalmi elemeiben részben megegyezik a K0082 azonosítójú Igénylő betétlappal, de ezen az ügyfél adataira vonatkozó valamennyi mező üres. A 2007. évben területalapú támogatást nem igénylő termelőknek, továbbá azon termelőknek, akik részére nem készült előnyomtatott papíralapú kérelemcsomag, ezt a betétlapot kell csatolniuk a K0081 azonosítójú Főlaphoz. A nem megszemélyesített Igénylő betétlapot (K0083) kell azokhoz a kérelmekhez csatolni továbbá, amelyek kitöltéséhez a megszemélyesített Igénylő betétlap (K0082) hátoldalán biztosított előre nem kitöltött kérelemsor helyek nem bizonyulnak elegendőnek.

A nyomtatvány a Közlemény 5. számú mellékleteként megtalálható.

Figyelem! Ezen Közlemény I. pontjában - az EMVA-MgTE kifizetési igénylés kivételével - felsorolt támogatási jogcímek igényléshez használható hasznosítási kódok elérhetőek: e Közlemény 3. számú mellékletét képező Kitöltési útmutatónak 1. számú mellékletében. Az EMVA-MgTE kifizetési igényléshez előállított kódok az említett Kitöltési útmutató 2. számú mellékletében találhatóak meg.

2.2.1.4. "Őshonos és magas genetikai értékű állatfajták betétlap" (R1083 azonosítójú nyomtatvány)

Az R1083 számú betétlap tartalmazza a támogatás kérelmezőjére vonatkozó törzsadatokat (ügyfél-regisztrációs szám, név). A támogatás alapjául szolgáló állatállomány adatai mezőben kell a termelőnek megadnia az MVH által jóváhagyott/részben jóváhagyott állatállomány célprogram és fajta szerinti megoszlását.

Az R1083 azonosítójú betétlap(ok) azon termelők számára kitöltendők, akik Magyar szürke szarvasmarha, Magas genetikai értéket képviselő lófajták, Mangalica, Őshonos juh, Őshonos baromfi célprogram(ok) ban kérnek kifizetést.

A nyomtatvány a Közlemény 6. számú mellékleteként megtalálható.

2.2.1.5. "Monitoring betétlap" (R1084 azonosítójú nyomtatvány)

A monitoring betétlap kitöltése minden AKG kifizetést igénylő termelő számára kötelező, függetlenül attól, hogy milyen célprogram(ok) ban vesz részt.

Az R1084 számú betétlap tartalmazza az érintett termelő törzsadatait (ügyfél-regisztrációs szám, név).

A Gazdaság összterülete/állatállománya rovatban a termelő által kerül feltüntetésre, mindazon terület/haszonállat, amelyek a kitöltés pillanatában használatában állnak, illetve amelyeknek tartója vagy tulajdonosa.

A nyomtatvány a Közlemény 7. számú mellékleteként megtalálható.

2.2.1.6 . "Mezőgazdasági területek erdősítése kifizetési kérelem-betétlap" (D0407-01. azonosítójú betétlap)

A D0407-01 betétlap szolgál a K0082/K0083 formanyomtatvány Támogatás alapjául szolgáló parcellák adatai között feltüntetett megvalósított EMVA erdő parcellák azonosító adatainak megadására. A D0407-01 számú betétlap tartalmazza az érintett termelő törzsadatait (ügyfél-regisztrációs szám, név). A területi adatok rovatban kell feltüntetni a Támogatási határozattal egyező módon azon erdőrészlet(ek) Községhatár, Erdőtag és Erdőrészlet azonosítói, valamint az erdőrészlethez tartozó kiegészítő intézkedéseket, amely(ek) a Támogatási kérelemnek helyt adó vagy részben helyt adó határozatán szerepelnek, és amely erdőrészletekben a telepítés, illetve a kiegészítő intézkedés megvalósítása megtörtént!

A Sorszámok a K0083 betétlapról mezőbe kell feltüntetni a K0083 betétlap Támogatás alapjául szolgáló parcellák adatai blokkból azon parcellák sorszámait, amelyek az adott erdőrészietet alkotják!

A nyomtatvány és a kitöltésére vonatkozó útmutató a Közlemény 12. és 13. számú mellékleteiként megtalálhatóak.

2.2.1.7. Számla- és bizonylatösszesítő "A " betétlap (D0034-02. azonosítójú betétlap)

A D0034-02 nyomtatvány szolgál az EMVA fás és/vagy lágyszárú energiaültetvények telepítésére nyújtandó támogatás keretében támogatott művelet megvalósítása során felmerült kiadások bizonylatainak (számlák, stb.) felsorolására. A jogcím keretében elnyert támogatás kifizetése számlaelszámolás alapján történik! Ez azt jelenti, hogy az elvégzett tevékenységekről az ügyfélnek számlával kell rendelkeznie. A számlákat a kifizetési kérelemhez nem kell csatolni, azokat meg kell őrizni. Külföldi számla elszámolására is van mód. Ebben az esetben az ügyfélnek rendelkeznie kell a számla hivatalos fordításával. A fordítást a számla mellé kell csatolni, és helyszíni ellenőrzés során be kell mutatni.

Kizárólag a jelen kifizetési kérelemben igényelt ültetvényekkel kapcsolatban augusztus 1. és 31. között további elszámolások nyújthatók be.

Az azonosítási információk adatblokkban szerepelnek az érintett termelő törzsadatai. A betétlapot a támogatási határozatban megnevezett ügyfélen kívül a könyvvezetésért felelős személynek is alá kell írni, igazolva, hogy annak tartalma mindenben megegyezik a könyvekben szereplővel és pénzügyileg rendezésre került. A Bizonylatok adatai adatblokkban kell felvezetni az elszámolni kívánt bizonylatok azonosító adatait: a bizonylat egyedi azonosítóját, típusát (számla, előleg számla vagy végszámla), adószámot, teljesítés időpontját, fizetés módját, devizanemét, a bizonylat összértékét áfa nélkül, a pénzügyi teljesítés időpontját és ezt igazoló bizonylat azonosítóját.

A nyomtatvány és a kitöltésére vonatkozó útmutató a Közlemény 14. és 15. számú mellékleteiként megtalálhatóak.

2.2.1.8. Számla- és bizonylatösszesítő "B" betétlap (D0035-03. azonosítójú betétlap)

A D0035-03 nyomtatvány szolgál az EMVA fás és/vagy lágyszárú energiaültetvények telepítésére nyújtandó támogatás keretében támogatott művelet megvalósítása során felmerült kiadásokat igazoló bizonylatok számlatételeinek felsorolására.

A betétlapon a bizonylaton szereplő egyes számlatételeket kell felsorolni, megadva azok jellemző adatait (Eszköz vagy Szolgáltatás teljesítése, VTSZ/SZJ kóddal, számlatétel mennyiségét, mértékegységét, áfakulcsát és nettó értékét). A vonatkozó bizonylatra minden egyes számlatételnél hivatkozni kell az adott bizonylat "A" betétlap szerinti sorszámával, vagyis ezen a betétlapon csak olyan bizonylaton szereplő számlatételeket lehet megadni, amely bizonylat szerepel a D0034-02 Számla- és bizonylatösszesítő "A" betétlapon.

A nyomtatvány és a kitöltésére vonatkozó útmutató a Közlemény 16. és 17. számú mellékleteiként megtalálhatóak.

2.1.1.9. "Tételrészletező betétlap" (D0055-01. azonosítójú betétlap)

A D0055-01 nyomtatvány szolgál a fás és/vagy lágyszárú energiaültetvények telepítésére nyújtandó támogatás EMVA jogcím támogatott művelet megvalósítása során felmerült kiadásokat igazoló bizonylatok számlatételeiből elszámolni kívánt tételek felsorolására.

Ezen a betétlapon a D0035-03 Számla- és bizonylatösszesítő "B" betétlapon megadott számlatételből elszámolni kívánt tételeket kell felsorolni, megadva azok jellemző adatait. A vonatkozó bizonylatra és számlatételre minden egyes számlatételnél hivatkozni kell az adott bizonylat "A" sorszámára és számlatétel sorszámára hivatkozva.

Az adott számlatételből elszámolni kívánt, egyedi azonosítóval rendelkező tételenként egy azonosító adatot meg kell adni (energiaültetvény-telepítés esetén a parcellasorszámot).

A nyomtatvány és a kitöltésére vonatkozó útmutató a Közlemény a 18. és 19. számú mellékleteiként megtalálhatóak.

2.2.1.10. "Koordináták betétlap" (D0058-01 azonosítójú betétlap)

Amennyiben az ügyfél 2007-ben EMVA mezőgazdasági területek erdősítésére, illetve fás és/vagy lágyszárú energiaültetvények telepítésére vonatkozóan támogatási kérelmet nyújtott be, és a megvalósított telepítés alapján jelen közlemény szerint kifizetési kérelmet nyújt be, meg kell adnia a megvalósított parcella határvonala töréspontjainak Egységes Országos Vetületi Rendszerben legalább 50 cm-es pontossággal megadott koordinátáit. A D0058-01 nyomtatvány szolgál az EMVA mezőgazdasági területek erdősítésére, illetve az EMVA fás és/vagy lágyszárú energiaültetvények telepítésére nyújtandó támogatás keretében megvalósított parcellák EOV koordinátáinak papíralapon történő megadására.

A betétlap tartalmazza az érintett termelő törzsadatait (ügyfél-regisztrációs szám, név). A betétlapon a jogcímkód feltüntetésével meg kell adni, hogy a koordináták energiaültetvény vagy erdő telepítése jogcímre vonatkoznak. A koordináták adatblokkban kell feltüntetni a megvalósított parcella határvonala töréspontjainak 50 cm-es pontossággal mért koordinátáit. Sorszám mezőben kerül feltüntetésre a megvalósított parcella K0082 vagy K0083 számú Igénylő betétlapon feltüntetett sorszáma. A betétlaphoz - az EMVA mezőgazdasági területek erdősítés kifizetési igénylés esetében - csatolni kell az 50 cm-es mérési pontosságot igazoló mérési jegyzőkönyv másolatát!

A nyomtatvány és kitöltésére vonatkozó útmutató a Közlemény 20. és 21. számú mellékleteiként megtalálhatóak.

2.2.1.11. Nyilatkozat Általános Forgalmi Adó visszatérítésről (D00081-01 azonosítójú betétlap)

Ezt a betétlapot minden esetben ki kell tölteni, amennyiben az ügyfél fás és/vagy lágyszárú energiaültetvények telepítésére nyújtandó támogatás alapján kifizetési kérelmet nyújt be.

Az ÁFA nyilatkozat rovatban kell megjelölni, ha az elszámolni kívánt kiadások vonatkozásában az ügyfél ÁFA visszaigénylésre jogosult. Amennyiben ÁFA visszaigénylésre jogosult, akkor különösen fontos ezt megjelölnie.

Amennyiben mégis elmulasztja bejelölni, akkor a bruttó módon kifizetett támogatásnak az ÁFA-ra jutó része jogosulatlan támogatásnak minősül, és azt kamattal együtt kell visszafizetnie.

A nyomtatvány és a kitöltésére vonatkozó útmutató a Közlemény 22. és 23. számú mellékleteiként megtalálhatóak.

2.2.2. Csatolandó mellékletek

2.2.2.1. Egyes területalapú támogatásokhoz (SAPS, valamint bizonyos termeléshez kötött növénytermesztési kiegészítő nemzeti támogatások, energianövény kiegészítő támogatás, feldolgozóipari célú málna- és földieper támogatás) benyújtandó mellékletek

2.2.2.1.1. Egyedi blokktérképek

A területalapú támogatási jogosultság (SAPS, illetve a kiegészítő támogatások jogcímei) feltételeként a támogatási kérelemhez szükséges csatolni a megfelelő parcellát feltüntető rajzzal ellátott egyedi blokktérképeket! A KAT, illetve AKG igénylés esetén nem kell külön parcella rajzot készíteni a megfelelő blokktérképen. A Natura 2000 támogatás igénylése esetén, a parcella rajzon belül ábrázolni kell - amennyiben található(a) k a területen - az idős, méretes fákat (az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból a Natura 2000 gyepterületeken történő gazdálkodáshoz nyújtandó kompenzációs támogatás részletes szabályairól szóló 128/2007 (X.31.) FVM rendelet alapján). Ennek pontos ismertetése a Kitöltési útmutatóban megtalálható.

A 2007-es évhez hasonlóan a megszemélyesített kérelemcsomagok tartalmazzák a megszemélyesített Igénylő betétlap (K0082) adatainak megfelelő egyedi blokktérképe(ke) t, azonban a Mezőgazdasági Parcellaazonosító Rendszer (Me-PAR) felújításából adódó változások miatt szükség lehet bizonyos blokktérképek külön igénylésére. Az igényléshez szükséges további Egyedi blokktérképeket, illetve az "új belépők" a blokktérképeiket, az Egyedi Blokktérkép Igénylő Lapon (G015T) igényelhetik.

A nyomtatvány a Közlemény 25. számú mellékleteként megtalálható.

Figyelem! Amennyiben a termelő a támogatási kérelmében bejelentett területek módosítására, vagy pontosítására vonatkozó kérelmet nyújt be, a megfelelő egyedi blokktérképet (az érintett parcellát tartalmazó blokktérkép + megfelelő parcellarajz) is csatolni szükséges! Ellenkező esetben a módosításra, illetve pontosításra vonatkozó kérelem nem elfogadható.

Figyelem! Amennyiben az Igénylő betétlapon (K0082/K0083) részén feltüntetett parcella a valóságban:

- az egyedi blokktérkép nem támogatható területként lehatárolt részén fekszik (vagy a parcella a valóságban benyúlik a nem támogatható területbe), de a parcella nem támogatható területre eső része 2003. június 30-i időpontban is mezőgazdasági művelés alatt állt és /vagy

- a térképen látható jelenlegi blokkhatár kialakítása a gazdálkodó érdekeit sértené,

akkor az ügyfélnek "M0001 Blokktérkép változtatási kérelmet" (ld. e Közlemény VIII. részében a 30. számú mellékletként) kell benyújtania a kérelemmel együtt az MVH illetékes kirendeltségére. A Blokktérkép változtatási kérelemben hivatkozni kell a blokkazonosítóra, illetve arra a parcellára, amely esetében eltérés van a térképen megjelenő és a valóságban meglévő blokk-kialakítás között. A Blokktérkép változtatási kérelem kötelező melléklete a változtatási igény rajzát tartalmazó egyedi blokktérkép. Abban az esetben is változásvezetési kérelmet kell indítani, ha az AKG programban hasznosított extenzív halastó területe a térképen támogatható területként került feltüntetésre.

Az MVH a gazdálkodó által benyújtott változás-vezetési kérelmeket megküldi a Földmérési és Távérzékelési Intézet (FÖMI) részére. A FÖMI a változás-vezetési kérelemre irányuló kivizsgálását követően az egyedi blokktérkép adatok - a kivizsgálás eredményét függően - változhatnak. E változásokat az MVH a támogatások ellenőrzésekor lehetőség szerint figyelembe veszi abban az esetben, ha a változás-vezetési kérelmet a támogatási kérelem benyújtására rendelkezésre álló határidőn belül nyújtották be, illetve ha az a nem támogatható terület felülvizsgálatára irányult.

Figyelem! Amennyiben a korábbi években benyújtott változás-vezetési kérelmében az Ön által jelzett változtatási igény tárgyában az MVH elutasító határozatot adott ki, abban az esetben kérjük ne nyújtson be ugyanolyan tartalommal 2008. évben változás-vezetési kérelmet.

2.2.2.1.2. Bármilyen célból termesztett kender termesztése esetén az alábbi dokumentumokat szükséges csatolni a SAPS támogatási jogosultság megállapításához:

- a támogatás formanyomtatványai mellékleteként csatolni kell a kenderrel hasznosított parcellák bevetéséhez felhasznált valamennyi vetőmagcsomag eredeti vetőmagcímkéjét! A vetőmagcímkéket lehetőség szerint a támogatási kérelemmel együtt, de legkésőbb 2008. június 30-ig kell megküldeni az illetékes MVH megyei kirendeltség részére!

Felhívom figyelmét, hogy a támogatásban részesíthető kenderfajták e Közlemény 3. mellékletében szereplő "Kitöltési útmutató" mellékletét képező "Hasznosítási kódok" táblázat végén, illetve az Európai Mezőgazdasági Garancia Alapból finanszírozott egységes területalapú támogatás (SAPS) 2008. évi igénybevételével kapcsolatos egyes kérdésekről szóló 39/2008. (III. 29.) FVM rendelet mellékletében található!

- kenderrel hasznosított parcellák vonatkozásában az alábbi kötelező tartalommal rendelkező Nyilatkozat megküldése a támogatási kérelemmel egy időben:

a) a nyilatkozó neve, regisztrációs száma (a nyilatkozónak meg kell egyeznie a támogatás kérelmezőjével).

b) a kenderrel hasznosított parcellák azonosító adatai az igénylő betétlapo(ko) n történt feltüntetetésnek megfelelően (parcellasorszám, blokkazonosító, parcellaterület, hasznosítási kód)

c) a kenderrel hasznosított parcella bevetéséhez használt vetőmag fajtája, valamint a vetéshez felhasznált vetőmag mennyisége kilogramm/hektárban parcellánként

d) Nyilatkozó (kérelmező) aláírása

- a rost célra történő kendertermesztés esetén - a SAPS támogatás további feltételeként - csatolni kell a jóváhagyott elsődleges feldolgozóval kötött szerződést. A szerződést a kérelemmel együtt, vagy legkésőbb 2008. szeptember 15-ig kell az illetékes MVH megyei kirendeltség részére benyújtani.

2.2.2.1.3. Dohány termesztése esetén a termeléshez kötött dohány kiegészítő nemzeti támogatás feltételeként a Termelői Csoportnak kell beküldenie az MVH Központi Hivatalába a jogszabályban előírt tartalmú termeltetési szerződéseket (2008. június 30-ig) és a jogszabályban előírt tartalmú igazolásokat (2009. március l-ig).

2.2.2.1.4. Energetikai célból termesztett energianövények kiegészítő támogatása feltételeként legkésőbb az Európai Mezőgazdasági Garancia Alapból az energetikai célból termesztett növények termesztéséhez nyújtható kiegészítő támogatás 2008. évi igénybevételével kapcsolatos egyes kérdésekről szóló külön FVM rendelet alapján - az elismert feldolgozóval, illetve felvásárlóval kötött szerződés egy másolati példányát.

2.2.2.1.5. Energetikai célból termesztett energianövények kiegészítő támogatása feltételeként évelő kultúrák esetén

nyilatkozatot kell tennie az összes érintett alapanyag-fajtájáról, bevetett területről (hektárban kifejezve két tizedes pontossággal) és az első betakarítás várható évéről. E nyilatkozatot legkésőbb 2008. május 15-ig be kell nyújtani a székhely/lakhely szerint illetékes megyei kirendeltségre.

2.2.2.1.6. A feldolgozóipari célú málna-és földieper termesztés támogatása feltételeként feldolgozóipari szerződés/szállítási kötelezettségvállalás másolati példányát határidőben (2008. július 31-ig) benyújtják az MVH Központi Hivatala részére.

2.2.2.2. KAT támogatás mellékletei

Nincs kötelezően mellékelten megküldendő dokumentum!

2.2.2.3. AKG támogatás mellékletei

Az Őshonos és magas genetikai értéket képviselő állatfajták tartása célprogram csoport igénylése esetén Nemzeti Vidékfejlesztési Terv alapján a központi költségvetés, valamint az Európai Mezőgazdasági Orientációs és Garancia Alap Garancia Részlege társfinanszírozásában megvalósuló agrár-környezetgazdálkodási támogatások igénybevételének részletes szabályairól szóló 150/2004. (X. 12.) FVM rendeletben előírt tenyésztőszervi igazolás benyújtása a kifizetés feltétele, amelyet minden esetben papír alapon kell beküldeni az MVH megyei kirendeltségére. Az igazolás kiadására jogosult szervezeteket és elérhetőségeiket e Közlemény 3. számú mellékletét képező Kitöltési Útmutató 6. melléklete tartalmazza.

2.2.2.4. Natura 2000 támogatás mellékletei

Amennyiben a Natura 2000 támogatást igénylő nem magánszemély, vagy egyéni vállalkozó, minden esetben csatolni kell papír alapon megküldve az MVH megyei kirendeltsége részére a hatályos társasági szerződés hiteles másolatát, illetve 30 napnál nem régebbi cégkivonatot.

2.2.2.5. az EMVA-ból finanszírozott támogatások mellékletei

2.2.2.5.1. EMVA -MGTE (erdő) támogatás mellékletei

A 2007-ben igényelt Mezőgazdasági területek erdősítése támogatás esetén a kifizetési kérelemhez mellékelni kell az érkeztetett művelési ág változást bejelentő lap másolatát, papíralapú benyújtás esetében a megvalósított parcella határvonala töréspontjainak Egységes Országos Vetületi Rendszerben (EOV) 50 cm-es pontossággal felmért koordinátáit (D0058-01 betétlapon), és a koordináták 50 cm-es pontosságát alátámasztó mérési jegyzőkönyv ügyfél által aláírt, az eredetivel mindenben megegyező jelzésű másolatát.

2.2.2.5.2. EMVA fás és lágyszárú energiaültetvények támogatás mellékletei

A 2007-ben igényelt Energiaültetvények telepítése jogcím kifizetéséhez csatolni kell papíralapú benyújtás esetén a megvalósított parcella határvonala töréspontjainak Egységes Országos Vetületi Rendszerben (EOV) 50 cm-es pontossággal felmért koordinátáit (D0058-01 betétlapon) Lágy szárú energiaültetvények támogatása esetében a kifizetéshez minden esetben csatolni kell a vetőmag fémzár címke másolatát (energiafű esetében), illetve a szaporítóanyag kórokozó mentességéről szóló igazolást (nádfélék esetében).

3. A kérelemcsomag részét nem képező, de az igényléshez kapcsolható egyéb formanyomtatványok

3.1. "Területhez kapcsolódó támogatások - Módosító és visszavonó betétlap" (K0084 azonosítójú nyomtatvány)

A Módosító és visszavonó lap (K0084) szolgál a termelő által már benyújtott támogatási kérelem adatainak módosítására, pontosítására, illetve visszavonására

A nyomtatvány a Közlemény 8. számú mellékleteként megtalálható.

a) Módosítás (az Európai Mezőgazdasági Garancia Alapból finanszírozott egységes területalapú támogatás (SAPS) 2008. évi igénybevételével kapcsolatos egyes kérdésekről szóló 39/2008. (III. 29.) FVM rendelet 9. § szerint).

A kérelem szankciómentes módosítására 2008. június 2-ig van lehetőség! 2008. június 3. és 9. között a kérelem módosítása szankciót von maga után! 2008. június 9-ét követően a módosítási igény nem fogadható el!

Figyelem! AKG támogatás igénylés esetében 2008. június 9-ét követően semmilyen változtatást nem fogad el az MVH! (a Nemzeti Vidékfejlesztési Terv alapján a központi költségvetés, valamint az Európai Mezőgazdasági Orientációs és Garancia Alap Garancia Részlege társfinanszírozásában megvalósuló támogatások igénybevételének általános szabályairól szóló 131/2004. (IX. 11.) FVM rendelet szerint)

A módosítás esetei:

- módosításnak számít az új parcella bejelentése,

- módosításnak számít az eredeti kérelemben bejelentett parcella területének növelése,

- módosításnak minősül a hasznosításban történő változtatás (a hasznosítási kód változtatása) Figyelem! AKG igénylés esetében minden típusú változtatás módosításnak minősül!

b) Visszavonás és módosítás (a mezőgazdasági, agrár-vidékfejlesztési, valamint halászati támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseiről szóló 2007. évi XVII. törvény/a továbbiakban: MVH törvény/és a 39/2008. (III. 29.) FVM rendelet 12. § szerint). A kérelem - az érdemi határozat jogerőre emelkedéséig - ezen pont szerinti módosítására vagy visszavonására lehetőség van, kivéve az alábbi eseteket:

- a termelő a helyszíni ellenőrzésről való tudomásszerzést követően az ellenőrzés alá vont intézkedésre - a vizsgált időszakra és az ellenőrzés tárgyára - vonatkozóan kérelmét nem módosíthatja vagy vonhatja vissza;

- az MVH már értesítette a termelőt a kérelemben feltárt esetleges szabálytalanságokról;

- a lefolytatott helyszíni ellenőrzés szabálytalanságot tár fel, akkor a kérelem szabálytalansággal érintett részét pontosítani/visszavonni nem lehet.

A visszavonás és a módosítás b) pont szerinti esetei:

- visszavonható a teljes kérelem (a 2008. évi területalapú támogatási kérelem, a KAT 2008. évi igénylése, illetve az AKG 2008. évi kifizetési igénylése külön-külön visszavonhatóak! /az erre vonatkozó előírások betartásával!/,

- visszavonható teljes parcella (ez esetben a visszavonás együttesen érvényes a 2008. évi területalapú támogatási kérelem, a KAT 2008. évi igénylése, illetve az AKG 2008. évi kifizetési igénylése vonatkozásában!) /az erre vonatkozó előírások betartásával!/

- módosításnak számít az eredeti kérelemben bejelentett blokkazonosító változtatása (például, ha Ön tévesen adta meg az igénylő betétlapon szereplő blokkazonosítót),

- módosításnak számít az eredeti kérelemben bejelentett parcella területének csökkentése,

- módosításnak számít az eredeti kérelemben bejelentett parcella megosztása (az utódparcellák összterülete nem haladhatja meg az eredeti parcella területét). AKG támogatás igénylés esetében minden típusú változtatás módosításnak számít! (131/2004. (IX. 11.) FVM rendelet alapján.)

A b) pont szerinti esetekben, amennyiben az MVH által folytatott helyszíni, valamint adminisztratív ellenőrzés nem tár fel szabálytalanságot, úgy a termelő a helyszíni ellenőrzési jegyzőkönyv kézhezvételét követően az érdemi döntés meghozataláig kérelmét visszavonhatja!

Figyelem! Az elektronikus rendszerben támogatási kérelmet benyújtó gazdálkodóknak lehetőségük van a kérelem elektronikus úton történő módosítására. Ez esetben alapvető feltétel, hogy a gazdálkodó korábban ügyfélkapun keresztül benyújtott támogatási kérelemmel rendelkezzen.

3.2. "Területalapú támogatás - Hasznosító személyében bekövetkező változást bejelentő lap" (K0085 azonosítójú nyomtatvány)

A K0085 számú nyomtatvány szolgál a területalapú támogatásra bejelentett egy vagy több parcella tekintetében, vagy pedig a teljes területalapú támogatási kérelemre vonatkozóan a hasznosító személyében bekövetkező változás bejelentésére.

A nyomtatvány a Közlemény 9. számú mellékleteként megtalálható.

Az AKG támogatásban érintett területek hasznosítójának személyében bekövetkezett változás esetén az R1008 nyomtatványait kell benyújtania! Ennek határideje 2008. január 2., az ezután érkező kötelezettség átadásra/átvállalásra irányuló kérelmeket az MVH elutasítja, kivétel vis maior körülmény.

3.3." Területalapú támogatás - Vis maior esetet és kivételes körülményt bejelentő lap (K0086 azonosítójú nyomtatvány)

A K0086 formanyomtatványt kell vis maior és kivételes körülmény esetén benyújtani. A vis maior és kivételes körülmény bejelentésére vonatkozó iránymutatásokat a K0086 azonosítójú laphoz készült külön Kitöltési útmutató ad iránymutatás.

A nyomtatványok a Közlemény 10. és 11. számú mellékleteiként megtalálhatóak.

3.4. Egyedi Blokktérkép Igénylő Lap (G015T azonosítójú nyomtatvány)

Ezen a formanyomtatványon kell igényelni a támogatási kérelemcsomaghoz, valamint változásvezetési kérelemhez szükséges Egyedi blokktérképeket. A nyomtatvány a Közlemény 25. számú mellékleteként megtalálható.

V. Tájékoztató a támogatások kedvezményezettjére vonatkozó információk nyilvánosságra hozataláról

A Bizottság 2008. március 18-i az 1290/2005/EK tanácsi rendeletnek az Európai Mezőgazdasági Garanciaalapból (EMGA) és az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból (EMVA) származó pénzeszközök kedvezményezettjeire vonatkozó információk nyilvánosságra hozatalának tekintetében történő alkalmazása részletes szabályainak megállapításáról szóló 259/2008/EK rendeletének 1. cikke, valamint az MVH törvény 24. § (2) bekezdése alapján a MVH köteles tájékoztatni az Európai Mezőgazdasági Garancialapból, az Európai Halászati Alapból, az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból, valamint a központi költségvetésből származó pénzeszközök (támogatások) kedvezményezettjeit, hogy az e Közlemény 24. számú melléklete szerinti "Tájékoztatóban" felsorolt adatok közzétételre kerülnek a www.mvh.gov.hu weboldalon.

VI. A kérelmezéshez kapcsolódó további fontos információk

1. Terület-bejelentési kötelezettség

A közösségi jogszabályi előírások alapján a mezőgazdasági termelő támogatási kérelmében köteles bejelenteni valamennyi mezőgazdasági területét (termelő mezőgazdasági területeinek, azaz parcelláinak bejelentésénél az igénylő betétlapok Kitöltési Útmutatója ad iránymutatást). A terület bejelentésének elmulasztása esetében a be nem jelentett terület nagyságától függően az MVH külön szankciót szab(hat) ki a megállapított támogatási összeg vonatkozásában (a kivethető szankció mértéke legfeljebb 3%).

2. A "Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot" (HMKÁ) rendszerében történt változás

A HMKA előírásait a 2007. támogatási évvel bezárólag az egyszerűsített területalapú támogatások és a vidékfejlesztési támogatások igényléséhez teljesítendő "Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot", illetve a "Helyes Gazdálkodási Gyakorlat" feltételrendszerének meghatározásáról szóló 4/2004. (I. 13.) FVM rendelet szabályozta (annak 1. melléklete sorolta fel a HMKA előírásokat). 2008-ban azonban a HMKA előírásai - a korábbi években meghatározott három előíráshoz képest - megváltoznak, illetve kibővülnek. A 2008. támogatási évtől érvényes HMKA előírásokat és a kapcsolódó kötelezettségeket/feltételeket a külön 50/2008 (IV.24.) FVM miniszteri rendelet szabályozza.

Figyelem! A fenti rendeletben leírtak alapján a HMKA feltételrendszer előírásait - ha jogszabály másként nem rendelkezik - a földhasználó gazdasága teljes területén köteles betartani. Ennek megfelelően a HMKA előírások megszegése miatt alkalmazandó szankciókat valamennyi, a HMKA rendeletben felsorolt támogatási jogcím esetében alkalmazni kell.

3. Változások az idei hasznosítási kódtáblában

A támogatások igényléséhez kialakított hasznosítási kódtáblában a 2007-ben alkalmazott kódokhoz képest változások történtek. Kérjük ennek figyelembe vételét a hasznosítási kódot 2008-as megadása során:

- 2007. évben használatos hasznosítási kódok szűntek meg (ENE01, ULT02, ULT05, GYU03), illetve

- 2008-ban új hasznosítási kódok kerültek bevezetésre (ENE02, ENE03, ENE05, ENE06, ULT15, ULT16, ULT17, ULT18, GYU09, GYU10)

A fent említett változásokat figyelembe kell venni, és ennek megfelelően az aktuális hasznosítási kód táblázat alapján szükséges kitölteni a hasznosítási kód mezőit! A nem megfelelő vagy a 2008-ban már nem létező hasznosítási kód megadása magával vonja a támogatásból való kizárást!

4. Az energetikai céllal termesztett növények termeléséhez nyújtható kiegészítő támogatás igénylése

Az energetikai céllal termesztett növények utáni támogatás idén 2008-ban az ilyen céllal termesztett egyes növényekre kialakított külön hasznosítási kód megadásával (pl. EGA01, ENE02) és/vagy - egyéb növények esetében - a betétlapon történő külön jelzéssel kell (lehet) igényelni (ld. IV. pont 2.2.1.2. és 2.2.1.3. alpontjai).

5. Új támogatási jogcím a gyümölcstermesztő gazdálkodók részére

2008. évben először van lehetőség a feldolgozóipari célú málna-és földieper termesztési támogatás igénylésére. Az erre vonatkozó részleteket a feldolgozóipari célú málna- és földieper termesztés támogatás igénybevételéről, valamint a málna és földieper-felvásárlók és feldolgozó üzemek jóváhagyásáról szóló 35/2008 (IV.01.) számú MVH Közlemény tartalmazza.

VII. Rövid tájékoztatás a 2008. évi növénytermesztési termeléstől elválasztott kiegészítő nemzeti támogatásokról

Az Európai Mezőgazdasági Garancia Alapból finanszírozott egységes területalapú támogatásokhoz (SAPS) kapcsolódó 2008. évi kiegészítő nemzeti támogatások (top up) igénybevételével kapcsolatos egyes kérdésekről szóló 42/2008. (IV. 4.) FVM rendelet értelmében a növénytermesztési szektorban a 2008. évben termeléstől elválasztott módon kiegészítő nemzeti támogatások vehetők igénybe, történelmi bázis alapján az alábbi jogcímeken:

- egyes szántóföldi növények támogatása (kizárólag termeléstől elválasztott módon nyújtható),

- Burley dohány támogatása (részben termeléstől elválasztott módon nyújtható),

- Virginia dohány támogatása (részben termeléstől elválasztott módon nyújtható),

- rizs támogatása (részben termeléstől elválasztott módon nyújtható),

- hüvelyesek támogatása (kizárólag termeléstől elválasztott módon nyújtható)

A fent leírt támogatás(ok) összegének alapja a 2008. szeptember 30-án a gazdálkodó rendelkezésére álló történelmi bázis. A támogatási összeg csökkenhet, amennyiben a rendeletben előír szankciók alkalmazása szükségessé válik.

Felhívjuk a figyelmet, hogy a fenti jogcímek esetében a támogatás folyósításának egyik feltétele, hogy a mezőgazdasági termelő 2008. évben az e Közlemény szerinti támogatási kérelmet nyújtson be, amelynek alapján támogatható SAPS területtel rendelkezzen.

A történelmi bázison alapuló támogatások igénybevételéhez a történelmi bázisjogosultságban bekövetkezett különböző változások (átruházás, ideiglenes átengedés, öröklés, jogutódlás, lemondás) kötelező bejelentésén felül, további kérelem benyújtására nincs szükség.

E Közlemény 2. számú mellékletében röviden külön tájékoztató információk találhatóak ezen támogatási jogcímek vonatkozásában.

