Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH+ 2015.10.444 Írásbeli szerződés szükségessége, tartalmi követelménye a közvetített szolgáltatás értékének adóalapból történő levonásához helyi iparűzési adónemben. A fogtechnikusi teljesítés költségkénti elszámolása. [1990. évi C. tv. 52. §, 39. § (1) bek., 2000. évi C. tv. 78. § (2) bek.]

A B. székhelyű felperesi gazdasági társaság fő tevékenysége fogászati járóbeteg ellátás, melyet három telephelyen végez. A páciensek állapotfelmérését követően részükre kezelési és árajánlatot ad, mely részletesen tartalmazza a kezelés fázisait, fogtechnikai elemeit, a kezelőorvos személyét. Az ajánlat elfogadását a páciens aláírja. A kezelést követően kibocsátott számla a szükséges személyi adatokon túlmenően az elvégzett kezelések, alkalmazott fogpótlások részletezését és egyéb garanciális információkat is tartalmaz. A felperes a fogorvosi tevékenység ellátását a fogorvosokkal határozatlan időre kötött szerződés keretében biztosítja, nincsenek saját alkalmazottai, de a kezelés az ő rendelőjében, telephelyén folyik. Az elszámolás a vállalkozó számlája alapján történik.

A felperes a fogtechnikai munkák elvégzésére vállalkozási keretszerződést kötött a D. P. Kft.-vel, aki a megrendelt és leszállított munkák ellenértékét - a szerződés mellékletét képező euróban meghatározott bruttó árlista szerint - számlázza a felperesnek. A csatolt szállítólevél tanúsága szerint a vállalkozó a VTSZ 9021 vámtarifaszám alá tartozó termékeket (mintakészítés, öntött korona) értékesített a felperes részére.

A felperesnél aZ Önkormányzata Főpolgármesteri Hivatal főjegyzője (továbbiakban: önkormányzati adóhatóság) az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (a továbbiakban: Art.) 87. § (1) bekezdés a) pontja alapján helyi iparűzési adó (hipa) és pénzügyi ellenőrzést rendelt el 2007. január 1-jétől 2011. december 31-ig terjedő időszakra. A vizsgálat rögzítette, hogy 2007-2011. évi adóbevallási, illetőleg a 2010., 2011. évi adóelőleg kiegészítési bevallási kötelezettségének a felperes nem tett eleget, ezért az adókötelezettségét a revízió állapította meg, tekintettel arra is, hogy a felperesnek minden évben megosztási kötelezettsége keletkezett budapesti székhelye és vidéki fióktelepei között. A felperes a közreműködő fogorvosi teljesítéseket a vizsgált években a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény (továbbiakban: Htv.) 52. § 40. pontja alapján közvetített szolgáltatásként, a fogtechnikusi vállalkozásban készített fogművek értékét pedig a Htv. 52. § 37. pontja alapján anyagköltségként számolta el. Az önkormányzati adóhatóság helyi iparűzési adónemben a felperes terhére összesen 2 576 000 Ft adókülönbözetet állapított meg, és kiszabta járulékait (adóbírság, késedelmi pótlék).

A felperes fellebbezésében az iparűzési adóalap megosztásával, valamint a székhely, fióktelep bejelentésének elmulasztásával kapcsolatban megállapítottakat nem vitatta, azt viszont állította, hogy a kezelési és árajánlat elfogadásával a páciens és a felperes között írásbeli szerződés jött létre, amely megalapozza a felperes és a fogorvosok közötti teljesítések közvetített szolgáltatáskénti minősítését. A fogtechnikusoktól megvásárolt termékek pedig anyagköltségnek minősülnek, így ezen összeggel az iparűzési adó alapja csökkenthető.

Az alperes 2013. szeptember 13-án kelt határozatával az elsőfokú határozatot helybenhagyta. A határozat hivatkozott a Htv. 39. § (1) bekezdés, 52. § 32., 36., 37., 38. és 40. pontjára, a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (a továbbiakban: Sztv.) 3. § (6) bekezdés 5. pontjára, (7) bekezdésére, 28. § (3) bekezdésére, 78. § (2) bekezdésére, 51. § (2) bekezdésére, a Polgári törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvényben (továbbiakban: Ptk.) foglaltakra. Kifejtette, hogy a felperes a közvetített szolgáltatás értékével azért nem csökkentheti a helyi iparűzési adó alapját, mert a páciensek által aláírt dokumentum nem szerződéses jogviszony létesítésére irányuló akaratnyilatkozat, a közvetített szolgáltatás elszámolása szempontjából döntő jelentőséggel bíró megrendelői szerződéssel pedig a felperes nem rendelkezik.