VIII. A Közleményhez kapcsolódó mellékletek

A 2008. támogatási évben az alábbi formanyomtatványok és dokumentumok használhatóak:

- Tájékoztató az egységes területalapú támogatás (SAPS), a részben termeléshez kötött, illetve kizárólag termeléshez kötött növénytermesztési kiegészítő nemzeti támogatások, az energetikai céllal termesztett növények termesztéséhez nyújtható támogatás, valamint a feldolgozóipari célú málna- és földieper termesztésének támogatás igénylési és támogatási feltételeiről 2008 - 1. számú melléklet

- Tájékoztató az egységes területalapú támogatáshoz (SAPS) kapcsolódó termeléstől elválasztott növénytermesztési kiegészítő nemzeti támogatásokról 2008 - 2. számú melléklet

- Kitöltési útmutató a 2008-as támogatási évben benyújtható területhez kapcsolódó támogatás(ok) kérelmének kitöltéséhez (hasznosítási kódtáblázattal)- 3. számú melléklet

- Területhez kapcsolódó támogatások Főlap (K0081)- 4. számú melléklet

- Területhez kapcsolódó támogatások Igénylő betétlap (K0083)- 5. számú melléklet

- Agrár-környezetgazdálkodási támogatás Őshonos és magas genetikai értékű állatfajták betétlap (R1083)- 6. számú melléklet

- Agrár-környezetgazdálkodási támogatás Monitoring adatok betétlap (R1084)- 7. számú melléklet

- Területhez kapcsolódó támogatások Módosító és visszavonó lap (K0084)- 8. számú melléklet

- Területalapú támogatás - Hasznosító személyében bekövetkező változást bejelentő lap (K0085)- 9. számú melléklet

- Területalapú támogatások - Vis maior esetet és kivételes körülményt bejelentő lap (K0086) - 10. számú melléklet

- Kitöltési útmutató a K0086. számú nyomtatványhoz - 11. számú melléklet

- Mezőgazdasági területek erdősítése kifizetési kérelem - betétlap (D0407-01)- 12. számú melléklet

- Kitöltési útmutató D0407-01 a Mezőgazdasági területek erdősítése kifizetési kérelem - Betétlap kitöltéséhez -13. számú melléklet

- Számla- és bizonylatösszesítő "A" betétlap - bizonylatösszesítő (D0034-02)- 14. számú melléklet

- Kitöltési útmutató - D0034-02 Számla és bizonylatösszesítő "A" betétlap - bizonylatösszesítő - 15. számú melléklet

- Számla- és bizonylatösszesítő "B" betétlap (D0035-03)- 16. számú melléklet

- Kitöltési útmutató - D0035-03 Számla- és bizonylatösszesítő "B" betétlap -17. számú melléklet

- Tételrészletező betétlap (D0055-01)- 18. számú melléklet

- Kitöltési útmutató - D0055-01 Tételrészletező betétlap - 19. számú melléklet

- Koordináták betétlap (D0058-01)- 20. számú melléklet

- Kitöltési útmutató a Koordináták D0058-01 betétlaphoz - 21. számú melléklet

- Nyilatkozat Általános Forgalmi Adó visszatérítésről (D00081-01)- 22. számú melléklet

- Kitöltési útmutató - D00081-01 Nyilatkozat Általános Forgalmi Adó visszatérítésről - 23. számú melléklet

- Tájékoztató - az Európai Mezőgazdasági Garancialapból, az Európai Halászati Alapból, az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból, valamint a központi költségvetésből származó pénzeszközök kedvezményezettjére vonatkozó információk nyilvánosságra hozataláról - 24. számú melléklet

- Egyedi blokktérkép igénylő lap (G015T)- 25. számú melléklet

- Ügyfél-regisztrációs lap (G001)- 26. számú melléklet

- Kitöltési Útmutató a G001-es számú Regisztrációs lap kitöltéséhez -27. számú melléklet

- Regisztráció módosító lap (G002)- 28. számú melléklet

- Kitöltési Útmutató a G002-es regisztráció módosító lap kitöltéséhez - 29. számú melléklet

- M0001 Blokktérkép változtatási kérelem - 30. számú melléklet

IX. Kapcsolódó jogszabályok

- a Tanács 1999. május 17-i 1257/1999 EK rendelete az Európai Mezőgazdasági Orientációs és Garanciaalapból (EMOGA) nyújtandó vidékfejlesztési támogatásról, valamint egyes rendeletek módosításáról illetve hatályon kívül helyezéséről;

- a Tanács 2003. szeptember 29.-i 1782/2003/EK rendelete a közös agrárpolitika keretébe tartozó közvetlen támogatási rendszerek közös szabályainak megállapításáról és a mezőgazdasági termelők részére meghatározott támogatási rendszerek létrehozásáról, továbbá a 2019/93/EGK, 1452/2001/EK, 1453/2001/EK, 1454/2001/EK, 1868/94/EK, 1251/1999/EK, 1254/1999/EK, 1673/2000/EK, 2358/71/EGK és a 2529/2001/EK rendelet módosításáról;

- a Tanács 2005. szeptember 20-i 1698/2005/EK Rendelete az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból (EMVA) nyújtandó vidékfejlesztési támogatásról;

- a Bizottság 2004. április 21,-i 796/2004/EK rendelete a közös agrárpolitika keretébe tartozó közvetlen támogatási rendszerek közös szabályainak megállapításáról és a mezőgazdasági termelők részére meghatározott támogatási rendszerek létrehozásáról szóló, 2003. szeptember 29-i 1782/2003/EK tanácsi rendelet által előírt kölcsönös megfeleltetés, moduláció, valamint integrált igazgatási és ellenőrzési rendszer végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról;

- a Bizottság 2004. október 29.-i 1973/2004/EK rendelete az 1782/2003/EK tanácsi rendelet IV. és IVa. címeiben meghatározott támogatási rendszereket, továbbá a pihentetett terület alapanyag-termelésre való használatát illetően ugyanezen rendelet alkalmazásának részletes szabályozásáról;

- a Bizottság 2006. december 7-i 1975/2006/EK Rendelete a vidékfejlesztési támogatási intézkedésekre vonatkozó ellenőrzési eljárások, valamint a kölcsönös megfeleltetés végrehajtása tekintetében az 1698/2005/EK tanácsi rendelet végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról;

- a Bizottság 2006. december 15-i 1974/2006/EK Rendelete az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból (EMVA) nyújtandó vidékfejlesztési támogatásról szóló 1698/2005/EK tanácsi rendelet részletes alkalmazási szabályainak megállapításáról;

- a Bizottság 2008. március 18-i 259/2008/EK rendelete a 1290/2005/EK tanácsi rendeletnek az Európai Mezőgazdasági Garanciaalapból (EMGA) és az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból (EMVA) származó pénzeszközök kedvezményezettjeire vonatkozó információk nyilvánosságra hozatalának tekintetében történő alkalmazása részletes szabályainak megállapításáról;

- a mezőgazdasági, agrár-vidékfejlesztési, valamint halászati támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseiről szóló 2007. évi XVII. törvény;

- az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból, az Európai Halászati Alapból, valamint az Európai Mezőgazdasági Garancia Alapból támogatott programok és intézkedések pénzügyi, számviteli és ellenőrzési rendszerek kialakításáról, lebonyolításának rendjéről szóló 82/2007. (IV. 25.) Kormány rendelet;

- az egyes mezőgazdasági és agrár-vidékfejlesztési támogatások igénybevétele esetén az elektronikus kérelembenyújtás alkalmazásáról szóló 80/2008. (IV.4.) Kormányrendelet;

- az egyszerűsített területalapú támogatások és a vidékfejlesztési támogatások igényléséhez teljesítendő "Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot", illetve a "Helyes Gazdálkodási Gyakorlat" feltételrendszerének meghatározásáról szóló 4/2004. (I. 13.) FVM rendelet;

- a Nemzeti Vidékfejlesztési Terv alapján a központi költségvetés, valamint az Európai Mezőgazdasági Orientációs és Garancia Alap Garancia Részlege társfinanszírozásában megvalósuló támogatások igénybevételének általános szabályairól szóló 131/2004. (IX. 11.) FVM rendelet;

- a Nemzeti Vidékfejlesztési Terv alapján a központi költségvetés, valamint az Európai Mezőgazdasági Orientációs és Garancia Alap Garancia Részlege társfinanszírozásában megvalósuló agrár-környezetgazdálkodási támogatások igénybevételének részletes szabályairól szóló 150/2004. (X. 12.) FVM rendelet;

- az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap társfinanszírozásában megvalósuló támogatások igénybevételének általános szabályairól szóló 23/2007. (IV. 17.) FVM rendelet;

- az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap társfinanszírozásában megvalósuló támogatások esetében a kedvezőtlen adottságú területek és az azokhoz tartozó települések megállapításáról szóló 24/2007. (IV. 17.) FVM rendelet;

- az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból a kedvezőtlen adottságú területeken történő gazdálkodáshoz nyújtandó kompenzációs támogatások részletes szabályairól szóló 25/2007. (IV. 17.) FVM rendelet;

- az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból az évelő, lágy szárú energiaültetvények telepítéséhez nyújtandó támogatások részletes feltételeiről szóló 71/2007. (VII. 27.) FVM rendelet;

- az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból a rövid vágásfordulójú fás szárú energiaültetvények telepítéséhez nyújtott támogatás igénybevételének részletes feltételeiről szóló 72/2007. (VII. 27.) FVM rendelet;

- az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból a Natura 2000 gyepterületeken történő gazdálkodáshoz nyújtandó kompenzációs támogatás részletes szabályairól szóló 128/2007. (X.31.) FVM rendelet;

- az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból a mezőgazdasági területek erdősítéséhez nyújtandó támogatás igénybevételének részletes szabályairól szóló 88/2007. (VIII. 17.) FVM rendelet;

- a feldolgozóipari célú málna- és földieper-termesztés támogatásáról szóló 29/2008. (III. 18.) FVM rendelet;

- az Európai Mezőgazdasági Garancia Alapból finanszírozott egységes területalapú támogatás (SAPS) 2008. évi igénybevételével kapcsolatos egyes kérdésekről szóló 39/2008. (III. 29.) FVM rendelet;

- az Európai Mezőgazdasági Garancia Alapból finanszírozott egységes területalapú támogatásokhoz (SAPS) kapcsolódó 2008. évi kiegészítő nemzeti támogatások (top up) igénybevételével kapcsolatos egyes kérdésekről szóló 42/2008. (IV. 4.) FVM rendelet;

- az Európai Mezőgazdasági Garancia Alapból az energetikai célból termesztett növények termesztéséhez nyújtható kiegészítő támogatás 2008. évi igénybevételével kapcsolatos egyes kérdésekről szóló külön FVM rendelet;

- az egységes területalapú támogatások és egyes vidékfejlesztési támogatások igényléséhez teljesítendő "Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot" fenntartásához szükséges feltételrendszer, valamint az állatok állategységre való átváltási arányának meghatározásáról szóló 50/2008 (IV. 24.) FVM rendelet.

X. A Közlemény hatálya

Jelen közlemény a kihirdetése napján lép hatályba. Jelen közlemény hatályba lépésével egyidejűleg a 2007. évi területhez kapcsolódó támogatások kérelmének benyújtásáról szóló 32/2007. (V. 02.) MVH Közlemény hatályát veszti.

További információ az ugyfelszolgalat@mvh.gov.hu e-mail címen kérhető.

Budapest, 2008. április 30.

Margittai Miklós s. k.,

elnök

TÁJÉKOZTATÓ

az egységes területalapú támogatás (SAPS), a részben termeléshez kötött, illetve kizárólag termeléshez kötött növénytermesztési kiegészítő nemzeti támogatások, az energetikai céllal termesztett növények termesztéséhez nyújtható támogatás, valamint a feldolgozóipari célú málna- és földieper termesztésének támogatás igénylési és támogatási feltételeiről 2008

I. A TÁJÉKOZTATÓ SZERKEZETE

A Tájékoztató második része ("II. Főbb változások a 2007. támogatási évhez képest") a 2007. évhez képest történt főbb változásokat, illetve módosításokat tartalmazza. A változások, módosítások adódnak egyrészt az Európai Unió közös agrárpolitika keretébe tartozó közös szabályainak, valamint a minisztérium által kiadásra kerülő jogszabályok változásaiból, másrészt a korábbi támogatási évek tapasztalatainak levonásából.

A Tájékoztató harmadik részében ("III. 2008. évi bizonyos területalapú támogatások feltételrendszere") az egységes területalapú támogatás, illetve a kapcsolódó részben/egészben termeléshez kötött növénytermesztési kiegészítő nemzeti támogatások (növényi topup támogatások), illetve az energetikai céllal termesztett növények támogatása, valamint a feldolgozóipari célú málna- és földiepertermesztés támogatás feltételrendszerét tartalmazzák, a támogatási rendszer bemutatásától a támogatás igénylésével és ellenőrzéséig.

Tájékoztató végén egyéb, összefoglaló információk ("Fogalmak", "Mellékletek") találhatók.

II. FŐBB VÁLTOZÁSOK 2008-BAN A 2007. TÁMOGATÁSI ÉVHEZ KÉPEST

1. Határidőket érintő fontosabb változások:

A területalapú támogatási kérelem benyújtási határideje 2008. május 15., a kérelem módosításának határideje pedig 2008. május 31 (mivel ez a szombat, ezért a határidő június 2-re esik).

A kérelem, illetve a kérelem-módosítás határidőt követő benyújtása:

a) a területalapú támogatási kérelem, 2008. május 15-két követően is, de legkésőbb 2008. június 9-ig még benyújtható, azonban a támogatások ellenőrzését követően, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) által megállapított támogatási összegek a késedelmes benyújtás miatt csökkentésre kerülnek,

b) a területalapú támogatási kérelem módosítása 2008. június 2-kát követően is, de legkésőbb 2008. június 9-ig még benyújtható (azonban a módosítás miatt érintett területek után számított támogatási összegek a késedelmes benyújtás miatt csökkentésre kerülnek).

A 2008. június 9-két követően benyújtott támogatási kérelem (kérelem-módosítás) elutasításra kerül.

A gazdálkodó a benyújtott területalapú támogatási kérelmében feltüntetett, jogszabályban meghatározott adatairól az MVH-tól a kérelem benyújtási határidejét (2008. június 9-két) követő 30 napon belül befogadási nyilatkozatot kap.

A támogatások (SAPS, illetve a részben/egészben termeléshez kötött nemzeti kiegészítő támogatások) kifizetésére 2008. december l-jétől és 2009. június 30-ával bezárólag kerül sor.

2. A támogatási rendszert, a kérelmezés menetét és az eljárást érintő fontosabb változások:

1. Az MVH 2008-ban minden gazdálkodó számára megteremti - többek között a címben említett területalapú támogatások esetében - a kérelem elektronikus kitöltésének és benyújtásának lehetőségét. Az elektronikus kérelembenyújtás előkészítése keretében minden 2007-es területalapú támogatással rendelkező ügyfél számára továbbításra kerül az elektronikus kérelembenyújtás folyamatát ismertető tájékoztató csomag. Azok az ügyfelek, akik az elektronikus kérelem benyújtást választják, a kérelem kitöltését és benyújtását elvégezhetik:

- saját tevékenységként (saját számítógépen, saját ügyfélkapus hozzáférésen keresztül),

- külső tanácsadó, vagy meghatalmazott segítségével, illetve a külső tanácsadó meghatalmazott ügyfélkapus hozzáférésén keresztül, vagy

- az ingyenesen rendelkezésükre álló falugazdász, illetve agrárkamarai tanácsadó hálózaton keresztül.

Az elektronikus kérelemkitöltés és kérelembenyújtás alapvető feltételei:

- Ügyfélregisztráció az MVH-nál,

- Az elektronikus kérelembenyújtáshoz szükséges jelszó generálása, melyet az MVH végez el,

- Külső tanácsadó esetén kb. 10 nappal a kitöltés tervezett megkezdése előtt kitöltött meghatalmazás benyújtása az MVH kirendeltségre.

Az elektronikus kérelemkitöltés és benyújtás folyamata:

- Az ügyfélnek az MVH elektronikus kérelemkitöltést támogató honlapjáról (http://ekerelem.mvh.gov.hu) el kell indítani a kérelemkitöltés folyamatát.

- Azonosítás (bejelentkezés) az Ügyfélkapun

- Az ügyfél megszemélyesített kérelemének letöltése

- A kérelem 2008-as igénylésadatainak megadása.

- A kérelem véglegesítése.

- A kérelem Ügyfélkapun keresztül történő benyújtása.

Az elektronikus eljárásban részt nem vevő gazdálkodók a korábbi évek gyakorlatához hasonlóan az MVH által rendszeresített papír alapú formanyomtatványok segítségével igényelhetik a területalapú támogatást.

2. 2008-ban ugyanazon kérelem keretében (papír alapú nyomtatványcsomag/elektronikus kérelemkitöltő felület) van lehetőség az alábbi támogatások igénylésére:

a) egységes területalapú támogatás (SAPS),

b) a SAPS-hoz kapcsolódó részben/egészben termeléshez kötött növénytermesztési kiegészítő nemzeti támogatások,

c) feldolgozóipari célú málna és földieper termesztés támogatás,

d) energianövények kiegészítő támogatása,

e) agrár-környezetgazdálkodási támogatás,

f) az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból a mezőgazdasági területek erdősítéséhez nyújtandó támogatás igénybevételének részletes szabályairól szóló 88/2007. (VIII. 17.) FVM rendelet alapján nyújtandó támogatás,

g) Kedvezőtlen Adottságú Területeken történő gazdálkodáshoz nyújtandó kompenzációs támogatás, h) NATURA 2000 gyepterületeken történő gazdálkodáshoz nyújtandó kompenzációs támogatás,

i) rövid vágásfordulójú fás szárú energiaültetvények telepítésének támogatása, j) évelő lágyszárú energiaültetvények telepítésének támogatása.

3. 2008-ban a - többek között - SAPS támogatás igénylésére szolgáló kérelem keretében az alábbi növénytermesztéshez kötődő kiegészítő nemzeti támogatások nyújthatóak részben vagy egészében termeléshez kötött módon:

k) Dohány (Burley és Virginia fajtatípusok) termesztésének kiegészítő nemzeti támogatása (részben termeléshez kötött támogatás)

l) Rizs termesztésének kiegészítő nemzeti támogatása (részben termeléshez kötött támogatás)

m) Héjasgyümölcsűek (dió, mogyoró, mandula) termesztésének nemzeti kiegészítő támogatása (kizárólag termeléshez kötött támogatás)

Felhívjuk figyelmét, hogy a 2008. támogatási évben a "szántóföldi növények nemzeti kiegészítő támogatás" - a korábbi évektől eltérően - már csak kizárólag termeléstől elválasztott támogatásként nyújtható! Ezért a 2008. évben a termeléshez kötött támogatások vonatkozásában benyújtott kérelme (SAPS kérelem) alapján a "szántóföldi növények nemzeti kiegészítő támogatásra" vonatkozóan Önnek nem keletkezik igénylése, tehát a SAPS kérelem alapján nem nyújtható ilyen típusú támogatás (pl. a búza hasznosítást azonosító GAB01 feltüntetése alapján a területalapú támogatások közül már csak SAPS támogatásra vonatkozó igénylése keletkezik). Felhívjuk figyelmét, hogy a termeléstől elválasztott növénytermesztési támogatások vonatkozásában a támogatási rendszer elemeiről e tájékoztató nem ad felvilágosítást!

4. A Mezőgazdasági Parcella Azonosító Rendszer (MePAR) adatain alapuló egyedi blokktérképeken 2008-ban feltüntetésre kerül az, hogy az adott blokk a Natura-2000 támogatás alapja lehet-e. Továbbá bizonyos egyedi blokktérképeken tematikus rétegként feltüntetésre kerülnek a területrészek, amelyek a 2003. június 30-i állapot szerint nem feleltek meg a jó mezőgazdasági állapotnak (ezen lehatárolt területrészek NEM támogathatóak a területalapú támogatások keretében).

Felhívjuk ismételten az ügyfelek figyelmét, hogy minden esetben figyelmesen meg kell vizsgálni, hogy a megfelelő fizikai blokkban kerüljenek beazonosításra a gazdálkodó által hasznosított parcellák.

5. A támogatások igényléséhez kialakított Hasznosítási kódokban változások történtek. Kérjük ennek figyelembe vételét a hasznosítási kódot 2008-as megadása során (lásd: a 2008. évre érvényes Hasznosítási kódtáblázat). ITT hívjuk tehát fel a figyelmét, hogy a 2008. évi HASZNOSÍTÁSI KÓDOK táblázatban a 2007. évihez képest bizonyos esetekben változások történtek:

- 2007. évben használatos hasznosítási kódok szűntek meg (ENE01, ULT02, ULT05. GYU03), illetve

- 2008-ban új hasznosítási kódok kerültek bevezetésre (ENE02, ENE03, ENE05, ENE06, ULT15, ULT16, ULT17, ULT18, GYU09, GYU10).

Kérjük ezeket a változásokat figyelembe venni, és ennek megfelelően az aktuális HASZNOSÍTÁSI KÓDOK táblázat alapján kitölteni a hasznosítási kód mezőt! A nem megfelelő vagy a 2008-ban már nem létező hasznosítási kód megadása magával vonja a támogatásból való kizárást!

6. Az energetikai céllal termesztett növények utáni támogatás idén 2008-ban az ilyen céllal termesztett egyes növényekre kialakított külön hasznosítási kód megadásával (pl. EGA01, ENE02) és/vagy - egyéb növények esetében - a betétlapon történő külön jelzéssel kell (lehet) igényelni.

7. 2008-ban kerül bevezetésre új támogatási jogcímként a feldolgozóipari célú málna- és földiepertermesztési támogatás.

III. 2008. ÉVI BIZONYOS TERÜLETALAPÚ TÁMOGATÁSOK FELTÉTELRENDSZERE

1. HOGYAN ÉPÜL FEL A TERÜLETALAPÚ TÁMOGATÁSI RENDSZER?

A közvetlen támogatások tekintetében az újonnan csatlakozó országok átmenetileg nem kötelesek alkalmazni az unió egyes tagállamaiban már alkalmazott támogatási rendszert, hanem egyszerűbb formában hívhatják le a támogatásokat.

2008-ban az itt említett területalapú támogatások keretén belül finanszírozási szempontból kétféle támogatási formát különböztetünk meg: az uniós forrású támogatást (SAPS, energetikai támogatás, illetve málna- és földieper támogatás), és a nemzeti költségvetésből finanszírozott részben, illetve teljes egészben termeléshez kötött növénytermesztési kiegészítő nemzeti támogatásokat.

A növénytermesztési kiegészítő nemzeti támogatások mindegyike 2007-ig kizárólag termeléshez kötött formában jelentek meg, vagyis a támogatás feltétele volt bizonyos növénykultúrák termesztése. Azonban a 2007-es támogatási évtől kezdődően, Magyarország fokozatosan kezd közelíteni a legtöbb uniós tagországban már bevezetésre került Egységes Támogatási Rendszer felé (Single Payment Scheme - továbbiakban SPS).

Ennek megfelelően 2007-től már Magyarországon is bevezetésre kerültek egyes kiegészítő nemzeti támogatások vonatkozásában a termeléstől elválasztott támogatások (részben a dohány, részben a rizs vonatkozásában, valamint egyes hüvelyes növényeknél). A 2008. évben pedig - az előbb felsoroltakon kívül - a "szántóföldi növények kiegészítő nemzeti támogatás" esetében kizárólag termeléstől elválasztott módon nyújtható támogatás (ld. korábban). A termeléstől elválasztott támogatások esetében a termelőnek termelési kötelezettsége nincs, a támogatás alapja a termelő részére az MVH által megállapított történelmi bázis (ennek a tájékoztatónak nem képezik tárgyát a termeléstől elválasztott támogatások).

Összegezve: 2008-ban a SAPS támogatás igénylésével egyidőben az alábbi területalapú támogatási jogcímek (borítékok) vonatkozásában nyújthat be a gazdálkodó igénylést:

- egységes területalapú támogatás (SAPS)

- Burley dohány termesztéséhez (részben termeléshez kötött módon)

- Virginia dohány termesztéséhez (részben termeléshez kötött módon)

- meghatározott héjas gyümölcsűek termesztéséhez (kizárólag termeléshez kötött módon)

- rizs termesztéséhez (részben termeléshez kötött módon)

2. HOGYAN TÖRTÉNIK A PÉNZÜGYI FORRÁSOK ELOSZTÁSA

Minden évben támogatási jogcímenként (SAPS, illetve növényi termeléshez kötött kiegészítő nemzeti támogatások) meghatározásra kerülnek a támogatási keretösszegek és a bázisterületek. Ezen adatok alapján számolható ki a maximált hektáronkénti támogatási összeg. Ez az összeg akkor kerülne kifizetésre, ha az összes benyújtott támogatási kérelemben szereplő ellenőrzött - és az esetlegesen alkalmazandó jogkövetkezmények után jóváhagyott - területi adatok alapján a támogatási jogcímre számolt országos pénzügyi igény nem haladná meg a támogatási jogcímre elfogadott pénzügyi keretet.

A hektáronkénti támogatási összegeket támogatási jogcímenként 2008-ban is külön jogszabály határozza meg, azonban a végleges (azaz a támogatások folyósításoknál alkalmazott) hektáronkénti támogatási összeget több tényező befolyásolhatja:

- kizárólag az EU által finanszírozott támogatások esetén (pl. SAPS támogatás): az euróban meghatározott támogatási összeg átváltási árfolyama (ez az Európai Központi Bank által 2008. év október l-jét megelőzően megállapított utolsó árfolyam),

- mind a SAPS, mind a nemzeti támogatások esetén: az az előírás, hogy a támogatás kifizetését csak az előre meghatározott pénzügyi keret mértékéig lehet teljesíteni,

Ez utóbbi feltétel esetén az egyes gazdálkodóknak kifizethető támogatási összegek országos szinten összesítve nem haladhatja meg az előre meghatározott pénzügyi keret összegét. Amennyiben az országos kifizethető támogatási összeg meghaladná a pénzügyi keretet, úgy a gazdálkodónként kifizethető összeget a túllépés arányában csökkenteni kell (azaz visszaosztási rátát kell alkalmazni).

3. KI IGÉNYELHET TERÜLETALAPÚ TÁMOGATÁST?

Területalapú támogatási kérelmet alapvetően az a mezőgazdasági termelő nyújthat be, aki (amely) az általa hasznosított területek vonatkozásában a hasznosítással összefüggésben felmerülő költségeket, illetve kockázatot viseli.

A mezőgazdasági termelő olyan természetes vagy jogi személy, illetve természetes vagy jogi személyek csoportja -tekintet nélkül az ilyen csoport vagy tagjainak nemzeti jog szerinti jogállására - akinek, illetve amelynek mezőgazdasági üzeme a Közösség területén található aki, illetve amely mezőgazdasági tevékenységet folytat, valamint a földterületet hasznosítja.

PÉLDA:

Mezőgazdasági termelő lehet őstermelő, egyéni mezőgazdasági termelő, családi gazdálkodó, mezőgazdasági szövetkezet, mezőgazdasági tevékenységet folytató betéti társaság stb.

A termelőnek a támogatás igényléséhez rendelkeznie kell az ügyfél-regisztrációs számmal, melyhez a korábbi években a 141/2003. (IX. 9.) Korm. rendelet alapján, illetve a mezőgazdasági, agrárvidékfejlesztési, valamint halászati támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseiről szóló 2007. évi XVII. törvény (28-30. §) alapján az Ügyfél-regisztrációs rendszerbe történő bejelentkezéssel lehet hozzájutni. A regisztrációs szám állandó, tehát nem kell évről-évre megújítani, elég csak a bejelentett adatok változását bejelenteni. Bármely mezőgazdasági támogatást ezzel az "életre szóló" számmal kell igényelni. A regisztrációs szám használata abban segíti a termelőt és az MVH-t, hogy nem kell minden kérelmen az azonosításhoz és a folyósításhoz szükséges összes adatot újból és újból feltüntetni, hiszen a regisztrációs szám alapján ezek már nyilván vannak tartva.

Ha a termelő a támogatási kérelem benyújtásakor nem rendelkezik regisztrációs számmal, akkor a regisztrációs kérelmét a Regisztrációs lap (G001) kitöltésével legkésőbb a támogatási kérelemmel együtt is benyújthatja.

FIGYELEM! A ügyfél-regisztrációs rendszerben mindig az aktuális adatoknak kell szerepelniük. Ezért, ha változás következik be a gazdálkodó adataiban, akkor a változást 15 napon belül be kell jelenteni az MVH felé! Amennyiben a termelő tehát módosítani kíván a már az Ügyfél-regisztrációs rendszerbe bekerült adatain, úgy ezt az igényét a Regisztráció-módosító lap (G002) kitöltésével, és az MVH illetékes Kirendeltsége felé történő benyújtásával teheti meg.

4. HÁNY KÉRELMET NYÚJTHAT BE UGYANAZON MEZŐGAZDASÁGI TERMELŐ?

A területalapú támogatások vonatkozásában ugyanazon mezőgazdasági termelő egy évben csak egy darab kérelemcsomagot nyújthat be.

5. HÁNY KÉRELMET LEHET BENYÚJTANI EGY PARCELLÁRA?

Egy támogatási évben ugyanazon támogatható mezőgazdasági területre csak egy területalapú támogatási kérelem nyújtható be. Tehát nem lehetséges, hogy ugyanaz a termelő egy évben ugyanazt a parcellát kétszer jelölje meg támogatási kérelemben. Ugyanakkor két vagy több termelő sem kérhet támogatást ugyanarra a parcellára egy évben. Ez utóbbi esetek a fizikai blokkban/egybeművelt táblában "túligénylés" kialakulásához vezethetnek!

Természetesen ez nem jelenti azt, hogy egyéb célú támogatásokban (mint például agrár-környezetvédelmi támogatás, vagy kedvezőtlen adottságú területek (KAT) támogatása) a parcella egyáltalán nem vehet részt.

Abban az esetben, ha egy parcellára vonatkozóan azonos jogcímen egy támogatási évben több területalapú támogatási igénylést nyújtanak be, többszörös igénylés alakul ki. Az ilyen mezőgazdasági parcellára csak egyszer a területet hasznosító, azaz a támogatásra jogosult gazdálkodó részére folyósítható támogatás. Tehát ha több termelőt érint a többszörös igénylés, akkor a vitatott terület valamennyi érintett gazdálkodónál jogosulatlanul igényelt területként jelenik meg.

Esetükben a jogszabályok által előírt jogkövetkezményeket is alkalmazni kell, melyek során csökkenhet az odaítélhető támogatási összeg!

A jogosulatlan igénylés mindaddig fennáll, míg valamelyik érintett mezőgazdasági termelő a jogvita elbírálására egyébként illetékes hatóság vagy bíróság jogerős határozatával nem igazolja jogosultságát, vagy az érintett mezőgazdasági termelők együttesen nem helyesbítik a kérelmeiket.

PÉLDA: A terület tulajdonosa egy adott parcellára vonatkozóan benyújtja támogatási kérelmét. A bérlő szintén be -nyújtja kérelmét e parcella tekintetében. Ekkor többszörös igénylésről beszélünk. Ameddig az MVH számára nem derül ki egyértelműen, hogy ki állja a hasznosítással összefüggő költségeket, illetve kockázatot, azaz ki a jogos igénylő, mind a két gazdálkodó esetén vissza kell tartani a parcellára jutó támogatási összeget. Ez esetben a parcella teljes területe jogosulatlan igénylésnek számít, így emiatt szankciók alkalmazására is sor kerülhet.

6. MI AZ A MEZŐGAZDASÁGI PARCELLA?

A mezőgazdasági parcella olyan összefüggő földterület, amelyen egyetlen mezőgazdasági termelő egyetlen terménycsoportot termeszt. Egy terménycsoport - a kiegészítő nemzeti támogatások alkalmazása miatt - a kérelmezés gyakorlati szempontjai alapján - megegyezik az egy növényfajjal (fajtával).

A mezőgazdasági parcella a kérelmezés gyakorlata szempontjából tehát egy olyan összefüggő mezőgazdasági földterület, amelyen egyetlen termelő egyetlen növényfajt, vagy fajtát termeszt.

A mezőgazdasági parcella a területhez kapcsolódó támogatások esetében a kérelmezési alapegység. Ez azt jelenti, hogy minden gazdálkodónak a mezőgazdasági parcellákat kell a támogatási kérelem Igénylő betétlapjának/elektronikus kérelemkitöltő felület egy-egy sorában feltüntetnie.

FIGYELEM! A parcella vonatkozásában továbbra is érvényes a 0,3 hektáros előírás (a parcella támogatható területének önmagában el kell érnie a 0,3 hektárt ahhoz, hogy támogatásban részesülhessen), azonban támogatás alapjául szolgálhat az olyan parcella is, amely önmagában nem éri el a 0,3 hektárt, DE érintkezik más olyan parcellával/parcellákkal, mely utóbbival/utóbbiakkal együtt eléri(k) a 0,3 hektárt. Természetesen az érintett parcelláknak egyazon gazdálkodó hasznosítása alatt kell állniuk!

A mezőgazdasági parcella másik fontos jellemzője, hogy a földterület hasznosítójához, megművelőjéhez kötődik, nem pedig a tulajdonoshoz. Természetesen, ha valaki tulajdonosként műveli földjét, ő egyben hasznosító is.

7. MILYEN HASZNOSÍTÁST KELL FIGYELEMBE VENNI ÉS A KÉRELEMBEN MEGJELÖLNI?

A támogatásra való jogosultság szempontjából az ingatlan-nyilvántartásban feltüntetett művelési ág helyett a termőföld tényleges hasznosítási állapotát kell figyelembe venni.

8. TERÜLETBEJELENTÉSI KÖTELEZETTSÉG

A közösségi jogszabályi előírások alapján a mezőgazdasági termelő támogatási kérelmében köteles bejelenteni valamennyi mezőgazdasági területét (termelő mezőgazdasági területeinek, azaz parcelláinak bejelentésénél az igénylő betétlapok Kitöltési Útmutatója ad iránymutatást). A terület bejelentésének elmulasztása esetében a be nem jelentett terület nagyságától függően az MVH külön szankciót szab(hat) ki a megállapított támogatási összeg vonatkozásában (a kivethető szankció mértéke legfeljebb 3%).

9. MEKKORA TERÜLET UTÁN LEHET TÁMOGATÁST IGÉNYELNI?

A támogatás alapjául kizárólag a legalább 0,3 hektár támogatható területű mezőgazdasági parcellák szolgálnak (amennyiben a támogatás alapjául bejelentett parcella nem éri el a 0,3 hektárt, azonban az határos az ugyanazon termelő által hasznosított parcellával és ezek együttes területe eléri a 0,3 hektárt, akkor ezek területe is a SAPS támogatás alapjául szolgálhat - ld még egyszer 6. pont).

További előírás az egy kérelem által lefedett, az ellenőrzéseket követően megállapított támogatható terület érje el az 1 hektárt. A szőlő- és gyümölcsültetvények esetében az egy kérelem által lefedett, az ellenőrzéseket követően megállapított támogatható területnagyság minimálisan 0,3 hektár. Abban az esetben, ha a kérelem által lefedett és az ellenőrzéseket követően megállapított támogatható terület nem éri el az 1 hektárt, de tartalmaz minimálisan 0,3 hektár támogatható megállapított szőlő- vagy gyümölcsültetvényt, a kérelem jogosult lehet a támogatásra.

Szőlő ültetvény: szőlővel összefüggően telepített terület, amelyet szőlő vagy szőlő szaporítóanyagának előállítása céljából művelnek.

Gyümölcsös ültetvény: gyümölcsfával (alma, körte, birs, őszibarack, kajszibarack, meggy, cseresznye, szilva, dió, gesztenye, mandula, mogyoró), valamint bogyós gyümölccsel (málna, ribiszke, egres, Yosta (rikö), szeder, termesztett bodza, szamóca) összefüggően telepített terület.

PÉLDA: Támogatásra jogosult parcellát, illetve összterületet tartalmazó kérelmek:

0,31 ha megállapított területű búzaparcella és 0,82 ha megállapított területű napraforgóparcella (Az összes támogat ható terület meghaladja az 1 hektárt és a parcellák területei egyenként a 0,3 hektárt.)

1,14 ha megállapított területű kukorica-parcella (Az összes támogatható terület meghaladja az 1 hektárt és a parcella területe a 0,3 hektárt.)

0,38 ha megállapított területű szőlő és 0,51 ha megállapított területű zab (Az összes támogatható terület nem éri el az 1 hektárt de a kérelem tartalmaz 0,3 hektár megállapított területű szőlőültetvényt.)

0,53 ha megállapított területű őszibarack parcella (Az összes támogatható terület nem éri el az 1 hektárt de a kére lem tartalmaz több mint 0,3 hektár megállapított területű gyümölcsültetvényt.)

PÉLDA: Támogatásra nem jogosult parcellát, illetve összterületet tartalmazó kérelmek:

0,32 ha megállapított területű zab és 0,64 ha megállapított területű lencse (Az összes támogatható terület nem éri el az 1 hektárt.)

0,87 ha megállapított területű tritikálé parcella (Az összes támogatható terület nem éri el az 1 hektárt.)

0,25 ha megállapított területű almaparcella és a vele nem határos 0,91 ha megállapított területű pohánkával vetett parcella

10. A "HELYES MEZŐGAZDASÁGI ÉS KÖRNYEZETI ÁLLAPOT"

"Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot" (HMKÁ)

A támogatási rendszer keretében az Európai Unió agrárpolitikájának alapvető célja az, hogy az egyes nemzeti és európai uniós jogszabályokban előírt minimális gazdálkodási és környezetvédelmi követelmények meghatározásával biztosított legyen a mezőgazdasági földterületek jó mezőgazdasági és ökológiai állapota.

Ennek megfelelően a csatlakozás óta minden tagállam - a közösségi keretelőírásokkal összhangban - köteles meghatározni az ún. "Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot" (HMKA) előírásait.

A HMKA előírásait a 2007. támogatási évvel bezárólag a 4/2004. (I. 13.) FVM rendelet szabályozta (annak 1. melléklete sorolta fel az előírásokat). 2008-ban azonban a HMKA előírásai - a korábbi években meghatározott három előíráshoz képest - megváltoznak, illetve kibővülnek. A 2008. támogatási évtől érvényes HMKA előírásokat és a kapcsolódó kötelezettségeket/feltételeket külön FVM miniszteri rendelet (a továbbiakban: HMKA rendelet) szabályozza.

A 2008. évre vonatkozó HMKA előírásokat az alábbiakban soroljuk fel. Figyelem a Magyar Közlönyben megjelenésre kerülő rendelet (HMKA rendelet) a hatályos, az abban foglalt előírások és kapcsolódó szabályozásnak kell a gazdálkodóknak megfelelniük:

1. Talajerózió elleni védelemre vonatkozó előírások:

a) 12%-nál nagyobb lejtésű területen az alábbi kultúrák termesztése tilos: dohány, cukorrépa, takarmányrépa, burgonya, csicsóka.

b) 12%-nál nagyobb lejtésű területen a kukorica, silókukorica, napraforgó:

ba) rétegvonalas művelés mellett termeszthető, vagy

bb) termesztése esetén a nyári betakarítású elővetemény tarlóját a betakarítást követően október 30-ig meg kell őrizni és gyommentes állapotban kell tartani, vagy

bc) másodvetésű takarónövény alkalmazása mellett termeszthető.

2. Erózió ellen kialakított teraszok megőrzése kötelező szőlőültetvények esetében.

3. Vetésforgóra vonatkozó szabályok:

a) Egymás után két évig termeszthető: rozs, búza, tritikálé, árpa és dohány;

b) Egymás után három évig termeszthető: kukorica;

c) Több évig termeszthető maga után: évelő kertészeti kultúrák, évelő takarmánynövények, fűmagtermesztés, méhlegelő céljából vetett növények, illetve energetikai hasznosítás céljából vetett több éves növények, valamint a rizs;

d) Minden egyéb növény egy évig termeszthető

4. Tarló, nád, növényi maradvány valamint gyepek égetése tilos.

5. Mezőgazdasági területeken vízzel telített talajon mindennemű gépi munkavégzés tilos, kivéve a belvíz, árvíz levezető árkok létesítésekor és értékmentéskor végzendő gépi munkavégzést.

6. A gyepterületek túllegeltetése, valamint maradandó kár okozása tilos

7. A mezőgazdasági területeket gyommentesen kell tartani

8. A mezőgazdasági területeken a hasznosítás szempontjából nemkívánatos fás szárú növények megtelepedését és terjedését meg kell akadályozni.

Megjegyzés:

1. A fenti 1. pont szerinti, talajerózió elleni védelemre vonatkozó előírásokat az alábbi esetekben kell alkalmazni:

- a 2 hektárnál kisebb területű parcellák esetében az adott parcella területének több mint 50 %-a 12%-nál nagyobb lejtésű területen helyezkedik el;

- 2 hektáros, vagy annál nagyobb területű parcellák esetében az adott parcellán belül a 12%-nál nagyobb lejtésű terület nagysága meghaladja a 1 hektárt.

A fenti 1. pont b) alpontja szerinti előírás 2008. szeptember l-jén lép hatályba.

2. A fenti 3. pont szerinti, vetésforgóra vonatkozó előírások vonatkozásában a 2008. évi egységes területalapú támogatás iránti kérelem beadásának időpontjában a területen szereplő kultúra számít kiindulási alapnak.

3. A fenti 4. pont szerinti előírás (Tarló, nád, növényi maradvány valamint gyepek égetése tilos) betartásától

a) az illetékes növény-egészségügyi hatóság által zárlati károsítókkal való fertőzés miatt hozott hatósági határozat alapján, illetve

b) az illetékes természetvédelmi hatóság által egyedi természetvédelmi okokból hozott hatósági határozat alapján el lehet térni.

4. A fenti 6. pontjában szereplő előírás (A gyepterületek túllegeltetése, valamint maradandó kár okozása tilos) betartásától az illetékes természetvédelmi hatóság által egyedi természetvédelmi okokból hozott hatósági határozat alapján el lehet térni.

A HMKA előírások betartására vonatkozó kötelezettség

A HMKA rendeletben is leírtak alapján a HMKA feltételrendszer előírásait - ha jogszabály másként nem rendelkezik - a földhasználó gazdasága teljes területén köteles betartani. Ennek megfelelően a HMKA előírások megszegése miatt alkalmazandó szankciókat valamennyi, a HMKA rendeletben felsorolt támogatási jogcím esetében alkalmazni kell.

Fontos megjegyezni tehát, hogy HMKA előírások megszegése - figyelembe véve a HMKA előírások megsértésének súlyát, mértékét, ismétlődő jellegét, továbbá a gondatlanság vagy szándékosság tényét, valamint a HMKA előírások megszegésében érintett parcellák területének a gazdaság teljes területéhez viszonyított arányát, a támogatási összeg csökkentését, vagy a gazdálkodó támogatásból való teljes kizárását vonhatja maga után (szankciók).

11. MELY NÖVÉNYEK ÉS HASZNOSÍTÁSOK TÁMOGATOTTAK A TERÜLETALAPÚ TÁMOGATÁSI RENDSZER KERETÉBEN?

A SAPS támogatás a hasznosított mezőgazdasági területek nagy része után folyósítható (főbb kivételek: tavak, erdőterületek) feltéve, hogy a terület 2003. június 30-án jó mezőgazdasági állapotban volt tartva. Amennyiben jelenleg a területet pl. szántóterületként hasznosítják, de a 2003. június 30-i tények alapján a terület nem felelt meg a jó mezőgazdasági állapotnak, akkor a támogatás nem igényelhető az adott területre, azonban be kell jelenteni a parcellát "Támogatás alapjául nem szolgáló területként"!

A hasznosított területeken a termelés nem kötelező, azonban a HMKA előírásait valamennyi területrészen be kell tartani!

A részben/egészben termeléshez kötött növénytermesztési kiegészítő nemzeti támogatások igénylése azonban növénykultúrához kötött, de kizárólag olyan területre igényelhetőek, amelyekre SAPS támogatást is igényelt a gazdálkodó. Kiegészítő nemzeti támogatásban tehát csak meghatározott növények termesztése után részesülhet a gazdálkodó.

A területalapú támogatási kérelemben feltüntethető egyes hasznosításokat (növénykultúra vagy növénycsoport) és a hozzájuk kapcsolódóan a területalapú támogatások részeként igényelhető és nyújtható támogatási jogcímeket a Kitöltési Útmutató mellékleteként megtalálható "Hasznosítási kódok" táblázat tartalmazza.

12. MILYEN SPECIÁLIS FELTÉTELEI VANNAK A TÁMOGATÁS IGÉNYLÉSÉNEK KENDER TERMESZTÉSE ESETÉN?

A 2008. évben történő kender termesztése esetén igénybe vehető támogatások az előző évekhez képest szűkültek, illetve azok feltételei megváltoztak.

2007-hez hasonlóan a 2008-ban is a kender termesztése esetén a megtermelt kender felhasználásától függően négy különböző hasznosítást (kód) különböztetünk meg.

- IPA18 kód, ha rost célra termeszti a kendert

- ER001 kód, ha energetikai felhasználás céljából termeszti a kendert

- KEN01 kód, ha vetőmag előállítás céljából termeszti a kendert

- EKE01 kód, ha az előzőektől eltérő, egyéb célból termeszti a kendert

Bármely célú kendertermesztés esetén

- Be kell nyújtani a kenderrel hasznosított parcellák bevetéséhez felhasznált valamennyi vetőmagcsomag eredeti vetőmagcímkéjét és a kérelem kitöltési útmutatójában egyébként részletezett tartalmú kendernyilatkozatot.

Ennek tartalma az alábbi:

a) a nyilatkozó neve, regisztrációs száma (a nyilatkozónak meg kell egyeznie a támogatás kérelmezőjével).

b) a kenderrel hasznosított parcellák azonosító adatai az igénylő betétlapo(ko) n történt feltüntetetésnek megfelelően (parcellasorszám, blokkazonosító, parcellaterület, hasznosítási kód)

c) a kenderrel hasznosított parcella bevetéshez használt vetőmag fajtája, valamint a vetéshez felhasznált vetőmag mennyisége kilogramm/hektárban parcellánként

d) Nyilatkozó (kérelmező) aláírása

- A megtermelt kender THC tartalma nem haladhatja meg a 0,2%-ot.

- Kizárólag a jogszabályban előírt kenderfajták részesülhetnek támogatásban. 2008-ban a támogatásban részesíthető kenderfajták az alábbiak: Beniko, Carmagnola, Cs, Delta-Ilosa, Delta 405, Denise, Dioica 88, Epsilon 68, Fedora 17, Felina 32, Felina 34-Félina 34, Ferimn-Férimon, Fibranova, Fibrimon 24, Futura 75, Kompolti, Red Petiole, Santhica 23, Santhica 27, Silesia, Uso 31, Bialobrzeskie, UNIKO-B; Fasamo, Lovrin 110, Silvana, Lipko, Kompolti hibrid TC, Cha-maeleon, Cannacomp

Rost célra termesztett kenderre vonatkozó támogatás (SAPS támogatás esetében) továbbá az alábbi feltételekhez kötött:

- a jóváhagyott feldolgozóval kötött termeltetési szerződés egy példányának benyújtása a területalapú támogatási kérelemmel együtt, de legkésőbb 2008. szeptember 15-ig az MVH illetékes Megyei Kirendeltségéhez

A jóváhagyott feldolgozóval kötött termeltetési szerződés/feldolgozási kötelezettségvállalás kötelező tartalma:

- a kenderkóró betakarításának gazdasági éve;

- a jóváhagyott elsődleges feldolgozó neve, címe, regisztrációs száma, jóváhagyási száma;

- a termelő neve, címe, regisztrációs száma;

- az érintett fizikai blokkok, mezőgazdasági parcellák azonosító adatai (Fizikai blokk azonosítója, parcella sorszáma, parcella mérete), melyeknek a területalapú kérelemben feltüntetett adatokkal meg kell egyezni;

- termesztett kenderfajta megnevezése;

- a szerződés, illetve kötelezettségvállalás megkötésének/kiállításának az időpontja;

- szerződő felek kötelezettségvállaló aláírása

A rost célra termesztett kender esetén a szigorúbb feltételeket szigorúbban is kell ellenőrizni, ezért a rostkender terület minimum 30 %-a helyszíni ellenőrzésre kerül.

13. MILYEN SPECIÁLIS FELTÉTELEI VANNAK A RIZS RÉSZBEN TERMELÉSHEZ KÖTÖTT KIEGÉSZÍTŐ NEMZETI TÁMOGATÁS IGÉNYLÉSÉNEK?

Rizst termesztő mezőgazdasági termelőknek támogatás folyósítható azon területek után, amelyen a vetés 2008. május 31-ig megtörtént és, amelyeken az állományt legalább a rendes növekedési feltételek melletti virágzás kezdetéig megőrzik.

14. MILYEN SPECIÁLIS FELTÉTELEI VANNAK A DOHÁNY RÉSZBEN TERMELÉSHEZ KÖTÖTT KIEGÉSZÍTŐ NEMZETI TÁMOGATÁS IGÉNYLÉSÉNEK?

A dohány ágazatban továbbra is a Burley-, illetve a Virginia fajtatípusok esetén nyújtható nemzeti kiegészítő támogatás.

A részben termelésben kötött dohány kiegészítő nemzeti támogatás folyósítható azon területek után:

- amelyeken Virginia, vagy Burley dohányt termesztenek,

- amelyeken az állományt legalább a rendes növekedési feltételek melletti betakarításig megőrzik, és azt be is takarítják,

- amelyekről betakarított nyersdohányra a termelői csoporttal - a külön rendeletben foglaltak szerint - írásbeli szerződést kötöttek, és

- amely tekintetében termelői csoport igazolja az MVH felé, hogy a termelői csoport tagja, = a dohány fajtájának megjelölésével termesztési kötelezettségének eleget tett, valamint

= mekkora területen termesztett a szerződésben foglaltak szerint dohányt, és e területről melyik fajtából mekkora mennyiséget értékesített a termelői csoport részére, és

- amelyre a termelői csoport viszontszerződéssel rendelkezik az elsődleges feldolgozóval. Az a termelő jogosult a támogatás teljes összegére

- aki a teljes betakarítható dohánytermést betakarította és, aki (amely) legalább 1,45 tonna/hektár dohányt értékesített a termelői csoport részére.

- Amennyiben a dohánytermelő 1,25-1,44 tonna/hektár átlagtermés figyelembevételével megállapított dohányt értékesített a dohánytermelői csoport részére, úgy a támogatás mértéke a teljes hektáronkénti támogatási összeg 85%-a.

- Amennyiben a dohánytermelő 1-1,24 tonna/hektár átlagtermés figyelembevételével megállapított dohányt értékesített a dohánytermelői csoport részére, úgy a támogatás mértéke a teljes hektáronkénti támogatási összeg 75%-a.

- Amennyiben a dohánytermelő 1 tonna/hektár átlagtermés figyelembevételével megállapítottnál kevesebb dohányt értékesített a dohánytermelői csoport részére, úgy számára támogatás nem jár.

A terméskiesést vis maior eljárás keretén belül igazolható a külön rendeletben meghatározottak alapján az MVH által rendszeresített formanyomtaványok, valamint a terméskiesést igazoló dokumentum benyújtásával.

A termelői csoport a tagjaival kötött termeltetési szerződéseket, valamint az elsődleges feldolgozóval kötött értékesítési szerződést a termelők és dohányfajták szerinti lebontásban 2008. június 30-ig az MVH Központi Hivatalához a termelői csoportnak kell benyújtania.

A termelői csoporttal kötött dohány termeltetési szerződés csak abban az esetben fogadható el, ha legalább a következőket tartalmazza:

- a szerződő felek adatai,

- a szerződő felek regisztrációs száma,

- a termelt dohány fajtája,

- a dohánytermő terület nagysága hektárban, két tizedes jegy pontossággal,

- a termelők hozzájáruló nyilatkozatát az adataik kezeléséről,

- keltezés,

- szerződő felek aláírása.

A dohány termelési igazolásokat dohányfajtánkként egy alkalommal, legkésőbb 2009. március 1 -ig az MVH Központi Hivatalához a termelői csoportnak kell benyújtania.

Az igazolás csak abban az esetben fogadható el, ha legalább a következőket tartalmazza:

- a szerződő felek, illetve jogutódjának adatai,

- a szerződő felek, illetve a jogutód regisztrációs számát,

- a termelő által a termelői csoportnak az igazolás kiállításáig értékesített nyersdohány fajtáját, mennyiségét tonnában két tizedesjegy pontossággal, és a termést adó terület nagyságát hektárban két tizedesjegy pontossággal,

- a termelő nyilatkozatát, miszerint egyetért az igazolásban foglaltakkal,

- keltezés, valamint

- a termelői csoport képviselőjének, és a termelőnek az aláírását.

Az igényelt terület és a megállapított terület közötti különbség jogkövetkezmény, szankció alapját képezi.

Figyelem! A támogatható területnek számít a szélső dohánysorok által határolt terület abban az esetben, ha a művelő út legalább 20 dohánysoronként van kialakítva, melynek szélessége nem haladj a meg a 3 métert, a tábla végi fordulókban az 5 métert. A művelő utak területe nem haladhatja meg a támogatható dohányparcella maximum 15%-át. Amennyiben a művelő út meghaladja az itt meghatározott, technológiailag javasolt méreteket az utak által határolt dohányterületeket külön parcellákként kell figyelembe venni.

15. MILYEN SPECIÁLIS FELTÉTELEI VANNAK A HÉJAS GYÜMÖLCSŰEK KIEGÉSZÍTŐ NEMZETI TÁMOGATÁS (KIZÁRÓLAG TERMELÉSHEZ KÖTÖTT TÁMOGATÁS) IGÉNYLÉSÉNEK?

A héjas gyümölcsűeket termesztő mezőgazdasági termelőknek kiegészítő nemzeti támogatás folyósítható azon területek után, amelyen mandulát, mogyorót, vagy diót termesztenek.

Előírás, hogy a minimális fa-, illetve bokorállomány-sűrűsége meghaladja dió esetében a hektáronkénti 80 fát, mogyoró esetében hektáronként a 400 bokrot, mandula esetében hektáronként 200 fát.

A támogatási kérelem főlapján fel kell tüntetni az összes igényelt parcellákon található fák vagy bokrok összesített számát fajonként.

A fa-, illetve bokorállomány-sűrűség feltétel teljesülését az MVH adminisztratív és fizikai ellenőrzések során vizsgálja.

16. MILYEN SPECIÁLIS FELTÉTELEK VANNAK, HA ENERGETIKAI CÉLÚ NÖVÉNYTERMESZTÉS TÁMOGATÁST (ENERGIANÖVÉNY KIEGÉSZÍTŐ TÁMOGATÁST) IGÉNYEL A TERMELŐ?

Az energianövények termesztése után fizetett kiegészítő támogatás esetén - melynek maximális mértéke 45 euró/ha -speciális feltételrendszernek kell megfelelnie az igénylőnek és az érintett piaci szereplőknek (vagyis az alapanyag felvásárlóinak és elsődleges feldolgozóinak).

A támogatás hatálya alá tartozó területeken bármely mezőgazdasági alapanyag (kultúra) termeszthető, feltéve, hogy energetikai célra történik a felhasználása.

Energetikai célú felhasználás:

a) elismert elsődleges feldolgozóval vagy felvásárlóval kötött szerződés keretében

- "bioetanol": biomasszából és/vagy hulladékok biológiailag lebomló részéből előállított, bioüzemanyagként felhasználható etanol;

- "biodízel": növényi vagy állati olajból előállított, dízelüzemanyag minőségű, bioüzemanyagként felhasználható metilészter;

- "biogáz": gáznemű üzemanyag, melyet biomasszából és/vagy hulladékok biológiailag lebomló részéből állítanak elő, amelyből tisztítás útján földgázminőség érhető el, és bioüzemanyagként felhasználható, továbbá a fagáz;

- "biometanol": biomasszából előállított, bioüzemanyagként felhasználható metanol;

- "biodimetiléter": biomasszából előállított, bioüzemanyagként felhasználható dimetiléter;

- "bio-ETBE (etil-terc-butiléter) ": bioetanol-alapon előállított ETBE. A bioüzemanyag térfogatszázalékos hányada a bio-ETBE-ben 47 %;

- "bio-MTBE (metil-terc-butiléter) ": bioetanol-alapon előállított üzemanyag. A bioüzemanyag térfogatszázalékos hányada a bio-MTBEben 36 %;

- "szintetikus bioüzemanyagok": biomasszából előállított szintetikus szénhidrogének vagy szintetikus szénhidrogén-keverékek;

- "biohidrogén": biomasszából, illetve hulladékok biológiailag lebontható részéből előállított, bioüzemanyagként felhasználható hidrogén;

- "tiszta növényi olaj": sajtolással, extrahálással, illetve hasonló eljárásokkal olajos magvakból nyert nyers vagy finomított, de kémiailag változatlan állapotú olaj, ha az alkalmas az adott motortípusokhoz, és teljesülnek a vonatkozó kibocsátási előírások

- biomasszából előállított villamos és hőenergia, valamint

b) saját célú felhasználás keretében

- tüzelőanyagként mezőgazdasági üzemük fűtésére használják fel,

- a mezőgazdasági üzemben energia, valamint bio-üzemanyag előállítására vagy 2711 29 00 KN-kód által szabályozott biogázzá alakítják át.

A támogatást az alábbi feltételek teljesülése esetén folyósítja az MVH:

- A termelő területalapú támogatási kérelmet nyújtott be;

- A termelő rendelkezik a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter által, a 1973/2004/EK rendelet 37. cikke alapján kihirdetett pályázati felhívás, vagy a 141/2007 (XI. 28.) FVM rendelet alapján elismert elsődleges feldolgozóval vagy felvásárlóval kötött szerződéssel és a szerződés egy másolati példányát területalapú kérelmével együtt, de legkésőbb 2008. május 15-ig benyújtja a lakóhelye/székhelye szerint illetékes MVH megyei kirendeltségéhez. A szerződésnek legalább tartalmaznia kell:

a) a szerződő felek neve, címe, ügyfélregisztrációs száma,

b) a szerződés időtartama,

c) az összes érintett alapanyag faját, az adott fajjal bevetett területet, megjelölve a blokkazonosítót és a percella területét (hektárban kifejezve két tizedes pontossággal),

d) az alapanyagok becsült mennyiségének leszállítására vonatkozó feltételeket,

e) a felvásárló, illetve az elsődleges feldolgozó kötelezettségvállalása az alapanyag energia célú továbbértékesítését, illetve feldolgozását illetően,

f) termelő kötelezettségvállalását a megtermelt összes, de legalább a reprezentatív hozamot elérő alapanyag leszállítására.

- Saját felhasználás esetén a termelőnek - szerződés helyett - nyilatkoznia kell a mezőgazdasági alapanyag saját üzemben történő felhasználásáról. A nyilatkozat benyújtási határideje megegyezik az előző pontban említett szerződés benyújtási határidejével. A nyilatkozatnak tartalmaznia kell:

a) az összes érintett alapanyag faját, az adott fajjal bevetett területet megjelölve a blokkazonosítót és a percella területét (hektárban kifejezve két tizedes pontossággal),

b) évelő kultúra esetén betakarítás első évét,

c) a termelő kötelezettség-vállalását arra vonatkozóan, hogy az alapanyagot a betakarítást követő második év július 31-ig felhasználja és közvetlenül feldolgozza,

d) az alapanyag tervezett végfelhasználását és az alapanyag végtermékké történő átalakításának műszaki leírását.

- A fás szárú energetikai ültetvények esetében a termelőnek rendelkezni szükséges az MgSzH által kiállított, a telepítés teljesítéséről szóló hatósági bizonyítvánnyal, illetve a fennmaradás engedélyezése tárgyában hozott hatósági határozattal.

- Évelő kultúrák esetén a termelőnek nyilatkozatot kell tennie az összes érintett alapanyag-fajtájáról, bevetett területről (hektárban kifejezve két tizedes pontossággal) és az első betakarítás várható évéről.

- Saját felhasználás esetén a termelőnek be kell nyújtania - az erre rendszeresített formanyomtatványon - a betakarítási nyilatkozatot az MVH felé.

- A termelőnek az energianövények eladásával/leszállításával kapcsolatos jelentést - az erre rendszeresített formanyomtatványon - be kell nyújtania az MVH felé.

- A leszállított/betakarított alapanyag mennyisége eléri a reprezentatív hozamot.

Energetikai célú hasznosítás esetén, kérjük, hogy az igénylő betétlapon (K0082 és/vagy K0083), illetve a elektronikus kérelemkitöltő-felületen az adott parcellája mellett mindenképpen jelölje be az "Energetikai célú hasznosítás" rovatot is, függetlenül, hogy a megjelölt kód maga energetikai célú hasznosításra utal vagy sem. (Példa: amennyiben kukoricát termeszt energetikai céllal, akkor mind a GAB06 kódot, mind az EGA06 kódot bejelölheti kérelmén, de mindkét estben az "Energetikai célú hasznosítás" rovatot is szükséges megjelölni!)

17. MILYEN SPECIÁLIS KÖTELEZETTSÉGEI VANNAK AZ ENERGIANÖVÉNYEK FELVÁSÁRLÓINAK ÉS ELSŐDLEGES FELDOLGOZÓINAK A TÁMOGATÁSSAL KAPCSOLATBAN?

A termelővel szerződéses kapcsolatban álló felvásárló vagy az elsődleges feldolgozó rendelkezik a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter által, a 1973/2004/EK rendelet 37. cikke alapján kihirdetett pályázati felhívás, vagy a 141/2007 (XI. 28.) FVM rendelet alapján megállapított elismeréssel, valamint köteles ennek folyamatosan megfelelni.

Köteles a termelő által megtermelt összes alapanyag átvételére, valamint

- felvásárlók esetén:

a felvásárolt alapanyaggal megegyező mennyiségű alapanyag energetikai célú értékesítése egy szintén elismert elsődleges feldolgozó (vagy felvásárló) felé energiatermék előállítása céljából, és ennek az MVH felé történő jelentése az erre rendszeresített formanyomtatványon,

- elsődleges feldolgozó esetén

az átvett alapanyaggal azonos mennyiségű alapanyag elsődleges feldolgozása a 1782/2003/EK rendelet 88. cikkében említett energiatermék előállításához és a feldolgozással kapcsolatos jelentések megtétele az MVH felé az erre rendszeresített formanyomtatványokon.

18. MILYEN SPECIÁLIS FELTÉTELEI VANNAK A FELDOLGOZÓIPARI CÉLÚ MÁLNA- ÉS FÖLDIEPER TERMESZTÉS TÁMOGATÁS IGÉNYLÉSÉNEK?

Málna- és földieper igénylés esetén a SAPS támogatáson felül a kérelmező további kiegészítő uniós támogatást is igényelhet. E kiegészítő támogatás jogosultságának feltétele a következő:

- A termelő SAPS támogatásra jogosult területen termel (a parcella minimális méretére vonatkozó előírás megegyezik a Tájékoztató 9. pontjában meghatározott támogatható parcella méretekkel),

- Továbbá a támogatásra azok a termelők jogosultak, akik rendelkeznek jóváhagyott feldolgozóval/felvásárlóval kötött feldolgozóipari szerződéssel vagy szállítási kötelezettségvállalással, illetve a szerződés másolatát a külön jogszabályban meghatározott határidőben az MVH-hoz benyújtja.

A támogatásról bővebb információt a 35/2008 (IV.01) MVH Közleménye tartalmaz. A támogatás mértéke: legfeljebb 230 EURO/ha

19. MILYEN FORMANYOMTATVÁNY TÍPUSOK VANNAK, ÉS MI EZEK SZEREPE?

Amennyiben a gazdálkodó nem vesz részt az elektronikus kérelembenyújtás folyamatában, akkor az e pontban bemutatott papíralapú formanyomtatványok állnak rendelkezésére a SAPS, valamint a részben/kizárólag termeléshez kötött kiegészítő nemzeti támogatások, illetve - adott esetben - az energetikai célú növénytermesztési támogatás, illetve a feldolgozóipari célú málna- és földieper támogatás igénylésére. Figyelem! A formanyomtatványok más támogatások igénylésére is szolgálnak/szolgálhatnak, de ez utóbbi támogatások NEM képezik részét e tájékoztatónak, így azok vonatkozásában nem részletezzük a formanyomtatványok tartalmát.

Hangsúlyozzuk tehát, hogy az alábbi formanyomtatványokat KIZÁRÓLAG a SAPS, illetve a részben/kizárólag termeléshez kötött kiegészítő nemzeti támogatások (top up), valamint az energetikai célú növénytermesztési támogatás, illetve a feldolgozóipari célú málna- és földieper támogatás igénylése vonatkozásában fontos elemei tekintetében mutatjuk be.

A területalapú támogatási kérelemcsomag részét képező papír alapú formanyomtatványok:

1. "Főlap" (K0081)

A főlap tartalmazza a támogatás kérelmezőjére vonatkozó törzsadatok (ügyfél-regisztrációs szám, név) feltüntetésére szolgáló mezőket, a tanácsadó (kamarai tanácsadó, falugazdász stb.) nevére, kódjára és elérhetőségére vonatkozó mezőt, a héjas gyümölcsűek kizárólag termeléshez kötött kiegészítő nemzeti támogatásának igényléséhez szükséges bizonyos

adatmezőket (a kérelemben bejelentett összes héjasgyümölcsű parcellán található fa-, illetve bokorszám), a kérelem részét képező igénylő betétlapokon a termelő által feltüntetett valamennyi parcella összesített területének feltüntetésére szolgáló mezőket, valamint a termelő nyilatkozatait, valamint a dátum és aláírás mezőjét.

2. Megszemélyesített "Főlap" (K0081)

Előnyomtatott (megszemélyesített) Főlap áll rendelkezésre, a 2007. évben területalapú támogatási kérelmet benyújtó termelők többségének, akik/amelyek nem élnek az elektronikus kérelembenyújtás lehetőségével. A megszemélyesített főlap mezői megegyeznek az előnyomtatott törzsadatokat nem tartalmazó főlap (ld. előző pont) mezőivel, azonban előnyomtatott formában tartalmazza a támogatás kérelmezőjére vonatkozó törzsadatokat (ügyfél-regisztrációs szám, név). Amennyiben az előnyomtatott adatok nem helyesek, akkor lehetősége van a helyes adatok feltüntetésével új (kitöltetlen) támogatási kérelem főlap benyújtására.

3. "Igénylő betétlap"- megszemélyesített (K0082) (e nyomtatvány első oldala minden esetben előnyomtatott)

A megszemélyesített igénylő betétlap áll rendelkezésre, a 2007. évben területalapú támogatási kérelmet benyújtó, az elektronikus kérelembenyújtásban részt nem vevő termelők többségének. A megszemélyesített igénylő betétlap tartalmazza a 2007. évi területalapú támogatási igénylések (SAPS igénylés) alapján összeállított ellenőrzött és részben/teljesen jóváhagyott területi adatokat, amelyek a termelő által 2007-ben hasznosított parcellákra vonatkoznak (blokkazonosító, parcella terület, hasznosítási kód). Az Igénylő betétlapon lehetőség van előnyomtatott parcellaadatoknak a 2008. évi hasznosítás alapján történő megváltoztatására, illetve a parcella teljes törlésére. Új parcellákat az Igénylő betétlap hátoldalán lehet megadni. Amennyiben a hátoldalon biztosított előre nem kitöltött kérelemsor helyek nem bizonyultak elegendőnek, a további adatokat nem megszemélyesített Igénylő betétlapon (K0083. számú nyomtatvány) kell csatolni (hasonlóan a tavalyi évhez). A fent leírtaknak megfelelően benyújtott parcellaadatok szolgálnak a 2008. évi SAPS, illetve - a kérelmező jelzése alapján - a növénytermesztési részben/kizárólag termeléshez kötött kiegészítő támogatás(ok), az energetikai célú növénytermesztési támogatás, illetve a feldolgozóipari célú málna- és földieper támogatás igénylésének alapjául.

Az Igénylő lapon kell feltüntetni - egybeművelés esetén - az egybeművelt terület nagyságát.

Az Igénylő betétlap tartalmazza a támogatás alapjául nem szolgáló parcellákra vonatkozó rovatot is (ennek kitöltésére vonatkozó útmutatás a Kitöltési Útmutatóban található meg).

Itt hívjuk fel újra a figyelmet arra, hogy a gazdálkodónak valamennyi mezőgazdasági területét (parcelláját) fel kell tüntetni a kérelemben!

A betétlap szolgálhat az KAT, AKG, valamint a Natura2000 támogatás, illetve egyes EMVA támogatások igénylésére, azonban ez utóbbi támogatások nem képezik tárgyát e tájékoztatónek.

4. "Igénylő betétlap" - nem megszemélyesített (K0083) (ez a nyomtatvány nem tartalmaz előnyomtatott adatokat) Tartalmi elemeiben megegyezik a megszemélyesített Igénylő betétlappal, de ezen az ügyfél adataira vonatkozó valamennyi mező üres. A 2007. évben területalapú támogatást nem igénylő termelőknek, továbbá azon termelőknek, akik részére nem készült előnyomtatott kérelemcsomag, ezt a betétlapot kell csatolniuk a Főlaphoz. A nem megszemélyesített Igénylő betétlapot kell azokhoz a kérelmekhez csatolni továbbá, amelyek kitöltéséhez a megszemélyesített Igénylő betétlap hátoldalán biztosított előre nem kitöltött kérelemsor helyek nem bizonyulnak elegendőnek.

5. "Módosító és visszavonó betétlap (K0084) "

A Módosító és visszavonó lap (K0084) szolgál a termelő által már benyújtott támogatási kérelem adatainak módosítására, illetve visszavonására.

6. "Hasznosító személyében bekövetkező változást bejelentő lap (K0085) "

A Hasznosító személyében bekövetkező változást bejelentő lap (K0085) szolgál a területalapú támogatásra bejelentett egy vagy több parcella tekintetében, vagy pedig a teljes területalapú támogatási kérelemre vonatkozóan a hasznosító személyében bekövetkező változás bejelentésére.

7. "Vis maior esetet és kivételes körülményt bejelentő lap (K0086) "

A vis maior esetet és kivételes körülményt bejelentő lap (K0086) szolgál a vis maior esemény bejelentésére.

A vis maior és kivételes körülmény bejelentésére vonatkozó iránymutatásokat a Vis maior esetet és kivételes körülményt bejelentő laphoz készült külön Kitöltési útmutató is ad.

Ez a nyomtatvány vis maior körülmény bejelentésére a területalapú támogatások (SAPS, kiegészítő támogatások) vonatkozásában használható.

20. HOGYAN LEHET HOZZÁJUTNI A TÁMOGATÁSI KÉRELEM FORMANYOMTATVÁNYAIHOZ?

A 2008. évben elektronikus kérelemkitöltés és benyújtásban résztvevő gazdálkodók számára a "támogatási kérelem" (elektronikus kérelembenyújtó felület) a saját ügyfélkapun keresztül történő bejelentkezés után a megfelelő azonosítók és tájékoztatóanyagok alapján érhető el. Amennyiben meghatalmazott útján (ez lehet saját meghatalmazott vagy falugazdász, kamarai tanácsadó) jár el a gazdálkodó, akkor a meghatalmazott fél a meghatalmazó gazdálkodó egyedi azonosítóival érheti el az elektronikus kérelembenyújtó felületet.

A 2008. évben az elektronikus kérelembenyújtásban részt nem vevő gazdálkodók a tavalyi évhez hasonlóan a kérelemcsomaghoz az alábbi módokon jutnak hozzá:

1. előnyomtatott (megszemélyesített) kérelemcsomagok átvehetők személyesen a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSzH) munkatársaitól (falugazdászok), (előnyomtatott kérelemcsomagot az MVH azon termelők részére állít elő, akik/amelyek 2007. évben SAPS támogatási kérelmet nyújtottak be és nem vesznek részt az elektronikus kérelmezés folyamatában).

2. amennyiben 1. pontban leírt módon a mezőgazdasági termelő nem veszi át a támogatási kérelemcsomagot, akkor a termelő részére postázásra kerülnek a megszemélyesített kérelemcsomagok;

3. üres kérelemcsomagot (azon termelők számára, akik nem rendelkeznek előnyomtatott kérelemcsomaggal), illetve az üres formanyomtatványokat személyesen az MgSzH (falugazdászok), illetve az Agrárkamara (tanácsadók) munkatársától, az MVH megyei kirendeltségeitől lehet igényelni vagy a www.mvh.gov.hu honlapról letölteni.

Előnyomtatott kérelemcsomag

Az elekronikus kérelmezésben részt nem vevő termelők többsége a 2007. évben benyújtott kérelem alapján, 2008-ban is előnyomtatott kérelemcsomagot kap. Az előnyomtatott kérelemcsomagok személyesen az illetékes falugazdásztól / kamarai tanácsadótól vehetőek át a velük egyeztetett időpontban.

Az előnyomtatás azt jelenti, hogy akiküldött formanyomtatványok már tartalmazzák az előző évi adatokat (pl. név, regisztrációs szám, mezőgazdasági parcella ellenőrzött adatai stb.) és a gazdálkodóknak az azóta történt változásokat kell feltüntetniük a nyomtatványokon. A nyomtatványok kitöltésénél kérjük a "Kitöltési Útmutatóban" leírtak alapos átolvasását és figyelembe vételét!

A kérelemcsomag tartalmazza a Főlapot, az Igénylő betétlapot és az előnyomtatott blokkazonosítókhoz tartozó Egyedi blokktérképeket is. A gazdálkodóknak a támogatási kérelemhez benyújtáskor csatolniuk kell a kérelemcsomagban található Egyedi blokktérkép(ek) et, melyeken a Kitöltési útmutatóban meghatározott módon azonosítaniuk kell az adott fizikai blokkban elhelyezkedő mezőgazdasági parcelláikat.

A kérelem kitöltéséről és az Egyedi blokktérképek berajzolásáról a "Kitöltési útmutató" ad részletes felvilágosítást.

21. HOL KAPHAT SEGÍTSÉGET A KÉRELEM KITÖLTÉSÉHEZ?

A kérelmek és egyéb kapcsolódó formanyomtatványok kitöltésében elsősorban a Kitöltési Útmutató, illetve a falugazdászok, agrárkamarai tanácsadók, valamint az MVH megyei kirendeltségei adnak segítséget a termelőknek.

22. HOGYAN TÖRTÉNIK AZ EGYEDI BLOKKTÉRKÉPEK IGÉNYLÉSE?

Amennyiben a gazdálkodó számára nem áll rendelkezésre valamennyi szükséges egyedi blokktérkép, az ezzel kapcsolatos igényét az Egyedi Blokktérkép Igénylő Lap (G015T) kitöltésével jelezheti.

23. MI AZ A MEZŐGAZDASÁGI PARCELLA-AZONOSÍTÓ RENDSZER?

A 2004-es évtől a Mezőgazdasági Parcella Azonosító Rendszer (MePAR) a mezőgazdasági- és vidékfejlesztési célú, földterülethez kapcsolódó támogatások igénybevételéhez szükséges kizárólagos földterület-azonosítási rendszer.

Ez a rendszer biztosítja a támogatási kérelem alapját képező földterületek fizikai blokkban történő megadását. A 2008-as támogatási évben is a MePAR Egyedi blokktérképek segítségével kell megjelölni, illetve a támogatási kérelemben feltüntetni a mezőgazdasági parcellákat.

Az egyes mezőgazdasági parcellák nagyon nagymértékben változhatnak (pl. vetésforgó miatt), ami jelentősen megnehezíti az évről-évre történő azonosítást. Ezért alkalmaznak Európa-szerte több helyen ún. fizikai blokk-rendszert. A fizikai blokk egy olyan összefüggő földterületet jelöl, amelynek - akárcsak a dűlőknek - a mezőgazdasági művelés szempontjából hosszabb távon állandóak a határai (pl. út, vasút, patak stb.). A blokkok legfontosabb tulajdonsága, hogy rajtuk - szemben a kataszteri földrészletekkel - nem nyúlnak túl az egyes mezőgazdasági parcellák, ami nagymértékben megkönnyíti azok azonosítását és további kezelését.

24. HOGYAN KELL HASZNÁLNI AZ EGYEDI BLOKKTÉRKÉPEKET?

Az Egyedi blokktérképek a területalapú támogatási kérelem mellékletét képezik, és céljuk az egyes mezőgazdasági parcellák beazonosításának elősegítése. Ezért nem jár támogatás azokra a parcellákra, amelyekre a gazdálkodó:

- nem küld meg egyedi blokktérképet, vagy

- az egyedi blokktérképen nem jelölte megfelelően a parcellát

Az Egyedi blokktér képeken beazonosított mezőgazdasági parcellák adatait a támogatási kérelem Igénylő betétlapján kell feltüntetni a támogatási kérelem Kitöltési útmutatójában meghatározott módon. Még egyszer kiemelendő, hogy a parcellarajz megfelelő jelölése elengedhetetlen a támogatás igényléséhez. Az igénylő betétlapon felvezetett parcella csak abban az esetben lehet a támogatás kifizetésének alapja, ha a gazdálkodó a Kitöltési Útmutatóban leírtaknak megfelelő módon jelöli a parcellát. A rajzolásnál fontos, hogy a parcellajelölés a valós földrajzi elhelyezkedésnek megfelelően és - lehetőség szerint - méretarányosan történjen meg. (Az elekronikus úton történő kérelemkitöltés esetében a digitális térképen történő parcellarajzolás során a szoftver segíti a gazdálkodót abban, hogy az igénylősorban megadott parcellaterület, illetve a hozzá tartozó parcellarajz által körbevett terület közel azonos nagyságú legyen).

Minden egyes, a területalapú támogatási Igénylő betétlapon feltüntetett mezőgazdasági parcella elhelyezkedését be kell rajzolni a megfelelő Egyedi blokktérképen, és a berajzolt parcella közepére be kell írni, vagy apró parcella esetében kívülről egyértelműen odanyilazni a parcellának az Igénylő betétlapra előnyomtatott, vagy a gazdálkodó által megadott "Sorszámot" (az elektronikus úton törénő kérelemkitöltés esetében a parcellasorszámozás automatikus).

Rajzolás előtt meg kell vizsgálni az Egyedi blokktérképek méretarányát melyek eltérőek lehetnek. A jelkulcs méretarány skálája alapján meg kell állapítani, hogy a térképen 1 cm hány méter a valóságban.

Ennek segítségével és az ortofotó háttér alapján lehet berajzolni a mezőgazdasági tábla arányosan kicsinyített formáját.

Egy térképlapon csak a pirossal kiemelt, a fejlécben és a blokkban azonosítóval megnevezett fizikai blokkba lehet rajzolni!

Fontos, hogy az Egyedi blokktérképeken a mezőgazdasági parcella területét, folyamatos vonallal, a térkép színétől elütő lehetőleg sötétkék tollal kell berajzolni. Nem elegendő a parcellát a blokkhatár mellett lekeríteni, teljesen körbe kell rajzolni! Kisebb területű mezőgazdasági parcellák esetében ügyelni kell arra, hogy a rajzolt vonal vastagsága a parcellán belüli területre essen, azaz a vonal külső széle a parcella határa.

A parcella sorszámát ugyanazon, lehetőleg sötétkék tollal szintén olvashatóan és jól láthatóan kell feltüntetni. Ha a kitöltés során a parcella berajzolásakor hibát vétett, azt a térképen úgy javíthatja, hogy a helytelenül behúzott vonalat keresztben többször egyértelműen áthúzza.

25. MIKOR SZÜKSÉGES/LEHETSÉGES A FIZIKAI BLOKK HATÁRAINAK, ÉS A FIZIKAI BLOKKON BELÜLI (NETTÓ) TÁMOGATHATÓ TERÜLETNEK A MEGVÁLTOZTATÁSA, AZAZ A VÁLTOZÁSVEZETÉSI KÉRELEM BENYÚJTÁSA?

Amennyiben az egyedi blokktérképen megjelölt blokk kialakított határai, illetve a támogatható terület nagysága a kérelmező érdekeit sérti, lehetőség van arra, hogy az MVH, vagy a termelő kezdeményezze adott blokkról az adatbázisban szereplő információk felújítását/változtatását és a támogatható terület méretének változtatását. A termelő a fizikai blokk határainak, vagy támogatható területeinek változását a bejelentésére szolgáló nyomtatványnak (115/2003. (XI. 13.) FVM rendelet 1. számú melléklet, vagy az M0001 - Blokkváltoztatási kérelem) az MVH megyei kirendeltségére történő benyújtásával jelentheti be. A formanyomtatványhoz a falugazdásznál, az MVH ügyfélszolgálatán és honlapján (www.mvh.gov.hu) lehet hozzájutni. A kitöltött formanyomtatványhoz csatolni kell az adott blokkra vonatkozó Egyedi blokktérképet, amelyen egyértelműen, rajzzal meg kell jelölni a változást Figyelem! Kizárólag 2008 évi egyedi blokktérképre vonatkozóan lehet változásvezetést kezdeményezni! Az MVH nem fogad el 2008-tól régebbi blokktérképen berajzolásra került változtatási igényt! A formanyomtatványon lévő indoklásnak és a csatolt Egyedi blokktérképen lévő rajznak összhangban kell lennie (blokkazonosító, terület-megjelölés stb.), és egyértelműen tükröznie kell az Egyedi blokktérkép és a valóság közötti eltérést.

Az MVH a Földmérési és Távérzékelési Intézet (FÖMI) segítségével adminisztratív, térinformatikai (műholdfelvételek), illetve szükség esetén terepi ellenőrzéssel megvizsgáltatja a változásvezetési kérelem helytállóságát, majd a szakértői vélemény alapján dönt a változtatás szükségességéről, valamint határozatban tájékoztatja a bejelentő ügyfelet a döntésről és gondoskodik a változások MePAR-ban történő átvezetéséről.

Amennyiben a kérelmező érdekeit sérti a blokkban feltüntetett nem támogatható terület(ek) lehatárolása, a változásvezetési kérelmeket a területalapú támogatási kérelemmel egyidőben legkésőbb 2008. június 9-ig kell benyújtani.

Amennyiben a változásvezetési kérelem blokkhatár változtatásra irányul, a vizsgálatok alapján a valóságnak megfelelő határkialakítás a következő évi kérelmezés idejére kerül átvezetésre.