A fogtechnikusoktól megvásárolt termékek pedig nem tekinthetők anyagköltségnek, a felperes a fogtechnikusi munkát, mint szolgáltatást veszi igénybe, amelynek része a szolgáltatásnyújtás során felhasznált anyagok értéke is.

A felperes keresetében az alperesi határozat hatályon kívül helyezését kérte. Kifejtette, hogy az alperes a közreműködő fogorvosok által végzett tevékenység, mint adóalap-csökkentő közvetített szolgáltatás elutasításával megsértette a Htv. 39. § (1) bekezdését, 52. § 40. pontját, a Ptk. 218. §-át. Álláspontja szerint a kezelési és költségterv, mint árajánlat írásbeli elfogadása, annak azon tartalommal történő aláírása, hogy: "a fentieket megértettem és elfogadom a gyógykezelési és költségtervet" szerződéses akaratnak, nyilatkozatnak minősül, különös tekintettel arra is, hogy ettől elkülönülő számlát, részszámlát, továbbá a kezelés befejezésekor garancialevelet kap a páciens.

Vitatta azt is a felperes, hogy a fogtechnikusi alvállalkozók által készített fogműveket az alperes sem anyagköltségként, sem eladott áruk beszerzési értékeként nem fogadta el, bár nem vitatottan a felperes a kérdéses tételeket soha nem ez utóbbiként számolta el. Álláspontja szerint ezzel az alperes megsértette a Htv. 39. § (1) bekezdését, 52. § 37. pontját, az Sztv. 3. § 5. pontját, 28. § (1) bekezdés c) pontját, 78. § (2) bekezdését, továbbá az Art. 1. § (7) bekezdését is. A felperes nem értett egyet azzal, hogy a fogtechnikusokkal kötött vállalkozási szerződés alapján szolgáltatást venne igénybe. A vállalkozási szerződésben használt fogtechnikai munkák megnevezése ugyan folyamatra is utalhat, azonban az Art. 1. § (7) bekezdés és a Ptk. rendelkezése szerint a szerződést valódi tartalma alapján kell megítélni. A szerződés célja a fogtechnikus, mint gyártó által előállítandó fogtechnikai eszköznek felperes részére való értékesítése és átadása. Utalt a 94/2006. számú ún. "számviteli kérdés"-ben foglaltakra, mely szerint, ha egy szolgáltatástól elválasztható módon történik egy termék, áru értékesítése, akkor a vásárolt anyagot az Sztv. 78. § (2) bekezdés alapján anyagköltségként el lehet számolni.

A Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 18.K.33.795/2013/13. számú ítéletével a felperes keresetét elutasította. A releváns jogszabályok rögzítését követően kifejtette, hogy nem merült fel adat arra, hogy az alperes a felperes javára szolgáló tényeket ne tárta volna fel. A felperes nem vitatottan saját alkalmazotti állományban lévő fogorvosokkal nem rendelkezik, hanem működési engedéllyel rendelkező fogorvosok közreműködését veszi igénybe szerződés alapján. A bíróság álláspontja szerint a szerződés tartalmát, megfogalmazását tekintve inkább megbízási szerződés, mint eredmény elérésére irányuló vállalkozási szerződés. A megkötött szerződéshez ugyanis gondossági kötelem társul erre vonatkozó szerződési kitétellel. A bíróság osztotta azt az alperesi álláspontot, mely szerint a szerződéses jogviszonyokra általánosságban a Ptk. rendelkezései irányadók, az adójog területén azonban az ágazati szabályok bizonyos esetekben megkövetelhetnek olyan tartalmi vagy formai többletelemeket, melyek az adott ügylethez általában nem volnának szükségesek. A Htv. 52. § 40. pontja szerint a közvetített szolgáltatások közé sorolandó alvállalkozói teljesítés értékével csak abban az esetben csökkenthető az iparűzési tevékenység esetén az adó alapja, ha az adóalany, mind megrendelőjével, mind az alvállalkozójával a Ptk. szerint írásban kötött vállalkozási szerződéses kapcsolatban áll, figyelemmel az EBH 2011.2443., és a BH 2012.25. jogesetére is. A felperesnek azt kellett bizonyítani, hogy nemcsak a fogorvosokkal, hanem páciensekkel is a jogszabály által megkívánt vállalkozási szerződéses jogviszonyban állt. A közvetített szolgáltatás, ezen belül az alvállalkozói teljesítés elszámolása szempontjából a megrendelői szerződés bír jelentőséggel, ennek kell írásba foglaltan olyan tartalmúnak lennie, amely egyértelműen az eredménykötelemre irányul. Jelen esetben ennek hiányában a felperes jogszerűtlenül csökkentette adóalapját a fogorvosi teljesítések, mint közvetített szolgáltatások értékével.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!