A változásvezetési kérelem aláírás nélkül - cég esetében cégszerű aláírás nélkül - nem fogadható el!

Elektronikus területalapú kérelem kitöltés esetén a változásvezetéssel érintett parcella berajzolásával automatikusan létrejön a változásvezetési bejelentés blokkadatokat tartalmazó része, amit a változás leírásával kell kiegészíteni.

26. HOGYAN TÖRTÉNIK A TÁMOGATÁSI KÉRELEMCSOMAG BENYÚJTÁSA?

Az elektronikus kérelmezésben részt vevő gazdálkodók számára a támogatási kérelem benyújtására vagy az ügyfélkapus rendszeren keresztül van lehetőség, vagy pedig az elektronikus rendszerben kitöltött kérelem kinyomtatását követően a szokásos postai úton van lehetőség.

A hagyományos, azaz elektronikus kérelmezésben részt nem vevő gazdálkodók számára a támogatási kérelem benyújtására két lehetőség áll rendelkezésre: a kérelmező benyújthatja a kérelemcsomagot postai úton az illetékes megyei kirendeltség részére, a falugazdász-hálózat, vagy az agrárkamara munkatársain keresztül, amely esetben a falugazdász /kamrai tanácsadó is postai úton továbbítja az MVH illetékes Kirendeltség felé a kérelemcsomagot. Az utóbbi esetben a gazdálkodónak ügyelnie kell arra, hogy a "benyújtási időpont" az az időpont, amikor a falugazdász postázza az MVH felé az átvett kérelmet.

A kérelem kitöltésében, és annak postára adásában a termelő a falugazdászhoz fordulhat.

Fontosnak tartjuk megjegyezni, ha tanácsadó segédkezik a kérelem kitöltésében, akkor ebben az esetben is a gazdálkodó felel a megadott adatok valódiságáért!

A benyújtás időpontjának a postára adás időpontja számít (a támogatási kérelmet tartalmazó borítékon szereplő postabélyegző dátumának megfelelően). Javasoljuk az esetleges jogviták elkerülése érdekében a támogatási kérelem ajánlott vagy tértivevényes postai feladását!

27. MI A TÁMOGATÁSI KÉRELEM BENYÚJTÁSÁNAK HATÁRIDEJE?

A támogatási kérelem késési jogkövetkezmények nélküli benyújtására vonatkozó határidő: 2008. május 15. A támogatási kérelem fenti határidőt követően még 25 naptári napig (2008. június 9-ig) benyújtható, de ebben az esetben a támogatási összeget a késedelmes időszakra jutó munkanaponként 1%-kal kell csökkenteni. A kérelem 2008. június 9. utáni benyújtását követően, a kérelmet az MVH végzéssel elutasítja.

28. MIKOR KAP BEFOGADÁSI NYILATKOZATOT A KÉRELMEZŐ?

Az MVH a 2008. június 9-ét követő 30 napon belül a kérelmek benyújtásáról befogadó nyilatkozatot küld a termelők részére. Fontos hangsúlyozni, hogy a befogadási nyilatkozat csak a rendeletben előírt adatok visszaigazolását tartalmazzák, tehát az abban foglaltak nem feltétlenül a kifizetések alapjául szolgáló adatokat tartalmazzák, mivel az MVH a szükséges ellenőrzéseket csupán a kérelem benyújtása, illetve a befogadó nyilatkozat megküldését követően indítja meg.

29. MIT JELENT A HIÁNYPÓTLÁS, A KÉRELEM HIBÁJÁNAK/HIÁNYOSSÁGÁNAK JAVÍTÁSA?

A hiányosan/hibásan benyújtott támogatási kérelmek vonatkozásában az MVH, meghatározott esetekben nyilvánvaló hibaként javít ki a törvényben meghatározott hibákat/hiányosságokat.

Nyilvánvaló hiba: az ügyfél által benyújtott kérelemben feltüntetett adatok olyan egyértelmű hiányossága vagy hibája, amely a kérelem más adataiból vagy más, a végrehajtási feladatokat ellátó szervezet által közvetlenül elérhető nyilvántartásból származó adatok alapján hiánypótlásra felszólítás nélkül, saját hatáskörben pótolható vagy javítható, kivéve a kérelem hitelességét befolyásoló hiányosság (aláírás, bélyegző lenyomat stb.).

A nyilvánvaló hibákon kívüli hibákat, hiányosságokat is javítani, pótolni szükséges az előírt ellenőrzések hatékony elvégzése érdekében.

Viszont a kérelemre vonatkozó hibák, hiányosságok igénylő általi javítása, pótlása csak a kérelem benyújtásra vonatkozó szabályok szerint és határidőig fogadható el.

30. MÓDOSÍTHATÓ, ILLETVE VISSZAVONHATÓ-E A TÁMOGATÁSI KÉRELEM?

A Módosító és visszavonó lap szolgál a termelő által már benyújtott kérelem adatainak módosítására, illetve visszavonására. A termelő a formanyomtatványokhoz hozzájuthat a falugazdászoknál, illetve az MVH megyei kirendeltségein, illetve az Interneten (www.mvh.gov.hu) keresztül.

A formanyomtatvány helyes kitöltéséhez a formanyomtatvány Kitöltési Útmutatója ad iránymutatást! a) Módosítás (módosítás az Európai Mezőgazdasági Garancia Alapból finanszírozott egységes területalapú támogatás 2008. évi igénybevételével kapcsolatos egyes kérdésekről szóló külön FVM miniszteri rendelet 9. §-a értelmében). A kérelem szankciómentes módosítására 2008. május 3 l-ig van lehetőség! 2008. június 1. és 9. között a kérelem módosítása szankciót von maga után (a módosítással érintett területek esetében a kifizetésre kerülő támogatási összeg munkanaponként 1%-kal csökkentésre kerül) ! 2008. június 9-két követően a módosítási igény nem fogadható el!

A módosítás esetei:

- módosításnak számít az új parcella bejelentése,

- módosításnak számít az eredeti kérelemben bejelentett parcella területének növelése,

- módosításnak minősül a hasznosításban történő változtatás (a hasznosítási kód változtatása)

b) Visszavonás és módosítás (a 2007. évi XVII. törvény 43. § és az Európai Mezőgazdasági Garancia Alapból finanszírozott egységes területalapú támogatás 2008. évi igénybevételével kapcsolatos egyes kérdésekről szóló külön FVM miniszteri rendelet 12. § értelmében). A kérelem - az érdemi határozat jogerőre emelkedéséig - ezen pont szerinti módosítására vagy visszavonására lehetőség van, kivéve az alábbi eseteket:

- a termelő a helyszíni ellenőrzésről való tudomásszerzést követően az ellenőrzés alá vont intézkedésre - a vizsgált időszakra és az ellenőrzés tárgyára - vonatkozóan kérelmét nem módosíthatja vagy vonhatja vissza;

- az MVH már értesítette a termelőt a kérelemben feltárt esetleges szabálytalanságokról;

- a lefolytatott helyszíni ellenőrzés szabálytalanságot tár fel, akkor a kérelem szabálytalansággal érintett részét pontosítani/visszavonni nem lehet.

A visszavonás és a módosítás b) pont szerinti esetei:

- visszavonható a teljes kérelem (a 2008. évi területalapú támogatási kérelem)

- visszavonható teljes parcella (ez esetben a visszavonás együttesen érvényes a 2007. évi területalapú támogatási kérelem)

- módosításnak számít az eredeti kérelemben bejelentett blokkazonosító változtatása (például, ha Ön tévesen adta meg az igénylő betétlapon szereplő blokkazonosítót),

- módosításnak számít az eredeti kérelemben bejelentett parcella területének csökkentése,

- módosításnak számít az eredeti kérelemben bejelentett parcella megosztása (az utódparcellák összterülete nem haladhatja meg az eredeti parcella területét).

A b) pont szerinti esetekben, amennyiben az MVH által folytatott helyszíni, valamint adminisztratív ellenőrzés nem tár fel szabálytalanságot, úgy a termelő a helyszíni ellenőrzési jegyzőkönyv kézhezvételét követően az érdemi döntés meghozataláig kérelmét visszavonhatja!

31. MI A KÖVETENDŐ ELJÁRÁS A HASZNOSÍTÓ SZEMÉLYÉBEN BEKÖVETKEZŐ VÁLTOZÁS ESETÉN?

Ha a kérelem benyújtását követően, de még a kifizetés előtt a kérelem által lefedett parcellák vonatkozásában a hasznosító személye megváltozik (más viseli a termelés költségeit, illetve kockázatát), azt az MVH Megyei Kirendeltségénél a Hasznosító személyében bekövetkező változást bejelentő lap (K0075) benyújtásával be kell jelenteni. A bejelentést a kérelmet benyújtó mezőgazdasági termelőnek kell megtennie a hasznosító személyében bekövetkezett változást követő 10 naptári napon belül.

A területet hasznosításba vevő mezőgazdasági termelő a formanyomtatvány aláírásával nyilatkozik az átruházó által vállalt kötelezettségek betartásáról. A termelő a formanyomtatványokhoz hozzájuthat a falugazdászoknál, kamarai tanácsadóknál, illetve az MVH megyei kirendeltségein, illetve az Interneten (www.mvh.gov.hu) keresztül A támogatás -függetlenül a hasznosító személyében bekövetkezett változástól - a támogatást eredetileg igénylő mezőgazdasági termelőnek kerül kifizetésre.

32. MELYEK A VIS MAIOR ÉS KIVÉTELES KÖRÜLMÉNYEK ESETEI?

Amennyiben a termelő vis maior vagy kivételes körülmények miatt nem tudja betartani a támogatás valamely feltételét, akkor azt jelezheti az MVH felé. A vis maior és kivételes körülmények eseteiről a kérelmező köteles írásban értesíteni az MVH illetékes Megyei Kirendeltségét, attól az időponttól számított 10 napon belül, amikortól kezdve a termelőnek módjában áll a bejelentést megtenni. A bejelentésnek tartalmaznia kell a vis maior megítéléséhez szükséges minden információt a megfelelő vonatkozó bizonyítékokkal együtt.

Vis maior főbb esetei:

- Termelő halála

- Termelő hosszan tartó szakmai munkaképtelensége

- Súlyos természeti csapás, amely a területre komoly hatással van

A bejelentést a Vis maior esetet és kivételes körülményt bejelentő lap (K0086) benyújtásával kell megtenni az MVH Megyei Kirendeltségénél. A termelő a formanyomtatványokhoz hozzájuthat a falugazdászoknál, kamarai tanácsadóknál, illetve az MVH megyei kirendeltségein, illetve az Interneten (www.mvh.gov.hu) keresztül.

A vis maior esetek elfogadásáról az MVH dönt.

A vis maior és kivételes körülmények elbírálásánál az alábbi bizonyítékok vehetők figyelembe:

- Halotti bizonyítvány

- Kórházi látlelet, zárójelentés

- Hatóság által kiállított igazolás

- Biztosító társaságok által felvett jegyzőkönyv

- Egyéb a vis maior felmerülését igazoló dokumentumok

Abban az esetben, ha a vis maior bejelentés a kérelem késedelmes benyújtására vonatkozik, akkor a Vis maior és kivételes körülményt bejelentő lapot a kérelemmel egyidejűleg kell benyújtani! Amennyiben az MVH jóváhagyja a vis maior bejelentést, akkor a kérelem késedelmes benyújtása esetén nem alkalmazza az ebben az esetben alkalmazandó szankciókat. FIGYELEM! A kérelem 2008. június 9-ét követő benyújtása minden esetben elutasításra kerül (vis maior bejelentés nem vehető figyelembe).

Az egyéb, nem a kérelem késedelmes benyújtását érintő vis maior esetek (pl. árvíz) bejelentésére egész évben lehetőség van.

Figyelem! A termelő elhalálozásakor benyújtott halotti bizonyítvány csak a vis maior bejelentés alátámasztására szolgál. A támogatási összeg örökös részére történő kifizetéséhez szükséges még a hagyatékátadó végzés MVH részére történő mielőbbi beküldése is! A hagyatékátadó végzésben rendelkezni kell a 2008. évi területalapú támogatásról, ahol fel kell tüntetni a támogatást megöröklő(k) nevét és a nekik járó örökrészeket (amennyiben több örököst tüntetnek fel). A várható támogatás összegéről az MVH illetékes megyei kirendeltsége tájékoztató jellegű adatokat szolgáltat. Az elkészült hagyatékátadó végzést, az elhalálozott termelő regisztrációs számának feltüntetésével együtt, az illetékes megyei kirendeltség címére kell eljuttatni.

A támogatást csak regisztrációs számmal rendelkező örökös(ök) nek tudja az MVH átutalni (a regisztráció iránti kérelmet az illetékes megyei kirendeltség felé kell benyújtani, amennyiben az örökös(ök) még nem rendelkezik/rendelkeznek regisztrációs számmal)

33. HOGYAN TÖRTÉNIK A TERÜLETALAPÚ TÁMOGATÁST IGÉNYLŐ GAZDÁK ELLENŐRZÉSE?

A támogatási kérelmeken feltüntetett adatok valódiságát, valamint a támogatási feltételek betartását az MVH adminisztratív, illetve fizikai ellenőrzések révén megvizsgálja.

Az adminisztratív ellenőrzés formai és tartalmi ellenőrzésből áll. A formai ellenőrzés során az MVH ügyintézői megvizsgálják, hogy a kérelem helyesen van-e kitöltve, esetleg van-e hiányzó adat vagy dokumentum. A tartalmi ellenőrzés elvégzésekor azt vizsgálják, hogy a formanyomtatványon feltüntetett adatok megfelelneke a jogszabályokban leírt feltételeknek. A tartalmi ellenőrzés során kerül sor az ún. keresztellenőrzésre is.

Ennek során a kérelem adatait összevetik a kapcsolódó nyilvántartási rendszerekkel (pl. Mezőgazdasági Parcella Azonosítási Rendszer - MePAR) a jogosulatlan igénylések (túl-, illetve többszörös igénylések) kiszűrése érdekében. Az adminisztratív ellenőrzések során már fény derül arra a tényre, hogy az adott fizikai blokkban gazdálkodó termelők nagyobb területre igényeltek-e támogatást, mint a blokk nettó támogatható területe. Ezt nevezzük az adott fizikai blokk túl-igénylésének.

A fizikai ellenőrzések célja, hogy a kérelemben feltüntetett adatok fizikai valóságát vizsgálja. A fizikai ellenőrzés történhet helyszíni ellenőrzéssel, illetve távérzékeléssel. A távérzékeléses ellenőrzés a kérelemben szereplő állításokat vizsgálja űr- és légifelvételek objektív adatainak kiértékelésével. A helyszíni ellenőrzések előzetes bejelentés nélkül is végrehajthatók.

A helyszíni és a távérzékeléses ellenőrzés kiterjed a kérelemben megadott terület nagyságára, hasznosításának módjára, illetve a hasznosítással kapcsolatos egyéb feltételek ellenőrzésére (pl. a "Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot" betartására).

PÉLDA: Egy fizikai blokk nettó támogatható területe 20.00 ha, és 2 gazda termel benne a valóságnak megfelelően 10-10 hektáron. Atámogatás igénylést azonban az egyik termelő 11.00, a másik 12.00 hektárra nyújtotta be. Ebben az esetben a két termelő igénylése (11.00 ha+12.00 ha = 23.00 ha) több, mint a blokk nettó támogatható területe (20 ha), összességében tehát 23.00 ha - 20.00 ha = 3.00 hektáros abszolút, azaz 15 %-os túligénylésről beszélünk.

34. MIKOR KERÜL SOR AZ ADATEGYEZTETŐ ELJÁRÁSRA?

Amennyiben az ellenőrzések eredményeképpen az adott fizikai blokk/egybeművelt tábla (ezek együtt a továbbiakban: referenciaterület) vonatkozásában benyújtott támogatási kérelmekben szereplő igénylések által lefedett terület összesen nagyobb, mint a fizikai blokk támogatható területe/egybeművelt tábla fizikai ellenőrzés során mért területe (ezek együtt a továbbiakban: referenciaterület mérete), úgy túligénylés állapítható meg. Amennyiben a túligénylés:

a) nem haladja meg a referenciaterület méretének a jogszabály által előírt - a 796/2004/EK rendelet 30. cikk (1) bekezdésének második albekezdése szerinti - toleranciával számolt területét (a továbbiakban: toleranciával számolt referencia-terület), úgy az MVH a túligénylés arányában a referenciaterület méretéig csökkenti a referenciaterületen belüli támogatási igénylésekben megjelölt területeket;

b) meghaladja a toleranciával számolt referencia-területet, úgy az MVH értesíti az érintett mezőgazdasági termelőket, és egyúttal felszólítja őket a kérelemben megadott adatok helyesbítésére, vagyis adategyeztetési eljárás indul meg adategyeztetésre való felszólító levél + adategyeztető lap kerül kiküldésre).

Az adategyeztetésre való felszólításban meg kell jelölni az érintett referenciaterület vonatkozásában gazdálkodó kérelmet benyújtó mezőgazdasági termelőket, és a kérelmükben foglaltaknak megfelelően a mezőgazdasági parcellára vonatkozó adatokat.

A mezőgazdasági termelők kötelesek adategyeztetésre való felszólításban meghatározott időtartamon belül írásos választ adni az MVH részére. Az MVH a beérkező Adategyeztető lapok alapján megvizsgálja, hogy a helyesbített adatok figyelembevételével továbbra is fennáll-e a túligénylés. Amennyiben túligénylés az adategyeztető lapok visszaküldésének feldolgozását követően részben vagy egészben továbbra is fennáll, az MVH

a) a toleranciával számolt referencia-területet meg nem haladó túligénylés esetén a túligénylés arányában a referenciaterület méretéig csökkenti a referenciaterületen belüli támogatási igénylésekben megjelölt területeket, illetve

b) a toleranciával számolt referencia-területet meghaladó túligénylés esetén fizikai ellenőrzést folytat le az érintett referenciaterület vonatkozásában. A fizikai ellenőrzést nem kell lefolytatni, ha az adategyeztetésre előírt határidőt a kérelmet benyújtó mezőgazdasági termelő elmulasztotta. Ebben az esetben az MVH a határidőt elmulasztó mezőgazdasági termelő kérelemben bejelentett területeit a túligénylés mértékének megfelelően csökkenti.

Amennyiben az MVH ugyanazon mezőgazdasági parcella tekintetében többszörös igénylést állapít meg, az előzőekben leírtak szerint jár el.

Amennyiben a túligénylésben érintett bármelyik fél hitelt érdemlően bizonyítja, hogy a földhasználati nyilvántartás részletes szabályairól szóló 356/2007. (XII. 23.) Korm. rendelet szerint földhasználónak, illetve az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény szerint tulajdonosnak minősül, akkor a támogatást az MVH ezen ügyfél számára állapítja meg.

Amennyiben a fentiek szerinti eljárás eredményeképpen sem szüntethető meg a túligénylés, illetve a többszörös igénylés, akkor a referencia parcella területét meghaladó terület minden érintett kérelem esetében jogosulatlan igénylésnek számít.

A jogosulatlan igénylés mindaddig fennáll, míg valamelyik érintett mezőgazdasági termelő a jogvita elbírálására egyébként illetékes hatóság vagy bíróság jogerős határozatával nem igazolja jogosultságát, vagy az érintett mezőgazdasági termelők együttesen nem helyesbítik a kérelmeiket.

Fontos megjegyezni, hogy az adategyeztetés során helyesbített, csökkentett, és a helyszíni ellenőrzések során megállapított területi adat, illetve a birtokvitával nem érintett terület számít bele abba a hivatal által megállapított területnagyságba, mely alapján a jogszabály szerint alkalmazandó jogkövetkezményeket kell alkalmazni.

35. MILYEN JOGKÖVETKEZMÉNYEK FORDULHATNAK ELŐ?

1. Valótlan adatok megadásából (jogosulatlan igénylésből) származó jogkövetkezmények:

A jogosulatlan igénylés megállapításából eredő jogkövetkezményeket (szankciókat) a gazdálkodó által a kérelemben "támogatás alapjául szolgáló parcellaként" feltüntetett, és az MVH által az ellenőrzések után megállapított területből kell számítani. A megállapított terület az adminisztratív,- és fizikai ellenőrzések, illetve az adategyeztetés eredményeivel korrigált, továbbá egyéb jogszabályi feltétel betartásának figyelembevételével kérelemszinten megállapított támogatható terület.

Ha a gazdálkodó által fentiek szerint a kérelemben feltüntetett terület és a megállapított terület nagysága között tapasztalt eltérés (= jogosulatlan igénylés) a megállapított területnek több mint 3%-a, de nem több mint 30%-a, akkor a támogatási összeg a kérdéses évben a megállapított eltérés kétszeresével csökken. (Az eltérés 3 %-áig nem kell jogkövetkezményeket alkalmazni.)

PÉLDA: Ha a megállapított terület 10.00 hektár, de a termelő 12.50 hektárra nyújtotta be az igényét, akkor a jogo -sulatlan igénylés mértéke 2.50 ha, azaz 2.50/10= 25%. A szankció ebben az esetben a jogosulatlan igénylés kétsze -resének, vagyis 2x2.50 hektárnak (azaz 5 ha-nak) megfelelő összeg.

Ha az eltérés (jogosulatlan igénylés) több mint a megállapított terület 30%-a, de nem több mint 50%-a, akkor a tárgyévre nem adható támogatás.

PÉLDA: Ha a megállapított terület 10.00 hektár, de a termelő 14 hektárra nyújtotta be a támogatás igénylését. Eb -ben az esetben (14 - 10) /10 = 40%-os jogosulatlan igénylésről van szó, amelynek következménye az, hogy a terme -lő ki lesz zárva a támogatásból, azaz a jogosulatlan igénylés miatt nem kapja meg a 10 hektárra jutó támogatást.

Ha az eltérés (jogosulatlan igénylés) több mint 50%, akkor a gazdát még egyszer ki kell zárni a támogatás odaítéléséből, az általa bejelentett és a hivatalosan megállapított terület közötti eltérésnek (jogosulatlan igénylésnek) megfelelő összeg mértékéig. Ezt az összeget azzal az összeggel szemben kell elszámolni, amelyre a gazda az eltérés megállapítását követő három naptári évben benyújtott kérelmei alapján jogosult.

PÉLDA: A fizikai ellenőrzése alapján a megállapított terület 10.00 hektár, de a termelő 16 hektárra nyújtotta be a támogatás igénylését. Ebben az esetben (16-10) /10 = 60%-os jogosulatlan igénylésről van szó, amelynek következ -ménye az, hogy a termelő ki lesz zárva a támogatásból, azaz nem kapja meg a 10 hektárra jutó támogatást. Továbbá a fizikai ellenőrzést követő három év igényléseiből az MVH le fogja vonni a 6 hektáros jogosulatlan igénylésre jutó támogatási összeget.

Vagyis amennyiben a fizikai ellenőrzés évét ("n" év) követő évben ("n"+1 év) a termelő 10 hektárra igényel, akkor - figyelembe véve az előző évről származó jogkövetkezményt - a 10 hektárra megállapított támogatási összeget csökkenteni kell az előző évi jogosulatlanul igényelt területre számított támogatási összeggel. Amennyiben a fizikai ellenőrzést követő évben benyújtott kérelmében csak 4 hektár a jogosult igénylés, és az arra járó támogatási összeg kevesebb, mint az előző kérelmében megállapított jogosulatlanul igényelt területre számított támogatási összeg, akkor nem kap támogatást a 4 hektáros kérelem esetében és a követő évi ("n+2"-dik évi) igényié -sére vonatkozóan megállapított támogatási összeg is csökkentésre kerül a fennmaradó jogosulatlanul igényelt terű -letre számított támogatási összeggel.

Ha a bejelentett és a hivatalosan megállapított terület közötti eltérés szándékosan elkövetett szabálytalanságból ered, akkor a gazda az adott naptári évben nem kaphatja meg azt a támogatást, amelyre egyébként jogosult lenne.

PÉLDA: A termelő fizikai blokkjának területe 12 hektár, ami 10 hektár nettó támogatható területből és 2 ha nem támogatható tóból áll. A termelő 12 hektárra nyújtotta be a támogatás igénylését, mondván, hogy a blokkjában lévő 2 hektáros tavat lecsapolta, és a területét már bevetette. Amennyiben a tó lecsapolására vonatkozó állítása nem helytálló, akkor (12-10) /10 = 20%-os szándékos jogosulatlan igénylésről beszélünk, amelynek következménye az, hogy a termelő ki lesz zárva a támogatásból, azaz nem kapja meg a 10 hektárra jutó támogatást

Továbbá, ha a szándékosságból eredő eltérés (szándékos jogosulatlan igénylés) a megállapított terület több mint 20%-ának felel meg, akkor a gazdát még egyszer ki kell zárni a támogatásból, az általa bejelentett és a megállapított terület közötti eltérésnek megfelelő összeg mértékéig. Ezt az összeget azzal az összeggel szemben kell elszámolni, amelyre a gazda az eltérés megállapítását követő három naptári évben benyújtott kérelmei alapján jogosult lenne.

PÉLDA: A fenti példánál maradva, a fizikai blokkban található tó 5 hektáros, és a termelő 15 hektárra nyújtja be a támogatás igénylését a tó lecsapolásának indokával. Amennyiben ez nem felel meg a valóságnak, akkor (15-10) /10 = 50%-os szándékos túligénylésről beszélünk. Ekkor a termelő adott évben ("n"-dik évben) elesik a 10 hektárra vo -natkozó támogatástól, és a következő év(ek) ("n"-dik évet követő legfeljebb harmadik évig bezárólag) igényléseiből az MVH le fogja vonni az 5 hektáros jogosulatlan igénylésre jutó támogatási összeget.

Vagyis amennyiben a következő évben ("n+l"-dik évben) a termelő 10 hektárra igényel, akkor - figyelembe véve az előző évről származó jogkövetkezményt - a 10 hektárra megállapított támogatási összeget csökkenteni kell az előző évi jogosulatlanul igényelt területre (5 hektárra) számított támogatási összeggel.

2. Késedelmes benyújtásból eredő szankciók

A támogatási kérelem a benyújtási határidőt (2008. május 15.) követően még 25 naptári napig benyújtható, de ebben az esetben a kifizethető támogatási összeget (az 1. pontban részletezett területi szankciók által csökkentett területre járó támogatási összeg) a munkanaponkénti késésnek megfelelően napi 1 %-kal kell csökkenteni. A 2008. június 9-ét követően benyújtott támogatási kérelem elutasításra kerül.

PÉLDA: Ha a termelő a kérelemben feltüntetett adatok alapján a szankciómentes benyújtási időszak alatt 100 000 Ft-ra lenne jogosult, akkor hogyan alakul a támogatási összeg a május 15-ét követő kérelembenyújtások esetében, feltételezve, hogy a kérelem az egyéb feltételeknek megfelel

Kérelembenyújtás dátumaTámogatási összegKérelembenyújtás dátumaTámogatási összegKérelembenyújtás dátumaTámogatási összegKérelembenyújtás dátumaTámogatási összeg
május 15-ig100 000május 23.94 000május 31.-június 8.
május 16.99 000május 24.-június 1.-június 9.83 000
május 17.-május 25.-június 2.88 000június 10.Elutasítva
május 18.-május 26.93 000június 3.87 000június 11.Elutasítva
május 19.98 000május 27.92 000június 4.86 000június 12.Elutasítva
május 20.97 000május 28.91000június 5.85 000június 13.Elutasítva
május 21.96 000május 29.90 000június 6.84 000június 14.Elutasítva
május 22.95 000május 30.89 000június 7.-június 15.Elutasítva

3. A kérelemben bejelentésre nem kerülő területek mértékéből eredő szankció

Amennyiben a gazdálkodó a területalapú támogatási kérelmében nem jelenti be valamennyi, a gazdasága részét képező mezőgazdasági parcelláját, abban az esetben a be nem jelentett parcellaterületek és a bejelentésre került összes terület aránya alapján a jogszabályban előírt differenciálás lehetősége alapján számított jogkövetkezményt (szankciót) a gazdálkodó kérelme esetében az MVH érvényesíti. A szankció mértéke az egyes közvetlen kifizetések legfeljebb 3%-a.

4.A "Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot" (HMKÁ) be nem tartásából eredő szankciók

A 796/2004/EK bizottsági rendelet alkalmazásában amennyiben a földhasználó a neki közvetlenül felróható cselekmény vagy mulasztás következtében nem tartja be a külön FVM miniszteri rendeletben előírt HMKA előírásokat (ld. e tájékoztató 10. pontja), az előírások megsértésének naptári évében számára nyújtandó közvetlen kifizetések teljes összege csökkentésre kerül, melynek mértéke a hivatkozott bizottsági rendelet alapján kerül megállapításra.

I. Főbb alapelvek a szankcionálás során:

Abban az esetben, ha a gazdálkodó kérelme esetében az MVH megállapítja, hogy a HMKA előírás(oka) t kizárólag gondatlanság következtében szegi meg, úgy az MVH a támogatásra megállapított teljes összeget 1%-kal vagy 3%-kal vagy 5%-kal csökkenti, azaz szankcionálja (lehetőség van tehát a szankcionálás differenciálására a HMKA előírások be nem tartásának súlyossága, mértéke és tartóssága szerint).

Abban az esetben, ha a meghatározott előírások megszegése részben vagy teljesen szándékosságra vezethető vissza, a csökkentés mértéke a teljes támogatási összeg 15%-ától akár 100%-áig is terjedhet.

A HMKA szankciórendszer keretrendszerét a 796/2004/EK rendelet 66. és 67.cikkei írják le.

II. Az alkalmazásra kerülő HMKA szankció kiszámításának őbb lépései:

a) Minden egyes HMKA nem megfelelés vonatkozásában annak mértéke, súlyossága és tartóssága függvényében az érintett parcellára meghatározásra kerül egy "parcella szintű HMKA faktor" az alábbi táblázatának megfelelően. Amennyiben az adott parcellára több előírás megsértése alapján is meghatározásra kerül egy faktor, akkor mindig a legnagyobbat kell a továbbiakban számításba venni.

Parcella szintű HMKA faktor meghatározása

MÉRTÉKESÚLYOSSÁGATARTÓSSÁGAMeghatározott HMKÁ faktor
GONDATLANSÁG/ SZÁNDÉKOSSÁGKismértékűEnyheHelyrehozható1
Maradandó2
SúlyosHelyrehozható2
Maradandó3
EnyheHelyrehozható2
NagymértékűMaradandó3
SúlyosHelyrehozható3
Maradandó4

b) A parcella szinten meghatározott faktor valamennyi HMKA nem megfelelésben érintett parcella esetében, annak területe arányában súlyozottan kerül összesítésre, mely az átlagos HMKA faktort (súlyozott átlag) adja meg. Amennyiben ez a számított érték nem egész szám, akkor azt a kerekítés szabályai szerint egész számra kell kerekíteni. Az összesítésben nem vesznek részt területükkel azok a parcellák, ahol nem került HMKA nem megfelelés megállapításra.

c) A meghatározott (kerekített) átlagos HMKA faktor, valamint a HMKA nem megfelelésben érintett parcellák összterületeinek a gazdaság teljes területéhez viszonyított aránya alapján az alkalmazandó HMKA szankció százalékos mértéke az alábbi táblázat szerint kerül meghatározásra:

A meghatározott (kerekített) átlagos HMKA faktor, valamint a HMKA nem megfelelésben érintettparcellák összterületeinek a gazdaság teljes területéhez viszonyított aránya alapján alkalmazandó szankció százalékos mértékének meghatározása

Kizárólag gondatlanság ténye mellett megállapított HMKA meg nem felelések esetén
a HMKA meg nem felelésben érintett parcellák összterületeinek a gazdaság teljes területéhez viszonyított %-os aránya0 < arány < = 10%10 < arány < = 50%arány > 50
átlagos HMKA faktor123412341234
alkalmazandó HMKA szankció mértéke1%1%1%3%1%3%3%3%3%5%5%5%
Legalább egy szándékosság ténye mellett megállapított HMKA meg nem felelés esetén
a HMKA meg nem felelésben érintett parcellák összterületeinek a gazdaság teljes területéhez viszonyított %-os aránya0 < arány < = 10%10 < arány < = 50%arány > 50
átlagos HMKA faktor123412341234
alkalmazandó HMKA szankció mértéke15%20%25%30%20%30%40%50%50%60%80%100%

d) A Bizottság 796/2004/EK rendelete alkalmazásában a nem megfelelés "ismételtnek" minősül, ha a HMKA rendelet. mellékletben szereplő ugyanazon HMKA előírás megsértését három egymást követő éven belül több mint egy alkalommal került megállapításra, feltéve, hogy a mezőgazdasági termelőt értesítették a korábbi HMKA nem megfelelésről és adott esetben a termelőnek lehetősége volt megtenni a szükséges intézkedéseket az előzőleg megállapított HMKA nem megfelelés megszüntetésére.

5. A köztartozások levonása

A végső támogatási összegből a Kiegészítő nemzeti támogatások esetén az MVH a lejárt esedékességű köztartozást levonja.

36. MIKOR TÖRTÉNIK A TÁMOGATÁSI ÖSSZEG KIFIZETÉSE?

A SAPS, illetve a termeléshez kötött növényi kiegészítő nemzeti támogatások kifizetésre a külön jogszabályban leírtak alapján leírtak szerint, de főszabályként 2008. december 1-től 2009. június 30-ig kerül sor.

37. HOGYAN NYÚJTHATÓ BE FELLEBBEZÉS?

Az MVH határozatával szemben a kérelmező írásban terjeszthet elő fellebbezést a határozat kézhezvételétől számított 15 napon belül. A fellebbezést az MVH illetékes megyei kirendeltségére kell benyújtani. A borítékra írja rá, hogy "Területalapú támogatás, fellebbezés".

38. HOGY TÖRTÉNIK A TÁMOGATÁSIGÉNYLÉS INTEGRÁTORI SZERZŐDÉSEK ÉS OSZTATLAN KÖZÖS TULAJDON ESETÉN?

Integráció esetén az, hogy ki viseli a termelési kockázatot, illetve költségeket, mindig az egyedi integrációs szerződések tartalmának függvénye!

Ennek alapján a bérelt földterület vonatkozásában, illetve akkor, amikor az integrációs szerződés alapján az integrátor vállalja a kockázatot, illetve költségeket a támogatás igénylője, és egyben kedvezményezettje az integrátor.

Az olyan integráció keretében, ahol a tagok viselik a kockázatot, illetve költségeket, a tagok által bejelentett termelési szándék és a táblásítás alapján az igénylés a tényleges művelésnek megfelelően (fizikai blokk száma, fizikai blokkon belül megművelt parcellák száma, mérete, hasznosítás típusa stb.) csak tagonként történhet! Tagok által benyújtott kérelmen azokat a parcellákat kell bejelenteni, amelyek termelési költségeit a tagok állják!

Osztatlan közös tulajdonban lévő területek esetén annak kell a támogatási kérelmet benyújtania, aki a termelés költségeit állja, és azon terület vonatkozásában, amelyen a termelést folytatja.

39. MI A KONYHAKERT?

A konyhakert olyan, a gazdaság más területeitől elkülöníthető egység, amelyen elsősorban a gazdaság saját felhasználására, és nem értékesítésre történő termelés folyik. Nem tekinthető konyhakertnek például: szabadidős kertek, parkok, pázsitok, a közös használatú háztartások területei, mint például kutató intézetek, vallási közösségek, kollégiumok, börtönök stb. területei, kivéve, ha ezek a területek teljesítik a mezőgazdasági üzemre vonatkozó előírásokat, illetve a támogatási jogosultsági kritériumokat.

40. MEKKORA TERÜLET TÁMOGATHATÓ SZŐLŐ- ÉS GYÜMÖLCSÜLTETVÉNYEK ESETÉN?

A szőlő- és gyümölcsültetvények esetén az ültetvény ténylegesen hasznosított területén kívül támogathatóak azok a földterület részek (szélső sor melletti művelési sáv, sorvégi forduló), amelyek szükségesek ahhoz, hogy a területet művelni lehessen, de ezen a művelés céljait szolgáló állandó utaknak a szélessége a szőlő, illetőleg a gyümölcsös sortávolságának a felét maximum 3 méterrel haladhatja meg.

41. MIK A TÁMOGATÁS ALAPELVEI A KEVERT ILLETVE EGYMÁST KÖVETŐ VETÉS ESETÉN?

A parcellaképzés szempontjából a kevert vetés egyetlen "növényfajnak" számít. Kevert vetésről beszélünk akkor, ha az érintett növények termesztése ugyanazon a területen, betakarításuk egyidőben történik. A támogatási kérelemben annak a növénynek a hasznosítási kódját kell megadni, amely a kevert vetésben a nagyobb hányadot teszi ki. Abban az esetben, ha a kevert vetésben olyan növény dominál, amely Kiegészítő támogatásban nem részesíthető, az adott parcellára nem jár a vonatkozó támogatás. Ha egy betakarítási évben egy földterületen folyamatosan, egymást követően több növényfajta termesztése folyik, az a növény számít támogatható növénynek, amelyik a legnagyobb termelési értéket adja, ha ez nem meghatározható, akkor az a növény számít fő növénynek, amelynek termesztési időszaka az adott területen leghosszabb ideig tart.

IV. FOGALMAK

ÁLLANDÓ LEGELŐ: "gyep vagy egyéb egynyári takarmánynövények" természetes (vetés nélküli) vagy művelés útján (vetéssel) történő termesztésére használt, a mezőgazdasági üzem vetésforgójában legalább öt éve nem szereplő földterület.

Gyep vagy más egynyári takarmánynövények: a tagállamokban a természetes gyepekben hagyományosan található egynyári növények vagy a gyepek vagy legelők magkeverékeiben rendes esetben megtalálható egynyári növények (akár használják állatok legeltetésére, akár nem).

BLOKKAZONOSÍTÓ: A fizikai blokkok egyedi és egyértelmű megjelölésére szolgáló betűvel vegyes számsorozat.

EGYBEMŰVELT TÁBLA: egy fizikai blokk területén belül több mezőgazdasági termelő által azonos növénykultúra művelésére használt (azonos hasznosítású) összefüggő földterület. Az egybeművelt táblán belül az egyes gazdálkodók által hasznosított területek (azaz parcellák) határai a fizikai ellenőrzés során nem különíthetőek el.

FIZIKAI BLOKK: A fizikai blokk a földterülethez kapcsolódó támogatási eljárások céljára kialakított, a mezőgazdasági művelés szempontjából hosszabb távon állandó, terepen azonosítható határokkal (pl. utak, vasutak, csatornák, töltés, erdőszél, fasor stb.) rendelkező összefüggő földterület. Egy fizikai blokkban több mezőgazdasági parcella lehet és több gazdálkodó is gazdálkodhat.

FIZIKAI ELLENŐRZÉS: A fizikai ellenőrzés célja, hogy a kérelemben feltüntetett adatok fizikai valóságát vizsgálja. A fizikai ellenőrzés történhet helyszíni ellenőrzéssel, illetve távérzékeléssel.

HELYSZÍNI ELLENŐRZÉS: A helyszíni ellenőrzés a fizikai ellenőrzés részét képezi. A helyszíni ellenőrzés kiterjed a kérelemben megadott terület nagyságára, hasznosításának módjára, illetve a hasznosítással kapcsolatos egyéb feltételek ellenőrzésére. A helyszíni ellenőrzés eredményeiről egy ellenőrzési jegyzőkönyvet állítanak ki.

KERESZTELLENŐRZÉS: A keresztellenőrzés során a termelő, kérelem adatait összevetik a kapcsolódó rendszerekkel, adatbázisokkal (például MePAR, Ügyfélregiszter) a jogosulatlan igénylések kiszűrése érdekében. A keresztellenőrzéssel szorosan összefüggő fogalom a túligénylés és kettős/többszörös igénylés.

KONYHAKERT: A konyhakert olyan, a gazdaság más területeitől elkülöníthető egység, amelyen elsősorban a gazdaság saját felhasználására, és nem értékesítésre történő termelés folyik.

MEGÁLLAPÍTOTT TERÜLET: Az adminisztratív és/vagy fizikai ellenőrzések, illetve az adategyeztetés eredményeivel korrigált, vagy további jogszabályi feltétel figyelembe vételével megállapított támogatható terület.

MEZŐGAZDASÁGI PARCELLA AZONOSÍTÓ RENDSZER (MePAR): A 115/2003. (XI. 13.) FVM rendelet hatálya alá tartozó, földterülethez kapcsolódó támogatások eljárásainak kizárólagos - állami tulajdonú - országos azonosító rendszere.

MgSzH: Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal

REFERENCIATERÜLET: fizikai blokk vagy egybeművelt tábla

REFERENCIATERÜLET MÉRETE: a fizikai blokk támogatható területe, illetve az egybeművelt tábla fizikai ellenőrzés során mért területe

REGISZTÁCIÓS SZÁM: a mezőgazdasági, agrár-vidékfejlesztési, valamint halászati támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseiről szóló 2007. évi XVII. törvény (28-30. §) alapján meghatározott azonosító szám.

SAPS: Egységes területalapú támogatás (angol nyelvű mozaikszó: Single Area Payment Scheme)

TERMELÉSHEZ KÖTÖTT TÁMOGATÁS (VAGY KIZÁRÓLAG TERMELÉSHEZ KÖTÖTT TÁMOGATÁS): olyan támogatás, amelynek feltétele a támogatható növénykultúra termelése. Adott növény, illetve növénycsoport esetében kiegészítő nemzeti támogatás - a termeléshez kötött módon nyújtható részen kívül - termeléstől elválasztott módon nem nyújtható.

RÉSZBEN TERMELÉSHEZ KÖTÖTT TÁMOGATÁS: amennyiben az adott növény (pl. rizs) vagy növénycsoport (dohány) esetében kiegészítő nemzeti támogatás egyrészt termeléshez kötött módon, illetve termeléstől elválasztott módon is nyújtható.

TÁVÉRZÉKELÉSES ELLENŐRZÉS: A támogatási kérelmekben szereplő adatok valódiságának és a pályázati eljárást követően kötött szerződésekben vállalt kötelezettségek teljesítésének vizsgálata az űr- és légi felvételek objektív adatainak kiértékelésével.

V. MELLÉKLETEK

A területalapú támogatásokra vonatkozó fontosabb benyújtási határidők

(1. számú melléklet)

Benyújtandó dokumentum megnevezéseBenyújtási határidő
Területalapú támogatások igénylésére szolgáló alapvető formanyomtatványok (kérelem):
- Főlap2008. május 15.
- Igénylő betétlap (megszemélyesített)
- Igénylő betétlap (nem megszemélyesített)
Egyedi blokktérképek (megfelelő parcellarajzokkal)Kérelemmel együtt
Területalapú támogatási kérelem késedelmes benyújtása (szankció mellett)2008. május 16.-június 9.
Támogatási kérelem módosítása2008. május 31.
Támogatási kérelem késedelmes módosítása (szankció mellett)2008. június 2.-június 9.
Változásvezetési kérelemKérelemmel együtt
Vetőmagcímke benyújtása a kender termesztése eseténKérelemmel együtt, legkésőbb 2008. június 30.
Nyilatkozat benyújtása a kender termesztése eseténKérelemmel együtt
Benyújtandó dokumentum megnevezéseBenyújtási határidő
Termeltetési szerződés a rost célra történő kender termesztése eseténKérelemmel együtt, legkésőbb 2008. szeptember 15-ig
A termelői csoport által az MVH felé megküldendő termeltetési szerződés (dohány - Virginia és Burley- termesztése esetén)2008. június 30-ig
A termelői csoport által az MVH felé megküldendő igazolás (dohány -Virginia és Burley - termesztése esetén)2009. március l-ig
Energetikai célra termesztett növények esetén az elismert elsődleges feldolgozóval vagy felvásárlóval kötött szerződés, illetve saját felhasználás esetén nyilatkozat benyújtása, évelő kultúrákra vonatkozó nyilatkozat benyújtása2008. május 15-ig
Feldolgozóipari célú málna- földieper támogatás esetében a jóváhagyott feldolgozóval/felvásárlóval kötött szerződés vagy szállítási kötelezettségvállalás másolati példánya2008. július 31-ig

MVH megyei kirendeltségek

(2. számú melléklet)

MegyeVárosÚj címPostai címKirendeltségvezetőE-mailTelefonszámFax
Bács-Kiskun6000 KecskemétKisfaludy u. 5.6001. Kecskemét, Pf. 470Hajdu Sándorkecskemet@mvh.gov.hu76/814-52076/814-521
Baranya7621 PécsRákóczi út 17.7602. Pécs, Pf. 365Gróf Lászlópecs@mvh.gov.hu72/814-52072/814-521
Békés5600 BékéscsabaTemető sor 8.5620 Békéscsaba, Pf. 45Matuska Sándorbekescsaba@mvh.gov.hu66/814-52066/814-521
Borsod-Abaúj-Zemplén3500 MiskolcMindszenttér 1.3501. Miskolc, Pf. 646Mészáros Pétermiskolc@mvh.gov.hu46/814-90046/814-901
Csongrád6723 SzegedRómai krt. 21.6701 Szeged, Pf. 26 és 504Géczi Lajosnészeged@mvh.gov.hu62/814-90062/814-901
Fejér8000 SzékesfehérvárDeák F. u. 7-9.8002. Székesfehérvár, Pf. 297István Andrásszekesfehervar@mvh.gov.hu22/814-52022/814-521
Főváros és Pest1093 BudapestLónyai u. 38.1391 Budapest Pf. 248Dr. Csepregi Tiborpest@mvh.gov.hu814-8900814-8901
Győr-Moson-Sopron9023 GyőrMunkácsy út 20.9021 Győr, Munkácsy 20.Légrády Gáborgyor@mvh.gov.hu96/814-542 96/814-54396/814-521
Hajdú-Bihar4034 DebrecenVágóhíd u. 2.4001 Debrecen, Pf. 551Pallagi Lászlódebrecen@mvh.gov.hu52/814-54452/814-521
Heves3300 EgerMaczky Valér út 2.3301 Eger, Pf. 169Nagy Sándornéeger@mvh.gov.hu36/814-52036/814-521
Jász-Nagykun-Szolnok5000 SzolnokJózsef Attila u. 36.5001 Szolnok, Pf. 111Péter Gáborszolnok@mvh.gov.hu56/814-523 56/814-52556/814-521
Komárom-Esztergom2800 TatabányaVértanúk tere 1.2801 Tatabánya, Pf. 1394László Kálmántatabanya@mvh.gov.hu34/814-52034/814-521
Nógrád3100 SalgótarjánMúzeum tér 1.3101 Salgótarján, Pf. 123Pecze Józsefsalgotarjan@mvh.gov.hu32/814-52032/814-521
Somogy7400 KaposvárPetőfi tér 1-3.7400 Kaposvár, Berzsenyi u. 9.Baranyai Sándorkaposvar@mvh.gov.hu82/814-900 82/814-92082/814-901 82/814-921
Szabolcs-Szatmár-Bereg4400 NyíregyházaHősök tere 9.4401 Nyíregyháza, Pf. 422 és 44Takács Szabolcsnyiregyhaza@mvh.gov.hu42/814-90042/814-901
Tolna7100 SzekszárdAugusz I. u. 7.7101 Szekszárd, Pf. 251Kovács Juditszekszard@mvh.gov.hu74/814-52074/814-521
Vas9700 SzombathelyRákóczi F. u. 1.9701 Szombathely, Pf. 245Olasz Miklósszombathely@mvh.gov.hu94/814-52094/814-521
Veszprém8200 VeszprémLevendula u. 1.8202 Veszprém, Pf. 791Dr. Soós Kálmánveszprem@mvh.gov.hu88/814-900 88/814-92088/814-901 88/814-921
Zala8900 ZalaegerszegKis u. 1.8901 Zalaegerszeg, Pf. 142Badacsonyi Lajoszalaegerszeg@mvh.gov.hu92/814-900 92/814-92092/814-901 92/814-921

TÁJÉKOZTATÓ

AZ EGYSÉGES TERÜLETALAPÚ TÁMOGATÁSHOZ (SAPS) KAPCSOLÓDÓ TERMELÉSTŐL ELVÁLASZTOTT NÖVÉNYTERMESZTÉSI KIEGÉSZÍTŐ NEMZETI TÁMOGATÁSOKRÓL

2008

I. Bevezető

A Magyarországon bevezetésre kerülő valamennyi növénytermesztési kiegészítő nemzeti támogatás (növénytermesztési top up támogatások) a 2007. támogatási évig kizárólag termeléshez kötött formában nyújtható támogatásként jelentek meg, vagyis a támogatás feltétele volt a jogcím keretében támogatni kívánt növénykultúrák (növénycsoportok) termesztése. Azonban a 2007-es támogatási évtől kezdődően, Magyarország fokozatosan kezd közelíteni a legtöbb uniós tagországban már bevezetésre került Egységes Támogatási Rendszer felé (Single Payment Scheme - a továbbiakban: SPS).

Ennek megfelelően a 2007. támogatási évtől Magyarországon is bevezetésre kerültek - nemcsak a növénytermesztési, hanem az állattenyésztési szektorban is - egyes kiegészítő nemzeti támogatások vonatkozásában a termeléstől elválasztott támogatások (részben a dohány, részben a rizs vonatkozásában, valamint egyes hüvelyes növényeknél).

A 2008. támogatási évben pedig - az előbb felsoroltakon kívül - a "szántóföldi növények kiegészítő nemzeti támogatás" esetében kizárólag termeléstől elválasztott módon nyújtható kiegészítő nemzeti támogatás. A termeléstől elválasztott növénytermesztési támogatások esetében a termelőnek termelési kötelezettsége nincs az adott támogatási jogcím keretében, hanem az Európai Mezőgazdasági Garancia Alapból finanszírozott egységes területalapú támogatásokhoz (SAPS) kapcsolódó 2008. évi kiegészítő nemzeti támogatások (top up) igénybevételével kapcsolatos egyes kérdésekről szóló 42/2008. (IV. 4.) FVM rendelet megfelelő jogszabályi részeiben leírtak alapján történelmi bázisjogosultsággal kell rendelkezni. További feltétel a 2008. évi termeléstől elválasztott növénytermesztési támogatások folyósításához, hogy a gazdálkodó mezőgazdasági termelő legyen, azaz rendelkezni kell - a 39/2008. (III. 29.) FVM rendelet alapján - az MVH felé benyújtott területhez kapcsolódó támogatási kérelemmel és ez utóbbi kérelem ellenőrzését követően rendelkezni kell támogatható SAPS területtel.

II. A 2008. támogatási évben alkalmazandó termeléstől elválasztott (történelmi bázison alapuló) növénytermesztési kiegészítő nemzeti támogatások

1. Támogatási jogcímek

Az Európai Mezőgazdasági Garancia Alapból finanszírozott egységes területalapú támogatásokhoz (SAPS) kapcsolódó 2008. évi kiegészítő nemzeti támogatások (top up) igénybevételével kapcsolatos egyes kérdésekről szóló 42/2008. (IV. 4.) FVM rendelet értelmében a növényterrmesztési szektorban a 2008. évben termeléstől elválasztott módon kiegészítő nemzeti támogatások vehetők igénybe, történelmi bázis alapján az alábbi jogcímeken:

- egyes szántóföldi növények támogatása (amely kizárólag termeléstől elválasztott módon nyújtható),

- Burley dohány támogatása (amely részben termeléstől elválasztott módon nyújtható),

- Virginia dohány támogatása (amely részben termeléstől elválasztott módon nyújtható),

- rizs támogatása (amely részben termeléstől elválasztott módon nyújtható),

- hüvelyesek támogatása (amely kizárólag termeléstől elválasztott módon nyújtható)

A fenti jogcímek esetében a támogatás folyósításának egyik feltétele, hogy a mezőgazdasági termelő 2008. évben nyújtson be SAPS támogatás iránti kérelmet, amely utóbbi ellenőrzése alapján támogatható SAPS területtel rendelkezzen.

2. A történelmi bázis mennyiségében történő változások

A történelmi bázison alapuló támogatások igénybevételéhez a történelmi bázisjogosultságban bekövetkezett különböző változások (átruházás, ideiglenes átengedés, öröklés, jogutódlás lemondás) kötelező bejelentésén felül (ld. 106/2007. (IX.24.) FVM rendelet) további kérelem benyújtására nincs szükség.

3. A támogatási összeg alapja a támogatási jogcímen belül

Az egyes növénytermesztési termeléstől elválasztott támogatások esetében a történelmi bázisegységre jutó támogatás felső mértéke külön jogszabályban kerül meghatározásra. A támogatási összeg alapja az adott jogcím esetén a 2008. szeptember 30-án a gazdálkodó rendelkezésére álló történelmi bázis.

4. A támogatás összege csökkenése

a) Visszaosztás

Az egyes gazdálkodóknak az egyes támogatási jogcímben kifizethető támogatási összegek országos szinten összesítve nem haladhatják meg az adott támogatási jogcímben előre meghatározott pénzügyi keret összegét. Amennyiben az országos kifizethető támogatási összeg meghaladná a pénzügyi keretet, úgy a gazdálkodónként kifizethető összeget a túllépés arányában csökkenteni kell (azaz visszaosztási rátát kell alkalmazni).

b) 2008 dec. 31-ig fenntartandó tevékenység

Az átruházott vagy ideiglenesen átengedett történelmi bázis jogosultságban szereplő tevékenységet az átruházással vagy ideiglenes átengedéssel érintett mértékben legalább 2008. december 31-ig fenn kell tartani. Az előírás be nem tartása a vonatkozó átruházott bázis jogosultságok utáni kifizetés megvonásával jár.

c) Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot (HMKA) előírásainak be nem tartásából eredő szankció

Az adott gazdálkodó esetén az egységes területalapú támogatás (SAPS) vonatkozásában alkalmazott "Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot" (HMKA) szankció mértéke a termeléstől elválasztott támogatás esetében is alkalmazásra kerül. A támogatás összege csökken a szankció mértékével.

d) Köztartozások levonása

A végső támogatási összegből a Kiegészítő nemzeti támogatások esetén az MVH a lejárt esedékességű köztartozást levonja.

5.A támogatás kifizetése

A támogatás összegéről az MVH határozatban értesíti az ügyfeleket. A támogatás kifizetési határideje: 2009. június 30.

KITÖLTÉSI ÚTMUTATÓ

a 2008-as támogatási évben benyújtható területhez kapcsolódó támogatás(ok) kérelmének kitöltéséhez

A 2008. évi alapvető formanyomtatványok (a K0081-es számú Főlap, valamint a K0082-es és/vagy K0083-as számú Igénylő betétlapok) a tavalyi területhez kapcsolódó támogatások igénylésére kialakított nyomtatványokhoz képest tartalmukat illetően kis mértékben megváltoztak! Ennek oka, hogy 2008-ban ugyanazon alapvető formanyomtatványok szolgálnak:

- az egységes területalapú támogatás (SAPS),

- a SAPS-támogatáshoz kapcsolódó részben/kizárólag termeléshez kötött módon nyújtható kiegészítő nemzeti támogatások,

- az energetikai céllal termesztett növények termesztéséhez nyújtható támogatás,

- idén először a feldolgozóipari célú málna- és földieper termesztésének támogatása,

- az agrárkörnyezet-gazdálkodási támogatások utáni kifizetés (a továbbiakban: AKG),

- a kedvezőtlen adottságú területek után igényelhető kifizetések (a továbbiakban: KAT),

- idén először a NATURA 2000 gyepterületeken történő gazdálkodáshoz nyújtandó kompenzációs támogatások,

- idén először az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból (EMVA) a mezőgazdasági területek erdősítéséhez nyújtandó támogatás kifizetésének,

- idén először az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból (EMVA) a rövid vágásfordulójú fás szárú energiaültetvények telepítésének támogatás kifizetésének, illetve

- ugyancsak idén először az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból (EMVA) évelő lágyszárú energiaültetvények telepítés támogatás kifizetésének igényléséhez.

1. A támogatás(ok) igényléséhez szükséges alapvető, illetve támogatásspecifikus formanyomtatványok:

- K0081-es számú Főlap (valamennyi ügyfél számára!),

- K0082-es és/vagy K0083-as számú Igénylő betétlap(ok) (valamennyi ügyfél számára!),

- R1083-as számú AKG őshonos és magas genetikai értéket képviselő állatok betétlap (kizárólag AKG jogosultsággal rendelkező ügyfelek számára!)

- R1084-es számú AKG Monitoring adatok betétlap (kizárólag AKG jogosultsággal rendelkező ügyfelek számára!)

- D0407-01-es számú Mezőgazdasági területek erdősítése betétlap (EMVA-ból finanszírozott erdősítés támogatás esetében)

- D0034-02-es számú Számla- és bizonylatösszesítő "A" betétlap - bizonylatösszesítő betétlap fás és lágy szárú energiaültetvény telepítésére jogosultaknak)

- D0035-03-as számú Számla- és bizonylatösszesítő "B" betétlap - bizonylatösszesítő betétlap (fás és lágy szárú energiaültetvény telepítésére jogosultaknak)

-D0055-01-es számú tételrészletező betétlap (fás és lágy szárú energiaültetvény telepítésére jogosultaknak) Felhívom figyelmét, hogy a D0407-01-es számú Mezőgazdasági területek erdősítése betétlap, a D0034-02-es számú Számla- és bizonylatösszesítő "A" betétlap, a D0035-03-as számú Számla- és bizonylatösszesítő "B" betétlap továbbá a D0055-01-es számú tételrészletező betétlapok kitöltéséről ezen kitöltési útmutató nem ad felvilágosítást. E dokumentumok megfelelő kitöltéséről az egyes betétlapok hátoldalán található információk rendelkeznek!

2. Az igényelt támogatásoktól függően a kérelemhez benyújtandó szükséges mellékletek [az egyes mellékletek a rendelet(ek) ben leírtaknak megfelelő időpontban nyújtandók be!]:

- A SAPS támogatáshoz és a részben/kizárólag termeléshez kötött módon nyújtható kiegészítő nemzeti támogatások igényléséhez szükséges(ek) 2008. évben érvényes egyedi blokktérkép(ek),

- bármilyen célból (rost célra, vetőmag-előállítás céljából, energiacélú vagy az előbbiektől eltérő egyéb céllal) termesztett kender esetén a SAPS-támogatás feltétele az igénylő betétlapo(ko) n feltüntetett kenderrel hasznosított parcellák bevetéséhez felhasznált valamennyi vetőmagcsomag vetőmagcímkéjének csatolása! A vetőmagcímkéket lehetőség szerint a támogatási kérelemmel együtt, de legkésőbb 2008. június 30-ig kell megküldeni az illetékes MVH megyei kirendeltség részére!

Felhívjuk figyelmét, hogy a támogatásban részesíthető kenderfajták listája a Kitöltési útmutató 1. számú mellékletét képező "Hasznosítási kódok" táblázat "Jelmagyarázat" részénél található!

- bármilyen célból (rost célra, vetőmag-előállítás céljából, energiacélú vagy az előbbiektől eltérő egyéb céllal) termesztett kender esetén a SAPS-támogatás feltétele továbbá az igénylő betétlapo(ko) n feltüntetett kenderrel hasznosított parcellák vonatkozásában az alábbi kötelező tartalommal rendelkező "Nyilatkozat" megküldése a támogatási kérelemmel egy időben:

a) a nyilatkozó neve, regisztrációs száma (a nyilatkozónak meg kell egyeznie a támogatás kérelmezőjével),

b) a kenderrel hasznosított parcellák azonosító adatai az igénylő betétlapo(ko) n történt feltüntetetésnek megfelelően (parcellasorszám, blokkazonosító, parcellaterület, hasznosítási kód),

c) a kenderrel hasznosított parcellabevetéshez használt vetőmag fajtája, valamint a vetéshez felhasznált vetőmag mennyisége kilogramm/hektárban parcellánként,

d) Nyilatkozó (kérelmező) aláírása

- rostcélú kender esetében - a SAPS-támogatás további feltételeként - az elsődleges feldolgozóval kötött szerződést is be kell nyújtani!

- a külön rendeletben szabályozott, a SAPS-támogatáshoz kapcsolódó részben/kizárólag termeléshez kötött módon nyújtható kiegészítő nemzeti támogatások igényléséhez szükséges, a rendelet által előírt egyéb melléklet(ek). Pl. dohány nemzeti kiegészítő támogatáshoz kapcsolódóan termeltetési szerződések megküldése (ez utóbbi nem közvetlenül a gazdálkodót érintő feladat)

- AKG állatalapú célprogram esetében a fajta elismert tenyésztő szervezet igazolása (kizárólag a AKG állatalapú célprogram keretében jogosultsággal rendelkező ügyfelek által beküldendő!)

- a Natura 2000 támogatás igénylése esetében a gazdálkodó szervezetek kötelesek megküldeni egy 30 napnál nem régebbi hiteles okiratot, amelyből megállapítható, hogy a gazdálkodó szervezetben a Magyar Állam tulajdonosként részt vesz-e, illetve abban mekkora tulajdoni hányaddal rendelkezik

- az érkeztetett művelési ág változását bejelentő lap másolata (EMVA-ból finanszírozott erdősítés támogatás esetében)

- D0058-01-es számú Koordináták (EOV koordináták) betétlap és mérési jegyzőkönyv másolata (EMVA-ból finanszírozott erdősítés támogatás esetében)

- D0058-01-es számú Koordináták (EOV koordináták) betétlap és mérési jegyzőkönyv másolata (EMVA-ból finanszírozott lágyszárú energia-ültetvénytelepítés támogatás esetén). Ezen túl energiafü-telepítés esetében csatolni kell a vetőmag fémzár címke másolatát, illetve nádfélék esetében a szaporítóanyag kórokozó mentességéről szóló növényegészségügyi hatósági igazolást

- D0058-01-es számú Koordináták (EOV koordináták) betétlap és mérési jegyzőkönyv másolata (EMVA-ból finanszírozott rövid vágásfordulójú fás szárú energiaültetvény-telepítés támogatás esetén).

3. AKG, KAT, valamint a Natura 2000 támogatások igénylésére vonatkozó fontos információk 2008. évi közös kérelembenyújtás miatt nincs lehetőség arra, hogy ugyanarra a területre a SAPS, AKG, KAT, Natura 2000 támogatást különböző ügyfelek vegyék fel. Minden területhez kapcsolódó támogatásra kizárólag a terület használója jogosult, így minden támogatást ugyanannak a személynek van joga igényelni!

- AKG kifizetés igénybevétele esetén ne feledje, hogy Ön a támogatási határozatban szereplő területek/állatok vonatkozásában 5 éves - kivéve: kötelezettség átadás-átvétel esetében - művelési/tartási kötelezettséget vállalt! A támogatási határozatban szereplő területek/állatok esetében a támogatás feltételeit 2004. évtől kezdődően - kivéve: kötelezettség átadás-átvétel esetében - 5 éven keresztül be kell tartani!

Kifizetési kérelmében csak azokat a területeket/állatokat tüntetheti fel, melyekre a helyt adó/részben helyt adó támogatási határozata szól! Kivétel: a kötelezettség átadással/átvétellel érintett, még érvényes, jóváhagyó/részben támogatási határozattal nem rendelkező ügyfelek. Azok az ügyfelek, akik a részleges visszavonási vagy kötelezettség átadással/átvétellel kérelmükre még nem kaptak új, módosított támogatási határozatot, kérjük, hogy ezt az oszlopot a valóságnak megfelelő adatokkal töltsék ki!

Amennyiben Ön nem a támogatási határozatban szereplő területre/állatállományra kér kifizetést, úgy kifizetési kérelme elutasításra kerülhet!

- Amennyiben Ön kisebb területre/állatállományra kér kifizetést a kifizetési kérelemben

a) és a csökkentett kifizetési kérelem csak arra az egy évre vonatkozik, akkor a csökkentett kifizetés a vonatkozó jogszabályokban meghatározott szankciót vonja maga után!

b) és R1087-es nyomtatványt is benyújtott a részleges visszavonásban érintett területekre/állatokra vonatkozóan, akkor Ön végleg lemond a támogatási jogosultságáról, és azokra a területekre/állatokra többé nem igényelhet kifizetést. A visszavont területek/állatok után korábban felvett támogatást vissza kell fizetnie, viszont a csökkentést szankció nem terheli.

Az R1087-es formanyomtatvány a www.e-kerelem.mvh.gov.hu portálon megtalálható és letölthető.

- Amennyiben egy jóváhagyott AKG terület/állatállomány már nem az Ön használatában van (pl. mert eladta, bérbe adta azt), úgy az AKG támogatásra az adott terület/állatállomány után nem Ön, hanem az új hasznosító jogosult, de csak abban az esetben, ha Ön ezt kötelezettségátruházási kérelmét a rendszeresített formanyomtatványon jelezte az MVH felé! 2007/2008. gazdasági évre vonatkozó kötelezettségátadások bejelentésének határideje már lejárt (2008. 01. 02.), így a kötelezettségátruházásokat a Hivatalnak csak 2008/2009. gazdasági évtől áll módjában figyelembe venni! Figyelem: a vis maior körülmény kivételnek számít!

- A 2007. évben történt Mezőgazdasági Parcella Azonosító Rendszer (MePAR) felújítás miatt 6 megyében (Borsod-Abaúj-Zemplén megye, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye, Hajdú-Bihar megye, Csongrád megye, Békés megye, Jász-Nagykun-Szolnok megye) a blokkazonosítók megváltoztak. A kérelemcsomag kísérő levelében megtalálja, hogy az Ön eredeti AKG támogatási határozatában jóváhagyott -05 végű blokkban szerepeltetett területe az új MePAR mely -07 végű blokkjában szerepel. Kérjük, hogy a közös kérelem formanyomtatványain csak -05, valamint -07 végű blokkazonosítót használjon!

- Amennyiben Önnek olyan AKG-ban jóváhagyott területe van, mely az előző években még egy blokkban szerepelt, de azóta az új blokkhatár következtében a terület több blokkba került, támogatási határozat módosításra van szükség. A Hivatal az Ön javított támogatási határozatában a korábban egy blokkban szereplő területet olyan arányban fogja az új blokkokban szerepeltetni, ahogy Ön azt a kifizetési kérelemben jelzi. (Példa: Önnek a blokkfelújítás előtt az A blokkban volt 10 hektár jóváhagyott területe. A blokk szétvált B és C blokkra. Önnek kell eldöntenie, hogy a 10 hektárból mennyi terület került a B és mennyi a C blokkba. Ha Ön a kifizetési kérelemben a B blokkban 2, a C blokkban 8 hektárt tüntet fel, akkor a Hivatal a támogatási kérelmet ezek alapján módosítja, és a támogatás további éveiben az adott blokkokban 2 és 8 hektárnyi területet kér Önön számon. Kérjük, hogy a kérdéses területek nagyságának meghatározásánál a lehető legnagyobb pontosságra törekedjen, indokolt esetben méresse fel a területet!

- A KAT támogatás igénylésének feltétele, hogy a gazdálkodó KAT jogosult blokkban gazdálkodjon, és megfeleljen a külön jogszabályban [25/2007. (IV. 7.) FVM rendelet] meghatározott feltételeknek.

- Natura 2000 támogatás igénylésének feltétele, hogy a gazdálkodó Natura 2000 jogosult blokkban gazdálkodjon, és megfeleljen a külön jogszabályban [128/2007. (X. 3 .) FVM rendelet] meghatározott feltételeknek.

Adott gazdálkodási évre az adott mezőgazdasági parcellában AKG és NATURA 2000 támogatás egyszerre nem igényelhető!

Felhívjuk figyelmét, hogy csak gyepként hasznosított területek jogosultak támogatásra.

Amely parcellára az ügyfél igényli a NATURA 2000 támogatást, be kell rajzolni a területen található idős, méretes fák elhelyezkedését. (30 cm törzsátmérőt elérő, Magyarországon őshonos fafaj egyede.) Ezeket jól láthatóan kell ábrázolni a blokktérképen.

4. A kitöltéshez kék vagy fekete színnel írótoll szükséges!

5. Amennyiben a támogatás(ok) igényléséhez kapcsolódóan formanyomtatványra van szüksége vagy a megváltozott blokkokkal kapcsolatban van kérdése, kérjük, forduljon az illetékes falugazdászhoz vagy az illetékes MVH megyei kirendeltséghez!

Igénylő betétlap (K0082 azonosító számú nyomtatvány) (Megszemélyesített)

Megszemélyesített kérelemcsomagot előnyomtatott adatokkal azok az elektronikus úton történő kérelmezési folyamatban idén részt NEM vevő gazdálkodók kapnak, akik 2007. évben területalapú támogatási kérelmet nyújtottak be. A megszemélyesített parcellaadatok - a parcellák döntő részénél - a 2007. évi területalapú támogatási kérelemben a SAPS támogatás vonatkozásában benyújtott és jóváhagyott adatok. A 2007. évi AKG kifizetési kérelem adatai az előnyomtatásban nem szerepelnek. A betétlap szürke mezőjében többnyire tehát az Ön által 2007-ben feltüntetett és az ellenőrzések alapján jóváhagyott parcellaadatok szerepelnek előnyomtatott formában (feltüntetésre kerültek a 2007-ben támogatás alapjául szolgáló parcellaadatok, illetve a támogatás alapjául NEM szolgáló parcellaadatok is). Ezek az adatok szolgálnak a 2008. évi SAPS és a részben/kizárólag termeléshez kötött módon nyújtható kiegészítő nemzeti támogatások alapjául, amennyiben Ön a változásokat/törlést nem jelöli e betétlapo(ko) n. Tájékoztatom egyúttal, hogy a feltüntetett adatok a 2008-ban közös formanyomtatványon igényelhető támogatások alapját képezhetik az energetikai céllal termesztett növények termesztéséhez nyújtható külön támogatás igénylése, a KAT támogatás igénylése, - 2008-ban először - a málna és földieper hasznosítások esetében a feldolgozóipari célú külön támogatás igénylése illetve a NATURA 2000 támogatás igénylése esetében, (amennyiben ezt a betétlap megfelelő részében külön jelöli, ld. később külön pontban) Felhívom figyelmét, hogy amennyiben a szürke mező valamely oszlopában előnyomtatott adat mellett felkiáltó jel vagy egyéb jelzés áll, abban az esetben mindenképpen olvassa el e kitöltési útmutató jelmagyarázatait (lásd későbbi pontokban részletezve), és a szükséges változtatásokat végezze el! A változások rögzítésére a fehér hátterű cellák állnak rendelkezésre. Az előnyomtatott adatokat ellenőrizze le, hogy azok megfelelnek-e a 2008-ban aktuális parcellaadatoknak! A parcellaadatok változása esetében az új adatokat a fehér hátterű mező megfelelő cellájába kell írni. Ekkor a fehér hátterű mezők adatai képezik a 2008-as támogatás alapját.

FIGYELEM!

1. Szántóföldi növénytermesztés túzok-élőhelyfejlesztési előírásokkal: Egy parcella mérete nem haladhatja meg a 40 ha-t, ez szigorúan azt jelenti, hogy az adott parcellához tartozó SAPS-os területméret (területalapú) sem lehet nagyobb 40 hanál!

2.Tanyás gazdálkodás: Egy parcella területe nem haladhatja meg a 2 ha-t, ez azt jelenti, hogy az adott parcellához tartozó SAPS-os területméret sem lehet nagyobb 2 ha-nál!

3. Egy parcella esetén Önnek az egész parcellát a legszigorúbb előírásokat tartalmazó célprogram szerint kell művelnie, akkor is, ha annak csak egy részére kapja meg az előírások után járó támogatást! A különböző célprogramokban szereplő területeit csak akkor tüntetheti fel külön parcellaként, ha azokon különböző növényeket termeszt, vagy azonos növény termesztése esetén a parcellák fizikailag egyértelműen elhatárolhatók egymástól!

A blokkok, blokkazonosítók 2008. évi változásai

Felhívom a figyelmét, hogy a területalapú támogatás igénylés alapját képező Mezőgazdasági Parcella Azonosító Rendszer (MePAR) 2007. évben az ország keleti részében (Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar, Békés, Csongrád megyék) programszerű felújításra került, illetve elszórtan az ország más részében is történtek változások a MePAR-ban. Ennek következtében bizonyos blokkok, illetve blokkazonosítók megváltoztak/megszűntek. A lehetséges változások az alábbiak:

-Nem történt blokkhatárváltozás, vagyis a fizikai blokk teljes (bruttó) területe egybeesik az előző évivel.

Az ország keleti, programszerű felújítással érintett részén a blokkazonosítók utolsó 3 karaktere megváltozott (az utolsó két számjegy 07 lett). Ebben az esetben az új blokkazonosító került előnyomtatásra.

Amennyiben nem történt blokkhatárváltozás, de a blokk támogatható területe megváltozott, úgy a betétlapon felkiáltójellel láttuk el az előnyomtatott blokkazonosítót (FR56T-Y-05!), figyelmeztetve arra, hogy fokozott figyelemmel járjon el a parcella berajzolásánál a támogatható területek tekintetében.

- Blokkhatárváltozás történt, vagyis a régi blokkból több új blokk keletkezett, több régi blokk egy új blokkba vonódott össze, vagy a blokkok közötti határ máshol húzódik, mint korábban. Ekkor mindenképpen szükséges a területek beazonosítása az új blokkokon (térképeken). Ezekben az esetekben Ön a régi blokkazonosítót látja áthúzással előnyomtatva a betétlapon, például: R4UFJ-T-05. Miután az új térképe(ke) n beazonosította a megfelelő területeit, a betétlap másik oldalára kell felvezetni a 2008-ban érvényes blokkazonosítót, parcellasorszámot, parcellaterületet. (Bár egyes régi blokkok azonosítóját örökli valamelyik utódblokkjuk, de a blokkhatárváltozás miatt ilyenkor is áthúzva szerepel a blokkazonosító.)

Tájékoztatom, hogy a kérelemcsomag részeként Ön részére megküldött egyedi blokktérkép(ek) mellett található kísérőlevél második oldalán találja meg azokat a blokkazonosítókat, amelyeket a fenti bekezdésekben említett változás érintett, a lehetséges utódblokkok felsorolásával. A kérelemcsomagban megtalálható térképek már az új blokkokra vonatkoznak.

Kérjük, minden esetben figyelmesen vizsgálja meg, hogy a megfelelő blokkban kerüljenek beazonosításra a területei.

Fontos! Az esetleges változások tisztázásához kérje a falugazdász, kamarai tanácsadó és/vagy MVH Kirendeltség segítségét!

A megváltozott blokkazonosítóhoz tartozó területadatokat a betétlap hátoldalára vezesse fel új parcellasorként, folytatólagos sorszámozással!

Amennyiben a térképi blokk-kialakítás - az Ön véleménye szerint - eltér a valóságtól, és ez az Ön érdekét sérti, akkor a 115/2003. (XI. 13.) FVM rendelet melléklete alapján, a támogatási kérelem benyújtásával egyidejűleg változásvezetési kérelmet kell benyújtania az adott blokkra vonatkozóan.

Felhívjuk figyelmét, hogy a területalapú támogatásban csak olyan terület részesülhet, amely 2003. június 30-án megfelelő mezőgazdasági állapotban volt. Ebből következően azok a területek, amelyeket 2003. június 30-át követően vontak mezőgazdasági művelésbe, területalapú támogatásban nem részesülhetnek.

Amennyiben új parcellára szeretne igényelni és ehhez nem találja a kérelemcsomagban a megfelelő egyedi blokktérképet, akkor szerezzen be a falugazdászától vagy az MVH illetékes megyei kirendeltségétől egy G015T nyomtatványt, melyen a szükséges, új egyedi blokktérképet igényelheti.

Parcellaberajzolás a blokktérképen

Az egyedi blokktérképeken a mezőgazdasági parcella területét folyamatos vonallal, a térkép színétől elütő, lehetőleg sötétkék tollal kell berajzolni. Nem elegendő a parcellát a blokkhatár mellett lekerekíteni, teljesen körbe kell rajzolni. Kisebb területű mezőgazdasági parcellák esetében ügyelni kell arra, hogy a rajzolt vonal vastagsága a parcellán belüli területre essen, azaz a vonal külső széle a parcella határa. Ha a kitöltés során a parcella berajzolásakor hibát vétett, azt a térképen úgy javíthatja, hogy a helytelenül behúzott vonalat keresztben többször egyértelműen áthúzza.

Az egyedi blokktérképeken a K0082 és K0083 betétlapokon feltüntetett összes parcelláját kell ábrázolnia, beleértve a támogatás alapjául NEM szolgáló parcelláit is. Felhívjuk a figyelmét, hogy a térképen NEM kell jelölnie a parcellán belüli AKG terület elhelyezkedését, sem a parcellán belüli KAT területek, sem a NATURA 2000 területek elhelyezkedését! Felhívjuk figyelmét, hogy NATURA 2000 támogatás igénylése esetén kötelező bejelölni az idős, méretes fák elhelyezkedését, fekete vagy sötétkék, jól látható körökkel. Ezt a 11-es parcellában látja. A blokktérképen a betétlapon külön parcellaként (vagyis külön sorban) feltüntetett területeket kell ábrázolnia. Külön parcellaként (a betétlapon külön sorként) csak akkor tüntethet fel egy területet, ha azt a többi területtől külön műveli, és a parcella határai fizikailag (pl. helyszíni ellenőrzéskor vagy távérzékeléskor) egyértelműen elkülöníthetők!

A példában a 10-es parcella esetében egy olyan terület ábrázolását látja a betétlapon és a blokktérképen, mely esetben 10 hektár egybefüggő árpatáblának 2 hektáros része jogosult Alapszintű szántóföldi növénytermesztés célprogramban, 2,5 hektáros része jogosult Integrált növénytermesztési célprogramban, 1 hektáros része (a parcella másik végében) ugyancsak Alapszintű szántóföldi növénytermesztés célprogramban kifizetésre, a parcella fennmaradó 4,5 hektárja után pedig csak területalapú támogatást kaphat a kérelmező.

Mivel a 10 hektáros parcellát a kérelmező egységesen műveli, egy sorban, egy parcellaként kell a betétlapon feltüntetnie azt. Az egységes művelés a teljes tábla tekintetében a legszigorúbb előírások betartását jelenti, vagyis a kérelmezőnek a teljes 10 hektárt az Integrált szántóföldi növénytermesztés szabályai szerint kell művelnie, akkor is, ha ezért támogatást csak 2,5 hektár után kap! (Ha az egységes művelést nem akarja megvalósítani a kérelmező, képezhet külön parcellákat a területeiből, de azoknak a művelése egyértelműen el kell hogy váljon egymástól!) Az Alapszintű szántóföldi növénytermesztés célprogramban szereplő két részterület összevontan került a betétlapon feltüntetésre (3 hektár), az Integrált szántóföldi növénytermesztési célprogramban kifizetésre jogosult terület pedig a második AKG egységben került feltüntetésre (2,5 hektár).

Az egyedi blokktérképen csak a 10 hektáros parcellát kell ábrázolni, az AKG és KAT területek azon belüli elhelyezkedését nem! A helyes parcellarajzolás mintáját a következő oldalon szemléltetjük.

Füves mezsgye célprogramban támogatott területek jelölése:

Amennyiben a füves mezsgye területe nagyobb, mint 0,3 ha, úgy a terület 2007. évben jogosult lehetett területalapú támogatásra. Ebben az esetben a mezsgye területe a K0082 betétlapon külön parcellaként előnyomtatásra került. Amennyiben a mezsgye területére nem kapott 2007. évben területalapú támogatást, a mezsgye nem került előnyomtatásra. Előnyomtatás hiányában a mezsgye területét új parcellaként vezesse fel a K0082 betétlap hátoldalára. Az AKG támogatás igényléséhez mindkét esetben az AKG célprogram kód mezőben tüntesse fel a 13-as kódot és az AKG terület nagysága mezőben tüntesse fel a mezsgye valós területét!

A célprogram keretében támogatott hasznosítást a Kitöltési útmutató 3. számú mellékletében találja.

A füves mezsgye elhelyezkedését a fizikai blokktérképen külön parcellaként jelölni kell!

Extenzív halastavak fenntartása és Nádgazdálkodás célprogramokban részt vevő területek jelölése:

A halastavak és nádasok olyan területek, melyek után nem igényelhető területalapú támogatás. Így ezek a területek az előnyomtatott parcellák között nem szerepelnek! AKG igényléshez a parcellát a K0082 betétlap hátoldalán tüntesse fel! A Parcella új területe 2008 mezőbe írjon "0 ha-t". Töltse ki az AKG célprogram kód mezőt 26, illetve 27 kóddal, majd az AKG terület nagysága mezőben tüntesse fel a halastó/nádas valós nagyságát, ezzel jelezve, hogy igényli az AKG támogatást.

A halastó és a nádas parcellák elhelyezkedését a fizikai blokktérképen külön parcellaként jelölni kell! A halastó és a nádas parcellák a NEM támogatható területekre rajzolhatók!

(Szántóföldi növénytermesztés madárélőhely-fejlesztési előírásokkal célprogramban [célprogram kód: 10] megőrzendő tókák, régóta meglevő vízállások és belvizek esetén ugyanígy kell eljárni.)

1. SZÁMÚ MELLÉKLET

HASZNOSÍTÁSI KÓDOK
2008. évi területalapú támogatásokban részesíthető növények és földterület-hasznosítások
SORSZÁMMEGNEVEZÉSHASZN OSÍTÁSI
KŐD
EGYSÉGES TERÜLET
ALAPÚ TÁMO
GATÁS (SAPS)
KIZÁRÓLAG TERME
LÉSHEZ
KÖTÖTT KIEGÉ
SZÍTŐ
NEMZETI
TÁMO
GATÁS
RÉSZBEN TERME
LÉSHEZ
KÖTÖTT KIEGÉSZÍTŐ NEMZETI
TÁMOGATÁS
SORSZÁMMEGNEVEZÉSHASZNOSÍTÁSI KŐDEGYSÉGES TERÜLETALAPÚ TÁMOGATÁS (SAPS)KIZÁRÓLAG TERMELÉSHEZ
KÖTÖTT KIEGÉSZÍTŐ NEMZETI
TÁMOGATÁS
RÉSZBEN TERMELÉSHEZ
KÖTÖTT KIEGÉSZÍTŐ NEMZETI
TÁMOGATÁS
1. Szántóföldi növények (beleértve a szaporítóanyagot is)
1. Gabonafélék4. Ipari növények
1Búza és kétszeres és egyéb búzaGAB01X42MákIPA10X
2DurumbúzaGAB02X43OlajretekmagIPA11X
3RozsGAB03X44OlajtökmagIPA12X
4ÁrpaGAB04X45NégermagIPA13X
5ZabGAB05X46Vad repcemagIPA14X
6KukoricaGAB06X47GomborkamagIPA15X
7RizsRIZ07X48CikóriagyökérIPA16X
8TritikáleGAB08X49NapraforgómagIPA17X
9PohánkaGAB09X50Rost célra termesztett kender**IPA18X
10MoharGAB10X5. Energianövények
11SzudánifűGABIIX51Energia BúzaEGA01X
12CukorcirokGABI 2X52Energia KukoricaEGA06X
13SeprűcirokGABI 3X53Energia TritikáleEGA08X
14SzemescirokGAB 14X54Energia Őszi káposztarepceEIP02X
15IndiánrizsGAB15X55Energia NapraforgóEIP17X
16KölesGAB16X56Energiafű Külön jogszabály alapjánEFU01X
17FénymagGAB17XenergiaakácENE02X
2. HüvelyesekenergianyárENE03X
18SzárazborsóHUV01X57minősülő rövid vágásfordulóval kezelt enerqiaültetvényenergiafűzENE05X
19LóbabHUV02XegyébENE06X
20DisznóbabHUV03X58Energia Kender **ERO01X
21Homoki babHUV04X59Energia CirokfélékEGA 12X
22Édes csillagfürt (mag)HUV05X60Energia BurgonyaEBU01X
23LencseHUV06X61Energia CsicsókaECS01X
24TakarmánybükkönyHUV07X62Energia Vízi nádEVN01X
25CsicseriborsóHUV08X63Energia MiscanthusEMI01X
26Szegletes lednekHUV09X64Energia CukorrépaECU01X
3. Gumósnövények6. Zöldségnövények
27BurgonyaBUR01X65KarfiolZOL01X
28CsicsókaCSI01X66BrokkoliZOL02X
4. Ipari növények67BimbóskelZOL03X
29CukorrépaCUK01X68Fejes káposztaZOL04X
30Dohány - BurleyDBU01XX69KelkáposztaZOL05X
31Dohány-VirginiaDVI02XX70KaralábéZOL06X
32KomlóKOM01X71Kínai kelZOL07X
33SzójababIPA01X72ZellerZOL08X
34KáposztarepceIPA02X73PóréhagymaZOL09X
35RéparepceIPA03X74Fejes salátaZOL10X
36SzezámmagIPA04X75EndíviaZOL11X
37OlajlenmagIPA05X76SóskaZOL12X
38FöldimogyoróIPA06X77SpenótZOL13X
39SáfránymagIPA07X78SpárgaZOL14X
40MustármagIPA08X79ArticsókaZOL15X
41RicinusmagIPA09X80PetrezselyemZOL16X
HASZNOSÍTÁSI KÓDOK
2008. évi területalapú támogatásokban részesíthető növények és földterület-hasznosítások
SORSZÁMMEGNEVEZÉSHASZNO SÍTÁSI KÓDEGYSÉGES TERÜLETALAPÚ TÁMOGATÁS (SAPS)KIZÁRÓLAG TERMELÉSHEZ KÖTÖTT KIEGÉSZÍTŐ NEMZETI TÁMOGATÁSRÉSZBEN TERMELÉSHEZ KÖTÖTT KIEGÉSZÍTŐ NEMZETI TÁMOGATÁSSORSZÁMMEGNEVEZÉSHASZNOSÍTÁSI KŐDEGYSÉGES TERÜLETALAPÚ TÁMOGATÁS (SAPS)KIZÁRÓLAG TERMELÉSHEZ KÖTÖTT KIEGÉSZÍTŐ NEMZETI TÁMOGATÁSRÉSZBEN TERMELÉSHEZ KÖTÖTT KIEGÉSZÍTŐ NEMZETI TÁMOGATÁS
6. Zöldség növények8. Takarmánynövények, -keverékek
81RebarbaraZOL17X116Szudáni cirokfűTAK01X
82ÉdesköményZOL18XSTA01*X
83GalambbegysalátaZOL19X117SilócirokTAK02X
84Spanyol ArticsókaZOL20XSTA02*X
85ZsázsaZOL21X118LucernaTAK03X
86ParadicsomZOL22XSTA03*X
87UborkaZOL23X119Komlós lucernaTAK04X
88TojásgyümölcsZOL24XSTA04*X
89Tök (kivéve olajtökmag)ZOL25X120SárkereplucernaTAK05X
90CukkiniZOL26XSTA05*X
91PaprikaZOL27X121Tarkavirágú lucernaTAK06X
92SárgarépaZOL28XSTA06*X
93FokhagymaZOL29X122VöröshereTAK07X
94VöröshagymaZOL30XSTA07*X
95LilahagymaZOL31X123BíborhereTAK08X
96CéklaZOL32XSTA08*X
97FeketegyökérZOL33X124FehérhereTAK09X
98MetélőhagymaZOL34XSTA09*X
99RetekZOL35X125KorcshereTAK10X
100TormaZOL36XSTA10*X
101ZöldborsóZOL37X126PerzsahereTAK11X
102CukorborsóZOL38XSTA11*X
103FutóbabZOL39X127Alexandriai hereTAK12X
104SzárazbabZOL40XSTA12*X
105ZöldbabZOL41XTAK13X
106 107Pattogatni való kukorica CsemegekukoricaZOL42 ZOL43X X128SomkóróSTA13*X
107/aEgyéb zöldségZOL44XTakarmánybaltacimTAK14X
7. Gyümölcsök129STA14*X
108DinnyeGYU01X130SzarvaskerepTAK15X
109Földieper (szamóca)GYU02XSTA15*X
Bogyósok
131NyúlszapukaTAK16X
110/aPiros ribiszkeGYU09X
110/bEgyéb ribiszkeGYU10XSTA16*X
111MálnaGYU04X132SzeradellaTAK17X
112PiszkeGYU05XSTA17*X
113SzederGYU06X133TakarmányborsóTAK18X
114Yosta (rikö)GYU07XSTA18*X
115Termesztett bodzaGYU08X
HASZNOSÍTÁSI KÓDOK
2008. évi területalapú támogatásokban részesíthető növények és földterület-hasznosítások
SOR SZÁM3 m
Z m < m N
HASZNO SÍTÁSI KŐDEGY SÉGES TERÜLET ALAPÚ TÁMO GATÁS (SAPS)KIZÁ RÓLAG TERME LÉSHEZ KÖ TÖTT KIEG ÉSZÍTŐ NEM ZETI TÁMO GATÁSRÉSZBEN TERME LÉSHEZ KÖ TÖTT KIEG ÉSZÍTŐ NEMZETI TÁMO GATÁSSOR SZÁM3 m
Z m < m N
HASZNO SÍTÁSI
KŐD
EGYSÉGES TERÜ LETALAPÚ TÁMO GATÁS (SAPS)KIZÁ RÓLAG TERME LÉSHEZ KÖTÖTT KIE GÉSZÍTŐ NEMZETI TÁMO GATÁSRÉSZBEN TERME LÉSHEZ KÖTÖTT KIEG ÉSZÍTŐ NEMZETI TÁMO GATÁS
8. Takarmánynövények, -keverékek159SilókukoricaTAK44X
TAK19X160Egyéb zöldtakarmány (elsősorban egynyári takarmánynövények)TAK45X
134Mezei borsóSTA19*XSTA45*X
135RéparepceTAK20X10. Aromás-, gyógy- és fűszernövények
136
137
Tifon
Takarmánykáposzta
TAK21
TAK22
X
X
161
162
Fűszerpaprika
Angyalgyökér
AGF01
AGF02
X
X
138TarlórépaTAK23X163KamillaAGF03X
139TakarmányrépaTAK24X164ÉdesköményAGF04X
140CsicsókaTAK25X165DigitalisAGF05X
141MurokrépaTAK26X166TárnicsAGF06X
142Tarka koronafürtTAK27X167IzsópAGF07X
STA27*X168JázminAGF08X
143Görög szénaTAK28X169LevendulaAGF09X
STA28*X170MajoránnaAGF10X
144Fehérvirágú somkóróTAK29X171MentaAGF11X
STA29*X172MeténgAGF12X
145TakarmányretekTAK30X173PsylliumAGF13X
146MézontófűTAK31X174SáfrányAGF14X
147TakarmányfüvekTAK32X175KörömvirágAGF15X
STA32*X176MacskagyökérfűAGF17X
Őszi zöldtakarmány-keverékek177TárkonyAGF18X
148Keszthelyi keverék (rozs és káposztarepce)TAK33X178KonyhaköményAGF19X
149Rozsos szöszösbükkönyTAK34X179CitromfűAGF20X
STA34*X180BazsalikomAGF21X
TAK35X181RozmaringAGF22X
150Őszi búzás pannon bükköny182LestyánAGF23X
STA35*X183Szöszös ökörfarkkóróAGF24X
Legány-féle keverék (pannon-TAK36X184AnyarozsAGF25X
151vagy szöszösbükköny, rozs, búza, árpa vagy bíborhere keverék)STA36*X185KaporAGF26X
Tavaszi zöldtakarmány-keverékek186Egyéb aromás és fűszernövényekAGF27X
152Zabos bükkönyTAK37X11. Fóliás és üvegházi növények
STA37*X187Fóliás és üvegházi növényekFOL01X
153Zabos borsóTAK38X12. Virágok és dísznövények (kivéve kertészetek)
STA38*X188Virágok és dísznövények (kivéve kertészetek)VIR01X
154Borsós kukoricacsalamádéTAK39X13.Pihentetett terület (nem összetévesztendő a másodvetéssel és a használaton kívüli mezőgazdasági területtel)
155Borsós napraforgó-csalamádéTAK40X
156Napraforgós kukoricacsalamádéTAK41X189Pihentetett területPIH01X
157Szójás silókukoricaTAK42X
158Füves lucerna és füves hereTAK43X
STA43*X
HASZNOSÍTÁSI KÓDOK
2008. évi területalapú támogatásokban részesíthető növények és földterület-hasznosítások
SOR SZÁMMEGNEVEZÉSHASZ NOSÍ TÁSI KŐDEGY SÉGES TERÜ LET ALAPÚ TÁMO GATÁS (SAPS)KIZ ÁRÓLAG TERME LÉSHEZ
KÖTÖTT KIEG ÉSZÍTŐ NEMZETI
TÁMO GATÁS
RÉSZBEN TERME LÉSHEZ
KÖTÖTT KIEGÉ SZÍTŐ NEMZETI
TÁMO GATÁS
SOR SZÁMMEGNEVEZÉSHASZN OSÍTÁSI
KŐD
EGY SÉGES TERÜLET ALAPÚ TÁMO GATÁS (SAPS)KIZÁ RÓLAG TERME LÉSHEZ
KÖTÖTT KIE GÉSZÍTŐ NEMZETI
TÁMO GATÁS
RÉSZBEN TERME LÉSHEZ
KÖTÖTT KIEGÉSZÍTŐ NEMZETI
TÁMOGATÁS
II. Szőlő-, és gyümölcsültetvények
190AlmaULT01X197DióULT08XX
191/aKörteULT15X
191/bBirsULT18X198MogyoróULT09XX
192ŐszibarackULT03X199MandulaULT10XX
193SárgabarackULT04X200SzelídgesztenyeULT11X
194/aMeggyULT16X
194/bCseresznyeULT17X201Vegyes gyümölcsösULT12X
195SzilvaULT06X202SzőlőültetvényekULT13X
196NaspolyaULT07X203Egyéb gyümölcsültetvényULT14X
IV. Faiskolai és egyéb termékek
204GyümölcsfaiskolaFAT01X206Dísznövény- és erdészeti faiskolaFAT03X
205Szőlőoltvány-iskolaFAT02X
V. Legelő és gyep
207Állandó legelő (leqeltetett)ALL01***X209Egyéb gyep (legeltetett)GYE01X
208Állandó legelő (kaszált)ALL02***X210Egyéb gyep (kaszált)GYE02X
VI. Konyhakertek
211KonyhakertekKHK01X
VII. Vetőmagvak (vetőmag céljából történő termesztés)
1. Rostnövények (vetőmag)2. Pázsitfűfélék (vetőmag)
212Kender (vetőmag célra) **KEN01X230Ligeti perje (vetőmag célra)VET17X
213Rostlen (vetőmag célra)ROL01X231Réti perje (vetőmag célra)VET18X
2. Pázsitfűfélék (vetőmag)232Mocsári perje (vetőmag célra)VET19X
214Ebtippan (vetőmag célra)VET01X233Sovány perje (vetőmag célra)VET20X
215Óriás tippan (vetőmag célra)VET02X3. Hüvelyesek (vetőmag)
216Fehér tippan (vetőmag célra)VET03X234Koronás baltavirág (vetőmaq célra)VET21X
217Cérnatippan (vetőmag célra)VET04X235Komlós lucerna (vetőmag célra)VET22X
218Francia perje (vetőmag célra)VET05X236Takarmánylucerna (vetőmaq célra)VET23X
219Csomós ebír (vetőmag célra)VET06X237Takarmánybaltacim (vetőmaq célra)VET24X
220Nádképű csenkesz (vetőmag célra)VET07X238Alexandriai here (vetőmag célra)VET25X
221Juhcsenkesz (vetőmag célra)VET08X239Korcs v. svédhere (vetőmag célra)VET26X
222Réti csenkesz (vetőmag célra)VET09X240Bíbor here (vetőmag célra)VET27X
223Vörös csenkesz (vetőmag célra)VET10X241Vörös here (vetőmag célra)VET28X
224Csenkeszperje (vetőmag célra)VET11X242Fehér here (vetőmag célra)VET29X
225Olasz perje (vetőmag célra)VET12X243Lódi lóhere (vetőmag célra)VET30X
226Angol perje (vetőmag célra)VET13X244Fonák lóhere (vetőmag célra)VET31X
227Hibrid perje (vetőmag célra)VET14X245Szöszös bükköny (vetőmag célra)VET32X
228Gumós komócsin (vetőmaq célra)VET15X
229Réti komócsin (vetőmag célra)VET16X
HASZNOSÍTÁSI KÓDOK
2008. évi területalapú támogatásokban részesíthető növények és földterület-hasznosítások
SOR SZÁMMEGNEVEZÉSHASZN OSÍTÁSI KŐDEGYSÉGES TERÜLET ALAPÚ TÁMO GATÁS (SAPS)KIZÁRÓLAG TERME LÉSHEZ KÖTÖTT KIE GÉSZÍTŐ NEMZETI TÁMO GATÁSRÉSZBEN TERME LÉSHEZ KÖTÖTT KIE GÉSZÍTŐ NEMZETI TÁMO GATÁSSOR SZÁMMEGNEVEZÉSHASZN OSÍTÁSI KŐDEGY SÉGES TERÜ LETALAPÚ TÁMO GATÁS (SAPS)KIZÁR ÓLAG TERME LÉSHEZ KÖTÖTT KIE GÉSZÍTŐ NEMZETI TÁMO GATÁSRÉSZBEN TERME LÉSHEZ KÖTÖTT KIE GÉSZÍTŐ NEMZETI TÁMO GATÁS
VIII. Egyéb termelt növény
246Egyéb kender (rost, energia, vetőmag céltól eltérő célból termesztett kender) **EKE01X247Egyéb termelt növényEGY01X
IX. Csak AKG területre vonatkozó hasznosítások
248Méhlegelő célú növények keverékeMEH01XEzen AKG területre vonatkozó hasznosítási kódok csak az AKG célprogramhoz kapcsolódó területeknél használhatók!
249UgarUGA01X
250HalastóHAL01
251NádNAD01
Jelmagyarázat
EGYSÉGES TERÜLETALAPÚ TÁMOGATÁS (SAPS)Külön jogszabályban maghatározott egységes területalapú támogatás (SAPS)
KIZÁRÓLAG TERMELÉSHEZ
KÖTÖTT KIEGÉSZÍTŐ NEMZETI
TÁMOGATÁS
Külön jogszabályban meghatározott kiegészítő nemzeti támogatás, amely 2008-ban kizárólag termeléshez kötött módon nyújtható (teljes egészében a területalapú támogatási kérelemmel igényelhető)
RÉSZBEN TERMELÉSHEZ
KÖTÖTT KIEGÉSZÍTŐ NEMZETI
TÁMOGATÁS
Külön jogszabályban meghatározott kiegészítő nemzeti támogatás, amely 2008-ban részben termeléshez kötött módon, másrészben termeléstől elválasztva nyújtható. A területalapú támogatási kérelem benyújtása kizárólag a termeléshez kötött támogatás támogatás típus igénylését szolgálja.
GAB01Hasznosítási kód. A 2008-as hasznosításnak megfelelő kódot kell a támogatási kérelem betétlapján a megfelelő oszlopba írni.
* (STA...*)Azon zöldtakarmánytermő parcellák hasznosítási kódját jelzi, mely területekről betakarított zöldtakarmányra vonatkozóan a 382/2005/EK rendelet 14-17. cikkei alapján írásbeli szerődést kötöttek az MVH által a szárított takarmány kvótával szabályozott támogatása 2004/2005. gazdasági évtől történő igénylésének általános feltételeiről szóló 61/2004 (IV. 27.) FVM rendelet alapján jóváhagyott feldolgozóval, illetve szállítási dokumentumot állítottak ki. Tájékoztatom, hogy a korábbi évektől eltérően 2008-ban a STA.. kóddal megadott parcella esetében a gazdálkodó már csak kizárólag egységes területalapú támogatásra (SAPS) jogosult!
Figyelem! 2008-ban kender termesztése esetén a megtermelt kender felhasználásától függően négy különböző hasznosítási kódot lehet megadni. IPA18 kódot adja meg, ha rost célra termeszti a kendert. ERO01 kódot adja meg, ha energetikai felhasználás céljából termeszti a kendert. KEN01 kódot adja meg, ha vetőmag előállítás céljából termeszti a kendert. EKE01 kódot adja meg, ha az előzőektől eltérő célból termeszti a kendert. Bármely célú kendertermesztés esetén a megtermelt kenderTHC tartalma nem haladhatja meg a 0,2%-ot.
**Figyelem! Bármilyen célból termesztett kender esetén be kell nyújtani a kenderrel hasznosított parcellák bevetéséhez felhasznált valamennyi vetőmagcsomag eredeti vetőmagcímkéjét és a jogszabályban előírt dokumentumot (kitöltési útmutatóban részletezett nyilatkozatot).
Figyelem! 2008-ban kendertermesztés esetén a termesztési céljától függetlenül az következő kenderfajták részesülhetnek támogatásban: Beniko, Carmagnola, Cs, Delta-llosa, Delta 405, Denise, Dioica 88, Epsilon 68, Fedora 17, Felina 32, Felina 34-Félina 34, Ferimn-Férimon, Fibranova, Fibrimon 24, Futura 75, Kompolti, Red Petiole, Santhica 23, Santhica 27, Silesia, Uso 31, Bialobrzeskie, UNIKO-B; Fasamo, Lovrin 110, Silvana, Lipko, Kompolti hibrid TC, Chamaeleon, Cannacomp
***Figyelem! Amennyiben a hasznosítási kód mellett*** szerepel, akkor kérjük, hogy a "Fogalmak" táblában (Id. alább) megadott megfelelő meghatározás figyelembevétele mellett erősítse meg, illetve változtassa meg a hasznosítási kódot
XEz azt jelöli, hogy a hasznosítási kódhoz tartozó növény mely támogatásokra jogosult. Tájékoztató jellegű információ, nem kell a kérelmen feltüntetni.
Ez azt jelöli, hogy a hasznosítási kódhoz tartozó növény mely támogatásokra NEM jogosult. Tájékoztató jellegű információ, nem kell a kérelmen feltüntetni.

Fogalmak

Üvegházban vagy magas (hozzáférhető) termesztőberendezésben termesztett növények:

Olyan növények, amelyek tenyészidejűk teljes vagy túlnyomó részében üvegház, illetve stabil vagy mobil magas (üveg, illetve merev vagy rugalmas műanyag) termesztőberendezés alatt növekednek.

Nem tartozik ide a talaj fóliatakarása, az ember számára hozzáférhetetlen üvegbura vagy fóliaalagút, vagy az üvegfe-delű hordozható keret használata.

Takarmánynövények:

Minden, vetésforgóban termesztett zöldtakarmány, amely ugyanazt a területet öt évnél rövidebb ideig foglalj a el (egynyári vagy évelő takarmánynövények).

Egynyári takarmánynövények:

Minden olyan egynyári lágy szárú növény, amely általában a természetes legelőket alkotja, illetve a művelés útján termesztett legelők és rétek vetőmagkeverékeiben használatos.

Konyhakert:

A konyhakert olyan, a gazdaság más területeitől elkülöníthető egység, amelyen elsősorban a gazdaság saját felhasználásra és nem értékesítésre történő termelés folyik. Nem tekinthető konyhakertnek például: szabadidős kertek, parkok, pázsitok, a közös használatú háztartások területei, mint például kutatóintézetek, vallási közösségek, kollégiumok, börtönök stb. területei, kivéve, ha ezek a területek teljesítik a mezőgazdasági üzemre vonatkozó előírásokat, illetve a támogatási jogosultsági kritériumokat.

Faiskolák:

Olyan területek, amelyeken fiatal fás szárú növényeket nevelnek szabadföldön későbbi átültetésre. Az erdészeti faiskolába nem tartozik bele az a faiskola, amelyek az erdőterületen belül találhatóak és az üzem saját szükségleteit elégítik ki.

0,3 hektár egybefüggő támogatható terület után önállóan is igényelhető szőlő-, és gyümölcsös ültetvény:

Szőlővel, gyümölcsfával (alma, körte, birs, őszibarack, kajszibarack, meggy, cseresznye, szilva, dió, gesztenye, mandula, mogyoró), valamint bogyós gyümölccsel (málna, ribiszke, egres, Yosta [rikö], szeder, termesztett bodza) összefüggően telepített terület.

Vegyes gyümölcsültetvény:

Egy parcellának tekinthető a vegyes gyümölcs ültetvény, amennyiben az egy fajhoz tartozó sorainak száma nem több 2-nél.

Állandó legelő (legeltetett):

Gyep vagy egyéb egynyári takarmánynövények természetes (vetés nélküli) vagy művelés útján (vetéssel) történő termesztésére használt, a mezőgazdasági üzem vetésforgójában legalább öt éve nem szereplő földterület és a területet legeltetéssel hasznosítják.

Állandó legelő (kaszált):

Gyep vagy egyéb egynyári takarmánynövények természetes (vetés nélküli) vagy művelés útján (vetéssel) történő termesztésére használt, a mezőgazdasági üzem vetésforgójában legalább öt éve nem szereplő földterület és a területet siló-zás, széna vagy egyéb célból kaszálják.

Egyéb gyep (legeltetett):

Az állandó legelő fogalmába nem tartozó, a rendes vetésforgó részeként, legeltetésre, szánt fűféle takarmány, amely legalább egy gazdasági éven keresztül, de öt évnél rövidebb ideje van a területen, fűfélékkel vagy fűkeverékkel együtt vetve. Az újbóli vetés vagy ültetés előtt a területet szántással vagy más módon törik fel, vagy másként, például gyomirtó szerrel pusztítják el a növényeket.

Egyéb gyep (kaszált):

Az állandó legelő fogalmába nem tartozó, a rendes vetésforgó részeként, szénának vagy silózásra, szánt fűféle takarmány, amely legalább egy gazdasági éven keresztül, de öt évnél rövidebb ideje van a területen, fűfélékkel vagy fűkeverékkel együtt vetve. Az újbóli vetés vagy ültetés előtt a területet szántással vagy más módon törik fel, vagy másként, például gyomirtó szerrel pusztítják el a növényeket.

Méhlegelő:

Agrár-környezetgazdálkodási támogatás Méhlegelő célú növénytermesztés célprogram esetén a területen fehér som-kóró, közönséges mézontófű, bíbor here, fehér here, vörös here, baltacím, káposztarepce, pohánka és fehér mustár, illetve ezek keverékének termesztésekor kérjük a MEH01 kód használatát!

Ugar:

Agrár-környezetgazdálkodási támogatás Szántóföldi növénytermesztés túzok-élőhelyfejlesztési előírásokkal célprogram esetében a vetésszerkezetben kötelezően alkalmazandó 20% ugar hasznosítás esetében (mely legalább 3 fajból, köztük 1 pillangósból kialakított zöldnövényi borítottságot jelent) kérjük az UGA01 hasznosítási kódot feltüntetni!

Pihentetett terület:

Szántóföldi növénytermesztés madár-élőhelyfejlesztési előírásokkal célprogramban részt vevő területen kötelezően megőrizendő tókák, régóta meglevő vízállások, belvizek területei külön parcellaként PIH01 kóddal kell feltüntetni.

ÁllománytípusHasznosítási kódÁllománytípusHasznosítási kód
BükkösBU001JuharosEK051
Kocsánytalan tölgyes-bükkösBU002Elegyes-juharosEK052
Gyertyános-kocsánytalan tölgyes-bükkösBU003KőrisesEK053
Gyertyános-bükkösBU004Tölgyes-kőrisesEK054
Kőrises-bükkösBU005Egyéb elegyes-kőrisesEK055
Egyéb lomb elegyes-bükkösBU006Vörös tölgyesEK056
Fenyő elegyes-bükkösBU007Fekete diósEK057
Gyertyános-kocsánytalan tölgyesBU008Egyéb kemény lombosEK058
Bükkös-gyertyános-kocsánytalan tölgyesBU009Nemes nyárasNF059
Cseres-gyertyános-kocsánytalan tölgyesBU010Hazai nyáras-nemes nyárasNF060
Egyéb lomb elegyes-gyertyános-kocsánytalan tölqyesBU011Akácos-nemes nyárasNF061
Fenyő elegyes-gyertyános-kocsánytalan tölgyesBU012Egyéb lomb elegyes-nemes nyárasNF062
Gyertyános-kocsányos tölgyesBU013Fenyő elegyes-nemes nyárasNF063
Cseres-gyertyános-kocsányos tölgyesBU014Nemes füzesNF064
Egyéb lomb elegyes-gyertyános-kocsányos tölqyesBU015Elegyes-nemes füzesNF065
Fenyő elegyes -gyertyános-kocsányos tölgyesBU016Hazai nyárasEL066
Kocsánytalan tölgyesBU017Nemes nyáras-hazai nyárasEL067
Cseres-kocsánytalan tölgyesBU018Akácos-hazai nyárasEL068
Hársas-kocsánytalan tölgyesBU019Kocsányos tölgyes-hazai nyárasEL069
Molyhos tölgyes-kocsánytalan tölgyesBU020Egyéb lomb elegyes-hazai nyárasEL070
Cseres-erdeifenyves-kocsánytalan tölgyesBU021Borókás-hazai nyárasEL071
Erdeifenyves-kocsánytalan tölgyesBU022Fenyő elegyes-hazai nyárasEL072
Egyéb lomb elegyes-kocsánytalan tölgyesBU023FüzesEL073
Egyéb fenyő elegyes-kocsánytalan tölgyesBU024Elegyes-füzesEL074
Kocsányos tölgyesBU025Mézgás égeresEL075
Cseres-kocsányos tölgyesBU026Elegyes-mézgás égeresEL076
Hazai nyáras-kocsányos tölgyesBU027HársasEK077
Mézgás égeres-kocsányos tölgyesBU028Elegyes-hársasEK078
Kőrises-kocsányos tölgyesBU029NyíresEL079
Egyéb lomb elegyes-kocsányos tölgyesBU030Elegyes-nyíresEL080
Fenyő elegyes-kocsányos tölgyesBU031Egyéb lágy lombosEL081
CseresEK032ErdeifenyvesFE082
Kocsánytalan tölgyes-cseresEK033Bükkös-erdeifenyvesFE083
Kocsányos tölgyes-cseresEK034Gyertyános-kocsánytalan tölgyes-erdeifenyvesFE084
Molyhos tölgyes-cseresEK035Tölgyes-erdeifenyvesFE085
Egyéb lomb elegyes-cseresEK036Cseres-erdeifenyvesFE086
Erdeifenyves-cseresEK037Akácos-erdeifenyvesFE087
Feketefenyves-cseresEK038Egyéb lomb elegyes-erdeifenyvesFE088
Egyéb fenyő elegyes-cseresEK039Fenyő elegyes-erdeifenyvesFE089
Virágos kőrises-molyhos tölgyesBU040FeketefenyvesFE090
Kocsánytalan tölgyes-molyhos tölgyesBU041Cseres-feketefenyvesFE091
Cseres-molyhos tölgyesBU042Tölgyes-feketefenyvesFE092
Egyéb elegyes-molyhos tölgyesBU043Egyéb lomb elegyes-feketefenyvesFE093
AkácosAK044Fenyő elegyes-feketefenyvesFE094
Nemes nyáras-akácosAK045LucfenyvesFE095
Hazai nyáras-akácosAK046Bükkös-lucfenyvesFE096
Egyéb lomb elegyes-akácosAK047Egyéb lomb elegyes-lucfenyvesFE097
Fenyő elegyes-akácosAK048Fenyő elegyes-lucfenyvesFE098
GyertyánosEK049Vörös fenyvesFE099
Elegyes-gyertyánosEK050Egyéb fenyvesFE100
Lomb elegyes-egyéb fenyvesFE101

3. SZÁMÚ MELLÉKLET

Az egyes AKG célprogramokban támogatható hasznosítások

(a zárójelben lévő számok a kitöltési útmutató 1. számú mellékletében szereplő sorszámokat jelölik, melyek hasznosítási kódokat takarnak)

Szántóföldi agrár-környezetgazdálkodási célprogramcsoport:

01 Alapszintű szántóföldi növénytermesztés (1-56, 58-61, 64-108, 116-186, 211-213, 234-247)

02 Tanyás gazdálkodás (1-56, 58-61, 64-108, 116-186, 211-213, 234-247)

03 Méhlegelő célú növénytermesztés (9, 34, 40, 122-124, 129, 144, 146, 248)

04 Integrált szántóföldi növénytermesztés (1-2, 4, 6, 27, 29, 33-34, 49, 51-52, 54-55, 60, 64-71, 73, 86-87, 89-91, 93-95, 98, 101-102, 106-108, 118-121, 159, 161)

08 Ökológiai szántóföldi növénytermesztés (1-56, 58-61, 64-108, 116-186, 211-213, 234-247)

Érzékeny Természeti Területeken alkalmazható szántóföldi növénytermesztési célprogramok:

09 Szántóföldi növénytermesztés túzok-élőhelyfejlesztési előírásokkal (1-56, 58-61, 64-108, 116-186, 211-213, 234-247, 249)

10 Szántóföldi növénytermesztés madár-élőhelyfejlesztési előírásokkal (1-56, 58-61, 64-108, 116-186, 211-213, 234-247, 249)

11 Lucernatermesztés túzok-élőhelyfejlesztési előírásokkal (118-121)

12 Szántóföldi növénytermesztés élőhelyfejlesztési előírásokkal (1-56, 58-61, 64-108, 116-186, 211-213, 234-247)

Gyepterületek agrár-környezetgazdálkodási célprogramcsoport:

Alapszintű gyepgazdálkodási célprogramok:

13 Füves mezsgye kezelése (208; 210)

14 Füves élőhelyek kezelése (207-210)

15 Ökológiai gyepgazdálkodás (207-210)

Érzékeny Természeti Területeken gyepgazdálkodási célprogramok:

16 Gyepgazdálkodás túzok-élőhelyfejlesztési előírásokkal (207-210)

17 Gyepgazdálkodás haris-élőhelyfejlesztési előírásokkal (207-210)

18 Gyepgazdálkodás élőhelyfejlesztési előírásokkal (207-210)

19 Gyeptelepítés Érzékeny Természeti Területeken (209-210)

Ültetvényekre vonatkozó agrár-környezetgazdálkodási célprogramcsoport:

20 Integrált ültetvény (110/a, 110/b, 11-113, 190, 191/a, 191/b, 192-193, 194/a, 194/b, 195-200, 202)

25 Ökológiai ültetvény (109, 110/a, 110/b, 11-115, 190, 191/a, 191/b, 192-193, 194/a, 194/b, 195-203)

Vizes élőhelyekhez kapcsolódó agrár-környezetgazdálkodási célprogramcsoport:

26 Extenzív halastavak fenntartása (250)

27 Nádgazdálkodás (251)

4. SZÁMÚ MELLÉKLET

CÉLPROGR AMKÓDOK

KódCélprogramnév
01Alapszintű szántóföldi növénytermesztés
02Tanyás gazdálkodás
03Méhlegelő célú növénytermesztés
04Integrált szántóföldi növénytermesztés
08Ökológiai szántóföldi növénytermesztés
09Szántóföldi növénytermesztés túzok-élőhelyfejlesztési előírásokkal
10Szántóföldi növénytermesztés madár-élőhelyfejlesztési előírásokkal
11Lucernatermesztés túzok-élőhelyfejlesztési előírásokkal
12Szántóföldi növénytermesztés élőhelyfejlesztési előírásokkal
13Füves mezsgye kezelése
14Füves élőhelyek kezelése
15Ökológiai gyepgazdálkodás
16Gyepgazdálkodás túzok-élőhelyfejlesztési előírásokkal
17Gyepgazdálkodás haris-élőhelyfejlesztési előírásokkal
18Gyepgazdálkodás élőhelyfejlesztési előírásokkal
19Gyeptelepítés Érzékeny Természeti Területeken
20Integrált ültetvény
25Ökológiai ültetvény
26Extenzív halastavak fenntartása
27Nádgazdálkodás
28Magyar szürke szarvasmarha
29Magas genetikai értéket képviselő lófajták
30Mangalica
31Őshonos juh
32Őshonos baromfi

5. SZÁMÚ MELLÉKLET

AZ EGYES AKG CÉLPROGRAMOK IGÉNYLÉSE ESETÉN KÖTELEZŐEN BENYÚJTANDÓ MELLÉKLETEK

Magyar szürkemarha célprogram

Mellékelni kell a Magyar Szürke Szarvasmarha Tenyésztők Egyesületének igazolását, melyben ENAR tenyészetkód szerint fel van tüntetve, hogy Ön hány olyan fajtatiszta tehenet tart, amely:

- 2007. szeptember 30-ig 3. életévét betöltött, vagy annál idősebb, és a tenyésztő egyesület törzskönyvi nyilvántartásában szerepel.

Magas genetikai értéket képviselő lovak célprogram

Mellékelni kell a fajta elismert országos tenyésztő szervezetének igazolását, melyben fel van tüntetve, hogy hány olyan fajtatiszta kancával rendelkezik Gidrán, Hucul, Magyar hidegvérű, Lipicai, Shagya arab, Nóniusz, Kisbérifélvér, Furioso-North Star fajtákból, amely:

- 2007. december 31-ig a 3. életévét betöltötte, vagy annál idősebb, és törzskönyvezett.

Az igazolásnak tartalmaznia kell a kancák egyedi azonosító számát és nevét a lóútlevél alapján.

Mangalica célprogram

Mellékelni kell a fajta elismert országos tenyésztő szervezetének igazolását, melyben fel van tüntetve, hogy hány olyan fajtatiszta mangalica kocát tart, amely:

- 2007. szeptember 30-ig az 1. életévét betöltötte, vagy annál idősebb, és szerepel az elismert fajtaegyesület törzskönyvi nyilvántartásában.

Őshonos juh célprogram

Mellékelni kell a fajta elismert országos tenyésztő szervezetének igazolását, melyben ENAR tenyészetkód szerint fel van tüntetve, hogy Ön hány olyan fajtatiszta anyajuhot tart Hortobágyi racka (fehér, fekete), Gyimesi racka, Cigája, vagy Cikta fajtákból, amely

- 2007. szeptember 30-ig betöltötte az 1. életévét, vagy annál idősebb, és szerepel az elismert fajtaegyesület törzskönyvi nyilvántartásában.

6. SZÁMÚ MELLÉKLET

Címlisták

Tenyésztő szervezetekFajtaCím/levélcímTelefon/fax
Magyar Szürke Szarvasmarhát Tenyésztők EgyesületeMagyar szürkemarha1134 Budapest, Lőportárút 16. Levélcím: 1242 Budapest, Pf. 365Telefon: 1/412-5095 Fax: 1/412-5096
Furioso-North Star Lótenyésztő Országos EgyesületFurioso-North Star6114 Bugac, Nagybugac 135Telefon/Fax: 76-372-541
Kisbéri és Gidrán Lótenyésztő Országos EgyesületKisbéri félvér, Gidrán118 Budapest, Ménesi u. 4. Levélcím: 1525 Bp. Pf. 48Telefon: 30-637-5357
Magyar Hidegvérű Lótenyésztő Országos EgyesületeMagyar hidegvérű8360 Keszthely, Helikon köz 14/BTelefon/Fax: 83-511-820
Magyar Lipicai Lótenyésztők Országos EgyesületeLipicai3348 Szilvásvárad, Park u. 3.Telefon/Fax: 36-564-030
Magyarországi Arablótenyésztők EgyesületeShagya-arabLevélcím: 2943 Bábolna, Pf. 29Telefon: 34-569-295 Fax: 34-569-278
Nóniusz Lótenyésztő Országos EgyesületNóniuszLevélcím: 4071 Hortobágy, Pf. 11.Telefon/Fax: 52-369-087
Póni és Kislótenyésztők Országos EgyesületeHucul4032 Debrecen, Böszörményi út 138. Levélcím: 4015 Debrecen Pf. 36Telefon: 52-508-433 Fax: 52-486-285
Magyar Juhtenyésztők és Juhtenyésztő Szervezetek SzövetségeHortobágyi racka (fehér, fekete), Gyimesi racka, Cigája, Cikta1134 Budapest, Lőportáru. 6. Levélcím: 1242 Budapest Pf. 365Telefon: 1/412-5030,
1/412-5032
Fax: 1/412-5031
Mangalicatenyésztők Országos EgyesületeMangalica4032 Debrecen, Böszörményi út 138.Telefon/Fax: 52-508-436
Elismert ökológiai ellenőrző és tanúsító szervezetekCímTelefon/fax
Biokontroll Hungária Kht.1027 Budapest, Margit krt. 1. III/16 17. Levélcím: 1535 Budapest Pf. 800Telefon: (1) 336-1122, -23, -66, -67 Fax: (1)315-1123
Hungária Ökogarancia Kft.1033 Budapest, Miklós tér 1.Telefon: 336-0533 Fax: 336-0534

MVH megyei kirendeltségek

Bács-Kiskun6000 Kecskemét, Kisfaludy u. 5.6001 Kecskemét, Pf. 47076/814-52076/814-521
Baranya7621 Pécs, Rákóczi út 17.7602 Pécs, Pf. 36572/814-52072/814-521
Békés5600 Békéscsaba, Temető sor 8.5620 Békéscsaba, Pf. 4566/814-52066/814-521
Borsod-Abaúj-Zemplén3500 Miskolc, Mindszent tér 1.3501 Miskolc, Pf. 64646/814-90046/814-901
Csongrád6723 Szeged, Római krt. 21.6701 Szeged, Pf. 26 és Pf. 50462/814-90062/814-901
Fejér8000 Székesfehérvár, Deák F. u. 7-9.8002 Székesfehérvár, Pf. 29722/814-52022/814-521
Főváros és Pest1093 Budapest, Lónyai u. 38.1391 Budapest, Pf. 248814-8900814-8901
Győr-Moson-Sopron9021 Győr, Munkácsy út 20.9021 Győr, Munkácsy 20.96/814-542 96/814-54396/814-521
Hajdú-Bihar4000 Debrecen, Vágóhíd u. 2.4001 Debrecen, Pf. 55152/814-54452/814-521
Heves3300 Eger, Maczky Valér u. 2.3301 Eger, Pf. 16936/814-52036/814-521
Jász-Nagykun-Szolnok5000 Szolnok, József Attila u. 36.5002 Szolnok, Pf. 1156/814-523 56/814-52556/814-521
Komárom-Esztergom2800 Tatabánya, Vértanúk tere 1.2801 Tatabánya, Pf. 139434/814-52034/814-521
Nógrád3100 Salgótarján, Múzeum tér 1.3101 Salgótarján, Pf. 12332/814-52032/814-521
Somogy7400 Kaposvár, Petőfi tér 1-3.7400 Kaposvár Petőfi tér 1-3.82/814-900 82/814-92082/814-901 82/814-921
Szabolcs-Szatmár-Bereg4400 Nyíregyháza, Hősök tere 9.4401 Nyíregyháza, Pf. 42242/814-90042/814-901
Tolna7100 Szekszárd, Augusz I. u. 9-11.7101 Szekszárd, Pf. 25174/814-52074/814-521
Vas9700 Szombathely, Rákóczi F. u. 1.9701 Szombathely, Pf. 24594/814-52094/814-521
Veszprém8200 Veszprém, Levendula u. 1.8202 Veszprém, Pf. 79188/814-900 88/814-92088/814-901 88/814-921
Zala8900 Zalaegerszeg, Kis utca 1.8901 Zalaegerszeg, Pf. 14292/814-900 92/814-92092/814-901 92/814-921

RÖVID ÚTMUTATÓ

a közös kérelem tartalmáról

A 2008. évi alapvető formanyomtatványok (a K0081. számú Főlap, valamint a K0082 és/vagy K0083. számú Igénylő betétlapok) a tavalyi területhez kapcsolódó támogatások igénylésére kialakított nyomtatványokhoz képest tartalmukat illetően kis mértékben megváltoztak! Ennek oka, hogy 2008-ban ugyanazon formanyomtatványok szolgálnak:

- az egységes területalapú támogatás (SAPS),

- a SAPS támogatáshoz kapcsolódó részben/kizárólag termeléshez kötött* módon nyújtható kiegészítő nemzeti támogatások (növénytermesztési termeléshez kötött top-up támogatások),

- az energetikai céllal termesztett növények termesztéséhez nyújtható támogatás,

- a kedvezőtlen adottságú területek (KAT) utáni kifizetés,

- az agrárkörnyezet-gazdálkodási támogatások (AKG) utáni kifizetés,

- idén először a Natura 2000 gyepterületeken történő gazdálkodáshoz nyújtandó támogatás,

- idén először a feldolgozóipari célú málna- és földieper termesztési támogatás,

- idén először az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból a mezőgazdasági területek erdősítéséhez nyújtandó támogatás kifizetésének (EMVA erdő támogatás),

- idén először a rövid vágásfordulójú fás szárú energiaültetvények telepítésének támogatása (EMVA fásszárú ültetvénytelepítés támogatás),

- idén először évelő lágyszárú energiaültetvények telepítésének támogatása (EMVA lágyszárú ültetvénytelepítés támogatás) igényléséhez.

1. A formanyomtatványokat kék vagy fekete tintával, olvashatóan, nyomtatott nagybetűkkel kérjük kitölteni!

2. A formanyomtatványok helyes kitöltése előtt alaposan tanulmányozza át a 2008. évre összeállított Kitöltési Útmutatót!

3. A támogatás(ok) igényléséhez - az igényelt támogatásoktól függően - az alábbi formanyomtatványokat töltse ki:

- K0081-es számú Főlapot

- K0082-es számú Igénylő Betétlapo(ka) t, és/vagy K0083-as számú Igénylő Betétlapo(ka)t,

- R1083-es számú AKG őshonos és magas genetikai értéket képviselő állatok betétlap (AKG jogosultak számára)

- R1084-es számú AKG Monitoring adatok betétlap (AKG jogosultak számára)

- D0407-01-es számú Mezőgazdasági területek erdősítése betétlapot (EMVA erdő támogatás esetében)

- D0034-02-es számú Számla- és bizonylatösszesítő A betétlap - bizonylatösszesítő betétlapot (fás és lágy szárú energiaültetvény telepítésére jogosultaknak)

- D0035-03-es számú Számla- és bizonylatösszesítő B betétlap - bizonylatösszesítő betétlapot(fás és lágy szárú energiaültetvény telepítésére jogosultaknak)

- D0055-01-es számú tételrészletező betétlapot (fás és lágy szárú energiaültetvény telepítésére jogosultaknak)

4. A kérelemcsomaggal az alábbi mellékleteket kell - az igényelt támogatástól függően - benyújtani:

- egyedi blokktérkép(ek): minden esetben a kitöltési útmutatóban leírtak szerint berajzolt parcellákkal. Kivétel: ....)

- termeltetési szerződés (rost célra termesztett kender esetében a SAPS támogatáshoz)

- vetőmagcímke (bármilyen célból termesztett kender esetében a SAPS támogatáshoz)

- kender-nyilatkozat (bármilyen célból termesztett kender esetében a SAPS támogatáshoz. Lásd a Kitöltési útmutató 1. oldalán!)

- AKG állatalapú célprogram esetén fajta elismert tenyésztő szervezet igazolása

- 30 napnál nem régebbi hiteles okirat az állami tulajdonhányad igazolásáról: hatályos társasági szerződés vagy 30 napnál nem régebbi cégkivonat (a Natura 2000 támogatás igénylése esetében ezt a gazdálkodó szervezetek kötelesek megküldeni, amennyiben a Magyar Állam tulajdonos a szervezetben)

- Az érkeztetett művelési ág változását bejelentő lap másolata (EMVA erdő támogatás esetében)

- D0058-01-es számú Koordináták (EOV koordináták) betétlap és mérési jegyzőkönyv másolata (EMVA erdő támogatás esetében)

- D0058-01-es számú Koordináták (EOV koordináták) betétlap (EMVA lágyszárú ültetvénytelepítés támogatás esetén). Ezen túl energiafű-telepítés esetében csatolni kell a vetőmag fémzár címke másolatát, illetve nádfélék esetében a szaporítóanyag kórokozó mentességéről szóló növényegészségügyi hatósági igazolást

* Részben/kizárólag termeléshez kötött támogatás: a 2008. támogatási évben a növénytermesztési kiegészítő nemzeti támogatások körében e kérelem keretében kizárólag a dohány (Virginia, Burley) nemzeti kiegészítő támogatások termeléshez kötött módon nyújtható része, a rizs nemzeti kiegészítő támogatás termeléshez kötött módon nyújtható része, illetve a héjasgyümölcsű növények nemzeti kiegésztő támogatás igényelhetőek.

5. A formanyomtatványokat minden esetben írja alá!

6. Javasoljuk, hogy a kitöltött támogatási kérelemcsomagról készítsen másolatot, és őrizze meg a támogatási időszak alatt!

Fontosabb határidők

- A kérelem benyújtásának (MVH felé történő postára adás) határideje: 2008. május 15. A támogatási kérelem e határidőt követően még 25 naptári napig (2008. június 9-ig) benyújtható, de ebben az esetben a jogosult támogatási összeg munkanaponként 1%-kal csökken.

- A kérelem módosítás (K0084-es nyomtatványon igényelhető): 2008. június 2-ig van lehetősége a már megadott parcella területeinek növelésére, illetve új parcella bejelentésére, továbbá a korábban megadott hasznosítás módosítására. 2008. június 2-át követően 2008. június 9-ig még van lehetőség módosításra, de ebben az esetben a módosítással érintett igénylés esetében jogosult támogatási összeg munkanaponként 1%-kal csökken.

- A kérelem/parcellák visszavonása (K0084-es nyomtatványon igényelhető): A kérelem visszavonható, illetve a kérelemben szereplő parcella/parcellák területei csökkenthetőek, illetve visszavonhatóak kivéve ha:

= az MVH értesítette Önt a kérelemben lévő esetleges szabálytalanságról (beleértve az adategyeztetésre történő felszólítást illetve a túligényléssel érintett blokkok listájának közzétételét); vagy

= az MVH értesítette Önt a helyszíni ellenőrzés szándékáról és az ellenőrzés szabálytalanságokat tár fel (a támogatási kérelemnek a szabálytalansággal érintett részét visszavonni/csökkenteni nem lehet)

MVH megyei kirendeltségek

Bács-Kiskun6000 Kecskemét, Kisfaludy u. 5.6001 Kecskemét, Pf 47076/814-52076/814-521
Baranya7621 Pécs, Rákóczi út 17.7602 Pécs, Pf. 36572/814-52072/814-521
Békés5600 Békéscsaba, Temető sor 8.5620 Békéscsaba, Pf. 4566/814-52066/814-521
Borsod-Abaúj-Zemplén3500 Miskolc, Mindszent tér 1.3501 Miskolc, Pf. 64646/814-90046/814-901
Csongrád6723 Szeged, Római krt. 21.6701 Szeged, Pf. 26 és Pf. 50462/814-90062/814-901
Fejér8000 Székesfehérvár, Deák F. u. 7-9.8002 Székesfehérvár, Pf. 29722/814-52022/814-521
Főváros és Pest1093 Budapest, Lónyai u. 38.1391 Budapest, Pf. 248814-8900814-8901
Győr-Moson-Sopron9021 Győr, Munkácsy út 20.9021 Győr, Munkácsy 20.96/814-542 96/814-54396/814-521
Hajdú-Bihar4000 Debrecen, Vágóhíd u. 2.4001 Debrecen, Pf. 55152/814-54452/814-521
Heves3300 Eger, Maczky Valér u. 2.3301 Eger, Pf. 16936/814-52036/814-521
Jász-Nagykun-Szolnok5000 Szolnok, József Attila u. 36.5002 Szolnok, Pf. 1156/814-523 56/814-52556/814-521
Komárom-Esztergom2800 Tatabánya, Vértanúk tere 1.2801 Tatabánya, Pf. 139434/814-52034/814-521
Nógrád3100 Salgótarján, Múzeum tér 1.3101 Salgótarján, Pf. 12332/814-52032/814-521
Somogy7400 Kaposvár, Petőfi tér 1-3.7400 Kaposvár Petőfi tér 1-3.82/814-900 82/814-92082/814-901 82/814-921
Szabolcs-Szatmár-Bereg4400 Nyíregyháza, Hősök tere 9.4401 Nyíregyháza, Pf. 42242/814-90042/814-901
Tolna7100 Szekszárd, Augusz I. u. 9-11.7101 Szekszárd, Pf. 25174/814-52074/814-521
Vas9700 Szombathely, Rákóczi F. u. 1.9701 Szombathely, Pf. 24594/814-52094/814-521
Veszprém8200 Veszprém, Levendula u. 1.8202 Veszprém, Pf. 79188/814-900 88/814-92088/814-901 88/814-921
Zala8900 Zalaegerszeg, Kis utca 1.8901 Zalaegerszeg, Pf. 14292/814-900 92/814-92092/814-901 92/814-921

KITÖLTÉSI ÚTMUTATÓ

a K0086. számú nyomtatványhoz

1. "A támogatási kérelmet benyújtó ügyfél adatai" rovatba írja be az Ön 10 jegyű ügyfél-regisztrációs számát és nevét! A támogatási kérelmet eredetileg benyújtó ügyfél elhalálozása esetén az elhunyt ügyfél regisztrációs számát és nevét kell beírni!

2. "A kapcsolattartó adatai" rovat mezőinek kitöltése a támogatási kérelmet eredetileg benyújtó ügyfél elhalálozása esetén kötelező! Itt kell feltüntetni annak a kapcsolattartónak az adatait, akivel az MVH a hivatalos kapcsolattartást biztosítani tudja! (a "regisztráció szám" mező kitöltése csak akkor kötelező, ha a kapcsolattartó rendelkezik az MVH által kiadott regisztrációs számmal).

3. "A vis maior eset és kivételes körülmény tényét alátámasztó mellékletek megjelölése" rovatban jelölje a vis maior kérelmében foglaltakat alátámasztó dokumentumokat (kérjük tegyen "X" jelet a megfelelő négyzetbe/négyzetekbe) ! Felhívom a figyelmét, hogy amennyiben hatóság (Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal/falugazdász, vagy Környezetvédelmi Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség illetékes szerve vagy egyéb hatóság) igazolja a vis maior körülmény fennállását, abban az esetben a "Hatósági igazolás" mellett szereplő négyzetbe tegyen "X" jelet!

Felhívom a figyelmét, hogy ezen vis maior kérelem a vis maior esetet, illetve kivételes körülményt alátámasztó dokumentum nélkül nem fogadható el!

4. "A vis maior eset rövid leírása" rovatban kérjük írja le röviden a vis maior esetet, illetve a kivételes körülmény részleteit! Ebben a rovatban kérjük jelezni azt is, ha a vis maior kérelem az 6. rovatban nem részletezett támogatási feltételek elmulasztására vonatkozik (például: dohány termesztés esetén az átlagtermés nem éri el jogszabályban előírt mértéket, stb). Felhívjuk a figyelmet, hogy ha a dohány kiegészítő nemzeti támogatásra vonatkozóan nyújt be vis maior kérelmet, akkor az alábbiak szerint járjon el:

a) amennyiben a kérelemben bejelentett adott parcella területén nem pusztultak ki a dohánytövek (vagyis a dohány hasznosítási kóddal bejelentett parcellán továbbra is megtalálhatóak maradéktalanul a dohánytövek), de ugyanakkor az állomány nem megfelelő fejlődése következtében várható, hogy a jogszabályban előírt minimális termésátlagnak nem felel meg, abban az esetben Ön a vis maior bejelentő lap (K0086 lap) 6. rovatának területre vonatkozó adatait ("Vis maiorral érintett parcellaterület", valamint a "Vis maiorral érintett parcellaterület hasznosítási kódja" rovatait) ne töltse ki! Ilyenkor elegendő a 4. rovatban jelezni, hogy a dohány termésátlag tárgyában kíván vis maior bejelentéssel élni (a vis maior körülményt alátámasztó hivatalos dokumentum természetesen csatolandó) !

b) amennyiben a kérelemben bejelentett adott parcella területén foltokban vagy teljes mértékben kipusztultak a dohánytövek, akkor Önnek a kipusztulással érintett parcellarész területét be kell jelenteni a vis maior bejelentő lap (K0086 lap) 6. rovatának területre vonatkozó adatainál. Amennyiben a dohánytövek kipusztulása vagy az állomány nem megfelelő fejlődése következtében a jogszabályban előírt minimális termésátlag nem felel meg, abban az esetben Önnek a vis maior bejelentő lap (K0086) 4. rovatában is jeleznie kell, hogy a dohány termésátlag tárgyában is kíván vis maior bejelentéssel élni.

5. "A támogatási kérelem egészét érintő vis maior körülmény bejelentése" rovat kitöltése:

5/1. rész kitöltése: amennyiben Önnek vis maior körülmény fennállása miatt nem állt módjában 2008. május 15-ig benyújtani a támogatási kérelmét, és emiatt május 16. és június 9. közötti időszakban nyújtotta be azt, abban az esetben tegyen "X" jelet a négyzetbe és mellékelje a támogatási kérelem határidőben történő benyújtását akadályozó vis maior körülményt alátámasztó dokumentumot. Az MVH által elfogadott vis maior kérelem esetében nem kerül alkalmazásra a támogatási kérelem késedelmes benyújtása miatt jogszabály szerint alkalmazandó szankció! Felhívom figyelmét, hogy a 2008. június 9-ét követően benyújtott támogatási kérelem esetén a késés vis maior kérelemmel sem igazolható!

5/2. rész kitöltése: a területalapú támogatási kérelmet eredetileg benyújtó ügyfél halála esetén Önnek ebben a rovatban "X" jelet kell tennie a négyzetbe!

6. "A támogatási kérelemben bejelentett vis maiorral érintett parcellák valós adatainak bejelentése, illetve aa Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot (HMKÁ) előírások elmulasztásának bejelentése" rovat kitöltése:

a) A " támogatási kérelemben feltüntetett parcella adatok" alatti mezőkben tüntesse fel a vis maiorral érintett parcelláknak az Ön (elhalálozás esetén: a támogatási kérelmet benyújtó elhunyt ügyfél) támogatási kérelmében megadott adatait.

b) A " vis maiorral érintett parcellaterület" oszlopában tüntesse fel a támogatási kérelemben feltüntetett parcella területének azon területrészét, amelyet a vis maior körülmény valóban érintett (azt a parcellaterület részt, amelyen a kérelemben bejelentett növény (hasznosítás) a vis maior körölmény miatt kipusztult).

c) A "vis maiorral érintett parcellaterület hasznosítási kódja " oszlopában tüntesse fel az előző oszlopba beírt terület valós hasznosítását. Amennyiben a vis maior körülmény miatt ezen a területen a támogatási kérelmében feltüntetett növénykultúra már nem található meg és Önnek nem volt módja új növénykultúrát elvetni, akkor kérjük írja be a pihentetett területet azonosítóPIH01 hasznosítási kódot!

d) A "HMKÁ előírások hiányos teljesítése" oszlop(ok) alatt jelezze, ha az 50/2008. (IV. 24.) FVM rendelet 1. számú melléklete szerinti Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot (HMKA) valamelyik előírását a vis maior eset illetve kivételes körülmény miatt nem tudja betartani a parcellán:

- Az 1-es szám alatti négyzetbe tett "X" jellel jelezze, ha az adott parcellán nem tudja betartani a következő HMKA előírást: " a 12%-nál nagyobb lejtésű területen az alábbi kultúrák termesztése tilos: dohány, cukorrépa, takarmányrépa, burgonya, csicsóka".

- A 2-es szám alatti négyzetbe tett "X" jellel jelezze, ha az adott parcellán nem tudja betartani a következő HMKA előírást: "Erózió ellen kialakított teraszok megőrzése kötelező szőlőültetvények esetében ".

- A 3-as szám alatti négyzetbe tett "X" jellel jelezze, ha az adott parcellán nem tudja betartani a következő HMKA előírást: " Tarló, nád, növényi maradvány valamint gyepek égetése tilos. "

- A 4-es szám alatti négyzetbe tett "X" jellel jelezze, ha az adott parcellán nem tudja betartani a következő HMKA előírást: "Mezőgazdasági területeken vízzel telített talajon mindennemű gépi munkavégzés tilos, kivéve a belvíz, árvíz levezető árkok létesítésekor és értékmentéskor végzendő gépi munkavégzést. "

- Az 5-ös szám alatti négyzetbe tett "X" jellel jelezze, ha az adott parcellán nem tudja betartani a következő HMKA előírást: "A gyepterületek túllegeltetése, valamint maradandó kár okozása tilos. "

- A 6-os szám alatti négyzetbe tett "X" jellel jelezze, ha az adott parcellán nem tudja betartani a következő HMKA előírást: "A mezőgazdasági területeket gyommentesen kell tartani. "

- A 7-es szám alatti négyzetbe tett "X" jellel jelezze, ha az adott parcellán nem tudja betartani a következő HMKA előírást: "A mezőgazdasági területeken a hasznosítás szempontjából nemkívánatos fás szárú növények megtelepedését és terjedését meg kell akadályozni. "

7. "Dátum és aláírás" rovatban írja be a kitöltés dátumát és írja alá saját kezűleg! Az ügyfél saját kezű aláírása, illetve cégek esetében cégszerű aláírás hiányában a vis maior kérelem nem fogadható el.

KITÖLTÉSI ÚTMUTATÓ

Kifizetési kérelem benyújtására azok az ügyfelek jogosultak, akik rendelkeznek a 88/2007. (VIII.17.) FVM rendelet alapján kiadott támogatási határozattal. A határozatban foglalt erdőrészletek megvalósítása után kérhetik a kifizetést.

A kifizetési kérelemben az erdőrészlet területazonosító adatait (blokkazonosító, terület) blokkonként kell megadni a K0083 formanyomtatvány Támogatás alapjául szolgáló parcellák adatai között. Itt kell megadni a hasznosítási kódot is, ami megegyezik a célállománnyal.

FONTOS! A támogatási kérelem kitöltési útmutatójában a célállomány 3 jegyű számkódja megváltozott. A kifizetési kérelemben az eltelepített célállományt egy 5 jegyű úgynevezett hasznosítási kóddal kell megadni. A hasznosítási kódok a kitöltési útmutatóban megtalálhatók.

A D0407-01 betétlapon lehet megjelölni, hogy mely parcellák tartoznak az adott erdőrészlethez.

D0407-01 Mezőgazdasági területek erdősítése

Kifizetési kérelem - Betétlap

1. A "Hivatal tölti ki" adatblokkba ne írjon semmit, hagyja üresen!

2. Azonosítási információ adatblokkba írjabe az ügyfél-regisztrációs igazoláson szereplő 10 jegyű azonosító számot, a támogatási határozattal egyező módon!

3. Ügyfél-azonosítási információ adatblokkba írja be nevét, a támogatási határozattal egyező módon!

4. Területi adatok adatblokkban nevezze meg a Támogatási határozattal egyező módon azon erdőrészlet Községhatár, Erdőtag és Erdőrészlet azonosítóit, amelyek a Támogatási kérelemnek helyt adó vagy részben helyt adó határozatán szerepelnek, és amelyek telepítése megtörtént!

A Sorszámok a K0083 betétlapról adatblokkba írja be a K0083 betétlap Támogatás alapjául szolgáló parcellák adatai blokkjában feltüntetett adatokkal megegyező módon azon parcellák sorszámát, amelyek az adott erdőrészietet alkotják! Amennyiben az erdőrészietet több parcella alkotja (vagyis az erdőrészlet több szomszédos blokkban helyezkedik el), a parcellákat vesszővel elválasztva sorolja fel!

Kiegészítő intézkedések adatblokkban a megvalósított kiegészítő intézkedések méretét írja be!

KITÖLTÉSI ÚTMUTATÓ

D0034-02 Számla és bizonylatösszesítő A betétlap - bizonylatösszesítő

Ez a nyomtatvány szolgál a támogatott művelet megvalósítása során felmerült kiadások bizonylatainak felsorolására.

1. Azonosítási információ

Ügyfél-regisztrációs szám: Ebbe a rovatba írja be az ügyfél-regisztrációs igazoláson szereplő 10 jegyű azonosító számot, a támogatási határozattal egyező módon.

Támogatási határozat iratazonosítója: Ebbe a mezőbe írja be az MVH által kibocsátott Támogatási határozat 10 jegyű számát!

2. A Dátum és aláírás

Ebben az adatblokkban tüntesse fel a kitöltés dátumát, majd írja alá a nyomtatványt! Az ügyfél aláírása adatblokkba a Támogatási határozatban megnevezett ügyfél aláírása kerüljön! Ezt a bizonylatot a képviseletre jogosult személyen kívül a könyvvezetésért felelős személynek is alá kell írni, igazolva, hogy annak tartalma mindenben megegyezik a könyvekben szereplővel és pénzügyileg rendezésre került.

FONTOS! Szervezet esetében cégszerű aláírás szükséges!

3. Bizonylatok adatai

"Sorszám" Ebben a rovatban folytatólagosan sorszámozza az elszámolásra benyújtott bizonylatokat.

FONTOS! Ugyanazt a számlát csak egyszer tüntesse fel a betétlapon! A betétlapon megadott sorok betelte után további számlákat új betétlapon vihet fel, folytatólagos számozással.

"Bizonylat azonosítója" mezőbe írja be a számla azonosítására szolgáló betűket és számokat tartalmazó, a számlán szereplő azonosítószámot.

"Bizonylat típusa" rovatban adja meg, hogy milyen típusú bizonylaton szereplő költségtételeket kíván elszámolni:

- az ügylet fizikai teljesítését tanúsító számla esetében "Számla":

- előlegfizetésről kiállított számla esetén "Előleg számla";

- ha a fizikai teljesítést igazoló számlához előlegfizetésről kiállított számla kapcsolódik " Végszámla";

- illetve külföldi beszerzés, szolgáltatásnyújtás teljesítését tanúsító számla esetében pedig Külföldi számla típust adjon meg).

Figyelem! Az "Előleg számla" csak a fizikai teljesítésről kiállított bizonylattal együtt fogadható el, ehhez a bizonylat típushoz nem kapcsolódhat elszámolni kívánt tétel.

"Kiállító adószáma" rovatba írja be a bizonylaton szereplő partner (pl. eladó, szállító, szolgáltatást nyújtó) adószámát.

"Teljesítés időpontja" rovatba írja a bizonylaton szereplő teljesítési időpontot, annak hiányában a kibocsátás keltét.

"Fizetés módja" rovatban adja meg a pénzügyi teljesítés módját. UT - ha banki utalással, vagy KP - ha készpénzben történt, más fizetési mód (kompenzáció, árucsere, lízing) nem fogadható el. Amennyiben az adott bizonylaton szereplő kiadások kiegyenlítése átutalással és készpénzfizetéssel is történt, akkor fizetési módként KP-t jelöljön meg.

"Devizanem" rovatban adja meg, hogy a bizonylat milyen külföldi pénznemben került kiállításra. A devizanemek azonosítására a bankok által is használt egyezményes jelölést használja (például: forintban kiállított bizonylat esetén HUF, euró esetében EUR stb).

"Nettó érték" mezőbe írja be a bizonylaton szereplő nettó értéket a megadott devizanemben. A "Végszámla" bizonylattípus esetén a teljes leszámlázott értéket (nem csak a fizetendő összeget) tüntesse fel. Ebben az esetben a kérelméhez csatolja az ügylet végső teljesítését tanúsító számlához ("Végszámla") kapcsolódó bizonylatok ("Előlegszámla") egyszerűi másolatát! Ugyanígy járjon el külföldi bizonylat esetén is. Amennyiben az elszámolni kívánt kiadások vonatkozásában áfa visszatérítésre nem jogosult, vagyis a kiadások bruttó értéke alapján igényelhet támogatást, ebben a mezőben akkor is a bizonylaton szereplő nettó értéket tüntesse fel. Az egyszerűsített adattartalmú bizonylat (egyszerűsített számla) esetén a bruttó összegből számolja ki a nettó értéket, és azt írja be.

"Pénzügyi teljesítés időpontja" adatblokkba írja be annak a napnak a dátumát (év, hónap, nap), amikor a bizonylat értéke pénzügyileg rendezésre került, ami átutalás esetén a banki átutalás napja, készpénz esetében pedig a készpénzfizetés időpontja. Amennyiben az ügyfél több részletben egyenlítette ki a bizonylat értékét, úgy a kiegyenlítés utolsó részlete pénzügyi teljesítésének időpontját írja be.

"Pénzügyi teljesítést igazoló bizonylat(ok) azonosítója" adatblokkba írja be a megadott pénzügyi teljesítés időpontjában kiállított igazoló okmány azonosítóját. Átutalás esetén a bankkivonat azonosítóját, készpénzfizetés esetén a készpénz átvételét bizonyító dokumentum számát, ha a hitel folyósítása közvetlenül a szállítónak történt, akkor a hitelfolyósítást igazoló bankkivonat, annak hiányában a bankigazolás azonosító számát. Amennyiben az ügyfél több részletben egyenlítette ki a bizonylat értékét, akkor a bizonylaton szereplő összeg utolsó részletének kiegyenlítését igazoló dokumentum azonosítóját tüntesse fel. A helyszíni ellenőrzés során az ellenőrök a bizonylat pénzügyi rendezését igazoló valamennyi okmányt ellenőrizhetik.

Egyszerű másolat a dokumentum fénymásolata, azaz nem hiteles másolata.

KITÖLTÉSI ÚTMUTATÓ

D0035-03 Számla-és bizonylatösszesítő B betétlap

Ez a nyomtatvány szolgál a támogatott művelet megvalósítása során felmerült kiadásokat igazoló bizonylatok számlatételeinek felsorolására.

A vonatkozó bizonylat (számla stb.) adatait a D0034-02 Számla- és bizonylatösszesítő A betétlap - bizonylatösszesítőn ("A" betétlap) kell feltüntetni, a D0035-03 Számla- és bizonylatösszesítő B betétlapon a bizonylaton szereplő egyes számlatételeket kell felsorolni, megadva azok jellemző adatait. A vonatkozó bizonylatra minden egyes számlatételnél hivatkozni kell az adott bizonylat "A" betétlap szerinti sorszámával.

1. Azonosítási információ

Ügyfél-regisztrációs szám: Ebbe az adatblokkba írja be az ügyfél-regisztrációs igazoláson szereplő 10 jegyű azonosító számot, a támogatási határozattal egyező módon.

Támogatási határozat iratazonosítója: Ebbe a mezőbe írja be az MVH által kibocsátott Támogatási határozat 10 jegyű számát!

2. Dátum és aláírás

Ebben az adatblokkban tüntesse fel a kitöltés dátumát, majd írja alá a nyomtatványt! Az ügyfél aláírása adatblokkba a Támogatási határozatban megnevezett ügyfél aláírása kerüljön! FONTOS! Szervezet esetében cégszerű aláírás szükséges!

3. Tételadatok

"A sorszáma" mezőben adja meg, annak az elszámolásra benyújtott bizonylatnak a D0034-02 sz. "A" betétlapon szereplő "A" sorszámát, amelyiken az adott számlatétel szerepel. Ha az "A" betétlapon a 14. "A" sorszámú bizonylaton szerepel a számlatétel, akkor a 14-et tüntesse fel. Minden esetben a fizikai teljesítést igazoló bizonylat ("Számla", "Végszámla", "Külföldi számla") "A" sorszámára hivatkozzon.

"Számlatétel sorszám" mezőben folytatólagos sorszámozással töltse ki ugyanahhoz a bizonylathoz tartozó tételek számának megfelelően, csak azokat a téteket kell feltüntetni és sorszámozni, melyekre a D0055-01 Tételrészletező betétlapon kiadást kíván elszámolni (ebben az esetben az D0034-02 betétlap alapján kitöltött "A" sorszáma rovat valamennyi, ugyanazon számlához tartozó tételnél azonos lesz).

"Számlatétel típusa (E/S) " rovatban kell feltüntetni, hogy az elszámolni kívánt számlatétel eszköz (E) vagy szolgáltatás (S) típusú tétel.

"VTSZ/SZJ" rovatban adja meg a bizonylaton szereplő termék/szolgáltatás VTSZ illetve SZJ számát a bizonylaton szereplővel egyezően.

"Megnevezés" rovatban nevezze meg az adott VTSZ/SZJ számhoz tartozó terméket/szolgáltatást a bizonylaton szereplő megnevezéssel azonos módon.

"Mennyiség" rovatban adja meg az adott számlatétel bizonylaton szereplő mennyiségét.

"Mértékegység" rovatban adja meg az adott számlatétel mértékegységét a bizonylaton szereplő mértékegységgel azonosan (például: db, m, m2, kg, stb.).

"ÁFA kulcs" mezőben adja meg az adott tételre vonatkozó ÁFA értékét %-ban, vagy az AM jelölést - ha alanyi mentes, a 2007. évi CXXVII. Áfa törvény 187. §-a alapján - vagy a TM jelölést - ha tevékenység alapján mentes, a 2007.évi CXXVII. Áfa törvény 85., 86. vagy 87. §-a alapján -, nem hazai beszerzés és fordított adózás esetén a felszámított adó mértékét.

"Számlatétel nettó értéke" rovatban adja meg az adott számlatétel egységára és mennyisége alapján, a számlán szereplő nettó összeget, a vonatkozó D0034-02 betétlapon szereplő devizanemben. Amennyiben az elszámolni kívánt kiadások vonatkozásában ÁFA visszatérítésre nem jogosult, vagyis a kiadások bruttó értéke alapján igényelhet támogatást, ebben a mezőben akkor is a bizonylaton szereplő tétel nettó értékét tüntesse fel. Az egyszerűsített adattartalmú bizonylat (egyszerűsített számla) esetén a bruttó összegből számolja ki a nettó értéket, és azt írja be.

KITÖLTÉSI ÚTMUTATÓ

D0055-01 Tételrészletező betétlap

Ez a nyomtatvány szolgál a támogatott művelet megvalósítása során felmerült kiadásokat igazoló bizonylatok számlatételeiből elszámolni kívánt tételek felsorolására.

A vonatkozó bizonylat (számla stb.) adatait a Számla- és bizonylatösszesítő "A" betétlapon, a vonatkozó számlatétel adatait a Számla- és bizonylatösszesítő "B" betétlapon kell feltüntetni, itt a bizonylaton szereplő adott számlatételből elszámolni kívánt tételeket kell felsorolni, megadva azok jellemző adatait. A vonatkozó bizonylatra és számlatételre minden egyes számlatételnél hivatkozni kell az adott bizonylat "A" sorszámára és számlatétel sorszámára hivatkozva.

FONTOS! Az adott számlatételből elszámolni kívánt, egyedi azonosítóval rendelkező tételenként egy azonosító adatot meg kell adni (ültetvénytelepítés esetén a parcellasorszámot).

1. Azonosítási információ

Ügyfél-regisztrációs szám: Ebbe a rovatba írja be az ügyfél-regisztrációs igazoláson szereplő 10 jegyű azonosító számot, a támogatási határozattal egyező módon.

Támogatási határozat iratazonosítója: Ebbe a mezőbe írja be az MVH által kibocsátott Támogatási határozat 10 jegyű számát!

2. Dátum és aláírás

Ebben az adatblokkban tüntesse fel a kitöltés dátumát, majd írja alá! Az ügyfél aláírása adatblokkba a Támogatási határozatban megnevezett ügyfél aláírása kerüljön!

FONTOS! Szervezet esetében cégszerű aláírás szükséges!

3. Tételadatok

"Kiadási tételazonosító" mezőben adja meg a támogatási határozatban szereplő kiadási tételazonosítót, melyhez az adott tételt el kívánja számolni.

"A" sorszáma" rovatban tüntesse fel, annak az elszámolásra benyújtott bizonylatnak a D0034-02 sz. "A" betétlapon szereplő "A" sorszámát, amelyiken az adott számlatétel szerepel, amelyből az adott tételt el kívánja számolni. Ha az "A" betétlapon a 14. "A" sorszámú bizonylaton szerepel a számlatétel, akkor a 14-et tüntesse fel.

"Számlatétel sorszáma" mezőben tüntesse fel, hogy az elszámolni kívánt tétel a vonatkozó számla hányadik sorszámú tétele. Például a megadott sorszámú számlán szereplő tételek közül 3-at tüntetett fel a D0035-03 betétlapon, és a 3. sorszámú tételből kíván elszámolni, akkor 3-at tüntessen fel.

"Kód vagy megnevezés" rovatban tüntesse fel az elszámolni kívánt kiadási tétel és megvalósított tétel alapján a megfelelő kódot vagy megnevezést.

"Elszámolt mennyiség" rovatba írja be az adott számlatételből adott kiadási tételhez elszámolni kívánt mennyiséget a megadott mértékegység szerint.

"Mértékegység" rovatban tüntesse fel az elszámolni kívánt tételnek a mértékegységét.

"Elszámolni kívánt nettó kiadás" mezőben tüntesse fel az adott számlatételből az adott kiadási tételhez elszámolni kívánt nettó értéket forintban. A nem hazai devizában kiállított bizonylat számlatételéből elszámolni kívánt tétel összegét a Vhr. 20. § (5) bekezdése alapján számítsa át forintra. Amennyiben az elszámolni kívánt kiadások vonatkozásában ÁFA visszatérítésre nem jogosult, vagyis a kiadások bruttó értéke alapján igényelhet támogatást, ebben a mezőben kiadási tételenként, akkor is az elszámolni kívánt nettó értéket kell feltüntetni.

"Egyedi azonosító megnevezése" mezőbe írja be, hogy "parcellasorszám".

"Egyedi azonosító" rovatba írja be annak a K0082 vagy K0083 számú Igénylő betétlapon feltüntetett parcellának a sorszámát, amelyen elvégezte az energiaültetvény telepítését, és amelyhez a megadott kiadási tételt el kívánja számolni.

KITÖLTÉSI ÚTMUTATÓ

D0058-01 Koordináták betétlap

Ezt a betétlapot abban az esetben kell kitöltenie, amennyiben EMVA-ból finanszírozott erdősítési, illetve fás és/vagy lágyszárú energiaültetvények telepítésére nyújtandó támogatás alapján kifizetési kérelmet nyújt be, és a megvalósított parcella határvonala töréspontjainak koordinátáit nem elektronikusan tölti fel a felületre.

1. Betétlap iratkódja

Ebbe az adatblokkba ne írjon semmit, hagyja üresen!

2. Azonosítási információ

Ügyfél-regisztrációs szám: Ebbe a rovatba írja be az ügyfél-regisztrációs igazoláson szereplő 10 jegyű azonosító számot, a támogatási határozattal egyező módon.

Jogcímkód: ebbe a rovatba írja be a támogatott jogcím kódját, EMVA erdő esetében: 6.221.01.01, energiaültetvény esetében: 6.126.01.01.

Név: ebbe a rovatba írja be nevét, a támogatási határozattal egyező módon!

3. Koordináták

Ebbe az adatblokkba írja be a megvalósított parcella határvonala töréspontjainak 50 cm-es pontossággal mért koordinátáit.

Sorszám: ebbe a rovatba írja a parcella sorszámát a K0082/K0083-as betétlappal egyező módon.

Koordináta (hosszúsági): ebbe a rovatba írja a töréspont X koordinátáját.

Koordináta (szélességi): ebbe a rovatba írja be a töréspont Y koordinátáját.

Fontos! A töréspontokat folytatólagosan, egymás utáni sorrendben vigye fel! Amennyiben a határvonal négynél több töréspontot tartalmaz, ugyanazon parcellasorszám megadásával írja be a többi töréspont koordinátáját.

KITÖLTÉSI ÚTMUTATÓ

D0081-01 Nyilatkozat Általános Forgalmi Adó visszatérítésről

Ezt a betétlapot minden esetben ki kell töltenie, amennyiben fás és/vagy lágyszárú energiaültetvények telepítésére nyújtandó támogatás alapján kifizetési kérelmet nyújt be.

1. Főlap iratkódja

Ebbe az adatblokkba ne írjon semmit, hagyja üresen!

2. Azonosítási információ

Ügyfél-regisztrációs szám: Ebbe a rovatba írja be az ügyfél-regisztrációs igazoláson szereplő 10 jegyű azonosító számot, a támogatási határozattal egyező módon.

Támogatási határozat iratazonosítója: Ebbe a mezőbe írja be az MVH által kibocsátott Támogatási határozat 10 jegyű számát!

3. Ügyfél adatai

Név: Ebbe a rovatba írja be a saját nevét, amennyiben természetes személyként (őstermelőként/egyéni vállalkozóként) nyújt be kifizetési kérelmet, vagy a vállalkozás (cég) nevét, amennyiben a kifizetési kérelmet az Ön által képviselt jogi személy, vagy jogi személyiség nélküli szervezet (továbbiakban együtt: szervezet) képviseletében nyújtja be! Az itt megadott névnek egyeznie kell az MVH Ügyfél-nyilvántartásában történő regisztrációhoz megadott névvel.

Előtag: Amennyiben Ön természetes személy a személynevet előtaggal (dr., ifj., id. stb.) együtt adja meg, de a cégforma rovatot ne töltse ki!

Cégforma: Ha az ügyfél szervezet, akkor feltétlenül adja meg a cégformát is (Zrt., Nyrt., Kft., Bt., stb.) és hagyja üresen az előtag rovatot!

4. ÁFA nyilatkozat

Ebben a rovatban a jelölőnégyzetbe tett X jellel jelölje meg, ha az elszámolni kívánt kiadások vonatkozásában áfa visszaigénylésre jogosult.

Ha Ön őstermelő vagy egyéni vállalkozó és áfa visszaigénylésre jogosult, akkor különösen fontos ezt megjelölnie. Amennyiben mégis elmulasztja bejelölni, akkor a bruttó módon kifizetett támogatásnak az áfára jutó része jogosulatlan támogatásnak minősül, és azt kamattal együtt kell visszafizetnie.

5. Kitöltési dátum és aláírás

Ebben az adatblokkban tüntesse fel a kitöltés időpontját, majd írja alá! Az ügyfél neve mezőben tüntesse fel olvashatóan a nevét.

FONTOS!

Szervezet esetében cégszerű aláírás szükséges!

[Cégszerű aláírás: a szervezet hivatalos képviseletére jogosult személy(ek) nek a szervezet nevében, az aláírási címpéldányban foglaltak szerint, vagy a cégjegyzésre jogosult személy meghatalmazása alapján teljesített aláírása. Ebben az esetben a kifizetési kérelemmel kapcsolatos meghatalmazást is csatolni kell a kérelemhez!

Az aláírás elengedhetetlen része az aláírásra jogosult személy (nyomtatott betűvel kiírt) teljes neve és, ha van, a szervezet bélyegzőlenyomata.]

Tájékoztató az Európai Mezőgazdasági Garancialapból, az Európai Halászati Alapból, az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból, valamint a központi költségvetésből származó pénzeszközök kedvezményezettjére vonatkozó információk nyilvánosságra hozataláról

Tájékoztatom, hogy a Bizottság az 1290/2005/EK tanácsi rendeletnek az Európai Mezőgazdasági Garancia Alapból (EMGA) és az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból (EMVA) származó pénzeszközök kedvezményezettjeire vonatkozó információk nyilvánosságra hozatalának tekintetében történő alkalmazása részletes szabályainak megállapításáról szóló 259/2008/EK rendeletének 1. cikke, valamint a mezőgazdasági, agrár-vidékfejlesztési, valamint halászati támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseiről szóló 2007. évi XVII. törvény 24. § (2) bekezdése alapján az alábbi adatok közzétételre kerülnek a www.mvh.gov.hu weboldalon:

I. Ügyfél-azonosító adatok

Természetes személy ügyfél esetében a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal ügyfélregisztrációs rendszerében nyilvántartott

a) vezeték- és utónév,

b) lakcím, amely tartalmazza a település nevét és postai irányítószámát is,

c) regisztrációs szám.

Nem természetes személy ügyfél (gazdasági társaságok, alapítványok, egyesületek stb.) esetében az ügyfél-regisztrációs rendszerben nyilvántartott

a) bejegyzés szerinti teljes név,

b) székhely/telephely szerint a település neve és postai irányítószáma,

c) regisztrációs szám.

II. Kifizetésre vonatkozó adatok

Az ügyfél részére

a) az Európai Mezőgazdasági Garancia Alap terhére a pénzügyi évben teljesített kifizetések jogcíme, összege és ezek pénzneme,

b) az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap terhére a pénzügyi évben teljesített közfinanszírozás jogcíme,

- a közösségi és a nemzeti hozzájárulásokat is magában foglaló

- teljes összege és ezek pénzneme,

c) az a) és b) pontban meghatározott kifizetett összegek együttesen, és ezek pénzneme,

d) az Európai Halászati Alap terhére a pénzügyi évben teljesített kifizetések jogcíme, összege és ezek pénzneme,

e) a központi költségvetésből a pénzügyi évben teljesített kifizetések jogcíme, összege és ezek pénzneme. Tájékoztatom továbbá, hogy a fenti adatai a Közösségek pénzügyi érdekeinek védelme céljából a Közösségek és a tagállamok pénzügyi ellenőrző és vizsgálati szervei feldolgozhatják, azzal, hogy tevékenységük során az ügyfél alapvető jogait és szabadságait tiszteletben tartják.

- az I. és II. pontban meghatározott adatok az első közzétételüktől számított két évig elérhetőek maradnak a www.mvh.gov.hu weboldalon.

- az Európai Parlament és a Tanács 1995. október 24-i a személyes adatok feldolgozása vonatkozásában az egyének védelméről és az ilyen adatok szabad áramlásáról szóló 95/46/EK irányelvnek megfelelően, a személyes adatok védelméről és a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló 1992. évi LXIII. törvény (Avtv.) 11. § (1) bekezdése alapján a valóságnak meg nem felelő adat helyesbítését kezdeményezheti, továbbá a 12. §-a alapján az MVH az általa kezelt, közérdekből nyilvános adatokkal kapcsolatosan kérelmemre tájékoztatást ad.

- amennyiben ezen adatok nyilvánosságra hozatalával összefüggésben bármilyen jogsérelem éri, úgy annak orvoslására a Közösségek és a tagállami jogrendszer szabályai - az Avtv. 17. §-ában meghatározott bírósági jogérvényesítés - által biztosított lehetőségeket igénybe veheti.

KITÖLTÉSI ÚTMUTATÓ

(a G001-es számú REGISZTRÁCIÓS LAP kitöltéséhez)

A mezőgazdasági, agrár-vidékfejlesztési, valamint halászati támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseiről szóló 2007. évi XVII. törvény (a továbbiakban: MVH törvény) 28. § alapján a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (a továbbiakban: MVH) leendő ügyfelei az intézkedésekben való részvétel feltételeként meghatározott előírás teljesítése céljából, regisztrációs szám megállapítása iránti kérelmet nyújthatnak be.

Fontos tudnivalók:

Kitöltés előtt alaposan tanulmányozza át az útmutatót, mivel a visszaküldött regisztrációs lap alapján kerül regisztrálásra az egységes ügyfélregiszterben.

- a regisztrációs lap 1 példányos.

- a rovatokat olvashatóan, nyomtatott nagybetűkkel kell kitölteni!

- az előre megadott válaszok esetén a kiválasztott válasz előtti kódkockába "X" jelet kell tenni

- a regisztrációs lapot alá kell írni

Érdemi vizsgálat nélkül utasítja el az MVH a kérelmet, ha:

- a kérelmet az ügyfél nem az előírt formanyomtatványon nyújtja be (MVH törvény 56. § (3) bekezdés b) pontja)

- az igény benyújtására jogosult nem írta alá a kérelmet (MVH törvény 56. § (3) bekezdés c) pontja)

- az ügyfél által bejelentett adatok valótlanok, vagy hiányosak (MVH törvény 30. § (3) bekezdés)

(10) Regisztráció típus

Fontos!

Amennyiben a támogatást nem igénylő, pénzügy kapcsolat nélküli regisztrációs típust jelöli meg, akkor nem kell kitölteni a 30. lés a 80. számú rovatokat!

Írjon "X" jelet a "Támogatást igénylő" előtti kódkockába, ha a következő években Európai Közösségi (a továbbiakban: közösségi támogatás) és/vagy nemzeti támogatást kíván igénybe venni.

Írjon "X" jelet a "Támogatást nem igénylő, pénzügyi kapcsolattal" előtti kódkockába, ha a következő években közösségi támogatást és/vagy nemzeti támogatást nem kíván igénybe venni

- és a Földművelési és Vidékfejlesztési Minisztériummal (továbbiakban: FVM), illetve az FVM valamely intézményével, mint kifizetőhellyel kedvezményezettként pénzügyi kapcsolatban áll (onnan juttatást, költségtérítést, stb. kifizetéseket vesz fel)

- és a hatályos jogszabály az adott szakrendszerben előírja a regisztrációs szám használatát.

Írjon "X" jelet a "Támogatást nem igénylő, pénzügyi kapcsolat nélkül" előtti kódkockába, ha a következő években közösségi támogatást és/vagy nemzeti támogatást nem kíván igénybe venni

- és az FVM-mel, illetve az FVM valamely intézményével, mint kifizetőhellyel kedvezményezettként pénzügyi kapcsolatban nem áll

de a hatályos jogszabály előírja az adott szakrendszerben a regisztrációs szám használatát. Figyelem! Legalább egy típust meg kell jelölnie, mert regisztráció típus nélkül a kitöltött regisztrációs lap nem alkalmas az egységes ügyfélregiszterbe történő bejelentkezésre.

(20) Ügyfél típus

A kiválasztott ügyféltípus előtti körbe kell "X" jelet beírni.

Figyelem! Csak egy ügyféltípust jelölhet meg. Az őstermelők a magánszemély ügyféltípusba tartoznak.

(30) Adóazonosító és vállalkozási azonosító adatok

Az adózásról szóló 2003. évi XCII. törvény 178. § 1. pontjában meghatározottak szerinti adóazonosító szám: az adószám a közösségi adószám a magánszemély adóazonosító jele, külföldi vállalkozás esetén az illetősége szerinti állam hatósága által megállapított adóazonosító szám.

Adószám

Kötelező megadni, ha az ügyfél típusa szerint cég, szervezet, egyéni cég, vagy egyéni vállalkozó

Adóazonosító jel

Kötelező megadni, ha az ügyfél típusa szerint egyéni vállalkozó vagy magánszemély

Cégjegyzékszám

Kötelező megadni, ha

- az ügyfél típusa szerint cég, szervezet,

- és rendelkezik cégjegyzékszámmal

Egyéni vállalkozói igazolványszám

Kötelező megadni, ha

- az ügyfél típusa szerint egyéni vállalkozó,

- és a regisztráció típusa támogatást igénylő vagy támogatást nem igénylő pénzügyi kapcsolattal.

Statisztikai számjel

Kötelező megadni, ha

- az ügyfél típusa szerint cég, szervezet vagy egyéni vállalkozó,

- és a regisztráció típusa támogatást igénylő vagy támogatást nem igénylő pénzügyi kapcsolattal.

Őstermelői igazolványszám

Kötelező megadni, ha

- az ügyfél típusa szerint magánszemély,

- és magyar állampolgárságú,

- és rendelkezik őstermelői igazolvánnyal,

- és a regisztráció típusa támogatást igénylő.

Külföldi vállalkozás cégjegyzékszáma (nyilvántartási száma) kódkockákba a külföldi cég, szervezet cégjegyzékét (nyilvántartását) vezető bíróság, illetve hatóság székhelye szerinti cégjegyzékszámát (nyilvántartási számát) kell beírni.

A közösségi adószám kódkockába a saját ország két tagú betűjele után az adószám első nyolc számjegyét kell beírni, folytatólagosan.

Külföldi személy azonosítója kódkockákba külföldi egyéni vállalkozó, vagy magánszemély esetén az útlevélszámát kell feltüntetni.

Minősítési kódok (mikro-, kis- és középvállalkozások esetén KKV kód) a megfelelő körbe "X" jelet kell tenni. Az alábbi meghatározások alapján lehet eldönteni, hogy mely kategóriába tartozik:

- belföldi természetes személy: magánszemély, max. 250eFt/év nettó árbevétellel rendelkező mezőgazdasági őstermelő

- mikrovállalkozás: 10 főnél kevesebb foglalkoztatott, az éves nettó árbevétele, vagy mérlegfőösszege legfeljebb 2 millió eurónak megfelelő forintösszeg

- kisvállalkozás: 50 főnél kevesebb foglalkoztatott, az éves nettó árbevétele, vagy mérlegfőösszege legfeljebb 10 millió eurónak megfelelő forintösszeg

- középvállalkozás: 250 főnél kevesebb foglalkoztatott, az éves nettó árbevétele, legfeljebb 50 millió eurónak megfelelő forintösszeg, vagy a mérlegfőösszege legfeljebb 43 millió eurónak megfelelő forintösszeg

- nagyvállalat: 250 fő feletti foglalkoztatott

- nonprofit szervezet államháztartáson belül: pl. önkormányzat, felsőfokú okt. intézmény

- nonprofit szervezet államháztartáson kívül: pl. alapítvány, közhasznú társaság

Egyéni vállalkozás esetén a mutatószámokat a személyi jövedelemadóról szóló törvényben előírt nyilatkozat alapján kell meghatározni, és ennek megfelelően kell bejelölni a minősítési kódot.

(40) Személyi adatok

Kizárólag egyéni vállalkozó, illetve magánszemély esetén kötelező a kitöltése!

Családi neve a vezetéknév. Az első öt kockába kerülhet az ún. előtag (pl. dr.)

Utóneve(i) keresztnév, keresztnevek

Születéskori családi neve és utónevei a születési anyakönyv szerinti családi név és utónevek, amennyiben nem egyeznek meg a 'Családi neve' és 'Utóneve' rovatokban megadottakkal

Születési helye születési hely helységneve.

Születési ideje a születési év, hó (arab számmal 01-től 12-ig) és nap.

Neme: a megfelelő kódkockába "X" jelet kell tenni.

Állampolgársága kitöltése magyar és nem magyar állampolgárok esetében is egyaránt kötelező.

Anyja születéskori neve anyja születési anyakönyv szerinti családi neve, utóneve(i).

(50) Vállalkozás adatai

Vállalkozás neve cég, szervezet esetén a cégjegyzékben, bírósági nyilvántartásban, vagy bírósági végzésben, bírósági igazolásban szereplő, egyéb szervezeteknél az alapszabály szerinti névvel azonos elnevezést kell beírni.

Cégforma rövidítése a szervezet formájának, illetve a cég cégformájának rövid meghatározását (pl.: kht., rt., kft.) kérjük beírni.

Cég rövidített neve a cég, szervezet rövidített nevét kell beírni. Csak olyan rövid név írható be, ami a cégjegyzékben, bírósági nyilvántartásban, bírósági végzésben szerepel.

Vállalkozás kezdete cég, szervezet, illetve egyéni vállalkozó esetén a vállalkozás kezdetének évét, hónapját (arab számmal 01-től 12-ig) és napját kérjük megjelölni.

Jogelődök neve cég/szervezet esetén a cégjegyzékben, bírósági nyilvántartásban, bírósági végzésben, bírósági igazolásban szereplő, egyéb szervezetnél az alapszabály szerinti jogelődök nevét kell beírni.

A Jogelődök adószáma a jogelőd cég/szervezet adószámát kell beírni.

A Jogelődök regisztrációs száma a jogelőd cég/szervezet MVH által kiállított ügyfélregisztrációs igazoláson lévő 10 jegyű azonosító számot (regisztrációs számot) kell beírni.

Háromnál több jogelőd esetén a további jogelődök adatait kérjük pótlapon feltüntetni szíveskedjen.

(60) Belföldi cím adatok

Az adatcsoportban belföldi cég, szervezet esetén a vállalkozás székhelyét, telephelyé(ei) t, belföldi egyéni vállalkozó esetén székhelyét vagy lakhelyét, belföldi magánszemély esetén lakhelyét kell megadni. Minden ügyféltípus esetén ki kell tölteni az iratőrzés helyét, ha az eltér a székhely/lakhely szerinti helytől.

Irányítószám belföldi székhely/lakhely postai irányítószáma.

Helység belföldi székhely/lakhely postai irányítószámok jegyzéke szerinti helységnév.

Közterület neve belföldi székhely/lakhely közterületének teljes neve.

Közterület jellege belföldi székhely/lakhely közterületének jellege (utca, út, tér stb.) rövidítés nélkül.

Házszám, helyrajzi szám belföldi székhely/lakhely házszámát, illetve helyrajzi számát kell beírni.

Emelet/Ajtó belföldi székhely/lakhely emeletszáma, és esetleges ajtó száma.

Megjegyzés! Ha a belföldi címe helyrajzi számmal meghatározható, akkor nem kell kitölteni a Közterület neve, Közterület jellege rovatokat.

Telephely: a cég tevékenység gyakorlásának azon helye, amely a cég székhelyétől eltérő helyen található.

Több telephely esetén a további telephelyek adatait kérjük pótlapon feltüntetni szíveskedjen.

(70) Külföldi cím adatok

Az adatcsoportban külföldi cég, szervezet esetén a vállalkozás székhelyét, külföldi egyéni vállalkozó esetén székhelyét vagy lakhelyét, külföldi magánszemély esetén lakhelyét kell megadni.

Ország külföldi székhely/lakhely országa.

Irányítószám külföldi székhely/lakhely postai irányítószáma.

Helység külföldi székhely/lakhely helységneve.

Cím rovatba a külföldi székhely/lakhely közterület neve, jellege, házszáma, emelet, ajtó számai.

Figyelem! Be kell jelenteni a Magyarországon lakóhellyel, vagy telephellyel nem rendelkező külföldi cég/személy esetén magyarországi kézbesítési meghatalmazottjának nevét (cégnevét) és lakóhelyét (székhelyét) a 90. rovatban (lásd (90) Elérhetőségi adatok).

(80) Bankszámla adatok

Kötelező, a bankszámlaszám megadása "Támogatást igénylő" vagy "Támogatást nem igénylő, pénzügyi kapcsolattal" regisztráció típus esetén.

Devizanem rovatban kell a bankszámla devizanemének három karakteres kódját megadni. (Forint esetében ez a kód: HUF.)

Nemzetközi bankszámlaszám (IBAN) országkódja rovatot csak abban az esetben kell kitölteni, ha a bankszámla a bankszámlaszerződésben nemzetközi bankszámlaként került meghatározásra. Az első két kódkockába az ISO 3166 szabvány szerinti országkódot kell beírni (Magyarország esetében HU), a 3-4. karakterek az ún. ellenőrző szám.

Bankszámlaszám rovatba (16 vagy 24 karakter) a belföldi pénzforgalmi jelzőszámot kell beírni. (Nemzetközi bankszámlaszám esetében az 5-28. karaktereket kell ide írni.)

A Regisztrációs Laphoz minden esetben csatolni kell a bankszámlaszerződés másolatát, vagy más olyan, a számlavezető hitelintézet által kiállított okiratot, (pl. számlakivonat) másolatát, melyen szerepel a bankszámlaszám.

(90) Elérhetőségi adatok

Ha székhelye/telephelye/lakhelye külföldön van, akkor ebben a rovatban meg kell adnia a belföldi levelezési címét. Levelezési név rovatot csak akkor töltse ki, ha a leveleit nem a saját nevén kívánja megkapni.

Levelezési cím A rovatokat csak akkor töltse ki, ha a postai/értesítési címe eltér a "(60) Belföldi cím adatok" csoportban közölt adatoktól, ha nem azonos székhelyével, telephelyével (ha a székhelye/telephelye/lakhelye egyben a levelezési címe is, akkor az adatcsoportot hagyja üresen).

Irányítószám belföldi levelezési cím postai irányítószáma.

Helység belföldi levelezési cím helységneve.

Közterület neve belföldi levelezési cím közterületének teljes neve,

Közterület jellege belföldi levelezési cím (utca, út, tér, stb.) rövidítés nélkül.

Házszám, helyrajzi szám belföldi levelezési cím házszáma, illetve helyrajzi száma.

Emelet/Ajtó belföldi levelezési cím emelet száma és esetleges ajtó száma.

Postafiók postafiók száma.

Megjegyzés! Postafiók megadása esetén a közterület neve, jellege, házszám, emelet, ajtó nem tölthető ki.

Telefonszám aktuális telefonszám(ok) körzetszám/telefonszám formában

Fax aktuális faxszám (körzetszám/telefonszám formában).

E-mail elektronikus levelezési cím.

Ez utóbbi rovatok kitöltése nem kötelező, de a további ügyintézést megkönnyítése érdekében ajánlatos, mind az Ön, mind pedig az MVH munkatársai számára.

(100) Képviseletre jogosult Magánszemély esetén:

Csak abban az esetekben kötelező megadni, ha az alábbiak közül valamelyikkel rendelkezik, és az ügyintézést kötelezően, (pl. kiskorú ügyfél) vagy meghatalmazás szerint nem az ügyfél végzi:

- a magánszemély törvényes képviselője

- közokiratba vagy teljes bizonyító erejű magánokiratba (2 tanú aláírásával, nevével, lakcímével ellátott okirat) foglalt meghatalmazás, megbízás alapján nagykorú meghatalmazott

- képviseleti jogosultságát igazoló ügyvéd, ügyvédi iroda Az eredeti meghatalmazás az adatlaphoz csatolandó! Cég/szervezet esetén:

Kötelező megadni a cégnyilvántartásban, bírósági nyilvántartásban feltüntetett képviselő nevét.

Önálló képviselet esetén elegendő egy képviselő, együttes képviselet esetén az együttes képviseletet ellátó összes képviselő bejelentése szükséges.

Amennyiben a kapcsolattartóként feltüntetett személy nem azonos a cégnyilvántartás, illetve bírósági nyilvántartás szerinti képviseletre jogosult személlyel, úgy eredeti meghatalmazást kell az adatlaphoz csatolni.

Nyilatkozat

A nyilatkozatban leírtakkal való egyetértés esetén, a Helység, Dátum rovatokat ki kell tölteni, valamint a Bejelentő aláírása rovatban alá kell írni, mert aláírás nélkül (MVH törvény 56. § (3) bekezdés c) pontja /és nem az igény benyújtására jogosult által előterjesztett (MVH törvény 56. § (3) bekezdés d) pontja regisztrációs számot kérő regisztrációs szám megállapítása iránti kérelmét, az MVH elutasítja.

Cég esetén cégszerű aláírás, amely 30 napnál nem régebbi cégkivonatban feltüntetett cégjegyzésre jogosult képviselő aláírása az aláírási címpéldánynak megfelelő módon a cég pontos elnevezése, címe (cégbélyegző).

Szervezet esetén a nyilvántartásba vételt elrendelő bíróság által kiállított 30 napnál nem régebbi igazoláson feltüntetett képviselő az aláírási címpéldánynak megfelelően.

Magánszemély esetén saját aláírása, képviselet esetén a képviseletre jogosult aláírása.

A Regisztrációs Lap benyújtásának módja, és helye:

postai úton, az MVH lakhely/székhely szerinti illetékes megyei kirendeltségéhez.

Bács-Kiskun Megyei MVH Kirendeltség6001 Kecskemét 1.Pf. 470
Baranya Megyei MVH Kirendeltség7602 Pécs 1.Pf. 365
Békés Megyei MVH Kirendeltség5620 Békéscsaba Pfü.Pf. 45
Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei MVH Kirendeltség3501 Miskolc 1.Pf. 646
Csongrád Megyei MVH Kirendeltség6701 Szeged 1.Pf. 26 Pf. 504
Fejér Megyei MVH Kirendeltség8002 Székesfehérvár 2.Pf. 297
Fővárosi és Pest Megyei MVH Kirendeltség1376 Budapest 62.Pf. 248
Győr-Moson-Sopron Megyei MVH Kirendeltség9021 Győr Pfü.Pf. 70
Hajdú-Bihar Megyei MVH Kirendeltség4001 Debrecen 1.Pf. 551
Heves Megyei MVH Kirendeltség3301 Eger 1.Pf. 169
Jász-Nagykun-Szolnok Megyei MVH Kirendeltség5002 Szolnok 2.Pf. 111
Komárom-Esztergom Megyei MVH Kirendeltség2801 Tatabánya 1.Pf. 1394
Nógrád Megyei MVH Kirendeltség3101 SalgótarjánPf. 123
Somogy Megyei MVH Kirendeltség7401 KaposvárPf. 206
Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei MVH Kirendeltség4401 Nyíregyháza 1.Pf. 422
Tolna Megyei MVH Kirendeltség7101 Szekszárd 1.Pf. 251
Vas Megyei MVH Kirendeltség9701 Szombathely 2.Pf. 245
Veszprém Megyei MVH Kirendeltség8202 Veszprém 2.Pf. 791
Zala Megyei MVH Kirendeltség8901 Zalaegerszeg 1.Pf. 142

Kitöltési útmutató

(a G 002-es számú REGISZTRÁCIÓ MÓDOSÍTÓ LAP kitöltéséhez)

A mezőgazdasági, agrár-vidékfejlesztési, valamint halászati támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseiről szóló 2007. évi XVII. törvény (a továbbiakban: MVH törvény) 29. § (1) bekezdése alapján a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (a továbbiakban: MVH) ügyfele a nyilvántartásba vételt követően az ügyfélnyilvántartásba bejelentett adataiban bekövetkezett változást 15 napon belül köteles bejelenteni az MVH illetékes kirendeltségénél az MVH, mint mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatási szerv által előírt, rendszeresített nyomtatványon, melynek alkalmazása az MVH törvény 37. § (1) bekezdése alapján kötelező. Amennyiben az ügyfél, vagy a változás bejelentésre kötelezett más személy nem az előírt formanyomtatványon tesz eleget változás bejelentési kötelezettségének, az MVH az MVH törvény 71. § (1) bekezdés a) pontjára hivatkozással mulasztási bírság fizetésére kötelezheti.

Fontos tudnivalók:

- a regisztráció módosító lap egy példányos,

- a rovatokat olvashatóan, nyomtatott betűkkel kell kitölteni

- a regisztráció módosító lapot alá kell írni! (Az aláírás nélkül benyújtott kérelmet az MVH törvény 56. § (3) bekezdés c) pontjára hivatkozással az MVH érdemi vizsgálat nélkül elutasítja.

Figyelem: a rovatok előtt található U (új) betű új adatot jelent, az M (módosítás) adatmódosítást, a T (törlés) betű a megszüntetést jelöli. A kívánt művelet betűjelét a változó rovat előtt kell bekarikázni! U betű: új, a regisztrációs adatbázisban eddig nem szereplő adat esetén M betű: meglévő adat módosítása esetén T betű: a regisztrációs adatbázisban szereplő adat törlési igénye esetén

(1) Kitöltése kötelező

Regisztrációs szám: az ügyfél ügyfélregisztrációs igazolásán szereplő 10 jegyű azonosító szám

Módosítás hatálybalépésének időpontja: az a dátum, amikor a változás ténylegesen bekövetkezett (pl. levelezési

cím változása), vagy a változás hatályba lépett (pl. társasági szerződés módosítása).

Ügyfél neve: magánszemély esetén a vezetéknév és utónév; cég, szervezet esetén a bírósági, cégbírósági végzésben szereplő nevet (névmódosítás esetén ebben a rovatban a még nem módosult, eredeti nevet) kell beírni.

(2) Regisztráció típusának módosítása

Ezt a rovatot kell kitölteni,ha a regisztráció típusa módosul.

A regisztráció típus módosításához a kódkockában az U (új) betűt kell beírni, valamint az ezután használni kívánt regisztráció típus melletti körbe kell "X" jelet tenni.

FIGYELEM! Amennyiben az ügyfél töröltetni kívánja magát az ügyfélregisztrációs rendszerből, a T (törlés) betűt kell beírni a kódkockába.

(3) Ügyféltípus módosítása

Az ügyfél típusában bekövetkezett változás esetén a regisztrációs adatbázisban a jövőben használni kívánt ügyféltípus melletti körbe kell "X"jelet tenni.

(4) Adóazonosító és vállalkozási azonosító adatok módosítása

Ezt a rovatot kell kitölteni, ha a felsorolt azonosító adatokban változás következett be.

FIGYELEM! Kizárólag a módosult adatokat kell feltüntetni, a változó rovat előtti betűt (M, T, U) karikázza be!

Az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 178. § 1. pontja értelmében adóazonosító szám: az adószám, akö-zösségi adószám, a magánszemély adóazonosító jele. Külföldi vállalkozás esetén adószámnak tekintendő az illetősége szerinti állam hatósága által megállapított adóazonosító szám is.

(5) Személy adatainak módosítása

Magánszemély, egyéni vállalkozó ügyfél nevében, személyi adataiban, vagy az állampolgárságban bekövetkezett változás(ok), esetén kell kitölteni.

Itt javítható(k) a felsorolt, a regisztrációs adatbázisban tévesen szereplő, vagy hiányzó adat(ok).

(6) Vállalkozás adatainak módosítása

Cég, szervezet esetén a felsorolt alapadatokban bekövetkezett változások esetén; jogutódlás esetén a jogelőd(ök) adataival (név, regisztrációs szám); vagy javítások(ok) esetén kell kitölteni.

Cég, szervezet megszűnése bejelentése esetén itt kell megadni a megszűnés időpontját.

(7) Belföldi cím adatok módosítása

Az ügyfél székhelyében vagy lakhelyében, telephelyé(ei) ben, iratőrzési helyében bekövetkezett változás(ok) esetén kell kitölteni.

FIGYELEM! A rovatot bármilyen adat változása esetén teljesen ki kell tölteni, vagyis a nem változó adatokat (pl. település neve) is meg kell adni, ez vonatkozik a pótlapon feltüntetett telephelyekre is.

FIGYELEM! A székhely/lakhely, telephely, iratőrzési hely megadása nélkül a regisztráció nem érvényes, így az adatok törlésére nincs lehetőség!

(8) Külföldi cím adatok módosítása

Az ügyfél külföldi székhelyében, vagy lakhelyében bekövetkezett változás(ok) esetén kell kitölteni. (Külföldi cím adatok megadása kötelező, amennyiben az ügyfél állampolgársága nem magyar.)

FIGYELEM! A rovatot bármilyen adat változása esetén teljesen ki kell tölteni, vagyis a nem változó adatokat (pl. ország neve) is meg kell adni.

(9) Bankszámla adatok módosítása

Az ügyfél bankszámla-adataiban történt változás(ok) esetén kell kitölteni. A rovatot bármilyen adat változása esetén hiánytalanul ki kell tölteni.

A bankszámla-szerződés, vagy számlakivonat másolatának csatolásával kell igazolni az új számlaszám valódiságát.

(10) Elérhetőségi adatok módosítása

Az ügyfél felsorolt elérhetőségi adataiban bekövetkezett változás(ok) esetén kell kitölteni.

A levelezési cím változása esetén a címet teljesen ki kell tölteni, vagyis a nem változó adatokat is meg kell adni.

(11) Képviseletre jogosultak személyének módosítása

A képviseletre jogosultak személyében történő változáskor kell kitölteni, vagy abban az esetben, ha megszűnik a meghatalmazás. Magánszemélynél mellékelni kell új meghatalmazás esetén a jogszabályoknak megfelelő új meghatalmazást.

Cég/szervezet esetén új képviselőnek csak olyan személyt lehet megadni, aki a cégnyilvántartásban, bírósági nyilvántartásban szerepel.

(12) A regisztrációs nyilvántartás megszüntetésének bejelentése

A körbe, és/vagy négyzetbe elhelyezett "X" -szel jelölje a megszűnés okát. Ebben az esetben más adatok kitöltése nem szükséges.

Nyilatkozat

A nyilatkozatban leírtakkal való egyetértés esetén, a Helység, Dátum rovatokat ki kell tölteni, valamint a Bejelentő aláírása rovatban alá kell írni, mert a nem előírt módon (pl. aláírás nélküli), illetőleg a hibásan, valótlan adattartalommal, vagy hiányosan teljesített változás bejelentés esetén az MVH az ügyfelet, vagy a változás bejelentésre kötelezett egyéb személyt mulasztási bírság fizetésére kötelezheti. [MVH törvény 71. § (1) bekezdés a) pont.]

Cég esetén cégszerű aláírás szükséges, amely 30 napnál nem régebbi cégkivonatban feltüntetett cégjegyzésre jogosult képviselő aláírása lehet az aláírási címpéldánynak megfelelő módon, továbbá fel kell tüntetni a cég pontos elnevezését, címét, (bélyegzőt).

Szervezet esetén a nyilvántartásba vételt elrendelő bíróság által kiállított 30 napnál nem régebbi igazoláson feltüntetett képviselő aláírása szükséges az aláírási címpéldánynak megfelelően.

Magánszemély esetén a magánszemély saját aláírása szükséges, képviselet esetén pedig a meghatalmazott aláírása, aki:

- a magánszemély törvényes képviselője

- közokiratba vagy teljes bizonyító erejű magánokiratba (2 tanú aláírásával, nevével, lakcímével ellátott okirat) foglalt meghatalmazás, megbízás alapján nagykorú meghatalmazott, vagy

- képviseleti jogosultságát igazoló ügyvéd, ügyvédi iroda.

A G002-es Regisztráció módosító lap benyújtásának módja és helye:

postai úton az MVH lakhely/székhely szerinti illetékes megyei kirendeltségéhez.

Bács-Kiskun Megyei MVH Kirendeltség6001 Kecskemét 1.Pf. 470
Baranya Megyei MVH Kirendeltség7602 Pécs 1.Pf. 365
Békés Megyei MVH Kirendeltség5620 Békéscsaba Pfü.Pf. 45
Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei MVH Kirendeltség3501 Miskolc 1.Pf. 646
Csongrád Megyei MVH Kirendeltség6701 Szeged 1.Pf. 26 Pf. 504
Fejér Megyei MVH Kirendeltség8002 Székesfehérvár 2.Pf. 297
Fővárosi és Pest Megyei MVH Kirendeltség1376 Budapest 62.Pf. 248
Győr-Moson-Sopron Megyei MVH Kirendeltség9021 Győr Pfü.Pf. 70
Hajdú-Bihar Megyei MVH Kirendeltség4001 Debrecen 1.Pf. 551
Heves Megyei MVH Kirendeltség3301 Eger 1.Pf. 169
Jász-Nagykun-Szolnok Megyei MVH Kirendeltség5002 Szolnok 2.Pf. 111
Komárom-Esztergom Megyei MVH Kirendeltség2801 Tatabánya 1.Pf. 1394
Nógrád Megyei MVH Kirendeltség3101 SalgótarjánPf. 123
Somogy Megyei MVH Kirendeltség7401 KaposvárPf. 206
Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei MVH Kirendeltség4401 Nyíregyháza 1.Pf. 422
Tolna Megyei MVH Kirendeltség7101 Szekszárd 1.Pf. 251
Vas Megyei MVH Kirendeltség9701 Szombathely 2.Pf. 245
Veszprém Megyei MVH Kirendeltség8202 Veszprém 2.Pf. 791
Zala Megyei MVH Kirendeltség8901 Zalaegerszeg 1.Pf. 142

Tartalomjegyzék